Geslaagde luilakviering ERRES GOED! Herinneringsklok in raadszaal FILMS VAN DE WEEK 7'\^% OVERDEKTE ALKMAAR EN OMSTREKEN Massale deelneming van de Alkmaar se jeugd Antwoord op vragen gesloten Eindexamen Handelsschool mr. dr. Berkhouwer Pinksterfeesten Nieuwe afdeling van de Z.L.T.B. Zuiderzeemuseum op 1 Juli open Naar wij vernemen f(T\ Marktberichten PAGINA 2 ZATERDAG 27 MEI 1950 ALKMAAR. Er zullen weinig Alkmaarse jongens en meisjes zijn geweest, die vandaag, Pinksterza terdag, niet voor het eerste hanen gekraai uit de veren waren. Want toen de dag amper door het wolken dek gloorde, bleek de jeugd in de meeste buitenwijken en ook in het centrum van de stad al op speur tocht naar de Luilak. In de Bergerhof was men blik baar al heel vroeg ter been en in omtrek Boezemsingel fikte vroeg in de morgen al een vuur op, waarbij de jeugd zich helaas niet ontzag om banken e.d. aan de vlammen prijs te geven. Gelukkig maakte de po litie er spoedig een eind aan. De grote Luilak-optocht, die op het Canadaplein begon, is een gran diose stoet geworden en aan de op roep, van gemeentewege in de bla den geplaatst, hebben zeer vele ge hoor gegeven. Toen wfl om half vijf op het Canadaplein kwamen, ston den daar zeker al een 2000 kinderen opgesteld, vele verkleed, anderen met versierde fietsen en wagentjes, we zagen zelfs een knaap met een vervaarlijk muziek-instrument, een groot aantal kruiwagens, autopeds en zelfs ook kinderwagens met lui lakken er in. Onder leiding van wethouder R. Bakker en de heer J. Speur, die bij gestaan werden door onderwijzend personeel en Padvinders, trok de stoet, waaronder natuurlijk tal van lawaai-maksrs met deksels en bus sen meetrokken, langs het kanaal van de Bierkade, waar de Stads- Luilak onder gejuich uit de Accpns- toren werd gehaald en in het voor hem bestemde wagentje werd ge duwd. Daarna trok de stoet, voor afgegaan door het vendel der Ver kenners en begeleid door enkele manschappen van de politie o.l.v. hoofd-inspecteur Pijl, die af en toe wel eens een oogje dicht deed en meer door de vingers zag, dan ge bruikelijk. langs Zeglis. Uiten- boschstraat, Kabelstraat en verder langs de buitenwijken weer terug naar het stadscentrum. Hier waren in 't Waaggebouw met vereende krachten een 2400 warme bollen met stroop gereed gemaakt en toen de stoet hier arriveerde, kon aan de Luilak en het Vendel der Verkenners de traditionele tracta- tie worden uitgedeeld. Meisjes van de Huishoudschool, onderwijzeressen en onderwijzers, zelfs wethouder Bakker en de mannen van de pers, hadden handen te kort om de eer ste stoot op te vangen, toen er eenmaal een flinke voorraad bollen op de blanke tafels lag uitgespreid, was het voor de kleinen een kwes tie van komen en gaan. Gretig werd in de warme bojlen. door verschillende bakkers uit de stad geleverd, een hap gedaan en het smaakte allemaal uitstekend. Rond zeven uur was de jeugd verzadigd en keerde opgetogen huiswaarts. De wandelsportclubs intussen wa ren ook al vroeg ter been en zijn voor dag en dauw uitgetrokken om er de pas eens flink in te zetten terwijl ook vele jongeren dê fiets pakten en er in groepjes van tien twintig op uit gingen, de frisse ochtend tegemoet. Op de sport velden, Overdie .en elders, werden door welpen en ouderen wedstrij den gespeeld. Met dat al is het lawaai in de meeste buitenwijken, dat anders met de jaren dreigde aan te groei en, tot minimale proporties terug gebracht en het initiatief van „Jeugdzorg" heeft er toe geleld dat een oud en aardig gebruik niet al leen in ere hersteld werd, maar te vens in de juiste banen kon worden geleid. Onder de vele belangstellen den, die naarmate de ochtend na derde aangroeide, bemerkten we ook de wethouder G. van Slinger land. Ale. VlctrixAlkm. Boys ALKMAAR. Op 2de Pinkster dag, 's avonds 7 uur wordt op het Sportpark de wedstrijd Alc. Vlc trix—Alkm. Boys gespeeld. Dit be looft een interessante ontmoeting te worden. Let op de vuilnisman ALKMAAR. In verband met de 2e Pinksterdag wordt op Maan dag 20 Mei a.s. geen vuilnis opge haald. Voor dat gedeelte van de Maan dagse wtjk van de binnenstad waar de nieuwe uniforme vuilnisemmers zUn uitgereikt, zal In plaats van Maandag a.s. de vuilnis op Dinsdag 30 Mei a.s. worden opgehaald. Men wordt verzocht de emmers dan vóór de middag bulten te zetten. In de Dinsdagse wijken wordt normaal vuilnis opgehaald, alleen wordt men ook hier verzocht de emmers vóór 12 uur buiten te zet ten. A.F.C.