77 WAT DE ZILVEREN T.T.-RACE ONS ZAL BRENGEN Norton terug in de eerste gelederen Ex-mij ndirecteur pleegde 54 maal deviezenfraude Ook de nieuwe koers inzake N.-Guinea heeft haar moeilijkheden DOl 'n keuree De races van 8 Juli a.s. Een circuit, snel èn veilig Veiligheidsraad nam een geldig besluit Zware straf geëist Bij het zwemmen verdronken HAAGSE BRIEF De Minister bracht nu contra-argumenten en een visie op de toekomst Wij en Australië - Zij hebben geld, hebben wij de mensen Nieuw Guynea Italiaanse ploegen in de Tour N.-Guinea blijve één met Nederland! „Scouts" stropen Limburg af Bezoekt c EXTRA AANBIEDING! 460.0 490.01 35.0 49.9 W. TIMMERMJ zelf timmeren EUW VERIJSELS AGBLAD W O L L i 4 PAGINA 4 VRIJDAG 30 JUNI 1950 ASSEN. De TT-races in Assen, welke ieder jaar gehouden worden, staan weer voor de deur. Zaterdag 8 Juli, zal voor het eerst de startvlag vervangen worden door een moderne licht-startinstallatie en als het groen aanflitst zullen de deelnemers aan de 350 cc-klasse over het prachtige circuit van Drente razen. Meer dan ooit beloven deze races een groot inter nationaal evenement te worden. En dit is niet slechts omdat de belangstelling zowel van de zijde der renners als van het publiek zo groot is, doch ook omdat dit jaar een zilveren TT van zich zal doen spreken. Dit jaar nl. jubileert Assen. Vijf en twintig jaar lang heeft zij „iet al haar kunnen gewerkt aan de vervolmaking van de Drente TT-races. Races, die thans over de gehele wereld bekend zijn. De vele TT-enthousiasten zullen zich stellig nog de eerste race herinneren, toen de machines over de rulle zandwegen van Rolde raasden. Later ging het naar het huidige circuit en van toen af begon de glorietijd. Door een bewonderenswaardige activiteit, welke in de afgelopen 25 jaar door de Assenaren aan de dag is gelegd, werd be reikt, dat de TT-races in Assen een der belangrijkste, zij het niet de belangrijkste races in de wereld zijn. WÈÊÈm "VT-WT - w' - j •w ra da rn De start van de 500 cc-klasse in 1949. Op de voorgrond de AJS- rijder R. L Graham (34) en zijn grote rivaal Nello Pagani (16). Het is de commissie in Assen niet steeds voor de wind gegaan. Men moest er dan ook vaak op uit, om renners voor de races te werven. En dit was aanvankelijk stellig geen gemakkelijke taak Men heeft evenwel doorgezet. En toen renners van vrij wel alle werelddelen eenmaal het circuit onder hun banden hadden gevoeld, toen was Assen favoriet. Want men begon te begrijpen dat het Assen slechts om de sport te doen was, dat men er gastvrij werd onthaald en wat meer betekent, dat het er veilig rjjden was. Een circuit als in Assen vindt men elders nergens. schrijven om aan de race deel te nemen, doch het tempo lang niet bij kunnen houden en daardoor een gevaar opleveren voor de andere deelnemers. Kr zullen namelijk voor de race begint drie snelheids proeven moeten worden afgelegd, tijdens welke met een zeker mini mum zal moeten worden gereden. Het succes van al de races in Drentes hoofdstad is stellig geweest het feit, dat Assen steeds die knusse gezelligheid heeft weten te behou den. Dat de veiligheid van een circuit zeker geen afbreuk behoeft te doen aan de snelheid, bewees wel de uitspraak van de beide Australische renners Hinton en Morrison, twee knapen, die absoluut geen gevaar zien. Het vorige jaar namelijk roemden zij de snelheid van het circuit en voegden er aan toe, dat men in Assen, al zou men het ook willen, geen brokken kan maken, omdat overal bij de gevaarlijke punten de stropakken een juiste bescherming bieden. Hoewel de commissie in Assen na de oorlog wel erop uit is ge trokken om renners te werven, is dat dit jaar niet het geval geweest. Alle renners hebben uit zichzelf ingeschreven, waardoor men niet minder dan dertien nationaliteiten