Nieuw Motie Oud tot afkeuring van het regeringsbeleid verworpen Grote Drie willen verkiezingen in geheel Duitsland Frans Hals" bracht Koningin en Prins naar Nederland terug EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Old man Oud" Indonesië-debat ging roemloos in „politiek" ten onder Motie-Romme aanvaard De Pinkster marsvan Oud W.-Berlijn verwacht rustig weekend Kroniek en Kritiek Onvergetelijk bezoek voorbij Naar een Duitse eenheidsstaat? Invitatie voor een bespreking aan Soviets overhandigd Vorstin en Prins danken Frankrijk Geen mooi weer met Pinkster Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A s M VAN HEDEN Pag. 1 Zaterdag 27 Mei 1950 46e Jaargang No. 11874 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 liinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 i i (Van onze parlementaire redacteur) Om half elf gisteravond stond een vermoeide en kennelijk bewogen minister van Unie Zaken en Overzeese Gebiedsdelen van achter de regeringstafel op. De slag was gestreden: de motie Oud, die in het bijzonder zijn beleid veroordeelde, maar die bij de aanvaarding tot gevolg zou hebben gehad, dat het gehele kabinet was heengegaan, was zo-even verworpen met 57 teg 26 stemmen. Vóór de motie stemden de V.V.D., A.R., St. Ger., de Chr. Hist. leden Schmal en van der Feltz en de heer Donker (P.v.d.A.). Won de regering dus het pleit, de verworpen motie, ingediend door de fractieleider van de V.V.D., zal indirect toch ongetwijfeld politieke gevolgen hebben. partij. Zo zal de dag van giste ren in de parlementaire geschie denis wellicht geboekstaafd blii ven als de dag van Oud. Bij het aftreden van minister Sassen gaf de leider van de VV D-fractie geen enkele reden voor zijn wantrouwen in de rege- rings-politiiek. Hij en de zijnen hielpen mede om de souveréini- teit over Indonesië aan de rege ring van de R.I.S. over te dra gen. Terwijl de deelstaten in Indo nesië de een na de ander wer den opgerold, werd in het kamp van de VVD geen woord critiek vernomen. Het was de heer Gerbrandy, en niet de heer Oud, die het debat, dat gisterenavond eindig de, forceerde. Desondanks was het nu de heer Oud, die de re gering plotseling in gebreke stelde, en die blijkbaar van me ning was, dat deze revolution- naire ontwikkeling alsnog door ingrijpen van Nederland onge daan kon worden gemaakt. Op de vraag van minister van Maarseveen, met welke middelen zulks dan zou moe ten geschieden, bleef hij ech ter in alle talen het antwoord schuldig. Eerder op de avond had prof. Romme dat ook met zoveel woorden gezegd. De VVD kan niet langer tot de partijen gere kend worden, op welke het ka binet pleegt te steunen. Ook moet er een breuk zijn gekomen tussen minister Stikker en zijn „GRAND OLD MAN", burge meester Oud van Rotterdam, par lementair leider van de V.V.D. in de Tweede Kamer, heeft een po ging gedaan, voor een Pinkster sensatie te zorgen. Indien de inter nationale Pinkstersensatie van de mars naar Berlijn uit Oost-Duits- land op een zelfde fiasco uit draait, kan de wereld tevreden zijn. Wat kan de heer Oud plotseling bezield hebben, om met zijn drei gende motie te komen, die de regering wel als een motie van afkeuring moest zien, waaruit het gehele kabinet zijn consequenties zou trekken, gelijk de heer van Maarseveen mededeelde, tegen wie de heer Oud zich enige malen, ten onrechte, persoonlijk richtte, alsof het hier geen kabinets pol i t i e k gold? Ten bewijze, dat het wèl kabinetspolitiek betreft, was het gehele ministerie aanwe zig, de heer Stikker incluis, die wel gedacht zal hebben dat het politieke bier, dat de heer Oud ook hem presenteerde, niet zo best was Er zijn verschillende momenten in de ontwikkeling van het Indo nesische beleid geweest, waarin wij een politieke crisis als een uit komst hebben gezien. Twee jaar geleden, een jaar geleden, en toen weer vlak na de R.T.C., die men had kunnen zien als het bezegelen van een verloren beleid, als het berusten in een vredesdictaat Maar nu? Weliswaar is enige maanden na de eerste uitwerkselen van de R.T.C.