inmn Gerard Worm's Dameszaak Internationalisatie Jeruzalem blijft gebiedende eis ALKMAAR EN OMSTREKEN Athletiekdag te Alkmaar Dodelijk ongeluk in Heerhugowaard Uw garderobe aan te vullen BAND Amerikaanse pers wenst besluit V.N. te niet te doen Laatste Nieuws D-DAY Bond Zonder Naam Marktberichten PAGINA 2 MAANDAG 26 jUNI 1950 DEVIEZEN VOOR ROME-REIS Daar er van de Ned. Bank bericht is binnengekomen, dat voor Rome reizen vóór d© 28stc deviezen moe ten worden aangevraagd, gelieve degenen die voornemens waren aan de, door de K.A. te Alkmaar te or ganiseren Roine-rcis deel te nemen, zich vandaag, uiterltfk morgen de finitief op te geven aan het secre tariaat, Laat 151, Alkmaar. Rijksverkeersinspectie ALKMAAR Bij beschik king van de minister van Ver keer en Waterstaat is met in gang van 1 Juni 1950 de rijks- controleur van het verkeer S Roos, werkzaam in vaste dienst bij de Rijksverkeersinspectie, ter standplaats Alkmaar, overge plaatst naar Rotterdam. AFSCHEID DR. POLMAN ALKMAAR ln een speciale kerkdienst die o.a. werd bijge woond door de Burgemeester van Alkmaar Mr. Dr. H. J. Wytema nam Dominee Dr, Polman, die be noemd is tot Professor aan de Theologische school te Kampen, afscheid van do Gereformeerde Kerk te Alkmaar. Wandelsport ALKMAAR De Amster damse Wandelsportvereniging L. A. T. organiseerde een wandel tocht over een afstand van 70 km, waaraan drie leden van de W.S.V. „de Kaaskoppen" heb ben deelgenomen en wel de he ren C. M, de Vet, J. v. Zon en J, v. d. Heuvel. Deze tocht is door de deelnemers in een goede conditie uitgelopen. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR A.F.C.—Beverwijk 1—1 (na verlenging). Van de ont moeting A.F.C. jeugdSpartaan- jeugd: A.F.C. jun. aSpartaan jun. a 41 A.F.C, jun, h—Spartaan jun b 0—2 A.F.C. adsp.a Spart. adsp. a 20 A.F.C. adsp. bSpart. adsp. b 80 A.F.C. adsp. c—Spart. adsp. c 40 A.F.C. welpenSpart, welpen 80. Bravo! Jongens jullie hebt ge daan wat je kon. Uc moet eerlijk zeggen, beter had net haast niet gekund, behalve dan het doelpunt, dat niet kwam! Jullie worden be dankt ook voor de keurige spor tieve wijze, maar nu gaan wij ons klaar maken voor de volgende be slissingswedstrijd, de 3e in dit sei zoen, ja, die moet gewonnen wor den! A.F.C. geeft de stad dan waar wij op wachten. De plaats, waar gespeeld wordt is nog niet bekend, dit komt vanavond uit, wij zuulen het dan z0 gauw mogelijk bekend maken. De P.PC.er. Zondagmiddag werden op het Alkmaarse Sportpark de door de KNAU en doop de nthletiekvere- niging Alkmaar georganiseerde athletiekwedstrijden verwerkt. De voornaamste uitslagen luid den: Discuswerpen heren C: 1, D. Se- vcnlm.ysen, DSV, 31.42 m. Discusworpen heren D: 1, G. v. d. Hoeven, Lyeurgus, 30,96 m. 800 m, heren U: 1. J. Akkerman, Zaanland, 2,06.7, Hoogspringen heren C; 1, H. Talsma, AVA, 1,55 m. Hoogspringen dames C; 1. M, Zomer, HAV, 1,30 m. Speerwerpen dames klasse C: 1. D; R. Japszen, Sagitta, 28.05 m. Discuswerpen dames klasse C: 1, M. Zomer, HAV, 28,21 m. 3000 m. heren klasse C: 1. F. Tromp, Olympus, 9.43.7, Verspringen heren C: 1. J. G. Vermeer, HAV, 5.86 m, Verspringen dames C: 1. L, Hurkmans, Suomi, 4.65 m Dames kogelstoten klasse C: 1. C, A. Bakker, DEM, 9.25 m. 2. T. Waagenaar, Sagitta. 8.53 m. 3. R. Janszen, Sagitta, 8.485 m. Finale 20 m, heren klasse C: 1. C. de Boer, Lyeurgus, 24.6. Finale 100 m, dames klasse C: 1. R. Wijnja, HAV, 13,9. Finale 100 m. heren klasse B: 1. A. Q. Smit, AAC, 11.8. 4 x 100 m, estafette dames: 1. HAV te Den Helder, 54.2. 4 x 100 m. estafette heren: 1. AAC te Amsterdam, 47.-, Kogelstoten heren klasse C: 1. N. F. Duin, DEM, 10.54 m. BEDRIJFSVOETBAL De standen in de 3 afdelingen van de Alkmaarse Bedrijfsvoetbal verenigingen zijn na 8 weken als volgt: Afdeling A: Ringers I 6 4 1 1 9 93 Chevroletboya 6 3 2 1 8 138 Jachtbedrijven 6 3 1 2 7 14—10 SO.V.A. 4 2 2 0 6 9—4 Hoage Huys 5 1 4 0 6 8—4 Povay 6 14 16 86 Alkm- Courant 6 2 1 3 5 1014 Reiniging 5 1 2 2 4. 