Nieuw Parijs is gereed om met al haar charme Koningin en Prins te ontvangen Koninklijke standaard wappert al op Orly Labour-regering verslaat opnieuw de oppositie NEDERLAND VERANTWOORDELIJK VOOR DE TOESTAND OP AMBON Legerleiding hield KNiL- troepen niet in de hand EEN VREDESPROGRAM VAN TRYGVE LIE EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Nederland heeft het weer gedaan Koninklijk bezoek aan Frankrijk Over Westerling is nog niets beslist Berta de Hartogh vertrekt" nog niet Bradley en Johnson weer naar Europa Krasse Indonesische beschuldigingen Arrestant bij vlucht neergeschoten Meer dan 100 doden Coloradokevers aangespoeld Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEU Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) ^ANHEDEN Pag. 1 Dinsdag 23 Mei 1950 46e Jaargang No. 11870 BERNARD SHAW heeft eens gezegd, dat vorstelijke personen nergens zo hartelijk ontvangen worden als in republikeinse lan den. In dit schijnbaar antagonis me zit ook weer een diepe kern van waarheid en het is een feit, dat vorstelijke persoonlijkheden op hun buitenlandse bezoeken nergens geestdriftiger ontvangen worden dan in het republikeinse Frankrijk. Ook onze Koningin en Prins Bernhard zullen dit van daag en de volgende dagen weer ervaren, nu zij voor de eerste maal een officieel bezoek bren gen aan de Franse hoofdstad. De wijze, waarop de Franse pers het bij het Franse volk heeft ingeleid, zou in een overtuigd royalistisch land zeker niet meer hartelijk kunnen geschieden. Wij maken ons overigens ook niet aan een overdreven byzantisme schuldig, wanneer wij hierbij op de voorgrond stellen, dat ook de grote populariteit, welke onze jeugdige Koningin in Frankrijk geniet, aan dit alles zeker niet vreemd is. Trouwens, de Oranjes waren altijd erg populair bij het Franse volk en ook de vroegere Nederlandse koninklijke bezoeken aan de Franse hoofdstad ken merkten zich door een grote geest drift en een hartelijke begroeting, waardoor beide volkeren steeds nauwer tot elkaar gebracht wer den. Overigens zijn deze officiële bezoeken niet zo talrijk geweest. In 1912 beantwoordden Koningin Wilhelmina met Prins Hendrik het bezoek, dat president Falliè- res aan ons land had gebracht, terwijl in 1931 het koninklijk echtpaar met de toenmalige 22- jarige Prinses Juliana een offi cieel bezoek brachten aan Parijs, ter gelegenheid van de Koloniale Wereldtentoonstelling. Natuurlijk hebben deze Konink lijke bezoeken, ook een politieke achtergrond, wat ditmaal ook wel weer geaccentueerd wordt, doordat onze minister van Bui tenlandse Zaken meegaat. Natuur lijk niet om op deze wijze in con tact te kömen met de Franse autoriteiten, daar heeft de heer Stikker gelegenheid genoeg voor, maar om als adviseur van H. M. elk ogenblik te kunnen optreden, wanneer dit bij zekere toespraken wenselijk is. Van hoeveel belang dit kan zijn, is bijv. gebleken bij het ko ninklijk bezoek in 1912, toen H.M. de Koningin o.m. een krans leg de bij het standbeeld van Admi raal de Coligny, de stamvader der Hugenoten en bij die gelegen heid een rede hield, die in kath. kringen niet onverdeeld gunstig is ontvangen en waarover wijlen het katholieke kamerlid Mr. Loeff, bij de algemene beschou wingen over de rijksbegroting in 1912 minister Heemskerk nog een pijnlijke vraag stelde. De kranslegging zelf, aan de voeten van admiraal de Coligny, zal deze week door Koningin Juliana worden herhaald, maar aan dit feit zelf heeft zich in 1912 geen enkele katholiek ge stoten. Het ging toen over enke le minder vriendelijke verklarin gen aan het adres van de katho lieken, welke ook historisch niet helemaal verantwoord waren. Meer internationale deining ver oorzaakte de rede, door Koningin Wilhelmina bij dit bezoek aan het grote diner in het Elysée ge houden, waarin Zij zeide, er trots op te zijn, dat er frans bloed in haar aderen vloeide. Daaraan heeft toen de Duitse pers nogal aanstoot genomen en graaf Re ven tlow, een Pruisische jonker van de oude stempel, schreef toen in de conservatieve Deutsche Ta- geszeitung een scherp artikel, waarin hij de vraag aan de orde stelde, of Nederland bezig was zich in de armen van Frankrijk te werpen. Het was in de dagen van de Agadirkwestie, toen de Frans-Duitse gemoederen nog al wat gespannen waren. De heer de Marees was toen onze minister van Buitenlandse Zaken en ook in Parijs aanwezig, terwijl de heer de Stuers onze gezant in Parijs was. Ook deze rede heeft bij de begroting van Buitenlandse Zaken toen nog een punt van ge- dachtenwisseling uitgemaakt. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat de aanwezigheid van de verant woordelijke minister niet alleen een protocolaire kwestie is. Het koninklijk bezoek van 1931 ver oorzaakte, wat dergelijke gevoe ligheden betreft, minder deining. Alleen werd toen ons koninklijk echtpaar daar begroet als de vor sten van een machtig en welva rend koloniaal rijk en werd bij die gelegenheid Nederland grote hulde en waardering gebracht vopr het belangrijke werk in In- die verricht. Niemand had toen kunnen vermoeden, dat Neder land binnen de 20 jaar in dit op zicht totaal ontluisterd zou zijn. Ook dit koninklijk bezoek van heden wordt afgelegd in een tijd van grote internationale spannin gen, waarbij het oude roemrijke Avondland grote historische da- §Pn doormaakt! Dat Frankrijk in dit Avondland nog altijd een grote en belangrijke rol vervult, is wel weer gebleken uit het vér strekkend Franse initiatief inza ke een samenvloeiing van de Duitse en Franse mijngebieden, waarmee Frankrijk opnieuw zich de leiding verworven heeft in de West-Europese aangelegenheden. ■Jerwul het nog maar kort gele den scheen, dat Frankriiks rol De koninklijke standaard wapperde Maandag stationsgebouw van Parijs' intercontinentale Koningin Juliana en Prins Bernhard met een driedaagse officiële bezoek aan de Franse de protocolaire voorschriften pas hedenmiddag van het koninklijk vliegtuig de landingsbanen van Je ontvangst hadden de Franse luchthaven bedwingen reeds bij voorbaat de standaard te van de versieringen van het vliegveld te kunnen Majesteit en de Prins zal de standaard wapperen aan de Rue de Faubourg Saint Honore, een der worden getoond, dat het Elysee, de ambtswo lijke residentie is geworden. De Franse hoofdstad bereidt zich met alle charme van haar voorjaar op het langverwachte vorstelijke bezoek voor. Alom in de stad was men gisteren bezig met het aanbrengen van de traditionele versieringen aan de officiële gebouwen. Deze decoraties zijn sober van aard. Zij bestaan meestal uit een samenbundeling van de Franse en Nederlandse vlaggen, die een voornaam feestelijk cachet geven, zonder het effect van de grijze paleisgevels der stad te verstoren. Op enkele punten in de stad, waar de koninklijke stoet halt zal houden, zoals op de Place Maubert en in de universiteitswijk, worden hoge ere zuilen opgericht. Aan de bevolking der stad is verzocht de feesttooi door het uithangen der tricolore te verhogen, zodat men er. van verzekerd kan zijn, dat Parijs zijn uitbundigste feestkleed zal dragen. In de avonduren zal het feestelijk accent nog worden versterkt door het ontsteken der verlichting van de voornaamste monumenten der stad. middag van de hoge vlaggemast voor het luchthaven Orly, waar hedenmiddag vier uur Convair van de K.L.M. zullen landen voor het hoofdstad. De standaard zal uiteraard volgens worden gehesen op het ogenblik dat de wielen raken, doch in het kader van de voorbereiding autoriteiten blijkbaar niet de lust kunnen laten wapperen, teneinde het effect temidden beordelen. Tijdens het verblijf van Hare van de poort van het voorplein van het Elysee drukste verkeersaders van Parijs. Daarmee zal ning van president Vincent Auriol, een konink- in Nederland vochten, zij aan zij met onze strijdkrachten. „Deze oud-strijders", zo schrijft het Parijse blad „Le Figaro", her inneren zich wat het Nederlandse volk voor hen heeft gedaan, her inneren zich, dat Nederlanders geen opoffering te groot was om 'n Fransman te helpen, het gebeurde maar al te vaak, dat een Neder lander zelf het leven liet bij een poging ,om een Fransman te red den". Een Frans soldaat schreef te hopen, dat het Franse volk tij- Op het vliegveld Orly waren timmerlieden en decorateurs gis termiddag nog druk bezig om deze luchthaven een kleed te ge ven passend voor de eerste vorste lijke ontvangst, die er plaats zal vinden. Orly ligt op vijftien kilo meter ten zuiden van Parijs aan de weg naar Fontainebleau. Het is bestemd om in de