Een middag in de sfeer .Veilig Verkeer" van Van Alle ALKMAAR EN OMSTREKEN VAN DE WADDEN TOT HET IJ" Twee gouden klooster jubilea wasmachines PEDROLI Diploma's uitgereikt Uit Indonesië terug Noord-Koreanen rukken Oostwaarts op Provinciale Staten NIEUWS uit de Beemster BRANDSTOFFEN Provinciale Geiten tentoonstelling Marktberichten Merkwaard PAGINA 2 WOENSDAG 5 JULI 1950 HET GROTE PAVILJOEN ALKMAAR. Reeds enige da gen is men op het tentoonstellingS' terrein aan de Bergerweg bezig met het optrekken van het grote paviljoen 'n Amerikaanse vlieg tuighangar van 40 bij 60 m. Aan weerskanten worden 17 lan ge ijzeren masten van 1000 kg op getrokken, staande op ijzeren bo demplaten. De twee eerste masten werden opgetrokken met behulp van een op 'n auto gemonteerde bok, de overige 20 masten werden via de reeds staande masten opge zet, waarbij de vrachtauto de lier aantrok. Vandaag werd beginnen met 't uit 20 afzonderlijke stuk ken bestaande tentzeil te spannen waarbij 12 kilometer kabeltouw werd gebruikt. Donderdagavond hoopt men hiermee gereed te zijn, zodat Vrijdag de standhouders, die in dit hoofdpaviljoen een stand ge huurd hebben, met hun werkzaam heden kunnen beginnen. Voor de tent wordt een grote fa cade aangebracht in de vorm van de gevel van het Waaggebouw. De enorme tent heeft al op verschil lende plaatsen dienst gedaan; IJmuiden als schouwburgtent voor 2500 bezoekers bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Hoog ovens. in Beverwijk vorig jaar ter gelegenheid van de stadsfeesten: in Tilburg, waar op een er in aan gelegde ijsbaan een ijsrevue werd gegeven én voorts bij tentoonstel lingen in Den Haag. Groningen en Geleen. Na afloop van de tentoon stelling „Van de Wadden tot het IJ" gaat de tent naar Utreeht voor de jaarbeurs. In de andere paviljoens zijn tim merlieden, schilders en decorateurs al weken hard aan het werk van de verschillende culturele stands. EEN „ZWEEDSE" KUST VAARDER IN HET KANAAL ALKMAAR Wij zijn gis termiddag eens gaan kijken naar de „Limfjord", waarvan men ons had medegedeeld, dat het een Zweedse kustvaarder was. die met 74 standaard hout ge laden, uit Karlstadt in Zweden naar Alkmaar was gekomen en daar in het Noordhollands Ka- naai aan de Kanaalkade hg plats had gekozen. Vanuit de verte zagen Wil de hoot, wij zagen het lichtgekleur de hout, dat men bezig, was te lossen voor de fa. Coniin, en toen wij dat zagen, konden wu vermoeden, dat de Zweed er ook wel zou zijn. Wij keken dus wat nauwlettender, doch wij konden nergens een Zweedse vlag ontwaren. Was het Lim fjord" of was het de ..Limfjord' niet? Het was de .Limfjord" De naam stond met grote zwar te letters op de grijsgeverfde voorsteken, maar pal daaronder stond de plaats van herkomst vermeld: het' goed-hollandse Delfzijl, en tussen het dek en de hemel waaide trots de Neder landse vlag. De stuurman van de kustvaarder mag misschien geen Hollander zijn, de boot zelf is een Nederlandse boot, die ge regeld hout uit Zweden vaart. Het was de „Limfjord". het was een kustvaarder, het was een houtboot, die uit Karlstadt naar Alkmaar was gevaren, maar het was géén Zweed. Het was een goedronde Hollander, die alleen maar een Scandinavisch aan doende naam draagt. ALKMAAR. In het St. Elisa- beth-ziekenhuis en in Huize Augus- tinps is deze week feest geweest. Verleden Zondag vierde de Eer waarde Zuster Eduarda in het St. Elisabeth-ziekenhuis haar gouden professiefeest en gisteren werd in Huize Augustinijs eenzelfde gouden jubileum gevierd van de Eerwaarde Moeder Albertina, die aldaar rus tend verblijft, In het ziekenhuis droeg Zondag de Zeereerwaarde Heer Rector P. Visser een plechtig gezongen H. Mis op, tot intentie van de gouden jubilaregse. Rector Visser hield tijdens de H. Mis de feestpredikatie en het zusterkoor voerde een feestcantate uit. De har monie „St. Caecilia" bracht zuster Eduarda op deze feesdag een sere nade. Des avonds werd de viering besloten met een plechtig Lof. Gisteren droeg in Huize Augus- tinus, de directeur van de zuster congregatie der Augustinessen, de Zeereerwaarde Heer rector E. Stol wijk, de H. Mis op, bij gelegenheid van het 50 jarig professiefeest van de Eerwaarde Moeder Albertina, die gedurende twintig jaar Alge mene Overste van de congregatie is geweest en die thans in Huize Augustinus een welverdiende rust geniet. Het zusterkoor voerde de mis „Ave Maria" van Mar. de Jong uit. Tijdens de H. Mis sprak de Zeereerw. Heer Directeur 'n woord van gelukwens en na de H. Mis werd het Te Deum gezongen. In de latere morgenuren had een receptie plaats voor de inwonenden van het huis, waarbij aan de gouden feeste- linge enig® geschenken werden aan geboden. Na de middagreceptie werd de feestdag ook hier besloten met een plechtig Lof. Bjj het feest van de Eerw. Moe der Albertina was het hoofdbestuur der congregatie aanwezig. SCHAAKKAMPIOENSCHAP ALKMAAR Cr OMSTREKEN ALKMAAR. Voor