Het St. Willibrord Apostolaat in vraaa en antwoord Eeuwfeest van herstelde hiërarchie De jeugd heeft het altijd gedaan Voetbal Grasshoppers, R.K.A.F.C. of Beverwijk Pater C. Vic 1850 Een katholieke stem uit Engeland 1950 Positie der beide kerken in Engeland Katholieken hebben de continuïteit insigne als argument Auto-ongeluk door spelend kind GEERVLIET Uitslag trekking Niwin-loterij Twee generatiesdie elkaar niet meer kennen Is er wel reden tot zulk pessimisme? In Christus' Licht De promotiekansen van candidaat- notarissen Damrubriek Een nieuwe PACINA 6 ZATERDAG 17 JUNI 1950 (Door Graaf M. de la Bedoyere) Voor de Engelse katholieken is 1950 niet alleen het Heilig |aar, maar tevens het eeuwfeest van het herstel der katholieke Hiërarchie. Dit wordt gevierd van 27 September tot 1 October. De eigenlijke dag is 29 September en het ligt in de bedoeling op die dag een pontificale Hoogmis te celebreren in de ruïne van de St. George Kathedraal in Zuid Londen, want dat was de kerk waarin Kardinaal Wiseman in 1850 tot eerste Aartsbisschop van Westminster werd verheven. Deze kathedraal van het bisdom Southwark is zwaar getroffen in de luchtoorlog en alleen de buitenmuur staat er nog van. geland. De laatste iaren zijn er steeds meer verder gegaan en hebben bepaaldelijk gesteld, dat zij na de Protestantse ketterij de Kerk van Engeland weer hebben teruggebracht tot haar oorspron kelijk geloof van voor de Refor matie. Enkelen beweren zelfs per soonlijk trouw te zijn aan de H. Stoel, terwijl zij tijdelijk de schis matieke positie van de Kerk aan vaarden, waarin zij naar hun ge voelen moeten blijven, al was het alleen maar als instrumenten voor een verzoening. Op al deze aanspraken en be weringen is het beste antwoord het pallium op het eeuwfeest insigne. Waar is op dit eiland de Kerk, die Christus stichtte en pei- soon'iik toevertrouwde aan Pe trus, Zijn eerste Plaatsvervanger? Er is maar één antwoord op: de Kerk die door het teken van het pallium verboden is met de hui dige opvolger van St. Petrus, ''aus Pius XII. Er is een speciaal insigne voor dit eeuwfeest ontworpen, een ge lukkige vondst die een Y vormig pallium voorstelt, het symbool der eenheid van katholiek Enge land met de H. Stoel. Dit feest zal ongetwijfeld de omvangrijke historische en leer stellige discussies omtrent de aan spraken van de Katholieke Kerk in Engeland tegenover die van de Anglikaanse Kerk weer nieuw leven inblazen. En tegenover die twistgesprekken heeft men eigen lijk geen sneller en krachtiger ar gument dan het Y insigne van het Dallium. Niemand kan ontkennen, dat de aartsbisschoppen van voor de Re formatie in Engeland het pallium van de H. Stoel ontvingen, terwijl de Anglikaanse bisschoppen van na de Reformatie geen pallium bezitten. Zelfs de spitsvondigste redenering kan dit verschil niet wegpraten. De „Italiaanse Missie" Het komt Nederlandse katho lieke lezers mogelijk vreemd voor, dat er enige serieuse discus sie kan zijn omtrent de positie van de Engelse Kerk en de Katho lieke Kerk in Engeland. En zij hebben natuurlijk gelijk. Maar schijn bedriegt vaak en er zijn vele Anglikanen, voortreffelijke gelovigen, die zich inderdaad door zulke schijn laten bedriegen. Zo zullen we waarschijnlijk tot de ontdekking komen, dat de eeuwfeestviering in feite enige der Anglikaanse onderwerpen van dis cussie opnieuw in het brandpunt zal plaatsen. Vele Anglikanen geloven werkelijk, dat er in 1850 een nieuwe en vreemde Kerk werd gevestigd in Engeland en zij zullen dit eeuwfeest beschou wen als de viering van het hon derdjarig bestaan van wat eens „de Italiaanse" missie" genoemd werd. Fouten van verleden. Tot op zekere hoogte zijn fou ten van het verleden er oorzaak van dat dit standpunt zo gemak kelijk ingang vindt. Zo was het b.v. heel erg jammer, dat