Mosselenjacht is geen kinderwerk Demagogie rond de vergoeding voor de Kamerleden Controleur" verloor het van handige collectrice EN WAT EEN ZUINIGE BOEL... „leder gezin moet levensruimte hebben, even redig aan behoeften en menselijke waardigheid" Op de WR 45 de Waddenzee af 4 3 DE BEURS Na de mislukte rode Pinkstermars Jongeren- en Toneelweekend Haagse Brief En een V.V.D.-artikel, dat geen argwaan wegneemt Paus bespreekt sociale problemen Samenwerking over de gehele wereld is noodzakelijk Het probleem der werkloosheid C 1 (Van onz especiale verslaggever WADDENZEE, Juni 1950 Daar staat ie dan, wijdbeens, in de vroege, frisse morgen op de luiken boven de laadruimte van de mosselenschuit Wierin- gen 45: de ouwe Jaap. Je zult het evengoed niet moeten wagen, dat hardop te zeggen, ouwe, als je naar zijn zongebruinde, ge spierde armen en ruigbehaarde handen kijkt. Een reus van een kerel is hij, de zon in zijn gezicht en de zee in zijn diepe ogen Bedachtzaam bespiedt hij de waterstand, steeds hoger optrekkend langs de wallekant van het haventje Den Oever. „We mosten maer gaen eeej". zegt hij dan plotse ling en verdwijnt in de machinekamer. De schoorsteen begint nijdig rookwolkjes uit te keffen en intussen heeft Dirk, het pientere schippertje van de WR 45, zijn praatje met de schip pers van de andere mosselboten beëindigd en verdwijnt schie lijk in het stuurhuis. „Do kerespedent van de krant kan alvast beginnen te skrieve.." hoor ik plotseling een stem achter me: Jan, de derde man, een ronde kerel, eenzelvig en zwijgzaam maar niet minder hartelijk. Dat is de man, die de ganse lieve dag mokken koffie rondbrengt. 't Is net zes uur. De W.R. 45, een mosselenschuit van zowat 45 ton, zet koers naar zee. Langza merhand verdwijnt Den Oever in het sluierig waas van de ochtend. Een heel oud vissersdorp, Den Oever, met een kleine duizend inwoners, die voor het merendeel van de visserij leven. Na het af sluiten van de Zuiderzee was de bevolking nogal toegenomen. De vissers van De Haukes die al gauw inzagen, dat er op de Zuiderzee niets meer te verdienen viel, z;jn toen schielijk op Den Oever aan getrokken en nu proberen ze het dan maar op de droge Wadden. We springen. We springen nu op de mossel- banken toe. Wel zes uur varen, langs de Afsluitdijk en verder langs de kust van het vlakke Friesland. Tegenover de Zwarte Haan op de Friese kust, anderhalf uur varen boven Harlingen, ligt zo'n mosselenbank. Dat zien we aan een Zeeuw uit Ierseke, die daar al een goede vangst heeft ge daan. Zijn mosselenvrachie komt al boven de laadruimte uit. Jan en Jaap staan intussen diep over de korren gebogen, om die te herstellen: met nieuw kor- katoen knopen ze de eindjes aan mekaar. De zon staat op haar hoogst. Zij staat de godsganselijke dag hete stralen naar beneden te schie ten, dat je huid er roodgloeiend van opzet, 't Is bloedwarm aan bo:rd. Er staat maar een enkel „zuchie". Aan de einder dansen meer visserschepen, Wieringers en Zeeuwen. De Zeeuwen vissen op de Friese Wadden meer naar het zaad, dat ze naar Zeeland brengen, daar weer in zee storten, later weer opvissen en de mosselen, als „echte Zeeuwse mosseléééj" naar België of Engeland uitvoeren. Dat duurt hoogstens een week of vijf, dat zaad-vissen. Half Juni voor het laatst. Als we op de mosselenbank aankomen, zijn we niet alleen. Daar zijn nog de W.R. 194 met Jan, Piet en Cor, en de W.R. 310 met de ouwe schipper Herman, Evert en Ab, allemaal ronde kerels, met wie het goed leven is („Haje het goed bij öos, jong?" vroegen ze me) en nog 3 andere Wieringers, die als drie zustertjes steeds naast elkander zijn blijven varen. „Steek eris effe uut. Jaap" roept Dirk vanuit het stuurhuis. Dan