De oorlog Amerika' in Korea: vrucht van s onnozele politiek' Het standpunt van de ziekenfondsen fï Jaaroverzicht Kamer van Koophandel sel aan de jaspool men's Club" igedijk Bedrijfsresultaten in 1949 Soldaten bouwen kerk van Manokwari Limburg aan de kop De koude oorlog is heet geworden Met vacantie naar Parijs Over de premieverhoging van de vrijwillige ziekenfondsverzekering In ChristusLicht Hebt u klachten? WOENSDAG 28 jUNI 1950 PAGINA 3 SVERWACHTING ld door het K.N.M.I. te ldig van Woensdagavond dagavond: MEER WIND. t krachtige ruid-weste- id. Overwegend zwaar met plaatselijk enige Ongeveer dezelfde tem- ais vandaag. I PRINS GEOPEND middag werd te Rotter- Seamen's Club" van de iailos' Society" geopend I. H. Prins Bcrnhard. In- >r Sir Kenneth Swan voorzitter van de Kri s' Society", die de ope- dlt gebouw een gelukkig in de geschiedenis van niging noemde, zei Prins o.m. dat hij gedurende het werk van de „Bri- Society" had "bewon- reding. Een voorstel tot reding bij het perceel ijp te Z. Scharwoude, e enige tegenstand in omdat hierbij betrokken gemeentelijke subsidie nieuwbouw van dat per- in vervallen staat ver- iermee is direct een be- n f 2500,gemoeid en g een som van f 2000, 1de zich bepalen tot het dzakelijkste waar het reding betreft. In dit voorzag men financiële heden en de onmogelijk- andere verbredingen voeren. Wethouder Kuij- leitte het voorstel en Ier Weel deed een be de raad, om alles te at mogelijk is in het be- n het verkeer. Het voor- rd in stemming gebracht 8 tegen 5 stemmen aan- n. De raad aanvaardde voorstel tot aankoop nden van de N.V. Noord se Conservenfabriek te irwoude ten behoeve van rbraak naar het uitbrei- in Centrum. De prijs van is de taxatieprijs van r Ringers uit Alkmaar, lerceeltje grond te Z. oude zal worden ver- an P.E.N. voor f 150, ,estelde wijzigingen van neentebegrotingen '49 en den goedgekeurd evenals orstel tot verlenging van itificatie van 5 procent t loon der gemeenteamb- i aan die ambtenaren, iet tweede kwartaal van enslotte werden B. en W. tigd, voorbereidingen te voor het splitsen der bo- ling van het P.T.T.-kan- Broek in twee woningen, terende kosten zijn onge- 7000,waarin door de zal worden bijgedragen iddel van een met f 275, gde jaarhuur. ERLAAGWEDSTR1JDEN V.Z.V. II ELD k. J et kader van de neder- dstrijden, georganiseerd CZV, werd Zaterdagavond wedstrijd gespeeld, welke 2 door VZV werd ge il van Hollandia I (Tuit. n). Tot nog toe is het geen O ging gelukt om VZV II 'n aag toe te brengen. Tegen was de stand gelijk 4 en VIOS 2, 4—3. wint de toss en moet be- met 7 spelers, wegens 4 mers. Na de aftrap zit iirect goed op de bal en tooi open spel weet zij zeer lijke aanvallen op te bou- die echter steeds op een ins weifelende verdedi- ifstuiten. Het spel golft in oog tempo van doel tot met Holl. technisch in de erheid. Na 6 min. krijgt -midvoor de bal door een e doelschop van de V-back zit, geeft deze direct door le linksbuiten (de beste van H.) die van dichtbij idbaar inschiet. Nu pro- VZV het, maar er zit wei verband in de voorhoede, pel is tekort zodat de H- steeds goed kunnen weg- :n. Na 15 min. spelen is veer de H-linksbuiten die r Smit de val voor de 2e uit het net laat halen, de pauze geeft VZV beter en vooral A. Keesom doet goed werk. Dan volgen en- goede aanvallen die uitein- door goed doorlopen van Ligthart beloond worden. Nu ontkomt het VZV-doel enkele malen aan groot ir. Het volgende doelpunt evenwel bij het andere Uit een corner weet VZV's e voetballer te doelpunten De strijd wordt iets forser zet al op al om een over- ing uit het vuur te slepen, olgt een serie van gevaar- aanvallen en schoten, die >r kranig worden geweerd Smit, die hierdoor bliik zich te hebben hersteld. In nwerking met P. Ligthart IJf de stand op 3—2 te gen, met welke stand Pok einde komt. Scheidsrechter t leidde goed en hield de tjes van meet af aan krap. tier was het dat enkele spe- van H. dachten dat een bal, goed door Smit op de