DE HERDER VAN DE BERGEN Honderd Franse en Duitse parlementsleden bijeen Toeslag op de pensioenen van Overheidspersoneel Zondag heiligverklaring op het Sint Pietersplein DDDI Diocesane raadsvergadering van de Kajottersbeweging George de Vos: K.A.J. krachtige steun voor de jonge arbeiders in hun strijd Kajottersparlement ingesteld koninkliik paar naar zeeland In ChristusLicht RADIO In Domstad huwde Rembrandt Saskia E. J Voute overleden Ter bespreking van het plan-Schuman Ook kindertoeslag op komst Naar wij vernemen: Van de Zalige Maria Goretti DE BEURS DINSDAG 20 jUNI 1950 PAGINA 3 (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 18 Juni. Op de vijfde diocesane raadsver gadering van de Kajottersbeweging in het Bisdom Haarlem, die vandaag in het gebouw van de josephgezellen te Amsterdam is gehouden, nam de voorzitter, George de Vos, scherp stelling tegen de critiek, die o.a. in een persorgaan en via de radio is geleverd op de K.A.J. en op de jeugdorganisaties in het algemeen. Hij zeide dat deze critiek een weerspiegeling was van de tame lijk algemeen verspreide, maar geheel ongegronde opvatting dat de jeugdorganisaties lijden aan ouderdomsgebreken, haar leden te weinig vrijheid laten en daarom voor een groot deel hebben afgeoKaan. Met spijt en verontwaardiging ■wees hij deze critiek van de hand, al erkende hij de fouten die er in het voorbije lustrum door de KAJ zijn gemaakt. En daarbij wees hij met nadruk op de grote invloed die er de KAJ heeft uitgeoefend op 12.500 jonge arbeiders in °ns bis dom die door haar een krachtige ruggesteun hebben gekregen in de gevaren dien hen dreigden in hun arbeidsmilieu, dat in de meeste ge vallen igeloofs-vijandig is en een materialistische en negatieve le venshouding propageert. George de Vos gaf als uitdrukkelijk standpunt van de KAJ te kennen dat de strijd tegen dit gevaar alleen dan succes zal hebben als een sterke nationale organisatie van de gehele Katholie ke arbeidersjeugd er de stuwing en har principes er het geestelijk re servoir van zijn. Hij stelde als taak van de KAJ in de komende vijt jaar om ervoor te vechten dat aan de organisatie die plaats in het na tionale leven in zal nemen waar zij recht op heeft. Het zakelijk gedeelte van de bij eenkomst vergde nogal wat tijd on danks het feit dat vele zaken reeds in voorvergaderingen geregeld wa ren. Men kon zich verenigen, en was vol lof over het jaarverslag. Dit relaas over het werken van de KAJ in 1949 is prettig geschre ven en er wordt met voldoening in geconstateerd dat de activiteit in 't diocees, de districten en de afde lingen over he algemeen zeer goed was. Ofschoon sommigen der 220 aan wezigen hun been strak hielden tegen de voorgestelde verhoging van contributie van 2 cent per week werd zij tenslotte toch met 148 stemmen voor aanvaard. Zonder enige tegenstand werd besloten tot de instelling van een Kajottersparlement. Dit parlement zal gevormd worden uit de afge vaardigden uit elk district en zal tot taak hebben aan het diocesaan bestuur suggesties te doen en ad viezen te geven. Het diocesaan be stuur krijgt de verplichting zijn beslissingen ter kennis te brengen van het parlement en alvorens be langrijke besluiten te nemen het parlement te raadplegen. In het diocesaan bestuur werden met algemene stemmen gekozen in de vacature van Jan Klein uit Lei den en Toon Buissink uit Alkmaar resp. Ger Groen uit Amsterdam en Cor Kleisterlee uit Rotterdam, wel ke laatste tot nu oe in het bestuur zat voor de nu opgeheven dienst voor militairen. Nadat de gehele agenda was af gewerkt sprak de diocesaan aal moezenier A. H. Heyboom, die in deze