„Enkalon"-fabriek in vol bedrijf over anderhalf a twee jaar Nieuw procédé geeft werk aan vele handen Prachtig katholiek initiatief Staatsrechtelijke en financiële vragen rond de wet Materiële Oorlogsschaden Merkwaardige transactie Wapens voor Europa Nederlands kader krijgt wapen instructie van Amerikanen Geen Engelsen naar Wenen ieid Nieuw perspectief voor Zuid-Oost-Drente Zondags - Evangelie „Gen. J. H. MCrae" gedebarkeerd H.H. Missen op erevelden in Indonesië voor de zielerust der gesneuvelden Nazi-demonstratie in Oostenrijk Prof. Lieftinck probeerde handigheidje maar de Kamer liep niet in de val Buitenlands overzicht Vliegend reuzenfort neergestort DE BEURS ZATERDAG 24 JUNI 1950 hien en chien RDIGHE1D ir van de iden we qorius de wijdinq al ander ver is er zelfs dat bij de qebeden. van de erkende riteit van door alle Kerk de ambt van had deze eledige bete plaats het over een tweede dat over het Benedictus waardigheid letekenis toe- regeld in zijn hoofdstuk 36 enedictus b.v. abt betiteld ier" en „Va- zijn omge- stus' plaats ende hoofd- ts uitvoerig van de abt wel, dat de hoge opvat deze waar- is is bekend, de vrijheid ezen; in en- illen maakte k recht ge- een bepaald benoemen. Bij ["rente echter kloosters, en toen voor de elf hun over- teld. bt ligt in de taak, zijn tan op de weg iartoe de mid- worden in de van St. Bene van de abt regelen, ge- nosterorde van luidelijk om- die als abt is indachtig zij aak het is, die nomen en aan tap van zijn hebben af het er meer 7an dienst te eitijd van het Middeleeuwen, bisschop, de jke en we- zijn gebied, st zijn zware op geeste- ite af te leg- beheer van die hij niet of verkopen, ook nu nog hten heeft de vele rechten; zijn alle raon- e gehoorzaam- heeft hij als ils vader des ïjn onderhori- zaamheden op •hop heeft de te dragen als -rderlijke taak. reeds in de 9de recht om de nt niet speciaal ten voorbehou- dat het geval ng, handschoe- dalmatiek, als- aarbij was be- ipte abten, dus recht onder de bestikte mijters erwijl de niet- jters van een- f moesten ge- alleen aan de behouden, de en te versieren, et gebruik, dat staf, ring en legen, burger- wens 't aragen De abt nullius, er een klooster in een diocees ïdgebied, mag ledelkapje dra- die de juris- ooster bezitten, ht in hun eigen erk een Ponti- e houden, en van wijdin- de abten nul- cht, het Heilig enen. De regu- dat recht uit- bij Pauselijk ding van abten voorbehouden, el kan ook door 1 worden afge- cunnen 't recht ;e consacreren, paramenten en vijden, alsmede ?enen, doch al- lik van de eigen ap. moqelijk we- nqen van het- t die qewijde door bij een hten Gedenk- eer te bewij- dachtenis der rt en Vorstin- beqraven liq- moeten wij hebben voor rinqen uit de r het eerbied- r qrafvlaats, en liqqen van en Helden, in r de Landzaat d en ontzien'" roering van Mr. nnep, in tegen- an Z.M. Koning houden op 14 ir het Kon. Ned. Een AKU-fabriek die nylon-achtige ,,Enkalon"-garens en vezels gaat maken, zal binnen anderhalf a twee jaar vlak bij het hart van de gemeente Emmen in bedrijf zijn, zo deelt de directie van het AKU-concern mede. Het besluit om het nieuwe bedrijf te Emmen te vestigen is Donderdag genomen. Hiervan is mede deling gedaan aan de ministers van Economische en Sociale Zaken. Te Emmen is een gemeentelijk terrein van zeventig hectare verworven. Hiervan zal voorlopig 30.000 vierkante meter worden bebouwd. Aanvankelijk zullen vijfhonderd, later wellicht duizend arbeiders hun brood in de nieuwe industrie verdienen. De grondstoffen voor „Enkalon" zullen door de Staatsmijnen gele verd worden; de machines voor het vervaardigen van de draad zal men goeddeels uit het buitenland moeten betrekken. Het is de be doeling, dat de fabriek te Emmen zowel voor de binnenlandse markt als voor export zal werken. De energievoorziening zal door de electrische centrale te Gronin gen geschieden. Met het Oranje kanaal zal een verbinding tot stand