9 i Unie-hof von Arbitrage plechtig geïnstalleerd r Grote Drie besluiten tot verlichting van bezettingslasten Meer evenwicht verwacht Historische beslissingen te Londen Hoge Commissarissen voor Oostenrijk Naar wij yernemen: De Nederlandse Bedevaart in Rome (<- Het conflict D.U.W.- dienstweigeraars De fruitprijzen waren lager in betalingsbalans met Duitsland De Beurs Monteur stal zes motorvoertuigen Fabrieksarbeider bij brand omgekomen Concertgebouw orkest niet naar de V.S. Zeeman wilde niet naar Noorwegen Audiëntie bij de Paus Romme spreekt voor de jongeren Enige regen maar iets warmer LONDEN, 19 Mei (Eeuter). De ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben een verklaring uitgegeven over de Oostenrijkse kwestie, waarin zij nogmaals ver zekeren, dat hun politiek ten op zichte van Oostenrijk het sluiten van een verdrag met Oostenrijk in zo kort mogelijke tijd inhoudt. „Een verdrag, dat zal leiden tot het herstel van een vrij en onaf hankelijk Oostenrijk en 't terug trekken van de bezettingsstrijd macht, zulks in overeenstemming met de belofte in de verklaring van Moskou in November 1943". Met het oog hierop, aldus de verklaring, zijn de drie mogend heden bereid om op ieder ogen blik tot een regeling van de han gende kwesties te komen, mits zulks overeenstemming over het gehele vredesverdrag inhoudt. In dien echter de onbereidheid van de Sovjet-Unie om een vredesver drag te sluiten voortduurt, zal de bezetting voorlopig gehandhaafd moeten blijven. Indonesische belangstelling voor onderneming De gouverneur van Midden-Java, Budiono, heeft op 14 Mei j.l. met een gevolg van ruim 40 personen een bezoek aan de rubber- en cacao- onderneming Geats bij Salatga ge bracht. De resident van Semarang sprak ca. 50 dessahoofden toe, om uit te leggen, dat de productie van ondernemingen als Ge tas een lands belang is, want dat slechts door dergelijke export de zo nodige tex tiel en machinerieën uit het buiten land kunnen worden verkregen, zo dat aan de bevolking duidelijk moet worden gemaakt, dat steun aan de ondernemingen moet worden ge geven. Er werd een bezoek ge bracht aan de rubber- en cacao fabriek en vervolgens aan moderne rubber- en cacao-aanplantingen, die circa viermaal zoveel aan export waarde per hectare produceren als de vroegere soorten. Tenslotte sprak dr. ir. D. Tollenaar der firma Crone een woord van dank voor dit be zoek en zegde toe, dat bij de Neder landse werkers verstand en hart zullen open staan om aan de op bouw van een nieuw Indonesië mede te werken. heeft dr. P. Muntendam, staats secretaris van Sociale Zaken, dezer dagen de commissie geïnstalleerd, die de minister moet adviseren inzake vraagstukken betreffende de tandheelkundige verzorging....» is aan oud-minister dr. Jos. Gielen door het bestuur van de St. Bernulphusstichting het ere lidmaatschap aangeboden van de Jan van Eyck-academie te Maas tricht brachten op Hemelvaartsdag, ondanks het slechte weer, onge veer 4300 personen een bezoek aan de nationale tentoonstelling „Mijlpaal 1950" te Arnhem heeft mr. dr. J. M. W. Schroder te Vught een belangrijke functie gekregen, met ingang van 15 Juni, hij het secretariaat-generaal van de Raad van Europa te Straats burg is Vrijdag te Meerkerk de sinds 1899 gesloten kaasmarkt door de burgemeester heropend. De be langstelling van de zijde der kaashandelaren was zeer groot en de handel was ving...... zal de jaarlijkse Maria-omgang door de straten van 's-Hertogen- bosch dit jaar trekken op Zondag 9 Jnli...... opende burgemeester d'Ailly gisteren in