RADAR - vijand van de vijand Zalige Jeanne de Valois heilig verklaard Senator McCarthy's laatste woord nog niet gesproken Verantwoording en plannen „Echo", ter beveiliging van de Engelse kust, dood voor de Duitse vliegtuigen Ontwikkeling van nieuwe systemen in de oorlog Sint Pietersbasiliek scheen deel van het Paradijs In Christus' Licht Zijn beschuldigingen aan het adres van het State Department worden mogelijk opnieuw gelucht Tegen-beschuldigingen van Senator Chavez veroorzaken beroering in Katholieke kring Naar wij vernemen: Een jaar: Dit is leven 200.000 brieven... DINSDAG 29 MEI 1950 PAGINA 3 trie centra was aan de beurt daar na de invasie en hierbij kon Radar uitstekende diensten bewijzen. Het „Oboe systeem" Dit werkte als volgt: Men had twee grondstations, die de namen hadden van: de Kat en de Muis. Het vliegtuig had een antwoordtoestel aan boord, dat trillingen van de twee grondstati ons omzette en opnieuw uitzond. De twee stations waren hierdoor steeds op de hoogte met de juiste positie van het toestel. Het vliegtuig vloog nu in een be perkte baan van ongeveer 40 m naar het opgegeven doel. Het kwam hierbij in voortdurend contact met station de Kat, want week het te veel naar links uit dan kreeg het puntseinen te horen, omgekeerd naar rechts streepseinen. Het andere Radarstation de Muis deed niets anders dan de koers van het vliegtuig te volgen, zij kwam pas de laatste seconden in actie door de piloot mede te delen; nog 10.E.6.seconden; dus zij was het die de piloot zei dat hij boven zijn doel was aangeland. Het H2S aparaaf Dit stelde de navigator of waar nemer in het toestel in staat om te Reeds enkele jaren voor de tweede wereldoorlog had men het oog op Radar laten vallen. Het grote publiek wist toen echter van deze, later zo belangrijke uitvinding, nog niets, en wanneer men in 1935 iemand zou hebben gevraagd: „Wat is Radar?", dan was een nietwetend schouderophalen 't antwoord geweest. Toch was men in 1935 op het gebied van Radar reeds tamelijk ver gevorderd en de regeringen van Engeland en Amerika be gonnen zich voor dit nieuwe en mysterieuze wapen te interes seren. Spoedig hierna werd overgegaan tot de oprichting van vijl Radarstations en wel op de Oostkust van Engeland. Deze vijf stations waren de eersten in de gehele wereld. Twee jaar hierna was dit aantal tot zeventien stuks uitgebreid. De gehele Oost- en Zuid-Oostkust werd nu bestreken. Men hield oefeningen om de deugdelijkheid van het nieu we systeem te onderzoeken en de resultaten waren verbluffend goed. Men zag toen reeds kans een vlieg tuig, dat uit de richting Dover Calais naderde, op te sporen. Later toen de Radarontwikkeling zich in een meer gevorderd stadium be vond, bestreek men niet alleen de Franse en Nederlandse kusten, maar de gehele Engelse kust tot aan de Scillies eilanden toe. Het systeem had zich toen zover ont wikkeld, dat men een vliegtuig op een hoogte van 5000 m. op het Ra darscherm kon waarnemen. Radar de vijand van de vlijand Toen in 1939 de wereldbrand los brak. was men op de Radarstations aan de Engelse kust op zijn hoede. Speurend zocht Radar de hemel af naar vijandelijke toestellen. Dag en nacht doorkruisten de zenders het luchtruim boven het Kanaal en de Noordzee. Tot in decimalen nauwkeurig kon men de snelheid van de vliegtuigen bepalen Het principe van de Ra dar is te vergelijken met een echo. Roept men iets in de natuur en wordt deze roep even later her haald. dan blijkt dat het geluid te gen een of ander obstakel is aange botst, hetzij een bergwand, rots, muur. of iets dergelijks. Hetzelfde is nu het geval met Radar. Men zend een Radarsignaal uit, is er nu iets in de lucht waar door het niet verder kan, dan hoort men even later de echo daarvan en ziet het obstakel op een scherm de z.g. cathodestraalbuis. Naarmate de echo langer wegblijft is de af stand tussen station en obstakel groter. Deze afstand kan men door bepaalde instrumenten nauwkeurig berekenen. Vriend of