77 Telefonia 5 1 2 2 4 57 Slagers 5 0 2 3 2 617 Postiljon 4 0 13 1 413 Afdeling B: Conijn 5 3 2 0 8 128 B.B.C. I 6 4 0 2 8 20—10 Stoel 6 3 2 1 8 10—7 A.P.S.V II 5 3 1 1 7 8—4 VIVO-boys 5 2 2 1 6 16—14 Nagengast 5 1 2 2 4 7—11 Hulsk.boys 3 1113 95 Krom 5 1 1 3 3 5—12 Melkboeren 5 0 2 3 2 7—13 Perzifo 5 0 14 1 7—17 Afdeling C: Black-boys 6 6 0 0 12 151 Rhodesia 6 5 0 1 10 156 Centra 5 4 0 1 8 14—4 Notenkrakers 5 4 0 1 8 127 Fordboys 5 2 0 3 4 1112 P.O.A. 5 1 1 3 3 9—11 B.B.C. II 5 1 1 3 3 5—10 Ringers II 4 0 2 2 2 48 Lastinaboys 4 0 0 4 0 412 Povay II 5 0 0 5 0 1—19 Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Rinnie zn. van W. van der Horst en H. Wasch, Karei E. zn. van K. E. Grandia en P. C. van den Buuse, Remmert C. zn. van Z. Sprong en A. Winkel; Gesina C. dochter van J. van Doorn en G. van de Werf horst; Berend zn, van B. van der Heide en W. A. van Bezooijen; Ca- tharina A. M. dochter van J. M. Rijpkema en E. M. Halma; Neeltje dochter van J. Plant en G. van Beekum, Overleden; Harmke de Jonge oud 80 jaar, wed. van H. Willem- sen; Grietje Benist, oud 51 jr. geh. met G. de Rood; Johannes A. Doo- rewaard 89 jr. geil. met J. E. Bal de*. TENNIS-TOURNOOI S.E.T. ALKMAAR Bij het gisteren alhier op de terreinen van S.E.T. gehouden tennis-toumooi werd mej. T. Boelhouwer van „Friend ship", Amsterdam, kampioene in dames-enkel. In de mixed-dubbel won Mej. Boelhouwer met haar clubgenoot de heer T. Elders. De wedstrijd heren-enkel kon met worden nagespeeld en' zal volgen de week worden voortgezet. Een gedetailleerd verslag volgt mor gen. DAMMEN Kampioenschap Alkmaar en omstreken le klasse A le klasse A De Heilooër crack Tuinman overzag in het eindspel 'n bijna zekere winst, miste daar na 'n remise voortzetting en ver loor dus wel tragisch van M. Oud. Kruider won van De Bree, terwijl De Jong en Verver de punten deelden. le klasse B De grote favo riet Slot won keurig van Piede- riet, die op zijn beurt in een inhaalpartij Veer geen kans gaf. Veer stond gewonnen tegen N. Oud, doch liet zich toch nog 'n puntje ontfutselen. De stand aan de kop in beide groepen is nu als volgt: A. 1. Schuit 7 punten uit 6 partijen; 2. Tuinman 7 uit 7 part.; 3. M. Oud 6 uit 4 part.; 4. Hemels 6 uit 5 part.; 5. De Jong 6 uit 6 partijen. B. 1. Slot 11 uit 6 part.; 2. Pie- deriet 8 uit 7 part.; 3. N. Oud 7 uit 6 part.; 4. Burgert 5 uit 5 part. 5. Smolenaavs 5 uit 6 part. In de gecomb. 2e en 3e klas waren de uitslagen; Langras Sr Bruin 20; KornBijwaard 02 VisserLangras Jr. 0—2; Miede- maVeen 20; BruggemanBal der 20; BalderVisser 20. De stand aan de kop Is hier: 1. Miedema 7 uit 14 part.; 2. Langras Sr. 6 uit 9 part.; 3. Bij waard 7 uit 9 part. 3-JARIG KIND DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN HEERHUGOWAARD-NOQRD Zaterdagmorgen j.l. omstreeks 11 uur is 't driejarig zoontje van de fam. Kamper door een vracht auto van de gemeente Langedijk overreden en gedood. De auto. die bij het voormalig station Noord-Scharwoude grote balken had geladen, werd bestuurd door de heer Tijm uit Langedijk. Reeds herhaaldelijk had de chauf feur het kind gewaarschuwd, niet op de treeplank van de auto te gaap zitten. Ondanks dat moet 't kind toch hierop plaats genomen hebben, vlak voor het wegrijden van de geladen auto. Door de schok van het wegrijden is het van de auto gevallen en onder het achter wiel terecht gekomen. Burgerlijke Stand HEERHUGOWAARD. Geboren: garetha Maria, d. v. B. M. Vliegen Cornelia Geertruida, d, v. H. J- Blom en G. J. Jong; Iemkje, cf. v. P. Boon en D. Terpstra; Elisabeth Margarstha Maria, d. v. B. M. Vliegendehond en B. B, van der Veer; Gerardus Cornells Maria, z. v. C. Visser M. W. Mooij; Catharina Geertruida Maria, dochter van G. A. van der Stoop en A, J, Jonker; Petrus Adrianus, goon van J, Ko nen en R. M, Breed; Peter Karei, zoon van Th. Spruijt en C, Koop man; Jacobus Petrus Cornells M„ zoon van C. J. Zuurbier en Cath, M. M. Weel; Elisabeth Marianne, dochter van G. Ena en M. v. Die; Teneinde aan de vele wensen van onze cliënten tegemoet te komen, stellen wij U nu reeds in de gelegenheid TEGEN GEREDUCEERDE PRIJZEN Deze verkoop begint in onze zaak Langestraat 42 op DINSDAG 27 JUNI A.S. LANGESTRAAT 42 ALKMAAR Marianne Marg., dochter van S. ïoekema en M. Th. Jansen; Cor nells Bartholomeus, zoon van J. J. Dekker en A. M. van Kleef; Hen- ricus Johannes Maria, zoon van J. P. Stet en D. Groot; Hendrlca Joh. Maria, dochter van M. Dekker en Joh. Boers. Ondertrouwd: Petrus Leurs, 25 jaar, te Velsen, en Theresia Mul der, 22 jaar; Wilhelmus M. J. Bur gers, 23 jaar en J. C. Stadhouders, 26 jaar; Cornells Goudsblom, 26 