Geheimzinnige roofoverval op Haarlemse winkelier VREDE OF OORLOG Over de fabrikanten is men weinig te spreken ROND HEIDENSE CHAOS en christelijke opbouw Horizo Van Alle Dag Nog 40.000 man Koninklijke Landmacht in Indonesië RADIO Het Verre Oosten GROOT K te rooskleurige bril Reorganisatie K.N.I.L. moet op 26 Juli a.s. voltooid zijn Baarnse inspecteur blijft ontslagen Borrels nog steeds veel gedronken Jongen gewond bij granaatexplosie Beroofde wilde geen aangifte doen Buitenlands overzicht R. K. Sigarenwinkeliers congresseren Het Rijk van Koning Alcohol Liftmanm en H.B.-schol Het is weer I Net R.K. dagmeisji slagershalfwas er slagersleerling Dagtocht naar A REISBUREAU „1 (San Filipj X PAGINA 4 WOENSDAG 24 MEI 1950 De Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk heeft dezer dagen een uitvoerig herderlijk schrijven gepu bliceerd, dat in zijn geheel handelt over de Rooms-Iiath. Kerk. Op zich zelf al iets merkwaardigs, dat de ene Kerk een herderlijk schrijven publiceert over een andere Kerk, maar we weten nu eenmaal, dat in protestantse kringen de verdediging van de eigen zaak bijna altijd ge paard moet gaan met een aanval op anderen. Intussen zullen we, ze«er niet in deze rubriek, niet op dit schrijven zelf ingaan: meer terzake bevoegde personen, zullen zich daarvan, ook in ons blad, wel kwijten. We wil len hier slechts een opmerking ma ken over een enkel detail in dit zeer uitvoerige schrijven, dat niet min der dan 63 korte hoofdstukken telt, en over de gedachtcnwisseling wel ke in enkele bladen reeds door dit schrijven is uitgelokt. Zo heeft prof. Tr. G. C. Berkou- wer in het anti-rev. hoofdorgaan „Trouw" van j.l. Zaterdag aan dit schrijven, waarvan hij met grote in stemming kmmis heeft genomen, een hoofdartikel gewijd, waarin hij met voldoening constateer* dat men dit schrijven, hoe scherp het ook over de Kath. Kerk oordeelt, toch moeilijk als anti-papisme zal kun nen brandmerken, tenzij men alles wat anti de kath. Kerk is, als anti papisme kwalificeert. We geloven, da' in leidende kath. kringen niemand zo dwaas is, deze laatste stelling te bestrijden. Wij erkennen volkomen de logica, dat iemand, die het niet met. de kath. Kerk eens is, haar lee. verwerpt en ook haar practijken afkeurt. Wat wij katholieken onder anti papisme verstaan, is een strijd te gen de kath. Kerk, welke gevoerd wordt met irrationele sentimenten, gericht tegen de katholieken. Zou prof. Berkouwer kunnen vol houden, dat de geest van dit protestantse herderlijk schrijven al leen geleid wordt door een rationele overtuiging, afwijkend van het kath. geloof? Iemand als Dr. W. H. van de Pol denkt er in elk geval anders over. In een artikel in ..De Gelderlander' van 20 Mei aan dit herderlijk schrij ven gewijd, noemt hij het ontstel lend van inhoud, en dat het wemelt van nauwelijks of niet bewezen be schuldigingen, waardoor dit schrij ven een goede verhouding tussen de katholieken en de rest van de be volking, ernstig in gevaar brengt. Dit schrijven, zo gaat hij voort, is doortrokken van vrees en van een nauwelijks verholen sfeer van wan trouwen." Hiermede komen we vanzelf tot een opmerking in dit schrijven, waardoor ook wij direct pijnlijk ge troffen zjju en waardoor o.i. het scherpe oordeel van Dr. v. d. Pol onmiddellijk bevestigd wordt. Zo betoogt dit schrijven, dat de geestelijke vrijheid, ook in ons land door Rome wordt bedreigd en het roept alle niet-kath. Nederlanders hier op tot verweer, „opdat, zo lezen we dan letterlijk: „Nederland geen Spanje worde". Dat hier in dit officiële schrij ven Spanje opnieuw als een boe man wordt naar voren gebracht, zal toch ook prof. Berkhouwer noch redelijk, zakelijk en deskundig kunnen noemen, drie begrippen, waaraan z.i. een bestrijding van de kath. Kerk moet voldoen, wil ze niet ontaarden tot anti-papisme. We mogen er in dit verband aan herinneren, dat een der prot. Spaanse predikanten, Ds. Vila uit Barcelona, die onlangs in Neder land een serie lezingen heeft ge houden over de z.g.n. kerk vervolging in Spanje, niet alleen de Ned, verhalen zeer overdreven noemde, maar ook ontkende, dat de Kath. Kerk als zodanig in Spanje daarin de hand zou