RA Di Echo", r 10 Genoegelijk voetbal in Sportpark Eerste lustrum van Verkenners c ALKMAAR EN OMSTREKEN Beschuit met muisjes op het stadhuis De Pinksterdrukte J Bedrijfsvoetbal Alcmaria-Alkmaarse Boys 0-0 Plantdemonstratie Heerhugowaard n Uitslagen Muziek concours te Slootdorp Esperanto- monument op Texel onthuld Marktberichten Ontwik PAGINA 2 DINSDAG 30 MEI 1950 ALKMAAR Het is gebruikelijk dat het gemeentebestuur bij ont vangst van sommige gezelschappen of officiële personen ten stadhuize een beschuitje met kaas bij de kof fie aanbiedt. Zaterdag werden de vier BBC-reporters, die per motor boot een reportage-reis door ons land maakten en daarbij Alkmaar niet oversloegen, door 't gemeente bestuur in de raadszaal ontvangen. Hierbij waren behalve burgemees ter en secretaris en enkele raadsle den', bestuursleden van V.V.V, en Genootschap Ned. Engeland aanwe zig- Burgemeester Wytema bood, na dat hij de reporters dank had ge bracht voor de wijze, waarop zij voor hun radio over land en volk van Nederland vertelden, aan een hunner, Mr. Vaughan Thomas, zijn bijzondere felicitaties aan, in ver band met het gelukkige feit, dat hem tijdens zijn verblijf in Neder land een zoon geboren was. En het was daarom, dat in plaats van het traditionele beschuitje met kaas, de beschuiten met muisjes de ronde de den in de raadszaal. Mr. Thomas stelde deze aardige attentie bijzonder op prijs, temeer omdat dit gebruik in Engeland niet bestaat en hij zich hierdoor steeds zal herinneren, dat hij onder vrien den was, toen zijn zoon geboren werd. Tenslotte bezichtigde het ge zelschap nog het stadhuis; over hun bevindingen in Nederland hadden zij al enkele malen voor de BBC hun ervaringen verteld; wellicht, dat zij over het einde van hun reis en hun aardige ontvangst in Alk maar nog wel een praatje zullen maken. Wat het weer betreft, is het geen plezierige Pinksteren ge weest, dit jaar. We hadden dat trouwens ook niet verwacht na de pessimisische berichten van De Bilt. Het was maar goed, dat de beloofde regen zich beperkte tot de morgenuren der beide feestdagen. Nu konden de flar den zonneschijn tenminste nog iets feestelijks geven aan de middagen. Van Pinksterstorm hebben we weliswaar niet kun nen spreken, maar een stevige wind heeft er toch wel gewaaid en het was zo weinig warm, dat in menige huiskamer de winter se kachel voor de warme intimi teit heeft moeten zorgen. De koukleumen zijn waarschijnlijk binnengebleven, zelf op de Tweede Pinksterdag, toen er toch nog wel iets te merken is geweest van een Pinksterdrukte, al was die dan niet wat zij an dere jaren met goed weer wel eens was Er was wat drukte, 's morgens al, toen de auto's over de Kennemerstraatweg raasden. Des middags gingen de mensen uit, niettegenstaande al les. Het bleef droog en dat was veel waard De treinen hadden het druk; de bussen ook, ten minste die van de richting Ber gen en Egmond. Er moesten extra diensten worden ingelast. Aan de stranden, waar Eerste Pinksterdag het zeeschuim tot de duinen lag, alsof Neptunus zich aan geen zon- en feestdag stoorde en doodgewoon zijn vuile was aan 't doen was, zat wat volk op de terrassen, maar er waren er meer, die het binnen beter vonden. Er werd wat ge wandeld en wat geflaneerd. De sportevenementen hadden geen gebrek aan belangstelling en des avonds was het druk in de Lan- gestraat, waar het jongvolk zijn vertier zocht, en in de cafe's waar de ouderen neergestreken waren om er te kouten, te drin ken of te dansen. Neen, we heb ben geen feestelijke Pinkster- drukte gekend, dit jaar., ^isar we hebben er van gemaakt wat er van te maken was. UITSPRAKEN GERECHTSHOF AMSTERDAM De Alkmaarder J. L. werd door het Amsterdamse Gerechtshof we gens looddiefstal van de kapelkerk, veroordeeld tot ééu. jaar gev. met aftrek. Tegen P. L., die door de Alk- maarse rechtbank wegens mishan deling tot 3 mnd. gev. was veroor deeld, werd voor het Hof één maand geëist. Mevr. G. J.v. d. P. uit Bergen die te Alkmaar tot 3 mnd. was ver oordeeld, wegens diefstal van ju welen ten nadele van haar pen siongasten, hoorde voor het Hof bevtstiging van dit vonnis eisen. Bekendmaking De Commissaris van politie te' Alkmaar maakt bekend, dat in ver band met de centralisatie van PRA- archieven door hem na 27 Mei 1950 geen bewijzen meer worden ver strekt omtrent de politieke be trouwbaarheid van personen uit 't voormalige district van de PRA Alkmaar. Dit district strekt zich zo als men weet uit over geheel Nrd.