Het St. Willibrord Apostolaat in vraag en antwoord ANTELS f95 VROOM DKEESMANN Gisteren werd nieuwe vleugel van Carmelitessenklooster te ingewijd Drachten extra voordelige partij MANTELS uitsluitend modellen van dit seizoen Deze mantels welke normaal f 125.- tot f 195,- per stuk kosten brengei gedurende 3 DAGEN wij voor s lecht NU KUNT U VOORDELIG EN CHIC GEKLEED GAAN. Merel S. wint heat Heerenveen Vandalisme in spoorwagons Van een gerenommeerde Confectie-lndustrie kochten wij een ZIET ONZE SPECIALE ETALAGES! ALKMAAR Katholiek Fries Apostolaat vindt hier zijn krachtbron Sportparkprijs voor Norton Williams Marktberichten WOENSDAG 31 MEI 1950 PAGINA 5 (Onder redactie van de Paters Willehad Kocks O.Carm., drs. Manfred Staverman OFM, drs. Amatus van Straaten OESA en dr. J. L. Witte SJ. Vragen en correspondentie over deze rubriek te richten tot deze laatste, pastorie Gelkingestraat 17, Vraag. T. H. te R.: Kort geleden maakte ik een con ferentie mee over het H. Misoffer door een eerw. Pater. Hierbij kwam ook de offerande ter sprake, oor spronkelijk ontstaan door het aan God aanbieden van allerlei natuur lijke en materiële dingen, later ver anderd in het rondgaan met col lecteschaal en zakje. De eerw. Pa ter legde de klem van het mee- offeren van de gelovigen met de priester vooral op dit rondgaan van de verschillende schalen. Al kwam de schaal ook vier of vijfmaal rond wfl moesten dit nie zien als ge bedel, maar blijmoedig onze offer gaven aanbieden, /an het bidden, dat op deze manie- nog al eens ge stoord werd, kwam minder terecht maar dit kwam pas op een lagere plaats. Bij het opdr- gen van de H. Mis docr de Priester offeren wjj als ge lovigen mee, door in gedachten en met behulp van een gebedenboek de handelingen n de Priester te volgen. Natuurlijk moet d - kerk door de gelovigen worden onderhouden. Onder de offerande een schaal en indien nodig laten nog één of twee maal, daar zou ik niet over vallen, maar zoals hier genoemd werd ging het mij te ver: de aandacht van wat er op het altaar gebeurt schiet er bij in. Antwoord: U erkent de diepe betekenis van de collecten n.l. het medeofferen onder de H. Mis. U ziet er ook de noodzaak van in, aangezien voor het onderhoud van kerkgebouw, geestelijkheid en armen gezorgd dient te worden. De offergedachte wordt inderdaad levendig gehouden doordat om offers gevraagd wordt, maar ook is het waar dat de offer zin verschrompelt als er al te veel en te nadrukkelijk gevraagd wordt. Nu moeten wij van de ene kant niet vergeten dat de kerkelijke no den zeer groot en zeer talrijk zijn en wij dienen wel te bedenken dat wij de daarvoor benodigde gelden bijeen moeten brengen. Van de an dere kant groeit onder de leken maar ook onder de geestelijkheid de overtuiging dat in sommige ker ken het collecteren een misbruik is geworden omdat Je hele H. Mis door de collecte-zak door de kerk zweeft, hetgeen niet bevorderlijk is voor het devoot beleven van het H. Misoffer. Vele gelovigen worden door dit herhaald en nadrukkelijk collecteren erg afgeleid. In sommige kerken meent men de oplossing gevonden te hebben door het houden van alle collecten ineens. Op de hoek van iedere bank staat een bakje met verschillende vakjes er in: voor de kerk, voor de armen, voor de school. Vóór de preek worden deze bakjes even doorgegeven naar dé andere kant van de bank en iedereen stort zijn oifrteje in de diverse vakjes. Op deze wijze is het collecteren een kwestie van enkele minuten. Ik vernam van een pastoor uit een grote parochie, die dit systeem had ingevoerd, dat het geestelijk heid en gelovigen uitstekend vol deed. Op deze wijze konden alle collecten gehandhaafd