IRiNG ijgsmacht Prof. Romme verdedigt een amendement voor huurverhoging tot 20 Mr. Oud zegt zijn mening over het politievraagstuk HE WEKTE RADIO Gunstiger regeling voor terugbetaling van studiebeurzen 32.000 Barneveldse kippen werden vernietigd OP DE VLUCHT hoop meer iwe Minister in Justitie uli beslissing ïertha Hartogh De Huurwet in de Tweede Kamer Vraagstuk der compensatie wordt vóór 7 Januari in de Kamer behandeld Aardgas ontdekt te Gramsbergen In Christus' Licht u Vernietigende explosie in Irak De pseudo-vogelpest Minister Mansholt bracht een bezoek Chef-commies ATO vrijgesproken Naar wij vernemen: Nationale bedevaart naar Lourdes Duitse socialisten naar Straatsburg voorde LIEFDE DONDERDAG 29 JUNI 1950 PAGINA 3 an de stad in hun bezit, ontijdig opblazen werd de terugtocht afgesne-. wee divisies is de toe oor hopeloos geworden, soldaten kwamen bij de het leven. Ook 50 an- ikaanse militaire advi- op dat moment nog in slaagden er in per boot nd te Ontsnappen. Walter Simmons, cor- van de „Chicago Tri iet twijfelachtig of vol- rradcn nog tijdig uit. len worden aangevoerd atie te redden, Syngman Rhee heeft te rklaard, dat er „weinig ïzfj de Amerikanen zware naar het front zenden, Voreanen zijn met tanks crgestokcn en de Zuid orden van de oever en, aldus Syngman Rhee. tslinie ligt thans onge- VI ten Noorden van rikaanse lichte bommen- DP de terugweg van een Iracht bij een vliegbasis zee gestort. Twee leden ming kwamen om het A. M. STRUYCKEN 3REDA BENOEMD VEN H ACE. De gsvoorlichtingsdienst de, dat bij- Koninklijk an 28 |uni met ingang juli benoemd is tot van justitie mr. A. A. ycken, advocaat en r en wethouder van nte Breda. MAAND LANG BOKSWEDSTRIJDEN lofdbestuur van de Ned. heeft besloten het wed- t.e.m. 28 Juli stil te leg- band met het overlijden edase bokser Jan Remie. Boksbond deelde in ver- dlt overlijden nog mee, nauwkeurig' onderzoek vast te staan, dat elke ran het wedstrijdregele- jldaan zodat het naar het 'an de rlngarts onwaar- s dat het ongeval te wij- jn aan het boksen van Zondag j.l. Zodra het on- oor de bevoegde instanties i einde is zal de uitslag nbaar gemaakt worden. Juli zal het gerecht in e beslissen over het he rsteld door de Maleise nimah, tegen het besluit t gerechtshof, volgens et Nederlandse meisje lartogh aan haar ouders land moet worden te- en. n heeft Animah, die, kend, Bertha Hartogh toen haar ouders ase krijgsgevangenschap n, vijf uur moeten luis- iar de behandeling van k in hoger beroep. ndelsovereenkomsf1 Frankrijk verlengd ^ringen van Nederland en zijn overeengekomen de van de lopende welke per 1 zou worden beëindigd, maand te verlengen. aande zegt de nota, dat de het militiestelsel wenst te en. In verband met de ver- Ier militaire techiek zal in ende gevallen training van lange tijdsduur noodzake- Voor de landmacht zal de van twaalf maanden en [ïoeten worden gehandhaafd - ontstane persoonlijke las- en voorhands in het alge- et verlicht kunnen worden, nische en financiële redenen accent bij luchtstrijdkrach- narine sterk op het beroeps- >1 pioeten worden gelegd. 3 te voorzien, dat de marl- ting in verband met het ge- gereedkomen van de aan- 1954 reeds enigszins en in belangrijke mate een dalen- ens zal gaan vertonen, ota wordt vastgehouden aan nstplichtleger met een kern •oepskader. Gemeend wordt, stelling als zoude volstaan worden met legers van zeer e mankracht, voorzien van [■modernste bewapening en evechtskracht, nog niet be- edachten gaan uit naar lich- van 27,000 man per jaar die ide zes jaar tot de troepen a zullen behoren en nadien s territoriale troepen zullen m. Gestreefd zal worden m verdeling van thans ge- manschappen over beide ■iën van de landmacht. RINGTON, 28 Juni (Reu- e Amerikaanse Senaat heeft het wetsontwerp betreffende lenging van de dienstplicht en jaar goedgekeurd, Het twerp werd gisteren ree*» et Huis van Afgevaardigden rd. (Van onze parlementaire redacteur) Het debat in de Tweede Kamer over de Huurwet werd gisteren eerst recht belangrijk toen de leider van de KVP-fractie, prof. Romme, xelt op de katheder verscheen om het amendement van zijn tractie te verdedigen, waarbij werd voorgesteld om de huurverhoging niet op 15, maar op 20 pet. te brengen. De avond tevoren had