doel- opgevangen, deze lijn was sseerd. De nog te spelen strijden zijn: VZV 2Conce- en VZV 2Grashoppers 2. ZUSTER LANJOUW GAAT HEEN 1RBNKARSPEL Wegens bereiken, van de pensioenge- ;igde leeftijd heeft Zuster Lan- per 4 Juli a.s. eervol ontslag egen als wijkverpleegster van Witte Kruis, afdeling Dirks- Zuster Lanjouw, diei om haar ioedig karakter zeer gezien ri. sihde 1930 als wijkverpleegster eze afdeling werkzaam. Op dag 4 Juli zal 's middags van uur in zaal Super te Dirks een huldiging en afscheids- ptie worden gehouden.' II. (Slot) De financiële resultaten van de kaas- en boterproducerende bedrij ven waren goed. Het resultaat van de bedrijven, die zich uitslui tend of in hoofdzaak met de consumptiemelkverkoop bezig houden, bleef daarbij aanzienlijk ten achter, door de binding van de prijs aan een maximum. Met gematigd optimisme wordt 1950 tegemoet gezien. Ten aanzien van de landbouw kan worden gezegd, dat 1949 een buitengewoon goed oogstjaar was. Hoewel de vooruitzichten in be gin '49 niet zo gunstig waren voor de handel in tuinbouwpro ducten, kon het seizoen 1948—'49 toch, zowel voor tuinder als voor handelaar, gunstig worden be ëindigd. De voorraden in de zuur koolindustrie, waarvan de afzet aanvankelijk wat traag verliep, konden in hun geheel geruimd worden. Wat betreft tuinbouw- en bloemzaden, kan gezegd worden, dat de resultaten van het seizoen 1943'49 over het algemeen niet onbevredigend geweest zijn. Te vreden kan men ook zijn over de resultaten van de bloembollen- handel. De graanoogst 1949 was bijzonder groot en van buitenge woon goede kwaliteit. De handel in peulvruchten boekte een goed resultaat. Voor de cacao- en cho colade-industrie is 1949 een der belangrijkste na-oorlogse jaren geworden, doordat verschillende belemmerignep, die de vrije ont wikkeling van de handel in de wee stonden, werden opgeheven. Als belangrijkste verschijnsel in de levensmiddelenbranche zag men in 1949 de volledige overgang van de verkopers- naar de kopersmarkt. Hierdoor nam de onderlinge con currentie sterk toe. Duidelijk trad aan het licht, dat slechts het goed- geleide, efficiënt werkende bedrijf zich op de duur staande zal kunnen houden. Zien we naar de visserij, dan kunnen we constateren, dat de vangsten in de Noordzee geringer waren dan voorheen. In de vishan del deed de vrije concurrentie haar intrede weer. Bij de IJselmeervisserij waren de aalvangsten teruggelopen bij '48 vergeleken, terwijl, de vangsten van snoekbaars buitengewoon hoog wa ren. De prijzen waren echter lager en de exploitatiekosten gingen in stijgende lijn, zodat de financiële resultaten over het algemeen min der gunstig zullen zijn dan in de afgelopen jaren. Voor de binnenscheepvaart is het jaar 1949 al evenmin gunstig ge weest. In de confectieindustrie is de pro ductie zich in de loop van het ver slagjaar meer en meer gaan richten naar de wensen van de kopers. De productie kon verder worden op gevoerd, evenals de export. Enkele confectie-ateliers in het district werden in het verslagjaar uitge breid, terwijl eveneens enkele nieu we confectiebedrijven werden ge opend. De bedrijfstak der machine fabrieken en constructiewerkplaat sen was ruim van orders voorzien en de gang van zaken aldaar kan dan ook als gunstig worden be stempeld. Voor de soheepsbouwnij- verheid zijn de vooruitzichten in '49 echter minder goed geworden, doordat nieuwe orders slechts spaarzaam binnenkwamen. In de houthandel is de nodige spanning opgetreden, ofschoon de vraag het aanbod nog steeds bleef DEN HAAG, (KNP) Sedert half December 1949 heeft ook Ma nokwari op Nieuw-Guinea zijn Ne derlands militair detachement. Doch Manokwari is door 't bom bardement zo goed als weggevaagd. Ook de kerk. De pastoor draagt de II. Mis op in een kamer van z'n bouwvallige woning. „Daar moet een einde aan komien", dachten de Nederlandse mannen. Met man en macht zijn ze aan de arbeid ge: gaan: Katholiek, Protestant en on gelovige. Ieder doet mee ongeacht geloof, rang