Nieuwe regelen voor inkomstenbelasting Huurwet in Tweede Kamer HOOC Unificatie van omzetbelasting in Benelux-verband verwacht RADIO Amerika roept het communisme een halt toe OP DE VLUCHT 1500C Moeder Assunta Goretti Juwelendiefstal uit Haags theater Zevende eeuwfeest H. Scapulier De Beurs Over de vraag of 15 petvoldoende is, bleken de meningen verdeeld Kampioenschappen te Wimbledon Naar wij vernemen: voor de LIEFDE 1000 tor nc WOENSDAG 28 JUNI T950 INGRIJPENDE WIJZIGINGEN IN BELASTING-ONTWERPEN De minister van Financiën heeft bij de Tweede Kamer de Memorie van Antwoord ingediend naar aanleiding van het Voorlopig Verslag op de thans nog aanhangige belasting-ont werpen. De regering aldus de M.v.A. acht belangrijke verlaging van de schoolgelden voor alle geledingen van het onderwijs wenselijk. Het verlaagde tarief van de inkomsten en loonbelasting zal 1 Januari 1951 ingaan en soepeler regelen voor de omzetbelasting zijn in voorbereiding. Alsnog is voor gesteld dagbladen en nieuwsbladen van omzetbelasting vrij te stellen. DOOR H. VADER IN AUDIËNTIE ONTVANGEN VATICAANSTAD (KNP.) Maandagmorgen heeft Z.H. de Paus de moeder van de Zaterdag heilig- verklaarde Maria Goretti in parti culiere audiëntie ontvangen. De ontvangst geschiedde in de troon zaal en deed in staatsie en plechtig heid niet onder voor de ontvangst van regerende vorsten. De H. Vader trad bij het begin van de audiëntie de oude moeder halverwege tegemoet, waar Hij haar hartelijk en vol verering begroette. De moeder was vergezeld van de naaste familieleden, haar beide zoons Angelo en Mariano en haar twee dochters, van wie een zuster Franciscanes is. De andere dochter was vergezeld van haar echtgenoot. Gedurende 20 minuten heeft de H. Vader zich met de moeder van de H. Maria Goretti en haar andere familieleden onderhouden. Aan het einde van de ontvangst bood Z.H. de Paus aan de moeder, die nog diep onder de indruk was van de plechtigheden ter ere van haar dochter Maria, een zeer kostbare en prachtig bewerkte afbeelding van O.L. Vrouw van Altijdd. Bij stand aan. In het Metropole-theater in Den Haag heeft een onbekende gisteren, nacht een tweetal vitrines openge. broken en de daarin geëtaleerde juwelen ter waarde van ong. f 2500 gestolen. Men neemt aan, dat de man zich na de avondvoorstelling in het thea ter heeft laten insluiten. Na de roof heeft hij getracht, via een der nood- deuren, te verdwijnen, hetgeen hem echter niet gelukte. Hij probeerde daarop via de voordeur te ontko men.. Hij ontmoette toen echter de nachtportier, die hij te lijf ging en zo hard met de vuist op het hoofd .sloeg, dat de man een bloedende hoofdwonde opliep. De onbekende wist daarna via de buitendeur te ontsnappen. Hij is over de muur van het Vredespaleis geklommen en in de tuin rond dat paleis verdwenen. Dp politie, die spoedig ter plaatse was, heeft direct de tuin van het Vredespaleis afgezet en is met speurhonden naar de man gaan zoeken, tot dusverre echter zonder resultaat. Gedurende een heel jaar en wel van 16 Juli 1950 tot 15 Juli 1951 zal op vele plaatsen in ons land het zevende eeuwfeest van het H, Sca pulier worden gevierd. De feestelijkheden, welke op 16 Juli a.s. te Hengelo door de Pau selijke Internuntius worden geopend, zullen gedurende het komende jaar in ta! van plaatsen in ons land wor den voortgezet met het doel om de Scapulier-devotie meer te versprei den en te verdiepen. Z.H. de Paus en onze Bisschoppen hebben deze plannen gezegend en aangemoedigd, terwijl Z.Em. Joh. Kardinaal de Jong het Beschermheerschap heeft willen aanvaarden. GIFT VAN H.M. DE KONINGIN VOOR NATIONAAL RAMPENFONDS Het Nationaal Rampenfonds heeft van H.M. de Koningin een grote gift ontvangen om verdeeld te worden over de door de storm van Dinsdag 20 Juni geteisterde gebieden. Hoewel er belangrijke bedra gen beschikbaar gesteld zijn voor het lenigen van deze nood, "blijkt echter het bedrag wat no dig zal zijn om de getroffenen te helpen, aanmerkelijk groter te zijn dan de tot dusver ontvan gen bedragen. Het Nationaal Rampenfonds zal zich gaarne beschikbaar stel len om giften in ontvangst te nemen. Deze giften zullen in overleg met de commissarissen van de Koningin ter beschik king van de geteisterde gebie den worden gesteld. Giften worden aanvaard op postrekening van het Nationaal Rampenfonds no. 9575 te 's-Gra- venhage. Post voor de „Generaal C. H. Muir" Post bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Gene ral C H Muir" welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 29 Juni in Neder land worden ter post bezorgd, be halve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding be vatten: „Aan boord van het troe penschip „General C H Muir" op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Record van paard „Noor" De met 50.000 dollar begiftigde Golden Gate Derby in Albany (Ca- lifornië) werd door het paard Noor gewonnen. Het legde de l'/r mijl in 1 minuut 65.2 seconde af, hetgeen een nieuw wereldrecord betekent Verlaging van de schoolgelden voor de matige en middelgrote inkomens tot op omstreeks de helft van de tegenwoordige be dragen, wordt in vooruitzicht ge steld. Het inkomen, beneden het welk voor de werknemers als regel met de heffing van loonbe lasting wordt volstaan, wordt verhoogd van f 4000,- tot f 5000,-. In verband met de klachten over de grote sprongen in het tarief der loonbelasting, worden de tariefklassen in de loonbelasting tabel tot bij een inkomen van f 5010,gehalveerd. Ook de in komstenbelastingtabel heeft een wijziging ondergaan, welke met de loonbelasting verband houdt. In het betreffende ontwerp van wet wordt een nieuw artikel in gelast, waarin een wettelijk ver moeden wordt gelegd met betrek king tot de omvang van het privé- gebruik van personenauto's, die zowel voor zakelijke als voor per soonlijke doeleinden worden ge bruikt. Dit vermoeden houdt in, dat, indien privé-gebruik van een per sonenauto vaststaat hetgeen zo nodig door de inspecteur dient te worden aangetoond de privé- uitgaven ten minste een derde van de totale autokosten belopen. Een en ander wordt gedaan in verband met de klacht, dat het hoge tarief herhaaldelijk leidt tot overbodige royaliteit, die ten laste van de fiscale winst kan worden gebracht. De regering heeft besloten het ontwerp van wet tot heffing van opcenten op de personele belas- PROGRAMMA DONDERDAG 29 JUNI HILVERSUM I (402 M.): 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws; 7.14 gram.muziek, 7.45 morgengebed en liturgische kalender, 8.00 nieuws en weerbe richten, 8.15 gram.muziek, 9.30 waterstanden, 9.35 gramofoonmuz., 9.40 schoolradio, 10.00 omroeporkest, 10.15 morgendienst, 10.45 vocaal en semble; 11.00 voor de zieken, 11.45 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 septet, 12.30 mededelingen, 12.33 operakoor, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws en katholiek nieuws, 13.20 Utrechts Sted. Orkest en soliste, 14.00 gramumuz., 14.45 voor de vrouw, 15.30 vocaal kwartet, 16.00 Bijbel lezing, 16.45 gram.muziek, 17.00 voor de jeugd, 17.30 populaire mu ziek, 17.50 regeringsuitzending, 18.00 viool en piano, 18.25 „Nieuws over de sociale verzekering", causerie; 18.40 Leger des Heilskwartier, 19.00 nieuws- en weerberichten, 19.15 strijkkwartet en solisten, 19.40 radiokrant 20.0024.00 nationaal programma t.g.v. de Verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard; 20.30 Nieuws, 20.05 muzikale reis door de Amerikaanse landen, die Prins Bernlhard onlangs bezocht, 20.30 prijsvraag ten bate van het Prins Bernhard-fonds, 21.20 amusements muziek, 21.50 „De prins privé", klankbeeld, 22.10 cabaret, 22.35 tap toe, 23.00 nieuws, 23.1524.00 om roeporkest HILVERSUM II (298 M.>: 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 ochtendgym nastiek, 7.30 gram.muz., 7.50 dag opening, 8.00 nieuws en weerbe richten, 8.15 gramofoonmuz., 7.50 dagopening, 8.00 nieuws en weer berichten, 8.15 gramof.muz., 8.55 voor de vrouw, 9.00 gram.muz., 10.00 morgenwijding, 10.15 gram.muz., 10.50 voor de kinderen. 11.00 orgel concert, 11.45 „De verborgen wijs heid van het sprookje", causerie; 12.00 gram.muz., 12.30 mededelin gen, 12.33 „In 't spionnetje", 12.38 pianospel. 13.00 nieuws, 13.15 accor deonorkest, 13.45 „U kunt het ge loven of niet"; 13.50 gram.muz., 14.15 „Moderne kunst en kunste naar", causerie; 14.30 strijkkwartet; 15.00 voor de zieken, 16.00 gram. muziek, 16.15 gevarieerde muziek; 17.00 voor de jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 reportage, 18.30 voor de strijd krachten, 19.00 theater-orkest, 19.20 ,De stenen spreken" causerie, 19.40 theater-orkest, 20.00—24.00 natio naal programma tg.v. de verjaar dag van Z.K.H. Prins Bernhard, 20.00 nieuws, 20.05 muzikale reis door de Amerikaanse landen, die Prins Bernhard onlangs bezocht, 20.30 prijsvraag ten bate van het Prins Bernhardfonds, 21.20 amu sementsmuziek, 21.50 „De prins privé", klankbeeld, 22.10 cabaret, 22.35 taptoe, 23.00 nieuws, 23.15— 24.00 omroeporkest. BRUSSEL, 324 en 484 M.: 324 M.: 12.00 orkestmuziek, 12.15 lichte muziek, 13.00 nieuws, 13.15 semi-kiassieke muziek. 