invaliden namen het er een dagje van Oude Pels 2de Kt Smokkel- en deviezenkwestses Een boottocht, die uitstekend slaagde voor de Alkmaarse Politierechter J Swanner Kermis Een priesterfeest op 15 Juli Het feest van pastoor van Leeuwen Begrafenis korp.- vlieger van Kleef Opnieuw een Franse skymaster verongelukt PELS' WIJNHANDEL Minist positie PAGINA 2 DONDERDAG 15 JUNI 1950 In het eerste morgenlicht van de regendag van gisteren waren de zusters en de mannen van de Alkmaarse Rode Kruis-colonne al in de weer om de laatste hand te leggen aan de organisatie van de jaarlijkse boottocht voor de zieken en invaliden uit Alkmaar en omstreken. Vroeg in de morgen al reden de auto's, die de deelnemers naar de boot brachten, af en aan op de Bierkade, waar de grootste Nederlandse passagiersboot van de binnenvaart, het m.s. „Kasteel Staverden", gemeerd lag. Het was goed kwart over tien, toen, onder de tonen van het Wil helmus, de boot afvoer in zuidelijke richting. Er waren toen honderd vier en veertig invalide passagiers aan boord. Het boterde wel op die boot De voorzitter van de Alkmaarse afdeling van het Rode Kruis, dr. J. Maats, had de deelnemers aan de boottocht vóór de afvaart toe gesproken en hen een plezierige tocht toegewenst. Wel, aan het plezierige heeft het deze reis niet ontbroken. De stemming zat er al gauw in. Alle omstandigheden brachten dat dan ook mee. De accomodatie aan boord was uit stekend; men had zich geen betere kunnen wensen. Er stonden bed den voor de liggende patiënten; er waren ruststoelen voor hen die daar behoefte aan hadden mak kelijke dekstoelen van de N.S.M, en op het overdekte bovendek werd de op dit schip gebruikelijke passagiersaccomodatie door de overige patiënten op hoge prijs gesteld. Zij hebben genoten, die 144 deelnemers, die van Alk maar tot het Amsterdamse IJ, vice versa, onder het bevel ston den van kapitein Miedema, een vriendelijke Fries, die de wel willendheid zelve was. De re gen, die de hele boottocht mee maakte, kón eenvoudig geen spelbreker zijn op de overdekte dekken, waar elke passagier een ruim uitzicht genoot op de schoongewassen dreven van Noordholland, op Zaanse gevel tjes en Zaanse fabrieken, op de dokken en de zeevaarders uit vele landen, in het IJ, en op de vrienden of de alleen-maar belangstellenden, die, vooral bij Alkmaar, aan de wal stonden en wuifden, de velen aan de Bierkade en de minder velen op Voormeer en Zeglis. Er werd trouwens overal gewuifd, in Knollendam en Marken-Binnen, in Wormerveer en in Zaandam, langs de hele weg, die het gepa- voiseerde vaartuig met de Rode Kruisvlag in top, te varen koos, want overal viel het feestelijke en het bijzondere van deze tocht op Vrolijke muziek schalde uit de 22 luidsprekers op het 64 me ter lange schip. Vrolijke gezich ten keken glunder door de rui ten der dekken en oude en jon ge handen wuifden van .louter vreugde naar de medemens, die in die vreugde delen móest. Er was een dame, die in 32 jaar niet meer uit huis was geweest. Maar was dit niet de vaart van haar leven? En was dit voor de zeer velen dan niet een uniek evenement, deze prachtig ver zorgde tocht der blijmoedige lotgenoten, der niet honderd procentigen, zoals zij zichzelf in een der gezongen liederen noem den? Men moest het zien, hoe deze mensen aan boord gebracht werden, hoe zij van boord weer keerden op de Bierkade. Deze mensen, van wie er velen waren die niet of nauwelijks konden lopen, deze verlamden, deze ku- repden, deze mismaakten en verminkten. Liefdevolle handen hielpen hen en wij hebben geen lof genoeg voor de mannen en de dames van de Rode Kruis- colonne, die een vrije dag offer den voor hun broeders en zus ters, die tekort komen. Zij de den met liefde hun werk. Wij hebben dit kunnen aanschou wen Wij hebben hen zien slo ven en helpen van de ochtend tot de avond. Geen moment heb ben zij rust gehad Waarom doen deze mensen dit. hebben wij ons afgevraagd. En ons antwoord op die vraag is; omdat deze lieden van de Rode Kruiscolonne, chris tenen of niet-christenen, bewust of onbewust, beter dan menig ander begrepen hebben, hoe voornaam het eerste gebod van Christus is. Wij hebben een dag lang een ontroerende bewonde ring gehad voor dit voorbeeldi ge werk van naastenliefde, die geen beloning vraagt. Dezie ken, deze fijnvoelende mensen, hebben dat eveneens gezien, hun ogen zeiden het en kleine gesta- Carillonbespeling Waagtoren Op het carillon van de herstel de Waagtoren zullen in de ko mende weken nieuwe liederen door de beiaardier worden ge speeld. Op de halve uren kan men de melodie van het „Wak kere jongens" of de „Reddings boot" beluisteren terwijl op de hele uren het misschien minder bekende, maar