of stand. Timmerlie den, metselaars, kappers. Een protestanse timmerman maak te de tekening en deze jongen kreeg de leiding. In hun vrije tijd trekken ze de boes-boes in om hout te kap pen. Er wordt gerekent, getekent en gepast. Palen gekapt, bamboe gevlochten, oude spijkers recht ge slagenen de kerk verrijst langzaam boven de verwoeste om geving en zal spoedig zijn koelte en wijding bieden aan de twee en een half duizend inwoners (burgers en militairen) plus papoea's. Kardinaal de Jong, die van dit bewonderenswaardig initiatief hoor de, droeg Katholiek Thuisfront op voor een klok te zorgen. Dakbe dekking, betonnen vloer en het to rentje zijn klaarde wacht is op 't klokje. „En", vragen de man nen via luitenant Sehrover van de Prinses Irene Brigade, „doe er dan meteen een kruisweg en een Ma riabeeld bij, dat kunnen we hier niet kappenNatuurlijk wordt aan dit verzoek voldaan. Wie er aan wil meehelpen, kan storten op giro 7033, Katholiek Thuisfront, Den Haag. Hier wordt gewerkt, dus wij helpen. overtreffen. Aan het eind van het jaar bestonden er goede verwach tingen ten aanzien van het vrijgeven der houtprijzen. De bouwbedrijven hadden in het algemeen geen gebrek aan opdrach ten. De bouwmaterialenpositie was in vergelijking met vorige jaren, niet onbevredigend. Door het toe nemen der bedrijfsvrijiheid werd de concurrentie weer enigszins merk baar en vertoonden de winstmarges een dalende tendenz. Wederopbouw. Met de uitvoering van de haven werken te Den Helder, waarvan de begroting een totaal aanwijst van niet minder dan rond 42 millioen, werden in de loop van het jaar aan zienlijke vorderingen gemaakt. Daarnaast bestaat het woning vraagstuk. Weliswaar konden enige honderden woningen worden aan besteed, doch dit aantal is volstrekt onvoldoende. Mèt de toeneming van de bevolking wordt de huisvesting van de leerlingen der diverse on derwijsinrichtingen een zorgwek kend probleem. De herbouw van de Wieringermeer vorderde gestadig. Ook in de geteisterde kustplaatsen van het district der Kamer, maakte de wederopbouw nieuwe vorderin gen. Middenstand. De opheffing van vrijwel alle distributiebepalingen en vele prijs- voorschriften deed de middenstand vrijer ademen. Het was in vele branches mogelijk het assortiment op te voeren en zodoende eer. beter dienstbetoon aan het publiek te bieden. Het nadeel hiervan is echter dat de voorraden stegen, de omzet- snelheid terugliep en aanzienlijk hogere eisen aan de financiering werden gesteld. De koopkracht bij het publiek is afnemende. In het algemeen waren de uitkomsten der middenstandszaken vrij bevredigend tot gunstig. In enkele branches, zo als de levensmiddelenzaken, zijn de winstmarges echter nog te klein om tot een bevredigend resultaat te komen. Langzamerhand rijzen de oude gevaren voor de middenstand weer op, in de vorm van cadeau stelsel, reiszegelactie e.d. In dit district zijn reeds twee instituten voor de financiering van huurkoop contracten opgericht, waarvan grote verwachtingen gekoesterd worden. De resultaten in het bankbedrijf zijn over 1949 bevredigend geweest. Vreemdelingenverkeer. Het vreemdelingenverkeer in '49 heeft in vergelijking met het vorige jaar een ietwat teruglopend beeld te zien gegeven. Toch blijven de cijfers nog van grote betekenis. Texel blijft in zijn becijfering de hoofdaandacht trekker/. Er zijn hier en daar in de overige seizoenplaat sen van het district ook opvallende cijfers te constateren. Alkmaars be langrijkheid blijkt uit de totaalcij fers van kaasmarktbezoekers, waar voor getallen van 100.000, 135.000 en 195.000 werden aangenomen over 1947, '48 en '49. Heiloo schijnt als vacantie-oord meer in trek te komen. Enkhuizen had een bijzonder jaar en in Lan- gedijk werden 1750 vreemdelingen in rondvaarten door het gebied ge leid. Ook de bloembollenvelden in dit district trekken meer en meer de aandacht. Er wordt vastgesteld, dat Noord-Holland nog grote ge tallen gasten extra kan herbergen, vooral