hebben. Een verklaring die volkomen overeenstemt met die van de Prot. predikant uit Madrid, Ds. Arango, in de New York Herald Tribune (zu Maasbode 31 Jan. 1950). Bovendien kunnen we hier met prof. Pompe weer de vraag stellen of wat in Spanje is voorgevallen nu zo'n éclatant voorbeeld is van kath. onverdraagzaamheid Het zou my zeer onbillflk lyken, zo ant woordde prof. Pompe hierop in een conferentie te Oosterbeek voor niet- katholieken, gehouden in de zomer van 1949, wanneer wij het fanatis me van het grotendeels protestant se Pruisen als een éclatant voor beeld noemden van de onverdraag zaamheid van het protestantisme Weinig minder ongefundeerd en daardoor onredelijk, onzakelijk en ondeskundig, is de stelling in deze prot. herderlijke brief, dat in lan den waar de katholi. ken de meer derheid hebben, de geesteiyke vrij heid in gevaar komt. Is in het overwegend kath. Portugal het pro testantisme ooit een strobreedte in de weg gelegd? Heeft in het over wegend kath. Hongarije, vóór de Communistische revolutie, het Cal vinisme zich niet ten volle kunnen ontplooien? Is in het overwegend kath. Ierland ook maar één maat regel op te sommen, welke de klei ne prot. minderheid iets in de weg legt? Maar hoe staat het met de gees telijke vrijheid in het prot. Ulster, waar 30 van de bevolking katho liek is, maai de katholieken uitge sloten zpn van alle openbare amb ten? Hoe staat het met de gods dienstvrijheid der katholieken in 't overwegend prot. Zweden? En in Engeland Is de Synode daarmee helemaal niet op de hoogte Maar is het dan niet ontstellend om zulke opper vlakkige en onware beweringen neer te schrijven in - :n herderlijk schrijven, waardoor, zoal Dr. v. d. Pol terecht opmerkt, volkomen on nodig en ongemotiveerd wantrou wen wordt gezaaid tussen twee groepen van een en hetzelfde volk Prof. Berkouwer moge zich dan zo blij maken, dat elk anti-papisme in dit kerkelijk stuk achterwege ge bleven is, maar wij vrezen, dat zijn voldoening in dit opzicht toch wel iets aan de optimistische kant is. En hij dit schrijven met een wat il te rooskleurige bril gelezen heeft. Het lijkt een wonderlijke manier van voortbewegen zoals de matrozen op deze foto het doen Toch is dit een perfecte manier om over een gaping heen te komen. Niet dat deze matrozen zich in een benarde positie bevinden; het geldt slechts een oefening voor het Koninklijk Tournooi, dat de volgende maand in Londen wordt gehouden en waaraan zowel leden van de marine als landmacht en luchtmacht meedoen. Uit de Regeringsnota inzake Indonesië aan de Tweede Kamer blijkt, dat zich op 1 Mei j.l. nog 40.000 man Kon. Landmacht, 4500 man Kon. Marine en ruim 50.000 man K.N.I.L. onder Nederlands commando in Indonesië bevinden. In Mei zal aan Kon. Landmacht 10.500 man worden gerepatrieerd. In September 1950 zal practiseh de gehele K.L. zijn teruggekeerd. Er is onder het K.N.I.L. een enquête ingesteld, waaruit blijkt, dat 22.300 man wil overgaan naar het leger van de R.I.S., 3000 man naar de Kon. Landmacht en dat 21.000 man nog gereorganiseerd moet worden. Er wordt naar ge streefd de reorganisatie van de L.S.K. uiterlijk 26 Juni a.s. te vol tooien. De Kon. Marine vervult momen teel taken ten behoeve van de R.I.S.; de wijze waarop het mari nepersoneel zijn soms moeilijke taak vervult, verdient grote lof Tot nu toe heeft de Indonesische De Centrale Raad van Beroep heeft gisteren het destijds door de burgemeester van Baarr. ge geven ontslag, wegens onge schiktheid, aan de inspecteur van politie J. v. d. A. aldaar, ge handhaafd. In eerste instantie had het Ambtenarengerecht, in Januari van dit jaar. de burge meester in het ongelijk gesteld Deze was hiertegen in beroep gekomen. De Centrale Raad van Beroep heeft thans de inspec teur in het ongelijk gesteld en (evens zijn vorderingen, dat hij in ere zal worden hersteld en dit ter rehabilitatie per dienst order in het politiebureau te Baarn zal worden bekend ge maakt, niet ontvankelijk ver klaard. DOOR STROOM GEDOOD Gistermiddag half acht klom de 16-jarige J. Verhoeven, woon achtig te Uden en werkzaam bij de N.V. Tilgafabrieken aldaar, in een hoogspanningsmast om een vogeltje uit een