Zilveren feest van pastoor Drost 20-jarig bestaan R.K. H.S.V. Kap. de Lange geïnstalleerd als Geestelijk Adviseur L.T.B. Van Al ALKMAAR EN OMSTREKEN r INTERNATIONALE ZWEMWEDSTRIJDEN V D BRANDSTOFFEN onze agenda J Voor elke schoen IffebeA kxut De klok zal zingen! Spoedvergadering van de Raad Zeevogels I- Schellingwoude De Kath. Landdag in de Z. O. Beemster Echtpaar G. Seijts in het zilver Rome hee motorrijder gewon PAGINA 2 WOENSDAG 31 MEI 1950 KA JOTTERSNIEUWS ALKMAAR „Wie verre reizen doet, kan veel verhalen", zegt het spreekwoord. En omdat onze Aal moezenier vorige maand naar Rome is geweest, lag het voor de hand dat hij ons wel daarover zou willen vertellen. Dat dóet hij day van avond. "Ook zal hij lichtbeelden vertonen van foto's die hij zelf heeft genomen. Ka jotters, en ook andere jonge arbeiders, komt kijken en luisteren in het Patronaat. Wandelsport ALKMAAR. Op een, door de VW van Texel uitgeschreven wan deltocht door het vogelgebied van 't eiland werd op Tweede Pinksterdag door de Rijkspolitie te Alkmaar, die met 20 man aan deze tocht deelnam de groepsprijs voor de beste pres tatie gewonnen. Schaken ALKMAAR. Xn het „Wapen van Heemskerk" zal op Maandag 5 Juni a.s. een begin gemaakt wor den met de wedstrijden om het kampioenschap schaken voor Alk maar en Omstreken- Voor bijzonder heden omtrent deelname etc. verwij zen wf naar de advertentie in dit nummer. Slaehtveemarkt ALKMAAR. 13 koeien p. stuk van 650—1050; p. kg. 2.80—3; 49 nuchtere kalveren p. stuk 5070; 75vette varkens p. kg 1.481.54. De belangstelling van kopers-zijde voor de verstelde markt van heden was niet onbevredigend. Duidelijk komt echter naar voren in welke grote mate een markt afhankelijk is van het vervoer der dieren. Immers het merendeel der expediteurs in Noordholland is des Dinsdags nu eenmaal ingesteld op Purmerend en men kan zich van die zijde dan ook maar moeilijk vrijmaken voor an dere markten, omdat daarvoor ten enemale de tijd ontbreekt, ook al zouden in Alkmaar de aanvoersuren worden vervroegd. Hiermede is te gelijk de maar geringe aanvoer van vandaag verklaard. Men kon dus hoge prijzen ver wachten en deze waren zelfs zo hoog, dat de maar weinige koeien laat in de morgen nog niet eens wa ren verhandeld. De kg.-prijzen lie pen van f 2.80f 3. Het geringe aantal varkens is be trekkelijk nog stug verkocht. Bij vraagprijzen van f 1.56 per kg. gin gen de vleesvarkens in het begin voor f 1.54, later aflopend tot f 1.48 per kg. van de hand. Ook 't aanbod van nuchtere kal veren was zeer gernig. Deze dieren werden tegen de gegeven noteringen vlug verkocht. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De meervoudige kamer van de Alkmaarse arrondissementsrecht bank deed gisteren de volgende uit spraken. M. V. Middelie, wegens het niet aangeven van een rund dat besmet was met mond en klauwzeer, eis: f 75,of 30 dagen; vonnis comform. J. C. N. Groningen, aanrijding, eis: f 250,of 30 dagen; vonnis comform. J. L. Schoorl, overtreding wegen verkeersregeling, eis: f 10,of 5 d.; vonnis; bevestiging vonnis kanton rechter. W. H. Deventer, overtreding we genverkeersregeling, vonnis: f 40, of 20 dagen, met toewijzing van de civiele vordering tot een bedrag van f 34,—. J. A. F. L. Haarlem, overtreding wegenverkeersregeling, vonnis: be vestiging vonnis kantonrechter. Zwitserse zwemmers naar Alkmaar ALKMAAR. Een Zurfchse zwemvereniging, die een tournooi door ons land maakt, zal ook in de Overdekte alhier deelnemen aan zwem- en polowedstrijden. In ver. band hiermee zal een vertegenwoor. diging van deze Zwitserse club door het gemeentebestuur Donderdag a.s. om half elf oficieel ten stadhuize worden ontvangen om 10.20 uur. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Johannes M. zv L. Bots en G. Beers; Dirk zv J. C. Roodhart en E. T. Hartog; Cornelis zv C. D. Peperkamp en C. Hemels. Gehuwd: Henricus M. Moeskops en Femmetje Krijgsman; Pieter Helder en Jannetje C. v. d. Brink. Overleden: Bregje Roggeveen 73 jr. geh. met P. v. d. Mand; Henricus Kramer 85 jr. geh. met J. A. M. v. Straelen. DONDERDAG 1 JUNI 's avonds 8 uur in de Overdekte Alkmaar D.A.W. HORGEN (Zwitserl.) Zwemmen - waterpolo - schoon- springen - figuurzwemmen en pantomines Entree: zaal f 0.75, balcon f 0.50, kinderen f 0.35 (Adv.) „DE DOOD VAN EEN HANDELSREIZIGER" ALKMAAR. De directie van 't Gulden Vlies heeft gemeend de reeks van succesvolle toneelopvoe ringen gedurende het achter ons liggende seizoen te moeten beslui ten met Comedia's vertolking van Arthur Miller's wereldberoemde werk „De Dood van een Handels reiziger". Welke enthousiaste to neelliefhebber heeft over dit be langrijke stuk niet horen spreken? De grote