lam vijfde H.R.C. boekt derde overwinning Ronde van Limburg Wereldkampioen Reg Harris wint Grote Prijs van Amsterdam Enerverende beslissingswedstrijd eindigde in een gelijk spel ondanks 2 maal verlenging R.K.A.F.C.—Beverwijk onbeslist ondank 2 maal verlenging Tweede Kamer over begroting van Minister van Maarseveen H.R.C-Zaandijk 3-1 (2 étappes) voor Dielissen Schulte vóór van Est winnaar van omnium wedstrijd voor professionals R.K.A.F.C.-Beverwijk Jan Trompetter (Wieringen) zegevierde in de ronde van Woltersum Koedijk blijft winnen Zaandijk degradeert Kassier voorkwam roofoverval Uitvoerige inlichtingen gevraagd MAANDAG 26 JUNI 1950 PAGINA 5 vuurwerk be- Post, Staken- ontsnapten uit Bij Lichtmis was aangegroeid tot voor Zwolle nog ch weer bij be iegd, Witteveen and, maar wist :e fiets in het ij ging een groep kop, Witteveen, ige course reed, eer ingehaald en Peters, Kempff, uwen roken on- de Amsterdam- in ifi Hilversum ig. In Weesp lag en 30 sec. voor an Leeuwen los- adion bleven de toen bij elkaar, als eerste onder te voorschijn, de eerste ronde is; Amsterdam) 5 uur Koemans (Krom- tijd; 3. Snijders tijd; 4. A. Voor selfde tijd; 5. Wit- am) zelfde tijd. de tweede etappe Amsterdam) 4 uur Witteveen (Am- tijd; 3. P. Peters tijd; 4. Visser tijd; 5. Adri Voor- uur 41 min. 3*7 klassement luidt; Amsterdam) 9.46.57; Haarlem) 9.46.57; 3. terdam) 9.48.0; 4. (Haarlem) 9.49.15; ommenie) 9.49.29; 6. am) 9.49.29; 7. Duyf 29; 8. Kleef^ra 19.35; 9. Cornelisse 10. Van Breenen 50.58. »n. Den Haag 1 uur 2. H. Kraan, Gro- Dukers, Amsterdam; isterdam; 5. J. Hen- 6. J. Mol, Groet; 7. Den Haag; 8. Theo en. oij de nieuwelingen uisman (Muntedam) 2. G. Huntink (Den. can Acker (België); roningen): 5. P. Bak- lee); 6. H. van der KE K.O. VAN VAN DAM heeft Luc van Dam gewonnen van Bill aica), die na zeven getroffen door een dubbelstoot voor neerging, daarna op- wederom tegen het zonder getroffen te sze klassieke knock- 5, heeft van Dam zijn candidaat voor het >pese kampioenschap aanmerkelijk ver- dent nummer één is et de Brit Randolph ds zodanig door de is. chaam besluiten Tur- jm aan te wijzen voor jtrijd, dan zal van de alles in het werk deze ontmoeting in rganiseren. Het wach- e aanleg op de E.B.U., iing ten opzichte van candidaatstelling zal SLAGEN /OETBAL kampioenschap gia Blauw Wit NVB-bcker (terr. Feijenoord) (na verlenging) 34 derde klasse van 0—6 2—6 C >c 1—2 3—1 vierde klasse er wijk (terr. Alcm. na verlenging) 1—1 (besl. wedstrijd, ïilles) 21 korfbal kampioenschap van Het Zuiden 5—4 Rigtersbeek 2—4 ier—PSV 9—2 VWNTENN1S hoofdklasse B -Hilvers. LTC afgel, eerste klasse rI—Doet. LTC I 5—5 it moeten erkennen, liefd was, dodelijk en /erliefd. Het consta- iat feit had hem niet noch gelukkig ge- hem veeleer een ge- eenzaamheid bezorgd, edenheid met alles Bt en tot nog toe be- zelfs met zijn eigen tot voor enkele mi- nog zo vol en uiterst had toegeschenen en ichten en vermogens aad genomen, een voor hem ont- edachte, dat enig an- lijk wezen, tot nog iém niet méér dan andere soortgenoten, ots. waarop hij. naar zijn leven gebouwd. zijn grondslagen kon n én wankelen, d hij kunnen vermoe- oiets hem zou overko- hij op een of andere care meisje zou ont- i met haar trouwen, mmer in twijfel ge- De mogelijkheid had liet uitgesloten geacht, haar niet „dolver- drie en neerge- zijn. Nu hij drie en I. had hij zich neerge- e gedachte, dat het ■m zat om dolverliefd Toen 3 minuten voor het einde stopperspil Engel in het straf schopgebied de bal aan G. de Vries kwijtraakte en de midvoor met een goedgericht schot keeper Bakker geen schijn van kans gaf, betekende dit dat Zaandijk het volgende seizoen in de derde klasse moet uitkomen en H.R.C. haar leidende positie hand haafde. Het spel kenmerkte zich door nerveus heen en weer getrap, waarbij uitgezonderd Roomeijer en Engel, alle' spelers onder hun gewone prestaties bleven. De gast heren waren bovendien nog ge dupeerd door het niet medespelen van drie van hun beste spelers, die in do wedstrijd tegen Rapidi- tas geblesseerd werden. Ook HRC had zijn voorhoede weer eens gewijzigd. Zo speelden G. de Vries en Knijff weer op hun oude plaats en debuteerde T. de Boer op de rechtsbuitenplaats, wat in zulk een wedstrijd wel een ri sico