Maakt Rusland een militaire basis van Sinkiang Mevrouw Roosevelt voor de eerste maal „thuis" België moet maximaal 188 millioen dollars storten Geen grote depressie meer in de Verenigde Staten Negerbisschop Prins Bernliard decoreerde Grote Beer" is thuisgevgren r EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Amerika's toekomst onbezorgd? bij Kard. de Jong Gericht tegen India en Pakistan Wijding nieuwe Abt van Egmond Koempoelan zonder Sint Jorisbeeld Derde kind uit één gezin verdronken Ruzie met ernstig gevolg Scholier verdronken De Europese Betalingsunie Dr. Chang vertrekt I fe» !l|È j li i n ÉÉtt! lil lp 1 Minister Tobin verklaart: ,Hier is de S.S. Voor de H-bom TRUMAN VRAAGT 300 MILLIOEN 25 km per uur met een zeepkist Op weg naar Leopold's terugkeer Scheepsberichten Nieuw Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET EE IT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H JAN H EDE A Pagina 1 Dinsdag 20 Juni 1950 46ste Jaargang No. 11893 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keieerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Z. Em. J. Kardinaal de Jong heeft Maandag de Afrikaanse ne gerbisschop Mgr. J. Kiwanuka van de Sociëteit der Witte Paters van Kardinaal Lavigerie ontvan gen. Mgr. Kiwanuku heeft Zondag een pontificale H. Mis opgedra gen te Vught en daarna de hulde in ontvangst genomen van de Vughtenaren. Vele missievrienden kwamen op receptie in het huis van mej. E. van Rijckevorsel en brachten Mgr. Kiwanuka de resultaten van een inzameling in ons land voor het doel, waarvoor hij nu al tien maanden de wereld afreist. De bisschop was bij deze hulde omringd door twee missiepaters van dezelfde congregatie. Hij spreekt behalve zijn moedertaal vloeiend Italiaans, Frans en En gels. Deze week vertrekt hij naar België en Frankrijk, in welk laatste land hij een retraite zal volgen, om daarna naar Oeganda terug te keren. De 30-jarige prins Ceorg van Denemarken, Deens militair attaché in Londen, heeft zich verloofd met gravin Anne Anson, oud 32 jaar en nicht van koningin Elizabeth. Gravin Anson en prins Georg op een bank in Cadogan Square in Londen. De Londense conservatieve „Daily Telegraph" publiceerde gisteren een bericht uit Srinagar, afkomstig van zijn correspondent Eric Downton. In dit bericht ver klaart Downton dat de Sowjet- Unie bezig is van Sinkiang, dat de meest westelijk gelegen provincie van China is, een militaire basis te maken tegen India en Pakistan. Ook betrekt Rusland „aanzienlijke hoeveelheden" uranium (grondstof voor de atoomsplitsing), olie-pro ducten, steenkool, ijzer en andere waardevolle ertsen uit Sinkiang. Volgens Downton worden in de woestijngebieden van Sinkiang terreinen aangelegd voor proef nemingen met geheime wapens, atoomprojectielen en raketten in begrepen. Ook bestaan er volgens hem aanwijzingen, dat de Russen voorbereidingen treffen om hun zware industrie, indien dit, bij het uitbreken van vijandelijkheden in het Westen, noodzakelijk zou blij ken, naar Sinkiang over te bren gen. Downton meldt verder nog dat zich te Oeroemtsji vele officieren van de Sowjet-Russische lucht macht bevinden, die belast zijn met het toezicht op het aanleggen van vliegvelden. In Sinkiang be vindt zich een onbekend aantal Russische troepen. Ook zijn er in de laatste tijd verscheidene een heden van het Chinese communis tische leger heen gezonden. De Chinese communisten heb- EN ONTMOETTE TAL VAN OUDE BEKENDEN Ingeleid door trompetgeschal heeft Prins Bernhard gisteren in de Ridderzaal namens de Koningin ruim tweehonderd onderscheidingen uitgereikt. Mannen van de koop vaardij, vrouwen en mannen uit het verzet, officieren, onderofficieren, soldaten en verpleegsters van het K.N.I.L., van marine, lucht- en landmacht verschenen stuk voor stuk voor de Prins en kregen hun decoratie opgespeld. Met allen wis selde deze enige hartelijke woorden en een stevige handdruk. Velen hunner bleek de Prins persoonlijk te kennen, hetgeen voor hem, naar hij in een korte toespraak