PEULEN T rein branden als gevolg van vastlopen der remmen Het kabinet-Queuille alweer gevallen Explosie te Den Haag doet honderden ruiten springen Van Alle Dag RADIO Bijna twee milliard meer omzet bij Unilever in 1949 WzArbgtaeuië Idt'V) doet SPORT IN'T KORT OP DE VLUCHT Merkwaardige eis Gepensionneerden gaan protesteren Naar wij vernemen: Buitenlands overzicht voor de LIEFDE WOENSDAG 5 JULI 1950 PAGINA 3 Onder de titel „Eeriyke confron tatie" wijdt de Leeuwarder Crt. een artikel aan het reeds zo bekend ge worden Herderlijk Schrijven van de Gen. Synode van de Ned. Herv. Herv. Kerk. Wij hebben reeds eer der hier in deze rubriek opgemerkt, dat we op de theologische en dog matische kwesties van dit schrijven niet ingaan, maar deze taak heb- jjen overgelaten aan op dit terrein meer bevoegden. Ook de heer P(ie- benga) volgt deze lijn in bovenge noemd artikel, maar meent te moe ten constateren, dat eigenlijk een eerlijke confrontatie met de Kath. Kerk niet mogelijk is, omdat er hier tussen partijen een treffende onge lijkheid bestaat. Deze ongelijkheid zou dan hierin bestaan, dat het H.S. van de Synode niet door de R.K. leken mag wor den gelezen, zonder dispensatie, terwijl geen enkele prot, kerk het haar volgelingen zou verbieden het kath. antwoord te bestuderen. P. ziet in dit feit een ongelijk niveau van de onderhandelingsbasis. Hele maal duidelijk is dat ons niet. We gaan hier nu maar voorbij het feit, dat de practijk hier de theorie al- lerminst dekt en de ervaring ge leerd heeft, dat prot. geschriften in kath. kringen veel meer gelezen worden dan omgekeerd. Vandaar het bekende gezegde „catholica, non legunter", waarvan de heer P. toch ook zeker wel eens zal ge. hoord hebben! Overigens kunnen we de heer P. de verzekering geven, dat bedoelde herderlijke brief in kath. kringen zeer druk gelezen is en hij haar niet alleen in alle pastorieën en kloosters, maar ook bö tal van kath. leken momenteel vinden zal. Bovendien is er in vrijwel alle kath. dag- en weekbladen van de inhoud van deze zeer lange brief, zoals ook kort geleden prof. Lindeboom in „Vrije Geluiden" met voldoening constateerde, een zeer goed en ob jectief resumé gegeven. Aan wie het lezen van deze brief voorbehouden wordt, is aan kath. leken, die onvoldoende onder, legd zijn, om de theologische kwesties, in c'eze brief behandeld, te beoordelen. Op welke wijze de „eer lijke confrontatie met Rome" door een dergelijk leesverbod aan onbe voegden, geschaad zou kunnen wor den, ontgaat ons ten enemale. Wij zouden veeleer de stelling kunnen verdedigen, dat een discus sie op dit moeilijke terrein, tussen rijp en groen, een „eerlijke confron tatie" alleen maar schaden kan. De verwarring waaraan de schrij ver zich verder schuldig maakt, waar hij de trouw aan de door Christus gestelde geloofswaar heden, met een volkomen ongelijk waardige grootheid, als de politiek vergelijkt en in de prot. vrijheid va.n het onderzoek, de grondslag ziet voor een juiste democratie en een gezond federalisme, in tegen stelling met de kath. leer waar het gezag een concrete belichaming heeft en daarom leidt tot fascisme en dictatuur, gaan we nu maar voorbij. Bij zoveel verwarring van begrip pen zouden wjj nu willen spreken van een onmogelijkheid tot een eerlijke confrontatie. De heer P. leze over dit onderwerp eens, wat een onbetwistbare democraat als prof. Pompe en het Eerste Kamer lid van de P.v.d.A. Mr. E. Bon- gersma gezegd en geschreven heb ben in htm voordracht: „Democra tie en Katholicisme" enige tijd geleden op de Drakenburgh. Dit zal beslist verhelderend voor hem werken. In verband met deze ietwat eigenaardige vergelijking, maakt de schrijver in de Leeuw. Crt ook nog een opmerking over de onfeil baarheid, welke de Kath. Kerk pre tendeert. Hij betoogt, dat alleen waar geen kerk de aanspraak maakt op „de enig ware" te zijn een oecumenische