Maandag: dag van de provincie in de lands-com petitie Een bescheiden programma BERLIJN IS DE RUSSEN GEEN OORLOG WAARD Veroveraars worden weer betogers R.K.A.F.C. en Grasshoppers maken gevaarlijke Pinksterreis Tentoonstelling in aanbouw VOETBALPROGRAMMA Gemeentebestuur keert iedere cent tweemaal om Landstitel en promotie Nieuwe le klassers op komst R.K. Noorder Handbalkring Promotie en Degradatie Nog goede kans voor Succes Er wordt voortvarend gewerkt aan „Van de Wadden tot het IJ Trygve Lie ontmoette Stalin Rumoer over bevroren vlees Afdeling Noordholland Competitie-restanten Dr. ir. F. Tellegen hooalemar in Delft? Naar wij vernemen: Communisten in verlegenheid door Westeliike vastberadenheid Zondags - West-Duits de Raad vai PAGINA 4 ZATERDAG 27 MEI 1950 1 Nu Blauw Wit door haarisehe) kans. Reeds bij een gelijk Woensdag j.l. behaalde zege op sPel ziJn de Oostzanérs definitief Ajax (waardoor de trotse club mtSesehakeld, doch het ziet er rwt. naar uit, dat het wel een neder- an Amsterdam-Oost vast op iaag voor de thuisclub zal worden, de onderste plaats werd ge-1 omdat de Amsterdamse le klas- drukt) in de landscompetitie sers hun positie tot nu toe met succes verdedigd hebben, en ver wacht mag worden, dat zij dit ook overmorgen wel weer zullen doen. De situatie is hier aldus: Zeeburgia 2 2 0 0 4 DWV 2 10 12 OSV 2 0 0 2 0 5—2 4—4 0—3 opnieuw de leiding heeft ver overd na deze tijdelijk te heb ben moeten afstaan aan Lim- burgia, ziet het er naar uit, dat het in het verdere verloop van de strijd om de hoogste voet baleer tussen deze beide clubs een spel van stuivertje wisse len zal worden. De Brunsummers worden over morgen immers al direct weer in de gelegenheid gesteld door een 'overwinning op Enschedese Boys de leiding te hernemen. Zelfs bij een gelijk spel zullen de Amster- damse zebra's al weer naar de1 tweede plaats moeten verhuizen, I omdat zij een minder goed doel- j «e Friezen heeft, kan dus reeds gemiddelde hebben als de Lim- j niet een gelijk spel haar entree burgers. Of het in Enschede tot j in de le klasse vieren. Mochten een overwinning, dan wel een liet slot van de Noordelijke promotie-degraditie-competitie wordt gevormd door de zeer be langrijke ontmoeting LSC-Zwar- temeer, welke door de Snekers gewonnen zal moeten worden, als zij hun kans op promotie willen behouden. Zwartemeer, dat een voorsprong van twee punten op puntendeling zal komen, zal ech ter mede afhankelijk zijn van de intenties van de Boys, die na een matige start zich thans prachtig herstellen. De twee laatste door hen gespeelde wedstrijden brach ten hen immers drie punten op! Ook Maurits kan overmorgen een goede kans waarnemen in de thuiswedstrijd tegen de Friese kampioenen. Dat Heerenveen in de Zuidelijke sfeer opnieuw een debacle tegemoet gaat, wensen wij niet te geloven. Doch dat de Noordelingen in het Geleen-sta dion een lastige middag tegemoet zullen gaan, is wel zeker. 'Momenteel ziet het rijtje er zo uit: 7 4 2 1 10 21—14 de Drenten een nederlaag (hun eerste dan) lijden, dan zal een beslissingswedstrijd moeten uit- maken, wie van beiden de plaats van Friesland mag innemen. Zwartemeer I,SC Friesland 5 10—2 3 1—1 2 3—11 In Zuid I is de situatie practisch hetzelfde. Ook daar heeft de Ba ronie tegen Kerkrade slechts een gelijk spel nodig om (opnieuw) in de hoogste Zuidelijke voetbal- regionen te mogen terugkeren, terwijl een beslissingswedstrijd noodzakelijk zal zijn, wanneer de Bredanaars in deze laatste pro motie-ontmoeting vpor de Zuid- Limburgers moeten capituleren. De Baronie Kerkrade De Valk 6 10—3 4 9—5 0 5—16 De 2de Zuidelijke afdeling zal overmorgen in Chevremont waar schijnlijk wel haar nieuwe 1ste klassers kunnen begroeten. Een overwinning op Standaard ligt immers wel voor de hand. Anders zal de slot-ontmoeting tussen Chevremont en. Juliana de beslis sing moeten brengen. Chevremont Juliana Standaard 5—2 4—4 2—5 Blauw Wit Limburgia Maurits Heerenveen Ensch. Boys Ajax 6 4 11 8 4 13 7 2 14 7 2 14 7 2 0 5 9 22—11 9 16—17 5 15—25 5 9—14 4 14—16 OSV krijgt overmorgen in de promotiestrijd 2e kl. West I tegen Zeeburgia een laatste (theoreti Uitslagen van de dezer dagen gespeelde wedstrijden: Hugo Girls 2V.I.O. 09 D.W.O.