DE HERDER VAN DE BERGEN van een eerste Dr. Albering: „Politiek van onder-op, niet van boven-af De West-Friesland Zomerrit R.A.C.-West nunistische derlaag tberichten i/zen Eerste Beemster Landdag Matheid vormt 'n gevaar RADIO Vier spijkers in twee banden Wedloop met tijdschema MAANDAG 19 JUNI 1950 PAGINA 3 ERWACHTING l dor het K.N.M.I. te g van Maandagavond ond. VARMER overdrijvende bewol- ter in de zuidelijke land kans op enkele ïwecrsbuien. Zwakke rind tussen zuidwest Warmer. E RIJKSPOLITIE i met ingang van 15 de wachtmeester le otman van de groep iede naar de groep verplaatst en aan- postcommandant te ERKIEZINGEN 1STDUITSLAND illioen Duitsers heb- deelgenomen aan de van de 215 leden element van het be- luitse industriegebied nd-Westfalen. misten kregen bijna men minder dan bij ie verkiezingen in n het vorig jaar en van hun 28 zetels. e winst was voor de raten (liberalen), die 26 zetels stegen. De nocraten verloren 3 1 blijven met 93 de irtij. De Socialisten etels en staan nu op katholieke Centrum- 5 zetels zichzelf gelijk literst rechtse Duitse lie onder leiding staat •malige generaal Otto „bedwinger" van de tg tegen Hitler in '44, stemmen. Te Wanne- ïet centrum van het werden bij een ge- aanhangers van deze communisten, 5 per- id. 000 ER UIT iNHAGE. In de oterij is in de derde ;te lijst, op nummer f25.000.— gevallen. LWOTTDE, 19 Juni. dappelen, eerstelingen drielingen 15,10 5.50—6,20. Et, 19 Juni. 4 paar- 00; 56 Vette koeien )8 nucht. kalvereij f 30 ette schapen f 7075; f 1,581,61 per kg. JK. 76.000 kg aard- 024,50: rode schotten tré 19,50; saskia 20.90; 10,90—18.60; kleintjes 500 kg rabarber 5,20; bloemkool la 2122 0 kg hospeen 14. OGGE, 17 Juni. d. aanvoer 81000 kg 19,40—21.70; klein 12 il 27; mid. Rode 23,90 sn al duidelijk dat het t aan moest komen, der van degenen die et peleton gezeten had- niet roemloos in de i de finish passeren. ;n Ottenbros en Am- er nog gevolgd en in- jr Klein en Jan Braak, k echter de tijd om nog in te halen, maar hun op het peleton groeide tot enkele honderden enbros moest echter in ronden wegens pech op- de laatste ronde en de rin, zoals gezegd, Adri jn concurrenten de baas ït slechts met een lengte De bos bloemen en het :wam toe aan de renner meest verdiende, gen luidden tenslotte: orting (Haarlem) 2 uur - 2. De Booy (Alkmaar) 3. Peters (Haarlem) 4. Witteveen (Amster- e tijd; 5. Van Leeuwen zelfde tijd; 6. Klein op een halve lengte; 7. om) zelfde tijd; 8. Am- irmer); 9. Kleefstra (Am- jp 1 ronde; 10. Fleury n) op 1 ronde; 11 W. talfweg) zelfde tijd; 12. uivendrecht) zelfde tijd. Nieuwelingen ronde e der nieuwelingen die der amateurs gereden een zeer aantrekkelijke ien waarin de achttien- Jruggenkamp uit IJmui- werd. Hii en de twee irijsw,innaars hadden een rsprong op het peleton. gen van de ronde luiden: eenkamp (IJmuiden) 1 2 sec.; 2. V. Slot (Alk- Bakker (Halfweg); 4. (Amsterdam); 5. Mijer n); 6. Keeman (Amster- Scheffer (Hoofddorp); 8. sterdam): 9. De Koning 10. Coopen (Amster- ïen tenslotte een woord ring te moeten schrijven lanier waarop men heeft oubliek te moeten trek- perscommissie van de 1 namelijk het leugen- richt verspreid, dat Van chulte een recordpoging en. In werkelijkheid wag tijd tussen de twee ron- dwaas vertoon van ver leken. voor reclame wel ander® middelen, herenl Op initiatief van de afdeling West-Beemster der K.V.P. hielden 10 afdelingen gisteren in de Nieuwe Tuinbouw bij Purmerend een politieke landdag, waar dr. L. Albering, secretaris der K.V.P. en mr. Jan Derks, hoofdredacteur van De Tijd, een rede hielden. De foto toont een overzicht van de aanwezigen op het terrein. Inzet; dr. Albering tijdens zijn rede. Over het werk van de politici en dat van de voormannen der K.V.P. in het bijzonder, schijnt in brede kringen niet altijd een juist begrip te heersen. De waardering voor de eigen partij beperkt zich nog maar al te veel tot de verkiezingen en hun onmiddellijke voorbereidingen en er zijn zelfs vrij veel katho lieke kiezers, die menen met het uitbrengen van hun stem alleen reeds hun plicht als katholiek en als staatsburger te hebben gedaan. Dat er in de samenleving meer komt kijken en dat er van de katholieke kiezer meer verwacht wordt en ver wacht kan worden, dan bij alle actie aan de kant te blijven staan, of om alleen maar critiek te oefenen, is wel gebleken op de Politieke Landdag, die Zondagmiddag in de Beemster, op initiatief van een tiental afdelingsbesturen, gehouden is. Voor deze politieke Landdag, de eerste in de Beemster en naaste omgeving, georganiseerd door de KVP-afdelingen uit Purmerend, West-Beemster, Z.O.