Anderhalf jaar geëist tegen dader roof-overval Ned. Kath. Middenstandsbond J Pelgrimage naar Lourdes ALKMAAR EN OMSTREKEN Algemene ledenvergadering Alkmaarsche Bank N.V. Katholieke Landdag voor Kennemerland f A Stille Omgang te Bergen BRANDSTOFFEN Ook Coloradokevers in het Gooi Zes jaar voor poging tot moord Marktberichten Bestuursaml PAGINA 2 WOENSDAG 24 MEI 1950 ALKMAAR - Gisterenavond hield de afd. Alkmaar van de Ned. Kath. Middenstandsbond een algemene ledenvergadering in restaurant Koekenbier. De voorzitter, de heer W. Putman, opende de vergadering met een woord van welkom tot de weinig talrijke aanwezigen. De heer F. H. van Hest, medewer ker van de N.R.K.M., sectie „Ka dervorming en commerciële ont wikkeling" hield vervolgens een propagandarede voor deze sectie. Hij wees daarin op het grote belang van de commerciële ontwikkeling, ook voor de Alkmaarse afdeling van de Bond, omdat de nieuwe tij den nu eenmaal nieuwe eisen stel len, zeker voor de middenstand. Ook in de middenstand is kennis macht en daarom brak spreker een lans voor de cursussen, die voor de sectie worden georganiseerd in de eigen stichting „Middenstandsleer- gangen". De neer de Zeeuw werd benoemd als afgevaardigd lid voor de vast stelling van nieuwe statuten en een huishoudelijk reglement. In antwoord op een vraag van de afdeling aangaande de kinderbij slagwet, werd meegedeeld dat de noodvoorziening voor kinderbijslag aan kleine zelfstandigen slechts een voorloper is van de definitieve kin derbijslagwet voor zelfstandigen. Het hoofdbestuur zal voorlopig niet ingaan op een verzoek om te trachten de weistandsgrens voor vrijwillig verzekerden bij het zie kenfonds te verhogen. Volgens de heer de Zeeuw zou een verhoging van de weistandsgrens voor werk gevers zeker mogelijk zijn, net zo goed als het voor de werknemers het geval is. Het ziekenfonds zelf zou dit ook wensen. Hieromtrent zal alsnog een vraag gesteld worden aan het hoofdbestuur. Aan de commissaris van politie is een brief gericht, waarin wordt aangedrongen op bestrijding van de niet-bona fide z.g. vliegenden win kels. De aandacht van de leden werd gevraagd voor de midden standsbedevaart naar Heiloo, die op 21 Juni zal worden gehouden. Ej. is nog geen sprake geweest van een seizoen en daarom lijkt thans de vervroegde opruiming niet verantwoord. Toch zal de vervroeg de opruiming plaats vinden, omdat er te weinig middenstanders zijn, die tegen de vervroeging hebben geprotesteerd. De geestelijke adviseur, rector dr. F. Holthuizen, hield vervolgens een korte toespraak, waarin hij de woorden, door pater Lombardi on langs gesproken, onderstreepte en diens idealen in de kleine kring der middenstanders verder uitdroeg. Hierin brak hij, mét pater Lombar di, een lans voor een waarachtig JAARVERSLAG OVER 1949 ALKMAAR. Wtf ontvingen 't jaarverslag over 1949 van de Alk maarsche Bank N.V., waaraan wij het volgende ontlenen: De effectenportefeuille staat op de balans voor een waarde van f 156.362,57 (beursw. f 156.574,82). De balans per 31 Dec. '49 eindigt in actief en passief op f 4.312.197,46; de winst- en verliesrekening over '49 in debet en credit op f 31.488,94 met een onverdeeld winstsaldo van f 14.140. De balans van de Stichting Alk maarsche Spaarbank eindigt in ac tief en passief op f 254.173,94; de winst- en verliesrekening in debet en credit op f 5.877,99. De effecten staan op de balans voor een waarde van f 101.580,51 (beurswaarde f 101.794,26). De rentevergoeding bedraagt thans 2 pet. boven f 2000,1 pet. Het aantal spaarders bedroeg op 31 Dec. '49 449 (v. jr. 461). Het totaal bedrag der spaargelden op 31 Dec. •49 f 240.667,01 (v.jr. f 263.394,39). Het gemiddeld tegoed per spaarder f 536,— (v.jr. f 570.09). Het aantal inlagen in '49 bedroeg 803 met een totaal-bedrag van f 104.276,98; het aantal terugbetalingen 786 met een totaalbedrag van f 131.588,98. GROOT MISSIE-BAL ALKMAAR. Öp Vrijdag 26 Mei de naamdag van de H. St. Filippus Nerius, zal door de bekende dans school voor Rooms-katholieken van de heer Jack Smit, in samenwerking met de KJMV St. George, een groot bal worden georganiseerd waarvan de opbrengst geheel ten bate komt voor de missie-arbeid der paters van het H. Hart MSC. Aan dit bal zal een der beste dansorkesten haar medewerking verlenen, terwijl het afgewisseld zal worden door ver schillende attracties. Wij twijfelen er niet aan, dat voor dit bal zeer veel belangstelling zal zijn. Zich bijtijds van kaarten te voorzien is dan ook wel geboden. Kajottersnieuws ALKMAAR. Vanavond zal door enige Kajotters die lid zijn van de R.K. Athletiekvereniging „Olym pus" een gymnastiekdemonstratie worden gegeven, terwijl ook nadere mededelingen zullen worden gedaan over het week-end op 3 en 4 Juni johan Kaart in „Mijnheer de Gouvernante" ALKMAAR. De beide Pink sterdagen speelt het gezelschap Jo han Kaart in het Gulden Vlies het triomphale