Voorlopig geen vliegveld in Bergen Zal in het r Posthume onderscheiding op het stadhuis uitgereikt Ruitershuwelijk in Akersloot Clavan ALKMAAR EN OMSTREKEN Boottocht voor invaliden Een tegenvaller met slecht einde J Vermaakcentrum of speelhof Komt er nieuw licht in de turfkwestie? Credietverstrekking aan Indonesië BRANDSTOFFEN Marktberichten PAGINA 2 WOENSDAG 7 JUNI 1950 ALKMAAR. Een sobere, tref fende, maar toch waardige plechtig heid had Dinsdagmiddag op het stadhuis plaats, toen in de polder kamer door de burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema, in tegenwoordig heid van de wethouders Van Slin gerland, Leesberg en Coerts en de gemeentesecretaris, mr. R Veen- dorp, aan de ouders van de in In donesia gesneuvelde militair G. J. Schuurman, het ereteken voor Orde en Vrede werd uitgereikt. Deze posthume hulde had, zoals de burgemeester in een korte wel gemeende toespraak zeide. plaats op verlangen van de minister van Oorlog, die met dit ereteken als nog de moed en de plichtbetrach ting van deze militair wilde eren. Waar deze plechtigheid bij de ouders en familieleden van de ge sneuvelde militair uit der aard droeve herinneringen opriep, vol deed de burgemeester slechts met schroom aan het ministerieel ver zoek; aan de andere kant was deze erkenning van de landsoverheid toch waard in herinnering te wor den gebracht. Door de uitreiking van dit teken is bewezen, dat de gehuldigde behoorde tot de beste zonen van ons volk, dat in tijden van nood offers weet te brengen ook als het geldt de vervulling van een onbegrijpelijke plicht. De burgemeester besloot zijn toe spraak met erop te wijzen, dat hier EEN UUR GEVRAAGD VAN DE AUTOMOBILISTEN ALKMAAR. Zoals wjj reeds eerder hebben gemeld, zal op 14 Juni weer een boottocht worden gehouden, die door de Alkmaarse afdeling van het Rode Kruis is ge organiseerd en waaraan de invali den van het ressort Alkmaar kun nen deelnemen. Het vorig jaar heb ben 75 patiënten van de hun gebo den gelegeheid om er eens uit te komen, gebruik gemaakt. Dit jaar, nu het Rode Kruis de prachtige boot ms „Kasteel Staveren" van de Holland-Veluwelijn gecharterd heeft kunnen er veel meer invaliden aan de boottocht deelnemen. Er zijn dan ook thans reeds heel wat meer pa tiënten voor de tocht opgegeven dan vorig jaar. Er zijn al 135 in schrijvingen. Men zal zich kunnen voorstellen, dat de organisatie van deze boot tocht, waaraan zoveel patiënten deelnemen, zeer veel moeilijkheden en kosten met zich meebrengt. Het Rode Kruis werkt echter optimis tisch verder. Er zullen immers al licht mensen zijn, die dit mooie werk zullen willen steunen. De automobilisten kunnen dat al heel gemakkelijk doen. Zij behoeven zich alleen maar één enkel uurtje, met hun wagen ter beschikking te stellen, op die dag. Daardoor wordt het vervoer van de invaliden naar en van de boot, bijzonder verge makkelijkt. Wij zijn ervan over tuigd, dat vele automobilisten dat er graag voor over hebben. Trou wens wanneer men geen wagen heeft, kan men het werk, dat het Rode Kruis op 14 Juni voor de in validen doet, evengoed steunen. Elk doet dat op zijn eigen manier. De automobilisten kunnen zich even aanmelden bij de apotheek Kruisinga, aan de Koorstraat. BERICHT ST. CAECILIA ALKMAAR. De leden worden er aan herinnerd dat er hedenavond geen repetitie is; zij dienen zich echter Donderdag en Vrijdag ge reed te houden voor een serenade aan de met de Waterman thuisva rende leden. Voorts is het Zaterdag half vijf aantreden op de Paarden markt voor vertrek naar Burger- brug. ZITTING MEERVOUDIGE KAMER ALKMAAR. Voor de Alk maarse Meervoudige Kamer stond Dinsdagmorgen een ietwat zonder ling man terecht, de Hagenaar H. J. R., die zijn werk en zijn huis in de Residentie had opgegeven en met zijn vrouw en kind naar Alk maar was gekomen, om van daar uit werk te gaan zoeken in de Wie- ringermeer. Hij was in een loge ment terecht gekomen, en zonder werk zijnde, daar in de schuld ge raakt. Om die schuld te betalen zocht hij hulp bij een zekere Dr. S. in het Kennemerpark woonachtig, die echter op de dag van 's mans bezoek helaas niet thuis bleek. De ontmoedigde man pakte toen een fiets, voor de woning van Dr. S. staande weg en verkocht die aan een opkoper. Jammer, want ver dachte had al enkele veroordelin gen achter de rug en ook in Veen- huizen was hjj niet onbekend. De officier