nest te halen. Dit had het noodlottige gevolg, dat hij door de stroom werd getrof fen en dood op de grond terecht kwam. regering nog geen verzoeken om bijstand tot de Nederlandse rege ring gericht voor wat betreft haar interne aangelegenheden. In Januari heeft de Staatssecre taris van Marine met de regering der R.I.S. een overeenkomst ge sloten, het z.g. marine-accoord. De financiële consequenties van dit accoord gaan tot een bedrag van 77 millioen gulden. HET BIER VERBRUIK NEEMT TOE Volgens het C.B.S. is aan ge distilleerd beschikbaar gekomen voor het binnenlands verbruik vol gens de accijnsopbrengst in Maart j.l. 22.400 hl a 50 volumepercent. Per hoofd der bevolking betekent dit 0.22 liter. In Februari was het 0.21 liter en in Januari 0.27 liter. Het maandgemiddclde voor 1949 was 0.27 liter tegen 0.26 in 1948 en resp. 0.12 en 0.13 liter in 1933 en 1939. De totale binnenlandse bierafzet der Nederlandse brouwerijen be droeg in het eerste kwartaal van 1950 179.200 hectoliter tegen 168.900 in het eerste kwartaal 1949. Hier van was 26.600 (27.700 hectoliter lager en tussenbier, 150.800 (139.500) hectoliter zwaar bier en 1.800 (1.700) hectoliter extra zwaar bier. In het huis van de aan de Singel 207 te Amsterdam wo nende familie van der Sch. was gisteravond na 6 uur de 18-jari- ge zoon, ambtenaar bij de plaat selijke telefoondienst, bezig mei het demonteren van een oude granaat. Het projectiel ontplofte met het gevolg, dat hij met zeer ernstige verwondingen moest worden overgebracht naar het Binnengasthuis. Het tournooi om de jules Rimet-beker Gisteren is de loting geschied voor de groepen-indeling van de eindronden in het tournooi om de Jules Rimet-beker. Ze gaf het volgende resultaat: le groep: Brazilië, Zuid-Siavië, Mexico en Zwitserland. Wedstrijden te spelen in Rio de Janeiro. 2e groep: Engeland, Spanje, Ver. Staten en Chili. Wedstrijden te spelen te Belo Horizonte. 3e groep: Italië. Zweden, Para guay en India. Wedstrijden te spe len te Sao Paulo. 4e groep: Uruguay, Frankrijk en Bolivia. Aangezien Portugal verstek laat gaan zal het vierde land in deze groep later worden aangewezen. Naar verluidt zouden Eire en Israel in aanmerking komen. De wedstrij den worden te Porto Alegre ge speeld. Maandagavond omstreeks half zeven is aan de Amsterdamstraat in Haarlem-Oost een roofoverval gepleegd op een aldaar wonende winkelier in manufacturen. De twee indringers hebben hun slachtoffer onder bedreiging van een revolver on een stoel vast gebonden en zijn vervolgens an derhalf uur bezig geweest het huis te doorzoeken. Later zijn zij met een bedrag van f 900. verdwenen. De man, Th van 't Hout, begon pas om hulp te roepen nadat de indringers waren verdwenen, waarna een buurman hem be vrijdde. De winkelier wist de politie een signalement van de indringers te verschaffen. Uiteraard was de winkelier over het gebeurde zeer ontdaan en vertelde, dat na sluitingstijd een hem onbekende man in de zaak was gekomen met het ver zoek hem aan een paar nylon kousen te helpen. Toen de in dringers met hun werk klaar waren zijn zij na elkaar wegge gaan. Een buurvrouw heeft, ter wijl zij juist passeerde, gezien hoe een van hen zijn medeplich tige uitliet. Volgens deze getuige zijn de daders ongeveer dertig jaar. hebben een flink postuur, waren blootshoofds en «ekleed in lichte regenjassen. Het haar PROGRAMMA DONDERDAG 36 MEI HILVERSUM 1, 402 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmuz.7.45 Morgen gebed en liturgische kalender; 8,00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gra- mofoonmuziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek, 9.40 School radio; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramo foonmuziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; 12.30 Mededo lingen; 12.33 Lichte muziek; 12.50 Reportage; 13.00 Nieuws en katho liek nieuws; 13.20 Zang en piano; 14.00 Promenade-orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Piano voordracht; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Koorconcert; 17.50 Regeringsuitzending; 18.00 Amuse mentsmuziek; 18.25 Land- en tuin- bouwpraatje; 18.40 Leger des Heils koor; 18.55 Een goed woord voor een goede zaak; 19^00 Nieuws; 19.15 Pianoduo; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd program ma; 21.00 Familiecompetitie21.35 Gevarieerd programma; 22.05 Gra- foonmuziek, 22.15 Buitenlands over zicht; 22.35 Gramofonmuzik22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2. 