Prof. Romme:RTC overeenkomst eenzijdig geschonden Tweede etappe èn de oranje-trui voor de Zaankonter Piet Evers DE HERDER VAN DE BERGEN N. Guinea en het Verre Oosten ïingstoeslag ïdernemingen Indonesië-debat in de Tweede Kamer ktberichten Prof. Gerbrandy vroeg nieuwe sterke regering Duel over „onbenulligheden" Buitenlands overzicht DE RONDE OP GANG Geslaagde uitloop-pogingen in het begin van de koers beslissend voor eindresultaat Piet Evers: Vechten zal ik om de oranjetrui te houden RADIO VRIJDAG 26 MEI 1950 PAGINA B 1VERW ACHTING aid door het K.N.M.I. te lig van Vrijdagavond tot nd. eide opklaringen mkelyk n«g veel bewol- met hier en daar nevel st; morgen enkele ver- Ie opklaringen. Bijna 1 droog weer. Ongeveer de temperatuur als van- Zwakke tot matige hoofdzakelijk tussen 1 en West. t HERSCHOLING •DEMOBILISEERDEN 145 in'het gewest van Alkmaar gedemobili- airen uit Indonesië von- la 2000 al dan niet deling van het GAB ing. op 15 Mei stonden als* werkzoekende inge- r. o. een gToot aantal of half-geschoolde hten. eur van het GAB ver- laar aanleiding hiervan Deciaal de aandacht van mers te vestigen op de welke van overheids- en verleend voor de n gedemobiliseerden in sve van een gedemobili- tenminste 6 maanden in ienst heeft gedaan en 'n i een onderneming ont- aan de onderneming 'n slag worden verstrekt f f500. De werkgever ril van zijn kant de ge- :de een opleiding te ge- toezicht van een oplei dt van het bedrijfsleven ladere inlichtingen wen- tot het Gew. Arbeids- -TREINEN NAAR 'ASSIESPEL ve van de bezoekers van elen te Tegelen is een Ingelegd vanaf Venlo, mr 30, aankomst Tege- 38. Deze trein rijdt na Spelen terug naar Ven- ur en Is om 19 uur 11 3nlo terug. Bovendien ein, die om 12 uur 25 id in de richting Venlo i 12 uur 40 in Tegelen, e richting Roermond i 20.00 uur nog een trein ;ling geldt voor alle gen, tot en met 17 Sep- Tweede Pinksterdag cn smelvaart, 15 Augustus. IMUNISTISCHE ACANDASTUNT caanse aanval met1 loradokevers? 25 Mei. (AFP). In ■1 communiqué van de gsdienst van de Duitse riie Republiek wordt dat in de nacht van >p Donderdag Ameri- gtuigen van de gewone ifgeweken en grote hoe coloradokevers hebben boven de Russische leringen en Saksen. Men stateerd, aldus het com- it deze aanslag gepleegd een tweemotorig toestel, ichting van de Ameri- verdwenen is. enaar van de Ameri- tuursfunctie te Berlijn verklaring van de Voor- nat van de Oostduitse s „een belachelijke leu- arglistige propaganda" HARKT ALKMAAR 30000 kg. 1 stapel boe- f92, 1 stapel boeren- geen notering, 13 sta- kskaas f89. Handel in s stug. IJK, 26 Mei. 9000 kg 10—5, 13.000 kg aardapp. cleine 3541. 4, 26 Mei. Vr. aardap- lel 48—51, driel. 48—52, 1, rode eerstelingen 18— dapp. 4.30, postelein 8— .10, aardbeien I 1.82— 1.58, bloemkool 1137, —38, spinazie 8—18, bos- -6, rabarber 1011. en f 3,50 per m2. r.V. Mij. Zeebad Egmond tluk grond van 440 M2 nor f.l.i.v.m. de juiste van diverse grondtrans- de Mij. wart werd verkocht 48o an de Voorstraat, bij het et rijwielpad, voor totaal lermkens uit den Helder cht een perceel grond 2 aan de Wilhelminastr. per M2 met verplichting 2 jaar dit terrein te be- Dekker te Egmond aan 'erkocht een terrein aan raat op de hoek van de oen-Boulevard, groot 350 e prijs van f 8 per M2. stelden voor per 1 JU" sctrioiteitstarief voor ge- n meer dan 30 kWh. per verlagen van 22 cent tot U Genet wilde liever een rief ingevoerd zien, even- P.E.N. ir de Graaff deelde naar hiervan mede, dat de ge' menteel onderhandelt met dat reeds bezig is opme nen, met het oog op ae en tarieven. De gemeente t kleine verbruikers en n niet de dupe worden, het P.E.N. ook deZ_: idkoper kan helpen, kan iele overdracht van he edrijf aan het P.E.N. erhandeld worden. •stel van B. en W. we*® genomen. (Van onze parlementaire redacteur) Achter de regeringstafel zat een groot deel van het kabinet, de tribunes waren even vol als bij vroegere Indonesiëdebatten, maar het debat zelf had dit keer een gans ander karakter. Met uitzondering van de heren Gerbrandy (A.R.) en Weiter legden alle woordvoerders zich beperking op. Enerzijds was dit het gevolg van een voorstel van de voorzitter om bij dit debat slechts te spreken over de ontwikkeling van de staatkundige verhoudingen, het zelfbeschikkingsrecht en de positie van de in Indonesië woonachtige