van Justitie, Mr. J. C. V. Meischke, was niet erg over 's mans gedrag te spreken. Het venten met ansichtkaarten was geen susces geworden en uit de rapporten bleek, dat hij niet zo on schuldig was, als hij zich wel voor deed. De officier had dan ook lie ver gezien dat verdachte zich tot de Sociale Raad of tot Maatschappe lijk Hulpbetoon had gewend om hulp, inplaats van er op eigen hout je op uit te trekken. De eis was, mede met het oog op 's mans om standigheden, erg mild: drie maan den met aftrek. De verdediger, Mr. Smal, ver telde hoe zijn cliënt gedrukt werd door de schuld bij de logementhou der en dat hij door een wanhoops daad nog iets probeerde goed te maken. Voorts bleek verdachte uit een oppassende familie te stammen, hetgeen voor hem pleitte. Altijd zou verdachte goed werk hebben ge had, maar door ziekte en operatie is htj aan lager wal geraakt. Daarom bepleitte de verdediger dan ook een lichte straf. de plicht van een goed soldaat en vaderlander trouw werd vervuld en dat er gehandeld is, zonder te vragen naar het waarom en hoe, een vraag, die wellicht door de ge schiedenis nog ooit beantwoord zal worden. Met de overhandiging van het ereteken en de daaraan verbonden oorkonde was de plechtigheid, die mede werd bijgewoond door de heer Jansen, chef van de afd. mili taire zaken en bevolking van het stadhuis en door een vertegenwoor diger van de militaire overheid, be ëindigd. BENOEMING ALKMAAR. De W. E. heer Kapelaan B. Voets alhier is be noemd tot bestuurslid van het Zui derzeemuseum te Enkhuizen. Schaken KAMPIOENSCHAP ALKMAAR EN OMSTREKEN Onder grote belangstelling zijn gister de wedstrijden om het kam pioenschap van Alkmaar aange vangen. De kampioen 1949'50 won zijn eerste wedstrijd tegen J. Veis, terwijl Woutersen, kampioen van 1949 eerste klasse, moest afbreken. Hier volgt de volledige uitslag: Hoofdklasse: W. KwakJ. Veis 10, H. W. BeemsterboerC. Wou tersen afgebr.; P. SeewaldA. Hol tes 10; P. DeugdD. Appel Sr. 1—0: ir. G. F. Wol—H. J. C. Dagelet afgebr.; P. VreekenN. Termaat Vi Is- Eerste klasse: C. MeijerG. v. Breuk 10, W. PeeterseA. H. Benard afgebr. G. S. Groenewoud A. Nijman 10; F. HolP. J. Groenenberg 01; P. v. d. Struys J. v. Lo0 10; J. SchuurmanJ. Ploeger 01; J. P. BastiaanseF. v. Vliet 10. Tweede klasse mej. C. BoumanP. Opdam 01; C. van OorschotT. Koelemeij 01. mevr. DageletJ. Nijman 10; P. Dekker M. Wolters 0—1. VERTROKKEN PERSONEN ALKMAAR. E. B. L. Stassar— Klünnen van Hofdijkstraat 13 naar Roermond; A. Stet, van Verdron- kenoord naar H.H.Waard; J. Berg huis, van Turfmarkt la naar Ou- dorp; G. de Boer met kinderen van Turfmarkt la naar Oudorp; A. Gonkel, van Boomkampstraat 13 n. Hilversum; J. WagemakerKeuris, van Lombardsteeg 19 naar Schagen: A. Luyt, van St. Annastraat 22 naar Koog aan de Zaan; A. E. van der VoetMarinus met kinderen van Nic. Beetskade naar Edmunton Canada; A. M. VeenboerOver toom, met kinderen van Julianastr. 10 naar Amsterdam; A. Pankras, v. Kennemersingel 2 naar Eest Lo thian, Engeland; H. J. Stam, van Koornlaan 2 naar Kerkrade; M. T. Winkel, van v. Everdingenstraat 13 naar Delft; J. Luten, van Payglop 19 naar Zaandam- C. A. Verhoeven, v. Breestraat 9 naar Porto Rico USA; H. van Voskuylen ,van Sta tionsweg 39c naar Roosendaal; F. M. van SteegVallen, van Tous- saintstraat 4 naar Heiloo; C. M. Wiese, van Uitenboschstraat 95 n. Bergen; C. A. de Bree, van Frans Halsstraat 43 naar Zaandam; G. v. Reeswijk, van Kooltuin 13 naar Bloemendaal; G. M. de Looze, van v. Everdingenstraat 18 naar Den Helder; J. W. Merkeibach, van Vermeerstraat 26 naar Amsterdam. ONZE AGENDA GULDEN VLIES 8 uur: „De dood van een handelsrei ziger", gebracht door het Amsterdams Toneel Gezel schap. NACHTDIENST APTH.: Apotheek Wed. C. M. B. Wanna, Miens 11. NACHTDIENST TAXI'S: J. Smit, Omval 60, tel. 3931. Bioscopen: VICTORIA: Gebrandmerkt (18 jr.) A.B.T.: Een kus van Venus (alle leeftijden). CINEMA: Mr. Belvedère loopt college (alle leeft.). HARMONIE: De Gravin van Monte Christo talie leeft-). DE KATHOLIEKE MIDDENSTANDSBOND GAAT NAAR HEILOO ALKMAAR. De Kath. Midden- standbond in het Bisdom Haarlem organiseert op Woensdag 21 Juni a.s. een bedevaart naar Heiloo. De Paus heeft de Katholieken, die ge durende het H. Jaar niet naar Rome kunnen aangespoord in het eigen land ter bedevaart te gaan. In dit teken staat onze bedetocht, speciaal voor