—Hugo Girls 1—0 Con BrioGeel Zwart 01 K.S.V.—V.Z.V. 3 2—1 Door 't resultaat van deze beslis singswedstrijd heeft Geel Zwart het klaar gespeeld de onderste plaats, die geheel de competitie gedreigd heeft, te verlaten. Con Brio zal het nu volgend jaar in de tweede klas moeten pro beren, tenzij de hoofdklasse door gaat en zij dan in de eerste klas blijven spelen. Programma tweede Pinksterdag: Kampioenschap diocees: T.O.P.—D.C.G., 12 uur. T.O.P. dat veertien dagen op verrassend grote wijze een neder laag leed tegen Vitesse, wacht weer een zware strijd nu DCG uit Am sterdam op bezoek komt. Het elf tal wordt nogal door ziekte ge kweld, maar ondanks dat blijven we optimist en wensen haar veel succes. Hugo Girls 2 en DTS spelen nog een restje uit. Zaterdagavond a.s., dat door DTS moet gewonnen worden, terwijl Strandvogels op EDO ravanche kan nemen voor de vorige week geleden nederlaag. Voor de competitie resten nu nog: Hugo GirlsStrandvogels DTS—VIO Hugo Girls 2EDO VTOStrandvogels waarvan DTSVIO de grote kamp is, daar hiertussen uitgemaakt zal worden wie de bovenste plaats bezet. Denkt U om Uw jaarverslag er is haast bij. VZV kreeg een nieuwe secretaresse, Mej. S. Wit, Zwarte weg, Oude Niedorp. De jaarvergadering is 2 Juli te Schagen. RTOEPEN DER NATIONALE RESERVE OEFENEN IN HOORN Naar wij vernemen zullen de manschappen van de Nationale Re serve ter sterkte van een 300 500 man een oefening, gevolgd door een défilé, in Hoorn houden op Zater dag 10 Juni a.s. Een en ander wordt georganiseerd door het instituut Steun Wettig Gezag. De Dordtse burgerij werkt hand in hand met de brandweer om tot een zo snel mogelijke brand melding te komen. Bewoners uit alle wijken hebben hun tele foon voor brandmelding be schikbaar gesteld, en zijn her kenbaar aan speciale deurplaatjes. Promotic 3e klasse Q.S.C. kan, wanneer het de uitwedstrijd tegen Zaandijk tot een goed einde weet te brengen, de leiding nemen in de promotie competitie, waaraan behalve door deze beide clubs, nog wordt deel genomen door Rapiditas en H.R.C. Men mag echter verwachten, dat de Zaandijkers hun 2e klasser- schap succesvol zullen verdedi gen, want zij hebben zich in de laatste competitie-wedstrijden goede fighters getoond. Op het ogenblik ziet het staatje er als volgt uit: H.R.C. Q.S.C. Rapiditas Zaandijk 5—2 1—1 3—6 0—0 Wanneer Schoten tegen W.F.C. ook haar vierde wedstrijd weet te winnen, kan het zich practisch als gepromoveerd naar de 2de klasse beschouwen. In ieder ge val degradeert W.F.C. dan naar een lagere afdeling. Van de uit slag van C.D.N.Velsen kan in middels ook nog veel afhangen. De winnaar heeft immers nog re delijke kansen in het geval dat Schoten tegen W.F.C. een neder laag te incasseren krijgt. Op het ogenblik zijn de,, verhoudingen hier aldus: Schoten Velsen W.F.C. C.D.N. 6—3 9—8 7—8 6—9 Promotie 4e klasse Het gaat in Beverwijk en Scha gen natuurlijk spannen. Bever wijk krijgt de (tot nu toe) onge slagen 4e klasse-kampioen R.K. A.F.C. op bezoek en het is duide lijk, dat de 3e klassers, die voor hun laatste kans op behoud vech ten, het de Alkmaarders zeer moeilijk zullen maken. Daar staat tegenover dat wanneer R.K.A.F.C. ook deze promotie-wedstrijd wint, het alvast voorbereidingen voor de komende feestelijkheden kan gaan treffen! Schagen—Grasshoppers is van niet minder belang, want beide clubs, ook al hebben zij dan ver- liespunten. zijn nog geenszins uit geschakeld, daar er in totaal zes wedstrijden gespeeld moeten wor den en er dus nog van alles kan gebeuren. Als Schagen en haar 3e klasse-collega Beverwijk bei den zouden winnen, kwamen deze clubs in puntenaantal met R.K. A.F.C. gelijk te staan, en stond er een uitermate spannend ver volg van deze P. en D.