Emigratie naar Australië Een kerk in Alhlasserdam GEVAARLIJKE RIJDERS De vier O's op de scholen Er is veel vóór Amerikaanse luchtmacht actief boven het front kwamen voor hun rechters Langedijk neemt deel aan de Noordhollandse gaspool Harenkarspel nam afscheid van de gemeentesecretaris ALKMAAR EN OMSTREKEN J BRANDSTOFFEN Huldiging dierenarts Stokreef Jaarvergadering Alkm. Kegelbond De toestand op Korea Gevolgen van drankmisbruik op de weg Onze Lieve Heer op een meelzoldertje „Seamen's Club Firma Th. KRAAKMAN ZOON Gemeenteraad Langedijk De heer B. Kalb: Jaren vol zon PACINA 2 WOENSDAG 28 JUNI 1950 Lazen wij dezer dagen niet er gens dat Nederland op het gebied van verkeer een levensgevaarlijk land is? Welnu, dan is het alleen maar loffelijk, dat men in ons land steeds meer gaat beseffen, dat de opvoeding tot veilig ver keer op de scholen moet beginnen, op de kleuterscholen al. De scho lieren moeten vertrouwd raken met de verkeersregels, die zij, van jongsaf aan, correct in toepassing dienen te brengen. Het verbond voor Veilig Ver keer heeft dat ingezien en 1 in de jaarlijkse week van Veilig Ver keer, doet het dan ook alles om bij de schooljeugd de veilig verkeers- idee te propageren. Het doet dit op psychologisch verantwoorde wijze, fris en op een manier, diei alle categorieën der jeugd aan spreekt. Dit jaar heeft men voot de verschillende scholen propa gandaleiders uitgegeven. De kleu ters en de eerste twee klassen der lagere scholen krijgen een pin- quinverhaaltje. In dichtvorm wordt daarin het eenvoudige ver haal van de familie Pinquin ver teld en de kinderen kunnen zelf de prentjes plakken boven de tekst, waar zij bijhoren. Plezierig getekend zijn die plaatjes en wij geloven zeker, dat deze propagan da het zal doen bij het prilste deel van de denkende jeugd. De derde en de vierde klas leest het verhaal van de vier O's. Dat zijn Onwe tendheid, Onoplettendheid. On voorzichtigheid en Onwellevend heid. Als de kinderen het verhaal van de vier jongetjes, diei deze O's vertegenwoordigen, hebben gele zen, zullen zij onwetend noch on oplettend. onvoorzichtig noch on wellevend willen zijn. Zij zullen het voorbeeld van die vier jonge tjes volgen en jongeheren worden in het verkeer. De oudere leerlin gen der lagere scholen, Uloscho- liéren en de jeugdige bevolking van ambachts- en huishoudscholen krijgen een O-proef, „Grijp nog O, o, o, o! ALKMAAR Op de over steekplaats voor wielrijders aan de Helderseweg kwam een wijfelende 54-jarige wielrijder in botsing met een motorrijder uit Hillegom, beiden kwamen te vallen. De motor rijder werd, nadat de politie hem de eerste hulp had verleend, met wonden aan hoofd en lin kerarm naar het Centraalzieken- huis vervoerd vanwaar hij na verder te zijn verbonden naar huis kon worden vervoerd. De wielrijder werd, na aan het slachthuis verbonden te zijn, ook naar huis gebracht. De motor was ernstig beschadigd. POSTDUIVENVERENIGING ALCMARIA VICTRIX ALKMAAR Na 8 cóursen IS de stand als volgt: 1. N. Ypma 622 pt.; 2. Vrasdonk 610; 3. M. G. Pronk 561; 4. Jn Huiberts 551: 5. C. D. Huiberts 526; 6. Kaper-Termaat 499; 7. G. Vink 486; 8. v. d. Elskamp 463; 9. A. Haring 453; 10. L. van Vuure 438 punten. 2a (Nagekomen) J. M. Schipper 597. Voor het kampioenschap lange afstand is de stand: 1. N. Ypma 263 pt.; 2. Vrasdonk 254; 3. Kaper- Termaat 250: 4. M. G. Pronk 249; 5. J. Ms. Schipper 247; 6. Co A' 241; 7. C. D. Huiberts 236; 8. Jn Huiberts 236; 9. Godschalk, Noome 222 punten. De vlucht Limoges moet hier dus de beslissing brengen. Op deze vlucht zullen de beste aan de start komen om de titel voor hun baas te verdedigen. Ypma heeft de bes te kansen momenteel voor dit kampioenschap. A. Haring staat aan het hoofd van de Vitesse vluch ten, gevolgd door Vrasdonk Olden burg. Hier valt echter de beslis sing voorlopig nog niet. SCHAAKKAMPIOENSCHAP ALKMAAR EN OMSTREKEN In de vierde ronde werd weer met veel animo gespeeld en er begint reeds enige tekening te ko men in de verschillende groopen. In de Hoofdklasse heeft P. See- wald de leiding met 3 punten en I afgebroken partij. In de eerste klasse M. Ploeger uit Schagen met 4 gewonnen partijen en in da twee de klasse J. Slikker met 3 gewon nen partijen. De uitslagen van gis teren waren: Hoofdklasse. G. F. v. Brenk—H. Huiberts 1—0 W. Kwak—C. Woutersen 1—0 D. AppelA. Holtes A. VisA. W. Beemsterboer 01 P. VreekenH. Huiberts J. VeisC. Woutersen 1-—0 P. SeewaldH. Dagelet 10 P. DeugdG. F. Cool 10 G. F. Brenk—N. Termaat 10 P. VreekenJ. Kersman 10 c. Meyer Sr.