De toekomst is aan A.F.C. Veilingoverzicht Langedijk Koedijk schoot zich in de KNVB HUIZE VOORHOUT VERPLEEGSTERSHUIS Het zware weer in ons gewest Iets over Landelijke Ruitersport ALKMAAR EN OMSTREKEN Uitgebreide reserve Boerderij verbrand te Schagerbrug Brand in een klompenpakhuis Oud-militairen ter bedevaart in Heiloo Beschuldigingen van Gromyko Stijgende aanvoer PAGINA 2 DINSDAG 4 JULI 1950 Al werd de vreugde over het kampioenschap van AFC's eerste elftal getemperd door de teleurstelling over het niet-bereiken van het begeerde doel: het derde klasserschap, toch is er geen enkele reden tot pessimisme Integendeel, er is alle reden voor optimisme voor de toekomst. Laten we eerst even de resul taten van het voorbije seizoen resumeren. RKAFC telt behalve zes senio ren-elftallen nog drie junioren- en acht adspiranten-elflallen, waarmee het, wat het ledental en de reserve betreft, alle voetbalclubs in Alk maar, zelfs van de hele kop van Noordholland overtreft. Dat houdt goede beloften in voor de toekomst. Van de senioren-elftallen behaalden het eerste en het tweede dit seizoen het kampioenschap; van de junio ren werd jun. A kampioen en van de acht adspirant-elftallen behaal den er vier dit seizoen het kampi oenschap. Dat was een prachtig re sultaat, vooral als men bedenkt, dat er wedstrijden werden gewonnen tegen elftallen van clubs in een ho gere klasse. Vooral na de oorlog nam RKAFC wat ledental en prestaties betreft een grote vlucht; het promoveerd twee jaar geleden van de 1ste klas NHVB naar de 4e klas KNVB, waarin het dus na twee jaar reeds kampioen werd; het is dus hele maal niet erg, dat het nog een jaar tje moet duren voor het naar de 3e klas promoveert. In het eerste elftal, dat twee jaar geleden versterkt werd met drie spelers uit de junioren (Pop- ma, De Nijs, en P. Tym) deden m het begin van het voorbije seizoen weer twee junioren (Jo Tym en Hoebe) hun entree; zij hebben dit seizoen bewezen, dat zij hun plaats in het eerste waard zijn. Er schui len in de reserve-elftallen nog tal van goede krachten, die voor de toekomst van AFC veel beloven; vooral in de lagere regionen be schikt AFC over een welhaast on uitputtelijke voorraad veelbeloven de voetballertjes. We kunnen dus veilig aannemen, dat de toekomst aan AFC is, mits onze ruim 200 le den hun club trouw blijven, waar wij niet aan twijfelen. Met de groei van het ledental en de prestaties nam de laatste jaren ook de belangstelling voor RKAFC verheugend toe. Het is heus nog niet zo lang geleden, dat ons eerste zijn wedstrijden speelde met nog geen honderd toeschouwers en er slechts enkele guldens aan entree werd ontvangen. Ook dat is de laat ste jaren gelukkig veranderd. Voetbalminnend Alkmaar weet nu het terrein aan de Westerweg te vinden en vooral sinds de fraaie tribune een behoorlijke accomoda- tie biedt en ook aan de overzijde betere staanplaatsen gekomen zijn, mag AFC zich bij elke wedstrijd in een flinke belangstelling verheu gen. Tenslotte mogen we er op Wij zen, dat de wedstrijden, die AFC dank zij het behaalde kampioen schap, mocht spelen, de vereniging een flinke dosis goodwill gekweekt hebben en tot ver buiten Alkmaar de aandacht op RKAFC hebben ge vestigd. De beslissingswedstrijd op het sportpark bracht een belangstelling op de been, zoals voetballend Alk maar nog nimmer zag en ook naar de Zaan kreeg RKAFC een aan hang van supporters uit Alkmaar OUDE ZAAK IN NIEUW KLEED ALKMAAR Reeds een hal ve eeuw kennen we in de Bo- terstraat de speciaalzaak van K. de Heer, de man, die de vraag baak was voor degenen die de huisvlijt beoefenen en die steeds de artikelen verkocht, die de kunstschilders nodig hebben bij hun scheppende arbeid. Na vijf tig jaar heeft de heer De Heer de leiding van zijn zaak toever trouwd aan mej, Gré Bregman, voor de cliëntèle geen onbeken de, want zij was al dertien jaar in deze zaak werkzaam; zij ver staat ook de kunst van het en cadreren van platen en schilde rijen, waarin deze zaak steeds gespecialiseerd was. Vanmiddag wordt de zaak heropend, nadat de aannemer R. Bot er een nieuwe gevel in oud- Hollandse stijl heeft aangebracht en ook het interieur van de zaak grondig heeft vernieuwd. Het geheel ziet er thans smakelijk en modern uit. Voor de Boter- straat ongetwijfeld een goede aanwinst. De Langestraat vlagde ALKMAAR Het Oostelijke gedeelte van de Langestraat vlagde gisteren, zulks ter gele genheid van de terugkeer van 'n zoon van de heer Arendsen uit Indonesië. Examens Murmellius-gymnasium ALKMAAR Voor het diplo- ma-A slaagden aan het Murmel lius-gymnasium: P. de Vries te Hoorn en mej. H. Schermer, eveneens te Hoorn. Voor diploma B slaagden F. M. Fels te Alkmaar, F. G, Boer- rigter te Bergen en P. L. Bak ker te Slootdorp. Afgew. 