-Beemster, de Rijp, Schermerhorn, Edam, Volen- dani. Monnikendam, Wijde Wormer en Ilpenidam, is veel werk verzet. Er bleek ook belangstelling voor dit initiatief en het was dan ook voornamelijk wel aan de slechte weersvooruitzichten te wijten, dat de opkomst in de Nieuwe Tuin bouw te Zuid-Oost Beemster niet zo groot is geweest als men aanvan kelijk had verwacht. Want toen tegen half drie het Harmoniegezel schap „Crescendo" uit Purmerend het meetings-terrein opmarcheerde, braken juist de eerste zonnestralen door het wolkendek, dat er drei gend had uitgezien. Ruim 300 deelnemers waren aan wezig toen de voorzitter van het actieve werkcomité, de heer A. J. PROGRAMMA DINSDAG 20 JUNI 1950 HILVERSUM 1, 402 m, 7.0O—24.00 KRO. 7 00 Nieuwst 7.15 Gramofoonmuz.; 7.30 Septet; 7.45 Morgengebed en li turgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmu ziek; 9.30 Waterstanden; 9.35 uur ..Lichtbaken"; 10.00 Voor de kinde ren; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gramofoonmuziek- 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek;; 12.30 Mededelingen; 12.33 Lunch concert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 u Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Amusementsmuziek; 14.00 ..Ja. zo was het", klankbeeld; 15.00 School radio; 15.30 Gramofoonmuziek; 16.00 Ziekenlof; 17.00 Voor de kinderen; 17.45 Politiekapel; 18.20 Sportpr.; 13.30 Radiovolksuniversiteit; 19.00 Nieuws; 19.15 Reportage; 19.25 uur „Dit is leven", causerie;19.40 Gra mofoonmuziek; 19.45 „Nationale Koempoelan", klankbeeld; 20.00 u. Nieuws; 20.05 Interview; 20.15 uur „Oberon". opera; in de pauze „kampvuren langs de evenaar", causerie; 22.40 Godsdienstige cau serie en avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2, 298 m, 7 00 uur AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 u. AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn. '•50 Dagopening; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmu ziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gra mofoonmuziek; 10.00 Morgenwij ding; 10.15 Gramofoonmuziek. 10.50 Voor de kinderen: 11.00 Mezzo-so- praan cn piano; 11.30 Voor de zie- f®"-: 12.00 Semi-klassieke muziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Voor het Platteland; 12.40 Pianoduo; 13.00 u. Nieuws. 13.15 Financieel weekover zicht; 13.25 Amusementsmuziek; 14 00 Voor de vrouw; 14.30 Gramo foonmuz.; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Reportage; 17.45 Regeringsu'itzen- Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Fanfare-orkest: 19.30 Toneelbe schouwing. 19.45 „Paris vous parle" 19.50 Reportage; 20.00 Nieuws; 20.05 'n'erview; 20.15 Rhytmische muz.; 20.45 uur „Tien kleine negertjes", hoorspel; 21.45 Musette-orkest; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.30 Kamer muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Repor tage; 23.2524.00 Gramofoonmuz. BRUSSEL 324 en 384 m. 324 m. 12.00 Lichte muziek 12.30 Voor land- en tuinbouw. 12.32 Sex tet en zang; 13.00 Nieuws; 13.15 u. Uchte muziek; 14.00 Schoolradio; li.30 Omroep-symphonieork.; 16.00 ~9ng; 16.10 Verzoekprogram.; 17.00 Nieuws; 17.15 Gramofoonmuziek; I7.a5 Financiële Kroniek; 18.00 uur Vooirecital; 18.25 Boekbespreking; 13.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws 19-30 Zangrecital; 19.50 Voordracht- -0.00 Hoorspel; 21.30 Omroeporkest; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws 22.15 Licht orkest. 22.45 u. Gramo foonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.05— 24.00 Gramofoonmuziek. 