successtuk „Mijnheer de Gouvernante". Deze vrolijke come- die bekend door de gelijknamige film, biedt Johan Kaart-in zijn rol van de kinder-oppasser Mr. Belve dere alle gelegenheid zijn komische talenten bot te vieren. De zelf-inge- nomen man, met het onverstoor bare uiterlijk, die alles kan en alle moeilijkheden overwint. De aan trekkelijkheid van deze voorstelling wordt nog verhoogd door de jeug dige medespelers, twee springleven de jongens met de nodige brutali teit en frisheid, die aller harten ver overen Verder werken mede o.a. Matthieu van Eysden, Tilly Perin- Bouwmeester en Fientje Berghegge. Gezien het grote succes te Amster dam, wekenlang uitverkochte za len, mogen wc veronderstellen dat Kaart en de zijnen met „Mijnheer de Gouvernante" ook in Alkmaar de liefhebbers van het blijspel een paar prettige uren zullen bezorgen. christelijk optimisme. Dit uur van neerslachtigheid immers is het uur van de verloren zoon. De mens is rijp voor de terugkeer tot God en dat wettigt dit optimisme. In het christendom bestaat de eerbied voor iedere mens afzonderlijk en slechts de als christen levende mens is zijn vrijheid waard. Deze eerbied en deze vrijheid zijn de din gen waarnaar een ieder verlangt. De voorzitter deelde vervolgens mee, dat de insignes van de bond zijn gearriveerd. Ze zijn verkrijg baar bij de secretaris. Er zijn nog loten over voor de Rome-reis. Bij de rondvraag gaf de heer de Zeeuw nog enige argumenten voor de verhoging van de weistandsgrens voor vrijwillig verzekerden. De penningmeester, de heer Na- gengast, drong aan op spoedige be taling van de contributie. Over de samenwerking van de Alkmaarse middenstand en de organisatoren van de tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ" bleek zeer wei nig enthousiasme te bestaan. De medewerking van de middenstand zal nog worden bezien. De vergade ring besloot gunstig te adviseren voor de oprichting van een auto markt op Zaterdag. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. De leden bleven hierna nog enige tijd in so ciëteitssfeer bijeen. Dierenbescherming ALKMAAR. Het bruine hond je dat Donderdag op het Stations plein zwervend was aangetroffen is niet door de eigenaar afgehaald. Het is ter beschikking van liefhebbers. Kentekenen: klein, bruin, teef, plm. 1% jaar, zindelijk, lief karakter. Indien niet afgehaald wordt het gedood. Adres: C. Verwer, Baan- straat, Alkmaar. AARDBEI EN-BRIDGE-DRIVE Op ZoMag 25 Juni a.s. organiseert de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" om half twee in de grote veilinghal aan de Breestraat 45-47 te Beverwijk, een grote nationale jubileum aardbeien-drive 1950. Het is de vijfde maal dat er een aard beiendrive wordt georganiseerd ter gelegenheid van het oogstfeest van Kennemerland's roem, de aardbei. De prijzen bestaan uit sloffen aard beien. Er zijn bovendien extra prij zen vanwege de lustrumviering. Hiervan profiteren vooral zij, die vijf maal achtereen aan de aard beien-drives hebben deelgenomen. Het massief zilveren aardbeienslof ter waarde van f 500 is de vereni- gingswisselprijs. Deze jubileumdrive is uitnemend geschikt voor verenigingsdeelname. Voor de dames is een excursie ge organiseerd naar het conservenbe- drijf van de Gebr. Docter, expor teurs van aardbeien. De leiding van de bridgedrive berust bij de heer L. Germeraad, lid van WECO. Het in schrijfgeld voor deze drive, waaraan deelnemers uit geheel het land mee doen, is gesteld op f 1.50 per per soon. Geslaagd Bij de vorige week afgenomen exxamens ter verkrijging van het diploma Vakbekwaamheid Chauf feur slaagden o.m. de heren W. J. v. d. Bosch, S. Keizer, A. J. Mors en J. H. Smit, allen werkzaam bij de N.V. Autodiensten „Stad Alk maar. K.J.M.V.-BI|EEN KOMST ALKMAAR. KJMV-ers, ter ere van „De Voetbal" hadden wij vo- rie week vacantie, maar nu., weer aan het werk. De heer Jan Gouds blom, een goede bekende, zal van avond onze gids zijn in het doolhof van de sociale verzekeringen. Een belangrijk programma dat al ler aandacht zeker verdient. Komt dus op tijd, om half negen in Pavil joen Kinheim. Denkt ook eens om de kaarten voor het grote Missie bal op Vrijdag 26 Mei a.s.. Het bestuur. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR, Maandag, tweede Pinksterdag gaan wij naar Bever wijk. Zolang de voorraad strekt kunt u buskaarten verkrijgen op de bekende adressen. Tevens zijn er toegangsbewijzen verkrijgbaar voor zit-, staan- en jongensplaatsen bij Sigarenmagazijn „De Sport", Nieuwe Sloot, waar tevens indien er geen buskaarten meer zijn, trein- kaarten verkrijgbaar zijn. Supporters de spelers van AFC rekenen er op dat u in grote ge tale meegaat, want het wordt zeer zwaar in Beverwijk. DePPC-er. INGEKOMEN PERSONEN ALKMAAR. Begin Mei 1950. Th. J. A. Klaassen, met gezin van Haarlem naar Kennemerpark 21; M, A. van der Lem, van Rotterdam naar Metiusstraat 4; W. B. L. Stik- voort, van Heiloo naar Achterdam 8; W. A. Bierman, van Velsen naar Runstraat 1; C. W. Kohlar, van Delft naar Westerweg 47A. D. E. M. Terlingen-Koning, met dochter van Roermond naar Emmastraat 73; M. E. Pekelharing, van Qudorp naar Langestraat 38; C. de Mol-Pe- terse, met kinderen van Zandvoort naar Bergerweg 113; H. A. Nieuw- land. van Amsterdam naar Fores- tusstraat 7; A. J. van Duin, van Amsterdam naar Egmonderstraat 16; A. Kaan, van Amsterdam naar Geestersingel 49; C. Bakker, van Wieringermeer naar van Leeuwen- hoekstr. 