DE HERDER VAN DE BERGEN Finnen herhaalden Zweedse prestatie Limburger Tielens won in zware klasse en maakte snelste rondetijd van de dag Napraat in de kleedkamer overeen pijnlijke nederlaag DWV en Emma le klasser! Haarlem en PSV in bekerfinale Het Bond self tal tegen Kopenhagen Scandinavische tournee: om te vergeten! geholpen door arbiter E die bar slecht leidde DOELPUNT VAN LENSTRA RADIO De Nationale Sportwagenrace te Zandvoort Dillenius vierde in 500 c.c.-race Tennis-uitslager? Het was gisteren een zwarte dag voor de beide Westelijke degradatiecandiaten Zeeburgia en Neptunus. De Amsterdam mers verloren de beslissende wedstrijd tegen DWV en zeg den het 1 e klasserschap vaar wel. De Rotterdammers, di.e de promotie-degradatiecompetitie met een gelijk aantal punten als Emma beëindigd hadden, werden in het Feijenoord-sta- dion door de Dordtenaren met 21 verslagen, waardoor óok zij naar de 2e klasse verhuizen. DWV (Nieuwedam) en Em ma (Dordrecht) zijn door deze resultaten dus de twee nieuwe Westelijke le klassers gewor den. Het merkwaardige feit heeft zich thans voorgedaan, dat in alle 6 af delingen een le klasser door een 2e klasser werd verdrongen. Wjj geven hicr nogmaals de na men der gelukkigen, en van haar, wie het noodlot trof! West I: DWV komt in de plaats van Zeeburgia. West H: Emma komt in de plaats van Neptunus. Oost: Vitesse komt in de plaats van Quick. Noord: Zwartemeer komt in de plaats van Friesland. Zuid: I: Baronie komt in de plaats van Kerkrade. Zuid H: Chevremont komt in de plaats van Juliana. Door overwinningen op DHC en Excelsior zijn Haarlem en PSV in de beker-finale gekomen. De eerste eerste wedstrijd, die op het VUC- terrein werd gespeeld, had een 2-1 zege voor de Haarlemmers tot re sultaat. Met dezelfde cijfers won nen de Eindhovenaren op het ter rein van NAC van het Rotterdamse Excelsior. De beker komt dus dit jaar in de Spaarnestad, dan wel in de Lichtstad. Het Bondselftal, dat Zondag 18 Juni in het kader van de Olympi sche dag tegen Kopenhagen zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels)achter: Huybregts (BW) en de Jong (ADO). Midden: Weenink (Brabantia), Ter louw (Sparta) en Verbeek (Spar ta); voor: Vermunt (RBC). Rijvers (NAC), Langela&n (HBS), Lenstra (Heerenveen) en Hofma (Heeren- Als reserves zijn aangewezen: Sa- ris (BW), Mertens (Willem 2), Bauman (ADO) en Steenbergen (Feyenoord). Frankrijk-Nederland in Colombes-stadion Op een vergadering van de Fran se voetbalbond welke te Vichy werd gehouden, werd besloten de wedstrijd FrankrijkNederland, reeds eerder op 10 December a.s. vastgesteld, in het Colombes-sta dion te Parijs te doen plaats vin den. Tweemaal een zware nederlaag, 41 tegen Zweden en de zelfde cijfers tegen Finland, een treurig resultaat van deze Scandinavische tournee. De Zweden hadden met grotere cijfers kunnen winnen en de Finnen zouden met kleiner verschil heb ben gezegevierd, als scheidsrechter Eklind niet zulke domme dingen had gedaan. Maar wat niet uit te wissen is: beide neder lagen waren volkomen verdiend en het Nederlandse voetbal staat nu op de internationale markt wel een stuk lager geno teerd dan vlak na de 30 tegen Engeland B.. Een troost is, dat het Nederlandse elftal deze nederlaag voor een groot deel aan de zeer slecht leidende Zweedse scheidsrechter Eklind te dan ken heeft. Eerst bestrafte hij een overtreding van Terlouw te zwaar door een strafschop te geven, waaruit een Fins doelpunt ontstond. Het tweede Finse doelpunt werd naar veler mening in buitenspelpositie gescoord. Vervolgens werd een Nederlands doelpunt niet toegekend, hoewel de bal een meter achter de doellijn was