—H. Huiberts 0—1 Eerste klasse. M. PloegerJ. v. Loo 10 P. v. 'd. Struijs—F. v. Vliet y2 J. SchuurmanJ. Bastiaanse Vz R. v. WeropP. Groenenberg 1—0 G S. Groenewoud—F. Hol J.C. de Muiter—A. H. Benard 1—0 W Pieterse—J. de Wolf afgebr. A.' H. Benard—S. de Boer 1—0 Tweede klasse. B. Vijman—P. Opdam 1—0 Mej C. Bonman—'T. Koelemy 1—0 J. Slikker—C. van Oorschot 1—0 J. BoekeilJ. Nijman 10 Mw. DageletM. Wolters 10 Mw! VeisP. Dekker 01 BEDEVAART MEISJES ST. DOMINICUS-PAROCHIE ALKMAAR Na de boeiende lezing van pater Toebosch op „Klimop" begint onze ingewortelde gemakkelijkheid (je weet wel, dat beruchte „er niets voor voelen") de strijd op te geven. We zien, dat het anders moet. Daarom gaat de combinatie „Klimop"-„Congo" met alle meisjes van 16 jaar af Donderdagavond om 7.30 uur vanaf de Wilhejminalaan naar Maria van Heiloo, waar die zelfde pater Toebosch ons toe spreekt, waar we een rozenhoedje bidden in de tuin en een kort lof houden. Wachtwoord: allemaal op de fiets. Je kunt ook met de Limmer bus 7.46 Wilhelminalaan of met de Haarlemmerbus 7.20 Varnebroek. S.v.p. bidden voor mooi weer en anders gaan we toch. Vandaag die vier O's bij de kraag", is de aansporing die tot hen wordt gericht. En dat kunnen ze doen; want in vijftien verkeersfoto's worden hen juiste en foutieve verkeersmanoeuvres voorgezet. Zij zelf moeten beoordelen, welke foto goede en welke foute weggebrui kers weergeeft. Zo wordt de zelf werkzaamheid van de jeugd gesti muleerd en z<f blijft haar het goede en het verkeerde het best bij. Ook voor de leerlingen der middelbare scholen is er een O'proef met tien foto's. Het systeem is bier het zelfde. De scholieren dienen de fouten te corrigeren. De onderwij zers en leraren gaan steeds meer meerwerken met het streven van het verbond voor Veilig Verkeer en dat is winst, want onder hun deskundige leiding moet de jeugd gevormd worden, ook als wegge bruiker. Via de jeugd bereikt men ge- -\ ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie; Ba- stogne, 14 jaar; Cinema Americam: Ik ben een kleurling, 18 jaar; Victoria- theater; South of St. Louis, 14 jaar. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek C. M. B. Wanna, Miëfit 11. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Friêseweg 4. telefoon 4237. BERGEN: 7,15 uur muzikale rondgang door de Vancou ver's Band gevolgd door 8 uur concert in Openlucht theater, makkelijker de ouderen. Ook dat heeft het verbond ingezien en het rekent daar dus op. Als eenieder individueel zijn bést doet om ons land tot een minder gevaarlijk verkeersland te maken, dan heeft het Verbond voor Veilig Verkeer zijn doel bereikt en dan heeft de verkeersweek het resul taat, dat ervan verwacht wordt. Door het Gewestelijk Arbeids bureau te Alkmaar worden een drietal voorlichtings-avondein ge geven in Alkmaar. Den Helder en Hoorn over emigratie naar Austra lië. De eerste, gisterenavond in het Wapen van Heemskerk ge- honden, trok een overvolle zaal nan belangstellenden. Hier leidde de directeur van het G.A.B. de heer L. Bandsma de spreker van de avond, de heer H. A. van Luyk in met een kort welkom. De heer van Luyk, dia zelf ge ruime tijd in Australië heeft door gebracht, besprak eerst de emi gratie in het algemeen, waarna hij er op wees, dat emigreren eên ge zinsaangelegenheid is, dia door alle leden van een gezin dient te worden besproken. Australië is 230 maal Zo groot als Nederland en telt ruim 8 mil- lioen inwoners. De plantengroei is rijk gevarieerd en men vindt éi* veel grote bedrijven; akkerbouw en veeteelt zijn de bestaansmidde len op het platteland. Hier gaat vrijwel alles machinaal, daar dient do emigrant rekening mede te houden, ook met het feit. dat de landbouwer zijft eigen gereed schap repareert. De sociale voorzieningen zijn er uitstekend, in enkele gevallen zelfs iets beter dair bij ons. Buiten de landbouw en veeteelt wórdt er 40 uur in dei week gewerkt. Over uren worden goed betaald, in