Nieuw De Noord-Koreanen rukken op Zij overschreden de 37ste breedtegraad; derde deel van Zuid-Korea thans bezet Truman belegde belangrijke geheime conferentie Hevig tumult in de verenigde zitting van Belgische Kamer en Senaat Huurverhoging Manoeuvres Uiteindelijk komt alles goecf, zegt president Truman C.V.P.-senatorenbeschuldigd van collaboratie Volgend jaar mobilofoon ïxtrcj bericht EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Noord-Korea zet opmars voort STAMPEDE e van meneer 5CHAGEN t Duivelseiland Nieuw onderzoek in de zaak Petain Vogelpest breidt zich uit in Twente in Oost-Duitsland? Aanval op Formosa aanstaande? Rood China beschuldigt- de V. S. Zullen reservisten worden opgeroepen? Socialisten plegen obstructie Kroniek en Kritiek Scheepsberichten rofiteren van onze Abonnementsprijs f 4.50 per kwartaal, f 1.50 per mnd., exclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank; Nederl. Credietbank HET REU Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 7 Juli 1950 46e Jaargang No. 11908 Kantoren; HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ant geld besparen! SATERDAG brengen le nieuwe spotprijzen vele andere gedaan koopt bij radiohoorspel NT TOVE MAES nensenkind") ing, die en jeugdigen terk aanspreekt om 8 uur. Zaterdag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur uur matinée tussen 11 en 1 uur vanaf 1.30 uur 1ATERS GESLOTEN leeftijden VAN 7 t.m. 13 JULI -film) JAMES CRAIG in kleuren, over het n farm in Amerika tr onder geleide. ind om 8 uur. Zater- r. Zondag 2 4.30, 7. (middag 2.30 uur 7 JULI AF: E GODDARD, FRED EDWARD ARNOLD om 8 uur. Zaterdag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur uur matinée 1ATERS GESLOTEN leeftijden Saterdag, Zondag en Zondagmiddag 3 uur, in een enorm span- te ontsnapten zij aan leest gevreesde eiland lende werkelijkheid 14 jaar ussen in ons bureau iet een glaasje water k ehik geloof, d zei Pietje met een lij. Eerst geen dode r vermoorde smidjes t is verschrikkelijk!" izelnoot er vandoor, inees aan, die nu ook „Daar zitten we nu somber. „Zegt U dat eslepen op. „Amper lenlijke manier in de wil hem er weer uit hemel is toch geen pt al naarmate je er (Van onze parlementaire redacteur) I. DE AFGELOPEN WEEK heeft de Tweede Kamer haar goed keuring gehecht aan een wets ontwerp waarin o.m. wordt be paald dat de huren van huizen, die voor 27 December '40 wer den gebouwd, verhoogd zullen worden met 15 De datum waarop deze wet in werking treedt, wordt nog nader vastge steld. Waarschijnlijk zal dat op 1 Januari '51 zijn. Er is reeds lang op deze huurverhoging aan gedrongen. De regering wordt verweten, dat zij al te eenzijdig haar zorg deed uitgaan naar de kleme man en dat de huizenbe zitters hiervan de dupe werden. De mening echter, dat de loon- en prijspolitiek, zoals die door de regering is gevoerd, in het geheel niet aan de huiseigenaren zou zijn tan goede gekomen, kunnen wij niet delen. Ook op een vorig jaar gehouden congres van de Bond van Huis- en Grondeigenaren werd door een der inleiders verklaard, dat „voor alles noodzakelijk was in flatie te vermijden; inflatie, die voor de huiseigenaren op de eer ste plaats grote nadelen zou meebrengen'. Die inflatie is vermeden Daarnaast is het zo, dat ook de winstmogelijkheden van andere groepen van bezitters öf op het oude peil bleven öf slechts een geringe speling werd gelaten. Wij denken hierbij aan hen, die hun geld in staatspapieren heb ben belegd, wij denken ook aan de dividendstop die hoewel wat verfijnd, nog onlangs weer met twee jaar werd verlengd. De critiek vindt hierin dan echter nog een reden temeer om tegen de loon- en prijspolitiek van de regering te toornen. Te genover deze kunstmatig laag gehouden bezitsinkomsten plaats zij de soms met 60 en meer gestegen inkomsten en lonen van boeren en arbeiders. Ook de „Maasbode" heeft in vele en lijvige artikelen op dit verschil in behandeling gewe zen I lot Mad beciiieide dat er