is. De eerste aanvallen zijn voor de gasten, doch de aanvallen waren te onsamenhangend om de hechte verdediging te passeren. De eerste kans De eerste goede kans kreeg midvoor Groot, nadat er ongeveer 7 min. gespeeld was. Een hoge voorzet van linksbuiten Woud) kopte Swart onvoldoende weg, waardoor de bal bij de Zaanse midvoor kwam, die direct een goed gericht schot afvuurde, dat Dijkshoorn nog juist over de lat kon stompen. De hoekschop stichtte grote verwarring doordat de bal over de lat rolde. Na een kwartier plaatste de Werker een vrije schop naar de vrijopgestelde Rijkers, die na enige tegenstanders gepasseerd te hebben, juist over schoot. Midvoor Groot omspeelde enige minuten later fraai L. de Jong, lokte vervolgens Swart naar zich toe, om vervolgens Woudt 'n vrije schietkans te geven, doch deze schoot langs de verkeerde kant van de paal. Na 27 minuten spelen haalde linksbinnen Woerdeman vanaf de middenlijn een bal op, dreef ver volgens het leder enige meters op om daarna van grote afstand met 'n hard schot Dijkshoorn te ver rassen. 1—0 Zaandijk gesteund door dit on verwachte succes speelde nu met meer overleg. De beide buiten spelers werden nu meer in het spel betrokken, waardoor de aan vallen veel gevaarlijker werden, doch de versterkte HRC verdedi ging, waarin Dijkshoorn en Roo- meyer zich onderscheidden, hield 't doel schoon. Het was Roomeyer die zijn goede werk 8 min. voor het einde van de eerste helft be loond zag met een goed doelpunt, Op het middenveld slaagde hij er n.l. in een goede aanval van de rechtervleugel af te slaan. Rechts half Kat, die te veel was achter gebleven, vergat hem aan te val len, waardoor hij Roomeyer de kans gaf een van zlin befaamde schoten te lossen, die onder luid gejuich van de talrijke supporters langs de verbijsterde Zaanse doel man vloog 11. Na de rust Direct na de rust moest Dijks hoorn handelend optreden, toen Mol een boogballetje van rechts hard inkopte, de Zaandijker vond Dijkshoorn echter op de goede plaats. Knijff kreeg hierna twee maal een fraaie kans, doch belde keren zocht hij het doel te hoog. De mooiste kans van de wedstrijd kreeg midvoor Groot enige mo menten later, toen de Jong over de bal heen trapte en de Zaanse midvoor op twee meter afstand in de handen van Dijkshoorn schoot. (Adv.) Wordt vervolgd Zaterdag werd de eerste étappe gereden van de Ronde van Limburg vor amateurs. Deze étappe, die van Maastricht door 't Zuid-Limburgse heuvelland via Sittard en Roer mond naar Venlo leidde werd ge wonnen door de Eindhovenaar Hans Dekkers. Hij legde de 160 km. af in de tijd van 4 uur 11 min. en 20 sec. De tweede étappe van Venlo naar Geleen, over een afstand van 156 km. werd gewonnen door de Belg De Borre in een tijd van 4 u. 3 min. en 30 sec. Onmiddellijk ge volgd door onze landgenoot Die lissen (Beek en Donk), voor wie dezelfde tijd werd afgedrukt. Het eindklassement is als volgt; 1. Dielissen (Beek en Donk) 8 u. 1 min. 50 sec. 2. Dekkers (Eindhoven) 8.15.50 3. J. Nolten (Geleen) 8.18.43 4. Paymans (Tilburg) 8.21.22 5. Kremers (Belg.) 8.21.27 Faanhof startte slecht in Ronde van Zwitserland Henk Faanhof heeft het er in de eerste étappe van de Ronde van Zwitserland niet zo goed afge bracht. Hij eindigde als 46e te Win- terthur, het eindpunt van de 272 km. lang étappe met een achter stand van bijna een kwartier op de winnaar, de Luxemburger Jean Goldschmidt, die een tijd noteerde van 7 uur 14 mm. 37 sec. Goldschmidt won ook de tweede etappe in de tijd van 7.02.01. Faan hof werd in de tweede étappe 64e met een tijd van 7.25.16. In het algemeen klassement werd hij 52e met een totaaltijd van 17 uur 53 torn. 27 sec. Een teruggespeelde bal van Es- huis schoot doelman Kat vanaf de cornerlijn weg, hierbij gleed hij echter uit en moest vervangen worden door Bakker. Deze nieu we doelman had niet over geluk te klagen, toen een schot van P. de Vries juist langs de paal suis de. Kort hierop verrichtte deze nieuwe keeper prima werk door snel op de toestormende de Boer fe Ippen, waardoor de kans van de debutant aanzienlijk werd ge reduceerd. Hij schoot dan ook hard langs het doel. H.R.C. in de verdediging Bi.) een hoge voorzet van Mol kopte Groot en Roomeyer samen naar de bal, met het gevolg dat e.g. zich