Hongerwinter had batig saldo Lady Hesperus beloonde in haar gestelde vertrouwen Adri Voorting ondanks verlies van een ronde voorsprong verdiend eerste Dr. All Alkm. Boys-AIcm. Victrix 2-3 'n Lonkje aan de tapperij Geen automarkt a.f.c.-nieuws a.f.C.Schagen: goed zo! a.f.c.! r v__ J Draverijen te Alkmaar Communistische nederlaag Marktberichten Wielerfestijn in kermisvierend Enkhuizen Moedige strijd van Leo de Booy en drie andere renners Bruggenkamp wint nieuwelingen-ronde Mathe PAGINA 2 MAANDAG 19 jUNI 1950 ALKMAAR. Behalve het voorstel tot oprichting van de ,,N.V. Gasvoorziening kop van Noord-Holland", waarop wij reeds in ons blad van Zaterdag uitvoerig zijn ingegaan, zal in de Alk- maarse gemeenteraad een voorstel aan de orde komen tot be stemming van het batig saldo der voedselvoorziening in de hongerwinter, dat, mèt de gekweekte rente, f60.152.45 be draagt, voor een fonds voor sociale en/of culturele doeleinden. Voorts zijn er voorstellen tot verkoop van een perceel grond aan het Kwakelpad van 2025 m2 aan de Zaadteelt en Zaad- handel van de L.T.B. tegen de prijs van f 28.350.Hier zullen magazijnen, opslagplaatsen en kantoren worden gebouwd. B. en W. stellen voor de pere. Luttik Oadorp 9 en 11, waarin thans voorzieningen zijn getrof fen, te verhuren aan de stichting „De sociale werkplaats", zoals in de bedoeling lag. De fa. B. Schot en Zn. heeft verzocht een perceel grond van 517 m2 aan het Kwa kelpad te mogen kopen tegen de prijs van f 7238,om er een ma gazijn met kantoor en bedrijfswo ning te bouwen. Het reisbureau „Centropa" wenst eigenaar te worden van een perceel bouwter rein van 1042 m2 aan de Hoever- weg, voor f 15.109om daar 6 woningen te bouwen. Er is een voorstel tot goedkeuring van de rekeningen 1948 van de volgende instellingen van weldadigheid: de ver. voor zuigelingenbescherming (nadelig saldo f89,27); ver. Het Witte Kruis (voordelig saldo f 1265.80); onderafd. wijkkraam- verpleging (voord, saldo f5510.53); onderafd. gezinsverzorging (geen saldo); vereniging R.K. Gezins zorg (nadelig saldo f 4787.67). De raad zal besluiten over een voor stel tot verkoop van de inventaris van de muziektuin, behalve dat gene wat hoort bij de muzieknis, aan de pachter van de tuin voor de prijs van f 750.Er is een voorstel dat er toe strékt, dat de raad andermaal zal bepalen, dat er een uitbreidingsplan in hoofd zaak voor de gemeente in voorbe reiding is en dat herzieningen van uitbreidingsplannen worden voor bereid. B. en W. stellen voor een rek.-courant-overeenkomst aan te gaan met het Centraal Ziekenhuis en de Overdekte, resp. tot f 100.000 en f 50.000. Verder is er een voor stel tot vaststelling van een ver ordening inzake de uitoefening van bedrijven in gedeelten dei- gemeente begrepen in uitbrei dingsplannen, strekkende tot een verbod van het uitoefenen van winkel- of ander bedrijf in an dere percelen dan daartoe krach tens het uitbreidingsplan bestemd. Voorgesteld wordt de vervallen de verordening omtrent de ver plichting tot het sluiten van kap- persbedrijven op Dinsdagmiddag wederom vast te stellen. Een rap port van de commissie van onder zoek voor de gemeente- en be- drijfsrekeningen 1945 is ingeko men. Op grond daarvan stellen B. en W. voor deze rekeningen voor lopig vast te stellen overeenkom stig hun voorstellen. Onderwijs. Er is een voorstel tot medewer king bij het aanschaffen van 15 schoolbanken ten behoeve -van de St. Willibrordusschool aan de Mo lenbuurt en een, strekkende tot het beschikbaar stellen van ge meentegelden voor stichting en inrichting van een gymnastiek lokaal voor de te bouwen R.K. meisjesschool voor G. L. O. bij DAMMEN Kampioenschap van Alkmaar en Omstreken Uitslagen van vorige week: le klasse A: Hemels—Verver 2— 0, Smolenaars-N. Oud 02, M.Oud" Schuit 20, PiederietJorna 11, TuinmanDe Bree 20, Slot Booy 2—0, De Jong—Kruider 20, BurgertVeer 20. Dus wel een succesvolle ronde voor de witte stukken. De stand aan de kop der groepen is: A: Schuit en Tuinman 7 pnt. uit 6 part., Hemels 6 uit 5 en de Jong 5 uit 5. B: Slot 9 uit 5, Piederiet en, M. Oud 6 uit 5, Burgert 5 uit 5. Een opmerkelijk feit is dat met nog slechts een a twee ronden te spelen alleen Slot zeker is van zijn plaats in de finale, terwijl de papieren van Piederiet, N. Oud, Schuit en Hemels vrij gunstig staan. Hier kan echter nog van alles gebeuren. De uitslagen in de gecomb. 2de en 3de klas zijn: StamBakkum BijwaardKlinkhamer Langras Sr.Koppen VemnKlinkhamer Langras Jr.