onder de regering van koningin Elizabeth geen poging werd gedaan om de oude katholieke bisschopszetels van dit land te behouden. In soortgelijke omstandigheden zou de H. Stoel tegenwoordig on getwijfeld staan op behoud van 't „de jure" recht op de grote katho lieke bisschopszetels Canterbury, York, Winchester, Durham, Lon den, etcetera. Op die wijze zou de continuiteit duidelijk aange toond zijn en de Protestantse be zetters van deze zetels zouden voortdurend aan de kaak gesteld zijn als indringers. Maar het cen trale gezag was in de 16e eeuw nog niet zo sterk en de overgang van Katholieke naar Protestantse bisschoppen geschiedde krachtens gezag van de Souverein met toe stemming van de kapittels. Het resultaat was, dat de katholieke Kerk gedwongen werd naar een tweede-rangs positie en helemaal van voor af aan moest beginnen als een missie-onderneming uit den vreemde met een missie-orga nisatie en Apostolische Vicarissen. Inderdaad heeft men nooit ge tracht zijn rechten weer te doen gelden op de oude katholieke bis schopszetels en toen de katholieke Hiërarchie honderd jaar geleden werd hersteld, werden nieuwe zetels en bisdommen gecreëerd. Westminster, Southwark, Liver pool, Birmingham etcetera. Schijn-continuiteit. Niets van dit alles raakt welis waar de argumenten die men ont lenen kan aan de trouw aan de H. Stoel, aan de leer en aan de ongeldigheid der Anglikaanse ordes maar het verwekt toch een schijn van een continue christe lijke kerk in Engeland van St. Augustinus af tot op heden met slechts enkele bijkomstige interne wijzigingen ten tijde van de Re formatie. En juist op deze zichtbare con tinuiteit baseren de Anglikanen hun diverse aanspraken. De meer derheid maakt er nog maar wei nige aanspraak op een katholieke Kerk te zijn naar onze begrippen, maar zij wensen in elk geval te worden aangezien als leden van de oorspronkelijke Kerk van En- Op de Rijksstraatweg van Brum- men naar Dieren kwam gister avond uit de richting Brummen een volkswagen, bestuurd door de heer van E. uit Haarlem, terwijl naast hem de heer K. uit Arnhem zat. Bij Spankeren liep een 5- jarig kindje van de familie Vugt een bal achterna op de rijweg. De bestuurder van de volkswagen wilde een aanrijding voorkomen, raakte evenwel toch het kind en vloog daarna met volle vaart te gen een boom. Beide inzittenden van de auto werden ernstig ge wond en het kindje heeft ver moedelijk een hersenschudding opgelopen. K. werd naar een zie kenhuis te Velp vervoerd, van E. werd in een nabijzijnde woning binnengedragen. De volkswagen werd totaal vernield. Ook hoort cr weer bij met een modern hoortoestel ran Keizersgracht 411 Amsterdam-C. Vraagt gratis brochure. (Advertentie' Het pallium is een litur gisch ereteken toekomend aan de Paus en door deze geschonken aan patriarchen of aartsbisschop pen; het is een soort Stola met ringvormige wit wollen band over de schouders, afhangend op bors: cn rug en met sierspelden op de kasuifel bevestigd. Bij de Vrijdag gehouden trek king van de laatste Niwin-lote- rij viel de eerste prijs, een reis naar de Verenigde Staten, op lot no. 107422. De tweede prijs, een luxe Ford auto op no. 332702 en de derde prijs, een schaapskooi met 'n kudde schapen, op no. 307180 IBSHh Voor de eerste maal heeft het reusachtige Engelse vliegtuig, de 130 ton metende Brabazon I, een landing gemaakt op een ander vliegveld dan op de speciaal voor deze machine gecon strueerde landingsbaan te Filton, Bristol. Onder grote belangstelling landde de Brabazon op het Londense viegveld, waar gedurende twee dagen demonstraties zullen worden gegeven. (Van onze redacteur) M'n vader had in het arsenaal van argumenten, waarmee hij de altijd-sputterende eigengereidheid van zijn opschietend kroost neermepte, er één, dat vast en zeker elk zijner redeneringen