jaar, (Alkmaar) en Alida A, Groet, 23 jaar; Petrus Adr, Sinnige, 29 jr, en Joanna M. Stuijt, 25 jaar. Getrouwd: Leendert Pols, 34 jaar, (Haarlemmermeer) en Hilligje Pols, 22 jaar; Cornells Zuurbier, 31 jaar en Johanna C, Veldman, 26 jaar; Jan Albert Elzinga, 19 jaar en Jeanne Petronella Boon, 19 jaar. Overleden: Arie Sijs, echtg. van Aafje Koppes, 68 jaar; Trijntje Slot, echtg, van W, van der Meulen, 65 jaar; Jacobus Snel, 2 jaar, zoon van R. K. Snel en M. van Keulen; Pieter Smit, 61 jgar, echtg, van D. Vis: Hendericus Johannes Groot, 36 jr., echtg. van M. M. E. Boots; Cath, P, Korver, 20 jaar, dochter van C. Korver en J. Sneekes; Antje Wlt- tebol, 75 jaar, echtg. van KI, Dekker. Ingekomen personen: Johannnes Moester, R.K., le Kil 4; Cornelia M. Laan (eohtg, v. Oud- hui^), R.K., Sehapenweg 10; Geer truida van Duin, R.K., Sportlaan 1; Gaugerica C. F. Wortel, R.K., Oost- dijk 13; Cath. G. Wortel, R.K., Oost- dijk 13; Neeltje Blokker, N.H., Kerkweg 19; Nicolaas Zuurbier. RK, Oostdijk 55; Martinus Douwes, Ohr, Ger., Spoordijk 2; Adriana Stet, R.K., Stationsweg 31; Rellndes H. van den Berg, v. Veenweg 46, R.K.; Cornelia Jongejeu.gd, N.H., Stations weg 58; Maria Poland (echtg. van Polandl R.K., Kerkweg 29; Jan Ligthart. R.K., Kerkweg 29. Vertrokken personen: Cornells Leegwater, N.H., naar Langedijk, Oudkarspel, Laanweg 9; Albertus Bakker, N.H., Volgerweg 26, Beemster; Muus Root, N.H., De Buurt 91, Venhuizen; Margje Kie- kebos, N.H., De Buurt 91, Venhui zen; Theodora Straathof, R.K., Gv, Hofzichtlaan 11; Emerentla J. Groenland, R.K., Locht 133, Veld hoven; Wilhelmus J. Grootjes, R.K. Lange Nieuwstr, 195, Schiedam; Wij- nanda H. Dekker, Schermerhorn B 3 R.K.; Hilligje Pols, Ger,. Kruisweg 35! f, Haarlemmermeer; Tijmen Sillier, N.H., Braakweg G 87, Aarts- wJuld-Hoogwoud; Jan ,1. v. Ponen, N.H., idem; Cornells Zuurbier, R.K. Binnenwijzend 22, Westwoud; Cath. Volkers (e.v. Ursem), R.K., naar West 41b, Hoorn; Johannes A. Jong, R.K., naar Amsterdam, Mol.str. 60 3; Piet Weestra, N.H., naar Workum, Dwarsnoord E 48; Cath. D. Grootjes, R.K., Zijlsingel 6, Haarlem; idem Maria J. Grootjes, Dorothea E, Grootjes en Math. B. H. Grootjes; Gerrit J. Verkerke. N.H., naar Vee- teel.tstraat 5, Schagen. per rol De grootste en de beste! (Adv.) Ingekomen personen ALKMAAR. B. P. M. Jansen, van Amersfoort naar Oudegracht 204; D, M. Klein Sprokkelhorst, van Heiloo naar Pr. Julianalaan 14; H. A. Overtoom en gezin, van Amster dam naar Julianastraat 20; E. H. BlaauwScholze, van Z, en N. Schermer naar Overdiestraat 69; A. Moerbeek, van Bergen naar Heilig land 25; J. C. Breetveld, van Cas- trleum naar Korenibloemstraat 21; wed, S, Ridder—Koch en kinderen, van Schoorl naar Karl Marxstraat la; J. C. Lokkerbol en echtg, van Schoorl naar Pr. Julianalaan 14; L. F. H. van Meegen, van Nijmegen naar Lyceumstraat 21; G. M. Arts en gezin, van Amsterdam naar Kortenaerkade 8; J, Constant van Eindhoven naar Noorderkade 28; G. Peereboom, van Obdam naar Wilhelminalaan 11: W. F, Verschoor van Amsterdam naar Kinheimstr. 22; J. KorverBakker, van Winkel naar Baanstraat 11; A, C. M. Bloem van Haarlem naar Kennemerpark 35; A. v.d. Bijl van Anna Paulowna naar 2e Landdwarsstraat 30; M. D. de Haas van Amsterdam naar Ken. nemerstraatweg 61; J. v.d. Maden en gezin van Enschede naar Co- mansstraat 29; P. Nierop en echt- gen. van Heilbo naar Laat 156a. J. J. Wijchers, van Enkhuizen naar Frans Halsstraat 17, met gezin; P. J. Baars en gezin van Schagen naar Nieuwesloot 55; N. G. Buijsman v, Bovenkarspel naar Dr. Schaepman- str. 8; N, Degenaar van Amsterdam naar Wilhelminalaan 2; W. Doekes van Bennebroek naar Wilhelmina laan 11; A. Slotemaker en gezin v. Nijkerk naar Nic. Boetskade 5; B, Smit van Beemster naar Zocher- straat 28. S. Vijselaar en gezin van Enkhuizén naar Hoogstraat 3; J. v Arkel van Utrecht naar Dijk 7a: P. J. Baars van Indonesië naar Pater nosterstraat 5a met gezin; Nji Ra den Prawiradipradja-Djoebaedah en kinderen van Indonesië naar Bergerweg 49; P. J. Roest van Ros malen naar v. Everdingenstraat 18; Samsoedin, van Indonesië naar Ber gerweg 49; J, Put en gezin van Haarlem naar Karei Doormankade 8; Raden Mashoed Prawiradipradja van Den Haag naar Bergerweg 49. Vertrokken Personen A. Poland van v. Everdingenstr. 