Lambrichs gaf fleur aan de derde etappe, maar de Bossenaar Vos won in de sprint Een doorzichtige truc Brabander verdrong Evers als leider in het algemeen klassement Westerling wordt uitgewezen Europese samenwerking is voor tallozen een grootse gedachte Zondags - Evangelie West-Duitsland en de Raad van Europa bondsraad stemt voor toetreding Grote Drie tot het Midden-Oosten In ChristusLicht RONDE VAN NEDERLAND c t Buitenlands overzicht De Beurs '"!'P Prijswinnaars van Amerikaanse Dag Uitverkorenen in de K.R.O.-studio DE PINKSTERMARS DOOR OOST-BERLUN r ZATERDAG 27 ME! 1950 PAGINA 5 PINKSTER-GEEST Een historicus meende de ge schiedenis der Kerk in drie grote tijdvakken te kunnen verdelen. Hij sprak over het tijdvak van God de Vader; daarmee bedoelde hij de eer ste Christentijd tot ongeveer de Kruistochten. In die eeuwen was de Vader niet uitsluitend het middelpunt van christelijk denken en bidden: men beleefde het: „nie mand komt tot de Vader dan door Mij". Christus is de Weg die naar de Vader leidt. Het tweede tijdvak, beginnend rond S. Bernard, omvat de Kruistochten, S. Franciscus, heel de Middeleeuwen tot zo rond onze tijd. Dit is het tijdperk van God de Zoon, Die mens werd. Noch God de Vader, noch de H. Geest worden vergeten, maar de nadruk valt op Christus onze Keer en Zaligmaker. Hij is immers niet alleen de Weg naar de Vader, Hij is ook de Waar heid, de volledige Waarheid, en het Leven; want God, Hij is de Bevredi ging van alle geestelijke verlan gens, en heel ons zieleleven. Het derde rijdvak zou in oirze tijd ongeveer begonnen zijn. De H. Geest zou daarin meer op de voor grond treden, dwz. zijn werking. Onze Moeder de H. Kerk heeft ons de laatste weken herhaaldelijk de woorden van Jezus voorgehouden: „Het is goed, dat Ik (Jezus) heen ga. Want dan zal de Helper komen, Die u alle waarheid leren zal". De Meester wil uit onze gezichtskring verdwijnen, niet om de H. Geest een kans te geven, maar omdat van allo eeuwigheid vaststond dat de Derde Persoon het werk van de Tweede Persoon zou voortzetten. Wij, leden van Christus- Kerk, wor den momenteel nog geleid door de H. Geest. Dat de Katholieke Kerk niet dwalen kan, dat zij de waar heid leert en niets dan de waarheid, dtmkt Zij niet aan de wijze, ver standige, heilige Pausen en Bis schoppen, dankt Zij niet aan de wonderlijke organisatie, die alle leden samenhoudt in één bond en leidt tot één doel; dat dankt Zij louter en alleen aan Haar Ziel die alle loden bezield en levend maakt, aa.n de H. Geest. Gemakkelijk komen we tot het idee: Pinksteren is een openbaring van de K. Geest. Op die 50ste dog na Pasen kwam Hij de Apostelen verlichten en sterken, zodat ze als 't vare uit de ramen naar buiten sprongen om te getuigen van hun wedergeboorte, van hun levend zijn, van him volheid aan genaden en moed. Daarna ging Hij weer, maar hield een oogje in het zeil en waar schuwde --anneer de een of andere Paus iets verkeerds wou leren. We vergeten ongemerkt dat Pinksteren voortduurt. Vanaf het ene moment, toen een vreemde wind duizenden mensen rond het geheimzinnig ge sloten huis samenwoei, en plots het donkere vertrek zijn duisternis kwijt was door grillige vlammen boven ieders hoofd, van dat ogenblik tot niu toe is het Pinkste ren. De vlammen verdwenen even plotseling als de vreemde wind. Maar de H. Geest, Die