2 can- didaten. VRIJE ALKMAARDER EXIT ALKMAAR Het uit de ille gale beweging voortgekomen blad De Vrije Alkmaarder is met het zusterorgaan De Nieu we Schager in eigendom over gegaan aan de Ver. Noordholl. Dagbladen (Alkm. Crt. c.a.), en heeft met ingang van 1 Juli op gehouden te bestaan. TENTOONSTELLING IN DE GROTE KERK ALKMAAR In de Grote Kerk te Alkmaar zal zoals wij reeds OP 24 Juni j.l. meldden van 3 tot 22 Juli een tentoon stelling worden gehouden, ge wijd aan „De Hervormde Kerk in Noordholland". Men kan er allerlei zien, waardoor men een indruk krijgt van het kerkelijk en geestelijk leven van de .Her vormde Kérk in onze provincie. Er zijn o.a. afbeeldingen van kerken te zien en tekeningen van aan te brengen restauraties aan Hervormde kerkgebouwen, er is een fotocopie van een frag ment van onlangs gevonden bij- belrollen en er is prachtig be werkt avondmaalzilver. en de kop van Noordholland mee, die veilig op 3% duizend geschat kan worden, op een totaal van cir ca 6000. Over twee maanden begint de nieuwe competitie, waarin AFC zich naar wij verwachen, weer als een ernstige candidaat voor het kampioenschap in haar afdeling zal doen kennen- moge het haar ook in het volgend seizoen niet aan be langstelling ontbreken en moge dan ook het aantal donateurs naar ver houding stijgen; want dat kan nog wel wat groter worden. Schoolxwemwedstrijden ALKMAAR In afwijking van een eerder gepubliceerd be richt zullen de wedstrijden schoolzwemmen in het Zomer- bad worden gehouden: voor de bijzondere lagere en middelbare scholen op 10 Juli, van half 9 tot 12 uur; voor de O.L. scholen op 12 Juli, van 9 tot half 1 en voor de M.O.- en Mulo-scholen van half 2 tot 4 uur. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Pieter H. zoon van J. Olie en Th. B. te Grotenhuis. Gehuwd: Marinus Hoek en Jan netje Smalheer. Overleden; Aagje Tromp oud 81 jaar wed. van P. J. Hofman. Wandelsport ALKMAAR. De beide wandel sport verenigingen de Kaaskoppen en HVZ namen Zondag deel aan een wandeltocht, welke was uitgeschre ven door de Helderse wandelsport vereniging de Zilvermeeuwen. Mevr. v. Geelenvan der Werf en de heer C. M. de Vet liepen naar den Helder en namen toen ook nog deel aan de tocht. Een woord van dank aan het bestuur der Zilver meeuwen voor de mooie boottocht rondom Texel die de wandelaars aangeboden werd na de wandel tocht. Aangehouden ALKMAAR. Een 25 jarige schipper zonder vaste woon- en verblijfplaats, doch gedomicilieerd in Leiden, is alhier aangehouden. De man had nog wat tegoed. Hij is in het Huis van Bewaring ingeslo ten. Diefstal opgehelderd ALKMAAR. Dinsdagavond, tijdens de trainingsavond van Alc- maria Victrix is een kostbaar gou den horloge dat de waarde had van f 225,in een der kleedkamers uit de kleding van een der voetballers gestolen. Na uitgebreid onderzoek door de politie is Zaterdagavond de dader aangehouden. Het was een 14-jarige jongen, wonende alhier. Aanrijding ALKMAAR. Zaterdagavond om kwart over zeven is op het kruispunt Kennemerstraatweg-Ken- nemersingel een aanrijding ont staan tussen een wielrijder en een wielrijdster. De fietser reed vanaf de Heilooërbrug in de richting Harddraverslaan. Hij werd aange reden door een wielrijdster die van de Kennermerstraatweg kwam en die geheel links van de weg reed. De man liep een hoofdwonde op en is in het Centraalziekenhuis verbon den. Een der rijwielen werd be schadigd. Meisjesappèl St. Laurentius-parochie ALKMAAR. Alle leden van de Meisjescongregatie, J.G., Gidsen en Kabouters worden Donderdag morgen kwart voor 7 in de kerk verwacht. SLACHTVEEMARKT ALKMAAR, 3 Juli - Aanvoer: 1 paard; 62 koeien 5201080, p. kg 2.602.90: 79 nucht. kalve ren 35—80; 2 vette schapen; 1 lam; 231 varkens 1.681.71 per kg. Er was veel vraag naar var kens. In verband daarmede ech ter een te geringe aanvoer. De