liet yervangen, waardoor het toch al niet sterke binnentrio aanzienlijk werd verzwakt. Zaandijk trok nu ver naar vo ren en HRC werd geheel in de verdediging gedrukt, doch door egoïstisch spel van Poel gingen vele kansen voor de blauwhem- den verloren. Het zag er dan ook naar uit, dat deze wedstrijd gelijk zou eindigen, wat ook de verhou ding was, toen 3 min. vóór tijd de reeds gememoreerde goal ont stond. Zaandijk dat nu niets meer te verliezen had, drong in deze laat ste phasen van de wedstrijd nog verder op. zo stonden de heide backs op de middenlijn, hierdoor kregen de voorhoede der rood- iacken veel meer bewegingsvrij heid. Een taktisch hakje van G. de Vries in de richting van Rij kers, schoot deze ontzettend hard in. Het was echter jammer voor hem dat scheidsrechter de Boer. juist op 't ogenblik dat hij schoot voor de laatste maal blies. DENEMARKEN-NOORWEGEN Na afloop van de wedstrijd in het Olympisch Stadion gingen de Limburgianen als voetbalkampioenen van Nederland naar Dam- stad. Hier werd de Limburgers een grootse ontvangst bereid: de burgemeester van Damstad overhandigt de aanvoerder van Limburgia, Willy Groen, de bul waarbij hij tot ere-burger van Damstad wordt benoemd. Plechtig klonk het „God save the King" Zondagmiddag in het Olym pisch Stadion te Amsterdam ter ere van 6e overwinning van de eerste grote prijs van Amsterdam, de wereldkampioen Reg Harris. Met groot machtsvertoon had de Engelsman zich door de series, kwart- en halve finales gewerkt, waarbij 6e nieuwe prof Sohandorff een ne6erlaag kreeg te slikken, 61e hem eraan zal herinneren 6at hl) nog veel, zeer veel zal moeten le ren. Ook in de kwart-finale en de halve finale, waarin Harris resp. Poeske Scherens en Jan Derksen klopte, kwam hij nog niet tot zijn grootste krachtsinspanning. Dat bleef bewaard tot de finale tegen Arie van Vliet. De interland voetbalwedstrijd DenemarkenNoorwegen, welke Zondag te Aarhus werd ge speeld, werd door Noorwegen gewonnen met 41. De rust stand was 30 voor de Noren. LOTSY HERKOZEN Karei Lotsy is op het congres van de F.I.F.A. als bestuurslid her kozen. Tot vice-president werd herkozen de Braziliaan dr. Lulz Aranha. Nieuw wereldrecord 110 meter horden Dick Attlesey, de bekende Ame rikaanse hordenloper, verbeterde tijdens de kampioenschappen van de Verenigde Staten het wereld record 110 meter horden door een tijd te noteren van 13.6 sec. Het record stond op naam van Fred Wolcott (V.S.) met ene tijd van 13.7 sec., gemaakt op 29 Juni 1941 te Philadelphia. BARTALI TOCH IN TOUR DE FRANCE? Het Milanese blad „La Gazetta Dello Sport" deelt mede, dat Bar- tali alsnog besloten heeft deelte nemen aan de Tour de France aan het hoofd van een Italiaanse ploeg waarvan Alfredo Blnda leider is. Het blad voegt hieraan toe dat dit te danken is aan stappen welke het bij Bartali gedaan heeft nadat de organisatoren van de Tour ver klaard hadden dat Bartali zich niet door zijn eigen masseur, Virginio Colombo, mocht laten vergezellen. Colombo heeft zioh toen eigener beweging teruggetrokken. In deze vorm is het bericht over Bartali's deelneming niet bevestigd door de Italiaanse Wieier Unie. Zij zal eeh- ter een „definitief communiqué" uitgeven over de Italiaanse deel neming aan de Tour. Voor deze belangrijke beslissingswedstrijd op deze voor voetbal zo mooie Zondagavond bestond geweldige belangstelling. Dat was te begrijpen, doch we kunnen ons niet herinneren ooit zo veel belangstelling voor een voetbalwedstrijd op Het Alkmaarse sportpark te hebben gezien. De wedstrijd was reeds meer dan een kwartier aan de gang toen nog altijd de toeschouwers het Sportpark opkwamen. maakte, een mars over- het veld had gemaakt, zeer tot genoegen van de duizenden toeschouwers, werd mooi op tijd begonnen. A.F.C. wint de toss en Bever wijk trapt af. De eerste aanval is voor A. F. C., waarbij Meijer een kans krijgt, zijn schot is echter te zacht, zodat de B. keeper kan red den. Dan komt B. even opzetten en een aardige combinatie van da linkervleugel wordt met een schot besloten, dat echter mooi- door Popma gestopt wordt. Na 5 min. krijgt Meijer een mooie kans, maar 't wordt een hoekschop, welke evenwel niets oplevert. Een gevaarlijk moment ontstaat voor het B. doel, na een misver