ENT Legercommandant in Indonesië niet als landverrader betiteld Vrije Duitse jeugd" vond hinderpalen op de weg terug van Oost-Berlijn Absolute meerderheid voor GV.P. verwacht Acheson brengt verslag uit aan het Congres ïaar, Tel. 2451 handelsreiziger" HYPOTHEEK Land- Tuinbouw- bank NHO) s Henk Lakeman wint de Ronde Blauwe hemden verbrand Nieuw- Guinea 100 gulden boete geëist tegen Seegers „General Hersey" arriveert heden Wordt Benelux-Unie uitgesteld? Belgen Zondag ter stembus Vandaag is het visseizoen weer geopend Lid Raad van State richt open brief aan Kamervoorzitter Via radio en televisie leefde Amerika met vrij vraag- en antwoordspel mee Volgen nog meer arrestaties? Bijna 8,5 ton boete geëist Weersvooruitzichten zijn onzeker zonnige dag met oeg die schuimend dt... een vrolijke, ver hetwij de water. >lanke tanden, dank pasta die Dispergon ivaarlijk tandsteen. UI M E N D I eer grote tube 55 et. CRODENTA AMERSFOORT IRMEREND TEL 2254 aarne Uw bestellingen uit. franco bij U thuis. 5ERDAG 8 JUNI 8 u. „COMEDIA" Hermus) r Miller vïagda Janssens, Ko kers, Lucas Wensing. lach, Bob Verstraete, s Dekker en Henk Johan de Meestei rt de Roos 2.Plaatsbespr. 4 11 tot 3 uur. Leden =ten recht van vóór- :htend, dag. v. 113 u. Gelden beschikbaar op boerderijen met ruime overwaarde. Rente 314%. Coöp. Hoogzijde C 4, Schagen copv*»gF"tfc n antwoord. „Ik zal je zei onze smid. „Maar s rare horentjes van je r af!" Smid je Verholen van de kop en bewoog n des duivels horentjes. duivel. „Dat moet jij talend. „Als er iemand jij lelijke duivel!" En Ireigend in de richting erd geel en groen van richten. „Ga je weg of iddellijk weg gaat, dan tolen spottend. „Dan lelijke muil en braakte de richting van smidje HET EEIT H VAN HEDEN Pagina 3 Donderdag 1 juni 1950 46e Jaargang No. 11877 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 Üjnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 I HELMSTEDT (Reuter). Dertig leden van de „Vrije Duitse Jeugd'', die gisteren van de Pinksterbijeenkomst in Ber lijn in Helmstedt arriveerden, „DE NEDERLANDSE REGERING staat onveranderlijk op 't stand punt, dat Nieuw Guinea ook na afloop van dit jaar onder Neder lands gezag behoort te blijven". Deze verhelderende en besliste uitspraak van minister v. Maarse veen hebben wij gisteren kunnen verifiëren in de Handelingen van de Tweede Kamer der zitting van 26 Mei j.l. Zij was een goede noot in de rede van de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijks delen, deze uitspraak, een oase in een woestijn van teleurstellin gen. De minister heeft ten aanzien van deze zaak de puntjes op de i gezet, in de korte en krachtige samenvatting, welke ons enige hoop geeft. Excellentie van Maarseveen, op meer dan één punt door de oppo sitie onverdiend en smadelijk be jegend, heeft er aan herinnerd, dat de Nederlandse regering ter Ronde Tafel Conferentie gewei gerd heeft de souvereiniteit over Nieuw Guinea aan Indonesië over te dragen, op verschillende histo rische en politieke gronden. Daartegenover hebben de ver tegenwoordigers van Indonesië ter R.T.C. „met klem op deze souvereiniteitsoverdracht aange drongen". Als gevolg van deze toestand was de R.T.C. in een impasse geraakt, welke, zoals de minister nu zei, „men zonder schade voor het Nederlandse standpunt te boven is gekomen". Dat „zonder schade" slaat dan, wel te verstaan, alleen op de sta tus van Nieuw GuineaDe redding ten aanzien hiervan kwam van de zijde der Unci dat is, zoals men weet, de commissie voor