29; A. C. van Duin, van Beverwijk naar v. Everdingenstraat 18; L. Goldhoorn, van Groningen naar Ger. Doustraat 18; E. P. de Lange, van Delft naar Nassauplein 1; H, Vermeer, van Maarn naar C. Evertsenplein 1; C. A. Baars, van Epe naar Nieuwesloot 55; G. J. Bakker van Harenkarspel naar Druivenlaan 50; C. Dekker, van Heemstede naar van Everdingenstr. 18; A. C. G. Koeleman, van Heem stede naar van Everdingenstraat 18 J. Kuiper, van Berkhout naar Oude- gracht 227; E. C. Scholten, van Heemstede naar v. Everdingenstr. 18; F. Stolwijk van Heemstede naar v. Everdingenstraat 18; G. Bleek, van Bergen naar Pr. Julianalaan 14; C. G. J. Brekelmans, van Den Helder naar Groenelaantje 19; H. C. Klamer-Richard, van Maartensdijk naar Nassaulaan 5; J. J. J. Schaap, van Amsterdam naar Hulststraat 1. De Zondag door het Dekenaat Alkmaar gevierde dag van het H. Jaar kan in alle opzichten een suc ces genoemd worden. Het weer was bij uitstek gunstig voor een op tocht en een massale bijeenkomst in de voor dit doel zo bijzonder ge schikte en fraaie muziektuin. De belangstelling voor deelname was verheugend en wij brengen vooral een eresaluut aan de buitenparo chies uit het dekenaat, die in zo grote getale vertegenwoordigd wa ren en waarvan sommige groepen te voet naar Alkmaar waren geko men, aldus een pelgrimage makend in de geest van het H. Jaar. Deze dag van de viering van het H. Jaar kan beschouwd worden als een Katholieke Landdag voor Ken nemerland ,al is hij niet als zoda nig bedoeld. Het succes heeft ech ter wel bewezen, dat er voor een dergelijke landdag, mits goed voor bereid en georganiseerd, voldoende belangstelling bestaat. Daarom zou den wij het Comité van Actie, dat met zoveel succes in November '49 de bekende tentoonstelling „Zo Zijn Onze Manieren" organiseerde en ook ditmaal weer zonder veel op hef de Dag van het H. Jaar tot eerf goed einde bracht, in overweging vtillen geven het initiatief te ne men tot het houden van een jaar lijkse Katholieke Landdag in Ken nemerland. In West-Friesland houdt men bin nenkort reeds de 30ste Landdag voor dat katholieke gewest. Ook in Hollands Noorderkwartier organi seert men regelmatig een Katholie ke Landdag. Ons dunkt, dat in Kennemerland, het land van Sint Adelbert, van O. L. Vrouw ter Nood, van het Mirakel van Bergen en Alkmaar, alle aanleiding en gele genheid Ijestaat, om jaarlijks de Katholieken van het gewest te ver enigen in een Katholieke Landdag. Alkmaar heeft zijn mooie mu ziektuin, Egmond zijn Sint Adel- bertusakker, Bergen zijn fraaie Openluchttheater, alle schitterende gelegenheden om een landdag te houden. Waar het Katholieke West-Fries land reeds zijn zesde Landdaglus trum gaat vieren en Hollands Noor derkwartier met zijn gemengde be volking eveneens de schone Land dagtraditie voortzet, mag Katho liek Kennemerland niet achterblij ven. Moge de welgeslaagde Dag van het H. Jaar een stimulans zijn, om ook in ons gewest dit heilzaam in stituut van de Katholieke Landdag in het leven te roepen. Op het suc ces van deze succesvolle dekenale feestdag kan weilieht voor-ge bouwd worden in deze richting. In ieder geval zou het volgend jaar een proef genomen kunnen worden. Van het welslagen houden wij ons bij voorbaat overtuigd. Fr. O. ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: L.O.-L.K.F.-verzetsfilm, 14 jaar; Cinema Americain: De Derde Man, 14 jaar (geprolongeerd); Victoria- theater, De held van de Jungle, Volwass.; A.B.T., Dood in de wolken, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE-, KENApotheek Hartong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, telef. 2288. VERTROKKEN PERSONEN In Mei 1950. J. M. Groot, van Langestraat 32 naar Akersloot; H. de Hooyer, van Overdiestraat 30 n. Haarlem; G. P. Lanting, van Wil- helminalaan 11 naar Heemstede; J. H. Noom, met gezin van Laat 69a naar Amsterdam; E. H. Blaauw Scholze, van Overdiestraat 69 naar Zd. en Nrd. Schermer; A. F. Turen- hout, van Overdiestraat 49 naar Koedijk; A. van Wakeren, van Wa genmakersstraat 4 naar Arnhem; J. Bockweg, van Spoorstraat 86 n. Den Haag; J. Kloosterman, van Paternosterstraat 5a naar Egmond; H. C. KloostermanRos, van Dreb- belstraat 20 naar Egmond aan Zee; G. M. Kuysde Vries van Heilooër- dijk naar Bergen Nh.; N. C. Appel man, van Heiligland naar Bruns- sum (L.)E. M. Abbo, van J. van Scorelkade naar Maartensdijk; A. Korver, van Kanaalstraat 8 naar Zoeterwoude; C. M. Oyerman, van Snaarmanslaan naar Brunssum; I. H. Spaanbroek, van Spoorstraat 15 naar Deventer; H. M. C. Stam, van Eikelenbergstr. 