en achttien motormerken heeft ver kregen. De Joego-Slaven waren te laat met hun inschrijving en de com missie vond geen aanleiding om de late binnenkomst van de in schrijvingen door de vingers te zien, omdat men ervan overtuigd was, dat deze renners weinig zullen presteren, om de eenvoudige reden, dat zij niet snel genoeg zijn. Het is ook afgelopen dit jaar met opstoppingen in bochten etc ver oorzaakt door de zogenaamde lang zame broeders, renners, die .in- De bezetting der klassen Het ziet er wel naar uit, dat de strijd in de 350 cc tussen de Engel sen zal worden uitgevochten. Dit jaar hebben de TT-races in Enge land een grote verrassing opge leverd, doordat de Norton-ploeg met een nieuwe motor uitkwam. Was er de laatste jaren sprake van een Velocette-overhèersing, dit jaar is de situatie dan ook wel grondig ge wijzigd. Naast de bekende rijders Daniell, Bell en Locket, zal dit jaar ook in Assen aan de start verschijnen de 27-jarige Geoff Duke. Hij viel op tijdens zijn prestaties bij terrein- ritten en won zelfs later de Club- men-race in Engeland. In 1949 wist hij beslag te leggen op de Man- grand-prix en hij eindigde dit jaar bij de TT-races in Engeland als tweede. Norton heeft hem in zijn ploeg opgenomen, zodat alles verwacht kan worden van dit wel zeer sterke team. Velocette zal worden ver tegenwoordigd door mr. R. M. N. Spring, die met zeer sterke rijders naar Assen komt. hoewel de wereld kampioen Freddy Frith dit jaar niet zal komen. Hij heeft namelijk het rijden eraan gegeven. Wel komt Bob Foster, die het vorige jaar tweede werd. Het is jammer dat Doran tijdens de training voor de Engelse TT- races een been brak. De A.J.S.- ploeg zal hierdoor wel iets ver zwakt worden. De plaats van Doran wordt thans ingenomen door de Australiër Mac Pharcon. Maar de A.J.S. heeft nog twee troeven en wel de zeer snelle rijder Leslie Graham en Ted Frend. De Italiaan Lorenzetti wil dan op zijn pijlsnelle Guzzi de naam van zijn land in deze klasse hoog houden. Uiteraard zullen de Nederlandse deelnemers weing kans maken, om dat hun machines niet zo snel zijn ais de fabrieksmotoren. Als zij ech ter een tiende plaats weten te bezetten, kunnen we niets anders dan respect hebben voor deze ren ners. Een Italiaans gevecht In de 125 cc zullen het vooral de Italianen zijn, die een felle en verbeten strijd zullen voeren. Men herinnert zich nog dat de Neder lander Renooy in 1948 op zijn Eysink in deze klasse als eerste finishte. Dit jaar zal het wellicht een Italiaan worden. S' a h o O Z' 0 n d t< is n o ti ei k v K WRAK VAN DE METEOR BIJ SCHIERMONNIKOOG DOOR L.S.K.-PERSONEEL GEBORGEN SCHIERMONNIKOOG. Leden van het personeel van de vliegbasis Leeuwarden hebben met schipper Groendijk van de „Lauwerszee" (die een beurtdien^t op Schiermon nikoog onderhoudt) naar de wrak stukken van de bij Schiermonnikoog verongelukte straaljager gezocht. Er zijn inderdaad wrakstukken ge vonden, waar bij laag water om heen gelopen kon worden. Ze wer den aan boord van de „Lauwerszee" gebracht, waarmee ze heden naar Dokkum zullen worden getranspor teerd. Het lijk van de piloot is nog steeds niet gevonden. Alleen enige kledingstukken werden aangetrof fen. MENING VAN DE GROTE DRIE: LAKE SUCCESS, 29 Juni (Reu ter). Amerikaanse, Britse en Franse woordvoerders hebben Donderdag de bewering van de Sovjet-Unie, dat de sanctionne- ring van de Amerikaanse actie door de Veiligheidsraad onwette lijk was, verworpen. De Amerikaanse legatie bij de Verenigde Naties is van mening, dat, als de Sovjet-Unie de geldig heid van het besluit van de Vei ligheidsraad had willen betwis ten, zij dat op de zitting van de Raad had moeten doen. Het secretariaat-generaal van de Verenigde Naties zal de Sovjet nota feitelijk ook verwerpen. Een hoge functionaris verklaarde, dat