Prof. PEDROLI Voorstellen in de Raad Egmond aan Zee verlaagt electriciteitstarief De Politie-Sportvereniging is zilveren jubilaresse *ïïoos& Mimosa TERUG VAN HET HEILIG JAAR Bedrijfs- en zomeravondvoetbal Prof. C ALKMAAR EN OMSTREKEN Druk bezochte receptie ERRES STOFZUIGERS Leerlingen Kweekschool en H.B.S. concerteren in Grote Kerk ZONNEBRILLEN ZONNEOLIE BADMUTSEN J Mgr. Huibers over de tweede Nationale Bedevaart naar Rome Trainingstoeslag aan.ondernemingen Marktberichten Duel onbenul %2Z Maar 'ACINA 2 VR11DAG 26 MEI 1950 De Alkmaarse Politie Sportver eniging vierde gisteren onder grote belangstelling, zowel uit politie kringen als uit de sportwereld, haar vijf en twintig jarig bestaan. Het feest werd ingeluid .met een druk bezochte receptie, die 's mid dags van half vijf tot half zeven in het Wapen van Heemskerk plaats vond en waarbij het jubilerende be stuur van vele zijden blijken van warme sympathie en welgemeende belangstelling mocht ondervinden. Onder de ruim honderd aanwezigen waren de burgemeester van Alk maar, Mr. Dr. H. J. Wytema; de Officier van Justitie, Mr. J. C. V. Meischke; de Districtscommandant der Rijkspolitie, Mr. P. J. van der Steur; de gemeente-secretaris, Mr. R. Veendorp met de wethouders R. Bakker en A. J. M. Leesberg; de Commissaris van politie, de heer J. Dreeuws met de hoofd-inspecteur J. Pijl en de inspecteur van der Horst, alsmede de adj. inspectrice, Mej. Mr. Stellingwerf; de commissaris van Politie van Den Helder, de heer Rijpma; Dr. Loyenga, de directeur van het Centraal Ziekenhuis; de commandant van de Branweer, de heer J. van Maarleveld met een de putatie van zijn corps en vele sportvrienden. Na een kort openingswoord door de voorzitter, inspecteur J. Haver- lag, sprak de heer G. P. Hartland, voorzitter van de, bedrijfsvoetbal- vereniging Alkmaar zijn gelukwen sen uit, waarbij hij memoreerde, de oprichting van de nu zo bloeiende vereniging te hebben medegemaakt. Deze spreker gewaagde met erken telijkheid van de goede samenwer king in het kader der bedrijfsvoet bal, van de politiesportsmen onder vonden en bood als blijk van vriend schap een voetbal aan. Burgemeester Wytema prees de sportiviteit, die de ware geest van de vereniging is en roemde het res pect voor de ander, die juist in een dergelijke sportvereniging sterk tot uiting komt. De sport noemde de burgemeester van grote betekenis voor de geest in het politie-corps. Ook hij bood een voetbal aan. Verder werden nog het woord ge voerd door de heer Bakker namens de K.N.V.B. afd. Noord-Holland, de scheidsrechter Hartland. de heer J. Nieuwold, president van de Ned. Pol. Sportband, die de afdeling Alk maar als een zeer belangrijke schetste, en als blijk van waarde ring een enveloppe met inhoud schonk. Verder werd nog gesproken door de Commissaris van Den Hel der, de heer Rijpma, de heer Chris tian! namens de Zaanstreek; kapi tein van der Steur namens de Rijks- politie-sportveremglng die een voet bal aanbood en door de Commis saris, de heer J. Dreeuws. Ook de consul van de K.N.V.B., de heer C. J. Mol, sloot zich bij deze sprekers aan. Van de collega's te Den Helder en van de afdeling NoordHolland van de K.N.V.B. mocht de jubilerende vereniging nog een zilveren beker ontvangen. De Feestavond Het sluitstuk van de jubileum viering, zoals de voorzitter van AP SV het in zijn openingswoord zei, was de feestavond; ook deze werd opgeluiserd door de aanwezigheid van vele autoriteiten, w.o. Burge meester Wytema, de Officier van Justitie, de hoofden van takken van dienst, de kapitein van de Rijks politie en de besturen van nagenoeg alle voetbal- en andere sportver enigingen in de stad. De bezoekers werden met een aardige attentie ontvangen; de da mes ontvingen een zakje bonbons, de heren sigaren of sigaretten, In handmodel f 110- Langestr. 10-12, Alkmaar (Adv,) OUDERAVONDEN GIDSENKRING LAURENTIUS ALKMAAR. De gidsenkring St. Laurentius heeft de ouders van zijn leden Dinsdag en Woensdag avond in het clubgebouw in de Nieuwstraat bijeengebracht. De H.E. Deken en de Z.E. Districtsaal moezenier waren aanwezig. De be doeling was, de ouders te laten zien wat ey zoal in de gidsenkring ge beurt. Na een kort openingswoord van de actieve hoofdleidster mej. J. Groot zagen we een opening in gid- senstijl, genoten van een alleraar digst stukje van de kabouters met eigengemaakte lampions en maak ten een kampvuurtje mee met de oudste gidsenkring. Zeer goed afge werkt waren de verschillende volks dansjes. De jongste groep speelde nog een leuk stukje Poppenkraam. De