het Waaggebouw te Amsterdam de tentoonstelling „Wederopbouw en architectuur in de Sovjet-Unie" zal het derde wereld petroleum- eongres van 28 Mei tot en met 6 Juni 1951 in Nederland worden gehouden. De plechtige openings zitting vindt in de Ridderzaal plaats De drie mogendheden verklaren zich bereid binnen het kader van de viermogendhedenovereenkomst maatregelen te treffen, welke Oos tenrijk een zo groot mogelijke on afhankelijkheid zullen geven en de lasten van de bezetting zullen verlichten. In overeenstemming met de overeenkomst omtrent het bestuur van 1946 hebben de drie rege ringen besloten zo spoedig moge lijk burgerlijke hoge commissa rissen te benoemen. JUBILé-AFLAAT IN DE SINT PIETER MGR. HUIBERS DROEG HET PELGRIMSKRUIS De Nederlandse pelgrims heb ben hun Jubileumbezoek gebracht aan de Sint Pieter. Mgr. Huibers, gekleed in zijn bisschopsgewaden, droeg het pelgrimskruis. Hij werd geflankeerd door Mgr. Jan Olav Smit, kanunnik van de Sint Pieter en Mgr. Baeten, die de functie vervulde van acolyth en toortsen in de hand hielden. Hierachter volgde vier aan vier een stoet van niet minder dan 88 priesters en van 752 pelgrims, onder wie vice- minister-president van Schaik, oud-minister Sassen en Mr. Dr. F. Houben, commissaris der Ko ningin in Limburg. Om precies vijf minuten voor tien betraden zij door de H. Deur de Sint Pieter. Onder het zingen van de Litanie van Alleheiligen schaarden de pelgrims zich rond om het Confessie-altaar, waar zij het „Aan U o Koning der Eeuwen" aanhieven. Bij de Nederlandse pelgrims had zich tevens een Afrikaanse groep aangesloten van het Apostolische Vicariaat van Lwanga onder lei ding van de Nederlandse Aposto lische Vicaris Mgr. J. van den Biesen. Mgr. Huibers bad daarna de jubileumgebeden voor, die werden gevolgd door een donderend Credo van Nederlanders en Afrikanen. De Nederlandse pelgrims heb ben de rest van de ochtend be steed aan het bezichtigen van de Sint Pieter. Des middags brachten zij- op gelijke wijze het voorge schreven bezoek aan de basiliek van de H. Paul us buiten de Muren. Er arriveerde nog een andere groep van Nederlandse pelgrims in Rome. Om tien minuten over elf kwamen drie Nederlandse autobussen, twee uit Brabant en een uit Friesland, het St. Pieters plein oprijden, die nog 93 pel grims meebrachten. SOESTDIJK Het Ned. Rode Kruis organiseert gedurende veer tien dagen door het gehele land een inzamelings actie. H. Majesteit Koningin Juliana schreef hiervoor nevenstaande aan beveling. /Oö± tX>lTiS* kjLjeU-». 2. UT &JUo v-»^> i tU) i- '/I CLAJl' ftJz VU3 c ASSEN, 19 Mei. Woensdag heeft de politierechter te Assen zich uitgesproken in het conflict, dat de in diverse kampen in Dren te ondergebrachte dienstwei geraars met de directie van de Dienst Uitvoering Werken hadden. Dit conflict ontstond na de invoe- rinig van een nieuwe verlofregeling voor de jongemannen en nadat de kampleiding bevel had gegeven met de werkzaamheden door te gaan, hoewel de „vrije" DUW-ar- beiders met vorstverlet naar huis waren gegaan. Tegen het meren deel der jongens was een geldboe te van tien gulden subsidiair tien dagen hechtenis geëist. De politie rechter sprak hen echter vrij, met uitzondering van twee hunner, die overeenkomstig de eis werden ver oordeeld. Ook het viertal jonge mannen tegen wie een week ge vangenisstraf was geëist, werd vrijgesproken. Volgens de politie rechter is niet bewezen, dat de dienstweigeraars bij voortduring in ernstige mate hadden geweigerd te werken. De fruitprijzen zijn in de afge lopen winter lager