de week met 150%, Zondags met 200% en op vacantiédagen, waar van er doorgaans 14 gegeven wór den, buiten de erkende christelijke feestdagen, met, 300%. Eigenaardig is dat de kindertoeslag aart de vrouw wordt uitbetaald. Hét eten is over het algemeen iets voordeliger dan in ons land, andere levensbehoeften liggen iets hoger. De woningen zijn veelal ge lijkvloers, vaak van hout, maar er zijn er zeker 400.000 tekort. Door dei bouw van 90.000 huizen per jaar tracht men de achterstand in VOOR NOORDERKADE 7 LAAT 211 TELEFOOM- 4141 '-'4142 (Advertentie.) Naar de Zaan. „ST. CAECILIA" GAAT OOK MEE ALKMAAR Naar wij verne men. zal de R.K. Harmonie „St. Caecilia" de Zondag te Wormer- veer te spelen beslissingswedstrijd RKAFCBeverwijk weer opluiste ren. te halen, maar de emigrant moet er rekening mee houdén, de eerste tijd, zeker een jaar, geeh eigen huis te krijgen. Er is natuurlijk godsdienstvrij heid en vrijheid vari onderwijs. Dé Staatsscholen zijn iets goedkoper, maar het bijzonder onderwijs, pro testant en katholiek, is uitstekend. De kerk. 20% katholieken en 60% protestanten, bekleedt in het open bare leven een voorname plaats en doet zeèr veel en góed werk, ook op sociaal gebied. Spreker be sloot zijn rede met er zijn geihoor op te Rijzén, dat men vooral de taal behoorlijk machtig moet zijn en dat men via het kerkelijk leven moet trachten, zich snel bij de be volking aan te passen. Na de pauze werd gelegenheid tot het stellen van vragen gege ven en werden een paar zeer inte ressante films over het leven in Australië vertoond. Vermelden wij nog dat wethouder M. Coerts on der de belangstellenden was. OPENBARE VERKOPING ALKMAAR Op de veiling t.O.v. notaris Mr. Roos te Alk maar werden Dinsdag in opbod verkocht de woning Nieuw- poortslaan 119 voor f 2400,-— aan J. v. Kampen té St. Pancras en het perceel Emmastraat 2 te Bergen Voor f 6730,aan N. L. Mafquefen te Bergen. ALKMAAR Zaterdag 1 Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de dierenarts Stokreef zich in Alkmaar vestigde als dierenarts. Aanvanke lijk als deelgenoot in de praktijk van de heer Roodzand, maar na enkele jaren geheel voor eigen re kening. Per 1 September 1941 associeerde hij zich met dierenarst van Eek, die de praktijk van de heer Kleinjan had overgenomen. Namens de vee houders wordt hem op 1 Juli 'n re ceptie aangeboden in Café „Cen traal", Hofplein, Alkmaar. In de jaarvergadering van de Alkm. Kegelbond, die onder lei ding van de heer J. Diepen stond werden de aftredende bestuurs leden, de heren C. Klerk, C. H. de Lange en R. Brugman herko zen. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer G. Oostinga werd gekozen de heer G. J. Nieuwveen, die het secre tariaat reeds tijdelijk waarnam. In de keuze-commissie werd de heer C. H. de Lange gekozen in de vacature Oostinga. De heer C. Klerk werd tot waarnemer van de heer W. Scheepmaker be noemd. In de plaats van de heer H. Buys werd dan P. van Exter gekozen in de Techn. Commissie. De aftredende leden der wed strijd-commissie, de heren J. Met selaar en J. Swier werden her kozen en de heer A. N. A. Gene- faas gekozen in de vacature Nieuwveen. Tot afgevaardigden naar de jaarvergadering van de Ned. Ke gelbond werden benoemd de he ren J. Diepen en G. J. Nieuwveen. HOE GAAN WIJ NAAR DE ZAAN? ALKMAAR Het antwoord is: per bus! De belangstelling is enorm, maar het aantal bussen zal niet toereikend zijn om alle sup porters een plaatsje te geiven. Daarom, haalt tijdig uw kaarten. De prijs is f 1.45 retour (leden supp. ver. f 1.20). Tevens zijn ér terrein- kaartjes verkrijgbaar in „de Sport" NieuWeslööt. Op üaar de Zaan! De P.P.C.