pakt Jaap een lange stok en onderzoekt de bodem. Hij steekt en steekt en voelt de mosselen zitten. Zijn hand gaat omhoog, hij stoot een paar onverstaanbare klanken uit, en.... dan gaat het spul beginnen. Ze gooien de laadruimte voor een derde open en de mosselen korren worden aan weerszijden van het schip buiten boord gezet, de korlijnen worden gevierd en dan kan er gesleept worden. „Trekke maerrr1" Met zó'n mes! Meestal liggen we er dan een minuut of drie aan, soms langer, soms korter naargelang de hoe veelheid mosselen op de zeebodem. Dan beginnen de stoomwinches in de stuurhut rammelend te draaien, op twee brede trommels worden de beide strakgespannen korlijnen ingehaald. Aan deze lijnen, die vanuit het stuurhuis naar boven lopen over twee katrollen, die aan de gieken bevestigd zijn, hangen de mosselenkorren, zakken, half van touwwerk, half ijzerweefsel, (die een mud of negen kunnen be vatten) aan de bovenzijde voor zien van een mes van 1.85 lengte, die over de bodem van de zee heenschaatst en de mosselen a.h.w. opschept. Boven het mes DAAR STAAT-IE DAN. WIJDBEENS Een van onze mannen heeft geruime tijd, als mosselvisser vermomd, op de WR 45 gezeten. Zwer vend tussen Wieringen en Borkum (en staande tussen de mosselen, twee passen links, twee passen rechts), schreef hij er over. U proeft er de zilte lucht en de „witte bief stuk" uit. Hijzelf kan ze niet meer zien. zit de korstok, die de „prut" te genhoudt. De prut is de vijand van de mosselenvisser. We zouden dat gauw zien. Nauwelijks was de eerste kor boven water gehesen, of de ouwe Jaap riep met stentor stem: ,,'t Is prut, óor, allegaar niks, zakke maerrr De kor zit vol prut, zeesterren, die blauw of rood en heel glibbe rig zijn, krabben bij tientallen, wier (spinazie, zegt Jan) schelpen en soms een vis, een knorhaantje of een tongetje. ,,'t Is erreg smerig, óor", zegt de schipper, „dan ken je ze niet best vangen". De volgende trek- kies gaan beter. Weer rammelen de winches, weer zoeveren de korlijnen druipend van het zee water over de katrollen heen. Jan en Jaap staan wijdbeens langs de reeling om de kor aan te pak ken.. Daar komt ie uit het water te voorschijn. Eerst moet de volle kor worden uitgespoeld. Een stuk of tien keer wordt ie in het water neergeplompd en weer omhoog getrokken, op en neer, op en neer, dat het zeewater troebel wordt van de prut. En dat gaat gepaard met een gedonder van de winches of ze tien mitrailleurs tegelijk in werking stellen. Als de kor schoon genoeg is, wordt ie aan boord ge hesen. Een dicht gordijn van zee water hangt er onder aan te drui pen. Aan weerskanten pakken de mannen de kor beet, halen 'm met een fikse zwaai aan boord en stor ten hem leeg boven de laadruimte, dat de vette spatters overal in het rond vliegen. Met donderend ge raas komen de mosselen in het ruim terecht. Er tussendoor krieu welen tientallen krabben, schit teren honderden schelpen, scherpe, zure reuk verspreidt zich over het schip en overal liggen mosselen. Intussen staat Dirk in de stuur hut en bedient de winches. Aan zeven handles tegelijk moet hij denken en daarbij de andere sche pen in de gaten houden, niet al leen om een aanvaring te voorko men, maar ook om te zien hoe die het maken en op welke strook van de mosselbank de beste trekkies zijn te maken. Hij heeft het zo druk, dat zijn cigaret er al drie keer van is uitgegaan. De winches en handles, ze zien er allemaal oud en roestig uit, je verwondert je erover dat het allemaal nog werkt. Maar het werkt goed.... Met hoge lieslaarzen aan mod deren Jaap en Jan tot aan de enkels door de mosselen, en zui veren ze van alles wat er niet bij hoort. Weer ratelen de lieren, weer gaan de korren overboord, weer