geweest, en tenslotte kende Eklind de Finnen nog een buitenspel-goal toe, terwijl hij aan de rand van het speel veld met een grensrechter over de tijd stond te delibereren. Er was naar Nederlandse be grippen slechts weinig belang stelling voor de voetbalwed strijd tussen Finland en Neder land, welke als proloog diende voor de grote stadionfeesten, welke ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de stad Helsinki voor uitverkochte tri bunes werden gehouden. Toen waren er zeker 65.000 kijkers in dit prachtige Olympische stadion. Tijdens de voetbalwed strijd tegen Nederland juist iets meer dan 16.000. Om precies half één Finse tijd riep de Zweedse scheidsrechter Eklind de beide aanvoerders tot zich voor de opgooi. De plechtige tonen van beide volksliederen hadden inmiddels reeds door de ijle lucht geklonken. In het met zon overgoten witte stadion ontwikkelden de Finnen een vlot aantrekkelijk spel, met aardige combinaties in de breed te en in de lengte, welke door het matig spel van de beide Neder landse achterspelers in het bijzon der van Potharst, weldra zeer ge vaarlijk bleken te zijn. Wij no teerden een schot van de snelle technisch voortreffelijke Finse linksbuiten Lehtovira, dat juist naast ging, waarna aan de andere kant een kopbal van Abe na goed aangeven van zijn clubgenoot Hofma, juist in handen van de doelverdediger terecht kwam. In de dertiende minuut gebeur de er iets, wat achteraf gezien waarschijnlijk van zeer grote in vloed is geweest op het resultaat van deze ontmoeting. Terlouw gaf midvoor Asikainen een duwtje in de rug, waarvoor Eklind terecht een vrije trap toekende. De vrije schop kon juist binnen het straf schopgebied worden genomen. De Oranjehemden vormden het be kende muurtje, maar de Finnen bleken tactisch heel wat in hun mars te hebben, want de intelli gente Lehtovirta, die de vrije trap wilde nemen, gaf een „hakje" naar de achter hem staande Mar tin, die een schot loste, dat juist De gistermiddag te Helsinki gespeelde landenvoetbalwedstrijd Finland-Nederland is, geheel tegen de verwachtingen in, door de Finnen met klinkende cijfers (41) gewonnen. De Finse doelverdediger Laaksonen weet tijdens een aanval der Neder landers de bal te onderscheppen. (Tele-foto) PROGRAMMA DINSDAG 13 JUNI 1950 HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 kro 7.00 nieuws: 7.15 gr.muz.; 7.45 morgengebed en liturg, kalender; 8.00, nieuws: 8.15 gr.muz.; 9.00 voor de vrouw; 9.30 waterstanden; 9.35 lichtbaken; 10.00 voor de kin deren; 10.15 amusementsorkest; 10.40 schoolradio; 11.00 voor de vrouw; 11.30 utrechts sted. orkest en solist; 11.50 godsdienstige cau serie; 12.00 angelus; 12.03 lunch concert; 12.3012.33 mededelingen 12.55 zonnewijzer; 13.00 nieuws en kath. nieuws: 13.20 promenade orkest en soliste; 14.00 piano en zang; 14.30 gr.muz.; 15.00 school radio; 15.30 metropole orkest; 16.00 voor de zieken; 16.30 zieken- lof; 17.00 voor de kinderen; 17.15 felicitaties; 17.45 amusementsork. en soliste; 18.20 sportpraatje: 18.30 radio-volksunivers.19.00 nieuws; 19.15 actualiteiten; 19.25 dit is le ven, causerie; 19.40 gr.muz.; 19.45 lichte muziek; 20,00 nieuws; 20.05 de gewone man; 20.12 radio philh. orkest en solist; 20.50 voordracht; 21.00 kamerorkest; 22.32 actuali teiten; 22.40 godsdienstige cause rie en avondgebed; 23.00 nieuws; 23.1524.00 omroeporkest en sol. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 vpro, 8.0024.00 avro. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgym nastiek; 7.30 gr.muz.; 7.50 dagope ning; 8.00 nieuws- en weerber.; 8.15 gr.muz.; 8.55 voor de vrouw; 9.00 herhaling hersengymnastiek; 9.25 gr.muz.; 10.00 morgenwijding; 10.15 populair concert; 10.50 voor de kinderen; 11.00 radio volksuni versiteit; 11.30 voor de zieken; 12.00 kwintet; 12.30 mededelingen; 12.33 voor het platteland; 12.40 cowboyliedjes; 13.00 nieuws; 13.15 financieel weekoverz.; 13.25 tenor en orgel; 14.00 voor de vrouw; 14.30 sopraan en gitaar; 14.50 gr. muz.; 16.30 voor de jeugd; 17.30 gr.muz. 17.45 regeringsuitzending; 18.00 nieuws; 18.15 pianospel; 18.30 voor de strijdkrachten; 19.00 viool en piano; 19.30 paris vous parle; 19.35 5 eeuwen kalverstr., klankbeeld; 20.00 nieuws; 20.05 actualiteiten; 20.15 strijkorlfcst; 20.45 tien kleine negertjes; 21.45 strijkorkest; 22.15 buitenl. overz.; 22.30 kamerkoor, instrumentaal ensemble en solist; 23.00 nieuws; 23.1524.00 gr.muz. BRUSSEL, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 gr.muz.; 12.15 ae- cordeonspel; 12.30 weerber.; 12.32 gr.muz.; 12.45 accordeonspel; 13.00 nieuws; 13.15 gr.muz.; 15.30 ka- mermuz.; 16.00 pianospel; 16.15 verzoekprogr.; 17.00 nieuws; 17.10 pianospel; 17.20 gr.muz.; 17.40 exta tische rhythmen; 17.55 duiven sportkroniek; 18.00 pianorecital; 18.35 boekbespreking; 18.30 voor de soldaten; 19.00 nieuws; 19.30 balletmuziek; 19.50 voordracht; 20.00 omroeporkest; 21.00 opera- muz.; 21.45 actualiteiten; 22.00 nieuws; 22.15 lichte muz.; 22.45 gr. muz.; 23.00 nieuws; 23.0524.00 gr.muz. 484 m.: 12.05 omroeporkest en solisten; 13.00 nieuws; 13.10 gr. muz.; 13.30, 14.00, 14.25 en 16.00 idem; 16.45 omroepkoren; 18.30 gr.muz.; 19.00 omroeporkest; 19.45 nieuws; 20.00 omroeporkest met solisten; 20.30, 21.00 en 21.45 gr. muz.; 22.00 nieuws; 22.15 en 22.40 gr.muz.; 22.55 nieuws; 23.00 dans- muz.; 23.55 nieuws. over de lat vloog. Een minuut la ter schoot Michels, in vrije positie staande, hoog over. Terlouw wist, toen midvoor Asikainen trachtte door te breken en de bal inderdaad had vrijge maakt, niet beter te doen, dan de Fin op ongeoorloofde wijze ten val te brengen, binnen het straf schopgebiedDe scheidsrech ter,, die enkele minuten tevoren reeds een free kick tegen onze spil had uitgedeeld, wees naar de witt stip: strafschop. De achterspeler Myntti schoot rustig en laag langs Kraak heen, 10. In plaats dat dit doelpunt de Oranjehemden wakker had ge schud, bleven onze spelers een spel demonstreren, dat combina torisch niet onaardig in elkaar zat maar zonder vaart, breedtespel en fantasie werd uitgevoerd. De Finse achterhoede, die zeker geen sterke indruk maakte, kreeg daar door voortdurend gelegenheid zich tijdig te herstellen, maar niettemin werden midvoor Mi chels nog enkele prachtige kan sen om de gelijkmaker te scoren aangeboden, maar zijn schoten vlogen over of langs het doel. In tussen bleek Lehtovirta een spe ler van goede klasse te zijn, al werd het hem soms zeer gemak kelijk gemaakt door het hopeloos zwakke spel van Potharst, die menigmaal de bal maar over de zijlijn trapte al had hij er veel nuttiger dingen mee kunnen doen Men kreeg overigens duidelijk de indruk, dat onze landgenoten de Finnen volkomen onderschatten, iets, waarvoor in het geheel geen reden bestond. Want hadden zij niet onlangs de Denen te Kopen hagen met 21 geslagen? Na een half uur wist Finland de voorsprong te vergroten. Mid voor Asikainen kreeg de bal van zijn snelle linksbuiten toegespeeld Potharst, die als een beginneling speelde, werd door Asikainen verrast. Kraak moest uit zijn doel lopen en de harde schuiver ver dween langs onze doelman in het net: 20. Onze verdediging bleek zo lek als een zeef te zijn. De toch wer kelijk niet zo schitterend spelen de gastheren liepen rechts en links door onze verdediging heen. Tien minuten