14.00 muzi kale causerie, 14,30 Engelse muziek, 15.00 Engelse les, 15.15 orkest en soliste, 15.45 pianorecital, 16.00 operettemuziek, 17.00 nieuws, 17.10 balletmuziek, 17.15 voor de kinde ren, 18.15 filmmuziek, 18.30 voor de soldaten. 19.00 nieuws, 19.30 zang recital, 19.50 voordracht, 20.00 ver zoekprogramma, 20.15 kamermuziek. 21.00 gevarieerd programma, 21.30 gram.muziek, 21.45 actualiteiten, 22.00 nieuws, 22.15 verzoekprogr., 23.00 nieuws. 23.05—24.00 gram.muz. 484 M.: 12.15 orkestconcert. 13.00 nieuws, 13.10 gram.muz., 15.00 Ka mermuziek, 16.00 en 16.45 gram.muz. 17.10 lichte muziek, 18.30 en 19.00 gram.muz., 19.45 nieuws, 20.00 hoor spel, 22.00 nieuws. 22.15 operamuz., 22.55 nieuws, 23.00 dansmuz., 23.55 nieuws. ting naar grondslag huurwaarde en de bijzondere bepaling inzake deze grondslag voor wat betreft nieuwe woningen, in te trekken. Een nieuwe wet is in voorbe reiding. Wijziging van de omzetbelasting Aan de aandrang van de Twee de Kamer om het stelsel van heffing van de omzetbelasting thans reeds te wijzigen door de kleinhandel vrij te stellen, is om ingrijpende bezwaren van tech nische aard niet tegemoet geko men. Opdat de invoering van een vrijstelling voor de kleinhandel echter niet naar een al te verre toekomst zal worden verschoven, heeft de minister van financiën het voornemen op korte termijn te trachten met de regeringen van België en Luxemburg tot een overeenkomst te geraken, om bij de unificatie van de omzetbelas ting te volgen regelen nader vast te leggen. In Nederland zou dan tot invoering van die regelen kunnen worden overgegaan, ook al zouden in België bezwaren van budgetaire aard een directe in werkingstelling aldaar verhinde ren. Wel heeft de regering reeds thans toegezegd dat de levens- middelenbedrijven, die door de invoering van een groot aantal vrijstellingen voor noodzakelijke levensbehoeften in administratief moeiijker omstandigheden komen, zo eenvoudig mogelijk zullen worden behandeld. Aan de ver zoeken om een aantal goederen uit het voorgestelde tussentarief te verwijderen is voldaan voor zover het betreft verduurzaamde vlees en vis. Het ligt verder in het voor nemen van de regering bij ver hoging van de gedistilleerd-ac cijns in Benelux-verband, gedis tilleerde dranken weder naar het gewone tarief over te brengen. De opneming van bier in het tussentarief zal pas in werking treden zodra de bieraccijns in verband met het met België en Luxemburg gesloten verdrag is verlaagd. Voorgesteld wordt dagbladen en nieuwsbladen van omzetbelas ting vrij te stellen. Bij de nota van wijzigingen is alsnog voorgesteld, het registra tierecht wegens plaatsing en vol storting van aandelen in vennoot schappen, welker kapitaal in aan delen is verdeeld, respectievelijk te verminderen van procent tot op 1 per mille en van 2Vs procent tot op l/s procent, ten einde de verstrekking van het risicodragend kapitaal aan licha men te bevorderen. Er is door de Kamer verzocht vrijstelling van zegelrecht te ver lenen voor bewijzen van ont vangst van vervoerde goederen (recu's), welke thans aan een zegelrecht van 25 cent zijn onder worpen. Aan dit verzoek is vol daan. De wijzigingen, zoals die thans worden voorgesteld, geven, ver geleken bij de oorspronkelijke voorstellen, een verlies te zien van 60 millioen gulden. RUSTIGE MARKT AMSTERDAM. 27 Juni. In te genstelling tot de effectenbeurs te New York, die gisteren gevoelig lager was door de strijd in Korea, was de Amsterdamse Effecten beurs vandaag wederom niet on gunstig gedisponeerd. Weliswaar bleef de omzet beperkt, maar ver kooporders ontbraken en voor zo ver er tijdens de beurs orders bin nenkwamen, bleken dit vooral kooporders te zijn. Na de prijs houdende opening trokken de koersen zelfs een kleinigheid aan. Tegen slot echter ontstond een lichte verkoopdrang, doch tot grote verliezen leidde dit niet. De internationale industriepapie ren waren per saldo prijshoudend, uitgezonderd Philips, die ruim drie punten prijsgaf. De Cultuur