Nederlanders en de rest te bewaren tot de behandeling van de begroting voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen, een voorstel dat mede tegemoet bleek te komen aan de wensen van de heer v. d. Goes van Naters (P.v.d.A.). Anderzijds was deze beperking een gevolg van het feit, dat de meeste woordvoerders zich wilden realiseren, dat Nederland niet meer kan treden in de interne aangelegenheden van Indonesië. Had de regering zulks reeds in de gisteren in behandeling komen de nota gesteld, prof. Romme (KVP) bleek het daarmede eens te zijn en de heer v. d. Goes van Naters voegde hier nog aan toe, dat ook de interne verhoudingen van Fin land en Irak niet in het Neder landse Parlement ter sprake wer den gebracht. De heren Tilanus (C.H.) en Goedhart (P.v.d.A.) stel den zich op het zelfde standpunt. Niet eens was prof. Romme het echter met de opvatting van de regering, dat ook de verhouding NederlandIndonesië zich nog moeilijk voor een beoordeling leen de. Men kon toch in elk geval terug zien op de tot mi toe afgelegde weg en prof. Romme achtte zulk» zelfs wenselijk, omdat een open lijke beoordeling van de feiten voor de verstandhouding tussen de beide landen niet anders dan nuttig kan zijn. De gevolgen van de overgang van de federale naar de unitarisch» staatsvorm kunnen, naar de me ning van de katholieke fractielei der. op dit ogenblik nog moeilijk worden overzien. Het proces is nog in volle gang, maar ook in dit proces zal toch weer een ogenblik moeten komen, waarop de beide strevingen elkaar raken. De heer Tilanus bleek er later evenzo over te denken. Hij hoopte en verwachtte dat er voor een ze kere vorm van federalisme plaat» zou blijven, een hoop, die hij ten slotte uitdrukte in een plechtig uit gesproken wens. De heer Goedhart erkende de overgang van de federale naar da unitarische staatsvorm als een voldongen feit. Hij kon ook wel begrip opbrengen voor de nationa listische sentimenten, die zich in deze overgang hadden uitgevierd. Werd de overgang zelf dus nief zo zeer aan eritiek onderworpen wel liet prof. Romme en later ook de heer Tilanus, er de nadruk op vallen, dat door deze overgang het karige restje aan zelfbeschikkings recht, zoals dat ter R.T.C. toch al onvoldoende was geregeld, nu ge heel teloor ging. In het kader van zijn behoefte om de feiten in de verhouding Nederland-Indonesië openlijk te beoordelen, aarzelde prof Romme niet om te zeggen, dat Indonesië op dit punt een aange gane overeenkomst eenzijdig bad geschonden. Aan te geven wat hiertegen in eoncreta zon moeten worden ge daan, bleek echter minder eenvou dig. Prof. Romme was het er mee eens, dat men niets had aan een resultaat op papier. Ook verlangde hij geen reparatie van iets wat niet meer te herstellen viel en zo kwam tenslotte de vraag van hem en de heer Tilanus, welke „geëigende stappen" de regering in deze had ondernomen. Was tot zover de naam Ambon nog niet genoemd, de heer Gerbrandy (A.R.) wijdde een groot deel van zijn betoog aan de repu bliek van de Zuid-Molukken, later door de heer Goedhart een „splin terstaatje" genoemd. De heer Gerbrandy stelde zich op het standpunt, dat een volk het recht heeft om in opstand te ko men, wanneer de overheid in strijd handelt met de plechtig bezworen constitutie. Hij wenste zich dan ook ronder voorbehoud achter Ambon te plaatsen en hij riep zowel de regering als het Rode Kruis op om de Zuid-Molukken voor uithonge ring te behoeden. Dat in het betoog van de heer Gerbrandy ook de voorgeschiedenis van de Indonesi sche kwestie ter sprake zou worden gebracht, kon bij voorbaat duide lijk zijn. Vóór hem had zulks slecht® de heer v. d. Goes van Na ters gedaan, daarbij verwijzende naar de conferentie van de Hoge Veluwe. Ons volk heeft de histo rische ontwikkeling toen echter, naar zijn mening, helaas nog onvol doende onderkend. De heer Ger brandy meende reeds nu te kunnen concluderen, dat de regeringspoli- tiek op een volkomen fiasco is uit gelopen. In het bijzonder de Mi nister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen zou hiervoor politiek moeten boeten. Maar hij ging nog verder. ^aar zijn mening had ons volk Behoefte aan een nieuwe sterke regering, een regering die stevig on vasthouden aan het behoud van rn^v~Gineaen die minder ser eniteit zon tonen zowel ten op- nelite van een