40 naar Velsen; C. A. Swets, van J. van Scorelkade 15 met gezin naar Hilversum; M. J. van Weereld, van Stationsweg 16 naar Tilburg; A. F. M. van Erven, van Rippingstraat 23 naar Goirle (NB)E. J. Schartel, van Kenne- merstraatweg 140 naar Goor; N. B. Blom, van Forestusstraat 15 naar Texel; P. Th. J, Korver, van Ka naalstraat 8 naar Amsterdam; C. H. Smit, van Magdalenenstraat 8 naar Amsterdam; P. Vennik, van Ramen 19 naar Heemstede; A. E. Beem- sterboer, van Laat 13 naar Den Helder; J. A. Conijn, van v. Ever dingenstraat 18 naar Heerlen; W. van Kampen, van Akerslaan 31 n. Semarang; J. W. van Limburg, van Bloemstraat 7a naar Geldrop; M. Luyt, van Lyceumstraat 70 naar BarsingerhornC. Mos, van Molen buurt 23 naar Winkel; H. K. B. Ne- derlof, van Spoorstraat 89 naar Den Haag. ALKMAAR. Door de Officier van Justitie b(j de Alkmaarse Ar rondissementsrechtbank, Mr, J. C. V. Meischke, werd tegen de dader van de roof-overval, op Vrijdag 24 Februari in Heerhu go waard op een oude landbouwersfamilie gepleegd, anderhalf jaar gevangenisstraf ge- eist. Op de avond van de bewuste dag, had de 28-jarige grondwerker E. B. uit Heerhugowaard, die zich nu voor deze daad voor de rechtbank moest verantwoorden, zich om streeks half tien in de avond naar de woning van de 71-jarige G. de R. begeven om de man, naar hij zeide, geld af te persen. Een en ander was met geweld geschied en met een ijzeren staaf had verdachte zijn slachtoffer te lijf willen gaan. De oude man wist echter, geholpen door zijn doodsbenauwde echtgeno te, de indringer staande te houden en toen de zoon des huizes on der geschreeuw de trap afstormde, koos de indringer het hazenpad. Verdachte B. bleek een flinke, ge zonde werker, die de moeilijkheden des levens niet aandurfde en zijn heil in de drank had gezocht, zodat hij aan lager wal was geraakt. In zijn requisitoir noemde de of ficier van justitie verdachte, die veel op kermissen en in cafè's rond hing, een zwak type; de daad die hij had gepleegd, achtte de officier zeer ernstig, zodat hij een eis van achttien maanden met aftrek voor arrest nodig achtte. Mr. Lesterhuis, de verdediger, voerde aan dat zijn cliënt uit een ongunstig milieu stamde en dat de dienst bij de Gezagstroepen, vlak na de bevrijding, geen goede invloed op zijn karakter had gehad; Overi gens was het een goede werker en moet deze daad, aldus de verdediger meer als een wanhoopsdaad dan als een misdaad worden gezien. Uitspraak over veertien dagen. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank, gepresideerd döor Mr. A. D. van RegterenAltena, deed uit spraak in de volgende zaken: N. Z, uit Akersloot werd wegens een zedenmisdrijf veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 jaar met aftrek. H. W. A. uit Alkmaar werd we gens eenzelfde delict tot 3 jaar met aftrek veroordeeld, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis en daarna ter beschikking van de regering gesteld. Wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel bij een aanrijding werd J. C. R. uit Alkmaar veroor deeld tot een boete van f 60 of 30 dagen. H. R. uit Heiloo werd wegens het veroorzaken van een ongeval bij 'n onbewaakte overweg onder Heiloo veroordeeld tot een geldboete van f25 of 10 dagen. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Johan nes, zv J. Schut en A. Hoogland; Johannes M., zv J. A. Roodenburg en C. Hessing. Overleden: Dirk de Wit, 17 jr.; Trijntje Rutsen, 78 jr. wed. v. B. Heertjes: Pieter Hartog, 76 jr., geh. met G. Ploeger. Oud-administrateur N.H.V.B. gearresteerd ALKMAAR. Maandag is op Schiphol, na aankomst van het vliegtuig uit Parijs, de voormalige administrateur van de NHVB, ze kere P., door de recherche gearres teerd. P. die enkele jaren geleden op het kantoor van de NHVB te Alkmaar werkzaam was, was er met f 8000 uit de kas vandoor ge gaan en heeft enkele jaren onder een andere naam in Frankrijk ge leefd. Voortvluchtig bankbediende aangehouden ALKMAAR. Een jeugdige bankbediende die bij een Alkmaarse bankinstelling werkzaam is geweest en met medeneming van f3000 naar het buitenalnd was vertrokken is in Lübeck in de Engelse zone van Duitsland aangehouden en naar Alkmaar op transport gesteld. Dader fietsendiefstal gegrepen ALKMAAR. Bij de ronde door Noord-West Nederland heeft een der wielrenners zijn vrijwel nieuwe racefiets bij het café Tom neerge zet. Toen de prijsuitreiking afgelo pen was bleek het karretje gestolen te zijn. De dader is echter dezer dagen te Amsterdam aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. AANBESTEDING ALKMAAR. Door de Weder- opbouwdienst (boerderijen) werd Maandagmiddag in Het Gulden Vlies te Alkmaar aanbesteed het bouwen van een boerderij aan de Hoeverweg, gemeente Alkmaar. Ingeschreven