minstens een huurverhoging van 60 zou moeten komen, (15 te betalen door de huurder en 45 uit de Schatkist!) en waar bij er dan van werd uitgegaan, dat alle groepen op dezelfde wij ze behandeld dienden te worden. Bij de beantwoording van de vraag of de regering inderdaad de belangen van alle groepen over een kam had dienen te scheren, raken wij de principiële kant van de kwestie. In de be togen, die Ce „Maasbode" aan de huurverhoging wijdde, heb- ben wii dt erkenning gemist, die wij enige maanden geleden wel in „Trouw" vonden. Dit blad schreef toen: „Het is op zichzelf niet verkeerd en zelfs noodzake lijk, dat de nadelige gevolgen van oorlog en crisis het zwaarst drukken op hen, die die druk het gemakkelijkst kunnen door staan. De „Maasbode" heeft het de K.V.P.-fractie echter zelfs kwalijk genomen, dat zij in net Voorlopig Verslag de regering de vraag stelde of zij haar huur- politiek aannemelijk kon maken „met een beroep op de omstan digheid, dat hogere belangen dan die van de verhuurders haar noodzakelijk maakten". Er zijn aanwijzingen dat die hogere belangen er inderdaad waren. De zorg, die de arbeider deelachtig is geworden, had wel heel moeilijk minder kunnen zijn. Zeker onze Rotterdamse collega moet het iets zeggen, dat de Rotterdamse arts, dr. H. Lam berts, onlangs te Utrecht op de vergadering van de Nederlandse Bond voor Moederschapszorg en Kinderhygiëne verklaarde, dat de voedingstoestand van de schoolkinderen in Rotterdam weer hetzelfde beeld begint te vertonen als in de jaren '35'37, toen de stad en ons gehele land door een grote werkloosheid ge teisterd werden.... Dit alles doet ons echter de ogen geenszins sluiten voor de nadelen, die aan de door de re gering gevolgde huurpolitiek kleefden. Ouden van dagen, die van de opbrengst van een of meer huizen moeten leven, wer den er de dupe van en ook werd steeds duidelijker, dat de lage nuren de huiseigenaren de lust en de mogelijkheid ontnamen om aan hun percelen voldoende ^rg te besteden. Welke gevol gen dit laatste voor ons huizen- bezit op langer termijn zou kun nen hebben, laat zich niet moei- hik raden. PARIJS (Renter). De procu reur-generaal Tan de Franse Hoge Raad heeft een nieuw onderzoek gelast in de zaak tegen ex-maar- schalk Petain. De 94-jarige leider van de vroegere regering van Vichy, "ie indertijd tot levenslange een zame opsluiting werd veroordeeld, bevindt zich sinds 1945 in een fort op het eiland Teu aan de westkust van Frankrjjk. Als voornaamste getuige zal ge hoord worden Petains geheime agent, kolonel Rene Fonck, die heeft verklaard, dat een onderhoud tussen Petain en Hitier, dat in het eerste proces werd aangevoerd als bewijs van collaboratie, in feite een list was van Petain om de Duitse oorlogsstrategie te belemmeren, die door een overeenkomst met gene raal Franco Duitsland in het bezit van Gibraltar en Noord-Afrika zou hebben gebracht. Noord-Koreaansc troepen zou den Tsjonan, dat slechts 55 km van de eigenlijke hoofdstad van Zuid-Korea, Taedjon is gelegen, hebben bereikt. Uit Taedjon en andere plaatsen trekt een dichte drom vluchtelingen met allerlei voertuigen, met huisraad beladen, naar het Zuiden. Radioberichten uit Noord-Korea hebben melding gemaakt van het tot zinken brengen van een Ame rikaanse kruiser ter hoogte van Tsjoemoenjin. Het bericht is door de bevelhebber van de 7e Ameri kaanse vloot, vice-admiraal Strub- Werd enige weken geleden in Goor en Markelo vogelpest ge constateerd, thans heeft de vo gelpest zich verspreid in Enter in de gemeente Wierden, ter wijl bij Nijverdal en Vriezen- veen in een tweetal bedrijven een ziekte werd geconstateerd, die veel op vogelpest gelijkt. In Goor en omgeving zijn inmid dels enkele tienduizenden kip pen, haantjes en eenden als voorzorgsmaatregel vroegtijdig geslacht. BERLIJN, 6 Juli (Reuter). De Russische bezettingstroepen in Oost- Duitsland houden op het ogenblik uitgebreide zomermanoeuvres, zo melden ooggetuigen uit diverse de