Het werk van de standsorganisaties is een socidal apostolaat Rheumatiek is geen ongeneselijke ziekte Waarom werd sergeant Fonteijn ontslagen? Blijvende chaos of terug naar een gezond perspectief j«£ Zevende lustrum L.T.B. Bewogen historie, strijd om vertrouwen gunstig beslist - Houdt oude idealen vast Wit-Gele Kruis gaat rheumatiek- hestrijding ter hand nemen Dr. Reilingh en dr. Krul dienden aanklacht in wegens smaad Nasleep van de Zeven Provinciën u Keuze voor Washington Regeringsstad is nog steeds in hevige beroering over beschul digingen over en weer. Verlangen naar objectiviteit neemt toe bakkersbedien PAGINA 4 VRIJDAG 16 )UN1 1950 TOEN GISTEREN aan het altaar van de St. Jozefkerk te Haarlem ere-kanunnik en Deken Kok uit Delft, pastoor Cleophas uit Wateringen en rector v. d. Hoogte uit Amsterdam, het solemnele Misoffer van dank opdroegen tot intentie van de katholieke land- en Tuinbouwbond in het Bisdom Haarlem, stond daar een stuk geschiedenis uit de strijd der afgelopen vijf en dertig jaren van deze bloeiende organisatie. Een sluitstuk van een bewogen historie, door de beide voorgaande en de tegenwoordige bonds- adviseur verpersoonlijkt. Dat alles en nog veel meer, is gisteren ep de buitengewone vergadering van het hoofdbestuur, welke als bescheiden herdenking van dit zevende lustrum gold, in herinnering gebracht. De meeste van de zeventig gasten van het hoofdbestuur waren bij deze plechtige H. Mis tegenwoordig, om zich daarna te verenigen in restaurant Brinkman, waar be halve de leden van het Hoofdbe stuur, de genoemde eerw. heren Geestelijken, aalmoezenier Brans van de L.T.J., de heer de Goeij, en mr. Rooborgh, namens de K. N. B. T B, directeuren van instellingen en scholen, oud-bestuursleden en voorzitters en secretarissen van Kringen aanwezig waren. De heer G. W. Kampschoër, de algemeen voorzitter, heeft enige herinneringen uit het verleden op gehaald in zijn herdenkingswoord. De moeilijkheden uit de twintiger jaren, met de export en de z-g- L T B -bank. Alles was kapot, zei deken Kok later, die dit zaakje had opgeknapt en de voorzitter bracht in dit verband ook hulde aan de heer Groen, die gewerkt en gezwoegd had, om het vertrouwen weer terug te winnen. In korte tijd bracht rector Kok de benodigde.... f75.000 bijeen, langzaam trad het herstel weer in en nu hebben wij een organisatie, aldus spr. die er wezen mag, met meer dan dertien duizend leden. Het vertrouwen rs volledig terug. De mannen uit die tijd en ook later hebben het werk van de L.T.B. terecht gezien als een werk van sociaal apostolaat, van zielzorg, beaamde deken Kok ^Huilde werd gebracht aan de werkers van het eerste cn die van de ook zo belangrijke latere uren: aan Verkleij van Sassenheim, aan Deken Borsboom, de eerste advi seur, aan burgemeester N. Dekker van Obdam, z.g. de eerste pionier, een diep-gelovig man, zei deken Kok, die bij alle moeilijkheden op God vertrouwde, aan dr. L. Deckers die een tijdje voorzitter was aan de secretarissen van Baar, Krom wijk en nu mr. Vermeulen Hij memoreerde de ontwikkeling van de instellingen en scholen en benadrukte de plicht van allen, om in de toekomst te zorgen, dat het vertrouwen kan worden gehand haafd. en open oog te hebben voor de nieuwe problemen, die in de nieuwe tijd moeten worden °PSe~ lost. De secretaris van de L.T.B. deel de mede, dat mgr. Huibers een schriftelijke gelukwens heeft ge zonden, waarbij hij Zijn zegen gaf aan het werk van de Bond en aan alle leden en hun gezinnen. Minis ter Mansholt uitte in een brief de wens dat de L.T.B. op zijn tradities zou mogen voortbouwen en hij wees op de belangrijke taak, welke de Bond wacht bij de komende uit voering van de P.B.O. Er waren nog vele brieven en telegrammen. Namens de leden sprak de heer A. Jong van Lutjebroek, voorzitter van de Kring West-Friesland, die vaststelde, dat de L.T.B. een zegen was geweest voor de mensen van het platteland. Het geestelijk en stoffelijk welzijn van de leden is ten volle behartigd en de leiders hebben