-strijd voor de deur. Zover is het echter n->* niet. en het valt te bezien of het ook zover zal komen! Ter herinne ring geven wij hier de laatste stand: R.K.A.F.C. 2 Schagen 2 Beverwijk 2 Grasshoppers 2 2—0 2—2 6—6 4—6 A.D.O., dat men met drie ver loren 'wedstrijden als uitgescha keld en dus als gedegradeerd mag beschouwen, zal het waarschijn- Rijssen V.Alexandria WijheLochem Eibergse B.Zutphania Jonge Kr.Spel. Dieren SDOUCNASCGW VVSN—RKHW HOCKEY Heren Om het kampioenschap van Nederland: VenloDKS (27/5) Promotie HOC—SCHC WESTEN Prom. 2e klasse; Delft. St. II—Tempo "34 Dames: HOC—BDHC III KORFBAL Om het kampioenschap van Nederland^ PSVS—WWMD NOORD 2e klasse A; Noord OostenUNI VOETBAL Om het kampioenschap van Nederland: Ensch. B.Limburgia MauritsH'veen Prom. 2e klasse: WEST I OSVZeeburgia NOORD LSCZwartemeer ZUID I BaronieKerkrade ZUID II ChrevemontStand. VOORD Prom. 3e klasse: INCGron. Boys JermanicusM.kan. HoutigehageBI. Boys OOST Prom. 3e klasse: Old.zaalVarsseveld AlmeloBe Quick Z. WSV—Doesburg V.daalCHRC GelriaDierense B. Bekerwedstrijden 7 e ronde: UWWageningen EDO—PSV SneekLa Première JulianaBaarn HaarlemHeracles HengeloBl.heide DHCRBC LongaExcelsior NOORD Prom. 4e klasse: Harkema—Noordpool GronitasHellas terr. Oosterp. N.schansScheemda GietenSTA FrenoCAB OOST Prom. 4e klasse: de Tubanters—W.wijk Luct. et Em.G. Zwart lijk tegen Succes wel niet kun nen bolwerken. Of C.S.V. ook haar vierde pro- motie-ontmoeting (nu van O.F.C.) zal winnen, valt nog te bezien. In ieder geval bestaat de mogelijk heid, dat de Castricummers nu reeds hun promotiefeest kunnen vieren. Maar dan moeten zij zelf winnen, terwijl Succes tegen A.D.O. moet verliezen. C.S.V. O.F.C. Succes A.D.O. 3 3 3 3 6—2 5—2 5—5 4-11 MAAR LAAT WEINIG LOS LAKE SUCCESS. Trygve Lie de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties heeft Vrijdag in een persconferentie verklaard, te geloven, dat de Sowjet-regering nog vertrouwen had in de V. N. en dat zij wilde, dat deze organi satie normaal functionneert. Lie weigerde hardnekkig iets bekend te maken over de bespre kingen die hij met de regerings leiders te Washington, Londen, Parijs en Moskou heeft gevoerd, maar zeide dat zijn reis hem in zijn overtuiging, dat geen enkele re gering oorlog wenste, gesterkt had. Hij betoogde dat dit jaar een nieuwe poging moest worden ge daan om via de V.N. een einde te maken aan de „koude oorlog", daar wij ons anders geplaatst zullen zien tegenover het grootste gevaar, dat de wereld ten slotte de weg op zal gaan, die voert naar een derde wereldoorlog". Sprekend over Stalin zeide hij: „Ik kon niet veel verandering bespeuren sinds 1946; nog steeds even scherp, dezelfde belangstel ling in alles, deeelfde pijp". ALKMAAR. Op de Bergcrweg trekt een groot bord met de woor den „VAN DE WADDEN TOT HET IJ" de aandacht van de voorbijgan gers; daarachter verrijzen de grote houten gebouwen, die de paviljoens zullen zijn van de grote tentoonstel ling, welke daar van 20 Juli tot 19 Augustus wordt gehouden. Drie gebouwen zijn nagenoeg vol tooid; ze liggen aan de linkerzijde van het tentoonstellingsterrein en zijn bestemd voor de culturele stands van Den Helder, voor die van de badplaatsen en van Kennemerland. Aan de andere kant nadert het restaurant zijn voltooiing en is men begonnen met nog drie grote ge bouwen van 14 x 45 M. voor de stands van Alkmaar en die van Handel en Industrie. Recht tegen over het restaurant komt 'n kleiner gebouw voor een