gezindheid aan wezig kan zijn. Een gesprek zoals het H.S. wil tussen twee partners, aldus P. kan alleen mogelijk zijn als beide part ners de feilbaarheid van hun stand punt erkennen en dus bereid zijn water in hun wijn te doen. En dan maakt de heer P. de vergelijking tussen dit kerkelijk gesprek en een discussie van de Volkshogeschool. We zouden hier alleen op willen merken, dat wanneer dit ook het standpunt was van het herderlijk schrijven van de Synode, de poging „In mijn meer dan dertig-ja rige loopbaan bij de Spoorwe gen is het nog niet voorgeko men, dat er in zo korte spanne tijds zoveel ongelukken voor kwamen, die door hetzelfde euvel n.l. het vastlopen der remmen veroorzaakt wer den", zo verklaarde ons gister morgen ir. F. Q. den Hollander, president-directeur van de N.S, „De ongelukken, die gelukkig gpen slachtoffers hebben geëist, zijn allen gebeurd met de oude electrische treinen, door het personeel heel snedig „Stofzui- gersgenoemd. Deze hadden eigenlijk al lang uit de dienst moeten worden genomen, maar het nog steeds nii pende tekort aan rollend materieel maakte dit onmogelijk." Omstandig vertelde ir. Den Hollander, dat bedoelde wagens, die reeds van 1924 dateren en in de praktijk practisch tot geen klachten aanleiding hebben ge- geve,;, een houten vloer hebben Hierop zetten zich stof en klei ne ijzerdeeltjes vast. Wanneer de bestuurder genoodzaakt is sterk te remmen, ontstaan er „vuurstralen". Bij het normale remmen behoeft dit niet tot enigerlei vervelende consequen tie te leiden. Maar als de rem- blokken vastlopen, zoals dat de laatste tijd enkele malen is ge beurd lekkage in de lucht- leiding was daar de oorzaak van dan is er een voortdurende straal van gloeiende ijzerdeel tjes, welke ten slotte brand ver oorzaken. Bemerken nu de rei zigers, dat er iets niet in orde is, dan probeert iedereen en terecht een goed heenkomen te zoeken. Op datzelfde moment gaan deuren en ramen open, maar wordt tevens de wagen een horizontale schoorsteen, waar het vuur razend snel door heen gezogen wordt. Met alle nare gevolgen van dien. De directie van de N.S. heeft onmiddellijk opdracht gege- ven„ al deze wagens naar de depots te brengen, ze gron dig te reinigen en in de naaste toekomst op de De samenwerkende pensioen bonden zullen een aantal pro- testvergaderingen houden over het onbevredigend geachte wets ontwerp tot verhoging van de pensioen toeslagen. Vandaag wordt de eerste pro testvergadering te Amsterdam gehouden voor Noord-Holland en Utrecht. Op 12 Juli te Gro ningen voor de Noordelijke provinciën en op 13 Juli te Arn hem voor rpidden- en Oost-Ne derland. tot een gesprek bi) voorbaat tot mislukking was gedoemd. Immers en dat weet de Synode heel goed, kan de Kath, Kerk nooit afstand doen van haar aanspraak „de enig ware kerk" te zijn. Zij beschouwt zich als de door Christus gestichte Kerk en zij heeft de eeuwigheids belofte van Christus met zich, dat de H. Geest haar zal bijstaan tot het einde der tijden. Daarom kan de Kerk met de door beleden ge loofswaarheden nimmer „fifty- fifty" spelen. Zij kan noch mag aan haar leer ook maar iets af doen of bijvoegen. Zij heeft alleen de taak de haar door Christus toe vertrouwde schat van geloofswaar heden, onder bijstand van de H. Geest, zuiver en ongerept te bewa ren. Bij de vervulling van die taak haar door Christus opgelegd, kan de kerk met deze leer van Christus, zelf nimmer transigneren of daar van een onderwerp van discussie maken, zoals bij een volkshoge school, waar menselijke begrippen en menselijk verstand over zakelij ke kwesties van gedachten kunnen wisselen. Maar dat mensen met hun zeer beperkt verstand de door Christus geopenbaarde leer zouden kunnen becritiseren en wijzigen, is van uit de kath. beginselen gerede neerd, zulk een absurditeit, dat elke katholiek, de stellingen van de Leeuw. Crt als volkomen ongerijmd en onbegrijpelijk, terzijde zal leg gen. J, H- DONDERDAG 6 JULI 1950 HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 Avro, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonm.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonm,; 8.55 Voor dei vrouw; 9.00 Gramo foonm.; 9.30 Waterstanden; 9,35 Gramofoonmuziek; 10.00 Morgen wijding; 10.15 Populair concert; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Pia- novoordracht; 11.30 Gramofoonm.; 11,45 „Onze goede manieren", cau serie; 12,00 Zang en piano; 12,30 Mededelingen; 12.33 „In het spion netje"; 12.38 Cowboyliedjes; 13.00 Nieuws; 13,15 Promenade Orkest; 13,45 „U kunt het geloven of niet"; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.20 Moe ders zesdaagse; 14.30 Sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken; 18,00 Gevarieerd programma; 17.00 Voor de jeugd; 15.00 Voor de zieken; 16,00 Gevarieerd programma; 17.00 Voor de jeugd; 17,50 Regeringsuit zending; 18.00 Nieuws; 18.15 Re portage; 18.30 Strijkorkest; 19.05 Cabaret; 19.25 Viool, cello en piano; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20,15 Radio Fhilharrnonisch Orkest; 21,15 Dameskoor -en solisten; 22,00 „De stenen spreken", causerie; 22,20 Rhytmische muziek; 23,00 Nieuws; 23,15 Sportpraatje; 23.30—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2. 298 m. 7.00 KRO, 10.0,0 NCRV, 11.00 KRO 14.00— 24,00 NCRV. 700 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9-40 Schoolra dio; 10.00 Gramfoonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoonm.; kwetsbare plaatsen stalen platen aan te brengen, om het brandgevaar tot een mi nimum te beperken. Daar naast heeft het personeel strenge instructie gekregen tijdens elk oponthoud nauw lettend te controleren of de remblokken „gelost" zijn. Naast deze maatregelen, van welker doeltreffendheid de di rectie overtuigd is, wordt tevens verwacht, dat het reizend pu bliek zich niet nodeloos onge rust zal maken, als er af en toe eens wat rookontwikkeling ge constateerd wordt. Waar geremd wordt, vliegen de vonken er wel eens af. Dat geldt heus niet al leen voor de N.S. Prinses Wilhelmina koopt schilderijen APELDOORN, 5 Juli. Dins dagmiddag heeft Prinses Wilhel mina een bezoek gebracht aan de pottenbakkerij van Ben Weber te Apeldoorn, waar op het ogenblik een tentoonstelling wordt gehou den van schilderijen en grafische werken van jonge Tilburgse kun stenaars. De Prinses, die vergezeld was van mevr. L. F. de Beaufort, bleef ongeveer een half uur op de tentoonstelling. Zij kocht een schilderstuk van G. Hurkmans, voorstellende „Brabantse vennen" en een ets van Jan Riel, voorstel lende .gezicht op Dordrecht". Te vens kocht Prinses Wilhelmina enkele aardewerken voortverpen vervaardigd door Ben Weber. is de gouden medaille van het D. A. Thieme-fonds van de Ver eniging ter behartiging van de belangen des Boekhandels toege kend aan K. van der Geest voor zijn roman „Gezegend is het land". heeft ,H. M. de Koningin gisteren op Soestdijk het schilderij „De twee watermolens" van Meindert Hobbema uit naam van het Ne derlandse volk aan de Canadese ambassadeur overhandigd boekten de Tegelse passiespelen na 13 opvoeringen onder gunstige weersomstandigheden reeds meer dan 50.0000 bezoekers, onder wie ook velen uit België en Duits land. worden er voorbereidingen ge troffen om eind Augustus 10 leer lingvliegers van de L,S,K.