voor rust blunderde Potharst wederom, maar een doel punt ontstond er niet door, want Asikainen trapte juist tegen de uitgelopen Kraak aan. Maar dit was uitstel van executie, want zonder dat de oranjehemden nog maar een moment gevaarlijk waren ge weest doelman Laaksonen had één goed gericht schot te verwerken gekregen, maar dit was bij het terugspelen afkom stig geweest van zijn spil Pylk- konen wilde de scheidsrech ter het fluitje al aan de mond brengen als signaal van het einde der eerste helft, toen een fraaie aanval van Asikainen bij de rechtsbinnen Rytkonen be landde, die onhoudbaar voor Kraak het derde doelpunt pro duceerde (30). TWEEDE HELFT In de tweede helft kwamen de Oranjehemden in het veld met de wil om de achterstand in te halen. Men kon inderdaad hun volhou den en hun vechten tegen eigen onmacht bewonderen, maar daar mede wil nog niet gezegd zijn, dat onze vertegenwoordigers ook goed voetbal speelden. Het enige aan trekkelijke van de ontmoeting was dat beide doelen om beurten in gevaar verkeerden. Nu eens was het Lehtovirta, die Kraak op de proef stelde en dan weer was het Michels of Rijvers, die het doel der Finnen wel zochten, maar de richting volkomen kwijt waren. Na een kwartier de stand was nog steeds 3—0 in het voordeel van Finland kwam Verlegh naar de zijlijn om enkele aanwij zingen te geven. Intussen was Rij vers naar de rechtsbuitenplaats verhuisd, Abe Lenstra kwam naast hem staan en Mickey Cla- van bezette de linksbinnenplaats naast de zeer zwak spelende Hof ma, Ook bij de Finnen volgde en kele omzettingen. Langzaam maar zeker werd de druk op het Finse doel sterker, Terlouw stond en kele malen over de helft, maar 't schieten en het koppen waren zo slecht, dat Laaksonen, die het wel druk had, het toch niet bepaald moeilijk kreeg. Toen er nog 20 minuten te spe len waren kreeg Lenstra met een kopbal van Michels het leder in vrije positie. Een hoog schot in de rechterhoek volgde en-de achter stand was verkleind: 31. De druk op het Finse doel werd, het sprak welhaast vanzelf, na dit doelpunt nog groter. Een kopbal van Abe Lenstra sloeg tegen de onderkant van de lat het veld in, waarschijnlijk het beslissende ogenblik van de wedstrijd. Want de Finnen moesten het tempo aanmerkelijk verlagen door de grote inspanning in de eerste helft en een tweede tegenpunt had onze tegenstanders een morele klap ge geven, welke zij wellicht niet meer te boven waren gekomen. Deze pech demoraliseerde de Oranjehemden zo mogelijk nog meer. Eensklaps was de fut er vol komen uit. Men bleef druk uit oefenen, maar de harde onverzet telijke wil om de wedstrijd toch nog uit het vuur te slepen, ont staan na het doelpunt van Lenstra was al weer verdwenen. De Finnen profiteerden er van en wisten met enkele gevaarlijke snelle uitvallen opluchting voor de achterhoede te brengen. En juist toen scheidsrechter Eklind een kleine conferentie hield bij de zijlijn met een zijner grensrech ters, waarbij men parlementeerde over de tijd, belandde een verre trap bij de Finse rechtsbuiten Vaihela. Onze achterhoede stak de handen omhoog wegens bui tenspel, maar Eklind was nog steeds in conferentie en zag op dat ogenblik niet eens het gevaar dat er voor het Hollandse doel dreigde. En juist toen hij en de grensrechter tot overeenstemming waren gekomen zag hij de bal in het Nederlandse doel verdwijnen. Met een positief gebaar, van verre afstand, wees hij naar het midden. Doelpunt. Een pot sierlijk incident, dat algehele verwarring veroorzaakte. Alle oranjehemden, keeper Kraak voorop, holden naar de andere kant van het terrein om de Zweed op zijn fout attent te maken. Na