Katholieke Midden standers en hun gezinsleden geor ganiseerd. De toekomst is nog donker; de kerkvervolging is in tal van landen in volle gang. Nog steeds worden de godsdienstvrijheid, de menselijke waardigheid, het Chr. gezinsleven en de democratische grondslag ener gezonde samenleving bedreigd. Aan wie zouden wij dat beter kunnen zeggen dan aan „Moeder". Laat dit de intentie zijn, ook van de vrouwen en kinderen die na tuurlijk meekomen. Deze bedevaart worde een grootse manifestatie. Het H. Jaar te Rome diene als voorbeeld. De plechtige Hoogmis vangt aan om 10.30 uur. Pater Pe ters zal als gewijd» redenaar optre den. Kajottersnieuws ALKMAAR Aangelokt door het mooie weer onvluchten we heden, Woensdagavond, de zaal vgn het Patronaat, om een bui tenavond te houden in het Hei- looër bos. Om half acht vertrek ken we vanaf het Varnebroek. Kom zo mogelijk op de fiets. A. F. C.-nieuws ALKMAAR Zondag wordt er gespeeld voor de prom.-degr. 4e- 3e klasse: GrasshoppersRKAFC en SchagenBeverwijk. De supporters worden verzocht tijdig de buskaarten af te halen, dit om teleurstelling te voorko men. Vooral nu A.F.C. vermoede lijk weer volledig in 't veld komt, zal de belangstelling groot zijn. Het zal er spannen in Hoogwoud! De P.P.C.'er Burgerlijke Stand ALKMAAR Gehuwd: Everar- dus A. Beerse en Elisabeth Frede- riks. Overleden Klaasje Lugtig 83 j., wed. van S. Kalf, Hendrik Koorn 73 j., wednr. van L. Purmer, Hen drik Fransen 80 j„ wednr. van G. Tromp. Collecte Rode Kruis ALKMAAR De opbrengst van de Rode Kruis-collecte die in de af gelopen week hier is gehouden heeft f 2584.19 opgebracht. Onvoorzichtig ALKMAAR Een automobilist wiens wagen weigerde doordat de benzineleiding verstopt was heeft gistermiddag op het Kerkplein op een onvoorzichtige manier getracht dit euvel te verhelpen. Hij goot n.l. benzine in de motor. De motor, die gloeiend heet was vloog natuurlijk in brand. De politie wist met een schuimblusapparaat de brand te blussen. Gevel ingedrukt ALKMAAR Gisteravond meldde zich een bewoner van de Ropjeskuil aan het politiebureau met de mede deling dat de gevel van zijn huis was ingedrukt, en een raamkozijn was ontzet. Het vermoeden bestaat dat een auto tegen dit huis is aan- gededen. De politie onderzoekt het geval. Botsing ALKMAAR Op de Nieuwlan- dersingel, hoek Emmastraat, reed een motorrijder die gelijk met een personenauto op de hoek aankwam tegen de auto op. De motorrijder had de tegenwoordigheid van geest van zijn motorrijwiel af te springen maar kwam daarbij te vallen. De motor werd ernstig beschadigd, ter wijl het front van de auto ook scha de opliep. Dr. Gilse verleende de eerste hulp en constateerde dat de man twee tenen had gebroken. jongetje weggelopen ALKMAAR Gisteren is de po litie in de omgeving van het Ver- dronkenoord bezig geweest met het dreggen naar het vermiste vierjarige knaapje van de fam. van W. Er werd niets gevonden doch later op de middag werd het kereltje dat geheel alleen een wandeling naar Bergen had ondernomen door de Bergense politie thuis gebracht. H.S.V.-FEESTWEEK HEILOO. Zaterdagavond a.s. zal de grote feesavond zijn voor de „HSV familie". Deze avond zal ge houden worden in de Rustende Ja ger en begint om 20 uur. De com missie die met het organiseren van dit festijn belast is verzocht ons het volgende mede te delen: Alle leden die op 10 Juni '50 de achttien ja- rigelleeftijd bereikt hebben, kunnen kaarten bekomen voor hun zelf plus echtgenote, verloofde, etc., bjj de heer A. Kosters Heerenweg (tot 8 Juni). De donateurs kunnen kaarten af halen bij de heer A, Kroon (kap per). Deze kaarten zijn strikt per soonlijk. Voor deze avond is een amateur cabaret gezelschap uitgenodigd, waarvan wij weten dat het goed werk zal leveren. Ook zullen nog optreden de HSV girls en boys. Laat allen medewerken om deze avond een waardig slot te doen zijn van het 20 jarig jubileum. ALKMAAR. „Jan Sleutel, der tig jaar, veehouder, en Miesje Adriana Zwart, twintig jaar", zo noemde de burgemeester van Akersloot, de heer G. v. d. Heuvel, gistermorgen officieel in de trouw zaal van zijn raadhuis de beide jongemensen, die voor hem waren verschenen om hun burgerlijk huwelijk te doen sluiten. Twee gelukkige jongemensen waren het, die korte tijd daarna, voorafgegaan door de weleerwaarde heer Ds A. J. v. d. Sluis, doopsgezind pre dikant te Alkmaar, het kleine