PEDROLI Schold Publico had een goed seizoen Gesol met kinderbijslagwet Mimosa Controleposten voor de Shell-jubileumrit Zij komt met een veelbelovend programma Dankbare vreemdelingen M ean PHILIPS KOELKAST Romantische onderdompeling Waarom Nationale Reclasseringsdag? J HET GEHEIM van 9 m De enorme keus en de vriendelijke bediening Concert Eensgezindheid Het leven van een handelsreiziger Illusie en leugen Politieke Landdag ZONDAG 18 JUNI IN DE BEEMSTER Feest voor de schooljeugd PAGINA 2 DONDERDAG 8 JUNI 1950 ALKMAAR. Met 532 leden (donateurs en abonnees) begon Schola Publica haar derde seizoen, waarop met voldoening kan worden teruggezien; dat bleek uit de jaarverslagen van secre taris en penningmeester, welke in de dezer dagen gehouden jaarvergadering van het bestuur der stichting werden uitge bracht. Zowel de algemene Schola-avonden als de cursussen mochten zich in een flinke belangstelling verheugen. Het aan tal bezoekers van de grote avonden in 't Gulden Vlies varieerde van 251 tot 395 en bedroeg gemiddeld 326, waarvan gemiddeld 34 niet-leden. De negen cursusavonden wer den door gemiddeld 125 perso nen bezocht; hier varieerde het aantal bezoekers van 57 tot 200 per avond. Van de cursussen was die over het Scheppingsver haal het drukste bezocht, ver volgens de muziekcursus en ten slotte de cursus over de schil derkunst. Evenals in 1948 hield het be stuur een enquête, om te verne men, wat er onder de leden voor opinies en verlangens over de Schola sluimerden. Werd aan de enquête in '48 door 315 leden deelgenomen, ditmaal hadden slechts 48 van de 532 leden zich de moeite getroost het enquête formulier in te vullen; dit aan tal is te klein, om het oordeel dezer 48 als de algemeen gang bare in de Schola te beschou wen. Niettemin gaf deze enque- te het bestuur nog wel enige richtlijnen. Aangenomen zou kunnen wor den, dat men over het algemeen zeer tevreden was over het pro gramma van het derde Schola- seizoen; immers ontevredenen uiten zich gauwer dan tevrede nen. Toch zou het bestuur een groter deelname aan de enquete zeer op prijs gesteld hebben. Be sloten werd voorlopig geen en quête meer te houden, doch vóór de jaarvergadering van het bestuur de leden in de gelegen heid te stellen hun opinie en wensen kenbaar te maken. Een der vragen van de en quête luidde: welke avond vindt u het best geslaagd? In percen tages uitgedrukt werden de avonden alsvolgt gewaardeerd: 1. Dr. Theunissen 20 2. Prof. v. Duinkerken 18 3. Mr. J. Derks 17 4. Dr. van Ledden Hulsebos 15 5. Marionetten theater Bert Brugman 13 6. Mr. Sassen 7 7. De Afnka- film 6 en 8. Lode van Gent 4 Het bleek, dat de actuele rede van oud-minister Sassen over de wereldpolitiek een groot aan tal leden te zwaar was; de poli tiek schijnt niet de grootste be langstelling te hebben. Bij de Afrika-film miste men node. de boeiende spreker, Mr. Regout, die de film had gemaakt terwijl de Rome-avond van Dr. Thiunissen bijzonder in de smaak bleek gevallen. Voorts bleek uit de enquete, dat er onder de leden belang stelling bestaat voor: volken kunde, litteratuur, schilderkunst heemkunde, sterrekunde, mu ziek, liturgie, film, parapsycho logie en vreemde landen. Som migen zouden graag gelegen heid krijgen tot gedachtenwisse- ling, waar de grote avonden in het Gulden Vlies zich echter moeilijk voor lenen; op de cur sussen daarentegen wordt die gelegenheid steeds geboden. Uit de grote belangstelling, die de Schola in het derde sei zoen mocht ondervinden, mag wel geconstateerd worden, dat de Schola Publica in Alkmaar burgerrecht heeft gekregen; toch hoopt het bestuur, dat de be langstelling zal toenemen, voor al uit de kringen van de mid denstand en intellectuelen, die ALKMAAR. „Het zal u mis schien interesseren te vernemen, dat van al de landen die wü op onze trip door Europa hebben be zocht, de mensen in Nederland het hoffelijkst en het vriendelijkst waren. Wij hebben gedurende ons bezoek aan Holland van elke minuut genoten en hopen ons be zoek nog eens te herhalen." Aldus stond te lezen in een brief uit Toronto (Canada) die de heer Boersen, groentenhandelaar alhier ontving van een Canadees, die vorig jaar met zijn vrouw ook een bezoek aan Alkmaar bracht. Voor een restaurant aan de Kennemer- straatweg, waar de heer B. de Canadezen ontmoette en zijn doch tertje, die op de groentekar zat, de vreemdelingen vriendelijk toe wuifde, nam de Canadees een foto van het geval, welke de heer B. dezer dagen met een vriendelijk briefje, waaraan wij bovenstaand citaat ontlenen, ontving; het