functie voor het eerst op een raadsvergadering aanwezig was, de Kajotters toe. In een korte, vurige rede spoorde hij zijn toehoorders aan hun Kajotter-zijn op te vatten als een werk van apostolaat, als 'n actief meedoen aan de strijd van de Katholieke Actie tegen de ver- heidensing van onze maatschappij. Hij deed naar aanleiding hiervan het voorstel' om de honderd Kajot ters die op de Hoogovens werken EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË In verband met de zeer grote belangstelling, welke bij de be volking bestaat voor emigratie naar Australië, worden op initia tief van het Gewestelijk Arbeids bureau te Alkmaar op drie ver schillende plaatsen voorlichtings avonden georganiseerd. Op deze bijeenkomsten zal de heer H. A. van Luijk, hoofdambte naar van het Rijksarbeidsbureau, die in Australië is geweest om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden, welke dit land voor Nederlandse emigranten biedt, een inleiding houden. Voorts zullen twee films over Australië worden vertoond. Deze bijeenkomsten zullen worden ge houden des avonds om 7.30 uur (zaalopening 7 uur) te Alkmaar op Dinsdag 27 Juni a.s. in „Het Wa pen van Heemskerk"; te Den Hel der op Woensdag 28 Juni in „Ca sino" en te Hoorn 3 Juli in het Parkhotel. Belangstellenden zullen gelegen heid hebben vragen aan de inleider voor te leggen (liefst schriftelijk). De bewijzen van toegang, welke kosteloos zijn. kunnen worden af gehaald bij de Arbeidsbureaux op Vrijdag 23 Juni 1950, des voormid dags van 912 uur. Naar wij vernemen, zal de koninklijke familie deze zomer fen bezoek aan Zeeland bren gen. Het staat nog niet vast, wanneer dit precies zal zijn. Meer dan wij ver moeden en geloven, geven wij ons moeite voor de tijdelijke goe deren en maken ons bovenmatig bezorgd voor het tijdelijke. Zozeer, dat wij door de tijdelijke belangen, goederen en zorgen het eeuwige heil van onze ziel, het enig noodzakelijke, bijna vergeten. BENEDICTUS en voor wie geen enkel gebouwtje hoe dringend noodzakelijk ook aanwezig is, als het enigszins mo gelijk is financieel in staat te stel len een verenigingsgebouw te ope nen. Na een maaltijd en een kort lof begon in de middaguren een bont programma met zang en de opvoe ring van de Middeleeuws Franse klucht „Meester Pieter Fatelijn" door de Kajotters uit Hoorn, onder leiding van Frans 't Hoen, Tenslotte vertelde de oud voor zitter van de Belgische KAJ, Mar- celle Vanderwiele enige bijzonder heden over het grote, internationale congres dat op 3 September as. in het Heyselstadion te Brussel be gint ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Belgische en de Internationale KAJ. Op dit con gres zullen anwezig zijn meerdere kardinalen, 20 bisschoppen en 10.000 Kajotters uit 50 landen. Het zal worden gevolgd door een 8-daags congres in 's Gravenbrakel. Er zul- 3000 Nederlanders aan het congres kunnen deelnemen. BARNEVELD MELDT TWEE NIEUWE CEVALLEN VAN VOGELPEST Sinds Vrijdag j.l- toen voor de gehele gemeente Barneveld een ophokgebod werd afgekondigd werden twee nieuwe gevallen van pseudo-vogelpest gemeld. De poli tie is thans druk met de controle op de naleving van het ophokge bod. Aanvankelijk hield dit in, dat het pluimvee beslist in het hok moest, maar dat bevorderde ziekte zij het dan geen pest onder de kippen. Thans mogen de kippen ook buiten lopen, als het terrein van een ander pluimveebedrijf gescheiden wordt door middel van gaas. Ondertussen zijn er besprekin gen gaande om ook in gemeenten grenzende aan Barneveld een op hokgebod af te kondigen. Te Scherpenzeel werd het reeds uit gevaardigd, terwijl zeer binnen kort de gemeente Ede vermoede lijk het noordelijk deel, omvatten de Nederwoud, Overwoud, De Valk, Wekerom en Harskamp zal afzonderen. PROGRAMMA WOENSDAG 21 JÜNI HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 Gewijde muziek, 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gra- mofoonmuz.