stand tussen back en doelman, het loopt evenwel goed voor hen af. Een voorzet van Meijer biedt het A.F.C, binnentrio een mooie kans doch na een hevige scher mutseling weet de B. keeper de bal toch te bemachtigen. Het tempo blijft hoog en we zien een meer aanvallend A.F.C., om dat de middenlinie het middenveld goed beheerst. C, Tijm krijgt een kans, doch zijn schot is te zacht. Even een gevaarlijk moment voor het A.F.C. doel als de bal uit een voorzet van Goderie net langs de lat gaat. Dan komt even voor de rust het fatale moment voor A.F.C., een hoge bal wordt door Popma weggestompt, maar niet ver genoeg en Dekker schiet in het verlaten doel. Direct daarop is het rusten en tijdens de pauze wordt het wach ten verkort door enige pittige marsen van St. Caecilia. Direct na de hervatting wordt weer In een hoog tempo begon nen, Over en weer aanvallen, waarbij eenmaal uit een schot Op de ere-tribune merkten we o.a. op de HoogEerw. Deken Ja cobs, Pastoor Biesta, wethouder van Slingerland en Commissaris van Politie Dreeuws, De dulzende toeschouwers hebben een uitste kende wedstrijd gezien, waarin dikwijls mooie staaltjes voetbal vertoond werden. Beide partijen gaven elkaar maar heel weinig toe en daardoor bleef de spanning tot het einde er in. R.K.A.F.C. heeft een prima wed strijd gespeeld en dat geldt voor het' gehele elftal. Popma maakte voor de rust een klein foutje, dat helaas een doelpunt kostte, maar overigens niets dan lof voor hem, want daarvóór en daarna heeft hij enkele malen een doelpunt op solide wijze voorkomen. De beide achterspelers waren goed trapvast en de middenlinie heeft zowel verdedigend als steunend uitste kend werk verricht. Zij beheerste het middenveld meermalen zeer goed. Uitstekend was het kppwork van spil Tijm, die daardoor meer dere aanvallen van de Beverwij. kers onderbrak. In de voorhoede was linksbuiten Meijer weer góed op dreef, maar met zijn schoten was hij niet ge lukkig. Na de rust kwam Heijnis er steeds beter in en zagen we van de Nijs enkele goede schoten. Als geheel echter vonden we het bin nentrio even te weinig doortas tend. Het doelpunt van C. Tijm, na de rust gescoord, Was heel mooi. Beverwijk heeft hier een goede indruk achtergelaten, een goede ploeg, die technisch dikwijls knap voetbalde. De doelman was uit het goede hout gesneden, rustig en betrouwbaar. De middenlinie was goed zonder meer, doch kon er niet altijd in slagen het goede verband tussen de beide linies te leggen, In de voorhoede was de linker vleugel het beste deel. Nadat het R. K. Muziekcorps St, Caecilia, dat door de keurige uniformen een uitstekende indruk (Van onze speciale verslaggever) De Ronde van Woltersum is gis teren gewonnen door Jan Trompet ter uit Wieringen en de zege kwam deze renner ten volle toe. Trom petter was reeds in de tweede ron de van deze 70 km course in gezel schap van de Leeuwarder Charisius weggelopen. Ronden lang ging dit tweetal aan de kop. Toen sprong Arie Dukers uit het peloton en zet te de achtervolging op de twee koplopers in. Daarna trok Klaas Kwantes er tussen uit. Kwantes, de nieuweling, die in Veendam een dag tevoren zijn voorvork had ge broken en nu óp de fiets van Za- dradnik, de pool, bij de amateurs meereed. Wel raakte hij aanvanke lijk iets bij het peloton ten achter, doordat tot tweemaal toe zijn ket ting er af liep, doch Kwantes zette onverbiddelijk door, sprong via het peloton naar Arie Dukers en met tun beiden draaiden ze zo hard, dat ze Trompetter en Charisius achterhaalden. De winnaar moest uit dit viertal worden gehaald, dat stond als een paal boven water. Kwantes, de moedige, moest voor de derde maal van zijn fiets en de achterstand, die hij hierbij opliep, heeft hij niet weer kunnen inlopen. In de voorlaatste ronde moest ook Charisius lossen, zodat het alleen ging tussen Dukers en Trompetter. Dukers, de snelste van de twee, hetgeen reeds was gebleken bij de sprints om de premies, had de beste troeven in handen, doch Arie Du kers beging de fout veel te vroeg de eindsprint in te zetten. Trompetter kon gemakkelijk aan het wiel van de Hagenaar blijven hangen en toen Dukers daarbij nog de fout maakte naar buiten te gaan, lag hij in een volslagen verloren positie. Trompetter snelde binnen door