2775 Koningskwestie bleef on Voor C.V.P, is de toekomst niet erg rooskleurig De C.V.P. dankt voor het in haar gestelde vertrouwen Nieuwe crypte onder de Sint Pieter door Z. H. de Paus ingewijd Russen lieten inwoner van Terneuzen met rust EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDER, SCHAGEN Meer recht voor de negers in Amerika Na de Belgische verkiezingen irijsl Samenstelling van Kamer en Senaat Werkloosheid belangrijk gedaald Bijna 300 kinderen raakten zoek Binnenkort mededelingen over de opgravingen? HITTEGOLF IN ENGELAND Gunstige conclusie in de zaak-Lages Bij het zwemmen verdronken De minister kon beter weten Een onbetrouwbaar relaas van patiënt HET FEU Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, t 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank A s M [/AN HEDEN Pagina 3 Dinsdag 6 Juni 1950 46e Jaargang No. 11881 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89» teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 e blouse, toile ;e, in wit, bleu, turquoise, rosé maten 38/48 st voordelig ïtig zuiver wol- lamesvest voor rok in grijze' 3-stof,slank mo- i maten 38/46 rbaansklokrok >yale plissérok ix pièces :htige zijden dupion rimé Rijke variatie in i'ns en- kleuren. In maten 16, 18 en 20 (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Maandag. De Belgische verkiezingen hebben een dubbele verrassing bezorgd. De C.V.P. behaalde de volstrekte meerderheid in de Kamer, maar dan slechts op het nippertje met 108 zetels tegen 105. Dit is een tegenvaller waarop niemand gerekend had. De verwachting stond op 109 als minimum. Wat ook niemand voorzien had is de geweldige aanwinst van de socialistische partij, die de grootste winnaar is van deze verkiezingen omdat zij niet alleen haar verlies van 1949 inliep, maar nog bovendien 11 zetels er bij won, zodat zij met 77 afgevaardigden in de nieuwe Kamer zetelen. In de Senaat zal de C.V.P. de meerderheid behouden, maar hoe veel die zal zijn kan slechts uitge rekend worden, nadat de Provin ciale Raden elk een bepaald aantal senatoren hebben aangeduid en de aldus samengestelde Senaat een be paald aantal personen heeft geco öpteerd. De rechtstreeks verkozen senatoren zijn reeds bekend. De C.V.P. heeft er 54 tegen 52 links waarvan 37 socialisten. Uit alles blijkt dat België stap voor stap naar een twee-partijen stelsel gaat met één machtige partij aan het bewind, tegen één mach tige oppositiepartij. De liberalen en communisten hebben elk een volle dige nederlaag geleden en zijn schier zonder betekenis geworden. Voor de koningskwestie is deze verkiezing een treurige zaak. De C.V.P. heeft geen comfortabele meerderheid behaald en kan bo vendien niet meer rekenen op loyale medewerking van socialisten of liberalen. De socialisten hebben een overwinning behaald, dank zij hun koppige houding en zijn aldus min der dan ooit tot toegevendheid ge neigd. terwijl de liberalen uit de nederlaag nog lange tijd een ran cune tegen de C.V.P. zullen bewa ren. De algemene indruk van deze verkiezing is, dat de uitersten meer aangetrokken hebben dan de libe rale centrumpartij. De C.V.P. heeft echter het suc ces van de Volksraadpleging niet kunnen benutten, want haar stem- menaanwinst komt van de Vroegere scheurpartijen plus een gedeelte van de liberalen. Maar het grootste ge deelte van dit liberale verlies is naar de socialisten gegaan, die bo vendien nog 6 zetels van de com munisten kregen. Opvallend is de gestadige vooruit gang van de C.V.P. in alle arron dissementen, ook in het hartje van Wallonië, al was deze vooruitgang nog niet in zetelaanwinst uitgedrukt. De cartelvorming van socialisten en liberalen in de provinciën Lim burg