de vijfde ronde waren vele spelers wegens de „slechte weersgesteldheid niet opgekomen, speciaal van buiten Alkmaar. De uitslagen waren als volgt: Hoofdklasse: C. WoutersenE. G. Kayzer V»i/a; A. VisW. Kwak 0—1; G. F. Cool—A. Holtes J. KorsmanC. Meijer Sr. 01. Eerste klasse: F. v. VlietJ. Schuurman afgebr.; M. Ploeger- P. v. d. Struijs afgebr.; J. de Ruiter W. Pieterse 01; A.' H. Benard F. Bosch 01; P. GroenenbergG. Groenewoud V» Tweede klasse: B. Nijdammej. C. Bouman afgebr.; J. Boekeime vrouw Dagelet 10. Examencommissie Engels ALKMAAR De Commissie be last met het afnemen van het Bri tannia Basisexamen en het Britan nia Middenexamen A te Alkmaar is samegesteld als volgt: F. van 't Sant, leraar in de En gelse taal en letterkunde aan het Petrus Canisius Lyceum te Alk maar, voorzitter; Pastoor A. Zwart van Amsterdam, secretaris voor Nederland van de St. Willibrord Society, gecommitteerde van de Raad van Toezicht. De Commissie belast met het af nemen van het Britannia Midden examen B is samengesteld als volgt; Des. C. M. Breed, leraar in de En gelse taal en letterkunde aan het Utrechts Lyceum te Bilthoven, voorzitter; dra. mevr. J. M. E. van der Stok-Gerritsen, lerares in de Oude Talen te Amsterdam, ge committeerde van de Raad van Toezicht. Bouwvakarbeiders ALKMAAR. De bouwvakar beiders kunnen zich laten doorlich ten; de aanmeldingsformulieren zijn reeds verstuurd. Het is in uw eigen belang. Tot 12 Juli a.s. opgeven voor bonnen verzilveren. Daarna is dit niet meer mogelijk. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Jogephus M, J. zoon van M. J. Groot en J, A. M. Goes. Gehuwd: Jacobus Constant en Pe tronella G. Karis, Jaeobus J. Er- kamp en Adriana Horio. Overleden: Johannes, Z. Bierman oud 73 jr. geh. met A. A. Balder. Ongeval met hulpmotor ALKMAAR Gisteravond om streeks half tien reed een 29-jarige man met een snelheid van 25 km op een rijwiel met hulpmotor. Hij kwam uit Heiloo en reed in de richting van de stad. Op de baga gedrager zat zijn driejarig doch tertje. Op de Kennemerstraatweg Sloeg hij plotseling met het rijwiel over de kop en bleef met zijn doch tertje op de straat liggen. Bij om wonenden is hij binnen gebracht. Pe man had een wond aan 't voor hoofd en schaafwonden aan de rechter arm. Het meisje had een bult op het voorhoofd en was erg geschrokken. Het ongeval is ver moedelijk te wijten aan het uitlaat- P'jpje van de motor dat los geraakt was en tussen de spaken gekomen. Verschillende spaken van het rij wiel waren kapot en de voorvork was verwrongen. KUNSTENAARS CENTRUM BERGEN BERGEN. Het Kunstenaars Centrum Bergen zal in de Kunst zaal van de Rustende Jager te Ber gen op Zaterdag 8 Juli a.s. des middags om 4 uur een schilderijen- expositie openen, de vierde in dit zomerseizoen. Was gedurende de afgelopen zes weken in hoofdzaak werk te zien van de oudere generatie Graadt van Roggen, Vreedenburg, Kamstra, Kuyten thans vragen jongeren de aandacht voor hun werken. Ditmaal expose ren Jaap de Carpentier en Henk van den Idsert, terwijl bovendien in portefeuille tekeningen en etsen van andere werkende leden te zien zul len zijn. OFFICIËLE ONTVANGST ALKMAAR Vrijdag 21 Juli zal door het gemeentebestuur officieel ten stadhuize worden ontvangen het bestuur van de Nederlandse Vereniging „De Reddingmedaille", een vereniging voor gedecoreerde redders, die die dag met haar leden en hun vrouwen een bezoek aan Alkipaar brengt. Kajottersnieuws ALKMAAR. - Ter voorbereiding voor de jaarvergadering, die op 12 Juli wordt gehouden, zal vanavond het nodige worden bekend gemaakt zoals de candidaten voor het nieu we bestuur b.v. Iedereen wil na tuurlijk weten, op wie hij zijn stem het beste kan uitbrengen. Daarom blijft vanavond niemand weg. Nieu we candidaten kunnen tot Woens dag 12 Juli half negen bij het be stuur worden ingediend, mits ge steund door minstens vijf Kajotters. Vanavond zijn ook de loterij-bro- chUre's verkrijgbaar. Moderne electrische EENVOUDIG - SOLIDE - GEMAKKELIJK Langestraat 10-12, Alkmaar (Advertentie) Gidsendag District Alkmaar BERGEN Zondag heeft in Ber gen de jaarlijkse gidsendag plaats gehad. In het Openluchttheater werd de gezongen H. Mis opgedragen door aalmoezenier Bisschop. Daarna volgden de wedstrijden aan het ter rein aan de Landweg, waar de krachten werden gemeten in het balspel. Er werd met enthousiasme gespeeld om de wisseltotem te be machtigen. De uitslag van de le prijswin naars is als volgt: Bergen, senioren; Alkmaar, Dominicusparochie, juni oren; Alkmaar Dominicusparochie, kabouters. Hierna volgde declama tie en rijdansen van de verschil lende afdelingen, waarbij Bergen de le prijs van rijdansen behaalde. Burgerlijke Stand BERGEN Getrouwd: Petrus Fr. Krijgsman en Elisabeth M. Seewald, van Alkmaar. Overleden: Elizabeth Mosch, oud 81 jaar, echtg. van Nicolaas Hoe bei DE K.A.B. OP REIS HEILOO. De reisvereniging van de