—Bruggeman MiedemaBalder KornBruin MiedemaWijn 1—1 2—0 2—0 0—2 2—0 2—0 1—1 2—0 ALKMAAR Bravo voor jullie keurig werken, daarnaast proficiat met jullie klinkende overwinning, dat was een dikke 10 v*iard. Vanavond bewezen jullie dat het kon, toont Zondag ook dat kunnen. Weest er van verzekerd, dat wij Zondag weer allemaal meegaan om jullie aan te moedigen. Supporters, houdt goed de be richten in de gaten en geeft uw medewerking door niet tot de allerlaatste dag te wachten met kaarten halen! Onze tegenstan der voor Zondag is Beverwijk. Uit wisten wij te winnen, thuis verloren wii, maar nu gaat het alles of niks, dat belooft wat. Wii zullen gezamenlijk de strijd aanvaarden. De beslissingswed strijd wordt a.s. Zondag gespeeld op het terrein van Alcmaria Vic- trix op het Sportpark. A.F.C.'ers, good luck: De P.P.C.'er ALKMAAR Goed gedaan, A.F.C.'ers; jullie kunnen 't wel! Dat hebben de enkele duizenden supporters gisterenavond ge zien. Jullie hebben ons niet te leurgesteld. Al begonrren we de rust met een bang hart, in de tweede helft waren jullie prima in vorm; toen toonden jullie de wil om te winnen en als jullie de beslissingswedstrijd tegen jullie grote rivalen uit Bever wijk zo vóór en na de rust spe len, dan komen jullie in de der de klas. Nog eenmaal je beste beentjes voor en Alkmaar heeft een katholieke derde klasser. de Dr. Schaepmankade. Aan de Tesselschadeschool, aan de Bos boom Toussaintschool en aan de Vondelschool zullen onderwijzers worden benoemd en er is een voorstel tot overplaatsing van de heer C. Pool, onderwijzer, van de Bosboom Toussaintschool naar de Jan Ligthartschool. Vergunningen B. en W. stellen de raad voor, aan H.M. de Koningin het voor stel te doen om het maximum der vergunningen te verhogen van 50 op 54 met ingang van Januari '51. Verhoudingsgewijs is er dan, in verband met de groei van de be volking, toch een verlaging van het aantal vergunningen. Geen automarkt. Op goede gronden menen B. en W. de instelling van een auto markt (wel te onderscheiden van een autoveiling) op Zaterdagmor gen in onze stad te houden, te moeten ontraden. De bona fide autohandel zowel als de A. N. W. B. staan afwijzend tegenover het idee; de samenstelling van het be stuur van de bond van handelaren in gebruikte motoren, dat hier omtrent een adres aan de raad deed toekomen, blijkt twijfelach tig en door het instellen van een dergelijke markt zou de goede naam van Alkmaar als koopstad kunnen worden geschaad. Dit ziin de overwegingen, die B. en W. hebben geleid tot hun afwijzend advies. Gratificatie gemeente- personeel. Tenslotte is er een voorstel om B. en W. te machtigen in 1950 en volgende jaren aan het gemeente- personeel een gratificatie te ver strekken op voet van de regeling voor het rijkspersoneel. Voor 1950 zal dat ziin een gratificatie van 2 pet. voor ambtenaren met een sa laris onder f 4560. R.K. Tennisvereniging Set ALKMAAR, Het was Zondag een belangrijke dag voor SET. SET A behaalde nu reeds, met nog een wedstrijd te spelen, het kampioen schap in haar afdeling. De wed strijd SET AFriendship A werd 41, Het was een leuke geste van de tegenpartij om na de wedstrijd bloemen aan te bieden. Ook SET B heeft de kans op het kampioenschap in haar afdeling behouden. SET B—TCUB werd 4 1. Deze week zal het uitkomen of ze met nog een ander team bo venaan is geëindigd. Dan zal het aantal sets de doorslag geven. De promotie blijft, dus nog een paar dagen een spannende verwachting. Na afloop van de gehele compe titie zullen we een volledig over zicht geven. Nu gaan onze gedach ten uit naar het tournooi van Za terdag en Zondag. Er zijn heel wat inschrijvingen. Als het weer dus meewerkt kunnen het een paar mooie dagen worden. Rijwiel gestolen ALKMAAR. Op 31 Mei werd een damesrijwiel gestolen uit een rijwielstalling van de HBS. Een vijftienjarig meisje, dat van de diefstal verdacht werd, is aange houden. Zij had de fiets nog in haar bezit. Deze is in beslag ge nomen. Diefstal met inbraak ALKMAAR. Zondagmiddag werd bij de politie aangifte ge daan van diefstal met inbraak in een woning aan de Snaarmans- laan. Hier werd een slot vernield en een doos met geld gestolen. Later op de avond werd een 18- jarige pakhuisknecht, verdacht van inbraak, aangehouden. De jongen ontkende de daad gepleegd te hebben, doch bij fouillering werd het gestolen geld gevonden. Bij nader onderzoek bleek, dat hij zich reeds aan een viertal derge lijke diefstallen had schuldig ge maakt. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Robert J. A., zn. van J. A. Martens en J. H. C. Jansen; Wietse, zn. van A. Visser en W. de Jong; Theo dora J., dochter van J. J. H. Hees been en B. V. M. van Wanrooij; Leonardus J. N., zn. van L. W. Boeters en A. M. Fischer; Jan C., zn. van C. N. Vrouwe en A. M. Duinmeijer; Maria J., dochter van N. Olbers en A. de Vries. Gehuwd: Ruurd van der Zee en Anna M. Plato. Overleden: Henricus P. van Dijk, oud 58 jr., geh. met J. M. G. Erkamp; Alida van der Horst, oud 73 jr., geh. met W. C. van der Helm. Het circus in wording ALKMAAR. Hedenmorgen zijn de opbouwwerkzaamheden bij het circus Strassburger op het Canadaplein begonnen. Om kwart voor negen stonden er reeds de vier met vlaggen bekroonde mas ten. Een stoet arbeiders is druk in de weer om voor de avond valt de grote circustent gereed te krijgen. EEN KORTE STAKING ALKMAAR. Een groep Alk- maarse arbeiders, die bij de op bouw van het circus een goed dagloon wilde verdienen, had zich voor opbouwwerkzaamheden via het G.A.B. laten aanwerven. Om 7 uur 's morgens begonnen de mannen, doch kwart voor acht waren ze reeds in staking, zij wilden f 1.25 per uur verdienen en het circus wenste slechts f 1. te betalen. Een official van het arbeidsbureau stond met de sta kende mannen te delibereren en trachtte hen te overreden weer aan het werk te gaan. Het was hem onmogelijk te bewijzen dat de arbeiders recht hadden op het geëiste loon, omdat de arbeid die zij te verrichten hadden geen transportarbeid was, maar gewoon ongeschoold werk. De eisen wer den niet ingewilligd. Niettegen staande dat besloten de mannen om kwart voor negen om toch maar weer aan de slag te gaan, waardoor dit kortstondige arbeids conflict- was opgelost. ONZE ACENDA GROTE KERK, 8 uur: Con cert door HBS- en Kweek school-koor. CANADAPLEIN, 8 uur: Ope ningsvoorstelling Circus Strassburger. BIOSCOPEN: Cinema Ame- ricain: Stalen Haaien, 18 jaar; Harmonie: Dokter Elisabeth, 18 jaar; Victoria- theater: De machtige Joe Young, 18 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek B. H. J. Schouten, Emmastraat 47. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100, tel. 3628. ALKMAAR. Op Dinsdag 13 Juni werd aan het station van de Ned. Spoorwegen een rijwiel ver mist, merk GOBO. Daarvoor in de plaats werd achtergelaten een Coventry-expresse. Men vermoedt dat hier een abuis in het spel is en de politie verzoekt degene die de GOBO heeft medegenomen deze tegen zijn oude fiets in te wisselen. Eindelijk HEILO. Men is begonnen het be roemde muurtje rond het Witite kerkje af te bouwen! De hêer P. Hoe.tjes is dit werk opgedragen. De bemoeiingen van wethouder Rus, die hiervoor speciaal naar Den Haag ging, hebben toch resul taat gehad. In Alkmaar zijn gisteren op dc bekende sintelbaan weer draverijen gehouden, die i-n het teken stonden van Kennemerland's trots, de aard beienoogst. De eigenaars en berij ders der winnende paarden kregen dan ook, behalve hun prijs, een slof aardbeien mee naar huis. De eerste prijzendraverij om de aard- beienprijs, waarvoor 24 paarden waren ingeschreven, werd gesplitst in twee gedeelten. De strijd om de Amazoneprjjs bracht buitengewone spanning. Achter de' win,naar Lepe laar S. lagen, vlak voor de finish vier dravers, die elkaar de tweede plaats betwistten. Lord Toddington won de strijd. Voor de Mizzi Schindlerprijs startten 15 paarden. Norma Shea rer ging wel wat gauw van start in deze spannende race. Marianne A liep prachtig, hoewel in het begin niet regelmatig, maar Notre Dame ging met de eerste prijs strijken. In de Moulin Rouge-race, waarin zes dravers startten kon men een span nende strijd van klassepaarden be wonderen. Miss A en Main be- kampten elkaar geregeld. Het laat ste dier kon Miss A echter niet verslaan. Om de Dutch Evern-prijs streden 14 paarden. Keenwitted, die aan de kop lag, werd uitgeschakeld wegens onregelmatig draven. Deze race was vooral in de laatste ronde machtig interessant. Wagenaar raakte in de fouten en Lady Hes perus werd eerste met Matador achter zich aan. De koppelwedden schap in deze rit bracht f 99,60 op. De tweede serie van de aardbeien- prijs bracht 9 paarden in het veld. De strijd ging hier vooral tussen Nico Bo, gereden door oude Jan van Leeuwen en Oviedo A, met Roel van Wieringen. Roel raakte even in de fouten en werd tweede ach ter van Leeuwen. De 70 jarige pi keur kreeg een extra pluim en voor Roel was er pruimtabak beschik baar gesteld door de fa. van Ree. Het winnende paard liep overigens lang piet zo snel als het kan, ge tuige haar prestatie op