revolntionnaire kliek opzichte van een zieltogend stituut als de Veiligheidsraad. hJT8*. anctere punten uit dit debat oetreft, was op de eerste plaats de 5 van belang, die prof. Romme loeiende op de passage in de nota, «aann gezegd werd dat Nederland venmaal altijd een Westers en altijd een Oosters land on blijven. Prof. Romme miste in Pasage de wil om met kracht iL.11 streven naar een bunde lt rïwJ311 en Oosterse grachten. De heer Goedhart bracht e affaire-Westerling ter sprake, n,aar zijn mening het effect had irSÜ _v;m een derde politionele e. Ben weinig gelukkige opmer king. Hij wilde weten welke Neder landers aan deze actie hadden meegewerkt en eiste een „spectacu laire bestraffing" van de schuldi gen. Had hij eerder in zijn rede veel begrip getoond voor de „Sturm und Drang"-periode, die Indonesië thans doormaakt, wel baarde het hem zorg, dat de Indonesische machthebbers zich niet meer distan- cieerden van de communisten. Com munisten werden op bestuursposten geplaatst en daarmede haalde men de tijger in de dessa. Deze opmer king veroorzaakte enige beweging in de communistische banken, maar daar bleef het toch ook bij. Wel was de heer Gerbrandy eerder op de middag met de Kamervoorzitter in botsing ge komen. Op een gegeven ogenblik sprak hij van „Dr. v. Mook en zijn trawanten". Volgens dr. Korten- horst was dat een beledigende uitdrukking. De heer Gerbrandy had er al „medewerkers" van ge maakt. toen de heer Schouten (A.R) zijn fractiegenoot te hulp snelde en de voorzitter toeriep dat trawanten in het geheel geen beledigende uitdrukking was. Ook de heer Gerbrandy kwam daarop weer in het geweer. Hij merkte op, dat de voorzitter inderdaad een onbenullige opmerking had gemaakt. Gevolg een rood aan lopende voorzitter, die eiste dat deze belediging werd teruggeno men, aan welks verzoek de heer Gerbrandy voldeed, echter tevens de hoop uitsprekend, dat hij niet weer voor zulke kinderachtighe den ip de rede zou worden ge vallen Felle eritiek van de heer Weiter. In de avondvergadering kwam allereerst de heer Weiter aan het woord met felle eritiek op het beleid van de regering, die gefaald heeft zoals nog nooit in de geschie denis van het Koninkrijk een rege ring gefaald heeft, aldus spr. Bij de R.T.C. zijn de minderheden op zettelijk en welbewust achtergesteld en het misstaat de regering thans in haar nota, die de heer Weiter „waardeloos" noemde, bezorgdheid te tonen over het zelfbeschikkings recht, dat zij met de mond heeft beleden, maar nooit met de daad heeft gevolgd. Wat zich nu voltrekt is woord voor woord en letter voor letter voorspeld door de opppsitie en met name door mij, aldus de heer Wei ter, die voorts o.m. betoogde, dat de regering in Indonesië geen mo reel prestige heeft en de Neder landse reputatie schade heeft ge daan, zodat zij ook op die grond behoort te verdwijnen. De katho lieke kiezers wachten op de onthul ling hoe het verklaarbaar is, aldus spr., dat de K.V.P. vijf jaar lang, zij het vaak contre-coeur, voor de politiek van de P.v.d.A. heeft ge stemd. Het moet een slechte poli tiek geweest zijn, die de belediging mogelijk maakte, dat Ambon de Nederlandse vlag terugstuurde, waarvoor geleden en gestreden is. De heer Oud (WD) zeide dat zijn fractie steeds met de aller grootste nadruk voor het zelfbe- Donderdag werd in Amerika de eerste vlucht gemaakt met een tweemotorige Lockheed P2V-4 Neptune, voorzien van een combinatie van een turbine- en een zuigermotor. Deze motoren moeten de Neptune in staat stellen van Amrika op te stijgen, naar Europa te vliegen en weer terug te keren zonder het bijladen van brandstof onderweg. schikkingsrecht is opgekomen. Spr is van oordeel, dat in Indonesië de voorlopige constitutie niet wordt nageleefd en dat in strijd wordt gehandeld met de beginselen welke men elkaar beloofd had te zullen naleven. Hij vroeg of de regering van oordeel is, dat de niet-naleving van het Unie-statuut aan het Unie hof behoort te worden voorgelegd. Het gebeurde op Ambon acht hij een wanhoopsdaad. Hij hoopt dat de regering de kracht zal tonen om te regeren. De heer Stokvis (Comm.) be toogde, dat in Indonesië de opvat ting veld wint, dat het communis me de redding zal brengen. De voornaamste R.T.C.