spoelen, schudden en storten. De ene kor na de andere wordt in gehaald en weer uitgegooid. On vermoeibaar werken de mannen door, zwijgend en sabbelend op een half nat sjekkie en dat gaat zomaar dopr, zolang als het water hoog genoeg is en er gevaren kan worden. Da's een r-tmozzl Zo nu en dan snijdt Jan een paar „mözzln" vakkundig open en inspecteert de inhoud. Eerlijk ge zegd is het helemaal geen opwek kend gezicht. Wat je ziet (Praech- tige, witte biefstuk, óor vertoont veel overeenkomst met dingen, waarvan je de naam niet kunt noemen, zonder een spier van je gezicht te vertrekken. „Mózzlen moete wit weze.... eeej, meneer van de krant, dan benne ze pas goed! Kaik, hier haje een rooie. Da's een rotmózzl, be grijp je wel" en met een zwierige zwaai verdwijnt de „rotmózzl" weer in zee. „Maer als je ze op tafel heb staan, met kruien en uien, wel, dan ben'n ze lekker, óor. GERARD PONSIOEN. (Wordt vervolgd) BUITENLANDS AANBOD IN INTERNATIONALE FONDSEN De laatste beursdag van de week bracht geen wijziging in de alge mene tendes. Wat internationale fondsen betreft, blijft de arbitrage opereren in Kon. Olie en Unilever. Het bleek, dat daardoor wederom enig buitenlands aanbod ontstond als gevolg waarvan de aandelen der vandaag 60-jarige Kon. Petroleum Maatschappij twee pet. lager open den op 271'/«, maar daarna tot bij na het koerspeil herstelden. Tegen het slot kwam echter weer een re actie. Unilever bleef zich op een 3 pet. lager niveau bewegen en zelfs werd angstig dicht de 200 benaderd. De koers bleef tenslotte op 201. De affaire had in het algemeen weer heel weinig te betekenen. AKU bleef goed op prijs en Philips week nauwelijks van het vorige niveau af. Voor Cultuurfondsen vandaag geen nieuwe gezichtspunten. Over het algemeen waren de koersen in deze sector vrij stabiel, althans de fluctuaties, voor zover zij voorkwa men, waren onbetekenend. Rubbers en Suikers noteerden nauwelijks prijshoudend. Certificaten Deli Mij. handhaafden zich. In de scheepvaarthoek een iet wat verdeelde stemming: Aandelen Kon. Boot herstelden zich van het gisteren geleden verlies en Rotter damse Lloyd moest 1 pet. prijsge ven. Men vraagt zich af, of de beurs als waardemeter haar bete kenis verloren heeft. Immers, het verslag Rotterdamse Lloyd ademt een goede geest en werd gunstig beoordeeld, desondanks een lagere koers. Voor de tweede maal wer den aandelen Escompto Bank in op enhoek verhandeld en vandaag kwam pas goed tot uiting de te leurstelling over het dividend van 8 pet. Indonesische Courant als ge volg daarvan liep de koers terug tot 5814 en vertoonde dus een ge voelige flauwe tendens. In de indu striële sector ging de belangstel ling uit naar Kon. Nederl. Papier fabrieken in verband met de aange kondigde emissie van aandelen. Er ontstond enige affaire in de claims, uit deze emissie voortspruitende en de prijs daarvan (voor aandelen van nominaal f 750.—) stelde zich op f 72'/s tegen een theoretische waarde van f 87Vi. Overigens bood de markt geen bijzonderheden. De Nederlandse Staatsfondsen lagen stil en prijshoudend, maar weder om waren de Dollarleningen aan vaste kant. Amerikanen óngeani- meerd. Prol. 2',4 pet. In verband met de herverkaveling op Walcheren, is een com pagnie genietroepen op het ogenblik bezig wegen aan te leggen. De herverkavelingswerken omvatten een uitgebreid gebied. Met de uitvoering hiervan zal het cultuur-technische aspect van het Ëën eiland zeer gediend zijn. COMMUNISME ZOEKT DE GEBRUIKELIJKE ZONDEBOKKEN DE RODE PINKSTER-OPMARS der Duitse jeugd is, zoals men weet geheel anders geëindigd dan de communistische machthebbers in Oost-Duitsland 't hadden verwacht. Inplaats van een indrukwekken de opmars door