484 m. 12.05 Omroeporkest en so- lf9n; 13.00 Nieuws; 13.10, 13.30, .4.00, 14.25 en 16.00 Gramofoonmu- ztek: 16.30 Radiofeuilleton; 16.45 u. Gramofoonmuziek; 17.10 Verzoek programma; 18.30 Gramofoonmuz,; '9.90 Omroeporkest; 19.45 Nieuws: 2000 Omroeporkest; 20.30 Gramo foonmuziek; 22.00 Nieuws; 22,15 u. Gramofoonmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoonmuz.; 23.55 Nieuws. van der Knaap, de bijeenkomst opende met een welkom aan allen, die aan de oproep gehoor hadden gegeven en aan de genodigden, on der wie wij opmerkten de Z. E. Heer A. Hollenberg, oud-deken van Purmerend, pastoor A. H. I. v. Leipzig en kapelaan A. Biemans uit de Beemster, kapelaan F. Wol- linger uit Purmerend en pater L. J. Straathof OFM, assistent in De Rijp. De H. E. Deken van Purmer end had bericht van verhindering gestuurd. In een kort, kernachtig betoog zette de heer v. d. Knaap het doel van deze eerste landdag uiteen, nl- het leven in de partij te activeren en te verlevendigen. De voorzit ter noemde deze poging om buiten verkiezingsverband de leden der KVP bij elkaar te krijgen om hen te interesseren voor de activiteit ia de partij, gezien de omstandig heden, niet onbevredigend. Zelfwerkzaamheid in gemeenschapsverband Dr. L. A. H. Albering, de secre taris van de KVP uit Éten Haag, de eerste spreker van de middag, sprak over de zelfwerkzaamheid in gemeenschapsverband. Nadat met het „Wilhelmus" het programma was geopend, wees dr. Albering op het eigenlijke doel van de bijeen komst. iLe hij zag ah, een vergade ring van Katholieke Nederlandse staatsburgers. Als Katholiek en als staatsburger hebben wij, ook in dc politiek, een plicht te vervullen, doch er hapert nog wel eens iets aan de activiteit der Katholieke staatsburger hebb enwij, ook in de zijn inleiding constateren. De gemeenschapsgedachte leefde in de Middeleeuwen sterker dan thans; als voorbeeld nam spreker de gilden, die zelf rechten en plich ten van de werkers in een bepaalde bedrijfstak vaststelden en de gods" dienstige plichten zeker stelden. Alhoewel de grondslag van het ge- zamelijk zelf-doen in eigen ge meenschap een grote betekenis voor een ieder had, was het gilde- systeem toch niet geheel en al ideaal. Toen de gilden geleidelijk aan verdwenen en bij de Franse revo lutie zelf abrupt van het toneel verwijderd werden, ging het zelf- doen voort, nu was het de enkeling die voor zich zelf alleen werkte en de gemeenschaps-idee vrijwel ge heel uit het oog verloren had. Toen het bedrijfsleven in opkomst kwam werd toch de ideale toestand niet bereikt omdat men geen gemeen schapsgevoel had. Dr. Albering herinnerde toen aan de grote moeilijkheden in de land bouw, omstreeks het midden van de vorige eeuw, gevolgd door een misschien nog grrttere ellende in arbeiderskringen en de crisis in handels- en bedrijfsleven in de dertiger jaren. Het was de staat die uiteindelijk in moest grijpen, die overal in moest grijpen. En toen grepen ve len in de gedachte terug naar de Middeleeuwen, verzekerij van het gevoel dat er opnieuw orde moest geschapen worden, een orde die door allen moest worden gedragen. Het zelf-doen weer te richten op het algejneen belang, dat is het doel geweest der bedrijfsorganisa ties en zo moet de bekroning van dit streven, de PBO, ook worden gezien. Maar nu doet zich het feit voor dat, hoewel er al tientallen jaren op de PBO is gestudeerd, en het ontwerp voor een betere maat schappelijke ordening eindelijk wet is geworden men er eigenlijk nog heel weinig van weet. Als dit zo blijft, aldus dr. Al bering, mislukken alle plannen en gaan we weer naar een nieu we chaos toe. Het is de plicht van alle Katholieken, dal ze zich vertrouwd gaan maken, met de doelstelling van de Publiekrech telijke Bedrijfsorganisatie. Dit *s een zaak, die in heel het volk door moet dringen. Het volk moet rijp gemaakt wor den voor een nieuwe situatie, die een hervorming betekent in ons bestel, men dient dat op korte ter mijn in te gaan zien. In dit ver band is er dus nog zeker iets te doen en Dr. Albering spoorde zijn gehoor dan ook aan om de brochure „Samen sterk in de PBO" goed door te nemen. Politiek der K.V.P. Sprekende over de politiek der KVP, wees dr. Albering er zijn ge hoor op, :lat de staatkunde het be lang van de mensen moet dienen. Veelal heeft men geen begrip vcor de politiek en wordt het werk der staatslieden ondeskundig beoor deeld en veroordeeld. Tijdens de strijd om het onder wijs stonden destijds alle Katholie ken achter de partij, de toenma lige Staatspartij, nu menen echter velen, ten onrechte, dat alles be reikt is. Het is nu echter een tijd met grote problemen. De tijd van de gemeentepolitiek is voorbij, nu is het landsbelang nummer één. Maar er komt een