„Van de Wadden tot het IJ" Sterk wisselvallige bedrijfsuitkomsten 0$, Reünie van oud-leerlingen der Rijkstuinbouwschool Harmonie- en Fanfare-concours te Slootdorp Belgische heffing op onze kaas was zeer onredelijk Iets over opzet en uitvoering van deze grote tentoonstelling HET RODE KRUIS Versierselen der Orde van Oranje-Nassau overhandigd aan dr. ir. Rietsema Centrale Veilingsvereniging V/armenhuizen De omzetten waren iets lager Zuivelproductie nog steeds stijgende Hindelopen 725 jaar Rede van dr. Linthorst Homan voor de F.N.Z. Ned. kustvaarder liep aan de grond Muziekfeest te Purmerend 'In de te Beverwijk gehouden zomervergadering van de Federatie van V.V.V.'s boven het Noordzeekanaal deed de directeur der federatie, de heer j. Dinkelberg mededelingen over de van 20 Juli tot 19 Augustus te Alkmaar gehouden cultureel-toeristische tentoonstelling. Op het 40.000 M2 grote terrein aan de Berger- weg zullen 9 paviljoens verrijzen, waaronder een Amerikaanse hangar van 2000 M2; twee van de andere 8 paviljoens zijn bestemd voor een restauratie met een capaciteit van 500 lunches, terwijl in de overige paviljoens, allen met een oppervlakte van 500 M2 de verschillende afdelingen zullen worden onder gebracht. De tentoonstelling zal o.m. om vatten een groot duin- en strand panorama/diorama van de kust strook van Texel tot het Noordzee kanaal; flora en fauna van de duin streek zullen hier een belangrijke plaats innemen, terwijl de Noord zeebadplaatsen op aparte wijze zul len worden gerepresenteerd. Kunst schilders en natuurfotografen wer ken aan dit geheel mee. Van Midden-Kennemerland zullen de kastelen en watersport de aan dacht vragen, terwijl de Hoogovens niet zullen ontbreken. De Zaanstreek zal een ander pa viljoen vullen met interessante stands op het gebied van cultuur, toerisme en industrie. Den Helder zal in een eigen pa viljoen iets laten zien van het red dingswezen en de wederopbouw- plannen, terwijl de Kon. Marine, met Loodswezen en Visscherij met en bezienswaardige inzending ko men. In andere paviljoens zullen ande re gebieden, als Waterland, West- Friesland, Kennemerland en de Langcdijk het schoons van deze ge westen in beeld brengen. Als attractie zal voor de tentoon stellingsbezoekers op een tussen de paviljoens ontworpen kaasmarkt plein een door Wim Vesseur ge schreven en geregistreerd minia tuur-kaasmarktspel worden opge voerd, met medewerking van een 50-tal jeugdige artisten in 17de eeuwse klederdracht. Als men nagaat, dat gedurende de weken, dat de tentoonstelling wordt gehouden, al 100.000 vreem delingen de Vrijdagse Alkmaarse kaasmarkt plegen te bezoeken, kan men verwachten, dat deze grootste ooit in Noordholland gecreëerde tentoonstelling in ruime mate de be langstelling van het toeristisch pu bliek zal trekken. Tot de buitengewone inzendingen behoren die van de E.C.A. Marshall- Hulpcommissie voor Nederland, een enorme stand, waarvoor de attribu ten reeds zijn aangekomen, voorts zal de Benelux door middel van de internationale organisatie Neder land,- België - Luxemburg acte de precence geven. De P.T.T., de Phi lips Fabrieken, hot P.E.N. en het P.W.B., het Rode Kruis en het Ned. Kankerinstitiuut. De gemeente Alk maar en de Zaanse industrie en in totaal 58 Noordhollandse onderne mingen zullen met een stand uit komen. Met de opbouw is men reeds begonnen. Zoals wij reeds eerder mededeelden verleende de gemeen te Alkmaar een garantie van f 35.000 en kan verwacht worden, dat de Provincie dit voorbeeld zal Volgen. Deze mededelingen vormden wel de hoofdschotel van deze Federatie vergadering. waarin voorts de heer Ooms enkele mededelingen deed over de voor de tentoonstelling te voeren reclame, waaruit bleek, dat men ook op dit punt voortvarend te werk is