15.000 dienstplichtigen zullen in 1950 worden opgeleid Australië ontvangt graag Nederlandse emigranten Uitvoering van verzekering komt in handen van bedrijfsorganen De roofoverval te Haarlem Bondselftal gewijzigd De Vierdaagse Hij collecteerde voor Ambon.... jprogramma ibileum van ^stoor Nieuwe Oorlogs-begroting 1950 ingediend Sterkte nationale reserve geraamd op 12.500 man Zondags - Evangelie Naar wij vernemen Ontwerp-perswet Streven naar unificatie Lenstra mag geen scheidsrechter zijn Buitenlands overzicht „Grote" pers en communisme Een emigratieplan wordt voorbereid Katwijkers gingen naar Dr. Drees Weinig kans op warm weer ZATERDAG 17 [UNI 1950 PAGINA 3 ERWACHTING i door het KNMI te g van Zaterdagavond ind. IETS WARMER k veel overdrijvende den, met slechte op ilaatsen later enige en. Zwakke tot mati- aan de kust vrjj wind tussen Zuid- Zuid. Iets hogere tem- vooral des nachts. Ivertentie) CHT WASWATMf «SEWASSÖ®^.. hk. v. d. EHUIZING VOOR EN IN RAALTE iEOPEND czigheid van de Kardinaal meest moderne behui- larden, uitgaande van ieke Stichting Be- werd gisteren officieel genomen in Raalte, n grote belangstelling r van Wederopbouw vesting, Mr. Dr. in 't te de opening en vele voonden deze plechtlg- oor Stockman, de gro- op dit terrein verwei- asten en sprak zijn lit tegenover de minis- riens medewerking de t verwezenlijkt zouden :r in 't Veld schetste jaardenprobleem hem [oudt, omdat we in de leven, die sterk aan i is. „Volgens bereke- an ons volk in 1970 0 personen boven de opbergen van mensen akhuizen is gelukkig n deze tijd", ihtige opening werd 'n naakt over het terrein, voerd", zo heet het lex, werd later op de door Z. Em. Kardinaal zijn hoge bewondering or hetgeen tot stand E MARIA NOVENE SANTPOORT lijke Bedevaart' laar Rome li2 Juli- a.s. wordt in :erk te Santpoort we- arlijkse Maria Novene aaraan tevens verbon- geestelijke Bedevaart ne intentie luidt: Dat het Heilig Jaar op- naar God. I te 8 uur wordt in die lening gehouden, welke !t teken staat van de lke de Paus met het heeft. De geestelijke ;aat onder leiding van Pater Henricus van Men kan intenties op- :ogramma's verkrijgen Pastorie Frans Net- i Santpoort. ndac 18 Juni le klasse LTC 1Lelmonias 2 egenHaarlemse LTC Jvergangsklasse ■NMC 2 1Sobri 1 e LTC 1— Bastion Hazelaar 1 rganiseert jeugddag amse voetbalvereniging 25 Augustus 50 jaar. iel van het feestpro- Zondag 3 September ig voor adspiranten en hou den, waaraan de Ajax, Blauw Wit, Weerbaar, ZFC, KFC, rvogels, Zilvermeeuwen ctrix en de Spartaan nemen. >t in het programma ;n wedstrijd van het Jeugdelftal tegen een Iteam te kunnen lassen. ND Donderdag 15 ad de vierde en laatste ter gelegenheid van i priesterfeest van pas ar plaats. Evenals de avonden was ook nu de lonker geheel bezet en het Waarlands Toneel I toneelspel ,-,Mariette (Moordenaar en het i tonele gebracht. Ook t drama door „Ons Ge goede wijze vertolkt en handelingen van dit ademloze stilte en met ering gevolgd. Aan het ze avond bracht de Z.E. Jr allereerst de tonelis- irtelijke dank. Tot slot oor dank aan allen die ebben meegewerkt zijn t zo luisterijk te doen hem zeer getroffen, ands parochianen dit intaan en hartelijk heb- i. zomerkolen UM Naar wij vemo- i, heeft de directie van naai ziekenhuis „Duin de provinciale water- r het personeel voor» 'schikbaar gesteld voor en van brandstof tegen nêrprijzen. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend de nieuwe begroting van Oorlog voor 1950, die door allerlei gewijzigde omstandig heden nodig was geworden. Het eindcijfer van de begroting bedraagt bijna 852 millioen. Een bedrag van 61,2 millioen is uitgetrokken voor vervoer van personeel en materiaal naar en van Indonesië en een totaal van ruim 48 millioen als kosten der demobilisatie. Terzake van het voor 1950 en volgende jaren te voeren defensiebeleid zal nog een afzonderlijke nota aan de Sta ten-Generaal worden aangeboden. De aangekondigde nota zal een zo nauwkeurig mogelijke opsom ming omvatten van hetgeen de regering financieel-economisch toelaatbaar acht. Bij de bepaling van haar standpunt zal tot het uiterste getracht worden aan re delijke militaire eisen tegemoet te komen, doch anderzijds zal dit standpunt een weerspiegeling zijn van het inzicht der regering, dat een evenwichtspositie tussen het Zondag onder het Octaaf van H. Hartfeest CHRISTUS LIEFDE Op de feestdag van het H. Hart van Jezus wordt in het Evangelie de Kruisdood van Jezus verhaald. Niet zonder reden. De zijde van de gestorven Verlosser werd geopend; dwars door het Hart ging de speer punt; St. Jan zag het zelf. Waarom werd dat Hart doorsne den door de lans? De soldaat had "een andere bedoeling dan zichzelf absolute zekerheid te verschaffen aangaande de klaarblijkelijke dood van de gekruisigdeMaar Onze Moeder de H. Kerk weet dat dit feit meer en groter betekenis heeft. In de Praefatie van dit feest zegt Zij: „God! U hebt gewild dat Uw Eniggeboren Zoon met de lans van 'n soldaat werd doorstoken, opdat Zgn open Hart, schatkamer van goddelijke mildheid, een vloed van ontferming en genade over ons ons zou uitstorten Welk een verband, nietwaar? We zijn op Golgotha. Aan een kruis hangt een doodgemarteld Mens. Zijn eigen volk gilde om zijn dood. Het kreeg zijn zin: de man stierf door beulshanden. Hebben ze het werk goed gedaan? Ja, Hg is dood. Ze hoeven zijn benen niet door te hakken, maar om wille van 't be wijs, even een lans door zijn dood hart. Zie maar, 't laatste restje bloed en water. Wat zullen zijn verwanten doen als zij machtig zijn, en dit een ge rechtelijke moord is? Zal zijn Va der niet een leger sturen om de moordenaars te straffen? Zal God de Vader nu niet de 12 hemelse legioenen van engelen sturen, waar God de Zoon in de hof van Olijven over sprak, en de schepselen ver nietigen? Uit zijn Hart vloeit bloed en wa ter, en de H. Kerk noemt dat een vloed van genade en ontferming. Met dit voor ogen, begrijpen we enigszins de onmetelijke liefde van Christus; dan beseffen we dat St. Paulus in het Epistel schrijft over de hoogte en lengte, de breedte en diepte van Christus' liefde. Als we Evangelie en Praefatie met elkaar in verband kunnen brengen en dui zelen van het liefde-offer dat Christus bracht Hij verlost de beulen door door him handen te sterven! dan pas kunnen wij in stemmen met een ander woord van diezelfde apostel: „Wat kan mij scheiden van Christus' liefde? Ver volging? 't Zwaard? Honger of ge vaar?Maar dit alles zullen wjj glansrijk te boven komen juist door Hem, die ons liefheeft." Rom. 835. Wij leven in een vreemde tijd. Een tijd die we in een woord moei lijk kunnen vangen, of het moest zijn 't woord: dreigend. Van alles dreigt: oorlog, geloofsvervolging, concentratiekampen, slavernij, jeugdbederf. Om wille van die drei ging, zegt men, emigreren hele fa milies. En onszelf slaat somtijds een schrik om het hart: wat kan ons niet overkomen „wederwaar digheid, benauwdheid, vervolging, honger, naaktheid, gevaar, het zwaard Zie. St. Paulus geeft het ant woord: „dat alles zullen wij glans rijk te boven door Hem, die ons liefheeft!" De enigste remedie die Hij, le vend in zulke benarde tijden, rond trekkend in het Romeinse gebied, dat de oorlog vèrklaard had aan het geloof in Jezus, te geven had