zich ten volle gegeven. In stellingen en scholen vertonen een krachtige groei. Moge Gods zegen rusten op de krachtige heropge bouwde en zoveel eenheid vertoonde Bond daar is alles aan gelegen. De heer Jong sprak namens het Jubileumcomité en zegde een flink bedrag aan geld toe, dat de kringen bij elkaar gebracht hadden, hoeveel, dat is nog niet precies bekend, maar het zal, zo onthulde later de heer Tel, wel een duizend of vijf min stens worden! Deken Kok heeft in zijn gespro ken memoires aardige herinnerin gen, en ook wel minder aardige opgehaald uit de bewogen tijd dié hij meemaakte. Hij zei, dat er deze morgen aan het altaar heel wat ge voelens in hem waren omgegaan, huldigde de heer Haanen uit Bever wijk als de pionier van de Onder- wijsvereniging en noemde de leer lingen van de vele scholen van de L.T.B. de sterkste pijlers voor de toekomstige organisatie. Hulde bracht hij aan het sociaal gevoel, dat de L.T.B. in de .jaren van zijn werken getoond heeft en hij riep allen op, de idealen hoog te houden. De heer de Goeij v. d. K.N.B.T.B. zette vooral voorzitter Kampschoër in het zonnetje, die sinds enige tijd ook voorzitter van de landelijke Bond is. Hij heeft gewerkt, om die Bond te maken tot een sterke een heid, in het belang van het sociale en- culturele werk van de platte landers, wat van groot belang is in deze evolutionaire tijd, waarin deze principiële katholieke organisatie van groot maatschappelijk belang is. De heer mr. Roborgh sprak van de goede samenwerking tussen het landelijk secretariaat en de gewes telijke organisatie en verheugde zich over de krachtige positie van dg L.T.B., die zo nodig zal zijn in de naaste toekomst, nu ons nog wel vele moeilijkheden te wachten zullen staan op sociaal en cultureel terrein. Hij besprak ook de roep om eenheid van na de oorlog. Wij moeten, zei hij. daaraan meedoen, •naar ons ook hecht confessioneel aaneensluiten. Geschenken werden aangeboden behalve een prachtige mand bloemen van de K.N.B.T.B. door de gezamenlijke instellingen na mens wie de heer Schrijnem akers ■■prak, die constateerde, dat het boekhoudbureau. het assurantiekan toor, de zaaizaadhandel en het In- en Verkoopkantoor, allen thans bloeiend en gezond zijn. Hij bood een schilderij aan van Ewoud de Kat, voorstellende schoven binden de boeren, dat hij zag als een sym bool op deze dag: bindt elkander in eenheid en haal de oogst binnen ten bate van de leden en hun ge zinnen. De heer C. A. J. van Baar, oud algemeen secretaris en secretaris van de Onderwijsvereniging, sprak in het bijzonder namens deze in stelling en wees op het enorme be lang van de ontwikkeling der scho len, die een zegen voor de L.T.B. zijn. Hij bood een landschap aan, geschilderd door Jo Schrijnder. Nadat de voorzitter allen be dankt had, verenigde men zich aan een gemeenschappelijke maaltijd, waaraan nog vele confidenties wer den gedaan, die uiterlird niet voor de pers bestemd zijn. Wij mogen een uitzondering maken voor het krachtige woord van aalmoezenier Brans, die de aanwezigen bezwoer, oog te hebben voor de denkbeelden en gedachten van de jongeren. De met de vertoning van de in teressante film „Boerencrediet" be sloten dag, was een dag van her denking en binding in de L.T.B., die voor de toekomst van de Bond van grote betekenis zal zijn. Want hij heeft de saamhorigheid ver sterkt, welke in de komende dagen voor vele belangen onmisbaar zal zijn. BELGISCHE PLOEGEN VOOR TOUR DE FRANCE Het bestuur van de Belgische wielerbond heeft de beide Belgische ploegen bekend gemaakt, die zullen deelnemen san de Tour de France. De A-ploeg: Maurice Blomme, Hilaire Couvreur, Marcel Dupont, Marcel Hendrikx, Raymond Impa- nis, Roger Lambrecht, Constai», Ockers, Alberic Schotte. Edouard van Ende en Joseph Verhaert. De B-ploeg: Armand Baeyens, Alexandre (Jlose, Marcel Demulder, Albert Dubuisson, Jean Storms, Marcel Verscnueren. Reserves: Jean Bogaerts, Jean Breuer, Isidor de Rycke, Roger Gyselinck, Edouard Peeters, Lionnel van Brabant. Op de