Nieuw Koninklijk Paar veroverde Drentse harten Twee fireflies van Kon. Marine na botsing in zee gestort Enthousiaste begroeting in Meppel Wordt het plan-Schuman door Engeland aanvaard? Koninklijk Paar bezoekt Drente Thans meer dan 70.000 stakers in Belgische textielindustrie EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDER, SCHAGEN NHO] De politiek van Oud Koningin eerde verzetshelden Pharmaceutische fabriek bezocht Auriol volgend jaar naar Truman Vandaag verklaring verwacht van zes regeringen Pseudo-vogelpest te Barneveld Beide piloten omgekomen De slachtoffers Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentietarief; per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp? 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET EE/T Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A s H VAN HEDEIV Vrijdag 2 Juni 1950 46e Jaargang No. 11878 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, lel 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 Uinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 NOG STEEDS is het niet duide lijk, wat de ware bedoelingen van de heer Oud zijn geweest, toen hij zijn motie van afkeuring jegens de Indie-politiek van het kabinet- Pre5i—V?P Schaik indiende en handhaafde. Het is niet duidelijk geworden uit de nadere bestudering van het verslag in de Handelingen der Tweede Kamer en ook niet uit de nadere commentaren in verschil lende bladen. De „Nieuwe Rotterdamse Cou- j "ie c'e linkervleugel in de V.v.D. geacht kan worden te ver tegenwoordigen, is met de tactiek van mr. Oud niet erg ingenomen, het „Handelsblad", meer rechts ge oriënteerd in het liberale huis, neemt het nogal op voor de hou ding van de V.V.D.-fractieleider, hoezeer het blad overigens meer in bijzonderheden constateert, wat iedereen natuurlijk al kan zien, dat de meerderheid voor de Indië- politiek van dit kabinet geslonken En dan is meer interessant de mening, welke prof. Romme uit in een tweetal artikelen in de „Volks krant", waarin opvalt de nadruk, welke hij legt op de liberale strategie, welke de heer Oud ten toonspreidde. De heer Romme weet de oplossing van de eigenlijke be doelingen van mr. Oud ook nog niet, maar hij veronderstelt, dat er systeem begint te komen in de strevingen der liberalen, om weer in het isolement te komen. Telkens legt hij er blijkbaar ook niet zonder bedpeling de nadruk op, dat wij hier te maken hebben met liberale oppositie, hoewel tot nog toe in de V.V.D., onder leiding van de vrjjzinnig- democraaat Oud, een behoorlijke portie van de vroegere vrijzinnige democratie aanwezig is. De wezenlijke bedoeling van Oud weten wij dus niet en het zal interessant zijn; vandaag of mor gen want zover zal het toch moeten komen eens duidelijk te vernemen, hoe het nu precies eigenlijk zit. Was het een rel tegen minister van Maarseveen? De wijze, waar op een en ander maal de gedach- tenwisseling tussen Oud en de mi nister gevoerd werd, maakte een korzelige indruk en stond op een niveau van een soort vijandschap. Dat het onredelijk is, minister van Maarseveen als zondebok in de woestijn te zenden voor de ge volgen van deze kabinetspo- 111 i e k, hebben wij al eerder in ons artikel van j.l. Zaterdag aan getoond, en het is ten overvloede nog eens duidelijk gebleken uit de tekst van de redevoeringen in de Handelingen, waarbij te wijzen valt op de heldere verklaringen in de korte rede van de minister president, terwijl de onverwachte aanwezigheid van minister Stik ker in dit verband veelzeggend ge noeg was. Alleen al hierom gaan wij nog een keertje extra accoord met de houding van de K.V.P.