Mereveld. De korte baan werd gereden in 4 series van 6 paarden. In de 1ste serie werd Johannes uitgeschakeld evenals Norma Shearer, die door het stek sprong. De koppelwedstrijd bracht f 122,30 op. Karei FH werd, tot veler verrassihg tweede na Lucky Fanfare. De tweede prijs was voor Lietse Mitzi, 'n uitstekende draver. Twee de werd Joyce Passeport. De kop pel gaf f 58,80. Miss A won de 3e serie voor Herold Mc. G. in een spannende race. In de vierde serie werd alleen Limbus geplaatst. Alle anderen raakten 'in de fouten. De ruim f 1800,gezet in covercal- en koppelweddenschappen, gingen over naar de finale, die gewonnen werd door Miss A voor Lucky Fan fare. Als Lietse Mitzi niet al direct in de fouten was geraakt, zou de uitslag misschien anders zijn ge weest. De cóte van de finale leverde niet de hoge bedragen op, die velen ervan hadden verwacht. Het kop pel betaalde f 8,70 uit. Er was veel belangstelling voor de draverijen, al leek het ons, dat er wat minder publiek was dan vo rige malen. Het is niet onwaar schijnlijk, dat de regenachtige Zon- Zaterdagavond vond op het ter rein vah de Alkm. Boys aan de Sportlaan de returnwedstrijd plaats tussen Alkm. Boys en Alc. Victrix. Voor de rust was het een gelijk opgaande strijd zonder dat een dei- party en het doel kon vinden. Wel deden zich aan beide zyden enige goede kansen voor, doch deze wer den niet gebruikt. Na de - rust evenwel hebben de toeschouwers doelpunten gezien en wel in totaal 5 stuks, waarvan Alc maria er 3 scoorde en de Boys 2, zo dat de Alcmarianen met klein verschil zegevierden. Reeds na 3 minuten spelend kreeg de kleine linksbuiten van de Boys een kans, maar de bal ging voor langs het doel. Een gevaarlpk moment ontstond voor de Boysdoel toen de bal uit een vrije schop werd voorgezet. Eerst werd de bal ingekopt, maar juist weer weggekopt. Daarna werd de bal ingeschoten, doch nu was er een Boys-voet die een doelpunt voor kwam. Het werd een hoekschop, deze werd door de Buijzer goed ge nomen, Kramer's poging de bal te onderscheppen mislukte en Schmidt trapt de bal in 't net 0-1. Wanneer de Grand is doorgebroken, heeft hij een mooie kans. De bal gaat echter naast. Nadat Untied eerst tegen de lat had geschoten en Pluymers naast, kreeg Untied uit een verre trap de bal vrij (was het geen bui tenspel?) en rende alleen op doel af en doelpuntte mooi. 02. Kort daarop kreeg De Grand een mooie kans en met een ferm schot passeerde hp Arink 12. Het was Schmidt, die handig profiteerde van een goed aangegeven bal en de re serve-doelman van de Boys het na kijken gaf. 13. Tegen het einde werd het nog 28, toen Blok een fout van Afink en Badenhuizers uitbuitte en de bal ever de doellijn werkte. Kramer moest zich na de rust la ten vervangen, terwijl bij Alcmaria Eversteijn, v. d. Lek en Maassen °P 't appèl ontbraken. dag ochtend enige paardensport liefhebbers heeft bang gemaakt voor een verregend sportfestijn. Zy had den echter ongeiyk, want het was het mooiste weer van de wereld. Een briesje hield het koel genoeg om de zonnewarmte te temperen. Alleen was het wat stoffig op de sintelbaan, wanneer de vele deel nemende paarden er met elkaar strijd leverden. De paardensport vereniging „Vooruit" kan terug zien op geslaagde draverijen, die nu en dan verrassende uitslagen te zien gaven. Hier volgen de uitslagen der ver schillende courses. Aardbeienprys, afstand 2040 m. Prijzendraverij voor paarden, die nog geen f500,hebben gewonnen, le Afd. 1, Nerva (C. Bak), tijd 3.18.2 Km. tijd, 1.39.1. 2, Moquet, (M. Si- derius), 3.18.4—1.37.3. 3, Nancy Ma jor, fD. Zuidland), 3.25.81.41.9. To- talisator: winnend f 1,70, plaats f 1,10, fl,40, fl,40, gekoppeld f 8,20. Amazonenprys, afstand 2040 m. Prijzendraverij voor paarden die f 1000,doch nog geen f 2000 heb ben gewonnen voor amateurrijders. 1, Lepelaar, (G. v. d. Wal), 3.02.4 —1.29.4. 2, Lord Toddington, (M. J. Kluvers), 3.03.6—1.30. 3, Lee Axklt, (W. de Graaf), tijd, 3.03.6—1.29.1 Totalisator: winnend f 3,90, plaats f 1,80; f 2,10; f 1,80. Gekoppeld, f 11,90; covercal f 5,70. Mizzi Schindlerprijs. Afstand 2040 m. Prijzendraverij voor paarden, die f 500,doch nog geen f 1400, hebben gewonnen. 1, Notre Dame, (B. U. de Jong), 3.05.9—1.30.3. 2, Olga Pluto, (A, J. Siderius). 3.06.1 1.32,1. 3, Norma Shaerer, (J. Roo- denburg), 3.06.41.32,3. Totalisator: winnend f 2,60, plaats f 1,50; f 7,20; f 2,20, gekoppeld f 19,20; covercal 1 16,60. Moulin Rouge prijs. Afstand 2340 m. Prijzendravery internationaal, voor paarden die f 3000,of meer hebben gewonnén. 