't \4 AOjgwente dk hat m doet Clemens August Kardinaal von Galen Diefstal als continubedrijf Van kruimeldiefstallen en huisvredebreuk Van Alle Dag Op en top Duitser, niet minder katholiek rsverwachting [ath. Landdag Z. O. Beemster chtbetaalde onen voor de rechter aar G. Seijts het zilver Rome heeft de tijd motorrijder ernstig gewond Goed-gedocumenteerd en boeiend boek over de „Leeuw van Münster" Garnizoen Assen wordt uitgebreid 455 doden in de V.S. Boerderij verbrand te Assen Poolse ambassadeur in Joego-Slavië teruggeroepen Drie jeugdige Alkmaarders voor de rechtbank *-00p. „wesr-rrieïiianu Bezorging door de gehele omgeving. Voor de Politierechter Hef p\an-Schuman WOENSDAG BI MEI 1950 PAGINA 3 :eld door het K.N.M.I. te geldig van Woensdagavond erdagavond: RWEGEND ZONNIG. i overwegend zonnig weer hogere temperaturen dan Matige tot vrij krach- I uit Oostelijke richtingen. TER. In aansluiting op ij reeds schreven over de cldag in de Z.O.-Beemster, ij thans mededelen dat de de Landdag1 definitief is 1 op Zondag, 18 Juni a.s. iwe Tuinbouw" zal de handeling zijn. holieken uit de wijde om- orden 's middags in de ster verwacht. Men zal tweetal bekende sprekers luisteren, onder wie Pas- t. De muziekvereniging 3" van Purmerend ver medewerking. L. T. B. ■ER Pastoor van Leip- heer P. Koning hebbén n bemoedigende woorden a over de R.K. Land- l te Schermerhorn. Een ■geschiedde tijdens de fadering, waarin ook een verhoging van 10% aan vam, die na enige dis- d goedgekeurd, ■tus wordt de excursie naar het proefbedrijf te waarbij onderweg n het Vredespaleis te vorden aangedaan. Aan n de bijeenkomst werd n van een grasdrogerij tot een definitieve b®- am het echter niet. BR De veehouder Th. fisperweg te Beemster enige jaren zijn zwager in huis die f3.50 per ng benevens vele emo- was niet op de hoogte veinig betaalde. Volgens de hij bijna alles voor noot en toch hadden uitgerekend dat er te betaald. Hij werd we- t voor de Politierechter s lid van de L.T.B. had noeten weten, dat zijn foutief was, aldus de werd f100 of 30 dagen verdediger die de ver- letste tussen beide zwa- vrijspraak. Het vonnis conform de eis. lder D. K. aan de Mid- Beemster, betaalde aan in f34.per week, met n. Dit was eveneens te het afweek van de de Holl. Mij. van Land- loon moest namelijk f40 zei tegen de Politie- hij alles reeds in orde :t. De Officier vond K. emakkelijk en vorderde [agen. De rechter be trat op f60 of 20 daigen. Op de Eerste Pink- onze mede-parochiaan Cz. 25 jaar getrouwd, is dit geen ongewone Dit was echter voor nen en vele niet-katho- mtenaren een gelegen- man te huldigen voor ij heeft gedaan voor de en lp het algemeen be gaan door enige ruiters 'ilaris met echtgenote en auto's naar de kerk aar tot zijn intentie de bogmis met assistentie Iragen. 's Middags half verschillende deputaties tie. 3. Schaap bood namens ingen een schrijfbureau irende stoel en lamp gde de jubilaris namens Zeereerw. Heer Pastoor ilaris om zijn onverdro- oor alle verenigingen. hij tevergeefs een be heer Seyts gedaan, neester huldigde hem gemeentebestuur voor i gedaan had in het al- ng. Verder spraken nog jangereis, de heren J. van Schermerhorn, Zwaagdijk en Oud. is dankte voor de hulde it. ide vermeldde 14 ver- ie tot het cadeau had gen, doch aan dit aan- nog enkele toegevoegd Iet feest werd in fami- der gevierd. Ook de van de jubilaris was HE AUTO ZWAAR 1SCHADIGD 300G. In de middag ede Pinksterdag botste >g op de kruising etRijksweg een Bel- ■n tegen een Naco-bus, dingsvliet zou opzwen- 3, die met grote snel- raakte de bus aan de lelukkig bleef het on- t tot materiële schade, •nstig genoeg was. litie heeft het onder- len. RONGEVAL TE SN OEVER IR. Zaterdagmorgen sluizen te Den Oever uit uit Den Oever met egen een truck, die stopte. Vermoedelijk torrijder het stoplicht it gezien. Met een ge en een hersenschud- j naar het ziekenhuis vervoerd. iurssucccssen M Aan het door de (ine „Soli Deo Gloria" gehouden muziekcon- sok de twee Wieringer (ingen deel. In de ge" ertwedstrijd behaalde jke Muziekver. ..Har de heer P. Krengen is met 96 pnt.; HarmO- onder directie van de ïlabbeek