enkele seconden beraad trok hij overigens zijn beslissing niet in (41 Even later floot hij het einde en ver dween in volle spurt naar de kleedkamer, juist of hij zich een beetje schaamde voor zijn lang niet feilloze leiding. Geheel tegen de verwachtingen in heeft het Nederlands elftal gistermiddag te Helsinki de tegen het Finse elftal gespeejde voetbalwedstrijd met 14 verloren. Een spelmoment voor het Finse doel. V.l.n.r.de Finse back Myntti, de doelverdediger Laaksonen en de Nederlandse middenvoor Michels (Tele-foto De nationale sportwagenraces, georganiseerd door de K.N.A.C., be- SdPe gonnen Zondagmiddag onder zeer gunstige weersomstandigheden met de strijd in de laagste klassen, de wagens tot 750 cc, en die van 1100 wagens tot 750 cc. en die van 1100 cc. In de kleinste klasse nam de Haarlemmer Henk Hoogeveen met zijn 650 cc. Minor dadelijk de leiding, vergrootte zijn voorsprong geleidelijk en had zelfs in de der tiende ronde al zijn tegenstanders gelapt. HU werd onbedreigd win naar. Een gedrukte stemming heerste er in de Nederlandse kleedkamer. Daar kon zelfs de altijd opgedekte burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, niet veel aan doen, De hoofdstedelyke burgervader wees op de goede dingen van deze wedstrjjd, herinnerde aan het harde schot van Lenstra tegen de lat. De spelers luisterden stilletjes. De ne derlaag werd er niet mee uitge wist. Ook nadat mr. d'Ailly zijn gast heren weer was gaan opzoeken de burgemeester van Amsterdam was naar de Finse hoofdstad geko men in verband met de plechtige viering van het 400-jarig bestaan van Helsinki bleef het rustig in de kleedkamer. Die nederlaag te Stockholm was nog te verwerken, de Zweden speelden voortreffelijk. Maar nu dezelfde nederlaag tegen de Finnen, die klap was veel har der. Die verdoofde en uit die verdo ving kwam men pas langzaam bij. Vooral aanvoerder Stoffelen was sterk onder de indruk. Hij zat voor zich uit te staren, maakte nu en dan een beweging of hy zo het veld weer wilde instormen om het nog eens over te doen. Abe Lenjtra schudde het hoofd. Dat schot, hè, als dat niet tegen de onderkant van de lat was terechtgekomen, maar er in was gegaan, dan zou dat de keer van de wedstrijd zijn geweest. Want zij (de Finnen) stonden op breken En het schot, waarvoor Terlouw appelleerde, in de tweede helft, was raak. Ik stond met mijn neus bij de doellijn. Daar ston den drie Finnen op. En de bal stuitte tegen een voet van een van die Finnen op en die voet van die man stond een meter achter de doellijn, dus heeft die bal gezeten. En Brunt, de secretaris van de bond, gelooft Abe, want de Fries is niet iemand, die zo maar iets beweert. Over de scheidsrechter raakt men niet uitgepraat. Hij heeft de spelers het genoegen in de wedstrijd ver gald. Eerst die veel te zware straf. Penalty. Waarom? zei Kraak. Zo erg Vas het niet, wat Terlouw deed. Toen dat tweede doelpunt, buitenspel. Althans zo denken de meeste Oranjehemden er over. Ver volgens dat niet toekennen van het Nederlandse doelpunt, toen het le der een meter over de doellijn was. En vervolgens die blunder aan het slot, die conferentie tussen scheids rechter en grensrechter „er gens in Helsinki", zei een der Nederlandse spelers. Waar op Abe invalt: Als die Eklind op die manier in Rio fluit, wordt hij prompt opgehangen. Keesje Rijvers bergt een klein tonnetje op, het geschenk, dat hij van de speciale commissie, die de beste aan beide zijden aanwijst, heeft ontvangen. En een vaatje in de Finse kleuren, met de jaartal len 15501950, het 400-jarig be staan van de stad. Verlegh, het lid van de keuze commissie, was pessimistisch ge stemd. Hij