wanneer de vacantiesprei- ding, waarop de K.v.K. reeds vóór de oorlog aandrong, meer zal wor den toegepast. Middenstandsborgstellingsfondsen. Tenslotte geeft het jaarverslag '49 van de Kamer van Koophandel nog DE K.R.O. ZENDT UIT: Zaterdag 1 Juli zendt de K.R.O. van 21.0021.45 uur een programma uit getiteld: „Limburg aan de kop." Een programma, gewijd aan twee kampioenen van Nederland: Limburgia voetbal- en Venlo hookeykampioen. Beide clubs, als gasten aanwezig in de KRO-Studio, worden in de bloemetjes gezet door: Het KRO- Amusementsorkest o.l-v. Klaas van Beeck m.m.v. Sonja Oosterman, Henk Dorel en Guus Jansen. Leo Pagano staat op zijn post, terwijl de spelregels werden samen gesteld door Jan de Cler, Dico van der Meer en Piet Lustenhouwer. Schip gezonken in haven van New York NEW YORK, 27 Juni (Reuter). Het Amerikaanse stoomschip „Excalibur" is vandaag in de haven van New York in aanva ring gekomen met de Deense paketboot „Columbia". Het Amerikaanse schip, dat uit Napels kwam en 114 personen aan boord had, is gezonken. enige cijfers, die wijzen op de toe nemende credietbehoefte bij de mid denstanders. De aanvragen bij de beide in het district gevestigde borgstellingsfondsen beliepen in '47: 52, in '48: 123 en in '49: 167. Oorza ken van deze credietbehoefte zijn: de uitbreiding der voorraden, waar in grote bedragen dienen te worden geïnvesteerd, de opvraging van le ningen en credieten en de intering van liquide middelen, doordat de winsten geen gelijke tred houden met de gestegen kosten van levens onderhoud. In de eerste beide ge vallen kan door de fondsen over 't algemeen crediet worden verleend, doch in het laatste geval kan meestal niet geholpen worden, omdat de credieten niet voor consumptieve doeleinden mogen worden besteed. Met cijfers van kaasproductie, -aanvoer en -uitvoer, een vergelij,- kend overzicht van de zuivelexport en een overzicht van de omzetten aan de groenten- en fruitveilingen in het district, eindigt dan dit uit stekend verzorgde jaarverslag van de Kamer van Koophandel te Alk maar, waarmee het bedrijfsleven zeker gediend zal zijn. Links op deze foto ziet U mevrouw Assunta Goretti, de 85-jarige moeder van Maria Goretti, die gezeten in een apartement aan het Sint Pietersplein te Rome, de plechtigheden t.g.v. de heiligverklaring van haar dochtertje bijwoont. Rechts het stoffelijk overschot van Maria Goretti, opgebaard in een kist van glas en goud gemaakt. Zelfs in de Verenigde Staten, waar president Truman in rijn geboorte plaats en Acheson op zijn huiten- goed zich door de Koreaanse oorlog hebben laten verrassen, zullen slechts weinigen vermoed hebben, hoe spoedig men al de wrange vruchten zou moeten plukken van Amerika's gevaarlijk-onnozele Ver- re-Oosten-politiek. Over de feiten in Korea kunnen wij kort zijn Evenals Duitsland was het in zones verdeeld: de noordelijke door de Sovjets, de zuidelijke door de Ame rikanen bezet. Evenals in Duitsland maakten de Russen van hun zóno een „volksdemocratischc" staat, drilden er een „volks"leger en be wapenden dit met Russisch en Ja pans materiaal, dat zij in Man- sjoerije overvloedig buit maakten. Toen zij in zoverre is de ge schiedenis van Korea -op die van Duitsland vooruit aldus een macht hadden gevormd, sterk ge noeg om de communisten de niet- communistische Koreanen te laten overheersen, trokken de Sovjets hun bezettingstroepen terug. Noord- Korea bleef echter satelliet van het Kremlin. Amerika, dat zich ook daar het initiatief en het tempo door Moskou uit de hand had laten slaan, trok daarop eveneens zijn troepen uit het Zuiden terug. Zuid- Korea werd een onafhankelijke re publiek, waarin, onder toezicht van de UNO, geslaagde vrije verkiezin gen werden gehouden. In het „volks- aemocratische" Noord-Korea is dat natuurlijk uitgesloten, zoals in Oost- Duitsland. Evenals in Duitsland zijn de „volksdemocratische" commu nisten de luidruchtige propagandis ten voor de hereniging van geheel Korea. De UNO