len van de Sowjet-zóne, aldus het West-Duitse Nieuwsbureau D.P.A. le tegengesproken. Hij heeft wel verklaard dat het Noord-Koreaan- se luchtafweergeschut tegen de operaties vah de van vliegdek- De Noord-Koreanen zetten ook gisteren hun opmars voort. Zij trokken tenminste 20 km verder Zuidwaarts, waarbij zij de 37ste breedtegraad overschreden en thans ongeveer een derde deel van Zuid Korea hebben bezet. Het slechte weer verhinderde de Amerikaanse luchtmacht tot uitgebreide operaties over *e gaan. Hoewel de verbindingen nog slecht functionneren, zodat een volledig beeld van de situatie, die met het uur wisselt, niet kan worden gegeven, staat vast dat Pyongtaek is gevallen. Amerikaanse versterkingen stromen in allerijl naar de meest vooruitgeschoven stellingen, waar verwoede vertragingsgevech ten worden geleverd. Truman heeft gisteren te Washing ton verklaard „hoopvol" te zijn gestemd over de situatie. Hij zeide er van overtuigd te zijn, „dat alles uiteindelijk goed zal gaan", maar verklaarde met nadruk zich niet in de positie te bevinden waarin hij verder commentaar zou kun nen geven. MacArthur's hoofd kwartier heeft medegedeeld de situatie van de Amerikaanse land strijdkrachten op Korea „niet in allé opzichten als ernstig" te be schouwen. Met klem werd tegen gesproken dat een vooruitgescho ven infanterie-afdeling door van tanks voorziene Noord-Koreaanse strijdkrachten „geëlimineerd" zou zijn. De terugtocht zou. bij be perkte verliezen, volgens aange nomen tactische procedure zijn volbracht. Een hoge Amerikaanse officier heeft echter Woensdagavond te Tokio verklaard, dat 30 a 35 pet. van de Woensdag bij de strijd in Osan betrokken Amerikaanse troepen gewond, gesneuveld of gevangen genomen is. De Noord- Koreanen tonen meer bekwaam heid in de strijd dan werd ver wacht, 'ófe zij beschikken over machine-pistolen waarvan de vuursnelheid groter is dan die van de Amerikaanse automatische karabijn. Het totaal aantal tanks dat door de Noord-Koreanen over de 38ste breedtegraad is gebracht, wordt op 160 tot 170 geraamd. Hiervan zouden er tot nog toe 25 tot 35 buiten gevecht zijn gesteld. F 80 straalgevechtsvliegtuigen vernie tigden er gisteren acht, B 26 mid delzware bommenwerpers verniel den 40 vrachtauto's. Volgens late re berichten scharen de tanks zich in slagorde voor een nieuwe, de derde, aanval op de Amerikaanse stellingen. De opmars langs de linie SoewonKoemyangdjang duurt voort; aan de Oostkust be vinden de Noord-Koreanen zich reeds bij Pohang, ongeveer 30 km ten Zuiden van Samtsjok, zo mel den deze berichten uit MacArthurs hoofdkwartier. Noord-Koreaanse vliegtuigen zouden zich van Zuid- Koreaanse herkenningstekens hebben bediend, zo wordt ver klaard, en de verwarrende situa tie aan het front wordt wel kern achtig getekend door de uitlating van een sergeant tegenover Reu ters correspondent: „de verwar ring tussen Noord-, Zuid-Koreaan- se en Amerikaanse uniformen" is zo groot, dat je niet weet op wie je moet schieten". schepen opgestegen machines zeer actief is geweest, en dat de lucht macht „ernstige verliezen" heeft geleden. Een Amerikaans smaldeel, ge leid door het 27,000 ton metende vliegdekschip Philippine Sea en o.m. ook twee kruisers en negen torpodobootjagers omvattend zal weldra koers zetten naar Pearl Harbour. Ook het in reserve lig gend vliegdekschip „Bataan" heeft zee gekozen voor dienst op de Stille Oceaan. Mevr. Marguerite Higgins, een Amerikaanse oorlogscorrespon dente op Korea wordt sedert 48 uur vermist. Volgens Radio Pjong jang zijn de correspondenten Pe ter Kalischer van British United Press en Tom Lambert van Asso ciated Press gevangen genomen. HONGKONG, 7 Juli (Reuter). Generaal Tsjoe Teh, opperbevel hebber der Chinese communisti sche strijdkrachten, heeft de ge neraals van de opperleiding naar Peking ontboden voor besprekin gen in verband met de strijd op Korea, aldus meldt een Chinees bericht uit Taipeh op Formosa, dat zich op de geheime