-éT AANRIJDING MET AUTOBUS ALKMAAR - Om kwart Voor eên gistermiddag kwam een per sonenauto die achter een bus aanreed op het Kerkplein door dat de bus plotseling stopte te gen de achterzijde van de bus terecht. De bus zowel als de per sonenauto Werden beschadigd, persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. ALKMAAR. Niet ten on-keitfk rechte heeft de substituut officier van Justitie, mr. A. W. Holsteyn, zelf automobilist en terdege bekend met de gevaren van de weg, zich op de och tend-zitting van de Meervou dige Kamer van de Alkmaarse Arrondissements-rechtbank in ernstige mate verstoord ge toond over de houding, die vele weggebruikers vandaag de dag plegen aan te nemen. In korte, felle requisitoirs heeft hij het gebrek aan verantwoordelijk heidsbesef gehekeld van die rijders, die, door het gebruik van sterke drank onbekwaam geworden een motorvoertuig te besturen, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor hun mede-weggebruikers een dode lijk gevaar betekenen. In verscheidene gevallen heeft Mr. Holsteyn dan ook een aanmer- Toen ik vórige week Woensdag een dagje op bezoek was bij mijn Ouders in Schoor!, zag ik 's avonds tot mijn grote verbazing het uit stekende verweer van de heer G. G. in het Nieuw Noordhollands Dagblad tegen het verzet van de Staatkundig Gereformeerde Partij in de gemeenteraad van Albiasser- dam naar aanleiding van een aan vraag tot grondverkoop aan de Kath, Kerk voor de bouw van een nieuw Godshuis in deze gemeente. En daar ik met de zorg hiervoor belast ben, zal het U duidelijk zijn hoe ik dat artikel verslonden heb. En toén rees een schone ge dachte in me op, n.l. deze: „Zou den we onze Stoere katholieken in het Noorden niet enthousiast kun nen maken voor deze zaak?" Niemand onder U heeft maar een flauw idee hoe in Nederland nog gekerkt wordt. Alblasserdam, dat ligt aan de Noord tussen Rot terdam en Dordt, telt ongeveer 8000 inwoners, waarvan slechts ruim 150 katholiek zijn. U voelt welk een minderheid! Door de uitbreiding van de daar gevestigde industrie als Ned. Kabelfabriek, scheepswerven enz., groeit ook het aantal katholieken. Het is na de oorlog meer dan vervijfvoudigd. Maar daarmee neemt ook in stij gende en ontstellende mate toe de behoefte aan een eigen kerk gebouw, hoe bescheiden dan ook. Hoe we het nu doen? Niet te geloven, maar volkomen waar! Beneden aan de rivierdijk staat een oude afgedankte bakkerij, waarvan een klein laag meelzol dertje dienst doet als noodkerk. Uitwendig heeft het geheel niets van een kerk en inwendig niet veel. Dit zoldertje is ongeveer 2 M. hoog en biedt slechts plaats voor ruim 30 personen. Het is zo laag dat bij de Consecratie in de H. Mis de Opheffing niet goed mo gelijk is en dat we op het altaar slechts kleine kaars-stompjes kun nen zetten, anders dreigt er brand gevaar voor de zoldering! Daar hebben onze katholieke mensen zich nu ongeveer 18 jaar mee moeten behelpen, maar nu ls de toestand volkomen onhoudbaar geworden. Daar wordt alleen Zon dags de H. Mis gelezen en dat is dan ook alles wat deze katholieke modebroeders hebben. Naar een andere parochiekerk kunnen ze niet gaan, want de dichtstbijzijnde staat op een afstand van 10 K.M. Sinds 400 jaar bijna is daar geen katholieke kerk meer geweest en nu zal dan na de reformatie weer de eerste katholieke kerk aldaar verrijzen. Denkt U eens de vreug de in van deze mensen! Maar van de andere kant de enorme moei lijkheden! Want zelf kunnen deze katholieken, meestal fabrieksmen- sen, de bouw van een nieuwe kerk onmogelijk bekostigen. U ziet, lijkt dit niet precies op Missie-werk? Daarom stekèn wij onze vragende hand uit naar de katholieken van het Noorden: Uit dankbaarheid voor de mooie kerken die ge zelf hebt, helpt ons mee mee bouwen aan een nieuwe kerk te Alblasserdam. En deze kerk wordt toegewijd aan O. L. Vrouw van Fatima en zal de eerste zijn onder deze titel boven de Moerdijk. Moeten het daarom niet ook deze katholieken zijn, die ons bij deze zware taak zullen helpen? Met de bouw van deze kerk hebben we nog een bij zondere intentie, n.l, dat Nederland gespaard moge blijven voor een kerkvervolging!! Uw giften en gaven worden in elke vorm en op elke wijze gaarne tegemoet gezien door Kap. C. F. Mêereboêr Kuipershaven 26 Dordrecht Gironummer 247164 Nergens is de nood hoger; moge ook nergens de hulp groter zijn!! Nadat in de afgelopen nacht was gemeld, dat Radio-Seoel plotseling uit de lucht was verdwenen, heeft ook Tokio sinds 04.20 uur geen radio-telefonisch contact meer met de Zuid-Koreaansc hoofdstad gehad. Kort tevoren waren zes Ameri kaanse correspondenten per vlieg tuig naar Seoel vertrokken. Volgens de Noord-Koreaanse (com munistische omroep zijn de rode troepen Seoel om 4 uur binnenge trokken. „Zij werden met gejuich, bloemen en vlaggen ingehaald" meldt