Ned. Hervormde kerkje van het dorp binnenschreden om hun huwelijk kerkelijk te laten bevestigen. Er was grote belangstelling voor het huwelijk van Jan Sleutel en Miesje Zwart. Het was dan ook geen alledagshuwelijk; het was een -l-V' huwelijk van sportieve jongelieden, een ruitershuwelijk. De heer Sleu tel is bestuurslid van de Lande lijke Rijvereeniging Heiloo e.o„ waarvan ook zijn jonge vrouw lid is. Er waren dan ook veertien rui ters van de rijvereniging, fiere rijders en charmante amazones in hun keurige zwarte uniformen, die de bruidsstoet vanaf het oude moederhuis van het bruidje in de Boekelermeer vooruit reden. De vaandrig droeg z'n vaan trots onder de zinderende ochtendzon en bij de verspreide boerderijen, waar de vlaggen, het bruidspaar ter ere, waaiden in een kleine bries, liep het boerenvolk uit om de ruiters- stoet en de koetsen te zien langs trekken. Zo was het overal langs de lange weg, die het bruidspaar had te gaan. Bij het raadhuis in Akersloot wachtte vrienden en ken nissen uit de dorpsgenoten het jonge bruidspaar op. Daar reed de ruiterstoet tot bij de ingang van het gemeentehuis om er een ere wacht te formeren. Een erewacht van paardenhoofden, zij aan zij, van saluerende witgehandschoende ruiters en amazones. Daar stonden fotografen die de zomerse stoet en de feestelijke erewacht vereeuwig den. Daar streek een vriendin een kreukel uit de witkanten sluier van het jonge bruidje-in-het-wit, dat een bruidsboeket droeg van anjers en lelietjes van dalen. En in het raadhuis, waar de trouwzaal overvol was van belangstellenden, voltrok burgemeester v. d. Heuvel het burgerlijk huwelijk en sprak hij het jonge paar toe. En terug uit de trouwzaal, trok het bruids paar en de familiestoet, weer langs die erewacht van tweemaal zeven ruiters, naar de volle kerk, om Gods zegen over hun jong geluk te vragen. Sinds mensenheugenis maakt de gemeenteraad van Bergen op 6 Juni op het feest van St. Boni- facius op Bonnefaasschouw, 'n rondgang door de gemeente, die het midden houdt tussen een ge zellig uitje en een serieuze inspec tie van wegen en waterlopen in het gebied der gemeente. De raadsvergadering, die giste ren aan deze Bonnefaasschouw voorafging, duurde, ondanks de afwezigheid van de heer Hemel rijk, langer dan de onschuldige agenda deed vermoeden. Dit vond hoofdzakelijk zijn oorzaak in de discussie n.a.v. de vragen, die het raadslid Broersma aan B. en W. wilde stellen; de voorzitter gaf de Raad in overweging de heer Broersma daartoe niet de gelegen heid te geven, verwijzende naar het concept-antwoord, waar de Raad kennis van had kunnen ne men. Hoewel de Raad op dit advies van de voorzitter inging, werd er toch over de punten in kwestie gediscussieerd. „Speelhol" Op de door ons in ons nummer van Maandag gepubliceerde vra gen van de heer Broersma over wat hij een „speelhol" noemde, had de burgemeester, blijkens een ons door de heer Broersma ter inzage gegeven schrijven geant woord, dat er door de politie scherp toezicht op deze gelegen heid wordt uitgeoefend, welke niet toegankelijk is voor personen be neden 18 jaar. Er worden geen automaten gebruikt, die door de Justitie verboden zijn. Het ver diende voorts naar de mening van de burgemeester geen overweging deze speelgelegenheid alleen voor vreemdelingen open te stellen, omdat wat voor ingezetenen niet goed is, ook niet voor vreemde lingen gewenst kan worden ge acht. De exploitant is medegedeeld, dat als zijn inrichting leidt tot uit sociaal of moreel gezichtspunt af keurenswaardige gevolgen, deze in het belang van de openbare orde gesloten zal worden. Mits er geen excessen zich voordoen, be hoefde naar de mening van de burgemeester een dergelijke in richting voor een seizoenplaats als Bergen principieel niet te worden geweerd. Hoewel hij persoonlijk van me ning was, dat hier op minder acht bare hoewel voor menselijke hartstochten wordt gespeculeerd, stelde de burgemeester het als voorwaarde, dat het een vermaak centrum moet zijn en geen „speel hol", welke benaming de burge meester vooralsnog overdreven acht. Tot dusver waren enkele klach ten binnengekomen, welke na on derzoek door de politie, niet van zó ernstige aard konden worden aangemerkt, dat sluiting van de inrichting als enige remedie moest worden gezien. In het lopende sei zoen zal' door de politie een ver scherpt toezicht worden