zich zo naar buiten openbaarde, verdween niet. Hij bleef in dat gezelschap van mannen, vrouwen en kinderen. Tot dan toe had niemand daarvan Maria uitgezonderd blijk gege ven van grote moed, van geniaal doorzicht, van begrip in het doel van Jezus' rondgang op aarde. Met Pinksteren veranderde dit op slag. Binnen enige jaren vlogen de apostelen en leerlingen naar alle kanten. Overal predikten zij Jezus, de Gekruiste, en het wonderlijkste was, dat geen er aan dacht zrjn eigen weg te gaan en te preken wat hem biezonder trof in Jezus' leer. Zij bleven één, leerden hetzelf de, en die grove mannen, die her haaldelijk ruzie gemaakt hadden over de eerste plaats in het Hemel rijk, wendden zich tot Petrus als zij een moeilijke disciplinaire beslis sing moesten nemen. De H. Geest leidde hen, en leidt ons nog. Hij doet het voortreffelijk. De Derde Persoon van de H. Drie vuldigheid was en is de band die allen tesamen houdt. De ziel leeft in elk orgaan, in elk lidmaat. De ziel is het levensbeginsel. In het kleine wicht, te vroeg geboren, werkt het levensbeginsel vormend en rich tend; het doet de leden groeien tot volwassenheid, zorgt voor het ge. heel zowel als voor elk deeL Zo werkt Gods H. Geest vanaf het ont staan der jonge kerk tot de wereld, organisatie van heden, leidend in het geheel, leidend en heiligend in elk deel, in ieder lid, in pasgedoopte zuigeling en in de grijsaard, die op de rand van het graf zit. Gods Geest vaart over de wate ren. Alles was woest en duister, maar het Licht scheen in dat don ker. Christus kwam het Licht zijn, dat ieder verlicht. Hij ging heen, maar slechts om een ander geheim, zinnig, wonderbaar, niet-te-doven Dicht naar de aarde te zenden: de Vlam van de H. Geest. Zijn er om op onze basis terug te komen symptomen waar te nemen, waarom we onze tijd mogen zien als 't tijdvak van de H. Geest Misschien is dit wel het duidelijkst: de niet te ontkennen, en hevige drang onder de andersdenkenden naar Eenheid. Ook in de gedoopten met-Katholieken werkt Hij. Geeste lijk behoren de ter goeder trouw dwalenden tot de Kerk. Het heim wee naar Eenheid is te danken aan Go^ Geest, Gods Pinkster Geest. Bidden wij biezonder met Pinkste ren tot Hem: Buig dan wat weerspannig is, breng weer warmte voor onze kou, breng terecht wat is verdwaald. Kom, O Geest, ontsteek in allen net virur van Uw liefde. P. C. DE HAAS OFM. A ®e West-Duitse Bnnds- raad heeft Donderdag met 27 te- £21 j s*emnien gestemd voor het al %n van West-Duitsland tot van Europa. Men verwacht, dat de Bondsdag spoedig na Pinksteren ook voor toetreding zal stemmen, zij het met een kleinere meerderheid. Bondskanselier Adenauer was van zi.in ziekbed opgestaan en woonde tegen het advies van zijn dokter de zitting, bij. Langs een ere-haag van de Franse marine begaf het Koninklijk paar zich Donderdag, in gezel schap van president Auriol, minister Raymond Laurent, e.a. bij de Pon d'lena naar de motor sloepen, die hen langs de Seine naar het „Hotel de Ville" voerden. PARIJS, 25 Mei Engeland. Frankrijk en de Verenigde Staten hebben vandaag Israël en de Ara bische staten gewaarschuwd, dat zij „zowel in als buiten het kader van de Verenigde Naties" zullen optreden als zij constateren, dat een van deze landen voorbereidin gen treft grenzen of bestandslinies te schenden. In een gezamenlijke verklaring