Veilingbestuur voelt niets voor plannen van gemeente Vierledige taak Nederlandse krijgsmacht in West-Europa Prof. J Canadese muzikanten in Bergen Concert in het Openluchttheater VAL VAN SEOEL WEKTE GROTE VERWARRiNG Situatie biedt weinig hoop meer Officieren Koninklijke Marine te Den Helder beëdigd ALKMAAR EN OMSTREKEN Waar gaat de Veiling heen? Ontvangst op het stadhuis Nieuwe Minister van Justitie 6 Juli beslissing over Bertha Hartogh Nota over het defensiebeleid Militie-stelsel blijft gehandhaafd Lichtingen van 27.000 man per jaar Vrat vóór 7 PAGINA 2 DONDERDAG 29 jUNI 1950 Reeds jaren bestaan er plannen om te voorzien in het gebrek aan plaatsruimte voor de steeds groeiende Alkmaarse exportvei ling aan de Helderseweg. Voor verplaatsing van de veiling naar het industrieterrein aan de overkant van het kanaal, voelt het veilingbestuur niets op deze suggestie van gemeentewege is het dan ook niet ingegaan. Men vindt een groentenveiling, liggend temidden van fabrieken, niet op de juiste plaats. Daarop heeft het gemeentebe stuur een nieuwe voorstel gedaan: de veiling te- verplaatsen naar het terrein aan de Helderseweg, tus sen slachthuis en gasfabriek. Dit terrein wilde het gemeente bestuur voor de veiling gereed maken; eerstens zou het terrein opgehoogd moeten worden, dan bestraat, er zou een brug over een poldersloot moeten worden ge bouwd en de Ranonkelstraat zou, als toegangsweg tot de veiling, tot 6V2 M. verbreed moeten worden, want via de Helderseweg zou er geen toegangsweg naar het vei lingterrein mogen komen. De kos ten van een en ander zouden op f319.000 komen en door de vei ling moeten worden gedragen; deze zou dan bovendien nog ko men voor de kosten van. .verplaat sen van de bestaande veilinglood- sen en de bouw van een nieuw veilinggebouw. Afgezien nog van het feit, dat de indeling van het nieuw-aangewezen terrein niet geheel naar de wens van het vei lingbestuur was, waren de kosten van dit project zó hoog, dat het veilingbestuur hierin aanleiding vond het gemeentebestuur te be richten, dat het met dit plan niet accoord gaat. Het veilingbestuur voelt meer voor uitbreiding van het bestaande veilingterrein door demping van een gedeelte van het kanaal. Reeds eerder kwam, er in de Raad een voorstel, om dit afgesneden ka naalvak tot op een lengte van 20 M. te dempen, doch achteraf bleek aat deze 20 M. onvoldoende ruim te zou bieden. Thans heeft het Veilingbestuur aan het gemeentebestuur de me dewerking gevraagd Voor de dem ping van het afgesneden kanaal vak tot een lengte van 80 M„ het geen naar schatting van de directeur van de veiling, de heer Mak 'n f 140.000 zou kosten. Hiervan kan echter naar de me ning van de heer Mak al een be drag van f 40.000 worden afge trokken, wegens het uitsparen van de kosten van een nieuwe beschoeiing, die moet worden aangebracht, als niet tot demping wordt overgegaan. Bij demping van het kanaal tot een lengte van 80 M. zou de vei ling over voldoende ruimte kun nen beschikken: momenteel heeft het een terrein van het P.E.N, in huur voor fustcentrale, doch per 1 Jan. verstrijkt deze huurtermijn en zal de veiling over een nieuw terrein de beschikking moeten hebben. Het ligt in de bedoeling, als de gemeente medewerking verleent tot demping, hier een geheel nieuw veilinggebouw te stichten met een oppervlakte van 46 bij 65 M., met op de bovenverdieping de kantoorlokalen. De tegenwoor dige veilingloods, waarin ook de kantoren, naar onze mening zeer onvoldoende gehuisvest zijn, zou dan voor fustcentrale kunnen worden bestemd. Ook deze nieuwbouw vraagt een groot financieel offer van de vei ling zelf; naar schatting een be- VAN WADDEN TOT HET IJ Straat-versieringen ALKMAAR. -Naar wij verne men, is de buurtvereniging van het Stationsplein, Stationsweg en Scharloo voornemens gedurende de tentoonstelling „Van de Wad den tot het IJ" genoemde straten feestelijk te versieren. Daarbij overweegt het tentoonstellingsbe- stuur, om de Geesterweg van Ber- gerbrug tot Scharloo en de Ber- gerweg van Scharloo tot het ten toonstellingsterrein eveneens van een passende versiering te voor zien, waarbij de medewerking wordt verwacht van gemeente werken. Vrijdag wordt begonnen met het optrekken van de grote Amerikaanse hangar, die het hoofdpaviljoen van de tentoon stelling zai worden, drag van 4 a 5 ton, dat de veiling niet uit eigen middelen kan finan cieren, zodat ook hierbij op de medewerking van de gemeente gerekend wordt. Naar de mening van de direc teur der veiling, zou men, bij uit voering van dit plan over vol doende