wist met 84 de prijs te veroveren, ificiat! Het is een oude ervaring in de geschiedenis van de „Kerk", dat zij voor achterlijk en bekrompen werd uitgekreten, omdat zij niet onmid dellijk haar keur zette op wat la ter schuim of geen onvermengd goud bleek te zijn, zo zegt Chester ton ergens. Aan die oude waarheid word-en we dezer dagen weer herin r»erd, mi in Frankrijk zij het door de oorlog ietofwat vertraagd Bmile Zola door enkelen van zijn getrouwen wordt herdacht, dat deze leider en voorganger van de naturalistische school voor ruim honderd jaar het levenslicht aan schouwde. Wat ons daarbij nu direct opvalt is, dat ook hier weer de historie de onverbiddelijke en on partijdige rechter is, die opge. schroefde reputaties van de tijd geest tot de juiste proporties terug brengt. Aan dit Nemesis oordeel ontkomt ook de grote Zola niet. De ouderen onder ons zullen zich nog herinneren de uitbundige aanprij zingen, waarmee in de „grote" pers van die dagen het literaire oeuvre van deze grote, onder de toen mo derne publicisten, werd aangepre zen. En hoe schamper er werd ge hoond en gevonnist over de Kerk, die ook hier weer bewees tegen alle vooruitgang en alle choonheid en ware kunst te z> omdat ze het aandurfde de werken van de grote Zola op de index te zet en voor de katholieken te verbieden. Hier was opnieuw het bewijs geleverd, zo schreef de N. Rot. Crt. van die da gen, dat de Kek vijandig stond tegenover de moderne cultuur, zo als Brom citeert. Maar nu 50 jaar later komt die zelfde N. Rot. Crt. met een artikel, waarin wordt opgemerkt, dat we nu Zola toch heel anders zijn gaan zien en dat hij nu veel minder de onverschrokken waarheidszoeker blijkt te zijn geweest, waarvoor we hem toen versleten hebben. Inder daad, de naam Zola was toen een symbool. Hij was ''e moedige natu. ralist, die de huichelachtigheid van zijn tijd fel hekelde en het voor waarheid en recht opnam, met als gevolg natuurlijk, dat hij door de Kerk, die het licht schuwde, naar de index werd verwezen. Maar wat toén van Katholieke zijde werd op. gemerkt, dat dit onverschrokken waarheidszoeken overdreven was en we hier slechts te doen hadden met een weliswaar knappe roman cier, die echter zijn talenten mis bruikte om het vulgaire, het obscu re onder de massa te brengen, waarbij hij zijn succes zocht niet zozeer in het hekelen van mistoe. standen dan wel door te speculeren op de niet juist meest verheven gevoelens van de grote massa. Nu wordt dit alles, na 50 jaar, door zijn biograaf in de N.R.Crt. erkend, die zich keert tegen de voorstelling, als zou Zola in zijn werken, de wantoestanden van het Tweede Keizerrijk hebben bloot gelegd. Wie de rotte plekken uit deze periode van Frahkrijks geschiede, nis wil leren kennen, zo schrijft hij, doet verstandi- andere meer historisch juistere werken over deze periode te lezen, dan de boe ken van Zola. Zola was niet de maatschappelijke chirurg, wiens pen een ontleedmes was, daarvoor was zijn temperament veel sterker dan zijn wetenschappelijke preten tie. Zo blijft er ook hier van Zola's beroemdheid niet meer over dan hij een knap ronar' cus was, althans voor zijn tijd, maar wiens werken nu door nien 'ld mee gelezen worden, omdat zijn literaire gaven uit de tijd zijn, en de historisch wetenschappelijke waarde van zijn boeken nihil is. Dat de Kerk in de tijd van de algemene Zola-vergod g, de moed had, terwille van de funeste gevol gen van deze wérken voor de zielen van de gelovigen, tegen de tijd stroom in te gaan en deze werken, hoe knap ze ook uit een oogpunt an beüetrie waren, te veroordelen en te verbieden, wordt dcor de Zola-supporters van voor vijftig jaar nog wel niet als juist erkend, maar toch wel begrij pelijk geacht. Natuurlijk staat het geval Zola niet alleen. Er zijn nog wel mar kanter voorbeelden, als de verering van een Ferrer, de gevaarlijke anarchist, die ir. 1908 te Montjuich werd gefusilleerd en voor wien het anti-clericalisme toen in Brussel een standbeeld oprichtte, een daad waarvoor ach tegenwoordig leder fatsoenlfl-k mens schaamt, maar wat toen als een uitdaging aan de Kath. Kerk, die de geestelijke