afsloot als een zwaar en onwrikbaar basta. Hoe vaak zijn we er niet na lang „ja-r. aar"-en tegen te pletter gelopen! Wanneer we de overwinning al roken en dachten: „Nog even doorzetten. dan versomberde zijn stem tot de intonatie der bestraffing. „Toen ik zo jong was als jullie nu" placht hij dan te zeggen, „hoefde ik met zulke dingen niet bij mijn vader aan te komen. Vertegenwoordigers uit verscheidene landen, waaronder ook Nederland, woonden in Portsmouth een demonstratie bij met een nieuwe motorboot, die door middel van radio wordt be stuurd. De boot, die een snelheid van 19 knopen kan bereiken, zal als schietschijf worden gebruikt door de Engelse luchtmacht. De maximum afstand waarop men van het schip met de radio- stuur-installatie de motorboot onder controle kan houden, be draagt 12 km. Er zijn mensen en genoeg die dat heel serieus menen. Men sen, die er vast van overtuigd zijn, dat de jeugd van tegenwoordig nergens meer voor deugt. En die hun standpunt hoofdzakelijk ba seren op een vergelijking met de tijd, toen zij-zelf jong waren. Deze mensen zijn het ook, die in tegenstelling tussen de oudere en jongere generatie het meest onver zoenlijk staan, strubbelingen tus sen de ouders en hun kinderen zijn in alle tijden voorgekomen. Het „in mijn jeugd ging het anders" heeft ook eeuwen geleden geklonken. Maar wat eigenlijk nooit een pro bleem is geweest, werd in de eer ste helft van deze eeuw 'n gloei ende kwestie. De oudere generatie, vasthoudend aan de van jongs-af meegegroeide tradities, en de jeugd als het kind van een tijd, waarin een voorthollende techniek het aan schijn der dingen en der mensen radicaal wijzigde. Deze tegenstel ling verbrak het contact tussen ou ders en kinderen die elk in een heel verschillend tijdvak kwamen te leven. De jongeren'van nu wer den voor beslissingen gesteld, die zij geheel zelfstandig moesten ne men; dikwijls konden zij deze taak niet aan. En daarom deugt de jeugd van nu niet Deugt de jeugd niet meer? We kennen iemand, die aaar 'n beet je anders over denkt. Iemand, die in alle bescheidenheid mag zeggen dat hij het jonge volkje wel heeft leren kennen. Het is Rector van Spanje, die de plecht statige titel „Algemeen Dioce saan Directeur van het manne lijk jeugdwerk" achter zich aan sleept. Rector van Spanje was het. die ons deze week trots als 'n kat met twee staarten, zouden z'n jonge gasten zeggen rondleidde door zijn nieuwe aanwinst, 't huis „Vij verduin" in Bloemendaal. Na de bevrijding, vertelde Rector van Spanje, stonden we ervoor, de jeugdbeweging opnieuw op te bou wen. Maar we hadden geen leiders. De jeugdleiders van voor de oorlog waren vijf jaar ouder en veelal te oud voor de jeugdbeweging. En waar moesten we de nieuwe lei ders vórmen? Het zoeken naar een geschikt „home" nam jaren in beslag. Tot „Vijverduin", voormalig eigendom van Albert Heijn, vrij kwam. De stichting „Liebaard", die met de heer Rücker aan 't hoofd de stof felijke belangen van 't jeugdwerk behartigt, kocht gebouw en terrein voor het bisdom aan; er kwam meubilair inclusief een zestig bedden en Vijverduin kon gaan draaien. Wel, het draait. En er kwamen niet alleen jeugdleiders en rustig confererende onderwijzers maar ook Kajotters, Jonge Middenstan ders, verkenners en 'n grote groep ambachtsscholieren uit de Zaan streek, die op het punt stonden het bdrijfsleven in te gaan. Die Zaanse jongens hebben er naar we weten 'n „moord-week" gehad. Er werd druk aan sport en spel gedaan, er werden excursies gemaakt o.a. naar de revisie werkplaats van de NS en er werd zwaar geboomd over de vra-, gen, die het leven stelt. Van tevo ren was er aan de ouders gevraagd, wat die nou n's besproken wilden zien. Uit de disputen met de jon gens kwam te voorschijn, wat die op hun beurt graag van hun ou ders zouden