ruimte beschikken, ook voor de auto's en karren, die thans het verkeer op de Helderse weg zo belemmeren. Door een nieuwe verbindingsstraat naar de Helderseweg aan het Zuidelijk gedeelte van het nieuwe terrein, zou het thans aan de veilingloods grenzende straatgedeelte geheel vrij komen voor de velling. Dat het plan-Helderscweg voor de veiling onaannemelijk is, komt ons begrijpelijk Voor; waarom moet de gemeente, die aan de overkant voor de industrie de terreinen bouwrijp maakt, alle kosten voor het geschikt maken van dit terrein aan de Helderse weg door de veiling laten beta len? Mag de gemeente zich niet ook eens een offer getroosten, om de bloei van de veiling te bevor deren? Het komt ons voor, dat het nieuwe dempingsplan voor uitvoering vatbaar is en de moge lijkheid hiedt voor een vlugge en niet al te kostbare oplossing. TUBERCULOSEBESTRIJDING ALKMAAR Voor de tweede maal dit jaar komt het Bestuur der Alkmaarse Vereniging tot Bestrij ding der Tuberculose een beroep doen op de medewerking van onze stadgenoten. De eerste maal wal dit op Zaterdag 22 April voor de te houden Emmabloemcolleeté, die dank zij de offervaardigheid van Alkmaar een groot succes is gewor den. In samenwerking met de Neder landse Céhtrale Vereniging tot Be strijding der Tuberculose te Den Haag, zal op 3, 4 en 5 Juli a,s. een propagandawagen dezer Vereniging een bezoek aan Alkmaar brengen. Veel. zeer veel hoort men over de bestrijding der Tuberculose, doch het bezoek van de propagandawa gen zal een zeldzame gelegenheid zijn door woord en beeld een in zicht te krijgen, op welke wijze een ieder kan medewerken aan de voorkóming en de bestrijding der Tuberculose. De wagon, ongeveer 15 m lang, is speciaal voor dit doel gebouwd en geeft een volledig beeld omtrent de tuberculose-besmetting en hare bestrijding. De wagen neemt standplaats op het Hofplein en is geopend van 9.30 tot des avonds 9 uur, met slechts een paar korte onderbre kingen. Toegang geheel gratis. Het Bestuur der Alkmaarse Vereniging tot bestrijding der Tuberculose: K. H. Kolk, arts, Geestersingel 36, voorzitter, Dr. J. Degenaar, arts, Emmastraat 95, secretaris, E. E. M. van Gilse, arts, Kennemerpark 8. penn.m. Mochten er nog stadgenoten zijn, die het mooie werk onzer Vereni ging willen steunen als donateur of donatrice; een berichtje aan een der bovenstaande adressen is vol doende. -\ ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Harmonie: Ba- stogne, 14 jaar; Cinema Americain: Ik ben een kleurling, 18 jaar; Victoria- theater; South of St. Louis, 14 jaar, NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Chr. de Vries, Frieseweg 4. telefoon 4237. ONVOORZICHTIG REIZIGER ALKMAAR. Gistermiddag om even over twee rende een rei ziger, die zich blijkbaar wat ver laat had, het perron op om de trein van 14 u. 11 te halen, die op vertrekken stond. Terwijl de trein al reed, sprong hij op de treeplank, doch kon zich niet hou den, viel van de trein af en ge raakte tussen het perron en de rijdende trein. De hoofdconducteur die zich bij de deur van de goe deren-afdeling bevond, zag het gebeuren en had de tegenwoordig heid van geest, de man met een flinke schop nog het perron op te werken. De reiziger kwam er zo doende af met een kapotte broek en lichte blessuren aan de benen. Wat er gebeurd zou zijn, indien er geen hoofdconducteur bij de hand was geweest, kan men zich wel raden. Een waarschuwing voor de al te haastige rgizigers, niet op rijdende treinen te sprin gen. NAAR DE ZAAN ALKMAAR. De A.F.C. sup porters gaan per bus om 5.45 uur vanaf het Canadaplein! Daarnaast gaan er ontzettend velen per eigen gelegenheid; in dat verband zou den wij het volgende verzoek aan de heren automobilisten willen doen: Daar de uittocht naar de Zaan enorm zal zijn en mede i.v.m. de motorraces ligt het in de bedoeling, om gezamenlijk om 5.45 uur te starten. De bussen stellen zich op het Canadaplein op, de luxe wagens enz. op'de Paardenmarkt en dan zal er zorg voor worden gedra gen, dat allen (met aller mede werking) in goede orde Zaan- waarts kunnen rijden. Wij zijn dan op tijd in de Zaan om ons een goed plaatsje te kun nen bemachtigen. De leus van de week is: Een ieder gaat mee Naar de Zaan met A.F.C. De P.P.C.