toekomst de enige luchthaven van Parijs voor het personenverkeer te worden en daarmee geheel de plaats in te nemen van het ten noorden van de stad gelegen Le Bourget. Op dit ogenblik is Orly reeds het centrum van grote intercon tinentale verbindingen, terwijl Europese routes nog van Bourget uit worden bevlogen. Op Orly ziet men dan ook uitsluitend grote viermotorige vliegtuigen. Drie daarvan zullen een soort erewacht betrekken wanneer de vorstelijke bezoekers morgen zullen aanko men. Twee Constellations van de Air France en van de Trans World Airlines en een DC 4 van de Transport Aeriens Intercontinen- taux zullen worden opgesteld te genover het stationsgebouw. Tus sen deze mechanische erewacht en het gebouw zal een levende erewacht van de Garde Republi- caine worden opgesteld. Op het ogenblik dat Frankrijk zich gereed maakt Koningin Ju liana en haar echtgenoot te ont vangen, komen op de redactie- bureaux van de Franse kranten talrijke brieven binnen van Franse soldaten, die in de oorlog LONDEN, 22 Mei (Reuter). De Britse regering heeft Maandag met zes stemmen meerderheid een overwinning geboekt op de (con servatieve) oppositie in het La gerhuis de elfde sinds de aan vang van de tweede regerings periode van Labour op 6 Maart. Een motie van de oppositie tegen het woningbouwprogram der re gering werd met 299 tegen 293 stemmen verworpen. Zes van de negen liberalen stemden tegen de regering. Hier toe behoorde de leider der partij, Clement Davies. De drie andere liberalen waren niet aanwezig. De minister van gezondheid, Bevan, verklaarde tijdens het de bat: „Het zal niet erg lang duren, voordat wij ons opnieuw tot het land wenden". (D.i. voordat er nieuwe verkiezingen zullen wor den gehouden. Het Huis was in commissie bij een. (Het Huis vergadert in som mige gevallen als commissie waaraan het gehele Huis deel neemt, maar waarbij het op min der formele wijze bijeen is en waarbij niet de speaker, doch een der leden, de chairman, presideert Red.). Het Huis stemde een technische motie, waarin werd aangedron gen op verlaging van de gelden voor het ministerie van gezond heid, dat voor de woningbouw verantwoordelijk is, met vijf pd. st. Dit is een traditionele vorm voor het uitbrengen van een protest. SINGAPORE, 22 Mei (Reuter). De plv. gouverneur te Singapore, Sir P. A. B. McKerron, heeft de berichten, dat het verzoek van Indonesië tot uitlevering van Wes terling was verworpen, tegenge sproken. De regering te Singa pore, zo zeide hij, bestudeerde het verzoek nog. De Indonesische vertegenwoor diger, dr. Utyoyo, deelde mede, dat de laatste documenten, beho rend bij het verzoek van de Indo nesische regering, vorige week aan het gouvernement van Sin gapore waren ingediend: sedert dien had hij niet met de autoritei ten te Singapore inzake deze aan gelegenheid in contact gestaan. Gewoonlijk welingelichte krin gen verwachten binnen de eerst volgende dagen een beslissing in zake uitlevering van Westerling naar Indonesië of zijn deportatie naar Nederland. Het gerechtshof te Singapore heeft beslist dat Berta de Har- togh die heden, Dinsdag, met de „Surriento" naar Nederland zou vertrekken, Singapore niet zal verlaten voordat haar zaak in hoger beroep zal zijn behandeld Louis Johnson, de Amerikaan se minister van Defensie, heeft Maandag in een radio-interview verklaard, dat hjj en generaal Omar Bradley, de voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, voornemens zijn in Augustus of September een be zoek te brengen aan alle Euro pese ledenstaten van het Noord- Atlantische verdrag. was uitgespeeld en Engeland hier het beslissende woord had. De laatste weken is wel duidelijk ge bleken, dat de Franse geest nog altijd krachtig en levendig is en dat het voor Nederland een be lang is, met Frankrijk goede vrienden te zijn en te blijven. Dat dit koninklijk bezoek deze vriendschapsbanden opnieuw aan merkelijk zal versterken, zal een van de meest zegenrijke resulta ten van dit bezoek kunnen zijn. dens het aanstaande bezoek de Koningin de bewijzen van erken telijkheid zal tonen, waarop haar volk aanspraak kan maken. „Dinsdag in het paleis van het Elysee zal Koningin Juliana met een van haar dierbaarste gewoon ten breken, een gewoonte die da teert van 8 Januari 1937, de