Indonesië van de Ver. Naties, die haar rol wél heeft gespeeld en deze Unci stelde, kort gezegd, voor, „dat de onderhandelingen over Nieuw Guinea na de R.T.C. zouden worden voortgezet, ter wijl, hangende die onderhande lingen, de Nederlandse souverei niteit over Nieuw Guinea volledig zou worden gehandhaafd". Dit is, vooral in verband met de stellige verklaring van de mi nister, welke wij in het begin van dit artikel hebben aangehaald, iets. Wat zal er van overblijven? Weliswaar houden „onderhande lingen" de mogelijkheid, zelfs de waarschijnlijkheid in, dat een resultaat slechts kan worden be reikt door concessies van beide kanten, maar de vraag is nu, welke „omvang" die conces sies van Nederlandse zijde zullen kunnen hebben binnen de gren zen van het „onveranderlijke standpunt", dat Nederland de vol ledige souvereiniteit behoort te houden! De standpunten schijnen voor alsnog onverzoenlijk; wij hebben er al eens eerder aan herinnerd, dat ir. Sukarno, de president van de tot R.I. verworden R.I.S., bij herhaling de wens en „zelfs dé overtuiging" heeft uitgesproken, „dat Nieuw Guinea vóór het eind van dit jaar een onderdeel zou worden van Indonesië. Intussen is Nieuw Guinea een voorwerp van voorbereidende en van toekom stige onderhandelingen, met alle gevaren daaraan ver bonden en op dit terrein bekend! De commissie, welke die onder handelingen voorbereidt, gaat uit van een gemeenschappelijk stand punt: wat vraagt het belang van de bevolking? Dit zal echter ook wel het uitgangspunt van de el kander tegenstrijdige standpunten zi.in en bovendien is dit toch ook ifïï, imale 4e grondslag van de éi geweest, met haar bekende afloop, welke Nederland nu offi cieel als teleurstellend heeft ge kenschetst. Nu de onderhandelingen straks gaan beginnen, met dit weder zijds aanvaardde uitgangspunt, kan het Nederlandse standpunt niet meer beslissend zijn en het is zelfs de vraag, of men er zon der Unci-bemiddeling of ander soortige arbitrage zal uitkomen, in dit geval zullen opnieuw inter nationale overwegingen meespe- ien, met.het te vrezen gevolg, dat het begrip „belang der bevolking" weer dezelfde vreemde vertaling zal kunnen vinden, als reeds eer der van het R.T.C.-milieu bekend is Als wij ons echter herinneren hoe „onverzettelijk" Nederland aanvankelijk geweigerd heeft, nueuw Guinea In de souvereini teitsoverdracht te betrekken en n°e „onveranderlijk" Nederland op 26 Mei 1950 nog op dit stand- Punt stond, dan hebben wij toch wel enige hoop, dat Nederland, van zijn kant althans, al het mo gelijke zal doen. om Nieuw Gui nea buiten de Republiek Indone- S1a te houden en dan is het in elk geval goed dat de regering, bij monde van haar minister van Muor. dit keer over deze zaak in openbaar zo duidelijk, onver zettelijk en onveranderlijk ge sproken heeft! werden van hun blauwe hem den ontdaan, waarna de hem den plechtig werden verbrand. De jongelieden bevonden zich in een vrachtauto, die door on geveer 100 anti-communisti sche Duitsers uit de Oostelijke zone, die op weg waren naar verwanten in West-Duitsland, werd aangehouden. Het uit trekken van de hemden en de verbranding ervan geschiedde op het gebied van de Britse zóne. Later werd een groep van 300 deelnemers aan de demonstratie, die des nachts illegaal de Britse zóne te voet waren binnengekomen door honderden inwoners van Helmstedt nagejouwd en uitge scholden voor verraders, toen zij zich op weg begaf naar het sta tion. De politie bij het station werd versterkt om de leden van de