- fractie, die er terecht geen lust in had, een reprise op te voeren van een kunstmatige hetze tegen een katholiek minister als in het geval- Sassen! Boze tongen beweren, dat het de V.V.D. niet zozeer te doen was om het zelfbeschikkingsrecht der Indonesiërs, maar meer om het zelfbeschikkingsrecht der belas tingbetalers, die de laatste tijd de bijzondere gunst van de partij van mr. Oud genieten. En na de mis lukte stunt van het radio-debat tussen P.v.d.A. en V.V.D. kon de partij der belastingbetalers het wel gebruiken, zich weer wat meer te distanciëren van de financiële politiek, welke ook alweer door het kabinet (waarin de heer Stikker!) wordt gevoerd! Indien de heer Oud de bedoeling had en heeft, de K.V.P. nog weer meer in de armen van de P.v.d.A. te drijven, zou het gevaar wij noemen dat zo! daartoe door dit gebeurde wel eens kunnen be staan. De heer Oud zal toch ook wel weten, dat het belang van het land, dat misschien in dit po litieke spel een ietsje op de ach tergrond zou dreigen te geraken, vordert, dat de beide grote par tijen in het regeringsbeleid wor den en blijven betrokken. Gaan de speculaties van mr. Oud nog verder en bedoelt hij te dringen naar een parlementaire meerderheid, dan zijn de kansen daarop geringer geworden wat be treft het ideaal van de K.V.P., die stellig een parlementair kabinet oen gezondere oplossing acht dan de extra-parlementaire toestand welke wij nu al zo lang beleven, maar het ideaal van de K.V.P. kan men niet volledig zien, zonder daarbij te denken aan de bredere oasis. Die brede basis heeft nu na tuurlijk een knak gekregen, ook op dit punt. Ook dit maakt de si tuatie in onze hedendaagse poli tiek niet pleizieriger en wij gelo ven nog niet, dat de oplossing m s lands belang daarin gele gen is, dat K.V.P. en P.v.d.A. nu maar zo gauw mogelijk tot een Parlementair kabinet moeten zien te komen. In elk geval moet de ontwikkeling op dit punt nog even worden afgewacht, hoezeer ook onze voorkeur in beginsel naar 'n Parlementair kabinet uit gaat. In elk geval is er na het optre- van mr. Oud weer sprake van een barst in het vertrouwen, vooral in de partijen onderling, p totnogtoe dit kabinet steun- jfV Nog zulk een akkefietje, en ae betrokken partijen zullen de mogelijkheid en wenselijkheid van 5®" Parlementair kabinet ernstig -;er..9vorwegen, terwille van die toch altijd in het eSeringsbeleid gewenst lijkt! Een fraaie close-up van het Koninklijk Paar bij zijn aankomst- in Drente, dat de Hoge Casten hartelijk heeft ontvangen. (Eigen foto.) (Van een speciale verslaggever) Drente, dat zo vaak meent erbij aan te hangen, heeft gisteren op werkelijk grootse wijze haar Koninklijke Gasten ontvangen. Zij deed dit op een wijze, zoals men dit van de Drentenaren verwachten kan. Rustig, geen overdreven en thousiasme, maar gemeende hartelijkheid. Dat begon reeds in Meppel, toen daar de Commissaris der Koningin, mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk en de burgemeester van Meppel, mr. A. Kleyn, op de Werkhorstbrug hun op wachting maakten. Er was een eenvoudige versiering aangebracht, in de vorm van een ereboog, terwijl langs de weg twee ruiterrijverenigingen stonden opgesteld. Precies op tijd arriveerde de Koninklijke stoet, die voorafgegaan werd door motorrijders van de Kon. Marechaussee. Het ging alles zo vlug in zijn werk, en het Koninklijke Paar stond daar, voordat iemand dit haast gemerkt had. Maar toen de charmante gestalte van onze Landsvrouwe uit de wagen stapte, toen kende het enthousiasme geen grenzen meer. Er werd gezongen, gewuifd en ,,Leve de Koningin" geroepen. H.M. Koningin Juliana was gekleed in een eenvoudige licht grijze japon, waarover een bont. Zij droeg een hoofdbedekking van dezelfde kleur met naar achteren afhangende tule. verkeerde hand had gegeven weg wilde lopen, legde Zij plotseling al haar officiële waardigheid op zij en riep de kleine terug, om het nog eens beter over te doen. ERNSTIGE AUTOBOTSING TE HOOGWOUD Op de Werkhorstbrug, boden Jeep ter Heide en Greet,je Sterenberg twee in padvindersuniform gestoken kleuters, H.M. Koningin Juliana een ruiker rose anjers aan. Hierna nam het Koninkljjke Paar in een open auto plaats, waarna naar 't Rosa rium in het park werd gereden, langs een vlaggende en juichende menigte. Het was een ontroerend moment, toen Koningin Juliana daar aan de voet van het monument, opgedragen aan de gevallenen van 194045 een krans van witte lelies legde. Er hing een diepe stilte over het park, tijdens deze korte doch zeer indruk wekkende plechtigheid. In het Rosarium waren tevens verzameld de directe nabestaanden van de gevallenen en personen, die nauw bij