K.A.B., afdeling Heiloo, heeft dezer dagen voor de tweede maal in haar bestaan een uitstapje gemaakt. De reis had als uitgangs punt Arnhem, doch alvorens men daar was aangekomen, haden de reizigers al heel wat aanschouwd. Via Amsterdam en Weesp ging het naar Hilversum, alwaar, nadat de koffie met broodjes genuttigd waren, de AVRO-, NCRV-, VARA- en KRO-studio's werden bezichtigd. Ook werd het prachtige raadhuis niet vergeten en in contrast daar mede werd ook het oude Hilver- sumse raadhuis bezichtigd. Door de prachtige Hilversumse villawijken ging het naar Maartensdijk Bilt hoven, Zeist, Doorn, Rhenen, alwaar het Ouwehands dierenpark werd bezichtigd. Toen naar de Wester- bouwing aan da Rijn. Na daar enige tijd verpoosd en genoten te heb ben van de prachtige vergezichten, ging het naar Arnhem. De terug reis werd in de beste stemming aanvaard. De reis voerde via Ede, Seherpenzeel en Amersfoort, waar na het koninklijk paleis en de his torisch Naald in Soestdijk werden bezichtigd. In Hilversum liet een uitstekend diner in De Karseboom zich goed smaken. Na een bezoek gebracht te hebben aan een schouw burg werd in Amsterdam de Dam- stad en het feestelijk verlichte Rembrandtsplein en Kalverstraat bezichtigd. Doch toen was de dag spoedig ten einde en in de beste stemming en zeer voldaan over het genotene arriveerde het gezelschap weer in Heiloo. Tijdens de reis werd via de microfoon, die in de autobus aanwezig was, dank ge bracht aan de penningmeester, de heer J. van Gijlwijk, voor het be langloos wekelijks ophalen van de contributie. De K.A.B., afdeling Heiloo, kan op een geslaagde tocht terugzien en het bestuur heeft alle eer van zijn werk ondervonden. Het is ons bekend, dat verschil lende personen zich willen aan sluiten bij deze reisvereniging. Ge makshalve vermelden wij, dat het adres van de penningmeester is: J. van Gijlwijk, Butterlaan, Heiloo. alwaar men zich kan opgeven. De contributie bedraagt 25 cent per week per persoon. Egmondia-Foresters EGMOND AAN ZEE Egmon- dia 1 speelt Donderdagavond 6 Ju li a.s., des avonds te 7 uur, een vriendschappelijke wedstrijd tegen Foresters 1 uit Heiloo, op het Eg- mondse Sportpark. Verlichting Boulevard EGMOND AAN ZEE - De straat verlichting van de Boulevard, die vooral nu de Boulevard zo mooi is geworden, vrij schamel verlicht was, is nu ook aanmerkelijk verbe terd. Het aantal geplaatste lan taarns is verdubbeld, waardoor nu een behoorlijke verlichting is ver kregen. Voetbalwedstrijd EGMOND-BINNEN. Nadat op de laatste algem. ledenvergadering door de aanwezige stemgerechtigde leden o.a. besloten was de naam van de sportvereniging te verande ren van ESV in „St. Adelbert" heeft onze nieuwe voetbalclub Za terdag jl. in een zeer sportieve en aardige wedstrijd een 40 over winning weten te behalen op de club van de Rijks Verzekerings- Bank te Amsterdam, hetgeen door hen beloond werd met een fraaie beker. De plannen voor een behoorlijke kleedgelegenheid zijn al vrij ver gevorderd, zodat men nu spoedig onze eerste officiële openingswed strijd hoopt te spelen. Ook hoopt men spoedig te komen tot de oprichting van een handbal- olub voor de dames. Wie eventueel nuttige inlichtingen kan en wil verschaffen hieromtrent, is van harte welkom. SCHAGEN. Voor het eerst heeft de Vereniging; voor Veilig Verkeer van het uitreiken van de verkeersdiplonna, aan de .scholiepen die met goed gevolg aan het theo retisch en prachtisch veriieersexa- |ti«n hebben deelgenomen, een offi ciële plechtigheid gemaakt, welke niet nalaten zal een blyvpnde in vloed uit te oefenen op deze jeug- Jige weggebruikers, Aan deze plechtigheid werd luis ter bijgezet door de aanwezigheid van kapt. Mr. v. d. Steur, districts commandant van de Rijkspolitie, Lt Kol. Edzes, commandant van de verkeerspolitie-brigade, inspecteur Feringa van het L.O., de Burge meesters Wognum, Blaauwboer, Kloecke en Baken, een groot aan tal schoolhoofden en andere autori teiten, Dokter v. Wieringen, voorzitter van „Veilig Verkeer" schetste in een uitvoerig betoog de grote waarde van goed verkeersonderrieht op de scholen, en dus ook van het diplo ma. De aldus verworven kennis zou nu hedenmiddag bovendien nog worden aangevuld met de lessen uit de verkeersfilm „Twee jongens en een auto", die juist is gereedgeko men, en het prachtige resultaat is van samenwerking tussen de vereni ging voor Veilig Verkeer, de Rijks politie, Knac, KLM en de Maat schappij GJamin. Dat een dergelijke film helaas geen overbodige luxe is, moge blij ken uit 't verschrikkelijke feit, dat in ons land alleen nog jaarlijks 300 kinderen sterven tengevolge van 'n verkeersongeval. Dit cijfer moet en kan ook omlaag, want het groot ste deel der verkeersongelukken wordt veroorzaakt door onoplettend heid van een der partijen. Wees een heer in het verkeer betekent dan ook: wees oplettend, voorkomend, kalm en paraat. De beste leerling van elke school