-er. R. K. LEESBIBLIOTHEEK Boeken in andere talen ALKMAAR. De R. K. lees bibliotheek op de Laat, die iedere avond van half 8 tot half 9 en Zaterdagmiddag van half 3 tot half 5 geopend is, heeft een begin gemaakt met het aanschaffen van boeken in de Engelse, Franse en Duitse taal. Binnenkort hopen wij de titels van de aangekochte boe ken te kunnen publiceren. BURGEMEESTER DOET „TURN- LUST" UITGELEIDE. ALKMAAR Zoals wfj reeds heb ben gemeld zal „Turnlust'- a.s. Za terdag naar Engeland vertrekken om in Bath te demonstreren. Om kwart voor drie Zaterdag zal Bur gemeester Mr. Dr. H. J. Wijtema op het Waagplein afscheid nemen van de turnsters en turners en hen een boodschap meegeven voor do Burgemeester van Bath. Een Canadees harmoniecorps, The Vancouver I^itsilano Boys Band, dat een tournee door ons land maakt en Dinsdag op het eiland Texel voor een gehoor van 3000 eilanders een concert gaf, arriveerde gister met de tram in Bergen, Zü waren gekleed in uniform, be staande uit gebieste broek, wit overhemd en gekraagde cape. Onder grote belangstelling van de Bcrge- naren werden zij in het dorp ont vangen. Een pittige mars spelend, marcheerden zij naar het Raadhuis, waar zij door burgemeester Huy- gens werden verwelkomd. Deze bracht de offers in herinne ring, welke het Canadese volk voor de vrijheid van Nederland had ge bracht; hij wees erop, hoe de graven van de 250 Canadezen op het kerk hof te Bergen in ere worden ge houden en betoogde, dat de muzi kanten hier niet als vreemdelingen waren gekomen. Zij konden zich als vrienden beschouwen in dit muziekminnend dorp en spr. hoopte, dat zij nooit als soldaten in Neder land zouden terugkeren. Namens de ingezetenen bood spr. de jongelui gastvrijheid aan in Ber- Toen het Canadese ensemble in het Openlucht-theater aan het pro gramma vooraf liet gaan, een stro fe van het „Wilhelmus" en het Ca nadese volkslied wisten we reeds dat er in ieder geval voortreffelijk ge musiceerd zou worden deze avond. Onze hoog gespannen verwachtin gen van dit muziek-corps zijn al thans in technisch opzicht volko men in vervulling gegaan. Deze jonge muzikaten zijn stuk voor stuk uitstekende instrumentalisten, die hun instrument volkomen beheer sen en een zeer beschaafd klank gehalte produceren. Het uitgebreide programma had geen uitgesproken artistieke bedoeling maar bood van alles en nog wat. De klassieken, kregen een beurt en ook het Jazz- genre was rijkelijk vertegenwoor digd. Het Werd de luisteraars niet altijd gemakkelijk gemaakt, omdat men zich niet hield aan (je volgor de van het programma, er werd ook veel gespeeld wat niet was ge annonceerd men kreeg zo de indruk dat de dirigent zijn publiek aanzag, en vaak naar de omstandigheden van het ogenblik handelde. De Ouverture „Lucia di Lammer- moor" van Donnizetti, en de Aka- demische fest-ouverture van Joh. Brahms, vormden de twee stukken die artiBtiek natuurlijk de meest diepgaande muzikale inslag beza ten en uitnemend werden gespeeld. Toen volgde een rijk gevarieerd programma aan muziek van mo dern populair karakter, hiervan willen we vermelden „Trumpet- Trio" van Leonard meesterlijk uitgevoerd enz. Het vocaal kwar tet weliswaar wat zwak in de open lucht zong o.m. een Engels num mer met Jazz-inslag „Cool Water", alweer technisch perfect. Het ar tistiek aanvechtbaar grapje met 'n wals van Joh. Strauss, volkomen anders gerythmeerd had veel suc ces. De muzikale „Show'1 is wel de sterkste zijde van de „Vancouver Boys' Band" en dit genre brengen ze dan ook phenomenaal. Onder 't talrijke publiek was de jonge gene ratie sterk vertegenwoordigd en zij hebben 't aan enthousiaste bijvals betuigingen niet laten ontbreken. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I, t'e De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: AANVANKELIJK WARM. Aanvankelijk weinig bewolking en in de ochtend snelle stijging van temperatuur bü zwakke tot matige zuidelijke wind. Later van liet Westen uit toenemende be wolking met kans op enkele ver spreide buien tijdens het binnen dringen van koelere lucht. gen, waar zij naar hij hoopte enkele aangename dagen zouden door brengen. Hij wenste hen ook vee] succes met hun concert. Sympathiek antwoord. Een der muzikanten beantwoord de de speech van dr. Huygens op sympathieke wijze. „Wij verliezen onze broeders niet graag, zo zei hij, doch wij hebben geen spijt van de offers, die het Canadese volk voor de vrijheid gebracht heeft. De ge boden gastvrijheid stelden zij zeer op prijs. Hij herinnerde er nog aan, hoe zovele Nederlanders in Canada een nieuwe toekomst tegemoet gaan en dat vooral ook in Brits Columbia vele Nederlanders wonen; hij hoop te, dat zij door nog velen uit dit land gevolgd zullen worden, want Canada is wel groot in oppervlakte, maar telt naar verhouding weinig inwoners. Hij dankte tenslotte voor de hartelijke ontvangst door ge