- Holland boven het IJ, behalve Be verwijk en Heemskerk. Met ingang van genoemde datum dienen deze bewijzen te worden aangevraagd bij het Ministerie van Justitie, 2e afd. Bureau centraal archief bijzondere rechtspleging, Plein 2b, Den Haag. Rijwiel gestolen ALKMAAR Woensdag werd uit een tuin in het Kennemerpark een damesrijwiel gestolen. Een 43-jarige man uit Den Haag, die de dader van deze diefstal was, werd aangehou den, Het rijwiel is in beslag geno- men en de dader is verzekerde be waring gesteld. Baldadigheid bij de jeugd ALKMAAR Gisteren werden 'n 5-tal jongens, die bezig waren met de vernieling van een nieuwe aan plant bij de Vondelschool, naar het bureau van politie overgebracht en daar ernstig onderhouden. De mede werking van het publiek wordt in geroepen om onze parken en plant soenen in bescherming te nemen. Nieuwe scholen ALKMAAR Het bestuur van de Vereniging Alkmaarse Fröbelschool heeft een verzoek tot de Raad ge richt om medewerking voor het be schikbaar stellen van twee lokalen in de te stichten Openbare school voor lageronderwijs in het Berger- wegkwartier voor het onderbren gen van twee kleuterklassen. Het zelfde schoolbestuur heeft 'n ver zoek tot de Raad gericht om nabij 't Rippikstraatkwartier een vierklas- sige zgn. Oostenrijkse school te wil len stichten en deze aan de vereni ging te verhuren. Interpellatie Mr. Berkhouwer Het antwoord, dat B. en W. gegeven hebben op de door Mr. Dr. C. Berkhouwer gestelde vra gen heeft het raadslid blijkbaar niet bevredigd; (men zie voor dit antwoord ons nr. van Zaterdag) Mr. Berkhouwer heeft, naar wij vernemen, naar aanleiding van dit antwoord een interpellatie aangevraagd, te houden in de Donderdag a.s. te houden raads vergadering. Postduivenvereniging Alcmaria Victrix ALKMAAR. De kampioen van vorig jaar heeft de leiding voor het kampioenschap oude duiven 1950. Onderstaand laat ons de voor lopige stand zien voor het kam pioenschap Oude duiven 1950 (stand na 4 vluchten): le. Vrasdonk-Oldenburg 345 pnt.; 2e. A. Haring 329 pt.; 3e. N. v. d. Kamer 315 pt.; 4e. N. IJpma 313 pt.; 5e. J. M. Schipper ,t309 pt.; 6e. C. Rabeling 294 pt.; 7e. C. D. Huiberts 292 pt.; 8e. 'Jn. Huiberts 288 pt.; 9e. Jn. Wagenaar 265 pt.; 10e. M. G. Pronk 257 pt. De stand der zesweekse courses is als volgt: le koppel: C. D. HuibertsWa genaar 557 pt.; 2e koppel: Pronk Druiven 511 pt.; 3e koppel: Vras- donkOldenb.S. Dingerdis 502 p. 4e jroppel: HaringN. Wortel 479 p. 5e koppel: J. Ms. SchipperPijper 448 pt.; 6e koppel: v. d. Kamer Bouwens 433 pt. (Adv.) Harmonie „St. Caecilia" ALKMAAR Zondag a.s. 4 Juni zal vopr ons de belangrijke dag worden. Dan gaan wij naar Heiloo naar het concours en zullen wij deelnemen aan de marswedstrijd (ook het Vendel zal zijn kunnen weer tonen) waaraan deelnemen 12 corpsen en 6 vendels. 's Avonds om 20 uur begint het tweede deel van de concertwtji- strijd waarvan wij nummer twee zijn. Met het oog op bovenstaande de len wij de leden het volgende mede. Woensdag komt het corps, dus niet het vendel, in de Muziek- tuin voor de wekelijkse repetitie, om 20 uur. Vrijdag komen we alle maal, dus met Vendel en Vaandel dragers in uniform M de Muziek- tuin voor de slotrepetitie. Vrijdag is er tevens inspectie van instru menten en uniformen. De slotrepe titie begint eveneens om 20 uur. Wind en weder dienende gaat het hele corps Vrijdag op de foto. Aangezien wij nog geen program ma hebben ontvangen, zullen wij het uur van vertrek en andere me dedelingen Vrijdagavond bekend maken. Onze Donateurs en andere be langstellenden, want die zijn er, mogen Vrijdagavond ook in de Mu- ziektuin komen. Ook Zondag verwachten wij onze getrouwe vrienden in Heiloo. Houden we Zaterdag 10 Juni al vast vrij, dan vertrekken we om half vijf van de Paardenmarkt naar Burgerbrug. Verder nieuws volgt. Voor onze Donateurs. In Juni zullen de jaardonatie's worden ge- ind. Mogen wij er op rekenen dat U bij eerste aanbieding voldoet? Er kunnen er nog enigen bij. Dus haast U. Garantie-tentoonstel ling ALKMAAR Het raadsbesluit tot het verlenen van een garantie, van f 35.000,voor de te houden tentoonstelling „Van Wadden tot het IJ" is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Subsidie leesbibliotheek ALKMAAR Het bestuur van de Stichting R.K. Leesbibliotheek heeft een verzoek tot de Raad gericht om toekenning van een jaarlijkse sub sidie. ONZE AGENDA DE BIOSCOPEN zijn heden avond gesloten. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek G. Kruisin- ga, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, telef. 