was een aardige kleurenfoto, zoals wij hier maar zelden zien. Toen de Canadezen hem beloof den een afdrukje te zullen sturen, gaf de heer B. de vreemdelingen een zak kersen, waarvoor zij in hun schrijven nogmaals hun dank betuigden. Zo hebben beide een aangename herinnering aan dit vreemdelingen- bezoek aan Alkmaar. Een aansporing tot stadgenoten, om steeds voorkomend te zijn jegens de vreemdelingen. Hef vermisfe knaapje ALKMAAR. Naar wij later vernamen, is het jongetje van de fam. van W., dat Dinsdag vermist werd, en in Bergen werd aange troffen, reeds om een uur of twaalf in Bergen bij de politie aangegeven. Het kind bleek met de bus meegekomen te zijn en is in Bergen opgenomen. Toevalli gerwijze kwam men in Bergen ter ore, dat in Alkmaar een kind ver mist werd. Het was de heer Scha- gen uit ALKMAAR, wiens perso neel geruime tijd naar het kind heeft helpen zoeken, die in de vooravond het knaapje in tegen woordigheid van de gelukkige vader heeft afgehaald en thuis gebracht.. De politie uit Bergen heeft hierin niet de hand gehad. nog niet het contingent bezoe kers opleveren, als zou mogen worden verwacht. Financieel verslag Wat de financiële uitkomsten van het 3e seizoen betreft, bleek uit het financieel jaarverslag van de inmiddels herkozen pen ningmeester, de heer P. Hil- brandt, dat werd ontvangen: aan contributies f 1480.—; aan entree's algem. avonden 1052.85; idem cursussen f 636.80; diver sen f 2.66; totaal ontvangsten f 3.172.31; de algemene avonden vergden een uitgaaf van 1668.57; de cursussen van f 851.77; overi ge uitgaven f 679.03, totaal f 3.199.37; nadelig sgldo f 27.06, dat op de reserve in mindering is gebracht, zodat deze thans be draagt f 524.81. In vergelijking met het vorig seizoen werd f 55.80 minder aan donaties ont vangen, terwijl aan honoraria voor sprekers enz. f 238.87 meer is uitgegeven. Vierde seizoen Aan de samenstelling van het programma voor het vierde sei zoen heeft het bestuur langduri- Binnen één dag kan deze bij U geplaatst zijn, want zij zijn in voorraad bij Langestraat 10-12 Alkmaar (Adv.) ALKMAAR. Er liepen dezer dagen een jongen en een meisje samen, een jonge jongen en een jong meisje. Dat gebeurt meer, maar ditmaal gaven deze beiden, of ten minste een van hen, een brokje film weg, dat met een happy ending eindigde. Zuslief vertikte het op een gegeven moment om verder met haar boy-friend te wandelen. Zij verdween. Hij, zijn hart voelen de breken, trapte met al zijn kracht op het pedaal van de fiets die hij, wandelende aan de hand had meegevoerd, en reed pardoes het water van de Kennemersingel in. Kopje onder ging de roman tische held en als een zeegod ver scheen wij weer tussen het kroos. Daarmee omhangen, besteeg hij de walkant en hij keurde de voorbij ganger, die nuchter genoeg was om de dwaas niet na te springen, geen antwoord waardig op diens vraag wat voor fratsen de drenkeling nu eigenlijk aan het uithalen was. Het meisje, teruggekomen, toen 'het de stunt van haar ex-gezel opmerkte, verklaarde, dat hij alleen maar een beetje getikt was. Enfin, getikt of niet, het eind van het verhaal is dat men kort erna weer een jon gen en een meisje samen kon zien wandelen, een natte jongen en een droog meisje. De romantische knaap heeft dus, of laten we zeg gen, had dus voor dat moment, zijn doel bereikt. Maar zijn fiets heeft hij nog niet terug, want toen hij daags na het evenement met zijn vader langs de plaats van zijn baderij liep te zoeken naar de plek waar die kon liggen, was het zonneklaar dat de jongeling dat plekje niet meer vinden kon. OP WEG NAAR HET VADERLAND Met het troepentransportschip Hellenic Prince dat op 23 Mei van Tandjong Priok vertrok en ver moedelijk op 17 Juni te Rotter dam zal aankomen, zullen de vol gende militairen repatriëren: S. Kruyer, Kalverdijk C 18, Tuitjenhorn;. A. Schaaps, K. v. 't Veerstraat 17, Alkmaar; N. Tho mas, St. Anthoniusstraat 13, Ber gen; M. v. d. Kamer, Breelaan 160 Bergen; D. Baas, Hereweg C 5, Schoorl; G. Daan, Westergeest 25, Uitgeest; G. Erkamp, 2e Land- dwarsstraat 19, Alkmaar; J. Ha- ker, Kennemersingel 21, Alkmaar; T. Hoogeboom, Dusseldorperweg 53, Limmen; J. Kolkman, Ropjes- kuil 6, Alkmaar; J. Wiebes, Lan- gebuurt 60, Uitgeest; F. Slot, Mid- dengeestweg 7, Bergen; J. Visser, Lyceumstraat 15, Alkmaar. Met de General A. W. Greely, die op 25 Mei van Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk op 19 Ju ni te Rotterdam zal aankomen re patriëren de volgende militairen; G. Reitsma, Bissch. Bottemanne- straat 