Nieuw Polen en Oost-Duitsland noemen Oder-Neisse definitieve grens Prinses Margriet onthulde Duvieusart kabinetsformateur in België een monument van „Pieter :liek over platteland? IN - SNIJBONEN 1H9Q.' EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHD] In Warschau werd de zaak beklonken Sacramentsdag Engeland en de Ver. Staten achten het accoord niet geldig Nauwe economische samenwerking Intern, arbeids- conferentie Genève Bij het zwemmen verdronken Het jongetje dat dijkdoorbraak belette Hedenochtend bekendmaking van het nieuwe (katholieke) kabinet? C.V.P. zet" door Haar eerste optreden in het openbaar Finnen op weg naar de vrijheid Geen herbewapening van West.Duitsland 20 Juni begin van de onderhandelingen Voorzichtig maar vol goede wil Aanhoudend zomerweerminder warm N, (KNP>. Het van de Duitse Katho- landsjeugd „Der Pflug" een artikel: „Katholieke over gesprekken met ijke raadgevers van Z.H. ter S. Tromp S.J. en pa- ier S.J. In dit artikel laard, dat de H. Vader r aandacht schenkt aan ien van het platteland, er over de problemen van het plattelandsvolk kerkelijke documenten och heeft Z.H. de Paus :eds meermalen op die gewezen, zoals bijv. in aak ter gelegenheid van ikendag te Bochum. „De 5 op de hoogte van de van het platteland", zo ■oordelijk in dit artikel, een encycliek over het schrijven". met beeltenis van M. de Koningin andweverij „De Knip- Laren is een gobelin omen, voorstellende de an H. M. Koningin Ju- et ogenblik, dat zij tij inhuldiging, de eed af- ibelin, dat een afmeting 3 x 1.80 meter, werd erp van de kunstenaar uys in opdracht van de Laren vervaardigd en lats krijgen in de raad- r. Eerst zal het wand- er nog worden geëxpo- ;w York, gelijk met an- :n van „De Knipscheer". lDEN voorradig ord-Scharwoude bt U deze prachtige combi* e niet in het Domein der gezien? Van 28 Mei af dt zij weer geëtaleerd in e meubelafdeling (3® étage) combinatie omvat: ION HUISKAMER SLAAPKAMER compleet met vitrage, fournituren, iclétapijt, karpet en kleedjes ciaalmatrassen, bedden en de totaalprijs Is Vele kopers moesten wij helaas mededelen dat wij deze combinatie slechts franco kunnen leveren naar plaatsen binnen een straal van 70 KM rondom Amster dam. Wij hebben ten ge rieve van jonggehuwden de prijs zo laag gesteld, dat wij van deze regel niet kunnen afwijken. ISTERDAM-W. O iet vergeten!" En de 1! ;edocht? en kolen :ht! op enwaaratje! mooie fontein! „Nou, en, toen hij weer tot een beetje beter aan en half jaar te laat?" Hen", antwoordde de d en dat gebeurt me Al gaat die smid op binnen! Daarom heb k tenminste met goed nou maar gauw reis- p je". Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties; Noorderbank; Nederl. Credietbank HET REIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A s H VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 8 Juni 1950 46e Jaargang No. 11883 Kantoren: HOORN, Draalsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 EEN ZEER BIJZONDER FEEST viert de Kerk vandaag met meer uiterlijke luister in vele parochies a.s. Zondag op Sacra mentsdag. De herdenking van de instelling van het Allerheiligst en Hoogwaardig Sacrament. De herdenking van die in stelling geschiedt uiteraard op Witte Donderdag, maar die dag leent zich niet voor feestviering. Daarom is Sacramentsdag, na de Drievuldigheidszondag, in de litur gie opgenomen, als de grote dag om „het wonderfeest te vieren" Als een grote eucharistische feestdag, als een reden tot diep- godsdienstige viering op de eerste plaats moet deze dag dus worden gezien; als een hulde aan Christus, die door de instelling van de Hei lige Eucharistie „aan zijn Kerk het grootste geschenk heeft gege ven". Dichters en schilders hebben hun talenten ten toon gespreid om de hoge verhevenheid van het H. Altaarsacrament uit te beelden, en onder hen blinkt wel zeer Sint Thomas uit, wiens inspiratie de liturgie van deze dag vult. „Als