was als volgt: Gebr. Schuit, Egmond a.d. Hoef f 47.600; W. Barten en Joh. Zoon, Alkmaar f 67.200; Jan Buur, Alkmaar f 55.500; Fa. Kcmper en Zn„ Warmenhuizen f 55.780; P. A. Dekker, Warmenhui zen f54.180; G. Heijnen en Zn„ Hei loo f 48.473; Fa. de Haan en Reek, Alkmaar f 54.340; Corn. Strijk, Oegstgeest f 61.800; Gebr. Kaandorp, Heiloo f 57,225; Fa. A. Hoogenwerf, Ursem f 59.300; P. Doorn, St. Maar tensbrug f52.360; Fa. J. Faus, Nieu we Niedorp f 53.785; L. Pekelharing Alkmaar f 50.400; D. Langedijk, Hei- lo0 f51.300; P. Buis, Oudorp f48.000, D. Boekei, Schagen f 55.075; IJ. Kops en Zn., Heiloo f 54.300; L. J. Schuit, Egmond a.d. Hoef f48.000; G. Bak ker, Hilversum f51.760; F. Kuiper, Aartswoud f 51.050; Gebr. Tuin, 't Zandt f 51.690; G. Kuipers, de Weere f 52.300; B. P. v. Kooten, Oudorp f 52,912; W. Giltjes, Broek op Langedijk f47.056; Jb. Tromp, Alkmaar f58.118. De gunning is aan gehouden. Aanbesteding ALKMAAR. Maandagmorgen is door architect Chr. Dekker uit Schagen namens de erven jhr. W. Hoeuftt te 'sGravenhage in het openbaar aanbesteed: het bouwen van een boerderij met daarbij be horende werken in de gemeente Alkmaar. Voor deze aanbesteding bestond zeer grote belangstelling, getuige ook het feit dat niet min der dan vijf en twintig biljetten werden ingeleverd. Hoogste inschrij ver was de fa. W. Barten te Alk maar voor 67.200.—, op één na laagste de fa. Gebr. Schuit te Egmond aan de Hoef voor ƒ47.600.-, terwijl laagste was de fa. Giltjes en Zn te Broek op Langedijk voor ƒ47.056.De gunning is aange houden. GEREPATRIEERDEN WORDEN GEHULDIGD TUITJENHORN. Weer zijn 5 jongens, die in Indonesië hun mili taire plicht hebben vervuld, behou den in de ouderlijke woning terug gekeerd. Het zijn: Jan Pronk, Jan Stoop, Gerard Wester, Piet Duine- veld en Piet Bleeker, Dit feit brengt niet alleen de betrokkenen en hun familie in een vreugde-stemming maar ook hun medeburgers. Daar om heeft Kath, Thuisfront een feestavond belegd op Donderdag 25 Mei a.s. in het Verenigingsgebouw, teneinde een ieder in de gelegenheid te stellen met de jongens een avondje feest te vieren. Een toneel groep uit Dirkshorn, die zich aan dient onder de verzamelnaam „Gem, personeel Harenkarspel" en waarin verschillende oude toneelrotten zit ten, zal die avond voor de lach zor gen met het opvoeren van twee oer- kluchten nl.: „Jansen verlangt rust" en „Meneer Pumps als keukenprin ses". De mogelijkheid bestaat dat we die avond ook majoor-aalmoe zenier Tenniglo in ons midden heb ben en dat deze ons wat zal vertel len van het leven van onze jongens in Indonesië. Alle belangstellenden boven 16 jaar hebben vrij entree. Autotocht Ouden van Dagen OUDORP. Maandagavond hield het comité voor ouden van dagen in het café van Morsch haar laatste bijeenkomst ter bespreking van de binnenkort te houden reis. De pen ningmeester deelde op verzoek van de voorzitter mede, dat aan vrijwil lige bijdragen was ontvangen de som van f 880.33. Het saldo van vo rig jaar bedroeg f3.47 zodat totaal beschikbaar is een bedrag van f 883.80. Het aantal ouden van dagen dat aan de reis zal deelnemen zal ongeveer 96 bedragen. Van de Naco was een aanbieding ontvangen om trent. het beschikbaar stellen van autobussen. Men besloot op deze aanbieding in te gaan en te reizen met Naco-bussen. De voorzitter deelde mede, dat de oorspronkelijke datum van de reis, 31 Mei, op ver schillende bezwaren stuitte, waar om men besloot deze datum een week te verschuiven en vast te stellen op 7 Juni. Om 8.30 uur zal worden vertrokken. Er zal worden gereden over Bergen, langs de ge hele duinstreek over Bloemendaal, Heemstede, Aalsmeer en Bovenkerk naar Amsterdam, waarbij voor in teressante afwisseling zal worden gezorgd. De oudjes wacht ongetwij feld een prettige dag en het zal hen ook niet aan het nodige ontbreken. Wij ontvingen een reisverhaal van de heer J. Veldman uit Waarland, die dezer dagen terugkeerde van een pelgrimstocht naar Lourdes. Wij ont lenen daaraan het volgende: Na het vorig jaar een bedevaart naar Lourdes per trein te hebben meegemaakt, wilde hij de Hoofdstad van Maria's Rijk op aarde nog eens bezoeken; hij besloot te voet te gaan, voor zover hem dat mogelijk zou zijn, want de heer Veldman is invalide. Hij vertrok 13 April per trein van Alkmaar naar Roosendaal en begon daar zijn tocht te voet; na in Esschen te hebben overnacht bereikte hij de volgende dag Ant werpen; Zaterdagavond kwam hij in Mechelen aan, waar hij Zondag in de Kathedraal een pontificale Hoogmis bijwoonde, opgedragen door Z.Em. Kard. van Roey; dezelfde dag bereikte hij Brussel. In de basi liek van Koekelberg, gesticht als 'n bewijs van dank van de Brusselaren voor het ongeschonden behoud van hun stad, woonde hij Maandagmor gen de H. Mis bij, om dezelfde avond in het dorpje Kersken, waar geen hotel was, in een schuur te overnachten. Een bakker verschafte hem de