1, Main Axwor thy, (P. J. Heynen), 3.20.3—1.27.1. 2, Miss A, (J. Wagenaar), 3.20.3 1.26.4. 3, Juggler, (H. Doornekamp) 3.24.61.25.9. Totalisator: winnend, f 3,60, plaats f 1,70; f 1,60; gekop peld f 5.30; covercal f 3,20. Dutch Evern prijs. Afstand 2340 m. Prijzendraverij voor paarden die f 1400,doch nog geen f 3000, hebben gewonnen. 1, Lady Hespe rus, (R. Hamming), 3.23.61.29.3. 2 Matador. (B. U. de Jong), 3.32.6 1.29.3. 3 Linotte S. (J. Wagenaar), 3.32.6,1.30. Totalisator: winnend, f28,80, plaats f 4,90; f 1,80; f 1,80; gekoppeld f 99,60; covercal f 3,10. Aardbeienprijs. Afstand 2040 m. Prijzendraverij voor paarden die nog geen f 500,hebben gewonnen. 2e Afd. 1, Nico B O, (J. v. Leeuwen sr.), 3.19.3—1.39.7. 2, Ovied0 A, (K. v. Wieringen), 3.20.11.39.1. 3, John ny Gregor, (H. A. v. d. Mey), 3.21.4 1.37. Totalisator: winnend, f 12,60, plaats f 2,20; f 1,60; 2.80; gekoppeld f 6,70; covercal f 4,20. Elephantprijs. Afstand 690 m 800 m. Kortebaanprljzendraverij A. 1, Miss A, (J. Wagenaar), 1.00. 2, Lucky Fanfare, (P. H. Knijnonburg), 1.00.6. 3, Limbus, (J. v. Leeuwen jr.) 1.00.7. Totalisator: winnend, f 1,90, gekoppeld f 8,70; covercal f 3,80. Totale omzet, f 61.108. |aarvergadering Sportvereniging V.I.O.S. W ARMENHUIZEN. Boven genoemde vereniging kwam in jaarvergadering bijeen. Verschil lende problemen werden in be handeling genomen om verbete ring aan te brengen. Het nut van een regelmatige training werd nogmaals onderstreept en de voor zitter drong er zoveel mogelijk op aan, dat leden aan de training zouden deelnemen. De geestelijk adviseur woonde de vergadering bij. Burgerlijke Stand ZIJPE. Geboren: Jan Louw- rens, zv L. Rens en K. P. Bakelaar; Theodora Petronella Cornelia, dv P. J. de Haan en C. G. Arkesteijn; Jacomina Annaliese Barendina, dv J. van Dasselaar en M. C. Mulders; Martlaus Theodorus, zv P. Nanne en M. Baas. Getrouwd: Arie Knetsch, 28 jr. en Akke Sloterdijk, 20 jr. Overleden: Levie Benoit Moise Polak, echtg. van Marianne van Biene, geb. 16 Oct. 1894 en overl. te Sobibor in Polen op 2 Juil '49; Jan Nobèl. 73 jr., wedn. van Anna Hoogschagen. Athletiek: D.O.V. E.S.-N IEUWS De lunioren-competitie te Hoorn HEILOO. Een 5-tal Doves Ju nioren nam Zaterdag j.l. deel aan de Jeugd Competitie op het Hollan- diaveld te Hoorn. En met succes. Netty Bakker werd le op 80 M. hardlopen Meisjes A (10,9) en le met verspringen 4,88 M. W. v. Weenen le op Discus 38,46 M. en le op Speerwerpen 40,40 M. Beide werpprestaties betekenden een nieuw clubrecord. Maarten Meyer le op de 1500 M. Jun. A in de zeer behoorlyke tijd van 4 min. 34,4 sec. Joop Kloosterboer en Bertus Bos man vochten op de 600 M. Jun. B om de le en 2e plaats, waarbij Joop aan het langste eind trok. Tijd resp. 1 m. 34,6 sec. en 1 m. 35,8 sec. Aan deze Jun. wedstrijd was nog een 1600 M. heren kl. D toegevoegd. C. K. Kloosterboer liep hier zijn eerste wedstrijd en bezette de twee de plaats. AANRIJDING Motorrijder ernstig gewond HEILO. Zondagmiddag kwam de heer A. uit Amsterdam met zyn Morris uit de richting Alkmaar. By het passeren van de Raadhuis- weg kwam hier plotseling de mo torrijder R. op zijn DKW-motor uit rijden. De heer A. remde krach" tig maar kon een botsing niet ver- myden. De motorryder reed tegen de auto op sloeg er over heen en bleef op het plaveisel liggen. Dr. Janssen die spoedig ter plaatse was vond het raadzaam de motorrijder naar het ziekenhuis te doen ver voeren. De auto werd licht, het motorrijwiel zwaar beschadigd. GEVAARLIJK HEILO. De rioleringswerk zaamheden in Plan West hebben op de jeugd grote aantrekkings kracht .Vele jongens hebben hier hun speelterrein gevonden, 't Is dan ook 'n eldorado maaruiterst gevaarlijk. Want de diepe geulen welke voor het aanbrengen van de rioolbuizen gegraven zijn, kunnen licht instor ten! Ook het metselwerk van de rioolputten moet het ontgelden en wordt door de jongens even hard afgebroken als het door de ouderen is opgebouwd. Wij willen de oudois waarschu wen hun kinderen op het gevaar te attenderen; Verkeersexamen WAARLAND. Woensdagmid dag 15 Juni jl pi j>n 'en 25-ta leerlingen van onze R.K. school deel aan het verkeers-examen dat gehouden werd te Schagen.' Hierbij slaagden de meisjes Tini Bleeker, Henni Bleeker, Emmie Dekker, Marietje Dekker. Willie Dekker, Truus Groen, Nellie Kamper, Greet) e Jaspers, Annia Stoop, en de jongens: Piet Boots. Jan Jas pers, Piet Kramer, Jan Klaver, Jaap Stam, Dick Zutt, Piet Wever en Piet Zutt. Proficiat! Acht leerlingen