18 naar N. Niedorp; M. A. L, van Stock en echtgen. van Comanstr 29 naar Haarlem- R. Stoop van Heul 12 naar Amsterdam; A. Swinkels en gezin van Koningsweg 42a naar Castricum; G. L. M. H. Wanna van Mient 11 naar Amsterdam; M. L. C. Liesker van Jul. v. Stolberglaan 10 naar Canada! A. Zuidervliet van Pr. Julianalaan 14 naar Oostzaan; P. J. Heijmans en gezin van Hout havenstraat 17 naar Heiloo; J. A. Rosloot van Overdiestraat 73 naar Anna Paulowna; T, N. Schermer- horn van Kerkplein 2 naar Z. en N. Schermer; A. Stoop van Oude gracht 219 naar Den Helder; J. G. Westerhoven van Stationsweg 3 naar Beverwijk; J.J. van Duin van Akeslaan 47 naar Heiloo; G. Roos en echtgen- van Fr, Halsstraat 17 naar Enkhuizen. J. Grin en gezin van C, W. Bruinvisstraat 28 naar Canada; N. Hulshof van Oude gracht 204 naar Amersfoort; B. Stougje van Andoornstraat 6 naar Den Helder; J. M. C. Weel van Ken- nemerstraatweg 115 n. Avenhorn; M. M. v. Westen van Nic. Beets- kade naar Castricum; A. I. M. Ach terberg van Oudegracht 3 naar Maastricht; S. Th. Thcsing van Korte Landstraat 9 naar Arnhem; H. Vrielink van Spoorstraat 78 n. Schoorl; E. Beerse-Frederiks van Oudegracht 222 naar Koedijk; C. J. Hondriks en gezin van Landstraat 62 naar Den Haag; Wed. G. Blok- Schoutcn van Landstraat 62 naar Don Haag; H M. W. F. Achterberg van Oudegracht 3 naar Ambij (L.); A. Genet van Kinheimstraat l7 n. Bergen; J. v. Hoerden van Kenn. park 10 naar Haarlenv A. Huisman en echtgen. van Dijk '11 naar Ber gen; I. Schaaper-de Jong van Ou- dorperdijkje 6 naar Bergen; E. v. Reenen van Wilhelminalaan 11 n. Amsterdam; J. J. Schröder v. Snaar- manslaan 69 naar Heiloo; A. Sierk- stra van Koorstraat 51 naar Nibbix- woud; M, R. Oijevaar-Blommaert van Scharloo U naar Langedijk; G. Jonker van Kenn. park 24 naar Ha renkarspel; J. do Best van Dreb- belstraat 26 naar Heiloo; E. C. S. Hasselman van Vermeerstr. 40 n. Heemstede; M. Laan van Wilhelmi nalaap 11 n. Venhuizen; S. P. Met- tes en echtgen. v. Laat 156a naar Heiloo; G. Nievaart van Nieuw- landersingel 25 naar Amsterdam; V. Stoker van Baanstraat 10a naar Zandvoort; C. M. Blom van Hout weg 10 naar Amsterdam: H. E. W. Kaal van Kinheimstraat 23 naar De Rijp; G. Severijn van Ropjeskuil 24 naar Dordrecht; K. Wagenaar en gezin van J. v. Galenstraat 18 naar Langedijk; M, E. Tromp-Pekelha- ring van Langestraat 38 naar Vel sen; A. Nesselaar-Baas van Noor derkade 41 naar Amsterdam; R. v. Gaaien van Augustijnsteeg 7 naar Haarlem; M. J. Kraakman van Sta tionsweg 104 naar Bergen; M. H. de Bast van Kennemerpark 10 naar Schoorl.; E. J. v. Kerkoerle van Pr. Julianalaan 14 naar Venlo; G. Ker- pel van C. W. Bruinvisstraat 45 n. Zevenbergen. Aardbeienteelt in opkomst HEERHUGOWAARD NRD. De steeds meer groeiende be langstelling voor de aardbeien- toelt in onze gemeente, is voor de tuinbouwonderwijzer, de hr C. J. Overtoom alhier, aanlei ding geweest, om eens 'n avond te organiseren, waar de teelt' enz. van aardbeien besproken zal worden. Deze avond zal a.s. Dinsdag worden gehouden in de H. K. Tuinbouwschool alhier Om half acht worden alle be langstellenden verwacht, terwijl er ook gelegenheid zal bestaan tot het stellen van vragen. GEMEENTERAAD LANGEDIJK. Dinsdagavond zal de raad van onze gemeente na ruim 2 maanden weer in openbare vergadering bijeen komen ter behandeling van een zeer uitvoerige agenda, Rvlim 20 voorstellen van B. en W. zullen de revue passeren. Voorgesteld wordt om de sloot, achter de percelen 36 tot 58 te Br. o. L. te dempen en om 'n straat belasting in te voeren voor de be treffende eigenaren. Diverse per ceeltjes grond zullen weer worden aangekocht voor de wegvarbreding. De onderhandelingen met de N, V, Noqrdhqllandse Conservenfa- brieken van Péter Verburg zijn ge ëindigd en B. en W. stellen aan de raad voor om het perceel grond ten Zuiden van de Zaadhandel van Ja cob Jong met de zich daarop be vindende opstallen schoeiingen en kunstwerken te kopen voor de som van f 18.624.