298 M. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO; 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmu ziek; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoon muziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgen wijding; 10.15 Populair concert; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Gra mofoonmuziek; 11.45 Het visseizoen nadert, causerie; 12.00 Zang en J. H. piano; 12.30 Mededelingen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Gramofoonmu ziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Accor deonorkest; 13.45 U kunt het gelo ven of niet; 13.50 Gramofoonmu ziek; 13.55 Reportage; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Sextet; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Gevarieerd pro gramma; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje: 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Orkestconcert 19.30 Reportage; 19.35 Radio volks muziekschool; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Radio Philhar- monisch orkest en solist; 21.15 Het circus trekt uit, klankbeeld; 21.45 Musette-orkest; 22.10 Gezondheid en voeding, causerie; 22.25 Dans muziek; 22.50 Sportactualiteiten; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportage; 23.3024.00 Dansmuziek. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gramo foonmuziek; 12.15 Lichte muziek; 12.15 Lichte muziek; 12.30 Weer berichten; 12.32 Voor de landbouw; 12.40 Lichte muziek: 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek 14.00 Mu ziekgeschiedenis; 15.00 Engelse les; 15.15 Gramofoonmuziek: 16.00 Om roeporkest en soliste; 17.00 Gramo foonmuziek; 17.05 Nieuws; 17.15 Kinderuurtje; 18.15 Syndicale kro niek; 18.25 Gramofoonmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Mezzosopraan en piano; 19.50 Vrije politieke tribu ne; 20.00 Verzoekprogramma; 21.00 Gevarieerd programma; 21.30 Gra mofoonmuziek; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuziek; 22.45 Gramofoonmuziek 23.00 Nieuws: 23.05 Gramofoonmuziek; 23.30—24.00 idem. BRUSSEL, 484 M. 12.45 Om roeporkest; 13.00 Nieuws; 13.10 en 13.30 Gramofoonmuziek, 15.00 Sym- phonieorkest; 16.05 Gramofoonmu ziek; 16.45 Omroepkoren; 17.10 Lichte muziek; 18.30 Gramofoon muziek; 19.00 Omroeporkest; 19.45 Nie.uws; 20.00 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Dansmuziek; 23.55 Nieuws. van de een was glad gekamd, de ander had springerig haar. „Uiterlijk leken het keurige heren", aldus <jle buurvrouw. De manufacturier is ongehuwd en woont geheel alleen. Het lijkt waarschijnlijk, dat de daders met deze omstandigheden op de hoogte waren, evenals met het feit. dat hun slachtoffer niet on bemiddeld is. Er bestaan bij de Dolitie vermoedens, dat hier kwestie van chantage zou ziin geweest en dat de beroofde meer weet dan hij doet voorkomen. Hij hoeft aanvankelijk geweigerd aangifte te doen, zijn buurman is daarop naar de politie gegaan. BLOEMKOOLEXPORT NAAR ENGELAND GESTAAKT In verband met het optreden van de coloradokever heeft Ne derland, tengevolge van een met Engeland getroffen afspraak, de export van Nederlandse bloem kool met ingang van gisteren tot nader order gestaakt. De export van bloemkool naar Engeland had in de laatste tijd een zeer geringe omvang, zodat het algehele exportbeeld van bloemkool door deze maatregel vrijwel geen wijzigingen zal on dergaan. DE ENGELSE VOETBALPLOEG VOOR RIO DE JANEIRO Voor het eindtournooi om de Jules Rimetbeker, dat in Juni in Brazilië begint, heeft de F. A. de volgende spelers aangewezen: De doelverdedigers Williams (Wol verhampton Wanderers) en Ditch- burn (Tottenham Hotspur); de backs Ramsay (Tottenham Hotspur), Aston (Manchester United), Scott (Arsenal) en Eckersley (Blackburn Rovers), de halfbacks Wright (Wol verhampton Wanderes), Hughes (Liverpool), Dickinson (Ports mouth), Nicholson (Tottenham Hot spur), Taylor (Fullham), Watson (Sunderland) en Cockburn (Man chester United); de voorwaartsen Milburn (Newcastle United), Mor- tensen (Blackpool), Bentley (Chel- sca), Mannion (Middlesbrough), Finney (Preston North End), Mat thews (Blackpool), Baily (Totten ham Hotspur) en Mullen (Wolver hampton Wanderers). Als ploegleider is Walter Winter- bottom aangewezen. Op 19 Juni vertrekt het gezelschap per vlieg tuig naar Zuid-Amerika. Matthews en Taylor, die met een F.A.