geweest dan in de andere winters na 1945, aldus het resultaat van een onderzoek ingesteld door de Ned. fruittelers organisatie. De prijzen zakten zo danig, dat de peren van oogst 1949 gemiddeld 30 procent van de prijzen in 1948 opbrachten. Appe len brachten gemiddeld de helft op. Tijdens de handelsbesprekingen op grond van het verdrag met de West-Duitse Bondsrepubliek is van Duitse zijde verklaard, dat 't heffen van „ausgleichbetraege" (importaus-gleichabgabe) op land en tuinbouwproducten en op pro ducten van agrarisch-industriële aard nog slechts een kwestie van enkele weken zal zijn. De Neder landse delegatie maakte ernstige bezwaren tegen deze heffingen boven de vaste invoerrechten. In het middelpunt van de be sprekingen stonden de problemen inzake het evenwicht in de Ned.- West-Duitse betalingsbalans. Als gevolg van de in September 1949 ingevoerde Duitse liberalisatie ontstond aanvankelijk een zeer aanzienlijk nadelig saldo voor de Duitse handelspartner. Het is in het bijzonder een Duitse wens om dit saldo, ten bedrage van 86 mil- lioen dollars, spoedig af te lossen. Ter conferentie is tot maatrege len besloten teneinde storende invloeden, welke van de betalings kant op de liberalisatie-politiek zouden kunnen uitgaan, uit te schakelen. Door bepaalde maat regelen zal de Duitse export naar Nederland worden vergemakke lijkt. Sedert de in Februari 1950 ge maakte afspraken vertoont de Duitse export naar Nederland trouwens een stijgende lijn. Naar oordeel der delegaties mag ver wacht worden, dat de oneven wichtigheid in de betalingsbalans Pinksteren nadert, en hiermee de reeds zolang besproken Pinksterdemonstratie van de communistische jeugd in de Oos telijke sector van Berlijn. Geruime tijd reeds houden de Engelse, Franse en Amerikaanse militairen gezamenlijke oefeningen om in de Westelijke sectoren de orde te handhaven bij een even tuele inval van de communisten. Nieuwsgierig drommen de Berlijners rond de radio-jeep van de militaire politie in de Amerikaanse sector. binnen afzienbare tijd overwon nen zal zijn. Op grond van de ge maakte afspraken zal het ge wenste herstel van evenwicht bovendien worden nagestreefd door middel van verhoging van het totale handelsvolume. Van. Nederlandse zijde is in dit zelfde kader ook het tourisme naar West-Duitsland, zij het bin nen de in Nederland geldende algemene bepalingen, vrijgegeven. Inzake de Rijnscheepvaart zul len zo spoedig mogelijk bespre kingen tussen deskundigen van beide landen worden gevoerd met het doel de Nederlandse belangen op dit gebied verder te kunnen behartigen. ZUIVERINGSBESLUIT VERNIETIGD Bij K.B. is de beschikking van de minister van Binnenlandse Zaken van 25 Januari 1946, waarbij aan J. C. J. Verheugt eervol ontslag, als bedoeld in artikel 1, sub A, van het K.B. van 10 Oct. 1945, Staats blad no. f 221, werd verleend als burgemeester en ambtenaar van de burgerlijke stand der gemeente Mierlo. vernietigd. Bij K.B. is thans aan J. C. J. Ver heugt, op zijn verzoek, gerekend met ingang van 25 Januari 1946, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Mierlo. IETS LAGERE KOERSEN AMSTERDAM, 19 Mei De beurs opende vandaag, vooral voor de industriefondsen, op een laag peil, olies en Unilevers vVaren reeds in de eerste etappe een vier tal punten lager. Ter beurze tastte men in het duister naar de moge lijke oorzaken. De cultuurmarkt opende weliswaar iets lager, maar trok toch vrij spoedig aan. De be langstelling van de Indonesische autoriteiten voor de exportbedrij ven, waarbij gewezen werd op