deze omroep. Bij het aanbreken van de dag heeft géneraal McArthur middel zware bommenwerpers en straal jagers in het gevecht gebracht, Reeds kwam van een der Ameri kaanse bommenwerpers bericht bin nen, dat de bemanning zes zware Noord-Koreaanse tanks van Russisch type heeft vernietigd. De Amerikaanse Zevende Vloot, een strijdmacht, die geheel zelfstan dig kan opereren, verzamelt zich momenteel aan de Amerikaanse Westkust. Te Washington heeft gisteren het Huis van Afgevaardigden zonder discussie het wetsontwerp tot ver lenging van de dienstplicht met één jaar goedgekeurd. De commissie der V.N. voor Ko rea, die reeds was vertrokken naar de Japanse archipel, heeft besloten naar Korea terug te keren. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: MEER WIND. Matige tot krachtige zuid-weste- ljjke wind. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige motregen. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. DOOR PRINS GEOPEND Gisterenmiddag werd te Rotter dam „The Seamen's Club" van de „British Sailos' Society" geopend door Z. K. H. Prins Bernhard. In geleid door Sir Kenneth Swan Obe KC voorzitter van de „Bri tish Sailos' Society", die de ope ning van dR gebouw een gelukkig ogenblik lp de geschiedenis van deze vereniging noemde, zei Prins Bernhard o.m. dat hij gedurende vele jaren het werk van de „Bri tish Sailos' Society" had "bewon derd. CHAUFFEUR IN DE KNEL ALKMAAR Vanmorgen omstreeks vijf uur sprong de achterband van een auto, gela den met 4 Vi ton aardappelen op de Koorstraat. De bestuurder stapte uit en krikte de wagen op om de band te verwisselen. Ter wijl hij met dit werk bezig was schoof de krik onder de wagen weg zodat de man met zijn rech- teronderbeen onder het wiel te- recht kwam. Hij schreeuwde luidkeels om hulp en de wagen werd door de politie en voorbij gangers weggeduwd, waarna de man bevrijd kon worden en naar het St. Ëiisabethziekenhuis werd overgebracht. Het is de 26-jari- ge T. uit Kalverdijk. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Elizabeth Brëgitta d. v. L. G. Roosloot en B. Poland, St. van Surcklaan 7s. Getrouwd: Johan Frederik Jost- mèijer en Catharine Maria Witte, Doorntjes 39; Johannes Lambeïtus LoUwe en Woltje Hoogvorst, Tuin- doïpweg 12. Benoeming niet aangenomen SCHERMERHORN Mej. F. de Korte uit Schaarsbergen, die be noemd was aan de christelijke school alhier, en deze benoeming aanvankelijk had aangenomen, heeft later bericht, dat Zij alsnog voOr deze benoeming bedankt. zwaafdere straf moeten eisen, dan in de regel doet de kantonrechter! werd opgelegd. Waar hiet iedereen nog voldoende doordrongen is van de gevaren, aan het gebruik van sterke drank door auto- en motorrijders ver bonden, dient de Justitie dan ook met zeer strenge hand te straffen, dit louter en alleen al om het leven van de burger te bescher men. Wegenbouwer van de weg af De ruim veertig-jarige wegen bouwer J. R, B. uit Avenhorn werd er op de zitting van de Alk maarse Meervoudige Kamer van beschuldigd gereden te hebben onder invloed van sterke drank en met zijn wagen vernielingen te hebben veroorzaakt. Het was op Zondagavond 5 Maart j.l„ dat hij op de Berkhouterweg, na met enig tumult uit een café te zijn geko men van de heer K„ zijn stuur niet meester was en tegen een hek opreed. Voordat verdachte in het café, waar hij een stuk of vier borrels had gedronken, arriveerde, bleek hij elders reeds te hebben aangelegd. Al met al was het nog al goed afgekomen en de kanton rechter had slechts f25.boete geëist. Maar de Officier van Justi tie vond 's mans wijze van doen zeer onverantwoordelijk en eiste, met vernietiging van het vonnis van de kantonrechter, een boete van f25,of 10 dagen, 14 dagen hechtenis en ontzetting uit de be voegdheid een motorrijtuig te bet- sturen voor de tijd van een jaar. Een gevaarlijk vehikel Even anders maar niet minder gevaarlijk, was hetgeen J. V. uit Bennebroek op 23 Sept. j.l. had uitgehaald. Deze man was wel niet beschonken, maar met zijn oude, waardeloze auto, met een stuurinrichting waarin een vrije slag van ruim 90 graden, was hij toch ook een gevaar voor de weg. De man was niet ter zitting ver schenen en daarom maakte de offi cier het maar kort. De, eis luidde f50 