dienst der nationalisten beroept. Generaal Tsjen Yi, wiens leger naar verwachting vooraan zou staan bij een eventuele aanval der Chinese communisten op For mosa, is naar verluidt uit Sjanghai naar Peking vertrokken. Ook ge neraal Lin Piao zou van zijn hoofdkwartier te Hanjou naar Peking onderweg zijn. KOLLUMER ARTS KRIJGT ACHT JAAR T. de J„ arts te Kollum, die er van beschuldigd werd de dood van de verpleegster mej. Riemke Veenstra te hebben veroorzaakt, door haar van een brugleuning in het water te duwen, waardoor zij verdronk, is door het gerechts hof te Leeuwarden tot acht jaar met aftrek veroordeeld. Door de Leeuwarder rechtbank was de J. veroordeeld tot twaalf en een half jaar met aftrek. H. M. DE KONINGIN ZAG BALLET DE MONTE CARLO In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in den Haag heeft H. M. de Koningin gisteravond de gala-voorstelling van het „Ballet de Monte Carlo" bijgewoond. Ook de Hoge Vertegenwoordiger van de V.R.I. Roem en vele leden van 't Corps Diplomatique waren aan wezig. O.m. werd uitgevoerd het ballet „Petrouchka" op muziek van Igor Strawinsky, met bege leiding van het Concertgebouw orkest o.l.v. Pierre Monteux. VAN AGRESSIE TEGEN FORMOSA LAKE SUCCESS, 6 Juli (Reu ter). Tsjou en Lai, de minister van Buitenlandse Zaken van com munistisch China, heeft in een telegram aan Trygve Lie, alge meen secretaris der V.N., de V.S. beschuldigd van het bedrijven van „een daad van openlijke agressie" door „het binnenvallen van de Chinese territoriale wateren om Taiwan (Formosa)". In het telegram wordt Formosa „een onscheidbaar deel van het gebied van China" genoemd. „On danks militaire stappen der Ame rikaanse regering ter obstructie is de Chinese bevolking vastbeslo ten Formosa zonder falen te be vrijden", aldus het telegram. WASHINGTON (Reuter). President Truman en zijn voor naamste adviseurs in diplomatieke militaire en nationale veiligheids aangelegenheden hebben Donder dag andermaal een hoogst geheime conferentie gehouden, die naar men gelooft een bespreking van de ontwikkelingen in de Koreaan se oorlog ten doel had. De conferentie was een officiële vergadering van de Nationale Veiligheidsraad het voornaam ste planning orgaan voor de de fensie in de V.S. In deze raad hebben o.m. minister Aeheson (buitenlandse zaken), minister Johnson (defensie) en de voorzit ter van de nationale veiligheids commissie, Symington zitting. De betekenis van de conferentie werd versterkt door de tegen- BRUSSEL (A.N.P.) Reeds bij de aanvang van de zitting der Verenigde Kamer en Senaat gistermiddag, is het tot incidenten gekomen. Onmiddellijk nadat Frans van Cauwelaert de vergade ring had geopend, maakte de socialistische afgevaardigde van Remoortel bezwaar tegen de procedure, die werd gevolgd. Hij wenste dat, zoals de traditie dit wil, de Deken van Kamer en Senaat de vergadering zou presideren. Toen van Cauwelaert zijn zienswijze te kennen wilde geven, werd hem dit door uitroepen van alle linkse banken onmogelijk gemaakt. Gedurende meer dan een kwartier trachtte van Cauwelaert aan het woord te komen, doch door het onbeschrijfelijke lawaai, dat van socialistische, liberale en communistische zijde werd gemaakt, slaagde hij hier niet in. Van socialistische zijde werden allerlei opmerkingen gemaakt aan het adres van twee senatoren van de C.V.P., de heren Delwaide en Leemans, resp. burgemeester van Antwerpen en secretaris-generaal tijdens de bezetting. De uitroep: „De Duitsers de deur uit" was op zeker ogenblik niet van de lucht. Tenslotte zag de voorzitter zich genoodzaakt de publieke tribunes te ontruimen en de zitting te schorsen. De linkse banken ant woordden op deze verklaring met het in koor zingen van: „A bas les Calotins". Na een uur werd de zitting her vat onder presidium van het oud ste lid in jaren, Cyriel van Over- bergh (C.V.P.), die voorstelde een voorlopig bureau voor de geza menlijke Kamers aan te stellen. De socialist van Remoortel