hét belang van deze maatschappijen voor de Indonesische economie, was ter beurze nog slechts ten dele bekend. De meeste cultuuraande len konden zich vrij goed handha ven. Voor Deli-maatschappij be stond zelfs enige vraag, waardoor dit fonds bijna twee punten hoger sloot dan Woensdag. Amsterdam rubber daarentegen was een klei nigheid lager, H.V.A. goed prijs houdend. Bij de industrieaandelen vielen Unilevers op met een openingsver lies van 5 punten. Dit fonds kwam weer beneden de 200. Wel volgde een licht herstel, doch de slotno- tering kwam op 199''!. Olies kon den het openingsverlies slechts ten dele inlopen en sloten op 279''i (282), Philips waren aangeboden en golden 223, drie punten lager dan Woensdag. De scheepvaartmarkt was vrij goed prijshoudend, behalve aande len Scheepvaart Unie, die een ver lies leden van een punt. De beleggingsmarkt was nauwe lijks aan enige fluctuaties onder hevig. De Amerikaanse sector lag weer geheel verwaarloosd. Nadat -gistermorgen de Neder- streeft nog steeds naar het recht. landse en Indonesische leden van het Unie-Hof van Arbitrage door het hoofd der Unie, H.M. Konin gin Juliana, waren beëdigd, vond des middags de installatie van het Hof plaats in de kleine zitting zaal van het Vredespaleis te Den Haag. Bij de installatie-plechtigheid waren onder meer aanwezig de minister-president dr. W. Drees, de ministers van Maarseveen, Teulings, Lieftinck, Götzen, Spit zen en Joekes, de president en vice-presidenten van het Inter nationaal Gerechtshof, de voor zitters der beide Kamers der Sta- ten-Generaal, leden van de Raad van State en verschillende secre tarissen-generaal. Minister van Maarseveen hield een rede, waarin hij opmerkte, dat de breuk met het verleden, welke in de souvereiniteitsover- dracht is gelegen, niet mag leiden tot een steeds verder voortschrij dende verwijdering tussen de vol ken van Nederland en Indonesië, zelfs niet in het aangezicht van zekere gebeurtenissen, die sinds de souvereiniteitsoverdracht heb ben plaats gevonden en die in staat zijn de gemoederen over en weer te verbitteren. Persoonlijk zal ik, zo ging de minister voort, steeds blijven strijden voor een toenadering tussen beide volke ren. De minister wees er op, dat slechts rechtsgeschillen aan het oordeel van het Hof zijn onder worpen en hij sprak de hoop uit. dat Nederland en Indonesië bij alle geschillen, ook bij die, welke zij aan het oordeel van het Hof onderwerpen, zich steeds zullen gedragen naar de doelstelling der gerechtigheid. De Hoge Commissaris van Indo nesië, Moh. Rum, die vervolgens het woord nam, wefes er op, dat wat er thans, aan samenwerking groeit, reeds meer is dan wij heb ben verwacht. De mensheid, die geweld als middel tot oplossing van geschillen wenst te vermijden, ENGELAND'S DEELNAME AAN BETALINCSUNIE LONDEN, 19 Mei (AFP) Vol gens een verklaring, die hedenmid dag door een woordvoerder van het Britse Ministerie van Financiën is afgelegd, is de eigenlijke strekking van de jongste voorstellen welke Engeland aan de OEES heeft ge daan, dat Groot-Brittannië voorne mens is aan een Europese betalings unie actief deel te nemen en niet louter als buitengewoon lid. Drie jaar gevangenisstraf met aftrek eiste de officier van justi tie gisteren in zijn requisitoir te gen de 31-jarige monteur F. v. S. uit Rotterdam, die voor de Rot terdamse rechtbank terecht stond. Verdachte bekende in de eerste twee maanden van dit jaar vijf auto's en een motorrijwiel te heb ben gestolen in Rotterdam, Utrecht, Hilversum, Arnhem en Groningen. Hij was