snelbuffet. Het middenterrein, waarvan het eerste gedeelte bestraat zal worden, wordt verder voor het grootste ge deelte in beslag genomen door een pas-aangelegde tuin rond een vijver waarin straks karpers en goudvis sen zullen zwemmen, een fontein zal klateren en des avonds 'n feërie- ke verlichting zal branden; dit laatste klinkt misschien vreemd, maar er zijn tegenwoordig lampen, die onder water kunnen branden en zo zullen de tentoonstellingbezoe- kers des avonds in de verlichte vij ver de glazende karpers kunnen zien zwemmen. Dit tuingedeelte wordt afgezet met een rustiek hek werk, waarlangs een breed pad, dat evenals de andere paden, op een verharding van hoogovenslakken, met gravel bedekt zal worden. Verder ligt een vierkant terrein van 26 x 40 M„ dat in een minia- tuur-kaasmarktplein zal worden veranderd en waarop Wim Vesseur de tentoonstellingsbezoekers het beeld van de Kaasmarkt zal laten zien. Op een hoek van dit terrein zal een Zaanse molen voor een aardige stoffering van het landschap zor gen. Een breed pad scheidt dit Kaasmarkt-terrein van het centrum der tentoonstelling, een grote Ame rikaanse hangar van 2000 M2 op pervlakte, waarvan de vloer belegd wordt met 22000 basaltinetegels, welwillend beschikbaar gesteld door de gemeente Alkmaar. Een groot gedeelte van deze enorme tegel vloer ligt er al en het zal niet lang meer duren, of de grote tentoon stellingshangar zal worden opge trokken. Achter in deze hangar wordt een zaalruimte gereserveerd voor het houden van vergaderingen, mode shows, filmvoorstellingen e.d. Nog zeven weken scheiden ons van de opening der tentoonstelling: er moet nog heel wat gewerkt worden, voor alles is, zoals men het zich voorstelt, dst het worden zal. Er zullen nog bloemperken worden aangelegd en ook de tentoonstel lingsgebouwen zullen een vroltiker aanzien krijgen met bloembakken en andere versieringen. Men werkt echter gestaag en voortvarend verder en al werkt het weer deze dagen niet mee. het ten- toonstellingsbestuur is optimistisch en zegt; het slechte weer, dat wii nu hebben, zullen we tenminste met de tentoonstelling niet krijgen. KOELHUIZEN THANS LEEG De Nederl. Slagerscentrale heeft de laatste 850 ton van de 5000 ton vlees, die de regering in koelhui zen had opgeslagen, inééns aan gekocht. De grossiers zijn woe dend. De slagers hadden echter al eerder reden gehad om dat to zijn, toen bleek, dat een aantal grossiers zich niet hield aan de afspraak, volgens welke beide partijen periodiek 'n gelijk kwan tum van de voorraad tegen „aan trekkelijke" prijs van f 1.26 per kilo met been zouden aankopen. De voorraad werd in het voorjaar tegen f 2.per kg aangeboden, maar zakte bij gebrek aan animo geleidelijk tot de f 1.26, waartegen de laatste vierduizend ton van de hand zijn gedaan. De „geforceer de" opruiming wordt in verband gebracht met het feit, dat de koel huizen op een bepaald tijdstip leeg moesten zijn om ruimte te krijgen voor andere producten. Het vlees, dat van Nederlandse, Ierse en Deense koeien afkomstig is, werd indertijd als reserve op geslagen om de vleesvoorziening veilig te stellen in een tijd van gering aanbod van slachtvee. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid beveelt het kopen van dit bevroren vlees aan het pu bliek warm aan. Het is n.l. van prima kwaliteit en 30 a 40 pet. goedkoper dan vers vlees. Het is maar een heel klein pro gramma, wat voor Pinkstermaan dag is vastgesteld. De vierde ron de van het Gouden Kruis wordt op V.Z.V.S.R.C. na gespeeld op 4 Juni a.s., en de achterstallige en over te spelen wedstrijden voor de derde ronde vinden plaats op Tweede Pinksterdag. Dat zijn er voor ons district maar drie, t.w. D.T.S. 2B.K.C. 2, Andijk 3D.W.B. 2 en Alkmaar 1 Hugoboys 1. Een zware opgaaf voor de bekerhoudster, die echter hun kleinood