aan het begin van de plechtigheid zeide, deze opdracht van de Koningin dubbel prettig maakte. De Sint Adelbertus Abdij van Egmond, die zoals bekend is, dui zend jaar bestaat, zal op Zondag 23 Juni a.s. haar 38ste abt inhalen. De dag tevoren, des morgens om half tien, wordt pater Dom Paulus Andriessen in de kathedraal te Haarlem tot abt gewijd. Na de wijding is er een receptie 'n de pastorie van de kathedraal. Zondag 25 Juni zal de nieuw ge wijde abt zijn eerste Pontificale Mis opdragen op de Adelbertus-akker te Egmond, in tegenwoordigheid van kerkelijke en wereldlijke auto riteiten. o.m. Mgr. J. P. Huibers, een aantal buitenlandse abten, en enige ministers. s Middags zal de abt door de ge meente worden ontvangen in het plot op de Hoef, waarna een rond rit door de kom van Egmond aan de Hoef en door Egmond-Binnen wordt gemaakt. Tenslotte is er op het voorplein van de abdij een Plechtigheid ter viering van het duizendjarig bestaan der abdij. ben de grenzen van Sinkiang ge sloten, waardoor de naar Kasjmir leidende wegen niet meer door de vluchtelingen kunnen worden ge bruikt. De weinige vluchtelingen die er toch nog in geslaagd zijn uit Sinkiang te vluchten, hebben me dedelingen gedaan over terecht stellingen en het gevangen zetten van niet-communisten. PROTEST TEGEN SINT JORIS' ZWERFTOCHT Op de tweede dag van de Koem poelan van de verkenners der ka tholieke jeugdbeweging bleek het beeld van Sint Joris, dat Zaterdag middag jl. was ingehaald, op ge heimzinnige wijze te zijn verdwe nen. Later bleek, dat enkele voor trekkers het beeld van de verken nerspatroon na het kampvuur van Zaterdag in stilte hebben verwij derd. De hoofdcommissaris der ver kenners, die zijn verontwaardiging over dit toen nog onverklaarbare verdwijnen, aanvankelijk niet on der stoelen of banken stak, deelt thans mede, dat de bewuste voor trekkers hébben verklaard de beel tenis in het geheim terug te heb ben gebracht naar Overasselt als protest tegen de zwerftochten die het beeld sinds 23 April door de verschillende districten maakt. SLACHTOFFERS IN WEST-BENCALEN CALCUTTA (Reuter). Door stormen en overstromingen zijn in de noordelijke districten van West-Bengalen in de afgelopen twee weken minstens 130 perso nen omgekomen en veel meer ge wond, aldus schatten functionaris sen, die belast zijn met de hulp verlening in deze gebieden. Door „ongeëvenaarde" aard verschuivingen zouden te Darjee- ling 105 personen omgekomen zijn. Prof. Einstein keurt bewapeningswedloop af LAKE SUCCESS (Reuter). Prof. Albert Einstein, de bekende natuurkundige, heeft in een inter view voor de radio-omroep der Verenigde Naties een beroep ge daan op alle landen, die de atoom bom bezitten, om de bommen af te staan aan een boven-nationaal gezagsorgaan. Een bewapeningswedloop noem de Einstein de slechtste methode om een openlijk conflict te voor komen. daar hij „op de duur on vermijdelijk" tot oorlog zou lei den. ITALIAANSE TEXTIEL ARBEIDERS IN STAKING MILAAN, 20 Juni (Feuter). Ongeveer 60.000 textielarbeiders in de streek van Biella in Noord- West Italië zijn Dinsdag na mid dernacht in staking gegaan, zij zeggen dat hun werkgevers zich niet aan een onlangs gesloten loonoverkomst hebben gehouden. BRITS SCHIP IN RODE ZEE GEZONKEN LONDEN, 20 Juni. (Reuter). Het Britse schip „Lake Chilliwack" heeft heden gemeld, dat het ruim 7000 ton metende Engelse vaartuig „Indian Enterprise" in de Rode zee, ter hoogte van de kust van Saoedi-Arabië, is gezonken, nadat zich een ontploffing aan boord had voorgedaan. Een onbekend geble ven schip heeft het gedeelte der Rode zee afgezocht; een overleven de is opgepikt. Van de „Indian En terprise" werd echter geen spoor meer aangetroffen. KOMT VOGELER SPOEDIG VRIJ? Te Wenen is vernomen, dat de Amerikaanse zakenman Robert Vogeler, die op 21 Februari j.l door het volksgerechtshof te Boe dapest wegens „spionnage en economische sabotage" tot vijf tien jaar dwangarbeid werd ver oordeeld, binnenkort op vrije voe ten zal worden gesteld. Ameri kaanse