komen, waarvan een der oevers gemeentelijke loswal zal worden. Voorts krijgt de fabriek een aftakking van de spoorlijn. „Werpt het net uit" Op de glooiende oever van het meer dringt het volk te samen. Om beter verstaan te worden, stapt Jezus in de schuit van Petrus en vraagt hen een eind het meer op te varen. Vanuit Petrus' vissers bootje houdt de Meester zijn preek en onderricht de menigte. Als Jezus zijn woorden gezegd heeft, verzoekt Hij Petrus het meer verder op te gaan. Petrus doet het wat graag, 't Water is zijn element, en dat de Meester daar ook van houdt, doet hem veel deugd. Hij hijst het zeil en kalm schuift het bootje over het zonbeschenen vlak. Pan zegt Jezus; „Werp nu je net ten uit ter visvangst". Rustig klinkt dat, een eenvoudig verzoek. Maar in Sint Petrus begint het te s'ormen: nu de netten uitgooien? Nu, rond het middaguur, met deze warmte? Er bestaat geen slechter tijd. Och, een demonstratie van het vissersvak wil hij de Meester wel geven, ook al is er nu procent kans op een levend visje. Maar de Meester moet toch begrijpen: wat zullen de mensen op de oever den ken! Nu het net uitzetten! .Meester, de hele nacht zijn we bezig geweest; van gisteravond af tot vanmorgen toe; we wierpen h:t net uit en haalden het binnen. Tel kens leeg. Geen enkel visje. Zou het dan nu iets uithalen? En toch" Petrus moet zie' inspannen, moet zichzelf, zijn beroepstrots overwinnen'* en toch: op uw woord zet ik de netten uit". Hij bukt zich en zijn grote handen grijpen de netten. Met Andreas, zijn broer, zetten ze vakkundig de netten uit. Na enige ogenblikken trekt het langzaam voortdrijvend schuitje de lange rij kurken tot een grote boog. Petrus ziet de Meester aan: zo doen zij dat. En dan tot Andreas: maar weer inhalen? Niets ver wachtend, vat htj met een hand het net om het binnen te trekken. Het gaat niet. Zou het vast zitten Ook de kurken zijn verdwenen. „Help eens, Andreas!" Met zrjn tweeën krjjgen ze een hoek van het net boven water. Vol vis! 't Net gaat scheuren. „Hallo" roept hjj naar de anderen op de oever, „kom helpen!" Die hadden met verwondering Petrus bezig gezien, en tot hun ont steltenis de kurken zien onderdui ken. In een wip wanen ze langszij, en met man en macht aan het werk. Ze smijten de vissen binnen boord, alsmaar door. Tot aan het gangboord hope- de vissen zich j, en als de gescheurde netten binnen zijn, moeten de vissers voorzichtig varen om de schuitjes veilig aan de oever te brengen. „Geweldig", zucht Petrus, en met ziet hij de Meester naast zich. Ook Jezus heeft mee geholpen. Nu dringt het wonderba re van deze vangst tot Petrus door. Hij valt op zijn knieën: Heer, ga weg. Ik mag niet in uw nabijheid blijven. Ik ben een zondaar". Jezus glimlacht. Hij legt zijn hand op de natte schouder van zijn stoere leer- 'ing: „Petrus, dit is een afscheid. Je gaat met Mij mee, je boot leg .ie op. Je hebt nu gezien, wat je met Mij en door Mij kunt. Van nu af zal je mensenvisse.' zijn!" Petrus heeft niet geaarzeld. De wonderbare visvangst, wonderbaar het aantal vissen, wonderbaar om de vreemde tijd, heeft hem veel geleerd, hem en zijn opvolgers. De roerpen van het Schip der Kerk hebben zij gehouden, en ten allen tijde gingen de netten in zee, als Je zon scheen en als de nacht over "te aarde daalde, bij stormweer en regen, terwijl het Scheepje kraakte en wanneer het varen een plezier tocht leek. 