gegaan. Wij vernamen voorts, dat de Commissaris der Ko ningin in de provincie, Baron C. J. de Vos van Steenwijk de tentoon stelling zal openen, terwijl Verwacht wordt, dat de Amerikaanse ambas sadeur en vertegenwoordigers van de Benelux-landen hierbij aanwezig zullen zijn. Bollenvelden in Noordholland De vergadering, die zich ook in een grote belangstelling van burge meesters uit het gewest mocht, ver heugen werd voorts bijgewoond door de heren v. d. Gronden en van Geenk, resp. directeur-binnenland van de ANVV en de secretaris van de Prov. VVV voor Noordholland. Beide heren voerden het woord, waarbij de heer v'. d. Gronden de suggestie deed voor 't volgend jaar een goede folder te laten maken van de bollenvelden in Noord-Hol land, opdat, ter ontlasting van de bollenstreek bezuiden Haarlem, via de bemoeiingen van de ANVV een groot gedeelte van de vreemdelin gen naar de Noordhollandse bollen velden gedirigeerd kan worden. De heer v. Geenk zei in antwoord op een opmerking van de heer v. d. deren. Garde (Schoorl), dat een speciale Noordzeebadplaatsen-folder met het oog op de tentoonstelling hard nodig is, dat de Prov. VVV een dergelijk project in voorbereiding heeft, doch daarbij rekent op de finantiële me dewerking der gemeentebesturen, die op een desbetreffend besluit ze ker de goedkeuring van Ged. Staten kunnen verwachten. Vermelden wij nog, dat de afde lingen Landsmeer en Monnikendam tot de federatie zijn toegetreden, doch dat de VW-Medemblik ter ziele was gegaan; men zal echter alsnog pogingen ondernemen de VVV uit de stad van Radbout nieuw leven in te blazen. Burgemeester Rehorst van Den Helder, die al dadelijk de voetspo ren van zijn voorganger, de heer Ritmeester .volgde door ook de fe deratievergadering te bezoeken, wees op de grote behoefte van re creatie-oorden in Noordholland; hij hoopte van Den Helder nog eens 'n Noordzeebadplaats te maken en riep daarvoor de medewerking van de federatie in. Nadat de agenda onder leiding van Mr. Breebaart vlot was afge werkt, nam de in paardensport- en VVV-kringen welbekende heer J. Blom de leiding over, om als voor zitter van de WV Beverwijk als gastheer op te treden. Dat het er daarna geanimeerd naar toe ging, zal niemand, die de heer Blom kent verwonderen. In Wijk a. Zee, waar het nog heel koud was, werd de thee aangeboden, waama de deelnemers nog een bezoek brachten aan de Hoogovens, waar men vol bewonde ring voor het werk van de hoofd en handarbeiders der nationale staalindustrie het proces van het gieten en walsen in ogenschouw nam. Besloten werd 't volgend voor jaar in Egmond aan Zee te verga- WELFARE-WERK BEVORDERT DE GENEZINGSKANSEN Overal in den lande wordt in de komende weken, op ver schillende tijdstippen. de jaar lijkse campagne voor het Rode Kruis gehouden. Wij onder steunen die gaarne door enige artikeltjes over de betekenis van het Rode Kruiswerk. Als iemand lang ziek is, gaat hij piekeren en tobben. Dat vertraagt zijn genezing, want het is een be kend feit, dat de geestelijke instel ling van een patiënt van grote in vloed is op zijn genezingskansen. Om dat fatale gepieker en tobben van langdurige zieken te voorkomen, verricht het Nederlandse Rode Kruis het z.g. Welfare-Werk in de zieken huizen. Daardoor wordt de patiënten door zinvolle handenarbeid de ge legenheid geboden om zelf dingen te maken. Zij worden daardoor af geleid van hun ziekte; en het gevoel van nutteloos, in bed liggen ver dwijnt, want zij' zijn in staat iets te scheppen dat anderen nut of vreugde kan brengen. In alle militaire en in tientallen burgerhospitalen en sanatoria (o.a. in Appelscha) wordt deze afleidings therapie door het Nederlandse Rode Kruis toegepast, in samenwerking met doktoren en verpleegsters, tot heil van de