Mens wilde Hij onze broeder zijn! Tot spijs in 't avondmaal zich geven. Tot offer op het kruis-altaar, Tot loon voor eeuwig in de hemel". En dan geeft Sint Thomas in het Breviergebed deze les ter overweging, na zoveel eeuwen nog volop van actuele waarde: „On metelijk zijn de weldaden, die de vrijgevigheid van God aan het Christenvolk bewezen heeft en die het tegelijk een onschatbare waarde verlenen. Want er bestaat wel geen volk zo groot en er heeft er ook geen bestaan, dat goden heeft, tot wie dezen zo nabii ko men, zoals onze God komt tot ons. Want Gods eengeboren zoon. die ons wilde deelachtig maken aan ziin Godheid, heeft onze na tuur aangenomen .opdat Hij, mens geworden, de mensen tot goden zou maken. En bovendien heeft Hij alles wat Hij van het onze heeft aangenomen, tot onze zalig heid aangewend. Want Hij heeft zijn lichaam, om ons met God te verzoenen, op het altaar van het Kruis als offer aan God de Vader aangeboden. Zijn bloed heeft Hij gestort, zowel als losprijs als tot afwassing .opdat wij, uit de ellen dige slavernij verlost, van alle zonden gereinigd zouden worden. Opdat de gedachtenis aan zulk een grote weldaad voortdurend in ons mocht bewaard blijven, heeft Hij zijn lichaam tot spijs, en zijn bloed tot drank, onder de gedaan ten van brood en wijn, aan de ge lovigen ter nuttiging achterge laten." Wat doet een katholiek zich geestplijk vaak tekort door een gebrek aan aandacht en belang stelling voor de schoonheid van de liturgie, die in de ere-dienst van deze dag weer zo treffend tot uiting komt en die Sint Thomas geniaal samenvat in deze tekst van de antifoon bij het Magnificat: „O, Heilig Gastmaal, waarin Christus genoten de gedachtenis aan zijn Lijden gevierd de ziel met genaden vervuld, en ons het onderpand van de toekomstige heerlijkheid geschonken wordt, alleluia". Roemeens prelaai-egearresteerd VATICAANSTAD (K.N.P.). Bij het K.N.P. is zojuist het be richt binnengekomen, dat de vica ris-generaal van Alba-Juiia in Roemenië, Mgr. L. Boga, door de geheime politie is gearresteerd. Mgr. Boga is thans de veertien de prelaat in Roemenië, die het slachtoffer is geworden van de rode regering. FIREFLY MAAKT NOODLANDING Een Firefly van de marine lucht vaartdienst moest gistermiddag ten gevolge van benzinegebrek een noodlanding maken in het korenveld van een boerderij aan de hoofdweg te Hoofddorp. De piloot en een telegrafist lie pen geen verwondingen op. Het toestel, dat een buiklanding maak te, werd zwaar beschadigd, een stuk van de motor werd eraf ge slagen. NIEUW SCHIP HARWICH— HOEK VAN HOLLAND LONDEN, 7 Juni (A.F.P.). In de bootdienst HarwichHoek van Holland komt Zondag een nieuw luxe-schip in de vaart, de „Amsterdam" -het eerste schip, dat na de nationalisatie voor re kening van de Britse Spoorweg maatschappij is gebouwd. De „Amsterdam" heeft 266 cabines met warm en koud stromend wa ter. 557 passagiers kunnen aan boord overnachten. Het schip beeft een radiotelefonische ver binding met Engeland en het vas teland. Dinsdag vindt de eerste terugreis uit Hoek van Holland Plaats. Te Warschau is door Polen en Oost-Duitsland een gemeen schappelijke verklaring uitgegeven, waarin de Oder-Neisse- grens tot de grens tussen beide tanden wordt verklaard. De Britse regering, aldus een verklaring van een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken, acht de Oost-Duitse regering niet bevoegd tot het afstaan van grond gebied aan Polen. Zij beschouwt de Oder-Neissegrens als voor lopig, totdat zij bevestigd wordt op een vredesconferentie. Een dergelijke verklaring werd ook door de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, McCloy, afgelegd. De West-Duitse regeringsfunctio narissen te Bonn toonden zich zeer verontwaardigd over de Duits- Poolse verklaring. Zij stelden een protest van de West-Duitse rege ring in het vooruitzicht. Walter Ulbricht, de Oost-Duitse plaatsvervangende minister-presi