-overeenkomst heel veel anders gegaan, dan men had ge hoopt, maar bij de beoordeling van deze resultaten kan men nooit over het hoofd zien, dat de souve- reiniteit onvoorwaardelijk en on herroepelijk aan de voorlopige V.S.I. is overgedragen. En nu staat het evenzeer vast, dat die V.S.I. enige overeenkomsten van de R.T.C. gruwelijk hebben geschon den. Wat kan men daar anders tegen doen, dan zijn leedwezen erover uitspreken, wellicht over leg plegen met de Unie-partner, de hulp van het Unie-hof, q.q. van het Internationale Hof inroeben of de bemiddeling van de Verenigde Naties vragen? Van dat alles zou eigenlijk het eerste nog het zwaarste wegen. Dat leedwezen immers zou gefun deerd zijn op de overweging, dat de Unie-partner de eerste voor waarde voor de gewenste en ge hoopte samenwerking uit de weg is gegaan. Het nakomen van plechtig-aangegane overeenkom sten is n.l. de eerste voorwaarde voor de m o g e 1 ij k h e i d van een vruchtbaar samengaan. Dat die eerste voorwaarde niet is ver vuld. is eigenlijk het meest - pijnlijke in de gehele zaak, en d i e overweging is men in het gehele debat vrijwel even pijnlijk uit de weg gegaan De wijze waarop de regering haar wettelijke plicht, om bezorgd te zijn, voor het zelfbeschikkings recht, is nagekomen, heeft terecht critiek ontmoet en geeft ons ook, eerlijk gezegd, niet zoveel ver trouwen, dat er in de toekomst op dit punt nog veel resultaat zal zijn te bereiken. Maar alweer, wat kunnen wij er aan doen, die het heft daar uit handen hebben ge geven? De nu aangenomen motie- Romme speekt uit, dat de rege ring zal „voortgaan" met het ver dedigen van het zelfbeschikkings recht, maar kunnen wij hier eigenlijk wel van „voortgaan" spreken, nademaal voortgang toch duidt op een voortgezette hande ling, terwijl weinig of niets ge bleken is van het begin daar van Nogmaals, had de heer Oud iets anders op het oog dan het redden van het gezicht der „Roer- ommers", die nu ook geschrokken zijn van de geesten, die zij heb ben helpen oproepen? Wat dacht de heer Oud met een eventueel nieuw kabinet-Oud te bereiken? Verwachtte hij een gerecon strueerd kabinet, waarin bijv. Neen, dit was wel duidelijk, het ging de heer Oud in wezen niet om het zelfbeschikkings recht, waarvoor het behoud van de federatieve staatsvorm inder daad de beste waarborg zou zijn geweest. Het roer moest weer eens om! Na eerst aan de overdracht zijn medewerking te hebben ver leend, ging het er thans om weer de toon te vinden, die bij de VV D-kiezers het beste in het ge hoor ligt. Ten gerieve van dit doel werd t hoofd van minister van Maar seveen geëist, en als het niet an ders kon, zelfs van het gehele kabinet. Ten behoeve van dit doel werd ook geriskeerd, dat een verwer ping van de motie in Indonesië de indruk zou kunnen wekken, dat Nederland op slot van reke ning de handhaving van het zelfbeschikkingsrecht toch niet zo ernstig neemt, zoals prof Romme terecht opmerkte. En ook deerde het de heer Oud niet, dat een kabinetscrisis in het stadium van belangrijke internationale onderhandelingen zeker niet in 's lands belang zou zijn. 'Het was de heer Tilanus (CH) die op dit mogelijk gevolg de aandacht vestigde. Hoezeer deze motie een poli tiek karakter had, bleek het beste toen de heer Oud op een gegeven ogenblik verklaarde, dat hij al wel bij voorbaat had geweten, wat minister van Maar seveen zou zeggen, terwijl het in alleen de heer van Maarseveen zou zijn vervangen en verwachtte hij van zulk een gereviseerd kabi net zo veel heil voor het zelfbe schikkingsrecht, dat „zoden aan de dijk" zou zetten, gezien de situatie, waarin wij nu eenmaal gekomen zijn? Er blijven na dit aanvankelijke zachtaardige debat, dat tenslotte door de stunt van Oud enige kleur kreeg, nog vele vragen te beant woorden over. Voor zover bekend was ook de binnenlandse politieke achtergrond niet plotseling zo donker geworden, dat een crisis de enige uitkomst tot een