zieke, die weer de vreugde kent van: tot iets in staat te zijn en iets tot stand te brengen en dat bevordert zijn genezingskan sen aanzienlijk. Te allen tijde kan een beroep worden gedaan op de hulu van het Rode Kruis, dat slechts ééns per jaar een beroep doet op het publiek, Dan vraagt het hulp om te kunnen helpen. Ook aan u! HOORN. De reünie van oud-leerlingen van de Rijksfuin- bouwschool in Hoorn had dit jaar wel een zeer bizonder karak ter. Voor het eerst namelijk zouden de meesten hun oud leermeester, dr. ir. Rietsema, de hand kunnen drukken om hem geluk te wensen met zijn promotie op 27 Maart te Wageningen. En dan was er nog de belangwekkende tentoonstelling van tuin- bouwmachines, de DETHO, waar ieders interesse naar uitging en die op diezelfde dag werd gehouden. In tegenwoordigheid van alle reünisten, assistenten van het consulentschap en lerarcn.van de Rijkstuinbouwschool werd in het Winston-theater te Hoorn een avondbijeenkomst gehouden, tij dens welke aan dr. ir. Rietsema met een woord van hulde en waardering namens de oud-leer lingen, de versierselen, verhon den aan de benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, op de borst werden gespeld door de voorzitter van de vereniging van oud-leerlingen, de heer K. de Boer uit Broek op Langendijk, Tevens werden aan mevr. Riet sema, die samen met haar echt genoot op het toneel de hulde in ontvangst nam, bloemen aange boden. Getooid met zijn onderscheiding heeft de nieuwe doctor daarna een lezing gehouden over het on derwerp: „Het ontstaan van de Noordhollandse tuinbouw", een onderwerp dat ook in zijn proef schrift wordt behandeld. Hij fun deerde zijn rede op de grondstel ling: „de bedrijven die de hoogste pacht kunnen opbrengen hebben de beste kans zich te ontwikke len". Na een verklaring van deze hypothese beantwoordde dr. ir. Rietsema de vraag „waar komt de pacht vandaan?" Die pacht wordt opgebracht, aldus de spreker, uit de brutowinst op het grondge bruik, verminderd met de uitga ven voor gezin en levensonder houd. De spreker was ervan over tuigd dat de tuinbouw gemakke lijk de concurrentie met de vee houderij op het grondgebruik kan volhouden. Daarna schetste hij het ontstaan en de verschillende vormen van verbreiding van de tuinbouw in het Geestmerambacht. Het Groot slag, de Vier Noorder Koggen en de Beemster, en verklaarde de specialisatie in de teelt als in verband staande met klimaat, ver voersmogelijkheden, grondsoort en nabijheid van grote steden. Toen er na afloop van deze rede uit de vergadering een vraag werd gesteld, hoe dr. ir. Rietsema dacht over de toekomst van de Noordhollandse tuinbouw, ant woordde hij, dat de toekomst wel iswaar afhangt van factoren die niemand van te voren kan voor zien doch dat drie zaken het suc ces van de tuinbouwers wel voor een groot deel kunnen verzekeren. Zij zijn: het verbeteren van de verkeerswegen in en van de toe gangswegen tot de provincie (i.e. de aanleg van tunnels onder IJ en Noordzeekanaal), het bevorde ren van de specialisatie en het bouwen van neerzetveilingen. De avond werd besloten met de vertoning van de Franse cultuur film „Farrebique". 's Ochtends was het op de jaar vergadering al flink druk ge weest. Wanneer we hier het woord „jaarvergadering" gebruiken, wil len we niet zeggen, dat 't daarbij nu zo'n formele boel was. Nee, de reunie-geest was ook 's mor gens al vaardig over de schare. Het afgelopen verenigingsjaar had zo z'n hoogtepunten gehad, waarvan de excursie naar Dene marken wel het meest de aandacht trok. Over de activiteit der leden valt niet te klagen en voorzitter de 'Boer verwachtte dan ook in het nieuwe verenigingsjaar veel animo in het bijzonder uit de gelederen der jongeren. Nadat men gelegenheid had ge had te constateren, dat een batig saldo van rond 900 gulden is over gebleven, werden in het bestuur de heren K. de Boer, W. Glas en P. Buisman herkozen, terwijl de heer A. Beemsterboer te Berkhout als nieuw lid werd toegevoegd. Onder applaus werden enige boe ken uitgereikt aan Siem Nooij te Zwaag, die het beste verslag had samengesteld van de trip naar Denemarken. Behalve de kleinere excursie's, die in de komende maanden naar het N.A.K.