aan de mensen in druk is: weten dat wij bemind worden door Hem. Neen, geen zenuwarts, geen onver schilligheid, geen bunkerbouw. Hij, St. Paulus, mediteerde, overdacht, verborg zich in: de liefde van Christus. Hij kende zijn zwakheid, zijn verleden, maar niets kon hem van de wijs brengen „Scio cui oredidi". Ik weet op wie ik ver trouw. Hij kende het Hart van Christus, Zjjn liefde die alle begrip te boven gaat. Ook voor ons is er geen zekerder middel om boven alle gebeurlijk heden te staan, drijvend te blijven in de donkere dreiging van een ho peloos tijdperk, dan Christus te kennen, Christus en Zijn liefde. Verrijk Uw kennis van Christus. Lees het Evangelie. Niet vluchtig, gauw, maar met de bedoeling Hem te kennen, die voor ieder is de Weg, de Waarheid, het Leven. Kinde ven van het Licht zult ge zijn, om dat ge u voedt met het Licht der wereld. P. C. DE HAAS OFM. Feestdagen in deze week: Woensdag 21 Juni H. Aloysius. Zaterdag 24 Juni H, Johannes de Doper. militair-wenselijke en het voor de instandhouding onzer natio nale economie noodzakelijke, on afwijsbaar is. Aan de memorie van toelich ting ontlenen wij voorts, dat voor het lopende jaar de terugvoering van de troepen van de Kon. Landmacht en van de L.S.K. in zo snel mogelijk tempo zal dienen te worden bewerkstelligd, even als de reorganisatie en uiteinde lijke oplossing van het K.N.I.L. De termijn van zes maanden, voor een en ander tot uitdrukking ge bracht in de R T.C.-overeenkom- sten, zal zoveel mogelijk moeten worden benaderd, ook al zal zij opi technische redenen niet geheel houdbaar blijken te zijn. Coördinatie beleid Stap voor stap worden intussen vorderingen gemaakt om te ko men tot één departement van Rijksverdediging. De eenheid van het defensiebeleid wordt reeds in de hand gewerkt door het inge stelde comité van de Verenigde chefs van staven, dat zijn nut overduidelijk heeft bewezen. Door het geregeld contact van de hoogste militaire chefs van de drie onderdelen der strijd macht verdween veel gevoelig heid en ontstond team-spirit, terwijl ook op lager niveau door gezamenlijk voorbereidend werk beter contact groeide. De in deze begroting begrepen kosten van opbouw van het leger ad bijna 348 millioen gulden, heb ben in hoofdzaak betrekking op de vredesdiensten. Een zeer be perkt deel van dit bedrag is daar door beschikbaar voor de voorbe reidingen van het mobilisabel maken van de troepen. Troeoen in Nederland Voor wat betreft de nieuw op te leiden lichtingen wordt medegedeeld, dat het gros der dienstplichtigen, met uitzonde ring der toekomstige officieren en onderofficieren, een eerste oefening van 1 jaar krijgt. Voor enige specialistische wapens en dienstvakken, cavalerie, aan- en afvoertroepen en technische troepen, kent de Dienstplichtwet een langere maximale tijd van eerste oefening. De minister acht het volstrekt noodzakelijk, dat aan de termijnen van eerste oefening, in de Dienstplichtwet bepaald, voortaan weer stipt de hand wordt gehouden. Het totaal aantal in opleiding te nemen dienstplichtigen in 1950 bedraagt ten naaste bij 15.000 man. De dienstplichtigen zullen na het volbrengen van hun eerste oefening met groot verlof ver trekken, na te zjjn ingedeeld in eenheden, welke bij mobilisatie zullen worden gevormd. Hun mi litaire vaardigheid zal door het houden van herhalingsoefeningen pp peil worden gehouden. Het instructieve beroepskader dient te worden herschoold. Er zijn maatregelen getroffen om de oorlogsverbanden, gevormd uit de lichting 1949II, deels door oproeping in werkelijke dienst weder te formeren, indien de om standigheden daartoe zouden no pen. In