handel is dermate vlug geweest, dat alle dieren al vroeg in de morgen verkocht waren. Ver hoogde noteringen. Voor de vleesvarkens zowel als voor de lichtere dieren werd van 1.68 I.71 per kg besteed. Veel vraag, met toch een stug- f;e handel, in de vette koeien, engevolge van de hoge noterin gen. Boven de f 2.90 per kg wil de men echter niet besteden. In tegenstelling met verleden week zijn de nuchtere kalveren bij hoge prijzen vlug verhandeld ALKMAARDER DOET MEE AAN VLIECRALLYE ALKMAAR De heer J. H. Blein, sportvlieger, wonende te Bergen en eigenaar van het stof- fenhuis Rayon te Alkmaar, zal op 13 Juli naar Parijs vertrek ken als deelnemer aan een vlieg- rallye voor sportvliegtuigen naar Cognac in het Zuiden van Frank rijk. Hij is een van de vijf Ne derlandse deelnemers aan deze vliegrallye, waaraan in het ge heel 72 toestellen uit vele lan den van de wereld zullen deel nemen. De heer Blein zal de 13e op het vliegveld Ypenburg star ten. Een postduif vloog naar binnen ALKMAAR Ten huize van de heer W. Maas, fotograaf, Stuartstraat 67A, is een postduif het venster binnengevlogen. Het dier, dat genummerd is 50 764258, plastieknummer 5928, was zeer vermoeid en dorstig. MAANDOVERZICHT NUTSSPAARBANK ALKMAAR In de loop der maand Juni werd op de spaar bankboekjes ingelegd f 324.442.60 en terugbetaald f 392.696.92. Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 11.472.870.05, bedraagt thans f 11.623.451,88. Het aantal in de loop van Juni nieuw uitgegeven boekjes be draagt 121. Ingetrokken werden 121 boekjes. Het aantal in om loop zijnde boekjes, bij de aan vang van het jaar 27.774, be draagt thans 27.377. Van dit aan tal behoren 17.408 aan personen of instellingen te Alkmaar ge vestigd; 6572 aan personen of instellingen elders gevestigd en 3397 aan schoolspaarders. In Juni bedroeg het aantal posten van inleg 3892, dat van terugbetaling 2279. De lediging in de loop der maand Juni van 527 spaar'ousjes leverde een bedrag van f 7.414.65 aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 5200, bedraagt thans 5523. AANRANDER IN ARREST ALKMAAR. In Februari van dit jaar werd bij de politie te Akersloot aangifte gedaan dat schoolkinderen, komende van de Kath. School aan de Zuidervaart, op weg naar huis werden aange rand door een onbekend persoon. Het lukte toen de politie niet de dader op te sporen. Gisteren werd door de ouders van een 10-jarig meisje wederom aangifte gedaan dat hun dochtertje dat met twee andere kinderen naar huis kwam op de Bloemendalerweg door een man was aangerand, nadat deze de andere twee kindéren had doorge stuurd. Direct stelde de wachtcom mandant van de Rijkspolitie te Akersloot, geassisteerd door de groepscommandant van Uitgeest 'n uitgebreid onderzoek in met het resultaat dat de dader, de 25-jarige fabrieksarbeider L. uit Zuid- en Noord-Schermer laat in de avond kon worden aangehouden. De man heeft bekend zich ook in Februari aan dit misdrijf te hebben schuldig gemaakt. Hij is te Uitgeest ingeslo ten en zal aan de justitie te Alk maar worden overgeleverd. De bur gemeester van Akersloot heeft de betrokken politiemannen zijn waar dering betuigd voor hun doortas tend opsporingswerk. Voor ouders van de in de Schermer schoolgaan de kinderen zal dit bericht onge twijfeld een geruststelling zijn. AANRIJDING ALKMAAR. Gisteravond om half elf reed een vrachtauto over de Achterweg in de rich ting van de Vlotbrug. Van het Luttik Oudorp naderde een mo torrijder. Beide waren gelijktij dig op de hoek. De motorrijder Averd in de flank aangereden, kwam te vallen en liep verschil lende verwondingen op. Hij is ter observatie in het Centraal ziekenhuis opgenomen. De mo tor werd beschadigd. Tegen de bestuurder van de vrachtauto werd proces-verbaal opgemaakt terzake van het geen voorrang verlenen. GARAGE ZONDER VERGUNNING ALKMAAR Proces verbaal is opgemaakt tegen een ingeze tene van deze gemeente wegens het vestigen van een garagebe drijf zonder dat daartoe op grond van de vestigingswet een vergunning was verleend. SCHOORL - Voor een gewel dig groot aantal toeschouwers is het Koedijk gelukt in Schoorl dat ene puntje weg te pikken, dat voldoende was om over te kunnen gaan naar de K.N.V.B. Lang heeft het geduurd, eer het zo ver was, maar toen de stand 15 minuten voor het einde ein delijk gelijk was, zag Schoorl geen kans meer om een over winning uit het vuur te slepen. Door deze nederlaag zal Schoorl het thans in de afdeling Noordholland moeten proberen. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR. Jammer, dubbel jammer, dat het in deze laatste beslissingswedstrijd niet lukken wilde. Het begon Zo aardig met die 10 voorsprong en het gaf spelers en supporters moed en hoop, zoals de eerste ronde van deze competitie ons moed gaf. Jammer van die in zinking in de tweede helft van de competitie en de tweede helft van deze wedstrijd. Ondanks hard wer ken zag A.F.C. zich het derde klasserschap voor dit seizoen ont gaan. Maarze komen terug; met aller medewerking beginnen we het volgend jaar weer opnieuw en met frisse moed. Al zijn we dan niet voldaan over deze afloop, on tevreden mogen we niet zijn. A.F.C. heeft van zich doen spreken en zal dat ook het volgend seizoen doen Een woord van dank aan het eind van deze competitie is echter op zijn plaats; allereerst de spe lers van het eerste voor hun harde werken; ook de spelers van de andere elftallen mogen we in deze dank betrekken. Dan de geestelijk adviseur, de trainer, de heer Hoek, de elftal commissie, het bestuur en de dui zenden supporters, die vooral de laatste weken zo overvloedig van hun belangstelling blijk gaven. Ook Zondag was het een geweldige uit tocht van enkele duizenden in bus, auto en per fiets; de A.F.C.-suppor ters domineerden bij deze laatste wedstrijd, waarvan ze, ondanks alles, in de beste stemming huis waarts keerden. Dit was een faire wedstrijd, waar in A.F.C. echter in Beverwijk zijn meerdere moest erkennen. Een tijd van welverdiende rust is aangebroken en dan met nieuwe energie het nieuwe seizoen in; dan spelen we weer, alsof elke wed strijd een beslissingswedstrijd is. In het nieuwe seizoen rekenen we weer op aanvoerder Kees en zijn jongens; dat komt oké! En op de duizenden supporters; die blijven, als de spelers, A.F.C. trouw, ondanks alles! Tot September aan de Wester weg! DE P.P.C.-ER Toen indertijd het Centraal Zie kenhuis „Huize Voorhout" huurde, om cr een verpleegstershuis van te maken, is dat voor de Alkmaarse bevolking, die een dergelijke be stemming voor het monumentale gebouw niet had verwacht, wel even een verrassing geweest. „Hui ze Voorhout" maakt inderdaad op de voorbijganger de indruk van 'n monumentaal gebouw en men hoort dan ook wel eens de opmerking, dat het gebouw te groot zou zijn voor z(jn doel, dat een gedeelte van het huis ongebruikt zou zijn. Dit is echter onjuist. De directrice van het Centraal Ziekenhuis deelde ons mede. dat het huis precies aan zijn bestemming beantwoordt. Het zou een tehuis voor de verpleeg sters zijn en dat is het ook. De huisvesting der zusters eist het gehele gebouw en wanneer al- Je zusters, die het Centraal Zieken huis rijk is, er in zouden moeten worden ondergebracht, zou Huize Voorhout zelfs nog te kleiin zijn. Het huis lijtot monumentaal, maar men dentot er niet aan, dat, in de middenmoot van het gebouw, maar aan één zijde kamers zijn. De ven sters, die men daar aan de andere zijde ziet, zijn geen kamer- maar gangvensters. Wie „Voorhout" be zoekt, noemt waar, dat het ge bouw als bouwwerk uitstekend vol doet, doch dat het tegenvalt wat de ruimte betreft. De verpleegsters die er een tehuis virïden, dat vrij staat van 't ziekenhuis en die daar dus, in de huiselijke sfeer van haar kamers, echt wat men noemt uit hun werk zijn, wonen er niet al leen op die kamers. De zusters de len haar ruime apartement met enkele collega's. Slechts enige hoofd- en le verpleegsters hebben 'n kamer voor zichzelf alleen. Na tuurlijk is er in dit zusterhuis ook een recreatie-afdeling, maar er wordt niet gekookt. De verpleeg sters gebruiken de maaltijden in de eetzaal van het ziekenhuis. Het vroegere zusterhuis is nog gedeel telijk als zodanig in gebruik. Het andere gedeelte wordt verbouwd om ruimte te bieden voor nieuwe patiënten. Koedijk legde zich al direct op verdedigen toe, waardoor Schoorl het eerst in de aanval was. Later ging de strijd meer gelijk op en was er van krachts verschil niets te bespeuren. Een kwartier voor de rust maaide v. Zomeren plotseling over de bal heen en deze fout was voldoende voor de Graaf om Koedijk de leiding te