-NIEUWS Beverwijk 1—A.F.C. 1 ALKMAAR. Dat belooft wat in de „Wijk". Beverwijk is niet voor de poes in eigen huis, dus spelers opgepast. De grote schare suppor ters, die weer meegaat, zal niet na laten de jongens luid aan te moe digen. laat het „Hup A.F.C,", niet van de lucht zijn; dit is de grootste steun, die U de spelers kunt geven. De overige elftallen ztfn vrijaf. Een aantal jeugdelftallen gaat naar Roo. sendaal, om daar de eer van A.F.C. te verdedigen. Ook succes! Voor zover voorradig zijn er nog bus- en terreinkaarten verkrijgbaar in „de Sport". De P.P.C'er. Muziekinstrument terecht ALKMAAR. Het Zondag in de muziektuin zoekgeraakte muziek instrument is terecht; het was uit voorzorg meegenomen door een mu zikant van een ander muziekcorps. A.S. ZONDAG, MAANDAG EN DINSDAG WEGENS SCHOONMAAK ALLE KAARTEN ZIJN GELDIG OP ZOMERBAD (Advertentie) ALKMAAR Donderdagavond vond in de trouwzaal van het stadhuis de jaarlijkse uitreiking der einddiploma's aan de leerlin gen der Gemeentelijke Middelbare Handelsavondschool plaats. Deze einddiploma's werden dit jaar voor het eerst uitgereikt na een examen dat voor het gehele land gelijk was. Vroeger hadden de getuig schriften slechts plaatselijke waar de, en al was de school nog zo goed plaatselijk bekend, overal el ders in het land wist mén hier niets van. In November 1949 ging de regering vrij plotseling een eindexamenprogramma afkondigen en in de kop van Noord-Holland is de Alkmaarse school de èel-ste ge weest, die volgens dat programma geëxamineerd heeft. De vrijstelling van het middenstandsexamen blijft aan het einddiploma verbonden. Na een korte inleiding van de directeur, spraken achtereenvolgens de heren Mr. Veendorp, vertegen woordiger van het Gemeentebe stuur, de heer De Wolff Peere boom, plaatsvervangend voorzitter van gecommitteerden, de heer H. P. Kluitman, vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, kantoor Alkmaar en Mr. Josepbus Jitta, secretaris van de Commissie van Toezicht op het M.O., Waarna een der leerlingen voor het geno ten onderwijs bedankte. De namen der geslaagden zijn: J. Agenant, J. v. d. Berg, J. C. Henneman (Bergen N.H.), M. Hoenderdos (Koedijk), Aiis Hou- tenbos, N. Jongejan (Bergen N.H.), F. Kraakman, A. NicuWenhuizeni A. Rooker, Th. Schaddenhorst, Fe- nie Sevenhuysen (Bergen N.H.), H. Smorenberg. H. Vos, C. W. Kaijer (Bergen N.H.). Waar geen plaatsnaam is vermeld is Alkmaar bedoeld. De nachtegaal zingt ALKMAAR. Heeft U de nach tegaal al eens gehoord? Neen? Dan kunt U deze meesterzanger onder de vogels 's avonds laat beluisteren in de Hout. Hij woont vermoedelijk in de muziektuin, want elke avond - wjj hoorden hem telkens om streeks middernacht zingt hij zijn hoogste lied, zijn zuiverste toneh, zijn blijste melodie. Alis u hem nog nooit gehoord hebt, moet u bepaald een gaan luisteren en dan het ge dicht van Guido Gezelle eêns lezen, dat de Vlaamse dichter over deze heldere zanger heeft geschreven. ALKMAAR In de op 1 Juni te houden raadsvergadering zal nog het volgende aan de orde ko men. Een voorstel van B. en W„ strekkende tot goedkeuring van het eerste ontwerp voor een in de raadszaal te plaatsen monumetale klok, ter herinnering aan het 50- jarig regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina en de troons bestijging van H. M. Koningin Ju liana, vervaardigd door de Am- sterdame jonge kunstenaar H. Op de Laak. B. en W. zijn door de raad op 7 September 1948 gemach tigd, de aanschaffing en de plaat sing van deze klok voor te berei den. B. en W. stellen voor, hen te machtigen tot het doen van de hiertoe nodige uitgaven tot een bedrag van f 2800. Een voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening voor de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst, zoals die gewijzigd is in 1942 door de toenmalige burgemeester. De wijziging van '42 komt n.l. te ver vallen ingevolge het Besluit Be zettingsmaatregelen. Een voorstel tot vekoop van 'n perceel bouwterrein aan de Anna van Burenstraat, groot 1055 m2, voor de totale prijs van f 11.605. De adspirant-koper, de heer A. Vos te Alkmaar, bedoelt op dit terrein 7 woningen te doen bou wen. Een Voorstel tot goedkeuring van de begrotingen van de instel lingen van weldadigheid, die on derstand uit de gemeentekas