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoon- muziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Juffrouw de Zwaan gaat liften", hoorspel; 12.00 Amusementsmuziek; 12.30 u. Mededelingen; 12.33 Gramofoon muziek; 12.50 Reportage; 13.00 uur Nieuws; 13.15 Orgelconcert; 14.00 Gramofoonmuziek; 14.30 Reporta ge; 15.15 Gramofoonmuziek; 15.30 Koorzang; 16.00 Gramofoonmuz; 16.15 Voor de jeugd; 17.00 Kamer muziek; 17.25 Harp; 17.45 u. Rege ringsuitzending; 18.00 Koorzang; 18.30 Reportage; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.15 Voordracht; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 Ra diokracht; 20.00 Nieuws; 20.05 Gra mofoonmuziek; 20.15 Reportage; 21.15 Residentie-orkest; 22.35 Gra mofoonmuziek; 22.45 Avond-over denking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00 uur VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en-' weerberichten; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramo foonmuziek;, 10.00 „Kinderen en mensen", causerie; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Kookpraatje; 10.35 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoon muziek; 12.00 Dansorkest; 12.30 Me dedelingen; 12.33 Voor het platte land; 12.38 Gramofoonmuziek; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Amu sementsmuziek; 13.45 Gramofoon muziek; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Kamerorkest; 15.00 Kinder koof; 15.20 Voor de jeugd; 16.30 u. Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Dansmuziek; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-varia; 18.20 Reporta ge; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 „Wat hen weerhoudt", lezing; 19.15 Kwartet; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Banjo-ensemble; 20.30 Politiek commentaar; 20.40 u. Omroeporkest; 21.25 „De redding", hoorspel; 22.20 Trio; 22.45 Populair wetenschappelijke causerie; 23.15 Orgelspel; 23.40—24.00 Gramofoon muziek. BRUSSEL 324 m en 484 m. 324 m: 12.00 Trio, 12.15 Lichte muziek, 13.00 Nieuws, 13.15 Kamer muziek, 13.30 Voor de soldaten, 14.00 Franse les, 14.20 Orkest en solisten, 14.45 Schoolradio, 15.45 u. Lichte muziek, 16.30 Lichte muziek, 17.00 Nieuws, 17.10 Amusements muziek, 17.30 Voordracht, 17.40 u. Gramofoonmuz., 17.50 Radiofeuil leton 18.00 „Die Walkuere", opera, 19.05 Nieuws, 20.45 Actualiteiten, 22.10 Nieuws 22.30 Klassieke mu ziek, 23.00 Nieuws 23.06 Verzoek programma (tot 24.00) 484 m: 12.05 Lichte muziek, 13.00 Nieuws; 13.10, 13.30, 14.39, 16.00, 16.45, 17.10, 18.30, 19.00 en 19.40 u. Gramofoonmuizek, 19.40 Nieuws; 20.00 Groot symphonieorkest en so liste, 21.35 Gramofoonmuziek, 22.00 Nieuws, 22.15 Jazzmuziek, 22.45 u. Gramofoonmuziek, 22.55 Nieuws, 23.00 Gramofoonmuz., 23.55 Nieuws. Vele duizenden Amsterdammers waren gisteravond getuige van het huwelijk en de huwelijksmaaltijd van Rembrandt van Rijn en Saskia van Uylenburgh. De plechtigheid, die reeds vorige week bij de ope ning van „Damstad" zou geschie den, doch toen wegens weersomstan digheden werd uitgesteld, begon om half zeven, toen Johan Elsen- sohn (Rembrandt) en mej. Pit Rincker (Saskia) in hun koets ste gen en voorafgegaan door drie herauten te paard en een wacht te voet, van het Thorbeckeplein naar Damstad reden. Een vijftigtal Ve- luwse boeren en boerinnen vorm den het gevolg. Onderweg werd