geven. Lang had Koe dijk van deze voorsprong geen plezier, want 10 minuten later had Schoorl door Roos gelijk ge maakt. Dit doelpunt bracht eni ge verwarring bij Koedijk en hiervan maakte Mooy handig gebruik om Schoorl de leiding te geven 21. Na de rust werd door beide partijen flink aangepakt, doch verder dan de Verdediging kwam men niet. De beide doelwachters hadden er goed het oog op en zo bleef voor de Koedijkers het begeerde doelpunt uit. Eindelijk hadden zij toch succes, want 15 minuten voor het einde werd do bal onvoldoende door Schoorl weggewerkt en zag de Graaf plotseling zijn kans om de stand gelijk te maken 22. Wel pro beerde Schoorl om in de reste rende tijd nog een overwinning uit het vuur te slepen, maar ook zij konden in de stand geen ver andering meer brengen, waar door na afloop elf dolgelukkige Koediikers naar huis togen. Om ongeveer 10 uur gisteravond sloeg de bliksem in de bijna nog nieuwe, kapitale boerderij van de heer J. Jimmink aan de Rulgeweg tussen Schagerbrug en 't Zand. De bewoners hebben van de inslag in het geheel niets gemerkt totdat het vuur op een gegeven moment ra zendsnel de woonkamer naderde. Met medeneming van slechts en kele kledingstukken konden zij ter nauwernood het vege l(jf redden. De boerderij brandde in een recordtijd af. Van de inboedel is zo goed als niets gered, terwijl tevens een groot deel van de hooioogst en de land bouwwerktuigen die zich binnen be vonden, verloren gingen. De brandweer van Schagerbrug kon een belendende schuur behou den en beperkte zich verder tot het nablussingswerk dat tot 7 uur van morgen voortduurde. De familie Jimmink vond een onderdak bij familie te Oudesluis. Naar verluidt wordt de schade voor een goed deel door verzekering gedekt. In Hoorn sloeg gisteravond om 7 uur de bliksem in het klom penpakhuis van de heer Bontje, gelegen in de Wisselstraat. Aan vankelijk vreesde men dat de barakken van het Stadszieken huis, waarin zich op dat mo ment geen patiënten bevonden, was getroffen; de brandhaard lag hiervan slechts enkele me ters verwijderd. Het brandende pakhuis gaf de spuitgasten on der leiding van brandweercom mandant Cramer handen vol werk. Vanaf de daken der be lendende percelen werden 5 stra len op de hevig rokende voor raden gericht. Maar telkens wanneer men meende de brand te hebben gelocaliseerd, sloegen elders nieuwe rookwolken door het kapotte dak. Ook een par tijtje verf en lak werd een prooi der vlammen. De schade aan manden, bezems en klompen wordt door verzekering gedekt. Het college van B. en W. was bij het blussingswerk aanwezig. GESLAAGD AAN DE VRIJE UNIVERSITEIT ALKMAAR. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het candidaats- examen Nederlandse letteren, mej. M. H. Schenkeveld, alhier. Kwalijke gevolgen van een zonnebad ALKMAAR. Zondagavond is op het Canadaplein, nabij de Dub bele Buurt een man op straat be wusteloos geraakt. Door enige leden van het Rode Kruis die juist pas seerden, werd Hij een woning bin nengebracht waar het de Rode Kruis-mensen mocht gelukken het bewustzijn bij de man weer op te wekken. De man had aan 't strand die dag een zonnebad genomen en had tengevolge daarvan een vuur rode huid. Hij verkeerde in de staat van de 1st graad van verbranding. Per auto is de man naar zijn wo ning vervoerd. Ten tijde van het on geval was het op het Canadaplein zeer druk doordat de bussen met voetbalsupportors juist uit de Zaan streek terugkeerden. De laatste tijd kon men In ver schillende dag- en weekbladen uit slagen lezem van streekwedstrü- den der landelijke ruitersport. Dit nu is het begin van de wedstrijden voor de Nederlandse kampioen schappen. De „Koninklijke Nederlandse Federatie" van Landelijke Rüvere- nigingen over het gehele land (be halve Brabant en Limburg) telt ruim 5000 leden, die onderverdeeld zijn in Provinciale Bonden. Deze bonden zijn nu weer onder verdeeld in „Streekverbanden", die elk van vijf tot negen vereni gingen tellen. De beste verenigin gen in elke streek komen tegen elkaar uit in een wedstrijd om het Provinciaal Kampioenschap (Voor Noord Holland is dit op 27 Juli te Midden Beeimster), zodat tenslotte de winnaars van de P rovinciale Kampioenschappen weer tegen eik- kaar uitkomen, en strijden om het kampioenschap van Nederland. Uiteraard komen dan de beste uit eltoe provincie in het strijdperk, 't programma bestaat uit dressuur proeven, individueel en met acht tallen, klasse BLMZ en een spring concours, terwijl des middags een concours hippique wordt gehou den, Heb spreekt vanzelf, dat dit voor de Langedijker Ruitersport een zeer belangrijke gebeurtenis is. Hoewel dit als regel in het cen trum van het land wordt georgani- BLIKSEMINSLAG ALKMAAR. Gisteravond is de bliksem ingeslagen in de vlagge- stok van de Kapelkerk. Grote schade is niet aangericht. De bliksem is daarna terecht gekomen in het wegdek van de Laat dat over een vierkante meter werd vergruizeld. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Peter C. zv J. Noordwest en D. W. Tak ken; Wilhelmus J. en Johanna C. G., z. en dv J. C. Boots en M. M. Tamis; Martinud H„ zv M. Pool en D. Steur; Antonie, zv W. Rood en A. C. Cornelisse; Gerarda, dv J. C. v. d. Linden en j. Penning; Afra A. M. dv P. Kok en R. M. Sander; Trijntje, dv A. Schoonhoven en L. van Dijk; Pieter H„ zv M. de Ro ver en T. Dekker. Overleden: Frederik W, Boulo- nois, 84 jr., wedn. v. M. Petraeus; Hendrika M. Bels, 81 jr., wed. v. J. R Meijer; Johanna B. Groothuis, 6o jr., echtg! v. A. Bergsma; Johanna Dekker, 65 jr., wed. v. H. Cornelis- sen; Cornelia C. Obdam, 89 jr., wed. van W. P. Roos; Jan Nijdam, 16 jaar. seerd, worden dit jaar de Neder landse kampioenschappen in de Wieringermeer gehouden op 7 en 8 September a.s., zulks in verband met het 20-jarig bestaan van de Wieringermeer. Liefhebbers van de ruitersport in Noord Holland krij gen dus wei een mooie gelegenheid om dit gebeuren bij te wonen daar zeker plm. 125 paarden aan deze wedstrijd deel nemen. P. d. J. OVERSTROMINGEN. ALKMAAR. Gisteravond ont stond in de Emmastraat een com plete overstroming. Een personen auto bleef in water steken. De ge meente reiniging heeft met 'n zuig- wagen Het water opgezogen en de putten doorgeblazen. De inzittenden van de auto hebben de wagen ver laten nadat zjj schoenen en sokken hadden uitgetrokken. Ook in de Ramen is het tot een overstroming gekomen. In vier percelen drong het water door tot in de huiska mers. Dammen: Om de Alkmaarse titels ALKMAAR. Deze week werd de eindstrijd ingezet met een wel zeer belangrijke partij tussen De Haas, kampIPen 1949 en Slot, een van de ernstige gegadigden van dit jaar. De Haas was gedwongen het „kerkhof" ruit te bezetten en in 'n moeilijke stand moest hij opgeven. De overige uitslagen: A: Schuit-de Jong 0—2, M. Oud- Verver 11. B. SmolenaarsBurgert 02, VeerJorna 20, BooyN. Oud 0—2. Door deze resultaten plaatsen de Jong en N. Oud zich in de finale, terwijl M. Oud en Burgert vrijwel zeker zijn van hun plaats. Van de 9 finalisten zijn er nu 6 bekend. Om de resterende 3 plaat sen voeren Tuinman, Schuit, M. Oud en Hemels nog felle strijd. De twee eerst genoemden zijn uit gespeeld met 7 punten, terwijl M. Oud 7 en Hemels 6 pnt. hebben, elk met nog 2 te spelen partijen. Voor de finale zijn deze week vastgesteld de HaasN. Oud en Piederiet-De Jong, verder een be slissingspartij tussen SchuitTuin man om een plaats hier in. Gecomb. 2e en 3e klasse: KlinkhamerMiedema 02, Bak- kumBruggeman 20, Langras Balder 20, StamKlinkhamer 2—0. Zwaagdijk Hier sloeg de bliksem in achter de boerderij van de heer J. Wie- ring. Het gehele gezin werd door de luchtdruk tegen de grond ge slagen en verloor het bewustzijn. Gelukkkig kwamen allen weer spoedig bij. Zij hebben van de inslag geen verdere nadelige ge volgen ondervonden. Slechts twee hooimijten achter de boerderij brandden af. Nog meer blikseminslag In de Egmondermeer is de blik sem gisteravond drie maal ingesla gen in drie verschillende hooimij ten. De brandweer is wel uitge rukt doch behoefde geen dienst te doen. In het perceel van de heer Hilders aan de Egmonderstraatweig te Egmond a. d. Hoef is de bliksem ingeslagen en ontstond brand op de zolder, die onder leiding van de brandweer kon geiblust worden. Op 't Woud is een paard van de heer P. Koomen door de bliksem getroffen en gedood. In de Egmon dermeer is een koe gedood van de heer J. v. d. Berg. In Egmond Bin nen is een koei gedood van de hr. J. Apeldoorn BEDRIJFS- EN ZOMERAVONDVOETBAL ALKMAAR. Na 2 maanden zijn 92 wedstrijden gespeeld in de 3 afdelingen van de Alkmaarse Be