aandelen handhaafden zich iets beneden de slotprijzen van giste ren. In scheepvaartaandelen kwam slechts sporadisch een notering tot stand. Tegen slot bleken de meeste soorten een kleinigheid te moeten prijsgeven. Uiteraard bestond er vandaag wat meer belangstelling voor „Amerikaantjes". Gisteren waren hier reeds lagere noteringen tot stand gekomen, doch de nerveuse stemming in Wallstreet, waar aan zienlijke verliezen geleden zijn, deed de advieskoersen opnieuw op een lager niveau komen. Dit lokte weer adspirant kopers in de markt, zodat vandaag in tegenstelling tot voorgaande maanden, de boekjes der hoeklieden vol stonden met gelimiteerden kooporders. De Engelse kinderen uit Leeds en omstreken hebben een kinder droom zien verwezenlijken. Tijdens een demonstratie ging de luitenant Peter Rayner aan 80 ballonnen, met waterstofgas gevuld, de lucht in. Hij zat echter aan een lijn vast, zodat hij na een tocht door het luchtruim weer behouden op de aarde landde. (Van onze parlementaire redacteur) Met uitsondering van de heer Gortzak (com.), die op de publieke tribune een aantal dames had laten aanrukken om tijdens zijn rede voor applaus te zorgen, erkenden alle afge vaardigden, die in de Tweede Kamer het woord voerden over het ontwerp-Huurwet, dat een huurverhoging van 15 procent noodzakelijk was. De heren van Vliet (KVP), Stapelkamp (AR) en v. d. Feltz (CH) wezen er op dat de door de regering gevolgde huurpolitiek wel zeer in het nadeel van de verhuur ders was geweest. De lasten waren hoger geworden, de huren waren echter hetzelfde gebleven. Had de regering niet eerder kun nen ingrijpen? De heren Van Vliet (K.V.P.) en Stapelkamp (A.R.) waren van oordeel dat de regering de twee loonronden mede had moe ten afstemmen op een huurverho ging en in elk geval had hetgeen nu voorgesteld werd, huurverhoging enerzijds, belastingverlaging ander zijds, reeds eerder dienen te ge schieden. Dezelfde afgevaardigden stelden zich voorts op het stand punt dat de verhuurders ook aan een verhoging van 15 procent nog te kort kwamen. De helft van ons woningbezit, aldus mr. Ten Hagen (P.v.d.A.), dateerde van de vorige eeuw en had reeds lang afgeschre ven moeten zijn. De particuliere bouw is echter vooral op winst be dacht geweest en nu zit de gemeen schap met de gebakken peren. Uit gaande van deze redenering wilde hij de huiseigenaren zeker niet meer geven dan strikt noodzakelijk was en de voorgestelde verhoging achtte hij dan ook voldoende. Hoe overtuigend de pleidooien van som mige afgevaardigden voor de be langen van de huiseigenaren ook hadden geklonken, de medaille had echter ook een keerzijde. De heer Van Vliet (KV.P.) erkende, dat de huurder niet boven zijn krachten beproefd kon worden. De heer Stapelkamp (A.R.) had blijkbaar zijn hoop gevestigd op een nieuwe loonronde. Maar zover zijn we nog niet, afgezien van de vraag of we nog ooit zover zullen komen. Voor lopig blijft het er dus om gaan, wil men althans de spanning tus sen lonen en prijzen niet doen toe nemen, om tegenover huurverho ging, zoals de regering nu voor stelt, belastingverlaging te plaat sen. Maar niet iedereen zal van die belastingverlaging kunnen profi teren en dat geldt met name voor de grote gezinnen. Het was de heer Van Vliet (K.V.P.) die hier terecht op wees. Uit een staat, door de minister overgelegd, blijkt dat in sommige gevallen gezinnen met zes of zeven kinderen wel een gul den meer huur zullen moeten be talen, terwijl zij reeds van belasting betaling zijn vrijgesteld. De heer Van Vliet bepleitte voor deze huur ders een speciale huurtoeslag. In de avondvergadering betoogde de heer Ritmeester (V.V.D.) dat er eerder compenserende maatregelen hadden moeten worden genomen. Hij ontwikkelde bezwaren tegen het huurbeleid der regering en wilde weten hoe de regering komt tot de bewering dat zij een ver laging der onderhoudskosten ver wacht. De heer Roolvink (K.V.P.) meen de, dat het ontwerp juridisch be zien valt toe te juichen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer In 't Veld, zeide in zijn antwoord ook gaarne spoediger indiening van het ontwerp te hebben gezien. Met 15 procent huurverhoging is men z.i. niet ver van een redelijk percen tage af. De bouwverenigingen kun nen met een verhoging van 15 pro cent uitkomen, zij het ook niet meer dan dat. In het najaar, wanneer men een beter beeld