over de aankoop van wapens zeg gen de drie regeringen, dat ver zoeken om wapens of oorlogsma teriaal van landen in het Midden- Oosten zullen worden bezien in het licht van de behoefte van deze landen voor de handhaving van hun strijdkrachten op een bepaald peil ten behoeve van de binnen landse veiligheid en de eigen ge rechtvaardigde verdediging en die van het gehele gebied. God is niet ver van \J ons: Hij is in ons! Dat is de blijde Pinkster- |f}^ boodschap. God in ons! Wij zijn vol licht en warmte. God is licht, zon. Laat de Zon binnen in uw hart! Laat Hem ver blijf bij u nemen! God in ons! B EN ED ICTUS Franske Vos, de Brabander, die in de etappe Appingedam Apeldoorn reeds zo'n belangrijke rol speelde immers pas in de sprint werd hij door Evers geslagen -is er in geslaagd de 3e en tevens de zwaarste etappe van de Ronde van Nederland op zijn naam te brengen. De zwaarste etappe, inderdaad, want behalve dat de afstand in werkelijkheid bijna 300 km bedroeg en niet, zoals het schema aangaf 288, zaten er talrijke bergen en bergjes in het laatste gedeelte, dat dus wel degelijk om klimmerscapaciteiten vroeg. Het traject voerde de karavaan door de prachtigste delen van ons land. De coureurs hebben waarschijnlijk maar weinig aandacht voor het natuurschoon gehad, want van de start tot finish is er hard gevochten in de veelkleurige gelederen van het rennersveld. Het bezon al dadelijk na het vertrek nlt Apeldoorn. Op de mooie weg naar Arnhem langs het vlieg veld Deelen, het Park „De Hoge Velnwe", sprongen De Korver, Sehellingerhoudt en Lambrichs weg. Het leek wel wat voorbarig, reeds zo vroeg in deze lange rit te be ginnen. Toch bleek later, dat het de inzet was geweest van de grote strijd die tot in het Sportpark van Geleen duurde. Niet dat het drietal er in slaagde de kop te honden, want de rol van De Korver en Sehel lingerhoudt was voor de beslissende phase nitgespeeld. Lambrichs ech ter bleef vooraan en hij is het eigen lijk geweest, die deze koers heeft gemaakt Onder zeer grote belangstelling van het publiek, werd Arnhem ge passeerd. Het peloton lag hier op 3 minuten achter de kopgroep van 3 man- De Korver was de eerste die uit de kop verdween. Bij de oprit van de Waalbrug, voor Nij megen, braken enkele spaken in zijn achterwiel. De verzorgerswagen van zijn ploeg was nergens te be kennen en zo ging alle voorsprong verloren. Intussen had De Ruyter en de Belg Aocou zich uit de hoofd groep losgemaakt Zij waagden bei den een sprong op de uitlopers, die tenslotte na ruim ly, uur jachten gelukte. Bij Tegelen "(149 KM), de stad van de Passiespelen, hadden Lambrichs en Sehellingerhoudt nog slechts 1 minuut voorsprong op hun achtervolgers en 10 KM verder was de aansluiting een feit In hoog tempo ging het zuidwaarts, dwars door het mooie, groene Zuid-Lim burg met zijn slingerende wegen tussen de glooiende korenvelden en boomgaarden. Vlak voor de bergen in de mijnstreek bij Meliek (160 KM) was de situatie aan kop on veranderd, maar daar achter was inmiddels wel het een en ander gebeurd. De hoofdgroep was uiteen getrokken door het felle jachten. Op 4 y2 minuut achter het 4-tal aan de kop kwamen de Belgen René Jansens en de eerste etappewinnaar Van der Veken opzetten. Vos en Callens volgden op 5 minuut en weer een minuut later kwam de hoofdgroep door. De