het verzet betrokken wa ren. Vervolgens werd via de Parklaan en de Stationsweg naar de N.V. Koninklijke Pharmaceutische fa-, brieken v.h. Brocades-Stheeman en Pharmacia gereden. Bij de ingang van het terrein werden bloemen aangeboden door Irene Klaasen en Dirk van de Wedden, H.M. de Koningin, die deze geste van de kleintjes zeer op prijs stelde, onderhield zich enige tijd met hen, en toen een der peuters, nadat hij in zijn ze nuwachtigheid de Koningin de Monteur stal zes motorrijtuigen De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde gistermorgen de 31-jarige monteur F. van S. uit Rotterdam tot twee jaar met aftrek. Hij werd verdacht van diefstal van vijf auto's en een motorrijwiel. Tegen hem was drie jaar met aftrek geëist. Hert sprong fabriek binnen Bij de fabriek van Becking Bongers te Ulft sprong plotseling, toen arbeiders in de nachtploeg bezig waren zand te verzetten, een hert door een openstaand raam naar binnen. Het dier was gewond. Gistermorgen heeft het zijn vrijheid teruggekregen. Aan het slot van hun bezoek aan Brocapharm ondertekenden H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard een oorkonde, welke ter gelegen heid van dit bezoek was opgesteld. Hier werden tevens nog enkele ge schenken aangeboden. Vervolg op pag. 4 Twee personenauto's zijn giste ren omstreeks 1 uur 's middags met elkaar in botsing gekomen op de wegkruising van de provinciale weg en de Pade te Hoogwoud. Door dit ongeval werd de bestuur der van de ene wagen, de heer J. de Lange, wonende op de Jis- perweg te Beemster erngtig ge wond. Hij moest met inwendige kneuzingen per ziekenauto van de heer de Rie uit Hoorn naar het St. Jansziekenhuis aldaar worden vervoerd. De bestuurder van de andere wagen kwam er zonder j noemenswaardige verwondingen af. Dokter Pool uit Hoogwoud verleende de eerste hulp. De beide auto's waren zo ernstig bescha digd dat zij per kraanwagen van de plaats van het ongeluk moes ten worden weggesleept. Auriol, de Franse president, zal volgend jaar, waarschijnlijk in de tweede helft van Maart 1951, in ge zelschap van zjjn echtgenote, een statiebezoek aan Washington bren gen, aldus is gisteren door het Witte Huis bekend gemaakt. Verwacht wordt dat president Auriol o.m. vergezeld zal zijn door zijn minister van Buitenlandse Za ken. Ambtenaren van de Canadese ambassade te Washington achten het mogelijk, dat Auriol ook een statiebezoek aan Canada zal bren gen in Maart 1951. PARIjS. Naar verwacht wordt zal vandaag door de Franse regering, tezamen met de regeringen van de Benelux-landen, Italië en West-Duitsland een verklaring worden uitgegeven waarin deze regeringen hun voornemen bekend zullen maken, de steenkool- en staalbedrijven hunner landen onder één ge meenschappelijk beheer te brengen en zich verplichten, een in te stellen internationale autoriteit het hoogste gezag toe te kennen op het gebied van beheer en exploitatie dezer bedrijven. Hiermede zou de weg geopend zijn voor de besprekingen, die men midden juni te Parijs over het plan-Schuman voornemens is te houden. Naar verluidt zou de Franse re gering voornemens zijn, deze ver klaring ook uit te geven indien zij niet door Engeland wordt onder schreven. De vraag naar het standpunt van Engeland is gisteren het voor werp geweest van druk diploma tiek verweer. Gisterenmorgen overhandigde de Engelse ambas sadeur op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken het En gelse antwoord op de Franse nota van 30 Mei, waarin Frankrijk het houden van een conferentie over het plan-Schuman afhankelijk had gesteld van voorafgaande over eenstemming over de vorming van een internationaal gezagsorgaan. VIERDUIZEND LONDENSE TAXI-CHAUFFEURS STAKEN LONDEN, 1 Juni. Vierdui zend Londense taxi-chauffeurs hebben besloten heden te midder nacht in staking te gaan. De oor zaak van hun besluit is gelegen in e'en meningsverschil met hun werkgevers over de provisie. De taxi-chauffeurs hebben een aanbod tot arbitrage op een ver gadering verworpen, evenals een voorstel om de staking uit te stellen. Ongeveer 2300 chauffeurs met een eigen wagen zullen blij ven rijden. VERHOGING LOONGRENS INVALIDITEITSWET geldt van 1 januari j.l. af 's-GRAVENHAGE. 