't Woord van de Meester: „Werpt het net uit", is nooit verstomd. De Grote Kapitein gaf de opdracht: de matrozen sloe gen hun handen aan de netten. I I-aten wij niet rustig blijven zit ten Vooral in het hoge Noorden ihpet iedere Katholiek een matroos zjT-, die weet dat zijn leven als ka tholiek een vreedzaam en noodza kelijk net is, waardoor anderen het Schip van Sint Petrus kunnen bin- r'enkomen. God geve U de moed en het ver trouwen van die eerste Visser. P. C. DE HAAS O FM. Feestdag: Donder lag 29 Juni Petrus en Paulus. De „Enkalon"-fabriek komt on der leiding van ir. F. Prakke. In de komende jaren zal de proeffa briek te Arnhem, die een beperk te capaciteit heeft „Enkalon"- garens blijven produceren. Over de omvang van de toekom stige garenproductie te Emmen wilde de AKU-directie zich nog niet uitlaten. Men is ervan over tuigd dat voor de nieuwe garens voldoende ruimte in de markt zal zijn. Nederlandse tricotagebedrij- ven en weverijen tonen grote be langstelling voor het product. Toen de Algemene Kunstzijde Unie in October 1949 de fabricage en verwerkingspatenten van de Amerikaanse nylonfabrieken Du- pont de Nemours verwierf, stond het besluit, dat een grote Neder landse fabriek voor het maken van nylon-achtige garens en ve zels zou worden gebouwd, vrijwel vast. In samenwerking met de Staatsmijnen is de studie over het maken van deze volsynthetische garens krachtig voortgezet. De in Nederland aanwezige grondstoffen maken het noodzakelijk, dat het toe te passen procédé enigszins af wijkt van dat van Dupont de Ne mours. Men is erin geslaagd een minstens evenwaardig product te verkrijgen, dat niet nylon, doch „Enkalon" zal heten. Inmiddels zijn in overleg met de regering in diverse gemeenten onderzoekingen gedaan naar mo gelijkheden van vestiging van een groot bedrijf. Van regeringszijde werd in het bijzonder de aandacht op Emmen gevestigd. Keuze viel op Drente. Op zichzelf had Emmen voor de AKU al een zekere aantrekkelijk heid, omdat haar, door de erva ring, die zij met haar bedrijf te Emmer Compascuum heeft opge daan, reeds bekend was, dat een ruim aanbod van werkkrachten verwacht mocht worden. Voorts is „in verheugende mate belang stelling en geschiktheid voor fa brieksarbeid aanwezig", aldus de AKU-directie. Uit de vele studies, die sedert 1930 op de Zuid-Oosthoek van Drente zijn gewijd is bekend, door welke oorzaken hier zeer grote werkloosheid is ontstaan en wel ke maatregelen genomen moeten worden om hierin principiële ver andering te brengen. Verschillende voorstellen en plannen dienaangaande zijn door de AKU getoetst aan de eisen, die voor de plaats van vestiging van een bedr;jf als het Onderhavige gesteld moeten worden. De AKU kwam tot de conclusie dat een aantal van deze plannen uitge voerd moeten worden om aan haar onderneming te Emmen min stens dezelfde kansen te kunnen bieden als in andere gemeenten. Besprekingen met regering en met provinciale en gemeentelijke besturen hebben er toe geleid, dat die algemene maatregelen, die tot de verdere ontwikkeling van Zuid-Oost Drente zullen dienen en die voor vestiging van de fabriek van essentieel belang zijn, zo spoe dig mogelijk zullen worden uitge voerd. Daardoor worden de hin derpalen voor vestiging van de „Enkalon"-fabriek te Emmen weg genomen. Technische details. In technisch opzicht zal het nieuwe bedrijf zeer belangrijk af wijken van de bestaande kunst - zijdebedrijven der AKU. Rayon garens en -vezels worden uit cel lulose volgens een „nat procédé" vervaardigd. In de fabriek te Em men zullen de grondstoffen der Staatsmijnen in hoofdzaak wor den gesmolten en bewerkt om na dien tot borstelhaar, garens of vezels gespoten te worden. In te genstelling tot de rayonfabricage behoeft „enkalon"-fabricage geen geweldige hoeveelheid water. Het vereiste kwantum water voor de „Enkalon"-fabriek kan te Emmen gevonden worden. Zeer binnenkort zal men met het bouwrijp maken der terreinen beginnen. De plannen voor het fabrieksgebouw zijn nog niet ge heel gereed. Waar bij nylonfabri- cage bijzondere eisen aan tempe ratuur en vochtigheidsgraad wor den gesteld en het bouwbureau van het concern ruime ervaring heeft, belooft de constructie der fabriek voor vaklieden interessant te worden. Bij de nieuwe fabriek zal een vrij grote staf technisch weten schappelijk en administratief per soneel behoren. De gemeente Em men zal extra bouwvolume krij gen om dit personeel onderdak te kunnen