werden afgewe zen. Opbrengst collecte BERGEN. De Zaterdag ge houden collecte Voor de reclasse- ringsinstellingen van alle gezind ten heeft in Bergen f 900.38 op gebracht (vorig jaar f625.Dit schitterende resultaat is te danken aan de spontane medewerking van tal van dorpsgenoten, aan wie het comité daarvoor hartelijk dank zegt. Een belangrijk bedrag werd ingezameld door een groepje col lectanten, dat met een vrachtauto (welwillend door de brandstoffen- handel fa. van de Bosch ter be schikking gesteld) onder muzikale begeleiding van de Accordeonclub door het dorp trok. Een woord van dank brengt het comité ook aan de fa. Louter, die versnape ringen voor de collectanten ter beschikking stelde. Zilveren kosterjubileum BERGEN. Gisteren vierde de heer J. M. Thomas, koster van de kerk van de H.H. Petrus en Pau- lus te Bergen, Zijn zilveren ambts jubileum. Des morgens droeg de Zeereerw. heer Th. van Beers een plechtige Hoogmis op tot intentie van de jubilaris met assistentie van kapelaan Th. Wanna als dia ken en pater Koning als sub diaken. In het patronaat St. Jan had 's middags een receptie plaats, waar pastoor van Beers namens het kerkbestuur de heer Thomas huldigde voor zijn correctheid en stiptheid als koster en hem mede deelde dat hij voor zijn verdien sten was onderscheiden met het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pontifice, waarvan hij de versier selen als geschenk van het kerk bestuur de jubilaris op de borst speldde. Namens de parochianen bood spr. de heer Thomas voorts een geschenk onder couvert aan. De receptie werd opgeluisterd door een aardig koortje van mis dienaars, die onder ieiding van George Stokman enige liederen ten gehore brachten. Nadat de heer Thomas een woord van dank had gesproken kwamen tal van parochianen hem gelukwensen. S.E.W. WON DE TWEEDE NEDERLAAGWEDSTRIjD NIBBIXWOUD, By de neder- laagwedstryden tussen SEW I en HSV I kwamen beide ploegen met invallers in het, veld. Direct na de aftrap ontwikkelde zich een vlug spel aan beide zyden met de eer ste aanvallen voor SEW. Na 10 min. spelen opende SEW de score met een goed doelpunt door Rood. Steeds werd SEW ster ker en het HSV-doel ontsnapte verschillende malen aan een doel punt. Vijfmaal werd er gedoelpunt, achtereenvolgens door Pronk, Rood en Weel, Nog voor de rust zette HSV het offensief in en scoorde twee ver diende doelpunten. Na rust werd HSV gevaarlijker en het begon in de achterhoede van SEW rommelig te worden door slechte afwerking. De aanvallen van SEW werden re soluut door de HSV-achterhoede opgevangen en hun harde werken werd nog met twee doelpunten be loond, dus de uitslag werd 54 voor SEW. Het heeft hiermede verdiend zijn tweede nederiaag- wedstry'd gewonnen. Scheidsrech ter Nieuwenhuis leidde goed. per rol De grootste en de bestel WEERSVERWACHTING Medegedeeld dor het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. WARMER Af en toe overdryvende bewol king met later in de zuldelUke helft van het land kans op enkele verspreide onweersbuien. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuidoost. Warmer. MUTATIE RljKSPOLITIE Te rekenen met ingang van 15 Juni 1950 is de wachtmeester le klasse IJ. Botman van de groep Haarlemmerliede naar de groep Grootebroek verplaatst en aan gewezen als postcommandant te Hem. BIJ VERKIEZINGEN IN WESTDUITSLAND Rond 6 millioen Duitsers heb ben gisteren deelgenomen aan de verkiezingen van de 215 leden voor het parlement van het be langrijkste Duitse industriegebied Noord-Rijnland-Westfalen. De communisten kregen bijna 200.000 stemmen minder dan bij dc algemene verkiezingen in Augustus van het vorig jaar en verloren 16 van hun 28 zetels. De grootste winst was voor de Vrye Democraten (liberalen), die van 12 op 26 zetels stegen. De Christen-Democraten verloren 3 zetels, maar blijven met 93 de grootste partij. De Socialisten wonnen 4 zetels en staan nu op 68, terwijl de katholieke Centrum partij met 16 zetels zichzelf gelijk bleef. De uiterst rechtse Duitse Rijkspartij, die onder leiding staat van de voormalige generaal Otto Remer, de „bedwinger" van de samenzwering tegen Hitler in '44, kreeg 114.069 stemmen. Te Wanne- Eickel, in het centrum van het Ruhrgebied, werden by een ge vecht tussen aanhangers van deze party en de communisten, 5 per sonen gewond. 25.000 ER UIT 's-GRAVENHAGE. In de 510e Staatsloterij is in de derde klasse, eerste lijst, op nummer 20473 de f25.000.