blijven, ter wijl de stoornis tot een minimum was beperkt. M. S. Vraag: G. W. J. S. te A. bij S. Onlangs hadden wij met ons zes sen een gesprek over enkele ge loofspunten en handelwijzen der Katholieken. Er waren drie Katho lieken, 2 leden van de Ned. Herv. Kerk en jeugdleider van het humanistisch verbond, allen leer lingen van de 4de en 5de klas van de openbare H.B.S. te D. en zijn 18 tot en met 20 jaar oud. Al heel gauw wezen ze er ons op, dat de Paus in 1870 door de Kar- Een opvallend verschijnsel is 't in de oude spoorwagons welke de NS op de kleinere lijnen laat rij den, dat een bepaald soort reizi gers zich gedrongen schijnt te voelen om de houten wanden met allerlei opschriften en tekenin gen te bekrassen. Het is niet in de eerste plaats om de ergerlijke vernielzucht welke hier gedemonstreerd wordt, dat wij dit verschijnsel eens willen sig naleren. De kwestie waar het hier om gaat is veel ernstiger dan het aanbrengen van alleen maar mate riële schade aan andermans eigen dommen, De door ons bedoelde op schriften en tekeningen zijn name lijk van een zodanig schunnig ge halte, dat een woord van ernstig protest hier o.i. zeker op zijn plaats is. Ieder die hier zellf iets van ge zien heeft, zal moeten toegeven dat hier van kleinzieligheid geen spra ke is. Het is werkelijk wel zo erg, dat ouders die met hun kinderen willen reizen en in een op dergelij ke wijze toegetakelde coupé terecht komen, er beter aan doen een „fris sere" omgeving op- te zoeken. Maar hoeveel opgroeiende kinderen rei zen niet alleen? En wie zal peilen de gevolgen van dergelijke, zich brutaal aan het oog opdringende lectuur en primitieve tekeningen, op de ongeremde fantasie van de jeugdige geest? Het „veilig en voordelig" van de NS wordt hier een bespotting ten opzichte van de morele schade wel ke ongetwijfeld wordt aangebracht. Het zal misschien moeilijk zijn, om vast te stellen wie verantwoor delijk voor dergelijke dingen ge steld moeten worden. Maar er moet toch zeker wel iets tegen te doen zijn, door strengerfe controle, stren gere strafbepaling e.d. Desnoods ten koste van andere „service" wel ke de NS bieden. En in ieder geval zou men eens af en toe met de ben- Zine bfander de wanden van de coupé's kunnen reinigen. Men zou er velen, en vooral hen die hun kin deren op deze lijnen moeten laten reizen, een groot genoegen mee doen. H. D. diinalen (dus mensen) onfeilbaar was verklaard. Ze wilden nu gaarne een bewijs, dat de Paus nu werkelijk onfeilbaar is. Wij wisten hierop geen antwoord te geven. Vervolgens vroegen ze ons waar om de Katholieken tegvn gemengd zwemmen waren. Ze zeiden dat in het Zuiden, dus in Katholieke stre ken, het aantal onwettig geboren kinderen veel groter was, dan in Denemarken ■- wegen, waar het gemengd zwemmen wel toege staan was. Zij vonden het verbod van gemengd zwemmen door de katholieken iets onnatuurlijks. Als jeugdleider had hjj ondervonden, dat zijn jongens veel liever op een stuk grond liepen waar een bordje „verboden toegangstond, dan waar dit ontbrak. Ook hier bleven wij het antwoord schuldig. Naar aanleiding van een zin uit „Van den Vos Reijnaerde" vraag ik u namens een leraar, die niet Ka tholiek is, of men, als men in le vensgevaar verkeert, ook nu nog biechten kan bij een leek. Zo ja, kan die leek dan ook de absolutie gven? Ik hoop dat u op deze vra gen een antwoord wilt geven. Antwoord op de drie vragen: le. De onfeilbaarheid van de Paus: Het onfeilbaar leraarsambt van de Paus blijft voor andersdenken den steeds een moeilijkheid, helaas grotendeels reeds enkel daarom, omdat zij er een totaal verkeerde opvatting over hebben. Zo ook uw vragenstellers, die