had met lede ogen naar het Hollandse spel zitten kijken. Die gevaarlijke mentaliteit wij, Hollanders winnen wel van zwakke tegenstanders - had zich weer eens gewroken. En waren de Finnen minder in snelheid, in lichaamscon ditie? de meeste van hen immers niet. (Advertentie) In de 1100 cc. klasse werd Van Houten (Hemstede) met zijn Fiat 1100 eerste. De uitslagen luiden: 750 cc. klasse, vijftien ronden, 62.895 km. 1. Hoogeveen (Heemstede) op Minor 39 min. 11.8 sec., gem. snel heid 96.28 km; op een ronde: 2. Nortier (Den Haag) op Renault 4. Snelste ronde Hoogeveen met 2 min. 35.1 sec., gem. snelheid 97.é2 km. 1100 cc. klasse, vijftien ronden, 62.895 km. 1. Van Houten (Heemstede) op Fiat 1100 37 min. 27.2 sec., gem. snelheid 100.76 km; 2. Reys (Den Haag) op Skoda 1101 38 min., 15.8 sec.; 31 Pieksma (Amsterdam) op Fiat; op een ronde (Ouderkerk aan de Amstel) met Riley; 5. Van der Toren (Almelo) op Simca 8; 6. Zwart (Wormerveer) op M. G. Mag- nette. Snelste ronde Van Houten in 2 min. 25.9 sec., gem. snelheid 103.45 km. Ook in de 1500 cc. en de 2000 cc. klasse was de strijd al spoedig be slist. In de zwaarste klasse nam Van der Tuyn uit Rotterdam op Cotura B.M.W. de leiding vóór de twaalf-cylinder Ferrari van de Antwerpenaar Roosdorp. In de eer ste ronde- na het passeren van de Hunzerug, vloog Van der Tuyn echter uit de "bocht en moest de strijd staken. Een lid van het Rode Kruis werd door de Rotterdammer aangereden en moest met een gebroken been naar het ziekenhuis worden ver voerd. De oranjekleurige Ferrari van Roosdorp vervolgde toen met gróte voorsprong zijn weg en reed in een hoog tempo de race on bedreigd uit. In deze race reed verder een 27 jaar oude Bugalli mee, die op derde plaats eindigde met een ronde achter Beemster- boer op B.M.W. Maus Gatsonides vocht vijf ronden lang met Van der Lof om de eerste plaats in de anderhalve liter-klasse. Toen brak het linker achterwiel van de „Gat- so" en was ook 'hier de spanning verdwenen. Van der Lof werd met grote voorsprong eerste. De uitslagen luiden: 1500 cc. klasse, vijftien ronden, 62.895 km. 1. Van der Lof (Haaksbergen) op M.G. Midget T.D. 36 min. 29.8 sec., gem. snelheid 103.34 km; 2. Kuhne (Haarlem) M.G. Midget T.D. 36 min. 53 sec., 102.34 km; 3. Mole naar (Amersfoort) M.G. Midget T.D. 36 min. 53.1 sec., 102.33 km; 4. Roeloffzen (Enschede) M.G. Midget T.D. 36 min. 54 sec., 102.27 km; 5. Flinterman (Den Haag) Simca 38 min. 39.3 sec.; op een ronde: 6. Ten Bruggenacte (Haaks- begren) op M.G. Midget T.D. Snelste ronde Gatsonides met „Gatso" 1500 2 min. 18.5 sec., gem. snelheid 108.99 km. 2000, cc. klasse, vijftien ronden, 62.895 km. 1. Roosdorp (Antwerpen) op Fer rari „Mille Miglia" 34 min. 22.3 sec., gem. snelheid 109.78 km; 2. Beemsterboer (Zwaag) op B.M.W. 328 36 min. 20.6 sec. Snelste ronde: Roosdorp, 2 min. 13.2 sec., gem. snelheid 11.3.32 km. Er zal gisteren op het Zand- voortse circuit wel geen geluk kiger man zyn geweest dan de Engelsman Ken Wharton. Zondagmorgen vroeg vloog hy met zUn 500 cc. Cooper renwagen per vliegtuig van Engeland naar Nederland, nam deel aan de inter nationale 500 cc.-race, eindigde als eerste en mocht daarna zyn lauwer krans ontvangen uit handen van Z.K.H. Prins Bernhard. De uitslag luidt: 500 cc.