FILMS VAN DEZE WEEK ERRES GOED! r Boerenleenbank Harenkarspel Is kamperen een voor- of nadeel voor de gemeente? ALKMAAR EN OMSTREKEN Vergadering van het Waterschapsbestuur Dit jaar zilveren feest Schoorl kampeerplaats Drie en twintig nieuwe priesters Biddag te Heiloo franseondersc voor nederi PAGINA 2 ZATERDAG 3 JUNI 1950 NUTSSPAARBANK Maandbericht ALKMAAR. In de maand Mei ■werd op de spaarbankboekjes inge legd f 455.393.25 en terugbetaald f 468.394.87, alzo minder ingelegd dan terugbetaald f 13.001.62. Er wer den 141 nieuwe boekjes uitgege ven. Ingetrokken werden 699 boek jes (v.j. 94) waaronder 597 boekjes met een saldo beneden f J,waar op sedert meerdere jaren geen mu tatie heeft plaats gevonden en welke thans naar een. verzamelre- kening zijn overgeboekt. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedraagt thans 27.377. Onder de in Mei nieuw uitgege ven boekjes zijn begrepen 24 boek jes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1. In Mei bedroeg het aantal pos ten van inleg 2784 dat van terug betaling 3036. De lediging van 638 spaarbusjes leverde een bedrag van f 10.507,46 aan kleine besparingen op. Het aan tal in omloop zijnde busjes be draagt thans 5481. Tentoonstelling Jan van Herwijnen ALKMAAR. Deze tentoonstel ling in het Stedelijk Museum, Breedstraat is Zondagmiddag van 25 uur voor het laatst te zien. Men verzuime deze gelegenheid tot kennismaking met het werk van een onzer belangrijkste hedendaag se schilders niet! Neem Zondagmid dag even de tijd voor deze mooie expositie. Deserteur gearresteerd ALKMAAR De 22-jarige Alk maarder W. E. P., die betrokken was bij een looddiefstal, ten nadele van de P.T.T. te Laren en aldaar gearresteerd werd, bleek wegens desertie gezocht te worden; hij is aan de militaire politie overgege ven. K.A.B.-HOEKJE ALKMAAR. Vanuit het gehele district stromen de opgaven van af delingssecretarissen voor de bede vaart naar Heiloo binnen, waaruit blijkt, dat de deelname aan de Be devaart naar Heiloo zeer groot zal zijn. Momenteel zijn we de 600 ge passeerd. Vanzelfsprekend zal Alkmaar ook goed vertegenwoordigd zijn. Elke deelnemer krijgt een dagindeling, terwijl bij de ingang van de kapel een misboekje met gezangen ver krijgbaar is, een speciaal boekje voor de KAB-Bedevaart. Prijs 15 ct. De dagindeling is als volgt: 10 uur Plechtige Hoogmis met glge- mene H. Communie. 12.45 samen komst bij de Kruisberg, met toe spraak en om 13.45 Plechtig Lof met Sacramentsprocessie. De deelnemers per trein kunnen weer vertrekken om 15.50 uur. Spoorkaartjes moet men nemen tot de halte O. L. Vr. ter Nood. We spreken dit af: 11 Juni is voor het district Alkmaar, dus ook voor de afdeling Alkmaar de dag welke vrijgehouden wordt voor de bede vaart. "-N ONZE AGENDA Bioscopen VICTÓRIA: Gebrandmerkt (18 jr.) A.B.T.: Een kus van Venus (alle leeftijden), CINEMA: Mr. Belvedère loopt college (alle leeft,). HARMONIE: De Gravin van Monte Christo (alle leeft.). MUZIEKCONCOURS TE HEILOO: Zaterdag 8 uur openingsconcert; 1 Zondag half 2 en 8 uur concert- wedstrijd. NACHTDIENST APOTHE KEN: Wed. Wanna, Mierit 11. NACHTDIENST TAXI'S: J. Smit, Omval 60, tel. 3931 Handelsavondschool ALKMAAR. Wij verwijzen belanghebbenden naar een in dit nummer voorkomende advertentie met betrekking tot de aangifte tot toelating van leerlingen tot boven genoemde school. (Advertentie) GROOT VOLKSDANSFEEST TE ALKMAAR Het Volksdansfeest dat op 5 Mei door regenweer werd uitgesteld, zal nu worden gehouden op Zaterdag 10 Juni 's avonds van half acht tot half tien op de Paardenmarkt. Hiermede wordt aan alle deelne mers (ruim 300) bekend gemaakt, dat de oude deelnemerskaarten gel dig blijven en dat nieuwe deelne- mersbewijzen vanaf 4 Juni kunnen worden gehaald bij het secretariaat van de Alkm. Jeugdgemeenschap, J. Warmer, Ritsevoort 4, tel. 4688 Alkmaar. By het secretariaat kun nen ook alle gewenste inlichtingen over het feest gegeven worden. Het programma van de dansen blijft hetzelfde. In de pauze zullen gezongen worden: „Komt mee naar buiten allemaal'1 (canon), „Hier is onze fiere Pinksterblom" en „Daar was laats een meisje loos". Nadere berichten komen volgende week nog in deze courant. De deel- nemersbewijzen kunnen ook vóór 4 Juni reeds besteld worden. De prijs is f 0.25. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR A.F.C. 1—Bever wijk 1; Adspiranten: Vitesse a A.F.C. a; A.F.C. dBerdos b; Vites se cA.F.C. e. Zondag de returnwedstrijd tegen Beverwijk. Dat zal er spannen, zo wel binnen als buiten de lijnen; daarom, supporters, moeten wij on ze aanmoedigingen laten klinken en goed luid! De laatste weken is de aanhang nogal eens rustig ge weest, dit moet morgen anders, ge zamenlijk zullen wij de jongens aanvuren, De adspiranten A, D en E komen ook op het groene veld, zorgt dat je zo vlug mogelijk weer op de Westerweg bent. De terreincommissarissen en con troleurs, kassiers etc. worden ver zocht om 12.30 uur aanwezig te zijn. Zolang de voorraad strekt zijn er nog tribunekaar.ten verkrijgbaar (in vóórverkoop bij De Sport) maar zo, dat iedereen een behoorlijke plaats heeft. P.T.T..-SPORTDAG ALKMAAR, A.s. Zondag: 4 Juni wordt te Alkmaar een districts sportdag gehouden voor het district Noordwest van het N.V.P.T.T. Op deze dag zullen een voetbal- en een klaverjastournooi worden gehou den. De dagindeling is als volgt. Om 10 uur samenkomst van de deelnemende verenigingen in de muziektuin. Om 11 uur aanvang der voetbalwedstrijden op de terreinen in de Overdie. De volgende elftal len zullen in het veld verschijnen: Hoorn, Zaandam Beverwijk, Tele- fonia, Haarlem, Telefonia Alkmaar, Postiljon Alkmaar, en P. en T. I en II uit Amsterdam. Om 11 uur zal ook de klaverjaswedstrijd in de muziektuin beginnen. De Alkmaar- se Postharmonie zal met muziek de sportdag opluisteren. De finale van het voetbaltournooi zal om streeks 4 uur plaats vinden. R.K. Handbalclub A.O.G. ALKMAAR. A.s. Zondag 4 Juni spelen 't 2e elftal en de jun, vriend schappelijk tegen Vitesse 2 en de jun. van Vitesse. Om twaalf uur be gint de wedstrijd Vitesse 2A.O.G. 2 en om 1 uur VitesseA.O.G. Jun. Deze wedstrijden worden gespeeld op het Vitesse-terrein gelegen aan de Zeeweg in Castricum. De elftal len vertrekken gezamenlijk in uni form (voor zover dit mogelijk is) per fiets vanaf de Heilooërbrug om 11 uur precies. De opstellingen en het eventueel aflassen van de wed strijden staan aan bij de heer J. Smit, Nieuwesloot. Veel succes, speelsters. Harmonie Theater De gravin van Monte Christo Sonja Henie is in deze film de gravin van Monte Christo en men begrijpt, dat de geschiedenis zich hoofdzakelijk afspeelt op en om de ijsbaan. Tal van vrolijke avontu ren maken de toeschouwers mee, met mooie muziek en tal van aar dige shows. Maar niet alleen Sonja Henie is het die deze film aantrek kelijk maakt, maar ook vele ande ren o.w. de bekende schaatskomiek Freddie Trenkler. Het voorprogramma gaf uitge breid nieuws te zien, een goede tekenfilm in kiemen en een aardige musical. Cinema Amerieain Mr. Belvedère loopt college ALKMAAR In het korte voor programma, dat deze week in Ci nema Amerieain draait, ziet men, behalve een tweetal aardige teken films, een kort buitenlands nieuws- journaal en een film over de zeil- sport. Wie een genoeglijke avond wil hebben en een film wil zien, die niet alleen boeiend is, maar die u bovendien door zijn humor meer. dan eens een hartelijke lach ont lokt, die kunnen wij aanraden de hoofdfilm „Mr. Belvedere loopt college", te gaan zien. De film ver telt het verhaal van een befaamde schrijver, die, al niet jong meer, in één jaar tijd zijn doctoraal rechten doet en die, in al zijn prachtig volgehouden zelfverze kerdheid, de weg van alle groenen gaat. Mr. Belvedere weet zelfs orde te scheppen in de chaotische mikrokosmos van een verblijf van meisjesstudenten. Hoe hij tenslotte volledig slaagt als huwelijksbemid delaar, ziet men in een wat roman tisch aangezette bijhistorie, die ge voelige ogen hier en daar misschien zelfs een traan kan doen ontwel len. Men moet de veelzijdige Mr. Belvedere zelf eens gaan zien. Hij biedt u in elk geval een avond van verantwoord amusement. Victoria Gebrandmerkt Na een uitgebreid journaal draait in Victory de Universal-film Ge brandmerkt, de Nederlandse titel van de film, die in 't Engels heet: Kiss the blood of my hand. Het is de geschiedenis van een gederail leerde jongeman, die teruggekeerd uit de oorlog nog lijdt onder de ge volgen van twee jaar concentratie kamp. In een ogenblik van woede slaat hij in een vechtpartij een man dood, waarvan een gangster uit de onderwereld getuige was. Deze vervolgt hem met zijn mis dadige voorstellen en dreigt de jonge man verder in het verderf te ladenlichter aangehouden ALKMAAR. Een Alkmaarder die zich in Januari van dit jaar by een winkel in de Stationsstraat had schuldig gemaakt aan ladenlichting en daarbij f 100.