-bedri.jf in de Wierin- germeer, de tuinen van de fa. Sluis te Enkhuizen, de bewaar plaatsen in Noord-Holland en het proefbedrijf voor de fruitteelt te Ilpendam worden gemaakt, staat er ook weer een buitenlandse reis op het programma, n.l. naar ma chinefabrieken en chemische in dustrieën in Zwitserland. Het be stuur zal trachten de geraamde onkosten (f 300.voor tien da gen) nog zoveel mogelijk te druk ken. 'n Voorstel om aan de trip naar Ilpendam een, bezoek aan de Amsterdamse markthallen te laten voorafgaan, vond veel bij val. Over al deze zaken ontvangen de leden nog circjilaires. Tot een der belangrijkste problemen waar de kooltelers in het rayon Warmenhuizen mee sukkelen, mag gerust de stipziekte worden gerekend. Men is zover gegaan, dat een speciale com missie in samenwerking met de plantenziektenkundige dienst te Wageningen, alsmede een in de Langedijker veiling gehuis veste professor uit Wageningen intensieve nasporingen verrich ten naar de veroorzaker van deze plaag. Overigens was, volgens voorzitter W. Dekker van de Centrale Veilings vereniging Warmenhuizen en omstr., die Woensdagmiddag in zaal Slikker vergaderde, het voor de kwaliteit van onze exportkool van bijzonder veel belang, dat men ze niet teveel laat uitgroeien. Het is niet meer zó, dat men in Duitsland alles koopt wat wij kwijt willen. Het moet goed zijn en gezicht kunnen verdragen. Daarom zal voortaan bij doordraaien ook voor kool boven de 2 KG min- der worden vergoed. Ondubbelzinnig i is verder het belang van gemoder niseerde bewaarplaatsen gebleken. Het is met het oog op de hogere kwaliteitseisen die men gaat stel len, stellig gewenst, dat in deze richting wordt voortgewerkt. Als bewijs voor de wel bijzonder wisselvallige bedrijfsuitkomsten van dit jaar diene, dat de witte en gele kool voortdurend goed in de markt lag, terwijl de rode het bijna het gehele seizoen slecht deed. Pas op het allerlaatste liep de prijs sterk op, zodat zij die toen nog rode kool van beste kwaliteit hadden, er nog goed zijn uitgesprongen. De totaal omzet liep, vergeleken bij vorig jaar, iets terug, doch dit geeft nog geen reden tot ongerustheid. Gezien de ervaringen met de fabrikanten gaan er hier en daar stemmen op tot het stichten van een coöperatieve zuur- koolfabriek. Spr. meende dit met klem te moeten ontraden, want als men hiertoe overgaat, schept men de kans dat de fabrikanten zelf kool gaan verbouwen en daarmede dan het hele tot dusver gevolgde sy steem zullen doorbreken, met alle gevolgen van dien. Wanneer de fa brikanten ons tuinders een goede prijs betalen, mogen zij gerust in een luxe auto rondrijden. Dan keerde hij zich tegen dege nen, die er over sputteren, dat. zij niets terugzien van de heffingen op de producten. Deze heffingen zijn echter een soort verzekering: hoe minder men er van profiteert, hoe beter dat het is. Ook het uit de markt nemen van een overtollig kwantum op een bepaald tijdstip sticht veel nut, om dat daardoor prijsbederf wordt voor komen. Vrijheid gebonden aan regle menten is een kostbaar goed, maar losbandigheid op economisch gebied leidt tot de ondergang. Aanpassen aan de geleide economie 'zal zeker goede vruchten afwerpen, vooral omdat een zieke land- en tuinbouw weldra ook handel, nijverheid en industrie meesleept. Ook de consu ment is op den duur dus niet