brengen. De opbouw en ontwikkeling van de „Enkalon"-fabriek zal in nauwe samenwerking met het hoofdkan toor en de proefbedrijven der AKU te Arnhem geschieden. Een zeer intensieve samenwerking en uitwisseling van ervaring zal van het begin af aan noodzakelijk zijn. In stromende regen meerde gis termiddag het 12496 ton metende Amerikaanse s.s. „General J. H. McRae" met 1400 repatriërende militairen aan boord in de Schie- haven te Rotterdam. Onbarmhartig viel de regen op de hoofden van de autoriteiten, die ter verwelkoming aanwezig waren, t.w. namens H. M. de Koningin ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerk, namens de regering de minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking en namens Prins Ber- nhard, luitenant-kolonel P. H. Lach de Bère. De verwelkoming werd opgeluisterd door marsmu ziek van het muziekkorps van het depot pioniers. Onderweg heeft men in Aden een militair met acute blindendarmontsteking moe ten achterlaten in een hospitaal en bij Port Said deed zich een geval van blindedarmontsteking voor, dat zo acuut was dat aan boord geope reerd moest worden. Deze laatste militair was gelukkig weer zover opgeknapt dat hfj te voet het schip kon verlaten. De grootste verrassing voor de bezoekers van de Internationale Luchtvaart Tentoonstelling, die dit week-end in België wordt gehouden, zal ongetwijfeld de Hawker P. 1081, Engeland's nieuwste gevechtsvliegtuig, zijn. De technische bijzonderheden van deze door Rolls Royce straalmotoren voortgedreven machine worden echter streng geheim gehouden. DEN HAAG (K.N.P.) Op 20 erevelden, verspreid over ge heel Indonesië, rusten de licha men der slachtoffers der voor bije zware jaren. Soldaten rus ten naast officieren, matrozen naast leden van de landmacht. De pastoors van de plaatsen, waar de erevelden zijn gelegen, zullen van nu af iedere week op verzoek van Kath. Thuis front een H. Mis opdragen voor de zielerust van de gesneuvelde militairen, die daar liggen be graven. Deze erevelden zijn: Batavia: Menteng Poeloe, Tjililitan, Antjol; Bandoeng: Pandu en Tjimahi; Se- marang: Tillemaplein en Kaliban- teng; Soerabaja: Kembang Kuning met „Karei Doormanhof'; Makas sar: Menado; Ambon; Medan; Pa- dang; Palembang; Muntak: Tara- kan; Balikpapan; Kupang; Bandjer- masin; Pontianak. Voorlopig zullen tot 1 Juli 1961 geregeld H.H. Missen in Indonesië worden gelezen voor de zielerust van de slachtoffers. Door dit prach tige Katholieke initiatief, bestemd voor onze gestorven broeders, lost WENEN Volgens berichten uit Graz heeft de Oostenrijkse politie de hand gelegd op een aantal Prui sische vaandels, die ter gelegenheid van de „Sonnewendeplechtigheid" van de „Bond der Onafhankelijken' een nazistische jeugdorganisatie, waren opgehangen. In de Weense pers wordt hevig geprotesteerd tegen deze demon stratie, tijdens welke de jongelie den een zwarte rijbroek droegen met een wit hemd en een zwarte das, zoals de uniform der nazi's was voor de Anschluss. Alle demonstranten droegen een korenbloem, het symbool van het pan-germanisme in Oostenrijk. Zij zongen nazi-liederen. (Van onze parlementaire redacteur) Bij hef Kamerdebat over het wetsontwerp „Financiering weder opbouw publiekrechtelijke lichamen" viel de nadruk, zoals uit onze overzichten is gebleken, op een bijkomstigheid. De wet op de „Materiële Oorlogsschaden" geeft ook aan welke uitke ringen wel en welke niet bevrijdend werken voor de molest- verzekering. Of deze bepaling duidelijk genoeg was? Minister Lieftinck, die vreselijk knap, maar ook wel eens een tikkeltje eigenwijs is, meende indertijd van wel. De goede raad van senator Molenaar sloeg hij in de wind. Maar inmiddels is er al een proces tussen de Staat en de betrokkenen aan de gang en nu zit de bewindsman met de gebakken peren. Dat beseft hij blijkbaar ook zelf wel, want hij had nu een listig- heidje bedacht om zijn fout snel en wat nog plezieriger