— had ontvreemd, is in Amsterdam aangehouden. Hij is ter beschikking van de Officier van Justitie, alhier gesteld. WIJDING NIEUWE KLOK OUDORP. Donderdagavond half acht had de plechtige wijding plaats van de nieuwe luidklok. De fraaie klok, hangende in een takel, was geplaatst voor in de kerk tegen over het hoofdaltaar. De wijding werd verricht door de Hoogeerw. Heer Deken van Alk maar met assistentie van de Zeer- eerw. Heer Pastoor en Kapelaan der parochie. Na de wijding sprak de Hoogeerw. Deken de gelovigen toe. De gewijde spreker deelde in de vreugde der parochianen van Oudorp, nu de klok zijn stem weer zal laten horen, nadat deze zoveel jaren heeft gezwegen. Hij bracht dank aan de schenker de heer Jac. J. Stroomer, en deelde mede, dat de nieuwe klok de naam „Jacobus" draagt, genoemd naar de schenker. Z.H.E. spoorde de gelovigen aan, te luisteren naar de klok, dear dit de stem is van het huis van God. Wanneer gij door die klok wordt opgeroepen tot een bezoek aan Zijn Huis, geeft daar dan gevolg aan en zorgt op tijd te zijn. Met de wens, dat dc-ze gewijde klok nimmer meer zal worden ontroofd, werd de tcesprark beëindigd. Gerepatrieerd OUDORP. Weer twee militai ren uit onze gemeente zijn behou den teruggekeerd. Vorige week was het B. van Etten wonende bij de spoorweghalte en Woensdag avond om 18.30 arriveerde op Schiphol de vaandrig J. Plomp, Burg. G. Bosstraat 38, die per vlieg tuig de reis uit Indonesië gemaakt had. De heer Plomp, die na het vertrek van zijn onderdeel voor dienstaangelegenheden was achter gebleven maakte nu de reis per vliegtuig. Volgens gewoonte werden de mannen door familie en bevol king hartelijk ontvangen en zorgde ons fanfarecorps voor een muzika le hulde, vergezeld van een harte lijke gelukwens namens het corps door zijn voorzitter, de heer Nuijens. storten, doch deze heeft het geluk een hoogstaand meisje te ontmoe ten, die hem weer op het rechte spoor weet te brengen; aan het slot staan beide voor de keus de wijk te nemen, of zich aan te gpven bij de politie; zij kiezen het laatste, in de hoop, dat de justitie hen zal be grijpen en zij een nieuw leven kun nen beginnen. Voor niet al te jeugdigen een spannende film. A. B. T. In ons bericht over de restau ratieplannen voor het A.B.T. ver meldden wij, dat het A.B.T. deze week gesloten zou worden; door onvoorziene omstandigheden is de sluiting voor korte tijd uitgesteld, zodat het theater tot nader aankon diging nog geopend is. Vooraf interessant binnen- en buitenlands nieuws, waarbij o.a. een uitgebreide reportage van het Koninklijk bezoek aan Frankrijk. Hevens draait nog een modern jazz filmpje in het voorprogramma. De hoofdfilm „Een kus van Ve nus" is een aardig „comedie'tje". Het kostbare Venus-beeld door een grote Amerikaanse firma aange schaft, wordt levend, nadat het door een der bedienden gekust werd. De situaties hierdoor ontstaan zijn vaak erg komisch. Amerikaanse show en een „natuurlijk" happy end ontbreken ook hier niet. Een film van het lichtere genre. BEEMSTER. Het polderbestuur van de Beemster kwam in open bare vergadering bijeen onder voor zitterschap van Dijkgraaf J. Stolp. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten, waarin werd megedeeld dat de voorlopige uitkering van de Provincie in de kosten van onderhoud van wegen en bruggen zal bedragen f 8000, Voorts hebben Ged. Staten mede gedeeld dat het gedeelte Volgerweg tussen Purmerender- en Middenweg en het gedeelte Nckkerweg tussen Zuiderweg en Rijperweg is geplaatst op het tertiaire wegenplan. Na gehouden stemmingen werd een voordracht vastgesteld ter voor- ziening in de vacature voor Heem raad wegens periodiek aftreden van de heer S. Schagen. No. 1 van de voordracht werd S. Schagen, no. 2, J. v. Kempen en 3. L. Kreuger. Aan de gemeente Beemster w<vd een gedeelte sloot verkocht te Mid den Beemster voor f 1,zulks in verband met het rioleringsplan al daar, waarvoor straat m°et worden aangelegd. Aangenomen werd een voorstel om aan het Waterschapspersoneel een uitkering te verstrekken van 5 °/o van de wedde te verstrekken op het loon. Vervolgens werd vast gesteld de rekening en verantwoor ding over 1949. De ontvangsten be droegen dat jaar f 381.187.73, de uit gaven f 342.836.42, dus was er een voordelig saldo van f 38.351.31. De huur van Pijker had opge bracht f 9463.Aan omslag f 14 per ha. was ontvangen f 90.160. aan wegenlasten f f 11 per ha. f 73.480., omslag gebouwde eigen dommen f 4224.