gebaat bij afbraakprijzen. Het vaststellen van een goed prijs- - - -■ Te Slootdorp is een Nationaal Muziekconcours gehouden, onder auspiciën van de Noordhollandse Bond van Chr. Harmonie- en Fan fareverenigingen. De uitslagen luiden: Afdeling C fanfare: „Patrimo nium", Enkhuizen: Concêrtwedstrijd 3e prijs 81 pt.; tambours 2e prijs 29 pt. Afdeling C harmonie: „Soli Deo Gloria", Alkmaar: Marswedstrijd 2e prijs 29 pt.; concertwedstrijd 2e pr. 88 pnt.; „Soli Deo Gloria", Zaan dam: Concertwedstrijd 2e prijs met 88 pnt. Afdeling D fanfare: „Excelsior", Oosterend (Texel)Marswedstrijd 2e prijs 29 pt.; concertwedstrijd 66 p „Advendo", Broek op Langendijk' Marswedstrijd le prijs 32 pt.; con certwedstrijd le prijs 105 pt.; tam bours 2e prijs 28 pt.; „Patrimonium- Amstelveen: Marswedstrijd 2e prijs 28 pt.; concertwedstrijd 2e prijs 92 pt.; tambours 2e prijs 31 pt. Afdeling D harmonie: „Soli Deo Gloria", Weesp: Marswedstrijd le prijs 33 pt.; concertwedstrijd 2e prijs 86 pt.; tambours 2e prijs 30 pt.; „Nut en Genoegen", Edam: Mars- wedstrijd le prijs 32 pt.; concert wedstrijd 2e prijs 89 pt.; tambours 2e prijs 30 pt.; „Oranje Harmonie kapel", Wormer: Concertwedstrijd le prijs 100 pt.; „Crescendo", Hoorn: Marswedstrijd 2e prijs 31 pt..; con- Het prachtige kerkorgel van de Hervormde Kerk te Terwerd 'Friesland), dat als een van de mooiste en grootste in deze provincie geldt, heeft een tijdlang gezwegen. Dit orgel, uit 1872 daterende, heeft 42 registers met ongeveer 3000 spre- ende pijpen. Wegens restauratie-werkzaamheden was het buiten gebruik. Vrijdag echter klonken weer de orgeltonen door de kerk, mooier dan ooit tevoren. BOTER- EN KAASCONTROLE- STATIONS In het Landbouwhuis te Alkmaar vergaderden de leden der boter- en kaas-contróle-stations in Noordhol land. Er was voor beide vergaderin gen weinig belangstelling van de zijde der leden. De heer G. Nobel opende de vergadering van het Kaas- contröle-station met te herinneren aan de ondervonden belangstelling en waardering bij het 30-jarig be staan van het contrölestation. Wat de toekomst van de kaas-export be treft, hierover was de voorzitter, ge zien het gunstig resultaat der be sprekingen te Londen, dezer dagen gehouden, met de mogelijkheid op voldoende afzet in Duitsland, zeer optimistisch. De heer Nobel zag voorts in de productie van prima kaas voor ons land wel mogelijkheden. Het aantal leden bedroeg 129, nl, 37 fabrieken en 82 zelfkazende boe ren. In het bestuur werd de heer J. Veldstra te Opmeer herkozen. De exploitatierekening sluit met een batig saldo van f 23.376.42 op een bedrag van f 115.731.78. De be groting voor 1950 is geraamd op f 92.326.42. De kaasproductie was aanmerke- 'iik hoger. nl. 39 pet., dan vorig jaar. Deze bedroeg 18.749.969 kg in totaal. Het contributie-schema voor de leden werd op hetzelfde niveau als het vorig jaar vastgesteld. De regeling voor de kaasmarkt, die voor de reclame van de kaas van onschatbaar belang blijkt, is goed verlopen en heeft de volle in stemming van het bestuur. Botercontrölestation. Ook de boter-productie is hoger dan het voorgaand jaar; in totaal werd bereid 5.090.767 kg, terwijl er nog 3.283.182 kg werd omgepakt. De boterproductie steeg met 26 pet. Het aantal leden van het boter- contröle-station bedraagt thans 112, nl. 40 zuivelfabrieken, 24 melkinrich tingen en 47 handelaren alsmede 'n zelfkarnende boer. De exploitatie-rekening over 1949 sloot met een batig saldo van f 5.881.81 op f 35.995.71. De begrotiiig voor 1950 werd op f 27.511,81 vast gesteld. Het stadje Hindelopen aan de Westkust van Friesland, dat door klederdracht en volkskunst grote bekendheid geniet, zal in Augustus feest vieren ter gelegenheid van zijn 725-jarig bestaan. Er zal o.a. een bloemententoonsteling