internationale bakkerstentoonstelling ,,De Zilveren Krakeling" te Groningen, maakte onze fotograaf deze opname van 't Huisje van de Heks uit 't sprookje van Hans en Grietje. De rheuma is zo oud als de mensheid; ouder zelfs, want bij onderzoek van skeletten van prae-historische dieren werd ge constateerd, dat deze dieren aan rheuma hadden geleden. Merk waardig is, dat eerst de laatste decennia de medische wetenschap zich meer met de bestrijding van de rheuma heeft bezig gehou den. Op de vraag, hoe dat komt, gaf dr. Em. Bingen, rheuma- toloog te Nijmegen, in een causerie, welke hij voor de N.H. Bond ,,Het Wit-Gele Kruis" te Amsterdam hield, het antwoord. De Rheuma-lijders laten zich over het algemeen niet gauw behandelen; voorts heerste er zelfs in medische kringen de opvatting: er is toch niets aan te doen. Deze opvatting werd door Dr Bingen bestreden; er bestaan geen hopeloze rheuma- gevallen, zo betoogde deze rheu- matoloog, die de leiding heeft van de rheuma-bestrijding in de provincies Gelderland, Brabant en Limburg. Hij wees voorts op de sociale betekenis van de rheumabestrij- ding; in diverse landen kosten de rheumatiek-lijders aan de sociale verzekering meer dan de t.b.c.-lijders. Een frappant geval vertelde spr. van Noorwegen, waar na vijf jaar rheumabestrij- ding in ziekenhuizen en sanato ria het Pensioenfonds de orga nisatie der bestrijding overnam, omdat bleek, dat de besparing, die dc bestrijding van het Pen sioenfonds gegeven had groter was, dan de kosten dier be strijding. Na influenza is de rheuma de •meest-voorkomende ziekte: aan uitkering wegens ziekte-ver zuim door rheuma-lijders wer den enorme bedragen uitge keerd. Spr. was van mening, dat 1/3 der patiënten geheel en 1/3 gedeeltelijk geneest; slechts 15 is niet meer te genezen. Bij ti|d:ge behandeling vooral zijn góede resultaten te bereiken. Dc sociale en economische overwegingen vormen echter niet het voornaamste argument. Het voornaamste argument is het grote leed en de ravage, dat de rheuma veroorzaakt in het leven van de rheuma-patiënt, zijn gezin en zijn omgeving Het is daarom een plicht van naastenliefde de rheuma-lijders te helpen. Dit was dan ook het krachtigste argument, dat de Kruis-Verenigingen ertoe bracht de rheuma-bestrijding ter hand te nemen. De bestrijding De rheuma-bestrijding in Ne- derland staat nog in de kinder schoenen, docht in het Rheuma- centrum, verbonden aan de Uni versiteit te Nijmegen, werden reeds goede resultaten behaald. Dit rheuma-centrum biedt gele genheid tot klinische en poli klinische behandeling en tot op leiding van wijkzusters, die zich speciaal met de verpleging van rheuma-lijders bezig houden. He is ook het wetenschappe lijk centrum, waar de gegevens verzameld en bestudeerd wor den van de zes reeds bestaande consultatiebureaux voor rheu ma-lijders in de genoemde drie provincies, welke door meerde re gevolgd zullen worden. Het centrum is verantwoordelijk voor het werk op de consulta tiebureaux, waar personeel van de Kruisverenigingen het werk doen, na in het centrum zijn op leiding te hebben ontvangen. Het consultatiebureau heeft op de eerste plaats een sociale, op de tweede plaats een medische taak. Voorzorg moet de voornaamste taak worden. Reeds hadden fa- brieksonderzoekingen plaats. op verzoek en met medewerking van fabrieksdirecties. De nazorg strekt zich uit tot controle op de ontsla gen patiënten. Door de zusters worden voorts de rheuma-lijders opgespoord en via de huisarts in behandeling genomen. Het aantal gevallen, dat op opname in het jaarvergadering van de N.H. Bond „Het Wit-Gele Kruis", welke ook door de Inspecteur van de Volks gezondheid, Dr. de Groot, werd bijgewoond, gaf de voorzitter, Mr. A. J. M. Hendrix een overzicht van de groei van het Wit-Gelp Kruis gedurende de 12',= jaar, dat hij de voorzittershamer hanteert; het aantal afdelingen bedraagt thans 39 en het ledental, dat in '37 25000 bedroeg is gestegen tot 65000, waardoor ook de financiële basis verbreed kon worden. De geza menlijke