ge nieten. De subsidies van het acht tal verenigingen, die hier aan de orde zijn, zijn reeds in de gemeen tebegroting 1950 uitgetrokken, met een uitzondering van een aanvullende subsidie aan de Ver. „Zorg voor Leerlingen en Oud leerlingen der School voor B.L.O. te Alkmaar, groot f 1250.die nende tot uitbreiding van haar inrichting met een weefkamer voor meisjes en een aanvullende subsidie aan de Alkmaarse ver eniging tot Bestrijding der Tu berculose, groot f 8750.wegens hogere verpleegkosten in de Zweedse paviljoens, hogere ver voerkosten van patiënten van dê lighallen en hogere kosten van geneesmiddelen en van arbeids- therapie en ontspanning. Na aan neming door de raad zullen deze aanvullende subsidies, die nood zakelijk zijn naar de mening van B. en W. alsnog op de begroting worden gebracht. Het werk der gezinsverzorging behoeft ook thans nog dê steun van de ge meente. Daarom hebben B. en W. een aanvankelijk aflopende sub sidieregeling ontworpen, die als volgt luidt: een gemeentelijke subsidie wordt verleend aan het werk der gezinsverzorging, gelijk aan de helft der totale overheids subsidie. Wat betreft het als ge zinshulp aan te merken werk wordt een aanvankelijk aflopend subsidie verleend, dat resp. in '50, '51, '52, '53 èn '54 bedraagt 10Ö, 90, 80, 70 en 60 percent van de Jan van Herwijnen ALKMAAR. De tentoonstel ling in het Stedelijk Museum Breedstraat, zal op beidé Pinkster dagen 's middags van 2—5 uur ge opend zijn. Men verzuimê niet deze vöor Alkmaar zo interessante ex positie van een onzer voornaamste Nederlandse schilders tê gaan zien. Er wérd van deze tentoonstelling een aardige, met illustraties ver luchte catalogus uitgegeven, welke mede aan het Muséum verkrijgbaar is. ZWITSERSE ZWEMMERS NAAR ALKMAAR ALKMAAR. Woensdagavond komt een aantal Zwitserse zwem mers uit Horgen (bij Zurich) naar Alkmaar om kennis te maken met het zwempeil in onze stad. Deze Zwitserse zwemmers zijn dé gasten van DAW en logeren ook Bij dê leden van deze vereniging. Donderdag Wordt een tocht ge maakt naar zee. Des avonds wor den wedstrijden georganiseerd, wel ke een afwisselend en gevarieerd karakter dragen, waaronder de tweekamp tussen dè Zwitserse zwemmers en DAW. Voor de toeschouwers wordt het een aantrekkelijke avond, want be halve de wedstrijden wordt êên de monstratie in het schoonspringen en figuurzwemmen gegeven, terwijl de Reddingsbrigade een demonstra tie van reddend zwemrnèn zal ge ven. Vrijdagmorgen zullen de gas ten .dan nog eéh bezoek brengen aan de kaasmarkt. salarissen c.a. van de gediplo meerde, en 90, 80, 70, 60 en 50 percent van die van de ongedi plomeerde gezinsverzorgsters en daarna voor beiden resp. 50 en 40 percent, een en ander echter tot geen hoger bedrag dan nodig is om de rekening van de instellin gen over het subsidiejaar sluitend te maken. Antwoord aan Mr. Dr. C. Berkhouwer Op de vragen van Mr. Dr. C. Berkhouwer aangaande het or ganiseren van een automarkt op het Waagplein, antwoorden B. en W. in dezer voege: 1) Het onderzoek naar de wen selijkheid tot instelling van de markt is nog niet beëindigd. 2 en 3) Het is niet gebruikelijk voor beëindiging van het onder zoek mededeling te doen in het publiek van ambtelijke adviezen. Aan het gebruik houden wij ons. 4) Waarom de Commissie van Bijstand voor het marktwezen nog niet in het beraad is betrokken, moge blijken uit het antwoord op de eerste vraag. 5) Het is ons bekend, dat een of meer der op het Waagplein ge parkeerde motorrijtuigen verhan deld zijn, evenals dit op andere plaatsen in de stad het geval is. Op vraag 6 en 7 kunnen wij nog niet antwoorden, zoals duidelijk is uit het antwoord op vraag 1. DE KAASMARKT Stugge handel en weinig bezoek ALKMAAR. Het was gisteren een vrij stille kaasmarktdag; de aanvoer bedroeg slechts 36000 kg, verdeeld over 15 stapels, waarvan 2 stapels boerenkaas. De handel was vrij stug; het eerst ging een stapel Bóeren-Edammer van de hand voor de hoge prijs van f 1.84 per kg. Minder vlot ging het met de Fabrieks-Edammer, waarvan de eerste stapels gingen voor f 1.77, doch wat later werd er een prijs van f 1.78 per kg gemaakt. De ene stapel boeren-volvette van een aan voerder uit 't Zand trok wel veel belangstelling uit handelskringen, doch de vraagprijs van f 1.95 bleek te hoog; tenslotte slaagde een ko per er in de stapel te kopen voor f 1.93 per kg. De