drijfsvoetbalverenigingen en is de stand als volgt: Afdeling A: Ringers I Chevroletboys SOVA Hooge Huys Lichthedrjjven Povey Reiniging Alkm. Courant Telefonia Postiljon Slagers Afdeling B: B.B.C. I Stoel Conijn APSV II VIVO boys Hulskampboys Krom Nagengast Melkboeren Perzifo Afdeling C: Black-boys Rhodesia Centra Notenkrakers BBC II Fordboys POA Ringers H Lastinaboys Povay II HEILOO. Reeds gisteren heb ben wij gemeld, dat er overweldi gende belangstelling bestond voor de bedevaart der gerepatrieerde oud-militairen naar O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Er mogen nog wel enige nadere bijzonderheden volgen. Geen bedevaart van een of andere organisatie was het. Het was een spontane komst van meer dan 1200 mensen naar het genade-oord. Ver reweg het grootste deel van hen waren oud-Indlëvaarders. Toen de plechtige Hoogmis om 10 uur begon was er allang geen zitplaats meer vrij in de grote kapel en moesten velen met een staanplaats genoegen nemen. Deze Hoogmis op het titel- feest van de genadekapel werd door de K.R.O. uitgezonden, in het pro gram van de „Zonnebloem", die op deze dag haar Moederdag viert. Omdat de deelname aan de kruis weg-oefening groot was werd de groep in drie gedeelten gesplitst die elk vol stichting het Heilig Lijden overwogen. Op de kruisberg wer den de bedevaarders toegesproken door de rector. Het zangkoor van het Rectoraat verzorgde de gezangen van het Lof en de sacraments-processie, waarbij het getal bedevaarders van 's mor gens nog ver werd overtroffen. Op deze prachtige zomerdag klonken spontaan de aanroepingen door de honderden herhaald voor het Aller heiligste, bij het rustaltaar. Al mét al is het een dag geworden die de bedevaarders zich met vreugde zullen herinneren, om de ouden kennissen en vrienden, die ze er ontmoetten, maar vooral 0m de genadebloemen die ze mochten plukken en meenemen. 7 4 2 1 10 6 3 2 1 8 5 2 3 0 7 6 1 5 0 7 6 3 1 2 7 7 1 5 1 7 6 2 2 2 6 7 2 1 4 5 6 1 3 2 5 5 0 2 3 2 5 0 2 3 2 7 5 0 2 10 7 4 2 1 10 5 3 2 0 8 6 3 1 2 7 5 2 2 1 6 5 2 1 2 5 6 2 1 3 5 6 1 2 3 4 5 0 2 3 2 6 0 1 5 1 7 6 1 0 13 7 6 0 1 12 6 5 0 1 10 6 5 0 1 10 6 2 1 3 5 6 2 0 4 4 6 1 2 3 4 5 0 2 3 2 5 0 0 5 0 6 0 0 6 0 WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. IETS WARMER Veranderlijke bewolking met later plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust later tijdelijk vrij krachtige wind, hoofdzakelijk uit oostelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. VERANTWOORDELIJKHEID VALT TERUG OP AMERIKA MOSKOU, 4 Juli. In de Mos- kouse bladen is vandaag een ver klaring gepubliceerd over de ge beurtenissen in Korea van de hand van Andrei Gromyko, de Sovjet plv. minister van buiten landse zaken. De oorzaak van het huidige conflict wordt „een pro vocerende aanval van de troepen van de Zuid-Koreaanse autoritei ten" genoemd, die reeds lang te voren in overleg met de Ameri kanen zou zijn voorbereid. De V.S. zijn van een politiek van voorbe reiding van agressie via de poli tiek van openlijke inmenging in de binnenlandse zaken van Ko rea overgegaan tot de politiek van gewapende interventie van Korea, aldus Gromyko. De Ame rikaanse regering drijft zo haar volk stap voor stap naar een openlijke oorlog. Gromyko be schuldigde Trygve Lie er van de Amerikaanse regering „op over gedienstige wijze" geholpen te hebben „het handvest van de V.N. op grove manier te schenden". Hij noemde de resolutie „een vijandige daad tegenover de vrede". Truman's verschillende besluiten en verklaringen bewij zen, dat de Amerikaanse rege ring „de rol van gendarme van de volkeren van Azië aanneemt". De verantwoordelijkheid voor de gevolgen van de gewapende agres sie, die door deze regering is be dreven, vallen op haar zelf terug, aldus besluit Gromyko deze uit eenzetting van de Sovjet-Russi sche visie op de zaak. Deze verklaring vormt de eerste Sovjet-Russische uitlating op het hoogste niveau over de oorlog in Korea. LIMMEN 2 IN DE FINALE OM HET GOUDEN KRUIS Limmen 2 heeft zich door een overwinning op O.S.V. 4 geplaatst in de finale om het Gouden Kruis. De 12 overwinning is niet gemak kelijk behaald, want ook O.S.V. deed uitstekend zijn best om de finale te bereiken, vooral in de tweede helft, toen alles op alles. Werd gezet en. het was voor Lim men een ware