uitge oefend. Als blijkt, dat de inrich ting slechte gevolgen voor de be zoekers heeft, zal de burgemees ter, blijkens zijn antwoord aan de heer Broersma, niet aarzelen op te treden; eventuele klachten zal hij dan gaarne onderhands verne men. De heer Ellis vond het antwoord duidelijk en zeer bevredigend en vond het niet nodig er verder op in te gaan; ook de heer Swaag stond op dit standpunt, mits aan genomen kon worden, dat het ant woord juist is. De heer Brpersma scheen hiervan nog niet overtuigd te zijn en gaf B. en W. in overwe ging de zaak nog eens rustig na te gaan; hij noemde het antwoord onvolledig, onjuist en tendentieus en hij verwachtte van het defini tieve antwoord geen vollediger in houd dan van dit concept, dat hem kennelijk van de hand van de ambtenaar voorkwam. Hij wilde er dan ook in de volgende verga dering gaarne op terug komen. De voorzitter merkte op, dat de kwestie inzake de speel-automaten er een is van openbare orde, die niet tot de competentie van de Raad behoort. De heer Broersma bood spr. alsnog aan de zaak in B. en W. te komen toelichten. Toen de heer Broersma, die hierna weer aan het woord kwam, herhaaldelijk door een interruptie van zijn buurman Swaag werd onderbroken, protesteerde hij zo wel tegen de handelwijze van de heer Swaag als tegen de leiding, omdat hij hierdoor herhaaldelijk gehinderd werd. Van een onder houd in B. en W. verwachtte de heer Broersma niet veel; daar wordt de zaak steeds vertroebeld; een voorstel van spr., om een commissie van onderzoek uit de Raad te benoemen, was daar door de voorzitter van de hand gewe zen. Wethouder den Das merkte op, dat de heer Broersma met d i t college nog nimmer een onder houd had gehad. De Raad ging er tenslotte mee accoord, dat de heer Broersma in de volgende vergadering op de zaak terugkomt. Standplaatsvergunning Van minder importantie was de kwestie inzake de standplaatsver gunning aan de heer Schoorstra, waarover de heer Broersma ai eens eerder gesproken had. Dit maal had hij hierover weer een 7-tal uitvoerige vragen gesteld, die de opinie moest vestigen, dat de heer Schoorstra ten achter gesteld was bij de heer Bruin van Duinvermaak. Ook op deze vragen hadden B. en W. uitvoerig geantwoord. Deze kwestie vond zijn oorzaak in het feit, dat aan Schoorstra geweigerd was de voormalige standplaats van wijlen David de Groot in te nemen; volgens de heer Broersma n.a.v. een verzoek van de heer Bruin. Blijkens het antwoord van B. en W. was hierover met Schoorstra overleg gepleegd en hadden verkeersoverwegingen er toe geleid, dat hem een andere standplaats werd aangewezen; bo vendien bleek het begeerde ter rein eigendom van de fam. v. Ree- nen te zijn. B. en W. wilden de heer Bruin in zijn oude rechten herstellen en meenden, dat aan Schoorstra alle mogelijke finan- tiële en politionele hulp was ver leend, die hij redelijkerwijze kon verwachten. Ook dit antwoord van B. en W. scheen de heer Broersma niet te bevredigen. Mr. Sluijs beschouwde deze interpellatie van de heer Broersma niet als een rel; het was een kwestie van recht en onrecht en spr. had er dan ook geen be zwaar tegen, dat de heer Broersma in de volgende vergadering gele genheid kreeg erover te spreken, mits vooróf een besloten zitting zou worden gehouden, waarin de persoonlijke kwesties besproken konden worden. De voorzitter zegde dit toe. Het vliegveld Inzake het vliegveld had de voorzitter een onderhoud gehad met minister Schokking, die hem had medegedeeld, dat herstel van het vliegveld nog niet in de ge zichteinder ligt; er was dus geen reden, om actie te voeren. Wel kon spr. mededelen, dat de han gars gesloopt zullen worden; dat is een kwestie van enige weken, terwijl de bunkers in de polder zo veel mogelijk zullen worden opge ruimd. Enkele bunkers zullen zeker worden verwijderd, zodat het aspect van deze zuidelijke polder hersteld zal worden. Tegen het weghalen van zand door de boeren kunnen geen maatregelen worden genomen, omdat dit hun eigendom is; toch zullen zij er later een ver goeding voor aan de Staat moeten geven. Een verzoek van J. J. Schut, om voor rekening van de gemeente op zijn erf een nieuwe bron voor waterbemaling aan te boren, werd afgewezen; een adres van de plaatselijke bouwpatroons inzake onderhandse aanbesteding van 22 woningen werd voor kennisgeving aangenomen*. 