de loop van 1950 zal het tempo van de vorming van be roepskader worden versneld, hier bij inbegrepen de herscholing van uit Indonesië terugkerend be roepskader van K.L. en K.N.I.L in zover dit laatste naar de K.L. overgaat. Een dit jaar op te richten tweede vrijwilligersopleidings centrum zal opdracht krijgen voor eenmaal de opleiding van 600 vrijwilligers te verzorgen. De Stormschool zal worden om gezet in een Korps Commando troepen, dat jaarlijks een be perkt contingent, bij voorkeur vrijwilligers, voor deze nieuwe taak zal opleiden. In tegenstelling tot voorafgaan de jaren zal ingaande najaar 1950 de lichting niet meer worden op geleid in depóts, doch weer in regimenten. Nationale reserve Ook nu de tot voor kort be staande omstandigheid, dat vrij wel alle geoefende troepen zich in Indonesië bevonden, is wegge vallen, blijft de regering prijs stellen op een korps van gezags getrouwe vrijwilligers. De kosten dezer Nationale Re serve zijn geraamd op een ge middelde sterkte aan vrijwilligers van 12.500 man. Rekening houdende met het financieel aanvaardbare en, waar nodig, aangepast aan het tempo der legeropbouw, zal binnen het raam van de West-Europese de fensie worden voortgegaan met de vorming van gevechtseenheden en het inrichten van vliegbases, ter wijl zal worden voortgebouwd aan het voor het luchtverdedigings systeem benodigde waarschu wingsapparaat. Een belangrijk contract werd in goede samenwerking met België afgesloten, dat voorziet in de leve ring door de Belgische industrie (motoren) en de Nederlandse industrie (frames) van een groot aantal Meteor-vliegtuigen, waar van de helft voor elk land. werd in de eerste vier maan den van dit jaar aan land- en tuinbouwproducten uitgevoerd voor een waarde van 467.881.000 gulden tegen 330.727.000 gulden in dezelfde periode van het vo rig jaar.... is gisterennacht ingebroken in een perceel aan de Laan van Poot te Den Haag. Een bedrag van 600 gulden vormde de buit- werd gisteren kort na mid dernacht op de Laan van Meer- dervoort te Den Haag een 63- jarige weduwe door de tram overreden. Zij werd deerlijk verminkt en overleed ter plaat se- hield de douane te Maastricht een beruchte Belgische smokke laar aan toen deze 400 paar ny lonkousen van België naar Ne derland wilde smokkelen- hebben de muziekhandelaren in een adres aan de Tweede Ka mer gevraagd de muziekuitga ven vrij te houden van de om zetbelasting.... zullen de emblemen van de 7 December-divisie op Zaterdag 24 Juni a.s. aan de directeur van het Legermuseum te Leiden worden overgedragen ter plaat sing in het museum.... is door de douane-recherche te Aken, in samenwerking met Ne derlandse en Belgische instan ties, een internationale smokkel bende opgerold, die met gepant serde auto's verschillende keren duizenden kilo's koffie van Bel gië naar Duitsland heeft ge smokkeld zal door de stichting Carmel- college te Nijmegen op het voor malige landgoed ..De Grundel" te Hengelo een R.K. H.B.S. met kapel worden gebouwd— bracht de Indonesische minis ter van Onderwijs, dr. Abu Ha- nifah, vergezeld door de presi dent van de universiteit van In donesië, deze week een bezoek aan ons land.... Naar het A.N.P. verneemt is dezer dagen de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een ontwerp van wet. hou dende enkele voorzieningen be treffende de pers. ORGANISATIEWET SOCIALE VERZEKERING Teneinde een efficiënte werk wijze in de uitvoering van de sociale verzekeringen te bevorde ren, is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk voor de thans bestaande algemene bedrijfsverenigingen in een nieuw opgezette uitvoerings organisatie