de Westelijke sec toren van Berlijn in uitdagende uniformen en met vaandels en mu ziek kwam een clandestiene inva sie van nieuwsgierige jongens en meisjes in het voor de Oost-Duitse kinderen bijna legendarische Wes ten, waar zij vervolgens door een begrijpende bevolking zo gul mo gelijk werden onthaald. Het propa gandistische effect, dat de organi satoren van dit rode Pinkstercon gres zich hadden voorgesteld van het bezoek van hun jeugdige vol gelingen in 't kapitalistische Wes ten, bleek dus tenslotte lijnrecht tegenovergesteld aan het werkelij ke resultaat. Zoals in de communistisch gere geerde landen te doen gebruikelijk is, worden nu de werkelijke of ver meende schuldigen opgespoord en de woestijn ingestuurd. Naar aan leiding van de genoemde gebeur tenissen tijdens het Pinkstercongres zijn tot nu toe reeds 69 functiona rissen van de FDJ door de ..Cen trale Raad" disciplinair gestraft, omdat zij voor de onvoldoende con trole bij de sectorengrens verant woordelijk worden gesteld. Ook het Politbureau heeft tegen een aantal ambtenaren der SED soortgelijke maatregelen genomen. Bovendien zijn alle leden der „Freie Deutsche Jugend" alsmede ..Junge Pioniere", waarvan kan worden vastgesteld, dat zij ter gelegenheid van 't Pink stercongres de Westelijke sectoren van Berlijn hebben betreden, voor lopig geschorst. Voor zover het de „Jonge Pioniers" betreft, zullen eerst de gezinsverhoudingen wor den onderzocht. Aangaande de le den der FDJ. is bepaald, dat hun schorsing kan worden opgeheven, indien zij zich bereid verklaren, zich aan een „Bewahrungfrist" van zes maanden in Aue te onderwer pen. Zij zullen te dien einde een „vrijwillig" dienstverband van een half jaar voor het werk in de ura- niummijnen moeten aangaan DRAKENBURGH ORGANISEERT Op de Katholieke Volkshoge school Drakenburgh te Baarn wor den in Juli opnieuw twee aantrek kelijke weekends gehouden. Op 8 en 9 Juli zullen jongeren, ook uit de kerngroepen van de beweging „Dit is leven", er bijeenkomen. Er worden inleidingen gehouden over de Katholieke visie op leven en wereld, moderne cultuurvormen en christelijke levensstijl, en over de vraag: „Is samenwerking tussen jongeren van verschillende standen noodzakelijk?" In samenwerking met „Ons Lekenspel" wordt op 29 en 30 Juli een toneelweekend geor ganiseerd waar o.m. de regisseurs Ton Lutz, Kees Spierings en Jan Muller antwoord zullen geven op de vraag: „Waarom regisseer ik zo?" terwijl ook décor en belichting, alsmede het hedendaagse repertoire voor amateur-tonelisten behandeld zullen worden. Uitvoerige inlich tingen over beide weekends: Dra kenburg, Baarn. (Van onze parlementaire redacteur) DE ZAAK DES VOLKS werd in de afgelopen week publiekelijker dan ooit behandeld. Biedt de tribune van de Ridderzaal toch al meer ruimte, nu hadden de boden, met het oog op de warmte, ook nog de ramen opengezet. Men mene echter niet, dat het publiek toestroomde. De touristen bleven bij een dergelijke temperatuur maar liever op de caféterrassen, waaraan Den Haag zo rijk is. Ën ook de burgers dromden niet onder de ramen samen. Het Binnenhof was een gloeiende koperen plaat en de typistes van de departementen, die er ziché desondanks in het middaguur op waagden, kwamen niet voor hetNationale Plan", maar slechts met het plan om in de kortst mogelijke tijd bruin te worden! Ook de discussies in de Kamer stonden onder de druk van de tropische temperatuur. Bejaarde Kamerleden mochten in hun ge- durfd-lichte zomerpakken dan de schijn wekken, dat het leven in derdaad eerst op gevorderde leef tijd begint, de afgestoken redevoe ringen waren toch maar mat en saai. „Het is de warmte, meneer de voorzitter!", zei de Limburgse afgevaardigde