ontving vervolgens uit handen van dokter v. Wieringen zijn diploma plus een speciale prijs, En dat wa ren dan; R. de Roqi, Chr. school Sehagen, Fl. Witsen O.L, Schager- brug, N. Nap 0,L. Barsingerhorn, M. Jonker O.L. St, Maartensbrug, M. Jonker Schagei'brug, B. v. d- Bel Dirkshom, KI. v. cl. Molen 't Zand, P. Muntjewerf, Oudesluis, H. Oppenhuis, Lutjewinkei, C. Bruin, R.K, school 't Veld, P. Blaauboer Sehagen, L. Duijzer Wieringer- waard, A. v. d. Sluijs, Chr. Sch. W'werf, J, Dankert O.L, Wieringer- werf, L. Berend, Anna Faulowna, G. Engels, Noordseharwoude, P. Zutt, R.K. Harenkarspel en J. v. Eeten Nw. Njedorp. Met de „General W. C. Langfitt" zullen vermoedelijk op 12 Juli te Amsterdam aankomen H. Anepool, Nekkerstraat 69, Purmerend; I. Tervoort, Egmond Binnen; N. A. Tromp, Verdronkenoord 61, Alk maar; S. Vlaar, R 16, Ursem; J. Beemsterboer, Baansingel 25b Alk maar; S. Dol Drieboomlaan 30 Hoorn; N. Knijn, Dorpstraat 64, Wervershoof; H. Landsdaal, Bern. Nieuwentijdstraat 15, Purmerend; W. v. Oorschot, v. Ewijkskade 3, Anna Paulowna; D. J. de Reus, Wijdesteeg 9, Medemblik; Th. Alke made, Middenweg 35, Breezand; J. Druif, Julianastraat 8, Oostereind, Texel; G. v. Leeuwen, Langebuurt 18, Uitgeest; K. Jonker, Voorstr. 129, Egmond aan Zee; J. Mollema, Julianastraat 62, Purmerend; J, Rustenburg, Burg. Schoutenstraat 16, Medemblik; D. Troost, Noor- derkwelweg 63, WieringerwerfN. de Vries, Vlaander 95, De Rijp; J, de Wit, Zcsstodenweg 271, Groote broek; L. Dubbeling, Boezemsingel 34, Alkmaar; E. Kooy, Hoogeweg 136, Uitgeest; W. Liefting, Schar- loo la, Alkmaar. Met de „Atlantis", vermoedelijke aankomst 10 Juli te Amsterdam: geen personen uit de kop van Nrd Holland. Met de „Sibajak", vermoedelijke aankomst a.s. Donderdagnacht te Rotterdam: E. Dekker-Giltjes en A. Dekker logeeradres Dijk 155 Broek op Langendijk; R. Waardenburg, met echtgenote en kind, laatste woonplaats Den Helder; A. v. Ber- kum met echtgenote en kind, Vee- nenlaan 10, Hoorn; J. de Graaf, Nassauplein 42, Alkmaar; D. C. Hermes-Bezemer, B. Hermes, E. Hermes en L, Hermes, logeeradres Breewaterstraat 31, Den Helder; H. Jongman-v. 't Riet, R. Jongman, D. Jongman en W. Jongman, logeer adres v. Leeuwenhoekstraat 33, den Helder; P. Kramer en echtgenote Wildemanstraat 14, Alkmaar; P. Liefting en echtgenote, logeeradres Wognumsebuurt 1, Alkmaar; E. A. Martijn-y, d. Werken, A. Martijn en M. Martijn, Schorweg 35, Breezand; Marva A. v. Rossem, Jul. v. Stol berglaan 16, Alkmaar; S. Schipper, p.a. Houthandel Eecen, Oudkarspel; C. P. Wijn-Thijssen en P. C. Wijn, log.adres Begoniastraat 35, Den Helder. Met de „Fair Sea" welk schip enige dagen geleden te Rotterdam arriveerde zijn gerepatrieerd; W. Oosterwal, Bonkenburg 15 Uitgeest, P. Spaans en echtgenote, Achterom 4, Hoorn. De lijsten liggen op onze bureaux te Alkmaar, Den Helder, Hoorn en Sehagen ter inzage. GESLAAGD EGMOND-BINNEN. Onlangs slaagde onze plaatsgenote, mej. M. Schilder voor de akte L.O. te Ber gen. Wij feliciteren haar en haar familie van harte met dit succes. HELPT U ZELF EGMOND-BINNEN. Ter ver lichting van de gemeentelijke fi nanciën heeft de heer J. Klaver zelf 'n riolering aan laten leggen. Wie volgt? UITBREIDING R.K. SCHOOL EGMOND-BINNEN. Onlangs is de uitbreiding van onze Adelber- tusscbool met twee lokalen gegund aan de laagste inschrijver de gebr. Kaandorp te Heiloo. Al is het jammer dat onze eigen mensen het niet mogen doen, wij wensen de heer Kaandorp veel suc ces met zijn werkzaamheden. Viswedstrijd EGMOND a. d, HOEF. Onder leiding van de heer G. Visser vond de tweede viswedstrijd in de Slot gracht plaats. Met verwisseling van plaats werd vier maal een uur ge vist. Het ging om het grootste aan tal en om de zwaarste vis. Bij de eerste categorie werden winnaars: 1. C. J. van Pel te Egmond a. Zee, grote tulband; 2. J. Bos, Egmond a. Zee, tulband, 3. Fr. v. d. Berg te Egmond a. d. Hoef, tulband. De zwaarste vis werd opgehaald door Jn. Burger te Egmond a. d. Hoef, tulband. Burgerlijke Stand EGMOND AAN ZEE Gebo ren: Hendrik A., zv J. Bannink ep H. V. Ginkel; Margaretha H„ dv J. Hendriks en M. C. Slikker. Ondertrouwd; Leendert Blok en Grada Jonker, won. te Haren karspel; Jan Stam en Jantje H. Janson. Getrouwd: Gerrit Wijker en Neeltje Buis. Overleden: Antje Kaag, oud 90 jaar, wed. van Corn. Waag- meester; Gijsberyus Hooning oud 84 jaar. TOKIO, 5 Juli. (Reuter). De lijn in Zuid-Korea van de haven Intsjou, ten Westen van Seoel naar Soewon, die de Zuid-Koreanen en kele dagen in stand hielden, wordt thans geflankeerd door een zich sterk ontwikkelende beweging van Noord-Koreaanse troepen naar het Oosten, aldus maakt het hoofd kwartier van Mac Arthur bekend. Naar schatting drie of vier Noord- Koreaanse divisies bevinden zich thans ten Zuiden van de Kan, trek kend naar het Oosten. Het terugtrekken van het Zuid- Koreaanse leger uit Soewon heeft het grootste