— en f 4576. Bjj de rondvraag vroeg de heer Mus naar de mogelijkheid van ver breding van de Purmerender weg, waardoor een sloot zou moeten wor den gedempt, welke verbreding zou worden uitgevoerd door de Provincie De voorzitter antwoordde hier op dat daarvan wel sprake is doch dat dit voorlopig nog wel niet zal ge beuren. Na enkele onbelangrijke vragen by de rondvraag werd de vergadering gesloten. Burgerlijke Stand EGMOND AAN ZEE. Geboren: Gretha Ruiter; Helena Barbara Rudolf, z. v. Anton Bronkhorst en Agatha, d. v. Johannes Theodoras Muileboom en Maria A. C. Schaap. Ondertrouwd: Gerardus Petrus van Berkum en Neeltje Stam; Jan Groot, wonende te Egmond Binnen en Grietje Lampe; Gerrit Wijker en Neeltje Puis. Getrouwd: Jacob Scheng en Cor nelia Wilhelmina Teppenkamp; Engel Dekker en Cornelia Schol; Jan Groot en Grietje Lampe. WAARLAND. Woensdag werd in Café Mevr. Wed. G. Stoop een algemene vergadering van de Boe- rfenleenbank „Harehkarspel Oost" gehouden, De directeur, de heer H. Dekker, opende oe druk bezochte bijeenkomst. Na goedkeuring der notulen volgde het uitgebreid jaar verslag van de kassier. Uit dit over zicht bleek o.m., dat 't spaargelden saldo met ong. f 80.000.is terug gelopen, wat grotendeels verweten werd aan de belastingen; verder werd opgemerkt, dat er 17 nieuwe voorschotten werden verstrekt en 6 geheel afgelost en dat er op't eind des jaars in'totaal 32 lopende voor schotten waren. Het ledental, dat zich steeds in een gestadige voor uitgang bevindt, is in de loop van 1949 tot 117 gestegen. Tot slot werd een klacht geuit, nl. dat er verschillende spaarders zün, die niet tijdig hun spaarboekje voor de jaarlijkse controle ter in zage geven. Mocht dit in de toe komst zo blijven, dan zal 't bestuur genoodzaakt zün maatregelen tegen dit euvel te nemen. De verlies- en winstrekening 1949 die met een bedrag van f 823.488.71 en de Balans die ten bedrage van f 579506.83 sloot, werden ongewijzigd vastgesteld. Bij de bestuursvtrkiezing werd de heer H. Dekker met 63 stemmen herkozen. Als lid van de Raad van Toezicht werd de heer Jn. Jaspers met 61 stemmen herkozen. Bij de bespreking van het a.s. zilveren jubilé der Boerenleenbank „Harenkarspel Oost" werd mede gedeeld, dat op 2 Juli 1925 de op- Verkenners bijeen SCHOORL Op 2e Pinksterdag kwamen de verkenners van dit district bij elkaar op het terrein van de heer Dapper te Aagtdorp. Zij kwamen daar, niet om te ver gaderen, maar om hun kennis en krachten te beproeven met andere troepen van de verkennerij. Op deze bijeenkomst ontdekten wij troepen uit Warmenhuizen, Lange- dijk, Oudorp N.H., H.H. Waard- Kruis, Noord en Zuid. Om onge veer 4 uur 's middags werd de sluiting gehouden, waarbij tevens de winnaars van deze dag bekend werden gemaakt. Burgerlijke Stand SCHOORL - Geboren: Petro- nella C., dv A. P. Mors en M. Ros kam; Jannetje, dv J. P. Jonker en V. Pool; Petrus, zv J. van Wonde ren en J. C. Nolten; Trijntje A., dv C. Gutker en T. Meijer; Sjoerd, zv G. Minkema en C. van Stipriaan; Rita C;, dv K. Krul en C. Bierste ker; Adrie S„ zv K. Hulshoff en H. de Vries; Simon H., zv W. Snip en G, Smilda; Franciscus M., zv J. J. Schotvanger en M. A. Hoefeijzers; Jan W„ zv H. J. Meedendorp en M. Beunder; Albert W„ zv E. H. Kleij en Th. E. Collé; Cornelis P., zv A. Kooijman en C. Sijs: Evodia M„ d.v. Th. G. Sterk en J. M. C. Rurup. Getrouwd: D. Dapper en J. Meijer; M.P. Ens en C. E. Beets; P. Broersen en C. P. Druijven; J. Stam en M. M. van Overmeeren. Overleden: W. A. Pels, oud 44 jaar, gehuwd met P. Bontes; F. Mosk, oud 73 jaar, gehuwd met N. Besse; J. den Das, oud 77 jaar, ge huwd met F. Stenneberg; A. Hoog- vorst, oud 71 jaar, weduwn. van C. de Jong; J. N. Slaats, oud 83 jaar, gehuwd met E. M. Timmerman. richting plaats vond en dat op 3 October 1925 de.bank voor het eerst met haar werk begon. Het bestuur dat besloten had 500 gulden uit de kas te trekken voor het vieren van dit zilveren jubilé, kreeg vrij man daat tot het organiseren van een feestvergadering. Opgemerkt werd dat 't de bedoeling is, des morgens een plechtige H. Mis te laten op dragen en des avonds een feestver gadering te houden, waarbij ook de dames der leden zullen worden uit genodigd. DE VLAGGEN UIT! SCHOORL. Het zal wellicht onnodig zün de parochianen van Schoorl op te wekken om heden avond bü de intocht van de jubi lerende pastoor de vlaggen uit te steken. Eveneens zal Zondag de ge hele dag de vlag Wapperen van alle woningen der katholieken. De hele parochie moet meewerken om te laten zien hoe Schoorl zijn pries ters weet te eren. Een goed begin EGMOND AAN ZEE. De eer ste dag van het visseizoen zette voor de heer G. Visser, directeur der rubberrollenfabriek te Amster dam goed in. Hij haalde uit de slotgracht te Egmond aan den Hoef een karper van 25 pond. R.K. TUINBOUWONDERWIJS Aangifte van leerlingen H.H. WAARD De aangifte van leerlingen voor de R.K. Lagere Tuinbouwschool (le en 2de) klasse kan voortaan geschieden tot 1 Juli a.s., iedere Dinsdag. Voor nadere inlichtingen betreffende toelatings eisen enz., zie men de advertentie in dit nummer. Met ,,De Goede Verwachting" op reis HEERHUGOWAARD De Coöp. Malerij- en Aankoopver- eniging „De Goede Verwachting" te Heerhugowaard had voor zi)n leden een excursie naar Rotter dam