Maenen, toen hij op een gegeven ogenblik tot de ontdekking kwam, dat hij over een heel ander artikel sprak dan aan de orde was gesteld. Maar de communist Gortzak bleef desondanks van mening, dat hij het ijzer moest smeden op het moment dat het, ook figuurlijk gesproken voor hem, heet was. Alles met elkaar hamerde zijn stem wel een klein uur lang als een Ijzeren voorhamer op het wetsontwerp dat de strekking had om de schadeloosstelling van de Kamerleden te verhogen. Mi nister Teulings zei in zijn ant woord, dat hij het vertrouwen had dat ons volk de voorgestelde ver hoging zeer zeker zou kunnen billijken, wij herinnerden ons na het betoog van „kameraad" Gort zak echter mede, het oude Evan gelie-woord, dat de „kinderen der n (Slot) Arbeider en ondernemer onder werp en geen voorwerp der economie „Een dergelijk gevaar vertoont zich ook wanneer men eist, dat de gesalarieerden, tot een onderne ming behorend, het recht van eco nomisch medebestuur hebben, vooral wanneer de uitoefening van dit recht inderdaad, direct of in direct, organisaties in het leven roept, die buiten de onderneming om geleid worden. Welnu, noch de natuur van het arbeidscontract, noch de natuur van de onderne ming brengen noodzakelijkerwijze Volgens een bericht uit Djakarta is het onderzoek naar de gedragingen van sultan Hamid II, die enige tijd geleden werd gearresteerd op last van de Indonesische minister van oorlog, sultan Hamengku Buwono, thans geëindigd. Verwacht wordt, dat de sultan voor de krijgsraad terecht zal moeten staan. Op deze foto, genomen tijdens de inter-lndonesische conferentie, zien wij sultan Hamid II (links) tezamen met sultan Hamengku Buwono. zulk een recht met zich mede. Het is onbetwistbaar, dat de loonarbei der en de ondernemer op gelijke wijze onderwerp en geen voorwerp van de economie van een volk zijn. De gelijkheid kan niet ontkent worden. Zij is een beginsel, dat de sociale politiek reeds heeft doen gelden en dat een georganiseerde politiek op een professionele basis nog krachtdadiger zou doen uitko men. Maar met betrekking tot het particulier recht, zoals dat hetwelk bij eenvoudig contract het salaris regelt, is er niets dat in tegen spraak zou zijn met deze funda mentele gelijkheid. Onze voorgan ger Pius XI heeft het in de ency cliek „Quadragesimo Anno" wij selijk bewezen en daarom ontkent hij daarrin de intrinsieke noodza kelijkheid om het arbeidscontract aan 't contract van de maatschap pij aan te passen. Hiermede wil men niet het nut ontkennen, dat in deze zin tot nu toe bereikt is en wel tot gemeenschappelijk belang van de arbeiders en de bezitters (Acta Apostolicae Sedis vol. 23 pag 119). Maar als beginsel en als feit overtreft het recht van eco nomisch medebestuur, dat men re clameert, zijn mogelijke verwezen lijking. De moeilijkheden van deze vraag stukken bestaan in het feit, dat zij het belangrijkste en dringendste probleem uit het oog doen verlie zen, dat n.l. hetgeen als 'n nacht merrie juist op de oude industrie landen rust. Wij bedoelen de aan houdende bedreiging van de werk loosheid, het vraagstuk van het herstel en de zekerheid van een normale productiviteit, die zowel in haar opzet als in haar doel in nerlijk verbonden is met de waar- digiheid en het welzijn van ,t gezin, beschouwd als een morele, juri dische en economische eenheid." „Wat de landen betreft, waarin de industrialisatie pas begint, kun nen Wij niet anders dan de pogin gen van de kerkelijke autoriteit prijzen om aan de volkeren, die tot nu toe onder een patriarchaal of zelfs feodaal regiem en vooral in heterogene agglomaraties levend, de herhaling van de onaangename nalatigheid van het economisch li beralisme van de vorige eeuw te