vijand? Toen men nu de aankomende vliegtuigen kon observeren rees de logische vraag op: Hoe worden we het verschil gewaar tussen onze eigen toestellen en die" van de vij and? Ook dit werd opgelost en wel door een feilloos identificatie sys teem. Elk Brits toestel werd voor zien van een klein zendaparaat welk apparaat op dezelfde golf lengte stond afgestemd, als die waarmee de Radarsignalen door de grondstations het luchtruim door kliefden. De eigen vliegtuigen be antwoorden nu deze signalen met een geheim identificatiesein, zodat de operateur op de grond iedere paar seconden een flits op zijn scherm zag verschijnen, hierdoor wetend dat hij te doen had met een eigen toestel. Radar maakte het de vaak dood vermoeide Engelse piloten een stuk gemakkelijker door hen, voor dat zij opstegen direct te kunnen ver tellen; Daar en daar, op die en die hoogte zit de vijand, zodat het zoe ken naar deze toestellen overbodig werd. Toen de Duitsers dan ook op 15 September 1940, 185 toestellen ver loren boven Engeland, besloten zij dp aanvallen in het vervolg 's nachts uit te voeren, hetgeen zoals later bleek geen hinderpaal voor de Ra dar was. De Britse toestellen kre gen zelf een Radar-installatie aan boord en het moet een griezelige gewaarwording voor de Duitse pi loten zijn geweest in het aardse duister met .zo een preciese nauw keurigheid te worden aangevallen. I Ook de batterijen afweergeschut en zoeklichten kregen Radar als vriend cn weer stond de vijand voor een raadsel. Zo was het donker en zo zaten zij midden in de stralen bundel van een zoeklicht, zonder dat deze ook maar één seconde de hemel had afgezocht. Oorzaak; Ra dar, gevolg: minder aanvallen op Engelands hoofdstad. Radar op zee Ook op zee bewees Radar zijn diensten. Twee Italiaanse kruisers werden hier de dupe van, toen zij bij de slag om Kaap Matapan als het ware uit zee werden opge blazen, zonder dat zij de vijand ook maar hadden gezien en zonder een enkel schot te lossen, het gebeurde vond n.l. 's nachts plaats. Op een afstand van 5V. km van elkaar. Ook de Bismarck ondervond wat Radar was. Ontdekkingen tijdens de oorlog Men was echter nog lang niet met dit alles tevreden. Duitslands indus- zien boven wat voor terrein hij vloog hetzij zee, land of bebouwd gebied. Het deed er niet toe of er bewolking of mist was, Radar knap te het op. En zuiver tekende zich het beeld op de cathodestraalbuis af. Berlijn, Dresden, Hamburg en nog vele andere Duitse steden on dervonden de gevolgen hiervan. Het Kebecca-Eureka systeem Dit werd vooral in toepassing ge bracht tijdens de invasie in Nor- mandië en het stond hoofdzakelijk in dienst van de luchtlandings troepen. Het Eureka apparaat werd tegelijk met de eerste neerkomende man schappen neergelaten. Deze men sen installeerden het geval, kwa men nu de volgende parachutisten met zweeftoestellen en ander ma teriaal, dan wist men precies waar men het veiligst kon landen. Het Rebecca-apparaat bevond zich in de naderende toestellen, hiermee zocht men het ontvang-apparaat Eu reka op om zodoende de juiste plaats voor een landing gewaar te worden en de reeds aanwezige troe pen te versterken. Deze rij van Radarapparaten is nog lang niet volledig, toch menen wij hiermee enigszins een beeld ge geven te hebben van de belang rijkheid van Radar tijdens de oor log. Mede door deze oorlog werden aanzienlijke vorderingen gemaakt, vorderingen die ons nu in vredes tijd van nut zijn geworden. Nu heeft men Radar in dienst van het lucht verkeer; vele vliegtuigen zijn er mee uitgerust, doch niet alleen in de lucht maar ook op zee staat de Radar nu in dienst van de veilig heid. Mailschepen als de Queen Ma ry, Queen Elizabeth e.a. zijn er mee uitgerust en men voorkomt er stran dingen, aanvaringen met ijsbergen etc. mee. Radar was doeltreffend in de oorlog, het verhoogt de veiligheid in vredestijd. Dat het alziend oog in de toekomst steeds voor de veiligheid mag zor gen. Nieuwe ontdekkingen op dit gebied zullen