vrij heid onderdrukte, door velen werd toegejuicht We zouden in deze rij nog een Tolstoi kunnen noemen en zovele anderen, die in „een waan van de dag" werden verheerlijk-, er toege juicht. niet et minst omdat de Kerk hen veroordeelde. ..Roma mora" zegt een kernachti ge spreuk. Rome heeft de tijd. Ze hreft reeds bijna 20 eeuwen achter zich en nog een eeuwigheid vóór zich. Rustig wacht de Kerk af, tot het gistingsproces, van a'les wat als modern, wetenschappelijk en «ultureel naar voren wordt ge bracht, is afgelopen, om dan wat daaruit als bl'jvende waarde naar voren komt, in zich op te nemen. Zo doet de Kerk ooi. met haar grote mannen en vrouwen bij de he-.ligenverklaringen. Maar wie zij dan aanwijst als de groten onder <he handhaven dan ook hun roem voor alle tijden. Maar de groten van de wereld, ztin gewoonlijk niet meer dan een eendagsvlieg even spoedig verwelkt, *e aan de horizon verschenen. J. H. HEERENVEEN. De 23-jarige 'Motorrijder De Jong van Lang- zwaag reed met zijn verloofde op ?.e rn zijn geboorteplaats rich- ong Heerenveen, waarbij hij op een Kruispunt in botsing kwam met "■n andere motorrijder. De gevol gen waren ernstig. De Jong moest .J'^T emstige toestand naar het henhuis te Heerenveen worden vervoerd terwijl zijn verloofde een JHi andere motorrijder slechts licht gewond. SLA De beste, lekkerste en gezondste van alle rauwe groenten! Goedkoop én in een wip klaar! Sla mag vooral niet te lang in het water staan, daarmee gaan de waardevolle voedingsstoffen verloren. En vergeet niet: De buitenste bladeren bevatten méér vitamine C en mine ralen dan het mooie gele kropje (Adv.) HET BOEK VAN HEINRICH PORTMANN over Kardinaal von Galen ontvingen wij van een gevangen SS-man, die ons daarbij schreef: „Bij het overwegen van het leven van deze waarlijk heilige man, die op de eerste plaats katholiek en priester, op de tweede plaats toch ook een nationale Duitser was, is het mij pas goed duidelijk geworden, waar voor ons katholieken de grenzen ten opzichte van de eerbied voor de Staat en zijn wetten liggen". De goede jongen was misleid door wat zijn Bisschop eerder en klaarder had doorzien als een anti-christelijk, om niet te zeggen duivels systeem. Maar daar was hij dan ook Bisschop en een von Galen voor! Laten wij het maar eerlijk be kennen, wij Nederlandse Katholie ken lopen nog niet over van sym pathie voor al wat Duits is. Daar toe heeft het Duitse karakter zich te zeer van de kwade kant aan ons vertoond. Het wordt hoog tijd, dat wij ook eens de mooie kanten er aan gaan ontdekken en dit kunnen we o.m. door het lezen van het goed gedocumenteerde ep boeiende boek over Kardinaal Von Galen, de „Leeuw van Münster". Als er een echte Duitser was in de jaren van die geweldige worste ling om het behoud van de eeuwige waarden van het Christendom te genover die vloedgolf van modern heidendom, dan was het zeker deze kerkvorst, die meer dan de andere Bisschoppen zich bij de Nazi's ge haat en bij alle Katholieken ter we reld bemind heeft gemaakt. Een rasechte zoon van een oer oude Oldenburgse landadelfamilie, die tal van hoogstaande geestelijken aan de kerk heeft geschonken. On der hen was de in onze populaire geschiedenisboeken niet al te gun stig geschilderde Christoph Bern- hard von Galen, aan wie het toch maar voor een groot deel te danken is, dat Westfalen zo goed als ge heel Katholiek is gebleven. Op de Burcht Dinklage in het Oldenburgse zag de derde bisschop van die naam (de tweede was de Wijbisschop Max Gereon) het le venslicht. En het is frappant hoe hij heel zijn leven lang met al de vezels van zijn hart aan die roman tische omgeving gehecht bleef. Hier ontving hij zijn vorming als ras echte Duitser, maar „het dragende fundament van zijn leven, de on wrikbare norm van zijn inwendig en uitwendig handelen, het Katho lieke Geloof', werd ook hier in zijn ziel geprent en wel door een patri archaal, in-vroom gezinsleven. Spartaans was bijna zijn opvoe ding, die hij in zijn jeugd genoot, maar toch niet zonder de poëzie en blijdschap die aan een ideaal-groot gezin zijn bekoorlijke glans geeft. Het oude Saksenras