reeds enige malen wegens autodiefstal ver oordeeld. De uitspraak volgt. Gisternacht is in Arnhem in een huis in de Spijkerstraat brand uitgebroken. De brandweer had het vuur spoedig met veel mate rieel bedwongen. Bij onderzoek vond men in een totaal uitge brande kamer het gedeeltelijk verkoolde lijk van een man. Het slachtoffer bleek te zijn de 32- jarige ongehuwde Jozeph Pawlik, een fabrieksarbeider van Poolse nationaliteit. Vermoedelijk heeft de man, toen hij thuis was gekomen, op bed liggen roken, met het ver melde tragische gevolg. De schade is aanzienlijk. WAARSCHUWING VOOR KAMPEERDERS De A.N.W.B. wijst er op, dat kamperen in verreweg de meeste gemeenten zonder vergunning van B. en W. verboden is, ook op parti culier terrein, met toestemming van de eigenaar. Zij die kampeerplan- nen hebben, lopen ernstig gevaar hun vacantie te bederven, wanneer zij niet in het bezit zijn van een geldige (d.i. nieuw afgegeven of tijdig verlengde) kampkaart. Men wende zich zo spoedig moge lijk tot de Ned. Kampeerkaarten- Centrale (N.K.C.), Parkstraat 18-26, Den Haag. Tussen aanvrage en afgifte verlo pen in ieder geval veertien dagen'. Met deze woorden heeft minister Stikker Donderdag, na afloop van de Londense conferentie, de resul taten, welke daar tot stand zijn gekomen, betiteld en inderdaad maakt men zich niet aan een over dreven lyriek schuldig, wanneer men met deze woorden de beslis singen, nu in Londen gevallen, kwalificeert. We zouden bijna ge neigd zijn te zeggen, dat de inter nationale toestand wel critiek en gespannen moet zijn, dat eindelijk de nationale geschillen in enkele dagen konden wegvallen en onder- Ongetwijfeld zal het Unie-Hof in samenwerking ook kunnen me dewerken. opdat de belangen van de mens niet steeds worden be oordeeld volgens de alledaagse materiële noodzaak, maar volgens hogere ideale normen. De eerste president van 't Unie- Hof, prof. dr. J. Donner, noemde het een schone taak, nu de we derzijdse wens blijkt om de ver houdingen naar recht te doen ver lopen, als Unie-Hof dienstbaar te mogen zijn om de moeilijkheden, welke ook bij het volle streven om naar recht te handelen in de toepassing van het recht onver- miideliik ziin. te ondervangen. Eisen Iconden niet worden ingewilligd NEW YORK, 19 Mei (Reuter). De Amerikaanse tournée van het Amsterdamse Concertgebouwor kest is afgelast wegens een geschil over de voorwaarden, aldus heeft Marks Devine, voorzitter van de nationale concert- en kunstenaars- bond, die als impressario optrad, te New York bekend gemm»1'' Het orkesi u m kaanse steden in de herfst zijn opgetreden. De tournée is afge last, nadat het bestuur van het Concertgebouworkest „eisen had gesteld, die onmogelijk ingewil ligd konden worden" aldus Le- vine. i „Het voornaamste geschilpunt", aldus Levine, „ontstond tengevolge van de eis, dat het orkest niet zou behoeven te reizen op dezelfde dagen, waarop het in New York en Chicago optreedt. Daar slechts 22 dagen aan het orkest voor deze tournée waren toegewezen, zou het inwilligen van deze eis be tekenen, dat een gedeelte van de tournée moest vervallen. „Wij konden niet een deel van de tour née laten vervallen zonder de ge hele tournée af te gelasten". SPRONG OVER BOORD Het Noorse motorschip „Toledo" zond Donderdag het bericht uit, dat er een lid van de bemanning werd vermist. Vermoed werd dat de man in de buurt van Hoek van Holland overboord zou zijn ge vallen. Dit vermoeden is slechts ten dele juist gebleken. De man is nl. niet overboord gevallen, maar gesprongen. Op het moment, dat