georganiseerd. Nadat met een drietal touringcars de leden uit Heerhugowaard, Hensbroek, Ob- dam, Rustenburg, Schermerhorn, Oterleek, Heiloo, Bergen, etc. ver zameld waren, vertrok men te on geveer 7 uur uit Alkmaar naar Rotterdam. Aldaar werden de toonzalen met landbouwwerktui gen en de grote fabriekscomplexen bezichtigd. Hier viel veel te leren en te bewonderen. Vervolgens was de Maastunnel aan de beurt en werd een rondvaart door de ha vens gemaakt. Te 5 uur werd ge geten en te Noordwijk aan Zee een gezellig tijdje doorgebracht; in den Haag verschillende bezienswaar digheden bezichtigd. Zo werd het nuttige aan het aangename gekop peld en kwam het gezelschap diep in de avond hoogst voldaan thuis. Een dankwoord past de heer Biersteker, die de organisatie van deze dag zo goed had verzorgd. Woonhuisbouw gegund HEERHUGOWAARD - Het bou wen van een woonhuis voor de heer W. Appelman aan Het Kruis te Heerhugowaard, is gegund aan de heren C. Beers en J. Doodeman, aannemers te Heerhugowaard. HUGO BOYS 3e Gouden Kruis-ronde H.H. WAARD-NOORD In de derde ronde voor het Gouden Kruis zullen onze oranjehemden I uitkomen tegen CSV 2 uit Cas- tricum, de ploeg die onze reserves uit deze ronde hebben gezet. We geloven wel, gezien de resultaten van Hugo-Boys en C.S.V., dat het een spannende match zal worden. De aanvang is gesteld op half drie op het Hugo-Boys-terrein. Derde Pinksterdag speelden de Hugo-Boys-veteranen een wed strijd tegen de V.Z.V.-veteranen, ter gelegenheid van de Pinkster wedstrijden aldaar. De onzen won nen deze match met 62, hetgeen genoegzaam de sterkte van onze oudjes bewüst. Het derde elftal speelt Zondag een wedstrijd tegen Con Zelo 3 en zal trachten, deze geduchte tegen stander in de afgelopen competitie onder de knie te houden. SVW SPEELT HEDENAVOND HEERHUGOWAARD-Zuid. In het bericht van gister werd vermeld dat de competitiewedstryd SVW 2 Reiger Boys 1 Zondagmiddag zal gespeeld worden. Dit is echter door de Bond gewijzigd en deze wedstrijd zal nu Zaterdag (dus hedenavond) om 7 uur op het Gem. Sportterrein worden gespeeld. Dit is mogelijk een financieel buitenkansje voor SVW, aangezien wij bij goed weer veel pu bliek verwachten. Plan Belleman EGMOND a.d. HOEF. Van Ged. Staten is goedgekeurd terug ontvangen het raadsbesluit van 13 April j.l. waarbij aan G. Belleman wordt verkocht 627 m2 gemeente grond, deel uitmakende van het z.g. Melkerpad, Hierdoor is het mogeiyk, dat het gedeeltelijk reeds in uitvoe ring zijnde plan Belleman in details verder kan worden afgewerkt. maar Alcmaria \Lcmaria rHfwi\scHE doet het heter f (en chemisch)! FABRIEK: V00RMEER 3, ALKMAAR IEL 3561 <K 2300). WINKEL: SCH0UIEN3IR. 24. ALKMAAR. TEL. 4554. DEPOT; I. H M I BROEDER, BERGEN STATIONSSTRAAT 1, TELEFOON 2414 (K 2201) (Advenentie) INGEBROKEN EGMOND a.d. HOEF. Heden nacht is er in de woning van de heer C. Wittebrood aan de Heren weg alhier ingebroken. Een aan zienlek bedrag aan geld, dat in een portefeuille lag opgeborgen werd meegenomen. De portefeuille zelf heeft men laten liggen. In de late avond daarvoor is, vermoedelijk door dezelfde een poging tot inbraak gewaagd in de woning van B. Wit tebrood aan de Schoolstraat alhier. Althans by het inhalen van de was vluchtte een onbekend persoon plot seling schichtig achter de struiken weg. Of dit laatste in verband staat met de werkelijk gepleegde inbraak staat niet vast. Een waarschuwing voor de ingezetenen om 's avonds ramen en deuren goed te sluiten. Geslaagd EGMOND A/D HOEF Onze plaatsgenote Mej. A. Portegies slaagde dezer dagen voor het exa men „spreekvaardigheid Engels", uitgaande van de Nederlandse Asso ciatie voor practijkexamens te Amsterdam. SUCCES VAN DOVES HEILOO. Tpdens de Pinkster feesten in 't Veld heeft de Kon. Ned. Athl. Unie demonstraties gegeven met enige van haar allerbeste athleten. De jun. B liepen de 600 m. Keesom (AV'23) werd hier winnaar gevolgd door Bosman (Doves) en Franse (Olympus). De 1500 m. heren werd een span nende race tussen Groen en Have naar, beide van AV'23, die op de laatste meter pas beslist werd in 't voordeel van Havenaar. Het hoogspringen werd gewonnen door Kaijser (Doves), die mede door zyn prachtige styi van springen, de harten van het publiek veroverde. Kayser sprong 1.70 m. Meijer (Doves) werd met 1.65 m. tweede, wat voor de jun. een prima prestatie is, en Beenink (Haarlem) derde, eveneens 1.65 m. Het „hoofdnummer'» van deze middag was ongetwijfeld het pol stokhoogspringen. Niemand minder dan de kampioen cn recordhouder van Nederland Lamoree (Haarlem) was hier aanwezig. Hij bracht het talrpke publiek in extase. Lamoree bewees door zijn sprong van 3.80 m. dat hij