klankvolle „O Nederland, let op Uw saek" uit de „Gedenckklank" van Valerius ten gehore wordt gebracht. AANWINSTEN R.K. BIBLIOTHEEK 8930 H. J. A. Schintz, Sneeuw Symphonic in Ski-majeur; 8931 Sally Salminen De wijde men senzee; 8932 Mark Cross, De uit daging aan het viertal; 8933 id. Het viertal grijpt in; 8934 id. Een verrassing voor de vier; 8935 id. De verdwenen professor; 8946 P. G. Wodehouse, Echt iets voor Mei; 8937 Kelvin Lindemann, Het huis met de groene boom (2 dl.); 8938 Julien Green, Adrien- ne Mesurat; 8939 Dr. Rich. Ten nissen, Dierenleven in Neder land: 8940 A. den Hartog, Mach tig Holland: 8941 Agatha Chris tie, De giftige pen- 8945 Al, Blommaert, De zwarte heide; 8946 J. v. Meersen, De grote dief en de kleine moordenaar; 8947 Alex Josse, Het fatale schot; 8948 A. Coman Doyle De avon turen van Sherlock Holmes: 8949 Anton v. Casteren, Het spook met de bolhoed: 8950 George H. Cox, Wie is de vol gende? 8951 G. v, Eckeren, Klop-Symfonie: 8952 Olav Gull- vag. 't Begon in een Midzomer nacht; Meisjesboeken: 8942 Annik Saxegaard, De zonnestraal op mijn pad; 8943 Henriette Bolle, Paulien; 8944 Rona Lentinck, Het trotse hart. melde zinnen trachtten te uiten, hoe dankbaar deze mensen wa ren voor wat zij, één daglang uit, met gretige teugen van het goede des levens hebben geno ten. Het was een genot, deze uit muntend georganiseerde tocht. Spijs en drank in overvloed, mu ziek, plezier, een prettige plage rij tussendoor, geschenken: de firma van Melle uit Rotterdam bood de patiënten een zakje versnaperingen aan. Dit ge schiedde door bemiddeling van de fa Gebr. Winder uit Alk maar. De fa. Ringers zorgde voor een reep chocolade. Er was ge bak, koffie, thee, limonade. Er was koek en cake en broodjes met dit en dat, en zelfs met war me worstjes. Wat zullen wij nog verder schrijven over deze zo uitste kend geslaagde boottocht? Dat aan de heer Nijhuis, die alle heerlijkheden des daags genoten had. een uitgebreid diner in de kapiteinshut werd aangeboden? Welnu, het was een grap, maar een geslaagde grap was het ze ker. Of dat er twee dames van boord raakten, toen wij meer den in Zaandam? Het is waar, de dames Degenaar en Driessen kwamen juist te laat om de boot te pakken, maar toen we terug voeren, hebben we haar immers weer opgepikt en de keuken hoefde er juist geen schade van te lijden. Of moeten wij u ver tellen van dat prachtige viertal tussendeks, dat de hele dag door niet anders heeft gedaan dan zingen van louter levensvreugde oude, oeroude liederen en balladen, als het schone lied „Daar achter in die velden", dat door een duo uit het viertal twee heren van 140 jaar samen, schatten wjj gezongen werd van het romantische begin tot het vrome einde, waarin God gedankt wordt, omdat er nog zo veel mooie meisjes zijn? Wij zul len u niets méér van die tocht vertellen, dan dat het een tocht uit duizenden is geweest, voor al die invaliden tweemaal zoveel als vorig jaar voor al die zwoegers 22 dames. 25 mannen van het Rode Kruis, voor de organisatoren, die een dikke pluim op hun hoed ver dienen, voor de dames, die de scepter zwaaiden in de keuken, voor het scheepspersoneel, dat om zijn meegaandheid niet ge noeg geprezen kan worden, voor dr. Degenaar en dr. Dijkhuizen, die de patiënten vergezelden, en voor uw verslaggever, die een dag lang heeft in praktijk ge bracht gezien, wat wij allen zeg gen van de naastenliefde en die, als gezonde geconfronteerd met zoveel blijmoedig gedragen leed, de goede God niet genoeg kan danken voor het grote goed, dat gezondheid is, Niet verantwoordelijk. Voor de Alkmaarse Politierechter verscheen Woensdagmiddag de be lastingconsulent C. R. uit Warmen- huizen, die er van werd beschuldigd een valse aangifte voor het verkrij gen van kinderbijslag door anderen te hebben laten doen. Het ging hier om de zaak van de landbouwer De G„ die voor zijn sehoonzoon, die maar af en toe bij hem werkte, kinderbijslag zou willen hebben. Daartoe was een kinderbijslagboekje onjuist ingevuld, hetgeen op advies van verdachte zou zijn gebeurd. Uit het verhoor bleek eehter, dat ver dachte nog niet geheel met de des betreffende regeling op de hoogte was geweest en dat hij te goeder trouw had gehandeld. De Officier vond het eehter strafbaar en meende dat deze zaak niet door de beugel kon. Daarom eiste hij f 500 boete of 3 maanden hechtenis en een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Mr. dr, C, Berkhouwer, die dé eis veel te hoog vond, meende, dat men van verdachte niet kon verlangen dat hij de hele sociale wetgeving zo maar uit zijn mouw schudde. Pleiter bestreed de mening van de Officier, als zou verdachte een opzettelijke valse opgave hebben