-yoor- opleiding naar Canada te zenden. Zoals bekend vertrok onlangs ook een groep L.S.K,-leerlingen naar Amerika voor hetzelfde doel,- vierde de dichter Gerard den Bra bander Maandag zijn 50e verjaar dag met een receptie in het ge bouw van de uitgeverij „De bezige bij" te Amsterdam, die door vele vooraanstaande letterkundigen werd bezocht. worden de Venlose tuinderijen geplaagd door grote groepen ha zen en konijnen. Met allerlei mid delen heeft men getracht de lang oren definitief te onderdrukken doch zonder succes. wil men nit bezuinigingsoverwe gingen komen tot een coördinatie van de voorlichtingsonderdelen der drie onderdelen van de Neder landse strijdkrachten. kwam gisteravond te Den Haag een motorrijder met een auto in botsing. De motorrijder kreeg een hersenschudding terwijl zijn lin ker pink werd afgerukt. Ook de dno-passagiere kreeg een zware hersenschudding. De Grote Sprintersprijs van Parijs is door onze landgenoot jan Derksen gewonnen. In de finale, die (a trois) verreden werd, zegevierde hij over Arie van Vliet, die tweede werd en de Fransman Verdeun, die de derde plaats bezette. V.l.n.r. Derksen, Verdeun en Van Vliet na de wedstrijd tijdens de minuut stilte, die in acht werd genomen ter nagedachtenis aan Camille Danguillaume. Nadat de heer Queuille Zaterdag een vertrouwensvotum als forma teur van het Franse kabinet had ontvangen en daarop steunend Zon dagavond een nieuw kabinet had samengesteld, is het gisteravond bij het eerste contact met het Franse parlement al weer ten val gebracht. En opnieuw i5 deze voor Frankrijk, maar ook voor geheel West-Europa zeer ongelegen crisis, een gevolg van de politieke wispelturigheid van de socialisten, die gisteravond ander maal gemene zaak maakten met de uitersten van rechts en links, de Gaulisten en de communisten, om het pas opgetreden kabinet weer ten val te brengen. Het meest opvallende hierbij is nog, dat het hier nog maar ging om een nevenzaak, nl. de vraag of het debat overVde regeringsverkla ring direct zou worden gehouden of nog enkele dagen zou worden uitgesteld, bij welke kwestie het kabinet de vertrouwenskwestie stel de, maar desondanks met 334 tegen 221 stemmen in de minderheid bleef Aan het verslag van het bestuur van Lever Brothers Limited en Unilever N.V. over het boekjaar 1949 ontlenen wij, dat het voor het eerst na de oorlog mogelijk is ge bleken de jaarrekeningen van de onderhorige West-Duitse en Oos tenrijkse ondernemingen in de consolidatie op te nemen. De to tale geconsolideerde netto-wipst over 1949 bedraagt 208 rnillioen (v. j. f 111,8). De eigenlijke be drijfswinst handhaafde zich on danks de minder gunstige resulta ten van de Amerikaanse Lever Brothers company op f 339.921.033 tegen f321.743.361 over 1948, nadat ruim 45 rnillioen was gereserveerd voor vervanging van de vaste acti va, boven en behalve de gebrui kelijke afschrijvingen. Een uitvoe rig programma van vernieuwing en modernisering van de fabrie ken van het concern in alle delen der wereld kostte van 1946 tot en met 1949 ruim 460 rnillioen. De waarde van de totale omzet die in 1948 6,6 milliard gulden be droeg is over 1949 gestegen tot een totaal van 8,5, milliard. Hierin is ruim 1,3 milliard begrepen aan margarine, spijsvet en slaolie, ruim 2,8 milliard aan andere plantaardige en dierlijke plieën en vetten en 1,2 milliard aan zeep en andere wasmiddelen. De productie is in 1949 toegeno men, vooral tengevolge van de ruimere aanvoer van grondstoffen. OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP DE LOTING VOOR DE FINALE RIO DE JANEIRO De lo ting voor de wedstrijden, welke ijl de finale poule van het tour- nooi om het wereldkampioen schap worden gespeeld, gaf het volgende resultaat: 9 JulJ te Rio de Janeiro: Bra ziliëZweden; te Sao Paulo: UruguaySpanje. 13 Juli te Rio de Janeiro: Bra ziliëSpanje; te Sao Paulo: ZwedenUruguay. 