en won zoals hij wilde. De uitslag was als volgt; 1 J. Trompetter Wieringen 1 u. 55 min. 5 sec.; 2 A. Dukers Den Haag; 3 J. W. P. Charisius Leeuwarden; 4 Kdantes Wormer; 5 N. de Leeuw Laren; o C P. Jansen Den Haag. Witty Reintke, de succesvolle nieuweling, die Zaterdag in Veen- dam drie ronden voor het einde van zijn fiets was gestapt, omdat het niet ging, won in Wiltersum. Hij sloeg Johan Tebbens in de eind sprint. Veel gebeurde er in deze 35 km course der nieuwelingen niet. Men sloeg elkaar in de kopgroep scherp gade en niemand kreeg de gelegen heid weg te komen. Z0 stormde 20 renners naar de finish met d« Groninger favoriet Tebbens aan de kop. In de laatste bocht voor de eindstreep joeg Reintke binnendoor en daarmee was Tebbens een geslagen man. De uitslag was als volgt; 1 W. Reintke Veendam 58 min, 16 seen 2 J. Tebbens Groningen; 3 M. Za- drarinik Amsterdam; 4 P. Bakker Heiligerlee- 5 J. Wessels Coevor- den; 6. H. J. Schuur Veendam; 7 A. Hendriksen Veendam. (JOURNALISTEN BIJEEN De heer Hanekroot als voorzitter der K.N.J.K. herkozen De Nederlandse Journalistenkring en de Katholieke Journalistenkring hebben hun jaarlijkse algemene vergadering Zaterdag in Arnhem gehouden op de tentoonstelling Mijlpaal 1950. De vergaderingen, alsmede de gecombineerde vergade ring in de congreszaal, waren ma tig bezocht. Mr. Rooy, voorzitter van de federatie der drie kringen hield een rede op de vergadering van de N.J.K. waarin hij zich een voorstander toonde om het journa listiek organisatiewezen thans na der te bezien. Bij de inwerksteiling der P.B.O. is een afzonderlijke re geling van het perswezen geboden. Daarbij moet gestreefd worden naar zelfstandige erkenning der organi saties. De onderhandelingen over de nieuwe C.A.O. voor Dagblad journalisten zijn thans afgesloten. In de vergadering der K.N.J.K. werd de heer L. Hanekroot als voorzitter herkozen. Het voorstel tot de oprichting van een „Katho lieke Gelderse pers" werd ingetrok ken en een voorstel van de afde ling Zuid-Holland om jaarlijks het beste journalistieke werk in Neder land een meer blijvende vorm te geven ter bestudering aangehouden. McArthur verwerpt Sovjet-brief TOKIO, 25 Juni (AFP). Gene raal Mac Arthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, Heeft Zondagochtend de Sovjet-Russische brief over zijn beleid ten aanzien van Japan van de hand gewezen. „Zelden" aldus de generaal „heb ik zulk een opeenstapeling van ver draaide feiten gelezen". van Meijer de bal tegen de paal stuit, A.F.C, komt dan meer in de aanval en is onbetwist sterker, maar zij kan het overwicht niet in een doelpunt uitdrukken. Een mooie soloren van Heijnis eindigt onverwacht, omdat hii ten val wordt gebracht. De vrije trap le vert niets op. Dan geraakt de strijd weer meer verdeeld en na ruim 20 minuten komt de gelijkmaker. Uit een vrije trap komt de bal bij C. Tijm, die na een handige schijnbewe ging prachtig inschiet. Gesteund door dit succes koml A.F.C. weer meer in de aanval, maar het zo begeerde doelpunt dat in deze periode niet onver, diend zou zijn geweest, blijft uit De linksbuiten van B. krijgt een maal een mooie kans vlak voor doel, doch Popma weet tot hoek schop te werken. Dan zien we nog enige malen een goede aanval van de A.F.C. rechtervleugel Heij nisTijm, besloten met een goede voorzet van laatstgenoemde, maar zonder resultaat. Al meer ver strijkt de tijd en wanneer ook de tweede speelhelft verstreken is, dan is het nog steeds 11. Direct wordt begonnen aan de 2 x T/i min. en A.F.C. trapt weer af. Beverwijk heeft een klein overwicht, maar de A.F.C. verde diging weet stand te houden. Een maal krijgt Goderie een zeer mooie kans uit een voorzet van rechts, maar kopt de bal over. Een hard schot van grote af stand wordt mooi door Popma ge stopt. Aan de andere kant probeert de Nijs het ook met een ver schot, waarmeede de B. doelman wel moeite heeft. Hoe beide partijen zich inspannen, het blijft ook' in de eerste verlenging 1—-I, zodat nogmaals verlengd moest worden. Het werd Intussen wat duister en de witte bal bewees goede dien sten. Vol goede moed werd aan deze nieuwe verlenging begonnen, maar de vermoeidheid begon nu bij de spelers een woordje mee te spreken. Hoe kan het ook anders. Zowel Bverwijk als A.F.C. hebben in deze periode behoorlijk kansen gehad, maar de verdediging bleef ook nu baas. Toen scheidsrechter Twisterling het einde floot, zoch ten 22 doodvermoeide spelers de kleedkamer op met de wetenschap dat nog eens de strijd zal moeten worden aangebonden. On welk terrein dat zal zijn, wordt heden avond beslist. De scheidsrechter had geen moeilijke taak, want er werd aan beide zijden zeer fair gespeeld. AFD. NOORD-HOLLAND K.V.V. DOOR ZEGE OP VITESSE IN HET BEZIT VAN NOORDHOLL. VOETBALBEKER Promotie naar de K.N.V.B. Koedijk—N.Niedorp S—I Nrd.