Wintraeckerbterg, de eerste (Adv.) bult van betekenis, bracht geen verandering, maar vlak voor Heer len hadden René Jansens, Callens en Vos zich op de kopgroep getrok ken. In hoog tempo snelden zij over de talrijke heuvels langs het prachtige Geuldal. Vooral Lambrichs voelde zich in de voor hem bekende omgeving op zijn gemak. In zijn soepele en ge makkelijke stijl nam hij alle hin dernissen zonder maar een moment uit zijn eandans te geraken. Lam brichs, goed klimmer als hij is, won vlak na elkaar 2 premiesprints, de eerste op de Eiserling, de tweede op de Gulpenerberg. Ook bij de beklimming van de Cauberg te Val kenburg (250 KM) was de Limbur ger het eerste boven. Van Sehellingerhoudt had dit te veel gevergd en hij moest zich in het grote peleton laten terugvallen. In Maastricht was de belangstel ling overweldigend. De stad werd in alle richtingen doorkruist en overal stond het langs de kanten opgepakt met enthousiaste toe schouwers. Opgezweept door deze belangstelling trokken de renners er zo mogelijk nog harder uit dan daarvoor. In verscheidene groepen en groepjes werd de jagende bende uit elkaar gerukt. Bij Meersen (on geveer 20 KM voor de finish) lïreeig de dappere De Ruyter last met zijn derailleur, waardoor hij terugviel. Zo bleven in de kopgroep 3 Bel gen, Accou, Callens en Janssen en 2 Nederlanders, Lambrichs en Vos, en in deze formatie werd korte tijd later het sportpark te Geleen bin nengereden. Een sprintronde moest de beslissing brengen. Lambrichs, de prachtige eourenr, die het zwaar ste werk in deze etappe had opge knapt, was reeds bij voorbaat kans loos. Hij is geen sprinter en zo bleek ook nn weer. Het was Vos, die als eerste vóór resp. Aceon, Callens, Lambrichs en Jansens, over de eindstreep ging. Een waardig slot van deze interessante etappe, waarin nn ook Middelkamp en Schotte als leiders van twee ploe gen eens wat hebben laten zien. 'De nitslag van de derde etappe ApeldoornGeleen, over 288 KM, luidt: 1. Vos. Nederland B, 7.48.11; 2. Accou, België A, 7.48.17; 3. Callens, België A, 7.48.20; 4. Lambrichs. BrabantLimburg z.t.; 5. René Jansens, België B, 7.48.27; 6. Lee- nen, België B, z.t.; 7. Mertens, Bel gië B, z.t; 8. Schotte, België A, z.t.; 9. Middelkamp, Nederland nationale ploeg, z.t.; 10. Van Est, Nederland B 7.49.48; 11. Van Gelderen, Neder land A, z.t.; 12. Savelberg, Nederl. Nat„ z.t; 13. Lakeman, Nederland Nat., z.t.; 14. Cor Bakker, Neder land B, z.t.; 15. Voorting, Neder land A, z.t; 16. Harm Smit, Neder land B, z.t.; 17 tot en met 36 exaequo Van der Zande, Nederland A, Ver poorten, België B; De Poorter, Bel gië B; Loos, Nederland B: Koot, Nederl. Nat.; Rogiers, België A; Rondele, België B; Blankenauw, Zwitsers-Ned. ploeg; Van Beek, Nederland A; Maelbrancke. België A; Faanhof, Nederland B; Van der Veken, België A; Bednar, gem Ned. ploeg; De Cock, België B; De Korver, Nederland A; Sehellinger houdt, Ned. Nat.; Schoemakers, Brabant-Limburg; Meerman (Bel gië A; Evers, Nederland A; Jef Janssen, Ned. Nat.. Het algemeen klassement na de derde etappe luidt: 1. Vois, Nederland B, 19.56.01. 2. Evers. Nederland A, 19.57.34. 3. Van Beek, Nederland A, 19.57.59. 4. Leenen, België B, 19.59.25. 5. Callens. België A, 19.59.39. 6. Van Est, Nederland B. 20.01.07 7. Lakeman, Nederland Nat., z.t. 8. De Poorter, België B, z.t. 9. Verpoorten, België B, zX. 10. Lambrichs, Brab.