heeft nog eens een debat gehouden over Korea en aan het einde daarvan werd vastgesteld, dat alleen het Zuiden als het offi ciële Korea werd erkend. Moskou veto-de echter de toelating van Zuid-Korea tot de UNO. Inmiddels kon Molotov de grote architect van de Verre-Oosten-poIi- tiek der Sovjets op zijn gemak de posities versterken, want de Verenigde Staten voerden t.o.v. China een beleid van „handen in de zakken en toekijken". Eerst werd het rijke Mansjoerije en vervolgens het overige Chinese vasteland onder communistische dictatuur gebracht. Daarbij kan men veilig aannemen, dat Moskou méér greep heeft op Mansjoerije dan Peking. Noord-Korea grenst aan Mans joerije, dat aldus aan twee kanten in een Russische „tang" kwam te zitten. De Noord-Koreaanse arm van die „tang" was echter niet zo stevig, zolang Zuid-Korea zelfstan dig en anti-communistisch bleef en hij zou hoe laniger hoe minder ste vig zijn geworden, naarmate Zuid- Korea zioh meer en meer kon con solideren. Daarbij bedenke men, dat van geheel Korea, dat zo groot is als Engeland en rond 25 millioen in woners heeft, het communistisch- geregeerde noorden maar 8, doch het democratisch bestuurde zuiden ongeveer 17 millioen mensen telt. Molotov heeft dit begrepen en zag, dat hier sprake was van een „nu of nooit". En dus heeft hij, dacht u? o neen, niet hij natuurlijk -■ Noord-Korea toegeslagen, nü, met de perfecte, totalitaire verrassings techniek, die wij al sedert Hitier kenden, maar waartegen de demo- cratiën nog steeds niet geleerd heb ben, zich afdoende te wapenen. Enerzijds lijkt het moment voor deze verraderlijke overval goed ge kozen. Zuid-Korea is nog zwak. In de V.S. heerst verwarring om en .."V„ v. 7r - f T: V r «Mfc1 over de buitenlandse politiek, die vooral in Azië mislukt is. Het Mao- bewind in China is communistisch, maar, zells als het al Titoïstisch zou willen worden, nu nog niet in staat om roet in het eten te wer pen. De positie van het democrati sche westen is in het algemeen in Azië de laatste jaren ernstig ver zwakt. Anderzijds zit Mac Arthur nog Op Japan. De Amerikaanse Minister van Defensie, Johnson, en de stalch'ef, Bradley, hebben" hem nog slechts enkele dagen geleden bezocht. Zij verklaarden toen, dat „de veiligheid der V.S. gebonden is aan de wijze, waarop Amerika zijn positie in het Verre Oosten handhaaft". Molotov, die weet welk een magische invloed er op het Oos- 65-JARIG ARBEIDSJUBILEUM Op 1 Juli a.s. zal er bij de Fa. Eecen te Oudkarspel een merk waardig jubileum gevierd worden. Op die dag zal nl. de heer Jan van Hout 65 jaar in dienst van de Fa. Eecen zijn. De heer v. Hout trad op 1 Juli 1885 op 11-jarige leeftijd als „ma nusje van alles" in het bedrijf. Hij werd door de grootvader van de tegenwoordige eigenaar als de beste leerling der hoogste klas gekozen, om in de Houthandel, te worden opgeleid. Nu, na 65 jaar, is de heer Van Hout al jaren kassier van de grote houthandel, een werkkring die zijn hart heeft. Toen hij de pensioengerechtigde leeftijd bereikte, verzocht dc heer Van Hout rustig te mogen doorgaan. Sindsdien is hij vrijwillig medewer ker en nog altijd op het kantoor van de firma te vinden. Het spreekt vanzelf, dat de heel Van Hout veel. kan vertellen over de „goede" oude tijd, die intussen zo goed niet was, want zij begonnen 's morgens om 5 uur te werken en werktèn tot de avond toe. De arbeidsomstandigheden waren dikwijls hard en er was weinig tijd voor ontspanning. 