dag- en weekbladen heb ben lange artikelen gewijd aan de première's van de twee voornaamste toneelgezelschappen in Nederland, die dit stuk gelijktijdig opvoeren het „Amsterdams Toneelgezelschap" en „Comedia". Unaniem heeft men deze voorstellingen geprezen als de beste in dit seizoen. „Death of a salesman" is een felle maar liefderijke critiek op deze mens en deze maatschappij, die dreigt te stranden in alle jacht naar wat materieel geluk, maar het ge luk niet in zichzelf zoekt. En dit vertwijfelde leven heeft Arthur Miller op een indrukwekkende wijze gerealiseerd. Zijn toneelspel biedt prachtige dialogen, bewonderens waardig vervlochten in een drama tische gestalte die ongelofelijk ge durfd is van opzet. In een soort fil mische vorm onthult Miller ons het drama van deze mens, zodat wij steeds zijn leven als één geheel kunnen overzien: heden en verle den. Illusie en werkelijkheid spe len steeds dooreen. Tijd en ruimte hebben geen grenzen meer; voor de verwonderde, gegrepen en ge biologeerde toeschouwer ligt een geheel leven open, waaruit één beeld oprijst: dat van de mens in uiterste kwetsbaarheid. Geslaagd ALKMAAR. Aan de vrije Uni versiteit te Amsterdam slaagde onze stadgenoot Tj. van der Hauw voor het candidaatsexamen in de Wis- en Natuurkunde. NOORDERKADE 2 (LLLKJON LAAT i!1 4141-4142 (Advertentie) Bioscopen Cinema Americain: De der de man, 14 jaar (voor de 2de maal geprolongeerd). Harmonie: Katinka 18 jr. Victoria: Onder het asphalt van New York, 14 jaar. A.B.T.: Gun-fighters 14 jr. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek G. Kruisin- ga, Koorstraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman, Lindegracht 43, telef. 3916. „COMITÉ ROME REIS 1951" K.A.B, HEILOO HEILOO Bovengenoemd co mité zal op Zondag 4 Juni een speldjesdag houden bij de R.K. Kerk. Het doel van deze speldjes dag is, om met dit en nog enige andere middelen te trachten de nodige gelden bijeen te bsengen om enige leden van de K.A.B, afd. Heiloo in de gelegenheid te stellen de grote K.A.B. bedevaart naar Rome in 1951 mee te maken. De deelnemers zullen t.z.t. door loting worden aangewezen. Een mooi doel, dat aller steun verdient. Dus op 4 Juni zijn alle parochianen ge sierd met het geel-witje spéldje van het Comité „Rome Reis 1951". (Advertentie) HEILOO. Donderdag 1 Juni bestaat het populaire HSV twintig jaar. Dit is nu direct niet zo iets wereldschokkends maar toch de moeite waard om gememoreerd te worden. Immers deze vereniging welke in 1930 werd opgericht heeft 't in haar bestaansperiode lang niet gemakkelijk gehad. Wij wijzen eerst op een verblijf van acht jaren in de 2e klasse NHVB. In 1938 promo veerde HSV naar de le klasse NHVB, ook hierin heeft zij met wis selend succes gestreden. In het sei zoen 1946-'47 promoveerde zij naar de KNVB. Toen kwam echter de t(jd dat vele oude steunpilaren uit het eerste elftal de vereniging moesten vaarwel zeggen en werd de techni sche commissie voor grote moeilijk heden geplaatst. Nu kan men echter zeggen dat de grootste moeilijkheden overwonnen zijn. Er is een zeer jong eerste elf tal waar alle tegenstanders terdege rekening mede houden. Wjj wensen HSV nog vele voorspoedige compe tities toe en hopen dat zij zeer bin nenkort in 'n hogere klasse zal kun nen uitkomen. Ter gelegenheid van dit jubileum is 'n sport-feestweek georganiseerd welke wordt geopend met een bij eenkomst in de Kapel van O. L. V. ter Nood op Zaterdag 3 Juni des avonds 19.30 uur. Zondag 4 Juni zal om 7.30 in de Kapel van O. L. V. ter Nood een H. Mis worden opgedragen waaronder algemene H. Communie der leden. Hierna feestelijk ontbijt. Maandag 5 Juni te 19 uur Voetbalwedstrijd tussen HSV-veteranen en Heiloo- veteranen. Hierna volgt te 20 uur een dames-handbalwedstrfld. Dinsdag 6 Juni te 19.30 uur vindt de grote jubileum-wedstrijd plaats tussen HSV 1 en (dit moet eèn ver rassing blijven). Woensdag 7 Juni in de middag uren jeugdvoetbal. De raad der gemeente Sint Pan- cras, kwam onder voorzitterschap van burgemeester C. K, Kroonen- bure in spoedvergadering bijeen. De neer Timmer was verhinderd deze vergadering bij te wonen. De voorzitter deelde mede dat deze vergadering was belegd voor het geven van een garantie-verkla ring t.b.v. de uitbreidingsplannen van het gemeenschappelijk gas bedrijf te Langedijk. De ingekomen stukken en mede delingen leverden niet veel bijzon ders op. In antwoord op het adres van de raad om de bevolking te laten doorlichten was een brief bin nengekomen dat het nog wel enige tijd kon duren voordat de gemeente Sint-Pancras hiervoor in aanmer king zal komen. De verordening op de reinigingsrechten was door gede puteerde staten weer