tweede groep beelde het gidsen werk Uit en stelde op leuke wijze het werken aan de klasse-eisen voor. Een stijlvolle voordracht van de oudste groep en een ontroerende hulde van de gidsen aan Maria van Fatima besloten deze avond. Aal moezenier B. Voets dankte allen voor hun medewerking en deelde mede, dat het volgend jaar, wan neer er nieuwe leidsters waren op geleid, de groep belangrijk zou wor den uitgebreid. Uitreiking Herinneringskruisen ALKMAAR. Op verzoek van de minister van Oorlog zal de burgemeester van Alkmaar op Woensdag 31 Mei a.s. des namid dags 4.30 uur ten stadhuize (raads zaal! aan een vijftal ingezetenen het Oorlogsherinneringskruis en aan een viertal ingezetenen het Ereteken voor Orde en Vrede uit reiken. zijn openingswoord heette de heer Haverlag de autoriteiten welkom, om vervolgens een woord van dank te brengen aan al de instanties, die deze avond mogelijk hadden ge maakt; ook bracht hij nog hulde aan de politiemannen, die 25 jaar geleden, toen de dienst nog zoveel zwaarder was, de moed hadden de APSV op te richten; hij heette ook speciaal een dozijn oud-politieman hen welkom, die aan de uitnodiging hadden gevolg gegeven. Nadat allen staande het Wilhel mus hadden gezongen, daarmee uitdrukking gevend aan de eerbied voor het gezag, dat de politie tot taak heeft te verdedigen, werd be gonnen met de afwerking van caba retprogramma, verzorgd door Bob Nelson en zijn medewerkers. De verschillende nummers werden in een vlot tempo gebracht en door Bob Nelson op een onderhoudende wijze aan elkaar gepraat. Er waren uitstekende nummers. Wim Bosch, die ook de hele avond de vleugel bespeelde trad op als een vaardige accordeon virtuoos, die zowel bekende schla gers als operafragmenten ten ge hore bracht. Wat het verdere muzikale ge deelte betreft, was er Frans van Schalk, die zijn bekende melancho lieke liedjes zong, waarbij hij goede voordracht paarde aan een sonoor stemgeluid. Langini was de manipulator van formaat, die voor de pauze welis waar geen nieuws bracht, doch na pauze de zaal verbaasde door zijn originele goocheltoeren; hij spuwde vuur, slikte gilette-mesjes in, om ze daarna aan een draadje geregen weer tevoorschijn te toveren en deed geld veranderen in confetti. Met de kaarten haalde hij eveneens frappante bravour-stukjes uit, die wij zelden zagen. De beste van het gezelschap, die de zaal het meest heeft laten lachen, was de clown, die voor de pauze onder de naam Fantasio en na de pauze als de muzikale clown Zam- bel zijn auditorium vrolijke momen ten deed beleven. Zowel z(jn viool nummer, als zijn Imitatie van de coloratuurzangeres was vermake lijk; na de pauze liet hij horen, wat voor muziek er zoal in een fiets zit. Het was het meest dankbare nummer van de avond. Bob Nelson besloot met een potpourri van po pulaire liedjes, waarbij het feest vierend publiek zich niet onbetuigd liet. Na afloop maakte men nog een dansje. ALKMAAR. Op Maandagavond 19 Juni a.s. geven de leerlingen van de Rijks H.B.S. en van de Rijkskweekschool te Alkmaar sa men een concert in de Grote Kerk, waarvan de baten voor 50 procent ten goede komen aan de verpleeg den in de Alkmaarse Lighallen. Dit concert, dat onder leiding staat van de heren Corn. Jonker en Nic. Akkerman, is tevens voor de leer lingen dezer onderwijsinstellingen een mooie gelegenheid het publiek kennis te laten maken met hun muzikale prestaties en de resul taten van het muziek-onderwijs, zoals dat de laatste tijd op deze scholen wordt gegeven. Het muziekondei-wijs, dat sedert 1947 door de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen op de Middelbare Meisjesscholen verplicht werd gesteld en een jaar later op vijf middelbare scholen, waarvan de 'Alkmaarse H.B.S. een der eerste w,as, werd ingevoerd, vindt meer en meer ingang bij het middelbaar onderwijs tn zoals men weet ligt het in de bedoeling van het ministerie, dat muziek-onder wijs op de middelbare scholen uit te breiden. De Alkmaarse Rijks kweekschool, waar de zang sinds jaren wordt beoefend, kent ook al in ruimere betekenis het muziek- (Advertentie) K.A.V. KRING ALKMAAR ALKMAAR, Dezer dagen kwam de K.A.V. bijeen in Het Wapen van Heemskerk, waar een film werd vertoond. Er heerste een gezellige K.A.V.