geen plaats meer is. De regering is van mening dat het zwaartepunt van de uitvoering der sociale verzekering gelegd moet worden in handen van het georganiseerde bedrijfsleven, dus via een bedrijfstakgewijze op bouw. Het naast elkaar functionneren van verschillende algemene be drijfsverenigingen zal in de toe komst niet meer mogelijk zijn. In het bestuur van een bedrijfsver eniging kan plaats worden ge ruimd voor een vertegenwoordi ging van die groepen der bevol king, welke niet geacht kunnen worden tot het bedrijfsleven te behoren. De bedrijfsverenigingen zullen, naast de overkoepelende sociale verzekeringsraad, de uitsluitende dragers der verzekering worden Dit betekent, dat zij het vrijwil lige en particuliere karakter, dat zij bij de huidige ziekteverzeke ring bezitten, niet langer zullen In Bilthoven, waar de Werkplaats Kindergemeenschap van Kees Boeke is gevestigd, vordert de bouw van een nieuw school gebouw gestadig. Niet minder dan 170 jongens en meisjes zijn thans in een beperkte ruimte ondergebracht. Op de foto: boven, het nieuwe gebouw, dat in het najaar gereed zal zijn; onder, enige leerlingen schilderen vrije onderwerpen in het teken lokaal van het oude gebouw. behouden. Zij krijgen meer het karakter van publiekrechtelijke organen, welke krachtens de wet gezag hebben. Het denkbeeld van een centrale administratie, zoals ook door de Stichting van de Arbeid wordt aanbevolen, wordt door de regering overgenomen. Het komt haar niet gewenst voor, de status van de medische dienst wettelijk te regelen. De regering deelt voorts nog mede, dat een ontwerp van wet betreffende een herziene ouder- domsverzekering in een verge vorderd stadium van voorberei ding verkeert. EEN DER VERMOEDELIJKE DADERS GEGREPEN De Haarlemse recherche heeft Donderdag te Amsterdam een 21-jarige jongeman gearresteerd die verdacht wordt één van de daders te zjjn van de roofover val, die op 22 Mei j.l. aan de Herensingel te Haarlem is ge pleegd en waarbij een manufac- turier van 900 gulden werd be roofd. Ook werd te Amsterdam ge grepen een minderjarig meisje, dat even voor de roofoverval ten huize van de manufacturier vertoefde en daarna voortvluch tig was. Zij wordt verdacht re- Sj *e hebben onderhouden hwbK- aders' De jongeman bleek bij zijn arrestatie in het 2SSÜ Z1,n van. een met scherp geladen automatisch pistool. Uit het eerste verhoor kregen de re chercheurs de indruk, dat hij op het punt stond een nieuwe roof overval te organiseren. De Amsterdamse politie, die ook een onderzoek instelt, ver moedt, dat de gezochten iets te maken hebben met taxi-overval len, die de laatste pleegu. tijd zijn ge- NORTON-„STAL' ASSEN NAAR Bg de T.T.-commissie te Assen is bericht binnengekomen van de Norton Works Limited, dat Norton met zijn gehele „stal" zal deelnemen aan de races op 8 Juli a.s. Gestart zal worden met drie machines in de 350 cc. en met drie in de 500 cc. Weliswaar is nog niet bekend wel ke rijders daarbij zullen rijden, maar zowel H. L. Danieil, A. J. Bell, R. St. J. Lockett ais G. E. Duke zullen uitkomen, terwijl Nor ton - bovendien de verzorging op zioh heeft genomen van de beide Australische inschrijvers Harry Hinton en George Morrison, die beiden in de 350 en de 500 klasse zullen starten. De Italiaan Enrico Lorenzetti heeft zich reeds om inlichtingen tot Assen gewend, onder mede deling, ^at het zijn bedoeling is met Guzzi in de 350 en de 500 cc. te starten. Volgens zijn mede delingen zijn zijn motoren nog weer in snelheid toegenomen. Spanje heeft ingeschreven in de 125 cc. De Permanyer S. A. Moto- cicletas Montesa uit Barcelona komt met Jose Mallobet