3916. Goed geslaagde Missie- balavond ALKMAAR. Het San Filippo Neri-Bal, georganiseerd door de R.K. Dansschool Jack Smit en de K.J.M.V. „St. George", is een groot succes geworden. Dat er veel animo voor dit bal bestond, bleek wel hieruit, dat de zaal van „Het Wapen van Heemskerk" geheel bezet was. Nadat de heer Kruyssen, voor zitter der K.J.M.V., de avond ge opend had, hield de heer Smit nog een uiteenzetting over het doel van dit bal. Op de naamdag van de H. Filippus Nerius, die de patroon is van de R.K. dansleraren, wilde hij als geschenk aan deze Heilige, een balavond organiseren, waarvan de opbrengst ten bate van het missie werk zou komen. Hierna konden onder leiding van Jack Smit de danslustigen hun hart ophalen. Enige zeer mooie dans-demons tra* ties. waarbij in het bijzonder de Tap-solo, uitgevoerd door Tiny Smit een waar succes oogstte, wisselden het geheel af. Mede door de mede werking van de heer Rus, exploi tant van „Het Wapen van Heems kerk, zal een flink bedrag voor de missie geschonken kunnen worden. HELDERSE SPORTDAG OP PINKSTERMAANDAG ALKMAAR SCOORDE in de EERSTE HELFT Juniorenwedstrijd De hoofdschotel van de dag is wel gevormd door de voetbalwed strijd tussen de Junioren voetbal ploegen van Den Helder en Alk maar. Deze wedstrijd stond niet op een bijzonder hoog peil, dit vond grotendeels zijn oorzaak in de wind die met grote kracht van doel tot doel joeg, waardoor goed voetbal praetisch tot de onmoge lijkheden behoorde. In het beginstadium van deze wedstrijd moest doelman Maas (Helder) verschillende malen red ding brengen bii enkele verre schoten van de Alkmaarse voor hoede, die met de wind in de rug een vrij groot veldoverwicht kon den uitoefenen. Voorlopig lever den al deze pogingen geen resul taat op. Bij een uitval van de Hel- derse voorhoede, welke besloten werd met een uitstekend schot, onderscheidde de Alkmaarse doel man Schermer (Alcm. Victr.) zich, door het harde schot keurig over de lat te werken. Alkmaar drukte haar veldmeer- derheid na een kwartier in klin kende munt uit, door middel van rechtsbinnen Hoorn (Ale. V.), die met een 30 m. schot Maas kenne lijk verraste. De H-ploeg kwam na dit doelpunt iets meer los, ver scheidene malen kwamen zij tot vlak voor 't heiligdom van Scher mer, die echter in samenwerking met zijn achterhoede de H-aanval gemakkelijk de baas bleef. De tweede helft speelde zich bij na geheel op de Alkmaarse helft af, maar het schieten van de rood- witten was niet zuiver genoeg om Schermer erg te verontrusten. Hij had ook enkele malen niet over geluk te klagen, toen hii reeds ge passeerd was en één zijner backs de bal van de doellijn kon weg trappen. Wat Goossens (Helder) c.s. ook probeerden, zij slaagden er niet in om Schermer te klop pen. Zodoende kwam het einde van deze wedstrijd, die door de scheidsrechter Goudswaard uitste kend werd geleid, met een enigs zins geflatteerde 10 overwinning voor de Alkmaarders. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Gerardus N. Th. zv C. Ligthart en B. A. Reus; Johannes P. zv P. J. van Heugten en J. C. Twisk; Gerda N. M. dv Th. W. Groen en J. M. Jgs; Johannes zv K. Wouters en C. H. v. d. Va»-t; Pieter J. zv J. Swaag en C, Hoet. Gehuwd: Johannes J. H. de Boer en Bartholomea M. Th. Coppens. Overleden: Aagje Koning, 60 jr.; Johanna A. Weijmer, 86 jaar, wed. van D. de Groot; Wilhelmina F. C. M. Horn, 60 jaar, geh. met A. J. Veltkamp; Johanna C. Roerdomp, 76 jaar, wed. van J. Koster, Trijntje Meijer, 87 jr., wed. van F.' Ransijn. Hieronder volgt de eerste officiële competitiestand in de 3 afdelingen van de Alkmaarse Bedrijfsvoetbal verenigingen. ct Tgper rol De grootste en de beste! i AdvertenUe.) De beide oude rivalen Alc. Vic trix en de Alkm. Boys hebben gis teravond op het Sportpark een vriendschappelijke ontmoeting ge speeld. Het is een spannende ontmoeting geworden, waarnaar de talrijke' toeschouwers ongetwijfeld met ge noegen hebben gekeken. Voor de rust waren de Boys toen zij de vrij krachtige wind in de rug voelden, meerendeels in de aanval. Maar toch konden de Boys-voor- waartsen het net niet vinden, hoe goed T. Indri hen de bal ook toe speelde. De Alcmaria verdediging wist de stormlopen Tiet hoofd te bieden. Toch spande het enige ma len en moest de paal tweemaal redding brengen in een moeilijke situatie. De Alcmaria voorhoede, waarin v. d. Lek en Schmidt ont braken moest zich hoofdzakelijk bepalen tot een enkele aanval, waarmede de Boys verdediging wel raad wist, maar een snelle uitval van Eversteijn kon met grote moeite worden bedwongen. Na de korte pauze begon Alc maria met een fel offensief en nu moest de Boys-verdediging alles in het werk stellen om dit offensief het hoofd te bieden. Een voorzet kon Metselaar nog juist over het eigen doel koppen. Eversteijn bood de Alcmaria middenvoor een fraaie kans, maar Kramer voorkwam een zeker doel punt op waarlijk sublieme wijze. Aan de andere zijde kreeg Bak ker een haast niet te missen kans, maar hij talmde even te lang, waardoor Maassen nog juist kon redden. Ofschoon het buitenspel was. kreeg Bakker nog zulk een