verloochent zich in hem niet. Sober in eten en kle ding; hij duit als pastoor (in Ber lijn en Münster) geen critiek op wat aan tafel wordt voorgezet. Uiterst eenvoudig is hij in zijn be huizing; in zijn kapelaanstijd vond hij gordijnen voor de ramen over bodig. Een gestalte van haast twee meter lang; niet te vlug in zijn be wegingen en niet gevat in het ge sprek. Een man van zelftucht en regelmaat; toch werd zijn ietwat hoekig karakter verlevendigd door een gemoedelijke humor en een on gekunstelde eenvoud. Schijnbaar was hij een vrouwenhater, toch weer als zielszorger meelevend met de tobbende en zorgende moeders en een groot kindervriend. Een waarlijk goede herder, hard voor zich zelf, zich geheel gevend aan zijn schapen, die hij zelfs eigenhan dig diensten bewijst. Eigenlijk een aartsconservatief man, maar in die zin, dat alle mo derne stromingen over hem heen raasden en hij staan bleef, want zijn huis was gebouwd op een rots. Wat moeten de stichters van de nieuwe Hitlerorde hem als hopeloos zijn tijd ten achter hebben beschouwd en uitgekreten. Hij voedde zijn geest met de H. Schrift, kerkhisto rie en Pauselijke encyclieken. Hij signaleerde reeds als pastoor on barmhartig de kwalen van zijn tijd; naturalisme, materialisme, mensver- goding. Deze stoere Oldenburgse eik wortelde zich steeds vaster in de onvergankelijke waarheden en prin- cipen van dg oude Moederkerk, waartegenover die moderne toren van Babel steeds hoger en impo santer oprees en de massa meesleep te. „Die Turmbau zu Babel wuchs ins unheimliche" zegt de schrijver, zijn eigen secretaris. „Der Turm Lu- ziferistischen Stolzes und Gottwi- drigem Uebermenschentums er- strahlte in umheimlischer Licht- fülle Hoe levendig herinneren wij ons allen nog die preken van Bisschop Von Galen, hoe zij over de grens gesmokkeld kwamen en ook hier clandestien gestencild en verspreid werden. Hier kunt u lezen onder wat be wogen omstandigheden die toespra- van het vormen zijn gelovigen te bemoedigen en te sterken. Wat doet het ons goed bij deze door zijn reis gezel beschreven tochten te ervaren met welk een onwankelbare trouw het gros van de Westfaalse Katho lieken achter zijn Bisschop stond, in diezelfde dagen dat wij wel eens geneigd waren te denken dat er nauwelijks nog een goed Katholiek in Duitsland was. En hoe eenvou dige lieden alle plagerijen van de Nazi-polizei ten spijt hem overal en spontaan huldigden. Hoezeer de ineenstorting van het nieuw-neidens regiem hem ook ver heugde, de Eisschop was te zeer be ducht voor de gevolgen van de on voorwaardelijke capitulatie waar van hij (en terecht) een chaos op alle gebied verwachtte. Maar even als hij tegenover de Gestap0 onver zettelijk en onbuigzaam heeft gestaan om de rechten van de kerk te verdedigen, zo heeft deze telg van een oud riddergeslacht ook na de overwinning van de geallieerden bij de bezetters met de vuist op ta fel geslagen omdat zij niet voldoen de optraden tegen het moorden en roven van vluchtelingen-benden. Een korte dialoog: De Bisschop: U kent mijn naam? De hoge Engelse officier: Ja, von Galen. De Bisschop: U weet hoe ik tegen de Nazi-misdadigers gevochten heb? De officier: Ik weet het. De Bisschop: Welnu, zo zal ik O.A. MET GARDEREGIMENT „PRINSES IRENE" Het garnizoen te Assen zal met ingang van 4 Juni belang rijk worden uitgebreid door de komst van het garderegiment „Prinses Irene", dat zich ook gedeeltelijk in Zuidlaren zal vestigen. Behalve het garde regiment zullen ook 't eerste, negende en tiende regiment infanterie in het Asser garni zoen worden ondergebracht Deze drie regimenten worden samengevoegd. Minister Stikker op reis In zijn functie van politiek be middelaar is minister Stikker naar Parijs vertrokken, van waar hij de 4e Juni wordt terugverwacht. Daarna zal rar. Stikker in Oslo besprekingen voeren. BIJ ONGEVALLEN TIJDENS DE FEESTDAGEN NEW-YORK, 30 Mei. (Reuter) Het aantal personen, dat geduren de de vier feestdagen ter gelegen heid van „Memorial Day" in de Verenigde Staten bij verschillende ongevallen om het leven is geko men, wordt op minstens 455 ge schat 290 personen kwamen bij auto-ongevallen