tijd, en die is niet z0 ver meer al, dat we over moeten springen op grotere poli tiek. Het Nederlandse volk, evenals vele andere volken, is nog' niet rijp voor een bredere politiek dan de nationale, maar heel spoedig zal men, door de omstandigheden ge dwongen, internationaal moeten leren denken. Het is een vreemd verschijnsel, dat, waar de politiek in veie lan den door Katholiaken wordt be dreven, de belangstelling voor do politiek in Katholieke kringen zo flauw is. Als dat niet verandert, dan komt daar onherroepelijk oer. einde aan. Want de politiek kan niet van bovenaf worden geleid, die moet van onderop gedragen worden. De verantwoordelijkheid moet groeien en men dient er reke ning mede te houden, dat het alge meen belang geen optelsom is van groepsbelangen. Dr. Albering besloot met zijn toehoorders er van te overtpigen dat de Katholieke politiek een na tionale en een internationale rol kan epelen, als alle KatholieKen er achter staan. Daarom zal tennis nemen van de zaken, die ge Vond moeten worden, een eerste vereis te zijn. Politiek, zaak van allen Mr. Jan Derks, hoofdredacteur van „De Tijd", vroeg zich af, of de politieke matheid, die er tijdens de laatste verkiezingsactie allerwegen viel waar te nemen, aan de aard der verkiezingen te wijten was. H'J was echter meer van mening, dat er een soort politieke moeheid na de oorlog was ontstaan, omdat het gros der kiezers na zoveel enthou siasme, in de eerste na-oorlogse jaren opgebracht, bekoeld was, door teleurstellingen. Toch zijn de tijden minder slecht dan we wel denken en zijn we op een behoorlijk levensniveau geko men, dat voor velen misschien zelfs hoger staat dan voor de oorlog. Dat alles hebben we te danken aan de politiek, waarvoor nog zo- velen de neus ophalen. Ook zag mr. Derks de politieke lusteloosheid als een gevolg van de reactie op het verloop van het In donesische drama, en hij zal, wat velen betreft, hier de plank wel niet mis geslagen hebben. Hier is echter de kwestie van overmacht in het spel geweest. Nederland kon niet, zoals zijn politici wel wilden en was aan handen en voeten door internationale belangen gebonden- Het stemt echter tot voldoening, dat de laatste politieke beslissingen niet zonder ons zijn gevallen en dat we 'juist oog hebben voor de politiek in de pap hebben kunnen houden. Politieke lusteloosheid noemde spreker eigenlijk een schandaal, want de onderlinge afhankelijk heid der staten is wel groter ge worden, doch gezamenlijk moeten we j uist oog hebben voor de politiek van samenwerking om dreigende gevaren, het Russsche b.v. onder ogen te zien en af te wenden. Al leen politiek van samenwerking kan redding brengen. De Katholie ke politiek, die zeker in haar in ternationale idee het kenmerk der kerk is, moet daarom gesteund worden door een ieder. Katholie ken kunnen gemakkelijk over de staatsgrenzen heenkijken en bij de internationalisering, die zich nu voltrekt, moeten de Katholieken thans regelend optreden. De Ka tholieken hebben grote verantwoor delijkheid en de zekerheid van ons Katholiek geloof legt ons daarbij grote verplichtingen op. Daarom mogen we niet lusteloos toezien of de politiek als behartiging van eigen wensen beschouwen, was het oordeel van mr. Derks, maar ieder moet de politiek zien als een zaak (Van onze eigen verslaggever) VOOR DE VIERDE MAAL sedert haar bestaan heeft de afdeling Noord-Holland-Noord van de R.A.C.-West een prestatierit gehouden, ditmaal over een parcours van 104,7 km, dat met een gemiddelde snelheid van 36 km in 2 uur 55 minuten moest worden afgelegd, tegen vijf uur verzamelden zich de 84 deel nemers op het Canadaplein, waar elke minuut een deelnemer startte. Wij maakten de rit mee als passagier in de nieuwe Chevrolet van de heer O. Koopman, garagehouder te Schager- brug, die als nummer 8, dus om 8 minuten over vijven startte, met als derde passagiere een goudblondlokkige jongedame, mej. van Loenen, eveneens uit Schagerbrug. Bij huisnummer 93 moesten wij rechtsaf. Wy zagen wel vele huisnummers, maar allemaal in de 400-zoveel. Al gauw zagen wij enkele deelnemers ons tege moet komen; zij waren te ver doorgereden. Even stoppen en aan 'n boerevrouwtje gevraagd, waar nummer 93 was; we wa ren er vlak bij, zodat wij spoe dig weer op de goede route wa ren. „Goed" dan, wat