74, Alkmaar; H. Rol, van Leeuwenhoekstraat 14, Alkmaar; N. v. Diepen, Buurtweg 74, Aker sloot: P. Floris, Prov. weg 1, Win kel; Th. Stam, Noorderbuurt U 40, Ursem; G. Droog, Westdi.ik 11, Beemster; R. Lemstra, Parkstraat 12, Alkmaar; F. Beers, Wester- weg 32, Heerhugowaard; P. van Eeten, Langereis 40, Nieuwe Nie- dorp; J. Witsen, Vondelstraat 2a, Alkmaar; C. Beeldman, Kerke- dijk C 15, Bergen; G. Dekker, Op- sterzij 6, Heiloo; G. v. Egmond, Nieuwpoortslaan 132, Alkmaar; W. Kuiper, Laat 74, Alkmaar; G. Linssen, Stationsweg 88, Heiloo; A. Sijs, Ursem B 4; P. Tesselaar, Kalverdijk 29. De volledige passagierslijsten liggen op de bureaux van ons blad ter inzage. ge besprekingen gewijd. Veel kunnen wij er nog niét van zeg gen, omdat het programma, wat sprekers en onderwerpen be treft, nog niet definitief is vast gesteld; de data kan men ech ter alreeds noteren; de algeme ne avonden zijn vastgesteld op 22 Sept., 20 Oct., 17 Nov., 15 De cember, 19 Jan., 16 Febr., 9 Mrt. en 13 April, telkens-op Vrijdag avond in het Gulden Vlies. Het ligt in de bedoeling, dat Dr. Theunissen, die op de Rome avond sprak, het seizoen zal openen met een causerie over de Oosterse Ritus, terwijl in aansluiting daarop op Zondag 24 Sept. voor de leden van de Schola in de kaoel van de St. Willibrordusstichting een H. Mis in de Oosterse ritus zal worden gecelebreerd; over dit laatste zijn de onderhandelingen echter nog gaande. Vast staat, dat prof. Rogier ditmaal komt, alsook kapt.-lt. Koning, die over de in vasie zal spreken. Voorts staan een hoogstaande Kerstavond en een filmavond op het program ma, waarop de mooie film Mon sieur Vincent zal worden 'ge draaid. Over de andere avonden zijn de gegevens nog niet rüp voor publicatie. Cursussen Wederom zullen drie cursus sen worden gegeven. De heer Jongenelen zal zijn eerste cur sus vervolgen met een tweede over de moderne kunst, welke eventueel gevolgd zal worden door een excursie naar de Hoge Veluwe. Voorts bevat het pro gramma voor het vierde seizoen een filmcursus van Piet van der Ham en een cursus over „Het Liefdeleven van de Mens", door dr. Holt, uitsluitend voor perso nen boven de 19 jaar. Hoewel daartoe aanleiding was, heeft het bestuur besloten de contributie voor leden, dona teurs en cursisten niet te verho gen, zulks in de verwachting, dat de Schola zich ook geduren de het vierde seizoen in een gro te belangstelling mag verheu gen. Het staat er borg voor, dat het programma, zowel, wat de algemene als wat de cursus avonden betreft, er wezen mag en rekent er op, dat de Schola met een even groot, liefst nog groter aantal scholieren op 22 Sept. a.s. zal starten. Zo spoedig het programma de finitief zal zijn vastgesteld, zal het aan de leden worden aange boden: wij komen er dan nader op terug. Reclassering is niet in de eerste plaats een taak voor de overheid, maar voor het particulier intiatief. Daarom moet het reclasserings- werk geestelijk en materieel wor den gedragen door de gehele Ne derlandse bevolking. Om die reden wordt eenmaal per jaar de Natio nale reclasseringsdag georgani seerd met de daaraan verbonden collecte, waarvan de opbrengst ten goede komt aan reclasseringsin- stellingen Van alle gezindten. Wat doen die instellingen? Het onderstaande kan U daarvan enig idee geven. Toezicht houden op hen, die tot een voorwaardelijke straf worden veroordeeld. Celbezoek In de cel wordt door de reclas- seerder contact gezocht met gevan gene en worden alle mogelijke pro blemen besproken, terwijl voor zo ver nodig en mogelijk hulp en steun in allerlei vorm worden ver leend. Nazorg Hieronder wordt verstaan- alle hulp, welke geboden wordt, opdat en totdat de ex-gevangene weer geheel zijn plaats in de maat schappij zal hebben hervonden; hulp bij herstel van gezinsverhou dingen, bij het zoeken van werk, bij emigratie, in financiële aange legenheden, enz. Behalve de hierboven genoemde taken verrichten de reclasserings- instellingen nog andere werkzaam heden, o.a.: Recreatie en versprei ding van lectuur in de gevangenis sen en huizen van bewaring. Het geven van uitvoeringen, o.a. met 't doel de gevangenen geestelijk op te heffen. Ook een middel tot reclas- seren: Tractaties: een eenvoudige versnapering op feestdagen. In het le kwartaal van 1950 wa ren er: plm, 13.000 onder toezicht gestelden, plm. 4.200 veroordeelden in strafgestichten, plm. 2.000 in voorarrest. Wij hopen, dat U uit bovenstaan, de een beter inzicht hebt gekregen in het reclasseringswerk en U zult begrijpen, dat het reclasserings werk noodzakelijk