'n Apart geldpotje? Na het nemen van enige admi nistratieve besluiten ging de Raad accoord met het wijzigen van de instructie voor de gemeente-ont vanger in die zin, dat het saldo kasgeld, vermeerderd met het gi ro-saldo maximaal f 30.000.mag bedragen. De heer Broersma vroeg het college een onderzoek in te stellen naar bedragen, welke andere amb tenaren onder zich hebben, waar mee de gemeente-ontvanger niet bekend is; het was hem n.l. be kend, dat elders in het raadhuis een geldpotje stond met een paar duizend gulden, waar iedereen bij kan. Ook vroeg hij opheldering van een in verband met de be kende turfkwestie, tussen de ver schijning van het eerste en twee de rapport hierover, bij de ge meente-ontvanger door een amb tenaar gestort bedrag. (Wij verna men, dat het hier ging om een bedrag van f 1200 of 1500, dat door de betrokken ambtenaar zou zijn gestort). De voorzitter zegde toe, een onderzoek te zullen in stellen. Na wijziging van de verplaat singskostenverordening werd be sloten aan het daarvoor in aan merking, komend gemeenteperso- neel over 1950 een gratificatie van 2 te verlenen, tot een maxi mum van f 50. Museum De Raad verleeende het college voorts een crediet van f 858,voor aanschaffing van een nieuwe cen trale verwarmingskachel voor het museum. De voorzitter deelde in dit verband mede, dat een subsidie aan het Rijksmuseumwezen wordt gevraagd met het oog op enkele vernieuwingen; op de bovenver dieping komt een prentenkabinet, terwijl voorts getracht wordt het museum zo aantrekkelijk mogelijk te maken; hij bracht dank aan het wegens ouderdom afgetreden com missielid. de heer Wixfort voor hetgeen deze voor het museum ge daan had. Spr. deelde nog mede, dat de Rijksadviseur voor het Mu seumwezen, de heer Scheurleer na het bezoek had gezegd, dat hij het museum te Bergen een van de aan trekkelijkste musea vond in het land. Verbetering Voert Voor de bouw van een woonhuis aan de Bergerweg-Oosterweg werd aan A. Zwerver ingevolge de gem. bouwcredietregeling een bouwcre- diet verstrekt van f 7.915,60 ter verrekening waarvan aanvrager de hem jaarlijks toe te kennen rijks bijdrage van f 245,ter beschik king van de gemeente zal stellen; tevens werd hem medewerking verleend ter verkrijging van een 2e hypothecaire lening van 't Rijk. De raad ging voorts accoord met een reductie van f 600,op de bouwsom, door de heer Schudde- boom betaald voor een bouwter rein te Bergen aan Zee. Het was achteraf n.l. gebleken, dat bedoeld terrein niet bouwrijp was. Er werd nog even gedelibereerd over de schuldvraag; de gemeente dacht dat de grond bouwrijp was, de ko per dacht het wellicht ook, doch de voorzitter meende, dat de heer Taets van Amerongen er ook wel meer van had geweten. Hij gaf de raad echter in overweging hier van alle betrokken partijen goede trouw aan te nemen. Evenmin als dit punt stond ook het volgende punt op de agenda; een voorstel om f 3.000,bij te dragen in de kosten van herstel van het tweede gedeelte van de weg over de Voert, zijnde de helft van de kosten, die het polderbestuur hieraan besteedt. De voorzitter bracht hulde aan de polderbesturen voor de wegenver betering en de heer Swaag, die be grijpelijker wijze tegen deze uit gaaf geen bezwaar maakte, bracht de dank van het polderbestuur over voor dit royale gebaar van de raad, die het gevraagde crediet had ver leend. De voorzitter wees op het algemeen belang, dat met verbe tering van deze weg gediend is. 't Oude Hof De heer Brak vroeg, hoe 't staat met de aankoop van het Onde Hof- complex. De voorzitter antwoord de, dat de rapporten hierover ge reed zijn, doch dat het college de ze kwestie nog even op de lange baan wii schuiven, omdat andere kwesties, zoals GEB urgenter zijn. De heer Broersma vroeg, of het de voorzitter bekend was, dat de dancing van de Rustende Jager ge sloten was, waarop de voorzitter bevestigend antwoordde. PEN—GEB De heer Maessen besprak de grief uit de middenstandskringen over het GEB-tarief; hij stelde voor, dat B en W aan het PEN zouden verzoeken een opgave te verstrekken van de tarieven, die de verschillende percelen zouden moe ten betalen, indien het PEN de stroom zou leveren. Het PEN is hiertoe bereid en het zou hoogstens een maand duren. Weth. Olden burg voelde er vooralsnog niets voor op dit voorstel in te gaan; de manier, waarop het PEN handelt het vergadert met de Middenstand en stuurt