laten doen. Overigens heeft verdachte wel het formulier ingevuld, maar hebben De G. en P. het getekend, die zijn dus verantwoordelijk voor de op gave, niet verdachte. Bovendien waren beide ondertekenaars reeds voor dit feit vervolgd, zodat C. R. nu niet voor hetzelfde feit gedag vaard kan worden. Verder achtte pleiter ook de opzet tot het laten doen van een valse aangifte niet bewezen en concludeerde hij tot vrijspraak. De Politierechter, mr. Markus, sprak verdachte vrij. Grote zaken. Voor smokkel en overtreding van de deviezen-besluiten had zich te verantwoorden de in Bergen woon achtige Statenloze J. M. G., van Duitse origine, die er van werd be schuldigd enkele honderden arm banden en broches van doublé op onrechtmatige wijze uit Duistland naar Nederland te hebben doen vervoeren en ze voor de verkoop voorhanden te hebben gehad. De partij, die een waarde van circa f 5000.had, was op de Merwede bij Dordrecht in beslag genomen, toen ambtenaren van de douane recherche een onderzoek instelden op het schip „Macedonia". Het bleek dat de kostbare \u-tij, die in Dus- seldorf voör 50.000 marken was in gekocht, daar aan boord was ge bracht met de bedoeling, die naar Nederland uit te voeren. Voor deze manipulaties zou verdachte een im porteur, zekere V., in de arm wil len nemen, teneinde aan de invoer vergunningen tc kunnen komen, maar deze voelde er niets voor. De partij moest worden vastgehouden, totdat vervoer op de nodige besehei den mogelijk was, maar op onver klaarbare wijze zouden de sieraden toch zijn vervoerd. Mr. Vellinga, die meende dat verdachte een be langrijke rol speelde op het gebied van de clandestiene handel en de smokkel, eiste voor de deviezen- overtreding een boete van f 100 of 30 dagen en voor de smokkel der waren een boete van f 250 of 30 dg, Mr. F. Zeiler, de verdediger, vroeg eerst de zaak met gesloten deuren te mogen voortzetten, teneinde de naam van ambtenaren niet in het geding te laten komen, hetgeen ge schiedde. Na de openbare hervat ting, waarin de pleiter aan trachtte te tonen dat er van een toevallige samenloop van omstandigheden sprake is geweest en dat verdachte zich niet aan overtreding had schul dig gemaakt, omdat buiten zijn wil de goederen toch verstuurd waren en er geen opdracht tot verzending was gegeven, besloot de Politierech ter om a s. Dinsdag schriftelijk von nis te wijzen. Vreemde kooplui. Wel een vreemde indruk maakten de beide kooplui, J. A. H. uit Pur- merend en J, K. N. uit Beemster, die betrapt waren op het in voor raad hebben van nylons, horloges, horlogebanden en aan grote partijen spullen, die voor minder christelijke bedoelingen gebruikt moesten wor den. Het vreemde in dit geval was, dat de ene verdachte handelaar in religieuse artikeklen was en de an der in klompen zaken deed! Zij trokken gezamenlijk naar de Zaterdagse markt in Antwerpen en kochten daar dan een en ander in. Ook op de bekende markt aan het Waterlooplein te Amsterdam waren ze thuis. De Officier van Justitie was over deze transacties heel niet te spre ken, vooral waar een der verdach ten op politiek gebied ook ai geen best verleden had en het tijdens de bezetting zelfs tot burgemeester aan de verkeerde kant had weten te brengen. De eis luidde dan ook voor beide overtredingen f 150 en f 100 of 60 dagen tegen H. en tweemaal f 100 of 60 dagen tegen N. Het vonnis viel iets milder uit en werd f 100 en f 75 of 60 dagen voor H. en f 50 en f 75 of 55 dagen voor N. Beiden werden conform de eis, ook nog tot een voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld van 1 maand met 3 jaar proeftijd. De fabrikant M. M. B. uit Alk maar, die in Maart j.l. de grens bij Nispen overtrok in de richting Bel gië, had f 50 in zijn zak en deze niet aangegeven. Bij visitatie waren ze echter voor de dag gekomen, ook al waren de papiertjes zorgvul dig in 'smans zakboekje verborgen geweest. De man, die juist failliet was gegaan, werd daarom maar tot f 10 boete of 5 dagen veroordeeld. KOSTEHIKE KINDERMIDDAG MET KABOUTER FLOEP In het Gulden Vlies heeft gister middag een gezelschap o:l:v: Tom van Maaren de Alkmaarse jeugd kostelijk beziggehouden met een sprookje, een vertelling, goochel toeren en voordrachten, allemaal verwerkt in voor de kinderen be vattelijke taal. Het was de kabou ter Floep, die op geestige wijze zijn jeugdig publiek, dat direct voor hem gewonnen was, toesprak en het binnenleidde in het land der verbeelding, waaruit te voorschijn kwam de reus Wijsneus, de tove naar Ben Kha Rel, Petertje de pop met zijn tante, Glim en Pieper en de houthakker met zijn verhaal. Ook was Sprankeitje met het le vende schilderij aanwezig terwijl de kinderen, die vol aandacht