willen beweren dat de Paus in 1870 door „de kar dinalen (dus mensen)" onfeilbaar werd verklaard. Laat ik eerst de tekst van het Vaticaans Concilie geven ,',Met goedkeuring van het con cilie leren en stellen wij vast, dat „het een door God geopenbaard „dogma is: dat de Paus van Rome, „als hij ex cathedra spreekt, d.w.z. „als hij zijn ambt van herder en le- „raar aller christenen uitoefenend, „met zijn hoogste gezag een leer- „stuk over geloof of zed n als door „de gehele kerk te houden vast stelt, door de goddelijke bijstand „hem in de H. Petrus beloofd, die „onfeilbaarheid bezit, waarmee de „goddelijke Verlosser wilde, dat „Zijn Kerk voor het vaststellen van „de leer over geloof of zeden voor- „zien zou wezen; en dat derhalve „dergelijke uitspraken van de „Roomse opperpriester uit zich „zelf, niet krachtens de instem- „ming der Kerk, onveranderlijk zijn." (Denz. 1839). Wij katholieken geloven alleen wat God heeft geopenbaard. Nieuwe geloofspunten komen er niet bij. Wanneer de Paus onfeil baar is in een bepaald opzicht dan is hij dat geweest vanaf de stich ting der Kerk door onze Heer Je zus. Was hij het toen niet, dan zou hij het in de toekomst ook niet zijn geworden. "Vat er wel bij kar. ko men, is 't tot dogr-i- verheffen van een tot nu toe minder scherp gefor muleerd opembaringsgegeven. Wan neer tegen een bepaald punt van het door Christus geopenbaarde ge loof strijd ontstaat, dan kan de Paus dit tot dogma verklaren, n.l. als de leider van Christus' kudde aangeven ho* het geopenbaard is. Zo gebeurde het ook in 1870, toen tegenover het rationalistisch ver zet tegen elk leerezag het nuttig scheen het onfeilbaar leraarsambt van de Paus te beklemtonen. Dit punt werd nu door de Paus zelf met instemming van heel het con cilie en dat waren er honder den tot dogm- verheven. (De kardinalen vormden maar een kleine groep van het concilie). Om welke redenen is de Paus nu onfeilbaar, als hij als hoofd der Kerk een beslissende uitspraak doet over geloof of zeden en alle chris tenen verplicht die uitspraak aan te nemer.? Ik neem aan, dat U de bewijzen kent, dat de Paus de wet tige opvolger is van Sint Petrus, de eerste Pau. Het is onmogelijk in één antwoord dit alles ook nog uit te werken. Christus sprak tot Pe trus en dus ook tot de Roomse Paus: „Gij zijt Petrus en op deze steenrots zal ik Mijn kerk bouwen en de poorten der hel zullen haar niet overweldigen. Aan u geef ik de sleutels van het rijk der heme len(Uatth. 16, 18). Deze tekst zegt dat Petrus en zijn opvol gers het fundament der kerk zullen zijn, zo sterk dat zelfs de dwalin gen niets tegen Haar zullen ver mogen. Wanneer de Paus in het ge val dat hij ex cathedra spreekt zou kunnen dwalen, dan zou hij niet het vaste fundament der kerk zijn en zouden de poorten der hel wel iets tegen Haar vermogen, en derhalve Christus' woorden onjuist zijn. Christus sprak tot Petrus en in hem tot de Roomse Paus, dat hij de kudde moest hoeder (Joh. 21, 1517). Een herder die in Chris tus' naam, heel de kudde van pries ters en gelovigen heeft te hoeden, kan op de bijstand rekenen van Christus zelf opdat hij de kudde niet in dwaling brengt. Christus beloofde met de kerk „e zijn tot het einde der tijden. Waar bleef Chris tus' bijstand als de kerk ging dwa len en derhalve Christus' kerk niet meer zou zijn? Steeds heeft de traditie vanaf de eerste Christentijden het ook zo ge zien, dat Christus speciaal met de kerk is in de onfeilbaarheid van hetPauselijk leraarsambt. De tal rijke teksten der Kerkvaders hier te citeren, zou teveel plaats in beslag nemen. Wanneer tenslotte de Paus niet onfeilbaar zou zijn zoals boven in de tekst werd aangegeven, was er geen enkel afdoend middel, waardoor wij tegen dwaling bevei ligd zouden worden en waardoor de eenheid der kerk zou bewaard blij ven. De persoonlijke leiding van de H. Geest kan immers elk voor zich nog verkeerd interpreteren, ook volgens de protestanten. 