65 jaar heeft de heer v. Hout aan de opbouw van de Fa. Eecen ge werkt. Van de tijd toen hij 's mor gens de zeilen van de houtzaagmo len moest bijzetten tot aan deze dag, nu de vrachtwagens iedere week honderden m3 hout de brug over rijden om hun vrachten door het gehele land te brengen. De heer Van Hortt ziet men zijn 76 jaren niet aan. Vol werkkracht is hij nog, lichamelijk en geestelijk een sterk mens. Op 30 Juni zal hij voor het laatst zijn kasboek dicht slaan, want dan gaat hij van zijn welverdiende rust genieten. Een nieuw huisje staat voor hem en zijn vrouw klaar. Hoewel de heer v. Hout geen lief hebber van feesten is, zal zijn af scheid met een warme huldiging ge paard gaan. ten uitgaat van machtsontplooiing, heeft de heren prompt bediend. Wie zal de sterkste blijken in Korea: het met Moskou verbonden Noor den of het door Washington ge steunde Zuiden? Zal Amerika hier zijn posities in het Verre Oosten handhaven? Hatta herinnerde aan Spanje, toen hij zich in het begin dezer week over het Korea-conflict uitliet. Wij zouden eerder aan Grie kenland denken, omdat ook daar als in Korea democratie en communisme tegenover elkaar staan, ook op een strategisch be langrijk punt. Strategisch toch is de strijd om Korea zeer belangrijk: een communistisch Zuid-Korea be dreigt Japan; een democratisch Zuid-Korea maant de Noord-Ko- reanen, maar zelfs ook China, tot voorzichtigheid. De koude oorlog is heet gewor den, voorshands op een beperkten afgelegen gevechtsterrein. Men hoopt hem daartoe beperkt te hou den, maar ook dan is het gebeurde leerzaam voor hardleerse democra tieën. Men denke aan Duitsland, aan Japan, aan Indo-Chino, aan geheel Zuid-Oost Azië. Men denke ook aan een nog verdeeld en crisis end West-Europa, dat zich nog steeds niet kan verenigen tot ver sterking van de Westerse democra tieën. Ook voor hen komt er een „nu of nooit". (Dit artikel werd geschreven voordat Truman de Amerikaanse actie in Korea aankondigde. Het behoudt echter als achtergrond van het huidige conflict zijn waarde, reden waarom wij het alsnog plaat sen. Red.) NED. MISSIE ZORGT VOOR GOEDKOOP ONDERDAK Nu de vacantietijd is aangebroken vestigt het KNP op verzoek van Abbé L. Laureijsen er de aandacht op, dat de paters van de Mission Iloilandaise te Parijs, 39 rue du Docteur Heulin. tegen een normale vergoeding enige kamers beschik baar hebben voor Nederlanders (alleen mannen), die enige tijd in Parijs willen doorbrengen. Ook kunnen daar maaltijden worden ge bruikt. Het is echter noodzakelijk per brief een kamer te reserveren. Ook is het niet mogelijk iedereen, die zo maar komt aanlopen, van dienst te zijn. Wel kan voor jonge mannen die zich in Parijs vestigen of daar studeren, voor langere tijd een kamer worden gereserveerd. De paters stellen zich ook be schikbaar een vertrouwd en goed koop hotel voor U te zoeken. Sluit bij de aanvrage een internationale antwoordcoupon in, die aan ieder postkantoor verkrijgbaar is. Meisjes, die om Frans te leren graag ondergebracht willen worden in een Frans gezin, kunnen zich eveneens tot de Mission Hollandaise wenden. Zij moeten minstens zes maanden beschikbaar zijn en zich werkelijk verdienstelijk willen ma ken. De aanvrage moet vergezeld zijn van een brief van vader of moeder, plus antwoordcoupon. Nog een raadgeving voor jonge mannen, kom niet zo maar naar Parijs om werk te zoeken, zoals in 't verleden zovelen hebben gedaan Het is zo goed als zeker dat men niets vindt. Om in Frankrijk te kunnen werken is een werkvergun ning noodzakelijk, die heel moeilijk aan vreemdelingen gegeven wordt. Dit geldt niet voor het boerenbe drijf. Dat is gemakkelijker te vin den en ook de werkvergunning wordt gemakkelijker gegeven. Dit is een der acht B-36 bommenwerpers, die op de Fairfield-Suisun luchtbasis in Californië de start voor de 16.000 km non-stop vlucht, de eerste van een serie trainingsvluchten, af wachtten. Wij leven mecha nisch, in een sleur, zonder een uitgespro ken bovennatuurlijke mening. Wij doen wat wij doen, uit overwe gend natuurlijke be weegredenen, dikwijls uit eigenliefde, trots, zelfzucht, ijdelheid en komen met ons wer ken en streven zo goed als niet vooruit, zoals Petrus het deed in die nacht: zonder esus. BENEDICTUS Nu de Ziekenfondsraad in zijn vergadering van 22 dezer besloten heeft gevolg te geven aan de goedkeuring, die de minister van Sociale Zaken heeft gehecht aan een premie verhoging voor de Vrijwillige Verzekering van f 0.63 op f 0.80 per week, achten