sparen. Een sociale politiek over eenkomstig de leer van de Kerk, ondersteund door de organisatie, die de stoffelijke en geestelijke be langen van de Kerk garanderen en aangepast is aan de tegenwoordige levensvoorwaarden, zou met de stem van elke ware Katholiek zon der enige uitzondering verzekerd moeten worden". „Zelfs in de veronderstelling van deze nieuwe industrialisaties blijft het vraagstuk in zijn geheel be staan en kan het ook voor deze lan den gesteld worden: dragen zij bij of dragen zij niet bij tot het her stel en de zekerheid van een ge zonde productiviteit van de natio nale economie? Ofwel hebben zij geen ander gevolg gehad dan het getal van de industrieën mei het gevaar van nieuwe crisissen nog te vermenigvuldigen? En vervolgens, welke zorg zal men besteden om de binnenlandse markt te verstevigen en te ontwikkelen, productief ge maakt in evenredigheid met de be langrijkheid van de bevolking en van de veelvuldigheid van de be hoeften van deze, daar waar de plaatsing van het kapitaal slechts gericht is op de verlokking van denkbeeldige voordelen en daar waar een misleidende ijdelheid van nationale belangen de economische beslissingen bepalen?" „Men heeft reeds teveel, proeven van productie in massa gedaan, van exploitatie tot de uitputting toe van alle bronnen van grond en bodem; men heeft vooral aan deze proeven de plattelandbevolking en haar economie geofferd. Even blind is het bijna bijgelovige vertrouwen in de mechanisatie van de wereld markt om de economie in even wicht te houden en het vertrouwen in een providentiële staat, belast om aan al zijn onderdanen en in alle omstandigheden het recht op zijn behoeften te geven, die op slot van zaken niet te verwezenlijken zijn." „Met de dringende plicht voor ogen om op economisch terrein de productie naar het verbruik wijse lijk berekend naar de behoeften en de waardigheid van de mens, te regelen, doet zich het vraagstuk van de regeling en vaststelling van deze economie voor het hoofdstuk productie op de eerste plaats voor. Men moet de oplossing hiervoor noch aan de zuiver positivistische en op de neokantiaanse kritiek van de „wetten op de markt" geba seerde theorie vragen noch aan de kunstmatige formule van „volle dige werkgelegenheid". Ziehier 'n probleem, waarop Wij zouden wen sen, dat theoretici en practici van de Katholieke sociale beweging hun aandacht wijden en hun stu dies richten." „Als onderpand van de vaderlijke belangstelling, die Wij voor Uw on derzoekingen en Uw arbeid koes teren, en onder de bescherming van de H. Geest, die Wij smeken U met zijn gaven te verrijken, geven Wij aan U en aan de Katholieke socio logen van ganser harte Onze Apos tolische Zegen:" duisternis" toch altijd wel een zeer grote portie listigheid plegen op te brengen. Want deze Amster damse timmerman met een kop, die nog bijna jongensachtig bo ven het witte sporthemd uitsteekt, toonde zich andermaal een uiterst sluw politicus en een volksrede naar van professie. In het vuur van de voorgestelde verhpging smeedde hij een wapen, hard en scherp, een wapen dat hij en de zijnen ongetwijfeld zullen gebrui ken om er hun politieke tegen standers op het nog altijd heftig omstreden Amsterdamse slagveld en daarbuiten, mee te lijf te gaan. Onze arbeiders, wij moeten ons dat wel realiseren, zullen in werk plaatsen en fabrieken mede deze stoot moeten opvangen. Met de verhoogde schadeloosstelling moge naar verhouding slechts een ge ring bedrag zijn gemoeid, de span ning tussen lonen en prijzen maakt toch zowel de werknemer als de kleine zelfstandige in deze tijd uitermate kwetsbaar. Het kan daarom nuttig zijn de feiten nog eens van alle Gortzakse demagogie te ontdoen. Ook in