voor 5 jaar goedgekeurd. Voor alle raadsleden ligt ter gemeentesecretarie de be groting van de gasfabriek ter inzage. Gewerkt wordt aan een politie-ver- ordening. De tegenwoordige dateert van het jaar 1916. De door de gas fabriek aan te gane lening van 200.000,werd door de raad goed gekeurd. Door de oudercommissie van de OLS alhier, was een adres aan de raad gericht, waarin werd verzocht om een bedrag ad f 4,20 per leerling per jaar in verband met het zwem men 1 maal in de 14 dagen in het overdekte zwembad te Alkmaar. Het leerlingen aantal van de OLS bedraagt 38 zodat op een bijdrage van ongeveer f 160,moet worden gerekend. Gezien het grote nut hier van, ging de raad met het voorstel van B en W. accoord. RONDVRAAG De heer Schut zag gaarne dat er iets werd gedaan aan de bruggen in het Daalmeerpad. Al het mogelijke zal hieraan worden gedaan. Volgens de heer J. Kloosterboer had de be planting rond het sportterrein veel schade van de schapen die op het sportterrein lopen. Dit zal echter spoedig tot het verleden horen, daar het reeds in de bedoeling lag, aldus vrz. hierom heen een hek te plaat sen. Na nog enkele interne zaken te hebben besproken ging de raad over in comité. KOLVEN ZD.-SCHARWOUDE. De jaar lijkse kolfwedstrijd op de 2e Pink sterdag in de baan van de heer N. Rijper had het volgende resultaat: le pr. S. Bruin 161 p. 2e pr. J. Hink Pr. 154 p. 3e pr. Th. Mienes 152 p. 4e pr. P. Woestenburg 151 p. 5e pr. C. Groot 149 p. 6e pr. P. Bergen Az. 147 p. 7e pr. Ant. Jonker 147 p. 8e pr. J. Koopman 147 p. 9e pr. H. Bekker 147 p. le serieprijs N. Bruin 69 p. le-2e seriepr. J. Schrijver 98 p. 3e serieprijs D. Rijpen sr. 57 p. Donderdagavond 8 Juni te 19.30 uur HSV 2—HSV 3. Vrijdagavond 9 Juni, Grote KNVB-film in het Bruno-gebouw, voor iedereen toegankelijk. Zaterdag 10 Juni voortzetting jeugdwedstrijden en des avonds 20 uur jubileum-sluitingsbal in de Rus tende Jager. SCHIETWEDSTRIJDEN RIJKSPOLITIE CASTRICUM. Onlangs hield de sportvereniging van de Rijks politie haar voorjaarsschietwedstrij den op de schietbanen van de Po- litie-Schietvereniging „Castricum" te Castricum. De uitslagen zijn: Personele baan (gecombineerd pistool en karabijn; max. te behalen aantal punten 100) 1. H. de Groot, groep Blokker, 93 pnt.; 2. P. H. van Huit, verkeersgr. Alkmaar, 91 pt.; 3. D. Dam, groep Blokker, 90 pt.; 4. M. Lastdrager, groep W'meer, 88 pt.; 5. Mr. J. P. v. d. Steur, Heiloo, 88 pt.; 6. R. de Boer, groep Heiloo, 82 pt.; 7. R. van Ingen, groep Wognum, 82 pt.; 8. M. H. Snoek, groep Bergen, 82 pt.; 9. J. P. H. Post, groep Medemblik, 81 pt.; 10. J. Kes, groep Groote broek, 81 pt. Reserve-personeel: 1. H. Wijkér, Egmond aan Zee, 85 pt.; 2. H. A. de Goede, Egmond aan Zee, 78 pt.; 3. D. A. Ploeg, Enk huizen, 78 pt.; 4. L. Muijtjens, Ber gen. 69 pt.; 5. J. Bommer, Bergen, 66 pt. Vrije baan karabijn (max. te be halen 50 punten): 1. D. A. Ploeg, groep Enkhuizen, 50 pt.; 2. N. v. d. Wooning, groep Blokker, 48 pt.; 3. M. L. Sneijder, Grootebroek, 47 pt.; 4. S. Tellegen, Staf District Heiloo, 47 pt.; 5. M. Lastdrager, groep Wieringermeer, 47 pt.; 6. J. de Feijter, groep Scha- gen, 46 pt: 7. Mr. J. P. v. d. Steur, Staf Distr. Heiloo, 46 pt.; 8. F. J. J. Kroon, groep Enkhulzen, 46 pt.; N. F. Bleijendaal, groep Heerhu- gowaard, 45 pt.; 10. H. de Groot, groep Blokker, 45 pt. Vrije ban pistool (max. te be halen 50 punten): 1. M. Lastdrager, groep Wierin germeer. 47 pt.; 2. Mr. J. P. v. d. Steur, Staf Distr. Heiloo, 47 pt.; 3. B. Roomer, groep Wieringermeer 46 pt.; 4. U. Meijer, Verkeersgroep Alkmaar, 45 pt.; 5. D. Dam, groep Blokker, 45 pt.; 6. H. de Groot, groep Blokker. 45 pt.; 7. L. Dooren- spleet, Staf Distr. Heiloo, 44 pt.; 8. D. Pasma, groep Medemblik, 44 pt.; 9. D. A. M. Bakker, groep Sohermerhorn, 44 pt.; 10. J. de Feij ter, groep Schagen, 43 pt. SCHOORL De nieuwe toren klok van onze kerk, geschonken door eèn familie uit de parochie en gewijd door de Hoog Eerw. Deken van Alkmaar, zal Zaterdag avond en Zondag haar schone klanken een nog jubelender toon geven. Het zal dan feest zijn: priesterfeest. Zondag 4 Juni viert onze pastoor de Zeer Eerw. Heer H. A. J. Drost, zijn zilveren priesterfeest. Zaterdag, avond om zeven uur zal de jubilaris op passende wijze nabij de grens der gemeente te Aagtdorp worden inge haald, waarbij een groep ruiters aan de stoet een nog feestelijker cachet zal geven. Het fanfarecorps „De Vriendschap" zal zijn medewerking hierbij eveneens verlenen. Een grote schare bruidjes zal de feestelijke op tocht ontvangen en naar de kerk geleiden, waar een plechtig Lof zal worden gecelebreerd. Zondagmorgen om half negen zal de Z.E. Jubilaris een plechtige Hoogmis opdragen, 's Middags om half twee zal de offi ciele receptie worden gehouden in het Verenigingsgebouw en het ca deau. van de parochie worden aan geboden. Hierbij worden uitgeno digd de bestuursleden van alle pa rochiële verenigingen en allen, die uit anderehoofde daarbij worden verzocht. Om kwart voor drie kun nen de overige parochianen de fees teling gelukwensen. 