Nieuw Tweede Kamer gaat accoord met de regeringsverklaring Dr, van Ledden Hulsebosch nam gisteren afscheid Landstrijdkrachten naar 't front in Korea r Koning Leopold keert terug Egypte houdt zich afzijdig EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Zuidelijken voeren zware strijd Mede zeggenschap en nog iets brand in dieseltreinen Onze houding in het conflict Korea Marga KlompéHier is een broeder in nood w Dr. Drees rekent af met Paul de Groot Gesneuveld in Indonesië Een torpedojager naar Korea? Excommunicatie Goedkopere sigaren, duurdere sigaretten Twee Nederlanders vonden de dood Scheepsberichten Kroniek en Kritiek Besluit van de Amerikaanse president Frontberichten geven indruk van de ongunstige toestand Weerstand van Z.-Korea gebroken? AT I y Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Paaina I Zaterdag 1 Juli 1950 46e Jaargang No. 11903 Kontoren: HOORN, Droafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 REEDS EERDER hebben wij - n.l. in onze nummers van 10 ;n 17 Juni, uitvoerig aan lacht besteed aan de rede, wel- je Paus Pius XII op 5 Juni Ee-ft gehouden voor een internatio naal congres voor sociale studies Deze rede schijnt voorbestemd te zijn, om in de verdere behan deling van een aantal actuele so ciaal-economische kwesties ook in Nederland, een gewichtige rol te spelen. Zij betreft de kwestie van de medezeggenschap, in verband daarmede het vraagstuk van de articuliere eigendom, het pro- leem van de werkgelegenheid en dat van de op behoeftevoort- trenging gerichte volkshuishou ding. Deze punten willen wij gaarne eens nader in beschouwing ne men, waarbij wij voorop zetten, dat het, voor een goed begrip van de Pauselijke bedoelingen en een doeltreffende doorwer king van deze gewichtige denk beelden in de sociale rijen van Nederland, noodzakelijk is, dat een betrouwbare vertaling van de rede beschikbaar komt. Hier zou o.a. voor het Katholiek Bu reau voor Maatschappelijk en Cultureel overleg een nuttige taak zijn. Wij zeggen dit, omdat hier en daar in enkele perscommentaren al gebleken is, dat er verschil van mening over sommige uit drukkingen bestaat en niet van iedereen verlangd kan worden, dat hij de oorspronkelijke Franse vertaling bij de hand heeft. Zo is in een enkel blad betoogd, dat de Paus geen direc te aanwijzing geeft, dat de me dezeggenschap van de arbeiders zich zou moeten beperken tot de sociale kwestie, terwijl een der kernpunten van de rede zonder twijfel juist is, dat de arbeiders „de loontrekkenden" wordt gezegd een recht op medezeg genschap in de economi sche leiding van het bedrijf niet kunnen ontlenen aan de aard van het arbeidscontract, noch aan de aard van de onder neming. Uit deze beide factoren valt. staat_ er in de Pauselijke rede. de eis omtrent economische medezeggenschap „niet als dwin gende consequentie af te leiden" Tt~va'ctér noemt die ets vooral gevaarlijk, als de uit oefening van dat recht (van me dezeggenschap in de economische leiding van het bedrijf dus) „di rect of indirect in feite zou uit gaan van organisaties, die van buiten de onderneming worden geleid". Aan te nemen valt, dat de Paus hiermede op het oog heeft een socialistisch streven, om de vak beweging overwegende invloed te geven bij die medezeggen schap. o.a. omdat men in de kringen van de vakbeweging zeer wel weet. dat de arbeiders, afgezien van andere overwegin gen, waarop de Paus wijst, in het algemeen niet beschikken over' de krachten, die tot het ge ven van die leiding in economi sche aangelegenheden in staat zijn. Belangrijk is bovendien, dat de H. Vader zijn standpunt verdedigt met een beroep op de betekenis van het recht op par ticuliere eigendom, niettegen staande in „Quadragesimo An no"; waarop Pius XII zich her haaldelijk met instemming be roept, zeer uitvoerig gesproken wordt over de dubbele roeping van