heeft, kan nagegaan worden, of behalve voor de cate gorieën die profiteren van de ver laging der loon- en inkomstenbelas ting, iets kan worden gedaan voor anderen. De huurverhoging zal niet ingaan voor 1 Januari 1951. Het denkbeeld van de heer Van Vliet die terzake een amende ment heeft ingediend om het percentage der huurverhoging op 20 te brengen, is onaanvaardbaar. Mocht dit amendement worden aan genomen, dan zal spr. schorsing der beraadslagingen nv>eten vragen. Tegen half twaalf werd de ver gadering verdaagd. TENNIS Gisteren was het „ladies day" te Wimbledon. Op het programma stonden nl. 46 partijen, in het en kelspel. Tevens werd begonnen met de tweede ronde van het heren enkel spel. De belangrijkste uitslagen lui den: Heren enkelspel tweede ronde: Talbert (VS) si. Coen (Egypte); Drobny (Egypte) sl. Butler (GB); Patty (VS) sl. Sawney (India) Sturges (Z-Afr.) sl. Roberts (GB); Sedgman (Austr.) sl. Haillt (Fr.). Dames enkelspel, tweede ronde. Shirley Fry (VS) sl. mej. J. Par tridge (GB); Louise Brough (VS) sl. mej. A. Brigten (GB). Heren enkelspel, tweede ronde: Kovaleski (VS) sl. Baxter (GB). Geoff Brown (Austr.) sl. Haanes (Noorw)Carmona (Philippijnen) sl. v. Meegeren (Ned.) 64, 75, 36, 62; Larsen (VS) sl. Berge- lin (Zweden). Heren enkelspel, tweede ronde: Seixas (V.S.) sl. Brichant (Belg); Van Swol (Ned) sl. Bose (India) 46 54 hierna trok Bose zich te rug. Bromwich (Austr.) sl. Hare (GB); Destremau (Fr) sl. Paish (GB); Sidwell (Austr.) sl. R Del Bello (It.); Ampon (Philipp) sl. Ulrich (Den); Quist (Austr) sl. Scharenguivel (GB); Dorfman (VS) sl. Morea (Argent.); Mottram (GB) sl. Trabert (VS); Molinari (Fr) sl. Hovell (GB); Linck (Ned) sl. Njaar (Eg) 64 63 64. Dames enkelspel, eerste ronde: Mej. Hart (VS( sl. mej. Tuckey (GB); Mej. Hoahing (GB) sl. Du bois (Fr.); Mej. Chaffee (VS) sl. mej. Barnett (VS); mevr. Weiss (Argent.) sl. mevr. Bossi (It.). Tweede ronde: mevr. Mottram (GB) sl. mej. Hermse (Ned) 6—2 61; Gussie Moran (VS) sl. mevr. Lagerborg (Zweden). BUITENLANDS OVERZICHT Indien Moskou met zijn jong ste tactiek, om één van zijn sa tellietstaten het spits te laten af bijten in de koude oorlog tegen Amerika, andermaal een poging heeft willen ondernemen te pei len, hoever het gaan kan, dan zal 't gisteravond duidelijk heb ben begrepen, dat het daarmee ditmaal wel een zeer gevaatlij- ke troef heeft uitgespeeld. Want de wijze, waarop de machtige Ver. Staten bij monde van zijn president op de jongste uitda ging van het Kremlin heeft ge reageerd laat er niet de minste twijfel meer over, dat Washing ton de handschoen heeft opge nomen en de Russische uitda ging heeft aanvaard op de enig ste wijze, waarvoor Moskou ge voelig is. De Ameiikaanse regering heeft zelfs de beslissing van de Vei ligheidsraad niet willen afwach ten, maar nog voor deze gister avond bijeenkwam, heeft presi dent Truman aan de Ameri kaanse strijdmachten ter zee en in de lucht opdracht gegeven aan de Zuid-Koreaanse troepen „dekking en steun te verlenen". Deze opdracht is natuurlijk zeer zorgvuldig geformuleerd, maar zij kan toch niet anders beteke nen, dan dat de Amerikaanse zee en luchtmacht actief ging ingrijpen in de door Moskou geprovoceerde oorlog in Korea. Trouwens de uitvoering van dit bevel heeft niet lang op zich laten wachten, want onmiddel lijk na deze presidentiële orde, hebben Amerikaanse bommen werpers zich actief in de strijd op Korea gemengd. Trouwens de president is veel verder gegaan en hij heeft gis teravond een wel zeer radicale wijziging geproclameerd in de is gisterenmorgen door gene raal mr. H. J. Kruis het tweede vrijwilligers opleidingskamp te Ede geopend, dat ten doel heeft een gedegen algemene militaire opleiding te geven aan vrijwilli gers..» zal deze week het eerste stuk dijk van de Zuid-Oost Polder, dat achter Kampen ligt, boven water komen. De naam van dit stuk zal Vosseweerd worden.... is aan mr. H. Zwarensteyn op diens verzoek eervol ontslag verleend als secretaris van de Nederlandse Kamer van Koop handel voor Amerika.... is mr. dr. I. G. van Maasdijk door H. M. de Koningin bevor derd tot commandeur in de Huisorde van Oranje Nassau.... heeft de Rotterdamse politie in het huis van betvaring een Engelsman opgesloten, die als kok aan boord een honderdtal lakens had gestolen.... gaat de Bglgische militaire at taché in Den Haag, generaal- majoor Servais de ambassade verlaten. Kolonel Adam zal hem opvolgen.... zal de Zuid-Afrikaanse minis ter van vervoer, de heer P. O. Sauer, binnenkort naar Neder land komen om besprekingen te voeren met minister dr. Spitzen. is in de weg VenloHorst, on der de gemeente Grubbenvorst, een nieuw spoorwegviaduct vol tooid. Het vroegere werd door oorlogshandelingen vernield.... zullen Belgische mijnenvegers van 30 Juni tot 4 Juli een offi cieel bezoek brengen aan Rot terdam.... eiste de officier van justitie van de Rotterdamse rechtbank gisteren een straf van 4 maan den voorwaardelijk tegen de P.T.T.