zijn vermissing aan boord werd gemerkt, liep de vermiste reeds rustig aan de wal. Hij is Woensdagavond in het water ge sprongen, zwom naar de wal en kwam in het Engelse kamp te recht. Daar heeft de marechaus see hem aangetroffen. De man zei dat hij om persoonlijke redenen niet naar Noorwegen terug wil. Hij zal er evenwel toch wel weer naar toe gaan, want hij zal ter beschikking worden gesteld van de "consul. Deze zal hem naar Noorwegen laten brengen. PASSIESPELEN TEGELEN Men verzoekt ons opname van het volgende: Zondag 21 Mei heeft de Première plaats van de spelen. Daarna zullen tot 17 Sept. elke Zaterdag en Zon dag de spelen gehouden worden. Reeds waren op 27 April 13 van de 18 Zon- en feestdagen en 3 Za terdagen geheel uitverkocht; van de nog overblijvende speeldagen zijn reeds verschillende rangen geheel uitverkocht; dit, om u een beeld te geven van de enorme toeloop. In het teken van het Heilig Jaar spelen de Tegelse lekenspelers hun spel. „Komt dan en ziet, zo roepen zij ook nu weer allen toe, en ver warmt u aan het heilige vuur, dat zij voor u willen branden bij de kruisweg, waar wij elkander zullen herkennen en vinden als breeders en zusters. Wilt met hen een zijn rond de kruisboom, de boom van Liefde, die op Calvarië voor ons allen werd geplant. Van „Gabattha naar Gol gotha" loopt de weg der Liefde, die ons allen verlost heeft." Zondag 23 Juli a.s. gaat er een extra trein vanuit Alkmaar naar Tegelen. Van de 700 plaatsen is er nog een beperkt aantal. Als u dus nog van deze gelegenheid gebruik wilt maken, meldt u dan zo spoedig mogelijk aan, want als dit beperkt aantal plaatsen besteld is, bent u te laat; wacht dus niet af. Aanmelden bij: R. J. Scheltinga, Druivenlaan 33, Alkmaar. 'Vervolg van pagina 1) Vervolgens daalde de Paus van de troon af om blijde en lachend de bisschoppen, de ministers, de leden van de Stichting „Radio Anno Santo" en de prijswinnaars te begroeten. Verscheidene der meer stoutmoedige Nederlandse pelgrims trotseerden de orde maatregelen en begaven zich over de omheining naar de Paus. Onder hen bevond zich een dochter met haar blinde moeder uit Utrecht. Ook met hen en vooral met de blinde moeder sprak Z.H. op min zame wijze. Aan het einde dezer plechtige audiëntie zongen de Nederlanders het „Aan U, o Ko ning der Eeuwen". Terwijl de Paus de maquette bezag, zongen de pelgrims het „Wien Neerlands Bloed". De Paus besteeg vervol gens nogmaals de troon om voor het laatst tot de pelgrims te wui ven en te groeten. Onder donde rend. applaus verliet de H. Vader de zaal na een audiëntie, die een vol uur heeft geduurd. Na de audiëntie brachten de pelgrims een bezoek aan het graf van dr. Schaepman nabij de St. Pieter gelegen op het Campo Santo Teu- tonico. Bij hun thuiskomst ont vingen de pelgrims allen een me daille van Z.H. de Paus als een bijzonder aandenken aan deze dag. HET ENGELSE B-ELFTAL VOOR LUXEMBURG Het Engels B-elftal dat morgen te Luxemburg tegen het Luxemburgse elftal uitkomt, is als volgt samen gesteld: Doel: Middleton (Chesterfield). Achter: Scott (Arsenal) en Wright (Blackpool). Midden: Taylor (Liverpool), Cros- land (Blackpool) en Watson (Sun derland) Voor: Payne (Liverpool), Cuigley (Preston Nordth End), Lewis (Ar senal), Pye Wolverhampton Wan derers) en Mullen (Wolverhampton Wanderers). Dat het vele wegen, uit alle delen van de wereld waren, die naar de Parijse jaarbeurs heb ben geleid, laat een wegwijzer op déze beurs duidelijk zien. Ook het kleine Nederland spreekt een woordje mee. Zo wel Amsterdam als Rotterdam en