meentebestuur en bevolking. Na een muzikaal rondje rond de Ruïne, gingen de jongens met hun gastheren en -vrouwen naar hun kwartieren. Muzikale rondgang, Des avonds, voordat de jonge muzikanten hun concert gaven in het openluchttheater, trokken zij, begeleid door enkele der Kenne- mer ruiters, in muzikale optocht door het dorp. Voor deze rondgang bestond veel belangstelling. Men kon merken, dat deze Canadese jon gens, die geen beroepsmuzikanten zijn, doch die hun eigen onkosten moeten betalen en die om die on kosten enigszins te dekken foto kaarten verkopen van hun ensem ble, de sympathie van de Bergense bevolking hadden. Hier en daar was het zo druk als op een verlichtings avond en de fietsers, die optrokken naar het openluchttheater, konden hun doel slechts stapvoets bereiken, evenals de automobilisten. In het openluchttheater was eveneens grote belangstelling, toen de Boys hun avondconcert gaven. Het weer was goed. De liehte wind speelde met de partituren en de bomen zwatel den door de stilte, toen het orkest op uitmuntende wijze het Wilhel mus Sin.? inzetten- Tijdens het con cert dankte de dirigent, de heer Arthur W. Delamont, die zijn orkest leden volledig in de hand had, de Bergenaren voor hun sympathieke ontvangst van het orkest en de vriendelijke burgers, die de jongens onderdak verschaft hadden. De or ganisator van de Nederlandse tour nee, de heer L. J. Kappert, wees in zijn slotwoord op de band van broederschap tussen het Nederland se en het Canadese volk, die door het optreden der Canadese muzi kanten nog eens was versterkt. Over de muzikale prestaties van het orkest laten wij onze rmjziek- verslaggever aan het woord. AMSTERDAMSE OUDJES „DEDEN" ALKMAAR ALKMAAR. Ze waren met negenhonderd en ze telden samen zowat 58500 jaar. Ze waren allen lid van de „Onderlinge bond van ouden van dagen" en ze waren eens een dagje uit. De boot waar mee ze naar Alkmaar gekomen waren, hadden ze rustig aan de Kanaalkade laten liggen. Ze wa ren in Naco-bussen gestapt en die hadden hen, alle 900, naar de Mu- ziektuin gebracht, waar men op een dergelijke invasie niet was voorbereid. Ze kwamen om 12 uur en om 5 uur vertrokken ze weer, maar in die tussentijd heb ben heel wat oudjes alles van Alkmaar gezien, zijn er naar Ber gen getramd, hebben wandèlingen gemaakt in het Heiloërbos en zijn rustig gaan genieten op een bank in de Alkmaarderhout. De meest levenslustigen vonden dat de mu- ziektuin maar een verlofzaak was en wij weten een café in Alkmaar, een café met vergunning, dat in de vroege namiddag weerklonk van feestelijke oude stemmen, die jeugdige liederen zongen. Een Hollander, al is ie zeventig, moet nu eenmaal zingen als hij uit is. De stad werd er helemaal een beetje plezierig van, want die oude lieden waren maar wat jeugdig van hart. Zij vormden één afdeling van de acht, die Amster dam telt. Er zijn 110 afdelingen met 25.000 leden van de bond in ons land. Het doel van deze ver eniging is de verhoging der uit keringen, maar en passant wordt er ook aan de ontspanning van de ouwetjes gedacht. Daarom kon den ze b.v. nu een dagje uit, en goedkoop uit. Maandag gaan er weer zeven honderd in Damstadt op bezoek en 's winters organiseert de bond, die neutraal is, cabaretavonden voor de leden. De oudjes vonden het wel prettig in Alkmaar, dat hebben ze ons tenminste verteld voor ze weer op de boot gingen, waar vier leerlingen van de am bachtschool aan de Postjesweg, hen met hun viermansbandje ver gastten op foxtrots en samba's. Misschien zijn er de stramme beentjes nog wel van de vloer gegaan, maar dat weten wij niet zeker. Twee-sanatoria collecte ALKMAAR. Zaterdag a.s. wordt ten behoeve van de sana toria „Sonnevanck" en „Zonne gloren" de jaarlijkse collecte hier ter stede gehouden. Deze collecte, welke tot doel heeft bij te dragen tot leniging van de nood op het terrein van de bestrijding van de zo zeer ge vreesde tuberculose, verdient een ieders volle aandacht en sympa thie. Want de nood bij de t.b.c.- lijders is zeer hoog gestegen en daarom moet er geholpen worden en wel op zodanige wijze, dat alle mogelij ke bestrij dings-methoden kunnen worden toegepast. Hier is veel geld voor nodig, niet alleen nu, doch ook in de toekomst. Geeft daarom met milde hand en steunt op deze wijze de t.b.c.- bestrijding. ATHLETIEK-NIEUWS ALKMAAR Op de j.l. Zondag gehouden wedstrijden van A.V.A. in het Gem. Sportpark te Alkmaar werd er ook door enkele dames en heren athleten van de R.K.A.A.V. „Olympus" deelgenomen met afwis selend succes. Bij de dames promoveerde mej. R. v.d. Riet in' de 100 m naar de C.