dent, stond aan het hoofd van de delegatie, die te Warschau de be sprekingen voerde. In de overeen komst is ook bepaald, dat nauwere handels- en culturele betrekkingen tussen beide landen tot stand zullen worden gebracht. Volgens radio Warschau is een handelsverdrag gesloten en zullen beide landen op uitgebreide schaal inlichtingen uit wisselen over de vorderingen, die met de tenuitvoerlegging van hun vijf- en zesjarenplannen worden gemaakt. Protocollen over econo mische, industriële en culturele sa menwerking tussen beide landen zijn getekend. In de handels- en betalingsover eenkomst is bepaald, dat zal wor den gestreefd naar uitbreiding van de wederzijdse handel met 60 pet. en dat speciale crediet-faciliteiten GENEVE, 7 Juni (A.N.P.). Te Genève is heden de 33ste inter nationale arbeidsconferentie, waaraan gedelegeerden van zestig landen deelnemen, geopend. De vertegenwoordiger^ van Po len, Tsjecho-Slowakije en Honga rije hebben de vergadering verla ten, zulks uit protest tegen de aanwezigheid van afgevaardigden van het nationalistische China. De directeur-generaal van het internationale arbeidsburau, David A. Merse, diende bij de vergade ring een rapport in, waarin hij verklaart, dat de productie in ver schillende delen van de wereld moet worden verhoogd teneinde de volkeren voor ziekte en gebrek te vrijwaren. Wat betreft vergro ting van de welstand en de ar beidsproductiviteit der arbeiders geeft Merse zes punten in over weging. Deze zijn: Emigratie vraagstukken, buitenlandse beleg gingen, voorlichting bij beroeps keuze, het instellen van twee- in- plaats van drieploegenstelsels, ver ruiming van de handel in Europa en bevordering van gezondheid en ontwikkeling der arbeiders. aan Oost-Duitsland worden ver leend. Ten aanzien van de Oder-Neisse grens wordt nog gezegd: „Polen en de Oost-Duitse delegatie kwamen overeen binnen een maand maat regelen te treffen met betrekking tot de aanvaarde grens en de rege ling van het verkeer over de grens voor de plaatselijke bevolking. Men houdt rekening met de mo gelijkheid, dat de Oost-Duitse de legatie ook bezoeken zal brengen aan Praag en andere Oost-Euro pese hoofdsteden, voor hét voeren van gewichtige onderhandelingen. AMERIKAANS SUPERFORT IN ZEE GESTORT Een Superfort van het Ameri kaanse leger, type B-29, is Woens dagavond voor de Engelse kust in de Noordzee gestort. Een Engelse trawler heeft twee overlevenden en een dode opge pikt. Acht inzittenden worden nog vermist. Katholieke Economische Hogeschool Het curatorium der katholieke Economische Hogeschool te Til burg heeft voor het studiejaar 1950-1951 benoemd tot rector-mag- nificus prof. dr. W. R. Heere en tot secretaris van de senaat prof. dr. L. G. J. Verberne. VIJF SLACHTOFFERS Bij het baden in het Balgzand- kanaal tussen de Kooij en v. Ewijcksluis is Woensdagmiddag het negenjarig zoontje van de fa milie V., wonende aan de Kooij plotseling in de diepte verdwenen en verdronken. Door omstanders werd het knaapje gewaarschuwd zich niet in het water te begeven, maar hij schijnt deze waarschuwingen niet te hebben begrepen. Voor de ogen van de omstanders verdween hij enige tellen later echter plotseling onder water en kwam niet meer boven. Een vrouw begaf zich on middellijk te water, doch hoewel zij enige malen dook op de plaats waar de jongen verdwenen was, kon zij hem niet meer vinden. Eige tijd later, werd het lijkje gevonden en naar de ouderlijke woning vervoerd. Gistel-middag is een 8-jarige jongen bij het baden in de Hout haven te Amsterdam verdronken. Twee uren later eiste het water een tweede slachtoffer. Zwem mend in het Schinkelkanaal werd een 13-jarige jongen overvallen door een hartverlamming, tenge volge waarvan ook hij verdronk. Gisteravond om half elf troffen twee meisjes op het strand te Vlis- singen een bewusteloze man aan, die gekleed was in een zwem broek. Drie artsen en leden van de