minister in 't Veld het amendement reeds onaanvaardbaar genoemd. Werd het toch aangenomen, dan zou hij schorsing van de beraadslagingen vragen en intrekking van het hele wetsontwerp moeten overwegen. In antwoord op dexe mededeling zei prot. Romme nu, dat hij er met groot leedwezen van had kennis genomen. Leedwezen om de afwij zing zelf, maar ook om de wijze waarop zij ter kennis van de Kamer was gebracht. men moest dit toch niet te eng bekijken. De regering volgt de ontwikkeling van lonen en prij zen met grote zorg en een nieu we loonronde zou voor ons gan se volk een zeer ernstige zaak zijn, vooral in verband met de verminderde kansen op- export. Hij wil echter zeker de toezeg ging doen, dat de mogelijkheid van een huurverhoging tot 20 straks andermaal zou kunnen worden bekeken, de verhoging tot dit percentage achtte hij op zich zelf zeker niet onredeliik. Prof. Romme nam met deze toe zegging genoegen. De bewindsman, aldus prof. Romme, had wel stellingen op gezet om zijn afwijzing te moti veren, maar aan zakelijke argu menten had het ontbroken. Di leider van de K.V.P.-fractie was namelijk niet overtuigd, dat het bij een huurverhoging van 20 aan compensatie zou gaan ont breken. Uit de bii schriftelijke stukken door de minister over gelegde staat bleek dat de voor gestelde belastingverlaging de huurverhoging zal overtreffen, er was dus nog speling. Bleef de minister erbij, dat op dit ogen blik het geheel van lonen en prijzen nog niet voldoende kon worden overzien, dan was de eerste reactie dat de behandeling dan zou moeten worden uitge steld. Prof. Romme deelde me de, dat deze mogelijkheid bij het die middag binnenskamers ge voerde overleg reeds was be sproken, maar de minister had hiertegen aangevoerd, dat zulks het tijdstip van de inwerking treding in gevaar zou kunnen brengen. Dit argument, aldus prof. Romme, kon men moeilijk voorbijgaan, maar Wel Wilde hij vaststellen, dat de Kamer daar door in 'n onbehagelijke dwang positie werd gebracht. Tenslotte kwam de voorzitter van de K.V.P.-fractie nog terug op het door de minister geuite dreige ment. In rustiger jaren waren er wel eens kabinetten op soortge lijke aangelegenheden gevallen, maar voor deze tijd was dat toch beneden de maat. Bleef het al leen bij intrekking van het ont werp dan had prof. Romme zo de Indruk, dat dit de regering weinig hartepiin zou kosten. Tenslotte kwam hij tot de con clusie dat hij het ontwerp niet in gevaar wilde brengen, maar wel eiste hij de toezegging, dat bij het debat over de compensa tie de wenselijkheid van verde re verhoging andermaal onder oog zou kunnen worden gezien. Minister In 't Veld voerde ter verdediging van zijn standpunt aan, dat als hij gezegd had dat het hele vraagstuk van lonen en prijzen nu nog niet in zijn geheel kon worden overzien, dit geen kwestie van onwil was maar van onmacht. Dat er nog speling zat tussen de voorgestelde belas tingverlaging en de huurverho ging van 15 gaf hij toe, maar PROGRAMMA VRIJDAG 30 JUNI 1950 HILVERSUM 1 402 m; 7.00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde mu ziek; 7.45 een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gram.muziek; 9.15 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.muziek; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Fluit en Diano; 11.30 Blaaskwintet en piano; 11.55 gram.muziek; 12.30 Mede delingen; 12.33 gram.muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelcon cert en soliste; 14.00 Koor, or kest en solisten; 14.40 Voor dracht; 15.00 Amusementsmu ziek; 15.40 Voordracht; 16.00 Ka mermuziek; 16.45 gram.muziek; 17.00 Wetenswaardig allerlei; 17.30 Friese causerie; 17.45 Strijkorkest; 18.15 Evangelie in Esperanto; 18.30 Koorconcert; 18.45 Causerie over de kinder! bijslag; 19.00 Nieuws en weerbe richten; 19.45 Regeringsuitzen ding; 19.35 gram.muziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Utrechts stedelijk orkest; 20.55 Pianoduo; 21.10 Causerie over kerkzegels; 21.25 Kamerkoor; 21.40 Kamerorkest en solist; 22.25 Koor, orkest en solisten; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 gram.muz. HILVERSUM 2 298 m; 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO;- 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 