autoriteiten onderhande len reeds gedurende enige tijd met Hongaarse functionarissen over een vrijlating van Vogeler. KARL FEITENHANSL GEARRESTEERD MUENCHEN (Reuter). Ds Duitse politie te Muenchen heeft Karl Feitenhansl gearresteerd, op richter en voorzitter van de ultra- nationalistische Vaderlandse Unie, Feitenhansl, die enkele weken ge leden door een zuiveringsrecht bank voor twee jaar van alle po litieke activiteit werd uitgesloten, wordt beschuldigd van het voor bereiden van een militaristische demonstratie. Maandagmiddag is het 4-jarig dochtertje van de heer J. J. M., die een wasserij heeft aan de Holthuizerweg te Apeldoorn, bij het spelen op het fabrieksterrein in een waterreservoir gevallen en verdronken. Dit is de derde maal in dit gezin, dat een meisje door verdrinking om het leven komt. Gistermiddag landde Mevrouw Eleanor Roosevelt .vergezeld van haar zoon Elliot en twee klein kinderen, met een Sabena-toestel op Schiphol. Zij werd door de Amerikaanse ambassadeur, Selden Chapin en de echtgenote van de burgemeester van Amsterdam, Mevr. Mr. A. W. C. d'Ailly—Fritz verwelkomd. Mevr. Roosevelt zal in Neder land o.a. Oud-Vossemeer op Tolen II Om tien uur gistermorgen begon te Amsterdam de debarkatie van de troepen aan boord van het s.s. „Grote Beer". Namens H. M. de Koningin werden de manschappen begroet door Luitenant ter Zee le klasse C. W. Th. Baron van Boetze- laer, namens de regering door de Minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking en namens Z. K. H. Prins Bernhard door Kolonel C. F. Pahud de Mortanges. Aan boord van het schip bevon den zich ruim 900 manschappen, voor een groot gedeelte behorende tot onderdelen van de F-brigade, die in de zomer en het najaar van 1948 naar Indonesië vertrokken. Voorts 237 zieken meest t.b.e.- patiënten en gewonden en leden van het KNIL en de Kon. Marine. In de nacht van Zondag op Maan dag meldde zich op het politie bureau te Spekholzerheide de 35- jarige P. J. S., woonachtig te Kaal heide, gemeente Kerkrade, die de politie vertelde, dat hij ruzie had gehad met een inwoner van Spek-, holzerheide, zekere S. en wel in diens woning. Volgens P. J. S. had P. S. hem bedreigd met een mes en hem een lichte verwonding toege bracht in het gelaat. Om zich te verdedigen had P. J. S. daarna zijn zakmes getrokken, waarmee hij zijn tegenstander vier steken toe bracht. P. S. bleek zodanig gewond te zijn, dat hij dadelijk operatief moest worden behandeld. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Zondagmiddag is de 14-jarige H. Butter uit Heiloo, leerling van het Murmelliusgymnasium, bij het zwemmen te Bergen aan Zee verdronken. BRUSSEL (A.N.P.). Tijdens de te Parijs gehouden besprekin gen over de Europese betalings unie zou zijn voorgesteld, dat Bel gië zich verbindt in het gemeen schappelijke fonds een bedrag in dollars te storten, dat over een periode van twee jaar maximaal 188 millioen dollars zou bedragen. Anderzijds zou België zich in het kader van het plan-Marshall een bedrag van 110 millioen dollar zien toegewezen. Hiervan zou de helft bestaan uit directe hulp en de andere helft gevormd zou worden door trek kingsrechten op België ten gun ste van derde landen. Voor h'et geval de Marshall-hulp zich zou uitstrekken over twee jaar, zou België voor deze periode 130 mil lioen dollar ontvangen, waarvan de helft in trekkingsrechten en de andere helft in directe hulp. De directe hulp zou België worden toegewezen in de vorm van een lening, die van 1952 af een inte- OM STALIN IN SLAAP TE SUSSEN Er is bij de beddenfabri kant Simmons te Chicago een lumineus idee gerezen. Na vernomen te hebben, dat een slechte slaap vaak oor zaak is van psychologische spanning en vrees, heeft hij het plan opgevat Josef Stalin een moderne matras toe te zenden. „Er zijn misschien nog andere factoren, die tot Stalin's aggressieve geest bijdragen, dan een ongemak kelijke matras", zegt Sim mons, „maar ik geloof, dat een slecht bed er toch ook mee te maken heeft". rest zal dragen van 