ZWARE GEVECHTEN IN EN BIJ SEOEL LAGERHUIS-DEBAT over plan-Schuman Ver. Staten zullen zich strikt houden aan oordeel van Veiligheidsraad Tragische scheepsramp op de Noordzee Telegraaftarieven metl Juli 50 hoger ASSEN SPUITEN enstr. 13, Alkmaar lollarids Dagblad Vandaag komt Veiligheidsraad bijeen De strijd op Korea Rode Kruis biedt bemiddeling aan Scheepsberichten Geval van nekkramp Zweedse vikingschip Ormen Friske" vergaan Streven naar evenwicht tussen kosten en baten Grote ramp in V.S. Australisch vliegtuig neergestort Goede vangst van Amsterdamse politie Aanvaring op Huronmeer (Am.) Britse regering niet geneigd de koers te wijzigen tsleden uit twaalf iden bijeen 5 Juni (Reuter) eden uit twaalf lan- lans te Bonn bijeen procedure van de 5uropa en de voorstel- •human te bespreken. Ie landen zijn verte- el- Nederland, Belgie, italië, Denemarken, Griekenland, Luxem- ien, Noorwegen, W- >n Engeland. istratie te Brussel 25 Juni (Reuter): he oud-strijders, voor- etstrijders, politieke ge- i krijgsgevangenen neb- uddag in 't centrum van demonstratie gehouden. - mars" er waren Iers uitgegeven: „mar- ilte, niet roken" was protest tegen het even- nen van amnestie aan ie in de oorlog met de samengewerkt. urlijkc Nederlandse :sland aangehouden en jaar geleden, op 2 werd in de Nederland- den vanwege de Haag- politie, opsporing ver- Tn de minderjarige rouwer uit 's-Graven- uit de ouderlijke wo- weggelopen en van nader spoor ontbrak, lagen geleden werd de jarige Louise in Stutt- ehouden en uitgeleverd STederlandse recherche, gisteren afleverde m g. gingen betreffende heepvaartwegen and met het herstellen 'ssehade aan de grote sluis In Starkenborghkanaal te >n zal deze sluis van 28 af, gedurende 10 weken korter of langer als mo- sp. noodzakelijk is, voor pvaart zijn gesloten, rt met vaartuigen, welke tere afmetingen hebben i. lengte, 5.90 m. breedte diepgang blijft mogelijk Jeine sluis. van het m.s. „Egbert Dit schip werd bij de jij in opdracht van E. 'bedrijf N.V. te Delfzijl n 499 Br.t. coaster, met reedte van 9.54 meter. die, omringd door de j'n aantal gasten, tijdens ks Vakman) ikken van ongeveer 7 kilo. ïaald a. d. Bureaux van het edreigde posten bezetten, igen als een haas naar de »e geweren, handgranaten 'ls aan, zetten helmen op jaar tellen stond ieder op indrukwekkende riem om, de muur heen. „Hij •de deze duivel. „Hij staat niks kan schelen. Vooruit ze vuurbereid! Drukpunt lij het woord vuur schoten l kanonnen af. Ze wierpen onmenselijk gedreun van Smidje Verholen, die daar ok zich een aap. En eerlijk ls hij plotseling van alle =n werd? Gelukkig waren kten erg slecht en raakten HET FEIT S H VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 27 Juni 1950 46e Jaargang No. 11899 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De strijd op het schiereiland Korea heeft gisteren en vannacht in alle hevigheid voortgeduurd met afwisselende successen voor beide strijdmachten. Uit Tokio berichtte Reuter heden nacht, dat Noord-Koreaanse troepen de buitenwijken van Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea, waren binnengerukt. Generaal McArthur bevestigde dit bericht. De leden van de commissie der V.N. dreigen ingesloten te worden. De regering is zuidelijker uitgeweken. De positie van de Zuid-Koreaanse troepen begon te verslechteren, toen de gevechtswagens van de vijand doordrongen. In de politieke en diplomatieke situatie is sedert Zondagavond weinig verandering gekomen. Zuid-Korea heeft een dringend verzoek om hulp gericht tot president Truman, de Amerikaanse