gram.muziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 gram.muz. 8.50 voor de vrouw; 9.00 gram.muz.; 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram.muz.: 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Zang cn piano; 11.00 Radiofeuilleton; 11,15 Or gelspel en tenor; 11.45 Gram.mu ziek; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Sportpraat- Je; 12.45 Gram. muz.; 13.00 Or gel en trio; 13.40 Voor de vrouw; 14.00 Gram.muz.; 15.00 Boekbe spreking; 15.20 Muzikale cause rie; 16.00 Gram.muz.; 16.30 Voor de Jeugd; 17.00 Pianoduo: 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18,30 Voor de Strijdkrachten; 19.00 „Denk om de bocht"; 19.15 Orgel en zang; 19.30 „Op bezoek bij anderen", causerie; 19.45 Reportage; 19.55 Berichten; 20.00 Nieuws: 20.05 Boekbespreking; 20.10 Fluit en Clavecimbel: 20.35 „De redding der menselijkheid in de crisis der huidige cultuur". causerie; 21.00 Verzoekprogramma; 21.35 ..Rotterdam Ahoy", klankbeeld; 22.00 Buitenlands overzicht: 22.15 Verzoekprogramma: 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 A- Vondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 —24.00 Gram.muz. Eerder op de middag was reeds een ander belangrijk vraagstuk naaf het komende beraad over lonen en prijzen verschoven. Zoals gisteren reeds gezegd, zij die geen inkomsten belasting betalen zullen ook compensatie moeten krijgen voor de huurverhoging. Thans is hierin echter nog niet voor zien. De Kamer nam nu z.h.st. een motie Van Vliet (K.V.P.) aan, waarin de regering werd uitge nodigd tijdig en zeker voor 1 Januari met de Kamer over het vraagstuk der compensatie in overleg te willen treden. Over de compensatie zal dus beslist moeten zijn voor de huurverho ging in werking treedt. Twee moties Gortzak (comm.) de een aandringende op een nieuwe loonronde van 5 en de ander strekkende tot opschor ting van de behandeling werden verworpen. Voor: de communis ten. Nul op het request In antwoord op een vraag van de communist de Groot deelde de voorzitter mede, dat het niet in de bedoeling van de regering lag om inlichtingen te verstrek ken over de strijd in Korea. De heer de Groot volstond met te zeggen, dat hij zulks zeer be treurde, omdat wii, althans naar zijn mening, wellicht aan de vooravond stonden van een der de wereldoorlog MINISTER RUTTEN KONDIGT AAN: (Van een onzer redacteuren) Een bar ontevreden heer Krop man (KVP) gaf gistermiddag in de Eerste Kamer bij de replieken de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen te ver staan, dat hij benieuwd iB naar het beleid van de bewindsman in de komende jaren. Uit het ant woord van minister Rutten zelde hij niets wijzer te zijn geworden. Dit antwoord had de minister aan de Kamer gegeven op vragen, die hem vorige week bij de behande ling van de begroting van O., K. cn W. waren gesteld. Concreet was de minister in zijn toezegging, dat een soepeler regeling zal verschijnen voor de terugbetaling van studiebeurzen. De afbetaling van de renteloze voorschotten zal in 10 termijnen moeten plaats vinden, ieder 10 pet. van het totale bedrag. De minister van O., K. en W. zal in bijzondere gevallen tot een soe peler regeling kunnen besluiten. Ook de terugbetaling van leraars beurzen kwam ter sprake. Voor ieder jaar, dat de afgestudeerde student een leraarsambt bekleed, zal 10 pet. van zijn schuld worden afgeschreven. De minister deelde de Kamer verder mede, dat er overleg plaats vindt omtrent het studeren van Indonesische studenten in Neder land. Tot September a.s. zullen deze studenten zich echter geen zorgen behoeven te maken. On der bepaalde voorwaarden zullen Zoals gemeld, is de Nederland se Aardolie Maatschappij Zater dag j.l. te Gramsbergen, waar men reeds geruime tijd bezig was met een proefboring, begon nen met een productieproef. Woensdagmiddag werd in deze boring aardgas aangetoond, voor alsnog in beperkte hoeveelheden aldus de maatschappij. Do juiste omvang van de pro ductie van deze put zal eerst over enige t;jd kunnen worden bepaald. De correspondent van het A.N.P. meldde ons, dat het gas met een zware bromtoon naar boven komt. Uit veiligheidsover wegingen is het aangestoken. Aardgas is namelijk zwaar, blijft laag hangen en kan daar door