's Avonds om ongeveer negen uur en ook Maandagavond wordt in de pgstorietuin een toneelstuk opge- Nieuwe woningen SCHOORL. Ged. Staten van Noordholland hebben de bouw van drie dubbele woningen aan het Dok terslaantje goedgekeurd en met de bouw zal dezer dagen een aanvang worden gemaakt. TOCH NOG DRUKTE OP PINK STEREN SCHOORL De pinksterdagen waren, ondanks het matig goede weer, voor Schoorl toch nog tame lijk druk. De diverse ontspannings gelegenheden mochten zich in een goed bezoek verheugen. Vele pink- stergangers brachten een bezoek aan het strand te Camperduin en aan Schoorl aan Zee. De paviljoens maakten goede zaken, hoewel het verblijf aan het strand nu niet be paald aangenaam was. De vlokken schuim vlogen de bezoekers om de oren en men zag nergens een drieste badgast, die de elementen durfde trotseren. DUINRANDERS 1 KAMPIOEN SCHOORL In de beslissings wedstrijd tussen Vios II en Duin- randers I, die Zondag werd ge speeld op het Berdos-terrein, wisten onze withemden een 41 overwin ning te behalen, die hen kampioen van hun afdeling maakte. Een op merkelijk succes van deze jonge club, die zijn eerste competitie wedstrijd speelde. En al mankeerde het wel eens aan techniek, het en thousiasme kan wonderen doen en de hiaten aanvullen. Een woord van waardering is hier zeker op zijn plaats. Want een voetbalvereniging die pas is opgericht heeft heel wat zorgen. Nu zit deze club weer met terreinmoeilijkheden. Wie wil zich nu eens van zijn goede kant laten zien en onze voetballers aan een behoorlijk terrein helpen? Dat is ook apostolaat'. BERGEN. Dezer dagen verga derde de L.T.B. afd. Bergen in het St. Jansgebouw alhier. De opkomst speciaal van de jongeren was goed. De voorzitter opende de vergadering met de Chr. groet en heette de gees telijk adviseur kapelaan de Lange van harte welkom en installeerde hem als zodanig. Kapelaan de Lange beantwoordde deze rede met de woorden, dat hijzelf, uit het boeren leven afkomstig, zjjn beste krachten aan de L.T.B. zal geven, doch sprak tevens de wens uit, dat de leden op tijd op de vergadering aanwezig zouden zijn. Vervolgens werd de jaarlijkse uit gaansdag besproken, doch daaraan vastgekoppeld de wens, dat niet, zoals vorig jaar was geschied, velen toegezegd hadden mede te gaan, doch zich ter elfderure terug trok ken. Vervolgens werd het woord ge geven aan de heer Bosman, die sprak over de mogelijkheden van emigratie. Spreker zag als voornaamste oor zaak van emigratie, het geen toe komst meer zien voor zichzelf of zijn gezin wegens gebrek aan cul tuurgrond. Tegenover de aanwinst van in poldering staat 't verlies aan grond bestemd voor vliegvelden, wegen en dergelijken. Vervolgens besprak hjj de vereis ten voor emigratie, als vakbe kwaamheid, een flinke dosis door zettingsvermogen en het beheersen van de taal. Hij adviseerde de as piranten het gaan volgen van een emigratie-cursus, waar zp zich kon den bekwamen in het machinaal- melken en op machine-technisch ge bied. Spreker vermeldde nog, dat voor emigratie geen diploma's werden noodzakelijk geacht. Hjj noemde Canada het meest-aanbevelenswaar- dig emigratie-gebied, alhoewel daar „tuinders'' zeer moeilijk te plaatsen waren. Een bedrijf van 40 ha. werd daar klein genoemd. De bevolking aldaar was voor 47 katholiek. Tot slot zeide spr. dat aspirant-emigranten zich voor de tijd van een jaar bp een patroon konden verbinden. De voorzitter dankte spreker voor zijn rede en ging dan over tot de rondvraag, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. De heêr Scha gen betuigde zijn ontevredenheid over de kuikentoewijzing en de heer Blankendaal informeerde naar de verlies- en winstrekening van het Hoofdbestuur. Voorzitter zeide hier na te zullen informeren. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzit ter deze vergadering met de Chr. groet. Bavo-nieuws URSEM. Met de kermis speel de ons eerste elftal tegen St. Victor en moest in de tegenpartij zijn meer dere erkennen. De straffe wind deed zeer veel afbreuk aan het spel en het werd dan ook geen mooie wed strijd. Met 42 bleef St. Victor in de meerderheid. De junioren speelden hun laatste competitiematch en wonnen met 21 van DWB. De adsp. speelden ook eèn kermis-wedstrijd en ook te gen St. Victor en wonnen met de abnormale cijfers van 80. Zaterdagavond speelt het eerste thuis om 7 uur tegen Flevo 1 met In de gelederen onze oud-speler G. Timmer. Gert, van harte welkom weer In de rood-witte familie. Het tweede speelt Zondagmiddag om 2 uur ook thuis tegen St. Victor 3. Voor de jeugd zal nog een wed strijd worden georganiseerd. Op 11 Juni nemen de adsp. deel aan de adsp.