wenste echter, alvorens met de debatten een aanvang te maken, dat een procedure zou worden vastgesteld die zowel voor Kamer als Senaat zou gelden. De socialisten begon nen zich er vervolgens over te be klagen, dat zij de vertalingen in het Frans en het Vlaams niet kon den volgen omdat er niet voldoen de microfoons waren voor alle 387 aanwezigen, en Spaak wees er op dat er niet voldoende stoelen wa ren zodat sommige leden staande aan de discussies moesten deel nemen. Hij laakte de voorberei ding en vroeg voor a.s. Dinsdag voor allen een microfoon en een stoel. Hoyaux (soc.) begon daarna een artikel voor' te lezen dat de heer Leemans tijdens de bezetting zou hebben geschreven. De heer Struye die het voor Leemans opnam zag zich toege voegd, dat hijzelf ook een artikel had geschreven tijdens de bezet ting, waarin gezegd werd dat het onder de gegeven omstandigheden maar het beste was om met de Duitsers mede te werken. Deze onthulling ontlokte hevig tumult op de linkse en rechtse banken en men slingerde elkaar allerlei be schuldigingen naar het hoofd over gedragingen tijdens de bezettings periode. Spaak zeide, dat men niet wenst dat iemand als Leemans aan de debatten deelneemt. Deze ver klaarde ter verdediging dat niet hijzelf doch een ambtenaar, wiens naam hij niet kon onthullen, het artikel geschreven had. Toen men tot verkiezing van een voorzitter wilde overgaan, kwam de heer Gailly (soc.) met een foto te voorschijn, waarop men senator Leemans zag afgebeeld temidden van- een aantal collaborateurs die ofwel gefusilleerd ofwel voort vluchtig zijn. Dit gaf opnieuw aan leiding tot groot lawaai, waar de heer van Overbergh slechts met veel moeite bovenuit kon ha meren. Daarna werd Frans van Cauwe laert bij naamafroeping tot defi nitief voorzitter van de Verenigde Kamers gekozen met 199 stemmen tegen 170 op de socialist Soudan. Paul Struye (eveneens C.V.P.) werd tot plv. voorzitter gekozen. Buset (soc.) verklaarde vervol gens, meer dan 1000 protesttele grammen tegen de terugkeer van de koning te hebben ontvangen van leiders van ondernemingsra den. Tenslotte werd een commis sie benoemd die een reglement zal opstellen voor de werking van de Verenigde zitting. Het zal Dinsdag gereed moeten zijn, wanneer de Kamer met de debatten over de opheffing van het regentschap zal beginnen. woordigheid van de voorzitter van de commissie van stafchefs, gene raal Bradley, de directeur van het centraal bureau van de geheime dienst, schout bij nacht Roscoe Hillenkoetter, de minister van financiën, John Snyder, de minis ters van de drie gewapende dien stén en van Harriman, president Trumans pasbenoemde medewer ker voor buitenlandse zaken. De vergadering duurde drie kwartier. Trumans perssecretaris Charles Ross, deelde de verslag gevers mede, niets te kunnen zeg gen. Te Washington vraagt men zich af, of een of andere nieuwe be langrijke militaire stap op han den kan zijn om de in het nauw zittende troepen van generaal MacArthur te versterken. Of schoon president Truman eerder op de dag uitdrukkelijk verklaard had, op het ogenblik geen plan nen te hebben om reservisten op te roepen, zou, naar verluidt, ge neraal MacArthur aandringen op meer versterkingen. Sommige waarnemers geloven, dat dit een punt van bespreking zou kunnen zijn geweest. Zij houden het ook voor mogelijk, dat ter conferentie is gesproken over het opvoeren van de Amerikaanse productie van vliegtuigen en oorlogsmate riaal en over eventuele maatrege len, indien de Sowjet-Unie of communistisch China zouden po gen de Noord-Koreaanse legers, hetzij openlijk, hetzij in het ge heim, te versterken. IN NEDERLANDSE TREINEN Spoorwegen, P.T.T. en Philips hebben het aanbrengen van mo biele radio-telefooninstallaties in Nederlandse treinen in studie. Passagiers zullen daardoor de ge legenheid krijgen onderweg met iedere abonné in het land te tele foneren. Het zal nog wel een jaar duren eer het kostenprobleem is opgelost, maar dan zal