en Luxemburg heeft aan de twee linkse partijen een winst van 4 zetels bezorgd. Treffend is dat alleen in deze provinciën door de communisten vooruitgang werd ge boekt. Blijkbaar heeft een deel der sociale arbeiders de voorkeur ge geven aan een communistische lijst boven een socialistisch-liberale lijst. De politieke toestand is thans, na deze verkiezingen niet zuiver afge tekend, daar de meerderheid van KONINGINNE-HARINC! Een met vlaggen versierde auto vervoerde de oranje vaat jes Hollandse nieuwe naar pa leis Soestdijk, waar ze aan H.M. Koningin juliana werden aan geboden. De delegatie Vlaar- dingers, v.l.n.r. H. van Toor, reder van de firma C. v. Toor, C. v. d. Schee en schipper J. Rog van de VI. 61, tijdens de voorstelling aan H.M. de Ko ningin. de C.V.P. zeer gering is. De extre misten in de C.V.P. zeggen nu: Meerderheid is meerderheid en wij regeren alleen. De gematigde vleugel van de C.V.P. oordeelt misschien terecht, dat deze geringe aanwinst betekent, dat de bevolking juist geen homo gene regering wenst en bijgevolg zoekt zij contact met de liberalen, vooral om de koningskwestie op te lossen. Want natuurlijk is de ko ningskwestie het eerste punt op de agenda. Pas na de terugkeer van Leopold kan aan de vorming van een definitieve regering gedacht worden. Maar juist voor de koningskwes tie is deze verkiezing- geen over winning geworden. De strijd tussen de partijen was zo scherp en de vijandschap zo algemeen, dat van loyale samenwerking om tot een oplossing te komen geen sprake meer kan zijn. De socialisten heb ben een schitterende overwinning behaald door een extremistisch- anti-Leopoldisme, waaruit zij mo gen afleiden, dat hun kiezerscorps van hen voortzetting van deze hou ding verwacht. Op de liberalen Valt ook niet te rekenen, omdat die niet vlug zullen vergeten, dat ne C.V.P. de ontbinding wilde om de liberalen te doen kelderen, wat ook gelukt is. Voor de C.V.P. zelf is de toe komst niet rooskleurig. Een jaar oppositie bezorgde aan de socialis ten een groot succes. Wat zal het wel zijn na vier jaar oppositie? Daarom moet de C.V.P. als zij alleen regeert, nu een zeer vooruit strevende sociale politiek voeren om de welvaart te verbeteren. Maar anderzijds moet zij zeer breedden- kend zijn om aan te tonen, dat een katholieke regering niet hetzelfde- is als clericale dictatuur. Maar hierin mag zij dan niet meer te ver gaan, of de socialistische vleugel van de C.V.P. scheurt zich af. De 4e Juni is geen historische dag geworden, maar wel mag ge zegd zijn, dat de C.V.P. misschien .haar laatste kans heeft verkeken op een sterke en comfortabele mee-r derheid. Maandagavond werd door het Belgische ministerie van Binnen landse Zaken verklaard, dat na controle een enkele kleine wijzi ging is gekomen in de verdeling van de Kamerzetels. De Kamer zal nu als volgt zijn samengesteld: C.V.P. 108 winst 3 Socialisten 77 winst 11 Liberalen 20 verlies 9 Communisten 7 verlies 5 De Senaat Na een hertelling werd de offi cieuze samenstelling van de Se naat als volgt gegeven: Katholieken 54 zetels gelijk). Socialisten 37 zetels (winst 4) Liberalen 12 zetels (verlies 2). Communisten 3 zetels (verlies 2). De definitieve samenstelling van de Senaat zal niet voor 20 Juni bekend zijn. Gedurende de maand Mei daalde het aantal ingeschreven manne lijke werklozen van 86.244 tot 72.397, te weten: 49.290 geheel werklozen (vorige maand 54.803), 22.471 DUW-arbeiders (28.474) en 636 wachtgelders (2.967). De belangrijke daling der werk loosheid in de maand Mei kan o.m. worden toegeschreven aan de minder gunstige weersomstandig heden in April, waardoor verrui ming der werkgelegenheid toen werd geremd. De daling manifes