contributie over de 39 afdelingen beloopt ca. 3'/= ton. Het Wit-Gele Kruis vindt thans erken ning over de gehele linie. Dat alles is het resultaat van eensgezind wer ken. Spr. betoogde voorts, dat het de door Pater Lombardi gepredikte naastenliefde was, die in het Wit- Gele Kruis de stimulans is geweest, om de taak in het belang van de volksgezondheid te vervullen. Spr. wekte de afdelingen op, om zich bij haar werk ook door de gedachte van naastenliefde te laten leiden en niet teveel te leunen op de Overheid. Wij moeten ons juist wapenen tegen een overrompeling door een te ver-doorgevoerde over heidszorg. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden onder dank goedgekeurd; zij gaven een beeld van grote activiteit in Hoofd bestuur en afdelingen. De begroting 1950 werd vastgesteld op een eind bedrag van f21,200, met een tekort van f2.230.dat men door een pro vinciaal subsidie hoopt te kunnen overbruggen. De periodiek aftredende be stuursleden: Th. Geels te Bussum, Dr. M. H. P. P. van Haeff te Bever wijk. A. J. Mühren te Volendam en B. J. F. Sutman Meyer (seere- taris) te Heerhugowaard, werden bij acclamatie herkozen. Na dé charge van de penningmeester de heer A. J. Klaver voor zijn beheer over 1948 werden in de fin. com missie gekozen de afdelingen Anna Paulowna, Beverwijk en Diemen. BENOEMD TOT STATENLID De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in verband met het niet aannemen van zijn be noeming door ir. J. G. van der Lans te Velsen, de heer J. G. Vle gels te Halfweg benoemd tet lid van de staten der provincie Noord- Holland. Molestverzekerings- uitkeringen Naar aanleiding van de •-vaststel ling van de beschikkingen inzake afsluting van de geldzuivering zijn de beschikking molestverzekerings- uitkeringen 1945 en de le uitvoe ringsbeschikking molestverzeke- ringen 1945 eveneens gewijzigd. Deze wijzigingen houden recht streeks verband met de bovenbe doelde afsluiting van de geldzuive ring. Ook bij de molestverzeke- ringsuitkeringen zal nl. "betaling op geblokkeerde rekening niet langer plaatsvinden. De tot dusver door de Herstel- bank uitgeoefende bestedingscon trole blijft echter gehandhaafd. Vechtlustige afgevaardigden geschorst Vier communistische Bondsdag- leden van West-Duitsland zijn voor '20 dagen vafi de vergaderingen uitgesloten, omdat zij met de sup poosten hebben gevochten. Dit ge beurde, toen de fractieleider Max Reimann in opdracht van de voor zitter weigerde de vergadering te verlaten, toen hij voortijdig het spreekgestoelte beklom. DEN HELDER. Voor de Vijfde Kamer van de Amsterdamse Arrondissements-rechtbank stond gistermiddag een 50-jarige Amsterdammer terecht, „wiens leven verloren is gegaan aan het vergeefs zoeken naar rechtsherstel", zo althans drukte de officier, mr. B. Kist, het in zijn requisitoir uit, maar zijns inziens leed deze verdachte, een oud-sergeant konstabel, die na 23 jaren dienst in 1935 wegens asthma uit de marine ontslagen werd, aan een idee fixe. Het was de voor dit ontslag op gegeven reden, die de onderofficier A. H. F. Fonteyn in opstand bracht. Hij was en is na 15 jaren nog steeds van mening, dat hij niet aan asthma leed, maar dat zijn ontslag is voort gevloeid uit de muiterij op de „Zeven Provinciën" in 1933. Vast is komen te staan, dat hij bij die mui terij zelf niet was betrokken. Inte gendeel, hij bevond zich op een der drie schepen, die de achtervol ging inzetten op het door de mui ters naar zee gedirigeerde schip. Ten onrechte kwam aanvankelijk ook zijn naam op de lijst der mui ters te staan. Later bleek het mis verstand, maar inmiddels was de verhouding tussen hem en zijn meerderen er niet beter op gewor den. Twee jaar later kreeg hij zijn ontslag, waarbij als motief „asthma" werd opgegeven. Teruggekomen in Nederland liet hij zich onmiddellijk door talloze doktoren en professoren onderzoe ken. Zij allen kwamen tot de con clusie, dat hij niet aan asthma leed en geschikt was voor militaire dienst. In zijn ziekenbockje bij de Koninklijke