E.H.B.O. en het Rode Kruis heb ben gedurende twee uren getracht de levensgeesten op te wekken. Zij slaagden daarin niet. De be trokkene bleek te zijn de 28-iarige* Labruiere, woonachtig te Vlissin- gen. Hij was de zwemkunst niet machtig. Dinsdagavond omstreeks kwart over zes is de 16-jarige N. Kievith in de Lek nabii Culemborg ver dronken. Het meisje, dat de zwem kunst niet volledig machtig was, kwam in een dieper gedeelte van de Lek terecht en verdween in de diepte. Tevergeefs is ruim twee uur lang getracht met kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken. Ontscheping van de Waterman Het troepenschip Waterman wordt Vrijdagmorgen omstreeks 6.00 uur in Hoek van Holland ver wacht. De ontscheping te Rotter dam begint behoudens onvoorziene omstandigheden, Vrijdag 9 Juni, des morgens te 9.00 uur. Foto links toont een verlegen lachend prinsesje, het moment verbeidend, waarop zij haar eerste officiële taak zal verrichten. Rechts: het moment, waarop prinses Margriet het monument onthult. Jean Duvieusart (C.V.P.), minister van Economische Zaken in het aftredende Belgische kabinet, is aangewezen als kabinets formateur. Hij heeft de benoeming aanvaard. Op een gisteravond gehouden persconferentie heeft Duvieusart verklaard, dat hij Donderdagochtend (heden) om 11 uur de samenstelling van de nieuwe homogeen-katholieke regering verwacht te kunnen bekend maken. Hij zei verder dat het aantal portefeuilles het zelfde zal blijven (veertien plus een eerste minister) en de katholieke ministers uit het vorige kabinet allen zullen aan blijven. Sommigen zullen echter van portefeuille verwisselen. Gistermiddag heeft de forma teur besprekingen gevoerd met de voorzitters van de Kamer en Senaat, de partijvoorzitters en de voorzitter van de C.V.P.-Kamer- fractie. Duvieusart legde er de nadruk op, dat de C.V.P. thans in de Kamer een meerderheid van vier zetels, in de Senaat waar schijnlijk een meerderheid van zeven zetels zal hebben en op grond van deze absolute meerder heid het volstrekte recht heeft een homogeen-katholieke regering te vormen. „Wat wij doen is volgens de re gels van de grondwet en onze tegenstanders zouden, indien zij in ons geval verkeerden, hetzelfde doen. Engeland is hiervan het be wijs", zo betoogde hij. Na het vertrouwensvotum in Kamer en Senaat verkregen te hebben, zal de nieuwe regering de beide Kamers in gezamenlijke zit ting bijeenroepen om de wet van Juni 1945 toe te passen, waarmede DE PROVINCIALE RADEN IN BELGIË Zetelverdeling over het gehele rijk Socialisten 237 tegen 200 in 1949 Communisten 12 tegen 35 in 1949 C.V.P. 374 tegen 355 in 1949 Liberalen 73 tegen 103 in 1949 GENERAAL KOTIKOF VERVANGEN BERLIJN, 7 Juni (Reuter). Naar een officiële Russische woordvoerder Woensdagavond heeft medegedeeld, is generaal- majoor Alexander Kotikof van zijn functie als Sowjet-comman is er eens in de geschiedenis een dapper Hollands jongetje geweest, dat een gehele nacht zijn duim in een gaatje van de dijk bij Spaarndam hield om zodoende het wassende water te beletten de dijk te doorbreken en de stad Haarlem met een catastrofale vloedgolf te overspoelen? In de Nederlandse geschie denisboeken leest men er niets van, doch de Amerikanen geloven het vast en zij weten zelfs hoe het jongetje heette, n.l. Pieter. Hoe het zij, Grada Rueb heeft een monumentje vervaardigd, dat het legendarische gebeurde vereeuwigt en gistermiddag door prinses Margriet te Spaarndam is onthuld. Margriet en Marijke aan de rai ling. Onder luide toejuichingen van een grote menigte gingen de Koningin en de prinsesjes aan wal. In de ontvangsttent werden zij door de burgemeester van Haarlem toegesproken. De vier Spaarndammer kinderen die me de de onthulling zouden verrich ten, werden aan prinses Margriet voorgesteld, twee hunner boden de Koningin bloemen aan. Mr. dr. L. N. Deckers, oud-mi- nister van Defensie, thans voorzit ter van de