groep te dwingen zich bij de grensbeambten te melden. Zij hadden dit eerst geweigerd. Dinsdagavond maakten anti communisten zich meester van het vaandel en verscheidene blauwe hemden van een van de eerste groepen van terugkerende Pink sterdemonstranten, ongeveer 70 in getal. Meer dan achtduizend demon stranten begonnen op de ver keersweg bij de controlepost aan de zónegrens bij Lübeck een sit- down-staking uit protest tegen het medisch onderzoek, dat door het ministerie van gezondheid van Sleeswijk Holstein was voor geschreven in verband met ge vallen van typhus die zich tij dens de Pinksterdemonstratie te Berlijn zouden hebben voorge daan. Later op de dag werden gewa pende Westduitse politiedetache- menten naar de grens gestuurd om De Officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtsbank eiste gis teren honderd gulden boete tegen het communistische raadslid B. See gers, wegens het wederrechtelijk vertoeven in de Raadszaal tijdens de raadsvergadering op 30 Juli 1949, toen hij zich op vordering van de burgemeester niet aanstonds had verwijderd. Zoals bekend was de behandeling van deze zaak op 12 April j.l. aan gehouden, omdat de verdediger, Mr. Benno Stokvis, het nodig oordeelde burgemeester d'Ailly als getuige te doen horen. De vertoning van de film „Het IJzeren Gordijn" vormde het onder werp van een motie, die de burge meester in bedoelde raadsvergade ring niet in bespreking wilde bren gen. Toen de raad besloot over te gaan tot de orde van de dag ont stond tumult. En toen de heer See gers weigerde de vergadering te verlaten liet de burgemeester enke le politie-agenten binnenroepen, waarop de communistische raads leden zich om de heer Seegers schaarden. Toen vervolgens de agenten trachtten de heer Seegers uit de vergadering te verwijderen, ontstond er enig handgemeen. Vol gens de tenlastelegging had het raadslid Brandenburg daarin actief deelgenomen. Seegers echter niet. Tegen Brandenburg eiste de offi cier van Justitie eveneens 100 gul den boete wegens het deelnemen in de „veldslag". Mr. Stokvis was van oordeel, dat Seegers het recht had het woord te voeren over de motie. De burge meester had, naar zijn mening, in breuk gemaakt op de souvereine rechten van de gemeenteraad. De rechtbank bepaalde de uit spraak op 14 Juni a.s. te voorkomen dat jonge commu nisten illegaal de grens zouden overschrijden zonder zich aan een medische keuring te onderwerpen. Zelfs werd op de baai van Lü beck gepatrouilleerd met kleine vaartuigen van de kustpolitie. Volgens de politie te Kiel, wa ren er onder de 1000 jongeren, die zich wel aan een medisch on derzoek hadden onderworpen, 36 die een ernstige kou hadden gevat en 1 met typhus. Terwijl de demonstranten, die weigerden zich aan een medisch onderzoek te onderwerpen, stro verzamelden om er de nacht op door te brengen en verklaarden, dat zij het wel acht dagen kon den uithouden, deelde Kaber, de Sleeswijk Holsteinse minister van binnenlandse zaken te Lübeck mee, dat niemand zonder medi sche keuring zal worden doorge laten. Volgens „Der Abend" zouden te Berlijn 40 demonstranten op Pinkstermaandag bij een verkeers ongeval met de vrachtwagen waar op zij hadden plaatsgenomen om het léven zijn gekomen. Het troepentransportschip „Ge neral Hersey" wordt heden, Don derdagmorgen 1 Juni, omstreeks 11.00 uur voor IJmuiden ver wacht. De ontscheping te Amster dam van de opvarenden begint behoudens onvoorziene omstandig heden hedenmiddag te 14.00 uur. 