betreft 't voorgeschreven schema; de weg zo'n echt boeren-polderweg- getje was erbarmelijk slecht. Niet berekend voor autoverkeer. Zomers landschap Het zonnige zomerlandschap echter was Holland op zijn mooist. De rijke hooi-oogst stond te geuren op het land; de boe ren zaten onder de koeien 't wa^ juist meikerstijd. Boeren en koeien keken verbaasd naar zo'n druk autoverkeer op hun rustie ke landweggetjes. Daar nam 'n boerezoon een duik in de volle emmer pasgemolken melk. Het was ook, om er dorst van te krijgen ende melk was weer best. We hobbelden en hotsten in onze lichtverende Chevrolet over de polderpaadjes en gras- begroeide landweggetjes, We re den rond en we reden recht en een gordijn van stof hing langs de route, die de jachtende deel nemers volgden. We passeerden Öe Abdij van Egmond en via de dorpskom za ten we alweer op de binnen- polderwegen, waar boerenvolk en koeien grote ogen opzetten over zoveel wrede verstoring van de landelijke Zaterdagmid dagrust. Wij hadden radio aan boord, zodat wij, al rijdende door het Hollandse polderland, konden genieten van het Wigwam-pro gramma van de K.R.O. en het wekelijks journalistiek overzicht van Paul de Waard konden be luisteren; het was precies mid dernacht, toen wij over de Zee weg van Bergen aan Zee huis waarts reden en het plechtige Wilhelmus vanuit de aether via de radio tot onze besloten auto ruimte doordrong. 'n Puzzle Maar tussen die 8 minuten over vijf en deze middernachte lijke terugtocht, lag een rit vol van avonturen en belevenissen, die ongeveer wel overeen zullen komen met die van de andere 83 deelnemers. Wij zullen er iets van vertel len. De route, die de deelnemers moeten rijden, krijgen zij niet als een open kaart voorgeschre ven; zij moeten al rijdende een soort puzzle oplossen, zoals: bij X 1492 linksaf; bij begin bos rechtsaf; bij driesprong doorrij den; bij huisnummer zoveel linksaf; bij gele noodwoning dijk op: bij tweede kanaalbrug direct linksaf; bij de vierde B- weg rechtsaf enz. enz. Het is dus opletten; daar zorgde dit- m&al onze actieve autodame voor, terwijl wij ons, zo nodig de rol van adviseur aanmatig den. Waar het niet bij bleef, zo als u straks zult horen. We reden van het Canada plein naar de Raad van Arbeid, waar wij de singel volgden tot X nummer zoveel; dat bleek de A.N.W.B.-verkeerspaal bij Trui tje te wezen. De volgende aan wijzing was; bij begin bos links af. De vraag was nu maar, waar begint het bos? Is dat de Hout, Blockhovepark of nog verder Aan het verdere schema op de route-schets meenden wij te moeten opmaken, dat wij het laantje achter Nyenburg in moesten, hetgeen juist bleek, want al spoedig zaten wij daar tussen de deelnemers, waarvan er enkelen haast hadden, om ons voórbij te rijden. Tijdschema Onze bestuurder, de heer Koopman, had echter geen haast; hij had vooraf een tijd schema opgesteld, waaraan hij zo stipt mogelijk vasthield, zo dat hij op elk moment kon na gaan, of hij te hard of te zacht gereden had. Via de Boekelermeer kwamen wij op de weg langs het Kanaal, richting Akersloot; daar moes ten wij een landpad rechtsaf, even over de Kanaal weg; het was wel even zoeken en er za ten daar in het land dan ook al gauw enkele deelnemers in de knoop. Onze intuïtie leidde ons in de goede richting, zodat wij al spoedig, na een lang en slecht landDad te hebben gereden, op de "betonnen kanaalweg kwa men. Wij staken de Rijksstraatweg over en reden langs de Kath. Kerk van Heiloo richting Lim- men. Daar was 'n val opgesteld. zeezijde van de Hondsbosse rich ting Camperduin te rijden. Het i Koopman gaf het nog niet op. j Daar kwam nog een Chevrolet- deelnemer het Russenduin afge- suisd. Hij zag onze panne en I stopte, 't Was de Chevroletdea- ler Zwart uit Wormerveer. was een welkome verade- j Nu laten dealers elkander ming; want ik durf het eer- nooit in de steek en zo duurde lijk te bekennen ik was van - - - al dat gedraai en gehots, daar achter in die licht-verende Che vrolet, wat draaierig en wagen- ziek geworden. De frisse zee lucht en het ruime vergezicht brachten me weer bij. Halverwege de dijk kropen we door een coupure erover heen, om al spoedig weer mid den in de Harger polder te zit ten, waar wij de laatste deelne mers, die zoveel later gestart waren, op hun heenroute