teerde zich in alle takken van bedrijf, doch wel in het bijzonder in de landbouw ,waar het aantal werklozen van 15.412 tot 9.739 werd teruggebracht. Het nationaal comité van de Belgische Christelijke Volkspartij is Maandagnamiddag bijeengeko men onder voorzitterschap van baron van der Straten-Waillet. Na afloop van deze vergadering werd aan de pers het volgende commu niqué verstrekt: „Het nationale comité van de C.V.P. drukt grote vreugde uit over de behaalde zege, die een ware nationale gebeurtenis is. Niettegenstaande het liberaal- socialistische kartel in 2 provin cies, heeft het kiezerscorps aan de C.V.P. op grond van haar christe- lijk-sociaal program een parle mentaire meerderheid bezorgd. Sedert 1914 heeft geen enkele par tij een dergelijke meerderheid be haald. De C.V.P. dankt de mil- lioenen vrouwen en mannen die haar een steeds toenemend ver trouwen betuigen. Daar de C.V.P. van het kiezerscorps opdracht krijgt te regeren, zal zij zich aan sluiten aan de zuivere democrati sche traditie, volgens welke 'de meerderheid regeert en de oppo sitie de haar toebehorende taak vancontrole vervult. Gebonden door haar program voor het alge meen welzijn, waaraan de Chris telijke Volkspartij haar zege te danken heeft, zal het nationaal comité waken voor de systemati sche en volledige verwezenlijking daarvan gedurende de normale wetgevende periode van 4 jaar. Het comité verzoekt de nieuwe C.V.P.-regering tot de grondwet tige toestand terug te keren en onmiddellijk over te gaan tot de toepassing van de wet van 19 Juli 1945 zodra de Senaat is samenge steld". Deze wet draagt het par lement op een beslissing te nemen over het hervatten van zijn pero- gatieven door Koning Leopold. DE STRANDDRUKTE Het bezoek aan de badplaats Scheveningen heeft hoewel het er eivol was, naar schatting van des kundigen geen nieuwe records op geleverd. De strandpolitie had de handen vol om zoekgeraakte kin deren op te sporen, die tussen de minstens honderdduizend badgasten van hun ouders waren afgedwaald. Op de politieposten was het een ge huil en gezeur van jewelste. 296 hummels en kleuters zijn in de loop van Zondag gevonden en hebben nadien bij de politie gelogeerd tot dat zij door verontruste vaders en moeders aan het hart konden wor den gedrukt. DR. H. VAN ROYEN NAAR WASHINGTON De benoeming van dr. H. J. van Royen tot H.M.'s ambassadeur te Washington zal zo vernam het A.N.P. dezer dagen afkomen. Het lijkt of er niets aan de hand is in Taipeh, de hoofdstad van Formosa. De mensen praten en lachen er rustig, gaan winkelen en stappen eens de bioscoop binnen om „Jungel Jim" te zien. En toch kan Formosa ieder ogenblik bombardementen, die een communistische invasie voorafgaan, verwachten. VATICAANSTAD (K.N.P.). Maandagmorgen heeft Z. H. de Paus de nieuwe crypte onder de St. Pieter, waarvan de uitgraving en onderzoekingen thans geheel voltooid zijn, op eenvoudige wijze ingewijd, 's Morgens om acht uur begaf Z. H. de Paus zich in gezelschap van Mgr. L. Kaas per auto naar de nieuwe ingang der grotten. In de St. Clemenskapel bekleedde zich de H. Vader vervolgens met de liturgische gewaden en verrichtte daarna de plechtige consecratie van het nieuwe altaar van de H. Petrus in deze crypte. Hierna droeg de Paus aan hetzelfde altaar in witte Misgewaden de speciale H. Mis op bij de consecratie van een altaar met als tweede gebed de Oratie van de H. Petrus. Na de dankzegging bracht de Paus een bezoek aan de graven van Zijn voorgangers Benedictus XV en Pius XI en van Kardinaal Merry del Val en bezichtigde ver volgens de crypte. Hierna heeft de H. Vader zich geruime tijd on derhouden met verschillende per soonlijkheden, die bij de