-Limb., 20.01.44 11. Van der Veker, België A, 20.02.07 12. Harm Smits, Ned. B, 20.02.12. 13. Jef Janssen, Ned. Nat., 20.03.12. 14. Rogiers, België A, z.t. 15. Sehellingerhoudt, Ned. Natio naal 20.04.00. 16. Van Kerkhove. België A, 20.04.40 17. De Ruyter, Gem. Ned. ploeg, 20.04.47. 18. Cor Bakker, Ned. B, 20.05.13. 19. Hendrickx, BelgiëGem. Ned ploeg, 20.07.16. 20. René Jansens, België B, 20.07.50. 3. België A 60.04.58. 4. Nederland A 60.08.16. 5. Nederland Nationaal 60.08.19. 6. Gemengde ploeg 60.21.35. 7. BrabantLuxemburg 60.35.33. 8. ZwitserlandNed. 61.33.55. Nog 57 renners liggen na de derde etappe in de koers. Van Aalst heeft de strijd tijdens deze etappe ge staakt; de Zwitsers Oeseh en Kam- ber hadden opgegeven, terwijl hun landgenoot Pfister, toen de controle gesloten werd, nog niet was gearri veerd. Niet gestart zijn Hopstaken en Eikelmans. Opgegeven tijdens de rit hebben Verschuren en Willy Vroomen. Zo zullen dan morgen en over morgen eigenlijk zijn de demon straties reeds gisteren begonnen de comm. Duitse jeugdorga nisaties hun met zoveel spanning verbreide betogingen door de stra ten van Oost-Berlijn houden. Hun aantal zal zonder twijfel respectabel zijn, want al noemen deze commu nistische organisaties, evenals hun fascistische voorgangsters, zich vrije Duitse jeugdorganisaties, dit woord „vrij" heeft ook nu evenals vroeger geen andere betekenis, dan de wer kelijke dwang door een woord te camoufleren. Want noch de organi satie van de „Junge Ploniere" voor de jeugd van 614, noch die van de „Freie Deutsche Jugend" voor jon gens en meisjes van 1424 jaar, hebben met een vrije jeugdbeweging AANDELEN „NEDERLAND" GEVRAAGD AMSTERDAM, 26 Mei.'Was het gisteren het dividend van de Deli lij., dat de markt stimuleerde, vandaag deed het jubileumdivi dend van de Mij. „Nederland" (12 procent) dit zeker niet in mindere mate. Ter beurze achtte men dit verrassende voorstel zeer gunstig. De Svcheepvaarthoek was veruit het drukst en tal van fondsen wer den op een hogere prijs in open hoek verhandeld. Stoomvaart Mij. „Nederland" sloot oj> 153'/', negen punten hoger dan gisteren. De Indonesische markt was van daag weer iets levendiger. De re- cordprijs voor rubber in Djakarta, financiële en technische hulp van Amerika aan Indonesië, zeer hoge tinproductie en recente meer op timistische beschouwingen over de ontwikkeling in Indonesië hebben er deze week toe bijgedragen, dat deze sector in enkele dagen op een hoger niveau is gekomen. Ook vandaag werd door het overgrote deel der courante en incourante cultures winsten van 1 tot 3 pun ten behaald. De Industriemarkt raakt de laat ste dagen wat op de achtergrond De meeste transacties kwamen rond 283 tot stand tegen gisteren 281'/». Philips en Unilever waren weinig veranderd. Aku was op 170 ruim een punt hoger. De Staatsfondsenmarkt was we derom zeer verlaten. Alleen in in vesteringscertificaten ging een kleinigheid om. Voor zover note ringen tot stand kwamen, waren deze een fractie hoger. Het ploegen-klassement derde etappe luidt: 1. Nederland B 59.59.20. 