goed in vorm is. Zijn jongere clubgenoot Swart werd tweede met 3.40 m. en Kayser (Do ves) derde met 3.30^. Aan de koffietafel, die na afloop volgde, werd het woord gevoerd door de organisator van deze de monstratie, de heer Koelemey, De heer Kamp bedankte namens de Pinkster-Commissie en zegde zijn volle medewerking toe, voor het eventueel oprichten van een Athle- tiek-vereniging. Behouden fhuiskomst AKERSLOOT. Donderdag 1 Juni j.l. zijn er weer 2 militairen uit Indonesië teruggekeerd met het troepenschip „General M. L. Her- sey". Het waren de horen J. P. Groot, wonende Zuidervaart 403 en Th. J. Verduijn, wonende Raadhuis- weg 185, Onder grote belangstel ling van familieleden en kennissen werden zij, die ruim twee jaar in de tropen hun plichten hebben vervuld, ontvangen. Ter gelegenheid van hun thuiskomst had mén reeds enige da gen van te voren een prachtige ere poort gemaakt en op de dag zelf, de vlaggen uitgestoken om hun thuiskomst tot een onvergetelijke dag te maken. Burgerlijke Sfand PURMEREND - Geboren: Lam- bertus, zv C. H. de Rek en E. den Uijl; Stefanus J. M., zv Th. P. Knook en G. C. Dijkman; Anna J. M., dv P. J. van Blokland en W. A. de Jong; Jacob M„ zv W. M. Schuitemaker en A. Steur'; Maria C. A., dv L. J. T. Smit en G. C. de Leeuw; Henriëtte G., dv L. Hart man en H. van Breda; Marie, dv P. de Vries en M. de Vries; Hed- wig W. M„ dv G. W. Hartman en C. Vlaar Ondertrouwd: Cornelis J. Bak, oud 59 jaar, en Johanna L. de Goeij, oud 52 jaar, won. te Am sterdam. Getróuwd: Hendrik Lomrriers, oud 43 jaar, en Hendrika Visser, oud 30 jaar, won. te Amsterdam; Dirk Stam, oud 30 jaar, won. te Wormer, en Elis. J. Ricke, oud 24 jaar. Overleden: Albert Beuker, 54 j„ echtgen. van Anna T. Ulder; Har- manus E. Boerema, oud 51 jaar, echtgen. van Jantje Vlieg; Pxeter Reuzenaar, oud 84 jaar, weduwn. van Neeltje Eijken. SCHOORL. Nu de zomer weer voor de deur staat kan het zün nut hebben de kampeeraangelegenheilen eens onder de loupe te nemen. Het kamperen in onze gemeente heeft warme voorstanders enerzqds en heftige bestrijders anderzijds. Het aantal kampeerterreinen bedroeg in de vorige zomer 28; het aantal over nachtingen daarop 120.000! Wel een bewqs dus, dat Schoorl voor de kampeerders een graag gezocht oord is. Het feit, dat in verschillende andere seizoen-gemeenten slechts beperkt of in het geheel niet worden gekampeerd, maakt de trek naar Schoorl nog groter. Vlak na de oorlog ontaardde de kampeerderij dusdanig, dat met kracht en energie een aantal bepa lingen moest worden gemaakt en tevens werd uit de Raad een Kam- peercommissie benoemd, welke het toezicht op de verschillende terrei nen, zij het dan zeer sumier, uitoe fende. Hierdoor is de toestand veel verbeterd, al kon daardoor niet alle „leed" worden weggenomen. De controle werd steeds verricht door de politie. Een ieder, die in Schoorl wenste te kamperen, moest in het bezit zijn van een door de ANWB verstrekte kampkaart en van een Gemeentelijke vergunning. De vraag moet nu gesteld worden: is kamperen een voordeel of mis schien uiteindelijk een nadeel voor de gemeente? Het is inderdaad niet altyd een fraai gezicht, die eivolle kampeerterreinen. Aan de ene kant wordt alles gedaan, om de gemeen te zo mooi mogelijk te houden en aan de andere kant worden kampeer terreinen opgericht, die sóms meer lijken op woonwagenparken, alleen veel onhygiënischer. Bovendien moet antwoord worden gegeven op de vraag, of de kampeerterreinen een rechtstreekse Concurrentie voe ren met de pensions en verhuur woningen Is dit werkeiyk zo? Het is bekend, dat niet alle kam peerders mensen zijn met een smalle beurs. Integendeel. Het aan tal luxe auto's, dat bij de tenten ge parkeerd staat, is legio. Deze men sen zouden inderdaad over het al gemeen de pensionprijs wel kunnen betalen, of een gemeubileerde wo ning kunnen huren. Dit temeer om dat de eigenaars van de tenten of kampeerhuisjes, die er zelf mis schien twee weken in doorbrengen, voor tie rest van het seizoen hun tent gaan onderverhuren tegen prij zen, die bijna gelijk zijn aan dé huur van een gemeubileerde woning. Dergelijke excessen zijn echter moeilijk te voorkomen. Wat de con currentie betreft, och, de pension houders willen iets verdienen, de kampeerterreiphouders liefst niet minder.