tegen kwamen. Ons leed was nu spoedig ge leden, want na de nodige brug getjes en S-bochten genomen te hebben, kwamen wij in de buurt van de Burgervlotbrug op de Helderseweg, waar wij moesten letten op de vierde B-weg rechts. Naar mijn schatting moest dat de Kogendijk bij de Koedijkervlotbrug zijn, zoals la ter ook bleek! van algemeen belang en er naar vermogen deel aan hebben. Zo hebben twee eminente spre kers de zaak van het Katholicisme in de politiek en de Katholieke po litiek in het algemeen, ernstig be zien. Er was voor dit ernstig en vermanend woord, blijkens de be langstelling waarmede de beide sprekers werden gevolgd, dan ook veel begrip onder de aanwezigen en, het welgemeende dankwoord, dat op vlotte wijze dor de heer v. d. Knaap werd uitgesproken, oogstte dan ook, evenals de beide sperekbeurten, een welverdiend applaus. Nadat de voorzitter ook de medewerkende muziekgezel schappen „Crescendo" uit Purmer end o.l.v. van de heer J. N. Ko nijn, bij ontstentenis van de diri gent, en „Wilhelmina" uit Volen- dam o.l.v. de heer L. Buys had bedankt, werd de bijeenkomst be sloten met het zingen van het „Aan U 0 Koning der Eeuwen". Alsmaar polderwegen Via de Herenweg en de Voert reden we op het mooie Bergen aan, dat in zij mooiste zomerdos prijkte. Bij de Mosselenbuurt namen we het rustieke brugge tje lang de Sluislaan, om via de Vliegveldweg en Nesdijk op de Bergerweg te belanden; deze werd gevolgd tot de Oosterweg, waar we rechtsaf en nog eens rechtsaf gingen, om via de Ko gendijk op de Schapenlaan te belanden. Daar wachtte ons een cbstakel in de vorm van een re giment koeien, die versehaard werden. Een file van auto's kroop er achter aan op de smal le polderweg, waar aan passeren niet te denken viel. Eindelijk zwaaiden de koeien rechtsaf het beloofde (wei)land in en konden we weer wat gas geven. Zo reden we door ongeveer een uur achter elkaar langs de smalle, kronkelende, hobbe lige polderwegen van de Baak- meer, de Koedijkerpolder, rich ting Schoorl, om via de Harger polder en de Pettemer polder, na veel gedraai en geschommel op de weg langs de Hondsbosse te bedaren. Hier stond de gele noodwonig, waar ik het over had en waar we de dijk op moesten, om vervolgens aan de Wij hadden ons tijdschema al vrij voed bijgehouden en reden tot in Bergen zelfs langzaam, om niet te vroeg in Bergen aan Zee bij de finish te komen. We_ waren intussen al acht controleposten gepasseerd, doch we wisten niet, wat later bleek, dat we „al" 29 strafpunten op ons boekie hadden; voor elke minuut, die we te vroeg bij een controlepost aankomen, kregen we n.l. 5 strafpunten en voor elke minuut te laat 2; we ver moedden wèl, dat we een aantal strafpunten hadden, maar hoe veel, dat wisten we niet. Het moesten er echter maar weini gen zijn, zo dachten wij, zodat wij vol optimistische verwach tingen finsh-waarts reden. Pech gehad Maar het pechduiveltje gooi de roet in 't eten; en lelijk ook. We reden de Turfweg in Bergen af en vlak voor de bocht naar de Oude Bergerweg. bezweek de linkerachterband. Als de vlie- 03nde bliksem het reservewiel erom. 'n Automonteur ben ik niet, maar nood leert handelen en zo draaide ik al spoedig aan de krik, die de auto op moest vijzelen. Pech nummer twee: krik gebroken. Wat nu. Geluk kig was een der volgende deel nemers zo welwillend zijn krik af te staan. In een ommezien lag het reservewiel er nu om. Maar intussen was er bijna een kwartier van de ons nog reste rende 18 minuten verstreken. Ik had intussen de routeschets be studeerd en wist de weg, die we nog hadden af te leggen. Via de Oude Bergerweg, Nesdiik, Vlieig- veldweg en Mosselenbuurt, moesten we naar de Eeuwige Laan en de Zeeweg, om daar bij de Elzenlaan rechtsaf te slaan en zo de finish voor Marconi te bereiken. De heer Koopman deed er 'n schepje op, gaf wat meer gas en daar raceden we de andere deelnemers voorbij richting fi nish. Maarons leed was nog niet geleden. Juist waren we het hoge Russenduin overgesuisd, toen het slingeren van de wa gen ons vertelde, dat ook de rechter-autoband het begeven had. We reden van de weg, waar het achterwiel diep in het rulle zand drong. Pech nummer drie! We stapten uit en zagen binnen- en buitenband een me ter van de auto in het zand lig gen. Wat nu! Geen reserveband meer! Volgende keer drie reser vewielen meenemen! 