de verrichtingen op het toneel, die ook de groteren boeiden, gade sloegen, ter afwisseling hersengym nastiek konden doen, de jongens tegen de meisjes om een zakje snoep. De kinderen, die op deze regenachtige middag niet het hele Gulden Vlies, vulden, hebben zich kostelijk geamuseerd met deza aardige, goed verzorgde en be-\ schaafde voorstelling, die beslist meerderen hadden moeten, zien, R.K. HANDBAL ALKMAAR A.O.G. I speelde de laatste wedstrijd van de Streek- competitie tegen Zeevogels I op het B-veld van A.F.C. De mooie zomeravond was wel mede-oorzaak dat de belangstelling voor deze wedstrijd vrij groot was. Na de gebruikelijke ceremonieën werd de bal aan het rollen ge bracht, en het bleek al heel spoe dig, dat de goaltjes duur zouden zijn. A.Q.G, schiep menige gevaar lijke situatie in het vijandelijk doelgebied, maar de Egmondse verdediging wist er wel raad mee. Plots vliegt de linksbuiten van Zeevogels langs de lijn, passeert 'n drietal speelsters, geeft prachtig door naar de midvoor die vrij staat, een schot.naast! Na de rust dezelfde spanning en hetzelfde tempo. Het publiek vroeg om goaltjes.... en die kwamen. De linksbinnen van A.O.G. plukt de bal hoog uit de lucht en gaat er alleen van door, breekt met een listige schijnbeweging door de ver dediging heen, een kei-hard schot., goal! Nu ruiken de Alkmaarders de overwinning. De linksbinnen, Kitty Koopman herhaalt het zelfde spel letje nog eens, duikt door alles heen, schietgoal! De laatste minuten nog een bombardement op het A.O.G-doel, maar de keeper hield haar doel schoon. Eindstand 2—0 voor A.O.G. Het was een faire sportieve wedstrijd, uitmuntend ge floten door Mej. B. Tuin uit Heemskerk. Zo spelend, maken de Zeevogels het volgend seizoen een zeer goede kans op hef kampioen schap. ONZE AGENDA Café Tom, Waagplein: 67 uur start Avond-vierdaag se, BIOSCOPEN: Harmonie: Daar was eens een meisje loos, alle leeftijden; Vic toria-theater: Het uur der vergelding, volwassenen; Cinema Americain: Het dubbele' gelaat, 18 jaar; Nachtdienst APOTHEKEN: Apotheek Wanna, Ritse voort no. 5. Nachtdienst TAXI'S: Nassau- garage Nassauplein, telef. 3545. EINDEXAMEN ALKMAAR. Geslaagd zijn aan de Gem. Middelbare Handelsschool J. B. Ch. Bruin, Alkmaar; W. Edel, idem: W. Finkensieper, Bergen; J. A. M. Haker, Alkmaar, J. J. B. Hermary, Hoorn;H. Hopman. Be- verwijk;J. Kleiterp, Beverwijk; J. Krab, IJmuiden; F. Slikker, Berk hout; C. N. Smit, Alkmaar; E. Spruyt, Hciloo; Tine Strooker, Hei- loo; H, Wagenaar, Broek op Lan- gedijk; R. A. Westra, Alkmaar; G. M. Worm, Bergen. Afgewezen 5 candidaten. DRAVERIJEN ALKMAAR U kent ze natuurlijk, de beken de aardbeiensoorten: Flephant, A- mazonen, Mizzi-Schindler, Moulin-e Rouge, Dutch Evern e.a., en elk jaar in de aardbeientijd organiseert de Paardensportvereniging „Voor uit" courses, gewijd aan deze pro ducten van Kennemerlands bodem. En zo ook nu weer op Zondag 18 Juni a.s. En is het de bijzondere 'attractie van een slof aardbeien voor rijder en eigenaar van het winnende paard, of de omstandigheid dat er op die datum alleen, in Alkmaar draverijen zijn vastgesteld, dat er een record-deelname is? Want 124 ingeschreven paarden, waarvan al leen voor de kortebaan reeds 31, is inderdaad een record. Sterk bezette courses met 26, 17, 20, 21 en 9 paarden, tonen aan dat de verkoudheid epidemie onder de paarden weer verdwenen is en dat er om de prijzen zal worden ge- Streden, Voor de liefhebbers van paarden sport, en dat zijn er velen, zal er op 18 Juni ongetwijfeld weer veel te genieten zijn. KAMP WESTERWEG TIJD. VACANTIEKOLONIE ALKMAAR Met ingang v 15 Juli zal het kamp Westerweg gedurende zes weken in gebruik worden genomen als kinder- vacantiekolonie. Het initiatief hiertoe werd genomen door het landelijk centraal vacantiecomité dat, dankzij de medewerking van het ministerie van oorlog, het ministerie van justitie en het ministerie van sociale zaken, ge durende zes weken de beschik king krijgt over 3 van dergelij ke kampen nl. te Apeldoorn, Arnhem en Alkmaar. In het kamp Westerweg zullen te be- finnen 15 Juli elke week 350 atholieke Amsterdamse school kinderen van de Vereniging „Licht enLuoht" met hun eigen leiders en leidsters worden on dergebracht om in Alkmaar en omgeving een week vacantie door te brengen. Alle barakken zullen in gebruik genomen wor den. De ledikanten en matras sen worden beschikbaar gesteld door het ministerie van oorlog In een centrale keuken zal voor de 350 kinderen worden ge kookt. De eerste groep van 350 kinderen wordt Zaterdag 15 Juli verwacht. PROGRAMMA ORGELCONCERT ALKMAAR Zoals wij reeds hebben bericht wordt elkg Vrij dag in de Grote Kerk een orgel concert gegeven