volgende morgen een stevig ontbijt, waarna de tocht werd voort gezet naar Oudenaarde, dat de pel grim 's avonds laat bereikte; de aan blik van het in een dal gelegen stad je was sprookjesachtig. In Avelgem, waar hij de volgende dag aankwam, dreigde de politie hem op transport naar Nederland te sturen, doch het liep goed af. De volgende dag was Roubaix in Frankrijk het eindpunt van de tocht; enkele dagen later bereikte de pelgrim onder slechte weersomstandigheden Amiëns, waar hij gelegenheid kreeg de mooie ka thedraal te bezichtigen. Het slechte weer en gevoelige voeten noopten hem van hier per trein verder te reizen tot Sergyigny, 40 KM van Lisieux, waar hij weer een dag later aankwam. Na enkele dagen in Hotel „Maris Stella" te hebben vertoefd en intussen de verschillende heilig dommen van Lisieux te hebben be zocht, werd de tocht naar Lourdes voortgezet; liftend tot Livarot en lopend tot Vimoutiers, waar de pel grim in een langs de weg staande vrachtauto de nacht doorbracht; ook de volgende nacht sliep hij in een auto, doch dit stond de volgende morgen de eigenaar maar matig aan. Toen hem verteld werd, dat een pelgrim naar Lourdes van zijn auto gebruik had gemaakt, veranderde de man van houding; hij nodigde de pelgrim aan het ontbijt, bracht hem per auto tot Alencon en gaf hem tenslotte nog 200 francs en wat leeftocht. Via Angers kwam hij verder in St. Laurent sur Sèvre, de stad van de Heilige Grignon de Montfort, waar hij door de Broe ders gastvrij werd onthaald; enkele dagen waren nodig om weer op verhaal te komen. Per trein werd de reis voortgezet tot Bordeaux, waar de pelgrim 6 Mei aankwam. Enige dagen was hij de gast van een aldaar wonende Nederlander, zekere heer Kersten, waarna de reis per trein naar Lourdes werd ver volgd, waar de pelgrim op 11 Mei aankwam. Zijn eerste bezoek gold de grot, om Maria te danken voor behouden thuiskomst in haar heilig dom. Hij woonde de Heilige Mis bij, opgedragen door een Portugese kardinaal en een andere door een zwarte priester; hij diende de Mis bij een Canadese priester uit de buurt van Ottawa, die ook Neder landers tot zijn parochianen had. Na een verblijf van 4 dagen in Lourdes keerde de heer Veldman, wiens voeten in minder goede con ditie waren gekomen, per trein te rug naar Nederland; na een reis van 35 dagen was hij weer thuis, dankbaar voor het genotene, on- den van deze zware pelgrimstocht, danks de vele en grote moeilijkhe- waarbij de rozenkrans zijn beste metgezel was. GROTERE DEELNAME BERGEN. Zondag heeft Kath. Bergen zijn Omgang weer gehou den. Aan de oproep van het be stuur van de Stille Omgang hebben 275 mannen en jongelingen gehoor gegeven; dat is een vooruitgang van zeker 100 leden. Op initiatief van het bestuur van de Vrouwenbeweging was er ook een Omgang voor de vrouwen en meisjes welke Zaterdag onder een stromende regen werd volbracht. 35 moedige vrouwen trotseerden het weer en namen aan deze Omgang deel onder leiding van de Z. E. pas toor van Beers, waarna een Algem. H. Communie voor mannen en vrouwen volgde. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren Ernestina Elizabeth, dv J. J. H. Schrama en J. W. Dijkhof; Johanna Elisabeth Cornelia Maria, dv H .A. Leijen en M. S. Brons; Josephina Catharina Maria, dv C. Kager en C. Bakker; Gaugerica Maria, dv M. Morsch en M. T. Kortekaas; Martijn, zv H. P. T. v. Schaik en N. Martijnse; Mar- garetha Christina, dv H. Loman en C. M. E. van Hattem; Adirana Pie- tertje, dv P. Schoen en J. Meeu- wisse. Ondertrouwd: Albertus G. Boots, 27 jr. en Johanna G. Houtenbos, 24 jr.; Dirk Tiemen, 49 jr. te Rotter dam en Geertruida Seewald, 38 jr. Overleden: Jan Zwaan, 75 jr. e.v. C. H. Hoogendijk; Jan Swart, 88 jr. wedn. v. E. Weijman; Jan Daalder, 46 jr. e.v. Hiltje M. Boerman. „Hoerah, Petroleum!" WARMENHUIZEN. Hoewel de voor Warmenhuizen actuele titel wel voor een groot gedeelte tot de keuze van het Zaterdag en Zondag jl. doo^ Het Masker, onder regie van Jac! de Baar opgevoerde toneel stuk zal hebben bijgedragen, mag deze keus ook alleszins geslaagd heten. „Hoerah, Petroleum" van Gerard Nielen is een pretentieloos blijspel, dat niets anders beoogt dan de toe schouwers een vrolijke avond te bezorgen, door de vele complicaties die uit allerlei misverstanden groeien. Er is geen twijfel aan of allen die zich ondanks het warme weer de moeite getroost hebben de laatste seizoenvoorstelling van Het Masker te gaan zien, zullen hun hart opgehaald hebben aan de kos telijke onzin, welke ten bate van het thuisfront verkocht werd. De thuisblijvers, vooral zij die in wer kelijkheid maanden lang tevergeefs hebben uitgezien naar het vloeibare goud onder de wei van Kraakman, hebben zich een aardige troostprijs laten ontglippen. Het goede spel van oudere, en het steeds betere vor men aannemende spel van jongere krachten, waren naast de inhoud van het stuk oorzaak van het suc ces. Handbal