-dag in Alkmaar. Het bestuur heeft na zeer rijpe overweging weer 'n trainer aange steld en hoopt en vertrouwt nu eens op de volledige medewerking van alle senioren. Vrijdag a.s. om 7.30 de eerste training onder leiding van de nieuwe trainer. voerd onder leiding van Anton Sweers, getiteld „Bernadette", van Henri Ghéon. Deze uitvoeringen zijn uitsluitend voor parochianen die de school hebben verlaten en die in het bezit zijn van een voor die avond geldig toegangsbewijs. Wanneer nu nog het weer mee werkt, zal de parochie ongetwijfeld enkele mooie dagen meemaken. EGMOND AAN DE HOEF. Daar de uitslag voor beide partijen van geen belang meer was is het over het geheel genomen een peil loze wedstrijd geworden, waaraan voor een zeer groot deel. de felle wind debet was, die nagenoeg van doel tot doel stond. Tot het einde toe bleven de Amsterdammers, on danks de 30 achterstand dapper doorvechten, hetgeen tenslotte met een aardige tegengoal werd be loond. Voor de rust had Zeevogels de straffe wind tegen, tengevolge waarvan Schellingwoude een groot veldoverwicht had. Toch waren de Amsterdammers nimmer gevaarlijk, terwijl hun verre schoten weinig succes opleverden. Eindelijk een goede tegenaanval van Zeevogels De midvoor weet behendig door de verdediging heen te breken en met een hard schot de bal langs de uitlopende keeper in de touwen te jagen. Bij een tweede aanval is het G. Kleverlaan, die succes heeft: 20, met welke stand de rust in gaat Na de rust heeft Zeevogels het windvoordeel. Bij een kleine schermutseling is het linkhalf Groot die de stand op 30 weet te bren gen. Schellingwoude daarentegen blijft tot zijn eer gezegd hard werkend, sportief doorspelen. De Amsterdammers betoonden zich daarmede echte sportlui, die voch ten voor de eer en speelden voor de schoonheid van het edele voet balspel. Mede in dit opzicht bezien, was hun tegendoelpunt dan ook volkomen verdiend. Zeevogels, gelukgewenst met het behoud van het 4-klasseschap! 7 punten uit 4 wedstrijden toont de kracht van de club. Volgend sei zoen veel succes. OPENING KAMPEERTERREIN WESSANEN EGMOND AAN DEN HOEF. Zaterdag is alhier bet onlangs in de duinen van Jhr. Six van Wimme- num aangelegde kampeerterrein ge opend van Wessanen's Kon. Fabrie ken N.V. te Wormerveer. Toen om half vijf 's middags één der direc teuren, de heer v. d. Laan het ter rein betrad wapperde het rood-wit- blauw boven op een duintop hoog in de mast. De heer van der Laan sprak een openingswoord en ver klaarde het kamp voor geopend. Een lid van het personeel bracht de Directie hierop dank voor wat z(j hier voor het personeel tot stand had gebracht. De huisjes hebben een ruime zit gelegenheid en bieden een slaap- ruimte voor 8 volwassen personen. De inventaris laat niets te wensen over. Een pomp in het dal voorziet de kamperenden van goed duinwa ter, terwijl op enige afstand van het terrein voor keurige toiletgelegen heden is zorggedragen. Kamperen in Egmond EGMOND-BINNEN. De duin- rand in Egmond-Binnen en Egmond a.d. Hoef oefent een grote aantrek kingskracht uit op de kampeerlief- hebbers. Zeer in het bijzonder de duinen van Jhr. Six van Wimme- num, wiens duinen op ruime schaal daarvoor zijn opengesteld, hetgeen niet 't geval is met de duinen nabij Egmond-Binnen. Hier moeten de kampeerders hun heil zoeken op erven en terreinen van particulieren en niet tevergeefs aangezien vele ingezetenen hun medewerking ver lenen en daarmede de werkzaam heden van de VVV te Egmond- Binnen (dorpskom) ten zeerste hel pen bevorderen. Ongetwijfeld heeft Egmond-Binnen als toeristen-plaats toekomst. Zijn enigszins afgezon derde ligging geeft het de voorbe stemming als toeristenplaats, die in het bijzonder zeer gezocht zal zijn door degenen, die, verwijderd van alle centra-drukten, volop wensen te genieten van de stille, ongerepte natuur. De Wimmenummer duinen bieden dit ook, doch hebben het voordeel van hun ligging, vlak nabij 't druk bezochte Egmond aan Zee, Mede door de openstelling van de duinen hier hebben vele bedrijfsinstellingen voor hun personeel hier kampeer terreinen ingericht. Om er enkele te noemen: Bruyn- zeel, Wessanen's Kon. Fabrieken N.V., Centraal Beheer, The Br.-A.