door de Orga nist Simon P, Jansen. Het prq. gramma voor morgen luidt als volgt: Op het koororgel: variaties op: „Mein junges leben hat ein end", Sweelinck. Qp het orgel: Stoccata en Fuga in D. kl. t. van J. S. Bach, verder koraal no. 3 van S. Franck en Finale. HEERHUGOWAARD-ZU1D. Evenals vorig jaar komt de kermis weer op het Gemeentelijk Sportter rein en het belooft er druk te wor- den, ook wat betreft de. kermis attracties. Zowel voor de kinderen ais de groten is gezorgd. Het kinder- vermaak bestaat uit: Draaimolen, kinderhangmoleh, kindersportpaleis en voor de groten; zweefmolen, luehtsehommel, Auto Benzine-race- baan, de Spin-Steile Wand, Golf baan en dan nog de kleinere zaken, o.a. de schiettent, hengelsport, bal spel, hoeplatent enz. enz. Verder nieuws is dat het thans verboden is aan kermisfotografen langs de weg fgto's te nemen. Hier zal streng op gelet worden. In de café's v. d. Heiligenberg, Evers-Zijp en Veenboer zullen dans en ver maak hoogtij vieren. Bij v. d. Heiligenberg komen de Marinuocies, een overbekende band uit Haarlem. Deze band bestaat uit 5 man. Maandag en Dinsdag a.s. zullen zij ook gedurende het eerste deuntje, dat des morgens om 10 uur begint, spelen. Wij hebben deze heren al eens meer gehoord en zij maken een prima stuk muziek. Bij Evers zullen Zondag en Dins dag a.s. q.I.v. Theo Sombroek spelen de Instrumentaal Kings. Maandag begint ook hier om 10 uur het eerste deuntje en des avonds zal door de Verenigde Spelers uit Haarlem wor den opgevoerd het boeiende spek „10 kleine Negertjes". Dinsdagmorgen is er prijsbiljarten. Bij café Veenboer, beter bekend als Ome Hein, zal het ook wel weer gezellig zijn. Ook daar zal een mooi stukje muziek ten gehore worden gebracht. Zondagavond zal op het Reiger Boys-terrein een vriendschappelijke voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen Reiger Boys I en KSV I. Er wordt gespeeld om een leren bal en na afloop is de prijsuitreiking bij Klaas Evers, Dinsdagavond om 7 uur heeft er eveneens op het Reiger-Boys terrein iets aardigs plaats. Dan zullen 2 elftallen van mannen boven de 40 jaar elkaar bekampen in een voetbalwedstrijd. Al met al een uitgebreid pro gramma dus. Laten we hopen dat het weer gunstig en alles in de beste orde zal veriepen. S.V.W,-nieuws HEERHUGQWAARD Z. Vrij dag a.s. houdt het bestuur van S.V.W., de elftalcommissie en het dagelijks bestuur van D.A.S. een vergadering om 8 uur des avonds bij Veenboer. Om 9 uur heeft zowel voor de leden van S.V.W. als van D.A.S. de verlo ting plaats van de kaarten voor de Olympische Dag. Wie aanwe zig is, loot mee. Zaterdag 24 Juni gaat S.V.W met haar leden naar de voetbal wedstrijd Ajax-Limburgia. Mo- gelijk dat ook hierover Vrijdag avond mededelingen volgen. Hou en Trouw HEERHUGOWAARD Zater dagavond om 8 uur zal Hou en Trouw een rondgang doen door de gemeente. Zij zal dit doen naar aanleiding van het succes op het j.l. gehouden concours, om hiermede uiting te geven aan haar blijdschap en dank baarheid aan de inwoners van Heerhugowaard voor de morele en financiële steun. De heer B. Kalb, gemeente secretaris van Harenkarspel, die met ingang van 1 Juli a.s. be noemd is tot burgemeester van Oude Niedorp. AKERSLOOT. Dezer dagen zal het eerl van de Akersloter zonen zijn, t.w. Johannes Leijen, die in Engeland te Mill-Hill het priester schap zal ontvangen. Om dit heugelijke feit op zo groots mogelijke wijze te vieren, heeft men een ere-comité en een werkoomité gevormd, die besloten hebben om de neomist op 15 Juli a,s. in te halen, Tér gelegenheid van dit unieke feest wordt daarom iedereen ver zocht zijn volle medewerking te verlenen. Zij, die in het bezit zijn van een paard kunnen zich als ruiter opgeven bij de heer W. Swart, Sluisweg 124. Voor het be rijden van versierde fietsen kan men zich opgeven bij de heer J. Admiraal Szn., Julianaweg. Tevens wordt vriendelijk ver zocht om de vaandels van diverse verenigingen in de optocht mee te voeren en de vlaggen overal uit te steken. Wat het maken van erepoorten betreft, gelieve men zo spoedig mogelijk in overleg te treden met de heren J. Duin en G. A. van Vliet. De route van de optocht is als volgt vastgesteld: Bij de Sluis zal de opstelling van de stoet plaats hebben. Deze optocht zal gaan. langs de Hemweg, Sluisweg, Startingér- weg, Raadhuisweg, Julianaweg, Meerweg, Kerklaan met als einde de pastorie. In de kerk zal dan een korte toespraak zijn, gevolgd door een kort Lof. De volgende dag, Zondag 16 Juli a.s., hoopt de neomist dan zijn eer ste H- Mis op te dragen in de paro chiekerk van St, Jacobus Major. BUITENKERKELIJKE VIERING BURGERBRUG. Na de uiterst geslaagde kerkelijke viering heeft Pastoor v. Leeuwen Maandag j.l, aan zijn grote en kleine parochianen bij wijze van dank een „dag van. ontspanning" aangeboden. 