Nieuw Amerikaanse linies doorbroken Infanterie verloor de strijd tegen tanks bij wanhopige gevechten Siciliaanse bandiet Giuliano in vuurgevecht gedood Gedeputeerde Staten gister in alle provincies gekozen Vliegtuig neergestort in de Noord-Oostpolder EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Amerikaanse troepen verloren eerste slag Het Communisme in de wereld Veiligheidsraad Vrijdag bijeen Burgerluchtvaart ingeschakeld bij aanvoer van versterkingen Langdurige veld tocht verwacht Scheepsberichten Eden: „Toestand wanhopig ernstig" Eiland werd zeven jaar geterroriseerd Kroniek en Kritiek Dapper oorlogspiloot kwam om het leven Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f T.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief: per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. Vondel A S H VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 6 Juli 1950 46e Jaargang No. 11907 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze bijz. medewerker) HELAAS is het nog te vroeg om over Korea al een „nabe trachting" te kunnen schrijven. Over het algemeen neemt men wel aan, dat het gewapend con flict tot het Koreaanse schier eiland beperkt zal blijven. Het militaire verloop van zaken ver toont nog onzekerheden, terwijl ook politiek lang niet alles duide lijk is. Sommigen menen, dat het imperialistische wereldcommunis me, door het bewegen van de vooruitgeschoven pion Noord-Ko- rea, heeft willen proberen, hoever men met wapengeweld kon gaan zonder tegenactie op te roepen. Vermoedelijk is dat de onruststo kers niet meegevallen. Dit is ech ter niet de enige opvatting over het gebeurde. Een andere onder stelling is, dat in Korea het begin gemaakt is voor een nieuwe Sov jet-tactiek in de „koude" oorlog. Amerika schijnt n.l. terug te ke ren tot de „containmenf'-politiek, dat is de politiek van het tegen houden van het communisme over al waar het wil doorbreken en in breuk maken op democratische vrijheid en onafhankelijkheid. Niet de Sovjet-Unie zelf maar de satelliet-staten zouden, nu hier dan daar, van die doorbraak-stoten gaan geven. Dit zou de vrije de mocratische wereld voortdurend in spanning houden en afmatten en hun militaire kracht binden op verschillende terreinen. De koude oorlog zou dus, nu hier dan daar door opflakkerende „hitte golven" telkens in een veel min der koude oorlog dreigen over te gaan. Enige twijfel omtrent zulk een „internationaal schrikbewind" is toch wel gerechtvaardigd te achten, vooreerst omdat het een voortdurende prikkel zou zijn voor het westen, om zijn militaire paraatheid op hoog peil te bren gen en te houden. Maar ook, omdat deze terreur methoden de afkeer van en de verbittering tegen het communis me allerwegen zeer doen toe nemen onder de vrije volken der wereld. Een derde zienswijze, die met de vorige nauw samenhangt, is, dat Korea dient om de aandacht van het westen af te leiden. Men redeneert: terwijl iedereen ge spannen toekeek, of de luchtbrug naar Berliin het houden zou en of Berlijn daarmede gehouden zou kunnen worden, heeft het commu nisme te zelfder tijd heel het Chi nese vasteland onder de voet ge lopen. Het sloeg een rake slag in het oosten, toen iedereen naar het westen keek. De aanhangers van deze zienswijze vragen zich dan ook reeds af, waar Rusland nu naar grijpen zal, terwijl iedereen od de voet de gebeurtenissen in Korea volgt. Daarbij denkt