minium Uitbreiding van de Hoogovens met medewerking van de E.C.A. Eigenaardige importmethoden Minister Stikker hoopt op voortvarendheid bij de uitvoering Katholieke beroepskeuze is een zaak van het grootste belang De Paardenkeuring te Alkmaar 96 millioen dollar uit tegenwaarde rekening Prof. Molenaar als opposant Het antwoord van Hatta is binnen Noodlanding Deens sportvliegtuig Neef stak huis van tante in brand Devaluatie van Zwitserse franc? DE oepeje BAND Plan voor Europese integratie Weer emigranten per K.L.M. naar Australië Verkeerde practijk van de overheid Een deskundige nabeschouwing PAGINA 4 DONDERDAG 15 )UNI 1950 EERSTE KAMER (Van een onzer redacteuren) De uitbreiding van de Koninklij ke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken in IJmuiden en de oprichting en exploitatie van een breedbandwaiserij en van een biikfabriek, de N.V. Breedband, zullen een feit worden. Gisteren heeft de Eerste Kamer na een discussie, waarbij de surekers, be halve de communist Van Santen, veel lof voor de plannen uitspra ken, haar goedkeuring gehecht aan de financiering door de Staat van de projecten. Geen bespiegeling van het plan-Schuman. De heren Vixseboxse (C.H.), Van der Kieft (Arb.). Molenaar (V.V.D.) en Van Santen (Comm.) die bij dit wetsontwerp het woord voerden, brachten het wetsont werp in verband met het plan- Schuman. Hierbij deed zich nog een schermutseling voor tussen Kamervoorzitter, prof. Kranen burg en prof. Molenaar. De voor zitter interumpeerde de heer Mo lenaar met de opmerking, dat hij formeel het recht had om over het plan-Schuman te spreken, doch de wijze waarop hij dit deed achtte hij niet juist. Hierop ver liet prof. Molenaar onder protest het spreekgestoelte. Minister Van der Brink was tenslotte van mening, dat het niet verstandig was te diep op het plan van de Franse minister in te gaan. Het standpunt van de Ne derlandse regering over het plan is bekend. Eerstdaags gaat een delegatie naar Parijs, die aan de besprekingen over het plan zal deelnemen. Medewerking E. C. A. De minister deelde voorts me de, dat dezer dagen de definitieve goedkeuring is afgekomen van de E. C. A.-autoriteiten voor de be- ZELFBESCHIKKINGSRECHT Naar het ANP verneemt heeft de Nederlandse regering thans, zowel van minister-president Moh. Hatta namens de VSI als van de ÜNCI, antwoorden ont vangen op de door onze regering verzonden nota's met betrekking tot de handhaving van het zelf beschikkingsrecht. De antwoor den worden thans door de rege ring bestudeerd. (Van onze correspondent) WINSCHOTEN. Woensdagmor gen te ongeveer half twaalf maakte een Deens burger-sportvliegtuig, dat van Denemarken op weg was naar Eelde, wegens benzinegebrek een noodlanding op de landerijen van de landbouwer Zomerman te Winschoter-Oosteinde. De landing verliep vlot en zonder ongelukken: het vliegtuig werd niet beschadigd, terwijl de drie inzittenden onge deerd bleven. Alleen het korenveld liep schade op. Nadat benzine was getankt werd te ruim drie uur weer opgestegen en naar het einddoel Eelde gevlo gen. Geen misdadigerstype, maar slachtoffer van de omstandighe den, zo stond er in het psychia trisch rapport over de 20-jarige lederbewerker P. J. J. B., die in Januari j.l. uit wraak brand had gesticht in de woning van zijn tante in de Quellijnstraat te Am sterdam. Do Officier van Justitie eiste twee en een half jaar tegen de jongeman, door te brengen in een jeugdgevav:enis. Deze straf werd niet raadzaam geacht door zijn verdediger, die er op wees, dat de jongen het grootste deel van zijn leven reeds in kindertehuizen had doorgebracht, aangezien zijn moe der uit de ouderlijke macht werd ontzet. Nimmer