2. België B 60.01.39. de LONDEN, 26 Mei (Reuter). Ex-kapitein Westerling zal bin nenkort uit Singapore worden uit gewezen, aldus gewoonlijk be trouwbare bronnen. Hij heeft on langs de 40 dagen straf, die hij had gekregen voor het illegale ZESDE ETAPPE VAM DE BOUDE VAK NEDERLAND ISSO DINSDAG 39 MEI 41SH 19 U) «ur iBOTTERWtM J 116 50« V"' TjZ1 pH*a VI* NE* r Xtine *f~' V 1 33 k rrvf 52 km| TOTAAL 215 K.M SHUT 13 30 w binnenkomen van Singapore en het mishandelen vaneen cel genoot, uitgediend en is sindsdien als „gevaarlijk persoon" door de Engelse autoriteiten vastgehouden. Gemeld wordt, dat de Neder landse regering op de hoogte is gebracht van het voornemen van het bestuur van Singapore om Westerling als Nederlands burger naar Nederland te sturen. Volgens een andere bron, zal het gerechtshof te Singapore be slissen, of Westerling naar Neder land zal worden uitgewezen, of aan Indonesië uitgeleverd. Het gerechtshof zal waarschijnlijk vol gende week iriet het verhoor be ginnen, aldus dit bericht. Tevens werd uit gewoonlijk be trouwbare bronnen vernomen, dat Westerling onmiddellijk na aan komst in Nederland zal worden gearresteerd. Dit kon men in offi ciële kringen niet bevestigen. Men neemt aan, dat de Neder landse regering reeds enige tijd de juridische kant van de zaak be studeerd om vast te stellen, of, en zo ja, welke beschuldigingen van criminele aard tegen Westerling kunnen worden ingebracht. (Van onze redacteur) Aan de „Amerikaanse Dag" van de K.R.O., waarvan de luisteraars op Zondag 26 Maart j.l. konden genieten, was ook een prijsvraag verbonden. Verzocht werd in be knopte vorm antwoord te geven op de vraag: „Wat betekent de Europesesamenwerking voor mij?" Duizenden hebben hun ver nuft gescherpt en getracht aan de gestelde voorwaarde te voldoen Na lang wikken en wegen velen werden gewogen en te licht bevonden bepaalde een zeer deskundige jury de prijswinnaars, aan wie gisteren in de ontvangzaal van de K.R.O.-studio de verheu gende beslissing officieel werd be kend gemaakt. Dit geschiedde door de voorzit ter van de K.R.O. prof. J. B. Kors, die tevens ere-voorzitter van de jury was. De winnaars van de groep jonger dan 19 jaar, konden persoonlijk niet op deze prettige bijeenkomst verschijnen. Lotte Mayer uit Wageningen, 18 jaar oud, aan wie een 2-persoons reis per K.L.M. naar Londen, Parijs of Rome gedurende 10 dagen is toe gekend, was door haar ouders ver tegenwoordigd. De i7-jarige Luy kenaar uit Rotterdam, winnaar van de 2e prijs, bestaande uit een Philips radiotoestel, had zijn moe der gevraagd naar Hilversum te gaan. Reden? Eindexamens, ge wichtiger dan welke plezierige bij eenkomst ook, zij het dat het ge noegen zeker twijfelachtig is Maar gezien de bekwame uiteen zettingen in de opstellen over de Europese samenwerking geloven we stellig dat de samenwerking tussen de examinatoren en exa minandi tot tevredenheid van beide partijen zal verlopen. C. J. Oort uit Leiden, die even eens 10 dagen met een reisgenoot een der drie genoemde hoofdste den mag bewonderen, was er wel. Een jongeman van 21 jaar, wiens oordeel over de Europese samen werking hoger werd aangeslagen dan dat van de Sittardse mej. Lily Wielders, die intussen heel geluk- lig was met haar 44-delige cas sette tafelzilver. Ook zonder een K.L.M.