2'/s. Deze hulp zou uitsluitend dienen voor de wederuitrusting der Belgische in dustrie. Het kabinet van de Belgische eerste minister deelde gisteren het volgende mede: „De heer Duvieusart heeft Maandagmorgen de heer van Zee land ontvangen. De minister van Buitenlandse Zaken heeft de eer ste minister een overzicht gegeven van de onderhandelingen die dezer dagen in het kader van de O.E.E.S. werden gevoerd en heeft de aan België ingeruimde positie toege licht. Het blijkt dat de aan België thans toebedachte rol in beginsel aanvaardbaar is en een aanmer kelijke verbetering inhoudt ten opzichte van onze uitgangspositie. Onder die omstandigheden heeft de heer van Zeeland het eind- accoord aangenomen, onder voor behoud van bekrachtigingsaan- vraag bij de Belgische regering. Dr. Henry Kunghui Chang, de vroegere Chinese ambassadeur in ons land, vertrekt heden met de „Nieuw Amsterdam" naar de V.S. Dr. Chang was ambassadeur der Chinese nationalistische regering in ons land van 6 Maart 1947 af. Toen onze regering met ingang van 27 Maart 1950 overging tot de jure erkenning van de regering van de Chinese communistische re publiek, werd aan dr. Chang mee gedeeld, dat deze erkenning inhoudt dat de jure erkenning van de na tionalistische regering van China door Nederland is ingetrokken. VRAAGGESPREK MET PRINS BERNHARD Hedenavond te 20.05 uur zal over beide Hilversumse radiozen ders een vraaggesprek met Z.K.H. Prins Bernhard worden uitgezon den in verband met de naderen de Anjerdag en de dan te houden collecte voor de bevordering van en steun aan de Nederlandse cul tuur. bezoeken, vanwaar de Roosevelts stammen. Claes Martenszoon van 't Roosevelt vertrok in 1651 naar Amerika en werd daar de stam vader van het beroemde geslacht. In Oud-Vossemeer zijn nog ver schillende dingen, die aan de van Roosvelts herinneren. Zo hangt boven de schouw in het gemeente huis een schilderij, voorstellende de Gerechtigheid. In de brede zwarte lijst bevindt zich boven het wapen van Oud-Vossemeer, ge flankeerd door de wapens van enige families. Een van deze wa pens is het wapen „Van Roose velt". Dezer dagen zal Mevr. Roosevelt een bezoek brengen aan Oud-Vos semeer. „Het is in feite de eerste keer, dat de kinderen en ik thuis komen", zei zij gisteren. Zij teken de gistermiddag in haar hotel 150 exemplaren van haar boek „Ik herinner mij", de extra opbrengst van deze boeken komt ten goede aan de kankerbestrijding. Gisteravond werd Mevr. Roose velt op Soestdijk door de Koningin en de Prins ontvangen. GEEN DEVALUATIE ZWITSERSE FRANC Een woordvoerder van de Zwit serse regering heeft Maandag de geruchten, volgens welke Zwitser land zich zou voorbereiden tot een devaluatie van de franc, catego risch tegengesproken. De in De cember j.l. door de toenmalige president Knobs afgelegde ver klaring, dat Zwitserland niet zou devalueren, is nog steeds van kracht, aldus de woordvoerder. - xv Mevrouw Roosevelt werd gis teravond door H.M. de Konin gin ten paleize Soestdijk ontvangen. De vorstin kwam mevrouw Roosevelt op de trap pen van het bordes tegemoet om haar hartelijk te verwelkomen. GENEVE (Reuter). De Ameri kaanse minister van Arbeid, M. J. Tobin, heeft op de 33ste conferen tie van de internationale arbeids organisatie verklaard, dat Ame rika nooit meer een dergelijke depressie zou doormaken als die van de jaren omstreeks 1930. „Wij vertrouwen een grote depressie te kunnen vermijden, omdat wij sedert 1933 grote vorderingen heb ben gemaakt op het gebied der sociale en economische wetge ving". Tobin merkte op, dat Amerika de grote kracht had bewezen van het stelsel der vrije onderneming gesteund door gezonde sociale en economische programma's. De combinatie van een economisch stelsel van vrije onderneming en liberale sociale en economische wetgeving heeft de Verenigde Sta ten in staat gesteld in de na-oor- logse periode een hoog niveau van economische activiteit te hand haven. Op het ogenblik zijn er slechts ongeveer drie millioen werklozen in de Verenigde