de eigendom, die behalve individueel, ook sociaa] is. De Paus stelt de gelijkwaar digheid van ondernemer en ar beider voorop, maar waar hij het looncontract verdedigt, tegenover het contract van maatschap, laat tu.1 uitkomen, dat het loon contract met de aanvaarde fun damentele gelijkstelling niet in strijd is Dit alles neemt intussen niet weg, dat de Paus de onderne ming als particulier bezit even goed haar taak en plicht in het belang van de gemeenschap, een gezonde behoeftebevrediging in het 'gelang van de menselijke samenleving, overeenkomstig de eisen van rechtvaardigheid en sociale liefde voorhoudt. Met instemming citeren wij dan ook vandaag, voor heden tot slot. 'n conclusie uit „de Tijd": De paus neemt het op voor de par ticuliere eigendom niet om de belangen van enkelen in be scherming te nemen, docb ten bate van allen, die Hij zonder uitzondering overeenkomstig hun behoeften deel wil zien hebben aan de goederen der aarde. Hij verdedigt de particuliere eigen dom en het particulier initiatief als onmisbaar 051 werkelijk dat deel hebben van allen aan de aardse rijkdom te verwezenlij - ken BRUSSEL, 30 Juni (ANP) - DfL?3lgische Kamer van' Voiks- iM(rvp>?t(lïcrs heeft met vuKen 10« stemmen raIen en com- M.liwLii e,?n onthouding (de liberaal La Have) haar ver- uitgesproken te de gering homogeen-katholieke re- aistbrmiddag ee aasGroningen bij h „SH rtnn ^°erden een begin van hri fiLr/ vastlopen van een r^S,e«er op de dag was ietsJi» hjk.! ">et een andere diesel nel' tw baanvak Hoogeveen- MePP iriPersoneel voorkwam erger- i (Van onze parlementaire redacteur) Aan het slot van een af en toe bewogen debat aanvaardde de Tweede Kamer gisteren met 59 tegen 6 stemmen een motie, ingediend door de fractieleiders van de K.V.P., de P.v.d.A., de A.R., C.H. en V.V.D., waarin wordt gezegd dat de Kamer kennis genomen heeft van de regeringsverklaring inzake Korea en dat zij daarmede haar instemming betuigt. De heer Welter en ir. van Dis (St. Ger.) verwijderden zich vgor de stemming. De tegen stemmers waren de Communisten. Met 6 tegen 63 stemmen werd een motie de Groot (Com.) verworpen, waarin de Kamer de regering had moeten uitnodigen om zich van inmenging te onthouden. Toen de heer de Croot deze motie indiende klapten er een paar communistische dames zowel op de gereserveerde als op de publieke tribune. De mannelijke aanhang had blijkbaar geen kans gezien om door het politiecordon heen te dringen. baseert! is op het internationale recht en zoals dat is neergelegd in het handvest van de Verenigde Naties. Andere afgevaardigden uit ten zich in dezelfde geest. De heer Bruins Slot (A.R.) betoogde: Als wij ons tegen het geweld willen keren, dan zullen wij ons daar van meetaf aan tegen moeten verzet ten. Dat was ook de mening van dr. Korthals (V.V.D.), die zich ove rigens wel realiseerde dat de lont nu gevaarlijk dicht bij het kruit vat lag. Niet overbodig was dan ook het gebed, dat de heer Tila- nus (C.H.) stortte voor een spoe dig herstel van de vrede, maar het schoonste gebed was wel dat van dr. Bruins Slot (A.R.), die aan het slot van zijn rede zeide, dat wij weten dat God regeert en in dat besef, aldus de afgevaardigde, leg gen wij het lot van de wereld aan Zijn voeten. De minister-president, aan de regeringstafel omgeven door ver schillende ministers, kon zich in zijn antwoord op de gemaakte op merkingen bij de boven weer gegeven meningen aansluiten. Hij wees er op, dat er thans nog maar éen vrije wereld is en éen alge mene bedreiging, die zich dan hier Ook werd er geroepen: „Wij wil len geen oorlog" en „De Nederland se moeders willen hun jongens niet naar Korea sturen", tot een ont ruiming van de tribunes kwam het echter niet. De dames gingen óf zelf al óf werden door politie mannen uitgeleid. Bij het debat kwam een drietal meningen naar voren. Mej. dr. Klompé (K.V.P.), jhr. van de Goes van Naters (P.v.d.A), mr. Bruins Slot (A.R.), dr. Korthals (V.V.D.) en de heren Tilanus (C.H.) en De Kadt (P.v. d.A.) onderschreven het door de regering ingenomen standpunt. Paul de Groot (Comm.) was vanzelf sprekend een tegenovergestelde mening toegedaan, een mening, die hij ovérigéns maar slap verdedig de. Ds. Zandt (St. Ger.) gaf als zijn mening dat Nederland hier geen plicht had, de heer Weiter onderkende weliswaar de dreiging van het communisme, maar bij het bepalen van zijn houding gaf toch tenslotte de doorslag dat Neder land door de schuld van Amerika geen Pacific-macht meer zou zijn. Mej. dr. Klompé wees er in haar korte maar uitstekende rede op, dat de aanval op Zuid-Korea als een uitdaging aan de vrije demo cratische wereld moet worden op gevat. Op deze communistische steekproef moet een duidelijk ant woord worden gegeven. Thans staan wij voor het feit, dat er een broeder in nood is en wij allen hebben de plicht om hem te hulp te komen. Evenals de heer van de Goes van Naters (P.v.d.A.) dat later deed, kwam mej. dr. Klompé tot de conclusie, dat het hier om een politionele actie gaat, die ge- De regering maakt be kend, dat tot haar leedwe zen het volgende verlies in Indonesië is gerapporteerd: Kon. Landmacht Gesneuveld 16 Mei 1950 t.g.v. actie korporaal Th. H. Proost, afkomstig uit Den Haag. Kon. Ned. Ind. Leger Geen verliezen. De Nederlandse hoogleraar prof. dr Hk. Brugmans tijdens zijn rede op de bijeenkomst van de Europese Beweging, in de Amerikaanse sector van Berlijn. Gedelegeerden, die het Congres voor Culturele Vrij heid bijwoonden, bevonden zich eveneens onder de toe hoorders. en dan daar uit. Griekenland en Berlijn, aldus de minister-president, liggen dichterbij, maar achter deze namen gaan dezelfde problemen schuil. Ook mej. Klompe (K.V.P.) had in haar rede al gezegd, dat het lot van' Korea morgen het lot van Europa zou kunnen zijn. De minister-president trok uit deze stelling de consequentie: Het Is van het grootste belang dat tegenover deze dreiging een collectieve ver dediging staat. Op sarcastische wijze rekende dr. Drees af met de drogredenen van Paul de Groot. Hoe kon Zuid-Korea de aanvaller zijn geweest? Uit de feitelijke situatie bleek overduidelijk dat niet Zuid- maar Noord-Korea over wapens beschikte. Had de heer De Groot op de uitslag van de ver kiezingen in Noord-Korea gewezen, dr. Drees merkte op dat iedereen wel wist hoe in de communistische landen de stemmen geteld werden. De enigste zorg was om niet boven de 100 procent uit te komen (Zie ook pagina 3) DJAKARTA. 30 Juni (A.F.P.) Volgens het Indonesische pers agentschap Antara, dat ingelich te Nederlandse kringen te Dja karta citeert, zal een van de drie Nederlandse torpedobootjagers, die zich in de Indonesische wa teren bevinden, naar Korea wor den gezonden. De Nederlandse Hoge Commis saris in Indonesië, dr. Hirsch- feld, heeft hedenavond een on derhoud gehad met de Indonesi sche minister-president, de heer Hatta. Hierbij zou hij de premier nebben medegedeeld, dat hij. ge zien de ernst van de toestand, de voorkeur zou geven aan deze beslissing boven het zenden van een marine-eenheid uit Neder land. (Van Nederlandse marinnzijde kon men omtrent bovenstaande nog geen enkele definitieve me dedeling doen. (Red. A.N.P.). DE VEILIGHEIDSRAAD BIJEEN LAKE SUCCESS, 30 Juni (Reu ter). In de Veiligheidsraad, die Vrijdagavond opnieuw over de Koreaanse kwestie vergaderd heeft, verklaarde de Indiase af gevaardigde, dat India alsnog ge acht wil worden voor de Ameri kaanse resolutie te hebben ge stemd. De Egyptische .afgevaar digde verklaarde de Amerikaanse resolutie niet te steunen, omdat „de Koreaanse kwestie in feite slechts een nieuwe fase in het geschil tussen Oostelijk en Weste lijk blok is. In de Raad werd meegedeeld, dat reeds 29 landen (meer dan een derde der 59 leden der Ver enigde Naties) steun aan de reso lutie van de Veiligheidsraad had den betuigd. Elk uur kwamen meer brieven en telegrammen binnen. In vele van de reeds ont vangen boodschappen werd ver klaard, dat de landen overwogen welke hulp zij Zuid-Korea kon den bieden. De Amerikaanse afgevaardigde deelde de Raad mee, dat de Ver enigde Staten besloten hebben landstrijdkrachten naar Korea te zenden, de kust te blokkeren en doelen in Noord-Korea aan te vallen. Tenslotte werd aan de Raad een rapport van de Koreaanse waarnemers der Verenigde Naties VOOR MISDADEN TEGEN DE KERK Z.H. de Paus heeft afgekon digd, dat automatisch geëxcom municeerd zijn degenen die: 1. Samenzweren tegen de wet tige kerkelijke autoriteiten of die pogen de macht van deze 'autoriteiten te ondermijnen. 2. die een kerkelijk ambt, be neficie of waardigheid bezetten zonder canonieke aanwijzing daartoe overeenkomstig de Hei lige Canon, of die zich aldus la ten installeren of een dergelijke positie onwettig behouden. 3. Die rechtstreeks of onrecht streeks aan deze twee misdaden deelnemen. Men beschouwt deze maatregel als voornamelijk gericht tegen regeringen als die van Tsiecho- Slowakiie, die onlangs „admini strateurs" in de bisdommen be noemde. Het jongste decreet is geda teerd 29 Juni. voorgelegd, dat Zaterdag de dag vóór het uitbreken der ge vechten was gedagtekend. In dit rapport wordt verklaard, dat de communistische Noord-Korea- nen in het bezit waren van brug genhoofden op Zuid-Koreaans gebied. In ten minste één geval was de bezetting van een brug genhoofd van recente datum. WIJZIGING VAN OMZET BELASTING In een bij- de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot wijzi ging van de omzetbelasting op sigaren en sigaretten, wordt voor gesteld de belastingdruk op siga ren met ongeveer 6 procent van de kleinhandelsprijs te verlagen en die op de duurdere sigaretten met kleinhandelsprijs van meer dan 3 cent per stuk te verho gen met ongeveer 2,3 procent. De verhoging van de prijs van sigaretten zal door de prijsver laging voor sigaren worden opge vangen. Men hoopt hiermee ver betering te brengen in de moei lijkheden voor de sigarenindus- trie, die haar productie door het gedaalde verbruik aanzienlijk heeft moeten beperken, waardoor enige duizenden arbeiders met blijvende werkloosheid worden bedreigd. Het tijdelijk vrijstellen van omzetbelasting op sigaren, is naar het oordeel van de minister van financiën de enige maatregel, die op korte termijn baat kan brengen. MOTORONGEVAL IN TRIER Naar Associated Press meldt zijn de 27-jarige F. Homan uit Zuid- horn (Gr.) en de 25-jarige H. D. J. Meinsma uit Hantum, gemeente Westdongeradeel (Fr.) bij een mo tor-ongeluk te Trier om het leven gekomen. Hun motor kwam in bot sing met een Franse tank. De stof felijke overschotten zijn naar het militaire hospitaal te Trier vervoerd en zullen vandaar naar Nederland worden overgebracht. J Een aantal Amerikaanse B-29 bommenwerpers, dat de Zuid- Koreaanse luchtmacht zal steunen bij de strijd tegen de com munistische Noord-Koreanen. Op deze foto vliegen de bommen werpers langs de Japanse berg Foeji, op weg naar Korea. De politie- en justitiedeskun- dige dr C. J. van Ledden Hulse bosch gaat op 73-jarige leeftijd rust nemen. Vrijdagmiddag om vijf uur zijn voor de laatste maal de gordijnen van zijn laboratorium aan de Nieuwendijk 17 neer gelaten. Dr van Ledden Hulse bosch wil trachten in Amster dam een andere woning te krij gen, om daar met zijn vrouw van een welverdiende levensavond te gaan genieten. Hij was tezamen met de Rotter damse hoofdinspecteur van poli tie, te Wechel, de man die de vingerafdrukken bestudeerde en dienstbaar maakte aan 't politie onderzoek. Tal van instrumenten, die hij bij zijn werk dacht nodig te hebben, vervaardigde hij zelf en zo ontstonden