Marine stond echter d.d. 1933 (dus 2 jaar voor zijn ont slag) vermeld, dat hij ziek was ge weest en aan bronchitis en soms ook aan een bepaalde vorm van asthma had geleden. In diezelfde tijd (en ook later) had de maai het met zijn zenuwen te kwaad gekre gen. Ter zitting verklaarde hij enkele jaren voor zijn rechtsherstel te hebben geijverd. In 1939 had hij tenslotte bij de justitie in Den Helder, waar hij toen woonachtig was, een klacht ingediend tegen dr. W. Reiling en dr. Krul, die hem in 1935, toen zij beiden nog hoofdoffi cieren van gezondheid bij de Ma rine waren, hadden onderzocht en op wier diagnose hij wegens asthma Was ontslagen. Hij beschuldigde hen van valsheid in geschrifte. De President, mr. J. Meihuizen, sloeg dit in het dossier na en be aamde, dat de klacht was inge diend. Verdachte voerde aan, dat men deze aanklacht niet in be handeling had willen nemen. De president zeide, dat het uitbreken van de oorlog daarvan de reden was geweest. Na de bevrijding zette verdachte zijn pogingen voort, maar kwam toen tot de ontdekking, dat vele stukken waren verdwenen. Ten slotte, zo verklaarde hij gisteren morgen, verloor ik mijn geduld. Nadat de Centrale Raad van Be roep de zaak niet naar zijn zin wilde behandelen, omdat deze ver- (Van onze correspondent) NEW YORK, Er zijn harde woorden gevallen tijdens dc recente Kamerdebatten in Den Haag over de ontwikkeling der Indonenische situatie. Indien men de felheid dr critiek vermenigvuldigt, met de factor 10, 25 of 100 en zich een ogenblik zou indenken, dat deze debatten niet slechts enkele dagen, doch vier, vijf maanden achtereen hadden voortgeduurd, kan men zich een oordeel vormen over de stemming te Washington. De critiek die in de Amerikaanse regeringsstad wordt vernomen is daarbij nog persoonlijk. Men zegt niet: „Minister, ik ben het om deze redenen met Uw beleid niet eens." Men zegt wel: „Minister: uw rechterhand is een commu nist, een landverrader en bij implicatie deugt U ook niet; en wat Uw departement betreft, dat is een broednest van verraad". Dit is een afgrijselijke atmos feer. Het hoogtepunt van de be schuldigingen moge voorbij zijn. Maar juist de weinige concreet heid ervan en dus de moeilijk heid om zich tegen vage accu- saties te verdedigen door middel van een even vage reeks ant woorden (of tegenbeschuldigin- gingen) heeft een geestelijk mos achtergelaten, waarover menig een nog steeds glibbert. Was hington is thans meer dan ooit verdeeld in partijen. Wij schre ven reeds hoe de overigens nuch tere persmensen warm-aanlopen wanneer men slechts de naam van McCarthy of Owen Lattimo- re of Louis Budenz noemt. Ieder een is partij geworden en voor een objectief oordeel is ruimte noch gelegenheid. De vraag is thans gerechtvaar digd: wat is de wezenlijke oor zaak van deze onfortuinlijke si tuatie. Ons antwoord hierop is dit; de Amerikaan staat door gaans met beide benen stevig op de grond. Hij is redelijk, zake lijk, minder eigenwijs dan menig buitenlander. Als zijn „business" slecht gaat aarzelt hij niet de hand in eigen boezem te steken. - - Als zijn buitenlandse politiek ge- rheuma-centrum wacht, vs zo groot, faa]d heeft, kiest hij een andere dat er nog niet voldoende bedden beschikbaar zijn. Er bestaan reeds in ver gevorderde staat van voor bereiding verkerende plannen, om in Amsterdam een rheuma-centrum te stichten. Het Wit-Gele Kruis overweegt de oprichting van con sultatiebureaux. Wit Gele Kruis groeit In zijn openingswoord van de regering.. Heeft hij een persoon lijke flater geslagen, dan zal hij zijn gedragingen herzien. Doch in het kader van dit grote Oost- West-conflict is niets van dit al les het geval. Zodra men dit conflict in concreto stelt, erkent hij, dat er één oplossing is: oor log. Zodra men hem oorlog in concrete voorstelt erkent hij, dat het in niemand's belang is oor log te voeren. In dit koude ge vecht tegen een ideologische te genstander, wiens theorieën hij unaniem verwerpt, vecht de Amerikaan tegen abstracta. Hij weet, dat