Arteman en Juan Soler Bulte. Finland is vertegenwoordigd door Vaino Hollming uit Helsingfors die op 350 Velocette en 500 Norton start. In de 125 ccw. heeft de Engels man J. G. Bound ingeschreven met E.M.B. en Mobi Vierdag met Eysink. In totaal zijn in de 350 cc. zes Nortons, acht Velocette's, en vijf A.J.S. ingeschreven; in de 500 cc. elf Nortous en één Triumph. Een van Engeland's beroemdste oorlogsschepen, de 35 000 ton metende „King George V", heeft door sleepboten getrokken de haven van Ports mouth verlaten. De ,,King George V" zal in Gareloch, Schotland, toegevoegd worden aan de z.g. Engelse „mottenballen-vloot". De ka nonnen en de overige uitrusting zijn grondig afgedekt tegen de inwerking van het weer. In het Bondselftal, dat morgen ter gelegenheid van de Olympi sche Dag tegen Kopenhagen speelt, is een wijziging aange bracht. De rechtshalf Weenink (Brabantia) is verhinderd, en wordt vervangen door De Rub ber (VUC). Het Bondselftal ziet er nu dus als volgt uit: doel: Kraak (Stormvogels); achter: Huybregts (BW) en de Jong (ADÓ): midden: De Rub ber (VUC), Terlouw (Sparta) en Verbeek (Sparta); voor: Ver munt (RBC), Rijvers (NAC), Langelaan (HBS). Lenstra (Hee renveen) en Hofma (Heeren veen). Reserves: Saris (BW), Mer- tens (Will. II), Bauman (ADO) en Steenbergen (Feyenoord). Aan de Internationale Vier daagse Afstandsmarsen, welke van 25 t.e.m. 28 Juli a.s. te Nij megen worden gehouden, zullen wandelaars deelnemen uit Bel gië, Frankrijk, Engeland, Zwe den, Denemarken, Noorwegen, Finland, Oostenriik, Zwitserland en Nederland. Alle deelnemers dienen ervoor te zorgen, dat zij op de aanmel dingsdag (24 Juli a.s.) de ge neeskundige verklaring kunnen tonen, waaruit blijkt, dat zij ge schikt zijn bevonden om mee te doen aan deze marsen. De inschrijving sluit Zaterdag middag 1 Juli om 12 uur. Naar aanleiding van berich ten, volgens welke Lenstra als scheidsrechter en Kraak en Rij vers als grensrechters zouden optreden tijdens een wedstrijd, die op 20 Juni a.s. te Leerdam, t.b.v. de kankerbestrijding tus sen de glasfabriek Leerdam en de Vries Robbe wordt gespeeld, heeft de K.N.V.B. genoemde spe lers een telegram gezonden, waarin hun verboden wordt als zodanig op te treden. Bij een beschouwing op deze plaats, gewijd aan het Pinkster- I congres door de communistische jeugdorganisatie uit het door de Russen bezette Oost-Duitsland 1 in Berlijn gehouden, wezen wij er reeds op, hoe er van enige I vrijheid voor de jeugd bij deze organisaties geen sprake was We deelden daarin mede. dat deze communistische jeugdorga nisatie op hetzelfde principe van de Hitler jugend was opge bouwd, n.l. dat een jeugd, die zich niet bij de officiële jeugd organisatie aansluit, van alles verstoken is. Ze krijgt geen be schikking over sportvelden en sporthuizen, maar wordt ook niet tot het nijverheids- en mid delbaar onderwijs toegelaten en grote firma's, om van officiële instanties maar te zwijgen, mo gen geen jeugdige personen in hun dienst hebben, die geen lid van dè communistische jeugdor ganisatie zijn geweest. De aartsbisschop van Berlijn, die evenmin als zijn Tsjechi sche, Poolse en Hongaarse me dekerkvorsten zijn mond laat snoeren en ondanks alle commu nistische terreur en dreigemen ten moedig voor de rechten van de Kerk en de geestelijke vrij heid van zijn gelovigen opkomt, heeft nu in een openbaar pro test bij de Oost-Duitse minister president Grotewohl geprotes- Candidaten voor Kanaalovertocht Tot de candidaten voor een zwemtocht over het Kanaal be hoort ook mevr. Betty Cohn, die 50 lentes telt, kleinkinderen heeft en zeker is te zullen slagen. Ook