is, en wie 't niet begrijpt, moet zich eens afvragen hoe hij tegenover dit werk zou staan, wanneer het zijn vader, zijn zoon, zijn dochter of z'n vriend zou zijn, die door de arbeid van de re classering geholpen, tot een beter leven moet worden gebracht. Wie zou er dan niet dankbaar zijn, dat er zulk werk gedaan wordt en wie zou er dan niet éénmaal per jaar wat geld voor over hebben om dat Nationale opbouwende werk in stand te houden? De reclasseringscollecte van Za terdag 17 Juni a.s. biedt U de ge legenheid Het Plaatselijk Comité Secr. J. Koelman ONZE AGENDA GULDEN VLIES 8 uur: „De dood van een handelsrei ziger", gebracht door het Amsterdams Toneel Gezel schap. NACHTDIENST APTH.: Apotheek Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: J. Smit, Omval 60, tel. 3931. Bioscopen VICTORIA: Gebrandmerkt (18 jr.) A.B.T.: Een kus van Venus (alle leeftijden). CINEMA: Mr. Belvedère loopt college (alle leeft,). HARMONIE: De Gravin van Morite Christo (alle leeft-). EEN VERGOEDING DIE GEOORLOOFD BLEEK Nadat de gewone politierechter zich tot economische rechter had gemetamorphoseerd, stonden twee inwoners van Schagen te recht, de makelaar A. S. en M. W„ eigenaars van een perceel aan de Oude Prinsweg te Bergen. Hun huurder B., die kans zag een eigen slagerij te beginnen, had hen toe stemming gevraagd, zijn huur contract tussentijds te doorbreken, toen hij het huis kon overdoen aan K. De eigenaars maakten aan vankelijk bezwaar, doch gaven tenslotte toe, op 'Voorwaarde, dat hen een bedrag van f 1000.— extra zou worden betaald. De huiseige naars werden nu beschuldigd van overtreding van het huurprijsbe- sluit. Zij beriepen er zich op, dat het ook voor de oorlog gebruike lijk was een vergoeding te bedin gen bij tussentijdse verandering van huurder, wanneer het een za- kenpand betrof. Dit was hier het geval, omdat B. in het perceel een pensionbedrijf hield. De Alk- maarse architect en makelaar F. H. R. als getuige-deskundige ge hoord, gaf als zijn mening te ken nen, dat het bedrag der vergoe ding, gezien de vooroorlogse ver houdingen, aan de hoge kant was. Hij had echter begrip voor het standpunt der huiseigenaars. Een drietal getuigen-deskundigen, eveneens bekende makelaars, tra den op als getuigen a décharge. Zij verklaarden, dat het bedingen van een vergoeding ook voor de oorlog voorkwam en zij achtten de bedongen vergoeding niet te hoog, ook niet in het licht der vooroor logse toestanden bezien. De officier van justitie vorderde op grond van deze getuigenver klaringen vrijspraak van verdach ten. Hieraan had de verdediger, Mr. W. Buers, vanzelfsprekend niet veel toe te voegen. De econo mische rechter velde eveneens een vrijsprekend vonnis. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Gerar- dus J. W. zoon van P. de Rover en M. C. W. de Boer. Cornelis J. M. zoon van J. Mantel en. R. M. van den Broek. Maria M. dochter van F. W. Roorda en M. Wijzen beek. Gehuwd: Petrus W. Schaper en Immetje de Jong. Bernardus A. M. Bus en Helena M. Mors. ALKMAAR. Nog zeer onlangs heeft de Alkmaarse politierechter een valsheid in geschrifte berecht, die de kinderbijslagwet betrof en waarmee een bedrag van f 2000. gemoeid was. Gisteren moesten zich wederom een drietal verdach ten voor Mr. J. Markus verant woorden wegens het valselijk in vullen van' de kinderbijslag-formu lieren. Ditmaal waren zij uit War- menhuizen afkomstig. De veehou der J. de G„ die niet meer in staat is zijn bedrijf waar te nemen en wiens zoon daartoe ongeschikt is, heeft zich al geruime tijd verze kerd van de hulp van zjjn schoon zoon, die tevens zijn buurman is. Deze, P. M. P„ werkt dus geregeld op het bedrijf van zijn schoonvader. Hijzelf is een zelfstandig tuinder en tussen hem en zijn schoonvader be staat dan ook geen arbeidsverhou ding in de zin der wet. De G. had, om de mogelijkheid van' kinderbij slag voor zijn schoonzoon te onder zoeken, zich in verbinding gesteld met zijn boekhouder, de makelaar en belastingconsulent C. R., die hem zei, dat de mogelijkheid be stond en die hem daarbij adviseer de de nodige formaliteiten in orde te maken. Dit geschiedde. Het fic tieve loon van P. werd vastgesteld op f 9,per week; de arbeidsduur op twee dagen. De zaak ging goed. Alles klopte op papier en P. ont ving in de periode van Sept. 1949 tot Jam 1950 'n bedrag vanf 354,20 aan kinderbijslag. Nu het was uit gelekt, dat de gedane uitgaven niet klopten met de werkelijkheid, moesten de drie bij deze zaak be trokkenen terecht staan. De G. meende, dat het een eerlijke zaak