vol vechtlust en vuur zal verdedigen. Voor de competitie wat restan ten. Eén restant in 2A: Zaarise- boysKwadijk is nog belangrijk voor de laatste plaats. Een gelijk spel is voor Kwadijk al voldoen de om deze plaats definitief te bezetten. Verder in 3H de beslissingswed strijd om het kampioenschap tus sen Duinranders 1 en V.I.O.S. 2. Enkele weken geleden klopten de jeugdige Schorlearen nog V.I.O.S. 1 voor het Gouden Kruis, dus kunnen we niet anders dan hen als favoriet aanwijzen. Maar.... het blijft een beslissingswedstrijd. Ip 2C als competitierestant: W.G.W.Wiron en Dirkshorn Hollandia T. W.G.W. zal revanche willen nemen voor de te Den Oever geleden nederlaag en bij' de laatste komt nog even de plaat selijke rivaliteit in het spel. Het konden nog wel eens aardige ont moetingen worden. In 2B nog SpartanenWoudia. Wint Wognum dan is de vierde plaats bereikbaar. Jeugdtournooi van D.E.M. Wij ontvingen van de grote R.K. Beverwijkse vereniging DEM bericht, dat zij een groot jeugd tournooi organiseerde op 2e Pink sterdag, waaraan ook van Noord hollandse zijde wordt deelgeno men, t.w. door Vitesse, Z.A.P. en R.K.A.F.C. Verder doen D.C.G., R.K.A.V.I.C. en R.K.V.V.A. uit Amsterdam mee en het negental wordt gecomplimenteerd door de Kennemerlandse clubs: T.Y.B.B., V.V.E. en de oganiserende D.E.M.- mers. Het wordt beslist een aar dige krachtmeting. Dit tournooi, dat uitgaat van de N.K.S., is dus een tournooi waaraan de kam pioenen van dit jaar aan mee doen. Wie dit jaar dus N.K.S.- kampioen wordt, zal dus 2c Pink- stc-drc worden uitgemaakt. We hopen, dat onze elftalen zich van hun beste zijde zullen laten zien en de kampioenstitel mee naar Noordholland zullen nemen. Naar de Maasbode verneemt zou voor de bezetting van de in Delft te stichten bijzondere leerstoel in de Thomistische wijsbegeerte ern stig in aanmerking komen de heer dr. ir. F. Ph. A. Tellegen, landelijk voorzitter van de Kath. Actie. Dr. Tellegen. die 2 October 1904 in Zwolle werd geboren, deed zijn gymnasiale studiën bii de naters Jezuïeten in Katwijk en studeerde daarna aan de Technische Hoge school te Delft voor scheikundig ingenieur. i 1929 tot 193„ was hij daar hoofdassistent. In 1935 promoveerde hii tot doctor in de toebni-f-be wetenschappen. In 1938 werd hij firmant van de fa. Heer- kens, Schaepm; o Co. te Zwolle. Sedert 1945 is h;: landelijk voor zitter van de K. A. AANVULLENDE UITKERING VAN ZIEKENGELD aan t.b.c.-paHënten In aansluiting op de termijn gedurende welke wettelijke aan spraak op ziekengeld bestaat (ma ximum 1 jaar), zal voorlopig een vrijwillige aanvullende uitkering van ziekengeld worden gegeven voor rekening van het prophy- laxefonds, zulks met ingang van 1 Mei 1950. Deze regeling geldt alleen voor t.b.e.-patiënten die gehuwd zijn of als kostwinner moeten worden beschouwd, ter wijl zij niet blijvend invalide moe ten worden geacht. Het betreft dus ziektegevallen die op 1 Mei nog lopende waren of na die datum zijn ontstaan en een ver lenging van de uitkeringstermijn met hoogstens twee jaar, zodat dus in deze gevallen in totaal hoogstens drie jaar ziekengeld kan worden genoten. GEMEENTERAAD HEERHUGOWAARD De raad der gemeente Heer- Hugowaard kwam Woensdagavond onder voorzitterschap van bur gemeester Sutman Meijer in open bare vergadering bijeen. De gemeenterekening 1946 werd door Ged. Staten goedgekeurd met gewone dienst ontvangsten f 449.675,57, uitgaven f 417.352,79. batig slot f 32.322,78; kapitaaldiei»;t ontvangsten en uitgaven f 280.741.54. Ged. Staten keurden goed het raadsbesluit om de verbouw van het tehuis voor ouden-van-dagen te gunnen aan A. J. de Koning, voor f 33,485. Het is de bedoeling van aannemer om na Pinksteren met de bouw een aanvang te maken. De begroting 1950 Bij de algemene beschouwingen bracht de heer de