om, 67 zijn ver dronken en 98 zijn bij verschillen de ongelukken om het leven geko men. Dit cijfer overtreft dat van de voorgaande jaren. KINDEREN SPEELDEN MET VUUR Vermoedelijk doordat kinderen met vuur speelden, is gisteren te Assen een grote boerderij, be woond door de familie Boer, to taal afgebrand. Ondanks de krach tige bestrijding van het vuur door de Asser brandweer, kon slechts het woonhuis gedeeltelijk worden behouden, doch dit gedeelte werd totaal onbewoonbaar. De inboedel kon eveneens ge deeltelijk in veiligheid worden gebracht. De in de schuur gebor gen balen stikstof en de voorraad hooi en stro gingen verloren. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en zeven kinderen, kon zich bij tijds redden. Ook het vee bleef gespaard. De schade, die zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. ook nu elk onrecht bestrijden, van welke kant het ook komen moge. Zegt u dat tegen uw overheden! Welk een verademing bezorgt ons na de schildering van die bange ja ren de beschrijving van de triom fante tocht naar Rome, de broeder lijke ontvangst bij de Parijse Kar dinaal, de verering van de enthou siaste Italianen voor deze in hun oog reusachtige gestalte met zijn goedig gezicht en guitige ogen. En dan volgen vlak op elkaar de hul diging na zijn terugkeer in de stad van Sint Ludger, de plotselinge ziekte en het einde van zijn aardse loopbaan. Een verwaarloosde blin- de-darmontsteking velde de reus. „Daar ligt het rode boekdaar in kunt ge lezen hoe een Kardinaal begraven moet worden", zei hij te gen zijn secretaris, voordat men hem naar het ziekenhuis bracht. Door dit uitstekend geslaagde be zielde portret van een onzer groot ste tijdgenoten mogen zeer velen, vooral priesters en seminaristen ge grepen en geïnspireerd worden. „Ein Gottesmann seiner Zeit", dat wil zeggen dat de Voorzienigheid in die korte maar hevige crisis, die de kerk in Duitsland doormaakte, weer de juiste man had gevormd om te juister tijd naar het zwaard en het schild van Sint Michaël (Duitslands patroon) te grijpen. Drachten. E. BUMA, OFM Volledige titel: Heinrich Portmann, Kardinal Von Galen, Ein Gottes mann seiner Zeit. Verlag Aschen- dorf, Münster i/W. 1948. HERZIENING REGLEMENT EERSTE KAMER De commissie, ingesteld met de opdracht te onderzoeken of in het reglement van orde der Eerste Kamer wijzigingen dienen te worden aangebracht, heeft can ontwerp aan de Kamer aange boden. Onder meer wordt een wijzi ging voorgesteld, welke berust op drieërlei overweging: 1. Door te bepalen, dat de Ka mer uit vier in stede van vijf afdelingen bestaat, wordt bevor derd, dat een betere, meer prac- tische, verdeling van de leden Gver de afdelingen tot stand komt. 2. Naar de mening der commis sie verdient de trekking van de afdelingen op de voorgestelde tijden (in de eerste vergaderin gen, welke na Kerstmis en na Pasen worden gehouden) de voorkeur boven de thans geldende (om de drie maanden). 3. Met het oog op de praktijk schijnt het gewenst, uitdrukke lijk te bepalen, dat de voorzitter der Kamer niet tot een afdeling behoort. Verstekelingen aan boord van Scheveningse logger Schipper Cor Roeleveld van de Scheveninger 339 heeft zijn reder radio-telefonisch medegedeeld, dat hij in volle zee drie verstekelin gen aan boord heeft ontdekt. Het zijn drie jongelui uit Den Haag. Zij zullen overgegeven worden aan het eerste schip van de haringvloot dat naar Scheve- ningen terugkeert. LONDEN, 31 Mei. Reuter. De Poolse radio meldt, dat de Poolse ambassadeur te Belgrado, Jan Wende, is teruggeroepen. De radio deelt mede, dat de Joego-Slavische ambassadeur te Warschau, Rade Pribicevic, niet wilde zeggen of hij Warschau zou verlaten. In welingelichte kringen te War schau is men van mening, dat beide landen van nu af door zaak gelastigden zullen worden verte genwoordigd. Er is nog geen offi cieel commentaar op de maatre gel. Sedert de breuk tussen de Kominform en Joego-Slavië, onge veer twee jaar geleden, zijn het handelsverdrag en de culturele overeenkomst tussen beide landen beëindigd. Het verdrag voor we derzijdse bijstand, dat voor vier jaar werd aangegaan, is