-besluiten heb ben een plaats gekregen in de prul- Iemand der geschiedenis. Nadat nog ds. Zandt (Staatk. Ger.) en de heren v. d. Wetering en Schmal (C.H.) aan het woord waren geweest, vroeg minister v. Maarseveen enige tijd voor beraad. De vergadering werd te een uur vannacht gesloten. Vanmiddag op die tijd komt de minister aan het woord. De tweede etappe van de Ronde van Nederland ging gisteren van Appingedam dwars door Groningen, Drenthe en Overijsel naar Apeldoorn, een totaal-afstand van 195 km. Het is een mooie rit geworden, niet alleen om het fraaie natuurschoon, dat dit traject bood, maar bovenal ook om de pittige en interessante wedstrijd. Want voor het zover was, dat Evers in de stortbui die op dat moment boven Apeldoorn losbrak als eerste over de eindstreep ging, had zich in deze koers een wielergevecht afgespeeld, dat de gehele ronde-karavaan van begin tot het einde in spanning hield. De renners hadden er blijkbaar zin in en vooral de Nederlanders weerden zich geducht. Zelfs zo, dat een volledige revanche op de grote Belgische overwinning van de eerste dag kon worden genomen. Dadelijk na de start draaide het peloton een zeer hoog tempo. Het was de Belg René Jansens van de Belgische B-ploeg, die hiervoor had gezorgd. Zijn uitlooppoging lan ceerde de gehele groep en hoewel Jansens binnen korte tijd was in gehaald bleef de snelheid voorlo pig boven de 40 km. per uur. Er was amper 10 km. gereden toen een groep van 3 man zich los maakte, het waren de Nederlanders Evers, Steenbakkers en Lakeman. Tien anderen, waarvan 9 Neder landers en de Belg Hendrikx spron gen even later ook weg en zo vormde zich een kopgroep van 13 man, fel achtervolgd door het grote peloton. Het was nog vroeg in de koers, maar later bleek dat deze phase toch van beslissend belang was. De kopgroep bestond uit: Evers, Vos, Lakeman, Geerts, Seij- en, Loos, van Beek, Steenbakkers, Schellingerhoudt, de Ruyter, Blan- kenauw, Bakker en de Belg Hen driks. De voorsprong groeide gestadig. Bij Gieten, 44 km., bedroeg deze al bijna 2 km. De vluchtelingen be grepen, dat doorzetten geboden was op dit vrij korte traject van nog geen 200 km. en er werd dan ook stevig aangetrokken. Dit moest slachtoffers kosten, slechts de sterksten zouden dit tempo kunnen volhouden. Het rennerveld brok kelde af. Nadat Emmen onder be langstelling van vrijwel de gehele bevolking was gepasseerd, veran derde het aspect in de gelederen constant. Eerst viel Seijen uit de kopgroep terug, tóen waren het tengevolge van een kleine valpartij op een onverwacht stukje grind weg, de Ruyter, Hendrikx en Vos, die een achterstand opliepen. Hendrikx en Vos herstelden zich, maar de Ruyter kon het alleen niet bolwerken. Na Coevorden (103 km.) lieten Steenbakkers en Schel lingerhoudt zich terug vallen. De situatie bij Hardenberg (111 km.) was zo dat de kopgroep, nu nog bestaande uit 8 man een voorsprong had van bijna 3 minuten op een groep van 9 renners, bestaande uit 6 achtervolgers en Seijen, de Ruy ter en Steenbakkers. Bjj Almelo waar de-, belangstel ling, evenals elders langs de route zeer groot was, ging de strijd de eindphase in. Op kop hadden al leen van Beek en Evers (Neder landse A ploeg), Vo® (Nederlandse B ploeg), Hendrikx uit de gemdig- de ploeg, zich kunnen handhaven. Op 3'/: minuut volgde een groep van 11 en daarna weer 9 renners met de drager van de oranje lei derstrui, Vanderveken met een grote voorsprong op het hoofdpelo ton. Nu werd het ernst. Al achter el kaar rijdend snelden de vier langs de prachtige wegen door het vari ërende landschap, door bos en langs korenvelden. Van Beek, Evers en Vos reden rustig en in goede stijl om beurten de kop ne mend. Hendrikx liet zich hiertoe niet verleiden. Hij kon zijn zit niet vinden en onrustig stampend met het hoofd diep tussen de schou ders liet hij zich trekken. Even hadden wij ons afgevraagd of hij de sprint afwachtte, maar toen wij hem zo zagen zwoegen, was het ons duidelijk, dat deze man Vrij dag niet in do oranjetrui zou star ten. Zo ging het op Deventer af, langs de luid applaudiserende me nigte op de trottoirs, de IJssel over en dan over landwegen naar de finish. Nu moest het gebeuren. Hendrikx was het eerste slachtoffer, hjj werd losgereden door de drie Nederlan ders. Op enkele kilometers voor de eindstreep kreeg Gerrit van Beek last van kramp, hjj begon moeilijk te draaien en Vos, die dit onmid dellijk