willen; waarop ten slotte weer de ouders' werden opge trommeld voor een kort maar har- tellijk en hartig onderhoud. Deze driehoekswisselwerking had de beste resultaten. Niet het minst (Onder redactie van de Paters Willehad Kocks O.Carm., drs. Manfred Staverman OFM, drs. Amatus van Straaten OESA en dr. J. L. Witte SJ. Vragen en correspondentie over deze rubriek te richten tot deze laatste, pastorie Gelkinqestraat 7 7, Het tijdelijke dient ter vervolmaking van de ziel in het hierna maals. Het heeft eeu wigheidswaarde. Het is niet 's mensen god, zijn hoogste en enig ste goed. „Werp dus uw zorgen op de Heer. Hij zal voor u zorgen •I BENEDICTUS Vraag. C. H. te G. Hoe staat de Kerk tegenovei het vekken van een z.g. horoscoop Bij sommige psycho technische 'nstituten wordt dit naar ik weet bij iedere test toege past. In dit verbanr1 wilde ik tevens graag uw mening eens horen over de experimenten van de telepaath Jonglisto. Antwoord. Beginnende met de laatste vraag moet ik u tot mijn spijt bekennen dat ik niet de er heb de telepaath Jonglisto te kennen noch met diens experimenten p de hoogte te zijn. Indien U mij dienaangaande eerst gegevens zoudt willen verstrekken kunnen we verder zien. Over het trekken van een horos coop valt iets meer te zeggen. Ten gerieve van andere lezers moge hier eerst even opgemerkt worden, dat de horoscoop het punt is van de Dierenriem, dat juist opkomt in iemands geboorte-uur. Zo'n horos coop laat dus ziet., hoe de situatie van de verschillende hemellichamen was op het ogenblik der geboorte m.a.w. „onder welk gesternte iemand geboren is". De beo.lenaars van de astrologie beweren nu uit de horoscoop het karakter en de toekomst van de betrokkene te kunnen voorspellen. Wat hiervan te denken Het heeft .-ren zin om uit de stand van de,sterren iets omtrent de mens af te willen lezen als niet vast staat of de sterren invloed uitoefenen op de mens en van welke aard die invloed is. Welnu, wat wjj tegenwoordig van de kosmos en de sterrèn afweten geeft ons weinig of geen reden om aan dt beweringen van de astrologen veel waarde te hechten. Er zijn e hter nog krach ten werkzaam in het heelal wij spreken van „kosmische stralen", „zonnevlekken", „noorderlicht" e.d. waarvan wij ma r weinig weten. Wij kunnen dus nog in algemeen de mogelijkheid aanvaarden, dat er kosmische krachten invloed uit oefenen op ons lichaam en zo ook op ons leven en ons lot. Maar al leen heel in het algemeen. De astrologen komen echter met heel gespecificeerde beweringen over de invloeden van de zon en van de planeten, van de sterrenbeelden of tekens, waaronder men geboren is. Welnu voor die nauwkeurig om schreven beweringen bestaat geen enkele wetenschappelijke basis, zo dat men in het bijgeloof verzeild ïaakt, wanneer men daaraan wer kelijk geloof zou gaan hechten. En van bijgeloof houden wij ons verre! M. S. Vraag. J. N. te A. In het „Noord- Hollands Dagblad" van Woensdag 14 Juni las ik het bericht over het bezoek van Z.Em. Kardinaal De Jong aan de Studiedagen van de St. Willibrord-vereuiging op „Draken- burgh". Daarin werd o.a. gezegd: „Aan het einde dezer discussies „hield de Kardinaal een toespraak, „waarin hij zijn grote tevredenheid „en instemming te kennen gaf met „het werk van de St. Willibrord- Vereniging. Hij sprak de verwach- „ting uit, dat dit zo uiterst belang rijke werk overal de steun moge „ontvangen, welke het verdient." Nu is mijn vraag deze: welke steun voor dit „uiterst belangrijke werk" verwacht Z.Em. de Kardi naal eigenlijk van ons, gewone leken, en hoe staat het met die steun in het Noorden van ons land Antwoord. Uw vraag past wel heel bijzonder in het kader van deze rubriek en wij haasten ons deze onmiddellijk te beantwoorden, al is dit niet zo een voudig. Welke steun verwacht de Kardi naal van ons? Een