2e. Gemengd zwemmen. Uw tweede vraag over het ge mengd zwemmen zal stellig geko men zijn van de humanistische jeugdleider. Het humanisme kent geen zondeval en ziet de menselijke natuur zoals wij die nu hebben als gaaf. Wij katholieken die een zon deval aannemen in onze eerste stamouders en de gevolgen van die zonde op ons allen overgeërfd weten, weten nu ook dat de geest begeert tegen het vlees en het vlees tegen de geest naar St Paulus woor den. Wij durven ons niet roekeloos in gevaar te begeven, wat velen wanneer zij gemengd gaan zwem men wel doen. Dat de jongens van deze humanistische jeugdleider graag gaan op plaatsen waar „ver boden toegang" staat, bewijst juist onze stelling dat wij tot het kwade geneigd zijn. Des te meer op de hoede zijn, zij het niet op preutse wijze! Wat dit nu te maken heeft met de onwettige kinderen in Bra bant, dat er daar meer zouden zijn als in Noorwegen en Denemarken begrijp ik niet. Ik weet niet precies hoeveel onwettige kinderen er in Brabant zijn, ook niet hoeveel er in Noorwegen en Denemarken zyn, maar ik weet wel dat in Drente, waar men niet de katholieke le vensbeschouwing is toegedaan, maar een die meer lijkt op het hu manisme, het aantal onwettige kin deren schrikbarend groot is, en dat Brabant daar nog wel heel gunstig by afsteekt! Daten we niet hele maal naar Noorwegen gaan, dich ter bij huis is het beter te contro leren! Se. Biechten bjj een Leek. Wat uw laatste vraag betreft. Wanneer men dit uit boetvaardig heid of om in berouwvolle stem ming te komen aan een leek zijn zonden wil belijden, kan men dat rustig doen, ook buiten stervens gevaar. Dit is vanzelfsprekend geen sacrament. Alleen tot de priester is 't woord gericht „Wier zonden ge zult vergeven die zijn vergeven". Hij heeft dus alleen de macht de absolutie te geven. In stervensge vaar zal niet de belijdenis der zon den aan een leek of diens antwoord de vergeving bewerken, maar wel het volmaakte berouw dat daardoor misschien gemakkelijk verwekt wordt. Mag ik tenslotte opmerken dat u met uw vraag heel geschikt had kunnen gaan naar Noorderbinnen singel 4 te Deventer, waar een in- lichtingenburau voor niet-katholie. ken gevestigd is. W. K. AMSTERDAMSE KATH. WERKGEMEENSCHAP OPENT EERSTE TENTOONSTELLING De A.K.W., de Amsterdamse Ka tholieke Werkgemeenschap, organi seert thans van 26 Mei tot 18 Juni 1950 haar eerste tentoonstelling in ,,In den Wildeman" aan de N.Z. Voorburgwal 4547 te Amsterdam. De tentoonstelling is dagelijks ge opend van 10 tot 5 uur en des Zon dags van 2 tot 5 uur. Het doel van de leden van de A. K.W. is de leegte, die ontstaan is in de Katholieke kunst, wederom te vullen door te streven naar religieuze kunst, waarin gelovige en ongelo vige iets herkennen kan van de heerlijkheid van Gods Heilige Kerk. RECLAME DAGEN. INBRAAK OP DE IN MONUMENT AFSLUITDIJK SCHAGEN. In de nacht van Zondag op Maandag is in de op die uren onbewaakte lunchroom, ver bonden aan het monument op de Afsluitdijk, en gepacht door de heer P. Conijn, ingebroken. Een flinke partij rookartikelen, chocolade en koffie, ter waarde van enkele honderden guldens, viel aan de onbekende boeven ten offer. Van daders geen spoor. Staverman, de feestpredikatie hield. Verblijdend noemde spr. de dub bele stroming, die op het ogenblik in de Kath. kerk in Nederland te constateren valt, nl. dat de leek zich (Van onze speciale