technisch nog steeds van kracht. Voor de Alkmaarse Arrondissementsrechtbank, gepresideerd door Mr. J. Krabbe, stonden .gisteren drie jeugdige Alkmaarders terecht, die zich hadden schuldig of medeschuldig gemaakt aan diverse diefstallen. Hoe jeugdig deze drie verachten ook waren, alle drie waren zij huisvader en de jongste van de drie, een 23-jarige jongeman, die de slapste indruk maakte en die een vrijwel willoos instrument van de misdaad was geweest, had kennelijk de verantwoordelijkheid, die het huwelijk meebrengt, in zijn onbezonnen jongelingschap niet aangekund. De eerste, die terechtstond, was A. A. R., stoker van beroep, een man die gevaren had en die, toen hem een ongeluk was overkomen dat hem gedeeltelijk invalide maakte, werkloos als hij was, van de nood een ondeugd had gemaakt. In Januari had hij in Alkmaar 45 kg. lood gestolen uit het pakhuisje van de aannemer Veel. In Februari had hij, samen met zijn beide ka meraden in de boosheid, in den Helder eén contragewicht van een vlaggemast gestolen. De diefstal van een Engelse moersleutel stond ook op zijn naam en samen met zijn medeplichtigen had hij boven dien in de nacht tussen Februari en Maart, te Schoorl een aanzien lijk stuk vlees gestolen ten nadele van slager Lakeman. Dit waren de misdaden die R. ten laste waren gelegd. Er waren er nog meer, doch die werden niet in aanmer king genomen. Verdachte bekende zonder meer. Een reclasserings- rapport noemde de kansen van deze man, die nochtans geen blan co strafregister bezit, niet ongun stig. Er werd dan ook geadvi seerd tot een gecombineerde straf. De officier van justitie, Mr. A. W. Holsteijn, zeide in zijn requisitoir, het reclasseringsadvies, hoewel aarzelend, te willen volgen. Om verdachte een laatste kans te geven vorderde hij een gevangenisstraf van een jaar, waarvan 6 maanden voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest. Mr. Buiskool, die R. verdedigde, wees er in zijn pleidooi op, dat verdachte rookt, noch drinkt, noch uitgaat. Hij is iemand, die sterk opkomt voor zijn jong gezin en die, tengevolge van een ongeval werkloos en in financiële moeilijk heden geraakt, tot zijn daden is gekomen toen hij contact gekregen had met verkeerde kameraden. Er was een zeer gunstig getuigenis van de directeur van een ijsfa briek, die verdachte graag weer in zijn dienst wil nemen tijdens -het ijscoseizoen. Pleiter hoopte dat de r» PriocInnsJ" Winkels te FOORN, ENKHUIZEN, MEDEMBLIK, WIJDENES. Voor de Alkmaarse politie rechter, Mr. R W. J. C. van de Wall Bake, die Dinsdagmorgen Zitting hield, hadden verscheide ne verdachten zich wegens bele digingen, kruimeldiefstallen en twisten te verantwoorden. Wei nig bezoekers van het Gerechts gebouw zullen op die vrijwel on bewogen ochtend hebben be merkt, dat eindelijk, na bijna twee jaar, het portret van H. M. Koningin Juliana in de plaats is gekomen van dat van Prinses Wiihelmina. Bii de achtste geknipt Niet erg fortuinlijk is J. S uit Kolhorn geweest, die in de loop van deze winter bij een boer af en toe zakken aardap pelen weghaalde. Het ging ze ven keer goed, bij de achtste zak werd hij door de politie op heterdaad betrapt. Voor de rech ter verklaarde hij, dat hij in geldnood zat, deze oplossing ech ter was, naar de politierechter terecht opmerkte, niet de ware De officier van Justitie, Mr. J C V. Meischke, eiste een geld boete van f 25 of 10 dagen. Het vonnis viel conform die eis uit Verhuizing In twee bedrijven Zoals dat wel meer voorkomt, boterde het tussen de beide be woners van een perceel in de Jacob Hemskerkstraat te Alk maar niet al te best. Er waren moeilijkheden bij de samenwo ning, die op een gegeven moment door de zoons van de hoofdbe woonster, geassisteerd door een familielid en een goede vriend, uit de weg zouden worden ge ruimd. De moeilijkheden echter bleven, aangezien de jongelui op een kwade avond, toen de bo venbewoners uit waren, zich via de zolder, waarvan planken wer den uitgebroken, in de kamers van de samenwonenden lieten zakken en de hele huishouding van de mensen op straat zetten. De politie, gewaarschuwd door buren, liet de