16 Juli te Rio de Janeiro: Bra. zilipUrugauy: te SaoPaulo; ZwedenSpanje. Bij de elf scheidsrechters, die zijnaangewezen om de wed strijden voor de finale-poule te leiden, is ook onze landgenoot Karei van der Meer. Voor het eerst na de oorlog moesl door het concern dan ook meer aandacht worden gericht op de verkoop van de producten, dan op verkrijging van de noodzake lijke grondstoffen. De fabrieken in Indqnesië kon den tot haar volle capaciteit zeep, spijsvetten en toiletartikelen fa briceren. In Nederland konden de grondstoftoewijzingen voor export belangrijk worden verruimd. In het bijzonder de uitvoer van zeep en margarine naar andere wereld delen steeg, evenals die van vlees en vleeswaren, speciaal naar Bel gië en Indonesië. De totale waarde van de uitvoer uit Nederland be droeg 94,1 millioen, tegen 82 rnil lioen in 1948. De wereldproductie van olieën en vetten heeft we derom haar vooroorlogs niveau bereikt. Daar de wereldbevolking naar schatting sedert 1939 echter met 245 rnillioen is toegenomen, bleef de voorziening per hoofd nog ongeveer 10 pet. minder dan voor 'de oorlog. Wimbledon PATTY, SEDGMAN, DROBNY EN SEIXAS IN HALVE FINALE In de wedstrijden in het he ren enkelspel, die gisteren te Wimbledon werden voortgezet, plaatste de Amerikaan Patty zich door 'n overwinning op zijn landgenoot Talbert als eerste in de halve finales. De verdere uitslagen van de kwart finale in het heren enkel spel luiden: Sedgman (Austr.) sloeg Larsen (V.S.), Drobny (Eg,) sloeg Mulloy (V.6.): Sei- xas (V.S.) sloeg Sturgess (Z.A.). Ook deze drie winnaars plaats ten zich dus in de halve finale. De Partijen, welke in de hal ve finales zullen worden ge speeld, zijn: Sedgman tegen Drobny en Seixas tegen Patty. De uitslagen bij de dames en de gemengde spelen luiden: Dames enkelspel, achtste fi nale: Margaret Dupont-Osborne (V.S.) sloeg Jêan Quertir (G.B.) Gemengd dubbelspel, derde ronde: Budge Patty en Nancy Chaffee (V-S,) si. J. Linck en Nel Hermsen (Ned.). 4e ronde: Bromwich (Austr.) en mevr. G. Harrison (G.B.) si. Wilton en mevr. L. Schmier (Ned.) 6^-2 6—2. Dinsdagavond is in het garage bedrijf M- A, J. Visser en Zonen gelegen aan de hoek van de Noor derbeekstraat en de Noorderbeek- dwarsstraat te Den Haag een gas- cylinder ontploft, waardoor in de omgeving honderden ruiten wer den ingedrukt. Door de glasscherven liepep enige personen verwondingen op, Het garagebedrijf en de daarnaast- gelegen aluminumfabriek N-V Ned. Anodising Mij werden zwaar beschadigd. Over de oorzaak vernamen we nog, dat omstreeks half negen in de doorsmeerinriehting van de garage branduitbrak, toen enige personen hier aan het lassen wa ren. Direct werd de brandweer gewaarschuwd en begon men de wagens uit de garage te verwij deren. Even nadat de politie bij de brand was gearriveerd, vloog met een ontzettende klap een gas- cylinder de lucht in. Door deze 11,00 Voor de zieken ;11.45 Gramo foonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 u. Lunchconcert; (12.30-12.33 mededa lingen) 12.55 Zonnewijzer; 13,00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 I Gramofoonmuz.; 13.35 Pianovoor dracht; 14.00 Kamerorkest; 14.45 Voor de vrouw; 15,30 Viool en Pia no; 16.00 Bijbellezing; 16,45 Gramo foonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17,30 „Tussen Dollarp en Schelde", causerie; 17.50 Gramofoonmuziek; 18.00 Legel der Heils orkest; 18.15 Land- en tuinbouwpraatje; 18.30 U. Voor de strijdkrachten; 19.00 uur Nieuws 19.15 Voor postzegelver zamelaars; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws 20.05 Metropols orkest en solist; 20,30 u. Gevarieerd programma; 21.30 Om roepkoor en -orkest; 22,15 Buiten lands overzicht; 22.35 Gramofoon muziek; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nieuws; 23.15--g4.00 Gramo foonmuziek. 