'n Zich haastende deelnemer werd aan gehouden, om even een garage te waarschuwen, want vriend het niet lang, of het reservewiel van Zwart zat aan de auto van Koopman en gauw-gauw reden we nog via de Elzenlaan naar de finish. Maar helaas, die twee lekke banden, waarin, zoals la ter bleek, vier knoerten van spijkers zaten, hadden ons pre cies 17 minuten oponthoud ge kost, hetgeeen betekende 34 strafpunten; maakt dus samen 63 strafpunten, wat nog lang niet gek is, als men weel, dat er deelnemers waren met vele hon derden strafpunten. Wij waren echter niet de eni gen, die met lekke banden te kampen hadden gehad; onder weg hadden we ze al langs de weg zien staan en later hoorden we, dat het aantal lekke bandjes wel op .25 geschat kan worden. Zij, die keiharde banden had den, kregen er geen last van. Overigens waren de polderwe gen, vooral die in de buurt van Schoorl en Petten, erbarmelijk slecht. Maar de heren Jan Moeyes, Groenhard en Blaauboer, die het traject hadden uitgezet, kun nen met voldoening op hun werk terugzien, 't Was een mooie prestatierit, door een bloeiend polderlandschap. De heer P. Krom, voorzitter van R.A.C.- West, bracht ze in zijn dank woord daarvoor terecht een compliment. Burgemeester dr. Huygens reikte de prijzen uit en sprak er zijn voldoening uit, dat de rit zo uitstekend geslaagd mocht heten en dat men Bergen als eindpunt had gekozen. De prijzen bestonden uit ori gineel ceramiek, herinnerings- borden vervaardigd door de pot tenbakker J. v. d. Veer te Schoorl. De uitslagen waren: ALGEMEEN KLASSEMENT: 1 (tevens 1ste gemengd equipe) de heer en mevr. L. Steeger, Bergen,. 13 strafpunten; 2. De hr. en mevr. Fr. Schmidt, Alkmaar, 16 strafpunten; 3. De heren KI. Langedijk en C. Butter, Alkm., 17 strafpunten; 4. De heer en mevr. G. Worm, Alkmaar, 18 strafpunten; 5. De heer en mevr. mr. W. J. Gertenbach, Den Haag 18 strafpunten; 6. De heer en mevr. L. Biesheuvel, Spaarndam 19 strafp. 7. De heer en mevr. H. Kirkenier, Alkmaar, 19 straf punten; 8. (tevens eerste prijs Heren-equipe) de hr. J. A. Riz- zie, Castricum 21 strafp.; 9. De hr. G. Scholten Hoorn, 22 strafp. 10. De heer W. J. Obertop, Wor merveer, 24 strafp. Dames-equipe: De dames Dijk stra en Lugten, Bergen, 87 strp.; Als deze dames met 87 punten nog kans zagen een 1ste prijs in de wacht te slepen.hadden wij dus met 63 strafpunten geen slecht figuur geslagen*.-, de twee lekke bandjes dan in aanmer king genomen, die natuurlijk de goede reputatie van de heer Koopman als garagehouder niet in het minst aantasten. Tegen die spijkers valt niet te vechten: trouwens wij hebben als nummer 8 netjes de spijkers opgezocht voor die na ons kwa men. Fr. O. EERSTE FOKVEEDAG IN DE N.O.P. MARKNESSE Op 28 Juni a.s. zal te Marknesse een grote fokvee- dag voor rundvee en paarden wor den gehouden. Reeds is gebleken, dat hiervoor grote belangstelling bestaat. Zaterdagmiddag is te Andijk de nieuwe weg Andijk-Grootebroek officieel opengesteld, in het bijzijn van de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, die men hier temidden van verscheidene autoriteiten ziet. Inzet: de Commissaris spreekt de officiële openingsrede uit. FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT Sommige men sen lachten Pete altijd uit, als hij praatte over de witte heuvels, de bloemendingen, de hemeldingen en de maanlichtdingen, die in de mist spelen en een keer heeft iemand Pete uitgescholden voor gek, en toen heeft jonge Matt hem hard geslagen. Maar de mensen konden daar niets aan doen, om dat zij ze niet konden zien. Dat zei hij tenminste. En hij wist het wel, want hij kon ze ook zien. Maar tante Mollie, en oom Matt, en jullie allemaal, lachen nooit. Ze zeggen maar: Pete weet het wel. Maar zij konden toch ook de bloemendingen of de boomdingen niet zien. Hij alleen kon zien." De zomer ging voorbij, toen de blauw-grijze nevel een meer pur peren gloed kreeg en alle bossen en bergen getooid waren met een kleed van goud, verliet Pete de wereld, waar hij nooit werkelijk toe behoord had, en waar hij zich ook niet thuis gevoeld had. Mijn heer Howitt schreef naar dokter Coughlan over de dood van de jongen: „Tussen de mensen zijn er hier en daar enige, die in de haastige jacht stilstaan om te luisteren naar de