-sfeer. In haar openingswoord spoorde de voorzitster de dames aan deel te nemen aan de Bedevaart, die op 15 Juni zal plaats hebben, in samenwerking hnet de plaatsen uit de omgeving, Oudorp, Langendijk, Heemskerk, Nieuwe Niedorp enz. De Z.E. pater Engelbertus zal onder de Plechtige H. Mis de pre dikatie houden. Ook mej, Stringa, presidente der K-A.V. in het Bis dom Haarlem, zal aanwezig zijn. Een zangkoor zal een en ander opluisteren. Het bestuur rekent er op, dat vele dames aan deze bedevaart zullen deelnemen. H.M,. de Koningin dankt Alkmaar ALKMAAR. Hare Majesteit Koningin Juliana heeft aan de be volking van Alkmaar Haar dank betuigd voor de van het gemeente bestuur mede namens de ingezete nen ontvangen telegrafische geluk wens ter gelegenheid van Haar verjaardag. BOUWPLAN „VOLKSHUISVESTING" voor ouden van dagen ALKMAAR. De Ver. „Volks- huisvesting'i heeft reeds enige tijd een plan in voorbereiding voor de bouw van een oomplex van 32 wo ningen voor Ouden van Dagen aan de Krugerstraat, op het tuin-terrein van de Stichting Paling en Van Fo- reest. Hoewel er een plan is voor aparte woningen met eigen stook- gelegenheid gaf 't bestuur de voor keur aan een tweede plan met een gezamenlijke centrale verwarming en met een verzorgingshuis met keuken en badcellen; in dit verzor gingshuis zou dan 'n concierge wo nen, die de centrale verwarming zal bedienen. De woningen zullen bevatten een kamer, slaapkamer, zolderkamertje, gang, keuken en W.C, De huur zal vermoedelijk f 6 per week bedragen. Beide plannen zulen aan het ge meentebestuur worden voorgelegd. Jong leven in het water ALKMAAR. De zwanen, die men geregeld langs de singels en buitenwateren kan z'en drijven, heb ben dezer dagen een viertal eieren uitgebroed, Het kroqst, een viertal jongen, zwemt al parmantig mede en men kan de fraaie diertjes, die natuurlijk door de ouders goed be waakt worden in de singels bewon deren. onderwijs, maar nieuw is toch de aesthetische opvoering van het muziek-onderwijs. Wat er al zo bereikt is, zullen de leerlingen dan op de concert avond demonstreren. Het program ma, dat wordt uitgevoerd, bestaat uit klassieke werken en vermeldt de namen van Clemens non Papa, Palestrina, Lotti en Mozart. Een comité van aanbeveling, waaronder vele vooraanstaande Alkmaarders, steunen dit werk. Ook de burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema, alsmede de Deken van Alkmaar, de hoogeerwaarde heer J. Th. Jacobs, staan geheel achter het streven van de jeugdige con certgevers. De Kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Kerk stond voor dit doel de Grote Kerk gratis af. ONZE AGENDA BIOSCOPENCinema Ame rican; De Derde Man, 14 jaar (voor de tweede maal geprolongeerd); Harmonie: Katlnka, 18 jaar; Victoria; Onder het asphalt van New- York, 14 jaar; A.B.T.: Gun- fighters, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1. NACHTDIENST TAXI'S: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, telef. 2288. V.. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren; Anna M. M. dv C. Ursum en A. Kuis. Ondertrouwd; Cornells Nesselaar 22 j, en Anna Baas 19 j.; Jan Ver beek 28 j. en Elisabeth G. A. van Boesschoten 25 j.; Bernardus A. M. Bus 27 j. en Helena M. Mors 23 j.; Petrus S. M. Moeskops 28 j. en Henrichette S. A. C. Robert 24 j, JLTNIOREN TOURNOOI ALKMAAR Hedenavond te 7 uur wordt op het Alkmaar terrein aan de Wester weg de tweede ronde gespeeld van het junioren-tournooi. Alkmaar speelt tegen Jong Holland om de 3e en 4e prijs en om 8 uur speelt Alcmaria Victrix tegen Alk maarse Boys om de 1ste en 2e prijs. HET UUR VAN LUILAK ALKMAAR De luilak-optocht vertrekt niet om kwart voor zes doch om kwart voor vijf, van het Canadaplein. Niet alleen jongens, ook meisjes mogen aan de optocht deelnemen. AANGEHOUDEN ALKMAAR In een logement alhier werden gisteren twee perso nen aangehouden. De een had nog een vonnis uit te zitten en is in het huis van bewaring ingesloten. Van nummer twee werd door de politie van Uithuizen (Gr.) opsporing ver zocht wegens verduistering. Hij is eveneens ingesloten. BOTSING ALKMAAR Bij een botsing tus sen een bus en een fiets bij de Friese Brug werd de fiets zwaar beschadigd. De politie stelt een on derzoek in, daar de buschauffeur zich van het geval niets aantrok. ALKMAAR. De gemeenten Koedijk en Schoorl hebben ver zocht om aansluiting bij de vlees keuringsdienst van Alkmaar. Bij aansluiting zullen slachtingen en keuringen ter plaatse worden ver richt; de keurlonen komen ten ba te van de betrokken gemeente, die evenwel aan de vleeskeuringsdienst Alkmaar 40% cent per inwoner per jaar betaalt.. B. en W. stellen voor met de beide gemeenten een ge meenschappelijke regeling aan te gaan zodat de gewenste aansluiting tot stand komt. Er is een voorstel tot benoeming tot tijdelijk leraar Nederlands aan het