gevaar opleveren voor de omgeving. Men laat de put open staan om de hoeveelheid gas en de druk te meten. Men weet na melijk nog niet wat „de put zal doen". ARBEIDER KREEG KLAP VAN TAKEL Bij het werken aan de tweede spoorbrug over de Waal bi) ^alt- bommel kreeg de 39-jarige P. van Brakel een klap van een losgela ten takel, waardoor hij van de ln aanbouw zijnde brug bewusteloos naar beneden stortte. Hij kwam in het -gras terecht en werd met een zware hersenschudding naar Den Bosch vervoerd, waar hij gister nacht is overleden. Hij laat een jonge vrouw met vijf kinderen achter. Wij zijn op Petrus en door Petrus op Christus, de Heer van de mensen en de dui vels gegrondvest. Ver bonden met Petrus, met de Kerk, met haar geloof, met haar Sacramenten,met haar morele beginselen, met haar priester schap. In gehoorzaam heid en trouw zijn wij onoverwinnelijk BENEDICTUS deze studenten tót die datum steun van de regering ontvangen. Kunst en spreiding Over de spreiding van de cul tuur zijn ook nog hartige woor den gesproken, waarbij de mi nister er op wees, dat de waarden, die in het Westen liggen opge stapeld, in de loop der tijdèn zifn verzameld^ Zij zijn hier op parti culier initiatief en door opoffe ringsgezindheid bijeen gebracht. Zowel de heer Veldhoven als Kropman, beiden KVP, remde de minister in zijn beschouwing door er aan te herinneren, dat het Zui den onder de republiek der Zeven Provinciën geen kans heeft gehad zich cultuurwaarden te verzame len. Een mening, die door de mi nister ook werd gedeeld. 230 DODEN, 1000 GEWONDEN In een depót van de Iraakse Petroleum-maatschappij te Homs (130 km ten noorden van Damas cus) heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarbij 230 personen om het leven zijn gekomen en ongeveer 1000 personen zijn ge wond. De schade wordt op vijf millioen gulden geschat. Tsjechisch diplomaat moet Engeland verlaten LONDEN, 28 Juni. (Reuter). Engeland heeft de terugtrekking verzocht van Alois Skoumal, Spe ciaal Attache aan de Tsjecho-Slo- waakses Ambassade in Londen. Dit is een represaille-maatregel tegen de uitwijzing van de Britse derde Ambassade-secretaris te Praag, die er van beschuldigd was aan tegen te staat gerichte activi teit' deelgenomen te hebben. Weer een speler naar Frankrijk? Arie van 't Hooft, de midvoor van Maurits, heeft een schrijven van de Franse voetbalclub „Le Havre" ontvangen, met de vraag om in het komende seizoen voor deze club uit te komen. Onderhan delingen tussen „Le Havre" en van 't Hooft zijn gaande. WETSONTWERP RADIOBESTEL In de Eerste Kamer heeft staats secretaris mr. Cals, medegedeeld, dat een wetsontwerp inzake het radiobestel op het Departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gereed is gekomen. Het wordt thans verzonden naar de Radioraad om advies. De Nederlandse wielrenner Henk Faanhof lest zijn dorst aan een fontein bij de Col du Mollendruz, tijdens de derde etappe, Liestal-Genève, van de Ronde ,yan Zwitserland. Woensdagmiddag heeft minister Mansholt, vergezeld van dr E. J. A, A. Quaedvlieg, hoofd van de Veeartsenijkundige Dienst, zich te Barneveld ten gemeentehüize door burgemeester Kuntze laten voorlichten omtrent het onheil, dat de pseudo-vogelpest te Bar neveld gesticht heeft. Hierna werd de centrale pluim veeslachtplaats te Barneveld be zocht en een bedrijf, waarop de pseudo-vogelpest gisteren gecon stateerd werd. Te Barttefeld zijn strenge en doeltreffende maat regelen genomen. Er is de laatste tien dagen slechts sprake van een lichte uitbreiding. Drie weken geleden werden in zeven dagen Aardappeltelers werden gestraft Verschillende aardappeltelers te Aalten hebben, ondanks het verbod dit jaar toch weer aardappels ver bouwd op percelen, die daarvoor door het optreden van aardappel moeheid opgeschikt waren. De aardappeltelers hebben nu op dracht gekregen de aardappels reeds thans te rooien en te verwij deren. Dr Sander mag praktijk weer uitoefenen Dr Herman Sander, de Ameri kaanse arts, die in Maart is vrijge sproken van ®en beschuldiging, dat hij een aan kanker leidende pa tiënt uit medelijden had gedood, heeft Woensdag opnieuw het recht gekregen zijn medische praktijk uiiS te oefenen. Verbinding Hongkong-Seoel verbroken HONGKONG, 29 Juni (Reu ter) De telegrafische verbin dingen tussen Hongkong en Seoel, de hoofdstad van Zuid- Korea, zijn onderbroken. Hét Haagse gerechtshof heeft gisteren in hogêr beroep de Rot terdamse chef-commies van de A.T.O., J. A. J. R„ die wegens overtreding van het Deviezenbe- sluit tot 50.000 gulden boete sub sidiair twee maanden hechtenis veroordeeld was, vrijgesproken. Zoals gemeld, vyas tegen R. een vervolging ingesteld omdat hij, als leider van de Praaglijn van de A.T.