Sta ten, hetgeen minder dan vijf pro cent is van het aantal arbeids krachten. De totale productie van de Verenigde Staten nadert vol gens Tobin het na-oorlogse hoog tepunt op volle capaciteit en de vorige maand werd 8Vi millioen ton in gotstaal geproduceerd. In Mei geschiedde de autoproductie op 'n niveau van ongeveer 165.000 personen- en vrachtauto's per week. In 1950 zullen er ruim ze ven millioen geproduceerd wor den". De vraag, die nog niet beant woord werd, is, of 't Amerikaanse economische leven, dat in vele op zichten door de economische her vormingen der laatste twintig jaren en door gewijzigde rege- ringspolitiek veranderde, thans zodanig is, dat het in belangrijke mate economische stabiliteit ver zekert. „Ik geloof, dat de geschie denis zal doen zien, dat het ant woord bevestigend kan luiden", aldus de minister. President Truman zal het Congres 300 millioen dollar vragen ter be spoediging van het werk aan de waterstofbom, aldus verluidt. Volgens een lid van de commissie voor de toewijzingen van het Huis van afgevaardigden zal het geld geheel gebruikt worden voor werk zaamheden aan de bestaande instal laties van de commissie voor de atoomenergie, voornamelijk te Oak Ridge, Tennessee, Los Alamos, New Mexico en Hanford. Op de hellende wegen, welke uit lopen op de Kwakkenberg onder Nijmegen, dongen Zondagmiddag in een zeepkistenrace 210 jongelui, hoofdzakelijk uit Nijmegen, om de hoofdprijs van Nijmegen. Duizen den wilden getuigen zijn van deze merkwaardige race. De wedstrijd ging over een afstand van 700 M. met een hoogteverschil van ongev. 30 meter, zodat de jongens over deze hellende wegen nog een goede snelheid konden ontwikkelen. De best geoutilleerde wagentjes op luchtbandjes met geroutineerde chauffeurs haalden in de finale een gemiddelde snelheid van 25 KM. VANDAAG KOMT BELGISCHE KAMER BIJEEN Na een onderbreking van drie maanden zal vandaag het parle mentaire werk in België worden hervat. Heden komt de Kamer van Volksvertegenwoordigers büeen om de eed af te leggen. De Senaat zal eerst op 28 Juni vergaderen. Volgens de laatste cijfers bezit de C.V.P. in de Kamer van Volksver tegenwoordigers een meerderneia van vier, en in de Senaat een meer derheid van zeven zetels. Wanneer op 28 Juni de Senaat definitief is samengesteld, zal de C.V.P.-rege- ring voor de volksvertegenwoordi ging verschijnen voor een vertrou wensvotum. Hierop verwacht' men dan de fel-omstreden indiening van het voorstel tot opheffing van de wet op het regentschap. Vrijdagavond werd de bedrijfs leider van het, Roxy Theater in Den Haag opgebeld. De boodschap luid de: „U spreekt met de S.S. U draait een anti-Duitse film. Uw stoelen worden daarom stukgesneden". Aanvankelijk, zo vertelde de di recteur, de heer Schaap, werd dit als een misplaatste grap opgevat, maar Zaterdagochtend, toen het Theater werd schoongemaakt, bleek de bekleding van een aantal stoelen inderdaad te zijn stuk ge sneden. De politie is op de hoogte gesteld. Hellenic Prince. Djakarta- Amsterdam, Woensdag morgen 21 Juni te IJmui- den. Ontscheping te 9.00 uur in haven van Am sterdam. General Harry Taylor: Dja kartaAmsterdam. 18 Juni van Aden naar Suez Empire Brent, Djakarta- Rotterdam, 18 Juni van Aden, 22 Juni verwacht te Suez. Atlantis (burgers) Djakar taAmsterdam, passeer de 18 Juni Miniokoy. Amarapoora (burgers) Djakarta Amsterdam, passeerde 17 Juni Bizerta Fairsea, DjakartaAmster dam,. passeerde 18 Juni Aden. Willem Ruys, Djakarta Amsterdam, 18 Juni 480 m. O.Z.O. Guardafui. Oranje, DjakartaAmster dam, 17 Juni 250 m. N.W Perim. Verschrikt keken de poorters en poorteressen van Damstad omhoog toen een enorme vogel met veel geraas kwam overvliegen. Zij konden niet weten, dat het een vliegtuig was, de uit vinding uit later eeuwen, die luchtopnamen kwam maken van dit oude stadje op de Dam, verrezen ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van de Kalverstraat als winkelstraat. Luchtopname A.N.P. Foto

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1