republikeinen hebben te kennen gegeven, dat het conflict de V.S. niet in een oorlog mocht slepen en Trygve Lie verklaarde, dat het prestige van de V.N. op het spel stond. Het internatio nale comité van het Rode Kruis heeft bemiddeling aangeboden. Alles wacht nu op de zitting van de Veiligheidsraad, die van daag bijeen komt. De commissie der V.N. heeft gisteren een telegram verzonden aan de V.N., waarin gezegd werd, dat de order van de Veiligheids raad tot het staken van het vuren als „academisch" moest worden beschouwd. De commissie stelde voor, dat de Veiligheidsraad moest overwegen Noord- en Zuid-Korea te vragen of men accoord zou Amarapoora (troepen), he denmorgen negen uur gedebarkeerd te Amster dam. Dorsetshire (burgers), Dja karta-Amsterdam, 28 Juni te 12 uur verwacht in Amsterdam. Oranje, Djakarta-Amster dam, 28 Juni te negen uur verwacht te Amsterdam, waarna direct ontschepen. Fairsea (troepen), Djakarta Rotterdam, 2 Juli ver wacht in Rotterdamse haven. Kota Inten (troepen), Dja karta-Rotterdam, 25 Juni van Suez. Siba.iak (troepen), Djakar ta-Rotterdam, 25 Juni van Suez. Willem Ruys, Djakarta- Rotterdam, passeerde 26 Juni te 1 uur Kaap Bon. Atlantis (burgers), Djakar ta-Amsterdam, 26 Juni 180 mijl N.W. Perim. Castelbianco (burgers), Dja karta-Amsterdam, 24 Juni van Port Said. 3 Juli ver wacht in Amsterdamse haven. Empire Brent (burgers), Djakarta-Rotterdam, 24 Juni 100 mijl Z. Kreta. General C. H. Muir (troe pen), Djakarta-Rotterdam 24 Juni 960 mijl Z.O. Pointdegalle. General W. C. Lanefitt (troepen). Djakarta-Am sterdam. 25 Juni 1532 mijl van Aden. Goya (troepen), Djakarta- Amsterdam, 24 Juni 200 mijl Z.O. Kreta. V gaan met de benoeming van een „neutrale bemiddelaar", of „het zij om onderhandelingen te ope nen voor de vrede". De commissie was tevens van oordeel, dat de critieke operaties, die thans gaan de zijn, wellicht in enkele dagen geëindigd zullen zijn. De com missie heeft de bewijzen in han den, dat de noordelijken in het geheim de aanval hebben voor bereid. Oordeel van Trygve Lie De secretaris-generaal van de V.N., Trygve Lie, heeft gister avond in een radiogesprek mede gedeeld, dat de Koreaanse crisis een critiek stadium voor de V.N. was en dat het prestige van de organisatie op het spel stond. Het beroep van de Veiligheids raad op beide partijen om het vuren te staken, noemde Lir,'on danks de afwezigheid van de Sovjet-Unie, volkomen geldig. Zou de Veiligheidsraad een leger hebben gehad, dan was het volkomen rechtvaardig geweest, dit te gebruiken. In Washington is men van mening, dat de V.S. bereid zijn troepen naar Korea te zenden, als de Veiligheidsraad dit nodig oordeelt. Veel zal dus afhan gen van de beslissing die de Raad vandaag zal nemen. De Raad kan bij niet-inwilliging van de eisen door de partijen de leden-staten der V.N. mach tigen met land-, zee- en lucht strijdkrachten in actie te komen. Verzoek om hulp van Zuid-Korea De Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering heeft een verzoek tot president Truman gericht, om hulp en bjjstand te verlenen te gen de „Noord-Koreaanse inval lers". Toen hij het Witte Huis verliet verklaarde hij tegenover persvertegenwoordigers, dat het programma voor militaire hulp door het Amerikaanse Congres was goedgekeurd en door Tru man was getekend". Truman heeft de gehele dag gisteren besprekingen gevoerd met zijn ministers en naaste medewerkers. In de officiële verklaring, die op het Witte Huis werd uitge geven, verklaart Truman: „Onze bezorgdheid over het onwettig optreden van de strijdkrachten van