gedeelte van de ver dedigingskrachten gered. Ameri kaanse en Australische vliegtuigen hebben gisteren 162 vluchten ge maakt boven Noord-Koreaanse stellingen. De Noord-Koreaanse verliezen bestonden uit drie vrachtauto's, een autobus en een locomotief. Een spoorbrug werd vernietigd en spoorweginstallaties, vrachtauto's, een locomotief en verschillende voertuigen beschadigd. Er werd geen tegenstand ondervonden van vijandelijke vliegtuigen. Een Noord-Koreaanse colonne, waarvan gisteren gemeld werd, dat Ernstig ongeval LJMMEN. Gisteravond om zes uur reed op de Rijksstraatweg te Limmen de heer J. Jes uit Nieu we Niedorp op een rijwiel met hulp motor uit de richting Castricum. Hij kwam in aanraking met de straatkant, en viel op de weg. Uit dezelfde richting naderde een leger auto die over de man heenreed. In zorgwekkende toestand is hij naar een Al km aars Ziekenhuis overge bracht. Voor de ouden van dagen LIMMEN. In de jaren voor de oorlog bestond ook in onze gemeen te de goede gewoonte van een jaar lijks uitstapje voor de Ouden van Dagen, die sedertdien helaas op de, achtergrond is geraakt. In ver-' schillende plaatsen organiseert men thans wederom dergelijke auto tochten en Limmen wil niet achter blijven. Er heeft zich een comité gevormd; maar voor een dergelijke tqeht is veel geld nodigt Het comité zal binnen enige dagen' bij de be volking aankloppen om giften en het rekent op aller steun en mede werking voor dit mooie deel, T.I.O.L, jseer tevreden over gymna$tiekfee$t Ursem de RIJP. De gymnastiekver. TIOL was zeer tevreden over de resultaten die door haar leden zijn behaald op het gymnastiekfeest te Ursem. Enthousiast was men over de or ganisatie en het verloop van dit turnfestijn. waar zij verschillende prijzen wisten te behalen- een der de prijs in de marswedslrijd, een 2e prijs voor de heren me), enke le individuele prijzen mogen als 'n gqed supees beschouwd worden voor de nog jonge vereniging. SLACHTOFFERS VAN HET NOODWEER HERDACHT In de Dinsdag te Haarlem ge houden vergadering van de pro vinciale Staten van Noord Hol land heeft de voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, zijn deernis uitgesproken over de rampzalige gevolgen, die het noodweer, dat zich boven Noord Holland ontlastte, heeft gehad. Vier personen zijn hiervan het slachtoffer geworden en ver scheidene boerderijen ziin in vlammen opgegaan. Nadat de leden de rede van de Koningin hadden aangehoord en door de voorzitter geïnstal leerd waren richtte deze zich tot de Provinciale Staten. Hii merkte op, dat niet minder dan 22 nieuwe leden, hun intrede hebben gedaan. Tot de 22 niet- herkozenen behoort mevrouw Mr. E. van Hek, geb, Thie», die wegens een langdurige ziekte nimmer geïnstalleerd kon wor den en dezer dagen is overleden De vergadering benoemde tot geneesheer-directeur van het provinciale ziekenhuis te Sant poort. de heer P. van der Esch, geneesheer aan genoemd zieken huis. Hij was de enige sollici tant naar deze flunctie. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Woesdagmorgen; dan zullen de leden van Gedeputeerde Sta ten worden gekozen. Bl| EEN AFSCHEID Dg RIJP. Met ingang van 1 Juli is aan de heer Jac. Gerling, op zijp verzoek ontslag verleend als machinedrijver aan het gemaal van de Eilandspolder. Over het alge meen is aan dit feit niet veel be kendheid gegeven, toch lijkt het ons goed er even stil bij te blijven staan. Het watergemaal van de Eilands- polder Staat nu ruim 75 jaar, 37 jaren hiervan werd het bediend door de vader van de heer Jac. Gerling, de overige 3B jaren waren voor rekening van de thans schei dende heer Jac, Gerling. Vader en zoon hebben in deze 75 jaar nief een dag verzuimd. De eerste zes jaren heeft ae heer Jac. Gerling met stoom gemalen, de laatste jaren werden de machi nes electrisch gedreven. Van hoe veel waarde een goede machine en een goede machinist is, bleek in de oorlogsjaren toen de Eilandpolder onder water stond. Het was een van de eerste polders die droog kwam te liggen. 599 uren werd achtereen gemalen zonder hulp. Naar we vernemen is nu als ma chinedrijver aangesteld de heer A. Molenaar die als wegwerker in dienst was van het Heemraad „De Eilandspolder". Schoolreisplannen BURGERBRUG, De leerlingen der St. Jozefschool hebben weer 'n pitje verdiend. Dezer dagen wordt er daarom weer bii u om een bijdrage aange klopt. Open dan deur, beurs en hart. Ook bet schoolreisje van de kleu terschool krijgt uit deze bijdragen een kleine subsidie. BEEMSTER. Het Beemster- fanfarecorps komt voor de radio, Zondag 16 Juli zullen in de Vara- studio opnamen worden gemaakt. De heruitzending vindt plaats op 22 Juli 's avonds van 18,20 tot 18.40, Dezer dagen raakte bakkers knecht J- V. met zijn bakfiets in de sloot langs de Jisperweg. Of de klanten soms die dag brood met kroos gegeten hebben..,,..? Ter gelegenheid van het pa troonsfeest van WBSV kwam Dreo met drie elftallen naar de Beem ster. Dreo adsp. won met 73 van WBSV-adsp. Dreo II sloeg WBSV II met 32; tenslotte kon WBSV I met 43 van de Rjjpers winnen. -- Het 6-jarig zoontje van de heer J. Jongens kwam tijdens het spelen met zijn autoped door eigen onvoorzichtigheid onder een Nacp- hus. Met een sehedelbasisfraetnur en een armbreuk werd het jongetje naar het ziekenhuis te Purmerend overgebracht. De leerlingen van de VGLO- schopl maakten een trip naar de H. Landstichting. Onderweg werden nog verschillende bezienswaardig heden in ogenschouw genomen w.o. Damstad, het Paleis Soestdijk en Berg en Dal. 