zag, demarreerde, gevolgd door Evers. Evers toonde zich ten slotte de sterkste sprinter en ging met een wielvoorsprong over de eindstreep. Een fraaie overwinning verre teleurstellend was, dat men van de grote mannen als Middel kamp, Faanhof, Lambrichs, Jef Janssen en de Belg Schotte zo wei nig groot werk zag. Misschien be waren zij het vuurwerk tot een volgende etappe. De uitslag van de tweede etappe (195 km.) luidt: 1. Evers (Ned, A-ploeg) 4.53.57; 2. Vos (Ned. B-ploeg) zelfde tijd; 3. van Beek (Ned. A-ploeg) 4.54.22; 4. Hendrikx (België) (gemengde Ned. ploeg) 4.54.59; 5. Van Est (Nederland B) 4.57.30; 6. tot en met 14 ex aequo: Lakeman (Nederland se nationale ploeg), Callens (België A), Leenen (België B), Verpoorten (België B), Steenbakkers (Zwitsers -Nederlandse ploeg), de Poorter (België B), de Ruyter (gemengde Nederlandse ploeg), Geerts (Neder landse nationale ploeg) en Blanke- nauw (Zwitsers-Nederlandse ploeg) allen in dezelfde tijd als Van Est; 15. Harm Smits (Nederland B) 4,59.35; 16. Seyen (Brabants/Lim- burgse ploeg) z. t.; 17. Vanderveken (België A) z. t.; 18. Rogiers (België A) z. t.; 19. Schellingerhoudt (Ne derlandse nationale ploeg) z. t.; 20. Voorting (Nederland A) z. t. Het algemeen klassement na de tweede etappe luidt: 1. Evers, Ne derland A 12.07.46; 2. Vos, Neder land B z. t.; 3. Van Beek, Neder land A 12.08.11; 4. Hendrikx België, gem. Nederl. ploeg 12.08.48; 5. Lee nen, België B 12.10.58; 6. Callens, België A 12.11.19; 7. De Ruyter ge mengde ploeg. z. t.; 8. van Est, Ne derland B z. t.; 9. de Poorter Bel gië B z. t.; 10. Lakeman, Nederland Nationaal z. t-; 11. Verpoorten Bel gië B z. t.; 12. Vanderveken, België A 12.12.19; 13. Smits. Nederland B 12.12.24; 14. Seyen Brabants-Lim burgse p loeg 12.13.24; 15. Lam brichs Brabant-Limburg z. t.; 16. Jef Janssen Nederland nationaal z. t.; 17. Rogiers, België A; 18. Schellingerhoudt Nederland natio naal 12.14.12; 19. Geerts Nederland nationaal 12.14.14; 20. Bakker, Ne derland B 12.15.25. Alle renners, die Donderdagmid- Met een qrote bos bloemen, die hem door de Apeldoornse wielerclub „De Adelaar" was aanqeboden in zijn armen, stond Piet Evers in een wolk breuk die enkele minuten te veren boven Apeldoorn was losqebarsten, te qlunderen voor de fotoqrafen. „Ja, het was een mooie race, lanq zo zwaar niet als die van Woensdag, vertelde de Zaan- kanter tussen de talloze hand drukken door. Eerst dacht ik dat ik te vroeq was weqqelo- pen, maar later was ik blij dat ik met Steenbakkers en Lake man was meeqeqaan. Toen ik met van Beek, Vos en die Belq op kop laq, was ik qeen mo ment banq voor de vermoeide Hendrikx, die het eenvoudiq vertikte af te lossen. Jammer d,at, Gerrit van Beek kramp kreeq, maar Vos demarreerde en ik moest natuurlijk mee. Ik qeloof dat Vos in de war is qebracht door het spandoek, dat 500 meter voor de finish over de weq hinq. Misschien dacht hij dat het het finish- doek was, want hij spurtte even erq hard, maar op de echte eindstreep was ik hem net even voor. En nu Vrijdag in de oranje trui. Het zal in die 3e etappe vechten worden om haar te behouden, maar het zal aan mij niet liqqen, want ik voel mij best." RONDS VAN NEDER LAND na een mooie rit, die slechts in zo- dag te Appingedam zijn gestart, zijn te Apeldoorn binnengekomen. Het ploegenklassement luidt na de 2e etappe: 1. Nederland B 36.31.29; 2. België B 36.33.36; 3. Bel gië A 36.37.02; 4. Nederland A 36.38.52; 5. Nederlandse nationale ploeg 36.38.55; 6. Gemengde ploeg 36.39.51; 7. Brabants-Limburgse ploeg 36.46.32; 8. Zwitsers-Neder landse ploeg 37.21.55. Het zal de Indonesische Regering langzamerhand wel duidelijk zijn geworden, dat haar aanspraken op Nieuw Guinea minder gemakkelijk te verwezenlijken zullen zijn dan die op de andere gebieden van Indo nesië. Niet alleen, omdat Australië zich met alle kracht verzet tegen deze aanspraken, maar ook, omdat met de dag duidelijker blijkt, dat ook Londen en Washington er heel weinig voor voelen, dit belangrijke gebied aan de zwakke Indonesische regering over te dragen. Men ziet, zowel te Camberra als te Londen en Washington, hoewel erg laat, in, dat de Indonesische nationalisten toch eigenlijk nog niet rijp zijn voor zelfbestuur en dat de chaotische toestanden, die daar steeds erger worden en vooral voor de naaste toekomst nog