-race, zeventien ronden, 71.288 km. 1. Ken Wharton (Engeland) op Cooper 38 min. 25.4 sec., gem. snel heid 111.32 km.; 2. Watknis (Enge land) op Cooper 38 min. 41.4 sec., gem. snelheid 110.55 km.; op een ronde: 3. Hedland (Engeland) op Cooper; 4. Dillenius (Nederland) Op Cooper; 5. Cox (Engeland) op Cooper; op drie ronden: 6. Van Hauw (België) op Sare Special; 7. Dr. Hanlet (België) op Telna. De snelste ronde was genoteerd voor Parker met 2 min. 10.1 sec., gem. snelheid 116.03 km. De laatste wedstryd van de dag in de klasse boven 2000 cc. leverde een overwinning op voor de Lim burger Tielens. Deze race bracht heel wat meer spanning dan de voorgaande. Na zeven ronden moest Gatso nides wegens een kokende motor uitvallen. Tielens had op dat mo ment de leiding veroverd en stond deze niet meer af. Van Dieten, die een snelle Jaguar bereed, was blijkbaar niet goed in gereden op het circiut ,want hij had de grootste moeite steeds door de hoek van Tarzan en de daarop volgende haarspeldbocht te ko men, zónder van het circuit te ge raken. Tielens behaalde in deze race, behalve de eerste plaats nog een ander succes. In de laatste ronde maakte hij de snelste ronde tijd van deze race en tevens van de gehele dag, namelijk met 2 min. 9.9 sec., dit is een gemiddelde snel heid van 116.13 km. De uitslag luidt: 1. Ticlens (Meerssen) met Dela- haye) 33 min. 41.8 sec., gem. snel heid 112 km per uur; 2. Van Dieten (Den Haag) Jaguar 33 min. 48.6 sec., rondegem. snelheid 111.61 km.; 3. Barendregt (Den Haag) met Gatso 4000 Sport 34 min. 2.7 sec.; op een ronde: 4. Sijthoff (Wasssenaar) met Healy; 5. Van Dijk (Wassenaar) met Ford V. 8; 6. Reichman Hui hen N. H.) met Lage Grand Sport; 7. Bernaards (Bergen op Zoom) met Fod V 8; 8. Van Rumpt Sr (Haarlem) met Delahaye. Snelste ronde Tielens 2 min. 9.0 sec., gem .snelheid 116.13 km. Shirley May France gaal hef weer proberen De 18-jarige Amerikaanse Shir ley May France zal volgende week op de boot naar Engeland stappen teneinde zich te gaan voorbereiden op een hernieuwde poging het Ka naal over te zwemmen. Zoals men weet moest zij verleden jaar na lO'/t uur zwemmen op ongeveer 12 km van Dover opgeven. ZONDAG 11 JUNI Promotie Hoofdklasse B. Ensch. LTCPhilharmonie 66 Promotie eerste klasse Victoria 1-Eindhoven 1 57 Promotie overgangsklasse GLTB 1—Groen Wit 1 3—7 Advantage 1Sobri 1 19 FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT Hij heeft ook die pan ter doodgemaakt, toen die wilde gaan vechten met jonge Matt. Pete weet het wel. Begrijpt u, vader Howitt, als Pete bij hem is, dan ben ik geen „niemand" meer. Dan ben ik gewoon Pete en Pete ben ik. Raar hè? Maar hij zegt dat het zo is en hij wtaet hét echt wel." De twee vrienden luisterden met ademloze belangstelling. „En hoe noemt Pete hem?" vroeg de dokter. „Pete noemt hem vader, zoals vader Howitt God noemt. Hij praat ook tegen God, zelfs vader Howitt. Denkt u, dat God tegen God zou praten, mijnheer?" De herder gaf een schreeuw en duizelde. De dokter ving hem op. „Sterk, Daniel! Sterk. Ont steld trok Pete zich terug van de twee mannen. De opwinding van de oude geleerde was meelijwekkend om aan te zien. „David, David, vertel me, wat is dit toch? Kan het mijn jongen Howard, mijn zoonzijn? Mijn God, wat zeg ik? Hij is dood. Dood zeg ik je. Kunnen de doden te rugkomen uit het graf? David?" Hij rukte zich los van zijn vrien den en strompelde naar het huisje; maar bij de deur bleef hij weer staan. Het was alsof hij tegelijk vreesde en verlangde om binnen te treden en de dok ter en de jongen kwamen naast hem staan. Zonder een woord duwde Pete de deur open. De kamer was gemeubeld met een kast, een tafel en klein for nuis. Het was klaarblijkelijk een woonkamer. Door een opening met een gordijn er voor, rechts, zag men een licht uit een ander vertrek schijnen en een stem riep; „Ben jij dat, Pete?" Er kwam een uitdrukking van tróts op het gezicht van de knaap. „Dat ben ik", fluisterde hij. Jk ben hier, Pete, en Pete dat ben ik". Zo is dat bij hem al