Fabrieks-volvette ging het laatst van de hand voor f 1.87 per kg. Het bezoek was maar matig, of schoon het voor zo'n vrij trieste lentedag, waarop het Meizonnetje verstek liet gaan, nogal meeviel. Er was een gezelschap van 130 Engel sen, die door een gids van VVV werden rondgeleid, terwijl öok ver schillende kleinere groepen, w.o. scholieren met nonnetjes de aan dacht trokken. Het was vrij vroeg weer stil op het Waagplein. ONZE AGENDA Gulden Vlies: Beide Pinksterdagen 8 uur; Mijnheer de Gouvernante, door gezelschap Johan Kaart. Bioscopen: Cinema Amerlcaitt: De derde man, 14 jaar (voor de tweede maal geprolongeerd). Harmonlo: Katinka, 18 jaar. Victoria: Onder het asphalt van New York, 14 jaar, A.B.T.: Gun-fighters, 14 jaar. Zondagsdienst doktoren: Eerste Pinksterdag: Dr. J. Lou- rens, Oudegracht 293, Tol. 2892 en Dr. E. E, M. van Gilse, Ken- nemerpark 8, telefoon 3136; Tweede Pinksterdag: Dr. A. H. F. M. Corthials, Emmastraat 36, Tel. 3193 en Dr. C. J. Poortvliet, Eg- monderstraat 16, telefoon 4282. Zondags- en nachtdienst apotheken: Beide Pinksterdagen: Apotheek G. Kruisinga, Koorstraat 47. Nachtdienst taxi's: Koopman, Lindegracht 43, telef. 3916. HULP-ACTIE HONGARI|E ALKMAAR Naar aanleiding van onze oproep in ons blad van 23 dezer, ontvingen wij voor de Hongaarse hulp-actie twee giften, t.w. van K. II. f 2,en van A. M. E. f 500,— ONTVANGST B.B.C.-REPORTERS ALKMAAR Het. gemeente bestuur ontving vanmorgen ten Stadhuize een viertal B.B.C.-re- porters mot hun dames. K.A.B, HOEKJE ALKMAAR, Enkele zeer be langrijke data vragen de aandacht van onze leden. Het houden van excursie's blijkt in de smaak te val len, vandaar dat we op Zondag 4 Juni, dus de Zondag na Pinksteren, naar de Abdij van Egmond gaan. Om half negen des morgens ver trekken we, zullen in de Abdij de Hoogmis bijwonen en nader ken nis maken met het klooster en het leven van de paters. Zondag 11 Juni is er geen excur sie, maar toch verwachten wij een groot aantal leden bijeen te zien. We gaan dan gezamenlijk ofwel in kleine groepjes naar Heiloo ter be devaart. De Hoogmis begint om 10 uur. Men heeft ons verteld dat er be langstelling bestaat voor een ex cursie naar een bijenstand, vandaar dat we op Zaterdag 24 Juni naar het leven van de bijen gaan kijken bij Mellona te Santpoort. Vertrek vanaf station Alkmaar per trein om 2.30 n.m. Zowel voor deexcursie naar Eg- mond als naar Santpoort verwach ten wij schriftelijke opgaven bij het secretariaat. Naar Egmond kan slechts een beperkt aantal mee; haast u dus om u op te geven. Egmondzeeër Reddingsbrigade weigert de jongeren EGMOND AAN ZEE Op ver zoek van een 20 tal leden had het bestuur een buitengewone leden vergadering uitgeschreven Woens dag 24 Mei in de zaal van de heer Kager. De ondertekenaars verzoch ten intrekking van de in de verga dering van 17 dezer genomen be sluiten, n.i. de oprichting van een adspiranten-afd. en de bestuurs- uitbreiding. Voor de stemming ver zocht de heer L. Zwaan, die zich wederom als lid had laten inschrij ven, nog het woord én drukte dè Vergadering vooral,.op het hart om tegen te stommen, bn geen kinde ren in de brigade tóé to laten. Het bleek dat de vergadering het met hem eens was, want na gehou den stemming wareh 22 van de 30 stemgerechtigden tégen oprichting van een adspirdnteh-afdeilng. Het besluit betreffende uitbrei ding van het bestuur met enlge da mes-leden werd ook verworpen. Bij de eerstkomende besuursverkiezing zal wel een heer zijn plaats tegen een dames-lid mogeh ruilen. Jong Egmond gaaf reddend-zwemmen leren EGMOND AAN ZEE Als ad- spirant-lid van de Alkmaarse red dingsbrigade zal binnenkort een groep zwemdiploma-bezitters uit Egmond aan Zee van de leeftijd van 14 tot 16 jaar, kunnen deelne men aan de oefeningen van de ge noemde brigade in de Overdekte te Alkmaar. De theoretische oplei ding zal in Egmond aan Zee ge schieden, ook onder auspiciën van de ARB. Bij gebleken geschiktheid zuilen ze dan later over kunnen gaan naar de Egmondzeeëer Red dingsbrigade, wanneer zij de ver- plichtgestelde leeftijd hebben be reikt. Jongelui die later lid willen wor- Victoria Theater Onder het asphalt van New York Na het interessante journaal, dat dézé week bijzónder aantrekkelijk is, een lange, spannende film over de rol die de Vijfde Colonne in New York speelde, althans in de fantasie van de filmmakers. Door