vraag, die wij, letterlijk op gevat, niet bevoegd zijn te beant woorden. Wij kunnen alleen maar een persoonlijke mening geven, geen officiële of ook maar officieu ze interpretatie van de woorden van de Kardinaal. Liever zag ik Uw vraag aldus geformuleerd; welke steun verwacht de St. Wilibrord- Vereniging, waarmee de Kardinaal zo sterk sympathiseert Hierop kunnen wij antwoorden. Inderdaad bleek op Dralcenburgh overtuigend, dat de Kardinaal het werk van de St. Willibrord-Vereni- ging tot kerstening en hereniging binnen Nederland heel bijzonder ter harte gaat. Trouwens de bewijzen van een bijzondere belangstelling van Zijne Eminentie voor deze ver eniging zijn heus niet met dit be zoek begonnen; Reeds lang, maar steeds nadrukkelijker blijkt, dat de Kardinaal dit ziet als een van de belangrijkste apostolische taken in het huidige Nederland: het beke ringswerk en ho. oecumenische werk (ter hereniging binnen Ne derland), onafscheidelijk samen verbonden. Helaas, kunnen wij niet zeggen, dat het overgrote deel van clerus en „gelovigen" evenzeer van het grote belang van dit werk is doordrongen. Bekeringswerk in engere zin is dikwijls nog wel enigs zins in tel, al vraagt men hier ge woonlijk alleen maar naar kwanti teit, niet m.ar kwaliteit. Van we tenschappelijk werk op dit gebied ziet men het nut niet in. Gods dienstgesprekken met dominees acht men veelal slechts een hobby voor enkele liefhebbers, zonder werkelijk belang. Hieruit spreekt, dat het overgrote deel van het ka tholiek Nederland nog niet geleerd beeft oecumenisch te denken: wij staren ons blind op het katholieke „kamp" (een typerend woord!), op „katholiek Nederland" en laten de Ned. Hervormde Kerk zich maar de volkskerk noemen! Wij schrijven dit niet in bitter, heid. Deze situatie behoeft ons vol strekt niet te verwonderen. De emancipatie van „Katholiek Ne derland" is nog lang niet. voltooid. Gewoonlijk denkt men bij „emanci patie" uitsluitend aan politieke, sociaal-economische en culturele volgroeiing. Maar er is ook een religieuze emancipatie mogelijk en hard no dig. De schuilkerken-mentaliteit moet men niet idealiseren. Het is een opgedrongen afweerhouding, destijds noodzakelijk, maar zij ging ten koste van de oecumenische openheid, die het volwaardig Ka tholicisme moet kenmerken. De Katholieke Kerk alléén is de wijd openstaande kerk voor héél het mensdom, juist omdat zij goed verstaan de alleen-zaligmakende Kerk is. Het is typerend voor onze nog steeds niet overwonnen schuilker ken-mentaliteit in "Tederland, dat wèl in bijna iedere parochie missie- kringen bestaan en afdelingen van het Apostolaat der Hereniging (met de Oosters-orthodoxen), maar slechts uiterst zelden iets, dat wijst op het bewustzijn, dat onze eerste apostolische taak is te getuigen voor ons geloof in eigen kring, ten bate van de niet-katholieken van onze parochie, onze stad, ons bis dom, ons vaderland. De St. Willibrord-vereniging tracht nu dit bewustzijn te wekken door haar St. Willibrord-aposto- laat: een organisatie, waarvan men door de verplichting op zich te ne men van een kort dagelijks gebed en de betaling van f 1.per jaar lid kan worden. Het gaat niet primair om dit geld, hoe hard dit ïodig is. Het gaat er in de eerste plaats om aan de katholieken de oecume nische openheid tef schenken, die nog zo deerlijk ontbreekt. Hot gaat er om belangstelling te wekken, gebed en cfferliefde (denk hierbij niet uitsluitend aan geld!) voor ons allergrootste taak: de kerstening en hereniging van Ne derland. Het ligt voor de hand te denken, dat de Kardinaal de verwach ting uitsprekend, „dat dit zo uiterst belangrijke werk overal de steun moge ontvangen, welke het ver- ook, omdat iedere dag werd begon nen en besloten in de tot kapel om gebouwde garage. Neen, Rector van Spanje is niet