of 25 dagen. Zijn eigen slachtoffer P. M. uit Warmenhuizen, die op de avond van de 5de Februari op de Ruige weg te Zijpe onder zijn eigen motor terecht kwam, was zelf schuld van een ongeval, dat hem is overkomen en dat nog be trekkelijk goed is afgelopen. Deize jongeman had, voordat hij naar huis reed, zeker zes a zeven cog nacjes gedronken en was dus ab soluut niet bekwaam genoeg om ook maar een stuur in zijn handen te houden. Met een vriend was hij op de motor gelklommen en weg gereden. De gevolgen bleven niet uit, een valpartij was het gevolg, waarvan de vriend, die blijkbaar meer bij zijn positieven was, ge lukkig geen letsel 'had bekomen, omdat hij op tijd van de motor af wist te springen. Volgens getui gen, die ter hulp waren gesneld, was verdachte een goed eind heen. De Officier van Justitie meende, dat verdachte nog van geluk mag spreken dat hij er zo goed van af is gekomen, letsel had hij niet ge had, al was zijn motor in gruzele menten gereden. De straf van do kantonrechter, f60 boete of 10 dagen en een half jaar ontzetting uit het recht, een motorvoertuig te besturen, achtte de Officier ook hier te licht. Hij eiste een maand gevangenisstraf ên een jaar ont zetting uit de bevoegdheid, motor voertuigen te besturen. „want dergelijke onverantwoordelijke mensen behoren niet op de weg", aldus Mr. Holsteyn. Inmaakbrandewijnf 4.60 Brandewijn f 4.70 en f 4.95 Franse Brandewijnf 6.90 Geneverf 4.60 en f 4.85 prijzen per liter, bij afname van 12 flessen 25 ct. korting per liter (eventueel gecombineerd met Oude Waag of Citroengenever o.d.) De zuiverheid van onze distillaten wordt door ons gegarandeerd, de fijne smaak wordt gewaarborgd door onze 150 jarige ervaring! PLATTE STEENENBRUG 104 (Verdronkenoord) Tel. 2604 Binnen enige dagen is de bes- sengenever oogst 1950 gereed! (Advert.) TEGEN EEN VOLKSVIJAND! AKERSLOOT Op Donderdag 29 Juni a.s. zal er een propaganda- wagen van de Nederlandse Cen trale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose in Akersloot zijn. Verzuim deze gelegenheid niet om de grote vijand van ons leven, de tuberculose, nader te leren ken nen en te bestrijden. Door eien persoonlijk bezoek aan de propa- ganda-wagen te brengen kunt U hierover iets meer vernemen. De toegang is gratis, wél is er een busje aanwezig, waarin U desge wenst Uw vrijwillige gift kunt deponeren. De tentoonstelling is voor een ieder toegankelijk. De propaganda-wagen staat die dag op het Kerkplein. De opening van de tentoonstelling zal 's morgens om 9.30 uur plaats hebben. Alle raadsleden waren voor standers van de nieuwe regeling, doch omtrent de formulering van het voorstel bestond geen eenstemmigheid. Het voorstel moest tenslotte in stemming worden gebracht. Het werd aan genomen met 11 tégen 2 stem men. Tegen stemden de heren Heeringa (A.R.) en Volkers (C.P.N.). De tegenstanders van het Voorstel konden hun stem niet aan het ontwerp geven, omdat zij van mening waren, dat al te grote bevoegdheden weiden ver leend aan de gascommissie. De raad zou dan geen enkele zeg genschap meer hebben en de commissie zou kunnen doen wat zij verkoos, ook buiten het aan gaan van de nieuwe regeling aangaande de concentratie der gasproductie. Beide heren kon den tijdens de verdediging van het voorstel door de voorzitter neit worden overtuigd. Ook het pleidooi van de directeur van de gasfabriek, de heer Akkerboom, die er op wees, dat de gascom missie alleen carte blanche ge geven wordt in het geval dat die het gas op een goedkopere manier kan betrekken, zodat dit alleen maar in het belang van de verbruiker en dus van de ge meente kan zijn, vermocht niet de tegenstanders van de formu lering van het voorstel, te over tuigen. Zij meenden dat, de raad niet de verantwoordelijkheid ne men kon voor het verlenen van carte blanche aan de gascom missie, hetgeen inhield dat de commissie over een gedeelte der gemeentefinanciën, waarvoor de raad de verantwoordelijkheid draagt, zonder de raad, naar eigen goeddunken kan beslissen. Beide tegenstanders verklaarden zich echter wel voorstanders van het aangaan der nieuwe re geling en het deelgenootschap in de N.V. Gasvoorziening Kop van Noordholland. Slechts de formu lering van het voorstel deed hen