-. De vergadering begint om half 8, DÉ BAND VOOR UW BffS PHQfNIXsR4WliUNFABR||KH^UW ARDEN (Adv,) Burgerlijke Stand I^NGEDIJK Geboren; Janny Geertruida, d. V. Nicolaas Komen en Geertruida Maria v. d. Himst; Anneke, d. v. Gerrit Harten en Andrea van Vijn; Pe tronella Maria, d. v. Dominicus Langendijk en Petronella Af ra Besseling; Hendrik, z. v. Jan Bak en Aaltje de Graaf; Geer truida Maria, d.v. Johannes Ma ria Smit en Qeertruida de Bruin, Jaeoba Joanna, d.v. Jacob Koo- men en Joanna Bommer. Ondertrouwd: Hein Gutter te Ouder Amstel en Grietje Klinkert; Pieter Gutter en Neel tje Heertjes. Getrouwd: Simon de Wit en Maartje Neeltje de Boer; Dirk Hoogland te Aalsmeer en Geer trui Johanna van der Poll; Jo han Luyyting en Jeanne Marie Rose Roussel. Weekoverzicht Veiling Langedijk De aardappelen vormen de hoofd schotel aan onze veilingen. De aan voeren bewogen rich deze week in stijgende lijn. Zo werden aan do veiling te Broek op Langendijk Dinsdag 12 wagons aangevoerd en Vrijdag 21 wagons, ln Noord-Schar- woude waren het Dinsdag 2 wagons en Zaterdag 10 wagons. De prijs deed het de hele week best, Tot Vrijdag lag de prijs voor de groten tussen f 20 en f 25 per 100 kg. De drielingen brachten van f 16.tot f 19.— op en de kleinen van f 8.— tot f 11.—. Zaterdag was de prijs heel wat lager, nl. voor groten van f 16.— tot f 20.voor drielingen van f 12.50 tot f 15.-L en kleine f 6.50 tot f 9. Ofschoon het dus Zaterdag iets tegenviel zijn de tuinders erg- te vreden, want de prijs is nog heel goed. Behalve aardappelen beperkte de aanvoer zich tot enkele partijtjes rabarber, wat f 4.tot f 5.— per 100 kg opbracht. Bloemkool, waarvan ook 'n ge ringe aanvoer is, bracht f 15— tot t 20.per 100 stuks op. Aardbeien worden ook in kleine hoeveelheden geveild en varieerden van f 55,tot f 70.per 100 kg. Vrijdag was er ook al weer rode kool te Broek op Langendijk. De prijs was f 20.per 100 kg. De aanvoer van groente is nu dus nog heel gering maar 'n beetje goed weer na de fikse regenbuien van de afgelopen week zal haar uit werking doen gelden en over enkele weken grote kwantums kool en andere groenten aan de veiling doen bezorgen. Geslaagd LANGEDIJK. Aan de R.K. Kweekschool voor Onderwijzeres sen van de Zusters van Moerdijk te Vught (N.Br.) slaagden onze plaatsgenoten mej. A. Snijders Jd. en mej. Jo Schrijver Ld. voor on derwijzeres. Proficiat! Burgerlijke Stand ZIJPE Geboren: Willem, z. v. Bastiaan Pieter Zeeman en Anna de Waard. Echtscheiding: Jacobus van Haneghem en Jannetta Marees, beiden te Alkmaar. Overleden: Geert Egges, 41 j„ won. te Winschoten; Rijer Kós, 63 j., wedr. van Trijntje Bakker. TUBERCULOSEBESTRIJDING ST. PANCRAS. Het Witte Kruis, afd. St. Pancras, zal op 7 Juli a.s. de zeldzame gelegenheid krijgen de bevolking voor te lich ten op het veelomvattende terrein van de tuberculosebestrijding door middel van de propagandawagen van de N.C.V. Door woord en beeld wordt aan gegeven op welke wijze de gehele bevolking kan medewerken aan de voorkqming en de bestrijding van de tuberculose, zowel, voor zichzelf als voor anderen. Deze zo gevreesde volksziekte kan niet krachtig genoeg bestreden worden! Het bestuur roept dan ook ieder op een bezoek aan de propaganda wagen te brengen. Deze zal tot standplaats krijgen het terrein ge legen naast het café van de heer Jn. Bouwstra, alhier, op 7 Juli a.s., en is gratis toegankelijk van 9.30 uur af tot des avonds 9 uur, met slechts een paar korte onderbrekin gen. Laten ook vooral de jongeren, boven 14 jaar, profiteren van deze zeldzame gelegenheid. LIJK VAN VERDRONKEN JONGEN AANGESPOELD HEILOO Zaterdagmiddag is bij Petten het lijk aangespoeld van de 14-jarige H, Butter uit Heiloo, die vorige weck Zondag bij het zwemmen in Bergen aan Zee is verdronken. R.K. KWEEKSCHOOL BERGEN. 24 Juni Geëxamineerd 6 candi- daten. Geslaagd de dames: C. M. Neijzen Monnikendam; G. J. Nien- huis Haaksbergen (O,) A.C.J. Pran gers Hoógmade; M. C. Schilder, Egmond Binnen; A. M. Schrama, Voorschoten. Burgerlijke Stand W ARMENHUIZEN. Geboren: Geboren: Theodorus J. G., zoon van J. Latenstein en J. Kamper; Christina Maartje, dochter van J, Geerhard en A. Kalverdijk; Nico laas Bernardus, zoon van S. A. Duin en A. Bloekar; Willibrordus Jac zoon van J, Jonker en J, Krom; Alida Lidwina, dochter van J. P. Smit en B. M. Rutten; Maria Hen- drica Alida, dochter van J. C. Kem per en M. C. Wit; Maria Elisabeth, dochter van M. Jonker en J, C. van Diepen; Gerardus Willibrordus, zn. van H. Dekker en S. van der Meu len; Johannes Maria, zoon van M. J. de Moei en A. J. Lommerse; Cor nells Gerardus Maria, zoon van L. H. Hoogervorst en J, M. Vink; Maria