Noord-Korea en onze sym pathie en steun voor het volk van Korea in deze toestand, blijken uit de medewerking van het Ame rikaanse personeel in Korea, als mede uit de stappen, die zijn ge nomen om de hulp van de soort, die krachtens het program voor wederzijdse defensiebijstand wordt verleend, te verhaasten en te ver groten". De verklaring vervolgt: „De genen, die verantwoordelijk zijn voor deze daad van agres sie, moeten beseffen, hoe ern stig de regering van de V.S. dergelijke bedreigingen van de wereldvrede opvat. Het opzet telijk niet in acht nemen van de verplichting om de vrede te bewaren kan niet worden ge duld door landen, die het hand vest van de V.N. steunen". Besluit Amerikaanse republikeinen Op een door alle republikeinse senatoren bijgewoonde bijeen komst is besloten, dat de V.S. militaire en andere hulp aan Z. Korea dienen te verlenen. Vol gens de eenparige opvatting mocht dit conflict Amerika niet in een oorlog meeslepen. Van deze zijde werd scherpe critiek uitge oefend op de ministeries van bui tenlandse zaken en defensie, dat de inlichtingendiensten geen waarschuwingen hadden laten gelden over de Noord-Koreaanse plannen. Andere stemmen Hatta heeft verklaard, dat de situatie in het Verre Oosten met alle aandacht wordt gevolgd. „De Indonesische regering meent ech ter, dat de binnenlandse taak voor haar het meest urgent is". Attlee heeft gisteravond in de zitting van het Lagerhuis o.m. ge zegd, dat de Britse regering de beslissing van de Veiligheidsraad heeft verwelkomd en ernstig hoopte, dat alle betrokkenen er zich aan zouden houden. Actie Rode Kruis Het internationale comité van het Rode Kruis heeft zijn diensten ais neutraal bemiddelaar aange boden, zo meldde Reuter uit Ge neve. Het comité heeft telegram men verzonden aan de beide strijdende partijen. Tengevolge van de toestand op Korea gaf de markt overal een sterke prijsstijging van rubber en tin, terwijl de effectenmarkt een aanzienlijke koersdaling inhield. IN MARINE-OPLEIDINGSKAMP TE HILVERSUM In het marine opleidingskamp nabij Hilversum is gisteren één geval van nekkramp geconsta teerd. In verband daarmee zal het kamp voorlopig één week onder quarantaine worden ge steld. Naar aanleiding van het uitbreken van een burgeroorlog ip Korea, is de Veiligheidsraad Zondagavond in spoedzitting bij eengekomen. Trygve Lie begroet de ambassadeur van'Zuid- Korea, John Chang, bij diens aankomst in het gebouw van de Verenigde Naties te Lake Success. HAMBURG, 27 Juni (Reuter). Het Zweedse Vikingschip „Ormen Friske" is op de Noordzee vergaan. Wrakstukken zijn gevonden, terwijl ook de stoffelijke resten van twee passagiers van de veertien op de Duitse kust zijn aangespoeld. Over het lot van de overigen verkeert men nog in twijfel. De naam „Ormen Friske" be tekent „Gezonde Draak". Het schip was een getrouwe naboot sing van de Vikingschepen, die tien eeuwen geleden gebruikt werden. Het heeft in het voorjaar op de Zweedse sporttentoonstel- ling gestaan. Het werd door de bemanning geroeid en was ook Per 1 Juli zullen de Nederlandse telegraaf-tarieven aan de internationaal geldende worden aangepast, wat inhoudt, dat in sommige gevallen de kosten voor het publiek aanmerkelijk hoger zullen worden. Een telegram van tien woorden b.v., dat tot dusverre 40 centen kostte, zal na 1 Juli 60 centen kosten. Het recht van telegram-adressen, dat in 1936 op twaalf gulden werd gesteld, wordt eveneens met vijftig procent vermeerderd tot 18 gulden per jaar. Ook het tarief voor telex-installaties, voor toestellen op telegraaf huur- en uurlijnen