was en beriep zich op het advies van zijn boekhouder. P. was het niet met de zienswijze van de poli tierechter eens en hield vol, dat hij wél voor zijn werk werd betaald, zij het dan in de vorm van vrijdom van huis- en landhuur. De Officier van Justitie, Mr. Dr. J. N. Vellinga accepteerde het verweer van beide a HEILOO Ter gelegenheid van het Jubilé van het muziekcorps „St. Cecilia" te Heiloo werd een concert aangeboden door de zustervereni ging „Eensgezindheid" o.l.v. Alb. Mei.jns. De voorzitter van Eensge zindheid, dé heer P. Greeuw feli citeerde „St. Cecilia" en de heer Hoefjes, die vijfentwintig jaar zijn activiteit aan het corps heeft gege ven. De bijdrage van „Eensgezindheid" aan de feestviering, bestond dan in de vorm van dit aangeboden con cert. Dirigent Meijns had voor deze concert-avond een gevariëerd, en nogal veeleisend programma samen gesteld. De sterkste zijde van dit concert was ongetwijfeld de goede muzikale „interpretatie". En dan kan men vooral op een feestconcert gaarne wat technische onvolkomen heden aanvaarden. Zo hoorden we uitstekende gedeelten in de ouver ture „Italienne" van Deneufbourg. Dat de overbekende „Posthoorn Ga lop" van Koenig, waarin de heer Boots als solist optrad, bij het pu bliek bijval had, behoeft wel geen betoog. Na de pauze kwamen componisten van groter formaat aan de beurt en wel voornamelijk Meijerbeer en Sibelius. De Marche aux Flambeaux van Meijerbeer had momenten, waarin een zeer fraai klankgehalte viel te waarderen. Cortège de Fleurs van Dewandeleer, had wel iets van een wat vluchtig-samengestelde bloemen-optocht. Hierna volgde het symphonisch gedicht „Finlandia" v. Sibelius, oorspronkelijk gecompo neerd voor symphonie-orkest en uitgevoerd in een arrangement van A. Dreissen. Een lang niet gemakke. lijke opgave. Veel hebben we er in gewaar deerd; toch kan dit stuk nog wel enkele repetitie's hebben, om vol komen afgewerkt te worden. Het concert werd besloten met de „Mooi Heiloomars" van Alb. Meijns. De belangstelling van de zijde van het publiek was op deze mooie zomer avond zéér goed. Men toonde het aangeboden concert van „Eensge zindheid" op prijs te stellen. Moge het weer op de komende concours dag ook weer voor het muziekfeest in Heiloo zeer gunstig zijn. W. Schreurs De 30-jarige Amerikaanse to neelschrijver Arthur Miller noem de zijn successtuk „Death of a Salesman"; hij had het ook „Life of a Salesman" kunnen noemen, of „Life of a Man", want een le ven zoals Willy Loman leefde, is niet alleen de illusie 'van deze ploeterende handelsreiziger, doch van zovelen in onze moderne sa menleving, waarvan dit treffend stuk een scherpe diagnose stelt. En dat geldt zowel voor het ver- materialiseerde Amerika als van het na-oorlogse Europa. Willy Loman streefde naar uiter lijke schijn, naar voorbijgaand ge luk en maakte zichzelf wijs, dat hij een groot en populair man was, die grote transacties tot stand bracht voor zijn werkgever. Zijn leven was een illusie en een leugen en hij bleef een kinderlijke fantast, terwijl hij al een oud man was. Zijn vrouw heeft een onuitputte lijk geduld met hem en vertrouwt hem; zijn wereldwijze, keilyfrde zoons hebben hem door; de een laat hem praten, de ander, die zijn vader in zijn ware gedaante heeft gezien, veracht hem en verwijt hem, dat hij zijn zoon verafgoodde inplaats van hem de lessen van het harde leven te leren. En als hij op zijn ouwe dag ont slagen wordt, omdat hij versleten is en niets meer voor de zaak van zijn werkgever betekent Miller tekent hier de onbarmhartige so ciale wantoestand van een on rechtvaardige maatschappij dan ziet hij maar één uitweg,, om zijn zoon nog de mogelijkheid te ope nen voor een weg naar succes: zijn vrijwillige dood, die een verzeke ringssom van 20.000 dollar zal op leveren. Doch in zijn seniele kin derlijkheid ziet hij niet in, dat hij ook hier de roos misschiet. Het is een stuk naar het bizarre, bittere leven en tekent genadeloos de onbarmhartige maatschappij, die alle menselijke en geestelijke waarden over boord gooit, om een wereld van schijn en illusie te scheppen. Onder regie van Johan de Mees ter bracht „Comedia" van dit boelende stuk, dat als een welkome toegift op een welvoorzien toneel seizoen. op de planken kwam, met een trits van knappe acteurs, Wij hebben John Gobau, wiens spel ons al 25 jaar boeide, in een creatie ge zien, die tot een van zijn grootste momenten uit zijn toneelloopbaan aangemerkt kan worden. Hij speel de de afgematte en moegewerkte handelsreiziger op onnavolgbare