men aan het Midden-Oosten, aan Per- zië en Afganistan. Welke ook de tactiek moge zijn van het wereldcommunisme het zal verslagen worden omdat het niet enkel een grove dwaling, maar bovendien een onmenselijk systeem is. Zeker is, dat het com munisme vrees tracht in te boe zemen en angst poogt aan te ja gen. Daartegen allereerst heeft eenieder zichzelf te wapenen. Bo vendien is er een stijgende hand om de macht van het geweld te doen wijken voor de macht van het recht, waardoor de volkeren gemeenschap voortgang kan ma ken op de weg naar de rechts gemeenschap. Voor eigen zwakheden mogen wii daarbij niet blind zijn. In de Amerikaanse pers is er onlangs niet ten onrechte op gewezen, dat overal waar in het Verre Oosten het communisme opdringt, geen Russische troepen behoeven te worden bestreden, het Westen wel militair wordt gebonden. Wii menen, dat de Amerikanen dat niet in de laatste plaats aan zich zelf te wijten hebben, doordat zij een verkeerd en ongelukkig be leid in het Verre Oosten hebben gevoerd. Het heeft weinig nut meer, daarover na te kaarten. Des te meer is het nu nodig, in het westen en het Verre Oostpn de goedwillende, democratische krachten te verzamelen en tot een macht te bundelen. Waar het Oos terse nationalisme niet of niet al leen stand kan houden tegenover het gevaar van het internationale communisme, moet naar samen werking met het westen worden gestreefd, door oost en west. zo mogeliik on militair, maw zeker op economisch gebied. Want ar moede in het oosten is winst voor het. communisme. Ook in Indone sië bestriidt men geen economi sche moeiliit'heden met hud te menen om Nieuw-Du in ca. En op Nipuw-Ouinea wordt, geen wel vaart geschapen door politieke combinaties. Van oost en west hpide wordt grote stpatrmanswiie- kpid gevraagd nu. Want beider helang en beider toekomst staan op het spel. LAKE SUCCESS (Reuter) De Veiligheidsraad zal Vrijdag a.s bijeenkomen, om te overwegen welke nieuwe stappen met be trekking tot de Koreaanse oor log moeten worden gedaan. Men verwacht, dat hij zal be spreken het benoemen van een opperbevelhebber voor de strijd krachten der Verenigde Naties in Korea, het gebruik van dc vlag der Verenigde Naties te velde en het samenstellen van de een of andere „commissie voor de coördinatie van de oor logsvoering" uit vertegenwoordi gers van Staten-leden van de Raad. De gevechten in Zuid-Korea hebben gisteren opnieuw een dramatischer aanzien gekregen. Noord-Koreaanse tanks van Russische makelij doorbraken de Amerikaanse stellingen in de omgeving van Osan, ongeveer veertig kilometer ten Zuiden van Seoel. Zij werden gevolgd door op vrachtauto's aangevoerde infanterie, die in getalssterkte het dubbele bedroeg van de Amerikaans verdedigers. Deze moesten zich terugtrekken met achterlating van gewonden en uitrusting, nadat zij al hun munitie hadden verschoten. Men gelooft dat de Amerikanen 15 tot 20 procent van hun manschappen hebben verloren. Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft zeven burger-luchtvaart-maatschappijen ingeschakeld voor het vervoer van manschappen en uitrusting der Amerikaanse strijdkrachten naar het Verre Oosten. Daarnaast werkt de militaire luchtver- voersdienst op volle capaciteit. In allerijl worden „Mustang" gevechtsvliegtuigen naar het strijdtoneel overgebracht. Het vliegdekschip „Sicily" is eveneens naar het Verre Oosten vertrokken met nieuwe marinevliegtuigen aan boord. De vlieg dekschepen „Philippine Sea" en „Boxer" worden voor de dienst gereed gemaakt. Het eerste gevechtscontact op grote schaal dat de Amerikanen met het oprukkende Noord-Ko reaanse leger hebben gehad, is in een Amerikaanse nederlaag ge ëindigd. Reeds gistermorgen werd gemeld, dat Noord-Koreaanse pantser-voorhoeden naderden en onder zwaar artillerievuur wer den genomen. Later trokken de tanks langs de Amerikaanse voor posten en opereerden tijdens he vige regenval tussen deze en het Amerikaanse hoofdkwartier in. Van Amerikaanse zijde werd me degedeeld dat het hier een actie van geringe omvang betrof, doch in de loop van de dag moesten de Amerikaanse linies naar het Zui den worden teruggenomen. Van veertig Koreaanse tanks werden er door de artillerie vijf en later door infanterie met „Ba zooka's" nog eens twee vernietigd. De anderen braken echter door. De Amerikanen leverden wan hopige vertragende gevechten om tijd te winnen voor het aanvoeren van de bitter noodzakelijk gewor den versterkingen. De eerste berichten over het verloop van de worsteling bereik ten het Am. hoofdkwartier uit de mond van overlevenden, die het hadden weten te bereiken. De Noord-Koreaanse aanval was gisteravond tot stilstand gekomen, doch men meent dat de tanks voor een spoedig volgende nieuwe aan val worden gehergroepeerd. Het hoofdkwartier van Mac Arthur meldt dat de Noord- Koreaanse legergroepen hun om trekkende bewegingen in de drie hoek Yongdongpo-Intsjon-Soewon voortzetten. Zij dreven de Zuide lijken naar een hoger gelegen ge bied, 18 km ten Z.-Oosten van Asturias (burgers) Djakar ta-A'dam, 4 Juli van Co lombo. Friesland en Sibajak (troe pen), heden verwacht te Rotterdam. Atlantis (burgers) Djakarta- A'dam, 5 Juli bij Gibral tar. Kota Inten (troepen), be houdens onvoorziene om standigheden, heden 13.00 uur ontscheping te R'dam. General Langfitt (troepen), tegen midden volgende week verwacht te A'dam. Nelly (troepen) 3 Juli met 1593 militaren van K.L. en K.N.I.L., velen met hun gezin, vertrokken van Tandjong Priok. V.J Soewon en breidden hun colonnes om de Oostflank uit, bij aanhou dende druk vanuit het Noorden. Intussen zetten Amerikaanse en Engelse vlieguigen vanaf een ge combineerde vliegdekschip-vloot- eenheid hun anvallen voort op bruggen, treinen, hangars, colon nes en vaartuigen. In de buurt van Pyongyang zou grote schade z;jn aangericht. Tot Woensdag werden in totaal zeven Noord- Koreaanse vliegtuigen vernield en vijf beschadigd. Vijf motortorpe-. doboten en zes treilers werden tot zinken gebracht. Zeven tanks, een pantserwagen, 119 vrachtauto's en 22 locomotieven werden vernield en nog andere veroverd of be schadigd. Een Amerikaanse missie van militairén en functionarissen van Buitenlandse Zaken zal Vrijdag naar Zuid-Oost-Azië vertrekken om een onderzoek in te stellen naar de militaire behoeften der in dit gebied door het communis me bedreigde landen. Zij zal be raadslagen in Indo-China, Indone sië, Malakka, Birma, Thailand en op de Philippijnen. In Washington begint men thans duidelijk rekening te houden met de mogelijkheid van een langdu rige veldtocht in Zuid-Korea. Mede aanleiding hiertoe was de mening dat een van de dringend ste vraagstukken, waarvoor gene raal MacArthur zich ziét gesteld, het probleem is van de bevoor rading van zijn strijdkrachten. CHURCHILL VRAAGT GEHEIME ZITTING LONDEN Het Engelse