ernstiger afmetingen dreigen aan te nemen, een groot gevaar schepen van een bedenkelijk vacuum in het Verre Oosten. Vooral in Australië, waar de toen malige socialistische regering eeD der meest krachtige bondgenoten was van Sukarno en zijn aspiraties, komt men meer en meer tot de overtuiging, dat men daarmee een zeer gevaarlijke politieke rol heefl gespeeld en de veiligheid van Aus tralië ernstig heeft bedreigd. Want niemand weet, wat nog uit de In donesische heksenketel kan voortko men, maar wel weet iedereen, dal de communisten hier op het vinke- touw zitten en dat een eventueel communistisch Indonesië een zeer ernstige bedreiging zou vormen voor Australië. Het is vooral om deze redenen, dat de Australische regering tegenover de eisen van Sukarno inzake Nieuw Guinea eeD zeer krachtige houding aanneemt, welke zich deze week wel culmi neerde in het feit, dat toen Sukarno zijn aspiraties inzake Nieuw Guinea vertolkte, de regering Menzies in Caberno daarop onmiddellijk fel reageerde, door de Australische ge zant in Batavia terug te roepen. Het is overigens niet alleen de huidige conservatieve regering Menzies, die dit gevaar in Indonesië vreest, maar ook de Labour-oppositie verweet dezer dagen de conservatieve rege ring, dat zij in haar verzet tegen de Indonesische aanspraken op Nieuw Guinea nog te zwak was Waarop de Australische premier verontwaardigd opstoof en verklaar de, deze oppositie toch wel buiten gewoon vrijmoedig te vinden, daar het juist de Labourregering is ge weest, die niets nagelaten heeft om het rustige en veilige Nederlandse bewind in Indonesië te verjagen en Sukarno aan het bewind te brengen, waardoor dè 'veiligheid van Austra lië aanmerkelijk is verzwakt. Algemeen wordt momenteel in Australië gevoeld, dat Nieuw Gui nea het laatste bolwerk is tegen 'n communistische springvloed uit het Noord-Westen en vandaar dan ook, dat men in Camberra niets voelt voor het verweer van Sukarno, dat hij met zijn aanspraken op Nieuw Guinea, alleen bedoelde het Ned. ge deelte van dit eiland en niet het Australische. Men voelt ook wel, dat dit ver weer geen steek houdt. Als het Ned. deel van Nieuw Guinea klimatoli- gisch geografisch en historisch bij Indonesië behoort, zoals Sukarno beweert, dan geldt dit evengoed voor Oost-Australië. Als de Indonesische regering dan ook eenmaal West- Australië heeft, dan heeft zij in be ginsel ook Oost-Australië. Daar naast staat het natuurlijk vast, dat wanneer het bezit van Óost-Austra- lië in handen van de zwakke Indo nesische regering, een dreigend ge vaar voor Australië is, dit precies in dezelfde mate geldt voor West- Australië, dus Ned. gedeelte. Want ook dat kan evengoed een commu nistische springplank zijn voor Australië, temeer waar het Ned. gedeelte juist beschikt over belang rijke havens, waar de communisten gemakkelijk zouden kunnen landen. Het verzet tegen een teruggave van Ned. Australië is in Camberra dan ook zeker Riet minder dan het verzet tegen Oost-Australië. De Australische minister van Buiten landse Zaken Spender heeft dit dan ook van de week nog eens duidelijk gezegd toen hij opmerkte, dat zijn regering de besprekingen tussen Nederland en Indonesië over een teruggave van Nieuw Guinea met grote aandacht volgt en daarbij niet minder belang heeft, dan bij de af stand van Oost-Guinea. En de Sydney Morning Herald, 't grote Australische Labourblad schreef deze week, dat de aanspra ken van Sukarno op Ned. Nieuw Guinea even onbeschaamd zijn als zijn eisen, inzake Australisch N.- Guinea zouden zijn en dat Australië niet kan berusten in een souverei- niteitsoverdracht hier, welke strijdig zou zijn met de vitale belangen van Australië. Nog eens, het is jammer, dat de Labourpartij dit niet twee jaar geleden heeft ingezien, de za ken zouden dan heel anders gelo pen zijn, waarschijnlijk. Maar niet alleen in Australië, ook in Engeland laat de pers heel duidelijk blijken, dat men daar voor een afstand van Ned. N. Guinea aan Sukarno niets voelt. De Times schrijft reeds, dat het absurd zou zijn, dit land, dat nog helemaal niet rijp is voor een eigen bestuur en nog geheel ontgon nen moet worden, over te dragen aan een zwakke Indonesische rege ring, die nog tal van jaren de han den meer dan vol heeft aan eigen land. En de Amerikaanse pers oordeelt er precies over. Tenslotte