-team in Canada zijn, en Cockburn en Aston, die met Manchester United in Noord-Amerika op tournee zijn. zullen rechtstreeks naar Brazilië reizen. De bekende Amerikaanse schrij ver over internationale problemen, James Burnham, die ook enige ja ren in het communistische Rusland heeft doorgebracht, publiceerde de zer dagen een nieuw belangrijk boek, getiteld „The coming defeat of communism" (De komende ne derlaag van het communisme), waarin hij o.i. een zeer aanvaard bare analysering geeft van de hui dige wereldsituatie. Op grond van tal van feiten, wclke hij uitvoerig beschrijft, zet hij uiteen, dat Stalin ook in dit opzicht Hitier volkomen imiteert, en hij in zijn koude oor logsvoering als voornaamste wapen de bluf hanteert, waardoor Cham berlain zich in de jaren 1933'39 op een voor de wereld noodlottige wijze liet intimideren en Hitier bij na de kans gegeven heeft, de wereld' aan zijn afschuwelijke idiologie te onderwerpen. Zullen de verantwoor delijke staatslieden van de be schaafde wereld opnieuw de rol spelen van Chamberlain en Dala- dier, vraagt hij en zal straks Stalin daardoor de kans krijgen, die Hitler, dank zij Amerikaans ingrijpen, nog net ontnomen kon worden? Burnham wijst er dan op, dat Rus land lang niet zo sterk is, als hel voorgeeft. Het moge een reusachtige luchtvloot ontworpen, geweldige tankdivisies paraat, een milüoenen- leger op de been hebben, maar daar mee wordt een moderne oorlog niet gewonnen. De Ver. Staten hadden in 1939 bijna niets van dit alles, ter wijl Hitler dit all.es in overvloed be zat. Maar de Ver. Staten hadden een sterk economisch leven, een toegewijde bevolking, welke als één man achter Roosevelt stond en daar door won Amerika tenslotte toch de oorlog. Burnham toont dan aan, dat Rusland economisch zwak staat. Als bewijs daarvoor haalt hij de ver schillende maatregelen aan tegen In Amsterdam begon Maandag het 27ste Bondscongres van de Nederlands Rooms Katholieke Bond van Sigarenwinkeliers. Do voorzitter de heer T. Pannekeet, noemde de verhouding van nro- ducent tot detailhandel niet bij zonder ideaal. De industrie treedt in vele gevallen te eigenmach tig op. Kartelvorming is een doorn in het oog van de detail handel die dit ziet als een be dreiging van zijn zelfstandigheid. De sigarenindustrie ondervindt op het ogenblik moeilijkheden, die voor een deel haar oorzaak vinden in de kunstmatig en op zettelijk verminderde belangstel ling bijde detailhandel door de verkoop- en prijzenpolitiek van de industrie. Thans voert de in dustrie een prijsverlaging door, die in werkelijkheid uitverkopen zijn van minder courante en oude sigaren. Deze uitverkopen zullen voor de kleinhandel en straks ook voor de middenindu strie funest blijken te zijn", al dus de heer Pannekeet. In dit verband en mede in verband met de winstmargepoli- tiek der industrie, waarschuwde de voorzitter de detailhandel ernstig voor vorming van grote voorraden. Aan het slot van zijn rode deelde hij mede, dat zeer binnenkort het hoofdbe stuur zal trachten de in 1939 af gebroken onderhandelingen voor de totstandkoming van 'n onderne mersovereenkomst zo mogelijk in overleg met de zusterorganisatie weer op te vatten. Dor de vergadering werd er op aangedrongen een actie te ondernemen tot verhoging van de winstmarge. Het hoofdbestuur zegde toe hieraan alle aandacht te besteden. Aan de heer G. J. Erftemeüer oud bondsvoorzitter, werd het ere-lidmaatschap aangeboden Post1 voor troepenschepen Post bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van de troepenschepen „Wa terman" en „Cheshire", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet resp. uiterlijk op 25 en 26 Mei