de nota op de gebruikelijke wijze zal worden gecirculeerd, doch dat er geen verdere actie mee zal geschieden. De advocaat-generaal bji liet Gerechtshof te Den Bosch eiste gis teren tegen de voormalige direc teur der Oranje Nassaumijn te Heerlen, ir. F. J. C. B., die zich 54 maal had schuldig gemaakt aan deviezensmokkel, een principiële gevangenisstraf van drie maanden, een boete van 15.000 gulden subs, twee maanden hechtenis. Voorts werd de verbeurdverkla ring geëist van een bedrag van 2025 gulden, dat in de auto van ver dachte was aangetroffen. Verdachte had in het tijdvak van 1 December 1948 tot 7 Februari 1950 voor een bedrag van 18.000 gulden naar België uitgevoerd, een bedrag van 216.000 Belgische francs in Nederland ingevoerd, eenzelfde be drag aan francs in Duitsland inge bracht en een hoeveelheid marken ten bedrage van 18.460 uit Duitsland in Nederland geïmporteerd. De advocaat-generaal noemde de handelwijze van verdachte, die zijn reputatie en die van de mijn en van zijn gezin op het spel heeft gezet, laakbaar, stijlloos en boven dien in zekere mate misdadig. Het ontslag als directeur is voor ver- EEN ROTTERDAMSE HAVENDAG Voor de eerste maal na de oor log heeft de Stichting Havenbelan- gen, in samenwerking met het ge meentebestuur van Rotterdam weer een „Internationale Rotterdamse Havendag" georganiseerd. Uit bin nen- en buitenland waren vele gas ten naar Rotterdam gekomen om deze dag mee te maken. Aanwezig waren o.m. mr. D. G. W. Spitzen, minister van Verkeer en Waterstaat en mr. W. C. L. van der Grinten, staatssecretaris van het ministerie van Economische Zaken. dachte een zeer moeilijke omstan digheid geweest, maar dit is een lastige consequentie, 'die verdachte heeft te aanvaarden. Justitia meet niet met twee maten en legt de zelfde normen aan bij een maat schappelijk hoger geplaatste als bij een gewone man, aldus de advo caat-generaal. De raadsman van verdachte vroeg zijn cliënt niet tot een principale gevangenisstraf te veroordelen, daar het dan voor hem heel moeilijk zal worden zich te rehabiliteren. Uitspraak op 11 Juli. Te Maastricht is gisterenmid dag bij het zwemmen in het af voerkanaal, het Bosscherveld, de 16-jarige P. S. plotseling in de diepte verdwenen en verdron ken. Reddingspogingen hadden geen resultaat. Gisterenavond werd het liik opgehaald. DE WEEK VAN DE FRANSE FILM Ter gelegenheid van de week van de Franse film, worden o.a. onderstaande Franse producties in ons land vertoond: „Aux yeux du souvenir" (Almelo Hengelo, Schiedam): „Hotel au Grand Balcon" (Gro ningen, 's-Hertogenbosch); „Les cing tulipes rouges" (Hoorn Leeuwarden) „Adieu Cherie" (Maastricht, Zwolle). SULTAN VAN DJOGJA NAAR MEDAN DJAKARTA, 29 Juli (Aneta). Hedenmorgen zijn de Indonesische Minister van Defensie, de Sultan tupang naar Medan gereisd, in ver band met de moeilijke situatie aldaar. De Mondial-ploeg komt wel zeer sterk naar voren met renners als Pagani en Bruno Ruffo. Het zal een zeer interessante strijd worden omdat Morini en M.V., de twee an dere Italiaanse merken, willen trachten de Mondial te verslaan. Ambrosini Dario springt als top figuur bij de Morini's naar voren, gesteund door Masetti Umberto en Giuseppe Matucci, drie sterke rij ders, die de nodige sensatie zullen verwekken. Tegen dit veld van super machines kunnen noch Spanjaar den noch de Nederlanders op. Het is een strijd, die waarschijnlijk door twaalf Italianen zal worden uitge vochten. De strijd in de zware klasse Dat belooft een grote strijd te worden in de 500 cc. Zoals men weet was de Gilera iets sneller dan de A.J.S. De A.J.S. weer iets snel ler dan de Norton. Maar nu de Norton, met de nieuwe machines op de Engelse TT getoond heeft sneller te z(jn, belooft het een wel zeer interessante strijd te worden. Norton