's-GRAVENHAGE, 31 Mei - Het wordt waarschijnlijk geacht, dat het tot stand komen van de Econo mische Unie tussen Nederland, België en Luxemburg zal worden uitgesteld. Zoals bekend werd op de ministersconferentie, welke het vorig jaar in Luxemburg werd ge houden, als streefdatum gesteld 1 Juli 1950. Ten aanzien van een eventueel uitstel is er van de zijde der rege ringen der drie landen nog geen enkele beslissing genomen. De deskundigen der drie landen zijn gereed met de uitwerking der de tails, zodat er dezerzijds geen ver traging behoeft te ontstaan. Het te verwachten uitstel ba seert men in welingelichte krin gen op de politieke toestand in België. Men wacht op de verkie zingen aldaar en op de vorming van een nieuw Belgisch kabinet. Daarna zal de ministersconferentie der Benelux kunnen worden ge houden. Eerst dan zal bepaald kunnen worden of het noodzake lijk is de datum voor de totstand koming van de Economische Unie uit te stellen, dan wel zich te hou den aan de streefdatum van 1 Juli BRUSSEL. De Selgisehe mannen en vrouwen sullen a.s. Zondag voor de derde keer in minder dan een jaar tijd naar de stembus gaan, vo«r de rechtstreekse verkiezing van 212 leden van de Kamer van Volksvertegenwoordiging, 106 leden van de Senaat en de leden van de Provinciale Raden. Deze laatsten zullen op hun beurt 6 provinciale senatoren kiezen, die in ge zamenlijke vergadering met de 106 rechtstreeks gekozen sena toren tenslotte de 23 z.g. gecoöpteerde senatoren (in principe geen politici, doch technische deskundigen op een of ander gebied) zullen aanwijzen, die het senaatsgetal van 175 vol moeten maken. Vader en zoon gaan ter visvangst In een voorbeschouwing herin nert het A.N.P. er aan, dat de C. V. P. bij de algemene verkiezin gen op 26 Juni 1949 43 pet. van de stemmen op zich verenigde, een meerderheid behaalde van 9 zetels in de Senaat en voor de absolute meerderheid in de Ka mer slechts 2 zetels te kort kwam. In C. V. P. kringen verwacht men, gezien het feit dat bij de volks raadpleging 57.68 pet. van de be volking voor de terugkeer van de Koning stemde, dat de 14 pet. niet- C.V.P.-ers, die voor deze terug keer zijn, thans ook op de C.V.P. zullen stemmen om haar zo te be werkstelligen. De C.V.P. verwacht dan ook, thans niet alleen in de Senaat maar ook in de Kamer de absolute meerderheid te zullen verwerven. Zij zal dan niet langer weifelen met het vormen van een homogeen katholieke regering, die de terugkeer: van de Koning als punt één op haar programma zou plaatsen. Ook in socialistische kringen twijfelt men er volgens het A.N.P. niet aan, dat de C.V.P. de meer- Dr. W. Meijer Ranneft, lid van de Raad van State, heeft een open brief gericht aan de voorzitter van de Tweede Kamer wegens een uitlating van de heer Goedhart, tijdens de debatten over de Indonesische nota, dat hij de commandant van het KNIL in een brief beledigd zou hebben door hem „landver rader" te noemen. Minister van Maarseveen heeft dit niet weer sproken, doch (b.v. volgens „Het Parool" van 27 Mei) er nog een verklaring aan toegevoegd, waarom ik de term gebruikt zou hebben. De heer Meijer Ranneft stelt dan, dat het door de pers in wijde kring verspreide woord „landverrader" van de heren Goedhart en van Maarseveen is en dat hij het in zijn brief aan de legercommandant niet heeft gebruikt. WASHINGTON. Dean Ache son heeft gisteren in een gecombi neerde zitting van Senaat en Huis van Afgevaardigden verslag uitge bracht over de besprekingen van de 12 ministers van Buitenlandse za ken van het