de politieke tegenstan der hem door middel van Klaus Fuchs en Mr. Gold in eigen land ondergraaft. De Amerikaan (en dit strekt hem -slechts tot eer) is een slecht strijder tegen wind molens. Het feit, dat hij de te genstander niet kan zien, dat hij geen rechtstreekse aanval op dé vijandelijke gelederen kan doen, maakt hem wanhopig. Deze ge voelens worden nog versterkt door de angst voor een vijand, die niet uit is op territoriale winsten, maar die slechts voor ogen heeft de idealen van de ge middelde Amerikaan onmogelijk te maken. De vrees hieraan niet rechtstreeks „iets te kunnen doen" veroorzaakt een gevoel van frustrering. Men weet niet meer wie men vertrouwen moet of kan. Men twijfelt aan, zijn lei ders. Dat zijn de hoofdoorzaken van het gekrioel te Washington, waarvan onscrupuleuze politici bovendien nog een gebruik trachten te maken voor eigen bate of althans ten nutte van een klein groepje lieden, in wier kraam verwarring een „verkoop baar" artikel is. In feite is deze keten van ontwikkeling een volmaakt spe len in de kaart van het Krem lin. Senator McCarthy, die als een dolle hond beschuldigingen uit, is in feite (geheel onbewust) een pion in het rode spel. Er was (en is) zeker wel het een en an der verkeerd in Washington. Waar is dat-niet het geval? Maar zijn beschuldigingen bleken er falikant naast geschoten te zijn. Zij hielden geen steek zij overtuigden weinig veroor zaakten daarom niet de verande ringen, die zij hadden beoogd, maar louter verwarring. George Kennan, een van de belangrijkste adviseurs en ont werpers van de politiek van het State Departement, (tegen wie nog door niemand ooit enige be schuldiging is ingebracht), sprak deze dagen in Milwaukee deze woorden: ,De atmosfeer van het openbare leven te Washington behoeft niet meer veel slechter te worden om een situatie te ver oorzaken waarin weinigen onder de bezadigde, talentvolle en ge voelige functionarissen van zins zullen zijn om een regerings functie te blijven bekleden." Het is reeds voorgekomen, dat een ambtenaar gedwongen was zijn ontslag te nemen, omdat z'n 17-jarige dochtertje een blauwe Maandag met het communisme had „geschwaermd". Onnoemlijk persoonlijk leed is veroorzaakt door ongestaafde beschuldigingen aan het adres van individuen omtrent hun vermeende sympa thie met het communisme. Wanneer men op deze wijze voortgaat, zal geen vooraanstaand Amerikaan geen onomkoopbaar talent er aan denken een rege ringsfunctie op zich te nemen of er zich voor te doen opleiden. Het vooruitzicht is dan, dat de kleurloze middelmaat, de cate gorie' der ja-broers in Washing ton het rijk alleen zullen krij gen. Met alle kwade gevolgen. Tenslotte géén dictator behaagt het ooit uit de mond van zijn ondergeschikten een „neen" te horen. En een regering, aan wie men niet meer zou mogen zeg gen, dat zij fouten maakt, is hard op weg in de richting van de dictatuur. Bij dit alles is er één uitermate verheugende facet in het leven van de Amerikaanse gemeen schap. Zeker, men moge graag en snel van leer trekken, sensa ties maken, alarm slaan. Maar er komt steeds een fase van bezin ning. Uit de som van zoveel uit eenlopende meningen ontspringt in iedere crisis" en wat wij thans ervaren is inderdaad een geestelijke crisis die de denken de massa doormaakt een syn thetische kracht. Op een gege ven ogenblik heeft men het ge vaar „door" en doorziet men te vens welke remedie vereist is. Roosevelt slaagde daarin in 1932 toen hij het heft in handen nam na de krach-jaren van 1929; Roo sevelt doorzag ook de gevolgen van Hitler's invasie van Polen lang vóór de gemiddelde Ameri- kai> daartoe was gekomen. Ten aanzien van de huidige crisis zijn de laatste weken vele stemmen opgegaan die een ge nezingsformule uitspraken. Het vooraanstaande blad te Washing ton, de Washington Post heeft zich tot de zegsman van deze ongeorganiseerde groep welden kende Amerikanen verheven. In een indrukwekkend hoofdartikel heeft dit blad een variant opge steld op een typisch Amerikaan se