had hij in zijn leven enige genegenheid of liefde ondervonden. Met zijn tante had hij constant ruzie en was zo tot zijn daad gekomen. Op 28 Juni wordt uitspraak I del steding van 96 millioen van de tegenwaarderekening der Mars halldollars voor de financiering van de onderhavige projecten. De heer v. d. Kieft werd tenslotte door de minister gerustgesteld over de vooruitzichten van de be drijven in IJmuiden. De afzetmo gelijkheden zijn nauwkeurig be studeerd en ze z;jn zeker niet on gunstig. Hierna werd het wets ontwerp zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De communis ten, die achter de plannen, zucht naar vergroting van de oorlogs industrie meenden te moeten zoe ken, stemden tegen. UNILEVER WON KORT GEDING De president van de Haagse rechtbank deed uitspraak in het kort geding, dat door de Unilever aanhangig was gemaakt tegen een Haagse marktkoopman, die het door de Unilever gefabriceerde stan- daardmerk margarine had verkocht voor 30 cent per pakje, hoewel de door dit concern vastgestelde prijs 34 cent was. Hem werd gelast on middellijk de verkoop tegen een lagere dan de vastgestelde prijs te staken en verboden om bij de mar garine andere producten tegen ver laagde prijs te verkopen of ten ge schenke te geven. Een dwangsom van f 500 per dag werd vastgesteld voor het geval van M. in gebreke mocht blijven. Voorts werd hij ver oordeeld in de kosten van het ge ding, bedragende f75. Bij de Lockheed-fabrieken te Burbank, Californië, zijn een aan tal van radar-installaties voorziene straalvliegtuigen, de „Lock heed F-94", aan de Amerikaanse luchtmacht afgeleverd. In de bal-vormige neus van de F 94 bevindt zich de radar-installatie, waarmee de lucht wordt afgespeurd naar vijandelijke toestellen. De nieuwe aanwinsten van de Amerikaanse luchtmacht, voor het vertrek van Burbank. Dezer dagen stend een ter goeder naam een faam bekendi eigenaar van een horlogezaak terecht, om dat hij een aantal horloges, welke frauduleus uit Zwitserland ons land waren binnengesmokkeld, in zijn zaak ten verkoop had geëtaleerd. De man wees er op, dat hij zich zo lang mogelijk had verzet om deze frauduleus ingevoerde horlo ges te verkopen, maar tenslotte was hij gedwongen, omdat hem systematisch elke invoerver gunning van Zwitserse horloges, wegens deviezenbc sparing, werd geweigerd, met als gevolg dat er voor de smokkelaars een pracht terrein braak lag. Wan4, doordat de bonafide handel geen Zwitserse horloges kon verkopen, kon de clandestiene handel welig tieren. De eerlijke koopman moest „neen" verkopen aan zijn klanten en zag zijn zaak verlopen, terwijl de beun haas de klanten volop kon bedie nen. Om zjjn z: ak niet geheel te la ten verlopen was hij gedwongen ook gesrrokke' le horloges in zijn zaak te verkopen. Hetzelfde drama speelde zich la ter elders af, maar nu met nylon kousen. De legale invoer van ny lonkousen is in Nederland nog steeds niet toegestaan, met als ge volg, dat de Ned. vrouw nylonkou sen van tweede kwaliteit die gauw stuk zijn en ladderen, tegen zeer hoge prijzen vii de smokkelhandel moet kopen. Dit alles geschiedt met het ar gument, dat zowel Zwitserse hor loges als nylonkousen weelde-arti- kelen zijn, welks invoer slechts in het zo noodzakeli ke soberheidsbe- leid zou passen. In theorie moge dit misschien juist zijn, maar bij een dergelijke deviezenpolitiek, staat de Regering toch niet met de beide benen op de grond. Want er is natuurlijk geen sprake van, dat de Ned. vrouw alleen om fiscale redenen zou afzien van het dragen van nylonkousen, evenmin als er maar heel weinig Nederlanders zijn, die terwille van de deviezen- politiek bereid zijn met een horloge van mindere