inboedel weer bin nen brengen en een procesver baal volgde. Tegen ieder van de actieve verhuizers eiste de of ficier van Justitie een geldboete van f 40 of 20 dagen De politie rechter liet het daarbij en sloot zo de tweede acte van dit spel af. Remmen werkten niet Bij verstek werd de Purme- render bestuurder van een trai ler met oplegger door de politie rechter veroordeeld tot een boe te van f 60 of 24 dagen, omdat de man in de gemeente Beem ster niet op het eerste teken van een politieman stopte. En daai was wel reden voor ook want 's mans remmen werkten vrijwel niet! Daarom reed hij maar niet al te hard, zodat de bewuste po- Het Nederlands Elftal in de nieuwe opstelling, zoals het 8 Juni a.s. tegen Zweden en 11 Juni tegen Finland moet spelen. Van links naar rechts: Ryvers, Hofma, Potharst, v. d. Hoeven, v. d. Sluys, Lenstra, Terlouw, Clavan, Michels, Kraak en Staffelen. litieman op de treeplank van de wagen kon springen. Maar bij een brug achtte hij het toch be ter op de vaste grond terug te keren. De officier van Justitie vond het niet zo best, vooral om dat de bestuurder bekend stond als een lastig heer en eiste f 75 of 30 dagen. Hardhandige incasso Niet erg tactvol trachtte de Alkmaarse caféhouder J. C. B. de drankschuld, die bij hem ge maakt was door een zekere S„ te innen. Toen hij namelijk van derden vernomen had dat zijn schuldenaar met f 800 op zak naar een ander café trok, liep hij hem op straat na en gaf hem 'n klap op zijn hoofd, toen S. niet wilde aftikken. Daarna was er nog geschopt, terwijl een ferme slag het geheel afsloot. Deze wijze van incasseren vond geen onverheelde waardering bij de politierechter die, de omstandig heden in aanmerking nemend, f 20 boete of twaalf dagen op legde. De eis was 5 gulden hoger Roddelpartijtje S. P. V. uit Beemster had te gen een bekende kwaad gespro ken over een derde. Meestal komt daar niet veel van aan het daglicht, maar V. had het niet getroffen, de Alkmaarse politie rechter had er weet van gekre gen. Het praatje kostte verdach te nu f 12 of 5 dagen. Geen halsmisdrijf was de zet, die M.O. uit Langedijk uitge haald heeft. Toen hij thuis een straatje wilde maken, haalde hij, op het voorbeeld van anderen, wat zand weg van een berg, die aan de Prov. Waterstaat toebe hoorde. Het was maar voor een paar gulden, maar netjes vond de politierechter het toch niet Met een boete van f 15.of 10 dagen was het vergeten W. B. uit de Rijp, die niet ver schenen was voor de politie rechter, werd tot een boete van f 25 of 10 dagen veroordeeld wegens het wegnemen van tex- tielgoederen. Kruimelzaakje Een heel stel kleine diefstal len had M. Z. uit Zijpe in de loop van '48 gepleegd. Zij was als werkster bij een dokter werkzaam en eigende zich in die functie een tafelkleed en een herenpyama toe. Toen haar me vrouw haar eens op kwam zoe ken, keek ze aan tafel gezeten, plots neer op haar eigen tafel kleed. Ook andere zaken waren er weggeraakt, maar daar zou verdachte geen weet van hebben gehad. Bij een kruidenier zou het, volgens de stukken althans van het zelfde laken een pak ge weest zijn. De reclassering wist met dit geval weinig raad en het rapport, over de vrouw uit- rechtbank verdachte de kans wilde geven tijdens dit seizoen op vrije voeten te zijn, zodat hij voor zijn gezin kan zorgen. Na repliek van de officier en dupliek van de ver dediger. werd de uitspraak be paald op 13 Juni. Een vrolijke avond van gestolen geld De tweede verdachte, de In '26 geboren expeditieknecht A. P.. had zich schuldig gemaakt aan diefstal van f2000,— ten nadele van de brandstoffenhandel Ligthart te Hoorn, waar hij door een kolen- trechter was binnengeklommen. Van het geld, dat, volgens ver dachte, ten dele in diens huishou den was besteed, maar waarvan hij, mét zijn vrouw en zijn medeplich tige, in elk geval een zeer vrolijke avond had gehad in Amsterdam, een avond, die hem een rekening van f400.opbracht, van dat geld dan, was niets meer over. Boven dien had deze man. samen met de jongste vardachte, L., 20 kg. lood gestolen van de koekfabriek Wig mans, eveneens te Hoorn. Ook de diefstal van het loden