een reeks van hulpmiddelen, die thans tot ver buiten onze grenzen bij het poli- tie-onderzoek worden gebruikt. Zijn eigen instrumentarium heeft dr van Ledden Hulsebosch groten deels verkocht. Hij heeft slechts wat hulpmiddelen behouden, die hij nodig zal hebben bij het on derzoeken van deels vergane, be schimmelde of onherkenbaar ge worden papieren. Dit werk zal hij, indien hem hiertoe verzoeken bereiken, voortzetten. In zijn loopbaan, die hij begon als assistent van zijn vader de man, die in 1883 het laboratorium aan de Nieuwendijk opende bracht hij het tot politiedeskun dige, gaf ruim 4000 leerlingen lessen in de wetenschappelijke speurkunst en werd privaat-do- cent aan de Amsterdamse, Uni versiteit. Van zijn hand verscheen een boek „Veertig jaar speurders- werk", waarop hij thans het ver volg hoopt te gaan schrijven. Asturias (burgers), Djakar: ta-Amsterdam, 29 Juni van Djakarta. Atlantis (burgers). Djakar ta-Amsterdam, 29 Juni van Port Said. Castelbianco (burgers). Dja karta-Amsterdam, 29 Juni te Gibraltar. Empire Brent (burgers), 2 Juli 23 uur verwacht te Hoek van Holland. De- barkatie om 8 uur Maan dagmorgen. Fairsea (troepen), 3 Juli 4 uur verwacht te Hoek van Holland. Debarkatie om 11 uur. General Harry Taylor (troe pen), heden verwacht te Amsterdam. Ontscheping begint 14.30 uur. General W. C. Langfitt (troepen), Djakarta-Am sterdam, 29 Juni te Aden. Goya (troepen), 3 Juli 10 uur verwacht te IJmui- den. Ontscheping begint 14.00 uur te Amsterdam. Kota Inten (troepen), Dja: karta-Rotterdam, 29 Juni bij Pantellaria. Sibajak (troepen), Djakar ta-Rotterdam, 29 Juni bi; Kaap Bon. Willem Buys. Djakarta-Rot terdam, 30 Juni te South ampton. V Vreemd (I) (Sm.) Tot de vreemde dingen, die geregeld in ons land gebeu ren, behoort een beslissing van net ministerie van Oorlog, om op grond van een of andere be paling in het huurcontract, aan dertig burgergezinnen, te Ede, pardoes, met een termijn van dertig dagen, de huur van „mi litaire woningen" op te zeggen, omdat deze nodig zijn voor mi litairen. Dat kan formeel best in orde zijn, maar gelden ook voor militaire instanties, in deze bui tengewone tijd, ook niet andere maatstaven, dan alleen maar formaliteiten? De burgerge meente Ede weet geen raad; zij hééft geen woon-ruimte voor deze mensen, zeker niet in zo korte termijn. En het eigenaar dige is„ dat de zaak wel eerder, beter en anders geregeld had kunnen worden, indien men van militaire zijde de billijke eis van vergoeding voor de verhuis kosten had ingewilligd. Hier is, voor zover op dit moment te be oordelen valt. langs alle militai re kanten een flater gemaakt, en dat in een tijd, dat men van vele zijden een goede verstandhou ding tussen leger en volk terecht zo nuttig acht. Zullen er „nog rechters in den Haag" zijn? Vreemd (II) (Sm.) Het hoofd van de Veld- postdienst woont in den Haag, zijn dienst is in Amsterdam. Dat is dus een dienst zónder hoofd, maar wel een diensthoofd met een, vermoedelijk, knap salaris. Deze man laat het werk, de lei ding van de Veldpost, door min deren opknappen. Gevolg: onge schikte leiding, absoluut gebrek aan controle, fraude. Veertig militairen hebben zich, bij door lichting van brieven voor Indo nesië, voor de deviezencontrole, schuldig gemaakt aan diefstal: totaal één millioen, in 'n half jaar tijd! De Krijgsraad was niet mals in zijn oordeel over dit „biina misdadig gebrek aan con trole" en de verdediging sprak van „ellendige omstandigheden, veroorzaakt door hogere lei ding". De „slachtoffers" wer den over het algemeen mild be handeld; het hoofd van de dienst rapporteerde, dat „de dienst technisch uitstekende prestaties verrichtteZijn salaris komt waarschijnlijk nog op de oor logsbegroting voor „Decadent' (Sm.) Het was uitgerekend de liberale heer Wemdelaar, die in de Eerste Kamer, terecht overi gens, protesteerde