zou zijn ook bijna ongemerkt te kunnen herstellen. Waar deze kwestie toch ook bij de „Financiering weder opbouw publiekrechtelijke licha men" geregeld moest worden, laste hij te elfder ure een toch wel nodig gebleken duidelijker formulering in, die zowel op de gevallen, die genoemde wet regelt, als ook op de gevallen van de wet op de „Materiële oorlogsschaden" van toepassing zou moeten zijn. Of de Kamer dit met het staats recht op gespannen voet staande handigheidje ook zonder steun van derden zou hebben ontdekt? Feit is, dat de Kamer op 6 Juni een blanco eindverslag over het ont werp uitbracht, waarin dus met geen woord over de zaak werd ge rept. Wei verscheen er op 12 Juni een artikel in de „N.R.Crt.", waar in er op werd gewezen dat een zo gewichtige en ook omstreden wijzi ging van de wet op de „Materiële Oorlogsschaden" maar niet zo onder een andere wet mocht worden ge schoven. Zij behoorde als novelle de gebruikelijk weg te volgen: Eerst voor advies naar de Raad van State en dan de schriftelijke en openbare behandeling door de Kamer. De minister dacht er kennelijk het zijne van. In zijn antwoord wees hij zowel op het blanco eindverslag als Op het artikel in de „N.R.Crt.". Was het geen goed gebruik in het parlement om slechts over onder werpen te spreken, die ook in de schriftelijke stukken waren aan geroerd? Toen wierp dr. Korten- horst zich echter als advocaat van de Kamer op: De Kamer had slechts een blanco eindverslag uitgebracht om de openbare behandeling niet te vertragen, maar de minister mocht daaruit zeker niet conclu deren, dat er nu ook niet meer over een te elfder ure aangebrachte wijziging zou mogen worden ge sproken. De Kamervoorzitter had kennelijk zelf plezier in zijn on getwijfeld geslaagd verweer, al nam dat dan het bezwaar niet weg, dat de minister nu niet van tevoren was aangekondigd waarover het zou gaan. Maar een man als minister Lief tinck, dat bleek overtuigend uit het gevoerde debat, is ook zonder een dergelijke aankondiging wel slagvaardig. Hij had pijlen genoeg op zijn boog. Het ging slechts om een verduidelijking, zo betoogde hij. In de bedoeling van het ge stelde werd geen wijziging gebracht en met die bedoeling hadden toch ook de heer Gerbrandy (een van zijn felste tegenstanders in dit debat) en de zijnen door him aan vaarding van de wet op de „Mate riële Oorlogsschaden" ingestemd. En wat het staatsrechtelijk bezwaar betrof: toen de minister zijn voor stel om de ondernemingsbelasting te verminderen in een algehele af schaffing had gewijzigd, was er ook niet gezegd: Ho, dit moet nu eerst eens worden voorgelegd aan de Raad van State. Integendeel, de partijgenoot van de heer Ger brandy, de heer v. d. Heuvel, had toen betoogd, dat men daarover niet moest zeuren1 Hoe puntig vooral deze pijl ook mocht zijn, zij stuitte af op het schild van de heer Hoogcarspel, ongetwijfeld de knapste kop in de communistische fractie. Hij kon zich op de borst kloppen en zeggen, dat hij ook daar tegen was ge weest, ja, hij had zelfs gewaar schuwd, dat zulks een precedent zou kunnen scheppen. En ziedaar, nu was het al zo ver! Men ziet het, dit was een steekspel, waarin ministers en Kamer de scherpte van elkanders geest konden meten. Zoals reeds gemeld, de minister verloor. De Kamer mocht bij an dere gelegenheden inderdaad wel eens milder geoordeeld hebben, dat nam toch niet weg, dat de minis ter wat het feit zelf betreft, staats rechtelijk zwak stond. En dan komt het er maar op aan welke bij motieven er spelen. In dit geval was dat bij sommigen ongetwijfeld de wens om de gelegenheid te krij gen ook nog eens aan de bedoeling van het artikel te kunnen tornen. Nu de minister met een apart ontwerpje moet komen is daar alle gelegenheid voor. Onderwijl heeft de minister van zijn kant de ge legenheid om het veto-wapen al vast klaar te leggen Hoe aardig dit debat voor de fijnproevers ook mocht zijn, er kwa men ook