kans, doch was ook nu te langzaam. De Boys wisten zich wat aan de druk te ontworstelen, maar hun voorhoede kon maar moeilijk langs Maassen en Hendriks komen. Even voor het einde een angstig en spannend moment voor het Boys-doel, wanneer Kramer mis greep toen de bal uit een hoek schop werd voorgezet door Ever steijn. De bal werd juist voor de lijn weggewerkt. De inspanning van de ploegen om een doelpunt te scoren was tevergeefs, 't bleef 00. Bij Alcmaria was de verdediging goed op dreef, terwijl in de mid denlinie Helderman en Wit de besten waren. De voorhoede, of schoon gehandicapt door invallers, deed af en toe aardig werk. In de Boys verdediging waren Kramer en Metselaar de besten. De middenlinie heeft zich goed van haar taak gekweten en verde digend en aanvallend aardig werk gedaan. De voorhoede zette dik wijls aardig een aanval op, doch aan de afwerking haperde wel het een en ander. Deze 00 uitslag is meer een compliment voor de beide verdedi gingen, dan wel voor de aanvals- linies. Afdeling A S.O.V.A. 3 2 1 0 7—2 5 Lichtbedrijven 3 2 1 0 4—2 5 Hooge Huys 2 1 1 0 6—2 3 Telefonia 3 1 1 1 5—5 3 Ringers I .3 1 1 1 2—3 3 Chevrolet boys 2 0 2 0 3—3 2 Postiljon 1 0 1 0 2—2 1 Povay 2 0 1 1 l-*2 1 Slagers 2 0 1 1 2—5 1 Reiniging 2 0 1 1 2—3 1 Alkm. Courant 3 0 1 2 3—8 I Afdeling B Stoel. 3 2 1 0 4—2 5 B.B.C. I 2 2 0 0 12—4 4 Hulskampboys 2 1 1 0 8—3 3 A.P.S.V. II 2 1 1 0 3—1 3 Krom 2 1 1 0 2—1 3 Conijn 2 0 2 0 4—4 2 Nagengast 3 0 2 1 5—7 2 VIVO-boys 3 0 2 1 8—12 2 Perzifo 3 0 1 2 6—12 1 Melkboeren 4 0 1 3 4—10 1 Afdeling C Blaek-Boys 2 2 0 0 3—1 4 Rhodesia 3 2 0 1 6—3 4 Centra 2 1 0 1 4—1 2 Fordboys 2 1 0 1 5—4 2 Notenkrakers 2 1 0 1 54 2 B.B.C. II 1 0 1 0 0—0 1 Ringers II 1 0 1 0 0—0 1 Lastinaboys 1 0 0 1 2—4 0 POA 1 0 0 I 0—3 0 Povay II 1 0 0 1 0—5 0 EERSTE PRIJS ALKMAAR Op het gister te Leiden gehouden concours voor ac cordeon orkesten behaalde de Alk maarse Accordeon Vereen. „Cres cendo" onder directie van J. Hartog de eerste prijs. De vereniging is daardoor gepromoveerd naar de le afdeling. Dievegge aangehouden ALKMAAR Zaterdagavond om 6 uur is 33-jafige alhier wonende vrouw aangehouden wegens diefstal van goederen uit een warenhuis, 't Is gebleken dat zij zich op verschil lende tijdstippen ook aan diefstal len in andere winkels heeft schul dig gemaakt. De goederen zijn in beslag genomen. De vrouw is later op de avond, na verhoor heen ge zonden. Aanrijding tengevolge van dronkenschap ALKMAAR Op de tweede Pink sterdag om half elf, reed een per sonen-auto in de Houttil in de rich ting van de Langestraat.Bij een al daar wonende banketbakker stak plotseling een 70-jarige man die onder invloed van alcoholische drank verkeerde, de straat over. De bestuurder van de auto die matig reed trachtte een aanrijding te voor komen. De man liep echter tegen de auto op en kwam te vallen. Met een hoofdwond is hij naar 't Cen- traalziekenhuis vervoerd. Het onge val is te wijten aan eigen schuld. ALKMAARSE VIOLISTE IN CONCERTGEBOUW-ORKEST ALKMAAR Riet Schouten is benoemd tot eerste violiste in het Concertgebouw-orkest te Amster dam. Van onze muziekrecensent W. S. vernamen wij naar aanleiding van deze eervolle benoeming nog het volgende: Riet Schouten genoot haar eerste muzikale opleiding van de muziek leraar Willem Schreurs alhier, zette haar vioolstudie voort bij de Haar lemse musicus Gijs Bets, concert meester bij de H.O.V. en was ver volgens drie jaar leerling van het Amsterdams conservatorium waar zij vioolonderricht ontving van de viool-paedagoog de Klerk, van wie zij later privéles genoot. Na met gunstig succes examen te hebben afgelegd voor viool M.O. van de Ne derlandse Toonkunstenaarsvereen. kreeg zij haar aanstelling als 1ste violiste bij het U.S.O. te Utrecht, vanwaar zij vertrok naar Hilversum om als 1ste violiste deel uit te ma ken van het Radio-kamerorkest van de Ned Radio Unie. Met deze be noeming tot 1ste violiste aan het Concertgebouw-orkest, waarbij aan Riet Schouten uit plm. 12 candida- ten de voorkeur werd gegeven heeft zij ongetwijfeld de kroon gezet op haar streven. GOED ZO, A.F.C.! De basis voor de promotie is ge legd; zes kostbare puntjes uit drie goals in drie wedstrijden, daar mogen we niet over mopperen. A.F.C. heeft zich de eerste helft van de promotieronde schitterend gehouden, alle pessimisten, die voorspelden, dat onze jongens geen poot aan de grond zouden krijgen, ten spijt. Maar'n tikkeltje geluk heeft het eerste toch wel gehad in deze ronde; tot tweemaal toe in de laatste minuten de winnende goal! Je moet maar boffen. Het spande er gisteren anders we] om, daar in Beverwijk, waar Pop- ma ervoor zorgde, dat AFC niet verloor en het duo Meyer—Heynis de overwinning bevocht. Wij zijn dan ook best tevreden over deze wedstrijd en heus niet alleen, om dat we ons gokje om een goede sigaar gewonnen hadden; wij ge loofden in een A.F.C.