Margaretha, dochter van W, Latenstein en P. C. Kuilboer; Jo hanna Maria, dochter van C. P. Nan- nes en J. J. Gieling. Gehuwd: Hendrik Mink, 58 jaar en Dleuwertjes de Waal, 58 jaar; Dirk Corn. Veldheer ,26 jaar (Harenkar spel) en Luc, Bommer, 19 jaar; Cor nells Rens, 28 jaar (Zljpe) en Tr de Groot, 28 jaar; Adrianus Antlh. Groot, 35 jaar, wedn. van A. v, Lan gen en Cath. van Vegten, 34 jaar; Simon Jonker, 25 jaar, en Anna M. E. Commandeur, 25 jaar. Ondertrouwd: Hendrik Mink en Dieuwertje de Waal; Dirk Cornolis Veldboer en Lucia Bommer; Adri anus Anth. Groot en Cath. M. van Vegten; Cornelia Rens en Trijntje de Groot; Slmon Jonker en Anna M. E. Commandeur; Matheus A. J, Boekei en Anna C. M. Stam; Wil lem Tesselaar en Alida Dekker; Ja- eobus van der Steen en Corn. C. Mosch; Pieter Corn. Blankman en Antje Feenstra; Jacob J, van Die pen en Maria de Nijs. Overleden: Trijntje Hoogvorst, 73 jaar, Burgerlijke Stand BEEMSTER. Geboren: Johanna Berendlna Cath.. dochter van J B roereen en J, C. Twint; Aquilina Geertr. Maria, dochter van G, P. Boos en A. C. Bommer, Ondertrouwt: Johannes Cornells van der Kraats, 21 jaar en Johanna Aafje van Nobelen, 25 jaar; Gertr. Jacobus Nle, Konijn, 26 jaar en Johanna Maria Koning, 23 jaar. Overleden: Pieter Doets, 79 jaar, echtg. van Jn, de Boer. „HARMONIE" OP CONCOURS BEEMSTÊR. Aon het Zondag a.s. te houden Muziekconcours, uit geschreven door de Bond van Zang- kqren in Noord-Holland, neemt ook de Gom. Zangver. „Harmonie" uit Beemster, onder leiding varl de heer Bootsma, deol. In de eerste afdeling zal als verplicht nummer „Lauda Sion" van Frederik Alting worden gezongen en als vrij num mer zal „Herdersfluit" van Leo Mens ten gehore worden gebracht. ZUIDERZEEMUSEUM Burgemeester voorzitter commissie van bijstand ENKHUIZEN Burgemeester A. Admiraal Is door de regering be noemd tot voorzitter van de com missie van bijstand van het Zuider zeemuseum te Enkhuizen. Dc com missie van bijstand is een officiële instelling, die tot taak hoeft zowel do minister als de museumdirectie van advies te diehen in zaken, die het museum betreffen, In de eerst volgende vergadering van de com missie zal de curgemeester als zoda nig worden geïnstalleerd. PREMIE-REGEN Bl| WIELER- COURSE NIBBIXWOUD NIBBIXWOUD Het hoeft pre mies geregend bij de wielerwed strijd, die Zaterdagmiddag Nibbix- woud op stelten zette. Vijf en dertig in totaal waren er beschik baar gesteld. Jammer was, dat licensierijders niet mochten uitkomen. De span ning werd er door benadeeld. Toch kunnen allen, die zich aan deze course gewaagd hebben, op een geslaagde middag terugzien. Burgemeester Wicring loste het startschot, Hoewel de organisatie nog niet geheel foutloos was, kan een pluim op de hoed van Klef- tenburg en zijn mannen worden gestoken voor wat zij presteerden; ook de politie droeg ln niet ge ringe mate tot het slagen van de course bij. De uitslagen waren; C-klasse (35 km. over 32 ronden) 1. Th. Mol 1.04,28; 2. R. de Vries; 3, N. Hooiveld. B-kiasse (45 km. over 42 ronden) 1. H. Bot 1.28,05;-2. K. Zwagerman; 3. M. Edelenbos. A-klasse (60 km. over 55 ronden) 1. C. Ketelman 1.52.11; 2. P. Groen; 3. C. Verhoef. Laatstgenoemde le verde een bijzondere prestatie door zich uit de achterhoede, waarin bij heel de ronde had vertoefd, op te werken tot een eervolle derde plaats. ACHTSTE RONDE PERIODIEKE ZEILWEDSTRIJDEN DEN HELDER. Bij de acht ste ronde van de periodieke zeil wedstrijden, hebben kleine ge beurtenissen weer grote gevolgen gehad, die de einduitslag van deze wedstrijden ernstig zullen beïn vloeden. Schipper Kuyck en schipper Lulting haddon aan de ruimte op het Marsdiep niet ge noeg en raakten elkaar vrij on zacht, terwijl ze beiden bij de wind lagen, doch over verschil lende boegen. En aangezien Kuyck over stuurboord lag en dus een „heer ln- het verkeer" moest zijn, ^f'erd hij gediskwalificeerd, waardóór hij een belangrijk aan tal punten verloor. Jammer, hij stond er zo prachtig voor. De uitslag werd: 1. Bootsman T. de Bruin uit Hilversum; 2, Ltz. Tober van de verblndingsschool in Amsterdam'; 3. Schipper Lultina uit Den Helder; 4, Ltz de Graaff van Argis. Nog twee ronden en dan zal bekend zijn wie het er dit jaar het beste heeft afgebracht. Schip per Luiting heeft nu de leiding met 1414 punt, daarna