-reis kan men in de wolken zijn! De deelnemers aan deze radio wedstrijd hebben geschreven wat hun diepe overtuiging hen ingaf. Dat blijkt niet alleen uit de vier bekroonde resultaten, welke door Toon Rammelt gistermiddag wer den voorgelezen, maar ook uit de zes die met een boekwerk werden beloond en de vele honderden welke niet voor een prijs in aan merking kwamen. De gedachte aan de Europese samenwerking leeft in de harten van ons volk. Dat was de verblij dende conclusie van deze wed strijd. Daarom was er gistermid dag ook belangstelling van offi ciële zijde. Het hoofd van de E.C.A. missie was vertegenwoordigd door mr. E. Rachlis; mr. C. D. Huyler kwam namens de Amerikaanse ambassadeur en de heer Frankot, hoofd van de Persdienst van het departement van Economische Za ken, gaf van de voldoening der Nederlandse regering blijk. Zij waren eenstemmig in hun goede verwachtingen voor de toekomst. Mr. Huyler drukte zich in goed verstaanbaar Nederlands uit, het geen een bewijs mag heten, voor een interesse die uitgaat boven de taak welke hem als Amerikaans functionaris is toevertrouwd. Vanzelfsprekend kwamen ook de prijswinnaars aan het woord om voor de ondeseheiding te dan ken. Mevrouw Luykenaar kon niet nalaten te verzuchten: „Nu zit mijn 2e prijswinnaar te blok ken, om te trachten een voldoende voor een opstel te behalen!" En meneer Mayer werd het van harte vergeven, dat hij zoals hij vrij overbodig opmerkte geen leraar was in de Nederlandse taal. De stemming bij dit alles was opperbest. En toen na alle min of meer plechtige toespraken en verklaringen enige musici van het Orkest Zonder Naam zich lieten horen, kreeg men de indruk op een gezellig familiefeestje te zit ten. Wie zou hiervan, al is het dan ook van verre afstand, geen getuige willen zijn? Luistert van avond tussen kwart voor tien en kwart voor elf naar de K.R.O. iets te maken. Wie zich niet pij deze officiële jeugdorganisaties aansluit, plaatst zich practisch buiten de ge meenschap. Niet alleen heeft de communisti sche jeugdorganisatie een monopolie voor alle sportvelden en ontspan ningslokalen, zelfs exclusieve vis rechten, maar ook de niet-commu- nistisch georganiseerde jeugd vindt de deur gesloten voor alle vak- en middelbaar onderwijs en niet alleen overheidsbedrijven, maar ook grote ondernemingen mogen geen jonge jonge krachten opleiden, die niet bij F.D.J. zijn aangesloten. Nog dezer dagen heeft de kardinaal-aartsbis- schop van Berlijn opnieuw krachtig tegen deze dwang op de jeugd ge protesteerd en al bereikt hij daar mee natuurlijk niets, hij heeft daar mee toch voor de gehele wereld weer eens duidelijk aangetoond, dat ook op dit gebied na de oorlog in Oost- Duitsland niets veranderd is. Wat toen „Hitlerjugend" en Bund Deut- scher Madel" genoemd werd, heeft nu een andere naamgekregen, en een ander uniform. Waarschijnlijk zullen ook de strijdliederen wel wat anders samengesteld zijn, maar overigens zal voor de Duitsers het beeld dat zij deze Pinksterdagen te zien kr^gen, weinig nieuws bevat ten. Trouwens de communisten spe culeren met dit alles op dezelfde ge vaarlijke psyche van de Duitse jeugd, die gaarne wil lopen in uni form achter vaandels en marsliede ren wil zingen, maar daardoor vol ledig wordt opgeleid voor een mili taire practrjk. Dat het de communis ten met dit laatste bittere ernst is, bleek wel overduidelijk ,toen deze jeugdbeweging voor de Pinkster dagen niets meer of minder dan de opdracht kreeg West-Beriijn voor de communisten te veroveren. Het gro te gevaar school hier juist in de on bezonnenheid v. deze jonge mensen, die zich