-overwinning, dus konden veilig 'n klein gokje wagen. Maar dat er zo nu en dan iets haperde in het elftal, dat zal hef zelf ook wel begrijpen; wij constateerden hier en daar 'n hiaat en een tekort aan team-work. Dat moet beter worden. De basis is ge legd, maar we zijn er nog niet hoor! Nog 1 wedstrijd winnen en 1 gelijk, of drie gelijk, dan is de promotie gewonnen; maar.... wij rekenen op drie overwinningen, al was het alleen maar om de pessimisten hun pessimisme voor goed af te leren. Tot Zondag aan de Westerweg! Fr. O. Burgerlijke Stand ZIJPE. Geboren: Peter, zoon van H. J. Rens en N. Weij; Maria Anna Cornelia, dochter van Corn P. Tuin en Maria C. Slijkerman; Gerarda Gelina, dochter van Jac. J. Baij en G. Westra; Jan, zoon van Klaas Paarlberg en Corn. Keijzer; Maria Geertruida, dochter van Th. Ger. van Wel en Alida C. v. Duin; Johanna Esperanza, dochter van Eddy van Wieringen en Anne M. Kees; Trijntje, dochter van Jacob Kater en Antje Jonker. Ondertrouwd: Arie Knetsch, 28 jaar, en Akke Sloterdijk, 20 jaar. Getrouwd: Dirk Zwakman, 29 jr., te Bergen, en Cornelia de Leeuw, 27 jaar. Overleden: Geertje Srieekes, 75 jaar, echtg. van Jacob v. Straaten. HEILOO. Woensdag 31 Mei, Is het v(jf jaar geleden dat de R.K. Verkennersbeweging in Heiloo werd opgericht. Momenteel ls deze bewc ging uitgegroeid tot plm. 60 leden w.o. 24 welpen, 34 verkenners, 2 voortrekkers plus Hopman A. de Wildt. Aalmoezenier is de Weleerw. Heer A. Adank. Het laat zich begrijpen dat dit lustrum niet ongemerkt voorbij ge gaan wordt, temeer daar zéér veel goeds bereikt is. Vijf jaar geleden was de huisvesting van de beweging 'n grote puzzle deze is echter door de beweging zelf opgelost. Een zeer oude boerderij naast de veiling werd door de jongens zelf o.l.v. de ambiti- euse hopman „gerestaureerd" en tot een aangenaam verblijf gemaakt voor de diverse groepen en welpen nesten. Dit alles geschiedde „op eigen financiële kracht". Wij hopen dat deze beweging, die de jongens ongetwijfeld vormt tot zeer bruik bare en karakter-volle mensen in de maatschappij, in de komende ja ren uit mag groeien en vooral op de onmiskenbare steun van R.K. Heiloo zal mogen rekenen. Lustrum week-end Op Zaterdag en Zondag 3 en 4 Juni e.k. zal een groots lustrum week-end gehouden worden. Ruim 200 verkenners en welpen uit de om liggende gemeenten zullen hieraan deelnemen. Zaterdag 3 Juni om 16 uur wor den alle groepen ontvangen in het kamp dat door B. en W. beschik baar gesteld werd in plan West (in gang Fladderacklaan). 17.30 vindt de vlaggenparade plaats (niet toe gankelijk voor het publiek). 21 uur groot kampvuur. Hiervoor wordt veel belangstelling verwacht van publieke zijde. Solemnele H. Mis in de openlucht. Zondagochtend wordt alléén voor de verkenners en genodigden een Solemnele H. Mis gecelebreerd door de Weeleerw. Heer Aalmoezenier A. De belangstelling voor de plan- tendemonstratie op het bedrijf van de heer de Wit aan de Middenweg overtrof alle verwachtingen, 't Was daarom dubbel jammer dat een der opgegeven machines niet aan de start verscheen. Door de Fa. Met uit Alkmaar was een sleuventrekmachine ingebracht welke als voordelen biedt: het be sparen van de arbeidskracht van koolplantenaangevers. De planters kunnen de kool- of andere planten zonder meer in de sleuf plaatsen en meteen dichtdrukken met de voet. Aanvankelijk werkte de machine niet erg bevredigend, omdat de grond te zacht was en de sleuven dicht liepen. Bij een extra belas ting van de machine ging het ech ter voortreffelijk, 't Bijzondere van deze machine is wel, dat zonder ge bruik te maken van een schroeven draaier of sleutel ingericht kan wor den als wied- en schoffelmachine, oultivator, aardappelaanaarder, aard appel- en bietenlichter etc. en wij voorzien er deswege een goede toe komst voor. De plantmaohine. Op de keper beschouwd, is de drie rijïge plantmachine, door de Fa. Gorter te Roodeschool uitge vonden en gemonteerd op 'n Ford Dearborn tractor het ei van Colum bus. De constructie is verbluffend eenvoudig maar doeltreffend en dat is hoofdzaak. Op de machine zitten drie perso nen en deze moeten telkens als de__ bel slaat elk een plant direct in dé" getrokken voor zetten, waarna een schijvensysteem voor het vastdruk ken zorgt. Nu werd gereden met ,n snelheid van 1% km per uur, doch hoe meer routine de betrokken manschappen krijgen, hoe hoger de ze snelheid kan worden opgevoerd. Ditzelfde gebrek aan routine was ook oorzaak dat de planten niet zuiver in vierkant verband stonden, hetgeen later last voor machinaal