betere oplossing in 's lands belang zou bieden. Ook heeft de heer Oud gefaald in zijn poging, als hij die al bedoelde om de kracht van de nieuwe „derde macht", waarvan hij droomt, te demon streren, want de Christelijk- historischen lieten hem, positief of negatief in de steek. Zo moest deze politieke stunt, waarvan men hoogstens de spor tieve originaliteit bewonderen kan op een mislukking uitgelopen. Met het onbedoelde gevolg, dat de regering zich thans sterker kan wanen dan te voren. Moge zij in tussen uit dit debat ook hebben geleerd, dat ook hier kan worden gesproken van een kruik, die zo lang te water gaat, totdat zij breekt. Zij zal haar aangekondigde „geëigende stappen" positief heb ben te doen, en met meer argu menten dan gisteren te berde wer den gebracht, Parlement en Volk hebben te overtuigen, in de aller naaste toekomst, dat zij werkelijk niets onbeproefd heeft gelaten van wat binnen haar bereik ligt, om wat er voor ons aan rechtshand having ten aanzien van Indonesië nog overgebleven is, te beharti gen. In de toekomst wenkt Nieuw Guinea reeds als een manend I teken..— feite toch zo was, dat de be windsman voor dien een mede deling had gedaan over stappen die eerder nog in het geheel niet bekend waren Neen, zelden hebben wij de behartiging van het partij-belang zo schaamteloos duidelijk naar voren zien treden. Prof. Romme deed een poging om de zaak waar het om had be horen te gaan, te redden. Hij diende een motie in, waar in de Kamer als haar oordeel uitspraak, dat de Regering de handhaving van het zelfbeschik kingsrecht met alle daartoe geëigende middelen diende te bevorderen. Tegen deze motie zei de heer Oud op zijn beurt neen. Voor hem was de motie slechts een platonische liefdesverklaring voor het zelfbeschikkingsrecht, en de heer Weiter zei hem dat na. Ook de heer Schouten (a.r) verklaarde zich tegen, zij het op andere formele redenen. De motie-Romme werd tenslot te aangenomen met 52 tegen 31 stemmen. Vóór stemden de KVP. de PvdA, de CH-leider Tilanus en jkvr. Wittewaal van Stoetwe gen. Al weer een onzuivere uit spraak. Om politieke redenen ontzegde een deel van de Kamer haar steun aan die motie, die, met grote meerderheid aangeno men, ongetwijfeld veel meer in druk zou hebben gemaakt. Dan was er nog een motie de Groot (CPN). Een motie waar van de politiek afdroop. De com munisten vonden het blijkbaar niet prettig om voor een VVD- motie te stemmen, en daarom hadden zij er zelf maar een ge maakt, die in nog veel scherper bewoordingen het regeringsbe leid afkeurde. De motie werd verworpen met 78 tegen 5 stem men. Dit debat, opgezet als een breed Indonisch debat, ging na het voorgaande geheel in „de po litiek" onder. Bij de replieken zag de heer Gerbrandy dan ook van het het woord af. Hij was kennelijk ontsticht over de gang van za ken en behield zich het recht voor om straks bij de behande ling van de begroting op een en ander terug te komen. Ook wij zullen dit moeten doen en volstaan daarom met voor dit keer de belangrijkste punten uit de rede van minister van Maarseveen aan te stippen Wat Nieuw-Guiilea betreft, al dus de minister, stelt de presi dent van de R.I.S. zich op het BERLIJN. „Alle voortekenen wijzen op eeit rustig weekeinde te Berlijn", zo heeft generaal Bourne, de Britse commandant te Berlijn aan de Britse Hoge Com missaris sir Brian Robertson ge meld. Op een persconferentie zei- de hij dat het hem zeer zou ver wonderen als zich tijdens de Pink sterbijeenkomst in Oost-Berlijn ernstige ongeregeldheden in het westelijk deel van de stad zouden voordoen. standpunt, dat Nieuw Guinea nog voor het einde van dit jaar tot Indonesië zal moeten beho ren. De Nederlandse regering is daarentegen van mening, dat het ook na '50 nog onder Neder lands gezag zal moeten staan. De regering zal alles doen, om een bloedbad op Ambon te voorko men. Welke stappen de regering heeft ondernomen of nog zal on dernemen, deelde de minister echter niet méde. De regering moet zwijgen daar waar zij juist gaarne zou willen spreken. Of er levensmiddelen en me dicamenten naar Ambon moch ten worden gezonden, is een zaak van de regering van de R.I.S. De minister bond hen. die zulks voornemens waren echter op het hart hieraan geen politiek maar een humanitair karakter te geven b.v door bemiddeling van het Rode Kruis. De Staatssecretaris van Oorlog deelde desgevraagd mede, dat onder Nederlands gezag staande militairen noch direct, noch in direct zijn ingeschakeld geweest bij militair optreden van de R. I.S.