kwaliteit en dat niet precies loopt, genoegen te nemen. De minister bereikt dan ook met deze politiek niet anders, dan dat hij de schatkist grote schade doet, de bonafide handel ernstig bena deelt en de rechtsbegrippen en mo raliteit van ons volk ernstig onder mijnt. Het Handelsblad becijferde dezer dagen, dat alleen reeds door het verbod om op legale wjjze nylon kousen in te voeren, de schatkist in 1949 voor 35 40 millioen is bena deeld. En de advocaat van de bo vengenoemde horloger berekende, dat het verbod voor de legale in voer van Zwitserse horloges, ons land per jaar minstens op 50 mil lioen komt te staan. En dit alles nog afgezien van het feit, dat we door deze invoer- politiek de smokkel en zwarte han- grote bestaansmogelijkheden waardige artikelen veel te duur be talen. Het mag ook onbegrijpelijk heten, dat men op de Kneuterdijk in Den Haag voor alle klachten van de handel hier volkomen doof blijft. Want men weet daar natuurlijk heel goed,, dat ons land ondanks het invoerverbod overstroomd wordt met gesmokkelde nylonkousen en horloges, die overal te koop zijn, maar welke invoer nu geheel bui ten de schatkist omgaat en daar door grote gaten in onze deviezen pot slaat. Bovendien houdt deze deviezen- politiek helemaal geen rekening met de psyche van de massa, die juist datgene wil, wat verboden is. Wat een weerstanden moesten niet overwonnen alvorens de Re gering er toe wilde overgaan om buitenlandse sigaretten te impor teren. Men kon ze echter overal kopen, zij het dan tegen fancy-prij- zen. Nu ze echter legaal kunnen worden ingevoerd kraait er geen haan meer naar, en is de handel in echte Engelse cigaretten, ofschoon nu lang zo duur niet meer, zo goed als dood. Als ook bij de horloges en nylons de heer Lieftinck met de beide benen op de begane grond ging staan, dan zou ook onze deviezen pot er zeer mee gebaat zijn. Maar ook de bonafide handel en ook ons volk. J. H. Volgens de Londense „Daily Graphic" zou Zwitserland van plan zijn in de loop van het jaar zijn franc met 20 pet. te devalue ren, teneinde zijn exporthandel en het toerisme te hulp te komen. Diplomatieke betrekkingen Indonesië-Spanje Gistermiddag hebben de Spaanse gezant te 's-Gravenhage, de mar kies de Santa Cruz en de hoge commissaris van Indonesië,Moh. Roem, nota's uitgewisseld, waarme de de diplomatieke betrekkingen tussen Spanje en de republiek In donesië zijn geopend. Mm. DE BAND VOOR UW FIETS PHOENIX RUWIEIENF ABRIEKAfcQfcM (Advert.) Minister Stikker heeft gisteren in een persconferentie op het mi nisterie van buitenlandse zaken een korte toelichting gegeven op het Nederlandse plan van actie voor Europese economische inte gratie. Op een vraag hoe het Neder landse plan in verhouding staat tot het plan-Schuman, antwoordde de minister, dat in beide plannen wordt uitgegaan van de gedachte een integratie per industrietak te verwezenlijken. Het plan-Schu man brengt voorts de verhouding tussen Frankrijk en Duitsland naar voren. Tenslotte zoekt dit plan ook naar een staatsrechtelij ke oplossing, hetgeen bij het Ne derlandse plan niet het geval is. Het is de bedoeling het plan eind dezer maand in de ver gadering van de raad van de O. E. C. te bespreken. Minister Stikker hoopt dat dan een beslis sing kan worden genomen, opdat het plan in studie kan komen. Hij hoopt, dat daarna het uitvoerend comité met dit plan dezelfde voortvarendheid aan de dag zal leggen als met het plan Marjolin. De uitwerking der plannen per industrietak behoeft volgens de OM WENTELINGSPLAN N EN IN ZUID-AFRIKA? Tijdens de behandeling van het wetsontwerp, strekkende tot het buiten de wet stellen van het communisme, heeft de Zuid- Afrikaanse minister van Justitie in het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat een geheime com munistische organisatie voorbe reidingen treft voor een staats greep. Op een bepaald tijdstip zou een lid van deze organisatie opdracht krijgen het water te vergiftigen, een ander zou belast worden met het onklaar maken van de elec- trische krachtstations en nog anderen zouden politieke moor den moeten uitvoeren. Het centrale comité van de Zuid-Afrikaanse communistische partij heeft deze beweringen „fan tastisch" genoemd. 