-Holl. Voetbalbeker Finale: Vitesse I—KW I 2-4 Gouden Kruis, 7e ronde: OSV 4—WOW I 3—1 Berkhout I—Kolp. Boys I 1—1 na verlenging HEG I—Limmen 2 1—3 Succes 2—SVA 1 1—0 Overzicht Koedijk houdt de eer van de afd- Noordholiand werkelijk hoog, Thans werd weer royaal van N.Niedorp gewonnen en nu volgende week evenzo te Sehoori en Koedijk is dan cum laude 4e klasser geworden. Stand: Koedijk 3 3 0 0 6 Sehoori 3 2 0 1 4 N.Niedorp 4 0 0 4 0 Voor de finale van de Noordhol). Voetbalbeker zag Vitesse geen kans om van KW te winnen, doch vol gend jaar beter, en oe zaak is oké. Voor bet Gouden kruis zagen Limmen 2 en Succes 2 kans orn resp,, van HEO I en SVA I te win. nen en zich met QSV 4, dat van WGW i won, in de volgende ronde te plaatsen. Berkhout 1 en Kolp. Boys 1 deel den de punten, Hier is het wachten op de beslissing van de bond. HANDBAL VÏDO I (Kr. A'dam)— WGW I (Kr. Noord) 6—0 Door deze overwinning gaat VIPO over naar de demi-finale, Schaken: OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NOORD.HOL LAND In de schaakwedstrijd om het Kampioenschap van Noord Hol land speelde Wim Geus (Den Hel der) Zaterdag j.l. in Alkmaar in de tweede ronde tegen Alkmaars kampioen, W. Kwak, De partij, die vier en een half uur duurde had geen spannend verloop. De opening verliep tamelijk onregel matig. Wim Geus won een pion, doch verdere resultaten wisten de tegenstanders niet op elkander te behalen. Deze ene pion was voor Wim Geus te weinig ojn de partij tot winst te brengen, welke ten slotte in remise eindigde. W. Schuurman wist zijn partij tegen A. David tot een overwinning te brengen. Na 17 zetten gaf de laat ste op. Wanneer Wim Geus Zater dag a.s. van Schuurman weet te winnen, zal hij als nummer één eindigen. Een remisepartli zou daarvoor niet voldoende zpn. W. Kwak echter heeft ook een kans in zijn partij tegen David. David zelf echter komt voor de eerste nlaats niet meer in aanmerking. De stand is nu: gesp. pnt. 1. W. Schuurman 2 1% 2. W. ,T. Geus 2 1 3. W. Kwak 2 1 4. A. David 2 Japanse agentschappen in Nederland? De Nederlandse regering over weegt in een of meer plaatsen van Nederland de vestiging toe te staan van „Japanese Over. seas agencies'', 4 Van Vliet vertrok van kop en tot hef ingaan van de laatste bocht bleef Harris hem, iedere zenuw ge- spannen, volgen. Toen schoot de Engelsman plotseling onder v. Vliet door, en na een felle eindsprint, die de beste tijd van de dag opleverde 11.8 sec. stampte Harris zijn wiel iets eerder dan van Vliet over de eindstreep. Van Vliet had achtereenvolgens Gerardin, Pauwels en Plattner ge klopt om zich in de finale te plaat sen. De derde gegadigde was Jan Derksen, die Scherens ruim sloe; Plattner achter zich liet, maar de halve finale op Harris struilceide. De Zwitser Plattner werkte zich via de herkansingsrit in de kwart finale. Verloor toen van Derksen, maar won daarna de herkansing van Scherens en Pauwels, waardoor hij zich toch nog in de halve finale plaatste. Verloor toen van Arie van Vliet en moest in de strijd om de derde plaats de eer laten aap Derk sen. Derksen nam in deze rit de kop, werd in de laatste bocht door de Zwitser verrast, die hem pas seerde, maar klopte de man uit het land van Wilhelm Teil op de streep. De omniumwedstrijd voor profs, werd een overwinning voor Gerrit Schulte, dank zij een eerste plaats in de klassementswedstrijd. Van Est won de beide ritten ach ter handelsmotoren met groots machtsvertoon- Schujte, die als 2e eindigde in deze rit, deed alle® om zijn streekgenoot in de laatste ron den te benaderen, maar moest voor het geweld van Van Est wijken en raakte los van zijn motor, De Luxemburger Gillen eindigde in de klassementswedstrijd