Ö., voor transporten een betaling van 260.000 gulden had geaccepteerd van een Tsjech, hetgeen niet geoorloofd was. OPBRENGST ASPERGES: TWEE MILLIOEN Deze week eindigt de asperges campagne in Noord-Limburg. De opbrengst is dit jaar zeer goed ge weest. In totaal werd op de vei ling te Venlo voor een bedrag van ongeveer twee millioen gulden aan asperges aangevoerd, hetgeen on geveer het dubbele betekent van de aanvoer van vorig jaar. tijds elf gevallen gemeld, de week daarna vijf en vorige week twee. In totaal weraen 41 bedrijven besmet verklaard, waarvan 32.000 kippen vernietigd werden. De eigenaren krijgen de slachtwaarde Vergóed, wat b;j elkaar naar schatting zo ongeveer f 150.000 zal zijn. Rekent men, dat alle kippen legkippen waren, dan hebben de pluimveehouders tezamen toch nog wel een strop van circa een half millioen. Inmiddels zijn te Barneveld alle maatregelen ge nomen om met de inenting te be ginnen. Men rekent er op, dat verreweg het grootste deel van de drieduizend pluimveehouders daarvan gebruik zal maken. kwamen gisteren met de Oranje ongeveer 100 K.N.I.L.- militairen met hun gezinnen uit Indonesië in ons land aan.... kreeg een 20-jarige Amster damse lederbewerker anderhalf jaar gevangenisstraf, door te brengen in de jeugdgevangenis, omdat hij uit wraak brand had gesticht in het huis van zijn tan te.... heeft H.M. de Koningin de on derscheiding „De Oost-Azië ver- zetster" verleend aan Corry Vonk. Haar man, Wim Kan, kreeg in Februari van dit jaar reeds deze onderscheiding.... werd een 29-jarige Haagse in strumentmaker gearresteerd om dat hij, ten nadele van zijn vroegere werkgever, gereed schappen en instrumenten ter waarde van ruim 1000 gulden had gestolen. Is aan mr. N. C. M. A. van den Dries eervol ontslag verleend als vice-president van de Hoge Raad der Nederlanden en is tot zijn opvolger benoemd mr. L. A. Nijpels, thans raadsheer in de Hoge Raad.... kwam Dinsdagmiddag te Rot terdam een 3-jarig knaapje on der een rijdende personenauto, doch de wielen raakten het kind gelukkig niet en ongedeerd kroop de jongen onder de auto uit,,., bevestigde het Haagse Ge rechtshof het vonnis van de rechtbank tegen de Belg R. J. J. M., waarbij deze, wegens het uitgeven van valse honderdjes, veroordeeld werd tot twee en 'n half jaar gevangenisstraf.,.. gaat de voor aanstaande Za terdag 1 Juli belegde demobili- satledag met massa-reunie te Utrecht niet door wegens te wei nig belangstelling van de gede- mobiliseerden.... arriveerde gisteren op Schip hol een missie van de Thailand- se luchtmacht, dis enkele weken in ons land zal blijven. De mis sie maakt een studiereis door West-Europa. Beproefde hulp bij S] verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. By gelegenheid van het verschij nen van een polltienummer van de „Nederlandse Gemeente", orgaan van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, heeft de voorzitter van die vereniging, de burgemeester van Rotterdam. Mr. Oud, in een persconferentie .het standpunt van zijn vereniging Inzake het politic- vraagstuk, dat uitvoerig uiteen is gezet in dit extra-nummer, toe gelicht. Na een uiteenzetting van de ge schiedenis en het werk van de ver eniging wees Mr. Oud erop. dat de Gemeentewet die het volgend jaar 100 jaar bestaat, op twee fundamen ten rust, n.l. de financiële en poli tionele zelfstandigheid der Neder landse gemeenten. Iedere gemeente heeft zijn eigen politie gekregen. Deze plaatselijke politie houdt niet alleen toezicht op de naleving van de gemeente-verordeningen, doch ook op die van de provinciale ver ordeningen en van de rijkswet. Zo is het gebleven tot 1940 toen de Duitse overheerser het Duitse politie-systeem hier invoerde en politie-presidenten hier aanstelde. Krachtens Nederlandse traditie, zo