1 Juni. Uit de verhoging van de loongrens voor de invaliditeitswet tot f 4500 per 2 Mei j.l. heeft men ten onrechte af geleid. dat eerst van die datum af wederom rentezegels geplakt moe ten worden. Het plakken van ren tezegels voor de betrokken werk nemers dient echter met terugwer kende kracht van 1 Januari af te geschieden. Het Engelse antwoord dat een formule zou hebben bevat ter te gemoetkoming aan de Engelse be zwaren, verwekte zekere ontstel tenis in Franse kringen. De minis ters Schuman, Bidault en Petsche stelden gisterenmiddag een ant woord op, dat des avonds aan de Britse ambassadeur werd overhan digd en onmiddellijk naar Londen doorgegeven. Het werd door de Britse regering direct in behande ling genomen, en ook ter kennis gebracht van minister Bevin in de Londense kliniek, waar hij voor het ondergaan van een lichte ope ratie is opgenomen. Het was bij het ter perse gaan van dit blad nog niet duidelijk, of deze in allerijl gehouden Brit se besprekingen tot gevolg zul len hebben, dat Engeland nog een laatste poging zal doen om de gemeenschappelijke verkla ring tegen te houden, dan wel te elfder ure zal besluiten haar alsnog te onderschrijven. Donderdag werd te Barneveld een geval van pseudo vogelpest ge constateerd. Door deskundigen wer den direct de nodige maatregelen getroffen. Het nieuws was uiteraard in Barneveld het gesprek van de dag en men ziet met grote zorg de toekomst tegemoet, omdat te Bar neveld en in de ganse wijdse om geving het ene bedrijf aan het an dere grenst. Gouverneur Peters in Nederland aangekomen Met het KLM-lijntoestel uit Cu- ragao is hedenavond op het vlieg veld SSchiphol gearriveerd de gou verneur van de Nederlandse An tillen, ir. L. A. H. Peters. BRUSSEL. Meer dan 70.000 arbeiders in de Belgische textiel industrie hebben het werk neergelegd sedert Dinsdagmorgen de staking begon. Alle textielfabrieken van Gent, Aalst, Kórt- rijk, Oudenaerde, Brugge en omliggende plaatsen staan stil, evenals sommige fabrieken nabij Antwerpen, in het Brusselse, in Doornik, Roeselaere, St. Niklaas en Lokeren. De textiel arbeiders in leperen en Moeskroen overwegen zich tegen het einde van de week bij de staking aan te sluiten, zoals het perso neel van de jute-industrie in Gent reeds heeft gedaan. De staking verloopt zonder incidenten. Gisterenmiddag tegen half vier zijn twee Firefly-vliegtuigen van de Marineluchtvaartdienst, de K 80 en de K 84, gestation- neerd op het vliegveld Valkenburg, tijdens oefeningen boven Scheveningen met elkaar in botsing gekomen en daarna in zee gestort. De beide vliegtuigen hadden ieder een piloot aan boord. Van de vliegtuigen zelf en van de piloten is nog niets gevonden. geraakt hebben. Volgens het vliegveld Valkenburg hadden de vliegtuigen onderling geen radio verbinding, vandaar het „wagge len" van de leider. Het ongeluk gebeurde voor het oog van de duizenden badgasten, die gisterenmiddag op Scheve ningen genoten van het fraaie zomerweer. De beide Firefly-toe- stellen stortten uit een vrijwel wolkenloze hemel naar beneden. Reeds de gehele middag waren een viertal Fireflys in de omge ving van het vliegveld Valken burg aan het oefenen geweest in formatievliegen en aanvalsoefe- ningen. Omstreeks drie uur ging de formatie van vier uiteen in twee formaties van twee om aan vallen in groepsverband op elkaar uit te voeren. Enige mijlen uit de kust, vlak voor de Scheveningse boulevard, zou de formatie van vier weer gevormd worden en de leider gaf daartoe het sein door te „wagge len". De ene groep van twee zou zich daartoe weer naast de andere voegen en bij deze manoeuvre moeten waarschijnlijk twee vlieg- tuigen van de ene groep elkaar m de diepte Een der Fireflys kwam direct in spiralen naar beneden en stortte ongeveer twee mijl voor de haven in zee. Het andere vlieg tuig vloog nog even noordwaarts door en geraakte even in een vrille, waaruit de bestuurder het voor een moment kon optrekken. Direct daarop begon de Firefly weer te vallen, doch nog eenmaal wist de bestuurder zijn toestel voor een kort moment recht te krijgen, enige