pessimistisch over de jeugd van vandaag. Het heeft ook hem en z'n medewerkers moeite gekost te le ren. begrijpen, wat er eigenlijk leeft in onze jongens. Is het misschien dit begrijpen, dat hem optimistisch maakt? En is misschien het pessi misme van anderen niet slechts te wijten aan het feit, dat zij de jeugd niet begrijpen De Broederschap van Candidaat- Notarissen hield Vrijdag te De venter een algemene jaarverga dering. In zijn openingswoord besprak de voorzitter o.m. de be noemingskansen der candidaat notarissen. Een zeer groot aantal der candidaten wacht tot 12 jaar na de promotie tot candidaat nog op een benoeming. Het percentage der niet-benoemden was in 1949 zelfs 60 pet. (totaal 508 candida ten). Zij hebben de leeftijd van 38 tot 49 jaar. In Februari 1950 waren er 834 notarissen in functie, van wie 88 boven de 70 jaar, dus meer dan 10 pet. Zou de maximum leeftijdsgrens gebracht worden op 70 jaar, dan komen in 1952 120 vacatures te vervullen, welk aantal geleidelijk zou toenemen tot 174 vacatures, dat is een vijfde gedeelte van het totaal aantal standplaatsen. WEST I: Promotie Derde klasse ZaandijkRapiditas HRCQRC Promotie Vierde klasse RKAFCSchagen BeverwijkGrasshoppers De promotie-degradatie-competi tie West I om een plaats in de 2e klasse gaat morgen de tweede helft in met de returnontmoeting Zaan dijkRapiditas. In het eerste tref fen tussen de beide 2e klassers in Weesp leed Zaandijk een verrassen de 21 nederlaag. Naar verwacht mag worden zullen de Zaanstreek vertegenwoordigers zich morgen in eigen huis wel revancheren. Of in Den Helder ook een revan che van QSC op HRC te verwach ten is, val.t nog te betwijfelen. De roodjakken wonnen de vorige week in Wormerveer met 02 en het is niet aan te nemen, dat zij zich thans met de steun van hun eigen om geving zullen laten overtroeven. De stand na drie gespeelde wed strijden is: HRC 3 2 0 1 Zaandijk 3 111 Rapiditas 3 111 QSC 3 0 2 1 2 0 14 8—5 1113 4—3 1113 5—7 0 2 12 1—3 De strijd om een plaats in de 3e klasse loopt morgen ten einde: Be verwijk, Grasshoppers en RKAFC staan na vijf wedstrijden in punten- aantal precies gelijk en men kan dus op een uiterst enerverende eindsprint rekenen. De uitslag kan zeer verschillend zijn. Op papier heeft R.K.AFC, dat het reeds uit geschakelde Schagen op bezoek krijgt, de beste kansen op een over winning. Grasshoppers gaat een uiterst zware middag tegemoet in Beverwijk. Er zijn nu vele moge lijkheden. Wint R.K.AFC en spelen Grasshoppers en Beverwijk gelijk, dan promoveren de Alkmaarders naar de 3e klasse. Verliest R.K.AFC en wordt het te Beverwijk een gelijk spel, dan is de Alkmaarse club uitgeschakeld en wordt een beslissingswedstrijd tussen Bever wijk en Grasshoppers noodzakelijk. Bij een zege van de Hoogwouders of de Beverwijkers en een nederlaag van R.K.AFC, is er feest in Hoog woud (om een eindelijke reeds vele jaren begeerde promotie) of te Beverwijk. De stand is momenteel: Beverwijk 5 Grasshopp. 5 R.K.AFC 5 Schagen 5 12—8 9—7 5—7 2—6 dient" wel allereerst op het oog gehad zal hebben dit St. Willi- brord-apostolaat. (De redactie van deze rubriek stelt zich voorlopig gaarne beschikbaar als tussenper soon voor de inschrijving van nieu we leden en het overmaken van de contributie aan de leider van het St. Willibrord-apost tat). J. W. ZATERDAG 10 JUNI 1950 Correspondentie en oplossingen onder motto „Damrubriek" te zen den aan het hureau van dit blad. Probleem No 1 van A. P. de Zwart te Haarlem Stand: Zwart 13 schijven op 2 6 8 9 11 14 17 18 19 22 27 31 en 36. Wit 13 schijven op 25 26 28 30 33 34 37 tot 40 42 43 en 46. Wit speelt en wint. Bij de problemen No. 1 van De Zwart is een inge wikkeld probleem met een oplos diepte van 7 zetten. Het loopt uit op een bekend slotmotief, hetgeen gevormd wordt door eigenaardig