-klasse, en mej. T. Schuit bij het verspringen ook naar de C.-klasse, Een proficiat is hier op zijn plaats, wat ook geldt voor mej. T. Mooy, die de 3e plaats bezette bij hoog springen. Jammer, dat mej. T. Schuit te laat was voor de finale 100 'm dames C, daar zij één der favorieten was. Bij de heren liep P. Tromp een prachtige 3000 m, die hij onbedreigd won; hij maakte eveneens promotie n.l. naar B-kl. Dit houdt werkelijk een belofte in voor de toekomst. Zondag a.s. gaat er wederom een flinke groep dames en heren naar de Athletiekwedstrijden te Hoorn, waar zij weer de eer van onze kaasstad zullen hooghouden. Olympianen succes! Wij vertrekken gezamenlijk om 10.35 uur (vijf .ever half elf). Zor gen de athleten er voor, vóór half elf aanwezig te zijn- Succes! Eindexamen H.B.S. ALKMAAR Geslaagd: B. van Ammers, T. van Breeft Smallen- burg, W. Dekker, H. J. Hofman, P. H. de Jong, A. J. Kaarsemaker, A. M. Leeman, F. C. Mijlhoff, A. H. Olie, S. Warna, C. E. van Kave- steijn, W. F. Stoel, E. E. Temme en M. H. Zwaanswijk, Alkmaar; J. F. Bakker en W. C. Zijlstra, Castrl- cum; J. L. P. Bonnet, T. E. Swart, H. J. Waal, H. Wilbrink, Bergen; P. Zwaan, Bergen aan Zee; F. E. P. Cohen, Hensbroek; C. A. Gor ter, Schagen; P. C. Kloosterboer, St. Pancras; P. C. Koster, Heiloo; D. Reinders. Noord-Scharwoude; B. J. Vos, Middenmeer; J. Zwets- man, Koedijk. 6 candidaten wer den afgewezen. Geslaagd ALKMAAR Aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaatsexamen geneeskunde de heer J. Christi- aanse te Alkmaar. DERDE „KAAS"-UONCERT ALKMAAR Het programma voor het Derde Kaasconcert In de Grote Kerk, dat door de organist Simon C. Jansen Vrijdag om half twaalf en half een wordt gegeven luidt als volgt; Kleine Orgel: Variaties op Vater Unser im Himmeireich, J, P, Sweelinck. Grote Orgel: Orgelkoraal, Am Wasserflüssen Babylon, J. S. Bach. Allegro, G. E. Pescetfi. 10 Inventionen, Alb. de Klerk, a. allegretto, b. con grazia, c. scherzando, d, moderato, e. tran- quilo, f. festivo, g. andante con moto, h. tempo rubato, i. tempo di Siciliano, j. grave. Fantasie op „Een Vaste Burg is onze God", Jan Zwart. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Geer- truida P. dochter van C. G, J. Bree kelmans en P- J, Hoekmeijer; Ge- rarda P. zn. van N. Pnnse en P. G. van Meterep; Johannes zn- van F, C. Waaldijk en C. Zorge, Gehuwd: Jean B. Pourquié en Elisabeth C. Baarthuis; Bernardus J. P. van Wouw en Cornelia G. Kole; Lambertus Martin en Elsje Unglaub. Overleden: Nicolaas Kersten oud 77 jr. geh. met C. Leegwater; Neeltje Klerk oud 75 jr. ZUIVELVAKEXAMENS Als sluitstuk van de examens voor de zuivelvakdiploma's van de Algemene Nederlandse Zuivelbond (F.N.Z.) werd te Alkmaar op 27 en 28 Juni het mondelinge gedeelte afgenomen. Aan 29 der 47 candidaten kon een diploma worden toegekend. O.m. slaagden voor: Centrifugist; M. Lakeman, Deem ster; L. v. d. Meulen, Velsen; J. Spijksma, Amsterdam; "R. Visser, H. Hugowaard; J. Vogel, Berk hout; J. de Waart, Kwadijk; afge wezen 12. Botermaker: J. J. Jager, Wierin- gerwaard; J. Godwaldt, Oterleek; afgewezen 1. Kaasmaker: C. Bruynis, Beem- ster; J. Groen, Beemster; J. Post, Beemster; A. 'i'j. van WIJK, Uost- huizen; afgeweizen 2. Fabriekscontroleur: C. Kaandorp, Heiloo; afgewezen geen. Machinist: S. Stobbe, Binnen- wijzend; K. J. Bron, Julianadorp; R. Elgersma, Alkmaar; U. Greijda- nus, Middelie; H. Knol, St. Maar tensbrug; J. Koers, Haringhuizen; N. J. Kok, Berkhout; afgewezen 3. VOETBALUITSLAGEN Gouden Kruis 7e ronde. Kolp. Boys 1Berkhout 1 02 Voor de demi-finale komen a.s Zon dag de volgende wedstrijden: Berkhout 1Succes 2 OSV 4Limmen 2 De finale wordt gespeeld op Zon dag 9 Juli. Amerikaanse oorlogscorrespon denten hebben thans nadere berich ten doorgeseind over de manier waarop Seoel Woensdagmorgen te midden van grote verwarring is gevallen. Enkele uren tevoren leek de situatie dank zij het Ameri kaanse ingrijpen nog hoopvol. Plot seling brak echter een van de aan vallende tanks van de Noord- Koreanen door de defensielinies voor de stad. Dit veroorzaakte een paniek onder de verdedigers. Anti-tank-kanonniers en afdelin gen bewapend met pantservuisten sloegen op de vlucht. De tank ver volgde haar weg door de straten en kreeg op een gegeven ogenblik de jeeps van de Amerikaanse mili taire adviseurs in het vizier. Een achtervolging werd ingezet onder het voortdurend afgeven van mi- trailleurvuur. De vier inzittende officieren renden voor hun leven en konden op het nippertje ont snappen over