Noord-Atlantisch Pact te Londen en daarna de vragen be antwoord, die zijn critici in het Congres van alle zijden op hem af vuurden. Dit vrije vraag- en ant woordspel dat door radio en televisie werd uitgezonden, wordt uniek ge noemd in de Amerikaanse geschie denis. Op 1000 meter boven de Alpen werd pater Lombardi door Nederlandse en Duitse journalisten, die evenals pater Lombardi per KLM naar Rome vlogen, geïnterviewd. Pater Lombardi zal na zijn tocht door vijf Europese landen, waaronder ook Neder land, binnenkort een „veldtocht der liefde" door Zuid-Amerika maken. Acheson zeide o.m. dat de Sovjet- Russische bewapening de vrije we reld voor een zeer gevaarlijke situa tie stelt. Zijn departement zal een krachtig standpunt innemen bij het ondersteunen van 't plan Schuman. Acheson achtte Trygve Lie's verkla ring dat hjj geen boodschap van Stalin had meegebracht „veelbete kenend". Amerika steunt de natio nalistische Chinese regering nog steeds als China's vertegenwoordi ger in de Verenigde Naties, maar zal geen gebruik maken van zijn veto-recht als de meerderheid zou stemmen voor toelating van de Chi nese communistische regering. Toen de democratische afgevaardigde Rankin vroeg of Trygve Lie niet een communist is, was een luid gelach van het gehele Congres afdoende commentaar. Acheson noemde de belangrijkste daad van de conferentie van Lon den de aanbeveling aan de regerin gen als leidraad voor de ontwik keling der gemeenschappelijke de fensie van het beginsel van de vorming van in evenwicht gebrachte collectieve strijdkrachten, en niet de verdubbeling door ieder land in grote of kleine mate van hetgeen ieder ander land doet. Hij noemde dit van grote en misschien revolu- tionnaire betekenis. Indien de ver enigde vrije landen de beschikking zullen hebben over een gezamenlijke en op evenwichtige wijze samenge stelde strijdmacht, betekent dit voor een eventuele aanvaller dat hij zich gesteld ziet tegenover de gezamen lijke hulpbronnen dezer staten. Hij zal niet in de gelegenheid zijn het ene land na het andere te overwel digen, aldus Acheson. Hij achtte de taak van de „plaatsvervangers van de ministers'- van zeer grote bete kenis. In de komende veertien da gen zullen te Londen vertegenwoor digers van 12 landen als „tijdelijke" plaatsvervangers bijeenkomen om in dit opzicht „tastbare resultaten" te bereiken, zo werd gisteren te Lon den vernomen. Dr. Meijer Ranneft had, „uit sluitend handelend in zijn hoe danigheid van een in Ned. Indië feboren Nederlander", d.d. 18 ebruari 1950 aan de comman dant van het KNIL een brief ge schreven, waarin hij zeide „met pijnlijke verbazing te hebben kennis genomen van de toon van een rede, welke Uwe Excellentie gericht heeft tot soldaten, tegen wie Uwe Exc. scherpe maatrege len neemt omdat zij zich onttrok ken aan de bevelen van de Neder landse overheid". Wel noemt de heer M.R. die brief van een „uitzonderlijk ka rakter" en „hard en scherp", doch hij meende hem tot de legercom mandant te moeten richten, want zegt hij thans „de slacht offers van die scherpe Neder landse maatregelen zouden moge lijk mannen worden van wie slechts te zeggen viel, dat zij, die zonder hun wil buiten het Neder lands staatsverband waren gezet, omtrent eed, vlag en staatstaak (inbegrepen' het zelfbeschikkings recht) andere gevoelens hadden dan de regering". De heer Meijer Ranneft zegt dan verder: „Overigens hebben sindsdien de feiten gesproken. De scherpe maatregelen, waarmee gedreigd is, zijn, b.v. op Ambon, niet