Groot namens zijn fractie der P.v.d.A. dank voor het knap stuk werk. Hij zou graag een plan zien voor het bouwen van kleine niet te dure woningen. Het deed spreker leed, dat de financiële uitkomsten geen beter aspect te zien geven, waardoor culturele ver enigingen van subsidie verstoken moeten blijven. De heer Strooper (KVP) betreur de de achterstand in de schoolgeld heffing en vond dat de financiële positie van de gemeente grote zor gen baart. De Voorzitter antwoord de dat bij het gemeentebestuur plannen bestaan voor het bouwen van kleine woningen en dat t.d.a. aan de gemeente-architect opdracht is gegeven een project te maken. De financiële toestand van de ge meente is naar sprekers mening niet zo zorgwekkend, als door de heer Strooper ingezien; de hoop is er op gevestigd dat in de loop van dit jaar nog enige verbetering in treedt. De gemeente had het plan verschillende culturele verenigin gen subsidie te verstrekken ten be- lope van de vermakelijkheids belasting, evenwel wilde spreker nog even aanzien hoe de financiën zich zullen ontwikkelen. Met be trekking tot de aansluiting van on rendabele gedeelten waterleiding is het wachten op een verzoek van belanghebbenden. Hierna werd de begroting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd met een post onvoorzien van f 479,32. Geen schoolgeldverlaging Op het verzoek van de R.K. Bond „Voor het Gezin" te Alkmaar, om het vermenigvuldigingscijfer school geld te verlagen tot 1 en een reduc tie in te voeren voor meerdere kin deren uit 1 gezin werd afwijzend beschikt. De heer van Langen drong sterk op verlaging aan. hieraan meende voorzitter echter niet tege moet te kunnen komen gezien de platte gemeentelijke beurs. Particuliere woningbouw Om de particuliere woningbouw te steunen werd aan N.V, Bouwkas Rohyp een garantieverklaring ver leend t.b.v. woningbouw door de heer J. Beers. Nadat nog verschillende hamer stukken. alle van huishoudelijke aard, ter tafel waren gebracht, werd de vergadering, die bijna 2"/i uur in beslag nam, gesloten. werd het Schevcningse badseizoen gistermorgen om acht uur met de traditionele wedloop naar en in zee officieel geopend. heeft de Haagse recherche giste ren niet minder dan acht inbre kers gearresteerd, waarvan er twee op heterdaad werden be trapt. werd door Prins Bernhard het beschermheerschap aanvaard van de Nederlandse Bond tot het red den van drenkelingen. viel gisteren een 54-jarige haven arbeider, die werkte aan boord van het in de Rotterdamse haven liggende s.s. „Axeldijk" in een 12 meter diep ruim. De man overleed enkele uren later. kwamen gistermorgen weer 1289 militairen met het troepenschip „General S. D. Stnrgis" uit Indo nesië te Rotterdam in het vader land terug. is gisteren te Schaarsbergen onder zeer grote belangstelling het dezer dagen vermoorde 17-jarige meisje Betsie van Galen begraven.... heeft zich te Gaanderen bij Doe- tinchem een geval van voedsel vergiftiging voorgedaan. Drie per sonen zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Zij verkeren niet meer in levensgevaar. wordt van 10 t.m. 14 Jnli te Wage ningen de 15e Nederl. Landbouw- week gehouden. Op 12 Juli wordt de Zuiveldag gehouden, georga niseerd door de Vereniging van oud-leerlingen van de Rijkszuivcl- school te Bolsward. Het Zweedse prinsje Karel- Gustaaf heeft met zijn vriendje Cunnar Nyberg in Stockholm een circusvoorstelling bijge woond. Vooral de clowns waren goed. (Van onze Berlijnse correspondent) BERLIJN, Mei. Op het hoofdkwartier der Communistische Jeugdbeweging is men ver verwijderd van de triomiantelijke hoera-stemming, die er maandenlang geheerst heeft. Het is stil ler geworden en de voorbarige overwinningskreten zijn reeds lang verstomd. Zelfs de communistische pers schijnt in deze malaise te delen. Zij heeft het plotseling zo druk met het aan prijzen der vredesbeweging en het aankweken van een actievere werkgeest onder de arbeiders, dat de opmars der communisten geheel in het vergeetboek is geraakt Het is waarschijnlijk niet zo ver buiten de waarheid, dat de communisten van hogerhand opdracht hebben gekregen de komende Pinksterbetoging niet al te sterk op te schroeven. Haar mislukking zou dan immers wel eens een catastrophe kunnen worden. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat de communisten hun voorbe reidingen gestaakt hebben. Deze gaan normaal verder. Gehele jeugdafdelingen hebben zich „spontaan" verplicht met Pink steren naar Berlijn te komen. In bijzondere avondcursussen wordt politieke voorlichting gegeven, terwijl strijdliederen worden in gestudeerd, die speciaal voor deze gelegenheid door de „grootste" Oost-Duitse toondichter aller tij den, de communist Bechler, op papier zijn gezet. Verschillende fabrieken moeten voedsel leveren voor de betogers en vrijwel alle Oost-Berlijners hebben, natuur lijk geheel vrijwillig, inkwartie ring aangeboden. Langs alle we gen wordt verder communistisch propaganda-materiaal naar Oost- Berlijn gebracht. De West-Ber- lijnse politie nam dezer dagen nog twee zes tons vrachtwagens in beslag met communistische ge schriften. De chauffeurs hadden zich in de weg vergist! De doeleinden, die de commu nisten met hun Pinksteropmars oorspronkelijk wilden bereiken, zijn echter volkomen in het ver geetboek geraakt. Zij verklaren niet meer in alle toonaarden,- dat zij de Westelijke geallieerden uit Berlijn zullen „wegvegen", dat zij de Duitse „handlangers van 't kapitalistisch imperialisme der Amerikanen" ter plaatse ter ver antwoording zullen roepen. Er is geen sprake meer van verovering of uitroeiing, doch slechts van 'n machtige betoging, die de West- Berlijners moeten tonen, dat de Oost-Duitsers warme voorstanders zijn van vrede en democratie. Het klinkt wat mak na al de schetterende fanfares die de com munisten in het begin hebben aangeheven. Sovjets adviseerden tot matiging. Doze ommekeer in de toon der communistische propaganda is on getwijfeld in sterke mate te wij ten aan de vastberadenheid die de Westelijke geallieerden de laatste tijd hebben betoond. Zü hebben hun troepen geoefend in schijngevechten met communisti sche betogers. In West-Duitsland staan eenheden gereed om naar West-Berlijn te worden gevlogen, zo spoedig dit nodig mocht blij ken. De West-Berlijnse politie zelf is door de Amerikanen op mo derne wijze uitgerust. De communisten weten nu, dat zij zich op geen ernstige ongere geldheden kunnen inlaten, zonder het gevaar te lopen met bebloede koppen te moeten terugdeinzen. Zelfs de sovjets zelf schijnen on der de indruk te zijn geraakt van de afweermaatregelen ,die in het Westen der stad getroffen werden. De Westelijke geallieerden hebben geen twijfel overgelaten, dat zij hun rechten tot elke prijs zullen handhaven en verdedigen. En de Sovjets zijn verstandig genoeg om voor Berlijn alleen geen werkelijk oorlogsgevaar te ontketenen. Daarom hebben zij hun onvoorwaardelijke steun aan de communistische betogers inge trokken en hen tot matiging geadviseerd. De Sovjets voelen er niets voor door een groep communistische jongelieden in een situatie te worden gebracht, waaruit zij zich alleen als verslagenen kunnen terugtrekken. Berlijn minder bezorgd dan 't buitenland. Het beeld, dat West-Berlijn biedt, is met deze verhoudingen geheel in overeenstemming. Er heerst in alle Westelijke sectoren der stad volledige rust en practisch niemand maakt h enige zorg over de plannen, die het hoofdkwartier der commu nistische jeugdbeweging uitbroedt Men merkt in Berlijn zelf minder van de komende betoging dan in het buitenland, dat helaas niet altijd even juist schijnt te zijn