59 Nederlandse emigranten zijn hedenmorgen om zes uur met de K.L.M.-skymaster „Zeeland" naar Australië vertrokken. Dit is de derde emigratievlucht naar Au stralië, waarmee het totaal aan tal emigranten, dat door de KLM naar Australië is vervoerd, tot 168 zal stijgen. Vijf volledige gezinnen zijn mee en vijf gezinnen, waarvan de man reeds in Australië is. Onder de emigranten zijn voorts de Am sterdamse ijshockeyspeler David Groenteman en de beroepswiel renner Jan Glas uit Heiloo. Voor drie ex-illegale werkers, P. J. Aarts uit Asten (N.B., P. J. G. te Straate uit Steenwijk en J. D. Wildschut uit Amsterdam heeft de Australische regering een deel van de passage betaald. minister niet alleen te gaan in het kader van de O. E. E. C., het zou ook voor een bepaalde tak daarbuiten kunnen geschieden, zoals met het plan-Schuman. Men moet zich niet bij voorbaat theo retisch vastleggen in een bepaal de richting. Kinderen tof roof aangezet De laatste tijd werden te Hil versum op allerlei plaatsen por- temonnaies ontvreemd, voorna melijk op de markt en in druk ke winkels werden deze uit de tas of mand van de dames ge roofd. Het onderzoek der politie heeft thans tot een verrassende ontdekking geleid. De daders bleken vier kinderen van zes tot dertien jaar te zijn uit één fa milie, die door moeder erop uit werden gestuurd om te stelen. Communistische raadsleden veroordeeld De Amsterdamse arrondisse mentsrechtbank heeft de twee com munistische raadsleden, die betrok ken waren bij het tumult in de raadsveradering van 3" Juli 1949, veroordeeld. De ex-wethouder L. Seegers werd, conform de eis, ver oordeeld tot f 100 boete subs, tien dagen. Het communistische raadslid J. Brandenburg, tegen wie eveneens f 100 was geëist, werd één maand voorwaardelijk opgelegd met een proeftijd van drie jaar en f 100 boete subs, tien dagen. DIRECTEUR-GENERAAL VAN UNESCO VRAAGT ONTSLAG FLORENCE, 14 Juni (Reuter) Dr. Jaime Torres Bodet, de Me xicaanse directeur-generaal van de 'Unesco, heeft vandaag op de vijfde algemene conferentie van de organisatie, die te Florence wordt gehouden, zijn ontslag in gediend. De conferentie heeft gisteren een voorstel van Tsjecho-Slowa- kije besproken, behelzend dat de Unesco actief voor de vrede dient te werken. Enkele delega ties gaven als haar mening te kennen, dat dit reeds tot de omvangrijke taak van de Unes co behoort. Bodet stond er op, dat de Unesco in deze een duidelijk omschreven standpunt zou inne men en met alle ten dienste staande middelen voor vrede zou ijveren. Anders, zo zei hij, zal ik mijn ontslag moeten in dienen. Vandaag heeft hij dit gedaan met een lange brief, die niet gepubliceerd is. aan de voorzitter van de conferentie. Pandit Nehroe bezocht Bali Dinsdag heeft de minister-presi dent van India, Pandit Nehroe, een massabijeenkomst te Denpasar, de hoofdstad van Bali, toegesproken. Hij zeide, dat, tenzij allen hard werkten en meer welvaart brach ten, de droom, die allen hadden van een vrij Indonesië, geen betekenis zou hebben. Militair vliegtuig in de V.S. neergestort MIDDLETOWN, 14 Juni (Reu ter) Negen personen verloren het leven toen een militair vliegtuig van het type B 25 van daag in West Virginia neerstort te. „Wij hebben behoefte aan steun van alle kringen uit onze katho lieke samenleving, niet zozeer om de ƒ2000.