de laatst-overgebleVen brug over de Han, die enkele ogen blikken later op order van het Zuid- Koreaanse Ministerie van Defensie werd opgeblazen. Op dat moment hadden de Zuid-Koreanen nog een Vier en dertig officieren zijn Woensdagmorgen op hef Anker park te den Helder beëdigd en daarmede opgenomen in, zoals de Commandant MUnendlenst Neder land, kapitein ter zee L. H. Quant dit uitdrukte ..de grote familie, die do Koninklijke Marine is en in het corps officieren". Bü deze plechtigheid waren mede aanwe zig de familieleden van de jonge officieren, de officieren, onderoffi cieren en manschappen van de Münendienst Nederland, een deta chement adelborsten, de burge meester Mr. G. D. Rehorst en de Directeur van de Rijkswerf, De Commandant van de mijnen- dienst sprak de officieren toe en wees hen er op wat de verplich tingen waren, die zij op zich na men door in zijn handen de eed Kabelaanleg OUDORP. Men is thans bezig de verbinding tot stand te brengen door de provinciale weg en het kanaal Omval—Huigendijk van dg 50.000 volt H.S.kabel, die onlangs van Oterleek naar Alkmaar gelegd is. Het maken van deze verbinding blijkt geen kleinigheid te zijn. On der de provinciale weg zijn buizen gelegd, waardoor de kabels getrok ken worden. Vervolgens moet ge graven worden door de dijk naar het kanaal. Een drijvende beima chine heeft een gedeelte van de oevers aan beide zijden met zwaar schoeiïnghout afgedamd. De beton nen schoeiïng van het kanaal is tijdelijk verwijderd en in de oevers zijn reeds grote geulen gegraven. Nu is een grote baggermachine uit Alkmaar gearriveerd, die door het gehele kanaal in de hodem een geul baggert van ongeveer twee meter diep, waarin de kabels gelegd moe ten worden. Uit de wijze van wer ken blijkt wel, dat bij het leggen van kabels voor een dergelijke hoge spanning alle zorg besteed wordt. Wegverbetering OUDORP. De Provinciale weg (de Noordervaart) in de gemeente Oudorp wordt over een fünke leng te van een nieuwe onderlaag en wegdek voorzien. Dit is een grote verbetering, daar de weg, die des tijds op een gedempt gedeelte van de Noordervaart is gelegd, begon te verzakken. van trouw aan H. M. de Koningin af te leggen en Nto zij onder alle omstandigheden hadden uit te voe ren. In het kort vertelde hij hen wat het zeggen wil trouw te zijn aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten te tonen en zich te onderwerpen aan de krijgstucht. Hierna werd de officieren een voor een de eed afgenomen. Ach tereenvolgens kwamen voor het front der troepen: lt. z. 3 W. S. Vrijlandt, lt- z. 3 arts D. W. dei Haan id. G. J. Bos en lt. z. 3 vak diensten M. J. Th. van Vorselen, Voorts de adelborsten le klas F. A. van Hage, K. Zeevenhooven, R. Mol, W. v. Loenen, W. F. Zeverijn, A. P. R. Blok, W. W. G. Sunder- meijer, F. W. Wouters, J. C. Post, H. P. Jongbloed, F. S. Knipscheer, J. Kraaijenveld van Hcmert, C. J. Wackwitz, W. Smilde, R. E. Tegel berg, Th. Ch. Planken, G. J. Guli- kers, A. Eijskoot, H. Woudstra, T. Takens, E. E. Lens, J. Arp, A. Bcrveling, A. E. Haack, Th. J. de Bruin, A. P. Chardon, E. Mostert, A. Lengton, G. Brunt, C. Spelt. Na afloop hiervan sprak de Commandant Mijnendienst Ne derland, kapitein ter zee L. H. Quant de zojuist beëdigde officie ren opnieuw toe, waarin hij na drukkelijk verklaarde dat zij aan deze eed gebonden zouden blijven hoe hun overtuiging zich wellicht ook zou kunnen wijzigen. Ook de ouders en familieleden werden door de commandant gelukge wenst met de gebeurtenis omdat zij allen „hiermede ook meer of minder in onze familie de Konink lijke Marine zijn opgenomen". Tot slot volgde een delfilé, waar bij de Marinekapel muzikale mede werking verleende. De plechtig heid werd gesloten met een mars door de stad. NIEUW-ZEELAND BEREID TOT VLOOTHULP AAN V.N. WELLINGTON 29 Juni (Keuter) De regering van Nieuw-Zceland ls bereid, eenheden van haar vloot be schikbaar te stellen ter ondersteu ning van de actie der V. N. in het Koreaanse geschil indien deze vorm van hulp gewenst moclit zqn, al dus heeft de Nieuw-Zeclandse mi nister-president Sidney Holland in het huis van afgevaardigden ver klaard. Op het ogenblik wordt met Engeland over deze kwestie over legd. groot deel van de stad in hun bezit. Door het ontijdig opblazen werd hen echter de terugtocht afgesne den. Voor twee divisies is de toe stand daardoor hopeloos geworden. Honderden soldaten kwamen bij de explosie om het leven. Ook 50 an dere Amerikaanse militaire advi seurs waren op dat moment nog in de stad. Zij 'slaagden er in per boot of zwemmend te