zal omhoog gaan. Uitgestelde telegrammen komen geheel te vervallen. Het minimum aantal woorden voor brieftele- grammen is van 25 op 22 woorden verlaagd. Tot dusverre werd jaarlijks op de Nederlandse telegraafdienst 2,9 millioen gulden verloren. Door het invoeren der verhogingen hoopt men dit verlies tot een half millioen gulden per jaar terug te brengen. In alle diensttakken wordt gestreefd naar evenwicht van kosten en baten. Tarieven binnenland De kosten voor dadelijke be- De Engelse cineast Blanchard maakt in opdracht van de E.C.A.-missie een tocht door de „Mar shall-landen", waar hij diverse objecten, met Marshall-gelden gefinancierd, filmt. Op het ogenblik bevindt Blanchard zich in Nederland, waar hij o.m. de Zuiderzeewerken filmt. Onze foto toont U het voormalige eiland Urk, van de vuurtoren af genomen. Duidelijk is de dam, en daarachter het nieuwe land, te zien. Ook hier filmde Blanchard. zorging van een afschrift van per telefoon of per telex aangeboden telegrammen, zijn eveneens van wege het op dit onderdeel ge leden verlies met een dubbeltje verhoogd en dus op twintig cent gebracht. Om dezelfde reden zal voortaan voor per post bezorgde afschriften van per telefoon of telex aangeboden telegrammen een dubbeltje berekend worden. Het tarief voor telexinstallaties en bij deze verreschrijversdienst gebruikte bijzondere apparatuur ligt thans, door de zeer sterk ge stegen kosten van aanschaffing, die een veelvoud van de vroegere bedragen, alsook ten gevolge van de sterk gestegen kosten van onderhoud, ver beneden de kost prijs. Telexapparaten Na 1 Juli zullen ook voor de telex verhogingen moeten wor den ingevoerd, die weliswaar de exploitatiekosten niet, doch de kosten van onderhoud gro tendeels zullen dekken. Een soortgelijke verhoging zal moeten worden ingevoerd voor toestellen op telegraaf huur- en uurlijnen. De tarieven voor uur- lijnen, die thans onder de kost prijs liggen, zullen ietwat ver hoogd worden. Over het algemeen zullen de tarieven voor gehuurde verbindingen, doordien afgeronde maandbedragen worden berekend, een geringe stijging vertonen. Geen verhoging posttarieven De heer L. Neher, directeur- generaal van P.T.T., verklaarde, dat op het ogenblik niet gedacht wordt aan verhoging van post tarieven, hoewel zulks, vooral met het oog op de pakketpost, bedrijfstechnisch gesproken wen selijk zou zijn. De pakketpost- tarieven zijn aan wettelijke voor schriften gebonden. Hieraan kan vooralsnog niet worden getornd. Unificatie postverkeer Benelux Aan de unificatie van het post verkeer tussen Nederland. België en Luxemburg wordt hard ge werkt. Het thans nog voorkomen de verschijnsel, dat bijvoorbeeld op sommige drukwerken uit Bel gië in Nederland porto moet wor den bijbetaald, zal zo spoedig mogelijk verdwijnen. De Franse kabinetscrisis: QUEUILLE AANVAARDT INFORMATIE-OPDRACHT PARIJS 26 Juni (A.F.P.). De president van de Franse republiek, Vincent Auriol, heeft Henri Queuille aangeboden hem aan te wijzen als kabinetsformateur. Queuille verklaarde hierop, dat hij bij de huidige stand van zaken slechst een informatie-opdracht kon aanvaarden. President Auriol heeft aan deze wens voldaan. BLIKSEM SLOEG IN BENZINETANK WEST UNION (West Virginia) 26 Juni (A.F.P.) Ten gevolge van een hevige brand en een overstroming in West-Virginia, te wijten aan de overvloedige re gen, zijn 17 personen gedood. 