- O.i. zullen de werkelijke „pensiongasten" zich niet de onge makken van een kampeertent op de hals willen halen. Het aantal mensen, dat in de zomer de stad uit wil, wordt steeds groter en het zijn voornamelijk die mensen, nieuwelin gen dus, die gebruik maken van kampeertenten. En dat worden straks weer de pensiongasten, wy hebben vele van deze oudere kam- 'peerders gesproken, waarvan de meesten van oordeel waren, dat kamperen voor jongelui wel aardig is, maar voor meer bejaarde' men sen toch te veel risico's meebrengt. Men betaalde voor een gehuurde tent soms tot een bedrag van f 40. per week, terwijl men die dan zelf nog vaak moest meubileren. Financiële voordelen waren daar dus niet bij, want gemeubileerde kamers zijn maar weinig duurder. Juist die mensen, die eenmaal de smaak te pakken hebben om hun vacantie buiten door te brengen, zijn de gasten van straks. Wat ook zeer veel gewicht in de schaal legt, is "het feit, dat het voor de zakenmensen in onze gemeente een groot financieel voordeel is. Im mers, laat iedere kampeerder eens een gulden per dag verteren, en dat is heus niet zo veel, dan betekent dit een extra omzet van f 120.000. Bovendien vaart ook de gemeente kas er wel bij, want aan leges moet worden betaald 10 cent per etmaal of gedeelte daarvan, zodat ook dit een bedrag vormt van f 12.000. Anders komt het geval te liggen, wanneer de op stapel staande kam- peerwet ongewijzigd zou worden aangenomen. Dan heeft de gemeente slechts het recht om bepaalde ge deelten van zijn gebied te verbieden als kampeerterrein, terwijl verder een ieder die in het bezit is van een kampeer-paspoort overal zijn ten ten kan opslaan, letterlijk en figuur lijk. De gemeente mag dan ook geen leges meer heffen, terwyi het toezicht niet zou verminderen, maar eerder worden vergroot. Dan pas zou het een echte „janboel'» kunnen worden. Wij vertrouwen echter, dat onze vertegenwoordigers in de open bare lichamen van bestuur deze kwestie degelyk zullen onderzoeken en zich ter zake deskundig zullen laten voorlichten. Resumerend ko men wy echter tot de conclusie, dat het zo ordeiyk mogelijk laten kam peren, voor een gemeente meer vóór- dan nadelen biedt. C. K. m PRODUCTEN onveranderlijk (Advert.) WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. WEINIG VERANDERING Droog en overwegend zonnig weer. Weinig verandering in temperatuur. Meest zwakke veranderlijke wind. HEDEN IN „SINT BAVO" TE HAARLEM GEWIJD' Z. H, Exc. de Bisschop van Haar lem heeft heden in de Kath Basi liek „St. Bavo" to Haarlem de vol gende H.H. Wijdingen toegediend: Het H. Priesterschap aan: W J Appelman, A. m. Coebergh v d Braak, G. J. v. Dijk, A. van Duin, H. A. J. Dürr, J. v. d. Haak, H. van t Hart, J. F. m. Herrewijn, P. A M. Hoogenbosch, F. J. de Jong, m' J. de Jong, W. de Klerk, F. A. m! Kolb, W. F. v. d. Kooü, J. S. v. d. Laan. R. A. Renckens, N Reus, W. J. de Ryk, J. G. J. van Schie, C. J Schut, J. p. van Veen, J. A I. Wes- seling, J, Th. v. d. Zalm. De wy'ding van het Subdiaconaat aan: S. A. Bruin, J. P. M.» v d Does, W. M. I. v. d. Ende, G. P. M Geukers, J. C. M. Hamers. A. Ph. Harding, C, J. Kulk, M. W. A. van Langen, Th. B. v. d. Linden, P. J Meijer, L. C, van Paassen, E. J. v. Poecke, J. J. Poel, J. A. T. M. Rood. G. M. J. A. Sohlatmann, J. H. M. Smit, J. F. Steenman, J. J. M. Stie- ger. J. G. J. Straathof, B. C. van Teijlingen, A. M, E. Th. Vreeburg, Chr. de Waard. C. J. P. Zondag. Allen Theologanten van het Theo- logicum te Warmond. v - ,- 6 VEEL PELGRIMS OP DE LAATSTE MEIDAG Op het 'feest van O. L. Vrouw, Middelares van alle Genaden, de laatste dag van de maand Mei. werd in het Bedevaarts-oord O. L. Vrouw ter Nood, zoals reeds- kort werd geméld, als slot van de druk be zochte Meimaandoefeningen, een grote biddag gehouden, waarbij, 'van na de H. Mis van 6.45, ononder broken de Rozenkrans voorgebe den werd tot aan de sluitingsplech tigheid 's avonds. Individuele pel grims waren de bidders van deze dag, die ten getale van ruim 1000 minjstens eenmaal de volledige ro zenkrans zijn komen meebidden. Het Was een ononderbroken komen en .gaan van mensen, heel de dag door. Jammer dat Z. H. E. Mgr. J. P. Huibers zyn plan om als on derdeel van de gebedsactie de H. Mis te komen lezen, niet heeft kunnen verwezenlijken. (Zeer tot ons leedwezen werd door een fout in ons eerste bericht anders ge meld), Het prachtige zomerweer heeft die dag helpen maken tot een grootse gebëds-stormloop. De uni formen van kabouters, gidsen, welpen en verkenners waren de kleurige noot van de dag. De biddag werd besloten met een plechtig lof, gecelebreerd door de geestelijkheid van de Kapel, waar bij Pater G. Tesser, Montfortaan, in een gloedvolle rede de laatste Meigroet bracht aan O. L. Vrouw ter Nood. Zonder enige deelname in orga nisatie-verband, was de grots be devaartskerk vrij wél geheel gevuld. Tot slot volgde e'eh ongeëvenaarde, indrukwekkende kaarsen-processie waaraan ruim 600 individuele pel grims van heinde en ver deelna men; deze werd besloten met het Credo en Salve Regina in de ommegang voor de Genadekapel en offeren der kaarsen. Het was feë- riek, om noojt te vergeten. Wij menen dat onze jeugdbewegingen hierin werkelijk iet-s hebben ge mist. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling het volgend jaar deze lichthulde aan de Lieve Vrouw tè herhalen. N.S.K, afd. Handbal De N.K.S. Haarlem afdeling Handbal maakt aan haar aangeslo ten verenigingen bekend, 'dat zy vóór 15 Juni 1950 de aanmeldings formulieren moeten versturen naar het secretariaat der N.K.S. Haarlem afdeling Handbal, Mej. C. Arnaud de Calavon, Archimedesweg 63, Amsterdam-O, telefoon 58098. Nieuwe verenigingen, die mee willen spelen in de competitie 1950/51 kunnen deze formulieren aan het bovenstaande adres aanvra gen, vanwaar zy alle nodige inlich tingten kunnen verkrijgen. Burgerlijke Stand AKERSLOOT Geboren: Jo hannes Maria, zoon van Jacobus J. Veldt en A. M. G. Albrink; Willi- brordus Johannes Henricus, zoon van H. A. Terluin en M. C. Ver duin. Overleden: Maarten de Haan, oud 76 j„ echtg. van Maartje Hei nis; Maria Petronella Woesten- burg, oud 1 jaar. Gehuwd: Dirk Los en Petronel la Groot; Johannes de Groot en Hendrika Duin; Adrianus Admi raal te Egmondbinnen en Paulina Kerssens. Ondertrouwd: Adrianus Admiraal te Egmondbinnen en Paulina Kers sens; Jan Sleutel en Miesje Adria- na Zwart.. Ingekomen: Johannes M. Groot, van Alkmaar, Langestr. 32 naar Blokkerweg 417; Cornelis Schave- maker en gezin, van Amsterdam, van Houweningestraat 67 hs. naar Zuiddijk 421; Wietse Landmeter van Hoogkarspel, Den Hout D 36 naar Starnmeer 466. Vertrokken: Petrus E. Klaver en echtgenote van Zuidervaart 385 n. Bergen, Bergerweg 108; Margare- tha A. Tromp van Kerkplein 76 n. Den Helder, van Galenstraat 14; Klaas Suk en gezin, van Züider- vaart 378 c naar Alkmaar, Boeke- lerweg Fl; Paulina Kerssens, vu Hoogegeest 33 naar Egmondbinnen Vennewatersweg 4a. (Vc BRUSSEL, Vrijd seerden dezer di Het gehele geho< dat wel wat al te ook de Liberaler daar heen om te de sprekers inbec genot van een p C.V.P. in dezelfd dertig man. Campagne zond Deze onverschilli; rend voor de ver! Zondag, ook al wor gezegd, dat over 1 koning, het lot der i gaders over nog e van de eerste orde slist. Weliswaar is de s afgelopen dagen wa gekomen, maar in de vroegere kan hie een „campagne" in van het woord ges Het zijn nu publie spreken, gehuurde met spandoeken ror verenigingen, die verhuren. Maar de 1 anders zoveel leven brengen en die vaa op de kleren van smeren dan op mui gen, ontbreken thai Gebrek aan geld In elk geval is het geweest met de vo verkiezingen en mi ook wel de oorzaak weinig animo is by Zij krijgen elke d pamfletten en de ui op openbare meetii nen zijn legio. Ma; gebeurtenissen trek C.V.P. verwa 4 of 5 zetels. Op het laatste og in nog wel enige men. veronderstellei dele is de onversc! slechts schijn. Wie gesprekken in tran luistert, bemerkt dr wel degelijk stelling De kern van de C.V.P. er Zondag ii volstrekte meerdert Lukt dat, dan lig tijdperk vaa grimt continuïteit in het verschiet. Lokt haa blijft het onaantrek van coaiitie-regerini compromissen besta Voor België en Europa valt te hop« der C.V.P. wordt b< land zelf betekent i van de koningskwe eeuwenoude school een gematigd econor beleid, positieve mi voortzetting van de van Congo, financië sche expansie. Voce kent het een meer werking aan de E werking, totstandfc Benelux enz. Dit alles mag van C.V.P.-regering ver niet zozeer omdat 3 WASHINGTON, ontwerp tot verstre Iitaire hulp ter 1.220.500.000 dollar Donderdag aan het aangeboden, is giste Acheson besproken bineerde vergaderii naafscommissies vo se betrekkingen et gewapende dienstel De hulp zal, be Noord-Atlantische v/orden verstrekt land, Turkije, Perz pijnen, Korea en 2 Acheson verzocht c perkingen op de vei militaire voorraden Tot de door Trun „noodgevallen" zou, rikaanse regeringsl vernomen, b.v. ku: het ontstaan van ee: den als Joego-Slavi oiam. Acheson wei dat het misschien zou zijn het bedrag voor Europa te vei een zeer aanzienlijk het internationaal •treedt". Op Vrijdag 9 Juni laai de Larminat, e hebbers van het Frs deelnam aan de b« Europa, aan 211 Nee derscheidingen uitre Zeven van deze ders, die tijdens de i rijke diensten bewe tairen van geallieer door hulp aan pilot Ridderkruis van het Eer ontvangen. De °'e wordt gehouden Willem Ill-kazerne zal worden bijgewoc deputatie van Frar en een ere-compagr del. Zuid-Afrik communistisc niet erker KAAPSTAD, 2 Ju Dr. Daniël Malan, i kaanse minister-prei heden bekend gema« gering van Zuid-Afi sloten de nieuwe co regering niet te erke

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2