wijze, waardoor er van de vertol king van dit stuk een suggestieve kracht uitging en het spel tot le ven werd. Magda Janssens was een evenarende partnerin in haar haast moederlijke liefde en haar tragi sche hulpeloosheid. Ko van Dijk en Fons Rademakers zetten een stel zoons op de planken, zoals de schrijver zich die heeft voorgesteld; de een, 'n bon-vivant en een niets nut, de ander een goedwillende vechter, die gehandicapt wordt door de domme dwaasheid van z'n vader, waarvan beiden uiteindelijk toch houden. John Soer viel op als de louche diamantdelver, die de dagdromer Willy Loman in zijn illusies ver volgde. Lucas Wensing en Henk v. Ulsen speelden op sympathieke wijze de trouwe vriend en de goede student. De overige rollen kwamen op het tweede plan, doch werden niet minder goed verzorgd. Vanavond wordt de opvoering herhaald en als men een toneeluit voering wil zien, -waar veel over gesproken is en nog lang gesproken zal worden, mag men deze opvoe ring niet missen. Vermelden wij nog dat de mu ziek van Arnold Juda niet storend, doch passend aansloot aan de ver schillende scènes. Aan applaus na afloop was er geen gebrek. Fr. O. verdachten niet en eiste tegen de G. f 300,of 3 maanden. Con form de eis weVd hi) veroordeeld. P. tegen wie een boete van f 300i of drie maanden was geëist en bo vendien 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, be hield zijn voorwaardelijke straf in het vonnis, doch de boete werd ge reduceerd tot f 200,of 2 maan den. Wij verwachten dat beide verdachten, die van hun goede trouw overtuigd zeiden te zijn, in hoger beroep zullen gaan. De boekhouder R. beriep zich op de verrekening van het loon dat P. zou verdienen, in de huis en land huur. Van meet af aan heeft hi) ge meend, dat hier sprake was van 'n eerlijke zaak. Deze verdachte zei, nog steeds van deze overtuiging te zijn. De officier, die rekening hield met de verantwoordelijke positie, die verdachte ten plattelande in neemt, vorderde een maand voor waardelijk met drie jaar proeftijd en f 500 boete, te vervangen door drie maanden hechtenis. Omdat de verdachte het niet eens was met 't proces verbaal, dat door de verba lisanten was opgemaakt, stelde de politierechter de zaak tegen R. uit voor een verhoor der politieman nen. Nalatige bollenkweker A. M. de B. uit Uitgeest, die z'n registratie formulier bloembollen teelt niet tijdig bij het bedrijfschap had ingestuurd, werd, werd, omdat hij op dit economisch gebied een recidivist genoemd kan worden, conform de eis van de Officier, veroordeeld tot f 50,of 25 dagen. VERCADERING V.V.V. VOOR HET BLOEMENCORSO BERGEN. Nadat er voor de eerste vergadering voor het te houden Bloemencorso zo'n grote belangstelling bestond van de zijde der verenigingen, die hun deelna me toezegden, viel het Maandag avond wel op, dat er deze keer in zo'n geringe mate gehoor was ge geven aan de oproep deze vergade ring bij te wonen. De voorzitter, de heer J, H. Roggeveen, uitte in zijn openingswoord zijn teleurstel ling over de opkomst, die hij mede weet aan het mooie weer. Er kon dus weinig besproken worden. Na een discussie tussen de bestuursleden en de heer de Sain ging men over tot het afdraaien van enige films. Het eerste filmpje gaf ons de Bloemencorso van 1938 te zien, waarmee men enige sug gesties voor het corso van dit jaar gaf. Vervolgens werd een filmpje van enkele mooie plekjes in Zwit serland en Italië en een van Mexi co gedraaid. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond OPNIEUW KOELER. Vrij veel bewolking, maar over wegend droog weer. Zwakke tot matige westelijke wind. Verdere daling van temperatuur, vooral in het Oosten van het land. Verzorg ¥Jw huid! Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, schrijnen, smetten en ter verbetering der huid: Purol. <Adv.> PURMEREND. Thans kunnen nadere bijzonderheden medege deeld worden over de Politieke Landdag, welke op Zondag 18 Juni a.s. in de Nieuwe Tuinbouw, Pur- merenderweg, Zo. Beemster, even buiten Purmerend wordt gehouden. Het initiatief tot deze demon stratie in het Zuidelijk deel van de Statenkring Hoorn is genomen door een tiental afdelingen, nl. West-Beemster, Schermerhorn, de Rijp, Z. O. Beemster, Purmerend, Wijde, Wormer, Ilpendam, Edam, Volendam en Monnikendam. Er is een werkcomité van zeven perso nen gevormd, onder leiding van de heer A. J. v. d. Knaap, voorzitter van de afd. Purmerend. Dit comité is er In geslaagd, twee „keien" van sprekers bereid te vin den, op deze eerste Politieke Land dag in de Beemster te komen spre ken, nl. de heren dr. L. A. H. Al- bering, algemeen secretaris van de Katholieke Volkspartij en mr. J. Derks, hoofdredacteur van „De Tijd", In de genoemde afdelingen worden thans kaarten, (d.i. pro gramma's, welke tevens toegangs bewijzen zijn) verkocht, tegen de prijs van twee kwartjes. Wij ver wachten, dat reeds bij deze voor verkoop zal blijken, dat de katho lieken van de Beemster en omlig gende parochies het initiatief tot de organisatie van deze Landdag op prijs zullen stellen! DE 20.000 Juni 's-GRAVENHAGE, 8 Op no. 10897 van de Staatsloterij viel de f 20.000. ALKMAAR. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld, oragniseert de dochtermaatschappij van de „Koninklijke" op 23 en 24 Juni een jubileumrit voor automobilisten, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de moederorganisatie. Onder de veertien startplaatsen is ook Alkmaar, waar burgemees ter mr. dr. H. J. Wytema, om acht uur 's morgens, op het Canadaplein het startsein zal geven. Om de twee minuten starten hier zestien deel nemers. De verplichte controlepost in ons gewest is Wieringerwerf (garage Cremers). Ons gewest telt bovendien een tweetal vrije con troleposten: in Egmond aan de Hoef (garage de Groot) en in Nwe- Niedorp (garage Peereboom). De verplichte controlepost te Wieringerwerf is geopend op Vrij dag van*8.30 tot 10 en van 11 tot ERNSTIGE AANRIJDING OUDORP Woensdagmorgen omstreeks half tien had op de Pro vinciale weg op het plateau bij de brug Omval een aanrijding plaats. De 18 jarige Annie Oud, wonende in de Schermeer a. d. Zuidervaart, kwam per rijwiel uit de Schermeer en stak op de daavoor aangewezen pla'ats over, om zich naar het aan de rechterkant van de weg liggende rijwielpad te begeven. Nadat zij op de eerste rijbaan enige auto's had laten passeren, stak zij over en werd op de tweede rijbaan, toen zij deze bijna over was, aangereden door een tankauto en aanhangwa gen, beide gevuld met melk. Het slachtoffer werd verscheidene me ters meegesleurd. Toen het zware voertuig tot stilstand werd gebracht lag zij gedeeltelijk tussen de wielen van de eerste auto. Was het voer tuig een ogenblik later tot stilstand gekomen, was zij ongetwijfeld ver pletterd geworden. Zij is per zie kenauto naar het St. Elisabeth-zie- kenhuis te Alkmaar vervoerd. Vol gens inlichtingen heeft zij schaaf wonden en vermoedelijk hersen schudding opgelopen. Haarrijwiel was totaal vernield. De tankauto kwam uit Wieringermeer met be stemming Lelden en werd bestuurd door de chauffeur Bekema, wonen de te Leidon. De politie stelde ter stond een onderzoek ter plaatse in. Weer twee van onze jongens komen terug OUDORP Zaterdag hopen weer twee jongens uit onze gem. in het ouderlijk huis terug te keren. Het zijn de militairen A. Schut en J. Frederlks, die a.s. Vrijdag met het troepenschip „Waterman" verm. te Rotterdam zullen arriveren en Zaterdag ontscheept. Beide hebben een diensttijd langer dan twee jaren jn de tropen achter de rug. PROCESSIE IN DE PASTORIETUIN SCHOORL. Ter gelegenheid van het Sacramentsfeest, dat a.s. Zondag wordt gevierd, zal 's mid dags weer een processie met pre dikatie in de tuin worden gehou den, waarbij zeven negerpriesters en een katholiek negerstamhoofd tegenwoordig zullen zijn. Een mooie demonstratie van de een heid van de Katholieke Kerk. „Ego Flos" SCHOORL. De repetitie van „Ego Flos" op Vrijdag 9 Juni gaat gewoon door. Dus allen present om 7.45 uur, want er is nog iets be langrijks te leren. 16.30 uur; op Zaterdag van 's nachts 2 tot 's morgens 9 uur. De vrije controlepost te Egmond aan de Hoef is op Vrijdag open van 12.30 tot 19.30 en op Zater dag van 3 tot 10 uur 's morgens. De post te Nieuwe Niedorp is geopend van 11.30 tot 20.30 uur des Vrijdags en des Zaterdags van 2 tot 11 uur 's morgens. Wij hopen binnenkort de namen der Alkmaarse deelnemers aan deze jubileumrit te kunnen publi ceren. SCHOORL. Tot besluit van het zilveren priesterfeest van Pas toor Drost, dat zo uitstekend is geslaagd onder de meest gunstige weersomstandigheden, werd Dins dagmorgen een feest gehouden voor de leerlingen van de lagere school en de kleuterschool, waarbij ook een aantal genodigden aanwezig was. Leuke wensjes en aardige, toe passelijke zangstukjes werden uit gevoerd onder leiding van het per soneel van de schooi, terwijl de jubilaris tevens een geschenk van "de schooljeugd, een mooi driedelig boekwerk, kreeg aangeboden. Als voornaamste nummer stond op het programma de kinderope rette „Jantje in Modderstad", die heel deuk werd uitgevoerd. Dat