25 personen worden vermist. Tijdens een geweldig onweer boven de streek van West-Union werd een benzinetank, waarin zich 4000 hl. brandstof bevond, door de bliksem getroffen. De benzine vatte vlam en verspreid de zich op het water van de na- bijliggende rivier. Tweehonderd huizen van West-Union zijn in gestort. Het water bereikte op bepaalde punten bijna 12 meter hoogte. Alle spoorwegverkeer en alle telefoonverbindingen zijn onderbroken. De schade wordt op een millioen dollars geschat. Door de kracht van de vloed zijn op verscheidene plaatsen de spoorwegen weggespoeld. Het dorp Berea, ten zuiden van West Union, is bijna geheel verwoest. WAARSCHIJNLIJK 27 DODEN PERTH (Australië), 26 Juni (Reuter). Men vreest, dat 27 personen om het leven zijn ge komen als gevolg van het neer storten, Maandagavond, van een Skymaster van de „Australian National Airways". Het toestel vloog in brand en stortte neer in bosachtig gebied, dertig minuten, nadat het van het vliegveld van Guildford was opgestegen. Vliegtuigbom opgehaald tijdens baggerwerkzaamheden Tijdens baggerwerkzaamheden, die voor de verbreding van het Noord zeekanaal worden uitgevoerd ter hoogte van de Velser spoorbrug, werd gisteren een vliegtuigbom op gehaald, die voor het rooster in de stortgoot van de baggermolen bleef liggen. Waarschijnlijk is deze bom van Engelse afkomst; in de bezet tingstijd zijn op die hoogte enige soortgelijke bommen in het kanaal terecht gkomen. van een zeil voorzien. Het was 6 mtr. breed en 20-24 mtr. lang. Op reis naar Rotterdam. De „Ormen Friske" was op kos ten van „Het Vrije Volk", zulks op verzoek van het gemeentebe stuur van Rotterdam, terwijl ook de tentoonstelling „Ahoi" een bij drage in de kosten verleende op weg naar de Maasstad met be stemming voor de havententoon stelling „Rotterdam-Ahoi". Op 4 Juni werd de tocht uit Bir- ka begonnen. Het was de bedoe ling na Rotterdam Antwerpen te bezoeken, om daarna door te va ren naar Parijs, om de 14e Juli op de Franse nationale feestdag aan wezig te zijn. Aan boord had men zes kristallen vazen, die bedoeld waren ais vriendschapsgeschenk aan Nederland en Frankrijk. Een redacteur van Het Vrije Volk, de heer Giel Bakker, maakte aanvan kelijk de reis mee, maar ging in Kiel, dus voor het gebeuren van de ramp, van boord. Vissers tussen Norderoog en Suederoog ontdekten de wrak stukken op zee, waarvan sommige al waren aangespoeld op de kust zoals later bleek. Daardoor werd de schipbreuk ontdekt. Men heeft twee lijken als die van passagiers geïdentificeerd. Het waren meren deels jongelieden tussen de 20 en MEER DAN 10 INBRAKEN TOT KLAARHEID GEBRACHT Twee surveillerende agenten van het politiebureau Singel, die enkele dagen geleden twee in brekers verrasten in het veiling gebouw Odeon te Amsterdam, toen zij bezig waren de brandkast die 23.000 gld. bevatte te forceren, blijken een goede vangst te hebben gedaan. De recherche van dit bureau heeft vier dagen lang in de hoofd stad gespeurd, huiszoekingen ver richt en „stille getuigen" verza meld. Het stond voor de politie vast, dat de inbraken in de laat ste maanden in de Amsterdamse binnenstad gepleegd, door vak lieden waren uitgevoerd, die het op brandkasten hadden voorzien. Elf belangrijke inbraken in Am sterdam en de overval op de kas van het veilinggebouw te Bunnik zijn tot klaarheid gebracht. Ook in Bunnik, waar de kas een be drag van 75.000 gld. bevatte, wa ren de inbrekers in hun werk gestoord. Voorts is uit het onder zoek gebleken, dat een heler, die reeds in voorarrest te Utrecht zat, ook betrokken is geweest bij de overval te Bunnik. Bij de in braken is totaal voor een bedrag van duizenden aan geld en goe deren ontvreemd, waarvan nog een deel kon worden achterhaald. DETROIT, 26 Juni (Reuter). Het passagierschip „City of Cle veland III", dat pleziertochten maakt op het Huron-meer (Nrd.