maken dat deze vei ligheid steeds groter zal worden. Zaterdagmorgen werd in het stationsgebouw van de Nederlandse Spoorwegen te Leerdam een gedenkraam overgedragen aan de president-directeur der N.S., de heer ir. F. Q den Hollander. Dit raam is bedoeld als een herinnering aan de eerste trein die na de bevrijding in 194b het station Leerdam binnenliep, en is een geschenk van de Leerdamse burgerij. Het bestaat uit drie delen. Centraal geplaatst ziet men twee mannenfiguren, die resp. de Spoorwegen erf de Leerdamse burgerij symboliseren De linkse figuur draagt het wiel van de Spoorwegen, de rechtse overhandigt een bocaal als symbool van dank. VATICAANSTAD, 29 Mei 1950 (KNP). Niet minder dan dertigduizend Franse pelgrims waren op het Hoogfeest van Pinksteren in de Sint Pieter samengestroomd om de heiligver klaring bij te wonen van de Zalige Jeanne de Valois, eenmaal koningin van Frankrijk. Alle Franse bisdommen waren vertegen woordigd ieder door een groot aantal pelgrims, terwij! bovendien de Kardinalen Liénart en Tisserant, de aartsbisschop van Parijs Mgr. M. Feltin en een zeer groot aantal Franse aartsbisschoppen en bisschoppen zich geschaard hadden rond de troon van de H. Vader,. De Heer wil hele. In totaal woonden 50.000 pel grims de heiligverklaring bij. (Van onze correspondent) NEW YORK, 16 Mei Een nieuwe straal spiritus heeft het vuurtje om Senator McCarthy, dat men reeds smeulend waan de, opnieuw opgerakeld. Daarmee is dit felle politieke gevecht teruggekeerd tot de voorpagina's der bladen. Dit is slechts één facet van deze kwestie, dat men nauwelijks nieuw of nieuws kan noemen. Met enige overdrijving kan men zeggen, dat Amerika verdeeld is in pro- of anti-McCarthy-kampen al naar gelang men geloof hecht aan zijn beschuldiging dat er 57 com munisten in leidende functies aan het State Department zijn i x t i j i x jij „ge blijken uit een voorval tijdens verbonden of met. Zolang deze zaak met aan de hand van alle gen persconferentie te Washington, desbetreffende stukken is uitgevochten, zodat er geen ruimte waarop Senator Millard Tydings voor twijfel meer kan zijn, kan de affaire bij iedere gelegenheid ^een Democraat le voorzitter is telkenmale opnieuw worden opgerakeld. barsting van Senator Chavez heb ben wij onze reserves. Zoals wij die hebben ten aanzien van de o.i. iets te felle reactie hierop van de zijde van Fordham Universiteit. Het feit, dat Louis Budenz terug gekeerd is tot het Katholicisme maakt hem niet tot een tweede rangs-Katholiek. En of hij zijn positie, die hij thans bekleedt, zou misbruiken, is een kwestie van gedachten lezen. Er is geen reden om dit a priori te veronderstellen. Er is eerder reden om het tegen overgestelde aan te nemen. De fa culteit van Fordham zal zich ze ker zeer grondig beraden hebben alvorens men hem de hoogleraars- stoel aanbood". Hoe rood-gloeiend de discussies over de grote strijdvraag of er communisten in het State Depart ment zetelen, nog steeds zijn, mo len nieuw aspect is echter, dat etracht is de Rooms Katholieke lerk in deze zaak te betrekken, dit zeer tot ergernis van gezag hebbende katholieke kringen in de Verenigde Staten. Er is immers geen twijfel aan. dat de beschuldi gingen van McCarthy waar of onwaar louter en alleen een politieke en zo men wil zelfs staat kundige affaire zijn. De knuppel in dit uitermate de licate hoenderhok werd geworpen lingen. Het is voor het eerst in de 19 jaren gedurende welke ik in het Congres zitting heb, dat ik spreek als een Katholiek Mijn protest tegen Budenz is gegrond vest op diens status niet alleen als Katholiek, maar ook als Ameri kaan.' (een Democraat van de Senaatscommissie voor welke McCarthy zijn beschuldigin gen heeft uitgesproken) vragen der journalisten zou beantwoor den. Een van de correspondenten stelde een vraag aan Tydings. Een ander journalist suggereerde prompt daarop het antwoord en ae persconferentie dreigde te ont aarden in een algemeen debat der correspondenten, zonder dat Ty dings nog een woord had kunnen op niet minder fel was en dat men van deze zijde even scherp van leer trok tegen Senator Cha- door een Amerikaans Senator en vez, als deze zich ten aanzien van Het is verklaarbaar, dat de reac- ze~ggen.