— gevallen. N. SCHARWOUDE, 19 Juni. 8000 kg aardappelen, eerstelingen 19,30—23,30; drielingen 15,10— 16,20; kleine 5,50—6,20. ALKMAAR, 19 Juni. 4 paar den f 500700; 56 Vette koeien f 550-1150; 98 nucht. kalveren f 30 —79; 11 Vette schapen f 70—7§; 168 Varkens f 1,581,61 per kg. LANGEDIJK. 76.000 kg aard appelen 17,6024,50; rode schotten 21—22,40; doré 19,50; saskia 20.90; drielingen 10,9018,60; kleintjes 8—12,10; 1500 kg rabarber 5,20; 1450 stuks bloemkool la 2122; 1 1520; 500 kg bospeen 14. ZUIDERKOGGE, 17 Juni. Vroege aard. aanvoer 81000 kg mid. schots 19,40—21,70; klein 12 —14,70; kriel 2—7; mid. Rode 23,90 24,80. (Van onze speciale verslaggever) ENKHUIZEN. Dit was de vierde maal in één winterseizoen, dat de tengere en beseheiden Adri Voorting uit Haarlem als winnaar over de finish rushte. De wielerreuzen de Booy, Wille- kes en Peters, wier gehele ronde één vervaarlijke stormloop was geweest op de eenzame rijder, die het peloton al in de eerste ronden in de steek liet, stonden verslagen rond de witte streep toen Voorting zijn ereronde reed. Deze overwinning was voor hen de teleurstelling van de dag. Want èn de Booy èn Willekes, die enkele lengtes voorsprong hadden op de kleine Haarlemmer toen de bel ging voor de laatste ronde, hadden het met een stugge vastberadenheid in hun bezwete koppen gezet: die volgende, die ereronde zouden zij rijden en niet de dappere, maar naar zij en een veelkoppig publiek meen den leeggereden Voorting. poging daartoe en Hofland lag lang aan de kop, maar van geen van beiden ging genoeg kracht uit. .Tafzan" trachtte wel op zijn be kende demonstratieve wyze het peleton om zijn vinger te winden, maar toen Voorting eenmaal zijn ronde' ingelopen had, was het uit met de ernst. Nog eenmaal remde hy - (volkomen overbodig) af om de vier uitlopers, die nog op enkele tientallen meters achter de staart van het peleton zaten, by te trek ken. Toen hij nog een tijdje, bana nen etend, achter het peleton had gehangen gaf hy de strijd op; vyf- tien ronden voor het einde. Wat zat de winnaar van de ron den van Alkmaar en Hoorn, Tonny Hofland, dwars? Hij reed een zware en moeizame fit en gaf op voor de ronde half verreden was. Hoe hadden zij zich In hem ver gist. AI bleek het overigens wel dat de moedige Haarlemmer, toen hü eenmaal een ronde voorsprong had op het peleton, de kracht niet meer kon opbrengen om eruit los te komen. Ook niet toen hü wjst dat de vier snelle panters de Booy, van Leeuwen, Witteveen en Peters zün kostbare ronde voorsprong hadden te niet gedaan. Zo was het verloop van de twee de ronde van Enkhuizen, die de wielervereniging Alcmaria Victrix Zaterdagmiddag organiseerde onder auspiciën en ten bate van het trai ningsfonds West.Frisia. Gemakkelük waren deze 80 kilo meter rond het Snouck van Loosen park niet voor de vijf en zestig amateurs die meereden. De straten waren ongelyk met scherpe boch ten. Maar het werd een harde en spannende strijd. En het was Voor ting die zich door zün uitloop poging aan het begin van de course tot doelwit maakte van een sterk veld renners. Kleefstra.uit Amster dam was in die eerste kilometers van Voortings stormloop diens com pagnon. Maar tegen dat verbeten en razend snelle rijden was ook hij niet bestand. Hij zakte af in het peleton waarin de groten om beur ten probeerden wat aanvalslust los te slaan. Van Breenen deed een De pretendenten voor de eerste plaats hadden zich toen al gemeld, want onder luide aanmoedigingen van het publiek en aangevuurd door de op buitengewoon gulle wijze uitgeloofde premies hadden de Booy en van Leèuwen, later in gehaald door Peters en Witteveen, het peleton ingehaald dat Voorting steeds tevergeefs geprobeerd had te ontvluchten. ^)r waren toen van de 100 ronden zestig gereden. Amper een straat was nodig om hen alle vier aan de kop te brengen, naast Voorting, Er had toen iets gedaan kunnen worden maar alle vijf renners vol stonden met een nauwkeurig be waken van eikaars bewegingen en het was toen al duidelijk dat het op de sprint aan moest komen. Slechts vier van degenen die steeds in het peleton gezeten had den, wilden niet roemloos in de grote massa de finish passeren. Dat waren Ottenbros en Am- meraal, later nog gevolgd en in gehaald door Klein en Jan Braak. Hen ontbrak echter de tüd om nog een ronde in te halen, maar hun voorsprong op het peleton groeide toch nog tot enkele honderden meters .Ottenbros moest echter in de laatste ronden wegens pech op geven. Zo kwam de laatste ronde en de finish, waarin, zoals gezegd, Adri Voorting zijn concurrenten de baas bleef, zü het slechts met