- Amerika), is in zware mist in aanvaring gekomen met het Noorse vrachtschip „Ravnefjell". op korte afstand van Harbor Beach (Michigan). Drie passa giers aan boord van het plezier vaartuig werden gedood, één wordt vermist en eenuaantal liep verwondingen op. De boeg van het vrachtschip scheurde tien luxe hutten op het dek open. Na dat beide schepen tussen de wrakstukken drijvende slachtof fers hadden opgepikt, konden zij op eigen kracht hun weg vervol gen. De „City of Cleveland III" had 85 passagiers en 160 beman ningsleden aan boord. 30 jaar, arbeidersjongens, waarvan enkelen gehuwd. Het was hun eer ste reis naar het buitenland. Niet verzekerd. Algemeen wordt aangenomen, dat tengevolge van 't zware weer der laatste dagen op de Noordzee, er geen overlevenden zijn. Men had geen enkele Zweedse verze keringsmaatschappij gevonden die bereid was de bemanning en het schip te verzekeren. LONDEN, 26 Juni (Reuter). Onder de druk van de ge beurtenissen in Korea heeft de Britse regering zich Maandag avond verdedigd tegen de gezamenlijke aanval van de conser vatieve en liberale oppositie op haar beleid inzake het plan- Schuman.. Sir Stafford Cripps, de minister van financiën, .zei in antwoord op de rede van de plaatsvervangende conservatieve fractieleider Eden, die het tweedaagse debat opende, dat de regering niet geneigd is van haar koers te wijken. Eden, die vèrreikende gevolgen voor de West-Europese verdedi ging tegen het communisme voor zag, had er bij de regering in een liberaal-conservatieve motie op aangedrongen haar houding te herzien, alsnog aan de conferentie over het plan-Schuman deel te nemen, en zich slechts terug te trekken als het plan onuitvoer baar zou blijken. Cripps antwoordde, dat Enge land de resultaten van de confe rentie moest afwachten alvorens enig initiatief te nemen. De regering diende een te gen-motie in, waarin het ini tiatief van de Franse regering wordt verwelkomd, doch tevens wordt duidelijk gemaakt, dat Engeland niet kan deelnemen aan de besprekingen, indien het zich bij voorbaat moet ver plichten tot aanvaarding van een boven-nationaal gezags orgaan voor het beheer van de geïntegreerde Europese steen kool- en staalindustrie. Eden wijst op Nederland Door Eden herinnerd aan het voorbehoud, dat de Nederlandse regering ten opzichte van deze beginselen had gemaakt, ver klaarde Cripps, dat het absoluut niet zeker was, dat de Franse regering met een dergelijk voor behoud van Groot-Brittannië ge noegen had genomen. Cripps zeide tevens te kunnen begrijpen dat de Nederlandse regering enig risico had durven nemen gezien het kleine deel van de Nederlandse economie, waarop het plan-Schuman betrekking heeft. De Britse regering zou echter de grondslag van haar ge hele economie op het spel zetten. Manifest Labourpartij Tenslotte besprak Cripps het manifest van de Labourpartij, dat zoveel stof had doen opwaaien Doch dit kan men niet koppelen aan de houding van de regering, die, als altijd, met de feitelijke toestand rekening heeft te hou den. En het is een feit, dat de verschillende Europese regerin gen niet hetzelfde economische standpunt delen, zo zeide Cripps. De leider van de liberale frac tie, Davies, verklaarde het belang van het plan-Schuman vooral te zien in de betekenis ervan voor de vrede. Het maakt volgens Da- vies oorlog onmogelijk en is het waard, dat er een grote prijs voor betaald wordt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1