~ Êr was de stentorstem no tie van Fordham Universiteit hier- Journalisten om Katholiek, Dennis Chavez, die in de Senaat de staat Nieuw Mexico vertegenwoordigt. Hij trok te vel de tegen de kroongetuige van Se nator McCarthy van Wisconsin, de voormalige communist Louis Bu denz, die na zijn terugkeer tot de Katholieke Kerk een hoogleraars functie had verworven aan de Rooms-Katholieke Universiteit Fordham. (Senator McCarthy is eveneens katholiek). Senator Cha vez beschuldigde Budenz ervan 'n „ex-bigamist en samenzweerder te zijn, die thans de Katholieke Kerk als een „schild" gebruikt van waarachter hij de Amerikaanse le venstrant attakeert". In een be wogen toespraak voegde Chavez hieraan toe: „Mijn voorouders heb ben het Kruis naar dit werelddeel overgebracht. Louis Budenz heeft dat Kruis gebruikt niet als een Christen maar als een knots ten behoeve van zijn geheime bedoe- De finish van de Derby Zaterdag te Epsom in tegenwoordig heid van de Engelse Koninklijke familie gehouden met Rae Johnson op het Franse paard Calcador (eigenaar M. Boussae) in de eindspurt de favoriet Prince Simon (eigenaar de Ameri kaan W. Woodward)bereden door W. H. Carr, met een hoofd lengte slaand. Calcador won behalve de Derby ook de Oaks-race. Budenz had uitgelaten. Fordham Universiteit had reden om deze aanval van Chavez te beschouwen als een rapier in de rug van de Katholieke Universiteit. Er is geen twijfel, dat de Kerk hier in het geding is gebracht ten gevolge van de felle politieke par tijstrijd, die omtrent de beschuldi gingen van McCarthy, die ge steund zijn door de verklaringen van Budenz, blijft woeden. McCarthy is een Republikein. Chavez is een Democraat. Wan neer deze beiden in de politieke arena hadden willen duelleren, had dit in het kader van de gela den atmosfeer nauwelijks meer kwaad gekund. Aan de andere kant is men het er algemeen over eens, dat Chavez zijn beschuldi gingen aan Budenz nooit in deze vorm had moeten gieten. Zeer verantwoordelijke Katho lieke instanties te New York ga ven heden aan uw correspondent hun persoonlijke indrukken over deze onverkwikkelijke zaak. Een indruk, die gedeeld wordt in krin gen van allerlei gezindten, die be kend staan om hun gematigd ge zichtspunt. „Het is onze mening, dat de beschuldigingen van Sena tor McCarthy moeilijk bewezen kunnen worden", aldus is het standpunt van deze instanties. „Er zijn redenen om aan te nemen, dat sterk linkse elementen in het State Department meer in de melk te brokkelen hebben dan wellicht wenselijk. Wij geloven ook gaarne, dat Owen Lattimore (die door McCarthy is beschuldigd Rusland's voorhaamste spion in het State Department te zijn) heeft bloot gestaan aan linkse invloeden. Dat hij echter willens en wetens of doelbewust de communistische partij-politieke lijn zou volgen of zelfs een lid van de communisti sche partij zou zijn, betwijfelen wij. Senator McCarthy is zijn doel ver voorbijgeschoten en heeft het vermoedelijk dus geheel gemist. Hij zou concreter resultaten heb ben bereikt, indien hij zich be perkt had tot aanklachten omtrent de vermeende misstanden, die hij ook positief had kunnen bewijzen. Ook ten aanzien van de uit- dig van een der journalisten om de vergadering tot de orde terug te brengen; hij voegde een van zijn meest luidruchtige collega's toe: „Hé, vriend, het kan niemand schelen wat jij er van denkt. Hou je kop nou dicht en geef de Sena tor gelegenheid om het antwoord te geveiv'. PATER TER ELLEN 25 JAAR PRIESTER Op 6 Juni a.s. hoopt de Zeereerw. Pater Bonaventura ter Ellen, O. Carm., Algemeen Kemleider van de Aartsdiocesane Katholieke Midden standsbond, zijn zilveren Priester feest te vieren in het klooster der Paters Carmelieten te