plechtig heid tegenwoordig waren en voor namelijk met degenen, die de lei ding hebben gehad bij de jongste opgravingen. Het wordt thans algemeen ver wacht, dat de Paus zeer binnen kort de sluier zal oplichten, die tot dusverre over de werkzaam heden heeft gehangen en nauw keurige mededelingen zal ver strekken over de resultaten der opgravingen. De jongste opgravingen dateren feitelijk van de dood van Paus Pius XI. Deze had de wens te kennen gegeven in de crypte aan de linkerzijde van de Confessie te worden bijgezet. Toen men aan de laatste wens van Paus Pius XI wilde voldoen bleek, dat er niet meer voldoende ruimte in dat ge deelte van de krocht der basiliek aanwezig was. De Camerlengo der Kerk, kardinaal Eugenio Pacelli, die tot het komende conclaaf het regentschap der Kerk in handen hield, gaf toen opdracht een nis in een der zijwanden van de crypta te breken. Toen men hier mede bezig was bleek achter deze muur onverwachts het bestaan van een nieuwe ruimte, die tot Maandagmorgen was door som mige Londenaars de tocht van huis naar het werk vervangen door een tocht van de banken In het park naar het werk, omdat zij de nacht in de open lucht had den doorgebracht. De nacht van gisteren was de warmste van het jaar. Om 7 uur gistermorgen was de temperatuur al 42 graden. In de badplaatsen in Engeland brach ten duizenden de nacht op het strand door. Het kwik in Londen steeg Maan dag tot 27,8 graden Celsius. De maximum temperaturen in Frankrijk waren 32 graden Celsius t, Abbeville en 30 graden in Parijs. Aan de Rivièra steeg het kwik niet hoger dan 25 graden. In West- Duitsland werd een maximum temperatuur van 33 graden gere gistreerd. In Stockholm was het maximum 27 graden, in Oslo 24.4 graden. De gemiddelde tempera tuur in Zwitserland was 26 gra den. Radio Moskou meldde een maximum temperatuur in de Rus sische hoofdstad van 23 graden. dan toe geheel onbekend was ge weest. Plotseling was de toegang vrijgelegd tot een nieuwe wereld, waarvan men zelfs het bestaan niet meer had vermoed. Kardi- naal-Camerlengo Pacelli gaf toen bevel, de nieuw ontdekte onder- kerk voorlopig en in afwachting van een nader onderzoek weer te sluiten. In het volgende conclaaf werd Kardinaal Pacelli tot opvol ger van de overleden Paus geko zen. Hij beschouwde het sindsdien als zijn taak, de geheimen der on- derkerk van Sint Pieter voor de wetenschap te doenopenleggen. Pas na de oorlog gewaagde Pius XII voor het eerst voor de verbaasd luisterende wereld van de belangrijke vondsten, die in middels door de geleerden, histo rici en archeologen in de schoot van de Vaticaanse heuvel, diep onder de basiliek van Sint Pieter, waren gedaan. Zoals uit de in lichtingen, die door de leider van het onderzoek. Mgr. Ludwig Kaas, kanunnik van Sint Pieter en se cretaris van de Congregatie der Kerkfabriek van Sint Pieter on- Mr. baron van Tuyll van Seroos- kerken, procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie con cludeerde gistermorgen tot ver nietiging van de door het Amster damse Bijzonder Hof gewezen sententie in de zaak tegen Wily Lages, de voormalige chef van de Sipo en S.D. in Amsterdam. De procureur-fiscaal verklaarde, dat verschillende ingediende cas satie-middelen naar zijn oordeel gegrond waren. Hij vroeg verwij zing van deze zaak naar de Bijzon dere Strafkamer van de Haagse arrondissementsrechtbank. De uitspraak is voorlopig be paald op Woensdag 12 Juli a.s. De procureur-fiscaal was van oordeel, dat op een onderdeel van de zaak het Hof te Amsterdam was getreden buiten de dagvaar ding en voorts, dat uit geen dei- bewijsmiddelen blijkt, dat Hannie Schaft en verschillende anderen zijn gefusilleerd zonder vooraf