Sovjet Rusland verdient niet iedereen het zelfde en de heer Gortzak mag dus zeker niet ver langen, dat in een „kapitalistisch" land een Kamerlid, wat schade loosstelling betreft, gelijk zou staan met een arbeider. Dit zou ook tot gevolg hebben, dat men slechts arbeiders bereid zou kun nen vinden om hun baan voor een Kamerlidmaatschap op te geven. Maar afgezien daarvan is het zo, dat vele Kamerleden buiten Den Haag wonen. Geen kiezer zal be geren dat hierin een grondige wijziging komt en het zijn nu deze Kamerleden die van de schade loosstelling ook hun verblijfs- onkosten moeten betalen. Trekt men die van de schadeloosstelling af, dan blijft er een bedrag over waarmede ook een geschoolde ar beider soms nog niet zou willen ruilen. Zo beschouwd komt de zo demagogisch uitgebuitte verho ging dus in een heel ander licht te staan. Wel is het zo, dat er ook Kamerleden zijn, die betaalde nevenfuncties hebben. Voor hen geldt het vorenstaande niet in die mate, al blijft waar dat een ver goeding voor het Kamerlidmaat schap ten bedrage van f 7200. op zichzelf zeker niet abnormaal hoog genoemd moet worden. Zou den de „kinderen des lichts" even zorgvuldig rekening hebben ge houden met de sentimenten, waar een verhoging als deze inwerkt als de heer Gortzak dat deed, dan ware de enige mogelijkheid ge weest een regeling te maken in de geest van de noodwet-Drees, waarbij inkomsten uit andere hoofde voor de helft van de uitke ring worden afgetrokken. Zoals reeds gezegd, uitgezon derd de hamerende stem van de communist Gortzak, verliepen de debatten de afgelopen week wel hee^ rustig. Af en toe blies een vurig verbeid briesje in de gor dijnen van de troonhemel, maar het leek toch al weer heel lang geleden, dat hier een echt storm pje had gewoed. Buiten de Kamer bleef het echter ook deze week nog een beetje nawaaien. Wat be doelde de heer Oud? Dat is de vraag, die men zich is blijven stellen. Het antwoord daarop is vooral voor de politieke verhou dingen van straks van groot be lang. Het artikel van de onder voorzitter van de V.V.D., dat op de eerste pagina van het partij blad werd afgedrukt, mocht alles behalve helder zijn, het maakte toch wel duidelijk, dat het ge beurde ook in de V.V.D. zelf span ningen heeft opgeroepen. Mr. van Riel, wil erkennen dat de fractie „op het ogenblik dat voor haar vaststond, dat zij het beleid der regering inzake Indonesië niet verder kon volgen, zij in geweten verplicht was daarvan te getui gen". Maar hij plaatst zich daar toch niet achter, want onmiddel lijk daarop volgt: „Deze beslissing moet alleen aan haar worden ge laten. Dit is bij uitsluiting een zaak van de fractie. En de persoon Stikker, wiens beleid in de motie- Oud toch mede veroordeeld werd, blijft voor de ondervoorzitter van de V.V.D. „een liberaal van kwali teit", een man met een hoge func tie en met een andere taak en ver antwoordelijkheid dan die van Kamerlid. Vooral dit citaat is van belang. Wierp de motie van de V.V.D.- fractie de heer Stikker in feite mede weg, de partij haast zich blijkbaar om hem eerherstel te brengen. Is de politieke instelling van de fractie een andere van die van het partijbestuur? Komen er, evenals vroeger, weer twee rich tingen in de liberale gelederen? Men zou zich een .gematigd pro gressieve vleugel kunnen denken, die de liberale kiezers wil optrek ken naar nieuwe maatschappelijke verhoudingen en die dus zou blij ven passen in de huidige brede- basis-politiek en die in een man als Stikker haar leider ziet. En daarnaast zou dan de conserva tieve vleugel staan onder leiding van Mr. Oud, (eens zelfs lid van de P.v.d.A.!) speculerend op het verzet van de belastingbetalers en innerlijk niet bereid om nieuwe