in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gege vens, dient het adres de naam te bevatten van het troepenschip, on der toevoeging „Op thuisreis naar Nederland'". De naam van de ver moedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. EEN LANGE WEG voert naar het paleis van deze machtige vorst, want wjj kunnen ons een weg denken, die letterlijk geplaveid is met flessen en vaatjes van aller hande alcoholische coneocties, waar onder de jeneverkruik een ruime plaats inneemt. Hij begint al in Port-Said, loopt via de Rode Zee de Indische Oceaan binnen, rechtuit tot het eiland Ceylon, waar zich een tweesprong vormt. Het linker pad leidt naar Brits-Indië, maar dc hoofdweg loopt door naar Sumatra, Java en de gehele Oost-Indische Archipel met een verlengstuk naar de havensteden van China en Japan, Na 200 jaren zijn er inderdaad zo veel flessen in het Oosten tot „lijk jes" gemaakt, dat men letterlijk over de cadavers zou kunnen lopen langs de respéctabcle afstand van rond 15000 kilometers. We kunnen het de „paitweg" noemen. Iedereen spreekt in Indië van een „Pahaitje", wat een verhollandst woord is van pait (bitter). De Engelsman houdt zich aan zijn Whisky, waarvan hij een maatje uitschenkt in een drink glas en het aanmengt met soda water of wel spuitwater. Dat is whisky-soda en omdat het glas flink half gevuld raakt, wordt dit een „stingah" genoemd, het Maleise woord voor half. Neemt hij een half maatje, dus een kwart drink- kias vol, dan bestelt hij een „soe- koe" (kwart). Maar ook hij zal voor het eten de „boy of jongen" nog een „paitje" bestellen. Vrijwel iedereen stelt er prijs op onderdaan te worden van koning Pait, op twee uitzonderingen na. Eerstens de Mohammedanen, want de koran verbiedt alle sterke drank, hetgeen wel niet steunt op een „hemelse" ingeving van hun pro feet. Het is meer een soort zede- wet. De Mohammedaanse moraal zit toch al zo slapjes in elkaar, maar hier wordt toch een flinke rem gesteld aan de passies van dat volk, anders zou er, dunkt me, van de rest in Indië al helemaal niets overblijven. Het is verwonderlijk dat men zich toch stipt aan deze wet houdt. Ook de Chinezen hebben VII geen begrip van „een glaasje drin ken" naar onze opvatting, namelijk een borrel voor het eten of bij een partijtje. Dit volk is te bedrijvig en de uitwerking van een borrel zou hun geregeld werken en pieke ren vrijwel uitschakelen. Verder staat hun cultuur te hoog dan dat ze dronkenschap of ook maar enige afwijking door alcohol toelaatbaar achten. Een Chinees boven zijn „theewater" is dan ook een witte raaf. Toch is hij niet tegen sterke drank, maar dan alleen onder het feestmaal en dan meestal cognac, wat hij meestal rijkelijk mengt met kleurige limonades. Zo komt bij een bruilofsfeest na het eerste gerecht de congnacfles aan de orde, uitge schonken in grote drinkglazen en men dringt er naar gewoonte op aan veel te nemen hetgeen voort duurt tot na twintig a dertig ge rechten. Toch bewaart iedereen het gepaste decorum en zonder enige afwijking. Men voelt het, dat deze mensen zich zouden generen ook maar iets buiten den schreef te gaan of dat hun bleke gezicht wat zonnig zou worden gekleurd .Een Chinees is een sober mens en in het gewone leven drinkt hij nooit. Hóe is dan die 15000 kilometers- fiessenweg gevormd? De Euro peanen en de Tamils, dat zijn de koelie-immigranten uit Brits-Indië, die op plantages en bij wegenbouw werkzaam zijn in Indië, drinken, be halve hun eigen quantum, gezamen lijk veel meer dan de onthouders normaal zouden kunnen verwerken. Het drankprobleem in Indië vormt een eigenaardig vraagstuk, dat geheel afwijkt van dat bij ons, want het tropenklimaat spreekt een groot woord mee. In gematigde luchtstreken zijn de mensen ge balanceerd, terwijl daar de felle hitte het bloed opstuwt om het lichaam aan te passen aan de warm te. Hierdoor ontstaat slapte en on evenwichtigheid en neiging om in excessen te vallen. Wat wij nuch tere Westerlingen opwindend noe men, vindt een geblakerde tropen- mens slechts middelmatig en ver eist sterkere prikkels. Vandaar gel den bij de borrel allerlei uitspra ken, als: „Alle goeie dingen in drie- en." E,. is een borrel „tot