de kinderen hierbij werden getracteerd, spreekt vanzelf en vooral het „ijsje" was welkom in de snik-hete zaal van het Vereni gingsgebouw. Nadat de jubilaris de kinderen nog had toegesproken, gingen al len voldaan huiswaarts, met nog een vrije middag in het voor uitzicht. PASTOOR DROST NAAR LOURDES SCHOORL. Binnenkort zal pastoor Drost een bedevaart naar Lourdes maken in gezelschap van zijn jongste zuster. Deze Lourdes- reis is hem' bij gelegenheid van zijn zilveren priesterjubileum aan geboden door zijn familie. Pastoor Drost zal dan de grot in zijn tuin, opgericht voor het „Bernadette"- spel, kunnen confronteren met de werkelijkheid. Ceslaagd EGMOND AAN ZEE Aan het Triniteitslyceum te Haarlem slaagde de heer G. Ruigewaard te Egmond aan Zee voor het eind examen Gymnasium A. Uitslagen Damlust Zd. SCHARWOUDE. De on derlinge competitie van Damlust is ten einde. De strijd om het kam pioenschap is dit jaar buitenge woon spannend geweest. P. Beers en Fr. Siot kwamen gelijk aan met 31 punten uit 18 wedstrijden. Een herkamp van 3 wedstrijden was nodig om P. Beers als kampioen te begroeten. Dam lust kan op een goed succes terug zien. De zomerwedstrijden zijn nu begonnen. De uitslag luidt als volgt Groep I: J. ZijpN. Jol. 20. Fr. Slot—Th. de Haas 2—0. Groep II: W. GlasP. Bekker 20. J. ZuidscharwoudeW MaW man 20. Groep III: F. Berkhout—B. Goed 1—1. H. Rutsen—J. Spijker 2—0. (Va De Tweede Kam ontwerp aanvaart Kamerleden wort nu toe f 6000. woonachtig zijn zij die op meer 75 km ontvange toelage aan de ontwerp, dat aan meerderheid (67 Geretormeerden Roosjen en Verk< Dit wetsontwerp Kamerleden over deloosstelling mo bracht de Volksver in een eigenaardig heer Andreessen dan ook van een die echter toch ontaarden in valse Grondwet heeft nu dat de Kamer haai loosstelling regelt.- deloo (PvdA) spral zij meende echter heid te kunnen spri tot de Kamerleden ook nog een vrij b den. De heer Gort dit wetsontwerp po haalde voor deze set ders op. De Kamerl leden van de E.V.C, verhoging aandrong- dan dit keer de best Unievakbond, die vo maar zo blijven mo gumenten, die de hc (KVP), Korthals Tendeloo (PvdA) van de verhoging gen in hetzelfde vla] driessen en mej. Tc den, dat de schadelo nig moet zijn, daf z alle lagen van ons stelt om lid van de Het huidige bedrag waaruit ook de moeten worden be* zodanig beslist onv de heer Gortzak ga VRIJDAG HILVERSUM I, 4 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws, 7.: muziek, 7.45 Morgen* gisehe kalender, 8.0 weerberichten, 8.15 muziek, 9.30 Wate Schoolradio, 9.45 Gr 10.25 Kamerorkest, zieken, 11.40 Blaase Angelus, 12.03 Trio delingen, 12.33 P Zonnewijzer, 13.00 h tholiek nieuws, 13.20 13.45 Voor de vrouw pole orkest, 14.30 G gramma, 15.15 Gra 16.00 Voor de zieken kinderen, 17.15 Kin Amusementsorkest, foonmuziek en actu Nieuws, 19.15 Reger 19.35 Lichte muziek 20.05 De gewone m zijne van, 20.12 Sept ren maken de man 20.50 Strijkkwartet en Omroeporkest; in de liteiten, 22.45 Avondg gische kalender, 23.00 24.00 Trio. HILVERSUM II, 2! 7.00 VARA, 10.00 VARA, 12.00 AVRO 19.30 VPRO, 21.00 VPRO 23.00—24.00 V 7.00 Nieuws, 7.15 O tiek, 7.30 Gramofoo Nieuws- en weerbe Gramofoonmuziek, 8 vrouw, 9.00 Gramofoo „Thuis", causerie, 1 wijding, 10.20 Gra: 10.30 Voor de vrouw koor, 11.10 Radiofei Orgel en zang, 12.00 1 12.30 Mededelingen, praatje, 12.45 Gr ai 13.00 Nieuws, 13.15 Da Voor de vrouw, 14.0C en soliste, 15.00 Voc Alt en piano, 15.4C muziek, 16.00 Filmpro Voor de jeugd, 17,00 I Muzikale causerie, 18.15 Felicitaties, 18 strijdkrachten, 19.00 bocht", 19.15 Felicitat bezoek bij anderen" Klankbeeld 19.55 Be Nieuws. 20.05 Boekbe: Strijktrio, 20.35 „De t menselijkheid in de c dige cultuur", causer zoekprogramma, 21.40 22.00 Buitenlandse 1 22.40 „Vandaag", e: Avondwijding, 23.00 N 24.00 Gramofoonmuzie BRUSSEL, 324 m. 12.00 Gramofoonm Weerberichten, 12.32 13.00 Nieuws, 13.15 muziek, 13.30 Causeri mofoonmuziek, 14.00 14.20 Film- en operett Operamuziek. 15.45 muziek, 16.10 Verzo 17.00 Nieuws, 17.10 en foonmuziek. 18.10 C Egypte. 18.20 Gran 18.30 Voor de so Nieuws. 19.30 Grar 19.50 Radiofeuilleton, muziek, 20.15 Filmrcvi phonie-orkest, 21.15 I coop, 21.30 Gramofoor Nieuws, 22.15 Kamer Nieuws, 23.05 Dansm 24.00 Gramofoonmuzie BRUSSEL, 484 m. 12.05 Orkestconcert, 13.10, 13.30 en 14.30 muziek, 16.00 Jazzn Gramofoonmuziek, 18 19.40 Idem, 19.45 Nieir roeporkest en koren, foonmuziek, 22.00 F Strijkkwartet, 22.50 muziek, 22.55 Nieuws, foonmuziek; 23.55 Nie

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2