- Tobacco Company, Verkade, Thom son's Havenbedrijf, Cacaofabriek „De Zaan" e.a. Dat het kamperen hier een gewel dige opgang maakt, tonen de cijfers van vorig jaar ons duidelijk aan. Niet minder dan 2400 personen, kwamen allen in gezinsverband hier hun vacantie doorbrengen. Het ziet er echter naar uit, dat 1950 dit getal verre zal overtreffen. Tenslotte mer ken we nog op, dat alle huisjes na genoeg zo zijn gelegen, dat zij vanaf de weg niet zichtbaar zijn, waardoor de aanblik van de duinrand onge rept is gebleven. Onze sport en onze idealen EGMOND AAN ZEE. Voor de leden en adspiranten van Egmondia hield de heer van der Linde uit Den Helder, hoofdconsul en official van de KNVB, Vrijdagavond in het ver enigingsgebouw en lezing over bo vengenoemd onderwerp. Na een kort historisch overzicht over de statuten van de sport in lang vervlogen tijden, volgde een beschouwing over de Olympische spelen in de tegenwoordige tijd. Fel trok spreker van leer tegen het professionalisme en de sport- verdwazing. Uitvoerig stond spreker stil bij hetgeen een voetbalvereniging In een gemeenschap kan betekenen. De sport, waarin de speler onher roepelijk zijn ware karakter toont, kan een gezonde geest in een ge zond lichaam bevorderen. Eigen schappen als moed, durf, wilskracht trouw en nog vele andere kunnen worden aangekweekt en ontplooid. Daardoor krijgt de jonge mens veel mee voor zijn latere leven in de maatschappij, waardoor bij een goed mens wordt en sterk staat 'in de strjjd om het bestaan. De voorzitter van Egmondia, mr. Spit, dankte de spreker voor zijn leerzame rede. HUGÓ BOYS 1-ALKMAAR 1 2—0 HEERHUGOWAARD—NRD. Zondag j.l. heeft Hugo-Boys in zijn goudenkruis-ronde en zware te genstander moeten verwerken. En hoewel onze jongens de laatste tjjd niet zo erg veel meer te zien gaven, Zondag hebben ze het weer prima gedaan. Een moeilijke tegenstander, en dat is Alkmaar zeer zeker, moest het onderspit delven voor onze ent housiaste plaatsgenoten. De volgen de goud en-kruis-wedstrijd zal tegen CSV 2 zjjn en wel op het Hugo- Boys-terrein. Hopelijk wordt dit een stevige overwinning, want dit is de ploeg waardoor onze reserves uit de ronde gestoten zijn. Om zeven uur j.l. Zondag speelde Hugo-Boys 1 zijn tweede match van die dag en wel tegen SVW 1 op het VZV-terrein. Dit was een prachtige en spannende wedstrijd, waarvan de veelvuldige toeschouwers erg geno ten hebben. De Hugo-Boys wisten hun plaatsgenoten met 31 er onder te houden, iets wat toch wel wat wil zeggen voor een tweede wedstrijd op 1 dag. De uitgeloofde prijs, een leren bal, ging dus in vreugde stemming mee naar Heerhugo- Waard-Noord. Oogst van de weg HEERHUGOWAARD. De Rijkspolitie alhier meldt dat de vol gende voorwerpen op het bureau zijn aangegeven. Gevonden: een gevlekte vulpen; een gummi regenjas; een kinder windjack en een timmermans-duim stok. Verloren: een bruine meisjes mantel; een blauw-grijs geruite he ren overjas en een bruin dekzeil. Inlichtingen hieromtrent zijn aan het groepsbureau der Rijkspolitie te bekomen. Horlogemaker gaat vertrekken HEERHUGOWAARD. In Heerhugowaard-Noord is slechts X horlogemaker gevestigd de heer G. Buisman. Dezer dagen gaat deze prima vakman echter ons dorp ver laten en zal zich in Eindhoven ves tigen. Het is jammer dat wij nu de heer Buisman zullen moeten missen, maar desniettemin wensen wjj hem aldaar veel succes. Van boven naar beneden HEERHUGOWAARD. Het 4- jarig dochtertje van de heer Over toom, tuinbouwonderwijzer te Heer hugowaard-Noord maakte dezer da gen een lelijke val uit een ruim 4 meter boven de begane grond gele gen raam. Heel gelukkig is het kind nog tamelijk goed terecht gekomen en werd slechts een lichte hersen schudding geconstateerd. Granaat gevonden HEERHUGOWAARD. Bij het uitdiepen van de Middenwegsloot is dezer dagen nabjj de Paardeboslaan een granaat gevonden. Hoewel de arbeiders dachten met een normaal stuk jjzer te doen te hebben, werd hun later toch duidelijk dat het wel eens een projectiel kon zijn. De poli tie werd hiervan in kennis gesteld, die voor vervoer zorgde. Het bleek een vliegtuigbom te zijn. Zilveren Priesterfeest van de Pastoor TUITJENHORN Zondag 4 Juni a.s. hoopt onze parochieherder, pas toor E. J. M. Meijnders zijn zilve ren priesterfeest te herdenken. Op nadrukkelijk verlangen van de pas toor zal dit feest alleen kerkelijk worden gevierd. Te half 10 vindt de plechtige hoogmis plaats, waar na de pastoor in het Verenigings gebouw zal recipiëren, 's Middags te half 3 wordt de dag besloten met een plechtig Lof. Onder de H.H. Missen collecte ter dispositie van de pastoor. Natuurlijk geven de parochianen die dag uiting aan hun feestvreugde door het uitste ken van de driekleur. Thuisfront-nieuws TUITJENHORN Er scheen niet veel publiek te zullen komen op de huldigingsavond van een 5- tal gerepatrieerden, maar