schoffelen kan opleveren. Wanneer men echter precies op het slaan van de bel de planten plaatst, dan zal absoluut een prachtig vierkant- verband ontstaan. De bezoekers wa ren vol lof over het werk van deze machine. De planten stonden goed en vooral ook goed vast en dat ter wijl men eigenlijk te grof materiaal heeft gebruikt, dat bovendien niet tevoren van onkruid en andere on gerechtigheden was gezuiverd, en evenmin netjes was gestapeld. Ver melden we nog, dat de Dearborn was uitgerust met door dezelfde firma ontworpen bijzonder lichte maar toch stevige en goed werken de kooiwielen. GOEDE OPVOERINC VAN HET OPERETTE-KOOR BEEMSTER Het operette-koor van de heer Potgicsser uit Bever wijk die nog voor kort een ope rettegezelschap heeft opgericht met Beemster- en Purmerender zan gers en zangeressen, heeft Zondag avond in de Nieuwe Tuinbouw zijn eerste openbare uitvoering gege ven. Deze kennismaking deed zeer prettig aan. Het koor bracht enige fragmenten van de operette Yvonne en Clodette ten gehore, die door Potgiesser zelf is geschreven. De uitvoering overtrof alle verwachtin gen. Jammer dat het aantal teno ren en bassen te gering is in ver houding tot dat van de dames stemmen. Door enkele meisjes werd voorts onder leiding van mej. Schouten een eenvoudige walsfantasie ge danst. De goede belichting die de schaduw der dansenden op het bos- décor wierp, maakte van het ge heel iets sprookjesachtigs. De accordeon had beter vervangen kunnen worden door piano-bege leiding. Met de solisten had men een goede keus gedaan. Het pro gramma werd verdienstelijk aan gevuld met zang van de heer P. Ott, humoristische voordrachten van Mevr. Beets en imitaties van Henk de Vries. Na afloop bleef men nóg geruime tijd gezellig bij een. Potgiessers koor dat nu ongeveer 45 leden telt stelt zich voor in No vember a.s. de operette Yvonne en Clodette in zijn geheel op te voe ren. Men hoopt dan echter dat het aantal leden zal oplopen tot 70 daar men zeker geen kleiner aan tal kan hebben om deze operette goed op te voeren. Laten wij hopen dat men hier in slaagt. Adank. De kerkeljjke gezangen worden o.l.v. Piet Groot door het knapenkoor uitgevoerd. Hierna zal om 10.30 uur de vlag genparade gehouden worden.- Om 15 uur worden de genodigden officieus ontvangen, hetgeen gevolgd wordt door een Ralley waarna door diverse groepen demonstraties gegeven worden. Hierna volgt om 17 uur de officiële sluiting. Als bijzonderheid kunnen wtf nog vermelden, dat tijdens het week-end zowel Zaterdag als Zondag een kamp-courant verschijnen zal. Si. Willibrordusstichting HEILOO Zondag 4 Juni zal een wedstrijd gespeeld worden tussen de voetbal-elf van de Wil- librordus stichting en W.V.V. (een elftal van het Haagse Weeshuis), 's Avonds 19.30 uur zal door de oud-wezen het zeer goede toneel spel „Dominique de Buttler" ge geven worden. WACHTMEESTER BOEREMA OVERLEDEN DE RIJP Vrijdagmiddag over leed in het Stadsziekenhuis te Purmerend, de heer H. C. Boerema, wachtmeester le klas. De heer Boerema, heWt zich in de korte tijd die hij in de Rijp woonde, de achting van de dorps genoten weten te verwerven. Zijn heengaan wordt dan ook algemeen betreurd. De heer Boei*m» was ruim vijftig jaar en is slechts en kele maanden ziek geweest. Brand Ie Oudorp OUDORP. Zaterdagnacht om streeks half drie, ontstond brand in een schuur, die gedeeltelijk als woning gebruikt wordt achter de boerderij van de heer Reitsma aan de Munnikenweg. De brand, die spoedig ontdekt werd, kon door de bewoners worden geblust. De brand weer, die wel was uitgerukt, be hoefde niet op te treden. Het vuur was ontstaan in een vuilnisbak, waarin die nacht, na afloop van 'n familiefeest, asbakjes met vermoe delijk nog brandende eindjes sigaar of sigaret waren geledigd. Aan enige kledingstukken en paarde- tuigen was schade toegebracht. L.T.B. bouwl poterhutten 'T VELD Uitgaande van de LTB-afdeling 't Veld zullen te ge legener tijd met het oog op de a.s. aardappeloogst poterhutten met buitenluchtkoeling worden gebouwd Op de dezer dagen gehouden ver gadering hebben reeds 18 telers van pootaardappelen zich als deel nemer laten inschrijven. Voor dit aantal telers zullen de hutten plaats moeten bieden voor minimaal 38 wagons. Alsnog kunnen deelnemers zich hiervoor opgeven bij de secre taris van de plaatselijke afdeling. Een zaak die er zijn mag! HEERHUGOWAARD Kruide nier Jan de Boer had in de Draai een klein gezellig ouderwets win keltje, dat nu is omgebouwd tot 'n modern bedrijf. Een ruime winkel met fraaie toonbank, prachtige bak ken, vakken, vitrines, enfin te veel om op te noemen. Deze verbouwing werd ontworpen en op tekening ge bracht door de heer v. d. Heijden van de Centra. Het timmerwerk