'n Uitstekend ge slaagde tocht. Burgerlijke Stand BEEMSTER. Geboren: Nico laas Johannes, zv J. G. Timmer en M. Roelofsen; Sijtje, dv P. Meijssen en K. Brink; Jan, zv J. Regter en A. A. Vredenburg. Getrouwd: Jaeobus Nicolaas Ko nijn 26 jr. en Johanna Maria Ko ning 23 jr, Ondertrouwd: Marinus Roebers 32 jr. en Clara Johanna Lsnkelma, 29 jaar. Overleden; Grietje de Vries, 60 jr., echtg. v. P. Schermer; Jan Dropg, 80 jr„ echtg. v. W. M. C. Bloedjes; Jannetje de Wit, 84 jr., wed. van J- KJink. zij zich ten Zuiden van Tsjoentsjon naar Wondjoe begaf, schijnt slechts uit een regiment Noord-Koreanen te bestaan. De Engels-Amerikaanse vloot heeft gisteren de landingsplaats Samtsjok aan de Oostkust aan zwa re beschieting onderworpen. De Amerikaanse luchtmacht bestookt voortdurend wegen en bevoorra dingslinies in het gebied van Seoel. Tot nog toe zijn 953 vluchten ge maakt. Woensdagmorgen heeft Amerikaanse artillerie Noordkore- aanse tanks ten Zuiden van Soewon onder vuur genomen. ZALIGVERKLARING KINDEREN VAN F ATI MA? Het Kath. Ned. Persbureau ver neemt uit Vaticaanstad, dat de voorzitter van de Kath. Actie van Portugal aan de bisschop van Lei- ria, mgr. J. de Silva, verzocht heeft een kerkelijk tribunaal te benoe men, dat zou worden belast met het onderzoek naar de deugden en de wonderen van de kinderen van Fatima, aan wie de H. Maagd is verschenen. Zoals bekend is stierven de bei de kinderen op 11-jarige leeftijd; Frangois in 1919 en Jacinthe-Marie in 1921. De ouders van deze bege nadigde kinderen leven nog. KOLFWEDSTRIJDEN TE HOOGKARSPEL TEN EINDE HOOGKARSPEL. De 50 sla. genwedstrijd in café Bantam te Hoogkarspel is geëindigd. De be langstelling is zeer groot geweest. Er namen circa 150 personen aan deel en de oude Westfriese sport is met zeer veel animo beoefend. De nog te ruwe bovenlaag, die voor het spel soms storend was wordt momenteel van een gladde bovenlaag voorzien. Het a.s. jubileum van de sociëteit zal deze herfst door het houden van een grote wedstrijd gevierd worden. De uitslag is als volgt: le klas; le pr. P. Dekker, Andijk- West 487 p.; 2e pr. P. Molenaar, Zd- Scharwoude 482 p„ 3e pr. Jn. Dek ker, Andijk-West 478 p.; serieprijs D. Rijper Sr. te Zuid-Scharwoude en P. Schaar te Koog a. d. Zaan met 108 punten. 2e klas: K. Dekker, Barsingerhorn 433 p. met sajet; 2e pr. K. Bakker, Andyk-Oost 430 p, met gummi; 3e pr, J. Buis, Wognum 414 p.; 4e pr. J. Vlam, Grootebroek 408 p.: serie- prijs P. Ruiter te Wognum met 101 punten, 3e klas: le pr. G. Kreuk, Hoog woud 447 p.; 2e pr. G. Otten, St, Maartensbrug 421 p.; 3e pr. J. Faus, N. Niedorp 403 p.; 4e pr. W, Groot, Oostwoud 401 p.; serieprijs C, Schrama te Wognum en D. Zijp te Oostwoud met 95 rpunten. VERGADERING NOORDER HANDBALKRING Zondag 9 Juli a,s. komt de Noor- der Handbalkring in jaarvergade ring bijeen te Sehagen, café „De Rpde Leeuw", 's middags om 1.30 uur. Besturen der aangesloten Ver enigingen zijn op de hoogte gesteld van de te behandelen agenda. OOK IN DEN ILP PSEUDO-VOGELPEST PURMEREND. De verdachte sterfgevallen in het pluimveebedrijf van de gebr. Helmich te Den Hp, waarover wij dezer dagen bericht ten, zijn thans definitief onderkend als gevallen van pseudo-vogelpest. De gehele pluimveestapel van het bedrijf, bestaande uit 850 kippen, is derhalve afgeslacht. De cadavers zijn naar Purmerend vervoerd en daar in de destructor verbrand, Het gehele terrein is door de veeartse- nijkundige dienst voor Noordhol land grondig ontsmet. NIEUWE AGENT IN HEERHUCOWAARD ZUID H.H. WAARD-ZUID. Hiermede maken wij onze lezers in Heerhu- gowaard-Zuid er op attent, dat we gens vertrek van de heer Jb, de Boer, met ingang van heden dhr. J. SWINKELS 2e Kil no. 3 als agent-bezorger van ons blad zal optreden. De heer de Boer zeggen wij dank voor zijn goede zorgen en bevelen de nieuwe agent bij onze lezers aan; tot hem kan men zich wenden voor advertenties en abonnementen Burgerlijke Stand LANGEDIJK. Geboren: Ever- dina, dv D. Drost en J. Tuinman; Gerardus, zv J. Wijn en M. Strous; Johan Jacob, zv J. Lugtig en E. Jansen; Wilhelmina Helena Elisa beth, dv P. Bruin en H. Stoop; Alida Cornelia Marip, dv R, v. d. Vliet en J- de Groot; Dirk, zv IC. Visser en T, Pluister; Catharina Maria, dv J. Duineveld en E. Com mandeur; Marian Berna, dv