honderden meters boven zee. Onmiddellijk daarop viel het toestel echter loodrecht naar beneden en verdween direct Het eerste toestel explodeerde toen het in zee stortte en een zwarte wolk van brandende olie en benzine steeg van de plaats op. Deskundigen, die het ongeval zagen gebeuren, waren, afgaande op de manoeuvres van de vlieg tuigen na de vermoedelijke bot sing, van mening, dat het eerste vliegtuig aan een vleugel geraakt is door de staart van het tweede. De logger Sch. 63 was de eerste die de haven van Scheveningen verliet voor reddingspogingen, direct .daarop gevolgd door de reddingboot „Arthur". Op het strand had inmiddels een tom boot van de politie, bemand met twee agenten en een burger, zee gekozen. De baggermolen Banka, die ter plaatse voor de kust voer, viste betrekkelijk kort na het on geval een tankje van ongeveer 30 a 40 centimeter van een der vlieg tuigen op. De opsporingswerkzaamheden zijn gisteravond voorlopig beëin digd. De bemanning van de zand zuiger „Banka" is er in geslaagd om precies boven de plaats waar een van de toestellen is neerge komen, een boei te plaatsen. Deze wist zij zo juist te bepalen door het anker even in de wrakstuk ken te laten grijpen. Hedèn zullen bergingsvaartui gen van de Kon. Marine proberen de wrakstukken te lichten. Het doel van de staking is, zo als de voorzitter van de Katho lieke Centrale van Textielarbei ders mededeelde, een verhoging van het basisloon met 8 pet., zo wel voor mannen als vrouwen, een minimum-basisloon van 15 fr. voor mannen en 10,50 fr. voor vrouwen en een verhoging van de premie voor stukwerk van 10 tot 15 pet. van het basisloon. Het is ontoelaatbaar, aldus de vak organisaties, dat de Belgische tex tielindustrie thans nog lonen uit betaalt van 13,50 fr. per uur, ter wijl zij zeer goede zaken maakt. In Februari b.v. vormden textiel producten 31 pet. van de Belgi sche uitvoer. De Federatie van de Belgische Textielnijverheid acht de eisen tot loonsverhoging onaanvaard baar. Zij zegt dat sedert de laat ste loonsverhogingen, die van Juni 1948 dateren, de koopkracht van de in de Belgische textielindustrie uitbetaalde lonen behoort tot de hoogste in West-Europa. In het Met de K 80 is omgekomen de korporaal-vlieger Jack Harold Ver veer uit Utrecht. Hij werd 22 Mei 1927 in Semarang geboren. Met de K 84 kwam om de kor poraal-vlieger Jacobus van Kleef uit Zuid-Scharwoude. Hij werd al daar geboren 17 Januari 1928. Beiden traden 3 Mei 1948 als leer ling-onderofficier-vlieger in dienst van de marine luchtvaartdienst. Zij ontvingen hun opleiding op Woens- drecht en Gilze-Rijen. Op 1 April 1950 werden zfj tot korporaal be vorderd. Beiden waren ongehuwd. Zowel de moeder van Verveer als die van Van Kleef Is weduwe. bijzonder moet ook rekening wor den gehouden, aldus de werkge vers, met de concurrentiemogelijk heden in het kader van de Bene lux. aangezien de lonen in de Nederlandse textielindustrie 20 tot 30 pet. lager zijn dan de Bel gische. De Belgische industrie is er weliswaar in geslaagd de heer sende crisis einde 1949 te over winnen vooral door grotere uit voer naar Nederland, doch thans is een verzadiging van de Neder landse markt waarneembaar, ter wijl ook de Duitse vraag is ver minderd door de daling van de koopkracht, evenals die op de Belgische binnenlandse markt. Tegenover deze verklaring van werkgeverszijde, waarin ook nog wordt aangevoerd dat de thans heersende bedrijvigheid hoofdza kelijk voortvloeit uit de uitvoe ring van bestellingen die in het begin van het jaar werden ge noteerd, stelde de voorzitter van de Katholieke Bond o.m., dat naar zijn oordeel de Nederlandse lonen slechts 8 tot 10 pet. lager zijn dan de Belgische en dat niet het loon- verschil een gevaar vormt voor de Belgische afzet naar Neder land, maar het feit, dat de Bel gische textielfabrikanten na de bevrijding heel wat minderwaar dige goederen naar Nederland hebben uitgevoerd. De Nederlander dr. Ph. J. Iden- burg is herkozen als voorzitter van het comité voor Statisti sche Classificatie der Verenig de Naties, dat zijn vierde zit ting is begonnen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1