correspondent) Het was gisteren voor de nog altijd kleine, maar zich gelukkig steeds uitbreidende Katholieke nederzetting in Drachten weer een feestelijke dag, omdat hier opnieuw een belangrijke mijl paal zou worden gezet, door de inwijding van de nieuwe vleugel van het klooster der ongeschoeide Carmelitessen „De Carmel" aan de Burgemeester Wuiteweg. Reeds voor de oorlog was dit klooster voor onze slotzusters, die daar dag en nacht bidden voor de terugkeer van Friesland tot de oude Moederkerk, gesticht, door de on volprezen zielenijver van de grote minnaar van Friesland, wijlen pas toor Overmeer. Men was toen be gonnen met één vleugel, een kleine houten refter en natuurlijk een ka pel, in de hoop dat spoedig uitbrei ding mogelijk zou zijn. De oorlog heeft ook deze ver wachtingen enigszins de bodem in geslagen, Maar de behoefte aan uit breiding deed zich reeds lang ge voelen. Eindelijk is dan ook de nieuwe vleugel, welke ook uit een aesthe- tisch oogpunt, een belangrijke ver rijking betekent, gereed gekomen en gisteren op de derde Pinksterdag kon deze nieuwe uitbreiding door de H. E. Heer Deken Th. R. Holt mann van Leeuwarden worden in gewijd. Daarvoor was een kleine schare vrienden van Drachten hierheen gekomen. Zo zagen we de Hoog- eerw. Heer pater Romaeus Leuven O.C.D. die, daar deze Zusters Car melitessen vallen onder de Provin ciaal der Ongeschoeide Carmelie- ten, als definitor van zijn orde zijn provinciaal vertegenwoordigde, de Zeereerw. Pater Amatus van Straa ten O.E.S.A. uit Witmarsum namens het Apostolaat en de Zeereerw. heer pastoor Mol van de Leeuwarder Dominicus-parochie. Van de leken noemen we oud-minister en mevr. prof. L. J. M. Beel, die als lid van 't bestuur van de Carmel aanwezig was, de Edelachtb. Heer burgemees ter van Smallingerland, waarvan Drachten de hoofdplaats is, de ar chitect van het klooster, de heer Arjen Witteveen uit Leeuwarden en veie anderen. De plechtigheid begon met de li turgische inwijding van het nieuwe klooster .waarbij Deken Holtmann werd geassisteerd door pater Brand- sma O.F.M. die speciaal belast i s met de geestelijke verzorging var. de slotzusters en pater Romaeus Leuven O.C.D. Teruggekeerd uit de kapel, cele breerde Deken Holtmann een plech tige H. Mis met dezelfde assistentie terwijl de Z. E. pater Gardiaan M. naast de priester waagt aan de apostolische taak, die ze beiden in de wereld te vervullen hebben. Dit is vooral tegenwoordig zo nodig, daar het aantal kloosterroepingen terug loopt. Tevens prees de predi kant, het werk der Zusters Carme litessen, wier taak een onmisbare steun is voor het Apostolaat, dat de pater Augustijnen en Franciscanen in Friesland uitoefenen. Haar intre de in de Carmel is geen vlucht uit de wereld, want wie de Carmel in gaat, heeft de wereld en haar zor gen in zijn hart. Pater Gardiaan eindigde zijn toe spraak met een hulde aan de priorin Bouwmeester en allen die aan de bouw meegewerkt hebben en hij sprak de wens uit dat dit klooster tot in lengte van dagen een zegen mag zijn voor Drachten, Friesland i en geheel Kath. Nederland, i Na de H. Mis was er tot half drie gelegenheid het klooster te bezich tigen. Het is in moderp-traditionele stijl gebouwd; de uitvoering ge schiedde in overeenstemming met de eenvoud van de Carmelitaanse geest. Op het ogenblik zijn er 19 zusters. Om half drie gistermiddag sloot de „Carmel" na een plechtig lof opnieuw haar poorten. Heerenveen heeff tweede Pinksterdag een uitstekend geslaagde paardendag beleefd. Er bestond zeer veel belangstelling voor de draverijen, de deelname was goed en de toto-omzet bedroeg niet minder dan f 18.708.50. Deze zou nog beduidend hoger zijn geworden wanneer er meer loketten waren geweest. Twee ongevallen dreigden nog een wrange nasmaak aan deze courses te geven. Zowel de heer Casteleijn met Milly Dynamic als de heer van Leeuwen jr. kwamen ten val. In beide gevallen liep het goed af, al liet het zich bij laatstgenoemde eerst ernstiger Openingsprjjs 1900 meter. 