óntsnappen. Volgens Walter Simmons, cor respondent van de „Chicago Tri bune", is het twijfelachtig of vol doende voorraden nog tijdig uit Japan kunnen worden aangevoerd om de situatie te redden. President Syngman Rhee heeft te Taedjon verklaard, dat er „weinig hoop" is, tenzü de Amerikanen zware kanonnen naar het front zenden, De Noord-Koreancn zün met tanks de Ilan overgestoken en de Zuid- Korcunen worden van de oever teruggeslagen, aldus Syngman Rhee. De gevechtslinie ligt thans onge veer 12 KM ten Noorden van Socwon, Een Amerikaanse lichte bommen werper is op de terugweg van een gevechtsopdracht bij een vliegbasis in Japan in zee gestort. Twee leden der bemanning kwamen om het leven. Mr. A. A. M. STRUYCKEN UIT BREDA BENOEMD 's-CRAVENHACË. De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat bij. Koninklijk Besluit van 28 juni met ingang van 10 Juli benoemd is tot minister van Justitie mr. A. A. M. Struycken, advocaat en procureur en wethouder van de gemeente Breda. EEN MAAND LANG GEEN BOKSWEDSTRIJDEN Het Hoofdbestuur vap de Ned. Boksbond heeft besloten het wed strijdwezen t.e.m. 28 Juli stil te leg gen in verband met het overlijden van de Bredase bokser Jan Remie. De Ned. Boksbond deelde in ver band met dit overlijden nog mee, dat uit een nauwkeurig onderzoek is komen vast te staan, dat elke bepaling van het wedstrijdregele- ment is voldaan zodat het naar het oordeel van de ringarts onwaar schijnlijk is dat het ongeval te wij ten zou zUn aan het boksen Van Remie op Zondag j.l. Zodra het on derzoek door de bevoegde instanties geheel ten einde is zal de uitslag ervan openbaar gemaakt worden. Op 6 Juli zal het gerecht in Singapore beslissen over het be roep, ingesteld door de Maleise vrouw Animah, tegen het besluit van het gerechtshof, volgens welke het Nederlandse meisje Bertha Hartogh aan haar ouders in Nederland moet Worden te ruggegeven. Gisteren heeft Animah, die, zoals bekend, Bertha Hartogh heeft opgevoed toen haar ouders in Japanse krijgsgevangenschap verbleven, vijf uur moeten luis teren naar de behandeling van haar zaak in hoger beroep. Handelsovereenkomst' met Frankrijk verlengd De regeringen van Nederland en Frankrijk zijn overeengekomen de geldigheidsduur van de lopende Handelsovereenkomst, welke per 1 Juli a.s. zou worden beëindigd, met een maand te verlengen. Gistermiddag is de nota inzake het defensiebeleid van de minister van oorlog en marine verschenen. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de Nederlandse bijdrage aan de West-Europese verdediging in de eerste plaats inhoudt het paraat beschikbaar of binnen enkele dagen mobilisabel hebben van die strijd krachten, welke nodig zijn om een aanval ener agressor te stoppen en te keren. Vast staat, dat Nederland geen bijdrage zal leveren aan de strategische luchtstrijdkrachten. Over de kosten zegt de nota, dat de regering zich voor 1951 een streef cijfer van 850 millioen gulden voor ogen stelt. De minister stipuleert in zijn nota ciat de genoemde samengestelde taak in hoofdzaak alleen met eigen middelen moet worden vervuld. De geallieerde steun zal slechts aan vullend karakter hebben en bestaan uit samenwerking in groter ver band, alsmede uit financiële en ma teriële steup bij het opbouwen der eigen middelen. De nota defensiebeleid zegt voorts, dat bedreiging van het grondgebied in Europa momenteel zeker niet leiden tot veronachtza ming van de defensie der Over zeese Rijksdelen en belangen bui ten Nederland. De nota zegt, dat de sterkte van onze zeemacht in 1955 oqgeveer als volgt zijn: 1 vliegkampschip, 2 kruisers, 12 jagers, 6 andere escor- teurs, 4 onderzeeboten, 48 mijnen vegers en ongeveer 100 vliegtuigen- Daarenboven zal de bewapening van de koopvaardijvloot voor een niet onbelangrijk gedeelte zijn ge vorderd. De beveiliging van aan~ voeren naar België langs de zee weg zal grotendeels op Nederland se schouders moesten rusten, aan gezien dit nabuurland niet beschikt over gsestrijdltraehten van enig for maat. Tot de taken van de Nederland se krijgsmacht hl West-Europees verband zal het in hoger geallieerd verband tegenhouden van 's vijands landstrijdkrachten behoren, ook als zij door de lucht komen. Hiervoor zijn eigen land- en daarmee samen werkende tactische luchtstrijdkrach ten en eventueel zeestrijdkrachten nodig. Voorts het bestrijden van vijan delijke luchtstrijdkrachten. Hiervoor zijn eigen luchtstrijdkrachten en luchtdoelartillerie met bijbehorende vvaarschuwings- en directieorganen nodig. Een derde taak is het openhou den en beschermen