de ziekenfonds-organisaties zich niet verantwoord, indien het Nederlandse publiek met be trekking tot de wijze, waarop deze maatregel werd genomen, niet op een juiste wijze is in gelicht. Daarom wordt van zieken- fondszijde het volgende mede gedeeld: In zijn vergadering van 13 April heeft de Ziekenfondsraad besloten aan de Minister van Sociale Zaken een advies uit te brengen ter zake van het moei lijke vraagstuk van de financie ring der Vrijwillige Verzeke ring. Bij schrijven van 28 Aprij j.l. deelde de Raad aan de Minister mede, dat afkapping van de rechten der verzekerden als hoogst ongewenst moest worden beschouwd, d^ar dit een verzwa ring van de lasten van het indi vidu zou betekenen. Enkele kleine bezuinigingsmaatregelen keurde de Raad goed, aangezien deze veel meer als sanerings maatregelen, dan als een aan tasting van de rechten der verze kerden konden worden aange merkt. Voorts werd er bij de Minis ter op aangedrongen, dat, indien een ziekenfondswet niet spoedig tot stand zou kunnen komen, 'n uitbreiding van de kring der Verplicht Verzekerden zou die nen plaats te vinden, waardoor bepaalde groepen, zoals de Ouden van Dagen, die onder de Noodwet Drees vallen, rente trekkers der Sociale verzeke ringswetten, ambtenaren, enz. onder de Verplichte Verzeke ring zouden kunnen worden ge bracht. Als laatste maatregel voor 'n oplossing van de moeilijkheden zou een matige premieverho ging kunnen dienen, doch de vertegenwoordigers van de zie kenfondsorganisaties hebben zich te allen tijde op het standpunt gesteld, dat het verlenen van een subsidie van de overheid ten deze een redelijk verlangen was, vooral waar men te maken heeft met een overgangstermijn, die ligt tussen het huidige ogen blik en het tijdstip, waarop een ziekenfondswet in werking zal treden. Uitdrukkelijk hebben de zie- kenfondsorga'nisaties zich er steeds weer over uitgesproken, dat premie-verhoging in het hui dige stadium niet aanvaardbaar is, zeker niet zolang niet eerst de groep Vrijwillig Verzekerden zodanig is geselecteerd, dat zij, die voorheen tot het bedrijfsle ven hebben behoord en dien tengevolge in de Verplichte Ver zekering thuishoren, uit de Vrij willige Verzekering ziin afge voerd. Het recente besluit van de minister heeft de ziekenfonds organisaties en de daarbij aan gesloten ziekenfondsen dan rok zeer teleurgesteld Nu uit de publicaties in je pers van de laatste weken zou gelezen kunnen worden, dat de Ziekenfonds-organisaties juist de instanties zijn, die bij de Minister van Sociale Za ken op een premieverhoging hebben aangedrongen, aan welke berichtgeving de zie kenfondsorganisaties overigens niet hebben medegewerkt, stellen zij er prijs op. de Ne derlandse Ziekenfondsverze kerden er kennis van te laten nemen, dat zij zich tot het laatste ogenblik met de mees te klem tegen een zo drastische oremieverhoging hebben ver immers, de thans getroffen regering biedt slechts een oplos sing voor de financiële moeilijk heden over het tweede halfjaar 1950, terwijl de ziekenfondsor ganisaties hebben aangedrongen op een zodanige regeling met betrekking tot de premie, dat voor een langere periode, tot aan de totstandkoming van een Ziekenfondswet, de nodige rust is verzekerd. Een zeer matige verhoging van de premie zou in dit geval te overwegen zijn geweest. De kosten van de geneeskun dige verzorging zijn gedurende de laatste jaren zodanig geste gen, dat deze niet meer alleen door premiebetaling van de ver zekerden kunnen worden ge dekt. Een subsidie van de Over heid zal noodzakelijk zijn. wil men de anderhalf millioen Vrij willig Verzekerden, die er na overheveling van de bovenge noemde verzekerden van de vrij willige naar de verplichte ver zekering zullen overblijven, niet in een positie brengen, die het een groot aantal van hen onmo gelijk maakt tot het ziekenfonds toe te treden of daarvan lid te blijven. In verband met de situatie. OVER DE NIEUWE N.S.