Ltz de Graaff met 1314 punt. - Beide zeilen, onverhoeds om standigheden voorbehouden, a.s. Vrijdag hun laatste wedstrijd. We zijn zeer benieuwd. ROME (K. N. P.) In een hoofdartikel met als opschrift „De Odys see der Heilige Plaatsen" behandelt het blad der Katholieke Actie in Italië „II Quotidiano" de tragische geschiedenis van het H. Land en de H. Plaatsen. Het blad neemt voorts positief stelling tegen de groots opgezette campagne in de Amerikaanse bladen, die de be slissingen van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties be treffende de internationalisatie der Heilige Plaatsen teniet willen doen. De Amerikaanse bladen sporen hun lezers aan tot de „werkelijk heid" terug te keren en zij voeren daarvoor aan, dat Palestina thans door twee regeringen, „die door het volk zijn gekozen", wordt be stuurd. Zij suggereren zelfs, dat deze twee regeringen en ook de beide volken „op het ogenblik in vrede leven". Zii beweren verder, dat de leden der Verenigde Naties hebben geprobeerd om Israël en Jordanië te onderwerpen aan een „tijdelijke orde" teneinde geeste lijke belangen te beschermen, zonder dat zij daarbij rekening hebben gehouden met de practi- scho resultaten van deze beslis singen. Derhalve, zo besluiten de Amerikaanse bladen, dient er on derscheid te worden gemaakt tus sen „het geestelijke en het tijde lijke door 't internationale be stuur te beperken tot w?t strikt genomen tot de H. Plaatsen moet worden gerekend. Dit alles betekent echter alleen maar, aldus II Quotidiano, dat de bladen in Amerika door middel van deze perscampagne er op uit zijn om een „voldongen feit" te doen accepteren, dat gevestigd is door wapengeweld en dat zij de Verenigde Naties willen zien verheven tot de rang van „be schermers van de geestelijke be langen der drie voornaamste godsdiensten." Prestige V. N. bedreigd. II Quotidiano wijst erop, dat de autoriteit en het prestige van de Verenigde Naties op dit ogenblik ernstig worden bedreigd, doordat de suggestie zich opdringt, dat be slissingen, die de Verenigde Na ties na ampel beraad hebben ge nomen, heel eenvoudig teniet kun nen worden gedaan, louter en al leen omdat twee machtige landen de twee Palestijnse staten steunen tussen wie het Heilige Land is verdeeld. Hierdoor zou een wei nig gelukkig precedent worden geschapen voor het respect voor het internationale recht. Op de tweede plaats zou de vrede in Jeruzalem in groot ge vaar worden gebracht en zou de vrije toegang tot de veiligheid van de Heilige Plaatsen lang niet ze ker moer zijn, daar zowel de Jo den als de Arabieren op het ogen blik beiden nog met het geweer aan de voet staan, En hoe kan bovendien de vrede in de Heilige Stad gewaarborgd zijn, zolang het gevaar bestaat, dat de absurditeit van een in twee delen gesplitste stad niet langer geaccepteerd wordt en op deze wijze opnieuw dc oorlog uit breekt? De scheiding van het „geestelijke en het tijdelijke" mo ge dan een diplomatieke manoeu vre zijn, de Christenheld zal er evenwel weinig troost en bemoe diging van ondervinden om, wan neer het bloed weer vloeit en de kanonnen weer donderen, te den ken, dat dit alles maar „zuiver tij delijk is". Garanties van de Paus. Het is hier wel goed op zijn plaats, zo besluit II Quotidiano zijn artikel, de garanties te herhalen, die de H. Vader heeft voorgesteld voor de onschendbaarheid der H. Plaatsen: a. Een internationaal bestuur voor Jeruzalem en zijn onmiddel lijke omgeving: b. Veiligheid voor alle andere Heilige Plaatsen met vrije toe gang tot en eerbied voor het ka rakter van.de Christelijke heilig dommen; c. vrijheid van handelen voor alle katholieke instellingen van liefdadigheid enz. en vrijheid van godsdienst; d. het behoud van de histo rische. eeuwenoude rechten der katholieken. WEERSVERWACHTING medegedeeld door' het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van DJaandag- avond tot Dinsdagavond.. MATIQE WINDl meest matige zuidwestelijke wind, overwegend droop weer met overdrijvende wolkenvelden iets hogere temperaturen. g TOESTAND IN KOREA VEEL SLECHTER TOKIO, 26 Juni (Reuter). Volgens gezaghebbende geal lieerde kringen te Tokio is „de toestand in Korea veel slechter geworden". BOKSER JAN REMIE NA MATCH OVERLEDEN Jan Remie, die gisteren na afloop van zijn partij tegen