tegenstemmen. Nadat het voorstel was aangenomen, sprak wethouder Kuijper, die de ro yale houding van de gemeente Alkmaar in deze aangelegenheid had geroemd, als zijn overtui ging uit, dat dit belangrijke raadsbesluit een goed besluit zou zijn. Andere agendapunten Achter de percelen Dijk 36 tot en met 58 te Broek zal de sloot worden gedempt. Dit is van be lang voor de volksgezondheid. De kosten bedragen Zij worden voor dé helft door de eigenaars gedragen, die mid dels een baatbelasting hun bi.i- drg£e in de kosten zullen leve ren. In de bouwverordening werd een wijziging aangebracht zodat de minumum vloeropper vlakte voor gewone woningen thans 15 m2 bedraagt. Er wer den enkele woningen in de ge meente onbewoonbaar verklaard. Men ging over tot aankoop van diverse perceeltjes grond voor HAH .NKARSPEL Tijdens de raadsvergadering van de gemeente Harenkarspel hebben de gemeente-secretaris de heer B. Kalb en zijn echtgenote, die met ingang van 1 Juli a.s. benoemd is tot Burge meester-Secretaris van Oude Niedorp, afscheid genomen van het College van B. en W„ de Raadsleden en de Ambtenaren van de Se cretarie en over hun hoofden heen van de gehele bevolking van Harenkarspel en Dirkshorn. De heer Kalb was door de Raad zojuist op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Secretaris-Ontvanger en als Ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Doekes bracht de dank over namens de fractie van de Partij van de Arbeid, wethouder Dekker nogmaals als voorzitter van de R.K. Raads fractie; namens beide groepen werd de heer Kalb en zijn echtgenote een koperen schemerlamp en een kope ren bonbonschaaltje aangeboden. Wethouder Burger prees in de heer Kalb diens grote tact, wanneer er bij bepaalde gelegenheden me ningsverschillen waren ontstaan, waarna de heer Kalb zelf het woord nam, daarbij vooral benadrukkend, dat zijn verblijf in Harenkarspel 'n zonrijke tijd in alle opzichten was geweest. „Ik heb mijn ambt opgevat als een roeping en er veel voldoe ning in gevonden. Ik dank de Bur gemeester niet alleen als mijn naast-hogere medewerker, ,maa.T ook als de vaderlijke vriend, die hij zich altijd betoond heeft. Ik dank het- College van B. en W., in wier vergaderingen steeds een prettige sfeer hing, welke grote voldoening schonk, ik dank de raadsleden voor de samenwerking, die altijd zeer goed is geweest en het uitstekende corps van ambtenaren ter Secre tarie, van wie ik slechts node af scheid neem. Ik dank de bevolking, voor het vele goede en mooie, dat we hebben mogen genieten." Grote gaven Op de meest eervoile wijze. En dat kon ook moeilijk anders, aldus de voorzitter, omdat de heer Kalb met grote gaven van geest en hart vier jaren de gemeentebelangen had gediend. „Wij verheugen ons, oprecht" aldus Burgemeester No- let, „wanneer de heer Kalb, dien wij een goed hart toedragen, een eer volle promotie maakt, doch die vreugde is echter vermengd met een gevoel van teleurstelling om zijn vertrek. Behalve een goed en bekwaam ambtenaar is de heer Kalb een man geweest met een veel zijdige belangstelling voor alles wat er in de gemeente omging, een be langstelling, die voor de verschil lende organisaties en bevolkings groepen vruchtbaar is geweest." In dankbare herinnering bracht de Burgemeester het werk van de heer Kalb naar voren, dat deze steeds verricht had in een sfeer van ver trouwen, hoogachting en genegen heid voor degenen, met wie hij samenwerkte; de heer Nolet ver klaarde daarbij dat dit omgekeerd ook steeds het geval was geweest. „Ik hoop, dat de komende jaren voor uw gezin voorspoed zullen brengen, een schone toekomst, die voor uzelf door de liefde voor uw werk wordt geschapen en dat dat werk gedragen zal worden door de genegenheid en waardering van hen, die aan u wor-' den toevertrouwd." Wethouder Dekker eerde de heer Kalb als een man van grote begaafd heden en helder inzicht, de heer Dit was het vreugdevolle en toch ook weer min of meer weemoedige slot van een raadsvergadering, waar op overigens geen schokkende din gen plaats grepen en waarop wü morgen zullen terugkomen. wegverbreding. Een voorstel tot wegverbreding bij het perceel van J. Zijp te Z. Scharwoude, ontmoette enige tegenstand in de raad, omdat hierbij betrokken