S. Frankfort en A. Krijger; Pieter, zv K. Reidsma en W. Delver. Overleden: Petrus Gerardus van Kampen, zv P. Kampen en A. Meeuwissen, 3 jr.; Geertje van der Linden van Sprakhuizen, 85 jr., wed. van Ariën Blokker, Pieter Glas, 83 jr„ wedn. van Marijtje Borst. Getrouwd; Jaeobus Juda Kempe- neers, 24 jr., te Wieringermeer en Maartje van der Molen 20 jr.; Jan de Boer, 23 jr., en Gerarda Zegers, 25 jaar. Burgerlijke Stand AKERSLOOT Geboren; Si mon Josephus Maria, zoon van N. Schoon en M. M. C. Koster; Marten Herman, zoon van J. Kluft en T. A. Lust; Angela Hendrika Maria, d. v. H. Cor- nelissen en J, Martens; Antonius Simon Maria, z.v. S. Klaver en A, H. Schoori; Asnes Maria. d.v. P. A. J. Pronk en E. M. Kaan dorp; Cornelia Alida Margare tha, dv. J. P. Verduin en M. Krom; Cornelis Matheus, z.v, P, J. Kerssens en G. P. Vreeburg. Overleden: Aagje Timmerman oud 24 jr„ eehtgen, van G, van Driel; Jan Tijmes, oud 79 ir wedr. van Maartje Bakker; Ja cob Hos, oud 83 jr„ echtg, van Aagje Akkerman. Gehuwd: Jan Sleutel en Mies- ,ie A. Zwart: Adrianus Petrus Verduin en Wilhelmina Eiisae- kers. Ingekomen! Adrianus J. de Reus en gezin van Alkmaar naar Zuidervaart 378o; Alida Th Laan van Purmerend naar Fiel- kerweg 136: Jaeobus P. Groot van Wageningen naar Zuider vaart 403. Vertrokken: Cornelia M- Ne- derveen van Buurtweg 96 naar Alkmaar, Kennemerstraatw. 33: Hendrik A, J. Muller v. Buurt weg 96 naar Alkmaar. Kenne merstraatweg 33: Geertrui van Eldik van Kogerpolder 436 naar Amsterdam, van Marumstr. 3 hs. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. VERSPREIDE OPKLARINGEN Tijdelijk veel bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk veranderlijk, later hoofdzakelijk tussen West en Zuid Ongeveer dezelfde temperatuur als- vandaag. NOORDERKADE 2 LAAT 211 TELEFOON 4141 - 4142 i Advertentie) De Bond van Geitenfokvereni- gingen in Noordholland herdenkt zijn 40-jarig bestaan door het hou den van een grote provinciale gei- tententoonstelling te Enkhuizen, op 19 Juli a.s. op een terrein naast het West-Frisia-voetbalveld. Hier zullen ruim 200in de boe kon van de Bond geregistreerde dieren worden -gepresenteerd. Zo zal o.a. aanwezig zijn de tot dus ver beste geit van N. Holland, zo niet van Nederland, Joke H 1371, die op 3-jarige leeftijd 2263 kg. melk gaf in 305 melkdagen. In één woord, op deze tentoon stelling wordt het neusje van de zalm op het gebied der geltenfok- kerij getoond, zodat allen, tüe maar- enige interesse hebben Voor deze dieren, goed zullen doen op 19 Juli a.s. Enkhuizen te bezoeken. Het zal een welbestede dag zijn. Waar dan de beste dieren van Noordholland verzameld Zijn, zal meteen van de gelegenheid ge bruik gemaakt worden een 30-tal geiten uit te zoeken, welke be stemd zijn voor de Nationale Kleinveietentoonstelling van scha pen, varkens en geiten, welke op 15 September te 's Hertogenbosch gehouden wordt. FINALE GOUDEN KRUIS, De finale voor 't Gouden Kruis wordt gespeeld op het Hugo Boys terrein te HecrJiugowaard op 16 Juli. De finalisten zijn Berkhout 1 en Limmen 2. Mgr. Dr. Hanssen morgen terug uit Canada Mr. Dr. J. M. J. A. Hanssen, coadjutor van de bisschop van Roermond, die zoals bekend is, ge ruime tijd in Canada heeft ver toefd voor besprekingen in verband met de zielzorg onder de Neder landse immigranten, is per KLM uit Montreal vertrokken en wordt Donderdagochtend 6 Juli. om half acht op Schiphol verwacht. VEEMARKT PURMEREND PURMEREND, 4 Juli. Waar schijnlijk door de vele regen van gisteren was het bezoek van veehouders weer aqrdig druk en het aanbod van vette koeien iets ruimer, maar er was ook meer bezoek van slagera zodat de handel een vlotter verloop had en de prijzen voor de prima beesten iets hoger waren De afloop was echter kalmer. Voor de verse melkkoeien was ook meer animo; dit kop men al in de vroegte ontdekken, Voor de 'e koeien was de vraag heel De vraagprijzen waren weer hoger, maar de verkoop gipg evengoed vrij vlug. Er wa ren hedenmorgen zware slacht- stieren, maar ook daarvoor was de vraag heel goed. De gang in de pinken had een kalm verloop maar de nuchtere kalveren voor de slacht waren weer heel duur en werden vlug verhandeld. Voor 't leven was er niets te doen. De wolvee-markt was slechts zeer dun bezet. De vette schapen konden heel goed ko pers vindon en staan ook hoog in prijs. Met de lammertjes voor de export ging het niet zo wild, dat ging maar kalm aan. Maar voor de weiderij was er aardig vraag. Op cje vette varkens- markt was het heel vlug en vas te prijzen, f 1,72 per kg. Heel enkele iets hoger. Ook de vette zeugen waren weer goed ge vraagd. Het aanbod van biggen was wel net zo groot, zodat daar een kalme gang was. Vooral de afloop was minder goed, maar de prijzen bleven vrij stabiel. Op de paardenmarkt was het wel stil, maar hoge prijzen. De pluimvee-markt wordt er voor de konijnen nog maar steeds niet beter op; de prijzen daar van zakken nog steeds in. PURMEREND. 