La gerhuis heeft zonder stemming zijn goedkeuring gehecht aan de hulpverlening van Engeland aan Zuid-Korea. Tijdens de debatten verzocht Churchill dringend om een geheime zitting ter bespre king van Engelands algemene militaire positie. Hij verklaarde dan veel te kun nen vertellen wat het Lagerhuis indachtig moet zijn. Hij verzocht ook om nieuwe besprekingen met de Russen om een oplossing te zoeken vóór zij over de „ver woestende macht" van atoom wapens beschikken. Tevoren had Attlee onder ap plaus verklaard, dat de wereld de Amerikaanse regering dank verschuldigd is voor haar snel optreden ter verdediging van Korea tegen „onverhulde aggres- sie". Eden noèmdè als laatste woordvoerder der oppositie de toestand „wanhopig ernstig" voor Engeland en verwachtte dat Korea een „hardnekkige en langdurige kwestie" zou worden. Herbert Morrison wees Chur- chills voorstel voor een geheime zitting van de hand. Grondpersoneel van een Amerikaanse vliegtuigbasis in Japan brengt extra tanks aan onder de vleugels van vliegtuigen, die met speciale opdrachten boven Zuid-Korea moeten opereren. De vliegtuigen zijn F 80 shooting stars met straalaandrijving. (A.N.P. Telefoto) De 27-jarige Siciliaanse bandiet Salvatore Giuliano die sedert September 1943 tientallen politiemannen en burgers om het leven bracht en talrijke berovingen en ontvoeringen op xijn geweten heeft, is gistermorgen om half vier bij een hevig vuur gevecht met de politie in het dorpje Castel Vetrano in de Zuid westelijke hoek van het eiland om het leven gekomen. Een jaar geleden toen zijn acti- J leid en thans door Scelba zal wor- viteit een belangrijke politieke den voorgedragen voor bevorde- kwestie was geworden, werd door Italië's minister van Binnenlandse Zaken, Mario Scelba, een speciale politiemacht van tweeduizend nian ingericht, om de strijd met Giuliano en zijn bende, die door de bevolking krachtig werd ge steund, aan te binden. De leiding van deze macht werd in handen gelegd van de veteraan van de Carabinieri, kolonel Luca, die ook de beslissende operatie heeft ge- DE PROVINCIALE STATEN van de verschillende gewesten hebben gisteren de nieuwe leden van Gedeputeerde Staten gekozen. In de meeste provincies werden de zittende colleges herkozen, In Groningen moest de heer Bolkestein vervangen worden, wegens zijn benoeming tot burgemeester van Middel burg. In Noordholland stond het vast, dat de communist zou worden vervangen. Dit zou gebeuren door de heer mr. A. Bruch, die echter slechts 40 van de 64 stemmen (de 13 van de C.P.N. niet meegerekend) en vond daarin aanleiding, te bedanken. Na een langdurig overleg tussen P.v.d.A. en K.V.P. werd de heer j. 'Rustige, C.H. te Amsterdam gekozen. In Gelderland werd een katholieke vacature vervuld door een A.R., hoewel de K.V.P. een eigen candidaat had! Hier volgen in het kort de re sultaten met de namen van de gekozenen: GELDERLAND: Herkozen de heren J. J. W. IJsselmuiden, KVP, Arnhem: J. E. S. Holthaus, PvdA, Arnhem; W. F. P. Bos houwers, KVP, Arnhem: dr. H. J. van Eek, PvdA, te Ede; mr W. F. F. baron van Verschuer, CHU, te Arnhem. Nieuw geko zen: mr. J. Eling Visser, AR. te Arnhem. ZEELAND: Herkozen de zit tende leden, t.w. de heren C. Philipse, CH, te 's Heer Arens- kerke; mr. dr. A. J. J. M. Mes, KVP, te Heinkenszand; C. Ha melink, PvdA, te Axel; A. L. S. Lockefeer, KVP. te Hulst; A. Goud, AR, te Vlissingen en