zei Mr. Oud, is politie bestuur en heeft zij als eerste taak het voor komen van verstoringen van de openbare orde. Eerst wanneer deze taak van de politie mislukt en er overtredingen en misdrijven wor den begaan, komt Justitie eraan te pas en treedt politie het openbaar ministerie bij om de geschonden rechtsorde te herstellen. Toen in 1945 de Staten Generaal haar werk zaamheden nog niet hadden aan gevangen is uit hoofde van het Staatsnoodrecht, het z.g. Politie- besluit uitgevaardigd waarbij een streep gehaald werd door onze wettelijke organisatie, die sinds 1851 in Nederland had gegolden. Vol gens dit besluit hebben slechts de grote gemeenten hun eigen politie behouden en hebben alle andere gemeenten rijkspolitie gekregen. Toch is in die andere gemeenten de burgemeester verantwoordelijk gebleven voor de openbare orde en is het gezag over het pólitie-appa- raat verdeeld. Van meet-af aan zijn daartegen van gemeentewege una niem bezwaren gerezen die gefor muleerd zijn in de resolutie van het buitengewone congres van de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten, dat in November 1947 is ge houden. De Nederlandse gemeenten heb ben van de instelling van de Com- missie-Langemeyer gehoopt, dat het een bevredigingscommissie zou zijn geworden, die een voor alle partijen aanvaardbare oplossing zou hebben gebracht. In dit opzicht is de Cóm- missie-Langemeyer een grote te leurstelling geworden. Ten aanzien van de strijdvraag tot wie de politie behoort te staan. n.l. onder dat van Binnenlandse Zaken of onder dat van Justiite, is het standpunt dér gemeenten, dat de politie onder het eerstgenoemde departement behoort maar met dién verstande, dat het geen gecentraliseerde politie onder dat departement wordt. De sfeer bij Binnenlandse Zaken is echter in tegenstelling met die van Justitie de sfeer van een gedecentraliseerde organisatie. Daarom is Justitie min der aangewezen voor de vervulling van die taak. Daar komt nog bij, dat politie een machtsapparaat is, een machtsapparaat dat moet staan in dienst van het recht. Bij ieder machtsapparaat valt het te vrezen, dat het de grenzen van zijn be voegdheden zal overschrijden. Daar om behoort Justitie dit apparaat te controleren en onder toezicht te houden. Een ambtenaar van het Openbaar Ministerie mag daarom over dit apparaat niet het gezag voeren waar hij het tegelijkertijd moet controleren. Daarom is het argument, dat de plaatsing van het politie-apparaat onder het depar tement van Justitie een waarborg zou zijn voor de handhaving van de rechtsstaat naar de mening van Mr. Oud onjuist. Integendeel zal Justitie beter haar controle kunnen uitoefenen op het gebruik van het politie-apparaat wanneer zij daar over zélf geen gezag heeft. Dit standpunt van de „Nederlandse Gemeente" is veelzijdig toegelicht in het voormelde extra-politie- nummer van het orgaan van de vereniging. (Advertentie) Die knagende Rheumatische pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten. Die oorzaak is als regel onzuiver bloed. Begin daarom 'n Kruschen- kuur. Wonderlijk die aanspo rende werking der zes minerale zouten, die Kruschen bevat en die de bloedzuiverende organen dag na dag op toeren houden en daar mede hun natuurlijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewanden weer op volle toe ren hun functies verrichten, kun nen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daar mee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem gesmoord. Neem daarom Kruschen. Regel matig! En... hoe eerder hoe beter... Op Vrijdag 30 Juni a.S. vertrekt de 50ste Nationale Bedevaart on der leiding van Mgr. Baeten, co adjutor van de bisschop van Breda, naar Lourdes. De deelnemers ean deze bedevaart, onder wie onge veer 300 zieken, vertrekken Vrij dagavond met tweie extra-treinen uit Roosendaal. Zaterdag 8 Juli worden zij wederom terug ver wacht. Daar aan de treinen geen restauratie is verbonden, wordt de pelgrims aangeraden voor de heen reis voldoende mondvoorraad mede te nemen. Voor de terugreis zorgt het hotel voor een lunchpakket. Als bijzondere herinnering voor ae deelnemers aan deze „jubllêum- tochf' ontvangen zij gratis een jaarabonnement op hét tijdschrift „De stemmen van Lourdes". ONVERWACHTE