een toeval komt de held van deze geschiedenis, die aardig is opgezet maar af en toe wat aan de langdra dige kant is, op het spoor van een bende en hoewel Gloves Donahue, een bende-leider, ook niet brand schoon is, speelt hij toch een sym pathieke ról. Het is nogal ruw dit vèrhaal, maar eerlijk én sportief en Donahue helpt zelfs de politie in haar strijd tegen de vijand van hot vaderland. Dat dit de brave bende-leider géén wind-eieren legt, spreekt haast vanzelf en hij vindt zijn beloning dan ook op een ori ginele wijze. Hoewel hier wat erg veel gepraat wordt, weet de film toch tot het eind, dat met een ge weldige verrassing komt, te boeien. Harmonie Koninklijk bezoek aan Parijs in filmjournaal De hoofdschotel van het weke lijks filmjournaal is ditmaal de re portage van het bezoek van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan La Ville Lumière; gisteravond werd echter nog maar het eerste deel van het Polygoon journaal vertoond, betrekking heb bende op de aankomst in Parijs, de kranslegging bij de Are de Triomph en het bezoek aan Versailles: het tweede deel komt vandaag aan en zal naar verwacht mag worden vanaf vanavond in het journaal worden opgenomen; dit deel gaat over het bezoek aan het stadhuis, de, Cité Universaire en hét vertrek. Deze reportage maakt het bij- prógramma ditmaal bijzónder in teressant; er draaien voorts een paar aardige technicolor-tekénfilms van Disney en Fleischer. De hoofdfilm is een vrolijke klucht. Katinka is een Duits-spre kende film en bevat de vrolijke ge schiedenis van een meisje, dat ac trice wilde worden, doch geen schitterend debuut maakt bij haar examen. Om te bewijzen, dat zij toch wel toneelbloed in haar ade ren heeft, weet zij de woning van de voorzitter der examencommissie binnen te dringen, waarin zich ver volgens alle mogelijke kluchtige tafarelen afspelen. Een happy-end ontbreekt niet. Het is een onschul dige amusementsfilm, die voor alle leeftijden geschikt is. Hannelore Schroth speelt een aardige Katinka en Willy Fritsch, haar tegenspeler is nog steeds een acteur, wiens spel men mét genoegen ziet. A. B. T. Gunfighters In het continubedrijf van kruit damp, schurkerij en heldendom, dat het ABT is ,zien We deze wéék weer een film in cinecolor, die er uitste kend past. De held van het verhaal, een revolver-virtuoos, wreekt zijn vermoorde vriend, en wint een scho ne vrouw; dit is in zeer korte trek kende inhoud van „Gunfighters". Hoe dat allemaal gaat, moet u zélf maar gaan zién. De film is span nend en dê liefhebbers van het gen re zullen zich ér wel mèê verma ken. In het voorprogramma ziet men uitstekend binnen- en buiten lands nieuws. Cinema Americain Thé third man De belangstelling vóór deze film blijkt zo groot te zijn, dat dè direc tie van Cinema Americain haar voor de derde maal moest prolon geren. Wie deze uitstekende film nog niet heeft gezien, kunnen we aanbevelen dit dezë week alsnog te doên. den van de_ reddingsbrigade en deze willen volgen kunnen inlich tingen krijgen bij de dames Aafje Wijker, Voorstraat 63, Janny Medik Prins Hendrikstraat en bi) do heer A. v. d. Steen, Trompstraat. Zeevogels EGMOND AAN DEN HOEF. In tegenstelling met de geruchten dat de wedstrijd ZeevogelsSchelling- woude geen doorgang meer zou vinden, wordt medegedeeld, dat deze wedstrijd wel gespeeld zal worden, en wel op tweede Pinkster dag, des middags om half drie uur op het terrein van Zeevogels aan de Herenweg. Intussen wensen wij het eerste proficiat met het behoud van hun 4 klasse-schap K.N.V.B. Een eresaluut komt het tweede elftal toe, dat Zondag j.l. kam pioen werd in de 3e klasse N.H. V.B. en nu promoveert naar de tweede klasse. Houtduif onbeschermde vogel EGMOND-BINNEN. Het kan Voor landbouwers, die vergunning tot gebruiken van een vuurwapen hebben, zijn nut hebben te weten, dat de houtduif gedurende het tijd vak van 4 Mei tot en met 31 De cember 1950 niet Zal behoren tot de beschermde vogels in de zin der Vogelwet 1936. EEN RECTIFICATIE De roofoverval in H.H. Waard In ons verslag over de rechtszit ting van jl. Dinsdag, waarbij de 28-jarige E. B. uit H.H.waard zich voor een mislukte roofoverval moest verantwoorden, werd door ons o.m. geschreven, dat de jongen niet uit een gunstig milieu stamde. Bedoeld was echter, dat de jongen in gezelschap van slechte vrienden was geweest die van zijn vrijgevig heid misbruik hadden gemaakt, zo dat hij in schulden was geraakt. Het gezin B.als zodanig, dat ter plaatse uitstekend bekend staat en waarvan de zestien overige kinde ren allen te goeder naam en faam bekend zijn, staat geheel buiten de ze onprettige affaire. 