4 Juli 1950, 5000 Kipeieren f 12—13; 3000 eenden eieren f 88,50; Runderen, totaal 508 stnks. 166 Vette koeien f 2,30 —3 p. kg, vlugger; 216 Geldekoeien f 570825, vlug; 85 Melkkoeien f 650—975, goed; 28 Pinken f 276— 450, kalm; 13 Stieren f 575—1600, goed; 441 Nuchtere kalveren v. d. si. f 40—110, vlug; 170 Vette var kens v. d. slacht f 1,68—1,72 p. kg vlug; 1112 Magere varkens f 40 65 kalm, Biggen f 25—40, kalm; 152 Sohapen f 60—105, goed; 454 Lammeren f 30—60, kalm; 25 Bok ken en geiten f 1060, vlug. 27 Paarden f 530750, shig en duur; 13 Fokzeugen f 225—325, kalm. 2903 totaal aantal dieren. 250 Konilnen f 0,60—f 4,00. PURMEREND. 4 Juli, Aard appelen. Schotse muizen 1317: klein 1114; slabonen z, dr 103 —113; stamsnij bonen 61—79; tuinbonen 6; doperwten 1834; blauwschokkers 34—38; bloem kool 8—24; savoye kool 4: sla 10; rode bieten 9; bospeen 13; uien 9—12; rode aalbessen 41 3; andijvie 510; rabarber 5 60: aardbeien 70110. WARMENHUIZEN, 5 Juli. 52000 kg aardappelen, eerstel. 10.90—14.40 grove 11.50—12.30, driel. 9.50—11.70, kriel 3.40—7.20, doré 11,80—12 70, grote eerstel. 12.50—14. driel. 7.20. NQORDSCHARWOUDE, 5 Juli, 136 000 kg aardappelen, eerstelelin- gen 10.80— 15,60, grote 10—12,20, driel. 10.90—13.50, kleine 4.80—5.90, rode eerstel. 11,6014.40, eigenhei mers 19.20, bl. eigenh. 13.80—19.40, 600 kg witte kool 7.90, 780 kg wqs- peen89, 23 kg slabonen 92, 165 kg tuinbonen 6. Onder de titel „Ee tatle" wijdt de Leeuw artikel aan het reeds worden Herderlijk Sc Gen. Synode van d Herv. Kerk. Wij heb der hier in deze rubri dat we op de theolof matisohc kwesties va niet ingaan, maar d ben overgelaten aan meer bevoegden. Ook benga) volgt deze Ijj noemd artikel, maar i ten constateren, dat eerlijke confrontatie Kerk niet mogelijk is tussen partijen een tl lykheid bestaat. Deze ongelijkheid bestaan, dat het H.S. niet door de R.K. lel den gelezen, zonde: terwijl geen enkele p haar volgelingen zou kath. antwoord te bc ziet in dit feit een oi van de onderhandelin maal duidelijk is dat gaan hier nu maar vc dat de practjjk hier lerminst dekt en de leerd heeft, dat prot, kath. kringen veel worden dan omgekf het bekende gezogc non legunter", waarvi toch ook zeker wel hoord hebben! Overigens kunnen de verzekering geven herderlijke brief in zeer druk gelezen niet alleen in alle kloosters, maar ook kath. leken momentei Bovendien is er in vr dag- en weekbladen van deze zeer lange 1 kort geleden prof. „Vrije Geluiden" me constateerde, een zeei jectief resumé gegevei Aan wie het lezi brief voorbehouden v kath. leken, die onvole legd zijn, om de kwesties, in deze brief beoordelen. Op welke lijke confrontatie met een dergelijk leesverbi voegden, geschaad zou den, ontgaat ons ten Wij zouden veeleei kunnen verdedigen, da sie op dit moeilijke rijp en groen, een „e< tatie" alleen maar sc De verwarring waa ver zich verder sc.., waar htj de trouw Christus gestelde heden, met een volkoi waardige grootheid, vergelijkt en in de van het onderzoek, ziet voor een juiste een gezond federalisir stelling met de kath, gezag een concrete heeft en daarom leidt en dictatuur, gaan voorbij. Bij zoveel verwarrinf pen zouden wij nu wi van een onmogelijkb eerlijke confrontatie, leze over dit onderwei een onbetwistbare prof. Pompe en het lid van de P.v.d.A gersma gezegd en ges ben ip. hun voordracht tie en Katholicisme' geleden op de Draker zal beslist verhelderen werken. In verband met eigenaardige vergel de schrijver in de L nog een opmerking baarheid, welke de K tendeert. Hij betoo waar geen kerk maakt op „de enig een oecumenische gez wezig kan zijn. Een gesprek zoals tussen twee partners alleen mogelijk zijn als ners de feilbaarheid punt erkennen en water in hun Wijn te maakt de heer P. tussen dit kerkelijk discussie van de Volks We zouden hier allee merken, dat wanneer standpunt was van schrijven van de Sync,. DONDERDAG 6 Jt HILVERSUM l. 402 7.50 VPRO, 8.00—24 7.00 Nieuws; 7,15 7.50 Dagopening; 8 weerberichten; 8.15 8.55 Voor dei vrouw foonm.; 9.30 Water Gramofoonmuzlek; wijding; 10.15 Po 10,50 Voor de kindc novoordracht; 11.30 11.45 „Onze goede r secie; 12,00 Zang Mededelingen; 12.33 netje"; 12.38 Cowboyiie Nieuws; 13,15 Promen 13,45 „U kunt het gelov 13.50 Gramofoonmuziek ders zesdaagse; 14.30 piano. 15,00 Voor de Gevarieerd programma de jeugd; 15,00 Voor 16,00 Gevarieerd progr Voor de jeugd; 17.50 zending; 18.00 Nieuv portage; 18.30 Strj. Cabaret: 19.25 Viool, 20.00 Nieuws; 30.05 20,15 Radio Philharm 21,15 Dameskoor -en „De stenen spreken", Rhytmische muziek; 23,15 Sportpraatje Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2. 291 10.0,0 NCRV, 11.01 24.00 NCRV. 700 Nieuws; 7.15 7.30 Gramofoonmuziek gepgebed en liturgisch 8.00 Nieuws en weerbe Gramofoonmuziek; dio; 10.00 Gramfoon Morgendienst; 10.45

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2