ingelicht De zucht naar sensatie is de geestelijke vader geweest van talloze berichten, die volkomen uit de lucht waren gegrepen. Men heeft kunstmatig een angstpsy chose in het leven geroepen, die aan niemand anders dienstig is geweest dan aan de communisten zelf. Waren zij op hun eigen pro- paganda-middelen aangewezen ge weest, dan zouden zij er nooit in zijn geslaagd van hun Pinkster betoging een wereldgebeurtenis van eerste rang te maken. Nu houden zij de internationale aan dacht op hun demonstratie ge richt, terwijl de West-Berliiner zich slechts de vraag stelt, of het met Pinksteren mooi weer zal zijn. Hij zal dan n.l. naar oude ge woonte in grote drommen naar de meren en plassen buiten Ber lijn trekken, waar hij onder een weldoende zon naar hartelust kan spelevaren of zijn vermoeidheid kan afschudden in een juichend waterballet. PINKSTE Ren historicus schiodenis der Ke tijdvakken te kunr sprak over het tij< Vader; daarmee bc ste Christentijd Kruistochten. In de Vader niet middelpunt vajn en bidden; men b mand komt tot d' Mij". Christus is de Vader leidt. He beginnend rond S de Kruistochten, S de Middeleeuwen tijd. Dit is het tijd Zoon, Die mens w< Vader, noch de verg-eten, maar d Christus onze Ke Hij is immers ni' naar de Vader, Hr heid, de volledige Leven; want God, ging van alle g gens, en heel ons Het derde 'ijdva! ongeveer begonne Geest zou daarin grond treden, d-w Onze Moeder de H de laatste weken woorden van Jezu „Het is goed, dat ga. Want dan zal Die u alle waarhe Meester wil uit ar verdwijnen, niet on kans te geven, alle eeuwigheid Derde Persoon Tweede Persoon Wij, leden van Chi den momenteel ik H. Geest. Dat de niet dwalen kan, heid leert en niets di-.nkt Zij niet standige, heilige schoppen, dankt wonderlijke orgar leden samenhoudt leddt tot één doel louter en alleen alle leden bezield aan de H. Geest. Gemakkelijk k< idee: Pinksteren van de K. Geest, na Pasen kwam verlichten en stel 't ware uit de r sprongen om te wedergeboorte, vas van him volheid moed. Daarna ginj hield een oogje in schuwde anneer Paus iets verkeerd: vergeten omgemerk voortduurt. Vanaf toen een vreemde mensen rond het sloten huis samen- donkere vertrek kwijt was door boven ieders ogenblik tot mi to< ren. De vlammen plotseling als de Maar de H. Geest buiten openbaarde Hij bleef in dat mannen, vrouwen dan toe had ndem< Maria uitgezonderd ven van grote mo doorzicht, van van Jezus' rondg Pinksteren veran Binnen enige apostelen en lee kanten. Overal pi de Gekruiste, en was, dat geen eigen weg te ga wat hem biezond leer. Zij bleven de, en die grove haaldelijk ruzie over de eerste plaa rijk, wendden zich een moeilijke di sinig moesten nem De H. Geest lei ons nog. Hij doet De Derde Persoon vuldigheid was en allen tesamen houd! eik orgaan, in elk is het levensbeginse wioht, te vroeg levensbeginsel vc tend; het doet de volwassenheid, zo heel zowel als werkt Gods H. Ge staan der jonge organisatie van het geheel, leiden elk deel, in ieder zuigeling en in de de rand van het Gods Geest vaa ren. Alles was maar het Licht ker. Christus kwam dat ieder verlicht, maar slechts om zinnig, wonde rb, Lioht naar de aa Vlam van de H. Zrjn er om op te' komen syr nemen, waarom w, zien als 't tijdvak Misschien is dit de niet te ontk< drang onder de naar Eenheid. Ooi niet-Katholieken lijk behoren de dwalenden tot de wee naar Eenheid Gods Geest, Gods Bidden wij biezonc ren tot Hem: Buig dan wat wee breng weer warmt breng terecht wat Kom, o Geest, het vuur van Uw P. C. BONDSRAAD VOOR TOET BONN - De WH raad heeft Dond fen 16 stemmen toetreden van W de Raad van Eun Men verwacht, spoedig na Pinks toetreding zal st met een kleinere Bondskanselier van zijn ziekbed Woonde tegen het dokter de zitting

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4