gaarne een dergelijke ge wichtige taak laten opleggen, waar door slechts een verschrikkelijk bloedbad zou kunnen ontstaan, wanneer de geallieerden zich schrap zetten om deze overrompeling te voorkomen. Natuurlijk lag het voor de hand, dat de geallieerden, die een jaar lang een millioenen verslindende luchtbrug onderhielden om West- Berlijn te behouden, niet van zins waren de stad nu over te geven aan enige duizenden heethoofden al zou den de communisten het geweldig hebben uitgebuit indien er met Pinksteren een bloedbad zou ont staan. Maar alles wijst er op, dat 't niet zover zal komen en de commu nisten ook hier een grote blufpoli— tiek hebben gevoerd. Want ofschoon hun leiders tot het laatst toe volhielden dat de commu nistische jeugd West-Berlijn zal bin. nen trekken en veroveren, hebben de krachtige afweermiddelen van de Amerikanen hen blijkbaar overtuigd dat deze overompeling geen schijn van kans zal maken. Intussen blij ven de geallieerden op alles voorbe reid en zijn speciale militaire maat regelen getroffen. Want ook politiek gesproken is deze jeugddemonstra- tie allerminst zo onschuldig als de communisten voorstellen. Ze zijn georganiseerd door het „Nationale Front'- de enige nog toegestane politieke partij in het door de Russen bezette Duitsland, die in Februari j.l. als leuze invoer de een verenigd democratisch onaf hankelijk Duitsland met Berlijn als hoofdstad, de afschaffing van het bezettingsinstituut, het Saargebied bij Duitsland, beperking der ontman teling, en inkrimping van de Duitse buitenlandse handel. Al die leuzen zullen de jeugdorga nisaties met de Pinksterdagen op spandoeken en reclamewagens door Berlijn ronddragen en het liefst ook door West-Berlijn. Het zijn natuur lijk allemaal geraffineerde frasen, waarvan de holheid en huichelach tigheid gemakkelijk valt aan te to nen en waarachter de Russen de meest grove bedoelingen verbergen. Maar het Duitse volk dat geen vrije pers en geen vrije radio mag beluis teren, hoopt men door dit soort be drog te overtuigen. De kracht waarop bovendien dit „Nationale Front" steunt is de zgn. volks-politie, welks ontbinding de geallieerden juist deze week hebben geëist. Want dit corps van 50.000 man is geen politie maar een leger, verdeeld over 38 regimenten bewa pend met tanks, pantserwagens, houwitsers, luchtdoelkanonnen enz. Normale politiewerkzaamheden doet dit leger niet, het dient, zoals haar commandant Wilhelm Zaisser nog dezer dagen zeide voor de vei ligheid van de staat (lees commu nistische staat). Van de zingende Junge Pioniere via de schreeuwende en wanordelijkhe den uitlokkende F.D.J. naar de schietende Volkspolizei is nauwe lijks een stap. We kennen de methode en de wijs. Van de Hitlerjugend via de W.A. naar de Deutsche Polizei is zelfs in ons land een vlotte weg geble ken. Maar de geallieerden kennen dit lied en dit wijsje ook, en vandaar dat z(j er niets voor voelen, deze communistische jeugdbewegingen Berljjn te laten veroveren. „Die Junge Pioniere" zijn de front- troepen van het Duitse communis- tenleger van Moskou en nu men Berlijn niet direct kon veroveren wil de men het langs deze weg probe ren. Maar de geallieerden zijn er niet ingetrapt. Trouwens na de les sen van Boedapest en Praag zou dat ook al te naïef geweest zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5