opluchting toende scheidsrechter het einde floot. Het begin van de wedstrijd was maar matig, doch toen Broedersz een effectvol schot op doel loste en deze door de keeper verkeerd be oordeeld werd (01) kwam er meer vuur in het spel. De spora dische aanvallen van O.S.V. gaan over de linkervleugel, maar de bal len belandden alle naast het doel. Een corner op het Limmen-doel geeft enige zeer gevaarlijke momen ten, maar er wordt weer naast ge schoten. Rust 01. Na de rust heeft O.S.V. de wind mee, en Limmen wordt geheel in de verdediging gedrongen, maar de achterhoede, uitstekend gesteund door de middenlinie, houdt stand. Na een kwartier spelen komt Lim men weer even los én uit aardig samenspel lost Groot een scherp schot in de uiterste hoek (02). O.S.V. gooit er nog een schepje op en Limmen wordt nu ingesloten. Eindelijk wordt O.S.V.'s zwoegen beloond, als een goede kopbal doel tref (12). Met O.S.V. in de meer derheid en onder grote spanning verstrijken de laatste minuten, doch in de stand komt geen verandering. Aanbesteding NIEUWE NIEDORP Het gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp zal in het openbaar aanbesteden het maken van een brug van gewapend beton, met bijkomende werken en bekle ding van metselwerk bij de zaag- molenhaven te Nieuwe Niedorp. Inlichtingen verkrijgbaar ter se cretarie. De biljetten moeten vóór 12 Juli a.s. zijn ingeleverd. LANGEDIJK. De aanvoer van vroege aardappelen bewogen zich ook deze week aanvankelijk nog in stijgende lijn. In Broek op Lange dijk werden in het midden van de week ongeveer vier en twintig wagons per dag aangevoerd en in Nrd-Scharwoude veertien wagons. De prijzen liepen echter dagelijks terug en lagen Donderdag tussen 10.00 en 12.50 voor groten. De drie lingen varieerden van 6.008.00 en de kleinen van 4.005.00. Ten ge volge van deze prijsdaling liepen de aanvoeren terug en gingen de gekeurde aardappelen aan de kuil voor poters. Zaterdag was de aanvoer te Broek op Langedijk zestien wagons en in Nrd-Scharwoude acht wagons. De prijzen van de gewone maat Eerstelingen waren Maandag van 15.00—17.50, Dinsdag 13.00—15.00, Woensdag 11.0013.50, Donderdag 10.0012.50, Vrijdag zelfde prijs als Donderdag en Zaterdag van 11.00 13.90, dus weer eens een stijging na een week teruggang Behalve aardappelen komen ook de groenten onze aandacht weer vragen. Rode kool alleen nog te Broek op Langedijk, wordt al tamelijk aan gevoerd. Donderdag 10 ton, Vrijdag 12 ton en Zaterdag 13 ton. De prijs is niet hoog meer. Donderdag vari eerde de markt van 9.0011.00, Vrijdag was een slechte dag met prijzen van 6.008.00, maar Zater dag herstelde de prijs zich weer en lag tussen 7.009.60 per 100 kg. Gele kool, ook te Broek op Langedijk, wordt nog weinig aan gevoerd. Zaterdag was er voor het eerst 2500 kg. Lag de prijs tot Zaterdag nog rond 15.00 per 100 kg, dit was toen gebeurd. Zaterdag bracht een enkel partijtje 10.00 op maar de prijs liep zelfs tot 6.40. Bloemkool is ook niet duur. De aller besten brengen rond 25 cent per stuk op. De mindere soorten tot 8 cent per stuk. Een enkel partijtje slabonen vari eerde tussen 90.00 en 100,00 per 100 kg. Schaken ALKMAAR. De eerste uitsla gen yan de Zomercompetitie van de Schaakclub DOS luiden: S. de BoerP. Opdam 10, J. KooyA. Burgert 01, P. v. Horen J. Nijman 10, F. AppelC. Kooy 0—1, C. de Boer—A. Ligthart 10. W. SpeetsN. Boekei 01. UITSLAG AANBESTEDING EGMOND AAN ZEE Gisteren is door de architect Ir. C. Keesman uit Alkmaar aanbesteed het bou wen van een café, winkel en 9 wo ningen in een blok met 7 bijbeho rende schuurtjes aan de Parallelweg te Egmond aan Zee. Het geheel was begroot op f 111.950, De inschrijvingen waren als volgt: Fa. Rissie en Stor, Castricum, f 102.250; L. J. Schuit, Egmond Bin nen f 102.650; H. C.' Smit, Bever wijk f 110.889; Gebr. Apeldoorn, Egmond Binnen 111.435; Johan Th. Groot, Hoogkarspel f 111.542; Fa. ten Voort, Egmond Binnen 111.800; R. Bot, Alkmaar, f 113.025; J Tromp, Alkmaar f 113.799; F. Hes, St. Pan- cras f 113.900; N. J. Groot, Groot*, broek f 114.278; D. Langedijk, Htf. loo f 114.500; Gebr. IJ. Kos, Heilo* f 117.000; Gebr. Kaandorp. fieuoo f 118.400; Gebr. Tuin, 't Zand f 120.000; C. Buis, Oudorp f 121.300; De gunning is aangehouden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2