-regering. De ongeregeldheden in Makas sar waren veroorzaakt door on geregelde benden, die op de kam pementen van het KNIL begon nen te schieten. Zoals reeds gezegd, om half elf kwam het einde van de de batten. De slot-indruk: er is een split sing gekomen !n de z.g. rege ringsgelederen»' Van de brede basis is een plank weggeslagen en de stem-verhou- ding bij de motie-Romme is wel licht een aanwijzing voor de toe komst. KVP en PvdA schijnen op elkaar te blijven aangewezen. En wat de zaak, waar het om heette te gaan, zelf betreft: Het is doodjammer, dat ons volk in de zaak Indonesië ook nu nog geen eensgezindheid kan op brengen. Vrijdagmorgen hebben H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard op de Nederlandse ambassade in Frankrijk woonachtige Nederlanders ontvangen. Van rechts naar links: Z. K. H. Prins Bernhard, jhr. L. M. de Brauw, consul-generaal, H. M. Koningin Juliana, die in gesprek is met enige Nederlanders, en de Neder landse ambassadeur mr C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. Onbevredigend (Sm.) Hebben wij al eerder de voorlopige commentaren van offi ciële zijde omtrent de weigering van de P.T.T., om bepaalde poli tieke propagandageschriften huis- aan-huis te bezorgen, onbevredi gend genoemd, ook de nadere mo tivering van de P.T.T.-minister Spitzen, kan moeilijk tot tevre denheid stemmen. De minister is van mening, dat notabene in een wel scherpe zinsnede tegen het communisme! een volks groep beledigd werd en hij oor deelt, dat het niet op de weg van de P.T.T. ligt, aan overtreding van de wet mee te helpen, (die inder daad het beledigen van volksgroe pen verbiedt). Maar wij meenden nog altijd, dat het de taak van de rechter was, om uit te maken, of hier van belediging van 'n volks groep sprake was, en niet van de- Postdienst, hoe respectabel deze ook is. Ook heeft de P.T.T. zich op glad ijs begeven, als zij gaat uit maken, of een geschrift in politiek opzicht aanstoot geeft. Dit zou dan het geval zijn,'toen het bewuste A.R.-verkiezingsblad een scherpe uitlating publiceerde tegen de re gering inzake de Indonesische po litiek. Op deze wijze matigt de P.T.T. zich o.i. een taak aan, die haar niet past en die de weg voor allerlei willekeur opent. Er zal t.z.t. in de Kamer nog wel een en ander over te berde worden ge bracht en dat is maar goed ook. ff PARIJS. De laatste ochtend van het verblijf in de Franse hoofdstad heeft het Koninklijk Paar willen besteden aan een samenzijn met in Frankrijk woonachtige Nederlanders. De ontvangst vond plaats in het gebouw der Nederlandse ambassade. De Koningin en de Prins arriveerden daar om tien uur en ook op deze laatste dag van het bezoek was de belangstelling zo groot, dat het cordon van politie-agenten slechts moeizaam een nauwe doorgang in de smalle straat van de Parijse diplomaten wijk kon open houden. Bij aankomst werd het Konink lijk Paar begroet door ambassa deur van Boetzelaer, die het naar de tuin van het ambassadegebouw leidde, waar hij een groot aantal leden van de Nederlandse kolonie aan H. M. en de Prins voorstelde. Vele Nederlandse verenigingen in Frankrijk hadden delegaties ge- BONN, 26 Mei (Reuter). De Britse, Franse en Amerikaanse Hoge Commissarissen in West-Duitsland hebben generaal Tsjoeikof, de Sowjet-Russische opperbevelhebber in Duitsland en voorzitter van de Sowjet-Russische controle-commissie, in zijn hoofdkwartier te Karlshorst drie afzonderlijke, doch gelijk luidende nota's doen