Murmellius Gymnasium, van de heer D, L. Daalder, directeur der middelbare meisjessschool te Ber gen. B. en W. stellen voor te besluiten tot de bouw van een schuur en een mestplaat bij de boerderij te Scha- gerwaard. De pachter zai f 1000 in de kosten bijdragen en f 500 per jaar meer pacht betaler,. Het door de gemeente te investeren bedrag, da; hiermee is gemoeid bedraagt f 15.950. Bezwaar tegen uitbreidingsplan Tegen het uitbreidingsplan „Alk maarder Hout e.o." is een bezwaar schrift ingediend door de Gebr. P. en J. Laan te Heiloo. die een in het ontwerp-plan vallend gedeelte van een perceel tuingrond, waarvan zij de eigenaars zijn, zouden moeten afstasin aan de gemeente, Hierin bevindt zich gedeeltelijk een beton nen fundering voor het overzetten van een warenhuis. De eigenaren zeggen hierdoor en door inkrimping van hun bedrijf aanzienlijke scha de te zullen lijden. Ook de pachter J. Laan Jr. zou wegens inkrimping van het bedrijf vergoeding toeko men. Zij verzoeken 't uitbreidings plan zo te wijzigen, dat zij geen grond behoeven af te staan, of zo dit onmogelijk is, in de gelegenheid gesteld worden, nevenliggende grond van de gemeente te kopen. B. en W„ overwegende dat volgens het plan tot wijziging van het uit breidingsplan „Alkmaarder Hout e.o." slechts een klein gedeelte van het bedoelde perceel aan de ge meente zal behoeven te worden af gestaan, dat een tweede fundering gemaakt kan worden aan f® Oost zijde van het bestaande warenhuis Ontvangst BBC-reporters ALKMAAR, Zoals hekend mag worden verondersteld, heeft de B.B.C. een bijzondere reportage over Nederland georganiseerd, waarbij een aantal leden van de staf van de B.B.C. een tocht met motor boten door Nederland hebben ge maakt en ons land als het ware van de waterkant hebben bekeken. De tooht eindigt op Vrijdagavond 26 Mei 1950 op het Waagplein alhier. Op Zaterdag 27 Mei a.s. te half elf zullen de verslaggevers van de B.B.C., die deze reportage hebben verzorgd, officieel ten stadhuize door het gemeentebestuur worden ontvangen, te weten de heren W. V. Thomas, J. Wentworth Day miss George Henschel en de organisator Mr. E. Livesly. PRIJZEN VOOR DE BESTE KAAS ALKMAAR. De Stichting tot behoud van de Kaasmarkt heeft, ten einde de aanvoer der Kaasmarkt te stimuleren, besloten In Juni en Augustus twee bijzondere Kaas- marktdagen te organiseren, waarop zij prijzen voor de beste kwaliteit van de aangevoerde kaas ter be schikking zal stellen. In de beoorde lingscommissie zullen zitting nemen 'n handelaar, 'n marktcontroleur en 'n keurmeester van 't Kaascontröle- station „Noord-Holland". De prijzen voor de beste kwaliteit bestaan uit geldbedragen. Men verwacht hier van 'n grotere aanvoer en meer dere aapvoerders, en dat het aangrenzende perceel tuingrond, dat door de heer J. Laan Sr. van de gemeente wordt gepacht in het plan blijft voor akker- en tuinbouw, zodat deze grond bij de heer Laan in gebruik kan blijven, omdat de gemeente bereid is, dit perceel voorshands bij de gebr. Laan in gebruik te laten, stellen voor, het ontwerp-plan niet te wij zigen, noch to't verkoop van grond aan reclamanten over te gaan, om dat nooh voor het een, noch voor hef ander aanleiding wordt gevon den. De vergoeding voor te lijden schade zal zijn inbegrepen bij de koopprijs of de onteigeningsvergoe ding van het perceel. Op een verzoek van de Nederl. Bond van Petroleum-detaillisten „Door Eendracht Sterk" te Amster dam, om de verkoop van petroleum afhankelijk te stellen van een door B. en W. verleende vergunning, ad viseren B. en W. de raad afwijzend te beschikken. ADSPIRANTENDAC 1950 ALKMAAR. De adspiranten- dag wordt dit jaar gehouden op Zondag 11 Juni 1950 op de sportvel den van het Gemeentelijk Sport park te Alkmaar, Inschrijven kunnen alleen elftal len, die ook aan de competitie 1949 —1950 hebben deelgenomen. Het Bondsbestuur behoudt zich het recht voor elftallen te schrappen, indien de deelname onverhoopt zo groot mocht zijn, dat wij niet alles op 12 velden kunnen verwerken. De inschrijving is evenals voorheen ook thans gratis. Bonte avond voor de leden van de Gemidza HEILOO. Door de Gemidza (gezamenlijke middenstandszaken wordt op 5 Juni een bonte avond- trein georganiseerd. Deze avond dient om het contact met de mid denstanders en de Gemidza te verstevigen. Aan deze bonte avondtrein wordt medegewerkt door een ca baretgezelschap en een muziek gezelschap. Verdere bijzonderhe den worden aan alle leden per brief gezonden. Buiten het bonte programma zullen enige mededelingen worden gedaan, welke voor de midden standers van zeer veel belang zullen zijn. Iedere middenstander-Gemidza- lid dient deze bonte avondtrein te bezoeken. 