tweemaal gestopt voor het aanbieden van bloemen aan de a.s. bruid. Nadat de beide verloofden ont kennend geantwoord hadden op de vraag van de Schout of zij reeds in de echt verbonden waren, dan wel bloedverwanten van elkaar waren, werden Rembrandt en Sas kia, de heer en mevrouw v. Rijn. Hierna ging de stoet via het Rokin naar het Rembrapdtplein, waar zich duizenden hadden opgesteld om getuige te zijn van een middel eeuwse bruiloftmaaltijd. Achter eenvolgens werden soep, speenvar ken, brood, groenten en fruit op gediend en als dessert „oliebollen". Voorts werd rijkelijk bier in stenen pullen geschonken. BASILIEK OUDENBOSCH IN VERVAL Reeds enige tijd is men bezig de basiliek te Oudenbosch, die naar men weet een ge trouwe copie is van de St Pieter te Rome, te herstellen van de schade, welke het gebouw in de oorlog opliep. De werkzaamhe den zullen een bedrag van 40.000 gld. vorderen, waarvan 75 pet door oorlogsschadevergoeding wordt gedekt. Tijdens de werk zaamheden is men echter tot de bevinding gekomen, dat een vele malen groter bedrag nodig zal zijn om het bouwwerk te weren van het verval, waarin het blijkbaar reeds jaren is ge raakt. Hiervoor ontbreken ech ter de nodige fondsen en zelfs nog de plannen. Op 62-jarige leeftijd is gistermor gen in het ziekenhuis aan 't Wees- perplein te Amsterdam, waarin hij ongeveer zes weken geleden werd opgenomen, overleden. De heer E. J. Voüte, die tijdens de bezetting van Maart 1941 tot Mei 1945 bur gemeester is geweest van Amster dam. Kort na de bevrijding werd hij geïnterneerd doch in November 1946 in vrijheid gesteld. Zes maan den later werd hij opnieuw in ar rest gesteld. Hij werd in September 1947 veroordeeld tot drie en een half jaar gevangenisstraf met af trek. Hij was nu sinds enige tijd in vrijheid. De heer Voüte was aan vankelijk Marine-officier. Hij woonde enige jaren in Ber gen (N.H.) en was enige jaren lid van de raad dier gemeente. Mevrouw Roosevelt in gesprek met de Amerikaanse ambassadeur de heer Selden Chapin, na haar aankomst op Schiphol. RHEINFELDEN (nabij Bazel), (Reuter). Vijftig Duitse en evenveel Franse parlementsleden zijn, op uitnodiging van graaf Coudenhove-Kalerghi, de secreta ris-generaal van de Europese parlementaire unie, gedurende twee dagen in het Zwitserse grens- plaatsje Rheinfelden bijeengeko men om over het plan-Schuman te beraadslagen. Graaf CoudenhoveKalerghi noemde in zijn openingswoord het initiatief van Schuman een be langrijke stap op de weg naar de Verenigde Staten van Europa, „zelfs belangrijker dan de raad van Europa. „Indien in 1927 een dergelijke verstandige, gedurfde en edelmoedige politiek was voor gesteld en aangenomen, zou er geen Derde Rijk en geen tweede wereldoorlog zijn geweest", aldus spreker. „Het initiatief van Schu man is de eerste stap naar de we dergeboorte in een moderne, so ciale en democratische geest, van het grote rijk van Karei de Grote om de driehoek RomeParijs Aken". Om te vermijden, dat de hoge autoriteit, die de hoogste zeggen schap in het plan Schuman krijgt, machteloos wordt door verant woording verschuldigd te zijn aan de zes nationale parlementen, of te veel persoonlijke macht en ge legenheid tot willekeur krijgt Bij de Tweede Kamer wordt een dezer dagen ingediend een tweetal wetsontwerpen betreffende ver hoging van de thans geldende uit keringen aan gepensionneerde ambtenaren (burgerlijke ambtena ren, militaire ambtenaren en spoorwegambtenaren) Het ene wetsontwerp kent een bijzondere toeslag op de pensioe nen toe, welke toeslag eensdeels verband houdt met de nadelige omstandigheden, voorvloeiende uit de devaluatie, en anderdeels