worden gehouden en een herdenkingsspel van de Friese schrijver Abe Brou wer zal worden opgevoerd. De feesten beginnen op 22 Augustus. certwedstrijd le prijs 104 pt.; tam bours 2e prijs 31 pt. Afdeling E fanfare: „Crescendo", Oostzaan: Concertwedstrijd le prijs 105 pt.; „Arti et Religioni", Haar lem: Marswedstrijd 2e prijs 30 pt.; concertwedstrijd le prijs 97 pt.; tam bours le prijs 32 pt. Afdeling E harmonie: „Soli Deo Gloria", Koog-Zaandijk: Concert wedstrijd le prijs 111 pt. m. lof-van de jury; „Sursum Corda", Kromme nie: Marswedstrijd le prijs 32 pt.; concertwedstrijd le prijs 112 pt. met lof van de jury. Het concours wordt op de Tweede Pinksterdag voortgezet. niveau is bijzonder moeilijk, vooral omdat het publiek steeds maar weer intresse aan de dag legt voor schaar se groenten. De exportkansen naar Duitsland staan weinig rooskleurig. De hoop op een overeenkomst op grond van de Marshall-regeling wordt steeds kleiner en dit vervult ons met grote zorg. Straks worden er van iedereen offers gevraagd. Loop daarom niet weg naar een andere veiling. Als ieder zijn schou ders er onder zet, zal het met Gods hulp waarachtig wel gaan. Deze vergadering, die mede bijge woond werd door Burgemeester Nolet, de directeuren van de veilin gen van Noord-Scharwoude, Broek op Langendijk en anderen, de secre taris van de Prov. Commissie, de heer Vegter, en meerdere vooraan staande figuren uit de tuinbouw- wereld, wijdde verder haar aandacht aan het reeds door ons gepubliceerde financiële verslag, dat na rapport van de commissie werd goedgekeurd. Uit de begroting bleek o.a., dat de salarissen van keurmeester, betaal meester en voorzitter resp. met f 150. f 100 en f 150 zijn verhoogd. Deze begroting, sluitende met f 2250 aan onvoorzien op f 42.540.werd goed gekeurd. In zijn jaarverslag hekelde secre taris Groot het feit, dat een aantal telers zonder enige voorkennis hun witlof aan de veiling hebben ont trokken en elders geveild, hetgeen voor hen die hier wèl veilden, een aanzienlijke schade heeft betekend. Het begin van dit jaar leverde reeds 1.4 millioen omzet, tegen een jaar totaal over 1949 van f 2.444.000. Het nieuwe fustgebouw met par keerterrein blijkt een enorme ver betering te zijn, waarover tuinder en handelaar beiden bijzonder te vreden zijn. In 1948 was keurmees ter Tr^mp 30 jaar in functie. Hij heeft, er slag van om meningsver schillen zodanig op te lossen, dat beide partijen menen een uitsteken de transactie 'te hebben afgesloten. Bij de bestuursverkiezing werd voorzifter W. Dekker Hzn. met grote meerderheid van stemmen herkozen. Het voorstel om de 3 pct„ die het Centraal Bureau minder nodig heeft, in de veilingskas te storten werd aanvaard. Bestuursvoorstellen. Naar aanleiding van het prae- advies omtrent de veilingskosten van pootaardappelen, deelde de heer Borst namens „Noord-West" mede, dat men daar een afzet coöperatie wilde stichten, teneinde te bereiken dat ook maar 1 pet. moet worden betaald. Voorzitter kon „Noord- West" niet de garantie geven, dat zulks inderdaad zou geschieden, om dat, de-Coöperatie eerst moet bewij zen doelmatig te zijn. Hiermede ging de vergadering accoord. Het voor stel tot het veilen van slabonen in modelkisten van 15 kg werd goed gekeurd. Enkele leden uitten echter hun wrevel over het feit, dat de tuinders 3 en de handelaren 2 ct kisthuur moeten betalen, terwijl laatstgenoemden ze veel langer in roulatie houden. Anderen vonden dat 3 cent veel te hoog is in geval men rabarber veilt, omdat dit amper 6 cent per kg op brengt. De afgevaardigden van ver schillende verenigingen begrepen niet, waarom de LTB van Warmen huizen zulk een kastekort had, dat zij een verhoogde uitkering van 1 op 2 pet. vroeg. De heer Breed meende dat dit wel veroorzaakt