OMMEZWAAI BONN. 28 Juni (Reuter).De West-Duitse sociaal-democraten hebben Woensdag met een over weldigende meerderheid besloten deel te nemen aan de West-Duitse delegatie naar de consultatieve vergadering van de Raad van Europa. In een bijzondere bijeen komst van de parlementsfractie der partij stemden 131 leden voor deelneming, 12 tegen en 4 ont hielden zich van stemming. De sociaal-democraten stemden in het parlement unaniem tegen toetreding van West-Duitsland tot de Raad van Europa. DE VLIEGRAMP BI) SCHIERMONNIKOOG Het Mitchell-toestel, dat van Valkenburg was opgestegen, is op zijn basis teruggekeerd. De piloot heeft niet andèrs dan wrakstukken en olievlekken kunnen ontdekken. Het staat thans vrijwel vast, dat de piloot om het leven is gekomen. De reddingboot Johan de Witt heeft op de plaats van het on geval enige wrakstukken, een handschoen en een sok gebor gen. Verder werd er niets ge vonden. Heden worden de na speuringen naar het slachtoffer voortgezet. De piloot, die gisterenmiddag bij Schiermonnikoog neerstortte, was de ongehuwde reserve 2de luit.-vlieger G M. K Noyons uit Eindhoven. Hli werd 1 Jan. 1925 te 's-Hertogenbosch geboren. Op 20 April 1945 kwam hli als sol- daat'-oorlogsvrijwilliger bii de L.S.K. en ging voor verdere op leiding bii de R.A.F. naar Enge land. Daarna diende hli op Twenthe en een jaar in Indone sië. Op 15 Mei 1950 werd hli overgeplaatst naar het 324ste esciuadron (35394), dat even eens Leeuwarden als basis heeft. Tennis: DE WIMBLEBON- K AM PIOENSCHAPPEN LONDEN. Van Swol en Rin kel hebben gistermiddag in de eer ste ronde van het heren dubbelspel korte metten gemaakt met het Poolse paar SpychalaFloczynski. Zij zetten een overrompelende aanval in en hielden die 40 minu ten vol, toen was het pleit beslecht1! 6—0, 6—2, 6—2. Dê verdere resultaten van onze landgenoten zijn: Gemengd dubbelspel, eerste ron de: mej. Hermsen en Linck (Ned.) slaan mej. Morrissort (Ver. St.) en van Swol (Ned.) 64, 108. Mevr. Halford (G. B.) en Rinkel (Ned.) slaan mevr. Martin-Davis (G.B..) en Geehand (Belg) 63, 6—2. Mevr. Schmieo- en Wilton (Ned.) slaan mevr. Davis en Lloyd (G.B.) 6—1, 4—6, 6—2. Héren dubbelspel eerste ronde: Linck (Ned.) en Móllóv (Austr.) slaan Coen (Eg.) en Grandet (Fr.) 6—2, 6—3, 9—11, 9—7. Briehant en Washer (Belg) slaan Billington en Butler (G.B.) 64. 7—5, 4—6, 6—4. Wielrennen DE RONDE VAN ZWITSERLAND De vijfde étappe van de Ronde van Zwitserland, GstaadLuzern (234 km.) is gewonnen door de Zwitser Stettler in 5 u. 56 m. 45 s. Faanhof werd 63e. Hij kwam 2 min. na het sluiten der controle binnen. Waarschijnlijk zal hij ech ter Donderdag wel kunnen starten voor de zesde étappe LuzernBel- linzona. Het algemeen klassement luidt: 1 Goldschmit (Lux) 32.56.02 2 Koblet (Zw.) 32.56.23. 3. Kuebler (Zw.) 32.59,19. 4. Bobet (Fr.) 33.03,05. 5. Roncono (It.) 33.05.38. 63e is Faanhof meit 34.48.53. Het klassement van de bergprijs luidt: 1. Kuebler 21 pnt. 2. Koblet 21 pnt. 3. Meier 16 pnt. 4. Zbinden (Zw.) 15 pnt. 5. Speeckaert (Belg.) 13 pnt. FEUILLETON 6 En toen hij de stem van haar vrien din Paula herkende, voelde hij zich teleurgesteld. „Met wie?" vroeg de stem van Paula Heemstra ietwat vinnig. „Thea heeft me opgebeld, Pau la. maar ik was niet thuis. Is ze. „O, Rob, ben jij het? Hoe gaat het met jou?" „Toe, Paula „Ja, ja. ik snap je. Ze komt ar al aan. Wees maar zoet!" En dan de heldere, nog zo meisjesachtige stem; „Rob, ben jii het?" „Ja, ik kom net thuis" Hij moest ervoor zorgen, dat zijn stem heel gewoon klonk en niets verried van de angst, die hem. telkens als er iets onverwachts gebeurde, dreigde te overmeeste ren. Zoiets als haar onverwachte boodschap. Hij had Thea de vol gende dag willen gaan bezoeken. Maar nu ze had opgeheld.... Och, wat gaf het ernaar te gis sen „Wat? Dat diner? Het diner was meer dan voortreffelijk, zoals al tijd bij Rengers". Wat 'n klets praat! Zijn mond werd kurkdroog en hij wachtte in spanning af, wat zij zeggen zou. Hij begreep, dat ze hem niet opgebeld had om slechts een gewoon babbeltje te maken. Dat deed ze nooit; dat had ze nog nimmer gedaan. „Zo.ja.ja", zei ze en toen: „Mevrouw Hagen gaat morgen ochtend met de wagen naar Spa. Al heel vroeg. Om hun buitenver blijf daar