werd uitgevoerd door de heer C. Poland. Het schilderwerk werd ver zorgd door de heer C. Scholten, al hier. De lichtinstallatie is van Jb. Bont. Goed afgelopen HEERHUGOWAARD-Z. Zon dagmorgen om ongeveer kwart voor Vijf werd de heer G. Oudeman wo nende aan de Lindelaan alhier wak ker. Hij ging naar beneden waar hij een vreemd geluid hoorde. Toen hij de keukendeur opende werd hij overvallen door een sterke gaslucht. Snel gooide hij de gaskraan, die open stond dicht en gooide het raam open, waardoor de gasdamp naar buiten kon. De slang was'losgeraakt en men mag van geluk spreken dat de keukendeur goed dicht was an ders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Geslaagd ANNA PAULOWNA. In Amsterdam slaagde voor het Kruideniersvakdiploma de he ren A. op 't Veld en Sj. Winnubsr De Spoorpul ANNA PAULOWNA. 't Is 'n -paar dagen erg stil geweest in de Spooxput Vrijdag is een nieuwe ploeg DÜW-arbeiders uit Den Helder aan het werk gegaan. Zij breken weer af wat anderen opgebouwd hebben. De glooiing schijnt niet goed te zijn en moet nu gelijk lopen naar het water. EINDLES CURSUS LANDBOUWBEDRIJFSLEER ANNA PAULOWNA. In da afgelopen week werd in de school aan de Kleine Sluis de eindles gehouden voor de leer lingen die deelgenomen hebben aan de cursus gegeven in land bouwbedrijfsleer en boekhou den. Deze cursus stond onder leiding van de heer Donders uit Wieringerwaard. In tegenwoordigheid van Ir. Rinsema en de heren van de Commissie van Toezicht, W. Ko men en de Jong, werden de cursisten nog eens aan de tand gevoeld. Ir. Rinsema, deelde de diplo ma's uit. De heer Komen voer de hierna nog het woord. Namens de cursisten sprak L. v. Dijk en bood de leraar als dank 'n boekwerk aan. Mevr. Donders ontving bloemen. Van de 21 cursisten slaagden er 17. Uit Breezand, de heren: H. Bouwers, L. v. Dijk, T. Koop man, M. Nuyens. Uit Anna Paulowna: J. Conijn, M, Engel, H. Hemmes, Th. de Jong, I. Kolbag, A. Portegijs, P. Rentenaar, A. Segel, P. Water tor en J. Waag. Trainen T.O.P. SCHAGEN. Woensdagavond na 't Lof trainen op het S.R.C.- terrein. Toppers, allen opkomen hoor!! Heeft iemand Zondag na de wedstrijd de sleutel van de poort gevonden? S.v.p, inleveren bij het bestuur. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: VERDERE STIJGING VAN TEMPERATUUR. Droog weer met voornamelijk in de noordelijke provincies aanvankelijk nog overdrijvende wolkenvelden. Morgen over het algemeen zonnig weer en war mer dan vandaag. Matige tot- zwakke wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid. WIERINGERWERF. De uit slagen van het muziekconcours, die gisteren te Slootdorp werd gehou den ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan van do Christelijke Muziekvereniging „Soli Deo Gloria" luiden Afd. B Fanfare: „Soli Deo Gloria", Wieringermeer. Concertwedstrijd le prijs, 98 pnt.; „Wieringermeer Fanfare", Wierin germeer, marswedstrijd 2e prijs, 31 pnt.; concertwedstrijd 3e prijs, 76 pnt.; tamboers le prijs, 32 pnt. Afd. D Fanfare: „Halleluja" Makkum, marswed strijd le prijs, 32 pnt.; concertwed strijd 2e prijs, 84 pnt. Afd. F Fanfare: „Kon. Muziekv. Harmonie'' Hip- polytushoef, eoncertwedstrijd, le prijs 96 pnt. Afd. E Fanfare: „Sursum Corda", Andijk, concert wedstrijd le prijs, 105 pnt. Afd. F Harmonie: Apollo" Den Oever, marswed- srijd le prijs 33 pnt., concertwed strijd 2e prijs 84 pnt., tamboers le prijs, 33 pnt. De wisselbeker voor het hoogst aantal behaalde punten tijdens het gehele concours werd gewonnen door de Harmonie „Sursum Corda" uit Krommenie. De Bosko-beker voor een na hoogst aantal behaalde punten tij dens het gehele concours werd ge wonnen door „Soli Deo Gloria" uit Koog Zaandijk, De prijs in de afd. Fanfare werd gewonnen door „Crescendo" uit Oostzaan en een extra prijs in de afd. Harmonie door „Sursum Corda1' uit Krommenie. DEN BURG Onder grote be langstelling van de zijde van espe rantisten is Maandagmiddag te Den Burg op Texel een nieuw esperan to-monument onthuld. Het monu ment van 1935, het tweede in ons land, werd in 1941 op last van de bezetters afgebroken. De directeur van gemeentewerken op Texel heeft bij de vernieling van het monument het borstbeeld van dr. L. L. Zamenhof, de samensteller van het espërarto, weten te red den. Ook de groene ster alsmede de verschillende natuurstenen onder delen konden worden gespaard. Na de oorlog is een actie begonnen voor de wederopbouw van een nieuw monument in precies de zelfde stijl. Het geld kwam bijeen en zo kon dit monument worden herbouwd. De onthulling werd verricht door het dochtertje en het zoontje van de heer J. M. Duinker, die destijds het initiatief nam tot oprichting van het eerste esperanto-monument en reeds tijdens de