Shirley Hay France, die het in Juli nog eens zal proberen, ver trouwt ditmaal meer succes te zul len hebben dan het vorig jaar. Tenslotte is George Fraser uit Dennisport, Massachusette naar Engeland vertrokken met het doel z-ijn krachten op het Kanaal te be proeven. Hij werd in de oorlog ern stig aan een van zijn benen ge wond en schrijft zijn volledig her stel toe aan de zwemsport. Dat Australië gaarne Neder landse emigranten ontvangt blijkt uit het feit, dat Australië denkt het volgend jaar 20.000, zo moge lijk nog meer, en in 1952 zelfs 30.000 Nederlanders op te nemen. In het kader van de grote Aus tralische immigratie-plannen be schouwt men ons land als een der voornaamste bronnen om die plannen te verwezenlijken. De voorzitter van de „Immigration planning council" van Australië, Sir John Storey, is een drietal dagen in ons land geweest voor besprekingen met regeringsver tegenwoordigers en emigratie-des kundigen. De mogelijkheden voor emigratie naar Australië werden daarbij uitvoerig bezien. Aan alle aspecten dezer emigratie werd aandacht besteed. Het transport vormt nog altijd een belangrijk vraagstuk, doch de scheepsgele genheid is reeds enigszins ver beterd. OM EEN ZEEHAVEN TE VERZOEKEN Den Haag zag gisteren 500 Kat- wijkers met muziek voorop door de straten marcheren naar het Plein 1813, waar het kabinet van dr. Drees is gevestigd. De Kat- wijkers hadden een verzoek bij zich voor de regering om een nieuwe zeehaven. In de stoet wer den spandoeken en schilden met leuzen meegedragen en op een wagen was uitgebeeld, wat het comité „Zeehaven Katwijk" zoekt te verwezenlijken. Voorop ging een groot aantal Katwijkse vrou wen in originele kledij. Minister-president dr. Drees ontving een deputatie in zijn ka binet ter overhandiging van het verzcfekschrift De premier gaf te kennen, dat de wijze, waarop het verzoekschrift werd inge diend, er zeker toe zal bijdragen, dat het ernstig door de regering in overweging zal worden ge nomen. Men wil komen tot een over eenkomst tussen ons land en Australië. Een ontwerp is in voor bereiding. Beide regeringen zou den een bijdrage verlenen in de kosten, welke door de emigran ten moeten worden gemaakt, al vorens zich in Australië te kun nen vestigen. In de eerste plaats wordt hier gedacht aan de trans portkosten. Door de Haagse recherche is gearresteerd de 40-jarige J. B„ een bewoner van een woonschip te Den Haag, die zich voor had gedaan als vertegenwoordiger van een fonds tot steun aan Am- bon. Hij had o.a. intekenlijsten laten drukken en enkele men sen weten te bewegen tot afgif te van geld, z.g. ten behoeve van het fonds. Ook had B., die reeds vele malen met de justitie in aanraking is geweest, éên costuum weten te bemachtigen teerd tegen deze geestelijke dwang en aantasting van de ge wetensvrijheid, welke het com munistische bewind in Oost- Duitsland uitoefent. Onze lezers hebben gisteren reeds uitvoerig in ons blad van dit document kunnen kennis nemen, waarbij Kardinaal von Preysing niet heeft willen volstaan met het alleen ter kennis te brengen van de communistische regeerders, maar hij heeft het ook in ruim 4 millioen exemplaren over heel Oost-Duitsland doen versprei den, terwijl hij het ook aan een correspondent van Reuter in de West-Duitse zone heeft doen ter hand stellen, die voor een ver- dere verspreiding van dit be langrijke document heeft ge zorgd. Dat desondanks bijv. in Ne derland de grote liberale en so cialistische pers, met de vele z.g „neutrale" bladen incluis dit be langrijke document hebben doodgezwegen we vonden er noch in de N.R. Crt., Telegraaf. Vrije Volk, Parool enz. iets