dag na haar huwelijk", schrijft „Franse Soir". Deze gewoonte is volgens dit Parijse blad, het sme ren van de boterhammen van Prins Bernhard. Over het toilet van Koningin Juliana schrijft het Franse blad „Combat": „Óm vier uur morgen middag zal het zorgvuldig be waarde geheim van de toiletten van de Koningin gedeeltelijk wor den ontsluierd. Tot op heden weet men alleen, dat een van de eerste modehuizen van Amsterdam een serie toiletten voor de Parijse reis heeft ontworpen. Alles, wat men tot nog toe weet, is dat Koningin Juliana van vrolijke kleuren houdt". Ongeveer twee maanden geleden werd het 334 ton metende Engelse schip Ethel Moller" door een Chinees nationalistische kanonneerboot in beslag genomen. Thans is het de bemanning van de Britse torpedobootjager Cossack" gelukt de Ethel Moller" in de buurt van Formosa op de Chinezen te heroveren. De „Ethel Moller", met een vrolijke marinebewaking aan boord, bij aankomst in de haven van Hongkong. Nederland is gisteren door hef Indonesische ministerie van defensie verantwoordelijk gesteld voor de toestand op Ambon. Zo zou de Indonesische minister van defensie, aldus seint het Franse persbureau A.F.P., hebben verklaard, dat de Nederlanders verantwoordelijk waren voor het ontstaan van de republiek Zuid- Molukken. Deze republiek kon gevestigd worden, aldus de minister, omdat de Nederlandse militaire autori teiten dr. Soumokil van Makassar naar Ambon hebben gebracht en omdat zij niet in staat waren hun eigen troepen in de hand te hou den. De minister voegde hieraan toe, dat de regering niet het Am- bonnese volk verantwoordelijk zou achten voor de chaos, die thans op de Zuid-Molukken be staat, doch alleen die Ambonnese soldaten, die op instigatie van dr. Soumokil (die zelf de Nederlandse nationaliteit had aanvaard, aldus A.F.P.), de tegenstanders van de republiek hadden ontvoerd en gedood. Inzake de Indonesische beschul diging ten aanzien van de Neder landse verantwoordelijkheid voor de toestand op Ambon seint Aneta het volgende: De officiële woordvoerder van het Indonesische ministerie van defensie heeft in een hedennacht te Djakarta uitgegeven verklaring ten aanzien van Ambon mede gedeeld, dat „gewapende troepen onder verantwoordelijkheid van het Nederlandse leger en de Ne derlandse regering een aantal politici gedwongen hebben de re publiek Zuid-Molukken uit te roepen. Deze gewapenden hebben voorts arrestaties en moorden gepleegd Deze Wolseley model 1899, was een der wagens die in 1900 heeft meegereden in een vaardigheidsrit over 1000 mijl. Nu, een halve eeuw later, heeft men de Wolseley weer van stal gehaald voor een rit van John O'Groats naar Land's End, over een afstand van 869 mijl. De bestuurder en de passagier, die gisteren zijn gestart, zijn van plan dagelijks 100 mijl af te leggen, zodat de oude Wolseley negen dagen lang een ieders aandacht op de Engels autowegen zal trekken. Uit de rijkswerkinrichting te Woensel, waren Zaterdag tvtee mannen uitgebroken, doch zij werden Zondag op het landgoed Beukenhorst in Vught aangetrof fen, waar de politie een van de mannen, zekere H. van M. kon arresteren. Maar de ander, van A. die al eens meer uit de rijkswerk inrichting was uitgebroken en daarna een hele serie inbraken had gepleegd, wist te ontkomen en zich in het struikgewas schuil te houden. Later in de avond betrapte een inwoner van Vught van A., toen deze bezig was de deur van een kippenhok te forceren. De man ging aan de haal, achtervolgd door een aantal burgers. De in middels gewaarschuwde politie kon hem tenslotte inrekenen. Op weg naar het bureau bracht van A. zijn begeleider echter plotse ling ten val en vluchtte weg. De politieman, die hem achtervolgde, beval de vluchteling zich over te geven, waaraan deze evenwel geen gevolg gaf. Tenslotte loste de agent enige waarschuwings schoten, waarna van A. door een kogel in het hoofd werd getroffen. Enkele uren later overleed hij in het ziekenhuis. en een aantal Indonesiërs, dat Ambon wenste te vérlaten, ge dwongen aldaar te blijven". De verklaring vervolgt: „De leidende figuur was de Indonesiër Sou mokil, die volgens gegevens gena turaliseerd Nederlander is en die in een Nederlands legervliegtuig naar Ambon werd vervoerd, na dat hij te Makassar handelingen tegen de wet had verricht. Op Ambon vertelde hij leugens, o.m. zeide hij, dat de Nederlandse re gering evenals Australië en Ame rika achter de beweging stonden. Na de proclamatie hebben de Ne derlandse re'gering en het com mando van de Nederlandse troe pen de K.N.I.L.