gaand rechterlijk vonnis. Tenslotte achtte de procureur fiscaal niet gefundeerd het bewijs, dat verschillende vernielingen en brandstichtingen, door of namens Lages, zonder militaire noodzaak waren geschied. langs reeds werden gepubliceerd, kon door de nieuwe ontdekkingen voor het eerst h'ët onomstotelijke wetenschappelijke bewijs worden verwacht voor de aanwezigheid van het graf van de Apostel Pe trus onder de Confessio van de Sint Pieter. Hierdoor krijgt de desbetreffen de overlevering, die eveneens reeds tot de oudste christelijke tijden teruggaat, uiteraard een zeer waardevolle aanvulling. Zo als men weet, werd tot nu toe door vele niet-Katholieke theolo gen ernstig in twijfel getrokken, of Petrus werkelijk te Rome heeft vertoefd en aldaar de marteldood is gestorven. Alleen reeds om deze reden is de ontdekking van het authentieke graf van de Vorst der Apostelen juist op die plaats, waar het door de Katholieke Kerk reeds sedert zoveel eeuwen wordt vereerd, voor heel de christelijke wereld de allerhoogste belang stelling waard. Zondagmiddag is de 20-jarige wasserij knecht C. P. Jansen bij het zwemmen in de Schie te Rot terdam verdronken. De jongeman kon zwemmen maar heeft ver moedelijk een hartverlamming ge kregen. Zijn stoffelijk overschot werd enkele uren later opgehaald. Te Den Haag verdronk gister middag in het water aan de Vee- nendaalkade de 17-jarige timmer mansleerling K. A. K. Hij was met drie collega's gaan zwemmen hoewel hij de zwemkunst niet meester was. Nadat hij van een woonschuit in het water was ge doken, kwam hij in moeilijkheden te verkeren. Zijn collega's slaag den er niet in hem te redden. Zijn lijk is nog niet gevonden. Gisteravond is in Franeker in het nieuwe kanaal aan de zuid zijde van de stad, de 19-jarige D Annema, die daar met een paar vrienden was gaan zwemmen, verdronken. De jongeman werd pas vermist, toen de anderen zich al hadden aangekleed. Tot mid dernacht is men met dreggen be zig geweest, doch zonder resultaat (GG) Minister In 't Veld heeft in zijn kwaliteit van voorzitter van „Humanitas" de vereniging voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag de klemtoon gelegd op het geestelijk nihilisme, waaraan de Europese mens in de twintigste eeuw zou ten gronde gaan. In zoverre zijn wij het met dr. In 't Veld volko men eens! De minister voegt daar echter aan toe, dat „Huma nitas" de strijd tegen dit geeste lijk nihilisme heeft aangebonden en dat men in kerkelijke kringen daarvoor zo weinig waardering aan de dag legt. Hij zag gaarne met de „kerkelijke kringen" een bondgenootschap tot stand komen in deze strijd. Ook dat is zijn goed recht, alleen zijn wij zo vrij om op te merken, dat de liefdé nu eenmaal niet van één kant kan komen en voor een hecht bondgenootschap op de allereerste en voornaamste plaats een zelfde basis van uitgang wordt vereist, d.w.z. en vooral in een strijd, die zich op geestelijk terrein af speelt een geestelijke ver wantschap en op zijn minst een waardering voor hetgeen de par tijen over en weer aan krachten hebben opgebracht in een derge lijke strijd in het verleden. Zeer eigenaardig is dan ook de volgende ontboezeming van dr. in 't Veld: „Wij dienen naast elkan der te staan in de strijd tegen het geestelijke nihilisme. Dat men dit in kerkelijke kringen niet scher per inziet, dat men de kerkelijke belangen laat gaan voor de belan gen van de West-Europese bescha ving, zodat men er de toekomst van die beschaving voor in de waagschaal stelt, is een teleurstel lend verschijnsel". Het is ons eenvoudig een raad sel, hoe een man als dr. in 't Veld een dergelijke stelling durft te lanceren. Wij vragen ons in alle gemoedsrust af, wat