als 2e achter Schulte, maar had overigens weinig meer in te brengen. De Fransman Diót was een figurant in dit gezelschap. Uitslagen grote prijs van A'dam; 1, Harris; 2 v. Vliet; 3. Derksen; 4. Plattner; 5. Pauwels; 6, Gerardin; 7. Schandorff; 8, Scherens. Omnium voor profg.; Totaal uitslag: 1. Schulte, 5 pnt.;2. Van Est 6 pnt; 3. Gillen 10 pnt.; 4. Evers 14 pnt.; 5. Lakeman 15 pnt.; 6. de Hoog 18 pnt.; 7. Peters 19 pnt,; 8. Dipt 21 pnt, Sprintmach voor amateurs: Totaal uitslag: 7. Schotman 5 pnt.; 2, Geukens 6 pnt.; 3. Koch 7 punt.; 4. Wierstra 12 pnt. BILJARTKAMPIOENSCHAP VOOR TEAMS Zaterdag 24 en Zondag 25 Juni werden te Utrecht de eindwedstrij- den gespeeld om het Nederlands kampioenschap biljarten voor ver enigingsteams. De uitslagen luiden: Klasse A driebanden: 1. en kampioen van Nederland H.C.C., Den Haag. Klasse B cadre 38/2; 1. en kampioen, van Nederland De Maasstad, Rotterdam. Klasse C libre: 1. en kampioen van Nederland Twisk uit Twisk; 2. Amstelbron, Lekkerkerk; 3. Het Groene Laken, Blijerheide; 4. K.N.K., Tilburg; 5. De Hoop, Wijnbergen; 6. Assen P.C.. Assen. Klasse D libre: 1. en kampioen van Nederland De Bleek, Leeuwarden; 2. Linden- hoek, Alkmaar. Klasse 1 libre: 1, De Driesprong, Sint Pancras; 2. Oosterparkers, Groningen; 3. Diézerpoort, Zwolle, BANDIETEN NAMEN DE BENEN Een actieve en oplettende kas- sier van de Boerenleenbank te Haarlem heeft Zaterdagmorgen waarschijnlijk een roofoverval op deze bank voorkomen. Omstreeks 10 uur kwamen drie jongelieden kennelijk met minder goede be doelingen de bank binnen stap pen, De kassier zag het drietal aan komen en sloot onmiddellijk het loket. De adspirant-bankrovers waren daardoor kennelijk zo be. duusd, dat ze direct het hazen pad kozen en in een buiten wach tende auto wegreden. Deze auto hadden ze waarschijnlijk gesto len, want even voor de mislukte overval was op de Bronsteeweg, enige honderden meters van de bank, een auto verdwenen, waar in volgens ooggetuigen, drie jonge mannen gestapt waren. Deze auto werd omstreeks half 12 op de Wagnerkade te Heemstede terug gevonden. De politie stelt een onderzoek in naar de daders, waarvan het signalement bekend is. HOOFDPUNT Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijnrabletten. Koker 75 ct. (Adv,) Er zal nu onderhand wel niemand meer aan twijfelen, dat de strijd om een plaats in de 2e klasse uitgevochten gaat worden tussen Rapiditas (Weesp), dat haar bezit ver dedigt, en HRC (Helder) dat aanspraak maakt op dit bezit. Zowel de Weespenaren als de Nieuwediepers wisten gisteren hun wedstrijden resp. tegen QSC en Zaandijk in een over winning om te zetten en ble ven elkaar dus op één punt volgen. Zaandijk degradeert naar de 3e klas. H.R.C. Rapiditas Zaandijk Q.S.C. 11-6 11-8 5-8 2-7 De grote beslissingswedstrijd om een plaats in de 3e klasse tus sen R.K. A.F.C. en Beverwijk heeft, ondanks een dubbele ver lenging, geen beslissing opgele verd. liet was en bleef 1—X. De ontmoeting moet nu op een nader aan te wlizen terrein worden overgespeeld. Komt men na ver lenging weer niet tot een beslis sing (wat niet aan te nemen is), dan zal het doelgemiddeide door slaggevend worden. In dit geval blijft Beverwijk 3e klasser wegens een beter doelgemiddeide. Verschenen is het voorlopig ver slag der Tweede Kamer over de hoofdstukken 13a (Unle-aangeie- genheden) en 13b (Uniezaken en Overzeese Rijksdelen) der begro ting voor 1931). De Kamer is bij deze gelegen heid in den brede ingegaan op vrijwel alle aspecten van de ver- houding tussen Nederland en In donesië. Aan het 30 pagina's tellende staatsstuk ontlenen wij o.m. dat veie leden van oordeel waren dat de bemoeiingen met deze aange legenheden door gans een reeks van ministers en staatssecretaris sen buiten proportie zün. O.m. werd ter oplossing voorgesteld, 't Hoge Commissariaat onder Bui tenlandse Zaken onder te bren gen en de Rijks- en Uniezaken te doen ressorteren onder een staats secretaris bij het departement van Algemene Zaken. Verschillende leden wensten een gedeelte van 't huidige departementsgebouw zo spoedig mogelijk ter beschikking van een ander departement ge steld te zien, waardoor flatgebou wen en huurhuizen in Den Haag vrij zouden komen. Verschillende leden bepleitten