Oranje-Wit LIMMEN Ons le elftal speelde haar laatste competitiewedstrijd tegen PSCK uit 't Kalf, en wist deze met 30 te winnen. Dansen BREEZAND. De danssport wil niet achterbleven en onze R.K. Dansclub „Entre Nous" organiseert op Tweede Pinksterdag, 's avonds om 7 uur te beginnen een dans avond. Niet, dat we dansen niet bij de sporten willen rekenen, maar deze avond is speciaal voor jongelui die 't grootste deel van de sportbe oefenaars vormen. Er is een prima 5 man sterke band, die de stemming er wel in weet te houden. Alleen R.K. Jongelui hebben toe gang. Viert uw dansavond op ge paste wijze. Duivensport- BREEZAND. Zondag j.l. hield „Altijd Verder" een wedvlucht van af St. Quentin, in België, afstand 356 km. Gelost werd om 8.30 uur, waarna de eerste duif aankwam om 13 uur 46. Prijzen en punten als volgt: K. Koster 1 15 met 300 pt. H. v. Dalen 2 5 6 met 345 pt. Gebr. Jan sen 3 met 175 pt. A. W. de Koek 4 10 met 310 pt. W. Blaauwboer 7 12 14 23 met 285 pt. G. J. C. Hendrik- sen 8 met 150 pt. S. Boerman 9 16 19 22 met 255 pt. J. Flipse 11 13 met 260 pt. A. Liefhebber 17 20 21 24 25 26 27 28 29 met 195 pt. S. Brommer 18 met 100 pt. Schoolvoetbal BREEZAND. De ploeg van onze R.K. Schooltournooi-winnaar in het Helderse Schoolvoetbaltour- nooi, wop in de verliezersronde de eerste prijs, een fraaie lauwertak. Dit was een wedstrijd in het Scha- ger-Schoolvoetbal-Tournooi. De finale ging tussen de OLS van Dirkshoorn en de jongens uit Bree- zand. Breezand won met 10. Het was een finale met goed spel. Alle jongens ontvingen een fraaie sportkalender. De bekerkast in onze R.K. school raakt vol met al deze sporttro- pheeën! De grotere ZAP broeders deelden in een sportief en goed gespeelde wedstrijd de punten met BKC; een derby dus! Er was veel heel veel publiek en de sfeer binnen en bui ten de lijnen was een „polderse". 't Is er wel eens anders toege gaan, maar nu alle eer aan de spe lers van onze twee plaatselijke vierde klassers. Zo werd de inge bruikneming van BKC's nieuwe tribune prettig gevierd! Hatta vice-premier van de eenheidsstaat? DJAKARTA, 24 Mei. Aneta verneemt uit betrouwbare bron, dat Moh. Hatta waarschijnlijk geen mi nister-president, maar vice-minis- ter-president van de eenheidsstaat zal worden. Actie tegen Engelse loonpolitiek LONDEN, 24 Mei. 350.000 En gelse ambtenaren hebben openlijk verzet aangetekend tegen een bepa ling van Stafford Cripps, dat de lonen van de ambtenaren dit jaar niet zullen worden verhoogd. Handlanger van Fuchs gearresteerd WASHINGTON, 24 Mei. (Reuter) De Amerikaanse geheime dienst heeft de 39-jarige Harry Gold uit Philadelphia gearresteerd, onder be schuldiging, dat Fuchs hem gestolen atoomgeheimen heeft toevertrouwd. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. VRIJ KOEL Over het algemeen veel be wolking met vooral aanvan kelijk nog plaatselijk enige regen. Meest matige wind uit Noordelijke richtingen en ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. VOOR NOORDERKADE 2 LAAT 211 TELEFOON 4141 4142 (Advertentie! NOODRECELING KINDERBIJSLAG KLEINE ZELFSTANDIGEN Adres aan Tweede Kamer Het Kon. Ned. Landbouwcomité, de Ned. Kath. Boeren- en Tuin- dersbond, en de Ned. Katholieke Middenstandsbond hebben aan de leden van de Tweede Kamer een adres gezonden over het ontwerp Noodregeling Kinderbijslag kleine zelfstandigen. Deze organisaties juichen het feit van het verschijnen van dit wetsontwerp en het feit van een noodregeling als zodanig ten zeer ste toe. De in dit ontwerp vervatte noodregeling achten zij echter on voldoende, en zij menen dat de inkomensgrens van f2000 te laag is genomen. Verder menen de organisaties, dat de genoemde termijn van twee a drie jaar voor de totstandkoming van een defi nitieve regeling te ruim is geno men, dat de gehele situatie, waar in de zelfstandigen verkeren, het betrachten van zo groot mogelijke spoed bij het tot stand brengen van een definitieve regeling drin gend geboden maakt. De organi saties verzoeken te Tweede Ka mer te willen bevorderen, dat het wetsontwerp gewijzigd wordt. Thans zijn ook in 't Gooi de eerste coloradokevers gevonden. In Hilversum trof een bewoner van de Sande Bakhuysenstraat een dezer kevers aan op een aardappelveldje achter zijn wo ning terwijl ook in een tuintje in Huizen vandaag een kever werd gevonden. De Arnhemse rechtbank veroor deelde E. R. tot zes jaar gevange nisstraf, omdat .hij had getracht zijn vrouw van het leveh te beroven, o.a. door haar te tracteren op ver giftigde bonbons. De eis was zeven jaar. Nederlandse hockeyploeg tegen Zwitserland Het Nederlands hockey-elftal, dat op tweede Pinksterdag, Maandag 29 Mei a.s., in Zuerich de inter nationale wedstrijd tegen Zwitser land zal spelen, is als volgt samen- Doel: Smits (Amsterdam). Achter: Derckx (Venlo) en Drij ver (TOGO). Midden: Ancion (Kampong)Log gere (Laren) en Rinkel (G-ooi). Voor: Van Heel (HHYC), Boer