roep van een leven, dat werkelijker is. Hoe dikwijls hebben we hen gezien, David, geduwd en uitgelachen door hun naasten, opzij gestoten en vergeten als onbekwamen en onwaardigen. Hij, die teveel ziet en hoort wordt uitgescholden als dromer, fanaticus of dwaas, door de krankzinnige menigte, die ogen heeft en niet ziet, en oren heeft en niet hoort en weigert te begrij pen. „We bouwen tempels en ker ken, maar willen er niet in bid den, we huren geestelijke leids lieden, maar weigeren acht op hen te slaan, we kopen bijbels, maar willen ze niet lezen, iri God gelovend, vrezen wij Hem niet, Christus erkennend, volgen noch gehoorzamen wij Hem. Slechts wanneer we niet langer mee kun nen doen met de strijd om aardse eer of stoffelijke rijkdom, wen den we ons naar 'de ongeziene, doch blijvender dingen des levens en met oren, verdoofd door het lawaai van zelfzuchtige oorlog en wreed geweld, ogen verblind door de glans van voorbijgaande praal en dwaasheid, proberen we de dingen te horen en te zien, die we zo lang niet wilden beschou wen. „Pete kende een door ons on geziene wereld. En daarom acht ten wij ons wijzer dan hij. De wind in de dennen, het geritsel der bladeren, het gemurmel van de beek, het gegrom van de don der en de stemmen van de nacht werdén alle door hem verstaan en beantwoord. De bloemen, de bomen, de rotsen, de bergen, de wolken waren voor hem geen le vende vrienden, die met hem lachten en weenden naarmate hij vrolijk of verdrietig was. „Arme Pete, zeiden wij. Was hij in werkelijkheid armer of rijker dan wij, David?" Ze legden de jongen naast zijn moeder onder de dennen op de bergen, de dennen, die zich zo donker aftekenden tegen de lucht als de zon achter de bergenrand verdwenen was. En boven zijn bed weefden de wilde wingerdranken liefderijk een sprei van het zacht ste groen, terwijl al zijn vrienden uit de bossen zich om zijn rust plaats verzamelden. Woud en berg, bloem en wolk zongen, de liederen, die hij liefhad. De hele dag legde het zonlicht zijn krans van gouden strepen aan zijn voe ten, en 's nachts kwamen de maanlichtdingen te voorschijn om te spelen. De zomer en de herfst vergle den, de winter ging voorbij, de lente kwam met dat grote wónder van de heropstanding van bloem, blad en grasspriet. Zo kwamen vrede en rust ook terug in het leven van de herder. Toen er op zijn brief geen antwoord kwam en de dokter niet terugkeerde zoals hij beloofd had, wist de oude man, dat de laatste band die hem nog met de wereld bond verbroken was. VIER EN VEERTIGSTE HOOFDSTUK Het pad op de zonbeschenen bergen. Toen jonge Matt voor het eerst vernam, dat Sammy Ollie terug gestuurd had naar de stad, zonder de belofte te volgen, ging hij de bossen in en keerde eerst terug na mijlert gelopen te hebben door het woestste en ruwste deel van de streek. De grote kerel zei geen woord, maar zijn gelaat droeg een uitdrukking, die zijn vader be greep; en de oude bergbewoner voelde zijn eigen bloed sneller stromen bij dat gezicht. Toen Sammy zich met haar boeken echter helemaal geïnstal leerd had in 't huis van de Matt hews en jonge Matt haar altijd scheen aan te treffen, terwijl ze dingen las, die hij niet kon be grijpen, begon hfj beter te besef fen wat haar studie bij de herder betekende. Hij begon te voelen, dat zij de drempel al had over schreven naar die wereld, waar mijnheer Howitt woonde. En, denkende, dat hijzelf daar nooit zou binnentreden, werd hij een zaam en bang. Met de radheid, die zo opviel in haar karakter, had Sammy de grond van zijn leed begrepen nog vóór jonge Matt zelf er zich vol komen van bewust was wat het eigenlijk was. Toen begon het meisje met veel zorg en tact hem te helpen om de waarheden te be grijpen', die de herder haar ont huld had. Die hele zomer en herfst, n r afloop van het werk, of op Zon dagmiddagen, waren ze samer Langzamerhand begonnen de bo sen en bergen met al het wild leven, dat ze bevatten, voor d jonge man een nieuwe beteken1 krijgen, of liever, hij leerde lanr zamerhand, de boodschap lezer die op de open bladzijden lag Eerst hier en daar een woord toen zinnen, toen alinea's en spoedig las hij alleen niet, wan neer hij door de bergen liep op zoek naar verdwaalde dieren of op de bergakker werkte (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3