's Middags om a uur waren de schoolkinderen bijeen in zaal-Vis ser, waar de jubilaris voor hen de goochelaar Illusando had laten ko men en hen persoonlijk nog trac- teerde. 's Avonds kwamen de ouderen van de-parochie bijeen in dezelfde-ver sierde feestzaal, waar de jubilaris met z'n gasten neerzat onder de lichtkroon. De heer J. Visser opende de bij eenkomst met een kort woord van welkom, wanrna het parochiale zangkoor ondep leiding van de heer L. Dapper de cantate „Priester glorie" van L- A. Dobbelman uit voerde. Hierna beklom de Edelachtbare Heer mr. D. Breebaart, burgemees ter van Zijpe, het podium, cm de jubilerende priester toe te spreken. Hij begon met zich te verontschul digen voor zijn absentie op de receptie van Zondagmiddag. Hij was namelijke enkele dagen afwe zig geweest voor het bijwonen van het lustrum der oud-studenten van de Leidse Universiteit. Dit waren dagen geweest, zei hij, waarin men weer voor kort terug was in do sfeer van z'n jeugd. Zo, meende de burgemeester, dat ook de ge dachten van de daar neerzittende priester, die thans bet vijfde lus trum van zijn wijding vierde, in deze dagen zouden teruggaan naar de dagen van weleer en dat de herinnering daaraan hem weer sterken zou op de weg naar de toekomst. Hij besloot zijn rede met een citaat uit het oude Rome van Caesar: „Veni, vidi, vici". wat hij aldus op de jubilaris toepaste: „Ik kwam in deze parochie, ik zag de nood der mensen en won hun harten". Hierna volgden nog een tweetal toepasselijke voordrachten over het priesterleven. Het sluitstuk van de avond was de opvoering van het toneelstuk: „De moordenaar en het meisje". Tenslotte zong het zangkoor nog het „Haec Diës" van A. Giesen. Men verzoekt ons nog te willen vermelden, dat de stijlvolle kerk- verslering verzorgd was door de fa. Nuyens uit Sehagen, terwijl de fa. J. Spruyt uit Alkmaar de aan kleding van de pastoriezaal voor zijn rekening had genomen. Te water BEEMSTER De heer B Rijper raakte Zaterdag met zijn bestelwagen in de wegsloot aan de Vorgerweg in de Beemster. Tijdens het keren reed hij er achteruit in zodat de voorwielen nog op het droge stonden. De juist passerende vrachtwagen v. de Firma H. Jonk uit Purmerend bracht hem weer op het droge. Puzzle-rit Perkam BEEMSTER Zaterdag orga niseerde Perkam zijn eerste puzzle-rit, een rit over 120 km, welke met een gem. snelheid v. 40 km per uur mocht worden gereden. Het parcours was mooi en de organisatie was in goede handen; jammer dat de deel name zo klein was deze keer. 20 deelnemers. Onder deze schitte rende weersgesteldheid was het wel wat weinig. De wisselbeker, de eerse prijs voor de Clubleden, werd na lo ting tussen P. A. v. Etten en G Wennink beiden met 8 strafpun- ten gewonnen door P. A. van Etten, de andere eerste prijs van deze middag, eveneens eén be ker ging naar de heer B. Visser, die met z'n jeep slechts 3 straf- punten had. De tweede prijs, een zilveren lauwertak, wei-d gewonnen door de Heer de Wildt uit Alkmaar, eveneens per auto met 5 strafpunten. De 3e prijs was voor de heer Havik even eens 5 strafpunten. 4e pr. Bedijs uit Enkhuizen 6 str. pnt. 2e club- prijs werd nog voor G. Wen nink. Het ligt in het voornemen van Perkam om omstreeks half Juli nogmaals een Puzzle-rit te organiseren. NOORD-SCHARWOUDE. In de tot de laatste plaats bezette kerk van St. Johannes de Doper, droeg vlootaalmoezenier Hubers van het marine-vliegkamp Valkenburg gis termorgen een plechtige H. Mis van Requiem op voor de zielerust van de bi] Scheveningcn met de K 84 omgekomen korporaal-vlieger Jacobus van Kleef. Vlootaalmoezenier Hubers werd bij de H. Mis geassisteerd door vlootaalmoezenier Wilmink uit Den Helder als Diaken en door kapelaan Schutte als sub-Diaken. Het zang koor voerde de Gregoriaanse re quiem-mis uit. De in de kerk opgestelde kist was bedekt met de Nederlandse drie kleur, terwijl de militaire eer werd bewezen door zestig man vlieg- personeel van het vliegveld Valken burg, onder commando van Luiten, ter zee Ruiters. Na het „In Paradisum" werd de kist door acht kameraden van de overledene de kerk uitgedragen naar het achter het godsgebouw ge legen kerkhof. Voorafgegaan door tambours en pijpers van de Kon. Marine en een vuurpeleton, be staande uit mariniers, volgden fa milie, vrienden, superieuren, colle ga's en een groot aantal belangstel lenden de baar. Onder de autoriteiten bevonden zich luitenant ter zee, vlieger 2e kl. De Wit, commandant van het le squadron, luitenant ter zee 2e kl. Greeve en de instructeur, luitenant ter zee 2e klasse Poublan, Ook