mr. A. J. v. d. Weel, PvdA, te Mid delburg. Tot buitengewoon lid is, na drie stemmingen, gekozen de heer A. H. S. Stemerding, CH, te Souburg, NOORD-HOLLAND: Herkozen mej. mr. A. E. Ribbius Peletier en de heren A. B. J. Prakken en B. de Vries, allen PvdA; L. J P N. A. Bouwman en drf'. W. A. van der Donk, beiden KVP. Na dat de heer mr. A. Bruch, AR, die gekozen was in de vacature Harmsen, CPN, bedankt had, werd gekozen de heer Jac. Rus tige, CH, te Amsterdam. LIMBURG: Herkozen de he ren: Jos. Maenen uit Heerlen, mr. Ch. Paulussen, Maastricht; W. J. Dercs, Heythuizen; Th. Pe ters, Oirlo; mr. R. Höppener, De overblijfselen van een C-54 Skymaster van de Amerikaanse luchtmacht op het vliegveld van Soewon op Zuid-Korea nadat het door Yak-vliegtuigen van de Noord-Koreaanse com munistische luchtstrijdkrachten was bestookt. (A.N.P. Telefoto) Roermond en Chr. Bux, Sittard, allen leden van de KVP. Buiten gewoon lid de heer Jos. Ensinck uit Maastricht. GRONINGEN: Herkozen: D. H. R. Harrenstein, AR, te Haren (Gr.); D. H. Vunkers, PvdA, te Scheemda; D. J. Mellema, CH, te Haren (Gr.); J. Tuin, PvdA, te Hoogezand; H. Rottinghuis, KVP, te Haren (Gr.); gekozen mr. G. L. P.'Warburg, PvdA, te Groningen. Buitengewoon lid: mr. H. S. Siebers, VVD. Mr Warburg is in de plaats geko men van de heer Bolkestein. OVERIJSEL: Het zittende col lege werd in zijn geheel herko zen, n.l. de heren J. Haverkamp, AR. te Kampen; H. de Vroome, PvdA, te Steenwijk; J. M. Ru- delsheim, PvdA, té Zwolle; G. J. Steggink, KVP, te Hengelo; J. C. Wolthuis, CH, te Vroomshoop: G. A. F. Huisintveld, KVP, te Haaksbergen. UTRECHT: Herkozen de aftr leden, n.l. de heren mr. H. W, de Vink, KVP. te Utrecht: mr. G. A. Diepenhorst, AR, te Zeist; mr. P. P. Agter, PvdA, te Maar tensdijk; H. van Galen Last, CH, te Amersfoort, A. Noordewier, PvdA, te Amersfoort; Jos. Veld man, KVP, te Zuilen. Buitenge woon lid de heer J. H. v. Lonk- huysen te Amersfoort. ZUID-HOLLAND: De aftre dende leden zijn herkozen, n.l. mr. E. J. M. H. Bolius, KVP. te Leiden; mr. J. J. R. Schmal, CH, te Voorburg; J. A. J. Jansen Manênschijn, AR, Zwijndrecht; mr. G. J. C. Schilthuis, Arb„ te Rotterdam; ir. C. H. Wittenberg, KVP, te Den Haag en mevr. mr. C. A. de Ruyter-De Zeeuw. Arb, Rotterdam. Buitengewoon lid: mr. S. J. R. de Monchy, VVD, te Den Haag. FRIESLAND: Gekozen de he ren mr. J. Algera te Leeuwar den en S. van Abbema te Lol- lum, beiden AR: H. M. Gerbran- dy te Niiland, CH; J. L. Hoog land te St. Annaparochie en D. de Loor en J. Kokkinga te Leeu warden. allen PvdA. Buitenge woon lid de heer D. Humalda te Koudum, CH. VVD. KVP en CPN stemden blanco, daar zij in het vooroverleg niet waren ge kend. DRENTE: Herkozen de heren H. Dekker uit Nijeveen, L. C. A. Franken en J. Smallenbroek uit Assen en M. Nijenhuis uit Rui nen. Het college werd met twee leden uitgebreid. Gekozen de heren H. Meijeringh uit Gieten en H. Dekker Wzn. te Hooge- veen. NOORD-BRABANT: Herkozen de heren jhr. mr. J. Smits van Oyen, Nuenen, P. Philippart te Eindhoven, mr. Th. Heere, te Raamsdonkveer, drs. A. v. d. Poel te Breda en mr. J. v. Has- sel* tc Bergen op Zoom, allen KVP. In de vacature J. Kirch werd gekozen ir. H. A. v. Haa- ren, KVP. uit Tilburg. Tot bui tengewoon lid mr. H. A. J. Scheidelan, KVP, uit Tilburg, ring tot generaal. De bende was In de laatste maanden reeds tot een kleine om vang* geslonken en werd gister morgen door de