juridische procedure. In spe ciale rechtsprocessen, waarbij men meent dat een gewone jury van burgers niet voldoende be voegd is om een in alle opzich ten onbevangen uitspraak te doen, kiest men een „blue rib bonjury" twaalf mannen of (en) vrouwen die in hun district bekend staan om hun onkreuk- ken baarheid en rechtschapenheid. Op soortgelijke wijze, aldus stelt de Washington Post voor, dient men een Amerikaanse commissie „voor nationale veilig heid" samen te stellen van pro minente Amerikanen van alle gezindten, van alle politieke par tijen met de bijzondere taak het publiek voor te lichten omtrent de gevaren van een vijfde colonne, de paraatheid van de eigen de fensie, de ontwikkelingen ten aanzien van nieuwe automati sche wapens enz. Het moet geen commissie zijn, die tot taak heeft het publiek in slaap te sussen met een vals gevoel van „alles komt in orde". Het moet geen extra spreekbuis van de rege ring worden. Maar de commis sie moet jegens het publiek de gebalanceerde overzichten geven van de strijd tegen de communis tische ideologie. En er is een balans in deze strijd; tegenover het verlies van China, staat de nederlaag van het communisme in geheel West-Europa; tegen over Klaus Fuchs en Gold staat de volslagen retraite der com munisten uit het gehele Ameri kaanse vakverenigingsleven. Een dergelijke commissie, aldus de „Washington Post" „zal ons te rugbrengen op het pad van ons eigen Amerika een land van vrije mensen, die met vertrouwen in zichzelf en hun taak de toe komst tegemoet zien". Naar ons oordeel kan officieel Washington zich niet voldoende haasten om aan deze stem gehoor te geven. jaard zou zijn, liet hij een pamflet drukken, gericht aan het gehele Nederlandse volk, waarin hij open lijk de beide doktoren van valsheid in geschrifte beschuldigde. Dit gaf de beide beschuldigden reden op hun beurt een aanklacht wegens smaad in te dienen tegen verdachte. „Mij bleef geen andere weg over", zo verklaarde verdachte. „Ik kon de zaak niet voor de justitie krij gen en heb het pamflet laten druk ken en verspreiden niet om die doktoren te beledigen, doch om de zaak eindelijk te laten onderzoeken. Ik heb dit proces met opzet uit gelokt". „Trekt u de beschuldiging, zoals die op dat formulier gedrukt staat, nu dan in?" vroeg een der raadshe ren. Dat deed verdachte zeker niet: „Wat in dat pamflet staat is waar", hield hij vol, „en ik kan het bewij zen ook. Volgens de wet moet u beslissen of u mij wilt toestaan het bewijs te leveren. Dat verzoek ik u". Verdachte vervolgde, dat uit het dossier, zoals dat thans op de groene tafel lag, talloze bewijsstuk ken waren verdwenen. Naar zijn mening was dat geschied, „omdat men de hogere officieren niet wil de compromitteren". En ter sta ving toonde hij een brief van het Ministerie van Marine, waarin ver meld stond, dat tijdens de bombar dementen in de oorlog een deel van het dossier verbrand was. Ook hierover sprak hij zijn verwonde ring uit, want op geen der thans nog aanwezige stukken was ook maar een schroeiplekje te zien. Daartegenover merkte de offi cier op, dat het er weinig toe deed of het dossier volledig was, want uit de stukken, die er nu nog in lagen, bleek overduidelijk, dat ver dachte de jaren voor zijn ontslag telkens ziek was geweest en dus terecht wegens ongeschiktheid voor verdere diëtist in 1935 was ontslagen. Daarbij wees de officier op het officiële ziekenbockje. „Een heel trieste geschiedenis", zo concludeerde tenslotte mr. Kist in zijn requisitoir. „Deze man is ten volle overtuigd, dat hij gelijk heeft, maar ieder, die de stukken ziet, moet toch tot de overtuiging komen, dat hij niet gelijk heeft. Aan het idee fixe, dat de afkeuring niet eerlijk is geweest, is het leven van deze man te gronde gegaan". Hij vroeg tenslotte de zaak aan te houden en verdachte psychiatrisch te laten onderzoeken. In zijn laatste woord merkte de verdachte op, dat het juist de on volledigheid, van het dossier was waaruit naar zijn mening alle stuk ken, die zijn zienswijze