Vreeland hebben hun inzen dingen op de Parijse beurs, zo als uit de wegwijzer blijkt Op het grote appél, dat de Jon gerenorganisatie in de KVP Zon dag 21 Mei a.s. in Krasnapolsky te Amsterdam houdt in aanslui ting op het landelijke congres over het bevolkingsvraagstuk, zal prof. Romme hen toespreken over hun taak in deze tijd. Dr. J Delfgaauw behandelt de resulta ten van het congres en Hans Velü brengt het bevolkings vraagstuk in verband met het federalisme. De „Vrienden van de ware blijdschap" uit Den Haag zorgen voor een originele ontspanning. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij alle afde lingsbesturen en aan de zaal. geschikt gemaakt konden worden aan de grote internationale ge dachte, dat alle Atlantische lan den eigen souvereiniteit en eigen belangen op zij moesten schuiven, om tot dat ene grote resultaat te komen, dat 12 landen nu gaan sa menwerken aan de vorming van een strijdmacht, welke geen andere taak zal hebben dan de hoogste goederen van de volkeren te be schermen tegen de bedreiging uit het Oosten. De zo lang gepropageerde en door iedereen verdedigde collec tieve veiligheid, welke echter de laatste jaren onbereikbaar scheen, omdat de verwezenlijking strand de op de nationale belangen van ieder land afzonderlijk, heeft thans in Londen zijn beslag gekregen. Dit feit is inderdaad van een historische betekenis, want hier mede begint een nieuw tijdperk in de wereldgeschiedenis. Er is nu gekomen een Atlantisch opperbe vel voor de land-, zee- en lucht strijdkrachten van 12 landen, die zich hecht en vast aaneengesloten hebben, niet om veroveringen te maken, zoals de Amerikaanse mi nister Acheson het nog eens zeer nadrukkelijk zeide, maar alleen om alle krachten te concentreren tegen een eventuele poging van de Sovjet-Unie, om door geweld de vrije volkeren aan zich te on derwerpen. Men weet nu in Mos kou, wanneer men doorgaat met het spelletje, dat men met zoveel succes gespeeld heeft tegenover Litauen, Letland, Estland, Tsjecho- Slowakije, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en ook gedeeltelijk te genover Finland, men deze 12 lan den van het nieuwe Atlantische pact als één gesloten front tegen over zich zal krijgen, maar ook. dat deze landen een grote gecon centreerde legermacht zullen vor men, om zich tegen deze Russische agressie te verweren. Minister Acheson zeide het Donderdag te Londen heel typerend en juist, toen hij opmerkte, dat ook deze Atlantische ketting niet sterker is dan zijn zwakste schakel en dat daarom alle 12 schakels even sterk moeten zijn. M.a.w. in de naaste toekomst zal Rusland een conflict met Nederland of Denemarken evenzeer moeten ontzien als een conflict met de Ver. Staten van Amerika, want wie aan Denemar ken raakt, raakt ook aan Amerika. Dit is de grote historische bete kenis van de overeenkomst, die nu in Londen gesloten is en die thans door de pers van deze 12 landen con amore wordt toegejuicht. Want deze samenwerking is niet geba seerd op geweld en overmacht van het ene land over het andere, maar ze steunt op een overeenkomst, welke deze 12 landen volkomen vrijwillig hebben aangegaan. Natuurlijk is de thans in Londen bereikte overeenkomst nog maar een uitgangspunt, want willen de ze 12 ianden door een gezamenlij ke unie een grote kracht forme ren, dan zullen ze meer nodig hebben dan één gemeenschappe lijk militair front, met één ge meenschappelijke generale staf. Natuurlijk zullen er wapenen no dig zijn, maar die komen reeds in grote getale in West-Europa aan. Maar met een militaire