bur gemeester Schelhaas van Langedijk en zijn beide wethouders gaven van hun belangstelling blijk. Vele kran sen dekten de baar. Vlootaalmoezenier Hubers ver richtte de absoute en het vuurpele ton gaf een salvo ter ere van de zo jong om het lever» gekomen kor poraal-vlieger. Uitslagen Damlust ZUID-SCHARWOUDE In groep 1 speelde Fr. Slot tegen J Zijp en wist na spannende strijd de partij te winnen. C. J. Cools kreeg geen kans tegen N. Jol en moest de punten aan hem af staan. De partij P. Beers—Th. de Haas werd uitgesteld, In groep II wist W. Glas ook nu weer te winnen en wel van K. v, d. Hoven P, Bekker en N. Marsman deelden de punten. H. Glas deed goed werk door remise te spelen tegen J. Zuid- scharwoude. In groep III heeft H. Rutsen er goede kijk op en won ook nu weer van B. Goed. Het nieuwe lid J. G. Spijker moet nog wat wennen in zijn nieuwe omge ving, hij moest zwichten voor F Berkhout. Een andere keer be ter, Jacob, OPENING CAFI SPOORZICHT KOEDIJK ZUIDEINDE Het Café Spoorzicht van de heer N, Hes te Koedijk (Zuideinde) heeft een belangrijke uitbreiding onder gaan en is geheel in moderne geest ingericht, Door een vergroting van het gebouw beschikt de- eigenaar nu over een grote, goed ingerichte zaal, die verdeeld kan worden in verschillende gedeelten met grote schuifdeuren, die onzichtbaar weg geschoven kunnen worden. Het in terieur is op smaakvolle en zeer practische wijze verzorgd. De ver lichting bestaat uit neonlicht, In het nieuwe gedeelte is ook een buffet geplaatst, zodat nu twee buffetten in de zaal aanwezig zijn. Voorts is aanwezig een goede gar derobe, toiletten voor dames en heren, ja zelfs een douche gelegen heid. Boven zijn enige goed inge richte kamertjes voor logé's. Stro mend water warm en koud staat ter beschikking van de bezoekers. De officiële opening heeft plaats Donderdag 15 Juni a.s. Wij wensen de ondernemer veel succes. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN SCHERMERHORN Hoewel er, vóór de opbrengst van de te houden lijstcollecte bekend zal zijn, moei lijk iets definitiefs kan worden vastgesteld, koestert het comité toeh reeds bepaalde plannen voor de ook dit jaar wederom te hou den autotocht voor ouden van da gen. Het plan is een bezoek te brengen aan de bloemenveiling te Aalsmeer, vervolgens een warme maaltijd te gebruiken in Amster dam en de verdere middag door te brengen in de duinstreek nabij Haarlem. Overwogen wordt voorts nog om, indien de kasmiddelen dit toelaten, een rondvaart te maken door de havens en grachten van Amsterdam. De tocht zal plaats hebben op Donderdag 3 Aug. De lijstcollecte welke eind Juni zal worden gehofden, wordt dringend in de belangstelling aanbevolen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dondagavond tot Vrijdagavond. WISSELEND BEWOLKT Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Meest matige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur. OOK DITMAAL IN DE PERZISCHE GOLF BAHREIN, 15 Juni (Reuter) Een skymaster van de Air France met 45 passagiers en een bemanning van acht is heden morgen vroeg bijna op dezelfde plaats waar Dinsdag een derge lijk vliegtuig neerstortte, in de zee bij Bahrein verongelukt. Tot nu toe zijn 10 personen met inbegrip van de piloot ge red. Het vliegtuig was op weg naar Frankrijk en kwam van Saison. Het toestel stortte neer, even voor het op Bahrein zou landen om brandstof in te nemen. Het ongeluk gebeurde bijna op de zelfde tijd als de ramp van Dins dag. De bekende oude klare met zijn bijzonder zachte smaak en pittig aroma, per Literf 5.60 ALKMAAR Telef. 2585 (Advertentie) AANBESTEDING KOEGRAS Uitslag aanbeste ding van een te bouwen boerderij te Koegras voor de heer W. Noot. De inschrijvingen luiden; D. Lan gedijk, Heiloo f24500; B. Kops en Zn. Heiloo f24900; G. Bakker, Hil versum f24960; D. Boekei, Sehagen f25675; R. Noppert, Den Helder f25780; Fa. V. Feenstra, Den Hel der f25825; Fa. Minneboo en Mal- boom, Den Helder 125900; Gebrs. Tuin, 't Zand 126400; D. de Graaf, Julianadorp f26600; S. Sjoerdsma, Den Helder f27000; P. Bakker Ezn., Den Oever f27623; B. Keeman, Schagerbrug 127700; S, vah Scheijen Koegras f28000; J, Bakker, Den Hel der 128380; P, Boerdijk, Den Hel der f28497; Fa. Wed. de Vries en Zn. Den Helder f29000; P. Doorn, St. Maartensbrug f20300; N. Schutte Den Helder f29400. Vacanfjebpnnen inleveren W ARMENHUIZEN Boven genoemde bonnen kunnen inge leverd worden op Zaterdag 17 en 24 Juni a.s. van 2 tot 8 uur: van de landbouw met opdruk Geldig tot April 1950. Tevens kunnen ook de geor- 'ganiseerden hun bouwvacantie- bonnen inleveren bij W. J. Bom- mer, Krankhoorn 8, Warmen, huizen. VEEL BELANGSTELLING VOOR FOKVEEDAC EN