moet gezien worden als een tegemoet koming aan de motie van Sleen op een ontwerp dat inmiddels door de regering is teruggenomen. Aan alle gepensionneerden, val lende onder de toeslagwet 1948, wordt een toeslag verleend van f 90 per jaar, te rekenen van 1 Ja nuari 1950 af. Zij, die niet vallen onder de toeslagwet 1948, ontvan gen uitsluitend toeslag van f 50 Deze toeslag geldt niet voor de maximum-pensioenen. De kosten van dit wetsvoorstel belopen f 12.3 millioen per jaar. Tegelijkertijd is een wetsvoor stel ingediend tot invoering van een kindertoeslag voor gepension neerde ambtenaren, en wel voor de eerste drie kinderen f 132 per kind per jaar, en van het vierde vind af f 162 per kind per jaar. De kindertoelage wordt verleend voor kinderen tot dezen de 16- jarige leeftijd hebben bereikt. De kosten voor 's rijks schatkist uit dit wetsontwerp voortvloeiend, exclusief de administratiekosten, belopen f 3.750.000 per jaar. LIJK AANGESPOELD SCHOORL. Nabij Petten spoel de Zaterdagmorgen het lijk aan van de vorige Zaterdag te Camper duin bij het zwemnen verdronken 41-jarige inwoner van Winschoten G. Eggers. Drie personen uit genoemde ge meente hadden in Camperduin hun kampeertent opgeslagen en gingen na afloop hiervan aan het stille strand zwemmen. Twee van hen verkeerden al bijna direct in ern stige moeilijkheden door de op dat moment zeer sterke stroom. De derde man .wist een van beiden nog te bereiken en op het droge te brengen, doch de heer Eggers moesten zij voor hun ogen zien verdrinken. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kinderen achter. door boven de volken en regerin gen verheven te zijn, achtte graaf Coudenhove het noodzakelijk, dat de unie van Karei de Grote wordt gewijzigd in een werkelijke fede ratie. Paul Loebe, voormalig pre sident van de Rijksdag, ontving luid applaus, toen hij verklaarde: „Ik spreek namens alle Duitse afgevaardigden, wanneer ik zeg, dat wij hierheen zijn gekomen om de banden te versterken, die ons reeds verbinden". De conferentie ging in vier commissies uiteen om in het ge heim de politieke, sociale econo mische zijden van het plan en zijn invloed óp de jeugd, en vluchte lingenvraagstukken te bespreken. zullen suikerfabrikanten uit tal van landen op 27 Juni naar Ne derland komen. Tijdens een excur sie zullen zij o.m. de suikerbieten industrie in Friesland en Gronin gen bezoeken. Minister Mansholt zal hen toespreken. kunnen er weer radiobrieftele- grammen worden gewisseld met de „General Hersey", de „General Mac-Rae" en de „Fairsea" die Ned. burgers en militairen naar Neder land vervoeren begint Woensdag in Bodegraven het eeuwfeest van Turkenburg's zaadhandel. In 1850 werkte het bedrijf met 1 man (en 12 gulden verlies!) Thans zijn in binnen- en buitenland 2000 agenten werk zaam heeft de Amsterdamse recherche zes mannen en twee vrouwen aan gehouden, die thans hebben be kend voor duizenden guldens textiel van onbeheerd staande auto's en bakfietsen te hebben ge stolen viel tijdens het schutten in de sluis te IJmuiden de eerste stuur man van het Zweedse s.s. „Osbur" op een winch. Hij overleed vrijwel onmiddellijk is tegen de SS-Untersturmführer Neumeyer, die tijdens de bezetting in Nederland vuurpelotons had gecommandeerd, door de Amster damse rechter 8 jaar gevangenis straf met aftrek geëist. Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Doet de Jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. (Advert.) De H. Vader heeft op voorstel van de prefect der ceremoniën besloten de Heiligverklaring van de zalige Maria Goretti te doen geschieden op het St. Pietersplein en wel des avonds om zes uur. De Paus heeft dit betrekkelijk late uur gekozen, omdat dan de ergste hitte in Rome voorbij is en de honderdduizenden gelovigen niet gedwongen zullen zijn de felle Italiaanse zomerzon te trotseren om bij de plechtigheden aanwezig te kunnen zijn. Bovendien heeft de H. Vader door Zijn besluit vele teleurgestelden, die geen plaats meer in de St. Pie ter konden bemachtigen, verblijd, daar het St. Pietersplein aan onge veer 400.000 gelovigen plaats biedt en de St. Pieter „slechts" aan 40 a 50.000. Zondagmorgen om 10 uur zal in de St. Pieter de Pausmis worden gepontificeerd. Het stoffelijk overschot van de zalige Maria Goretti zal Donderdag 22 Juni van Nettuno worden over gebracht naar de basiliek van de H.H. Joannes en Paulus te Rome. Na de heiligverklaring zullen de paters Passionisten. die deze basi liek bedienen, ter ere van de jeug dige martelares een plechtig tri duüm houden. Na het triduum zul len de gelovigen in de gelegenheid worden gesteld om in de kerk van AMSTERDAM. Het wilde vandaag op de beurs niet vlotten. De handel was traag en het koers- peil gedrukt. Een onderscheid kon daarbij gemaakt worden tussen de internationale waarden en de In donesische fondsen. In eerstge noemde was de arbitrage voor olie en Unilever aan de markt. Konin klijke bleef in lichte mate aange boden, opende op 269 en daalde tot 267a/4, waarna een herstel volgde tot 268'/i269. Er ging slechts af en toe een enkel stuk om. Unilever was voor Amerikaanse rekening aangeboden en kwam beneden de 200 op 198 Waren het dus beurstechnische factoren die op deze fondsen druk ten, de tweede belangrijke groep, Cultuurwaarden, waren kennelijk onder de indruk van de waarschu wende woorden in het verslag van HVA. De beurs kon weinig hoop vols uit dit verslag putten (ver woestingen en zware belasting druk) en na 125'/= kwam de koers op 121(4 om te sluiten op 122% (Vrijdag 128). De andere cultures werden hierdoor meegesleept. Am sterdam Rubber zakte in tot 117% (Vrijdag 124) en sloot op 118'/!. Certificaten Dell verloren 5 pet. Er heerste een onbehagelijke stem ming en het pessimisme scheen vandaag weer hoogtij te vieren. Wat de overige hoeken betreft, AKU was prijshoudend, maar Phi lips liep, na goed prijshoudende opening twee pet. beneden Vrijdag terug. Certificaten Hoogovens wa ren 1 pet. beter genoteerd in ver band met de berichten uit New York over Nederlandse staalleve- ranties aan Amerika, die echter door de directie van de Hoogovens nog niet zijn bevestigd. Op de Amerikaanse afdelingen doen diverse fondsen met kleine omzet thans een disagio. Gemid deld wordt nu gehandeld op pari a een half procent agio. Men zal zich herinneren, dat voor een half jaar bij heropening van de dollarhoe- ken, op een agio van 15 tot 20 pet. gehandeld werd. dé H. Maria van de Engelen (Santa Maria degli Angéli) de relieken van de nieuwe Heilige te vereren. Wegens de overstelpend grote belangstelling voor de heiligverkla ring van Maria Goretti zullen de plechtigheden van de heiligverkla ring waarschijnlijk in twee delen worden gesplitst. Het eerste ge deelte, de eigenlijke heiligverkla ring, zou dan geschieden on het St. Pietersplein op Zaterdag 24 Juni. des avonds om zes uur, het tweede gedeelte, de plechtige Pausmis, op Zondag 25 Juni. des morgens om 10 uur, in de basiliek van Sint Pieter. Achthonderd duizend Amerikaanse kinderen hebben een brief onder tekend, waarin zij de H. Vader hun dank betuigen voor de heiligver klaring van Maria Goretti. WEIGERDE AMERIKA VREDESBEMOEIINGEN VAN VATICAAN? Sensationele onthulling in weekblad „Look" NEW YORK (KNP) De vroe gere vice-chef