wordt door het feit dat de LTB ook een standsorganisatie is. Hier tegen protesteerde de heer Mos met klem, terwijl hij betoogde, dat de kastekorten zowel van Warmen huizen als Tuitjehorn veroorzaakt In Esplanade te Utrecht ver gaderde Woensdag de Algemene Nederlandse Zuivelbond onder voorzitterschap van dr. J. Lint horst Homan uit Groningen. Deze besprak in zijn openingsrede de Benelux en de Europese samen werking, waarover hem sinds de laatste vergadering bijna uitslui tend sombere berichten hadden bereikt, zoals hij zeide. In het kader van de Benelux, zo ging spreker verder, heeft men indertijd de landbouw voorlopig van het komende vrije verkeer tussen de drie landen uitgezon derd. Wij hoopten dat dit zou dienen om de landbouw in de drie landen verder te saneren en te moderniseren en op die wijze ook naar agrarische eenheid toe te werken. Doch nu kwam België De Nederlandse kustvaarder „Kaap Falga", groot 378 br.t., eigendom van de heer J. V. Eckhardt te Heiloo, is gistermorgen, geladen met 350 ton hout, aan de grond gelopen ten zui den van de z.g. „Sjoelen", een zand bank in de Sont. Het Zweedse bergingsvaartuig „Harald" heeft de kustvaarder in de loop van de middag vlot gesleept. De „Kaap Falga" kwam gister avond te zes uur in de haven van Malmo aan. Duikers zouden het schip heden onderzoeken. tot heffingen op onze kaasinvoer, welke buiten elke proportie lagen en bovendien niet tevoren aan ons land waren medegedeeld. Tot overmaat van onze verbazing ging dit vergezeld van een perscam pagne tegen onze landbouw, die elke redelijke en feitelijke grond slag, volgens de mening van dr. Linthorst Homan, miste. Deze noemde als feiten, dat Nederland terugkeert naar een steeds vrijere landbouwpolitiek en dat dit niet alleen onze eigen wens is. doch zelfs de uitdrukkelijke hoop der Belgen. Welnu, zeide spr., Neder land heeft de hoogste opbrengst per koe en per hectare, de laagste kostprijs en in harde kaas de beste kwaliteiten. Vrijheid is steeds riskant in de huidige we reld, zodat onze kaasprijzen dan ook gingen schommelen, ja daal den tot een niveau dat ook ons wel eens deed opkijken. Maar men durft vrijheid aan of niet en wij wilden de ingeslagen weg verder afleggen. „Nu de zaak der kaasheffingen gelukkig weer zal worden inge trokken en vervangen door recht streekse regeringssubsidies aan de Belgische producenten, willen wij zeggen dat wij zwegen, omdat wij zagen dat onze regering de zaak in handen had genomen en wij de resultaten wilden afwachten". De vergadering besteedde ver der aandacht aan de sterk ge daalde binnenlandse botercon sumptie. In België wordt per hoofd der bevolking meer dan viermaal zoveel boter gegeten dan in Nederland, terwijl ook in Duitsland het boterverbruik veel hoger ligt dan bij ons. Naar de mening van de vergadering kan, ondanks de gedaalde koopkracht, door een goed gevoerde propa ganda de Nederlandse consumptie aanmerkelijk worden opgevoerd. zijn door het stichten van de LTB tuinbouwschool, waarvoor zij zich zeer grote financiële offers hebben getroost. Aangezien iedereen van deze school kan profiteren en het toch een zeer belangrijk object voor de gehele tuinbouw betekent, be greep hij de oppositie tégen het voorstel niet. Nadat voorzitter n.a.v. de waarschuwing van de heer Mink te verstaan had gegeven, dat deze verhoogde uitkering op zal houden zodra de kasmoeilijkheden zijn overwonnen, werd het voorstel goedgekeurd. Nog heviger tegen stand openbaarde zich over het voorstel om de beide LTB vereni gingen, elk meer dan 200 leden tel lende, een derde stem in het Cen traal bestuur te geven. Desniette min werd het z.h.st. goedgekeurd. Erelid Tromp herinnerde er in een vlotte speech aan, dat Minis ter Mansholt in de vergadering van