zouden we er nog op kunen wijzen, dat ook vertegenwoordigers van de bevol king, en wel uit de meest ontwikkel de gebieden, dezer dagen duidelijk te kennen hebben gegeven, dat zij er niets voor voelen naar Indonesië over te gaan en dat de oorspronke lijke bevolking van het land, met de Indonesiërs niets gemeen heeft. Het zal daarom misschien goed zrjn, als de Ned. Regering haar wei felende houding in deze eens laat varen en evenals Australië de Rege ring van Sukarno heel duidelijk en afdoende aan het verstand brengt, dat over een afstand van Nieuw Guinea niet te praten valt. PROGRAMME ZATERDAG 27 MEI HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.15 Gramofoon- muziek, 7.45 Morgengebed en litur gische kalender, 8.00 Nieuws- en weerberichten, 8.15 Gramofoon muziek, 9.30 Waterstanden, 9.35 Gra- mofoonmuziek, 10.00 Voor de kin deren, 10.15 Gramofoonmuziek, 11.00 Voor de zieken, 11.45 Gramofoon muziek, 12.00 Angelus, 12.03 Pro menade orkest en soliste, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nieuws en katho liek nieuws, 13.20 Amusements orkest en solist, 14.00 Accordeon- muziek, 14.20 Gramofoonmuziek, 14.40 Kamerorkest, 15.25 Kroniek van letteren en kunsten, 16.00 Reportage, 16.07 Gramofoonmuziek, 16.30 „De schoonheid van het Gre goriaans", 17.00 Voor de jeugd, 18.00 Koperkwartet, 18.15 Journalistiek weekoverzicht, 18.25 Pianospel, 18.50 Reportage, 19.00 Nieuws, 19.15 Re portage, 19.25 Parlementair over zicht, 19.35 Zang en orgel, 20.00 Nieuws, 20.05 „De gewone man zegt er 't zijne van", 20.12 Gramofoon muziek, 20.15 „Lichtbaken", 20.40 Gramofoonmuziek, 20.43 „Steek-eens op, heren", 21.00 Gevarieerd pro gramma, 21.45 Populair concert, 22.45 Avondgebed en liturgische kalender, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Maastrichts Stedelijk Orkest en solist. HILVERSUM H, 298 m. 7.00 VARA, 19.30 VPRO, 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnas tiek, 7.30 Gramofoonmuziek, 8.00 Nieuws- en weerberichten, 8.18 Orgelspel, 8.50 Gramofoonmuziek, 10.00 Medische causerie, 10.05 Mor genwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven, 11.30 Gra mofoonmuziek, 12.00 Metropole or kest, 12.30 Mededelingen, 12.33 Banjo-ensemble, 13.00 Nieuws, 13.15 Gramofoonmuziek, 13.30 „De rode tent", 13.40 Gramofoonmuziek, 14.00 „Het Nederlandse lied", 14.20 Dans muziek, 14.50 Streekuitzending, 15.15 Gramofoonmuziek, 10.00 „Van de wieg tot het graf", causerie, 16.15 Amateursuitzending, 16.45 Sport- praatje, 17.00 Gramofoonmuziek, 17.30 Voor de jeugd, 18.00 Nieuws, 18.15 Trio, 18.30 Voor de strijd krachten, 19.00 Artistieke staalkaart, 19.30 „Lezen in de bijbel", 19.45 ..Passepartout", causerie, 20.00 Nieuws, 20.05 Actualiteiten, 20.12 VARA-varia, 20.15 Weense muziek, 20.42 Hein Festijn, 20.45 Gevarieerd programma, 21.45' Socialistisch commentaar, 22.00 Accordeonorkest, 22.25 „De commissaris vertelt....", hoorspel, 22,45 Accordeonorkest, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gramo foonmuziek. BRUSSEL, 324 m. 12.00 Salonorkest, 12.30 Weerbe richten, 12.32 Licht orkest, 13.00 Nieuws, 13.15 Rhythmische muziek, 14.00 Voor de toeristen, 14.10 Klas sieke muziek, 15.00 Radio-documen taire, 15.30 Hammond-orgel, 16.00 Reportage, 16.45 Gramofoonmuziek, 17.05 Nieuws. 17.15 Volksmuziek, 18.00 Gramofoonmuziek, 18.15 Ac- cordeonmuziek, 18.30 Voor de sol daten, 19.00 Nieuws, 19.30 Accor- deonmuziek, 19.45 Gramofoonmuziek, 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Omroep orkest en soliste, 21.00 Actualitei ten, 21.15 Gramofoonmuziek, 22.00 Nieuws, 22:15 Verzoekprogramma, 23.00 Nieuws, 23.05 Jazzmuziek, 23.30 24.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 63. „Sammy kan hier niet alleen blijven," protesteerde de goede vrojjw. „Mandy je moet maar thuis blijven." „Dat gebeurt niet," verklaar de hun gast. „Ik kan naar Jake Creek rijden naar Forks en van nacht bij oom Ike logeren. Brow nie kan me er gemakkelijk voor het avondeten brengen. Kleed jullie maar aan en ga direct weg." „Ja jullie moet zeker opschie ten" zei Ford, „de wind zal gauw opsteken, er komt onweer en we moeten over de rivier zijn, vóór het doorzet. Ik sta hier klaar met de paarden, zodra jullie aan gekleed zijn." Hij ging vlug naar de schuur voor de twee paar den, terwij de vrouwen met de hulp van Sammy hun