rondslagspel, waardoor dit motief dan ook nog een beetje extra glans verkrijgt. Evenals met een pro bleem van Wagenaar uit een dei- voorgaande rubrieken vormt ook dit rondslagspel waarbij eveneens 8 stukken worden weggeslagen een doolhofpuzzle op zich zelf. Maar. tenslotte kan hier niet anders dan op de juiste ruit geëindigd worden. No. 2 is een bijzonder aardig mi niatuurtje van Stuurman. Met een beperkt aantal schijven wordt met een aaneenschakeling van meer- slag ressource en tempo spel de schijven op verrassende wijze her en derwaarts gestuurd dat ten slotte een enigermate hyperbolische cirkelslag wordt verkregen. Wegens de zwarte formatie wordt deze figuratie-slag ook wel eens als „De negerhut van Oom Tom" aangeduid. Probleemoplossingen (Uit de voorgaande rubriek) Probleem van J. B. Jemberg te Amsterdam Stand: Zwart 10 schijven op 1 6 11 13 18 19 20 23 29 en 30. Wit 10 schijven op 21 26 28 32 38 en 41 tot 45. Oplossing: Wit: 32—27 41—37! 42—37! 21—16 16:7! 26:8 3833 en 45:12!! gewonnen. Juist de schijnbaar overbodige res source zetten 41—37 en 4237 ver hoogden nog aanzienlijk de waarde van dit probleem. Zonder dit voor bereidend spel, zou na het paral lelslagje de zet 3833 doelloos zijn geweest, daar zwart dan ook 29:36 had kunnen slaan. Probleem van J. B. Jemberg te Amsterdam (Miniatuur) Stand: Zwart 7 schijven op 8 13 19 20 23 26 en 36. Wit 7 schijven op 22 28 29 30 32 37 47 en 48. Oplossing: Wit 47—41! 37—31 32:41 (Mooie wisselwerking, zwart blijft nu tweemaal op slag slaan, waardoor wit gelegenheid krijgt een tempo zet te spelen) 3025! en 25:3!! ge wonnen. (De oplossingen van probleem No. 1 en 2 in de volgende rubriek). Probleem No. 2 van A. Stuurman te UI aardingen (Miniatuur) Stand: Zwart 7 schijven op 8 9 16 20 28 33 en 38. Wit 7 schijven op 21 27 30 31 3" 41 en 48. Wit speelt, en wint. HET WEREEDDAMTOURNOOI VAN „DAMAS" Freek Gordijn werd winnaar Tot een van de belangrijkste ge beurtenissen kan wel het „Damas" werelddamtournooi worden gere kend, waarvan de laatste wedstrij den met de Pinksterdag/n j.l. ge speeld zijn. „Damas" wordt ge vormd door een genootschap van vooraanstaande damspelers. die grotendeels in Amsterdam, Rotter dam en Den Haag gevestigd zijn, en die zo af en toe wat leven in de brouwerij brengen. Er werd een major en een minor tournooi ge houden. Voor het majortournooi waar de sterkste dammeesters aan deelnamen was de uitslag als volgt: No. 1 en 2 (ex-aquo) F. Gordijn te Den Haag en P. Roozenburg te Haarlem elk 15 punten. 3. R. C. Keiler te Amsterdam 14 pt. 4. Mar cel Bonnard (Frankrijk) 13 pt. 5. G. E. van Dijk te Wageningen 12 pt. 6. en 7. (ex-aquo) G. Post (Al giers) en Q. Verpoest (België) eik 11 pt. 8. A. Guignard (Zwitserland) 8 pt. 9. Li T. King (China) 7 pt. 10 en U. (ex-aquo) N. Botta (Italië) en F. Harold (Engeland) elk 2 pt. Dit is voor de eerste maal in de damspelgeschiedenis geweest dat met een internationaal tournooi, deelnemers uit negen verschillende landen (bij het Minor tournooi was er ook nog een deelnemer uit Po len) op het 100 ruitenbord slaags zijn geweest. Hoewel de wereldkampioen Roo zenburg en Gordijn (kampioen van Nederland 1949) met een gelijk aantal punten geëindigd zijn, werd Gordijn volgens de voorschriften van het Sonneborn-Berger systeem winnaar van dit tournooi. Met de laatste wedstrijddagen is het met dit tournooi nog uitermate span nend toegegaan, waarbij de groot ste dammeesters van naam elkaar nog gevoelige klappen hebben ge geven. Zo leek Gordijn met punten voorsprong te zullen winnen, maar hij verloor zijn laatste partij aan de Noord Afrikaanse luitenant vlieger G. Post. Keiler versloeg de geduchte jonge dammeester Geert van Dijk, maar moest in zijn laatste partij tegen de wereldkampioen Piet Roozenburg het loodje leggen, en op zijn beurt