31 MEI BIDDAG HEILOO 31 Mei is de grote dag bij O, L, Vr. ter Nood. Het ziet er naar uit dat er een grote deelneming van de jeugdbewegingen zal zijn, vooral vour de kaarsen processie om 8,15 uur 's avonds. Het wordt een massale Meimaand-groet. Tij dige aanwezigheid zal de orde heel wat bevorderen. Leidsters en leiders die reeds deelname toezegde, wor den daarop attent gemaakt. De tweede Nationale Bedevaart naar Rome is in Nederland terug gekeerd. Vermoeid, maar voldaan. Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, was. onder de terugkerende bedevaartgangers. Mgr. vertelde aan een verslaggever van de Maasbode z\jn indrukken. „Het is een prachtige bedevaart geweest", vertelde mgr. „De pel grims hebben zich buitengewoon stichtend gedragen. Zij vormden al len te zamen als het ware een grote familie". De Pausmis in de St. Pieter, die we daags na de aankomst in Rome hebben bijgewoond, heeft op de deelnemers een overweldigende In druk gemaakt. Allen hebben de plechtigheid der heiligverklaring uitstekend kunnen volgen, want de Nederlanders hadden bijzonder goede plaatsen gekregen. Wij zaten op een van de mooiste tribunes. Vrijdagmorgen heeft dan in de Sala Clementina van het Vaticaan de bijzondere audiëntie plaats ge had, waarbij de maquette van de Radiozender aan de H. Vader werd aangeboden. Bij deze plechtigheid waren ongeveer 1300 mensen te genwoordig. Toen de Paus de zaal betrad, werd hij met stormachtig gejuich ontvangen. Dat duurde zelfs zo lang, dat hij bijna niet aan 't woord kon komen en we zagen hoe hij met plezier deze uiting van spontane vreugde aanhoorde. De H. Vader sprak ons toe in het Duits, omdat hij zijn woorden voor het gehele Nederlandse volk bedoelde en meen de, da wij hem in het Duits heter zouden verstaan dan in een andere taal. Voor sommigen, die wat achter af stonden, was deze plechtigheid in zoverre éen teleurstelling, dat zij de H. Vader bijna niet konden zien, maar later hebben zrj tijdens een algemene audiëntie. die zij in de St. Pieter gingen bijwonen, meer geluk gehad. Verder hebben we nog de Cata comben van Callixtus bezocht, het Colosseum, de Maria dell' Anima en andere bezienswaardigheden van de Avondvierdaagse ook voor rijwielen met hulpmotoren HEILOO. De avondvierdaagse, welke de laatste week van Juli wordt gehouden, schijnt een groot succes te zullen worden. Ook voor de bezitters van rij wielen met hulpmotoren wordt inschrijving opengesteld. De start voor deze ploeg van deelnemers zal echter later plaats vinden, zodat èn rijwielen en de rijwielen met hulpmotoren onge veer gelijktijdig aan de finish zullen verschijnen. Door de overheid is vergunning verleend aan het Comité Avond vierdaagse om de paden,welke anders èn voor rijwielen èn voor rijwielen met hulpmotoren ver boden zijn, voor die dagen vrij te geven (uitsluitend voor deelne mers aan de Avondvierdaagse). Verder heeft de overheid toege zegd voor de aanvang alle paden en wegen te controleren en waar nodig te herstellen of te verbe teren. Het inschrijfgeld bedraagt in clusief wimpel-route en program maboekje en de kosten van ver gunning voor toegang op de wegen van het Staatsbosbeheer, voor rij wielen en rijwielen met hulp motoren f 1.5Ó. Geschiedt de in schrijving na 15 Juli, dan wordt het inschrijfgeld f 2. Inschrijvingen kunnen geschie den bij het secretariaat: v. Doorn straat '13 onder gelijktijdige over making van het inschrijfgeld op girorekening no. 77355 t.n.v. P. Avis, Heiloo. Het comité staat er borg voor dat men wederom 4 prachtige tochten maakt, die ieder lang in het geheugen zullen blijven. Door de controleposten en ge heime posten onderweg krijgen deze tochten ook nog gen sportief karakter. RODE KRUIS AFD. HEILOO HEILOO. A.s, week zal het Ned. Rode Kruis haar jaarlijkse collecte houden en zullen de hel pers en helpsters weer aan uw deur verschijnen met een tradi tionele bus. Zo mogelijk zullen wij weer enige avonden deze collecte opluisteren met muziek. Het Rode Kruis heeft steeds veel geld nodig. Er heeft zich een zeer belangrijke vredestaak voor het Rode Kruis ontwikkeld, een taak die zelfs niet minder dan zeventien gebieden omvat. Vaders en moeders, overleg nu reeds met uw kinderen wat u ge zamenlijk kunt bijdragen! Wij hebben ondervonden, dat de kin deren ook gaarne iets willen doen voor het Rode Kruis, Het Rode Kruis werkt dagelijks voor uw toekomst, ca. 7000 hel pers en helpsters staan in geheel Nederland steeds tot uw beschik king. De tijdsomstandigheden zijn moeilijk, maar vergeet uw Rode Kruis a.s. week niet. Als de col- lectant(trice) met „de bus" komt, geef dan rijkelijk. ALKMAAR. 