andere onderwerpen ter sprake, die feitelijk toch veel be langrijker waren. Welke schade loosstelling zullen de particuliere ziekenhuizen ontvangen? Twee katholieke afgevaardigden, mr. de Haas van de K.V.P. en mr. ten Hagen van de P.v.d.A. braken in de avondvergadering voor deze in stellingen een lans. Mr. de Haas wees op de mogelijkheden die art. Katholiek Thuisfront een grote ere schuld van het Nederlandse volk in. Een ieder, die .daartoe wil bij dragen, kan zijn giften storten op giro 7033 t.n.v. Katholiek Thuis front te Den Haag, onder vermel ding „Voor 'H.H. Missen". VERZENDING IN VERSNELD TEMPO Vier en twintig schepen worden thang gebruikt voor het zenden van Amerikaanse militaire goederen naar Frankrijk, Engeland, Italië, België, Nederland, Luxemburg, De nemarken en Noorwegen. In diplomatieke kringen te Was hington verklaart men, dat zes dezer schepen met een totale lading van 5000 ton oorlogsmaterieel naar Belgische havens op weg zijn en dat het merendeel van de wapens, die zij vervoeren, bestemd is voor het Belgische leger. Van nu tot half Juli zou een zending van ong. 172.000 ton moderne Amerikaanse wapens in West-Europa aankomen. Het verzenden heeft in versneld tempo plaats. Het deze week via *t persbureau Reuter uit Boedapest doorgegeven bericht, als zou het Hongaarse Episcopaat om onderhandelingen met de regering hebben verzocht, dient voorlopig nog wel met meer reserve te worden bejegend dan b.v. het Dagblad „Trouw" aan de dag legde, toen het zijn lezers aan kondigde „dat ook het Hongaarse Episcopaat voor de Staat is ge zwicht". Zolang geen nadere officiële be vestiging uit Rome is ontvangen, valt het moeilijk over de draag wijdte van de bisschoppelijke be slising een oordeel te vellen, ge steld dan altijd dat een dergelijke beslissing inderdaad is genomen. Het is immers bekend dat de dic tatoriale regeringen, nadat ze de pers volkomen hebben gemuilkorfd, er geen been in zien om allerlei ten dentieuze en onware berichten te verspreiden, wanneer ze daar pro pagandistische waarde in zien. En het zou helemaal niet onmogelijk zijn, ook al meldde Reuter dat zij 'n bevestiging van dit nieuws in Kath. kring had ontvangen, dat de feiten toch anders liggen dan ze in eerste instantie zijn bekendgemaakt. Want de communistische bewindhebbers hebben er alle belang bij, gezien de grote waardering welke de fiere en moedige houding van de Katholieke bisschoppen in Oost-Europa over heel de wereld heeft uitgelokt, door valse berichten aan deze reputatie te tornen. Wat daarvan zijnadere inlichtin gen uit officiële Kerkelijke bron mag men wel met de grootste be langstelling tegemoet zien! Ontijdig gepubliceerd en voor de Amerikanen niet erg prettig is het bericht over de ruil-overeenkomst, welke tussen de Amerikaanse en Hongaarse regering zou zijn geslo ten inzake de vrijlating van de Amerikaan Vogeler, die in Honga rije zogenaamd wegens spionnage gevangen zit. Bij deze ruil zou overeengekomen zijn, dat de Amerikanen de H. Step- hanuskroon aan de Hongaarse re gering zouden uitleveren, waarte genover dan Budapest de heer Vogeler zou vrijlaten. Ook al zou men kunnen toegeven, TOKIO (Reuter) Hot geal lieerde hoofdkwartier te Tokio heeft bekend gemaakt, dat een Amerikaans vliegend reuzenfort type B 29, met een bemanning van elf koppen aan boord, wordt vermist. Het vermiste toestel was Donderdag van het eiland Goeam vertrokken voor oefe- nings- en bombardementsvluchten boven het eiland Okinawa. Een vliegtuig heeft later ge meld, vlotten ontdekt te hebben met negen overlevenden aan boord. In het kader van het militair hulpverleningsplan hebben in de afgelopen 12 maanden 450 Ne derlandse officieren en onder officieren van zeven verschil lende wapens en dienstvakken 509 cursussen van verschillende aard gevolgd bij het Amerikaan se bezettingsleger in West- Duitsland. Voor het komende jaar heeft het Nederlandse leger ingeschreven