van onze havens en zeeverbindingen, met inbegrip van het bestrijden van vijandelijke Zeestrijdkrachten voorzover daar voor noodzakelijk en nodig zijn eigen zeestrijdkraohten met inbe grip van de marine-luchtvaart dienst en luchtstrijdkrachten. Ten vierde moet gezorgd worden, dat het eigen achterland rustig blijft, waarvooy landstrijdkrachten nodig zijn. Voortgaande zegt de nota, dat de regering het militiestelsel wenst te handhaven. In verband met de ver fijning der militaire techiek zal in verschillende gevallen training van relatief lange tijdsduur noodzake lijk zijn. .Voor de landmacht zal de oefentijd van twaalf maanden en langer moeten worden gehandhaafd Hierdoor ontstane persoonlijke las ten zullen voorhands in het alge meen niet verlicht kunnen worden. Om technische en financiële redenen zal het accent bij luchtstrijdkrach ten en marine sterk op het beroeps- personeel moeten worden gelegd. Het is te voorzien, dat de mari nebegroting in verband met het ge leidelijk gereedkomen van de aan bouw jn 1954 reeds enigszins en in 1055 in belangrijke mate een dalen de tendens zal gaan vertonen, In de nota wordt vastgehouden aan een dienstplichtleger met een kern van beroepskader. Gemeend wordt, dat de stelling als zoude volstaan kunnen worden met legers van zeer beperkte mankracht, voorzien van de allermodernste bewapening en grote gevechtskracht, nog niet be wezen is. De gedachten gaan uit naar lich tingen van 27,000 man per jaar die gedurende zes jaar tot de troepen te velde zullen behoren en nadien naar de territoriale troepen zullen overgaan. Gestreefd zal worden naar een verdeling van thans ge oefende manschappen over beide cafegoriën van de landmacht. Hef debat in eerst recht Romme, zelf van zijn fracrie de huurverhog avond tevoren onaanvaardbaar zou hij tehortin van het hele deze mededei leedwezen vai zing zelf, ma; Kamer was De bewlnds: Romme, had gezet om zün veren, maar menten had leider van de namelijk niet bü een huurv aan compensa breken. Uit d stukken door gelegde staat gestelde belas! huurverhoging er was dus nog minister erbij, blik het geheel prijzen nog nic worden overzie: eerste reactie dan zou moe! steld. Prof. R de, dat deze n die middag bn voerde overleg sproken, maar hiertegen aangt het tijdstip var treding in gev; brengen. Dit prof. Romme, voorbijgaan, ma; vaststellen, dat door in 'n onbel positie werd gel kwam de Vooi K.V.P.-fractie door de minister ment. In rustig wel eens kabir.„. lijke aangelegen! maar voor deze beneden de ma: leen bij intrekk: werp dan had de indruk, dat weinig hartepjj Tenslotte kwam clusie dat hij in gevaar wild wel eiste hij de bij het debat ove tie de wenselijkh re verhoging and; oog zou kunnen Minister In 't verdediging van aan, dat als hü het hele vraagstu prijzen nu nog kon worden o kwestie van o van onmacht, I zat tussen de v tingverlaging e ging van 15 WASHINGTON', 28 Juni (Reu ter) De Amerikaanse Senaat heeft heden het wetsontwerp betreffende de verlenging van de dienstplicht voor een jaar goedgekeurd, Het wetsontwerp werd gisteren ree*» door het Huis van Afgevaardigden aanvaard. VRIJDAG 30 HILVERSUM 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7 ziek; 7.45 een dag; 8.00 Nieuws ten; 8.15 Gram.mu de zieken; 9.30 8,35 Gram.muziek fendienst; 11.00 F 1.30 Blaaskwint; 11.55 gram.muziek delingen; 12.33 13.00 Nieuws; eert en soliste; kest en solisten dracht; 15.00 A ziek; 15.40 Voordr mermuziek; 16.45 17.00 Wetenswaa 17.30 Friese ca Strijkorkest; 18.15 Esperanto; 18.30 18.45 Causerie ov: bijslag; 19.00 Nieu richten; 19.45 R ding; 19.35 gram Radiokrant; 20.00 Utrechts stedelijk Pianoduo; 21.10 kerkzegels; 21.25 21.40 Kamerorkes 22.25 Koor, orkest 22.45 Avondoverde Nieuws; 23.1524 HILVERSUM 2 VARA; 10.00 VARA; 12.00 VARA; 10.30 VARA; 22.40 VPR< VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 nastiek; 7.30 gram Nieuws en weerbe gram.muz. 8.50 v~ 9.00 gram.muz.; causerie; 10.05 10.20 Gram.muz.: Vrouw; 10.45 Z 11.00 Radiofeuilletc gelspel en tenor; 1 ziek; 12.00 Lichte Mededelingen; 12. ie; 12,45 Gram. m fel en trio; 13.40 V 14.00 Gram.muz.; spreking; 15.20 M rie; 16.00 Gram.mi de Jeugd; 17.00 P Muzikale causerie; 18.15 Felicitaties; Strijdkrachten; 19 de bocht"; 19.15 C 19.30 „Op bezoek causerie; 19,45 Rei Berichten; 20.00 N Boekbespreking: 21 Clavecimbel: 20.35 der menselijkheid der huidige cultuu ij'.9 Verzoekprog •Botterdam Ahoy" j°0 Buitenland vr 5 Verzoekprogr „Vandaag", causer v°ndwijding; 23.00 24.00 Gram.muz.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2