tegen het toe kennen van een prijs van f 1000, voor een krabbeltekening, die in het kladschrift van Jantje niet zou hebben misstaan. Het is in derdaad „decadent", zoals mr Wendelaar zei. dat ernstige men sen. die voor kunstkenners door gaan, tot zulk een beslissing ko men. Misschien heeft de heer Wendelaar ook nog overdacht, tot wat voor buitenissigheden 'n bedenkelijk vrijheidsbeginsel voeren kan. Decadenties als van de tekening „Vader en Zoon zijn tenslotte meer lachwekkend. Daar zijn er erger. Als daar, preventieve, maatregelen tegen genomen worden wii denken aan de Bioscoop-wet, de Echtscheidingswet e.d. dan hopen wij de heer Wendelaar en de ziinpn ook aan de goede kant te vinden, tegen de decadentie! President Truman heeft machtiging gegeven tot het gebruik van Amerikaanse landstrijdkrachten in Korea en het uitvoeren van operaties van de luchtmacht boven het communistische Noordelijke gebied. Het is niet bekend welke eenheden van MeArthur naar Korea gedirigeerd zullen worden. Wel heeft de minister van defensie, Johnson, medegedeeld, dat Truman's order reeds werd uitgevoerd. Het Amerikaanse departement van defensie heeft gisteren medegedeeld, dat Noord-Koreaanse strijdkrachten ten Zuid-Westen van Seoel zijn doorgebroken en met enige tientallen pantservoertuigen over de rivier de Han zijn getrokken. Soewon, zetel van het Amerikaanse hoofd kwartier, is in handen van de Noord-Koreanen gevallen. De aanval op Soewon werd voorafgegaan door een spervuur van de artillerie. Amerikaanse waarnemers verklaarden dat de Zuid-Koreaanse verdediging weg smolt als sneeuw voor de zon. De 280 Amerikaanse adviseurs kre gen aanzegging dat zij de stad binnen tien minuten moesten ver laten. Het communiqué van Mc Arthur's hoofdkwartier maakte gisteren melding van activiteit van de luchtmacht. Amerikaanse toestellen hebben vliegvelden ge bombardeerd. w.o. het vliegveld Kimpo, dat dus niet door de Zuid- Koreanen heroverd blijkt te zijn. Het Noord-Koreaanse opperbe vel heeft de verovering van Seoel bekend gemaakt. „De gevange nissen werden geopend om de vele actieve democratische patriotten en vele andere gevangenen, die door de verrader Syngman Rhee in de gevangenis waren geworpen, vrij te laten", aldus het commu niqué. De Zuid-Koreaanse divisies hebben van MeArthur opdracht ontvangen de linies „ten koste van alles" te handhaven. Volgens een regeringscommu niqué is de bevelhebber der Zd- Koreaanse strijdkrachten afge treden. Men heeft hem moeten afhouden van zelfmoord, na een verwarde vlucht van zijn leger. De vriie wereld steunt Australië heeft het in Japan gestationneerde luchteskader, be staande uit 40 Mustangs, ter be schikking van het Amerikaanse opperbevel gesteld. Twee Nieuw- Zeelandse fregatten zullen spoe dig naar Korea vertrekken en men overweegt voorts twee krui sers, die zich in het eilandenge- bied van de Stille Oceaan bevin den, terug te roepen. Cuba heeft volledige steun aan elke maatregel tot het tegengaan van agressie toegezegd en Zuid- Afrika zal elk verzoek om hulp van de V.N. met sympathie be studeren. Ook Pakistan heeft steun aan de resolutie van de Veiligheidsraad gegeven. TOKIO, 1 Juli (Reuter). Vol gens een zo juist uit Taejon, de zetel van de Zuid-Koreaanse rege ring, ontvangen radiotelefonisch bericht is de weerstand van het Zuid-Koreaanse leger volkomen gebroken. Vooruitgezonden Amerikaanse troepen, die hed/enmorgen in het uiterste Zuiden van Korea aan land gingen, zijn per trein naar een onbekende bestemming ver trokken. Volgens de correspondent te Tokio van de Americain Broad casting Company zijn de eerste Amerikaanse gewonden in de strijd op Korea in Japan aange komen. De eerste Amerikaanse troepen hadden stellingen betrok ken ten noorden van Taejon, aldus de correspondent.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1