oorlog een actie voorbereidde voor het nieu we ereteken. Nog op 6 April 1945, op de eerste dag van de z.g. Rus senoorlog, werd hij gefusilleerd als lid van de binnenlandse strijd krachten. Verscheidene sprekers voerden het woord, o.a. de heren H. Th. Kooswinkel, referendaris van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen namens de regering, de Hongaarse espe rantist Andreo Cseh, namens de „Universala Ligo", S. de Waard, loco-burgemeester van Texel en T, Tiessen, voorzitter van het we- deropbouwcomité. Namens het ge meentebestuur van Texel werd een krans gehecht aan de toren van het monument. KAMPIOENSCOMFETITIE HANDBAL SCHAGEN Tweede Pinkster dag had op het SRC-terrein de ont moeting plaats tussen TOP en DCG. De gastvrouwen begonnen met de sterke wind mee, maar voelden ogenblikkelijk in DCG een zware tegenstander. Het samenspel der gasten was voortreffelijk, maar de voorhoede was niet productief. Bij iedere goed opgezette aanval was het naast of over. Daarbij liet TOP de middenspeelsters van DCG vaak ongedekt, wat de verdediging han den vol werk bezorgde. Totdat uit een goed opgebouwde aanval TOF de leiding nam door een keiharde inworp van A. Heddes, waar de keepster niet aan tippen kon. Dit was blijkbaar het sein voor meer dere aanvallen en beide heiligdom men maakten hachelijke momenten door, doch de doelpunten bleven uit. Een toegewezen penalty wegens te ver doorlopen werd door DCG hoog overgeworpen. Met de stand 10 ging de rust in. Na de thee hetzelfde spelbeeld. TOP had een paar maal pech door precies tegen de verkeerde kant van de paal te kogelen en beide keepsters werden goed aan de tand gevoeld, DCG zag haar zwoegen be loond met een mooi doelpunt. 11. Met deze stand kwam het einde van deze spannende en sportieve match en de verhouding is hiermede ook goed weergegeven. BLOKKER, 30 Mei. St. Remy 2829; vr. aardappelen 2741; bloemkool 2845; bospeen 1739; bindsla 810; postelein 511; ra barber 811; spinazie 1516; sla 2—2.30. ALKMAAR. Veemarkt. 13 vette koeien f 6501050; 49 nuch tere kalveren f 5070; 75 varkens f 1.481.54 per kg. LANGEDIJK, 22.000 kg aard appelen f 2633, kleine 2029; 950 kg rabarber f 5.30. HOORN. Veemarkt. 6 paar den f 600800; 36 schapen f 70—60; 210 lammeren f 3548. Reeds enkele jo oog op Radar van deze, later men in 193S ie dan was een ni Toch was men ver gevorderd gonnen zich vo seren. Spoedig vijf Radarstatio vijl stations wa Twee jaar hierr tot zeventien stuk gehele Oost- en Zi nu bestreken. Mer om de deugdelijkh we systeem te or resultaten waren Men zag toen reeë tuig, dat uit de Calais naderde, op toen de Radaronti een meer gevord< vond, bestreek mt Franse en Neë maar de gehele En de Scillies eilar, systeem had zich wikkeld, dat men een hoogte van 50 darscherm kon we Radar de vüs Toen in 1939 de brak, was men op aan de Engelse kt Speurend zocht Ri naar vijandelijke t nacht doorkruister luchtruim boven 1 Noordzee. Tot in decimalen men de snelheid v bepalen Het prin dar is te vergelijk Roept men iets ir wordt deze roep haald, dan blijkt c gen een of ander botst, hetzij een muur, of iets dergi Hetzelfde is n Radar. Men zend uit, is er nu iets i door het niet verds men even later de ziet het obstakel de z.g. cathodestra de echo langer wi stand tussen stati groter. Deze afstar bepaalde instrume berekenen. Toen men nu vliegtuigen kon oh logische vraag op; het verschil gewa; eigen toestellen en and? Ook dit werd O] door een feilloos teem. Elk Brits to zien van een kl welk apparaat op lengte stond afge waarmee de Radar grondstations het kliefden. De eigen antwoorden nu de een geheim identi de operateur op paar seconden ee scherm zag verse wetend dat hij te d eigen toestel. Radar maakte h< vermoeide Engelse gemakkelijker dooi zij opstegen direct tellen: Daar en da? hoogte zit de vijan< ken naar deze toe: werd. Toen de Duitsers September 1940, 18 loren boven Engeli de aanvallen in het uit te voeren, het bleek geen hinderp dar was. De Britsi gen zelf een Rada boord en het moe gewaarwording voo loten zijn geweest duister met zo een keurigheid te wor( Ook de batterijg: en zoeklichten kre vriend en weer ston een raadsel. 2io wa zo zaten zij middei bundel van een z dat deze ook maar hemel had afgezoch dar, gevolg: minde Engelands hoofdsta Ook op zee be\ diensten. Twee lta werden hier de du] bij de slag om Ka het ware uit zee blazen, zonder dat i maar hadden gezier enkel schot te losse vond n.l. 's nachts afstand van 5km de Bismarck onder' was. Ontdekkingen ti Men was echter n< dit alles tevreden. E De finish van de I heid van de Enge Johnson op het F in de eindspurt d kaan W. Woodwa lengte slaand. Cal t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2