was een gemeentelijke subsidie voor de nieuwbouw van dat per ceel, dat in vervallen staat ver keert. Hiermee is direct een be drag van f 2500,gemoeid en later nog een som van f 2000, Men wilde zich bepalen tot het allernoodzakelijkste waar het wegverbreding betreft. In dit geval voorzag men financiële moeilijkheden en de onmogelijk heid om andere verbredingen uit te voeren. Wethouder Kuij per bepleitte het voorstel en wethouder Weel deed een be roep op de raad, om alles te doen wat mogelijk is in het be lang van het verkeer. Het voor stel werd in stemming gebracht en met 8 tegen 5 stemmen aan genomen. De raad aanvaardde ook een voorstel tot aankoop van gronden van de N.V. Noord hollandse Conservenfabriek te N. Scharwoude ten behoeve van de doorbraak naar het uitbrei dingsplan Centrum. De prijs van f 19089,is de taxatieprijs van de heer Ringers uit Alkmaar. Een perceeltje grond te Z. Scharwoude zal worden ver kocht aan P.E.N. voor f 150, Voorgestelde wijzigingen van de gemeentebegrotingen '49 en '50 werden goedgekeurd evenals een voorstel tot verlenging van een gratificatie van 5 procent van het loon der gemeenteamb tenaren aan die ambtenaren, over het tweede kwartaal van 1950. Tenslotte werden B. en W. gemachtigd, voorbereidingen te treffen voor het splitsen der bo venwoning van het P.T.T.-kan- toor te Broek in twee woningen. De resterende kosten zijn onge veer f 7000,waarin door de P.T.T. zal worden bijgedragen door middel van een met f 275, verhoogde jaarhuur. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN V.Z.V. II 'T VELD In het kader van de heder- 'laagwedstrijden, georganiseerd door VZV, werd Zaterdagavond de 3e wedstrijd gespeeld, welke met 32 door VZV werd ge wonnen van Hollandia I (Tuit. jenhorn). Tot nog toe is het geen vereniging gelukt om VZV II 'n nederlaag toe te brengen. Tegen SRC 2 was de stand gelijk 4 en tegen VIOS 2, 4—3. VZV wint de toss en moet be ginnen met 7 spelers, wegens 4 laatkomers. Na de aftrap zit Holl direct goed op de bal en met mooi open spel weet zij zeer gevaarlijke aanvallen op te bou wen, die echter steeds op een enigszins weifelende verdedi ging afstuiten. Het spel golft in een hoog tempo van doel tot doel met Holl. technisch in de meerderheid. Na 6 min. krijgt de H-midvoor de bal door een slechte doelschop van de V-back in bezit, geeft deze direct door aan de linksbuiten (de beste speler van II.) die van dichtbij onhoudbaar inschiet. Nu pro beert VZV het, maar er zit wei nig verband in de voorhoede. Het spel is tekort zodat de H- backs steeds goed kunnen weg werken. Na 15 min. spelen is het weer de H-linksbuiten die keeper Smit de val voor de 2e maaj uit het net laat halen. Na de pauze geeft VZV beter spel en vooral A. Keesom doet zeer goed werk. Dan volgen en kele goede aanvallen die uitein delijk door goed doorlopen van A. Ligthart beloond worden. 2-T. Nu ontkomt het VZV-doel weer enkele malen aan groot gevaar. Het volgende doelpunt komt evenwel bü het andere doel. Uit een corner weet VZV's oudste voetballer te doelpunten 22. De strijd wordt iets forser en H. zet al op al om een over winning uit het vuur te slepen. Er Volgt een serie van gevaar lijke aanvallen en schoten, die echter kranig worden geweerd door Smit, die hierdoor blijk geeft zich te hebben hersteld. In samenwerking met P. Ligthart weet IJf de stand op 3—2 te brengen, met welke stand bok het einde komt. Scheidsrechter Groot leidde goed en hield de touwtjes van meet af aan krap. Jammer was het dat enkele spe lers van H. dachten dat een bal, zeer goed door Smit op de doel- liin opgevangen, deze lijn was gepasseerd. De nog te spelen wedstrijden zijn: VZV 2Conce- lo 1 en VZV 2Grashoppers 2. ZUSTER LANJOUW GAAT HEEN HARENKARSPEL Wegens het bereiken, van de pensioenge rechtigde leeftijd heeft Zuster Lan- jouw per 4 Juli a.s. eervol ontslag gekregen als wijkverpleegster van het Witte Kruis, afdeling Dirks horn. Zuster Lanjouw, die om haar blijmoedig karakter zeer gezien ls, was sihds 1930 als wijkverpleegster in deze afdeling werkzaam. Op Dinsdag 4 Juli zal 's middags van 24 uur in zaal Super te Dirks horn een huldiging en afscheids receptie worden gehouden.'

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2