A.N.V.V. onder wier auspiciën het monument is ver vaardigd, verwelkomde de hoge bezoeksters en bood prinses Mar griet een gedenkbord aan, ter herinnering aan haar eerste op treden bij een officiële gelegen heid. In zijn toespraak zei mr. dr. Deckers, dat trouw het symbool is van het beeld, dat thans zou worden onthuld; de trouw van de vaderlandse jeugd aan Koningin en vaderland. Onder de klanken van het Wil helmus trokken prinses Margriet en de vier afgevaardigden van de Spaarndamse jeugd het laken weg, dat het beeld bedekt hield. Na het zingen van vaderlandse liederen door de schooljeugd en toegejuicht door de bevolking, begaf het Ko ninklijk gezelschap zich aan boord van de „Piet Hein". Vanaf de uit monding van de Klopperssingel werd de reis naar Soestdijk per auto voortgezet. In de loop van de middag arri veerde het koninklijk jacht „Piet Hein" aan de Spaarndamse sluis en tot ieders verrassing stonden koningin Juliana en de prinsessen de onmogelijkheid van de koning om te regeren wordt opgeheven. Namens de socialistische partij heeft Max Buset gezegd „dat de houding der socialisten ongewij zigd zal blijven en dat zij gekant blijft tegen de terugkeer van de koning. Koning Leopolds particuliere secretaris Willy Weemaes en de eerste secretaris Jaques Pirenne, zijn naar Genève vertrokken. Men meent te weten dat zij een boodschap van Duvieusart voor de koning bij zich hebben. OPONTHOUD IN DE HAVEN VAN DEN HELDER (Van onze redacteur) DEN HELDER. Woensdag avond liep in de haven van Nieuwediep een Fins scheepje binnen, dat enkele reparaties moest ondergaan. Het bleek de 10 ton metende „Fia" te zijn, een luxe motorjacht, afkomstig uit Raaha in de provincie Kare- lië, die door de Russen is bezet. Aan boord bevonden zich zes mannen, drie vrouwen en drie kinderen. Zij vertelden dat zij vrijwillig uit Finland vertrokken waren en naar Australië hoop ten te emigreren, omdat zij poli tieke vluchtelingen waren. De schipper dacht hedenmorgen we derom te kunnen uitvaren, om zo spoedig mogelijk een nieuw vaderland te bereiken. Begrijpelijkerwijze waren de opvarenden niet erg mededeel zaam. Zij weten immers niet wat men in Karelië met hun fa milie of vrienden zal doen Ook weten ze niet hoe de reactie is in de landen waar zij arriveren en hoe hun lange tocht zal aflo pen. Maar toch lachten ze vrij uit, toen een van hen het door ons in het Duits gestelde kruis vuur van vragen in het Fins aan het gezelschap overbracht. Voor al de opmerking, dat zij hier immers vrijuit konden spreken, omdat ze in de haven van een vrij land waren binnengelopen, beaamden zij met opgeluchte ge zichten. Brand in clichéfabriek Gistermiddag ontstond door on- ACHESON: WASHINGTON, 7 Juni (Reuter). Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde heden, dat de Ver enigde Staten gekant zijn tegen het bewapenen van West-Duits- land als middel ter versterking der defensie van het Westen. Hij zeide dit in een commentaar op generaal Bradley's verklaring, dat „strikt militair gesproken" herbewapening van West-Duits- land het Westen zou versterken. De Amerikaanse minister ver klaarde Lie's vredesplan niet te willen verwerpen, doch hij nam een negatief standpunt in ten op zichte van de door Lie voorge stelde tien punten. Acheson zei verder, dat de Ver enigde Staten hun diplomatieke staf in Polen zouden inkrimpen, omdat het duidelijk was geworden dat zij haar taak niet naar beho ren kon vervullen. HET PLAN-SCHUMAN PARIJS, 7 Juni (Reuier). De Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman, heeft he den tijdens een lunch, aangeboden door de Engelse en Amerikaanse pers, verklaard, dat de onderhan delingen over samensmelting van de Europese steenkool- en staal industrie op twintig Juni zullen beginnen. Schuman verklaarde nog ten aanzien van zijn plan: „Wij stre ven naar het tot stand komen van een grote Europese markt zonder douanetarieven of andere