van de Ameri kaanse marine-contra-spionnage, Schout bij Nacht Ellis Zacharias, heeft in het Amerikaanse week blad „Look" 2 artikelen gepubli ceerd, waarin beweerd wordt, dat de oorlog tegen Japan maan den eerder afgelopen had kun nen zijn en er geen atoombom men gebruikt hadden behoeven te worden. Schout bij Nacht Ellis Zacha rias verwjjt het Ministerie van Buitenlapdse Zaken van Ameri ka de vredespogingen van het Vaticaan in het voorjaar van 1945 te hebben doorkruist. Za charias schrijft verder, dat de Japanse keizer zich in Maart 1945 tot de aartsbisschop van To kio, Mgr. P. Fatsuo Doi. heeft gewend met het verzoek of de H. Stoel zou willen proberen de Amerikaanse regering te over tuigen van de bereidheid van Japan tot een wapenstilstand. Het State Department heeft de bemoeiingen van het Vaticaan echter genegeerd en aan de op perbevelhebbers in het Verre Oosten opgedragen alle Japanse verzoeken om een wapenstil stand af te wijzen. Zacharias uit zich over de reden van deze houding van het State Depart ment als volgt: „Volgens de me ning van het State Department zou de Amerikaanse openbare mening nimmer gewonnen kun nen worden door vredesonder handelingen via het Vaticaan". Zacharias beweert verder, dat de Japanse keizer zich na het mislukken van de eerste bemid delingspogingen van het Vati caan in verbinding heeft gesteld met Kardinaal Fumasoni Biondi, prefect van de Congregatie de Propaganda Fide. Ook hijzelf had contact met de Kardinaal opgenomen. Kort daarna kreeg echter ook de Kardinaal een ne gatief bescheid uit Washington. Koninklijke onderscheiding De heer J. F. M. J. Kamphuys, oud-wethouder van Zaandam en kerkmeester van de Bonifacius- parochie aldaar, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Deze onderscheiding is hem Zondag door burgemeester Thomassen uitgereikt. Ter gelegenheid van zijn 92ste verjaardag werd koning Gustaaf van Zweden door de eerste minister, Tage Erlander, namens het kabinet in de zomerresidentie van de koning, Drottningholm Kasteel, gelukgewenst. FEUILLETON HAROLD BELL WRIGHT 82. De werke loze winterdagen en de lange avonden werden doorgebracht met hardop lezen uit de boeken, die voor haar het meest waren gaan betekenen. Zo voerde ze hem langzaam verder, langs de weg, die haar leraar voor haar had uitgestippeld, maar altijd zag hij, terwijl ze voortschreden haar ver voor zich uitgaan en hij wist, dat in de zaak, die men ontwikkeling noemt er nooit hoop zou zijn, dat hij haar gelijke zou worden. Hij begon zich echter af te vragen, of er tenslotte geen dingen in het leven zijn, die nog dieper liggen dan deze? Dikwijls placht hij met de een of andere gedachte naar zijn oude vriend in de Schapenvallei te gaan en de herder, die begreep, hoe de zaak er voor stond, hielp de jon gen met een glimlach verder. Met vertrouwen zag de geleerde de tijd tegemoet, dat jonge Matt zelf zou ontdekken, zoals Sammy dat ook gedaan had, dat de enige ge meenschappelijke bodem, waarop kunnen ontmoeten, de bodem van kunn enontmoeten, de bodem van hun vrouw en man zijn is. Zo was het ook die lentemorgen, toen de jonge reus het rode leven sterk door zijn stevige lichaam voelde bruisen, terwijl hij zijn span heen en terug volgde over het veld. En in zijn stem, die zijn paarden aan het einde van de voor iets toeriep, klonk iets anders, met iets van verlangen, van uitdaging ook. Sammy zou de dag doorbren gen bij haar vrienden in Jake Creek. Ze had Mandy niet meer opgezocht sedert de avond van haar vaders dood. Ze bleef even staan bij de onderkant van de akker om een vrolijk woord te roepen tegen de man met de ploeg, en het