—, die wij dit jaar op onze begroting te kort komen, maar om het belang van de katholieke beroepskeuze zelf," zo zei de heer B. Smit, voorzitter van het Katho liek Paedagogisch Beroepskeuze bureau in het Aartsbisdom tijdens de eerste ledenvergadering, welke te Arnhem werd gehouden. De in teresse voor ons werk groeit, maar wij hebben nog vele wensen, zö vervolgde hij. In 1947 gaven wij 30 adviezen, in 1948 600 en in 1949 reeds 806. Wanneer wij echter on der moeilijke financiële omstandig heden volhouden, vragen wij ons af, of de overheid hier geen taak heeft. Zü heeft die inderdaad, dat blijkt uit de verkeerde practijk, dat de overheid zelf dit werk ter hand gaat nemen, middels de Arbeids- bureaux, in plaats van het parti culier initiatief te steunen. Reeds honderdduizenden worden voor dit werk uitgetrokken, waartegenover de paticuliere bureaux volgend jaar hopelijk 3.per advies aan sub sidie zullen krijgen. Welke echter de werkelijke kos ten zijn van de adviezen, toonde gedaan. bljjft houden en de kopers minder- De afdeling Noord-Holland der V.L.N. (Vereniging fof bevor dering van de landbouwtuigpaardfokkerij in Nederland) organi seerde 8 Juni j.l. op hef sportpark te Alkmaar de jaarlijkse premiekeuring. De weersomstandigheden waren zeer gunstig, waardoor vele boeren te druk met hooien waren om van hun belangstelling blijk te geven. Er was maar weinig belangstelling en enkele paarden ontbraken op het appèl. Zij, die niet aanwezig konden zijn of waren, hebben ongetwijfeld iets gemist. Te Alkmaar is een kern goede tot beste paarden getoond. Zeer zeker is er in de kwaliteit van de paardenstapel in deze omgeving vooruitgang te bespeuren. In het Engelse plaatsje Lawrence Weston Estate bij Bristol, wordt een kerk gebouwd, naar een ultra-modern ontwerp De bouwkosten van deze kerk, die zijn voltooiing nadert, bedragen f 60.000. Ernstige paardenfokkers kun nen dergelijke hoogtijdagen inde fokkerij niet missen. Zij dienen zich regelmatig omtrent de stand der fokkerij te oriënteren, de fokresultaten der gebruikte heng sten na te gaan, om de keus te bepalen door welke hengst zij hun merries het best kunenn la ten dekken. Als er niet onbelangrijke di recte financiële voordelen aan de paardenfokkerij vastzitten, dan laat de belangstelling voor deze fokkerij niets te wensen over. De grote animo voor de paardenfokkerij 'gedurende en na de oorlog gaf daaromtrent een bewijs. De belangstelling voor de paar denfokkerij is echter sterk afge nomen en begint weer meer vooroorlogs aan te doen. Men kan dit jammer vinden, doch een boerderij moet in de eerste plaats als een economisch bedrijf be keken worden en de belangstel ling gaat, geleid door het econo misch motief, in eerste instantie uit naar datgene, wat de meeste kans geeft op financieel voor deel. Zolang wij niet in de gelegen heid zijn regelmatig vrij belang rijke aantallen paarden te ex porteren, zal in normale tijds omstandigheden de paardenfok kerij geen grote vlucht nemen, daar wij dan spoedig met een overschot aan paarden, niet voor slachtdoeleinden bestemd, zitten. Ons land mag zich gelukkig prijzen, dat we ondanks con junctuurschommelingen en te genslagen een groep echte paar denfokkers bezitten, die er ten dele een levenswerk van maken. Zij bezitten hiervoor de liefde en de taaie volharding. Aan hen hebben we in de eerste plaats onze mooie paar denstapel te danken. Deze man nen van de daad houden niet al leen het ras in stand, maar zij gaan constant