zouden be vestigen, waren verdwenen, die de indruk maakte, dat hij ongelijk zou hebben. De rechtbank pleegde overleg en besloot de zqak voor een psychia trisch onderzoek voor onbepaalde tijd aan te houden. Benelux-vliegtocht Bijna 70 sportvliegtuigen in grote verscheidenheid van model en grootte vlogen gistermiddag het Hilversumse sportvliegveld binnen, waar de deelnemers aan de grote Vierdaagse Benelux-vliegtocht sa menstroomden en waar hedenoch tend de tocht zal beginnen. Om streeks het middaguur arriveerden de eerste toestellen en gedurende enkele uren bleven de vliegtuigen binnenkomen uit Engeland, Dene marken, Frankrijk, Italië, Luxem burg, Nederland, Zwitserland en België. OPSTAND IN PERU ONDERDRUKT AREQUIPA, 15 Juni. (Reuter). De communistische opstandelingen die Donderdag de tweede stad van Peru, Arequipa, hebben overmees terd, zijn blijkens een regerings- communique van Donderdag, ver slagen. Het aantal slachtoffers van de opstand is nog niet officieel be kend. Onbevestigde berichten spre ken over meer dan 50 doden en 200 gewonden. Motie van oppositie in het Lagerhuis verworpen LONDEN, 15 Juni. (Reuter). Een motie van de oppositie tot af schaffing van de belasting op voer tuigen voor zakelijk gebruik is in het Lagerhuis met 295 tegen 285 stemmen verworpen. Om 6.50 uur ging het huis uiteen, nadat het 16 uur en 20 minuten bij een was geweest de langste ver gadering van het huidige parlement. Het Huis was bijeen als commis sie (Committee of the Whole Hou se). Er werden in totaal vijf amen dementen ingediend, die alle wer den verworpen. De liberalen stem den met de conservatieven mee. K.F.C.-keuringen ALKMAAR Alkm. Biosc. Thea ter; Cinema American Stalen haaien boven 18 j.; Harmonie: Dokter Elisabeth boven 18 j.; Victoria: De machtige Joe Young, boven 18 j. DEN HELDER De Witte: De vermiste piloot, boven 14 j.; De laatste étappe, boven 18 j.; Tivoli: De verstrooide professor, volw.; Het noodlot der Dantons, boven 18 j. HOORN Winston Theater: Gunga Din, boven 14 j.; Victoria: Ontsnapping van Corregidor, bov. 14 j. SCHAGEN Royal: De inspecteur generaal. Alle leeftijden. Moeder lied, boven 14 j. BERGEN De Rustende Jager. ENKHUIZEN Munt. MEDEMBLIK Scala Red River, boven 18 j.; Een kind klaagt aan, volw. WIERINGEN de Haan. BREEZAND Apollo. LUTJEBROEK City: De water- nymph, boven 14 jaar. Familiebericht a ,t. j, .e. -t. ,t, TTTVTTTtTTTYY Onze geliefde oude th. kuiper c. kuiper— dei hopen op 24 Juni c van hun 25-jarige vereniging te herde Om half tien zal te ner intentie een I worden opgedrage de parochiekerk v H. Laurentius. Hun dankbare 1 ren, Tine Wim Cock Receptie van 2.30 uur Laat 74j Alkma Langs deze weg d: allen, die enigerwij; hun belangstelling gaven bij mijn thuii uit Indonesië. J. P. G Zd.-Schermer. Hierbij betuigen onze hartelijke dan) de vele blijken va langstelling, betoonc ons zilveren huw feest. J. GROOT C. C. GROOT SCHI Zuid-Schermer Advertentiën Terstond gevraagd R.K. Huishouc L. RUITER. Ave: Gevraagd: Een MA dóór C. Kuiper, Hi pad 13, Alkmaar. Terstond gevraagd: R.K. HUISHOUDST] DAGMEISJE. Zc vrij.. In een gezir kinderen bij W. Cort Middenweg 573, Waard Nrd. Vereniging „Gezir zorging te Zijpe v een meisje, dat op; wil worden voor Gezinsverzorg Inl. bij de secret; mevr. A. de Boer Sluijs, tel. K 2246-2 St. Maartensbrug Gevraagd een liefst bekend met de ketbakkerij. v. d. B EN ZONEN, Kenne straatweg 90, Alkr telef3588. TE KOOP: wegens compleet, een H TELMACHINE, Odhnes. Te bevi Automobielbedrijf 1 Klaver, Heldersewe Alkmaar. TE KOOP: D.K.W. 91 1939. in prima staat, f 375.—. M. R Snaarmanslaan 143, maar. SPOED! Aangeb.: PENSION voor R.K. 50 60 jaar, bij alleen. B, onder nr. li Bur. van dit blad. damesbadcos Een ruime sc vanaf kinderbadpa; lastex dames Het nieuws heren zwemb In: marine e jongens zwe dames badmu Grote col! vanaf kinder badm1 badjassen voor Dames vanaf strandbroek. voor kleuters wasechte sto: badhanddoek Ruime keuzf vanaf i I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4