'T VELD Ieder wordt evenals vorige jaren weer in de gelegen heid gesteld zowel de 2e als de 3e Pinksterdag op gezellige wijze in eigen kring door te brengen. Tweede Pinksterdag speelt VZV2 tegen VVS 1 uit Spanbroek, terwijl VZV1 een Gouden-Kruis wedstrijd zal spelen tegen SRC 1. De 3e Pink sterdag krijgen de junioren hun collega's uit H.H.Waard-N. op be zoek. 's Avonds zullen de oud-VZV- ers hun voetbalhart nog eens op halen in een veteranenmatch tegen de oud-strijders Van Hugo-Boys. Aan de estafette-wedstrijd zal door de meest bekende Ned. athletén worden deelgenomen. Ongetwijfeld zal er voor de hand balwedstrijd VZV 1Geel Zwart 1 veel belangstelling worden getoond. De 3e Pinksterdag, voormidd. 9 u., wordt de schoolgaande jeugd door Joop Theunisz onthaald op een spe ciale kinderprogram. Tevoren zul len snoep- en attractiekaarten wor den uitgereikt. Om half twee be ginnen de kinderspelen, welke klas- gewijze worden gehouden onder leiding van het onderwijzend per soneel. Verder zijn er zowel op 2e als Se Pinksterdag nog tal van at tracties. R.K. Begrafenisvereniging HËERHUGOW AARD-NOORD Donderdagavond j.l. vergaderde de begrafenisvereiriging St. Tecla onder voorzitterschap van de heer G. Molenaar. Uit het jaarverslag van penning meester Oudeman bleek, dat de kas f 2583,57 "rijk is. De rekening werd goedgekeurd. De heer KI. de Wit werd als bestuurslid herkozen. Op voorstel van de heer Jn. Beers werd besloten tot aankoop van 10 jassen, waarvan de kosten werden geraamd op f 1200, Bij de rondvraag wees de heer KI. Bakker er op, dat 70-jarige le den, die door de vereniging van hun draagbeurt zijn vrijgesteld, ook geen draagbeurt mogen vervullen voor andere leden. Sleutels gevonden BURGERBRUG Wie heeft er deze week de smid moeten halen, om huisdeur, schuurdeur of kast deur te laten openbreken? Er is namelijk een bos sleutels gevonden,waarvan de ring als op schrift 't woord "souvenir" draagt. Dit „souvenir" kan worden te ruggehaald bij onze plaatselijke correspondent. LANGEDIJK De potêntelen van de L.T.B. vergaderden in de Burg teneinde te komen tot de "op richting van 'n afdeling van de Z.L.T.B. De Voorzitter, de heer P. Duijves was verheugd over de grote opkomst. Vijftig personen waren aanwezig. De statuten van de Z.L. T.B. werden door de secretaris, KI. Bekker Hz, voorgelezen en na enige bespreking door de leden aanvaard Voorzitter belichtte nogmaals het nut van Coöperatie en wees op het feit dat diverse telers het afgelo pen seizoen tegen veel te lage prijs hebben verkocht. Er zijn gevallen waar de toeslag van de B.E.A. in handen van de handelaars kwam. De Voorzitter deelde mede dat de bekendmaking van de toeslag spoe dig zou komen maar dat de uit betaling nog wel énige weken kon duren, In het besturen van de nieuwe afdeling werden gekozen de heren Fr. Bekker, KI. Bekker Hz; Jn. de Jong; Jn van Kleef en Jac Weel. De functie's zullen onderling worden verdeeld. Het nieuwe bestuur zal de zaken verder ter hand nemen én eventuele plannen voor de bouw van 't poter-bewaarplaats uitwer ken. Na afloóp van de vergadering te kenden nog verscheidene personen het inschrijf-formulier. Het leden tal van de afdeling bedraagt thans 75. DOKTERSDIENSTEN PINKSTEREN 1950 Rayon West-Friesland (West) Dr. Wajon te Spanbroek, tel. K 2263 215; Dr. van der Meer te West woud, tel. 2601; Dr. dê Vries te Ben- ningbroêk, tel. K 2299 251. De dienst begint op Zaterdag 27 Mei óm 2 uur n.m. en eindigt Dins dag 30 Mei met het mórgen-spreek uur. Aanbesteding te Petten ZIJPE Uitslag van de door burgemeester en wethouders van Zijpc (N.