voor 325 cursussen. Bovendien zijn 56 cursusplaat sen aangevraagd in de Verenigde Staten zelf. De cursussen in Duitsland zijn bedoeld om de Nederlandse offi cieren en onderofficieren te her scholen en vertrouwd te maken met de wapens, die vanwege het militaire hulpverleningsplan door de Ver. Staten aan Nederland zul len worden geleverd. De cursussen in Amerika behandelen de tactiek der verschillende wapens. Zij die de cursussen hebben gevolgd, zul len op hun beurt in Nederland ais instructeur optreden. De Nederlandse cursisten krijgen les van de beste instructeurs van het Amerikaanse leger, dat al het mogelijke doet om deze cursussen het hoogste rendement te doen op leveren. Over hun Nederlandse leerlingen zijn de Amerikanen zeer tevreden. „Skilied and smart sol- diers" (bekwame en flinke solda ten). Behalve door Nederlanders wor- 102 van de wet op de „Materiële Oorlogsschaden" biedt, maar hij kreeg van de minister wel een vage maar zeker geen definitieve toezegging. Hoe benauwd de minister is om zich te binden, bleek wel uit zijn houding ten opzichte van het amen dement-ten Hagen. Dat wilde vast leggen dat ziekenhuizen, bibliothe ken, leeszalen en dergelijke een zelfde gunstige regeling zouden kunnen deelachtig worden als de publiekrechtelijke lichamen. Maar de minister zwakte het amende ment zodanig af, dat hij er alle kanten mee uitkon. Mr. ten Hagen voelde daar aanvankelijk niet veel voor, tenslotte legde hij er zich echter toch bij neer. Een krachtiger houding zou ons liever geweest zijn, maar hier stonden betrekkelijk jonge afge vaardigden tegenover een minister, die niet de naam heeft dat hij zich gemakkelijk om de vinger laat winden. Ook de omgeving werkte niet inspirerend. De avondvergade ring begon met heel wat minder Kamerleden dan persvertegenwoor digers. Het moet ons nog eens van het hart, dat dit toch geen schouw spel is, dat het parlementaire hart sneller doet kloppen. Hoe dat ver der zij, wij moeten nu maar hopen, dat minister Lieftinck inderdaad art. 102 van de wet op de „Mate riële Oorlogsschaden" zal willen toepassen, een artikel dat de moge lijkheid biedt om de ziekenhuizen, evenals de kerken, in aanmerking te doen komen voor de vervangings waarde onder aftrek van 35 pro cent den deze cursussen ook gevolgd door Belgen, Denen, Fransen, Grieken, Italianen, Luxemburgers, Noren en Turken. Militair bij oefening verdronken Tijdens een militaire oefening op het Drongelse afwaterings kanaal onder Drunen is Woensdag een roeiboot omgeslagen waar door de dienstplichtig soldaat J. van Hoof uit den Haag van het Bosse 4e Infanteriedepot is ver dronken. Gisteren werd hij op de R. K. Begraafplaats te 's-Herto- genbosch met militaire eer ter aarde besteld. ZWEMMEN LONDEN De Britse Zwem- bond heeft besloten geen ploeg te zenden naar de Europese zwemkampioenschappen, welke van 20 t.m. 27 Augustus in We nen worden gehouden. Dit besluit is genomen, omdat men vreest, dat de ploeg niet meer zal mogen terugkeren van achter het „IJzerer. Gordijn". De secretaris van de zwem- bond verkaarde, dat het Britse ministerie van buitenlandse za ken heeft geweigerd om de ver antwoordelijkheid voor leden van de ploeg, welke in de Rus sische sector van Wenen aan de Europese kampioenschappen zouden deelnemen, op zich te nemen. dat de Amerikanen formeel het recht daartoe hebben, dan zon toch in alle beschaafde christelijke krin gen grote verontwaardiging moeten ontstaan over een dergelijke min. derwaardige transactie. Zeker: kroon en juwelen zijn eerst door de Duitsers in Budapest gestolen en door de Amerikanen weer bij de Duitsers in beslag ge nomen, zodat zfl formeel behoren tot de oorlogsbuit, waarop de Ame rikanen in elk geval de geallieerden rechten kunnen doen gelden. Maar men mag toch ook niet over het hoofd zien, dat deze voor werpen er hun grootste waarde aan ontlenen, dat zjj kostbare en gehei ligde relieken zijn, waarop