Nicolaas in zorgwekkende toestand naar het Wester Ziekenhuis was yervoerd, is daar vanmorgen om 8 uur, ten gevolge van hersenbloeding, over leden. Hem waren gisteravond de laatste H.H. Sacramententoege diend, 'f» MASSA-BIJEENKOltóST IN 's-HERTOGENBOSCH Gisteren heeft de Bond Zonder Naam in een der hallen van de veemarkt te 's-Hcrtogcnbosoh een „D-day" georganiseerd, waaraan ruim 5000 promotoren en promo- tricos van de bond hebben deel genomen. Zij kwamen uit alle delen des lands en verschillende afdelingen kwamen gekleed in de dracht van de streek. Pater W. Loop celebreerde in de voormiddag een plechtige Hoogmis met assistentie van pas toor Ras van de St. Leonardus- arochle van pater Biga' van de Landstichting te Nijmegen. In de namiddag droeg pater Loop een tweetal wagens, waarop vele nuttige geschenken, bestemd voor de Bossche liefdadigheids instellingen, over. Het gemeente bestuur van Den Bosch was hier bij aanwezig. Pater Loop zei zich gelukkig te achten, ter gelegen heid van het 12'/?-jarig bestaan van de bond met een dergelijke gave tegemoet te kunnen komen aan de sociale noden van een groeionde stad, die de bond zo sympathiek gezind Is. Een telegram werd verzonden aan pater Henri de Groeve, waar in dank en aanhankelijkheid werd betuigd en waarin hem de beste wensen voor zijn herstel werden aangeboden. De V.S. en Formosa WASHINGTON. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft, ver klaard. dat de Amerikaanse rege ring nog steeds gekant is tégen- een nieuw program voor hot zenden Van militaire hulp naar dé Chinese nationalistische regering op For mosa. COMPLOT TEGEN PORTUGESE REGERING? LISSABON, 24 Juni (Reuter) Zaterdag is te Lissabon bekend gemaakt, dat gedurende drie jaar oen complot tot omverwer ping van de Portugese regering is gesmeed. Zeven mannen, die ervan be schuldigd worden aan dit com plot te hebben deelgenomen, stonden Zaterdag te Lissabon terecht Zij zoüden een hom aanslag op de president hebben willen, plegen en „oorlogswa pens" in hun bezit hebben ge had, Verschillende getuigen waren niet verschenen, Het proces werd tot 10 October verdaagd. HOOGKARSPEL, 24 Juni. 235000 kg. aardappelen, rode Eersteling 19 —20.30, vr. aardappelen grof 16.80 —17.20, fijn 16.50—18.00, klein 14— 16, kriel 5.608.90; 80 kg aardbeien 50—65. AVENHORN 24 Juni 75.550 kg. Aardappelen; Grove Schot 15.40- 16.30- Midd. 15.60-17.10; Drlel. 13,40 -15.50; Rode 15.40-16.60; Kriel 8.40- 10.80; Bloemkool 14.-21- ZUIDER KOGGE 24 Juni Vroege aardappelen, aanvoer 100.000 kg. Middel 15.50-19.40; kleine 14,-16.40; krjel 9-12; middol'bare rode 16.20- 16.90. grove Schot 16.-;- middelba re D'ore 17,20-18,40- kléine 14-16.30. MEDEMBLIK, 23 Juni 284,000 kg. Aardappelen Groot 18.50-20.60 Driel 14,20-16.70; Kriel 8.-12,50; Rode Schot 21.80-22.60; Ronde 21.-21.60; Bloemkool I 15.-18; I B. 8- Bos- peen 10- GROOTEBROEK, 24 Juni 790.000 kg. Aardappelen, Eersteling groot 15.50-18,10; klein 12.80-16,10; kriel 7.70-12.60; Rode Eerst, groot 13,10- 16.90; kiein 10.-11.90; Doré groot 16.10-17.45; klein 14.40-16,10. MEDEMBLIK. 24 Juni 264.000 kg. Aardappelen Groot 16.30-17.30; Driel 13.70-16.50; Kriel 7.20-12,30; Rode Schot 18.10-18.80; Ronde 17.60-18. N.-SCHARWOUDE, 26 Juni. 80.000 kg aardappelen: eerstelingen 15—17.50, grote 13.50—15.30, drie lingen 10.8013,20, kleine 7.408.70, rode eerstelingen 1213.30 WOGNUM, 26 Juni. 62.500 kg vr. aardappelen: middel 14.0016.30 grove 14.4015.40, driel. 10.8013.50 kriel 4.807.50, rode eerstelingen: middel 14.5016.50, grove 14.10— 15.60, driel, 7.50—8.30, Doré 14.60— 15.70, sla 23, bloemkool 819, komkommers 1223, aardbeien 45- 76; waspeen 1624, bospeen 1015, slabonen 97—1.06, peulen 4570, bóskrotcn 10—13, rabarber 1315. bóspHderie 67. tomaten 1—1.10. ALKMAAR, 26 Juni. 52 vette koeien f5001030; 82 nuchtere kal veren f3075; 258 varkens fl.60 fl.66. LANGEDIJK, 26 Juni. 160.000 kg aardappelen: Eerstelingen 13-17.50 rode Schotten 12.3015.80, Doré 14.10; grove 1314.70; drielingen 0—12.50; kleine 6.90—9.10; 1600 kg rabarber 44.70; 1400 kg bloemkool IA 1821, I 1013; 450 bos peen 8—10. OBDAM, 26 Juni. Aardappelen: 35.000 kg grote 12.30—14, 7200 kg drielingen 9.20—10.40, 2000 kg kriel 6 607.90, 5000 kg rode schotten 10.30—11.50.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2