belem meringen". Het plan heeft tot doel de productie te verhogen en de vrije goederenruil te verzekeren. Plan voor de landbouw? Franse en Duitse gedelegeerden naar het congres van de interna tionale federatie van agrarische producenten, dat op het ogenblik nabij Stockholm wordt gehouden, hebben vandaag een gemeen schappelijke verklaring onder tekend, waarin wordt aangedron gen op een „plan-Schuman" voor de landbouw. In een protocol, dat de verkla ring vergezelt, wordt de eerste bijeenkomst van een vertegen woordigende commissie vastge steld op 3 Juli te Parjjs. Intussen zullen de Fransen en Duitse afge vaardigden lijsten opstellen van landbouwproducten, die door bei de landen kunnen worden uitge wisseld. Tijdens de bijeenkomst te Parijs zullen de lijsten vergeleken worden, daarna zullen zij naar de regeringen worden gezonden, die dan besprekingen zullen voe ren over een nieuwe Frans-Duitse handelsovereenkomst. NEDERLAND EN PLAN-SCHUMAN Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer Burger (P.v.d.A.) betreffende de houding van de Nederlandse regering ten opzichte van het z.g. plan-Schuman, heeft de minister van Buitenlandse Za ken geantwoord, "dat de Neder landse regering aan de Franse regering heeft medegedeeld gaar ne bereid te zijn deel te nemen aan de onderhandelingen. De grondslagen, neergelegd in het Franse voorstel van 9 Mei j.l. zijn daarbij door de Nederlandse regering als basis voor deze onder handelingen aanvaard. Hoewel de Nederlandse regering oprecht hoopt, dat de onderhavige onderhandelingen, die zij voor de toekomst van Europa van emi nent belang acht, tot een uitein delijk bevredigend resultaat zul len leiden, heeft zij toch gemeend aan de Franse regering te moeten mededelen, dat zij zich de vrij heid wil voorbehouden om op de aanvaarding der evenvermelde principes tijdens de onderhande lingen terug te komen, indien on verhoopt in de toekomst zou blij ken, dat de toepassing dezer prin cipes in de praktijk op ernstige bezwaren stuit. dant van Berlijn ontheven. Hij bekende oorzaak brand in de chli- Z. H. Paus Pius XII heeft het gewelf onder de St. Pieter open gesteld, waar na tien jaar opgravingswerk het graf van de apostel Petrus te voorschijn is gekomen. De Paus betrad het gewelf door een nieuwe deur en wijdde een altaar boven de plek, waar het graf van Sint Petrus zich bevindt. zal door Sergei Alexejevitsj Den- gin worden vervangen. De woord voerder verklaarde verder, dat ook de vertegenwoordigers van de Sowj et-Russische controlecommis sie in drie Oost-Duitse provincies van hun functie zijn ontheven en naar de Sowjet-Uriie zullen terug keren. chéfabriek „C. J. van Kooten en A. H. Simons" aan de Veelust- straat te Rotterdam. De werk plaats en de donkere kamer van de fabriek brandden geheel uit. De schade, die vrij aanzienlijk is door het aanwezige fotomateriaal in donkere kamer en werkplaats, wordt door verzekering gedekt. (Van onze weerkundige medewerker) Reeds meer dan een week genieten we nu van het prachtige •zomerweer, waarbij in de laatste dagen zelfs tropische tempe raturen voorkwamen. Hoe ziet het er nu voor de komende dagen uit? Het hogedrukgebied, hoewel wat afnemend, houdt nog steeds stand en de nieuwe kern heeft zich nu boven Frankrijk gevormd, tengevolge waarvan de wind naar het Westen draait. Ook een kleine storing die uit het Zuiden ons land naderde verdween gisteren geheel. Het ziet er dan ook naar uit dat het mooie zomerweer voorlopig zal aanhouden al zal de tempe ratuur wel enige graden gaan dalen tengevolge van de zee invloed. Tevens nemen de onweerskansen toe. De maximum temperaturen waren gisteren: te Eelde en Twente 31 graden, Den Helder 27, Eindhoven 32. Zij nog vermeld dat de hoogste temperatuur die ooit in ons land is waargenomen in het Zuiden 38 en in het Noorden 37 gr. bedraagt (Augustus 1944).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1