aller eerst de Kath. Kerk in Hongarije aanspraken kan doen gelden. Meer dan duizend jaar lang is deze gewij de kroon de waarborg geweest voor het wettige koningschap van de Hongaarse koningen. Wie door de vorst-primaat van Hongarije met deze heilige kroon was gekroond en daarna gezalfd en omhangen met de andere relie ken was de wettige koning van Hongarije tot aan zijn dood. Deze kostbare schatten waren voor iedere Hongaar heilig en een onvervreemdbaar bezit van het ge hele Hongaarse volk. Het argument, dat door deze transactie de kostbare relieken weer terugkomen bij het Hongaarse volk, gaat in dit geval niet op, om dat de huidige regering noch wet tig is, noch de facto het Hongaarse volk vertegenwoordigt. Zij is niet gekozen door het Hongaarse volk, maar dit door de vijand, die het land bezet, opgelegd, nadat de wet tig gekozen volksvertegenwoordi ging naar huis, of beter' gezegd naar de concentratiekampen ge stuurd was. Bovendien zal de com munistische regering, deze kostbare relieken niet anders gebruiken dan als een waardevol materieel bezit, misschien wel om zichzelf later el ders een veilig bestaan te verzeke ren. Bovendien: als Moskou mor gen zou eisen deze kostbare stuk ken aan Rusland uit te leveren, zou geen communistische regering in Hongarjje dit durven weigeren. Overigens wezen wij er reeds op, dat ook de Kath. Kerk in Hongarije grote rechten op deze relieken heeft. Vandaar dan ook, dat het Vaticaan direct toen het van deze transactie hoorde daartegen heeft geprotesteerd. Op al deze gronden hopen we nog dat de Amerikanen, hoezeer we ook begaan zijn met het lot van de heer Vogeler, niet tot deze onwaardige ruiltransactie over willen gaan. Het is bekend, dat men zelfs de vrijla ting van Kardinaal Mindszenthy had kunnen krijgen als de Hon gaarse kath. geestelijkheid en het Vaticaan deze kostbare juwelen van de Amerikanen hadden terug gevraagd. Men heeft dit echter ge weigerd en juist aan de Amerika nen gevraagd deze kostbare relie ken te bewaren, totdat betere da gen voor Hongarije zouden zrjn aan gebroken. Ze nu wel te bestemmen voor een Amerikaan, zou millioe- nen katholieken bitter ontgooche len. LUSTELOZE STEMMING AMSTERDAM, 23 Juni. Het vele bedrijfsnieuws, dat van daag en gisteren gepubliceerd is, vormde geen stimulans voor de Beuis. De bijna verdubbelde winstcijfers van het Uni Lever Concern deed deze papieren openen op 20414, drie punten hoger dan gisteren. Hiervan moest echter ruim een punt worden prijsgegeven. Het on veranderde dividend op de ge wone en preferente aandelen Philips richtte in het geheel niets uit. De openingsprijs was dezelfde als de slotkoers van gisteren, maar vandaag moest zelfs een punt worden prijsge geven. De kunstzijdepapieren, zoals Aku en Nyma, bleven on bewogen voor de op te richten nieuwe fabriek van Enkalon voor eerstgenoemde en de ope ning van de nieuwe rayonfa- briek voor de Nyma. Hét he denmorgen gepubliceerde ver slag van de Deli Maatschappij was ter beurze nauwelijks be kend. Pas tegen slot ontstond er enige belangstelling, waardoor certificaten Deli een winst van ruim een punt wisten te beha len. De grote belangstelling op de Java-tabakinschrijving en de hoge prijzen hadden geen en kele uitwerking. Olies fluctueerden gedurende het eerste halfuur nauwelijks, doch gaven tegen slot evenals het merendeel der industrie aandelen een fractfoneel ver lies te zien. De cultuurwaarden bleven vrij goed gehandhaafd H.V.A. wist zelfs een kleine winst te boeken. De scheep vaartmarkt, waar gisteren inci denteel vrij behoorlijke verlie zen vielen, lag vandaag niet on vriendelijk. Bij de firma Petit en Fritzen te Aerle-Rixtel (N.B.) wordt met koortsachtige haast gewerkt aan een carillon voor Chicago, waar het op de First National Trade Fair zal worden geplaatst. Het carillon zal 3*5 klokken en 3 luidklokken bevatten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5