genomen. Men heeft te recht het zelfs niet gepoogd. En tot de regering is, naar ik aan neem, het begrip thans wel door gedrongen, dat er iets jammer lijks in zou liggen, om met wat optimisme en met woorden, als die van de legercommandant, ge voelens te beantwoorden als die van de mannen, die op Ambon vlag en ridderorden aan Neder land teruggaven. Tenslotte zal duidelijk zijn, dat zodanige gevoelens niet alleen daar bestonden, maar ook op vele plaalsen en bij vele mensen, die thans, zoals de eerlijke, bedrogen Abdoel Azis, achter het ijzeren gordijn verdwenen zijn. Over alles ligt helaas de schaduw van het prijsgeven van vrienden". Én voorts: „De brief bedoelde, de generaal inzicht te geven, no dig voor de vervulling van zijn taak; er stonden ernstige dingen op het spel: mensenlevens en be hoorlijkheid. In Neurenberg het is goed, dit niet te vergeten zijn generaals opgehangen, of schoon zij zich beriepen op het „befehl 1st befehl". Er liggen tus sen aarde en hemel meer dingen, dan waarvan deze minister in zijn onwetendheid van Indische zaken ook maar heeft gedroomd. De regering heeft zich tot de vice-president van de Raad van State gewend, om mij mede te delen, dat zij mijn optreden af keurt. Het zij zo. Daartegenover kan ik het oordeël stellen, dat ik over de regering heb". De heer Meiier Ranneft richt tenslotte tot de voorzitter der Tweede Kamer het verzoek om „sprekers, die zich hieraan schul dig willen maken, te weerhouden van wat aanleiding geeft tot het in de pers verspreiden van bele digende onwaarheid, zoals dat thans te mijnen opzichte is ge schied". Bij het protest is een afschrift overgelegd van de brief van de heer Meijer Ranneft aan de com mandant van het KNIL. DE FRAUDE TE LAREN De twee arrestaties inzake de fraude bij het postkantoor te La ren betroffen een besteller uit La ren en een van het bijkantoor Blaricum. Eerstgenoemde heeft reeds vele dienstjaren. De dief stallen schijnen veelal te hebben bestaan uit verduisteringen van textiel uit pakketten, o.a. regen jassen, babykleertjes enz. Een der gearresteerden had zich uitgelaten, dat het bij deze arrestaties alleen niet zou blijven, doch dat er nog wel meer zouden volgen. Het ge hele bestellerscorps bestaat uit 20 man, waarvan nu reeds een derde deel achter slot zit. COMMUNISTISCH CHINA BENOEMT VEILIGHEIDS RAADVERTEGENWOORDIGER PARIJS. De Chinese commu nistische radio-omroep meldt dat de minister van Buitenlandse Za ken der volksrepubliek Tsjou-En- Lai, de secretaris-generaal der V.N. telegrafisch heeft verzocht nota te nemen van de benoeming van JVÏin- Oeng-Tsjen tot Chinees afgevaar digde in de Veiligheidsraad. derheid zal behalen al is men er van oordeel, dat deze te gering zal zijn, om een stabiele regering te kunnen vormen. Weliswaar zou den de katholieken zich door de kartelvorming van socialisten en liberalen in de provincies Luxem burg en Limburg twee of drie ze tels zien ontgaan, maar deze zul len zeker worden teruggewonnen, zowel omdat een groot deel van de op 500.000 geschatte „vlotten de" kiezersmassa op de C.V.P. zal stemmen als door het dit maal ont breken van katholieke „scheur"- lijsten. De partij der Vlaamse con centratie zal zich ditmaal n.l. niet afzonderen en dit zal de C.V.P. 200.000 stemmen meer opleveren dan in 1949, zulks onder heftig protest van de socialisten, die be weren dat de C.V.P. aldus samen werkt met een partij, die voorna melijk zou bestaan uit vroegere le den van Rex en het Vlaams Na tionaal Verbond. De zwaarste klappen zullen de liberalen te incasseren krijgen, vooral in het Vlaamse gedeelte van het land waar de zeer koningsge zinde liberalen allesbehalve ge sticht zijn door de houding die de liberale Vlaamse mandatarissen hebben aangenomen na het resul taat der volksraadpleging. De verkiezingscampagne heeft tot nog toe een zeer kalm ver loop. Zondag j.l. zijn de eerste van luidsprekers voorziene auto's in Brussels straten verschenen, terwijl C.V.P.