tijd. Hardop zei hij: „Ja, vader, het is Pete. Pete en vader Ho witt en de andere man." Terwijl hij sprak trok hij het gordijn op zij. Een ogenblik bleven de twi mannen op de drempel staan. De kamer was klein en er stonden haast geen meubelen. In het vol le licht van de lamp, die zo af gedekt was, dat de rest van de kamer in diepe schaduw gehuld bleef, hing een schilderij, dat de sobere kamer scheen te vullen met zijn schoonheid. Het was de afbeelding van een jonge vrouw, die bij een waterbron stond en een boordevolle beker in haar uitgestrekte hand hield. Op een bed in de schaduw te genover het schilderij lag een man. Een stem zei aarzelend: „Vader Dokter Coughlan." NEGEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK Een kwestie van uren „Vader - vader; kunt u, kunt u me vergeven?" De knielende man hief zijn hoofd op. „Je vergeven, mijn zoon? Je vergeven? Mijn lieve jongen, in mijn hart is er nooit een andere gedachte geweest dan van liefde en medelijden. Er is smart geweest, dat kan ik niet ontkennen, maar dat heeft me geholpen te beseffen wat jij ge leden hebt. Ik begrijp het nu, mijn jongen. Ik begrijp het alle maal, want ook ik heb het ge voeld. Toen ik het voor het eerst aan de weet kwam was ik, zelfs onder alle pijn, blij blij het te weten, bedoel ik. Het is het recht van een vader, te lij den met zijn kind, mijn zoon. Het heeft me het meest pijn ge daan, toen het geheim nog 'tussen ons stond, en ik me niet in kon denken in jouw leven, maar ik kan dat ook begrijpen. Ik begrijp waarom je het mij niet kon vér tellen. Ik ben zelf ook weg ge gaan, omdat ik niet sterk genoeg was." „Ik ik dacht, dat het ge makkelijker voor u zou zijn, als u het nooit wist," zei de zoon op het bed. Ik" heb er nu spijt van. Ik ben blij, dat u het weet. Toch moet ik u er alles van vertellen. U begrijpt wel, dat ik het u zelf moet vertellen, opdat alles hel der en duidelijk zal zijn als ik. als ik wegga." Hij wendde de ogen naar de schilderij aan de muur. „Wanneer je weggaat?" Howard legde zijn hand op het grijze hoofd. „Arme vader, ja ik ga weg. Het was geen ongeluk, maar een geluk. Zo zal het veel beter zijn alleen alleen r alleen spijt het mij voor u, va der. Ik dacht, dat ik u dit alles zou kunnen besparen. Ik was van plan rustig te verdwijnen zonder dat u het ooit wist, maar toen Pete zei, dat dokter Coughlan hier was, kon ik niet weggaan zonder, zonder...." De kleine dokter kwam naar voren. „Ik ben een dwaas, Howard, een oude dwaas. Verduiveld, het was mijn zaak niet, om me hier mee te bemoeien, helemaal mijn zaak niet! Daniël zou me wel hebben laten halen, als hij me nodig had gehad. Dat had ik moeten weten. Die oude, een voudige mensen hier kunnen me een aardig lesje geven, hoe een heer te zjjn. Verduiveld! Wat is er, Howard? Heb je je gewond? 'Nu ik er toch ben, kan ik me ook wel nuttig maken." „Nu dokter het is goed, dat u gekomen bent. U zult zo'n steun voor vader zijn. U zult ons alle bei helpen, zoals u dat altijd al gedaan hebt. Wilt u ons even excuseren, vader, dan kan dok ter Coughlan naar dat gevalletjc- in mijn zij kijken?" De dokter regelde het licht zo dat het helemaal op de man in het bed scheen, toen verwijderde hij zorgvuldig het verband van een lelijke wond in de zij van de kunstschilder. Dokter Cough lan keek heel ernstig. „Wanneer is dat gebeurd, Howard?" „Ik ik kan het niet precies zeggen. U moet weten, dat ik in het eerst dacht, dat ik }iet we) met Pete's hulp zou kunnen stel len, en dat heb ik dan ook zowat een week \gedaan, denk ik. Toen ging het ging het niet zo goed meer. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5