stra (HHYC), Kruize (HHYC), Bouwman (BMHC) en Esser (TO GO). Reresves: P. en W. Nefkens (Venlo). Scheidsrechter: Kwist De ploeg is gelijk aan die, welke met 3—0 van Engeland won. Veemarkt Purmerend PURMEREND, 23 Mei. Het aan bod van de vette koeien viel niet tegen en de handel zette kalm in, maar de prijzen waren hoger, zodat een enkel prima slachtbeest nog wel boven de notering uitkwam. Voor de gelde koeien was de vraag goed, zodat deze voor hogere prijzen en vlug verkocht konden worden. Het betere weer heeft daarop wel in vloed gehad. Met de verse melk koeien, waarvan geen aanbod was, bleef het stug; de vraagprijzen die ook weer hoger waren belemmer den de kooplust. De pinken schenen meer gezocht te zijn. De geforuiks- stieren gingen minder, daarvoor moet een flinke prijs uitgelegd worden. Slachtstieren zijn niet meer zo in trek. Op de nuchtere kalve- renmarkt was het weer een vlugge handel, alleen voor 't leven was de gang voor de lichtere soorten min der goed; de beste waren ook weer hoog in prijs. De wolveemarkt was goed bezet met lammeren en daar voor was de vraag heel wat beter;- niet alleen voor export werd druk gekocht, maar ook voor de weiden) was veel liefhebberij waardoor dan ook de prijzen hoger waren. Opt met de schapen was het beter; prij zen vaster. Met de bokken en gei ten was het weer een stugge boel. Op de vette varkensmarkt ging het vlugger. Daar de lichtere soorten voor de fabrieken werden gekocht en een prijs van 1.46 betaalden, werden de zwaardere ingezet op 1.49, wat voor een enkele nog met een cent werd verhoogd. Maar met de biggen was het minder gunstig^ daarvan was het aanbod te groot, zodat het begin al een kalm ver loop had, maar de afloop was stug en de prijzen waren lager. Ook bij de fokzeugen ging het kalmpjes aan en de paardenmarkt gaf met veel opleving te zien. De pluimveemarKi was al heel stil, weinig konijntjes en toch niet veel handel. WOGNUM, 24 Mei. Vroege aardappelen middel 4857; drielin gen 60—65; kriel 41—54; rode eer stelingen 25—44; late aardappelen 2,903,60; sla 23,70; aardbeien I 1,50—2,34; II 0,98—1,46; rabarber 11—12; st. remy 31—37; bloemkool 1338: doperwten 44; peulen LZo» stoofsla 1011; postelein 7—1'» bospeen 3745; spinazie 819- De regering heef in een beschouwii Nederland als Un Indonesië daarbij nota vervat, met Nederlandse regei zeer moeilijk is, slaat zij met nam vuit de regering r Indonesische volk op de federale str ontbinding. Niet alleen omdat betrokken is, ma; aandrang, welke n verandering leidt gereserveerd. Mei van het R.T.C.-ac Indonesia haar m< samenhang der di haven. De liquidatie dezi niet tot Java en M: Ook in de periohei goed-georganiseerde gingen druk uitgeoe geringen der deelgel ander bleek de ste van het parlement Staten van Indonesi Middelerwijl is n oordelen, in hoeve zich ontwikkelt in verhouding Nederla gunstige of ongnn: Wel staat vast dat keling een heel andi dan de Nederlandse bij de souvereinit had voorgesteld. Niet zonder voldo Regering overigens resultaten van de ee: conferentie, die op eindigde, niet onbel; worden genoemd. de vraag gerechtvaa ontwikkeling zich voortzetten. Gebeurl die te Makassar en o oorzaken reacties, v onrechte Nederlai zin wordt betrokken de verhouding in d< danks alle dementi' wordt vertroebeld. Weliswaar is de mening, dat de aft federale instellingen plaats een interne R.I.S. betreft, maai heeft zij juist mi het recht tot zelfbi op grond van art. 2 Souvereiniteitsoverd: eigende stappen ond< menteel is de sil alleen Ambon zich ti datie van zijn fed< verzet en de onafhai bliek van de Zuid-Mi uitgeroepen. Mede als gevolg i lijkheden, die ontstol streven der Republi staten te ontbinden Makassar, Ambon kerheid over veiligh soon en goed bij de bevolkingsgroep niet Sinds de R.T.C. we Nederlandse burger onder de Nederland) dien een groot aant verricht. Ook op de Nederl nemers heeft de or onveiligheid zijn wei Het gezag is nog ni( eonsolideerd en daar het nog onvoldoende i de vakverenigingswe staat is gebleken, d( nodige arbeidsvrede t De waarde van de beleggingen is niet p Seven. In 1938 beliej ae over de landbouw- WEEKSTAAT NE! AMSTERDAM, 23 K f2878 millioen heeft d tenomloop deze maanc stand bereikt, die tev ste van dit jaar is. D de afgelopen week be< noen gld. Een andere Post van de op 22 M verkorte balans der Bank is het totaal der op het buitenland, dat het eerst de mijlpaal hard gulden overschrei Gestadig is ons i vermeerderd. Vrijwel werd een hogere post het begin van dit jaar taal der vorderingen terWand nog slechts Overigens vertoont staat weinig variaties, markt gaat zeer weini bhjft de situatie aan kant. Callmoney, dat 44 procent werd gebr teren weer tot 1 proc keerd. De tegenwaarde de Marshall-hulp ble zigc op f762 millioen van de schatkist verbet bezit van f472 millioe ats op de weekstaat v

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2