met de verbete ring daarvan door. Van hun fok- materiaal profiteert de gemeen schap. Om hun werk in wijdere kring bekend te maken, voldoe ik Hierbij gaarne aan het ver zoek iets naar aanleiding van deze keuring te schrijven. In volgorde van de gekeurde rubrieken geef ik hieronder een algemene indruk met de uitslag der keuringen. Hengstveulens 12 aangiften waarvan een paar niet waren opgekomen. Ik vind het nauwelijks verantwoord, zul ke jongs dieren aan de hand van een momentopname naar kwaliteit te rangschikken. Het is een wissel op de toekomst, waarvan we niet weten of hij wel gehonoreerd zal worden. Het was een groep aardige veulens, zonder uitblinkers. Ach tereenvolgens werden premie waardig bevonden een jonge Marnix (m. Hine) van A. Kui per te Heerhugowaard, goed soort met een aanmerking op het voorbeen. Drie veulens van K. v.. Wittenstein, resp. van G. Franzen te Bergen, Jb. de Goede Purmer en H. Mulder te Groet. 1-jarige hengsten 2 stuks. Aan de jonge Burcht heer (m. Bryolita) van C. Blan- kendaal te Bergen werd een 3e premie toegekend. Een hengst met goede allures, niet correct in voorbeen en croupe. Merrieveulens 13 Stuks. Een goede groep veu lens met een uitgesproken kop- nummer van goede verhoudin gen en goede bewegingen. Een le premie werd toegekend aan Othella (VKvW) van Jb. de Goede, Purmer, Otella (v. Jo- than) van C. G. Schoo, Velsen, Obej.;a (v. Marnix) van A. Pij per, ""Hensbroek Premiewaardig werden be vonden de veulens van G. Duy- vis, Wijde Wormer, Gebr. Tijs- sen, Oterleelc, N. J. Blauw, H.- Hügowaard; Jb. Helder, Egmond a. d. Hoef; Jb Kramer. Koedijk; G. M. Tromp, Beemster, resp. van de vaders K. van Witten stein, Burchtheer, Radboud. Burchtheer, K. v. Wittenstein en Burchtheer. 4 t.m. 7-jarige merries m. veulen. Gelei type. 13 stuks. Groep met veel ver scheidenheid in type en een best paard van Gelderse smaak aan de kop. Een le premie werd toegekend aan Isolde (v. Burchtheer) van C. G. Schoo te Velsen; een 2e premie kregen Hilberta (v. Ot. v. d. W.) van G. Duyvis te Wijde Wormer en Hilgonda (v. Ugold- man) van G. Franzen te Ber gen Een 3e premie verwierven Ibera (v. Ledazoon) van M. Kap- tein, Egm. a. d. Hoef; Hazierma (v. Donau) van H. Mulder te Groet en Krinia (v. Damba) van P. Groot, Enge Wormer. De merrie van H. Mulder had ik hoger geplaatst, hoewel zij wat haar type betreft, niet in overeenstemming met de Gel derse smaak is. Het fundament van de paardenfokkerij ligt m.i. voor het belangrijkste deel bij de gebruikswaarde als land- bouwpaard en in dat opzicht prefereerde ik deze merrie. In de overeenkomstige ru briek van het Groningse type was slechts 1 merrie aangegeven, n.l. Gozelien (v. Serfon) van N. J. Blauw te Heer Hugowaard. Dit is een best goedsoortig paard, met nog iets weinig spe- pele bewegingen. Zij kreeg een le premie. 4 t.m. 7-jarlge stermerries met veulen, Geld type 2 Beste merries. Kelineke (v. Caesar) van G. Franzen te Ber gen kreeg door haar hardheid en sierlijke liinen een le premie met reisgeld voor het kroonpraer- dicaat te Hoofddorp. Kitty (v. Burchtheer) van Jb. de Goede, Purmer, verwierf een 2e premie Zij is wat meer gezonken doch heeft niet zulke strakke lijnen en wat weinig schoft. Van het Gron. type waren eveneens 2 stermerries aanwe zig. Jobine (v. Michiel) van A. Pijper, Hensbroek, kreeg een 2e premie en Ideleene (v. Rulinus) van P. Zwakman te Bergen een 3e premie. De eerste is een mooi type met een paar kleine bemer kingen,de 2e komt in type te kort met wat slijtage in het ach terbeen. 