tegen 8 uur was de zaal toch aardig bezet. Na een welkomstwoord van de voorzitter en een begroeting van het vijftal door de Geestelijk ad viseur, kwam Majoor Aalmoezenier Tenniglo ten tonele, die in een be geesterende toespraak ons het een en ander vertelde van het leven en de moeilijkheden van de soldaat in Indonesië. Een toneelgroep, zich aandienende onder de verzamel naam „Gemeentepersoneel Haren karspel" bracht met een tweetal een-acters de lachspieren danig in beweging. De vrijwillige bijdragen van de toehoorders vormden het totaal van f99.48. Alles bijeen was het een leerzame en genotvolle avond. Tijdens het weekend hebben we Kees Wester en Piet Verstraten mogen verwelkomen die beiden lange tijd in Indonesië hebben ver toefd. Kees zijn officiële ontvangst vond plaats onder de vrolijke tonen van „St. Hildegardis", maar bij Piet bleef de muziek achterwege wegens ziekte zijner moeder. Op dit ogenblik zijn naar het Vaderland onderweg; S, Kruijer, Jac. Karsten Ez„ H. Dekker en S. de Vries, zo dat er nu nog 16 jongens in Indië verblijven. Burgerlijke Stand BEEMSTER Géboren: Petrus Theodorus Adrianus z. v. D. Koorn en G. W. Ruiter. Gehuwd: Jan van Saane 26 jaar en Elisabeth Kelderman 25 jaar. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: OVERWEGEND ZONNIG. Droog en overwegend zonnig weer met iets hogere temperaturen da.n vandaag. Matige tot vr(j krach tige wind uit Oostelijke richtingen. BEEMSTER. In aansluiting op hetgeen wjj reeds schreven over de Kath. Landdag in de Z.O.-Beemster, kunnen wij thans mededelen dat de datum van de Landdag definitief is vastgesteld op Zondag, 18 Juni a.s. De „Nieuwe Tuinbouw" zal de plaats van handeling zijn. Alle katholieken uit de wijde om geving worden 's middags in de Z.O.-Beemster verwacht. Men zal daar een tweetal bekende sprekers kunnen beluisteren, onder wie Pas toor Drost. De muziekvereniging „Crescendo" van Purmerénd ver leent haar medewerking. L. T. B. BEEMSTER Pastoor van Leip zig en de heer P. Koning hebbên dezer dagen bemoedigende woorden laten horen over de R.K. Land bouwschool te Schermerhorn. Een en ander geschiedde tijdens de L.T.B.-vergadering, waarin ook een contributieverhoging van 10% aan de orde kwam, die na enige dis cussie werd goedgekeurd. In Augustus wordt de excursie gehouden naar het proefbedrijf te Schothorst, waarbij onderweg Schiphol en het Vredespaleis te den Haag worden aangedaan. Aan het slot vah de bijeenkomst werd het stichten van een -grasdrogerij overwogen; tot een definitieve ber- slissing kwam het echter niet. SLECHTBETAALDE PATRONEN VOOR DE RECHTER BEEMSTER De veehouder Th. S. aan de Jisperweg te Beemster had reeds enige jaren zijn zwager R. A. v. D. in huis die f3.50 per week ontving benevens vele emo lumenten. S. was niet op de hoogte dat hij te weinig betaalde. Volgens hem betaalde hij bijna alles voor zijn huisgenoot en toch hadden controleurs uitgerekend dat er te weinig was betaald. Hij werd we gens dit feit voor de Politierechter gedaagd. Als lid van de L.T.B. had verdachte moeten weten, dat zijn handeling foutief was, aldus de officier. Er werd f100 of 30 dagen geëist. De verdediger die de ver houding schetste tussen beide zwa gers, vroeg vrijspraak. Het vonnis was echter conform de eis. De veehouder D. K. aan de Mid denweg te Beemster, betaalde aan zijn werkman f34.per week, met emolumenten. Dit was eveneens te kort, daar het afweek van de C.A.O. van de Holl. Mij. van Land bouw. Het loon moest namelijk f40 zijn. Verd. zei tegen de Politie rechter dat hij alles reeds in orde had gemaakt. De Officier vond K. wat al te gemakkelijk en vorderde f75 of 25 dagen. De rechter be paalde de straf op f60 of 20 dagen. URSEM. Op de Eerste Pink sterdag was onze mede-parochiaan Gerrit Seyts Cz. 25 jaar getrouwd. Op zichzelf is dit geen ongewone gebeurtenis. Dit was echter voor de parochianen en vele niet-katho- lieke gemeentenaren een gelegen heid, deze man te huldigen voor alles, wat hij heeft gedaan voor de goede zaak en ip het algemeen be lang. Vooraf gegaan door enige ruiters werd de jubilaris met echtgenote en kinderen in auto's naar de kerk gebracht, waar tot zijn intentie de plechtige Hoogmis met assistentie werd opgedragen, 's Middags half 4 kwamen verschillende deputaties op de receptie. De heer C. Schaap bood namens alle verenigingen een schrijfbureau met bijbehorende stoel en lamp aan en huldigde de jubilaris namens de L.T.B. De Zeereerw. Heer Pastoor prees de jubilaris om zijn onverdro ten ijver voor alle verenigingen. Nimmer had hij tevergeefs een be roep op de heer Seyts gedaan. De Burgemeester huldigde hem namens het gemeentebestuur voor alles wat hij