neemt het heel hoog op in deze strijd en komt met de hele ploeg om de 500 cc te winnen. Maar A.J.S. stelt daar iets tegen over. Lesly Graham, Ted Frend, de man die geen vrees kent en dan nog Bob Forster, het grote gevaar voor het Norton-team. Voor de 500 cc kunnen we dan ook een strijd verwachten, welke we in Assen nog nooit hebben ge zien, temeer ook waar de Italianen nog wel eens voor een verrassing kunnen zorgen in deze moordende race. De belangrijkheid van deze races wordt nog geaccuenteerd door het feit, dat zij meetelt voor het wereldkampioenschap. De Coenhaven aan Het Noordzeekanaal, die in de oorlog door de Duitsers werd verwoest, is thans hersteld en tevens uitgebreid. De afsluit dam is verwijderd en het waterniveau is weer gelijk aan dat van het Noordzeekanaal. Zeer waarschijnlijk zal H M. Koningin Juliana 6 Juli a.s. de Coenhaven openen. Op deze luchtfoto ziet U achter het gebouwencomplex van de Superfosfaatfabriek de Coenhaven, met rechts het Noordzeekanaal. Achter de Coenhaven bevindt zich de Petroleumhaven. Vóór de Superfosfaatfabriek is de toegang tot de Mi- nervahaven, links, en de nieuwe houthaven, op de voorgrond. (Luchtopname ANP-foto) (Van onze parlementaire redacteur) NEDERLAND EN INDONESIË kwamen bij de Ronde Tafel Con ferentie overeen, dat het Nederlandse gezag over Nieuw Guinea gehandhaafd zal blijven, echter met dien verstande, dat de onderhandelingen zullen worden voortgezet met de bedoeling om binnen het jaar tot een definitief accoord te komen. Deze overeenkomst verschoof dus de moeilijkheid naar later. Som migen vreesden dat dit uitstel het effect zou hebben van een tijdbom, anderen hoopten dat het probleem in dit jaar in een rustiger sfeer zou kunnen worden opgelost. De Nederlandse regering kan zeker niet verweten worden, dat zij aan deze hoop hinderpalen in de weg heeft gelegd. Op gevaar af in binnen- en buitenland verkeerd begrepen te worden, onthield zij zich zorg vuldig van opmerkingen die de moeilijkheid zou kunnen aan scherpen. Hoe geheel anders was echter de houding van de regering van de R.I.S. Artie Bell, de bekende Norton-rijder, bij het nemen van een bocht. Bell won in 1947 en 1948 de Asser TT. Haar president, ir. Sukarno, heeft geen gelegenheid voorbij laten gaan om ten aanhore van duizenden In donesiërs te verklaren, dat Neder lands Nieuw-Guinea onder Indone sisch gezag zou moeten komen. Ont hield de Nederlandse regering zich ook ten aanzien van deze redevoe ringen nog van tegenbetogen, Australië deed dat niet. De rege ring van de R.I.S. mocht zich dan haasten om de bewering van Mo hammed Yamin te desavoueren, dat mede aanspraak gemaakt werd op het deel van Nieuw-Guinea dat Australië deels in eigen- deels in trustbeheer heeft, dat vermocht de gewekte onrust toch niet meer te stillen. Ook bij het Nederlandse deel heeft Australië grote belangen. De kwestie Nieuw-Guinea werd daar dan ook frontpaginanieuws en on derwerp van parlementaire debat ten. Nieuwe mogelijkheden werden van daaruit de wereld ingezonden: Nederland zou zijn deel aan Austra lië kunnen verkopen, de Ver. Na ties zouden het aan Australië in trustbeheer kunnen geven en min stens zou ook Australië bij de ko mende onderhandelingen moeten worden gekend. Om de regering van de R.I.S. reeds in dit stadium duidelijk te laten blijken, dat zij haar aanspra ken geenszins billijkte, riep Austra lië haar gezant te Djakarta terug. Deze heftige Australische reactie laat zich zeer wel begrijpen. Een Nederlandse correspondent te Mel bourne schreef onlangs dat Austra lië evenveel belang heeft bij Nw.