machtsfor matie alleen komt men er niet en het is in hoge mate verblijdend, dat men dit ook in Londen duide lijk begrepen heeft en wat nog meer zegt, er naar gehandeld heeft. Zo zijn er tevens maatregelen getroffen, dat het economisch sterk worden van deze 12 landen ook na 1952, als de Marshall-hulp in de huidige vorm eindigt, zal voortdu ren. Want het is inderdaad een machtig wapen tegen de commu nistische infiltratie, wanneer de economische toestanden in deze 12 landen geleidelijk verbeteren en de welvaart in deze landen wordt gestimuleerd. Daarnaast is van niet minder betekenis, dat in Lon den ook de grondslag is gelegd voor een Europese betalingsunie, waarvan minister Stikker ver klaarde, dat de oplossing van dit voor West-Europa zo belangrijke probleem, dichter bij is dan ooit te voren. Zo is er in Londen dit maal zeer belangrijk werk gedaan en de Amerikaanse pers, die blijk baar tevoren goed ingewijd was, heeft zeker niet overdreven, toen zij bij het vertrek van minister Acheson opmerkte, dat deze reis van de Amerikaanse minister de belangrijkste zou worden, welke een minister ooit gemaakt had. Zeker, er zijn ook wel schaduw zijden aangewezen. Er is grond voor de bewering, dat de wereld nu sterker dan ooit in twee kam pen is verdeeld en dat met de in ternationale vredesgedachte, zo wel van Genève als van San Fran cisco, waarbij men zo naïef was te menen, dat de wereldvrede tot stand kon komen door geleidelijke ontwapening, is gebroken. Die koers heeft men geheel verlaten en men is een tegenover gestelde weg ingeslagen, n.l. om door een zo sterk mogelijke bewapening een oorlog onmogelijk te maken. Deze weg zal voor alle volkeren van de wereld een zware weg zijn, omdat ze geweldige offers zal vragen. Vijf jaar lang heeft de wereld ge probeerd de eerste weg te gaan. maar het communistisch Rusland weigerde niet alleen die te volgen, maar dreef eigen bewapening op en vierde haar expansiezuchten bot op het ene volk na het andere. Washington zal nu door een sterk gewapend Atlantisch pact de gees telijke vrijheid en democratie van het Westen trachten te bescher men tegen een goddeloze onmen selijke dictatuur. Ideaaal is het middel niet, maar een keuze wa: er niet. Dit was nog de enige uit weg. Na het koude weer van de laatste dagen, waarbij vooral Hemelvaartsdag wel uitblonk door lage temperatuur en regen val, ziet het er ook nu nog niet naar uit, dat we een periode van warm en zonnig weer tegemoet gaan. Over Frankrijk trekt nu namelijk een regengebied, afkomstig van Spanje, in de richting van ons land, dat er voor zal zorgen, dat ook gedurende het week-end opnieuw enige regen zal vallen. Daar de wind hierbij echter weer uit zuidelijke richting zal gaan waaien, heeft deze weersontwikkeling in zoverre een gunstig gevolg, dat de temperatuur zal gaan stijgen. Gelukkig is de luchtdruk op de Atlantische Oceaan nog vrij hoog, zodat de depressie activiteit voorlopig nog uitblijft. Verwacht mag dus worden, dat het weer met het week-end een wisselend karakter zal hebben met tijdelijk regen en matige wind. De neerslag-hoe- veelheden, die op Hemelvaartsdag genoteerd werden, waren nog vrij aanzienlijk. Zo noteerde Eelde 5 mm. De Bilt 7 mm en Beek 9 mm. Den Helder kwam er met drie-tiende mm nog goed af. De temperatuur bereikte ook gisteren een hogere waarde dan de afgelopen dagen. De hoogste waarde noteerde Eindhoven, waar het kwik tot 18 gr. steeg, al is dit dan voor het einde van de maand Mei niet warm te noemen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3