3e Wedstrijd programma van 30 Mei tot en met 9 Juni voor de Alkmarse Bedrijfs voetbal Verenigingn. Afd. A: Vrijdag 2 Juni; Postiljon- Chevrolet Boys, Terrein Randers, Aanv. 6,30, Vrijdag 2 Juni; Povaij Hoge Huys, Randers, 7,45; Maan dag 5 Juni: Ringers ILichtbedrjj- ven, Alkmaar, 7,00; Dinsdag 6 Juni Hoge HuysReiniging, Alkmaar, 7,00; Dinsdag 6 Juni: Slagers Povaij, Kolp. Boys, 7,00; Woensdag 7 Juni: Chevrolet Boys-Alkm. Cou rant, Randers, 6.30; Ponderdag 8 Juni: PostiljonS.O.V.A., Randers, 6.30 uur, Afd, B: Dinsdag 30 Mei: Huls kamp BoysA.P.S.V. II, Randers, 6.30; Dinsdag 30 Mei: Melkboeren™. Nagengast, Randers, 7.45; Woens dag 31 Mei: BBC IContjn, Ren ders, 7.45; Vrijdag 9 Juni; Huls kamp BoysKrom, Randers, 6,30; Vrijdag 9 Juni: StoelMelkboeren, Randers, 7.45. Afd. C: Dinsdag 30 Mei: Ford BoysBlaok Boys, Alkmaar, 7,00; Dinsdag 30 Mei: Lastina Boys BBC II, Kolp, Boys, 7.00; Woensdag 31 Mei: RhodesiaPovaij II, Kolp. Boys, 1.00; Woensdag 31 Mei: Rin gers IIPOA Randers 6.30; Maan dag 5 Juni: NotenkrakersPOA, Koip. Boys, 7.00; Maandag 5 Juni: OentraPovaij II, Randers, 6.30; Maandag 5 Juni: Black Boys Lastina Boys, Randers 7.45; Woens dag 7 Juni; Ringers IIFord Boys, Randers, 7,45; Donderdag 8 Junt: RhodesiaBBC II, Randers, 7,45, Eeuwige Stad. Zaterdag heeft mgr. Baetep in de San Clemente - de titelkerk van onze kardinaal een pontificaal Lof gecelebreerd, waar onder ik zelf de Mariapredikatie heb gehouden. Bulten Rome Na ons verblijf in Rome zijn we naar Assisië gegaan en hebben daar onder leiding van pater Lohuis, die tijdens onze bedevaart prachtig heeft gepreekt, het graf van St. Franciscus, de kerk van Maria ter Engelen in Portiuncula en het hei ligdom van de H. Clara bezocht. Wij z(jn daar ook in de Rozentuin geweest, maar die bleek voor zo veel bezoekers veel te klein te zijn! In Florence waren niet voldoende hotels beschikbaar. We zijn toen langs overweldigend natuurschoon de Apennijnen ingegaan, naar Val- lombrosa en hebben daar op een top van duizend meter hoog in een groot hotel gelogeerd, dat aan allé pelgrims plaats bood. Ten slotte hebben we een schit terende reis door het Rhónedal en het Berner Oberland gemaakt over de Lötschberg. Het was zeer warm in de trein, maar het comité, dat de bedevaart voortreffelijk heeft geor ganiseerd, had bij de overvloedige lunchpakketten gelukkig veel fruit gedaan. Het weer is prachtig geweest heel de bedevaart en de pelgrims hebben de vermoeienissen en geringe ont beringen, die op deze boetetocht van hen werden gevergd, voorbeeldig weten te aanvaarden. K.F.C.-KEURINGEN ALKMAAR. Alkm. Biosc. Theater: Gunfighters, 14 jr.; Cinema Ame- ricain: De derde man, 14 jr.; Har monie: Katinka, 18 jr.: Victoria: Onder het asfalt van New York, 14 jaar. Arfsendienst Hollands Noorderkwartier Gedurende de beide Pinksterda gen. hebben dienst de artsen Bou- man, Winkel; Hoogkamer, Midden- meer, Koning, Schagen; Nauta, W.- waard, Sehreuder, O. Niedorp, Vee nis, Breezand; Verheul, 't Zand en v. Wieringen, Schagerbrug. Dierenartsendienst- Hollands Noorderkwartier Gedurende de beide Pinksterda gen hebben dienst de dierenartsen N. D. M. Dekker, 't Zand, tel. K 2249 312 en G. v. d. Kolk, Nieuwe Niedorp, tel. K 2261 232. Bedrijfspensioen W ARMENHUIZEN. Maandag j.l. heeft in onze gemeente de eer ste uitkering van het bedrijfspen sioenfonds v. d. Landbouw plaats gehad. De heer G. de Moei was de eerste die het in ontvangst mocht nemen. Dat zulks gebeurde met een offi cieel tintje is te begrijpen. R.K. V.I.O.S. WARMENHUIZEN. De 2e Pink sterdag is dan de spannende wed strijd DuinrandersVIOS 2 op het Berdosterrein. Dat beide ploegen el kander geen voet breed toe zullen geven, is te begrijpen. Deze wed strijd zal voor Duinranders wel een plezieriger karakter hebben, dan voor een paar weken geleden op VlOS-terrein tegen VIOS I. Mogen we hopen dat de leiding in goede eerlijke handen is, dan belooft het een mooie wedstrijd te worden. De H. Missie BEEMSTER. Thans wordt in de parochie St. Jan de Doper in West-Beemster de H. Missie ge houden door de paters E, P. Sen- gers en Guianse. Zaterdagavond zal bij deze gelegenheid een grootse Mariahulde worden ge bracht, terwijl a.s. Zondag (1ste Pinksterdag) deze Missie op plechtige wijze zal worden ge sloten. Burgerlijke Stand PURMEREND. Ondertrouwd; Klaas Schoenmaker 28 jr. en Chris tina Buttinger, 22 jr. te Amsterdam. Overleden: Jacob Slooten. 