politie in een hin derlaag gelokt. Giuliano's gezellen wisten te ontkomen; hijzelf werd door een regen van Tommygun- kogels getroffen achter een bar ricade van boomstronken voor de deuropening van een boerderij en acht uur na zijn dood op het plaat selijk kerkhof begraven. Vannacht stonden volledig bewapende cara binieri op wacht bij het graf, met de opdracht ieder neer te schieten die zou pogen zich meester te ma ken van het lijk van de verslagen Siciliaanse bandietenkoning, die zich bij de bevolking een zekere populariteit wist te veroveren door zijn actie vooral te richten tegen welgestelde lieden en een deel van de buit onder de armen te verdelen. Hij had ook contact met de Mafia, de geheime Sici liaanse organisatie met wie hij een verbond had gesloten om niet in eikaars vaarwater te komen. Het speciale politiecorps zalthans worden opgeheven, daar met de dood van Giuliano het Siciliaanse banditisme heeft opgehouden te bestaan, zoals Scelba verklaarde. De minister werd persoonlijk door minister-president Alcide de Gas- peri gelukgewenst. Giuliano die toen de oorlog uit brak bij de Italiaanse luchtmacht dienst nam, begon zijn roversloop baan in September 1943 met een gestolen pistool en wat munitie. Zijn eerste slachtoffer was een carabinieri die hij neerschoot toen deze wilde zien wat hij bii zich had. „Ten dele" (Sm.) De besturen van de Ver eniging van Letterkundigen en van het Pen-centrum voor Neder land hebben, ten gunste van de communistische vredesagitatie van Stockholm, een verklaring gepu bliceerd, waarin zij zeggen, dat elke schrijver, zich ten dele van zijn verantwoording tegenover het publiek bewust, moet mee werken aan de verzachting der internationale tegenstellingen en het bevorderen van de verdraag zaamheid, enz. Dit is alles zeer schoon. Wij begrijpen evenwel niet, dat het hier slechts om een gedeeltelijke verantwoording (be doeld zal wel zijn: verantwoorde lijkheid) van elke (bedoeld zal wel zijn: iedere) schrijver gaat. Waarom niet om de gehele en volle verantwoordelijkheid? Zou het dan toch zo zijn, dat de v o 11 e verantwoordelijkheid een derge lijke verklaring op dit moment in depen gehouden zou hebben? Vredespropaganda van letterkun digen is altijd welkom, maar dan ontdaan van elke schijn, om partij te kiezen voor de vredesactie van imperialistische chanteurs, die over vrede praten, maar aan be wapening en oorlog doen! Nieuwe kansen (Sm.) Het is een aardige ge dachte geweest, de 100-jarige vie ring van de Provinciale Wet te herdenken met de voor de vre- gaderde Staten collectief uitge zonden inhoudrijke gedachtenis rede van H.M. de Konignin. Deze rede ademde de geest van de in de laatste maanden naar voren gekomen wens, om de geweste lijke „volksvertegenwoordigingen" en het gewestelijke bestuur meer invloed op de eigen gang van zaken te geven. Te hopen is nu, dat van hogerhand te dezen aan zien nieuwe kansen zullen wor den geboden. De Commissaris van de Koningin in de provincie Nrd- Holland sprak in de Statenver gadering deze week over een ge denkboek over honderd jaar pro vinciaal bestuur, dat .