4 t.m. 7-jar. Kroonmerries v.h. Gron. type Hine (v. Michiel) van A. Kui per te Heer Hugowaard, een 2e premie als sierlijke zeer typische merrie met soepele bewegingen. De beste gave merrie Heclaria (v. Reinsohn) van Gebr. Tijssen te Oterleek, werd ter opluiste ring voorgebracht. 1-jarige merries 18 stuks, een beste rubriek van goede uniformiteit. Van het Gron. type kregen 4 een le premie, n.l. Matinka (v. Marnix) van C. Kuiper te H.H. waard, een uitgesproken beste jaarling. Narlea (v. Hendp) van Gebr. Tenzcn, Nw. Vennep, Na- ginda (v Marnix) van C. Kuiper, Il.H.tvaard, Nubina (v. Marnix) van A. Pijper te Hensbroek. Drie een 3e premie, t.w. Nu- blina (v. Herman) van Gebr. Tenzen. Nw, Vennep, Nicolina (v. Honorius) van P. Koomen te Berkhout en Nomora (v. Mar nix) van W. Baltus te Alkmaar. Van het Geld. type werden 2 le premies toegekend, n.l. aan Nul- da (v. Marnix) van Wed. G Schermerhorn, Stompetoren best paard en Notinka (v. Burchtheer) van R. Duyn, Bak- kum, correct, hard, doch wat eenvoudig van type. Een 3e premie werd toegekend aan Nanda (v. Amburg) van J Pauw, Beemster. 2-jarige merries, een 10-tal Meta (v. Burchtheer) van M Kaptein, Egm. a.d. Hoef, kreeg als goedsoortig paard een 2e premie Gron. type. De rubriek Geld. type was van gewone kwaliteit. Aam Miranda (v. Felix) van J. Helder, Egmon- dermeer en Morina (v. Hertog v. Gelre) van C. Kout te H.H. waard werd een 2e premie toe gekend. Het eerstgenoemde paard is het meest correct, no. 2 is in voorkomen meer verschij ning, doch heeft een matig soli de achterbeen. Een 3e premie werd toegekend Pauw te Beemster Maronetta (v. aan Mery (v. Baronet) van J. Baronet) van Jb. Bierens, W. Graftdijk, Mennie (v. Amburg) van A. Bommer, Egm. Binnen, Motinka (v. Burchtheer) van Jb. Welboren Jz., Castricum. 3-jarige merries, 21 stuks. Gron. type van matige kwali teit. Een tweede premie aan La- manu (v. Burchtheer) van P. Bouwens te Beets, wat eenvou dig in de achterhand. Een 3e pre mie kregen Leonora (v. Over ste) van A. R. Rutte te Sant poort, en Lassonna (v. Felix) v. C. Roele te Purmer, niet te ty pisch, doch wel het meest cor rect gebouwde paard. Geld. type. Gemiddeld van zo danige beste kwaliteit, dat het moeilijk was het koppaard aan te wijzen. 4 1ste premies, resp. aan Lona (v. Anton) van C. A. Rotteveel te Oterleek, een beste edele vos. nog iets groot, met wat platte hoeven, Lumanda II (v. Fantast) van J. Bierens, West Graftdijk, een zeer typische iets lange merrie, Lortuna (v. Felix) van C. Blankendaal, Bergen en Lu- porfa (v. Hertog v. Gelre) van Jac. Helder Egmondermeer. Een 2e premie aan Lionora (v. Burchtheer) van W. Baltus te Alkmaar. Een 3e premie aan Lora (v. Gustaaf) van C. Roele te Purmer Van de hengst K. van Witten stein zijn nog maar veulens aan wezig, waarop we geen voor spellingen durven wagen. Van de hengst Marnix waren veulens en jaarlingen. Voor zo ver we op jaarlingen, wat de fokprestaties betreft, durven af gaan, lijkt de nafok goed. Hij heeft in zijn nakomelingen een goed soort gebruikspaard, dat daarnaast sierlijk is in hoofd, hals en een góede schoft heeft. Wellicht dat men graag wat meer verheven gang zag. Voor een landbouwpaard zijn deze verheven gangen niet gewenst. Men laat zich hierbij wellicht enigszins leiden door de vraag naar rijpaarden. Het fundament van de paar denfokkerij is de bruikbaarheid op het landbouwbedrijf. Ir. W. van Oyen Alkmaar. Landbouwhuis, 9 Juni 1950. de heer Zwanikken, secretaris van de Stichting, ons, toen hij vertelde, dat de kósten van de bureaux voor het afgelopen jaar 30.000.be dragen, hetgeen neerkomt op ƒ20. per advies. De subsidie is dus maar een zevende deej van de werkelijke kosten. Behalve genoemde bestuursleden voerde op deze eerste bijeenkomst het woord prpf. Chorus uit Leiden, de man, die de