74 jr., echtg. v. Brechtje Kos; Maria Hen- drika, van Heijngbergen, 74 jr. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. VERSPREIDE OPKLARINGEN Aanvankelijk nog veel bewol king met hier en daar nevel of mist; morgen enkele ver spreide opklaringen. Bjjna, overal droog weer. Ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en West. VOOR HERSCHOLING VAN GEDEMOBILISEERDEN Van de 2145 in'het gewest van het GAB te Alkmaar gedemobili seerde militairen uit Indonesië von den er bijna 2000 al dan niet door bemiddeling van het GAB een werkkring, op 15 Mei stonden er nog 151 als' werkzoekende inge schreven, w.o. een groot aantal ongeschoolde of half-geschoolde arbeidskrachten. De directeur van het GAB ver zoekt ons naar aanleiding hiervan nog eens speciaal de aandacht van de ondernemers te vestigen op de faciliteiten, welke van overheids wege worden verleend voor de scholing van gedemobiliseerden in het bedrijf. Ten behoeve van een gedemobili seerde, die tenminste 6 maanden in Indonesië dienst heeft gedaan en 'n opleiding in een onderneming ont vangt, kan aan de onderneming 'n trainingstoeslag worden verstrekt van f 300 of f 500. De werkgever verplicht zich van zijn kant de ge demobiliseerde een opleiding te ge ven onder toezicht van een oplei dingsinstituut van het bedrijfsleven zelf. Voor nadere inlichtingen wen de men zich tot het Gew. Arbeids bureau. EXTRA-TREINEN NAAR PASSIESPEL Ten gerieve van de bezoekers van de Passiespelen te Tegelen is een extra-trein ingelegd vanaf Venlo, vertrek 12 uur 30, aankomst Tege len 12 uur 38. Deze trein rijdt na afloop der Spelen terug naar Ven lo om 19 uur en is om 19 uur 11 weer in Venlo terug. Bovendien stopt de trein, die om 12 uur 25 uit Roermond in de richting Venlo vertrekt, om 12 uur 40 in Tegelen, terwijl in de richting Roermond 's avonds om 20.00 uur nog een trein stopt. Deze regeling geldt voor alle speel-Zondagen, tot en met 17 Sep tember, op Tweede Pinksterdag en op Maria Hemelvaart, 15 Augustus. COMMUNISTISCHE PROPAGANDASTUNT Amerikaanse aanval met coloradokevers? BERLIJN, 25 Mei, (AFP). In eerr officieel communiqué van de Voorlichtingsdienst van de Duitse Democratische Republiek wordt verklaard dat in de nacht van Woensdag op Donderdag Ameri kaanse vliegtuigen van de gewone route zijn afgeweken en grote hoe veelheden coloradokevers hebben uitgeworpen boven de Russische zone in Thueringen en Saksen, Men heeft geconstateerd, aldus het com muniqué dat deze aanslag gepleegd werd door een tweemotorig toestel, dat in de richting van de Ameri kaanse zone verdwenen is. Een ambtenaar van de Ameri kaanse bestuursfunctie te Berlijn heeft deze -verklaring van de Voor lichtingsdienst van de Oostduitse regering als „een belachelijke leu gen en als arglistige propaganda" bestempeld. KAASMARKT ALKMAAR Aanvoer 36000 kg. 1 stapel boe renkaas 40+ f92, 1 stapel boeren kaas volvet geen notering, 13 sta pels fabriekskaas f 89. Handel in fabriekskaas stug. LANGEDIJK. 26 Mei. 9000 kg rabarber 4,105, 13.000 kg aardapp. 3849, id. kleine 35—41. WOGNUM, 26 Mei. Vr. aardap pelen middel 4851, driel, 4852, kriel 3742, rode eerstelingen 18 46, late aardapp. 4.30, postelein 8— 10, sla 23.10, aardbeien I 1,82— 2,46, II 1.08—1.58, bloemkool 11—37, bospeen 28—38, spinazie 8—18, bos- sjalotten 56, rabarber 10—11. De gemeenteraad vergaderde Woensdagavond om 8 uur onder voorzitterschap van burgemeester Niele. De heer J. Krab was afwe zig. Besloten werd ,de ambtenaren voor 1950 een gratificatie van 2 pot. tot een maximum van f 50 en over het 1ste en 2de kwartaal een tijde lijke toeslag van 5 pot. te verlenen. Belangrijke veranderingen werden aangebracht ln de basis-salarissen, te rekenen vanaf 1 Januari 1948, In het georganiseerd overleg was hier over volledige overeenstemming be reikt, Als basis Is genomen het sala ris oommies ter secretarie. Dit werd verhoogd van f 3000 tot f 3648 ma ximum, evenals voor de commies van sooiale zaken. Voor de andere functies zijn de verhogingen even redig, behalve voor het technische personeel, voorzover dit boven de Rijksnormen uit zou komen. Besloten werd voor de algemene begraafplaats het klassenstelsel af te schaffen. Momenteel betaalt men voor 1ste klasse f 80 en voor 2de klasse f 44, Het uniforme tarief werd nu bepaald op f 50 per graf ruimte. In overeenstemminge met de richt lijnen van de hoofdcommissie voor de normalisatie in Nederland werd de breedte