groter continuïteit in de bezetting van de post van Hoge Commissa ris. Gevraagd werd of het juist is dat de heer Merle Cochran jn In donesië een groot kantoor heeft met een grote personeelsbezetting en nevenbureaux over geheel In donesië. Waren vele leden van oordeel, dat het zelfbeschikkingsrecht, van hoe grote betekenis ook, In de te genwoordige situatie vrijwel ge heel afhankelijk Is van de inter ne ontwikkeling van de Indone sische staat; anderen verklaarden met kracht stelling te nemen te gen deze opvatting die het zelf beschikkingsrecht denatureert en beperkt tot de vraag welke positie de Indonesische volkeren onder ling zullen innemen binnen de staat Indonesië terwijl het krach tens het ter RTC overeengekome- ne juist de bedoeling was, dat zij ook zouden kunnen kiezen de staat en het verbond van staten, waartoe zij wensten te behoren. Andere leden, voorstemmers van de motie-Oud, informeerden of het falen van de Unie t.a.v, het zelfbeschikkingsrecht bij de be sprekingen in Maart j.l. in'het ge heel niet ter sprake is gekomen. En indien dit wel geschiedde, waarom zijn dan op dit punt eerst op 15 Mei vertogen tot de R.I.S. gericht? Nieuw Guinea. Zeer veel leden bepleitten kracht en voortvarendheid bij het bespoedigen van 't bijeenkomen van de Nieuw Guinea-raad. Vele andere leden hadden met veront rusting de zware opzet van het bestuur over dit gebied vastge steld en daarbij het besef gemist, dat, zolang de status van dit eiland niet definitief is vastgesteld, al leen voorlopige regelingen op haar plaats zijn. Met zorg hadden zij geconstateerd, dat hoe langer hoe stelliger van de zijde van de onderhandelende partijen een bot ja tegenover een bot neen komt te staan en zij vreesden daarvan een mislukkig van de besprekingen. Zij vroegen daarom om een be handeling van dit probleem, die de belangen der bewoners voorop stelt, de practische mogelijkheden, met name de financiële, in strak ke zakelijkheid in de beslissing betrekt en die ten volle rekening houdt met het internationale as pect der zaak. Dit bracht hen er toe. aan de regering de vraag te stellen of niet alleen langs de weg van een gezamenlijk bestuur of langs die van 'n mandaat na mens de UNO een bevredigende oplossing te verkrijgen zal zijn. Verscheidene leden meenden dat terecht paal en perk gesteld is aan de immigratie. Vele immi granten verkeren in een deernis wekkende toestand. De regering zegt, dat het bestuur doet wat het kan om daarin verbetering te brengen. Men zou gaarne verne men, wat het bestuur kan doen en doet om deze berooiden, die er nu eenmaal zijn, in hun nood te helpen. Uitvoerige inlichtingen werden gevraagd nopens de economische en handelsbetrekkingen tussen Nederland en Indonesië vroeger en nu, de invloed van de omvang rijk, stakingsbeweging, de beteke nis van de geidzuivering en de inschakeling van het bedrijfsle- vqn. De vraag werd ook gesteld, wat de minister van O., K. en W. in Indonesië bereikt heeft. Men vond het vreemd dat hii sprak van deelstaten op het ogenblik dat deze bezig waren te verdwijnen. Zeer vele leden vroegen volle dige inlichtingen omtrent het aan tal gesneuvelden, gewonden en- verminkten van K.L., K.N.I.L., en L.S.K. en marine sedert 1945 en het aantal daarin heprenen gees telijk verminkten. Is liet juist, zo vroeg men dat op het eiland On rust een groot aantal geesteszie ke militairen is ondergebracht dat als .vermist is opgegeven? Hoeveel militairen betreft dit en waarom worden zij vastgehouden? Zeer vele leden vroegen voorts of de regering niet overweegt om spoedig enige duizenden huizen speciaal voor de repatrierenden te doen bouwen. STAKING VAN BRITSE VLEESVERVOERDERS LONDEN (Reuter). Op een. massabijeenkomst te Londen hebben meer dan duizend chauffeurs van vrachtauto's, die vlees vervoeren, besloten van Zaterdag af een sta king In het gehele land uit te roe pen. De staking is niet officieel. Een totale onderbreking van de vleesdistributie dreigt hierdoor. De stakers eisen hogere lonen. Met de eerbied aan zijn supe rieur verschuldigd, lichtte ko ning Feisal van Irak zijn hoe- voor de rector van de Harrov School (Engeland)waarvan de koning leerling is, tijdens de appèl-parade.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5