een lengte voorsprong. De bos bloemen en het ererondje kwam toe aan de renner die ze het meest verdiende. De uitslagen luidden tenslotte: 1. A. Voorting (Haarlem) 2 uur 9 min. 3 sec.; 2. De Booy (Alkmaar) zelfde tijd; 3. Peters (Haarlem) op 2 sec.; 4. Witteveen (Amster dam) zelfde tijd; 5. Van Leeuwen (Haarlem) zelfde tüd; 6. Klein f Zaandam) op een halve lengte; 7. Braak (Hoorn) zelfde tijd; 8. Am- meraal (Wormer); 9. Kleefstra (Am sterdam) op 1 ronde; 10. Fleury (Amsterdam) op 1 ronde; 11 W. Snijder (Halfweg) zelfde tüd; 12. Krever (Duivendrecht) zelfde tyd. Nieuwelingen ronde De ronde der nieuwelingen die vóór die der amateurs gereden werd, gaf een zeer aantrekkelijke strijd te zien waarin de achttien jarige J. Bruggenkamp uit IJmui- den eerste werd. Hii en de twee volgende prijswinnaars hadden een ronde voorsprong op het peleton. "De uitslagen van de ronde luiden: 1. Bruggenkamp (IJmuiden) 1 uur 7 min. 2 sec.; 2. V. Slot (Alk maar) ;3, Bakker (Halfweg); 4. Zieleman (Amsterdam); 5. Mijer (Amsterdam); 6. Keeman (Amster dam); 7. Scheffer (Hoofddorp); 8. Mak (Amsterdam): 9. De Koning (Hoofddorp) 10. Coopen (Amster dam). O Wij menen tenslotte een woord van afkeuring te moeten schrijven over de manier waarop men heeft gemeend publiek te moeten trek ken. De perscommissie van de ronde had namelijk het leugen achtige bericht verspreid, dat Van Est en Schulte een recordpoging zouden doen. In werkelijkheid waS er in de tijd tussen de twee ron den enig dwaas vertoon van ver klede komieken. Er zijn voor reclame wel andere en sportiever middelen, heren! Op initiatief van Nieuwe Tuinbouw K.V.P. en mr. Jan overzicht van de Over het werk var K.V.P. in het bijzo juist begrip te he beperkt zich nog i onmiddellijke voorl lieke kiezers, die alleen reeds hun hebben gedaan. Da dat er van de katf wacht kan worden staan, of om alleei op de Politieke La op initiatief van Voor deze politieke eerste in de Beemstei omgeving, georganisef KVP-afdelingen uit West-Beemster, Z.O.-l Rijp, Schermerhorn, 1 dam. Monnikendam, V en Ilperadam, is veel Er bleek ook belang! dit initiatief en het voornamelijk wel aan weersvooruitzichten te de opkomst in de N bouw te Zuid-Oost I zo groot is geweest als i kelijk had verwacht, tegen half drie het H; schap „Crescendo" ui het meetings-terrein c braken juist de eerste door het wolkendek, gend had uitgezien. Ruim 300 deelnemen wezig toen de voorzi actieve werkcomité, d< DINSDAG 20 JU HILVERSUM 1, 402 7.00 Nieuws; 7.15 Gri i .30 Septet; 7.45 Morgei turgische kalender; 8.0 weerberichten; 8.15 G: ziek; 9.30 Waterstand „Lichtbaken"; 10.00 Voi ren; 10.15 Gramofoonr Schoolradio; 11.00 Voo; 11.30 Gramofoonmuziel de ziele luistert", ca Angelus; 12.03 Gramc 12.30 Mededelingen- concert; 12.55 Zonne-wi Nieuws en katholiek i Amusementsmuziek; was het", klankbeeld; radio. 15.30 Gramofoom Ziekenlof; 17.00 Voor i ioo Politiekapel; 18 18.30 Radiovolksunive: Nieuws; 19.15 Reportag „Dit is leven", causerie mofoonmuziek; 19 45 Koempoelan", klankbee Nieuws; 20.05 Interviet „Oberon". opera; in kampvuren langs d< causerie; 22.40 Godsdie o?1?? c" avondgebed; 2 •,3.1524.00 Gramofoom HILVERSUM 2, 298 AVRO! 7 50 VPRO- 8 7 „7 CMI Nieuws; 7.15 O i-OO Dagopening; 8 00 ■weerberichten. 8.15 Gr ziek; 8.55 Voor de vrou mofoonmuziek; 10.00 5 Gramofoonn voor de kinderen; 11.0 Praan en piano; 11.30 A ïv aó' d2 Semi-klassii i 7? Mededelingen; 12.; Platteland; 12.40 Pianod Nieuws. 13.15 Financiee 14 00 v 13'2i? Amusem 14.00 Voor de vrouw- 1 foonmuz.; 16.30 Voor de Reportage; 17.45 Regc li^n' -Jr8'00 Nieuws; 18.1 L8-30, Vo°r de strijdkra f anfare-orkest; 19 30 in soUïing- 19 45 "peris J9.50 Reportage; 20.00 N Inl'Jview; 20;15 Rhytm 45 uur „Tien kleine hoorspel. 21.45 Musette-, buitenlands overzicht- 2 muziek; 23.00 Nieuws'- S tage; 23.25—24.00 Gram BRUSSEL 324 en 384 vi24 m 12.00 Lichte n v°°r land- en tuinbouw fzang; 13.00 Nieu Mcnte muziek; 14 00 '5.30 Omroep-symphoni Zang; 16.10 Verzoekpro N'euws; 17.15 Gramo 17.55 Financiële Kroniei .V^eeital; 18.25 Boek i a an Zoor de soldaten; 1 an nn Zangrecital; 19.50 oi"S2 "Oorspel; 21.30 Oir ,,•70 Actualiteiten; 22.1 Licht orkest. 22.45 24°riïmJ?Ziek;, 23.00 Nieu Gramofoonmuziek. 484 m. 12.05 Omroepor 'fl™. 130° Nieuw™ M-OO, 14.25 en 16.00 G'ra ziek; 16.30 Radiofeuilleti Gramofoonmuziek; 171 Programma; 18.30 Gra'n inJ2? Omroeporkest; 19 ju-«0 Omroeporkest; 20 foonmuziek; 22.00 Nieuv oonmuziek'' 22.5 *o.U0 Gramofoonmuz.; 23

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2