324 m. 12.00 Gramofoonmuziek; 12.15 Lichte muziek; 12.30 Weerbe richten; 12,33, 13.15 Gramofoonm,; 14.00 Voor de jeugd; 15.00 Engelse les; 15,15 Gramofoonmuziek; 16.40 Franse les: 16.00 Omroeporkest en solist; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramo foonmuziek; 17.15 Voor de kinde ren; 18,15 Syndicale Kroniek; 18.25 Gramofoonmuziek; 18,30 Voor de soldaten; 19,00 Nieuws; 19.30 Alt en piano; 19,50 u. Politieke causerie; 20.00 Verzoekprogramma; 21.00 u. Klankbeeld; 21.30 Gramofoonmuz; 21.43 Actualiteiten 22.00 Nieuws; 22.15 Strijkkwartet; 22,40 Gramo foonmuz,; 23.00 Nieuws; 23.05 24,00 Gramofoonmuziek- 484 m, 12,05 Omroepqrkest; 1300 Nieuws; 13.10, 14.00, 14.00 15.00 en 15.55 Gramofoonmuziek; 17.10 uur Lichte muziek; 18.30 Gramofoon muziek; 19.00 Omreeperkest 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorspel; 21.00 Gra mofoonmuziek; 22.00 Nieuws 22.15 Dansmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Operamuziek; 23.55 Nieuws. Ja, ou is het de tijdvoor diesappige, malse kost! Eén van de heerlijkste jonge groepten die er op bet ogenblik te krijgen zijn. Rijk aan onontbeer lijke voedingsstoffen én in een oogwenk gaar! Zet de peulen met weinig kokend water op en zorg voor een goed ge sloten panEn eet ze ook eens ge combineerd met worteltjes. Of maak een stoofschotel van peulen en wortel tjes met rundvleeseen smulpartij ontploffing werden honderden ruiten ingedrukt. Zelfs vier en vijf straten verder sneuvelden ruiten De ravage, die in het garagebe drijf werd aangericht was groot, evenals trouwens in de daarnaast gelegen aluminiupifabrjek- Door de glasscherven liepen enkele perso nen verwondingen op, Zij werden naar het ziekenhuis aan de Zuid- wal vervoerd, De brand kon spoe dig door de brandweer worden geblust. Onze landgenoot Wim van Zijlaard zal in Assen in een Ita liaanse fabrieksploeg. 125 cc klasse, uitkomen. De Italianen voeren ook nog onderhandelin gen met twee andere Nederlan ders om in dezelfde klasse uit te komen. De Argentijn Fangio, die op de ranglijst voor het wereld kampioenschap bovenaan staat, zal deelnemen aan de strijd om de Grote Prijs van Nederland op 23 Juli te Zandvoort. De BlauwWit-speler Laken- berg heeft aan de KNVB ver gunning gevraagd een contract te mogen tekenen voor de Ita liaanse club Pro Patria, Men verwacht, dat de toestemming binnen een maand zal afkomen. Geen der andere spelers, die in onderhandeling zijn of contrac ten hebben afgesloten, hebben hierover nog met de KNVB con tact gezocht. Als de Brazilianen wereld kampioen worden, zal elke spe ler ongeveer 2000 pond sterling krijgen, plus een overdaad aan geschenken. De Zweedse voorwaartsep Skogiund en Palmer staan op 't punt prof te worden in Italië. en daardoor tot aftreden gedwongen werd. Zo zit Frankrijk na drie dagen weer voor een schier onoplosbare crisis en heeft het zijn dertiende kabinet na de bevrijding al weer versleten. Alleen dit cijfer 13 waaruit bijgelovigen dat wel zeer ongeluk kige gesternte zullen verklaren bewijst afdoende hoe gevaarlijk labiel de naoorlogse politieve ver houdingen in Frankrijk zijn en hoe de Franse politieke partijen na de oorlog nog weinig geleerd hebben. Dat bij zulk een weerhaan-politiek de parlementaire democratie volko men ondermijnd wordt en de weg geëffend wordt naar de dictatuur, begrijpt een kind in de politiek, maar deze bevattingsmaatstaf schijnt voor de socialisten blijkbaar nog te boog te zijn. Ondanks het feit, dat zij zich zelf nog altijd be. schouwen als de hechtste bescher mers van de democratie, terwijl zij in feite haar ergste belagers zijn. Het waren de Duitse socialisten, die vóór de oorlog door een derge lijke labiele politiek, het democra tische kabinet-Brüning ten val brachten en, via Van Schleicher en Von Papen, Hitier aan het bewind brachten. In België zien we momenteel het. zelfde spel, waar zij met allerlei on. democratische en onparlementaire methoden een democratisch samen- gesteld kabinet, het parlementaire leven onmogelijk maken en daarbij natuurlijk vanzelfsprekend de com munisten aan hun zijde krijgen, die daar natuurlijk aan de anti-parle mentaire betogingen, door de socja. listen momenteel georganiseerd, on middellijk alle stëun en medewer king hebben toegezegd en zich ip de komende dagen bij de straatbe togingen piet onbetuigd zullen laten. De rol, die de Franse socialisten de laatste maanden spelen, kan ook alleen maar aan de anti-parlemen taire machten