heeft het met Roozenburg m zijn slotpartij tegen de 70 jarige Franse dammeester Marcel Bonnard maar heel weinig gescheeld of hij had hier het onder spit gedolven. Door ongedacht ge niaal spel wist hij hier nog juist de remise uit het vuur te slepen. Hoewel de Franse ex-wereldkam pioen Maurice Raichenbach nog heel kort voor het „Damas" tour nooi, voor het spelen van een match van drie partijen tegen Roo zenburg nog in ons land heeft ver toefd (men zie hiervoor de voor gaande damrubriek) is het wel merkwaardig dat hij niet aan dit tournooi heeft deelgenomen. Ook de Franse ex-wereldkampioen Pierre Ghestem heeft verstek laten gaan en behoorde niet tot de deel nemers. Bezoldigingsreglement brandweerpersoneel Staatsblad 233 bevat een besluit, houdende vaststelling van de ran gen en de bezoldiging van 's rijks brandweerpersoneel. Zeepost voor Indonesië Met het s.s. „Waterman" kan zeepost naar Indonesië worden verzonden. De correspondentie moet uiterlijk 21 Juni ter post zijn bezorgd. Het Provlncialai Paters te Boxtel on fisch bericht, dat i Pater Corn. Bronst ver Apost. Admi het Missiegebied Ta traal Afrika, benoe: postolisch Vicaris. Mgr. Bronsveld i te Bussum 17 Febi woonde daarna enij Hoorn bij zijn tan Bronsveld-Vitringa. dies op het klein-s Culemborg te hc maakt, studeerde hi te op net Philosophi te Paters te Esch trok in 1925 naar -/ het noviciaat te ma na zijn theologisch 29 Juni 1930 te Carl gewijd. Zijn eerste Mis deed hij in Hc verblijf van bijna e Londen vertrok hij 1931 voor de eerste missie van Tabora. i de hij naar het vac om er zijn krachtei len en in 1947 heri arbeid in zijn vicarii hij in Februari 194' Stoel tot Apostolisch tor werd aangesteld band met de zwakk van de thans ruster Apost, Vicaris Mgr. hoofde van zijn f Mgr. Bronsyeld reed de volmachten van lisch Vicaris, uitge bisschoppelijke waa hem nu dqor zijn n ming ten deel valt. Het Vicariaat Tal in het centrum var ika-Territory. werd noniek opgericht. I van de Bisschop is mige Tabora aan spoorweg Dar Es Familieberichtei Op 25 Juni hopen geliefde Ouders, Beht en Pleegouders A. METTES CATH. METTES SCHi hun 50-jarige echt eniging te herdenker Hun dankba kinderen, k en pleegkind De H. Mis uit dankb héid wordt opgedr; 's morgens om 9 uu de Parochiekerk var Joannes de Doper Noord-Scharwoude. Receptie van 34.: Noord-Scharwoude, Zijperpad 1. 1 Juni 1950. Op 24 Juni a s. ho onze geliefde ouders C. BAKKER C. BAKKER- GOUDSBL hun zilveren echtver ging te herdenken. God hén nog lang ir sparen is de wens hun dankbare kindei Annie en verloofde Jan Kees Mar Rie Tiny Adr Corrie Dia Win Noordscharwoude, Juni 1950. Receptie van 4.30 t Tot mijn diepe droe heid overleed hede: op het feest van b H. Hart, nog gehe' onverwacht, voorzie van de H.H. Sacr. d< Stervenden, mijn lie ve, zorgzame echtgi noot, de heer HENDRICUS PETRI) VAN DIJK, in de ouderdom va 58 jaar. Uit aller naam, M. J. G. van Dijl Erkam Alkmaar, 16 Juni 19E Kennemersingel 29 De gezongen H. Ui vaartdienst zal plaal hebben Maandag 1 Juni 's morgens te 9.3 uur in de par.kerk va de H. Joseph, waarn de begrafenis te 10.3 uur vanuit de kerk o het R.K. kerkhof S Barbara, alhier. Rozenkransbidden dc avonds 8 uur thuis. OPENLIJK DANK e God voor verkregen i nezing op voorspraak Maria en H. Ger. Maje door het bidden van novene der Drie We gegroeten. W. Hiermede betuigen onze oprechte dank allen die belangstell toonden tijdens de zie en na het overlijden t onze geliefde vroi moeder en behuwdm der, mevr A. DEKKER-WITTEB In het bijzonder Da. Fri ken-Liefrinck voor troostvollë woorden, Z ter Stam voor de go< verzorging en de beg fenisvereniging „De La ste Eer" voor de ne verzorging bij de ter a debestelling. K. DEKK' en kindei Heerhugowaard Noord Juni 1950.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 6