wat op orde te bren gen. Ze denkt er zowat een week je te blijven en heeft me gevraagd of ik Zin had, met haar mee te gaan". „Dat is wel leuk voor je, Thea". Maar hijzelf vond het niet leuk. Eerder afschuwelijk. Wat zou het eenzaam in Amsterdam zijn, als Thea de stad uit wat. Hij voelde een brok in zijn keel. „Ja, dat hoop ik. En. ik ben nu mijn koffers aan het pakken en je zult me morgen dus niet thuis treffen. Jammer?" Hij meende aan haar stem te bemerken, dat ze hem zo graag had horen zeggen: „Toe, Thea, doe het niet. Blijf thuis!" Misschien was z;j zichzelf daarvan niet eens bewust. Misschien vond ze het even erg van hem weg te gaan, als hij haar uitstedigheid ondra gelijk vond. In een opwelling van vreugde en verdriet, tevens besef te hij plotseling, dat ze evenveel van hem hield, als hij van haar. En juist dit was wel de reden, waarom ze wegging. Omdat ze van hem hield en omdat ze zo gemar teld werd door het geheim, dat op haar geweten drukte. „Liefste, wat beangstigt je toch zo erg?" had hij zo graag willen vragen. „Wat houdt jou toch zo ver van mij verwijderd?" Maar hli wist al te goed, dat hij zijn tijd moest afwachten en intussen dat gene doen, waartoe hij besloten was. Ze had ook nog gezegd: „Paula heeft gezegd, dat je morgen toch gerust kunt komen eten". En toen had haar stem even schor geklon ken en hij had geantwoord; „Dat is erg aardig van Paula, maar ik denk deze week zelf ook de stad Uit te gaan". Haar stem had bijna blij geklon ken, toen ze antwoordde: „Wel., dan...." Maar ze had blijkbaar niet geweten, wat ze verder wijde zeggen en hij had met vertedering bij zichzelf gedacht: „Arme schat, wat ben je in de war.Maar: gezegd: „Houd maar flink vacan tia en rust, Thea! Vooral rust", „Dat zal ik doen, Rob". „En.... luister eens, Thea „Ja?" „Thea, ik heb je lief. Vergeet dat niet, Thea. Ik houd zo ont zaglijk veel van je". „Rob!" had ze nauwelijks hoor baar geantwoord. En verder had hij niet anders gehoord, dan het klikken van de afgebroken ver binding. De volgende morgen was hij met de D-trein uit Amsterdam vertrok ken en om half een 's middags in Goes aangekomen, met het vaste voornemen, niet terug te keren, voordat hij wist, wat die scheids muur tussen Thea en hem had opgetrokken en wat de reden was. waarom zij haar liefde voor hem niet wilde erkennen, maar hem op een afstand hield. Hij bestelde thee op zijn kamer en toen de kellner, die zijn be stelling bovengebracht had, ver dwenen was, schonk hij zich een kop in. De warme thee deed hem goed. Daarna ging hij weer zit ten en begon met kalm overleg plannen te maken. Allereerst stel de hij zich zijn doel zo duidelijk en scherp mogelijk voor ogon, Dat was niet moeilijk, Hij moest do oorzaak vinden van de beklem mende angst, die Thea bezielde, En om die te vinden, moest hij met alles en alles in haar verleden re kening houden. Zi.in gevoel zei hem, dat het naar alle waarschijn lijkheid iets was in verband met haar huwelijk met Simon Ronk, maar er bestond gevaar, dat dit 'n voorbarige conclusie zou blijken. Zelfs indien het slechts toeval lig enige betrekking had op haar kortstondig huwelijk, dan kon de diepste oorzaak van het trauma, zoals Karsen het genoemd had, nog wel in de aan haar huwelijk voorafgaande jeugdjaren gelegen zijn. Rob besefte, dat hij bij het allereerste begin moest aanvangen bij de familie Tamse zelf. Met een onderzoek naar de aard en het karakter van Thea's ouders Dat zou niet zo heel gemakke lijk ztm. Het was moeilijk inlich tingen in te winnen, zonder te vee] opspraak te verwekken; hij mocht zich niet al te nieuwsgierig tonen: hij wilde zijn werkelijke belang in het onderzoek liever niet be kend maken. Het streed volkomen met Rob's karakter en opvoeding om eigen gevoelens naar buiten kenbaar te maken. Hl.i kon onmo gelijk tegen Jan en alleman gaan zeggen: „Ik ben verliefd op een meisje, dat in Goes geboren en ge togen is. Ik wil graag alles wa( bekend van haar is, te weten ko men; alles wat er met haar tij dens haar verblijf alhier gebeurd is. Alles en alles tot in de klein ste bijzonderheden". Daar was geen kwestie van er toch zou hij enige reden voor zijr belangstelling moeten opgeven Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3