-troepen nog niet onder dicipline kunnen terug brengen. Ook de Nederlandse re gering is mede-verantwoordelijk. De verantwoordelijkheid van de Nederlanders wordt veroorzaakt door het feit, dat Soumokil met een Nederlands vliegtuig naar Ambon werd overgebracht en dat de Nederlandse legerleiding niet in staat was de troepen onder bevel te houden. Bovendien heeft de Nederlandse koloniale regering de anti-nationale gevoelens onder de Ambonnese soldaten steeds aangewakkerd. De Nederlanders hebben in dit land krachten opge wekt, die zij niet konden dwin gen, waaruit lijden voor het Indo nesische volk ontstaat", aldus de verklaring van de woordvoerder van het ministerie van defensie. MGR. BEKKERS KRIJGT „DE LEEUW" Mgr. Th. M. P. Bekkers, direc teur van het nationaal bureau van de pauselijke Missie-actie is bij K.B. benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. LAKE SUCCESS, 22 Mei (AFP) Trygve Lie, secretaris-generaal van de V.N., heeft aan alle mi nisters van Buitenlandse Zaken, die hij heeft ontmoet, een memo randum overhandigd, waarin in 10 punten een vredesprogram voor 20 jaar voor de Verenigde Naties wordt uiteengezet, aldus wordt heden te Lake Success medegedeeld. Trygve Lie heeft Maandag 'n bespreking gehad met Alexandre Parodi, secretaris-generaal van het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Later had Lie nog een be spreking van een half uur met de Franse minister-president. Georges Bidault. Lie weigerde de pers iets mee te delen over zijn besprekingen te Parijs of Moskou, doch beloof de, dat hij bij zijn aankomst te New York of Washington „mis schien iets" zou zeggen. Vandaag heeft hij te Londen een onderhoud met Bevin. Lie stelt in dit memorandum de bijeenkomst van „periodieke Veiligheidsraden" voor, waaraan de ministers van Buitenlandse Zaken-leden van de Veiligheids raad der V.N. zouden deelnemen Op deze vergaderingen zouden de grote problemen die bij de V N. hangend zijn, worden bespro ken. Het betreft vooral de vol gend vraagstukken: de interna tionale controle op de kernen ergie, de controle op de conven tionele wapenen, het opnemen van nieuwe leden, de oprichting van een internationale gewapen de macht enz. De bijeenkomsten van deze „Veiligheidsraden" zouden niet noodzakelijkerwijze te New York maar bij voorkeur in Europa na melijk te Genève, Parijs of Lon den worden gehouden. Verder zou Lie aan de ministers een tweede memorandum hebben overhandigd, van juridische aard die reeds in Maart werd gepubli ceerd. In dit tweede document wordt de mogelijkhid onderzocht om de V.N. in de gelegenheid te stellen, communistisch China als lid op te nemen, zonder hier voor te moeten wachten tot deze regering bij de verschillende staten-leden van de V.N. verte genwoordigd is. Beide dokumen- ten zouden aan de minister ter onderzoek zijn overhandigd zon der verzoek om onmiddellijk ant woord. Volgens Reuter is het onder werp en het resultaat van Lie's besprekingen te Moskou nog diep geheim. AARDBEVING IN PERU WASHINGTON (Reuter). Volgens een door het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken Maandag ontvangen be richt, zijn meer dan 100 perso nen om het leven gekomen en 200 personen gewond tengevolge van de aardbeving die de Peru viaanse stad Cuzco Zondagavond geteisterd heeft. WEEST OP UW HOEDE! Gisteren zijn bij Hoedekens- kerke, Borssele, Zoutelande en Vlissingen vele coloradokevers aangespoeld. De schooljeugd is ge- requireerd om bij het rapen van deze kevers te helpen. Het weer van de laatste dagen met luchtstromingen uit zuide lijke richting is uitermate gunstig geweest voor het ontstaan van coloradokevervluchten. Er zijn o.a. berichten binnengekomen, dat op de Rijn, aan het strand van Bergen op Zoom en op enkele an dere plaatsen aan het Noordzee strand kevers zijn aangetroffen. De plantenziektenkundige diensi dringt er met klem op aan direct de nodige bestrijdingsmaatregelen te nemefi.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1