maatschappelijke verhoudingen te aanvaarden. ïn de wijze waarop het bedrijfsleven zich bereid zal tonen om aan de uitvoering van de wet op de P.B.O. en de Onder nemingsraden mee te werken, zal een aanwijzing kunnen liggen om trent de werkelijke gesteldheid in het liberale kamp. Voorlopig blijft het zo, dat het artikel van de ondervoozirtter van de V.V.D. zeer zeker de argwaan niet heeft kunnen wegnemen, die door de motie-Oud werd opgeroepen. Dinsdagmiddag werd mej. M„ toen zij voor de Reclassering op de Stationsweg te Ede collecteer de, aangesproken door een onbe kende man, die voorgaf contro leur te zijn en speciaal opdracht had de collectebussen op vals geld te onderzoeken. Hij nam collectebus en intekenlijsten in beslag en nodigde de collectante uit in zijn auto mede te gaan naar het gemeentehuis, hetgeen door mej. M. werd geweigerd. De onbekende schreef daarop een ontvangstbewijs en vertrok met zijn auto, die aan de kant van de weg geparkeerd stond. De col lectante was zo handig om op het recu het nummer van de wagen te noteren, waarna zij zich naar de secretaresse van het comité begaf, die de collecte organiseerde. Daar verscheen even later ook de onbe kende „controleur" die meedeelde, dat alles in orde was bevonden. Hij stelde de thans verzegelde bus en de bijbehorende bescheiden ter hand. Geimponeerd door dit ver trouwen wekkend optreden depo neerde de collectante het ontvang bewijs met het daarop aangeteken de autonummer in de prullemand. Toen de secretaresse van het co mité de volgende morgen de in houd van de bus met de lijsten ver geleek, bleek een bedrag van ruim f 60,te ontbreken. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. Het briefje met het autonummer werd opgevist en aan de hand daarvan kon nagegaan worden aan wie het desbetreffende autonummer was afgegeven. De onbekende contro leur en zijn handlanger, die de auto bestuurde, werden te 's-Gra- venhage gearresteerd. Zij hebben reeds een bekentenis afgelegd. Het zijn de 24-jarige A. R. H., zonder beroep, die er van wordt verdacht de collectante de bus te hebben ontfutseld en de 43-jarige chauf feur-monteur K. A. S„ die ervan verdacht wordt handlangersdiensten te hebben verricht. Hogere ziekenfondspremie vrijwillig verzekerden? De minister van Sociale Zaken heeft aan de Ziekenfondsraad mede gedeeld, dat hij geen bezwaar heeft tegen verhaging van de zieken fondspremie voor vrijwillig ver zekerden van 63 op 80 cent per week, ingaande 1 Juli a.s. OOSTPRIESTERHULP Hef werk wordf zonder onderbreking voortgezet Nu de Caritas-Missie haar ar beid beëindigd ziet, zou het mis verstand kunnen rijzen, dat ook de actie Oostpriesterhulp, die tot nu toe met de Caritas-Missie heeft samengewerkt, niet meer zou worden voortgezet. Het is echter de wens van het hoogste kerkelijk gezag, dat deze hulp actie, welke in het bijzonder door pater Werenfried van Straaten O.Praem. ten gunste van de verjaagde Oostpriesters en hun nooddruftige kudde wordt gepropageerd, zonder on derbreking wordt voortgezet. De actie Oostpriesterhulp heeft een nieuw steunpunt ge vonden in het R.K. Huisvestings Comité te 's-Hertogenbosch, dat zich sinds 1914 de leniging van binnen- en buitenlandse noden ten doel stelt, en dat voor wat deze actie betreft ten nauwste samenwerkt met de Bisschoppe lijke Hulpactie van het bisdom Haarlem, Laan Copes van Cat- tenburch 127, Den Haag. Alle correspondentie, giften in geld en gaven in natura (kle ding, schoenen, lang houdbare levensmiddelen) dienen voortaan te worden gezonden aan het Huisvestings Comité, Hekellaan 6. Den Bosch, giro nr. 34348 met de nadrukkelijke vermelding Oosipricsferhulp.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5