afscheid", eentje „voor de weg", een kleintje om „recht te lopen", en nog een laatste om „niet links over te hellen". Koning Pait is een goedmoedige, gezellige Baas. Zonder stelling te nemen voor of tegen vorst Acolhol, moet ik con stateren dat zijn onderdanen niet volkomen veilig staan. Maar afge zien van enkele tobbers, die overal elders struikelen, moet men ook toe geven, dat op zijn tijd een matige borrel, vergeleken met b.v. opium, niet direct gevaarlijk is. Gezien het feit, dat men meer dan elders op elkaar is aangewezen en het kli maat een bijzondere „kick" vraagt, is zij een aangename „piek mc up", niet in letterlijke, maar figuur lijke zin. Indirect blijft ook de borrel een gevaarlijk stuk speelgoed. Ze is ver raderlijk en verleidend vooral voor de eenzame Europese zwerver en ik kan u uit mijn levenservaring verzekeren, dat de Oosterling, bij zonder de hoog-geculturecrde Chi nees, het Westen in de diepste schuilhoeken van zijn peilloos hart veracht, omdat de Europeaan, die zich zó hoog Iaat voorstaan boven de rest op beschaving en cultuur, op wetenschap en „gecst"-kracht door bachanalia het gezegde op zich in toepassing brengt: „De geest vloog uit het beest." TOEAN SLAMAT gekomen is. sabotage op industrieel, ambtelijk en agrarisch terrein. Het welvaarts peil in Rusland staat nog altijd op een laag peil; de eenheid wordt met een onverbiddelijke terreur ge handhaafd en in de satelietstaten is de toestand nog erger. Een opposi tie die 80 tot 90 procent van de bevolking uitmaakt wordt door een almachtig politieleger, dat wreed enr onmenselijk optreedt, in be dwang gehouden. Maar de daar door geprovoceerde eenheid, heeft met kracht niets te maken. Inte gendeel, dat is allemaal schijn en facade en bij het uitbreken van een oorlog zou onmiddellijk aan het licht komen, dat heel dat grote Rus sische rijk een kolos is op lemen voeten en verschillende ernstige zwakheden bezit. Men weet dit op het Kremlin zeer goed, aldus James Burnham, en vandaar, dat Stalin er nooit aan zal denken, de koude oorlog, die hem overigens genoeg oplevert, over te schakelen in een militaire operatie. Wanneer wij hier de publicatie van dit boek belangrijk achten, dan is dit nog niet zozeer omdat een des kundige als Burnham dit schrijft, maar omdat, bijna tegelijk met de publicatie van dit boek, in Ameri kaanse regeringskringen de over tuiging gerijpt is, dat de tijd thans gekomen is om, wat Dean Acheson dezer dagen in Londen noemde: „De politiek van apassement (toegeven, dulden) tegenover Rusland te doen beëijpdigen, omdat daarmee niets bereikt wordt en dat een krachtigo houding tegenover elke Russische uitdaging het enige middel is, om aan de voortdurende Russische be dreiging voor de vrede een einde te maken. Er zijn er, die vrezen, dat deze politiek zal leiden tot een oorlog. Burnham ontkent dit met grote na druk, omdat hij overtuigd is, dat de politiek van het Kremlin uitslui tend op bluf gebaseerd is. Mogen we uit de nieuwe politiek van het States-Department conclu deren, dat men van dit laatste ook in Washington overtuigd is? De Amerikaanse buitenlandse spionnagedienst is de beste van de wereld en de Amerikaanse spionnen zitten in de hoogste instanties in Moskou, Boedapest, Bucarest en Praag. Trouwens, de talloze politici, die er de laatste maanden in slaagden achter het ijzeren gordijn weg te komen, weten natuurlijk ook wel iets te vertellen. Het is dan ook vooral deze radicale wijziging in de Amerikaanse poli tiek, waardoor het boek van Burn ham zo actueel wordt. Intussen heeft deze politiek van Amerika al enig succes te boeken. We wijzen slechts op de dreiging van de communistische Pinkster mars naaj- West-Berlijn. De Geallieerden hebben zich hier niet laten intimideren en Generaal Mccloy heeft een Amerikaanse pant serdivisie naar Berlijn gedirigeerd, met ais resultaat, dat aan de com munistische opschepperij plotseling een einde is gekomen. En het staat thans reeds vrijwel vast, dat van de communistische Pinksterdemon stratie in West-Berlijn niets komt. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Trygve Lie, is na zijn bezoek aan Moskou een rondreis be gonnen bij de ministers van do grote drie. Maandag bracht hij een bezoek aan Schuman in Parijs en gisteren was hij op bezoek bij Att- lee en Bevin in Londen. Het heet, dat hij een voorstel van Stalin heeft, dat een nieuwe vriendschap pelijke samenwerking beoogt tussen de Grote Vier. Goed, hebben deze gezegd, daarvoor zijn wij te vinden, maar wij willen nu eerst eens daden zien. We laten ons niet opnieuw door Rusland in de luren leggen. Natuurlijk zeiden de heren het di plomatieker, maar ze hebben gister middag een nota in Moskou bezorgd, waarin men Stalin kort en goed deed weten, dat hij nu eens begin nen moet het gecamoufleerde com munistische politieleger in Oost- Duitsland, dat n.b. met vliegmachi nes en tanks is uitgerust, te doen ontwapenen. Dit ],eger, zo zegt de Geallieerde nota, is in flagrante strijd mest het Handvest der v.n. en de verdragen van Yalta en Pots dam. De oprichting van dit Duitse leger is een ernstige bedreiging voor de vrede, zo gaat de nota verder en wanneer Rusland het werkelijk ernst is mee te werken aan een vredes- sfeer in de wereld, dan moet het. beginnen met deze oorlogsdreiging op te heffen. Ook hier geldt: „The proof of the pudding is the eating". Woorden zijn er nu genoeg gewisseld, de Geallieerden willen wel eens daden zien van Rusland. Blijven die ach terwege, dan zal men in Moskou op een krachtige afweer politiek van het Westen moeten rekenen. De dagen van een „appaesement politiek" zijn voorbij, om met Ache son te spreken. En het boek van Burnham toont duidelijk aan, hoe Amerika tot dit belangrijk besluit JOE, DE LIFTMAN, i niet langer in unifor fracties van seconde verdieping ergens in met een keurige hoe een plakkaat, dat aai eigenaren xijn unfair blik aan gedacht om van een inhoud als Tenslotte hebben wij jes in de hand laten g men? Dat wij het nie inborst dan ingeving, leeftijd (wij wonen g schudden en met een En wij hoorden een h nen". Dergelijke gevoelen niet alleen veroorzaai door het feit, dat men f •woont. De dames hebl blijkelijk een aangebori gen de huiseigenaren, de huurprijzen in dezi getwijfeld „unfair huurders" zijn. Vanda partij trokken voor d nen. Wij hebben ons op de vlakte gehouden de rol geperst van wa; Er viel inderdaad h ander te constateren, behalve het begin var ook in New York het zoen. En de machtige i commodes, eikenhouten kostbaar glaswerk pleg voeren, zijn in deze s1 wezen op de lift. Geen p hier naar de 43e etagi Resultaat: het verhuisi stil en het rooster van schappijen zal geduren hele maand Mei in de ven. Slechts invaliden, zie lelijke herders en do weg naar spoedgevalh ïnet de lift. De ploegba stakende liftiers houdt toezicht op. dat hiervan bruik wordt gemaakt, hij stelling heeft moet voor het huis waar hij zaamheden placht te 1 kent hij meestal de dc hij weet tenminste i goede liftman was ademig is of een zwak Familieberichten Hiermede betuigen w onze hartelijke dan aan familie, buren e bekenden, in het biizoi der aan de ZeerEery Heer Pastoor v. Leei wen, Dr. v. Slooten e Zr. Houter, voor de ve] blijken van deelnemin ondervonden bij ht overlijden van onz dierbare echtgen,, moe der, behuwd- en grooi moeder CORNELIA KOORTEN DE GROEN Namens de familie Jb. KOORTEN kinderen en klein kinderen. Burgerbrug, Mei 1950 Hiermede betuig il mede namens mij ouders, mijn oprecht dank aan familie, burer vrienden en kennisse: voor de vele blijken va belangstelling ondervon den bij mijn thuiskoms uit Indonesië. W. VLAAI Rustenburg R 16, Ursei Advertenfiën gevraagd. Boterstr. 7 - Alkmaa Voor direct 'evr. ee; NET DIENSTMEISJE in gezin van 3 pers. ii Castricum. Brieven ni 4628, bur. v. d. blad. Gevraagd een FLINKI BOERENDIENSTBODI boven de 17 jr. K v Diepen, Noorddijk N 58 Ursem. Gevraagd een W. KOOPMAN, SStroei K 2245—216^aarten Tel 2e PINKSTERDAG: met inbegrip tramrit en per persoon Tijdig opgeven bij HOORN, KI, Noord T, Voordam 5, tel. 4839 i Is er een betere reclame denkbaar voor de bloemententoon stelling in de Engelse plaats Chelsea dan dit meisje met haar armen vol lathyrussen? Wij herinneren U aai 8 uur in „Het Wa Haalt bijtyds Dansschool Jack Smi

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4