Hoogeveen. Bankbiljetten met een foutje Op de series 1 aa tot en met 2 aw van de nieuwe bankbiljetten van f 10,staat het geboortejaar van Koning Willem I aangegeven als 1788. Op de biljetten van de volgen de series is deze curieuse drukfout gerectificeerd in 1772. Bakbiljetten van beide series zijn echter f 10, waard Terwijl buiten de regen in stromen viel. scheen de St. Pie tersbasiliek, waar bij de binnen komst van de Paus de duizenden luchters waren ontstoken, een deel te zijn geworden van het paradijs. De grote processiestoet werd ditmaal voorafgegaan door een vaandel, waarop de Heilige Jeanne de Valois stond afge beeld en waarvan de koorden werden vastgehouden door prins Xavier de Bourbon en de prins van Orleans. Dit vaandel werd evenals de gobelins aan de ko lommen van de St. Pieter, waar op de wonderen stonden afge beeld op voorspraak van de H. Jeanne de Valois verricht, wa ren vervaardigd door de Franse winnaar van de Prix de Rome Huyenot en waren in ew heel wat passender en moderner stijl uitgevoerd dan bij voorafgaande heiligverklaringen, waarbij schil derijen en gobelins van vrijwel zonder enige artisticiteit en kunstzin de Sint Pieter moesten opsieren. Plechtige intocht. Aan de H. Vader, die om 8.50 uur binnenkwam, ging 91 aarts bisschoppen en bisschoppen vooraf, gevolgd door de kardina len. Zowel de H. Vader als de kardinalen en bisschoppen, die bij de plechtigheden assisteerden droegen allen roodbrocaten ge waden zodat het gehele pries terkoor scheen te branden in een rode gloed van vlammend Pink stervuur. Eregasten De eerste plaats op de eretri bune wer ingenomen door de Franse minister van koloniën, Letourneau, die de Franse rege ring vertegenwoordigde; daar naast bevonden zich de Franse kroonpretendent met zijn gema lin Anna van Frankrijk, de prins van Luxemburg met zijn drie zusjes en de vorst van Monaco. Op diezelfde tribune bevond zich ook de algemeen overste der door Jeanne de Valois gestichte Congregatie der Annunciatie met talrijke zusters. Op de tribnue der diplomaten namen na mgr. J. B. Montini de eerste plaatsen in de Franse am bassadeurs bij het Vaticaan en de Italiaanse Republiek. Verder volmaakte, helden Christenen hebben. Hij wil, dat wij niet armzalig het leven hebben en het met zorg en moeite voor de daad van de zonde bewaren. Ik ben ge komen, opdat zij het leven hebben en het in overvloed hebben". Dat bewerkt de ne- derdaling van de Hei lige Geest in het Sa crament van het H. Vormsel. BENEDICTUS Nieuwe stoplantaarn bij overwegen De Nederlandse Spoorwegen hebben besloten op 25 belangrijke bewaakte overwegen een proef te nemen met electrische over- wegstoplantaarns met flikkerlicht. Deze lantaarns komen in de plaats van de huidige als draai borden uitgevoerde stoplantaarns. Deze proef wordt genomen daar de Nederlandse Spoorwegen van mening zijn, dat de draaiborden onder bepaalde omstandigheden te weinig opvallend zijn voor het wegverkeer. Veemarkt te Utrecht Op de veemarkt te Utrecht werden aangevoerd in totaal 4994 stuks vee. Runderen 828, graskalveren 65, nuchtere kalveren 701, schapen en lammeren 261-1436, varkens 297, zeugen 188, biggen 1190, bok ken en geiten 28. De prijzen varieerden voor: stieren van 400 tot 725, kalfvaar- zen van 525 tot 780, graskalveren van 175 tot 300, nuchtere kalve ren van 35 tot 50, pinken van 300 tot 500, melkkoeien van 600 tot 880, kalfkoeien van 600 tot 900, vaarskoeien van 500 tot 700, scha pen van 75 tot 100, lammeren van 35 tot 48, magere varkens van 50 tot 90, zeugen van 180 tot 290, biggen van 35 tot 47, bokken en geiten van 20 tot 45. De handel in rundvee, schapen, biggen redelijk, varkens matig, nuchtere kalveren willig. de Nederlandse gezant bij de H. Stoel jhr. M. van Weede en de Indonesische gezant Sukardjo Wirjopranata beiden in ambts gewaad. Na de heiligverklaring deelde Z. H. de Paus mede, dat de ge dachtenis van de H. Jeanne de Valois ieder jaar op 5 Februari zal gevierd worden. De H. Vader zag