-H.) op 26 Mei 1050 ten raadhuizo van Zijpe gehouden aan besteding van het bouwen van 'n dienstwoning met Informatiebureau aan het plein 1945 te Petten. Ingeschreven is als volgt: 1. C. Zutt, Eenigerburg 22.450, 2. Fa R.. K. Koppen en Zoon, Den Helder 22.950,—, 3. D. Eriks, Bur- gerbrug 23.150,4. P. Buis, Ou- dorp 24.350,5. D. Langedijk, Hei loo 24.350,6. Fa. Oldenburg en Wouda, Bergen 24.640,7. Fa. de Haan en Reek, Alkmaar 25.248, 8. Fl. Kuiper, Aartswoud 25.400, 9. Gebr. Tromp, Castricum 25.520, 10. Gebr. Tuin, 't Zand 25.649, 11. Gebr. Kuijpers, Hoogwoud 25.850, Begroting 26.890,—. Gunning aangehouden. HELDERSE SPORTRAAD Jeugdwedstrijd Den HelderAlkmaar DEN HELDER. De opstelling van de voor de wedstrijd op 2e Pinksterdag luidt: Alkmaars elftal: d.: Van Twuyver (Alkmaar), a.: K. Kleyn (Alkm. Boys), P. Kes- selaar (Alcm. V.). m.: M. Zwart (Alcm. V.), Van Kreeft (Alcm. V.), Schmidt (Alcm. V.). v.: Krombie (Alkm. B.), M. Hoorn (Alcm. V.), G. van Weelde (Alk maar), Snijders (Alkm. B.), A. Knip (Alcm. V.). Helders Elftal: d.: Maas (Hldr). a.: Ewalt (Waterv.), Dienaar (Hldr). m.: J. Bruin (HRC), J. v. d. Maas (HRC), J. Doezie (HRC). v.: Hollaar (HRC) Goossens (Hldr) P. Scheer (HRC), van Kn(jf (HRC), v. d. Hert (Hldr). Reserves: Lomans, Groot en Bier steker (HRC), Riedeman (Waterv.). ALLERWEGE BELANGSTELLING VOOR DIT BELANGRIJKE WERK Uit het jaarverslag van de ver eniging Vrienden van het Zui derzeemuseum", dat dezer dagen is verschenen, spreekt de voldoe ning van mensen die voelen dat hun moeizame, maar voor de ver dwijnende Flevische cultuur zo uitermate belangrijke werk alom in den lande belangstelling, steun en aanmoediging vindt. Maar aan de andere kant leest men tussen de regels door de angstige bezorgd heid van hen wier taak het is dit scheepje met zyn kostbare lading veilig door het woelige water by de uitgang van het water heen te sturen. Want ofschoon de vereni ging reeds meer dan drie jaren bestaat, zijn de moeilijkheden, die moeten worden overwonnen bij de totstandbrenging van het Zui derzeemuseum, nog zeer vele. Maar elk jaar wordt de koers vaster. De werkzaamheden van de ver eniging waren in het afgelopen jaar gericht op het voorlopig doel: de gedeeltelijke openstelling van het Binnenmuseum. Dit doel is be reikt, want op Zaterdag 1 Juli zal het Peperhuis, dateen gedeelte uitmaakt van het Binnenmuseum, voor het publiek worden opge steld. De restauratie is op een voortreffelijke wijze geschied, ge heel in de stijl van het gebouw en daarnaast zó dat het als museum uitermate geschikt is. Ook zijn de plannen om de gebouwen naast het peperhuis te restaureren in 'n vergevorderd stadium: het wach ten is op de rijkssubsidie. Dank zij de activiteit van de Mu seum-commissie is de verzameling van historische voorwerpen be langrijk uitgebreid. Het museum bezit nu o.a. een unieke collectie klederdrachten uit Westfriesland, Marken, de Zaanstreek, Huizen, Hindelopen enz. Verder een uitge breide verzameling scheepsmodel len en twee complete,schepen n.l, „De Sperwer", een friese boeier, gebouwd in 1885 en de „Bato", een fries boterschip, gebouwd in 1874. Aan provinciale-, gemeente- wa- terschaps- en ponderbesturen en aan enkele verenigingen is subsi die gevraagd met bet resultaat dat er hierdoor ruim 15.000 gulden in kas kwam. De medewerking op fi nancieel gebied is over het alge meen voortreffelijk te noemen, maar enkele gemeenten en water schappen rond de oude Zuiderzee hebben hun plicht nog niet begre pen. In het jaarverslag is een uitvoe- ige beschouwing gewild aan de Z.M.T.-tentoonstelhng in de Drom- medaris, die vorig jaar is gehou den en die door de intensieve pro paganda ervoor een buitengewoon groot succes ook financieel is geworden. Het aantal bezoekers bedroeg 26.000. DE PINKSTERDEMONSTRATIE IN BERLIIN De centrale commissie van de Vrije Duitse Jeugd heeft Vrijdag een beroep op alle demonstranten gedaan om de discipline te bewa ren en de pogingen van „de impe rialistische provocateurs, die de vredesbijeenkomst willen versto ren" te verijdelen. De dertien hoofdverkeerswegen naar Berlijn, waren gisteren voor het gewone verkeer gesloten om de auto's door te laten, die de jonge communistische betogers naar de oostelijke sector van de stad zullen brengen. Op de hoofdlanen en pleinen van Oost-Berlyn waren ploegen arbeiders en jonge vrijwilligers druk in de weer met het treffen van de laatste voorbereidingen. De vlaggen wapperen en enorme spandoeken zijn aangebracht. Er zullen geen grote verzame lingen van West-Berlijners aan de Russische sectorgrens worden toe gestaan en het Britse garnizoen wordt in gereedheid gehouden om zo nodig de West-Berlijnse politie bij te staan. herdenkt de 87-jarige, J. van dei Vliet op Rozenburg dezer dagen het feit, dat hij 75 jaar lang bij vier generaties van de landbouct van Dorssen in dienst is ge weest. zijn de beperkende bepalingen van het gebruik van dakpannen voor utiliteitsgebouwen op industrie terreinen opgeheven. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. medegedeeld door het K.N.M.I. te Do Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: VRIJ KOUD EN NOGAL WAT WIND DE BILT, 27/5 Matige tot krachtige, in do kustgebieden la ter wellicht harde wind, aanvan kelijk tussen Zuid-West en West, later tussen West en Noord-West. In dc avond en nacht zwaar bel wolkt met op de meeste plaatsen enige regen, morgen wisselende bewolking met enkele verspreid opzettende buien. Vrü koud weer. PRODUCTEN onveranderlijk (Advert.) WIJ GAAN NAAR ROME Wie wil er dit jaar niet graag naar Rome? En wie heeft daarbij niet graag een vertrouwde gids en goede leiding?. Onder leidinng van 'n Alkmaars priester, die vier jaar in Rome vertoefde, wordt vanuit Alkmaar ln September een reis naar Rome georganiseerd voor 30 a40 deelne- mers(sters). Zij, die hieraan wil len deelnemen, kunnen zich voor 1 Juli a.s. opgeven aan het secreta riaat van de KA, Laat 151, Alkmaar. BRANDWEERWEDSTRIJDEN WIERINGERWERF Als inlei ding tot de wedstrijden om het lan delijk kampioenschap, zullen op 3 Juni a.s., 13.00 uur, te Wieringer- werf, districts-brandweer wedstrij den worden gehouden, in klasse b. Hieraan wordt door 18 ploegen deelgenomen, die zijn samengesteld uit de vrijwillige brandweercorp sen van: Beemster, Ursem, Heer- hugowaard, Heemskerk,, Bergen, Bovenkarspel, Broek op Langen- dijk, Medemblik, Enkhuizen, Twisk, Hoorn, Anna Paulowna, Den Burg (Texel), Hippolytushoef, Den Hel der (2 corpsen), Wervershoof, Wie- ringerwaard. De wedstrijden staan onder aus piciën van de Nederlandse vereni ging van brandweercorpsen. RETRAITEN JUNI 36 Dames H. Familie 6-9 R. K. Politiebond St. Michaël 10—12 Week-end Jongeman nen 1215 Gehuwde dames 1518 Heren St. Christoffel 2023 Gehuwde dames 2427 Heren Vinscentlanen Opgave: Directie van het Retraitehuis Bergen N.H. K.F.C.-KEURINGEN HOORN: Winston Theater: Abbott en Costello in het Wilde Westen, 14 jaar; Abbott en Costelló in Hollywood, alle leeftijden. ENKHUIZEN: Munt: Mexicaans festival, alle leeftijden: De mach tige Joe Young, onbekend. LUTJEBROEK: City: Motordulvels, 14 jaar; Drie ondernemende meisjes, alle leeftijden. ALKMAAR. Alkm. Biosc. Theater: Gunfighters, 14 jr.; Cinema Ame ricain: De derde man, 14 jr.; Har monie: Katinka, 18 jr.; Victoria: Onder het asfalt van New York, 14 jaar. DEN HELDER: De Witte: Zeg.., luister eens!, alle leeftijden; Ge zag zonder genade, 18 jaar: Tivo- li: Manon, volw. met rijpe lev.- erv.; New Orleans, 14 jaar. WIERINGEN: de Haan: Bestemming Tokio, 14 jaar; De winkel- om de hoek, onbekend. ZWAAG Vroege aardappelen 4052; spinazie 119; postelein 4 9; slabonen 3,30; snijbonen 1.20 1,30; tomaten 1,171,55; waspeên 54; bospeen 1342 radijs 58; ra barber 315; sla 22,40; bloem kool 3165; komkommer 1834; perzik 2045; aardbei 12,70; Jo nathan 1,10; winterjan 23; Gra- tiool 2022; St. Remey 2631. Heiloo, 26 Mei 1950 Spinazie 815; rabarber 514; radijs 47; peulen 2,102,30, asperges I 1,05 1,35, II 80—96, bloemkool I 46—59," II 3241, kropsla 25, aardbeien 47—63. ALKMAAR, 26 Mei 1950 Prei 814, spinazie 823, postelein 4 10, rabarber 419, andijvie 1330 alles per 100 kg. Sla I 24, bloem kool IA 40—53, I 30—44, II 20—30, komkommer 2338, alles per 100 stuks, worteltjes 1738 per bos, uien 2,5010 per bos, aardbeien 4472 per doos, radijs 311,50 per bqs, selderie 414,50, peterselie 3 6,50, asperges 136141 per bos, blauw 50, stoofperen 3841, nieuwe augurken 5070 per 100 kg. GROOTEBROEK, 26 Mei 1950 Vroege aardappelen: Eerstelingen groot 3946, driel 31, kriel 2127, aanvoer 2.250 kg. Late aardappelen: Blauwe Eigen heimers 3,90, aanvoer 125 kg. BEEMSTER, 26 Mei 1950 Schotse Muizen 53, Bevelanders 6 14, Koopmans Blauwe 12, Schot se Muizen 4437, alles per 100 kg. Komkommers 1334 per 100 stuks, Bloemkool I 3258, II 1030, spi nazie 815, postelein 6—24, alles per 100 kg, sla 23,50 per 100 st, andijvie 1036 per 100 kg, radijs 35 per 100 bos, rabarber 510 p. 100 kg, bospeen 1834 per 100 bos, uien 37, prei 6—12, alles per 100 kg, aardbeien 1,702,80 per kg. Bramley Seedling 37—82, Beurré Mérode 3538. LANGEDIJK, 27 Mei. 5000 kg rabarber 4,20—5,10; 3400 kg aard appelen 42,0040,00; kleine 36,00— 41,00.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2