brieven aan de raadsle den om deze te bewerken gaat niet door de beugel In het rapport, dat de raad van het GEB tegemoet kan zien, zullen voor de voornaam ste percelen de door de hr. Maessen bedoelde cijfers gegeven worden, zodat de raad dan over vergelij kingsmateriaal zal beschikken. De heer Maessen deelde mede, dat het initiatief tot de vergade ring niet van het PEN, doch van hem was uitgegaan, hetgeen de voorzitter dan van een raadslid geen gelukkig initiatief vond. Het college is niet bereid te onderhan delen met het PEN, waarvan niet de minste medewerking ,eer tegen werking werd ondervonden. Als de heer Maessen met het rapport van het college straks niet tevreden is, kan hij er op terugkomen. B en W stellen er een eer in de zaak zelf standig te behandelen. Besloten werd dit rapport van het college af te wachten. En hierna ging de raad, exclu sief de heren Hemelrijk, Brak en Broersma de Bonnefaasschouw houden. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. De Bilt geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: WEINIG VERANDERING DE BILT, 7 Juni Droog en overwegend zonnig weer met aan de kust des middags een koele zee wind en in het binnenland weinig wind. Voornamelijk in het Noorden van het land iets minder warm. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet „Credietver- strekking aan Indonesië 1950". In overeenstemming met de uit monetair oogpunt gestelde beperkin gen is de nieuwe credietverlening gelimiteerd tot een bedrag van f 200 millioen. Van het totaalbedrag ad f 280 millioen, waarvoor machtiging wordt aangevraagd, is namelijk t 8U millioen bestemd voor consolidatie van een ter ronde tafel conferentie door Indonesië te zijnen laste ge nomen schuld. Het niet door het crediet over brugde gedeelte van het Indone sische guldentekort zal dieneji te worden gedekt door verkoop aan Nederland van voor Nederland ac ceptabele valuta. .De looptijd van het crediet is be paald op 11'/. jaar, gerekend vanaf 1 Juli 1951. Het draagt een rente van 3'/.% 'sjaars. Aflossingen moe ten van het jaar 1953 af in geleide lijk toenemende percentages' plaats vinden. NOORDERKADE 2 LAAT 211 TELEFOON 4141 -414.2 (Advert.) UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Alkmaarse Arrondissements rechtbank deed Dinsdagmorgen uitspraak in de volgende zaken: J. M. D. uit 't Zand werd wegens diefstal van een rijwiel veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van 6 maandtn met een proeftijd van 3 jaar en opzending naar het tehuis „Maria Regina" te Stevensbeek. Tot negen maanden onvoorwaar delijk en 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van insgelijks 3 jaar werd veroordeeld de Lange- dijker E. B. die te H.H.Waard een roofoverval op een bejaard echt paar had gepleegd. De eis was 1 jaar en 6 maanden. D.O.V.E.S.-nieuws HEILOO. Jan Hoogschagen nam Zondag deel aan de wedstrij den van K.D.O. te Amsterdam, en smaakte het genoegen om uit een 40 tal lopers de derde prijs op de 3000 meter té winnen. Zijn tijd 9 min. 48,1 sec. beteken de een nieuw clubrecord en tevens promotie naar de B klasse. Bij een meerdere baan routine en betere taktiek kan deze tijd nog een behoorlijk stuk naar beneden. Doves beschikt op het ogenblik over diverse lange afstand lopers die hiertoe in staat zijn. A.s. Zondag gaat een klein groepje athleten naar Medemblik en een 3-tal meisjes naar de Jun. Club Comp. v. Noord-Holland te Amsterdam. K.A.B. Heiloo HEILOO. Zondag 11 Juni is het de dag van de grote K.A.B. bedevaart, uit ons district naar O.L. Vrouw ter Nood, en het spreekt wel vanzelf dat wij als gastheren hier zeker een goed figuur moeten slaan door een massale deelname. De algemene intentie is: „de al gehele terugker van de mensheid tot God", de intentie dus van het H. Jaar. De Hoogmis is om 10 uur, waar onder ook gelegenheid tot Commu niceren. Ongeveer 12.45 uur verza melen bij de Kruisberg en om 15 uur het lof, zodat dus alles tijdig geëindigd zal zijn. Veiling NOORD-SCHARWOUDE - Van af heden wordt alle dagen weer veiling gehouden. Tot nader aan kondiging begint de veiling des morgens om 9 uur. UITBREIDING SCHOOLGEBOUW EGMOND-BINNEN. Vrijdag morgen om elf uur zal door de ar chitect Jos. Overboom uit Schagen namens het R.K. Schoolbestuur te Egmond-Binnen worden aanbe steed het uitbreiden van de L. O. school aldaar met twee lokalen. De aanbesteding vindt plaats in café „De Kroon" te Rinnegom. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Maarten B„ zv M. B. Janssen en M. Bloét- jes. Ondertrouwd: Adrianus Tesse- laar, 26 jaar, te Alkmaar, en Jeltje Schoorstra, 27 jaar; Johannes L. Louwe, 27 jaar, en Woltje Hoog- vorst, 28 jaar, te Alkmaar. Gehuwd: Dirk Tieman en Geer- truida Seewald, te Rotterdam. PURMEREND, 6 Juni Aan voer 5000 kipeieren 1112, 5000 eendeneieren 7.per 100 stuks. Veemarkt. Totaal aanvoer 602 st. runderen: 118 vette koeien 2.15 2.85 p. kg, stugger; 326 geldekoeien 525750, kalm; 121 melkkoeien 625975, stil, 14 pinken 235350, kalm; 23 stieren 550—1600, stug; 593 nucht. kalveren: slacht 35 90, goed, fok 40105, kalm; 148 vette slachtvarkens 1.421.50 per kg, stug; 937 mag. varkens 4065, stug en biggen 2540, stug; 301 schapen 60105, stug; 1303 lam meren 3257, kalm; 53 bokken en geiten 1040, stug; 55 paarden 550775, stug; 18 fokzeugen 250 350, stug. Totaal aantal dieren 4010 stuks. 450 konijnen 0.75—5.00 per stuk. LANGEDIJK. 7 Juni 10.090 kg rabarber 9.3012.30; 70.000 kg aard appelen 21.3024; drielingen 18.20 —21.90; kleine 14.40—17.80. Van de ontmc nationale Zweeds atadion in Stockl redenen moeilijk de Zweden tegen 1948 te Amsterda moeten we terug; geleden. Aan dit beste herinnering! nederlaag huiswaa in het Olympisch voor Oranje tot res op een Zweeds t« lang door de Italia Gunnar Gren en I Garvis Carlsson. H maand nadien het Nu valt er met b in deze Nederland- leverde prestaties voorzegging te doei mogelijke uitslag v: holmse gebeuren va wel omdat de elftal gen tegen elkaar in men, vergeleken me in menig opzicht e zigingen hebben one Men behoeft voor derlandse voetbal betreft, slechts aan li ken, die toen nog m Xerxes-man maakte der Lage Landen eei ducht, en hij was ontmoeting tegen d< maker van het enig. Van de Nederland de en middenlinie b Terlouw en Stoffelc wijl v. Bun, Schijv Vroet van het tonee Behalve Wilkes verc d. Tuyn, terwijl Roe toen aanvalsleider w serves werd ingede minder dan zes pla ging het elftal dus e Van de Zweedse pl 1948 bleef zo goed a In de voorhoede is al moe-speler Stellan oude bekende, terwij denlinie Sune Ander haafd bleef. Erik F maar Knut Nordahl der ure vervangen c Samuelsson van Elfs DONDERDAG 8 HILVERSUM 1. 402 10.00 NCRV. 11.00 24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Gr; 7.45 Morgengebed ei kalender; 8.00 Nieuws 8.15 Gramofoonm.; 8.2 9.45 Gramofoonm.; 9.51 den; 10.00 Gramofoom Morgendienst; 10.45 11.00 Voor de zieken; concert; 12.00 Angelu Lunchconcert; 12.30— delingen; 12.55 Zonne Nieuws en katholiek Zang en piano; 14.00 14.45 Voor de vrouw; kwartet en solisten; lezing; 16.45 Gramof Voor de jeugd; 17.30 17.50 Regeringsuitzen. Promenade-orkest en „Land- en tuinbouv 18.40 Leger des Heils „Een goed woord voo: zaak"; 19.00 Nieuws richten; 19.15 Voor zamelaars; 19.30 Gram< 19.40 Radiokrant; 20.1 20.05 Gramofoonmuziek Godsdienstige causerie; nenkoor; 21.15 „Wielen beeld; 21.50 Tenor, C clavecimbel; 22.15 Bu zicht; 22.35 Gramof( Avondoverdenkiing; 2' 23.1524.00 Gramofoon: HILVERSUM 2. 298 r 7.50 VPRO, 8.00—24.0 7.00 Nieuws; 7.15 Oc 7.50 Dagopening; 8.00 weerberichten; 8.15 G: 8.55 Voor de vrouw; S foonmuziek; 10.00 Mo; 10.15 Populair concert; de kinderen; 11.00 Pian< 11.30 Gramofoonm.; bouwpraatje- 12.00 Mu; 12.30 Mededelingen; 12. spionnetje"; 12.38 Pian Nieuws; 13.15 Orkesteo „U kunt het geloven of Gramofoonmuziek; 14.0 vrouw; 14.30 Tenor en Voor de zieken; 16.00 programma; 17.00 Voor 17.50 Dansmuziek; 18.1 18.15 Dansmuziek; 18.3 strijdkrachten; 19.00 21.00 Nieuws; 21.05 Gi 22.10 „De stenen spreker 22.30 semi-klassieke mi Nieuws; 23.15 Sporta. 23.3024.00 Gramofoonn BRUSSEL 324 en 484 324 m. 12.00 Gramofc Piano en zang; 13.00 Ni Gramofoonmuziek; 14.0 geschiedenis; 15.00 E 15.15 Gramofoonmuziek; roeporkest en soiist; 17. 17.10 Omroepkoor; 17.1 kinderen; 18.15 Syndical 18.24 Gramofoonmuziek; °e soldaten; 19.00 Ni< Zang en piano; 19.50 R ton; 20.00 Verzoekprogi IG ankbeeld; 21.30 Gra ziek; 21.45 Actualiteiten; Nieuws; 22.15 Strijkkwf Nieuws; 23.05—24.00 muziek. 484 m. 12.05 Omroepoi Nieuws; 13.10 en 13.30 C muziek; 15.00 Symph 16.00 en 16.45 Gramof 17.10 Lichte muziek; 18. fnonm.; 19.00 Omroepor Nieuws; 20.00 Hoorsp.; 22 ,2-15 Operamuziek; 22.5 43.00 Dansmuziek; 23.55

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2