1. Metha, T. A. van der Veen, 3.25.9 km tijd 1.56.7; 2. Odyle, K. Kramer; 3. Nonja Fried, A. Siderius. Winnend 6.10 pl. 2.10, 1.70 cov. c. 2.90 koppel 9.20. Heerenveen prijs, afstand 1900 M. 1. Mustang, K. Hooisma, 3.23.2 km tijd 1.43.8; 2. Marianne, S. Bosch; 3. Majoor Scott B, A. Siderius; Winn. 8.50 pl. 2.60, 1.80, f 60 cov. c. 4.50 koppel 7.80. Kermisprjjs heat, afstand 1640 m. lse heat, 1. Merel - S 2.31.8 km 1.38.7; 2. Johannes; 3. Importeur. W. 6.20 pl. 2.20, 1.90 cov. c. 4.— koppel 9.50. 2de heat. 1. Merel s 2.31.8 km 1.38.7; 2. Importeur; 3, Jacobe. W. 2.30 pl. 1.70 cov. c. 2,50 koppel 3.90. Pinksterprijs 1ste afd. 2220 m. 1. Monsieur Hollo 3.44.3 km. 1.40,2. 2. Louis F. H.; 3. Marijke. W. 2.40 pl. 1.70 3.10 cov. c. 7.10 koppel 21.60. 2de afdeling: 1. Norton Williams 3.42 km 1.38.2; 2. Lund; 3 en 4 Meerkoet - S en Koning Axkitt; 1. 1.40 pl. 1.50 2.80 cov. c. 16.90 kop pel 18.30. Sportparkprijs (kortebaan). 1 serie leidstar. Mary Simmons W. 2.40 cov. c. 2.10 koppel 12.60. 2de serie: 1. Norton Williams W 1.60; 3de serie: 1. Little Monty; 2. King Scott W 3.10 cov. c. 4.30 koppel 8. 4de serie. 1. Fiat V; 2. Johanne N. W. 4.10 cov. c. 6.20 koppel 8.90. Finale: 1. Norton Williams; 2. ROEIWEDSTRIjDEN TE KAMPEN KAMPEN, 29 Mei. Te Kampen werden onder auspiciën van de Vereniging „De IJssel" roeiwed- strijden gehouden, waarvan de uit slagen luiden: Overnaadse skiff heren: 1. Adel borsten 7 min. 31.6 se.c.; 2. De Hun- ze B min. 2.2 sec. Dubbele weeries heren: 1. Cor- nelis Tromp 2 pnt.; 2. Zwolse Roei- en Zeilvereniging 1 pnt. Jonge vier A: 1. Njord 6 min. 2.6 sec.; 2. Ric 6 min. 12 sec. Overnaadse vier juniores: 1, De IJssel 3 min. 14.6 sec.; 2. Het Spaarne 3 min. 16 sec. Overnaadse twee: 1. Nereus 7 min. 5.4 sec.; 2. Njord 7 min. 16 sec. Snelroeien dames: 1. Daventria 3 min. 40.6 sec.; 2. Phocas 3 min. 55.6 sec. Stijlroeien dames (hoofdnummer) 1. De Hunze 99 pnt.; 2. De Hoop 87 pnt. Jonge vier B heren: 1. Triton 6 min. 1.- sec.; 2. Njord 6 min. 11.8 sec. DE MOTORELFSTEDENTOCHT Kind nabij Leeuwarden aangereden en gedood LEEUWARDEN Bij een harde Westenwind is Pinkstermaandag de traditionele elfstedentocht gehou den, georganiseerd door de Friese Motorclub. Evenals de vorige jaren had men ook nu weer alle mede werking van de autoriteiten en de Wegenwacht. In de toerklasse startten ongeveer 500 deelnemers. In de startklasse veertig en een gelijk aantal auto's en fietsen met hulpmotoren. Er namen aan de tochten 25 clubs deel, w.o. de grootste buiten de Friese Motorclub om een vereni ging uit Groningen was, die met 33 man aan dé start verscheen. De verstweg komende club was die uit Barendrecht en de verstwegkomen- de deelnemers kwamen uit Eygels- hoven (Limburg). Het middelzware traject moest wat de startklasse betreft met een gem. snelheid van 36 km. gereden worden, er waren 7 geheime tijd- controles en op Zeeland na lever den alle provincies deelnemers. Het was voor het bestuur een teleurstelling, dat in de startklasse slechts aan de heer P. Been uit Groningen die een splinternieuwe A. J. S. twee cylinder bereed een bronzen medaille kon worden uit gereikt. Hij bleef met 19 strafpun- ten onder de limiet van 25, velen kwamen zelfs boven de 200. Wat de andere klassen betreft, hierin konden nagenoeg alle deelnemers een plaquette in ontvangst