yan vermeld bewijst intussen op nieuw, hoe weinig morele steun de katholieke kerkvorsten, die daar achter het ijzeren gordijn voor de geestelijke vrijheid op de bres staan en de enige macht vormen, die het communisme nog durft te weerstaan, van de grote wereldpers hebben. Toch zijn er nog altijd massa's katholieken, die op allerlei wij ze deze pers steunen. Gelukkig hebben we nog een wijdver spreide katholieke pers, die in deze zware en moeilijke strijd achter deze dappere kerkvorsten staat en zorgt, dat hun woord en hun verzet tegen deze commu nistische barbarij niet wordt doodgezwegen. Want uit dit document van de Berlijnse Kardinaal blijkt op nieuw heel duidelijk, onder wel ke verschrikkelijke toestanden de volkeren onder het commu nistische bewind zuchten en welk een huichelachtige come- öie de communistische regeer ders daarbij spelen De Kardinaal wijst er op, dat in de z.g. grondwet van Oost- Duitsland met woorden de vrij heid van geloof en geweten wordt gewaarborgd, maar dat ondanks deze grondwettelijke bepalingen iedere geloofsvrij heid met voeten getreden wordt Zijne Eminentie deelt mede, dat hij reeds vier maanden geleden aan de premier Otto Nuschke 'n memorandum met feiten heeft overhandigd, waaruit zonneklaar bleek, dat er in Oost-Duitsland geen godsdienstvrijheid meer be staat; dat het geweten van het volk geweld werd aangedaan en 'de bevolking werd gedwongen daden te stellen en steun te ge ven, die zij volgens hun gewe ten niet verantwoorden kunnen De Kardinaal wijst er op, dat de priesters in hun zielzorg worden belemmerd en dat de kerkelijke geschriften, waarmee de bis schoppen contact houden met hun "gelovigen, niet meer mogen verschijnen. De communistische kerkver- volgers zullen ook dit protest wel naast zich neerleggen, te meer waar zij in deze houding de steun genieten van de we reldpers, die dapper meedoet om in dit geval de communisti sche doodzwijgtactiek te doen slagen en te zorgen dat het we reldgeweten niet wordt wakker geschud. Maar de christenen weten door dit moedige schrij ven opnieuw, onder welke ver schrikkelijke toestanden hun medebroeders in het geloof daar leven moeten en hoe alle chris tenen achter het ijzeren gordijn recht hebben op onze morele steun en wel allereerst op ons gebed. Maar ze hebben uit deze zaak ook weer kunnen leren, wie met deze communisten ge mene zaak maken, als het gaat tegen het christelijke en met na me het katholieke geloof. De doodzwijgtactiek van een groot deel der pers, of zij nu li beraal, socialistisch of neutraal is. spreekt hier weer boekdelen (Van onze weerkundige medewerker) Het ziet er naar uit, dat het weertype, dat we nu al enige dagen meemaken, nog gedurende het week-end zal aanhouden. Hoewel niet bepaald ongunstig te noemen, is het toch ook verre van zacht zomerweer. Daar de onstabiliteit nu wat af neemt, wordt de kans op buien kleiner, hoewel voor het binnen land de kans op nog enkele buitjes blijft bestaan. Vooral des ochtends kan tengevolge van de uitstraling de temperatuur nog flink dalen. Volgens het K.N.M.I. was gister morgen te De Bilt de temperatuur op 10 cm boven de grond slechts 1 graad. Als men weet, dat op dezelfde tijd de tempe ratuur in de thermometerhut (2.10 m boven de grond) 7 graden bedroeg, dan kan men zich een beeld vormen van de grote temperatuurverschillen, die zich vlak boven de grond kunnen voordoen, tengevolge van uitstraling. Voor Eelde bedroegen deze waarden 2 en 6 graden. Op herstel van het warme zomer weer van de vorige week begint het helaas steeds minder te lijken. V..

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3