er goed uit. Bji het vertrek van de Paus. die er zeer vitaal en veel opge wekter uitzag dan bij de laatste heiligverklaring werd de Heilige Vader luide toegejuicht evenals toen Hij zich na de plechtigheid vertoonde voor het venster van Zijn particuliere vertrekken om de pelgrims voor het laatst toe te wuiven. heeft de eerste Nederlandse ge zant in Ierland, jhr. Snouck Hur- grondje, zijn geloofsbrieven overhandigd aan de Ierse presi dent; is er een collectie schilderijen, ter waarde van 250.000 dollar, een van de grootste partijen van Amerikaanse kunstwerken, met de „Westerdam" van New York op weg naar Amsterdam om daar tentoongesteld te worden; zijn Corry Bijster, Annie Her mes, Han le Fèvre en Laurens Bogiman naar Indonesië vertrok ken om daar te concerteren; is op 88 jarige leeftijd de schilderes Barbara van Houten in Den Haag overleden; is aan minister dr. Stikker hel grootkruis in de Orde van de Bevrijder van Venezuela uitge reikt; heeft het „plan-Bouma" ook in het buitenland aandacht ge trokken. Uit Marseille en IBrus- sel heeft men van officiële zijde aan de Bussumse wethouder na dere gegevens van het plan ge vraagd; wordt het congres 1950 van de Vereniging voor Vreemdelingen verkeer van 14 t.e.m. 17 Juni in Arnhem en Rotterdam gehouden In Rotterdam begint de jaarver gadering op 16 Juni; hebben de K.A.B.-mannen van Limburg hun gouden feest ge vierd. Mgr. Lemmens droeg op het Vrijthof in Maastricht de H. Mis op. De commissaris der Ko ningin, dr. Houben, was o.m. aanwezig Pater Jacobs MSC werd medegedeeld, dat hij was benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau; werd gistermiddag op de Greb- beberg de jaarlijkse dodenher denking gehouden van 8 R.I. 1940. De oud-commandant veld leger baron van Voorst sprak 'n rede uit; heeft H.M. de Koningin een telegram van deelname gezonden aan de gouverneur-generaal van Canada naar aanleiding van de catastrophale ramp in Canada, waar bij overstromingen grote gebieden werden verwoest; werd dit afgelopen weekend een plenaire zitting gehouden in het Vredespaleis van de interna tionale studentenorganisaties over het werk van de V.N.; vierde de heer Tj. van der Wal hoofdcommissaris van politie te Enschede het feit, dat hij 40 jaar in dienst van de politie was. Hij heeft een aandeel gehad 4n het schrijven van niet minder dan 34 handboeken voor opleiding; is minister In 't Veld uit de V.S. teruggekeerd. Hij deelde mede „geen verrassende ontdek kingen" te hebben gedaan; heeft een inwoner van Am sterdam bij de politie aangifte gedaan dat hij in de trein van de hoofdstad naar Rosendaal een kostbare viool ter waarde van f 5000.heeft verloren. Advertentie 'n Vleugje tocht kou of vocht en het begint met een voorbijgaande stramheid Maar als ge niet dadelijk uw maat regelen neemt, voelt ge U met rheumatische pijnen allengs tot lam heid geslagen en gedoemd tot ein deloze pijn, slapeloze nachten en een ongenietbaar humeur Kruschen Salts stimuleert op weldadige wijze de natuurlijke werking uwer bloedzuiverende organen en naar mate die weer naar behoren hun functies verrichten, nemen uw pijnen allengs af en maakt uw neerslachtigheid weer plaats voor een montere kijk «p het leven; durft ge uw dagtaak met vreugde weer aan Waarom zoudt ge het niet eens met Kruschen proberen? Ge zult verbaasd zijn over het re sultaat en verrukt over het won der, dat over U kwam en waar door ge Uzelf weer leert kennen als een ander herboren mens. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Van onze redacteur) UTRECHT. Precies een jaar na het samenstromen van 50.000 Katholieke jongeren uit het gehele land in de Jaarbeurshallen, waren gisteren pater Wesseling en pater Jelsma hier weer present. Ten overstaan van vertegenwoordigers van groepen jongeren, hierheen gekomen uit allerlei plaatsen van Groningen tot Roosendaal, en van de Katholieke pers, hebben zij een ver antwoording over de beweging ,,Dit is leven" gegeven en een aantal programmapunten voor de activiteit in de naaste toe komst onthuld. Uiteraard was dat progra—ma onvolledige en provisorisch: een beweging leeft naar haar wezen vooral door onverwachte initiatie ven, die oprijzen uit een onmid dellijk gegeven situatie en onver vaard worden aangevat en doorge zet. Er is tot nu toe, Godzijdank, niets van de starheid van een or ganisatie, de zoveelste, gevaren in al wat men tot deze nieuwe bewe ging onder Katholieke jongeren mag rekenen te behoren. En toch: er is veel en vruchtbaar werk ge daan. De K.R.O. bracht de bood schap van „Dit is leven" van leek tot leek in vele variaties op het zelfde thema in geheel Neder land, en er kwamen ruim 200.000 brieven als reactie binnen. In vier tot vijfhonderd vergaderingen werd hét woord gedragen tot naar de uithoeken van het land in stampvolle zalen. Weekends en retraites werden georganiseerd; op vele plaatsen kwamen jonge men sen spontaan bijeen om zich onder eestelij ke leiding te bezinnen op lods woord. 20.000 brochures „Het Boek wordt ontsloten" waren snel uitverkocht. Een eigen veertien daags blad, rubrieken en beschou wingen in verschillende dagbladen en in de laatste maanden ook een revue brachten de boodschap ver der en maakten haar toegankelijk voor vele duizenden jongeren. Op het programma staat voor de zoveel belangrijker toekomst, waartoe dit alles, tastend, pei lend, voorzichtig experimente rend niet meer dan een aanzet was, naast de voorzetting en in tensivering van het radiowerk en de snelle voortzetting van de brochurenreeks o.m. het plan om zich vier of vijfmaal per jaar met een publicatie tot de massa van de Katholieke jongeren te wenden, om deze in de algeme ne verwarring een krachtiger en harmonischer geloof- en wereld visie te geven. Wanneer de revue-tournee ten einde is, zullen in allerlei plaatsen praat-avonden worden georgani seerd waar pater Wesseling, pater Jelsma en anderen rechtstreeks antwoord komen geven op de vra- Êen, die men hen wil voorleggen, ie huizenactie wordt voortgezet en in samenwerking met de Ka tholieke Jeugdraad en in overleg met de bevoegde instanties zal naar middelen worden gezocht om het contact met de katholieke wer kelijkheid te herstellen, dat zove- len buiten de Zondagse stille H. Mis missen. „Dit is leven" heeft ook bepaalde plannen t.a.v. het emigratieprobleem, en dat niet al leen gezien als een sociaal-econo misch en bevolkingsprobleem, maar ook als een vraagstuk van zgn. export van Katholieke cul tuur. Er is ook van over de gren zen met „Dit is leven" contact ge zocht vanuit Frankrijk, Engeland, Californië en Suriname, en voor de revue bestaat veel interesse in België. „Dit is leven" is allereerst een geloofsbeweging. Het wil in jonge harten het besef wekken, dat de jonge generatie in de wordende wereld de taak heeft, de Kerk te representeren met iets van de stoutmoedigheid, de durf, het élan en de voortvarendheid waarmee de jonge Kerk op het Eerste Pink steren voor het forum van de oude wereld trad. Haar idealen leiden echter ook tot consequenties op maatschappelijk terrein. Sommige daarvan zijn reeds genoemd; be treffende het sociale leven wil de beweging ook de hernieuwde be wustwording nastreven van de mystieke doch reële verbonden heid van alle Katholieke jongeren, terwijl er ook plannen zijn om bij zoveel mogelijk kernen van jonge ren een actieve politieke interesse te wekken, met vermijding overi gens van politiek integralisme en politieke partijzucht en verkette ring. Met dit summier overzicht van de veelsoortige activiteit die de beweging „Dit is leven" totnog toe ontwikkeld heeft en van plan is ook voortaan te demonstreren, moge vandaag worden volstaan Ook dit beknopt vermelden be vestigt de overtuigin" die wij vorig jaar neerschreven, toen de 50.000 juist huiswaarts waren gekeerd: deze manifestatie was niet ergens een bekroning, een einde van: zij is een overrompe lend begin, èen hoopvol teken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3