nemen. Bij Dokkum deed zich een onge val voor waarbij een der deelne mers een been brak. Hjj moest per ziekenauto naar Leeuwarden wor den vervoerd. Bij de Hogcbrug in de nabijheid van Leeuwarden stond het 6 jarige knaapje E. Dick naar de deelnemers te kijken. Op het moment dat er niemand naderde stak hij de weg over, niet ziende dat van de andere kant een vracht auto naderde. De jongen werd ge grepen en op slag gedood. Fiat V. 3. Leidstar; 4. Little Monty; W. 1.50 cov. c. 2.30 koppel 6.30. De heer P. A. Strooper kwam hierdoor tevens in het bezit van een zilveren plaquette aangboden door de Fa. L. Kooistra, te Heerenveen. I 2333 MARKT PURMEREND 30 Mei 1950 Het oude gezegde van vroeger, dat de Pinksterdrie- markt een gouden of een ijzeren is, is nog wel van kracht daar de gang thans bijna overal goed was. Het aanbod was niet te groot, en be zoek van slagers en kooplieden was, als men de verschillende ver stelde markten in aanmerking neemt, uitstekend. De vette koeien waren duur, men zag al heel wat landkoeien, maar ze werden vlug verhandeld, en er zal ook nog wel boven de notering uitbetaald zijn. Ook voor de geldekoeien werden hogere prijzen gevraagd, maaf de vraag was van dien aard, dat ze best aan de man gebracht konden worden. Met de verse melkkoeien die ook goed betaald moeten wor den, ging het kalm aan. De vraag naar een gebruiksstiertje was ook uitstekend. De nuchtere kalveren gingen vlug weg en hoge prijzen werden voor slachtdieren uitgelegd, de afloop scheen iets kalmer, maar voor 't leven was ook de vraag weer goed. Op de wolvee markt was het niet minder goed, de vette schapen waren goed gevraagd; weideschapen gaven een rustige gang en prijs te zien. Lammertjes werden grif verhandeld, de vette gingen al heel vlug, maar ook voor de weiderij was de vraag heel goed. Ook de varkensmarkt gaf een vlugger beeld te zien. De vette werden duurder en heel vlug ver kocht en ook met de biggen was het beter gesteld. Ook de vraag naar fokzeugen was beter. Op de paar denmarkt was de gang kalm maar duur. Zelfs met de bokken en gei ten was de gang beter maar op de Fluimveemarkt was het weer even stil, wel was daar ook veel bezoek, daar de stad vol was met Pinksterdrie-vierders. GROOTEBROEK, 30 Mei. Vroege aardappelen: groot 2636; klein 2429. Aanvoer 13.000 kg. MEDEMBLIK. 30 Mei. 6800 kg vroege aardappelen: groot 2731: kriel 23—26. BEEMSTER, PURMEREND E.O., 30 Mei. Schotse muizen f 4339: peulen 1.50; komkommers 1224: bloemkool 840; spinazie 1023; postelein 1821; sla 23; andijvie 2127: rabarber 815; bospeen 2437; uien 40; prei 58; aardbeien 1.20—2.20 per kg. PURMEREND, 30 Mei. 6000 kipeieren f 1112; 5000 eenden eieren f 7; Veemarkt; runderen totaal 403 stuks; 93 vette koeien f 2.303.00 per kg, handel vlug: 185 geldekoeien f 525775, handel goed; 93 melkkoeien f 650975. han del kalm; 12 pinken f 575700 handel goed; 594 nuchtere kalverer v. d. sl. f 3595, v. d. fokk. f 45— 110, handel vlug; 178 vette varkens v. d. slacht f 152154, handel vlug: 878 magere varkens f 47—65, biggen f 2575, handel vlug; 295 schapen f 75105, handel goed; 722 lamme ren f 3750, handel vlug; 65 bokken en geiten f 1050, handel vlug 47 paarden f 525750, handel kaïn en duur; 22 fokzeugen f 250—350 handel beter. Totaal 3183 dierer 500 kontinen f 0.756.00. ZWAAG Aardappelen, vroege 2738; spinazie 826; postelein 8; slabonen 3- snijbonen 1.20; te maten 1.171.38; bospeen 14.40; ra barber 10—15; sla 22.40; bloem kool 11—40; komkommer 2420 perzik 1325; aardbeien 12.80. LANGEDIJK, 31 Mei. 21.00! kg aardappelen: grote 3236, kleine 1700 kg rabarber 5.70—«.10.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5