van De Gaulle en Thorez voordeel brengen en wan neer de thans o.i. onoplosbare crisis, noodwendig tot nieuwe verkiezin gen zal leiden, dan zullen de Gaul listen en communisten zonder twij fel tot de grote overwinnaars be horen en zal een dictatoriaal regiem door het Franse volk als de nog enig mogelijke oplossing moeten worden aanvaard. In de kabinetten, waarin de socia listen zitting hadden, veroorzaak ten zij telkens moeilijkheden, omdat ze de moed niet konden opbrengen, daar waar het nodig was, de partij belangen ondergeschikt te maken aan de landsbelangen. Het vorige jaar besloot rnen daarom een an dere methode te velgen, nl. niet meer in de kabinetten zitting te nemen, maar deze in het Parlement wel te steunen, omdat zonder de steyn der socialisten de Gaullisten en communisten telkens een kabi net ten val konden brengen. Maar ook deze nieuwe tactiek kon geen stabiele regeerkracht schep- jsen, want ook buiten de regering, bleken de partijbanden te knellend te zijn en zagen we telkens de so cialisten weer hand en spandiensten verlenen aan de reactionnairen van links en rechts om hun desorgani serend spel te kunnen spelen. Zo werd 14 dagen geleden het kabinet Bidault ten val gebraeht, omdat dit weigerde de salariseisen van het Franse overheidspersoneel in te willigen, daar dit het zo juist tot stand gekomen budgetair even wicht weer te niet zou doen. De socialisten durfden echter deze eisen van dit grote kiezerscorps niet te trotseren en toen Bidault dan ook de vertrouwenskwestie 6telde, gin gen de socialisten weer met de Gaul listen en communisten mee en brachten Bidault tep val. Zelf wa rén ze echter niet in staat iets op- bouwends te presteren, want voor hqn politiek bestaat er geen meer derheid in het parlement. Na veel moeite was men er eindelijk in ge slaagd deze crisis op te lossen, weer zonder de socialistep, die njet mee wilden doen en trad het kabinet- Queuille op, dat ook door de gewei gerde steun van de socialisten, zijn positie zocht te verstevigen door een versterking van de reehtse ele menten. Van betekenis is ip dit op- zieht dep ook het qptreden van de' rechtse radicglist Paul Reynaud, wat vooral de socialisten erg hoog zat. Ook het opnemen in het kabinet van de rechtse boerenleider Antier lag de socialistep zwaar QP de maag, zoals uit hup pprs Maandag reeds bleek- Blijkbaar hebben pij, hoezeer ook het plap-Sehuman en de kwestie Korea eep spoedig optredep van een Frans kabinet noodzakelijk maakten, hun partijbelangen aan dit alles niet ondergeschikt kunnen maken. En zo is het kabinet gister avond al weer gevallen. Frankrijk gaat door dit alles som bere en zorgwekkende dagen tege moet. FEUILLETON H, Hij legde de hoorn peer en krabbelde enkele wfflpl'den op 'n blok kladpapier, dat voor herp lag. Hij doofde zijn sigaret uit, legde zijn potlood neer en wend de zich daarop met een vriende lijk glimlachje tot Rob. „Ja. mijnheer, waarmee kan ik u dienen?" „Mijn naam is Cortenbaoh". zei Rob, „Robert Cortenbaoh". Jan Faasse keek hem met een teleurgesteld gezicht aan. „En u bent met de middagtrein geko men en hebt uw intrek in De Korenbeurs genomenEn ik was net van plan, om na slui tingstijd even daarheen te gaan, om te zien, of er soms wat copie uit u te halen was. Meer nu mis ik de kens, om daar een "borrel te drinken". Rob begon hartelijk te lachen en dat deed hem werkelijk goed. „Nou, waarom gaat. u dan niet met me mee, dan drinken we die borrel samen. Ik ben van zins u een gunst te vragen en dat kan nog het beste onder een borrel gebeuren. Als ik iemand lastig wil vallen, breng ik hem te voren graag in een goede stemming". 