toekomen, waarin de „Westerse Grote Drie" de Sowjet-Unie uitnodigen deel te nemen aan besprekin gen, welke ten doel hebben in geheel Duitsland verkiezingen uit te schrijven, zulks als inleiding tot de vorming van een Duitse Eenheidsstaat. De Britse, Franse en Ameri kaanse regeringen verklaren dat' zij in de afgelopen vijf jaar her haaldelijk pogingen bebben ge daan om van Duitsland weer een politieke en economische eenheid te maken. Tijdens de kortgeleden te Londen gehouden besprekingen zijn bepaalde conclusies getrokken over de wijze, waarop dit doel het best kan worden bereikt. De vorming van een regering Gistermiddag zijn H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard van hun officieel bezoek aan de Franse hoofdstad in Nederland teruggekeerd, met de Convair „Frans Hals". Het Koninklijk echtpaar neemt afscheid van de bemanning van de „Frans Hals". voor geheel Duitsland zou de weg bereiden voor het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland. Een afzonderlijk vredesverdrag met de West-Duitse federale republiek ligt niet in de bedoeling, omdat dit een aanvaarding van een per manente verdeling van Duitsland zou betekenen. Voorgesteld wordt thans, de be sprekingen te voeren die in eerste instantie slechts ten doel hebben de bepalingen te formuleren, waaronder in' geheel Duitsland vrije verkiezingen voor een grond wetgevende nationale vergade ring kunnen worden gehouden. In dien overeenstemming wordt bereikt over de verkiezingsbepa lingen, kunnen de gekozen verte genwoordigers van het Duitse volk een voor geheel Duitsland geldende grondwet opstellen. Te vens kan dan een regering voor geheel Duitsland worden gevormd. Alsdan zou kunnen worden overgegaan tot het instellen van een vier-mogendheden-commissie, die de haar voorbehouden rechten op zodanige wijze zou moeten uit oefenen, dat de nieuwe Duitse regering op doelmatige wijze kan functioneren. In een aan de nota's gehechte bijlage zetten de ministers uiteen aan welke voorwaarden huns in ziens moet worden voldaan, om tot een verenigd Duitsland en een wederinvoering van de vier-mo- gendheden-controle te komen. Hiertoe behoren o.m.: een door vrije verkiezingen verkregen re gering voor geheel Duitsland; persoonlijke vrijheid van bewe ging, vrijwaring van willekeurige arrestatie en gevangenhouding, vrijheid van vereniging, vergade ring en meningsuiting in geheel Duitsland; onafhankelijke rechts spraak: een voor geheel Duitsland geldend verbod op het vormen van geheime politieke politie en poli- tie-formaties, die neerkomen op het vormen van een militaire macht; een Duitse economische eenheid in te voeren door een Duitse regering, waarbij gedachte wordt aan één munteenheid voor geheel Duitsland en uniforme douane-tarieven. Er mogen geen herstelbetalingen meer uit de lo pende Duitse productie worden geëist. zonden, waaronder de Katholieke vereniging. „U vertegenwoordigt het hart van Nederland in het hart van Parijs. In deze tijd van steeds nau wer internationaal contact zal Ne derland dankbaar blijven voor het tieve vertrek gekomen. President Auriol begeleidde zijn vorstelijke gasten tot het vliegtuig. Een laat ste „au revoir", een laatste hand druk en zij verdwenen in de Con vair „Frans Hals", die hen naar Nederland z terugbrengen. Het was 12.38 uur precies, toen het toestel zich in beweging zette naar de startbaan. Elf minuten later maakte het zich los van de grond en verdween in de laag hangende wolken. Het vliegtuig moest een-wijde cirkel om Parijs maken daar zich juist voor het vertrek boven de stad zware onweerswolken had den samengetrokken, waaruit ge durende een kwartier zo zware hagelstenen regenden, dat het verkeer korte tijd vrijwel tot stil stand kwam. Om tien minuten voor half drie zette gezagvoerder G. Bax de P.H.T.E.F. op Schiphol aan de grond. Ter begroeting was o.m. vele goede werk hier verricht", aanwezig de president-directeur -■ van (je k.L.M. dr. A. Plesman. De vorstelijke personen onder hielden