- Guinea als Nederland bij de Schel- demonding. Het ligt tegenover de Noordkust van Australië en vanuit Nieuw-Guinea zou een mogelijke vijand dus de beslissende sprong kunnen wagen. In de laatste oorlog was Japan die sprong bijna gelukt en vooral deze omstandigheid ver klaart dat ook de openbare mening in Australië voelt dat het hier om levensbelangen gaat. Zo de wereldmening door de tel kens herhaalde aanspraken van In donesië in beroering gekomen zijn de, rees toen al de vraag of de Nederlandse regering nog wel lan ger in haar sobere houding mocht volharden. Wel verklaarde minister van Maarseveen enkele weken ge leden in de Tweede Kamer, dat Nederland onveranderd op het standpunt staat, dat Nederland ook na dit jaar het gezag over Nieuw- Guinea zal moeten blijven uitoefe nen, maar ook in deze verklaring werd toch nog alles vermeden wat de moeilijkheid zou kunnen aan scherpen. Geen contra-argumenten, geen visie op de toekomst, die de geesten zou kunnen prikkelen. Zwakte waar nu toch zeker een prachtiger houding geboden was? Tijdens het laatste Indonesiëdebat heeft de regering verklaard, dat 't niet enkel om kracht gaat, maar ook om tact en wijsheid en wie zich indenkt, welke grote belangen er nog altijd voor Nederland bij een blijvende samenwerking op het spel staan, die zal het kunnen billijken, dat de regering tot het uiterste in haar sobere houding bleef volhar den. Het belangrijkste feit van de af gelopen week is nu, dat in die hou ding een beduidende wijziging is gekomen. De behandeling van een op zichzelf heel onbelangrijk wets- ontweirpje in de Eerste Kamer was voor Minister van Maarseveen aan leiding om het Nederlandse stand punt scherper te omschrijven. Dit maal wel contra-argumenten, dit maal wel een visie op de toekomst. Had de minister de verklaring al schriftelijk voorbereid, de afgevaar digden, die aan het debat deelna men, lokten haar uit en tevens schoven zij de behandeling van het aanhangige wetsontwerpje op waar door de mogelijkheid werd gefor ceerd om binnenkort nogmaals en in breder verband over Nieuw-Gui nea te kunnen spreken. Er was dus blijkbaar wederzijds behoefte om zich duidelijker te verklaren en de oorzaak van die behoefte laat zich niet moeilijk raden. Wij wezen er reeds op dat de In donesische aanspraken Australië in heftige beroering hebben gebracht, dat daar rekening wordt gehouden met de mogelijkheid dat Nederland om „verder strekkende belangen^, van Nieuw-Guinea zou willen af zien en dat, hierop vooruitlopende, de wereld reeds allerlei andere mo gelijkheden worden voorgehouden. En daar is dan nu nog bijgekomen, dat ook Pandit Nehroe, de meest invloedrijke figuur in Zuid-Oost- Azië, zich achter de Indonesische aanspraken heeft geplaatst. Zich nog langer blijkbaar buiten deze niet door onze schuld ontijdig losgebroken strijd houden, bracht al te zware risico's mee. Men kan de verklaring, zoals zij werd afgelegd, billijken en onder schrijven, en toch tegelijk betreu ren, dat zij nodig werd Een van de argumenten van Minister van Maarseveen was, dat Indonesië al een tekort aan leerkrachten voor zichzelf heeft, een tekort dat nog vergroot dreigt te worden door- die vele Nederlandse onderwijs krachten uit hoofde van de slechte materiële positie, waaronder zij hun werk thans in Indonesië moeten verrichten, er naar hunkeren om naar Nederland terug te keren. Deze verklaring werd afgelegd op een ogenblik waarop de Indonesi sche Minister van Onderwijs in ons land vertoeft, vooral, met het doel om te zoeken naar technici voor hoger- en middelbaar onderwijs en meer in het bijzonder voor de op leiding van leraren in de chemie, wis- en natuurkunde en in de vreemde talen. Dit ene voorbeeld bewijst meer dan voldoende, hoe moeilijk het is het ene recht te doen, zonder het andere te schaden. Wij moeten blijven hopen, dat toch ook in Unieverband de kwestie Nieuw-Guinea tot oplossing zal kunnen worden gebracht. Eenvou dig zal dat echter zeker niet zijn. Men zou zich een Uniebeheer