'n Goeie stelregel en een uit stekend voorstel, zou ik zo zeg gen", vond Jan Faasse. „Maar ik heb nog een en ander af te ma ken. Is het goed, als ik dan over een half uurtje naar u toekom, mijnheer Cortenbach? Hoogsteps over drie kwartier Rob stond op, „Uitstekend. We zouden daarna samen kunnen dineren, als u tenminste piet hierheen terug moet in de avonduren". Er kwam een brede glimlach over het gezicht van Faasse. „U hebt nog geen kijk op een provinciaal avondblad, mijnheer. Onze pers begint om ongeveer één uur te draaien. En daarna hebben we niet veel anders te doen, dan de stad naar nieuw tjes af te grazen en voor co'pje te zorgen, die de moeite van bet drukken waard is. Nee, we zijn voor vandaag helemaal klaar" „Maar als er dan eens iets heel bijzonders i/jorvalt en u eep ex tra editie nodig hebt?" vroeg Rob. Jan Faasse stiet een soort krijgsgeschreeuw ujt. „Die dagen zijn voor eeuwig Voorbij, als ze voor ons er ooit geweest zijn, Als er iets gewel digs voorviel, dan gaf ik het da delijk telefonisch door aan het A.N.P. en tegen dat we morgen tegen een uur pf twee als naar gewoonte utkwamen, wist ieder een op het eiland en in de hele provincie het al urenlang". Hij stond op en Rob zag, dat hij klein, maar stevig gebouwd was- „Je kunt wel zien, dat u geen krantenman bent", „Neeadvocaatgei Rob. „Ik ga dan nu maar. u kunt me in de hal vinden. Afge sproken?" „Afgesproken", beaamde Faas se. De zon was ondergegaan en het was kil geworden, toen Rob naar De Korenbeurs terugwan delde. Hij gips naar zijn kamer en voelde dat de radiatoren warm waren. Dat deed behage- lijk aan. Hij dacht aan Thea, die nu wel in Spa zou zitten. Hoe zou het weer daar zijn. Allicht niet zo kil als hier op dit eiland. Zou zij nu misschien aan hem denken, zoals hij aap haar dacht? Gelukkig, dat ze zich met geep mogelijkheid kon voorstel len, waar hij ergens was en wat hij uitvoerde! Het besef, dat er zulk een gro te afstand tussen hen lai te hem neerslachtig. maak- apden- lang had hij nu al de zekerheid fehad, dat, al zag hii Thea die ag niet, ze toch dicht in zijn rnbijheid was. Nu was ze hon derden mijlen van hem verwij derd. Dat was een afschuwelijke gedachte. Het gaf hem zo'm- ge voel van onzekerheid. Wonder lijk, dat Thea in een zo korte tijd zulk een groot deel van zijn leven was gaan uitmaken! Wat Dojf Sinnige op die ver regende Octobermiddag in Ame- ricain tegen hem gezegd had, had alles ep alles voor Rob ver anderd. Hoe onberedeneerd het ook was, hij had zich als bij to verslag opgelucht gevoeld. Ter wijl hjj Sinnige nog zat aan te staren, was alles om hem heen schijnbaar lichter geworden, vrolijker en rustiger. Het was hem op dat ogenblik, als werd er een zware last van zijn schouders getild. En. 'hoe eigenaardig ook. het eerste ge- met veel smaak verorberd. Hij had niet de minste behoefte on dervonden om met Sinnige nog verder of Thea te praten. Liefst wilde hij zo maar stilletjes daar blijven zitten en zich duidelijk voor ogen stellen, dat er geen Ronk meer bestondDat Thea vrij was „Het spi.it me heel erg", zei hij na een poosje, „dat ik van je fuif weg moest. Zie je,ik, ik „Ja, dat is wel goed", was Sinnige hem joviaal in de rede gevallen, „Ik kon me alleen maar de reden van je overhaaste vertrek niet voorstellen, Je scheen belang ip Thea Ropk te stellen en in plaats van naar haar toe te gaan pp je voor te stellen en een praatje met haar te makpn, herinner je je ineens een zakelijk afspraakje of iets dergelijks en ga je er vandoor. Je bent altijd een raar jog ge weest, dat is wel zo. Maar wat was er aan de hand, Rob was je opeens van gedachten veranderd?" „Nee. dat niet", antwoordde Rob glimlachend, opgewekt en stralend van geluk-,., „Ik.,-- Vertel me eens, is die Paula Heemstra een aardig kind?" Hii voelde een plotselinge, bij na bezorgde belangstelling in dat meisje, omdat ze met Thea samenwoonde. Paste ze wel bii haar? Was ze geschikt in de om gang? Eep goede vriendin voor het. meisje, dat hü liefhad? Sinnige had hem over zijn brilleglazen aangekeken en het hoofd geschut. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3