„weergalmt van de wens, dat aan de provin cie, dus ook aan de colleges van de Provinciale en van de Gedepu teerde Staten, een groter aandeel in 's lands bestel zal worden toe gekend". Waar deze wens dus zo sterk in het volk blijkt té leven, kan het niet anders, of 't Hoogste Gezag,, dat met de vertegenwoor digers van het volk immers de wetten maakt (en herziet), zal niet nalaten, hier op gezonde wijze vooruit te streven en spij kers met koppen te slaan. Theorie en praetijk (Sm.) Het bestuur van de K.N. V.B. neemt nog altijd een eigen aardig standpunt in ten aanzien van het beroepsvoetbal. Wii voe len daar niets voor. Maar wij vin den het toch maar „sneu", dat herhaaldelijk onze beste krachten voor grote sommen gelds naar het buitenland worden verkocht. Toch zit het Bondsbestuur intussen niet stil. Het houdt met mannenmoed de vlag van het onbesmeurde amateurisme hoog. Hoor maar: het gehele bestuur van de voet balclub RCH te Haarlem is ge schorst, omdat het niet voldoende er op zou hebben toegezien, dat verteringsgelden voor spelers inderdaad voor vertering worden gebruikt en niet in de zakken van de spelers of enige spelers ver dwijnen! Dat is dapper, groot werk. van hetzelfde gehalte als het kortzichtige besluit van de Bondsvergadering, om spelers te verbieden, voor een paar centen sportverslagjes te leveren aan de ners; dat heet „professionalisme". Intussen zuigt het buitenlandse sportkapitaal onze beste krachten weg voor grote sommen, maar daar schiint de K.N.V.B. immuun voor te zijn Gistermiddag te ongeveer kwart over twee is in de Noord-Oost polder even ten zuiden van Espel een Aiister die bezig was met de bespuiting van een kavel koolzaad dat door schimmelziekte was aan getast, neergestort en onmiddellijk in brand gevlogen. De piloot, de 35-jarige heer A. W. Hamming, uit den Haag is daarbij om het leven gekomen. De heer Hamming, die gehuwd was en vader van twee kinderen, was sedert 1 Juni 1947 in dienst van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en werkte voor de Stichting Hef- schroefvliegtuigen bij het onder zoek naar de gebruiksmogelijkhe den van vliegtuigen ter bestriiding van ziekten en plagen in land en tuinbouw. De Auster was eigendom van de N.V. Luchtrecla- me te Naarden, en speciaal voor het besproeien van onkruid inge richt. De heer Hamming vertrok, na de school voor Tropische land bouw te Deventer te hebben afge lopen als planter naar Indonesië, waar hij in 1939 werd gemobili seerd bij de militaire luchtvaart en zijn opleiding kreeg. Hij vloog verschillende malen missies tegen de Japanners, o.m. bij de grote luchtslag boven Surabaja in Febr. 1942, toen van 14 Nederl. toestel len er 11 werden neergeschoten. Zijn Cu'rtiss Hawk werd later op de grond vernield, doch de heer Hamming zette in een Hurricane de strijd voort. Na de capitulatie werd hij door de Japanners gear resteerd, doch wist zich uit de gevangenis te praten en een jaar lang op Midden-Java schuil te houden. Toen werd hij gepakt ep naar een concentratiekamp over gebracht, waar hij in Augustus 1945 te Singapore werd bevrijd. Een tragische bijzonderheid is, dat zijn moeder gisteravond met de Kota Inten ais repatriërende in ons land terugkeerde. INVALIDE VLUCHTELINGEN NAAR NEDERLA*ND Einde dezer maand zullen een 23-tal invalide vluchtelingen uit het kamp Eversburg in de Britse zóne van Duitsland in ons land worden opgenomen. Zij hebben zich allen in het kamp in hun speciale beroepen bekwaamd en zullen onmiddellijk door Neder landse werkgevers in dienst wor den genomen. Onder hen zijn zil versmeden, horloge- ,en gereed schapsmakers, fijn-ledèrbewerkers en houtbeeldhouwers.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1