kun nen denken, maar afgezien van het feit. dat eerst Indonesië en nu ook Nederland zich steeds vaster op de eigen aanspraak gaat vastleggen, is er ook nog te weinig gebeurd om daarin, althans in dit stadium vol doende vertrouwen te kunnen heb ben. z Ook hier één voorbeeld: Ter R.T.C is overeengekomen, dat de Neder landse marine nog een jaar bepaal de taken in Indonesië zal blijven verrichten. Onlangs is nu bekend geworden, dat Indonesië na dat jaar van verdere hulp wil afzien. Onder die omstandigheden is het moeilijk te geloven, dat een Unie-defensie voor Nieuw-Guinea wel kans van slagen zou hebben. En toch, die laatste linie voor Australië zal be zet moeten blijven, vooral nu de Nederlandse Marine straks de voor laatste linie tegen het uit Indo- China, Birma en Voor-Indië op dringende communisme, onbezet moet achterlaten. Intussen mogen wij ons niet ontveinzen, dat ook de koers, die Minister van Maarseveen de afgelopen week heeft uitgestip peld, haar moeilijkheden en proble men voert, die op dit ogenblik niet of nauwelijks te overzien zijn. Nieuw-Guinea is bijna 13 maal zo groot als Nederland, het heeft echter slechts 1 millioen zielen. Er is ruimte voor landbouw en vooral voor mijnbouw, maar hiervoor zijn mensen en kapitalen nodig. Overheid en beleggers zullen veel geld in avontuurlijke projecten moeten ste ken. Nederlanders, Indo-Europea nen, zullen de moed moeten hebben om een hard pioniersbestaan te gaan leiden. Het rijke Australië heeft reeds een ontwikkelingsplan voor zijn deel, wij zullen dat tempo moe ten bijhouden, op straffe van ons gezicht te verliezen. Een wisselwerking tussen beide landen ware intussen mogelijk. Australië heeft geld, wij mensen. Althans dat hopen we. Een stroom van ontmoedigden keert naar de natie weer, een andere stroom van moedigen zal die natie moeten kunnen uitzenden. Die samenwer king met Australië zou er ook in breder verband moeten komen. In dien Nieuw-Guinea niet in de Indo nesische sfeer wordt getrokken, zal het ongetwijfeld steeds meer tot die aparte wereld op het zuidelijk half rond gaan behoren, die met Austra lië wordt aangeduid. In Mei van dit jaar kwamen in Suva, de hoofd stad van de Fitsji-eilanden, de ver tegenwoordigers van alle Zuidzee volken bijeen, ook vertegenwoordi gers van Ned. Nieuw-Guinea namen aan die conferentie deel. Australië diende zich hiermede voor het eerst aan. In deze wordende wereld zou Nederland zijn politiek zeker met die van Australië moeten coördine ren. Naast deze wordende wereld ligt echteT die andere wordende wereld van Indonesië, waarmede Nederland reeds door een Unie ver bonden is. Men ziet het, probleem voor nu en straks te over. HEEFT NEDERLAND EEN ROEPING TE VERVULLEN? Op Zaterdag I Juli zal pater Meuwese, de ontdekker van de Ko ningin Julianarivier en de Doods- kopstammen op Nederlands Nieuw- Guinea, tijdens een persconferentie te Tilburg spreken over het onder werp „Heeft Nederland een roeping te vervullen in Nieuw-Guinea". Hij zal daarbij worden bijgestaan door pater H. Geurtjens, die tientallen jaren op Nederlands Nieuw-Guinea heeft vertoefd, en door Drs. J. Boe laars, promovendus op de 24 ver schillende 'talen en dialecten op Nieuw-Guinea, zoals deze destijds werden vastgelegd door pater Drabbe. Na afloop hiervan zal aan pater Meuwese een motorboot wor den aangeboden, die hem door het St. Odulphus-lyceum te Tilburg is geschonken. Bij de overdracht zul len verschillende kerkelijke en wereldlijke autoriteiten aanwezig zijn. BARTALI VOERT A-PLOEG AAN Voor de Tour de France, welke van 13 Juli t/m 7 Augustus zal worden gehouden, zijn de Italiaan se wielerploegen thans definitief samengesteld: A-ploeg: Bartali (aanv.), Brignole, Corrieri, de Santi, Lambertini, Magni, Matini, Pedroni, Pezzi en Salibeni. Reserves: Astrua, Biagion, Saba- tini, Zampieri. B-ploeg: Leoni, Bresci, Fondelli, Ortelli, Benini en Pasotti. De re serves voor deze ploeg zuilen later worden aangewezen. Geen bokswedstrijden tot 8 Juli Door een technische vergissing is gemeld, dat in verband met het overlijden van de bokser Jan Remie de Nederlandse Boksbond het wedstrijdwezen stil zou leggen tot 28 Juli a.s. dit moet echter zijn tot 8 Juli. HOOGLERAREN SPREKEN ZICH UIT Aan de Staten Generaal is een adres aangeboden, ondertekend door 283 van de 865 hoogeraren en lectoren en voorts door 344 leden van wetenschappelijke sta ven en privaat-docenten. In dit adres wordt aangedrongen op het behoud en versteviging van de band tussen Nederland en Ne derlands Nieuw-Guinea en zo nodig tijdig in te grijpen, opdat de Staten Generaal zich niet we derom voor een in ongunstige zin uitgemaakte zaak ziet ge plaatst. Adressanten schrijven, dat de bevolking van Nieuw-Guinea herhaaldelijk de wens heeft ge uit zich onder Nederlandse lei ding te mogen ontwikkelen. Er wordt op gewezen dat de kerste ning onder de inheemse bevol king goede voortgang vindt. Ook vestigen adressanten de aan dacht op de grote mogelijkheden die Nieuw-Guinea biedt voor de wereld-economie en de kansen voor het overbevolkte Neder land. „Er bestaat gevaar, dat Nieuw-Guinea zal worden mis bruikt in het politieke spel tus sen Nederland en Indonesië. Wij zullen nooit mogen toestaan, dat het land, zijn bevolking en zijn toekomst daaraan worden opge offerd". MAESSEN NAAR ITALIë? In Zuid Limburg worden de laatste tija veeil „scouts" uit Italië en Frankrijk gesignaleerd, op zoek naar spelers voor hun clubs. Frans Maessen, een voorhoede- speler van Maurits kreeg dezer dagen een brief van een Milanese club waarin hem werd voorgesteld voor deze club uit te komen. Wan neer hij hierop ingaat krijgt hij 'n bedrag van f 40.000 ineens. De on derhandelingen zijn nog gaande. Het mag waarschijnlijk geacht worden dat nog meer voetballers aanbiedingen van de Italiaanse en Franse clubs zullen krijgen. Frans de Munck, de ex-doelver- dediger van Sittardse Boys die door de KNVB tot prof. is ver klaard heeft een aanbieding gehad van een Keulse club maar is er niet op in gegaan. Wielrennen: De Ronde van Zwitserland KOBLET AAN DE KOP De zesde étappe van de Ronde van Zwitserland van Luzern naar Beilinzona, een afstand van 220 km werd gewonnen door de Zwitser Koblet in 7 u. 3 m. 22 sec. tweede 5 m. en 57 sec. en derde diens landgenoot Ronconi in 7 u. 9 m. 53 sec. In 't algemeen klassement bezet Koblet de 1ste plaats met 39.59.15, gevolgd door Goldschmidt (Lux.) met 40.06.04. Anderhalf uur na aankomst van Koblet werd de controle gesloten. Onze landgenoot Faanhof, alsmede verschillende Fransen, onder wie Bobet en Mahe en de Belg Lambe- recht, waren toen nog niet gear riveerd. Men veronderstelt, dat zii in deze étappe, welke als een der zwaarsten wordt beschouwd, heb ben opgegeven. jongedam Prima last' Corset Coutilstof en veter, 1 voor slank Heupcorset met zijbanen, zijsluiting, dan- Voorsluiting met vele balei met leder vers volmaakte pasi Verkoop 1 SOLIEDE ENG. HUISKAMEF bestaande uit 2 fiai teuils, 4 stoelei dressoir met glas i lood en schuiftafc prima stoffering e gebeeldhouwd Dito, zwaardere uil voering Pr. schuiftafels, van: Haardfauteuils, zwaar model mi velourskussens Uitsluitend gegarai deerde kwaliteit GROTE KEUZ FNIDSEN 121 Telefoon 4725 A L K M A A 1 Casper Hiddink1: Wijnhandel Hekelstraat 20 ALKMAAR, is wegens vacani GESLOTE 'Sn 2 tot en met 10 J AURORA itompetoren organiseert BONDAG 2 JULI 7.3C Groot Bal - Champêt luziek Toon Dekk RHYTHME STA WILT GE koopt dan Ui HOUT bij STEIJN d. Zeswielei Het enige R.K. Dagblad r lOSso mm.prfls 15 ce

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4