eenvoudi ge voorbereidingen troffen. Toen moeder Ford in de gro te wagen klom zei ze tegen Sam my: „Het is een vreselijke een zame tocht voor je kind, en ge moet direct vertrekken als ge er nog wilt zijn, voor het stikdon ker is." En terwijl hij vertrok, riep Ford nog: „Je pony staat gezadeld klaar en als ge vlug bent kunt ge het nog precies halen. En zorg, dat ge niet in een flinke regenbui blijft ste ken." „Maken jullie je om mij maar niet bezorgd," antwoordde het meisje. „Brownie en ik zouden de weg wel in het donker kun nen vinden." Toen haar vrienden echter vertrokken waren, ging Sammy als een echte vrouw eerst het onopgeruimde huisje in orde maken, voor ze vertrok. Ze keek naar de wolken en vond, dat er nog voldoende tijd was om naar het postkantoor te gaan voor het uitbreken van het onweer. Het zou trouwens ook wel naar de andere kant kunnen wegtrek ken. De weg naar Jake Creek was echter woest en ruw en langs 't smalle pad, dat draaide en boog als een lange slang door de een zame woestenij, kon Brownie maar langzaam opschieten. Toen zij het paadje volgden, werden de muren van de smalle vallei steeds steiler, kaler en rotsachti ger, de weg werd nog moeilijker, tot de vallei nog slechts een smalle rotsspleet was, waardoor de kreek al buitelend en schui mend stroomde. Het was heel laat, toen Sam my op het punt kwam, waar het pad uit de spleet komt en naar de" weg voert op de bergkam er boven. Het was nog ruim twee mijl naar Forks. Toen ze de bron passeerde, vielen er een paar regendroppels, en omhoog kij kend, zag ze, hoe de bomen, die de bergranden omzoomden, zwaaiden en op en neer bewo gen in de wind en ze hoorde het geloei van de opstekende storm. Een eindje de berghelling op, aan de voet van een uitstekende rotspunt staat een smalle bank. en nog geen honderd voet van de plek, waar het pad door een gat in de rotsmuur voert, is een diepe, grotachtige holte. Sammy kende die plek heel goed. Daar zou ze uitstekend kunnen schui len. Ze had Brownie langs dit stei le pad omhoog geduwd en be reikte deze bank, toen de snelle onweerswolk het laatste licht verduisterde en de bergen schudden van een oorverdoven de donderslag. Instinctief wende het meisje de kop van de pony van het pad af en bereikte het beschutte hoekje, juist toen het onweer in al zijn wilde woest heid losbrak. De regen kwam in stromen neer, het woud brulde, in een bijna onophoudelijke gloed van bliksemstralen zag men grote bo men tegen de zwarte lucht afge tekend, buigend in hun wilde strijd tegen de wind, terwijl don derslag op donderslag aanrolde, losbarstte en echode door de bergen en het rumoer nog er ger maakte. Het duurde maar kort. De wind ging liggen, de donder rommelde en gromde nog in de verte, de regen viel zachtjes, maar de lucht werd nog ver licht door de rode gloed. Of schoon het zo donker was. dat Sammy de bomen en rotsen slechts kon zien bij het licht van de bliksem, was ze niet bang Ze wist, dat Brownie de weg ge makkelijk zou vinden, en wat het nat worden betrof, daar zou ze gauw genoeg om zitten te lachen bij haar vrienden in het postkantoor. Toen het meisje echter weg wilde gaan zei een. stem: „Wat een bof, dat die rots hier is." Het was een mannenstem en een ander antwoordde: „Gelijk heb je en het is ook maar good, dat het vroeg op de avond gebeur de." De sprekers waren tussen Sammy en het pad. Klaarblijke lijk hadden ze een schuilplaats gezocht voor het onweer, een paar seconden, nadat het meisje haar plaats had ingenomen. In het lawaai had ze hen niet ge hoord en toen ze onder de rots bij elkaar zaten werden ze aan haar ogen onttrokken door de vooruitstekende punt, al zag ze nu en dan bij het bliksemlicht een stuk van de paarden. Het konden buren en vrienden zijn Het konden vreemden, mis schien wel bandieten zijn. De jonge vrouw was zo wijs, zich niet te bewegen, vóór z.e dat wist. De eerste stem sprak weer: „Jack is vroeg weggereden niet?" „Hij is hun een aardig tijdje vooruit," antwoordde de ander „om tien uur op zijn laatst kan hij met de troep terug zijn. Ik héb gezegd, dat we hem vanaf negen uur zouden opwachten waar dit pad op de grote weg uitkomt." „En hoe ver zeg je, dat het naar Jim Lane's huis is. over de weg en langs het Oude Pad?" vroeg de eerste stem. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3