contragewicht was hem ten laste gelegd, evenals de diefstal van het stuk vlees. Volgens het reclasseringsrapport stond deze verdachte, die in het strafregister onbekend is, ongunstig bekend, hoewel hij van huis uit niet misdadi-g schijnt. Zijn vrouw steunt hem niet, maar is zeer veel eisend. Verdachte, die een anti- alcoholkuur heeft ondergaan, zodat de borrel hem thans tegenstaat, be hoort, volgens het rapport, tot een kliek, waarvan niets goeds is te zeggen. De officier van justitie eiste tegen P. 1 jaar en 6 maanden met aftrek. Mr. H. Jonker noemde P. in zijn pleidooi een zwakke broeder, die al eens in een jeugdkoionie zou zijn opgenomen, als de oorlogschaos dit niet verhinderd zou hebben. Hij meende dan ook, dat de mislukking van verdachte gedeeltelijk te wij ten was aan het gemis aan cure rende invloed, die hij destijds had moeten ondergaan. De maatschap pij zou zich, aldus pleiter, thans moeten revancheren, door de jon geman een kans te geven bij een gecombineerde straf. Na re- en dupliek werd ook in deze zaak de uitspraak bepaald op 13 Juni. Dritte im Bunde De 23 jarige meubelmakersknecht P. D. L., lichamelijk niet sterk, gehuwd met een vrouw zonder ernst, zonder een uitgesproken mis dadige aanleg, een man die zich een enkele keer aan alcohol te bui ten gaat, was de derde man in dit driemanschap van de misdaad. Hij wist van de kraak van P. Hij streek f60.en nog eens f40.van de buit op, zonder gewetensbezwa ren. Hij zou zelfs zijn meegegaan om de Hoornse kraak te zette», wanneer P. daar geen bezwaar te gen zou hebben gehad. Deze jon gen, die al eenmaal met de justitie m aanraking is geweest, had bo vendien, met P„ 10 kg. lood bij Wigma'ns weggenomen. Hij was medeschuldig aan de diefstal van het contragewicht en hij had, bij de nachtelijke escapade te Schoorl, het vlees vervoerd. De officier vor derde tegen hem 1 jaar gevange nisstraf met aftrek van de tijd, die verdachte in voorarrest heeft door gebracht. Mr. J. Mulder wees er in zijn pleidooi op, dat deze jongeman, te vroeg gehuwd, niet slecht was, maar zwak. Hij betreurde het, dat de reclassering In dit geval geen kansen zag voor deze jongen. Hij was van mening, dat de reclasse ring hier juist zeer veel kan doen, al was het voorlopig slechts door een verhuizing van het gezin te stimuleren, waardoor L. zowel als zijn vrouw uit de kliek raken waarin zij zijn verzeild. De verde diger vroeg voor zijn cliënt een ge combineerde straf of alleen een voorwaardelijke veroordeling. Op 13 Juni zei! de rechtbank ook in deze zaak uitspraak doen. FRANS MEMORANDUM AAN BRITSE REGERING PARIJS, 31 Mei (Reuter) De Franse regering heeft de Britse ambassadeur te Parijs hedenavond een memorandum doen overhandi gen, waarin nadere bijzonderhe den over het plan-Schuman wor den gegeven. Er werden geen bijzonderheden over de inhoud van de nota mede gedeeld, doch het verluidt in ge woonlijk welingelichte kringen dat zij beoogt de verschillende Franse en Duitse inzichten over de wijze, waarop het plan-Schuman het best ten uitvoer kan worden gelegd, met elkander in overeenstemming te brengen. Vernomen wordt, dat de Franse regering als haar mening te ken nen heeft gegeven, dat deze ver schillen niet van fundamentele aard zijn. Uitdrukking werd gege ven aan de hoop, dat het mogelijk zal zijn het verschil van inzicht te overbruggen, waarna Groot-Brit- tannië in staat zou zijn om, teza men met België, Nederland, Italië en West-Duitsiand, onderhandelin gen te openen met Frankrijk over het onder een gemeenschappelijk beheer brengen van de steenko len- en staalbedrijven dezer lan den. gebracht, was ook niet erg hoop vol. Verdachte ging gekleed als een vorstin, (dat klopte!) en was verder zo brutaal als de beul. volgens dat rapport. Voor de rechter viel dat laatste wel gun stiger uit. maar de kruimel diefstallen vielen toch niet in goede aarde. De officier wilde verdachte voor 14 dagen in het gevang hebben, maar omdat haar man al een maand wegens steun fraude er op had zitten, werd 't nu 2 maanden voorwaardelijk met drie jaar proef en f 50 boete

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3