-ambtenaar H. uit Rotter dam, die ervan verdacht werd f 5000.—, dat hij door het in ontvangst nemen van girostor- tingen onder zijn beheer kreeg, te verduisteren. Hij had de num- meroteur zo gebruikt, dat be paalde stortingen aan hun be stemming werden onttrokken. Het ontstane tekort werd met nieuwe stortingen aangevuld.... stond voor de rechtbank te Arnhem terecht de laborant A. van L. te Tiel, die een half jaar geleden een kruidenier uit Gel- dermalsen met een mes twee maal in de rug had gestoken. De officier van justitie eiste een jaar gevangenisstraf.... zijn over de gehele Veluwe de bosbessen aan het rijpen en is de pluk in volle gang.... heeft de rechtbank van Rot terdam uitspraak gedaan in de zaak tegen P. v. L. en H. W. v. L„ beiden uit Leiderdorp, die uit een kistje effecten, ter waarde van f 16.000.hadden gestolen. Het vonnis luidde een jaar ge vangenisstraf.... zijn gisterenavond 210 emi granten met de „Oranje Nassau" scheep gegaan naar Engeland. Vandaar zullen zij vertrekken naar Australië.... tot nu toe door Amerika gevolg- 1 de politiek in het Verre Oosten, ten opzichte van de Russische communistische infiltratie. Werd nog maar enkele dagen geleden uit Washington gemeld, dat men aan de nationalistische Chinese regering op Formosa geen enkele actieve steun zou bieden bij de verdediging van dit strategisch zo belangrijke eiland tegen de communisten, gisteravond heeft President Tru man aan de 7e Amerikaanse vlootdivisie in de Stille Zuidzee, opdracht gegeven, elke commu nistische aanval tegen Formosa te verijdelen, terwijl hij daar naast ook een actief Amerikaans optreden aankondigde tegen de communistische agitatie in Indo- China. Dat bij deze geheel nieu we politiek in Oost-Azië nauwe samenwerking plaats heeft met Engeland en Australië, bewijst wel het feit, dat reeds gister avond vanuit Australië zware bommenwerpers naar Malakka vertrokken zijn om daar een communistische opmars uit Indo-China te keren. De Russische provocatie op Korea, heeft dus wel zeer ver strekkende gevolgen gehad, en wij kunnen er van op aan, dat zij die in Moskou Stalin tot deze nieuwe agressie hebben geadvi seerd, daarvan niet veel plezier zullen beleven. Deze Koreaanse bom springt o.i. wel heel anders, dan Stalin zal hebben verwacht. Intussen is gisteravond in de vergadering van de Veiligheids raad ook wel duidelijk gebleken, dat vrijwel alle landen hier de zijde van de Ver, Staten kiezen. Nadat de Amerikaanse vertegen woordiger Warren Austin zijn zeer scherpe resolutie tegen de regering van Noord-Korea had ingediend, waarin militaire bij - stand geboden werd aan de re publiek, van Zuid-Korea, kreeg deze resolutie onmiddellijk steun van Frankrijk en Engeland wel ke steun trouwens minister president Attlee gistermiddag reeds had aangekondigd in het Engelse Lagerhuis, waarbij hij door het gehele Huis, met Chur chill voorop, luide werd toege juicht. Ook de andere leden van de Ver. Naties hebben gisteravond zich achter de Amerikaanse re solutie geschaard, met uitzonde ring van Joego Slavië, die de kool en de geit wilde sparen, wat gezien de tweeslachtige po sitie van dit land niet geheel on begrijpelijk is. De meest belangrijke vraag is intussen, wat zullen de reacties van Rusland zijn op dit actieve ingrijpen van de Ver. Staten. Dat nu volledig door de Veiligheids raad gedekt wordt. Voor de Veiligneidsraad gis teravond begon, heeft Trygve Lie een informeel contact tot stand gebracht tussen de Ameri kaanse en Russische vertegen woordiger en men verwachtte daarvan, dat de Rus de vergade ring van de Veiligheidsraad zou bijwonen. Ai was het dan alleen maar om zijn veto tegen een op treden van de Veiligheidsraad uit te brengen. Maar de Rus liet verstek gaan ofschoon de Brits Indische voorzitter 