duurde even voor de grote kerel zijn span weer aanzette. De uitdaging in zijn stem was nog sterker geworden. Die middag keerde Sammy nog tijdig voor het avondmaal terug, en toen tante Mollie het meisje het pad zag opkomen, vond ze, dat ze er nog nooit zo knap had uitgezien. „Wel schat," zei ze, „je sprankelt gewoon van levenslust. Je hebt zulke blozen de wangen, je ogen schitteren zo, je straalt helemaal. De rit heeft je goed gedaan." Het meisje antwoordde met een omhelzing, die haar bewon deraarster naar adem deed snak ken. „Maar kind, je bent zo sterk als een panter. Zo loop je ook. zo sterk en toch gemakke lijk." Het meisje lachte. „Ik hoop, dat ik niet op iedereen die in druk maak, tante Mollie. Ik ge loof niet, dat ik graag op een panter lijk. Ik zou liever op op „Op wat, kind?" „Op u, op u lijken, op de bes te, de allerbeste vrouw op de hele wereld, omdat u het beste en grootste hart hebt." Ze keek lachend over haar schouder, ter wijl zij het huis inliep. Toen jonge Matt van de ak ker thuiskwam, ging Sammy naar de schuur, terwijl hij de twee paarden aftuigde. „Ben je vanavond heel moe?" vroeg ze. De grote kerel glimlachte. „Moe? Ik moe?" zei het meisje „Ik wil niet rijden, ik wil wan delen. Het is zo'n mooie avond en de maan komt op. Ik heb er de hele dag al aan gedacht, dat ik na het avondeten eens graag naar ons huis zou lopen, als jij mee wilde." Die avond was het werk in huis en schuur merkwaardig vlug klaar. Als twee schoolkin deren liepen de jonge man en vrouw het Oude Pad af, terwijl de vader en moeder in de veran da zaten en hun stemmen hoor den wegsterven op de berghel ling. Het meisje ging het eerst langs het paadje, ze bewoog zich met die lichte, zekere gang, die slechts behoort bij een volmaak te gezondheid, de gezondheid van bossen en heuvels. De man volgde, lopend met dezelfde ze kere, gemakkelijke tred, sterkte en kracht tonend in iedere be weging van zijn lichaam. Het waren twee pracht schepselen meesterwerken van de hand des Scheppers, gemaakt door Hem, die de mens schiep als man en vrouw, en hen de heerschappij gaf „over elk levend ding, dat beweegt op de aarde", koningen naar goddelijk recht. In de boezem, waar het pad naar de ranch zich vertakt, ont moetten ze de herder op weg naar 't huis voor 'n avondbezoek De oude man stond slechts, lang genoeg stil om hen te groeten en klom verder de berg op, want aan hun gezichten zag hij, dat de tijd gekomen was. Toen ze om de Dewey heen- klommen, was Sammy heel rus tig geworden en zwijgend gingen ze naar het huisje op de zuide lijke helling van de berg. Het meisje vroeg jonge Matt op haar te wachten aan de poort, en naar het huis gaande, trad ze alleen binnen. Ze bleef korte tjjd in de be kende kamers, toen, door de achterdeur wegglippend, liep ze door de bossen naar het kieine dal achter het huis. Naast het heuveltje neervallend begroef ze haar gezicht in het koele gras en fluisterde: „Ach, vader, vader Jim! Ik wou, dat u vanavond hier waart, deze avond, die zo veel voor mij betekent. Weet u hoe gelukkig ik ben, vadertje? Ik vraag me af of u het weet?" De schemering nam toe. „Ik moet nu gaan, vader, ik moet naar hem toegaan. U hebt me gezegd, dat u me overal met hem zou vertrouwen. Hij wacht nu op me. maar ik woiiach ik wou, dat u vanavond hier waart, vadertje Jim!" Vlug liep ze terug naar het huisje, liep het door en voegde zich weer bij jonge Matt. Zwij gend keerde het tweetal terug langs de helling, naar de hogere gedeelten, waar het licht noe talmde, al was de zon al onder Ze bleven staan bij de Uitkijk post. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3