van een vertrek van 15 M2 verlaagd van 3,75 ot 3,50 M. Besloten werd met het bestuur der christelijke lagere school een stuk grond ten zuiden van de speel plaats te ruilen tegen een stuk ten noorden van de speelplaats met ge lijke oppervlakte. Aan J. Rulgewaard werd verkocht 98 M2 grond ten oosten van diens perceel tegen f 3,50 per m2, Aan de N.V. Mij. Zeebad Egmond werd een stluk grond' van 440 M2 verkocht voor f.l.i.v.m, de juiste uitvoering van diverse grondtrans- acties met de Mij. Aan J. Zwart werd verkocht 485 M2 grond aan de Voorstraat, bij het begin van het rijwielpad, voor totaal f 1800, Aan R. Hermkens uit den Helder werd verkocht een perceel grond van 313 M2 aan de Wilhelminastr. voor f 3,50 per M2 met verplichting om binnen 2 jaar dit terrein te be bouwen, Aan H, Dekker te Egmond aan Zee werd verkocht een terrein aan de Emmastraat op de hoek van de nieuwe Binnen-Boulevard, groot 350 M2 tegen de prijs van f 8 per M2. B. en W. stelden voor per 1 Juli 1950 het electriciteitstarief voor ge- brutkers van meer dan 30 kWh. per maand, te verlagen van 22 cent tot 17 ct, De heer L, Genet wilde liever een vastrechttarief ingevoerd zien, even als bij het P.E.N. Wethouder de Graaff deelde naar aanleiding hiervan mede, dat de ge meente momenteel onderhandelt met het P.E.N., dat reeds bezig is opme tingen te doen, met het oog op de aan te bieden tarieven, De gemeente heeft meest kleine verbruikers en deze mogen niet de dupe worden. Alleen als het P.E.N. ook deze mensen goedkoper kan helpen, kan over eventuele overdracht van het gemeente-bedrijf aan het P.E.N- verder onderhandeld worden. Hét voorstel van B. en W. wew hierna aangenomen. Achter de rej de tribunes w maar het deba uitzondering alle woordvoe gevolg van ee slechts te spri verhoudingen, in Indonesië v tot de behand zeese Rijksdel komen aan di (P.v.d.A.). Alt feit, dat de m Nederland niel van Indonesië.. Had de regerii de gisteren in bc de nota gesteld, pi bleek het daarme de heer v. d. voegde hier nog de interne verho land en Irak ni landse Parlement den gebracht. 1 (C.H.) en Goedht den zich op het Niet eens was p: echter met de regering, dat oo NederlandIndoni moeilijk voor een de. Men kon toch zien op de tot weg en prof. Rot zelfs wenselijk, lijke beoordeling i de verstandhoudin landen niet ander zijn. De gevolgen van de federale nj staatsvorm kunne ning van de katl der, op dit ogent worden overzien. in volle gang, n proces zal toch w moeten komen, v. strevingen elkaar De heer Tilanu: evenzo over te de en verwachtte dat kere vorm van f< zou blijven, een h slotte uitdrukte in gesproken wens. De heer Goedh. overgang van de unitarische staatsv voldongen feit. H: begrip opbrengen 1 listische sentiment" deze overgang hai Werd de overgai zo zeer aan criti. wel liet prof. Rom: de heer Tüanus, e vallen, dat door de karige restje aan recht, zoals dat tei onvoldoende was g heel teloor ging. Ir zijn behoefte om verhouding Ned openlijk te beoord prof. Romme niet oi Indonesië op dit p gane overeenkomst geschonden. Aan te geven w; eoncreta zou moet" daan, bleek echter dig. Prof, Romme i eens. dat men niet resultaat op papier, hij geen reparatie v, meer te herstellen v tenslotte de vraag heer Tilanus, welk stappen" de regerin ondernomen. Was tol Ambon nog niet gei Gerbrandy (A.R.) w deel van zijn betoof bliek van de Zuid-Ï door de heer Goedh terstaatje" genoemd. De heer Gerbram op het standpunt, da recht heeft om in i men, wanneer de ov handelt met de ple< constitutie. Hij wenst zonder voorbehoud te plaatsen en hij regering als het Rod. de Zuid-Molukken i ring te behoeden. Da van de heer Gerbra voorgeschiedenis van sehe kwestie ter spra gebracht, kon bij v< 'ijk zijn. Vóór hein slechts de heer v. d ters gedaan, daarbi naar de conferentie Veluwe. Ons volk h nsche ontwikkeling naar zijn mening, hel; doende onderkend. brandy meende reeds concluderen, dat de tie-k op een volkomen gelopen. In het bijz" mster voor Uniezaken Rijksdelen zou hierv Naar zijn mening ™Ue aan een n «gering, een regerir aan h« N.euw-Guinea, en d« riehÊ. ZWn t0nen W alt 4 Van **n revoliit fnLfaü °P?chte van instituut als de Veili betÏÏftaDd6re punten crittt?' Was °P de eei van belang, die ivaarfen<3e °P de Passa- nn^t? gezegd werd d altijd eer Indonesië altijd'een ™JVen- Prof- Ron t„ Ki P age de wil or .[L^bjven streven naai kÏÏL7an Westerse krachten. De heer Go' dfe ^^"re-Westerling grliad ti,ljn mening h act+ jZ?11 ^n derde Een weinig'gelul

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2