20 min. op hem wachtte, alvorens de vergadering te openen, maar Rusland wenste zich niet bloot te geven of kleur te bekennen. Men mag daaruit misschien concluderen, dat het nu in deze nieuwe situatie zijn handen van de Noord-Koreaanse satelliet staat zal terugtrekken en deze alleen op de blaren laat zitten. Het zou niet de eerste keer zijn. Ook de Balkan-satellieten werden in Griekenland in de steek gelaten, nadat zij eerst op bevel van Moskou door steun aan de Griekse communisten hier het spits moesten afbijten. Toen de Amerikanen actief in grepen en de Griekse regerings troepen met hulp der Amerika nen de rebellen-legers versloe gen en het Russische spel in Griekenland was uitgespeeld, liet Moskou zijn Balkan-satellie ten ook in de steek. Wij geloven ook nu niet aan ernstige Russi sche reacties. Moskou zal zich ook uit dit Koreaanse avontuur wel terugtrekken en zijn Noord- Koreaanse vrienden aan hun lot overlaten. Maar daarmee is dit avontuur niet volledig geliquideerd. Meer nog dan in Griekenland en meer nog dan in Berlijn zal hier blij ken, dat Rusland een brutaal pokerspel speelt, met zijn koude oorlog-tactiek. Maar dat het bakzeil haalt, wanneer de Ver. Staten hun tan den laten zien. Ditmaal zal dit bakzeil halen echter een aanzienlijk prestige verlies voor Rusland en een grote morele overwinning van de Ver. Staten zijn, wat een aan zienlijke verzwakking van de koude oorlog zal betekenen. FEUILLETON 5. Misschien kon ze het hem zelfs niet vertellen. En hoe lan ger hij het uitstelde, om er ach ter te komen, des te erger zou het voor hem.... maar vooral voor haarworden. Hij had er veel en lang over nagedacht, nu eens op deze, dan weer op gene wijze. Hij had naar alle kanten de te volgen weg gezocht. Hij kon haar on mogelijk dwingen, ja zelfs geen aandrang op haar uitoefenen om het hem te vertellen. Hij zou haar nooit laten bemerken, dat hij zich bewust voelde van iets in haar verleden, dat haar als een ondragelijke last neerdruk te. Zeker niet voordat hij met volkomen zekerheid wist. wat het was. Hij had erover gedacht naar een psychiater te gaan, maar dat was iets onmogelijks, omdat dit gelijk zou staan met een be kentenis tegenover Thea, dat hij begreep dat er iets in haar le ven was, dat ze geheim wilde houden. Een duister geval. waarvoor ze terugschrok als voor een giftig kruipdier en waaraan ze toch niet ontkomen kon, omdat ze het in haar bin nenste met zich ronddroeg; om dat het een deel van haar eigen Ik uitmaakte. In Americain had hij er eens over gesproken met Frank Kar- sen, die tegelijk met hem in Utrecht gestudeerd had. Karsen was een idealist en rijk genoeg om toe te kunnen géven aan zijn voorliefde voor zijn eigen speciale richting in de psychia trie, zonder zich te bekommeren over de vraag, of zijn patiënten zijn adviezen al dan niet kon den betalen. Rob had ronduit met hem ge sproken. Voor een der ramen, die op het Leidse Plein uitzicht gaven, achter een kop koffie gezeten, vertelde hij Karsen alles wat hij wist over de jonge vrouw, die haar zijn mening een geheim in zich ronddroeg, dat haar volslagen ongelukkig maakte, omdat zij er niet uit wist te komen. „En dat is eveneens het geval met al degenen, die haardie haar liefhebben", eindigde hij zijn relaas. Karsen nam hem van terzijde aandachtig op. „Iets uit haar verleden, zeg je?" mompelde hij voor zich heen. „Enheb je er enig idee van, wat het kan zijn?" „Niet het minste". „En waar moet dat zjjn voor gevallen?" „Blijkbaar in haar geboorte stad ergens in Zeeland". „Is ze op het ogenblik in Am sterdam?" „Ja". Karsen roerde zijn koffie om. Het verkeerslawaai van het drukke Leidse Plein drong ge dempt tot hen door. Een stort bui zette de straten blank. „Enweet ze er niets van af, dat jijdat haar vrienden ermee bekend zijn, dat ze een of ander geheim te verbergen heeft?" „Ik ben er wel zeker van, dat ze dat niet weet." Karsen kuchte enige malen en zei toen: ,,'n Doodgewoon geval, maar dat maakt het voor de betrokken persoon niet beter of gemakke lijker." Zijn lepeltje rinkelde tégen het schoteUie. toen hii het erop neerlegde. Met ziin half- toegeknepen bruine ogen keek hij Rob doordringend aan. „Ben je op dat vrouwtjeverliefd. Rob?" „IkJa, Frank, dat is zo". „En houdt zij van jou?" „JaDaar ben ik vrijwel zeker van." Karsen schudde het hoofd. „Dan moet je er achter zien te komen, wat