-DIENSTREGELING Het kantoor van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland, Oudegracht 182, te Alkmaar, zal gaarne vóór 7 Juli a.s. in kennis worden gesteld van wen sen en bezwaren van het bedrijfs leven ten aanzien van de op 14 Mei j.l. ingegane, beperkte spoorweg- dienstregeling van de Ned. Spoor wegen, ten einde deze tijdig door zijn vertegenwoordiger in de Spoor- wegraad aan dit college te kunnen voorleggen. AMSTERDAMS ELFTAL TEGEN NOORD-HOLLAND Op 5 Juli a.s. speelt op het mosveld in Amsterdam Noord een combinatie van de beide N. Amsterdamse eerste klassers, Vole wij okers en DWV, tegen het ■officiële N.-Hollandse elftaL De Amsterdamse combinatie is als volgt samengesteld: Doel' Hagenaars (Vol.); achter: van Oord (Vol.) en de Ruyter (Vol.); midden: Verhoeven (DWV), Braspenninx (DWV) en Trip (DWV); voor: Klaas Ooms (DWV) Bakker (Vol.) de Jong (Vol.) Kreuger (DWV) en van der Ruit (Vol.). Reserves: Henk Ooms (DWV), Meijer (DWV), Houwelingen (Vol.) en Advo caat (Vol.). DANSCURSUS OP BERGER KWEEKSCHOOL Naar wij vernemen is de heer Jac.Smit, dansleraar te Alkmaar, door het bestuur van de R.K. Kweekschool te Bergen aange zocht om een cursus in oude ge zelschapsdansen te geven. De Berger Kweekschool is de eerste school in Nederland, die een der gelijke cursus organiseert; de be doeling van de leraar is, het on derwijs zo in te richten, dat de leerlingen de stof later in het ver enigingsleven in practijk kunnen brengen. Murmellius Gymnasium Aan het Murmellius Gymna sium te Alkmaar slaagden voor diploma A, de volgende Candida- ten: A. J. Berman te Alkmaar; mej. J. A. Cloeck te Alkmaar; J. van Gelder te Bergen; F. Kort hals Altes te Amsterdam: mej. J. de Lange te Bergen; C. Maats te Alkmaar. Afgewezen 1 candidaat. De examens worden voortgezet. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Alkmaarse Arrondissements- rechtbank deed Dinsdagmorgen bij monde van de vice-president, Mr". JKrabbe, de volgende uitspraken Wegens overtreding van de op-^ slagverordening der provincie werden M. W. en A. v. d. L. v. S„ beiden te Hoorn, veroordeeld tot een geldboete van f 10.of 5 dagen. B. D. uit Akersloot werd voor een overtreding van de Wegen verkeersregeling veroordeeld tot een boete van f 15.of 5 dagen. J. C. uit Haarlem. C. de B. uit Alkmaar en F. T. uit Purmerend zagen zich wegens het beoefenen en de gelegenheid bieden tot het spelen van hazard-spel veroor deeld tot een boete van resp. f 100 of 20 dagen; f 100 of 20 da gen en f 40.qf 8 dagen. D. L. uit Alkmaar werd voor 'n overtreding van de motor en rij- wielwet veroordeeld tot 116 dagen gevangenisstraf met aftrek en on- middeliike invriiheidsstelling werd bevolen. Met 4 maanden voorw. en onder toezichtstelling van de Reclasse ring met een proeftiid van 3 iaar kwamen F. V. en G. C. S„ beiden Alkmaarders, verdacht van dief stal en heling, er van af. N. P. A. uit Alkmaar werd we gens het plegen van een zeden misdrijf veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden met aftrek. TelegrShimen aan fhuisvarenden Met het Britse schip „Empire Brent", dat burgers en het Ameri kaanse schip „General Langfitt"e dat militairen van Java naar Ne derland vervoert kunnen radiobrief- telegrammen worden gewisseld, via het Nederlandse kuststation Sche- veningen radio, tegen hetzelfde ta rief als geldt in het verkeer met Nederlandse schepen. Mr. A. Th. Lamping, die waar schijnlijk binnenkort naar In donesië zal vertrekken, als op volger van de Hoge Commis saris, dr. Hirschfeld. die per 2 Juli ontstaat, moet wor den verwacht, dat de zieken fonds-organisaties op hun wijze en ter bevoegder plaatse zuilen kenbaar maken, dat zij niet kun nen berusten in de wijze, waar op thans is gestreefd naar een oplossing, welke niet strookt met hun opvattingen. Ongetwijfeld zullen zij dit protest vergezeld doen gaan van constructieve voorstellen tot een regeling, die naar de mening der ziekenfonds-organisaties meer aanvaardbaar is.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3