gedaan had in het al gemeen belang. Verder spraken nog wethouder Langereis, de heren J. van Saasen van Schermerhorn, Schaper van Zwaagdijk en Oud. De jubilaris dankte voor de hulde hem gebracht. De oorkonde vermeldde 14 ver enigingen, die tot het cadeau had den bijgedragen, doch aan dit aan tal dienen er nog enkele toegevoegd te worden. Het feest werd in fami liekring verder gevierd. Ook de oude moeder van de jubilaris was aanwezig. BELGISCHE AUTO ZWAAR BESCHADIGD CALLANTSOOG. In de middag van de Tweede Pinksterdag botste te Callantsoog op de kruising ScheidingsvüetRijksweg een Bel gische Citroën tegen een Naco-bus, die de Scheidingsvliet zou opzwen- ken. De auto, die met grote snel heid naderde, raakte de bus aan ée achterzijde. Gelukkig bleef het on geval beperkt tot materiële schade, die echter ernstig genoeg was. De Rijkspolitie heeft het onder zoek in handen. MOTORONGEVAL TE DEN OEVER DEN OEVER. Zaterdagmorgen botste bij de sluizen te Den Oever de heer J. Kuit uit Den Oever met zijn motor tegen een truck, die plotseling stopte. Vermoedelijk heeft de motorrijder het stoplicht niet of te laat gezien. Met een ge broken been en een hersenschud ding werd hij naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Concourssuccessen WIERINGEN Aan het door de Muziekvereniging „Soli Deo Gloria" in Slootdorp gehouden muziekcon cours namen ook de twee Wieringer muziekverenigingen deel. In de ge houden Concertwedstrijd behaalde de Koninklijke Muziekver. „Har monie" o.l.v. de heer P. Krengen een eerste prijs met 96 pnt.; Harmo nie „Apollo" onder directie van de heer J. van Glabbeek wist met 84 pnt. een tweede prijs te veroveren. Van harte proficiat! Het is een out geschiedenis van voor achterlijk en uitgekreten, omdf dellijk haar keur ter schuim of goud bleek te zjjn ton ergens. Aan c worden we dezer nerd, nu in Fra door de oorlog ie Emile Zola zjjn getrouwen we deze leider en vo naturalistische s< honderd jaar het sohouwde. Wat on< opvalt is, dat o historie de onver partjjdige rechtei schroefde reputat geest tot de juiste brengt. Aan dit ontkomt ook de gi ouderen onder ons herinneren de uit zingen, waarmee ii van die dagen het van deze grote, or derne publicisten zen. En hoe schan hoond en gevonnu die ook hier we alle vooruitgang en ware kunst te aandurfde de wer Zola op de index de katholieken te was opnieuw het schreef de N. Rot. gen, dat de Ke«- tegenover de mod' als Brom citeert. Maar nu 50 jaar zelfde N. Rot. Crt waarin wordt opg nu Zola toch heel zien en dat hij nu onverschrokken blijkt te zijn gewee hem toen versieter daad, de naam Z< symbool. Hij was ralist, die de huicl. zijn tijd fel heke waarheid en recht gevolg natuurlijk Kerk, die het lichl de index werd verw toén van Katholiek gemerkt, dat dit waarheidszoeken en we hier slechts met een weliswaar cier, die echter bruikte om het v re onder de n waarbij hij zijn zozeer in het he standen dan wel op de niet juist gevoelens van de wordt dit alles, na biograaf in de N. zich keert tegen als zou Zola in wantoestanden Vi Keizerrijk hebben Wie de rotte periode van Franki nis wil leren kennen doet verstandi - historisch juistere deze periode te leze ken van Zola. maatschappelijke pen een ontleedmes was zijn temperame dan zijn wetenschaj tie. Zo blijft er ook beroemdheid niet een knap romer' voor zijn tijd, me nu door nien n worden, omdat zjji uit de tijd zijn, wetenschappelijke boeken nihil is. Dat de Kerk ir algemene Zola-ver] had, terwille vein gen van deze wérken van de gelovigen stroom in te werken, hoe kn; een oogpunt - an te veroordelen e wordt dcor de Zo] voor vijftig jaar juist erkend, maar pelijk geacht. Natuurlijk staat niet edleen. Er zij-i kan ter voorbeelden van een Ferrer, anarchist, die ir. werd gefusilleerd anti-clericalisme een standbeeld op waarvoor zich te fatsoenlijk mens wat toen als een Kath. Kerk, die d heid onderdrukte, toegejuicht. We zouden in Tolstoi kunnen anderen, die in dag" werden verh< juicht, niet et Kerk hen veroorde „Roma mora" ze ge spreuk. Rome heeft reeds bijna zich en nog een zich. Rustig vacht het gistingsproces als modem, wetens» cultureel naar bracht, is afgelop* daaruit als bl'jvenc voren komt, in ziel Zo doet de .Cerk grote mannen en hei ligenverklaringen. «ten aanwijst als ons, <üe hanclhavei roem voor alle tijden Maar de groten zijn gewoonlijk niet eendagsvlieg even als se aan de horizon HEERENVEEN. motorrijder De J zwaag reed met de duo in y.ijn ge ting Heerenveen kruispunt in bo 0011 andere motomj gen waren ernstig. zeer ernstige ziekenhuis te H< Vervoerd, terwijl zijr ann brak. De and< vetd slechts licht

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2