VEETENTOONSTELLING PURMEREND De voorbereidin gen voor de Districtsfokveedag en Veetentoonstelling te Purmerend vorderen goed. De vraagprogram. ma's zijn vastgesteld en warden dezer dagen de belanghebbenden toegezonden. Wat bij de samenstel ling daarvan bijzonder opviel was de toenemende belangstelling voor de Fokverenigingen bij de boeren op de lichtere gronden. Ook in kringen van de Prov. Bond van Rundveefokverg. in Nrd. Holland neemt de belangstelling daarvoor regelmatig toe, zodat wel te ver. wachten is dat dit de betekenis van de Districts Fokveedag te Pur merend wel zal vergroten. Dat neemt niet weg dat men op de zware gronden in het naburige pol derland eveneens veel waarde hecht aap de Fokveedag te Purmerend. Zo heeft de Beemster besloten om dit jaar geen eigen Fokveedag te houden en zich bijzonder toe te leggen op de tentoonstelling van Purmerend. Aan de tentoonstelling 1950 is tevens verbonden de keuring van jonge beren voor het Varkensstam boek. VROME WENS VAN CANADA OTTAWA, 14 Juni (Reuter) - De Canadese minister van bui tenlandse zaken, Lester Pearson, heeft heden een verklaring af gelegd voor de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardig den, waarin hij zijn goedkeu ring uitsprak over de jonste „vredesreis", die de secretaris generaal voor de Verenigde Na ties, Trygve Lie, naar Londen Parijs en Moskou heeft ge maakt. Hij onthulde tevens dat de Canadese regering er bij de regeringen der andere Westerse landen op aandringt dat pogin gen in het werk zullen worden gesteld om de commissie voor de atoomenergie der Verenigde Na ties, wier werkzaamheden thans zijn verlamd door de weigering der Sovjet-Russische gedele geerden tot het bijwonen van vergaderingen, waarop ook het nationalistische China is verte genwoordigd, weer aan het werk te krijgen. Hoger uitvoerrecht Indonesische rubber DJAKARTA, 14 Juni. (Aneta). - Het hoofd van. de dienst in- e" uitvoerrechten en accijnzen heen bepaald, dat het rubberuitvoerreent voor het derde kwartaal 195" °P 34.6 cent per kg wordt gesteld. Se dert de afkondiging van het nie®" we deviezenregiem half Maart be droeg dit recht 24.2 cent per kg. De Tweede Kan of zij werd al v brandy en de i dwars gezet. De deropbouw publ in de wet op d« dit artikel d werken ten aai moeilijkheden z door prof. Mole De minister v echter blijkbaar zijn zaak. Hij w rust hart afwach prof. Molenaar t tueel proces zou hem dat in het hij nog altijd mi komen. De pogi vulling reeds n proces is inmi wijst er wel op onderwijl over <3 je anders is gaai hij ook wel toe zij, voor de her Hoogcarspel wa om maar over h ke bezwaren 1 Deze aanvullinf toog, diende de deling te krijgei aan de Raad v voorgelegd en zij door de pari té gaan. Nu was voren nog zo, dj hopen, dat een de Kamer hem blijven. Bij de vergadering vai echter een nieu de katheder. De afgevaardigde, schaarde zich ai heren Gerbrand Hij diende zelfs in, dat aan ge vorm gaf en v ging het er vo paald donker u voorzitter schor na de indienin dement de verg minister en Kar geven voor zoi trouwvol bera duurde nog al minister Teulxn worden om ma te maken met d het wetsontwej van de staatsse omschrijft. Dat geheel afgehanc VRIJD.4 HILVERSUM 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7 7.45 een woord nieuws en weer) 9.15 voor de zie den; 9.35 gram.» dienst; 11.00 gr en piano; 11.45 Marinierskapel; 12.33 koorconcer promenadeorkes blaaskwintet en 14.40 voordracht 15.25 ffram.muz 16.00 kamerork waardig allerlei serie; 17.45 org SSR een waardi serie; 18.30 ker baan voor zelf nieuws en wee: geringsuitzendin 19.40 radiokrant causerie over d dag; 20.20 Rad: solist; 21.20 cat Techn. Onderw ziek; 22.05 gra orkest en solist denking; 23.00 gram.muziek. HILVERSUM VARA; 10.00 1 12.00 AVRO: VPRO: 21.00 I 23.00—24.00 VA 7.00 Nieuws; 7.30 gramunuz. weerberichten; voor de vrouv 10.00 „Thuis", genwijding; 10 10.30 voor de piano; 11.05 r, grammuz.; 11. dansmuziek; 12.33 sportpraa 13.00 nieuws; 13.50 voor de muz.; 15.00 voc 15.30 lichte mu voor de jeugd 17.25 muzikale 13.15 felicitaties krachten; 19.00 19.15 pianoduo anderen", caus 19.55 mededeli 20.05 causerie ringsdag; 20.20 20.40 „De redd: in de crisis c causerie; 21.00 21.35 klankbee weekoverzicht; ziek; 22.40 22.45 avondwij 23.15—24.00 gr BRUSSEL: 3 324 M.: 12 weerberichten 13.00 nieuws; 14.00 Franse lt 14.45 schoolrad 15.45 zang er ensemble en programma; 1 •wereld der r dracht; 18.20 p de soldaten; 1! baretmuziek; 20.00 filmmuz: 20.30 muzikaal 22.15 verzoe nieuws; 23.05- 434 M.: 12 solist; 13.00 ni 13.30, 14.30, 16 19.00 gram.mt en solist; 21.01 22,00 nieuws; 22.50 gram.mu gram.muz.; 23

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2