er van de West-Europese beschaving zou zijn terecht gekomen in de historie, zonder de heilzame invloed van de Kerk? Dr. in 't Veld mag toch weten, dat de West-Europese cul tuur nog steeds gedragen wordt door die beginselen, die het Christendom hier eeuwen geleden bracht? Hij zal er toch ook van overtuigd zijn, dat de opvattingen óver de waarde van de mense lijke persoonlijkheid zijn terug te brengen op het Evangelie? En in de strijd tegen het geestelijke nihi lisme gaat het toch om de be scherming van de menselijke per soonlijkheid, juist en vooral in deze eeuw waarin het totalitairis- me opdringt? En anderzijds; heeft dan de strijd van katholieken en gelovige protestanten tegen de nazibarbarij in de afgelopen jaren niets te zeg gen gehad tot dr. in 't Veld? Is hij dan ook totaal onkundig van de worsteling, die de Kerk en de christenschare thans voeren op alle fronten tegen het communis me? Is hij misschien ook blind voor het tragische lot van de dui zenden mannen en vrouwen, die, omwille van het behoud dezer hoge waarden en omwille van de bescherming der West-Europese beschaving zulke grote offers brengen, ja zelfs hun leven veil hebben ter verdediging van de menselijke waardigheid in de strijd tegen een stelsel, dat deze waardigheid met voeten treedt? Dr. in 't Veld kan gerust zijn! De Kerk zal zeker strijden voor het behoud onzer cultuur, zoals zij altijd gedaan heeft. Trouwens de Kerk heeft eerder dan „Huma nitas" de handschoen opgenomen tegen het „geestelijk nihilisme". Wat naar onze bescheiden me ning eerder teleurstelling verwekt, is, dat dr. in 't Veld zulk een wei nig historisch inzicht aan de dag heeft gelegd. Juist hij, kon beter weten! VERHOGING VAN PENSIOENEN Naar hel A.N.P. verneemt is dezer dagen de indiening bij de Tweede Kamer te verwach ten van een nieuw wetsontwerp inzake de verhoging van pen sioenen. Het bij die Kamer aanhangige ontwerp is door de regering ingetrokken. Enige dagen geleden werd ge meld, dat een inwoner van Ter- neuzen, de 44-jarige P. C. L„ in Wenen een week gevangen was gehouden door Sovjet-russische autoriteiten. Hij had zich op 15 Mei met andere Nederlanders naar Salzburg begeven om daar een congres van Esperantisten bij te wonen. Bij zijn terugkomst in Terneuzen. waar hij ogenschijnlijk volkomen normaal, doch enigszins overstuur aankwam, vertelde hii in Wenen het gezelschap te zijn kwijtgeraakt. ,Op een gegeven ogenblik zou hij, blijkens zijn me dedelingen, door enige Russen in zijn kraag gepakt en naar een ge vangenis gebracht zijn, waar hij een injectie zou hebben gekregen, die hem geruime tijd buiten be wustzijn hield. De heer L. verblijft thans in een ziekenhuis, echter niet tengevolge van een naar zijn zeggen in We nen ondervonden hardhandige be handeling. Hij moet natnelijk in Wenen door een kort durende geestelijke storing zijn overvallen en op zijn eenzame omzwerving door de stad dusdanig zijn opge treden, dat de politie daarin aan leiding vond om hem naar de Uni versiteitskliniek van de Oosten rijkse hoofdstad over te brengen. Blijkens mededelingen van zijn behandelend geneesheer in Vlis- singen is de heer L. toen een week in de psychiatrische afdeling van deze kliniek geweest, om daar een shockkuur te ondergaan. Enigszins hersteld werd enige dagen later de thuisreis aanvaard. De hoogleraar, die de heer L. heeft behandeld, gaf de patient een brief voor zijn Huisarts mede, waarin het ziekte geval werd beschreven. De behandelend geneesheer deel de ons desgevraagd mede, dat hii de indruk Heeft, dat in Wenen al les is gedaan, wat gedaan kon worden bü een ziektegeval als dat van de heer L.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1