supervisie over de katholieke beroepskeuzebureaux uitoefent en er voor waakt, dat alle dilettantisme ver verwijderd blijft van deze gewichtige instellingen. In een gedocumenteerd betoog heeft hij nogmaals een warm plei dooi gehouden voor de noodzake lijkheid van de beroepskeuze in het algemeen en de argumenten herhaald, welke wij steeds weer moeten aanvoeren om de princi piële basis van dit onderzoek en advies te verdedigen. Hij kwam op tegen het conservatisme bij ouders en schoolhoofden, die beweren, dat beroepskeuze vroeger uitsluitend op advies van de onderwijzer gebeur de en thans ook nog kan geschie den. Het advies en de ervaring van de onderwijzer kan de psycho loog niet missen, aldus deze spreker, maar de wetenschap pelijke middelen, waarover deze beschikt, overtreffen verre de oordeelsbevoegdheid van de onderwijzer. Ik neem aan, dat de adviezen van de psycho logen voor 90 procent juist zijn. De grote voordelen van een goed advies, wanneer een kind zijn levenskeuze maakt, noem de spreker bij name: de ont plooiing der persoonlijkheid, de vergroting van de levensvreug de en het maatschappelijk nut van de mens. Tijdens de huishoudelijke ver gadering keurden de leden de con cept-statuten voor de regionale bureaux goed, waardoor de instel lingen te Almelo, Zwolle, Enschede, Utrecht, Hilversum en Arnhem hun uniforme structuur hebben gekre gen. J:''"' - Admiraal Sir Cecil H. j. Har- court, die over enige tijd de 63-jarige Sir Henry Moore zal opvolgen als commandant van het onderdeel der Engelse Ma rine dat tot het district Nore behoort. MARIE VAN ZEGGELEN TACHTIG JAAR De bekende schrijfster Marie C. van Zeggelen hoopt op 8 Juli a.s. haar tachtigste verjaardag te vie ren. Vrienden en personen uit krin gen van kunsten en wetenschappen hebben een comité gevormd, dat zich ten doel heeft gesteld de jarige te huldigen. NEW YORK WORLD TELEGRAM KAN NIET VERSCHIJNEN Staking de oorzaak NEW YORK, 13 Juni (Reuter) De New York World Telegram and Sun kon Dinsdag niet uit komen, omdat het zetterij perso neel weigerde de posten der stakers te passeren.. De stakers behoren tot het redactionele en administratieve personeel. GRONINGEN. Zilveren Kraki minister van L. geopend. Groo opening, groot honderden de I om zich op dc tionale „bakkc dezelfde concl festatie der b; Tot het uitersl zich ingespann Veel werk is c de normale br aantreffen, mc De voorzitter heer S. J. van I welkomstwoord rijke genodigdei was allereerst d Nederland, mrs. een wel zeer gi de bakkerij aan zagen wij de co ningin in de pi de heer E. H. El ter van Groning Cort van der commissaris var S. W. Molenaar aanstaande f'gur wereld. De Ook de ministe met de ongerust' ste tijd onder Men is namelijl gebruik van br( broodgebruik in taal van 195" 's cent minder dan kwartaal in 19'. moet echter volf holt niet als ve beschouwd, verg loop van ander gebruik van bro Wel loopt het lade-producten doch de spreke gezond verschijr maal in een tij zichte van zogf kelen versoberd Het p aardap Minister Mam tuuriyk in deze het veel bespri gehad. Zoals be zijde der bakkt gevoerd tegen aardappelmeel wil goede prodi de consument de bakkers niet houdt aan de TE KOOP: I bewaarkoolplan' pluk, J. de denweg 416, waard Nrd. KOOLPLANTE1 40.000 Deense, ces Deense en Bij G. VERWI H.Hugowaard I K 2262—223. TE KOOP: 2 jol met 19 biggen, en tevens 2 j< drachtige zeuge Middenweg 454, waard Nrd. Ter overname den in flinke p gemeente in I een met volledige Ter plaatse w currentie. Diri vaarden. Br 4875, bur. v. d Rustig KOST! omg. station 1 Br. o. letter Q Adv .bur. Broe gendijk. voor Philips-r; voort 29, tel.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4