-vliegtuigen boven de stad vliegen, doeken met ver kiezingsleuzen voorttrekkend. Voor het overige is het de dood in de pot. De beide vorige cam pagnes hebben de partijkassen uitgeput, zodat van oud verkie zingsmateriaal gebruik wordt ge maakt, waartoe dezelfde lijst- nummers van voorheen zijn aan gehouden. Ook het publiek is verkiezings moe. Als het Zondag mooi weer is, verwacht men, dat het aantal Belgen dat zich van stemming zal onthouden nog belangrijk groter zal zijn dan bij de vorige verkie zingen toen het resp. 315.233 en 398.712 bedroeg. TEGEN N.V. JAN JONGERIUS TE JUTPHAAS Gistermiddag is te Utrecht een boete geëist van f 832,000 tegen de N.V. Jap Jongerius te Jutphaas, die terecht stond voor de Econo mische Politierechter, omdat zij in de periode van Juni 1946 tot Au gustus 1947, hoofdzakelijk ten na~ dele van het departement van Oorlog, te hoge bedragen in re kening zou hebben gebracht voor de reparatie van auto's en motor fietsen. Er zouden te hoge lonen aan mon teurs zijn betaald (politiek gedeti neerden, die allerminst volslagen vaklieden waren). Lonen zijn gede clareerd die niet gedeclareerd moch ten worden, valse materiaalbonnen zijn uitgeschreven, ander materiaal te duur berekend zijn, fictive cylin- dervoeringen voor motorblokken in rekening zijn gebracht, te hoge re- visiekosten zijn gecalculeerd en ten slotte stukken, nodig voor de bewijs voering, vernietigd zijn. Het requisitoir werd besloten met de opmerking, dat de N.V. er niet gunstig voorstaat en ten gevolge van een vonnis met een hoge boete wellicht zal moeten liquideren. TROEPENSCHEPEN OP WEG NAAR HUIS Op 27 Mei, j.l. zijn uit Indonesië naar Nederland vertrokken twee troepenschepen, n.l. de General Greely met bestemming Rotter dam en de Grote Beer met be stemming Amsterdam. (Van onze weerkundige medewerker) Al zag het er gisteren dan ook echt zomers uit, toch stond het kwik in de thermometer vrij laag voor de tijd van het jaar. Zo was de maximum temperatuur te Eelde en te Den Helder slechts 15 gr. Ook nu kwam het Zuiden er beter af en werd hier plaat selijk zelfs 19 gr. gehoteerd, b.v. te Vlissingen. De oorzaak hiervan is, dat de lucht waarin we ons bevonden oorspronkelijk nog uit de Poolstreken komt. Boven de Noordzee bevindt zich nu een gebied van hoge druk, dat langzaam naar het Oosten trekt. Dientengevolge gaat de wind in ons land meer naar het Oosten en zal het vandaag én waarschijnlijk ook morgen nog mooi weer zijn, terwijl het tevens warmer zal worden. Voor de komende dagen zijn de vooruitzichten echter erg onzeker. Boven Frankrijk bevindt zich een kleine storing, die misschien ook het weer hier zal gaan beïnvloeden en er zijn ook in de buurt van IJsland nog twee depressies. Dat er nu dan ook al een periode van mooi zomerweer voor de deur staat, lijkt nog niet waarschijnlijk. Hoe sterk de temperatuur des nachts door uitstraling bij heldere hemel nog kan dalen blijkt wel uit het feit, dat b.v. te Eelde gisterochtend lichte nachtvorst optrad.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1