het is, kerel. Als het zo erg is, dat ze er tegen de man, die ze liefheeft, niet over durft te spreken, dan zal het met verloop van tijd steeds moeilijker voor haar worden, cm hét te vertellen." Hij knikte een paar maal met het hoofd. „Ze moet iets ondervonden heb ben. wat inwendig een wond heeft achtergelaten. Wat we een trauma noemeneen ver wonding van de ziel in plaats van een lichaamswond. Het gaat ermee als met een li chaamswond, die begint te ette ren. Die wordt hoe langer hoe erger, als hij niet opengemaakt en gereinigd wordt. Kun je haar er niet toe krijgen, eens naar me toe te komen?" Ik zie er tegen op, haar mee te delen, dat ik bemerkt heb, dat er.... dat er iets met haar niet in orde is. Als ik maar wist, wat het was „HmHet kan van alles en nog wat zijnmogelijk een volkomen onbetekenend ding". ..Ja, dat is zo". Karsen had op zijn polshorloge gekeken en was opgestaan. Hij legde zijn hand op Rob's schou der. „Zie erachter te komen! En je weet wel Rob.... wanneer ik iets voor je doen kan.... wat dan ook.... dan.... Niet waar? Nou, tot ziens!" En zo kwam het, dat toen Thea hem opbelde met de mededeling, dat ze voor een weekje de stad uitging, Rob een besluit nam over wat hem te doen stond. Hij had er eerst over gedacht, een recherche-bureau te hulp te roe pen, maar hij had er niet toe kunnen komen vreemden te laten rondspeuren in Thea's particu liere levenzelfs niet in haar verleden. Hij zag daar zelf te gen op, maar hijzelf had ten minste een excuus om het te doen. Hij had haar immers lief? Het telefoontje van Thea was door zijn hospita aangenomen en zij vertelde het hem, toen hii thuiskwam van een diner, door Rengers aan enkele zijner voor naamste relaties aangeboden. Hij kwam tegen tien uur thuis en toen hij hoorde, dat Thea hem had opgebeld, gunde hii zich de tijd niet om zijn jas uit te trek ken of zijn hoed af te zetten, maar belde ogenblikkelijk haar woning op. Hij hoorde de bel aan de andere kant overgaan, drie., viermaal.... Zijn hart begon te bonzen, zoals géwoonlijk het ge val was, als hij stond te wachten tot ze aan het toestel kwam. Wordt vervolgd HEILOO, 27 Ji bel, gehanteerd gaat beginnen, zitten de koper; grossiers en opl gebouw staat c van karren te i De pluk van de aardbei is onder de zo* wordt zo laat i verkoop geplukt gauw mogelijk naar winkelier Het is geen vi lang kan bcwar Er is wel be dit frisse produ der hanteert hc de veilingklok i en deelt mede, 1 tü is, die word van wolk soort, jucunda is wel de soort; het aardbei voor c sumptie, zo vert de iets kleinere gewild. Minder naar de Congo, vrucht, die voc mooier Hikt, m van smaak moe Een aardbei, kweekt wordt i: streken is do M vaak met de A partij wordt aa slotte zijn er de aardbeien, donk met een fram veilingtaai heet we"; er is veel licht omdat de niet groot is en aardbei graag k „Mei De aardbeien voerd mèt of zo dop gaan ze wcf in de jamfabrie vriesfabrieken. 2 houdbaar en zi der geschikt vo< koop. Zij breni prijs op, omdat der mooi van k vendien zijn zij zodat zij minde gen. De ene partij grote afgewisseli Ïiasseert de kop eider roept de soort, de aanvoi per af, die door drukken de prij: wijl boekhouder kantoortje het zijn rekeningei Het gaat vrij v ook, dan blijft de veiling. De prijzen vai tijen waren aai f 1.40 tot f 1.50 van 2j/2 kilo. M gen de priizc mooiere partijen •maarse winkelii grepen hebben, knecht loopt m een slof uit langs de kopers, beantwoorden a Dit is natuurlijk val. Toch maakl maal mee, dat kratten van 3 nr f 1,80 geveild achteraf van kwaliteit bleek voerder had een had bij de aanvi de kar was op de aardbeien h; geleden. De koop doch er was al j die het partijtje mum-prijs van i De prijzen liep per mand van men hiermee vergelijkt kan n rekenen, wat de dient. De kopers v beien duur, m aardige is, dat prijs bepalen, maal het onbf heim van e zo'n prijs tot s Het bleek ech' kwaliteit de voo is bij deze prijst aardbeien, die het zand en andc fris uit zien als een jong meis Jucunda, hetge, betekent, doet in naam eer aan. De grote parti. niet steeds de teit, gaat de w< briek. Zo was er 891 Moulin Roui doorelkaar tevoren geplukt, op kon brengen waren zelfs en! die de minimum- Na zijn wijding ti Binnen in de K nieuwe Abt Dorr bertusakker in ti vele Hoogwaard ij tificale Mis opge het opdragen var f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4