het Kon. Landbouwcomité, blijkens het verslag in het Dagblad voor 't Gooi en andere persorganen, heeft verkondigd, dat de tuinbouw kon bogen op 'n opbrengst van f 500.000 per H.A. Hij verzocht aan,het vei- lingsbestuur om de minister tot de orde te roepen, al vroeg hij zich in gemoede af, hoe men het daar op die belangrijke vergadering in Amsterdam zomaar kon slikken ter wijl een eenvoudige rekensom toch het volmaakt ongerijmde aantoont. Torenhoge stapels, Wij zouden een kilometers hoge toreD kunnen bouwen van al het geleverde Perplex-parket, dat nog niets aan po* pulariteit heeft ingeboet. Geen wonder, want het is een vloerbedekking, die een stootje kan verdragen, die goed koper is dan de gemiddelde vloerbe dekkingen en een smaakvol interieur geeft. Echt zo'o vloer om in Uw gehele huis te leggen. Perplex is gemakkelijk te onderhouden en de prijs ligt onder ieders bereik Perplex-parket, opneembaar gelegd, onder schriftelijke garantie reeds vanaf F 4.30 per m2. Houtparket vanaf F 9.75 p. m' lAaverientlef Kort nadat in Purmerend het Harmonie-Gezelschap „Crescen do" was opgericht, gevoelde men behoefte om zich met andere R. K Muziekcorpsen in deze Pro vincie te verenigen. Zo kwam in 1925 de R.K. Bond van Harmo nie- en Fanfarecorpsen in Nrd.- Holland tot stand. Men besloot de zetel van de nieuwe bond te vestigen in Purmerend. Moge lijk kwam dit omdat bij de sa menstelling van het eerste bondsbestuur een inwoner van de Marktstad tot Voorzitter werd benoemd. Dit was de heer A. V Clijnck, die nu in Bussum woont en bij zijn heengaan uit Purme rend werd benoemd tot Erelid. Bii het vertrek van de heer Clijnck werd als voorzitter aan gewezen de heer T. Landsdaal eveneens uit Purmerend, die deze functie thans nog vervult. Purmerend was ook de eerste plaats waar de toen nieuwe bond een muziekfeest vierde. Dit was een Festival met Marswedstrijd in 1926. Men hield dit eerste mu ziekfeest in het kader van de toen gehouden TOVLETEM-fees- ten, waarvan wijlen de heer D. Kooiman voorzitter was. In de jaren 1936 en 1946 werden in Marktstad muziekconcoursen ge houden. Aan deze drie muziek feesten hebben vele Purmeren- ders nog aangename herinnerin gen. Nu de R.K. Bond van Harmo nie- en Fanfaecorpsen zich voor bereid op de herdenking van haar zilveren jubilé heeft men besloten dit wederom te Purme rend te houden. Evenals in 1926 met TOVLETEM. heeft men thans samenwerking gevjnden met een comité dat feesten or ganiseert, n.l. bet Comité Pur- merend-Marktstad. Had dit co mité nog in overweging haar tentoonstellingen en feesten ook op de Zondag voort te zetten het samengaan met het muziek feest op 17 September zal dit besluit wel definitief maken. Zo zal het de laatste dag van de Nazomer 1950 daveren van muziek in Purmerend. Niet al leen zal er veel muziek z;in als de aangesloten cornsen hun hoofdbestuur op muzikale wijze gelukwensen zullen komen aan bieden doch er wordt ter gele genheid hiervan ook een Mars wedstrijd gehouden. Dezq zal dan vermoedelijk in de middaguren plaats hebben. K.F.C.-KEURINGEN ALKMAAR Alkm. Biosc. Theater: Dood in de wolken: Cinema Ameri can: .De tierde man (14 jaar); Har monie: L.O.L.K.P. Victoria: De held van de jungle. HOORN Winston Theater: Hel dodenmasker (18 jaar): Victoria 13 Rue Madeleine (18 jaar.) ENKHUIZEN Munt: Het meisje van de Veenhoeve (Volw.) Zet je zorgen op zij (14 jaar). LUTJEBROEK City: De grote ra ce (alle leeft.); De slavin van Ha- roea (14 jaar.) DEN HELDER De Witte: De der tien lanciers (14 jaaf.) De moorde naars zjjn onder ons (18 jaar.) Tivoli: Ten Zuiden van Tahiti (14 jaar.) Blinde wegen (18 jaar.) WIERINGEN de Haan: Taxi me neer (14 jaar.) De mannen in de achterhoede (18 jaar.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7