zich nog enige tijd met de officiële personen voor het sta tionsgebouw. Minister Stikker sprak enkele ogenblikken met de Koningin. De Landsvrouwe en de Prins namen het eerst afscheid van de bemanning van het vlieg tuig alvorens zij in een wachtende bofauto stapten, die daarna in snelle vaart het terrein verliet. zo zeide de Koningin, die voor de laatste maal naar de tijdelijke koninklijke residentie terugkeer de. Om half twaalf werd daar de koninklijke standaard voor de laatste maal gestreken en werd in een nieuwe glorievolle tocht afscheid genomen van Parijs, dat zijn Koninklijke bezoekers in deze dagen met zovele bewijzen van achting en toegenegenheid heeft overstelpt. Opnieuw was daar het overweldigende beeld van de Koninklijke stoet, het zonlicht weerkaatsend op de koperen hel men van de Garde. Hare Majesteit werd in de koninklijke auto ver gezeld door president Auriol, de Prins in de tweede auto door me vrouw Auriol. Het was half een toen de stoet Orly bereikte, na ovatie op ovatie in ontvangst te hebber genomen van langs de weg opgestelde schoolkinderen en vaak van het complete personeel van fabrieken. Na de erewacht van Garde en infanterie te hebben geïnspecteerd was het ogenblik voor het defini- A. H. LOVINK Ambassadeur in Canada Bij K.B. is de heer A. H. J. Lovink, laatstelijk Hoge Vertegen woordiger van de Kroon in Indo nesië, benoemd tot H. M.'s am bassadeur in Canada. „IJZEREN GORDIJN" STOND OPEN De grens tussen de Engelse en de Russische zóne van Duitslind was Vrijdag practisch open voor iedereen, die van West naar Oost wilde, aldus verklaarde de Britse grenspolitie te Luebeck. De „Volkspolitie" van Mecklen burg laat iedereen, die beweert naar de Berlijnse Pinksterbijeen komst te gaan, door, ook volwas senen, die geen geldige grens- papieren hebben. SCHENKING VOOR PARIJSE BEHOEFTIGEN Bij hun terugkeer in Nederland hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard het volgende telegram gezonden aan de president van de Franse republiek en mevrouw Auriol: „Nog geheel onder de indruk van de onvergetelijke vreugde en de zo hartelijke en warme ontvangst die U, mijnheer de president en mevrouw Auriol, evenals de regering van de Re publiek en de bevolking van Parijs, ons hebben bereid, dan ken wij U uit het diepst van ons hart. Wij zijn er van over tuigd. dat de vriendschap tussen onze beide volkeren, die zich op een zo spontane en welspreken de wijze heeft geopenbaard, een kracht zal vormen bij de op bouw van het nieuwe Europa" Ook werd een telegram gezon den aan Pierre de Gaulle, voor zitter van de Parijse gemeente raad. Naar het A.N.P. te Parijs uit welingelichte kringen verneemt, ligt het in de bedoeling van H. M. de Koningin dezer dagen een schenking te doen, bedoeld voor de Parijse behoeftigen. (Van onze weerkundige medewerker) Het ziet er niet naar uit dat het mooi weer zal worden met Pinksteren. De vooruitzichten zijn nog enigszins onzeker, maar wel staat vast dat het geen warm zomerweer zal zijn. De lucht drukverdeling heeft zich n.l. dermate gewijzigd dat we in plaats van onder de invloed van enkele zwakke storingen in het zuiden weer bedreigd worden door de gevreesde Oceaandepressie die gisteravond zijn invloed over Schotland reeds deed gelden. Verwacht mag worden dat de bijbehorende fronten van deze depressie hier gedurende de Pinksterdagen regen zullen brengen en dat er dóór de westelijke tot noord-westelijke wind koele lucht aangevoerd zal worden, zodat de temperatuur ook laag zal blijven voor de tijd van het jaar. Verder zal het weer een wisselend karakter hebben met of en toe regen terwijl ook de wind zal gaan toenemen. Gisternacht passeerde ook nog een kleine storing die vooral in het noord-oosten van het land veel regen bracht, zelfs plaatselijk onweer. Welke verschillen hierbij optreden blijkt uit de neerslag; zo noteerde Eelde niet minder dan 16 mm, den Helder en Twente daarentegen 0,1 en 1 mm. V

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1