waarschijn lijk de sneltrein AmsterdamÉn- schede het eerst met een derge lijke installatie worden uitgerust. De Hoge Raad en de Katholieken (K.N.P.) De Hoge Raad ons hoogste rechtscollege bestond tot nu toe uit 17 léden (1 Presi dent, 2 Vice-Presidenten en 14 Raadsheren). Van deze 17 leden zijn er 4 (dus nog geen 24 Katholiek. Wanneer men rekening houdt met het feit, dat blijkens de laatste volkstelling 38 van het inwonertal van Nederland zich heeft aangediend als Katho liek en bovendien rekening hou dende met de „politieke getal sterkte", dan zal men kunnen zeggen, dat het Katholieke ele ment in de Hoge Raad zeker wel enige versterking mocht hebben. Een voor de -hand liggende aanleiding om bij de samenstel ling van de Hoge Raad rekening te kunnen houden met deze „Ka tholieke onderbezetting", werd nu gegeven in de Wet van 20 April 1950, houdende vaststelling van het vierde hoofdstuk der Rijksbegroting voor het dienst jaar 1950, waarbij de mogelijk heid werd gegeven om de Hoge Raad uit te breiden tot 18 leden (15 Raadsheren. Indien deze nieuwe 18e zetel zou kunnen worden bezet door een Katholiek, zou het percentage nog slechts op bijna 28 komen. Doch ziet, wat de Hoge Raad doet: dit college heeft het recht om een „aanbevelingslijst" van 6 candidaten op te maken, uit welke lijst de Tweede Kamer een „voordracht" opmaakt van 3 per sonen, om deze aan te bieden aan de Koningin, die benoemt. Op de ze aanbevelingslijst, welke dezer dagen door de Hoge Raad aan de Tweede Kamer is toegezonden, komt als eerste candidaat voor een niet-Katholiek (Mr. Wiarda), terwijl ook onder de vijf overige candidaten geen enkele ka tholiek voorkomt! Een duide lijker demonstratie van de Hoge Raad, dat naar zijn mening het Katholieke element in dit College niet versterkt dient te worden, is wel moeilijk denkbaar. Als de Hoge Raad dus met zijn aanbe velingslijst gehoor krijgt bij de Tweede Kamer, zal voortaan het „Katholieke percentage" in dit College dalen tot amper 22 Een van tweeën: óf de Hoge Raad wil per se géén vijfde katholiek in zijn midden, óf de Hoge Raad is van mening, dat onder de Ka tholieke juristen niemand is te vinden, die voldoende capacitei ten en ambitie heeft voor het ambt van Raadsheer in de Hoge Raad. Beide mogelijkheden getui gen van een „geborneerdheid" bij dit Hoge College, waarvan men in Katholieke kringen het zijne weet! Wij achten het dan ook nodig, dat de Tweede Kamer bij het maken der voordracht voor een benoeming van deze 18e zetel afwijkt van de gewoonte om zich te referéren aan de aanbe velingslijst van de Hoge Raad. Een tvpische samenloop van omstandigheden waaruit men misschien zou kunnen afleiden, dat onze tweede veronderstelling (geen geschikte Katholieke can didaat) de Hoge Raad heeft ge leid is wel dat tegeliik met bovenbedoelde aanbevelingslijst de Hoge Raad aan de Tweede Kamer heeft toegezonden een aanbevelingslijst voor de vacatu re van Raadsheer, ontstaan door het heengaan van de Vice-Presi dent Mn v.' d. Dries (Katholiek) Op deze aanbevelingslijst ziin al leen de twee hoogst geplaatste candidaten Katholiek, de vier an deren niet-Katholiek.... Met be langstelling wachten wii af, hoe de Tweede Kamer op de aanbe velingen van de Hoge Raad zal reageren. Asturias (burgers) Djakar ta-Amsterdam, passeerde 5 Juni Minicoy. General W. C. Lancfitt (troepen). Djakarta-Am sterdam, 5 Juni 100 mijl O. Malta. Nelly (troepen) Djakarta- Amsterdam, passeerde 5 Juni Mentawei-eiland. H. M, Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bern hard hebben Donderdagmiddag hun hoge belang stelling getoond voor de haven van de hoofdstad. Links: met het binnenvaren van het Koninklijk jacht „Piet Hein", aan boord waarvan zich het Koninklijk Paar bevond, wordt de Coen haven ingewijd. Rechts: H. M. Koningin Juliana opent, door middel van het in beweging brengen van de loopkranen officieel het nieuwe grote houtveem.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1